Keresés

Részletes keresés

Optika Creative Commons License 2005.07.14 0 0 10942
Güszi mégsem K-re  mégsem DNy-ra
Előzmény: Optika (10941)
Optika Creative Commons License 2005.07.14 0 0 10941

Megvan, köszi!

 

Kék pöttyökkel jelöltem a leglátványosabb jelzéseket. DK-ről érkezve látszik, hogy a korábbi irányt lemeszelték és kivitték az erdőszélre. Itt a szekérúthoz kijutás kicsit problémás, de az út folytatását kiikszeltem, mert Hegymeg be van szántva. Pirossal kihúztam, amíg egyértelmű az út.  A kék nyíl irányában találtam egy jelzést, de a helyet járhatatlannak minősítettem. Először a türkiz irány tűnt logikusnak, mert miért fordulna délre, ha egyszer ekkorát került? Kezdek rájönni, hogy Güszi mégsem K-re, hanem D-re mehetett (piros nyíl), azt mondja, ez sem volt nagy élmény. Miért csinálták ezt így? Hát az eredeti út sokkal szebb és nincs magánterület tábla sem!

 

Az üres tábla az eredeti út nagy kanyarjánál van. Onnantól egyértelmű a forrásig, de utána mintha nagyobb kunkorokat tenne Ny-ra, mint amit a térkép elbír. Jelzés itt-ott, ezért én is pötyögtettem. A legrosszabb szakasz nyáron a kereszt előtti 262m -es pont kitérője lehet, de itt rövidíteni érdemes a szántó mellett.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10940)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.07.14 0 0 10940
http://www.controllszeged.hu/sk/t/jelek/dscn7127.jpg
Előzmény: Optika (10939)
Optika Creative Commons License 2005.07.14 0 0 10939
Elég, köszi. Csak pontokkal a jelzések helyét akarom berajzolni és hogy melyikünk milyen következtetésekre jutott az út folytatását illetően.
Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10938)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.07.14 0 0 10938
Akkor felteszem webre. 800*600 elég? Van duplája is, de ezt úgyis fel kell tennem.
Előzmény: Optika (10937)
Optika Creative Commons License 2005.07.14 0 0 10937
De csak elvileg, mert még nem érkezett meg :-( , pedig az adataimnál lévő cím aktív.
Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10926)
lutak Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10936
Én hasonlóan csapadékos időben jártam ezt a szakaszt és az Eszkála eh.-nál működött a forrás. Biztos van most is víz.
Előzmény: PrInCe (10931)
olahtamas Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10935
Utánakerestem a méréseimnek, mert ez a szakaszt még nem tettem közzé, de most pótoltam.
Ha a várba is felmentek akkor a táv 16.1 km.
http://www.geocaching.hu/poi.geo?id=3651
http://www.turistautak.hu/tracks.php?id=603
Előzmény: Szeim (10927)
olahtamas Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10934
Ja persze lemaradt, hogy Mogyoróska
Előzmény: olahtamas (10933)
olahtamas Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10933
napkelte vagy napsugár ? vendégház
tel 06 46 387 543
Ha egy nappal előtte szólsz még kaját is főznek.
Előzmény: Szeim (10927)
lükepék Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10932
... mondtak ezt a pontorok a turazoknak a Rockin, akik az utolso par deci meleg vizet a palackbol kilogybolve egy kiszaradt forrast talaltak
Előzmény: PrInCe (10931)
PrInCe Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10931
Hát hogy most mi a helyzet vele azt nem tudom. De nagy valószínűséggel működik.
Előzmény: Szeim (10930)
Szeim Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10930
Azt tudom, hogy rajta van, de tényleg van-e neki vize, vagy éppen elapadt?
Előzmény: PrInCe (10928)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10929

Mi is gépjárművel mentünk oda, de áldás, ha a feleségnek is van jogsija :-)))

 

Tőserdőt nagyon ajánlom, tényleg gyönyörű.

De az Alföld úgy, ahogy van, pompázatos.

