Keresés

Részletes keresés

endrepp Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122912

Sok kivitelezésben vettem részt gyógyszergyárban, gyógyfürdőkben. Nagyon sok garanciális probléma volt, főleg amikor bekerültek kivitelezők a piaci ár alatt.

Amit körtés 01 kolléga is említett a molibdén ötvözésű martenzites alapanyagok garantáltak, ha megfelelő technológiával hegesztik.

Tipikus hiba, hogy rozsda pöttyök jelennek meg a felületen, azonnal le akarják vágni a kivitelező fejét, mire kiderül, hogy az általános gépész vas csövet flexelt egy szinttel feljebb.

Előzmény: snapszmester (122903)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122911

Vácon tudok egy műhelyt ahol talán megcsinálják. De azt nem hiszem, hogy pazar, vésett, intarziás kézműves termék lenne. Funkcionális, nem ronda és kész. :-) Ha kell, és van valami elképzelésed, lemenedzselem neked.

Alternatívaként megemlítem még félve a fórumos Norris kollégát is. De erről majd ő nyilatkozik. Vagy nem..

Előzmény: kivimánia (122907)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122910

Megerősítelek. Egyre bátrabbá váltam az elmúlt három év alatt. Először csak olyan vizet használtam, amelyből gyógyászati infúziókat készítene, de az bazi drága volt. Utána jöttek a különféle ioncserélt, meg desztvizek. Az idén meg már finom, hajdúböszörményi csapvízzel hígítottam a pálinkáimat. Olyan szar nem lehet, mert az egyik épp a hétvégén arany, a másik bronzérmes lett. :-)))

Váci vízzel nem hígítanék, mert sajnos olyan a csapvíz nálunk, hogy a klór nyomokban vizet is tartalmazhat. :-(

Tehát száz szónak is egy a vége, Snapszit megerősítve, az opálosság nem víz függő.

Előzmény: snapszmester (122904)
gabor0036 Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122909

Na szóval. Márpedig optikailag a csapvizes opalos. 

Előzmény: gabor0036 (122908)
gabor0036 Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122908

Márpedig optikailag opalosálos.

Előzmény: snapszmester (122906)
kivimánia Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122907

Pálinkás szép napot!

Sok szó esik saválló anyagról,esetleg nincs valaki a fórumban aki készít 2-3 literes kancsót sav álló anyagból.Sanos sehol nem találok.

snapszmester Creative Commons License 2016.02.05 -2 1 122906

Nem kell figyelmen kívül hagyni a lélektani hatásokat sem. Tiszta ivóvíz nem okoz optikai hibát. Ha úgy látod, akkor sem.

Előzmény: gabor0036 (122905)
gabor0036 Creative Commons License 2016.02.05 0 2 122905

Minden tisztelettel kérdezem, hogy akkor miért van az, hogy ha ugyan azt a pálinkát hígítom csapvízzel opálos, ha pedig vizlágyító berendezésen át engedett vízzel hígítom semmi baja. Mind a kettő egyformán 45°-ra lett hígítva. 

Előzmény: snapszmester (122904)
snapszmester Creative Commons License 2016.02.05 -1 1 122904


Olvasgatva a témáról az az érzésem, hogy a vizünk nem igazán alkalmas a pálinka hígítására.

 

Nagyon szelektív a memóriád. Én meg azt olvastam hogy tök mindegy milyen ivóvízzel hígítasz mert nem attól lesz opálos a pálinkád. 

De talán más is megerősíti a biztonság kedvéért.

Előzmény: Jani71 (122898)
snapszmester Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122903

A savállóval van némi ellenérzésem. 

A volt cégemnél minden saválló volt. A fránya anyag mégis képes volt csak a hegesztést kioldani, pedig az is saválló volt.

Amíg vörösréz volt tudtuk hogy az 98%-os tisztaságú.

Rengeteg savállót, rozsdamantest emlegettek. A gyenge savakat biztos bírják, de garantáltan nem okoznak ízhibát a termékben? 

Ha a cefrébe vas kerül már ízhibát okoz a pálinkában.(vashordó)

Kíváncsi lennék a kationcserélő mit választ le egy fúl savállóból készült berendezésben főzött pálinkából.

