Keresés

Részletes keresés

Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 303
Én csak eljátszottam a gondolattal!:))) Véleményem szerint ez egy érdekes munka lenne, és értelmét is látom - nagyon rég nem forgattak hazánkban történelmi filmet.
Előzmény: reduit (302)
reduit Creative Commons License 2006.12.17 0 0 302

Többek között ezért sem szabad ilyesmibe belekezdeni , mert 2 magyar is 3 pártot alapítana ez ügyben is!

 

Most csak fantáziálunk, miért nem lehet azt együtt???

És a megvalósítás az maradjon meg akkorra, amikor konszenzus van a kérdésben és az esetleges források is abszolválhatók terv szinten!

 

Játsszunk a gondolatainkkal, s ne csak a "buktatókon és a buktatáson" törjük a fejünket!Pls!

Előzmény: Zicherman Istvan (300)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 301

Hát, ebben azért nem értek egyet. A monarchia is szépen kikanyarított magának itt-ott Lengyelországból.

Amúgy hajlamos vagyok hinni a korabeli beszámolóknak és visszaemlékezéseknek. P.l. amikor József nádornak orosz hercegnő lett a felesége (Alexandra Pavlovna Romanoya), rendkívül nagy volt a szimpátia (az orosz ,,Bor bizottság" és ,,Kereskedelmi képviseletet" már nem is említem, vagy azt, hogy a cár adott anno pénzt Pest árvíz utáni helyreállítására - nem egy gyakori gesztus az akkori Európában; ja, meg persze azt is elfelejtettem, hogy a cári hadseregben való szolgálat presztízsértékű volt a magyarok között (ha jól emlékszem - meg kell néznem - az 1842-es rovans szerint a huszárezredek létszámának negyedét adták magyarok, a huszártisztek között pedig ez az arány 60-valahány százalék volt.)

Előzmény: showtimes (299)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 300

Képzeld, ha sikerülne megcsinálni amerikai-orosz-lengyel-magyar koprodukcióban! Hogy a szereplők saját nyelvükön beszéljenek! Ez nem lenne semmi. Meghívni a forgatásra az adott országok hagyományápolóit, bevonni amatőr és profi történészeket, hadtörténészeket...

Szerintem nem annyira halott ötlet, mint amilyennek első látásra tűnik. Hány magyar származású produsere van Amerikának?

Előzmény: showtimes (298)
showtimes Creative Commons License 2006.12.17 0 0 299
Ez az orosz szempont, s gondolom a Krimi-háború tanulságai után íródott első sorban. A magyarok 1848 előtt se repestek annyira az oroszokért, ajánlom figyelmedbe a lengyel kérdést... a magyarok a lengyelekkel szimpatizáltak mindig, s nem az országukat felosztókkal. Az más kérdés, hogy az akkori oroszellenesség sokkal kisebb volt, mint az 1849 utáni.
Előzmény: Zicherman Istvan (294)
showtimes Creative Commons License 2006.12.17 0 0 298
és lenne hozzá kiviteltől függően 300-500 millió forintod is?

mert egy szerény szereplőgárdás, csak jelzés értékű csatajelenetes film is legalább ennyibe kerül. Egy igazi, nagy statisztériás, látványos, pirotechnikát is alkalmazó film meg legalább az 5-6 szorosába. De akkor semmi különleges hókusz-pókusz nincs benne, csak pár száz gyalogos, 100-200 lovas ( okosan filmezve ez már seregnek tűnik), meg vagy egy tüzérüteg imitálása...
Előzmény: reduit (292)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 297

Ne magyarázkodj - nekem így is világos, miről írsz.

Visszatérve a filmötlethez: azért nem lenne semmi végigjátszani egy filmet - mondjuk - Buda bevételétől ezdve - világosig...

Előzmény: reduit (296)
reduit Creative Commons License 2006.12.17 0 0 296

Nagyhatalmi politika!

De a balkáni kérdést illetően biztosan hibáztak!

És a Krími háborúban nyertek egy biztos támaszt a Habsburgokban!:-)))

Persze ezT élcelődve írom, s nem komoly valóságtartalommal!