Előzmény: Güsziológus (10925)
PrInCe Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10928
Eszkála után (Istvánkút felé) 1-2percen belül az úttól jobbra lesz egy forrás, térképen rajta van.
Előzmény: Szeim (10927)
Szeim Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10927
Hali! Néhány barátommal augusztusban végigjárnánk a 26.-os sz. túrát (Boldogkőváralja-Regéc), viszont nem tudom, hogy hol tudnánk közben vizet szerezni. Az lenne tehát a kérdésem, hogy tudja-e valaki, hogy az Istvánkúti eh. és az Eszkála eh. -nál van-e víz (tehát él-e a forrás) vagy tud-e valaki vmi linket, vagy telefonszámot mondani, ahol ennek utánna tudok nézni. Köszi
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10926
Elvileg elment.
Előzmény: Optika (10923)
Güsziológus Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10925

"No és persze nem maradt ki a csárda sem, perkelt szürkebikából, rackából, vörösbor a bemutató helyszínén és a csárdában,..."

 

Az első "sorozatot" kipróbáltam, de a vörösbort ki kellett hagyni:o(

Az autós turizmusnak is vannak hátrányai:o)

 

Kösz az infókat, különösen a lakitelki keltette fel az érdeklődésemet, oda szeretnék eljutni (10/100).

 

Más.

Jó volt olvasni kedvenc tájaimról. Írjál máskor is!

Előzmény: Vagdalthús (10924)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10924

Kicsi a világ - múlt héten mi is ott (is) jártunk a nejemmel. Igaz, mindenféle jelvényszerzés hátsó szándéka nélkül :-)))

 

Szegről végről bejártuk az Alföldet, csoda.

Bugac engem is ámulatba ejtett. Ugyanezen programokon mi is részt vettünk: lovasbemutató (pazar!!!!), megnéztük a pásztormúzeumot, a tanösvényt a piros kereszt jelzésen is megjártam, telepített erdőkkel, homokbuckákkal, felmentem (a fel itt egy buckát jelent, kicsit mókásnak is tűnt, hogy a Kiskunságban piros háromszög, azaz csúcs jelzés vitt oda) a kilátóhoz is, de az sajnos életveszélyes, összedőlt, a KNP tiltó táblát tett ki. No és persze nem maradt ki a csárda sem, perkelt szürkebikából, rackából, vörösbor a bemutató helyszínén és a csárdában, melynek következtében a gyalogtúra már inkább futás volt, úgy feltöltött erővel :-)))

 

Ajánlott tanösvények még a múlt hétről:

- Tiszaalpár, Árpád fejedelem tanösvény: Árpád kori falu rekonstrukciója (skanzen), Tisza-holtág, földvár, templomdomb, Alpári-rét, mocsaras, árteres vidék, egyszerre történelmi és vadregényes. Nagyon igényes, bőséges kirándulásvezető füzet készült, 52 oldalas.

 

- Lakitelek-Tőserdő, Kontyvirág tanösvény: valódi őserdő, brutális páratartalom, elmondhatatlanul izgalmas táj. Sárga félkör jelzésen kell haladni, jó darabon a Szikrai-holtág mellett (ajánlott horgászhely, péntek reggel minden dobásra kapásom volt!), ami megőrizte a folyó szavályozás előtti bioszféráját.

 

A KNP szép, míves füzeteket, kiadványokat adott ki a területeihez, Bugacon egyúttal megvettem a már régóta keresekk Kiskunsági Nemzeti Park c. Paulus-féle térképet.

 

Voltunk még Hortobágyon (Pusztai Állatpark iszonyat jó!!!), Mátán (ez oszt' ménes!), Ópusztaszeren (delejes), Szolnok, Nagyiván, Kunhegyes, Tiszafüred, Kiskunfélegyháza, Kecskemét, hejj, de jó és szép volt!

Előzmény: Güsziológus (10908)
Optika Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10923
Elküldenéd ezt nekem mailben? Belerajzolnék. Sajnos ezen a gépen nem nagyít kattintásra a böngésző. :-(
Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10920)
Güsziológus Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10922

Ez a térkép azonos az én 2000-es térképemmel.