Ezt az motiválta hogy az utópárlat undorító, stb. Nálam, most főzött alma utópárlat is 10%-alatt csak savanyú lett amit már nem tettem bele.

 

A műanyag edény is ilyen. Van amit biztonsággal lehet használni van amit soha. Hogy melyik, melyik ki tudja megmondani hallomásból.

Előzmény: Törölt nick (122897)
snapszmester Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122902

A kationcserélő nem csodaszer. A rezet lecseréli ha van benne. Optimális esetben, ha rendben van a regenerálás nátriumra. A sebesség fontos és a töltethossz. Nekem 1L ioncserélő 15 cm magas és 1L pálinka 1 perc alatt. 1000 literenként sem kell regenerálnom. 

Az első bevetés előtti beavatás a legfontosabb. Két fajtával találkoztam több gyártótól. Volt amit sósavval kellett kimosni használat előtt. Ha rossz a beavatás az összes pálinkát eltudja rontani. A szakember fontos, de a kérdés még fontosabb és nem ő issza meg a pálinkádat.

Durvának tűnik, de az első használat előtt javaslom mindenkinek 1L háztartási sósav/10 L viz és ezzel átmosni a frissen vett gyantát. Ha nem víztiszta a mosóvíz addig ismételni amíg tiszta nem lesz. Utána nagyon alapos csapvizes mosás semleges pH-i. 1 L gyantához 1 kg finomított nem jódozott sót hozzáönteni és átkeverni alaposan majd csapvízzel lassan, alaposan kimosni amíg a sós íz el nem tűnik.

Ez után biztonságosan használható és lemerülés esetén elég a finomított sós regenerálás.

A kozmaolajos opálosságot nem szünteti meg. Ha még is akkor a következő adag fogja leoldani az olajat.

 

Előzmény: almadaráló (122893)
endrepp Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122901

Stimmel, de sok helyen KO33 savállóként van feltüntetve, főleg élelmiszer tartályoknál, gyógyszergyárban is találkoztam ezzel a kifejezéssel, "saválló KO33 technológiai tartály".

Féltermékeknél tényleg korr. álló mindig az elnevezés.

http://www.perkor.hu/hu/hasznos-info/rozsdamentes-es-hoallo-acelok-anyagismerete-1.html

 

Előzmény: Törölt nick (122897)
héjja60 Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122900

Egy ismerősömnek van egy 60 literes eperfa hordója , abban érleli a lefőzött törköly pálinkáját , közel 15 éve használja , évente újra tölti . A hordó színező , íz átadó képessége fokozatosan csökken . Ennek kiküszöbölésére azt a módszert alkalmazza , hogy eperfa

hasítékokat lógat a hordóba , páleszba ,- érzékelhető a javulás , változás .

Én , kísérletként , alma pálinkás üvegbe tettem száraz meggyfa hasítékokat , érdekes ízt , színt produkált .

Előzmény: Törölt nick (122886)
endrepp Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122899

Minimum, de ha elektromos és teljesen hőszigetelt, akkor optimális is lehet.

Kanthal huzallal kívülről fűteni az értelmes gondolat? Van valakinek tapasztalata ebben?

 

Előzmény: gabor0036 (122896)
Jani71 Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122898

Nagyon köszönöm az infót, de az az igazság, hogy az általad említett hely nem igazán tartozik a mozgáskörzetembe. Nagyságrendileg 150 km-re van tőlem... :-) (persze ez nem jelenti azt,

hogy ne járnék arra, de esetemben gyakorlatilag soha). Hasznos a leírásod is, kérlek még annyit

árulj el, hogy milyen űrméretű a szűrőd! Laikusként (és látva néhány fényképet) érzésre nagyjából

5-7 dl-re gondoltam, de jó lenne gyakorlottak válaszát is olvasni.

Mindenesetre azóta rendeltem egy liternyit. Most várom.

Infó a tejes derítésemmel kapcsolatban: a két adag (szűrt és szűretlen) egyértelműen más már

most is. Az illata és az 'íze' is lényegesen gömbölyűbb az enyhén opálosnak.

