Keresés

Részletes keresés

Ladybee Creative Commons License 2011.04.13 0 0 2459
Előzmény: Törölt nick (2458)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 2458

Úgy hallottam hogy az Egerészölyv (Buteo buteo) is a vadászható fajok listáján lesz.

Eszméletlen...lassan már minden ezen a listán lesz.

De ez ellen mi nem tehetünk semmit sajnos.

 

 

 

Kisgerlém:

Előzmény: madarbarat (2456)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.12 0 0 2457

ornithopter (gör.): a görög madár és szárny kifejezésekből alkotott szóösszetétel, olyan szerkezetre utal, amely madarak módján, a szárnyak csapkodásával repül. A vágy, hogy ilyen szerkezettel az ember is magasba emelkedhessen nagyon régi, ennek bizonyítéka egy 3000 évnél régebbi dombormű, melyen az asszír kőfaragó szárnyas szekeret ábrázolt. Ikarosz és Daedalon közismertlegendája szintén erre utal.Vállalkozókedvű feltalálók már a 9-11. században is készítettek ornithoptert, de ezek mindössze pár méteres levegőben maradást tettek lehetővé.

Leonardo de Vinci szintén végzett kísérleteke, de rá kellett jönnie, hogy az ember nem elég erős ahhoz, hogy a saját súlyát szárnycsapkodásszerű berendezéssel magasba emelje.Több száz évnek kellett eltelnie, hogy a francia mérnök, Gustave trouvé motoros szerkezete mintegy 70 méteres távolságot megtéve az elsős sikeres ornithopter címét 1870-ben megszerezze. Azóta is sokakat foglalkoztat – több-kevesebb sikerrel - a gondolat, hogy ilyen szerkezetet készítsenek. Hogy lesz-e jövőjük, nem tudhatjuk, de a Star Wars filmsorozatban is láthatunk szitakötők módján repülő berendezéseket. http://www.youtube.com/watch?v=0E77j1imdhQ&feature=player_embedded#at=14

madarbarat Creative Commons License 2011.04.09 0 0 2456

Változás várható a vadászható madarak listáján:

http://hirszerzo.hu/belfold/20110408_semjen_vadaszat 

madarbarat Creative Commons License 2011.04.05 0 0 2455

Kedves Barátaim!

 

Pákozdi Karcsi megkeresett, s egyebek mellett megkérdezte, hogy tudnék e neki segíteni egy bírálói vizsgához helyszínt keresni. Sajnos nem mentettem el a telefonszámát, így most gondban vagyok, hogy miként juttassam el hozzá a kedvező választ: 

MERTHOGY EGY FREKVENTÁLT BUDAPESTI HELYEN    

szinte bármely szombati napra érvényes, 

rendkívül kedvező feltételekkel

TUDTAM SZEREZNI LEHETŐSÉGET.

(Beleértve egy önköltséges ebédet is - pl. gulyásleves.)

Kérem tisztelettel értesítsétek őt, vagy adjátok meg nekem AZ elérhetőségét

Barátsággal

 Lengyel Tibor

2141 Csömör, Tinódi u. 5.

madarbarat@rubicom.hu/ 

http://madarbarat.konyv-e.hu/

06/70-881-9365

deskedode Creative Commons License 2011.03.25 0 0 2454

Köszönöm válaszaidat!

Előzmény: madarbarat (2452)
zsazska Creative Commons License 2011.03.21 0 0 2453

Köszönöm szépen! A többit majd mail-ben.

Előzmény: madarbarat (2452)
madarbarat Creative Commons License 2011.03.20 0 0 2452

Már nálam van a madár.

Lehet érte jönni!

Előzmény: zsazska (2451)
zsazska Creative Commons License 2011.03.19 0 0 2451

Email-ben megírtam Krisztina telefonszámát is, de a menhelyet bárki megnézheti itt: http://www.tordaszoo.hu/

Előzmény: zsazska (2450)
zsazska Creative Commons License 2011.03.19 0 0 2450

Kedves Tibor!