 

Még annyit, hogy a Diós-völgy még autóval is járható a forrásig. Részben aszfaltozott! Ebből a forrásból viszik a vizet azok az esztergomiak (kannaszámra, gépkocsival!), akik nem elégedettek a vízminőséggel. VadMalacnak kellett lennie a forrásnál:o)

 

A nagyon gazos és büdös szakasz a Lajtos-kert nevű. Ott, a mélyútból közelíthetők meg a térképen jelzett épületek, kb. 15-20 méteres kijáratok (földlépcsők) vannak,  ezek az utak nem nagyon vannak használatban.

 

A mélyút keleti "bejárata" a legborzasztóbb, nehezen hittem el, hogy ez a jelzett út.

 

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10920)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10921
Lehet, hogy több neve van, vagy egy régebbit írtak oda. Az is lehet, hogy csak nem fért ki a Lajtos-kert, mivel ez egy kevésbé részletgazdag és amellett gyenge léptékű térkép. (Hozzáteszem, a léptéket rá sem írták, apám tollal vezette rá, hogy 1:65000). A main tényleg nincs Sós-völgy.


Más: a múltkori körtúra kapcsán írtam Mohoráról, ahol Mikszáth felesége született, meg ahol Tolnay Klári töltötte a gyerekkorát, s ahol most Mikszáthnak emlékfája, Tolnaynak múzeuma van. A Kossuth rádióban egy ideje a délelőtti "regényblokkban" Mikszáthné visszaemlékezéseit adják, és Tolnay Klári olvassa fel. Most már értem, miért. :-) Egyébként kiváló iromány, tudott írni a nő. Na nem egy Mikszáth, de azért egy Mikszáthné. :-))
Előzmény: Güsziológus (10919)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10920
Kösz a pontosítást, magam nem jártam a Diós-völgyben, ezért nem is egészen látom át, amit mondasz. Vadmalac szóbeli közlésére hagyatkoztam, de lehet, hogy ő a bekerített részre utalt. Az biztos, hogy esze ágában sem volt a mai térképen jelölt sárga követésével megpróbálkozni, ami őt ismerve már mond valamit. :-)

Akkor majd úgy fogom írni, hogy "nehezen járható", ill. "részben visszakerült a régi útra", ez korrekt?

Itt egy 96-os térkép. A 2000-es atlaszban ugyanez a vonalvezetés, csak pont a kép közepén kell lapozni, azért a régit fényképeztem.

Előzmény: Optika (10917)
Güsziológus Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10919

A Diós-völgy nem járhatatlan, a forrásig dél felől biztos, utána nem tudom.

 

A térképeden a Lajtos-kert helyett Sós-völgy van.

Van egy Lajoskerti forrás is feltüntetve. Ez lehet elírás is, mindkét térképemen ui. Lajtos-kert van.

 

A jelenleg, lényegében követhető (nagyon kell figyelni!) útvonal kicsit hosszabb, mint a régi, de érinti a forrást. Ahogy írtam, a forrás után balra kanyarodik. Lehet, hogy ha tovább mentem volna, járhatatlan lett volna a völgy.

A jeleket követve eljutottam a keresztig.

 

Ezt követően volt némi problémám:o)

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10899)
Güsziológus Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10918

Nálam van az 1980-as térkép.

Ezen még P- és S- együtt vág keresztül a 'Hegymeg' nevű domboldalnak.

Azt hiszem azóta a dombot egybeszántották.

 

Ha jól gondolom, akkor én a Lajtos-kert nevű, térképen is jelzett szekérúton (mélyúton) mentem, itt voltak S- jelek. A Diós-völgyben mentem kb 500 métert, és ott volt a forrás.

 

A 2000-es térképpel lényegében szinkronban mentem.

Az egyik probléma akkor volt, amikor kiértem az erdőből (sorompó), ezt követően ui. kerülgetni kellett egy fával benőtt hosszanti árkot, majd bejutottam a mélyútba.

A térképen lényegében egyenes út vazat (K-NY irányba, a valóság azonban ennél árnyaltabb.

 

 

Előzmény: Optika (10917)
Optika Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10917

Köszi a régi térképrészletet. Nincs nálam most sem 2002-2004-es, sem új kiadás - ilyet még nem is vettem- de érdemes lenne egymás mellé tenni.