Ennek ellenére tervezem a szűrését, mert nem tetszik. Max. az lesz, hogy mivel az a nagyobb

mennyiség (egy liter), ezért két felé választom, az egyik felét úgy hagyom és beleteszem egy

keskeny, hosszú üvegbe (szerintem úgy már nem vagy csak nagyon-nagyon enyhén lesz opálos,

de ez szinte mindegy is, mert valszeg én fogom elfogyasztani), a másikat pedig átengedem egy

gyantás szűrőn. Így lesz háromféle verzió (majdnem) ugyanabból a pálinkából (azért majdnem,

mert mint írtam, a nagy üveg volt a középpárlat eleje, a további, ez esetben fél liter tejjel szűrt

pedig a majdnem vége - utána volt még egy 3 decis mennyiség, ami sajnos túl lett vizezve,

azt nem számolom ide).

Olvasgatva a témáról az az érzésem, hogy a vizünk nem igazán alkalmas a pálinka hígítására.

És talán a töménység beállítását is lassabban, több lépcsőben végzem.

A jövőben szűrt vizet fogok használni (először kísérletként, aztán meglátom).

Vagy ha nem jön be, akkor a valahol említett egyik fajta 'gyári', palackos ásványvizet.

Majd kiderül, hogy mi lesz a befutó, mert idén nagyon be akarok indulni a dologgal... :-)

Előzmény: almadaráló (122893)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122897

A savállóban van némi molibdén pl a 316- ban.

Nekem 304-es rozsdamentes  az üst és a szezon végén már nem makulátlan.

EN 1.4301 – ASTM 304

Tulajdonságok: ausztenites, króm-nikkel rozsdamentes acél • a korrózióálló anyagok leginkább használt fajtája • jól hegeszthető és hidegen akítható • nagyon jó szilárdságú alacsony hőmérsékletig • jól polírozható és mélyhúzható • ellenálló képessége 300°C-ig garantált, magasabb hőmérsékleten a titánnal stabilizált 1.4541 anyagminőséggel való helyettesítése javasolt • megmunkálását magasan ötvözött acélból vagy keményfémből készült szerszámokkal javasolt elvégezni (a keményedésre való hajlam miatt) • kristályközi korrózióval szemben ellenálló , viszont hegesztés után instabillá válik az ellenállósága • jó korrózióálló tulajdonságokkal rendelkezik (elsősorban természetes környezetben) • ellenáll az 52%-os salétromsavnak, a hidegen hígított organikus savaknak, a lúgos kémhatású oldatoknak és a sóoldatoknak (ami nem klorid, szulfit vagy szulfát)

Alkalmazási terület: vegyipar • élelmiszeripar (sajtgyártás, tejüzem, vörösbor, ecet stb.) • gyógyszeripar • papírgyártás • petrokémia • textilipar • háztartási eszközök gyártása • belsőépítészet • autógyártás • hőcserélők, bojlerek csővezetékeinek gyártása

 

A saválló biztos stabilabb.

 

 

Viszont pácpasztával karbantartható.

 

Előzmény: endrepp (122885)
gabor0036 Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122896

Ez valószúnű igen csak a minimum. Valamelyik nap láttam pont egy 200-as üstöt 28kW-os fűtés volt benne. 

Előzmény: endrepp (122895)
endrepp Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122895

50l-es üsthöz 5kW fűtőteljesítményre lenne szükséged, amíg ez nincs meg nem fog optimálisan működni a főződ.

(Esetleg 4kW, ha nagyon jól hőszigeteltél.)

Előzmény: BIRSALMADARÁLÓ (122894)
BIRSALMADARÁLÓ Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122894

Volna egy kérdésem mivel indukcióssal fűtök 2000 wattal nagyon nehéz felfűteni takarás nélkül 50 literes rozsdamentes fazekat,nem beszélve arról a fazék átmérője 40 centi,az indukciós főzőlap,28 centi.Megoldásként ,kettős főzőlapos mobilra gondoltam ,2800 watt,vélemény?

almadaráló Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122893

A Nagylajos Király útján a mogyoródi sarkához közel van egy víztisztító berendezéseket árusító szakbolt. Én is itt vettem mindent . És minden kérdésedre szakember válaszol.Azért vedd figyelembe mikor bármit átengedsz a gyantán, minél lassabban teszed annál nagyobb a hatásfoka, akár egy infúziós cső. Én mikor használom a csövemen van egy akváriumi lélegeztető cső csap,két 5 literes üveg, egyik fent másik lent közöttük a gyantával teli szűrő a csappal.Úgy állítom be, éppen hogy csorogjon akár fél nap is eltelik míg végez és mindég kristálytiszta lesz.Utána,nem kell tej ,meg bentonit,meg szénpor.