Előzmény: Zicherman Istvan (294)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 295
Pedig érdekes lenne egy forgatókönyv, igazad van! Elég sok ember Magyarországon meglepődne, hogy nem volt annyira egyértelmű a beavatkozási dolog, sőt - teljesen más volt a viszony a ,,győztesek és legyőzöttek" között, mint ahogyan azt - osztrák segédlettel - évtizedekig elképzelte a közvélemény.
Előzmény: reduit (292)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 294
A szimpátiákról én is írtam. Ennek a bibliográfiája óriási (oroszul). P.l. a ,,Magyar hadjáratért" járó érmet az orosz katonák és tisztek demonstrative nem hordták. Az osztrák és orosz csapatokat nehéz volt egymás mellett állomásoztatni, mert komoly fegyelmi összetűzésekhez vezetett. Már arról nem is beszélve, hogy a tábornokoktól a katonákig mindenki nyíltan gúnyt űzött az osztrákokból és kinevették. A szimpátis 100%-ik a magyarok oldalán volt (nem szabad elfelejteni azt sem, hogy 1849-ig a magyaroknak az oroszokkal a legjobb kapcsolataik voltak. Ezért is ért egyet abban szinte minden orosz és szovjet történész, hogy az 1849-es beavatkozás a lehető legnagyobb ostobaság volt I.Miklós részéről! Ahogyan Kersznovszkij írta: ,,...Elveszítettük egyetlen természetes, több évszázados barátunkat Európában."
Előzmény: reduit (291)
reduit Creative Commons License 2006.12.17 0 0 293
Dilettáns lengyelek---főként Dembinski, de én Bemet is hozzáértem az utsó 2 hónap teljesítménye alapján!
Előzmény: reduit (292)
reduit Creative Commons License 2006.12.17 0 0 292

Amugy, ha lenne írói vénám, forgatókönyv témám/elképzelésem volna!

 

Pl. gondolkodtam egy a 2. váci ütközet után, és az utolsó hónap eseményei közepette játszódó történeten!

Görgei élet és halál között a fejsebével, lázálmai és ébrenléti állapotában vissza-gondol a Zichy kivégzése és az azt követő időszakot felölelő tőrténésekre, azon a bizonyos lovas könnyükocsin, a ponyva árnyékában, a sebész vizsgálatai közben, az északi megkerülö hadmozdulatok közben, ugy hogy még egy kocsikereket sem hagynak hátra az oroszoknak (orosz visszaemlékezés!),  polgári szekérkaravánt is beleértve!!!

És a végén odaérnek Arad alá, ahol kiderül, hogy hiábavaló volt minden, mert a dilettáns lengyelek és Mészáros még a gyülekezési pontot is eltévesztik!

Előzmény: Zicherman Istvan (290)
reduit Creative Commons License 2006.12.17 0 0 291

Gyanusan 80 huszár szagú a történet!

 

Amugy a Cári orosz tisztek szimpátiája egyértelmü volt, erről több emlékiratban is tesznek említést!Görgei is, mások is!Ezért is voltak egy kis ideig illuziók a megtorlással kapcsolatban!

Viszont egy Oroszo-i zendüléssel kapcsolatban nincsenek illuzióim!

 

Én a 80-as években, nem az 50-esekben, saját szemmel láttam, hogy a téli Bakonyban a táborhelyet gyorsan elhagyni készülő szovjet egység tiszthelyettese, "kórházi ágyig" rugdalta a kiskatonát, aki nem elég fürgén pakolt--gondolom én, kb. semmiért!

S azért volt sietős a pakolás mert a magyar lőtéren voltak és megjelentek a magyar egységek!Na ilyenkor a magyar tisztek hirtelen nem néztek oda és ők hirtelen illaberek-nádakerek!

Előzmény: Zicherman Istvan (290)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.17 0 0 290

Bár a magyar szabadságharchoz magyar vonatkozásban nem tartozik hozzá, de orosz vonatkozásban igen.

Oroszországban kezdikegy év múlva a ,,Hattyúdal" című film forgatását. Most kaptam egy levelet jóbarátaimtól Moszkvából. Este lehet, hogy megkapom a forgatókönyvet.

Az 1848-as Kijevi huszárezredben történt zendülésről és az utánna jött megtorlásról fog szólni (a Kijevi huszárezredben nagyon sok magyar szolgált). Többek között megadja a választ arra, miért nem vettek részt a szabadságharc leverésében orosz huszárezredek.

A történet amúgy nagyon érdekes (írtak róla Kersznovszkij és Arisztov történészek). A büntetőper papírjaiban az állt,hogy: ,,A zendülés és dezertálás oka: hazaszeretet."

Kiváncsi leszek a forgatókönyvre. Lehet, hogy megyek ,,szagérteni", és az is lehet, hogy magyar színészek is fognak játszani!

Nem lenne rossz.

reduit Creative Commons License 2006.12.17 0 0 289

Igen!

Ezt olvastam én is!

Görgeinek meg azt mondotta Kmety, hogy az egész hadosztálya elszánt arra, hogy a Debreceni / A kormány akkori székhelye/ Urakat szétkergesse!

Előzmény: mbm (288)
mbm Creative Commons License 2006.12.16 0 0 288

Nem, Kmety eléggé Kossuth mellett volt, inkább innen eredeztethető.