Egyből megdobbant a szívem, és már-már elcsábultam, de aztán ki is józanodtam, hisz hasonló okból nem merném magam sem bevállalni. Viszont egy nagyon kedves ismerősöm, Fedák Krisztina, a Tordas Zoo állatmenhely vezetője nagyon szívesen örökbe fogadná! 

 

Előzmény: madarbarat (2448)
madarbarat Creative Commons License 2011.03.18 0 0 2449

Előzmény: madarbarat (2448)
madarbarat Creative Commons License 2011.03.18 0 0 2448

Ifjúkori pajtásom hívott, hogy egy szarkát kimentett a vadászok csapdájából, de a kutyája nem tudja elfogadni az új családtagot, ezért aki vállalja a madarat, annak szívesen odaadja.

Nos, madárbarát kerestetik!

Egy szarka megmentésére.

A szarka nem védett madár, tehát semmiféle engedélyeztetési eljárást az átruházása nem igényel-

Előzmény: madarbarat (2447)
madarbarat Creative Commons License 2011.03.18 0 0 2447

szarka (Pica pica - Elster - Black-billed Magpie), v. rudas madár: 41-45 cm nagyságú, áprilisban költő, a varjúfélék családjába tartozó madarunk.

Fotó: Puhl Dóra, Askar Isabekov - http://www.birds.kz/ -, Annette Cutts -

http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm - és Menke Dave (FWS - http://images.fws.gov/)

 

Egész Európában általános, és gyakori az Atlasz országaiban, Ázsia nagyobbik részén, Észak-Amerika nyugati felén és Dél-Arábiában is. Feltalálja magát a félsivatagos tüskés bozótokban éppen úgy, mint a városokban.

A feltételezések szerint Kelet-Ázsiából származik és két hullámban terjedt el a világon. Az amerikai kontinensre csak a második hullámban jutott. Ott él egy alfaja, a →kaliforniai szarka, amelynek az ősei valószínűleg az elsők között telepedtek meg, s vannak rendszerezők, akik önálló fajként (P. nuttali) jegyzik.

A legelismertebb rendszerekben az alfajai:

Pica

- p. hudsonica,

- p. leucoptery,

- p. mauritanica

A hosszú, ércfényű farkához népmondás fűződik. S közismerten vonzódik a fényes tárgyak iránt.

A szárny is sanzsan (színjátszó).

Rendkívül elegáns, kecses madár. A csőr és a láb fekete. A sötétbarna a fej felé feketébe megy át. Másutt, mint az evezők közepe és a testoldalak a hassal együtt fehérek.

Fákra, bokrok sűrűjében, esetenként nádasban a zárt fészkét ágakból építi, s gyakran agyaggal és sárral is kitapasztja.

A fészekalja 4-7 szürkészöld tojásból áll. A fiatalok a 17-18. napon kelnek.

A hangja jellegzetes csörgés. Fogságban könnyen szelídül és klf. zörejeket gyorsan megtanul, ill. visszaad.

Tápláléka: magvak, rovarok, csigák, egerek, szívesen zsákmányol apró fiókákat is.

.

madarbarat Creative Commons License 2011.03.18 0 0 2446

Ha jól értem, akkor vannak galambjaid. A velük kapcsolatos rendszabályok összességében alkalmazhatóak a baromfifélék tekintetében is.

Én minden képpen kozultálnék állatorvossal, ő naprakész, hogy ajánljon elérhető hatásos szereket, s ha a szer vényköteles, akkor se akadsz el.

Ugy gondolom, az SH Levamisol lesz hasznodra.

 

A galambokat pusztító ragadozó se egyszerű ügy. Remélem lesz itt majd néhány barátunk, aki megosztja veled a tapasztalatait, mert őszintén szólva én magam is tanácstalan vagyok

 

madarbarat Creative Commons License 2011.03.18 0 0 2445

Sajnos nem az első eset, hogy a lexikonból kimásolt részek itt össze-vissza borulnak, keverednek. Próbáltam neked betenni ide egy pár gondolatébresztő szócikket, de fel kell adnom. Nem megy.

