Keresés

Részletes keresés

42tibcsi Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40199

 

Ok. Így érthető az iparkodásod, bár a Vigas fa gázasnál volt róla szó, hogy mellőzhető a puffer de szerintem ez marketing fogás mert kiváncsi lennék arra ha össze hasonlitanák ua. egy pufferossal? (ettől fejlettebb nyugati fagázasokhóz is javasolják a puffert, de ezeket nem a mi jövedelmük hőz mérik).

 

 

Előzmény: Törölt nick (40196)
42tibcsi Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40198

 

Azért ez nem általános a 2 évenkénti rostéj csere. Nem közölted, hogy mivel fűtesz? Volt, hogy ki próbáltam a Lengyel diót, nos ennél valóban fel izzik minden, nagyon jó szén de nem lemezkazánba való. Fa tüzelésnél, felső begyújtásnál még sosem izzót fel a rostéj, inkább a berakásnál kell óvatosnak lenni mert törékeny.

 

Parázs, már elemeztük ezt, ha nem vizes rostélyos ez már nem hasznosul, a Lighno átmenet mert nincs benne hamutálca és alul is vízteres, és a lepotyogó parázs hasznosul, ha leéget a tűz van rá eset, hogy lekotrom a rostélyról a még fenn maradt parazsat.

 

 

 

Előzmény: Mount Logan (40187)
Mount Logan Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40197
Előzmény: nagykunsági (40192)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40196

Nincs lambdaszonda beiktatva, nincs pufferem.

Egy töltet 46 l, ~15 kg hasábfa, 4,2 kWh/kg fűtőértékkel=63 kWh

A Regulus kazánhuzatszabályzóval 8 órán át égett, 63 kWh/8=7,875 kWh*0,71=5,59 kWh teljesítménnyel.

Nekem ez megfelelő hatásfok, így is.

Előzmény: 42tibcsi (40193)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40195

Tudom, hogy most páran "mérgesek lesznek" de jó pap holtig tanul.

Jó pár napja bújom a netet és többen fordultak hozzám, hogy hogyan tudnák a PID+Belimo párost összehangolni optimálisra.

 

Ezt már többször leírtam itt és az elején nekem is voltak kétségeim a belimo-s szabályozással kapcsolatban, hogy nekünk egy holtidővel rendekező lassú folyamatot kell szabályozni nem labor pontossággal. Itt a füstgázra értem.

Ez megoldható PID szabályozással, de mint a szakirodalom leírja sima ON/OFF szabályozás is elegendő lehet akkor ha rendszer lomhasága nagy.

 

Ezért tapasztalják többen, hogy a "tökéletesen beépített és felhangolt" PID+Belimo csak a két végpont között mozog, közbenső szabályozás nem valósul meg.

Ennek oka, a rendszer lassú működése és a nagy holtidő a változásban.

 

Így arra következtetésre jutottam, hogy általában elegendő egy ON/OFF Nyit/Zár pillangó mozgatás. Itt a hangsúly az ÁLTALÁBAN szón van, mert lehet hogy valakinek (például nálam) a kazán-kémény-pillangó-füstgázhőfok érzékelő összeállítás olyan szerencsésen van összerakva hogy a rendszer gyorsan reagál, így valamelyest a szabályozás folyamatos

 

Nagyon nehéz pontos értékeket és előrejelzést adni a lehetséges holtidőről és a lehetséges  folyamat változási sebességről, tehát nem lehet megmondani kinél lesz elég csak a nyit-csuk és kinel lehet a folyamatos szabályozást megoldani.

 

Remélem érthető voltam.

mislenyi Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40194

Kiváncsiságból ma reggel én is állítva pakoltam be a Concept kazánba. Pillanatok alatt lángra kapott és intenzíven égett, kiváncsi vagyok, hogy annyi ideig ég-e. (nincs pufferem) Lehet, hogy "egy sorral kevesebbet" raktam rá, mint vízszintesen.Megpróbálom megkeresni azt a képet, amit valamelyik olvtárs felrakott róla, hogy elől meddig rakhatom.

