Keresés

Részletes keresés

aBaluuuu Creative Commons License 2012.12.29 0 0 396

Én is utánaolvastam a dugványozásnak még pár hónapja. Igen fontos a páratartalom. Horvátból hoztam ágakat de nem sikerült meggyökeresíteni őket.

Gábor kicsit meglepődtem a műtrágyázáson mert sok helyen olvastam a kevésbé fagytűrő növényekről hogy nyár közepe végétől nem szabad adni nekik semmi trágyát, műtrágyát pont a fagyállóság miatt. De ki fogom próbálni amit írtál:)

Visszatérve a fagyalra oltásra annak azért is lehet nagy sikere mert a nadves fagyos talaj nem túl jó a mediterrán növények gyökerének míg a fagyal bírja és tudja mikor kell leállnia a nedvkeringésének.

Hmm ez a légbújtás is jó 5let:) Már csak egy frankó alany növényt kell szereznem:D

Mr.freestyle x ismerősének fája engem is érdekelni fog.

Előzmény: Gábor 35 (395)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.28 0 0 395

Szia. Mindenképp várj vele még kb 1 újnyi vastag lesz a tőrzse és legalább 2 éves lesz...szóval ne most tavaszal hanem jővő tavaszal tedd ki...És nagyon figyelj a műtrágyázásra (sokat számít)

 

A szaporításal kapcsolatban pedig ügyi vagy, hogy igy megoldottad. Egyébként érdekes, hogy egy rahedli könyvet elolvastam, videót végignéztem az olajfa dugványozásáról mégis valahogy nem hozta a várt sikert nálam...4 éve dugványozom őket de a legjobb eredményem igy is 4%. Próbáltam tavaszal próbáltam ősszel mégis valami nem stimmelt.... (miniüvegház, pillepalack, vödör homok rajta zacsi ...:) )...

 

 

Érdekes, hogy a külföldi oldalak és könyvek 97%- ra irják a dugványozás sikerét. De ez nem mindegyik fajtára igaz. Vannak könnyebben és vannak nehezen gyökeresedő fajták...

 

egy videó a dugványozásról:

 

http://www.youtube.com/watch?v=a0uxFYrvF5Q

 

és egy videó a légbújtásról...

 

http://www.youtube.com/watch?v=aUmXXEV5J84

 

folytatása:

 

http://www.youtube.com/watch?v=C8YjdK_lFrg

parga 010 Creative Commons License 2012.12.27 0 0 394

Tulipata! Másfajta növény magot is tudnál görögből szerezni?Engem ez a fajta fenyő magja érdekelne.Tudom, hogy nem ehhez a topikhoz tartozik ezért elnézést kérek.

parga 010 Creative Commons License 2012.12.27 0 0 393

Üdv Mindenkinek!Egy kis tapasztalatomat szeretném megosztani veletek. 2011.-ben kaptam egy olajfát. kb 1,8 magas. 2012. márciusában, mikor olyan jó idők lettek a teleltetőből kihoztam a teraszra és egy kis alakitó metszés végeztem rajta.Mire észbe kaptam a párom kidobálta, de kettő kb 20 cm ágat kikukáztam.Incit-8ba nyomtam, majd palánta földbe, majd egy ketté vágott müanyag palackba./Szeretek kisérletezni/Mivel azt olvastam, hogy szinte a gyökereztetés sikere egyenlő a 0.-val., vártam.Szepbemberben uj kis levelek jelentek meg rajta. Mind a kettő megfogta,s azóta is szépen fejlődik.tavasszal az egyiket szeretném kiültetni, kiváncsi vagyok mit bir.

Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.26 0 0 392

Tökéletes lenne és előre is köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (391)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.25 0 0 391

Ha lesz neki belőle oltott,vagy dugványozott,akkor majd feltüntetem itt,hogy mások is lássák,és megadom az elérhetőséget rá,ha így megfelel.

 

Előzmény: Gábor 35 (390)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.25 0 0 390

Ez a fa engem is fog érdekelni... ha árulni szeretné akkor vennék tőle....szóval nem bánnám ha összehoznád...:)

Előzmény: Törölt nick (389)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.25 0 0 389

Nálam az olajfa egyelőre perifériás növény,ezért inkább csak mint jövőbeli projectel foglalkozom vele.Egy ismerősömnek van olyan magonca,ami az összes elvetett magoncán túltett fagytűrésben.Ki van neki már jópár éve ültetve,és védelem nélkül áttelel.Azthiszem majd abból fogok vásárolni tőle,merthogy az illetőnek faiskolája van,és szaporít mindent,amiből van anyatöve.Remélem majd ebből a növényből is lesz neki eladó előbb vagy utóbb,és akkor nem kell cserépben tartanom olajfát.