Előzmény: Jani71 (122832)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122892

A megszerzésétől (esetedben elkészítésétől) számított 15 nap.

Előzmény: almadaráló (122888)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.02.05 0 2 122891

Trollokra egyáltalán nincs szükség.

Előzmény: zùzmara (122889)
Figyelget Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122890

Szia! 

Üdv itt! Nyugodtan kérdezhetsz, valaki mindig segít. S ha már ennyit végigböngésztél, nagyon nagy zöldséget úgysem fogsz kérdezni. :-))

Előzmény: PaGyu (122884)
zùzmara Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122889

Ugyan már , hagyd őt, szerintem ilyen is kell, amíg nem anyázik.

Előzmény: csalitos (122764)
almadaráló Creative Commons License 2016.02.05 0 0 122888

Megkaptam a NAV- tól a pálinkafőző készítésére az engedélyt.Szerintetek az önkormányzathoz mikor kell bejelenteni ,most vagy elkészülése után? MERT ÁLLÍTÓLAG 15 NAPON BELÜL,de ez mire vonatkozik?

sogi01 Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122887

                                                              vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (122857)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.05 0 1 122886

Volt már itt,, full idegen arc" a napokban egy ,,ámokfutó". Viszont a kérdésedre a válasz igen. 

Ez már nem szűz hordó. Mikor szűz volt 3 hétig lehetett benne tartani a párlatot. Most ötödik alkalommal lett feltöltve.  Stanley szilva 70% Besztercei Nm 122  20%  Cacanska lepotica 20 %

A cefrék pisztoriuszal lettek főzve 45-48 %-ra, kozmaolaj szűrés, fölözés nemvolt. A finomításkor visszahígítás nélkül, a páradóm és a pisztoriusz  félig volt vízzel, a középpárlat gyűjtés 67% nál befejezve. Így lett 81,3%-os /herélt/ pálinka. Ez 65%-ra kihígítva Másfél  éve érlelődik, most 5 csillagos bolgár konyak, gyenge szilva aromájú harmóniával jellemezném. Még egy évig szeretném a hordóban tartani.  

Előzmény: buga1 (122868)
endrepp Creative Commons License 2016.02.04 0 0 122885

Auszternites ötvözetek enyhén mágnesezhetőek, pont, ahogy leírta a kolléga, attól az tökéletes.

Egyébként kell, hogy legyen rajta minősítés. Saválló kell sztem. is.

Előzmény: Törölt nick (122882)
PaGyu Creative Commons License 2016.02.04 0 2 122884

Sziasztok, Üdv mindenkinek, főleg azoknak, akik az utolsó 2 napot végig "dolgozták", nem volt könnyű, és ismét gratula a türelmetekért, évek óta olvasom minden nap az oldalaitokat, több tízezer hsz-t olvastam el, több száz feljegyzést írtam ki (nem voltam olyan szorgalmas mint Figyelget) mindent tőletek tanultam, főztem bodzától moonshine-ig sokat, egylépcsőst, kétlépcsőst, egymenetest, kétmenetest, brandy módszerrel, mindent tőletek tanultam, köszönöm nektek, félénk vagyok nem mertem kérdezni sem, nemhogy adjam az okosat, látván az utóbbi 2nap türelmeteket, bízván biztatásaitokban, talán a jövőbe bátorkodom kérdezni, remélem nem ért senki félre, előre is köszönöm. 

gabor0036 Creative Commons License 2016.02.04 0 1 122883

E jellegű felhasználásra a rozsdamentes is bőven elég. Nincs olyan erős savas hatás ami indokolná a kimondottan savállót. 

Előzmény: Törölt nick (122882)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!