 

Egy kicsit pontosítsunk. A Diós-árok nem egészen járhatatlan, D-ről a Sós-völgy felől a forrásig semmi probléma. Sajnos telkekkel telezsúfolták, ezért zeg-zugos a további  útvonalvezetés, de a közelmúlt térképe segít. Nyáron a magas gaz között egy keskeny nyom azért járható. Ezt nehéz eltalálni a Vörös-kereszt irányából, az első 3-400 méteren még nem is érdemes, ugyanis a szántóföld szélén is lehet haladni. Egy magányos/száraz fa közelében indul le kerítés mellett É-ról a forráshoz.

 

Güszi talált egy elhanyagolt 3. utat K-ről lefelé a forráshoz, ezt még nem láttam térképen. DK-ről érkezve, a belinkelt térkép közepén jól láthatóan keresztez egy szekérút, fasorral. Eddig frissített volt a jelzés. Ettől a keresztig már nincs út, csak szántó, itt tehát most balra fordul a jel, nem úgy mint a 60-as években. Nem festették fel a szekérutak találkozásáig - ott egy "TÉRKÉP" feliratú üres eligazító tábla van - ugyanis a völgyet körbekerítették, a Sós-völgyi régi ág tehát arrébb van. Eddig tudtam a jeleket követni, tehát először kihagytam az árkot. Güszi bemerészkedett és lejutott, ez nagyon vad útvonal és nem túl régi jelzés. Véleményem szerint ilyen ösvény nincs térképen ábrázolva és valahol a forrás fölé ér ki. Talán ez az új hivatalos út és nem a mező szélén maradva. Az aratás után rendezett IVV túra a régi módon átvág a szántón.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (10899)
lutak Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10916
na, látom én is visszakapom a kötözködést :)
Előzmény: felazso (10915)
felazso Creative Commons License 2005.07.13 0 0 10915
A "cukrázda" az, ahol rázzák a cukrot?
:-)
Előzmény: lutak (10914)
lutak Creative Commons License 2005.07.12 0 0 10914

Szárliget - Bányahegy

 

Vasárnap sikerült ismét kéktúráznom, ezúttal spetivel indultam útnak. Most még a tempója sem volt túl gyors nekem, mert előző nap futott a Corvin 40-en :)

 

Szóval a túráról: mázlink volt, csak fenyegetett az eső, de elkerült minket. A páratartalom viszont izzasztó volt. Voltak kalandjaink is, pl. 50 méterre közelítettünk meg két vaddisznót, az egyik hatalmas kan volt és ijesztően morgott, de hagyott minket továbbállni. Később az atlasz által "vizenyős völgyecskének" nevezett susnyás csalánon átküzdöttük magunkat, kiértünk egy mezőre, ahol a erdősáv felől egy férfi közeledett jópár kutyával. Két kutya rohanni kezdett felénk, de kb.  50-60 m-re tőlünk a gazdinak sikerült visszahívni őket. Ismét fellélegeztünk...

Végül rövidebb idő alatt beértünk Tatára a tervezettnél, így megnéztünk az Öreg tavat és teszteltünk egy cukrázdát is.

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.07.11 0 0 10913
Nekem az égvilágon semmi bajom ezzel a mozgalommal, az én szememben nagyon klassz kis országismereti vagy hagyományőrző mozgalom (hiszen a BZ lassan múlt idő lesz), de szerintem nem túramozgalom. Ez persze senkit nem kötelez. :-)
Az érintőpontos mozgalmaknál sincs előírva, hogy juss oda, de a magam számára azt sem tekinteném túramozgalomnak, ha a többségét autóval vagy vonattal érném el. Említettem, hogy szombaton becsúszott egy autós vártúra, de azért a többségéhez gyalog vagy kerékpárral jutok el. Ha a várak többségét autóval közelíteném meg, akkor azt is országismereti mozgalomnak nevezném, amiben nincs semmi sértő. Ezzel egyúttal azt is mondom, hogy nem csupán a kiírástól függhet egy mozgalom besorolása, hanem a teljesítés módjától is.
Előzmény: mosomedve (10911)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!