Légy szíves, menj be a követkewző link

 

http://madarbarat.konyv-e.hu/

 

 segítségével a MADÁRBARÁT-LEXIKONBA ÉS OTT A FELHASZÁLÓBARÁT főlapról mindent elérsz.

Amit kék színnel kiemelve látsz, és előtte nyíl van, az mind hivatkozás, ami azt jelenti, hogy rákattintva ahhoz a szócikkhez repít a számítógép.

ne add fel, fog menni!

Pl kattints a bélférgességre

 

bélférgesség: az emésztőkészülékben (esetenként az emberében is) élősködő paraziták; →bélférgek által a gazdaszervezetben létrehozott kóros állapot.

 

Tünetei: anemia (vérszegénység), allergiás és toxikus tünetek, hasmenés, a bélcsatorna eltömődése, fokozott vízfogyasztás, lesoványodás, a környezet iránti közömbösség.

A hasmenéses tüneteknél soha nem lehet kizárni a kokcidiózis v. a salmonellosis lehetőségét sem. Nagyfokú fertőzöttség esetén elhullás sem ritka.

Élő állat bélférgessége bizonyossággal csak székletvizsgálattal állapítható meg. A peték a mikroszkóp alatt elárulják a kórokozó konkrét faját is.

Kezelés elkülönítőben vezethet eredményre, mert így egyénre lehet szabni a dózist. Előfordul, hogy nagy koncentrációban rövid ideig tartó kezelés is sikeres. Érdemes ezzel megpróbálkozni, mert így az esetleges mellékhatások mérsékelhetőek v. teljesen kiküszöbölhetőek.

Ha a szert ivóvízben adagolva alkalmazzuk, akkor célszerű a kúra előtt az állományt 12 órán át koplaltatni. Vízfogyasztás után 5 órával már lehet etetni, viszont a visszafertőzés elkerülése véget nem szabad elfelejtkezni a helyiség alapos takarításáról, sőt fertőtlenítéséről.

A napi takarítással lehet elérni, hogy fertőzést okozó peték ne kerüljenek kapcsolatba a madarakkal.

Tudnunk kell, hogy vannak köztesgazdák révén fertőző férgek, ezek miatt sem tűrhetjük a madárházban a bogarakat, a hangyákat és a legyeket.

(→orsóférgesség; →hajszálférgesség; →galandférgek)

 

 

 

Előzmény: madarbarat (2444)
madarbarat Creative Commons License 2011.03.18 0 0 2444

Kedves deskedode!

Az biztos, hogy nem irigyellek. Sajnos a férgesség a sok baj közül az az egyik, amelyet jobb megelőzni, mert ha beüt, akkor szinte lehetetlen - de mindenképpen nagyon nehéz - megszabadulni tőle.

Alapból tudni kellene, hogy nálad konkrétan melyik élősködő fenyegeti az állományt.

A lexikonban szó van a légcsőférgekről és a bélférgekről is. 

 

 

tágan értelmezve kártékony élősködőt jelent, s akkor ide tartoznak a tetvek atkák, vagyis klf. rovarok és pókszabásúak is. (→férgesség)

féreg:

 

    (Vermes): megnyúlt, puha testű, gerinctelen állat. Vannak közöttük a madarakat károsító →endoparaziták is. 

 

(Pentastomida): a féreglábúak törzsének egyik osztálya. Kivétel nélkül állatok belső élősködői.

féregatkák: A méretük néhány mm-től 13 cm-ig terjedhet.

Átalakulással fejlődnek, s az átalakulás gyakran köztesgazdában megy végbe.

Kifejletten rendszerint húsevő szárazföldi gerincesek orrüregében v. homloküregében élősködnek.

Néhány faj a sirályokból ismert, ezek köztesgazda nélkül fejlődnek ki.