Ha jól tudom, valami olyasmit is mondott, hogy "Hajlandó lennék a kormány parancsára Görgeit felakasztatni"

Előzmény: reduit (285)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 286
Karsz:)) Meg Ardagan,meg Bajazed.
Előzmény: reduit (285)
reduit Creative Commons License 2006.12.15 0 0 285

Most olvasom a Wikipedia oldalon, hogy Kursz védelme során Guyonnal együtt harcolt!

 

Görgei és Guyon nem igazán szerették egymást!

Innen is eredeztethető esetleg Kmety kritikus álláspontja Görgeit illetően!

 

 

Előzmény: reduit (283)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 284
Én passssz
Előzmény: reduit (283)
reduit Creative Commons License 2006.12.15 0 0 283

Nincs miért elnézést kérni, sőt!

 

Kíváncsi lennék Kmety munkájára Görgei önéletrajzával kapcsolatban!

Csak mondatszösszenetek jutottak el hozzám, amiből kiérezhető a Török emigráciosnapok Kossuthi közelsége!

 

Elérhető Neten ez az írás?Mit tudtok?

Előzmény: Zicherman Istvan (282)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 282
Még egyszer bocs, hogy belemásztam.
Előzmény: reduit (281)
reduit Creative Commons License 2006.12.15 0 0 281

Én Mo-i eseményekkel kapcsolatban írtam!

A krími háború eseményei nem a topic témája közvetlenül, s ezért merészeltem...!

Előzmény: showtimes (274)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 280

De. Nem tudtad, hogy svájci órás volt, aki Oroszországba emigrált és óragyárat (pontosabban műhelyt) nyitott, ahol az arisztokrácia és a sereg számára díszórákat gyártottak?:)

Van egy könyvem (két éve jelent meg) ,,A cári hadsereg kitüntetés-, jutalom- és díly-órái".

Nagyon jó.

Előzmény: showtimes (279)
showtimes Creative Commons License 2006.12.15 0 0 279
ez a paul bure nem véletlenül a pável bure?:)
Előzmény: Zicherman Istvan (275)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 278
Így is érthető:)))
Előzmény: showtimes (277)
showtimes Creative Commons License 2006.12.15 0 0 277
bocsánat, én írtam egy t-vel többet. mea culpa ezért. a festővel kevertem be, aki Kmetty.
Előzmény: showtimes (274)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 276
Amúgy bocs, hogy belemásztam egy beszélgetésbe.
Előzmény: Zicherman Istvan (275)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2006.12.15 0 0 275

NANÁ!!! Írtam róla. Az összes orosz a legnagyobb elismeréssel beszélt rólla (pedig ellenségek voltak), mert nálla kizárt volt a foglyok kínzása. Miután vége volt a harcoknak, neki engedték meg egyedül, hogy megtartsa a kardját és a csapatzászlót (!!!!!!!). A cár küldött neki egy ,,Paul Bure" aranyórát a ,,Legvitézebb ellenségnek" felirattal, amit ő visszautasított.

Megmondom őszintén, hogy példaképpe lehetne a mai magyar nemzedéknek, de sajnos alig ismeri a nagy átlag:((((

Előzmény: showtimes (273)
showtimes Creative Commons License 2006.12.15 0 0 274
1, írjuk helyesen a nevét, megérdemli: Kmetty György
2, volt hadtesparancsnok, de még milyen :)

Kmety György (Felsőpokorágy, 1813. máj. 24. – London, 1863. ápr. 25.): honvéd tábornok. Volt császári tiszt, 1848-ban a győri 23. honvédzászlóalj őrnagya, dec. 10-től alezredes. Az É-i téli hadjáratban hadosztályparancsnok, Budavár bevételénél hadtestparancsnok. Jún. 13-án Csorna mellett megverte a háromszoros túlerőben levő Wyss tábornokot, a temesvári csatában fedezte a honvédcsapatok visszavonulását. Töröko.-ba emigrált, ahol Kursid pasa néven részt vett a krími háborúban, Karsz vára védelmében. Később Nagy-Britanniában telepedett le, 1853-ban elsőnek írta meg Görgey emlékiratainak bírálatát pamflet formájában – M. Arthur Görgey’s Leben und Wirken in Ungarn (London, 1853); A narrative of the defence of Kars (London, 1856).

(van ahol Kursidnak, van ahol Hursid pasának írják, régi török írást nem ismerem )
Előzmény: reduit (272)
showtimes Creative Commons License 2006.12.15 0 0 273
Karsz és hasonlók... ismerős?
Akkor már tudod legalább, hogy magyar volt:)
Előzmény: Zicherman Istvan (271)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!