Előzmény: Amperszag (40169)
42tibcsi Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40193

Ha pufferunk van ennek semmi értelme. Mert nem az a lényeg, hogy hány órát pislogjon a kazán hanem az elégetett tüzelő anyagból maximális hatékonysággal ki tudjuk venni a benne lévő energiát és ha az pillanatnyilag nem kell akkor azt tároljuk.

Tudnunk kell azt, hogy a szilárd tüzelő anyagoknak van egy ideális égésűk (hőfok és oxigén) ez egy szűk tartomány de ekkor lehet kinyerni belőlük a leg több energiát. Ha ettől eltérünk (csökkentjük a oxigént v. hőfokot) az erősen a hatékonyság rovására megy és kezdődik a korom és kátrány gyártása. A csőben a lukat már régen kitalálták mi esetünkben ez a puffer.(energia tároló)

Előzmény: Törölt nick (40186)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40192

El kell hogy szomorítsalak.

 

Én is annyiért kapom, mint a fatelepes.

 

Ahol én vettem, ott fix árak vannak, nem olyan, hogy az erdész böffent valamit.

 

Van 1-2 fatelepes ismerősöm, kamionos ismerősöm, akik hordják a fatelepesnek a fát, tudom mennyiért kapják.

 

Én kimentem az erdőre, mutattak jó pár rakást, kérdezték, melyikből kérsz??

Nem rakták külön nekem szellősre.

 

Ha nem tetszik nem kell ott venni.

 

 

Előzmény: moonshadow (40190)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40191

Én annak örülnék, ha 1 erdei m3 8 mázsa lenne. Mert akkor jó száraz.

 

De pl  a csertölgy amit vettem 12 mázsa volt. Pedig 6 hónapot állt az erdőben kivágva.

 

 

Előzmény: moonshadow (40189)
moonshadow Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40190

"Azt azért magyarázzátok már meg nekem, hogy a fatelepesnek megéri megvenni erdőn a fát, alkalmazottat tartani, befektetni a pénzét fába, aztán eladni mázsára, ugyanakkor azt akarjátok bebizonyítani, hogy nekem nem éri meg megvenni az erdőn ugyanannyiért  ugyanazt a fát, és itthon feldolgozni."

 

Te nem kapod meg annyiért az erdészettől, mint a fatelepes, mert az folyamatosan nagy mennyiséget vesz tőlük. A tüzépesnél ki van írva az ár, ha át akar verni akkor a mérlegelésnél teszi, vagy a nyers fát próbál rádsózni, az erdészeteknél meg legtöbb helyen nincs kiírva az ár, hanem érdeklődésre vakkantanak valamit, amit eleve egy alkalomszülte átverési lehetőség ami avgy sikerül vagy nem. Aztán a fa köbözésnél is át tud verni, mert tudják hogy kell szellősen rakni, és még az a fa frissebb mint a tüzépi. Átverés elleni garancia egyiknél sincs.

moonshadow Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40189

"Nemigazán érzem jó üzletnek megvenni mázsára a 42+ nedvességtartalmú fát, 2100 Ft/q áron."

 

Jobb pedig, mint megvenni 21000-ért erdei köbméterét, aztán kapsz belőle 8 mázsa fát, és kijön 2600-ra mázsája. Az a helyzet, hogy aki át akar baszni az épúgy az erdőben is megpróbálja, mint a tüzépen.

Előzmény: nagykunsági (40185)
Mount Logan Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40188

Ez már majdnem faelgázosító volt:)

Előzmény: Mount Logan (40187)
Mount Logan Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40187

A

Az hagyományosban időnként cserélni kell a rostélyokat, mert eldeformálódnak. Nekem 9 év alatt 4db-ot kellett a 6-ból. A vizes hűtve van, ezért az tartósabb. Meg a parázs energiáját is jobban hasznosítja. Elvileg. Nálam a rostély ki volt rakva 2 cm-es samottal úgy, hogy középen hagytam egy kb. 15x15 cm-es nyílást. Erős kémény huzatom van. A nyílás körül az erős áramlás, és a forró samott miatt a fa fényesen izzva égett. Úgy nézett, ki mintha alufólia lenne a tűztérben. Ha a maradék parazsat ráhúztam a „ fúvókára” intenzív égés kezdődött, jelentősen melegítve a rendszert.