 

 

féregbetegség

 

 

: élősködőktől, férgektől, fertőző mikrobáktól való megszabadítása valaminek (ólnak, dúcnak v. éppen madárnak).
: élősködő állatok, pl. bélférgek által okozott megbetegedés. (→élősködés, parazitizmus; →férgesség; →Syngamus trachea; →hajszálférgesség)

féregtelenítés(→fertőtlenítés)

 

 

: →libasenyvesség; →légcsőférgek; →orsóféreg; →élősködés, parazitizmus; →bélférgek.

férgesség

 

féreg (Vermes): megnyúlt, puha testű, gerinctelen állat. Vannak közöttük a madarakat károsító →endoparaziták is.

Tágan értelmezve kártékony élősködőt jelent, s akkor ide tartoznak a tetvek atkák, vagyis klf. rovarok és pókszabásúak is. (→férgesség)

 

 

(Pentastomida): a féreglábúak törzsének egyik osztálya. Kivétel nélkül állatok belső élősködői.

féregatkák 

A méretük néhány mm-től 13 cm-ig terjedhet.

Átalakulással fejlődnek, s az átalakulás gyakran köztesgazdában megy végbe.

Kifejletten rendszerint húsevő szárazföldi gerincesek orrüregében v. homloküregében élősködnek.

Néhány faj a sirályokból ismert, ezek köztesgazda nélkül fejlődnek ki.

 

 

: élősködő állatok, pl. bélférgek által okozott megbetegedés. (→élősködés, parazitizmus; →férgesség; →Syngamus trachea; →hajszálférgesség)

féregbetegség

 

 

: élősködőktől, férgektől, fertőző mikrobáktól való megszabadítása valaminek (ólnak, dúcnak v. éppen madárnak).

féregtelenítés

(→fertőtlenítés)

 

 

: →libasenyvesség; →légcsőférgek; →orsóféreg; →élősködés, parazitizmus; →bélférgek.

férgesség

Előzmény: deskedode (2443)
deskedode Creative Commons License 2011.03.08 0 0 2443

Sziasztok!

Nem tudom passzol-e ide a téma.

Két problémám van, talán tud valaki segíteni.

Bélférgesek a dísztyúkjaim. Nemrég vettem észre véletlenül. Nem tudom mióta, de eddig nem járt különösebb panaszokkal. A győri börzén vettem tavaly néhány dísztyúkot, valószínűleg azokkal hurcoltam be.

Milyen hatékony kezelési mód van rá?

A másik probléma a héja (legalábbis azt hiszem az). Már a negyedik debreceni pergő galambomat kapta el. Nemcsak a levegőben, hanem az udvaron békésen sütkérező galambok közé is lecsap. Már nagyon ideszokott. Úgy tudom védett faj, mit lehetne ellene tenni azon kívül, hogy zárva tartom a madaraimat? És anélkül, hogy lelövetném?

Várom segítő válaszaitokat.

madarbarat Creative Commons License 2011.03.08 0 0 2442

  

Hát ha nekem egy hónappal ezelőtt mondja valaki, hogy ma, NŐNAPON a szokásos cinegék hada mellett csuszka, csíz, zöldike fog kuncsorogni az aprószemű fekete napraforgóért, HÁT LEHET, HOGY HITETLENKEDEM.

 

Sőt, egy kormos cinege is betévedt.

 

 

 

 

 

kormosfejű cinege (Parus montanus - Weidenmeise - Willow Tit): a cinegefélék családjába tartozó, aprócska, 11 cm nagyságú madárka, mely Közép-Európában a magashegyi fenyvesekben él. Nálunk beéri az alacsonyabban fekvő erdőkkel is, az Alpokalján, Aggtelek környékén és a Zemplénben, ahol szórványosan fészkel.

 

 

 

 

Fotó: Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm

 

és Askar Isabekov  - http://www.birds.kz/ 

 

 

Kezdő madarász könnyen összetévesztheti a barátcinegével, pedig ennek a sapkája nem fényes, hanem matt fekete. Ezen kívül a szárnyán az evezők világosbarnával szegettek.

 

 

 

 

 

 

 

 Hát ez a másolás nem nagyon sikerült az anyag fele lemaradt. Akit érdekel, az megtekintheti az ekönyv oldalán:

 

http://madarbarat.konyv-e.hu/

 

madarbarat Creative Commons License 2011.03.05 0 0 2441

Én megértem, ha valaki a drága felszerelés, a munka, az egyéb költségek megtérülését várja vagy csak szimplán egy-egy jól elkapott pillanatért jövedelemre számít...

Pontosan ezért igen nagyra értékelem mindazok nagylelkűségét, akik megértették, hogy a lexikon nem üzleti vállalkozás, hanem - nem tudom, merhetem-e ezt írni: - ismeretterjesztés a köz javára.

Előzmény: corvi01 (2440)
corvi01 Creative Commons License 2011.03.04 0 0 2440

Az ilyen gyönyörű festmények viszont sokszor többet érnek némely kierőszakolt fotoshop -os felvételnél.. :)

 

..Hát igen, "azok" a szerzői jog -béli probémák egy külön fejezetet igényelnének és még a nagy procedúrák árán kivívott ill. intézett éngedélyek eredményeképpen nem is biztos, hogy a legideálisabb ábrázolást sikerűl prezentálni. Szerintem az egy új alternativának kezd tünni, hogy akár itt, meg más hasonló fórumon, némely tehetséges és nagylelkű fotos mdárbarát, az arra érdemes képeit szivélyesen felajánlja vagy már fel is ajánlotta a lexikon érdekében....

Előzmény: madarbarat (2438)
madarbarat Creative Commons License 2011.03.01 0 0 2439

Barna lóri

De tiszteletben tartom, ha valaki a fotó mellett tör lándzsát. Hál'Istennek számos esetben fényképpel is tudunk szolgálni:

 

madarbarat Creative Commons License 2011.03.01 0 0 2438

 Csillámló lóri és alfaj

Na, a két kép meg simán lemaradt

Barna lóri

 

 

madarbarat Creative Commons License 2011.03.01 0 0 2437

 Csillámló lóri

 Barna lóri

 

madarbarat Creative Commons License 2011.03.01 0 0 2436

Nagyon értékes hozzászólás.

Magam is szinte naponta szembekerülök a problémával.

Az első alkalom úgy kb 20 éve volt. Egy ifjú barátom, aki nagy hozzáértést tanúsított a díszmadártenyésztéshez, mondta, hogy szeretne írni a díszpintyekhez és azokhoz majd jóféle fotókat csinálni

Akkortájt én magam is fotóztam és rá kellett jönnöm, hogy ez milyen cefetűl bonyolult és hálátlan feladat.

A galambászoknak viszonylag könnyű, odateszik a drapériára a madarat, kicsit megpiszkálják és katt!

Én Szoó Zolival csináltam egy ládát T-alakú ülőrúddal, három beépített fényforrással... Szóval minden addigra összegyűlt tudásomat alkalmazva egy a célnak megfelelő eszközt sikerült készítenünk. Kipróbáltam, működött, s kiálításokon használtam is. Többnyire, mert szervezőként ezer más dolog fontosabb lett, éppen a saját dolgaimra nem nagyon tudtam időt szakítani. Ezért nem készült az eszözzel csak néhány tíz fotó.

És akkor szembesültem az egyik legsúlyosabb problémával: a fényképen MINIDG EGY ADOTT MADÁR LESZ, AZ, AMELYIK ÉPPEN AZ OBJEKTÍV ELÉ KERŰLT.

És itt jelentkezik a valóban hozzáértő illusztrátor forrja: ő a faj jellegzetességeit tudja megjeleníteni a graffika vagy festmény egy elképzelt egyedén, s ha kell felemelt szárnnyal mutatja be a madarat, ha éppenséggel a szárnybelső sajátosságaira akarja felhívni a figyelmet

A fotós pedig akár napokat várhat, s a médium akkor sem hajlandó "produkálni" magát.