Előzmény: tomika880525 (40159)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40186

Szerintem is így működik a faelgázosító, ezért nehéz a hagyományos, egyaknás kazánok fojtott, részterheléses üzemeltetése. Ott csak az adaggal lehet csökkenteni a teljesítményt hatásfokrontás nélkül, azzal viszont a kezelési idő növekszik.

A 46 l-es töltőterű OPOP most 8 órát üzemel ~8 kWh teljesítménnyel, ennyire érdemes leszabályozni, a 25 kWh maxhoz képest ekkor még jó a hatékonysága. Igaz a füst 40-50 C-os, de időnként meghajtom, csak kiégeti a kéményt.

Előzmény: sur5al (40178)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40185

Majdnem.

 

Ha nekisenék, aztán gyilkolnám magam, akár egyedül is megcsinálnám 1 nap alatt. De így kényelmesen megcsinálja a család, és nem hajtjuk agyon magukat.

 

A pakolás azért necces, mert ha én rakom az biztos kiborul, jól berakni az asszony tudja.

 

Végül is le lehet bontani napibérre, de inkább az a lényeg, hogy én úgy érzem nekem így sokkal jobban megéri. Függetlenül attól a számok mit mutatnak.

 

Nemigazán érzem jó üzletnek megvenni mázsára a 42+ nedvességtartalmú fát, 2100 Ft/q áron.

 

Most van itt az egyik fatelepen "száraz" fa, a telep tulajdonosa büszke is rá, mondja hordják a faelgázosító kazánba. Méréseim szerint 35% a nedvességtartalma, 2400 Ft/q

 

Mondjuk az is megér egy misét, hogy milliót áldoz a faelgázosító kazánra, száraz tüzelő meg nincs az udvarban, november végén kell szerezni.

 

Ami az amortizációt illeti, hasító gépben 15.000 üzemóránként kell cserélni olajat, gyakorlatilag soha.

 

Ennyi fára 2 szalagot használok el, nekem ingyen köszörülik.

 

Tehát elvileg csak az a kis villanyáram a + költség.

 

Azt azért magyarázzátok már meg nekem, hogy a fatelepesnek megéri megvenni erdőn a fát, alkalmazottat tartani, befektetni a pénzét fába, aztán eladni mázsára, ugyanakkor azt akarjátok bebizonyítani, hogy nekem nem éri meg megvenni az erdőn ugyanannyiért  ugyanazt a fát, és itthon feldolgozni.

Előzmény: sur5al (40176)
Mount Logan Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40184

Word-bol próbálok bemásolni, de nem megy el.

Előzmény: Blue_Sky_007 (40183)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40183

Előfordul. Nálam Chrome-nál és Firefoxnál is.

Előzmény: Mount Logan (40182)
Mount Logan Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40182

Miért tűnik el a begépelt szöveg? És miért nem tudok válaszolni?

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40181

Tegnap elvitték. 

Előzmény: nagykunsági (40172)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2012.11.22 0 0 40180

Sorry. Igaz. :-)

Előzmény: sur5al (40177)
kingoftailor Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40179

Nálunk az erdei köbmétert méterfában 21000-ért hozzák a legjobb áron.

Ehhez képest a kuglizottat kihoztam kb 23500-ból. Nekem megérte.

 

Az árak az ország különböző területein elég nagy szórást mutatnak. Szerintem pest közelében a legdrágább. Ez van.

Előzmény: nagykunsági (40122)
sur5al Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40178

Valahogy én is úgy érzem, hogy az "igazi" faelgázosító lényege: a parázs közelségében termelődő fagázok a parázson áthaladva a forró szekunder levegőtől égnek el a kerámia/samott/tűzálló beton égetőtérben és utána történik a hőcsere. Ha ez elfogadható definíciónak. Az, hogy melyiknél hol van és milyen alakú ez az égetőtér vagy éppen a hőcserélő, részlet kérdés. Persze, lehet tévedek. Az alul tűz ég és a tetején hőcserélő klasszikus esetet csak annyiban hívnám falegázosítónak, amennyiben a tábortűz is az, hiszen minden fatüzelés az.:D

 

Tehát: (fa)gáz termelő tér - (különleges) égetőtér - (nagy felületű) hőcserélő.