Ezért örültem meg, hogy néhány honlapon találtam a szerzői jogok tekintetében ma már szabadon felhasználható akvarelleket, régi-régi kiváló illusztrátorok munkáit, s hálám őszínte jeleként róluk is írtam szócikkeket, de sajnos a sor még közel sem teljes!

 

Előzmény: corvi01 (2435)
corvi01 Creative Commons License 2011.02.28 0 0 2435

Ha szabad egy megjegyzés: Évek, sőt évtizedek óta kerengnek különböző jobb- rosszabb képek, sőt itt ott szánalmas föstemények vagy csak grafikák szeretett és kedvenc madárkáinkról. Ez azért van-volt, mert egyszerüen nincs ill.nem volt jobb, ábrázolás, valamint a jellemző testhelyzetet iszonyú nehéz megörökíteni. Ha szabad megemlítenem, s persze figyelembe véve a korábbi technikák szerényebb lehetőségeit, de azokon túl is "mepisz", "extekergo", "nighthawk", P*istD,....(még többeknek is) képei a korábbi láttatásokon messze túlmutatnak, és ezze keveset montam!!!

Előzmény: madarbarat (2428)
madarbarat Creative Commons License 2011.02.27 0 0 2434

B. Gábor, rég nem látott barátom is megtalálta a neten a Madárbarátr-lexikont.

Tudjátok:

http://madarbarat.konyv-e.hu/

 

És elújságolta, hogy egy rokonuknál nagy a bánat, mert a gyerek

 

 

"... 5 boldog év után a kismadara "felszállt " a mennybe. Nagy a bánat...

Megmaradt egy kis  kalitkánk...  Teszek ide egy fotót is.

Kell(het) ez egy madárbarátodnak?"

 

Nos, erről van szó. kedves barátaim! érdekli valakit?

Budapesti címre kellene menni érte.

 

madarbarat Creative Commons License 2011.02.25 0 0 2433

Ugye tudjátok, hogy az ekönyv honlapon Péli úr helyet adott a lexikonnak, ott az anyag teljes terjedelmében megtekinthető. Már jönnek is a visszajelzések az email-postafiókomba

imeg egy:

From: Tomhauser I 

Date: 2011.02.25. 13:24:25

To: Lengyel Tibor

Subject: Re: Kérek  

 

Szervusz Tibor!

A Lexikon (http://madarbarat.konyv-e.hu/) csodálatos, és borzasztó nagy, igényes munka. Öröm volt benne böngészni, és azt hiszem, hogy rá is találtunk arra az aranyos kis madárra, ami az erkélyünkön mindennapos vendég. Napjában többször is megjelenik, sőt még társait is hívja - előfordul, hogy öten-hatan is ott vannak egyszerre - csivitelnek és esznek. A mi, nem egészen környezetbe illő "madáretetőnk" egy műanyag flakon, amit állandóan fel kell töltenünk madáreleséggel, hogy a vendégeink mindig "terített etetőt" találjanak.

A lexikon jóidőre lekötött és elhatároztam, hogy amint időm engedi, nézegetni fogom, mert egy üdítő kikapcsolódást érzek a madárvilágot nézegetve.Köszönöm, hogy ilyen élményhez juttattál, baráti üdvözlettel:

                                      Pista 

Köszönöm, igazán jól esik, amikor ilyen véleményt olvasok (hallok) akkor érzem, hogy nem dolgoztunk hiába.

madarbarat Creative Commons License 2011.02.25 0 0 2432

Gyönyörű!

egyszerűen gyönyörű. Az első pillanatban kicsit bumfordi, de aztán ráérez az eleganciájára

Köszönjük szépen

 

Előzmény: extekergo (2430)
mepisz Creative Commons License 2011.02.23 0 0 2431

Köszönöm a dicséretet.

 

További jó munkát kívánok .

 

Barát

Kék

Szén

Fenyves

őszapó

kormosfejű cinegék.

 


 

 


Előzmény: madarbarat (2428)
extekergo Creative Commons License 2011.02.23 0 0 2430

Előzmény: madarbarat (2423)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!