Előzmény: Törölt nick (40139)
sur5al Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40177

Tom németes vagy, de az

over=felett

under=alatt

reverse=fordított

szóval ha ebben benne van melyik a leg elgázosítóbb, akkor tényleg utána kell még olvasnom:D

Előzmény: Blue_Sky_007 (40138)
sur5al Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40176

Ezt írtad:

 

"5 erdei m3-t felhasítani és felfűrészelni, elpakolni, 1 napi meló. 3-4 embernek"

 

Azaz 1 embernek 3-4. 10 erdei az 6-8 nap. Ha m3-enként 8e a különbség, akkor összesen 80000/6-8nap, ami 10-13e/nap bérnek felel meg. Nem számolva az energiát, élezést, olajat stb. ill. valamikor a gépeket is amortizálni kell. Vagy valamit nem jól értek?

 

Nekem is 10 kell, de nem erdei. A kész (33cmx10cm) állapotában 10m3. Ha a munkát ki tudom váltani jobb órabérrel, akkor munka oldalról nem érdemes. Csak kedvtelésből:D A legtöbb dolog ilyen a fatüzeléssel kapcsolatban:DDD

 

Ha olcsó rönkfát találok (akár frissen vágottat is), akkor még megérheti beruházni.

Előzmény: nagykunsági (40171)
sur5al Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40175

Ja, így már értem. Használd szerintem ezeket az elnevezéseket, mert a tágulási tartály nem fűtési vagy kazán kör nincs előre, meg vissza:D Egy vezeték van, amin oda-vissza tágul a víz. Amúgy minden jól van bekötve neked, csak azt a visszacsapót vetesd ki gyorsan.

Előzmény: stukov1 (40160)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40174

Végül is, a pillangó még nincs meg, a SESTOS-t meg még meg se rendeltem.

 

Úgyhogy nem késett.

 

A SESTOS megjön vagy 1 hónap alatt, addig majd csak ideér.

 

Tehát nem sürgős. csak most jutott eszembe. :))

 

El szoktam felejteni.

Előzmény: style (40173)
style Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40173
Irtad hogy nem sürgős :-)
Indítom,de 2 hetet nem voltam a cucc közelében bocs.Pedig már anno be is csomagoltam.
Előzmény: nagykunsági (40172)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40172

Azt én is megfigyeltem, minél jobban lezárom az alsó huzatszabályzót, annál jobban elkezd nyitogatni a barometrikus huzatszabályzó.

 

Ma megjött az egyik REX Hong-Kong ból.

 

Ha jók az infóim, a Blue féle is úton van hétvégén hazaérkezik.

 

Még a Belimo nem jött meg.

 

Biztos hóakadály van :)

 

Még egy Sestost kellene rendelni.

 

 

Klasszul írták rá az értéket a csomagra. Valami kínai betűvel, magyar ember nem tudja olvasni. NAV ezt kapd ki :))))

Előzmény: Amperszag (40170)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40171

5 erdei m3 fa felhasogatása fűrészelése elpakolása 1 nap. Mifelénk.

 

Kell évi kb 10 erdei m3.  Az 10X8.000 Ft. Kétnapi munkáért.

 

Nekem megéri.  

Előzmény: sur5al (40125)
Amperszag Creative Commons License 2012.11.21 0 0 40170

Ma kisérleteztem a kémény alsó tisztítóajtó nyitogatásával mintegy szimulálva a barometrikus huzatszabályzót. Eleinte jól is működött a begyújtás után kb. fél óráig, de aztán belekeveredtem a pillangó szabályzásba, a huzatszabályzásba meg a tisztítónyílásba. Az eredmény az lett, hogy félig nyitott kémény tisztítónyílás és 450 fokos fütgáz hőfok mellett kaptam a képembe egy löket kormos füstöt mikor kinyitottam a legfelső tisztítóajtót. Kicsi lett a huzat, logikus, de akkor meg miért vágtatott felfelé a füsthőfok? Már csak arra tudok gondolni, hogy túl sok levegőt kap a tűztér. A szekunder nyílást minimálisra szűkítettem alul meg adott a nyílás.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!