Előzmény: pulipáta (388)
pulipáta Creative Commons License 2012.12.25 0 0 388

Az olajbogyesz amikor már ehetővé van téva :-))) áztatva minden jóban akkor szerintem elvesztette csiraképességét.

Én szedtem kinti eredeti tiszta bogyót abból magot, meg fa alol magot, de egysem hajtott ki. Szerintem van trükkje de én nem próbálkoztam sokáig :.-)))

De ha kell görögből küldetek postán itt van hamar....

Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.24 0 0 387

Lelked rajta:)....végül is próba cseresznye:)

Előzmény: Törölt nick (386)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.23 0 0 386

Köszi a választ !

Akkor lehet,h inkább kidobom,és nem bajlódom vele.

Előzmény: Gábor 35 (383)
pulipáta Creative Commons License 2012.12.23 0 0 385

aranyos vagy, köszi ismerem ezt a veszélyforrást. Amikor a kenderpálmákkel kezdtem 25 éve :-) akkor rájöttem hogy a januári napsutéses napok utáni hideg éjjel mire képeds... bár a pálmámat a gomba vitte el nem a hideg. 05 méteres vlolt amikor kiraktam és 2 felett volt amikor elvitte a gomba..., a fránya valagomba :-)))

 

Előzmény: Gábor 35 (384)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.22 0 0 384

Annyit akarok még a takaráshoz hozzáfűzni, hogy ha januárban vagy február elején a hőmérséklet  tartóssan 10 fok körül van akkor a takarást megbonthatod nehogy bellül felmelegedjen és beinduljon a nedvkeringése....

Előzmény: pulipáta (381)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.22 0 0 383

Szia.

 

Próbáltam sokszor. Nem sikerült. De azért te is megpróbálhatod....Annyit tudok segíteni, hogy vakard le róla a húst, áztasd 20%-os mésztejben kb fél órát kevergetés mellett. Utánna most le valami gombaölővel (pl.:manko)és rakd a hűtőbe májusig

Ha már május van akkor áztasd 20 napig vízben amit folyamatossan cserélsz 3 naponta. Utánna steril homokban kicsíráztatod.

 

De ha tudsz venni magot akkor lehet, hogy ezt az egészet elfelejtheted:)

 

 

Előzmény: Törölt nick (382)
Törölt nick Creative Commons License 2012.12.22 0 0 382

Sziasztok !

 

Véletlenül olyan olajbogyót vettem nemrég halhoz,amiben benne vannak a magok.Próbált már esetleg valaki ilyen magból csíráztatni ? Érdemes megpróbálni,vagy felesleges ?

pulipáta Creative Commons License 2012.12.21 0 0 381

mindig is takartam :-))) csak kussoltam :-)

Előzmény: Gábor 35 (380)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.20 0 0 380

örülök, hogy rá tudtalak beszélni:) Ezek szerint 2 van neked...:)

Előzmény: pulipáta (379)
pulipáta Creative Commons License 2012.12.20 0 0 379

lesz kép az egyikről de a másik az takarva van kint a kertben :-)))

Előzmény: Gábor 35 (378)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.19 0 0 378

Egy nagyon fontos dologról nem irtam a kiültettet növényeknél. Ez pedig a műtrágyázás. A kiültetett olajfáknak nagyon fontos az őszi káliumos trágyázás. Ellenállóbb lesz és erősítí a szöveteket. Maga az olajfa is kálium igényes. Ezért kettő műtrágyát fogok kiemelni. Az általános NPK 15-15-15 és a 'Lubofos 12' (NPK 0-12-20). Ez egy olcsó (10 kg 1400 ft) műtrágya ami csak foszfort és káliumot (meg egy csomó fontos nyomelemet) tartalmaz. Nitrátot nem. Ez azért is fontos mert ősszel tilos erős nitrát tartalmú műtrágyát használni. Csak csökkentettet szabad pl: NPK 3-10-20. Ugye a nitráttól hajt mint a gomba a Káliumtól és társaitól erősődik és megfásodik. Ha én ősszel a nitráttal hajtásra kényszerítem akkor nem erősödik és nem fásul be amíg be nem áll a fagy (ugyan ez vonatkozik az őszi metszésre is magyarul: összel nem metszünk).

 

Mikor kiültetek egy fát tavaszal akkor nagyobb gödröt ások mint maga a földlabda. Mielött beraknám a földlabdát már akkor keverek "lubofos 12"-t a földhhöz (ez a cserép méretétől függ de kb fél marékkal). Mikor a földlabdát berakom érdemes megvakarni az oldalát, hogy a gyökerek kifele nézzenek. Mikor betemetem akkor is keverem be a földbe a lubofost. Még kb beszórok fél vagy egy marékkal, hogy a föld kálium és foszfor dús legyen.

 

A következő műtrágyázás augusztus elejétől szintén lubofos-sal és ettől kezdve minden évben augusztus eletétől lubofos.

Az általános műtrágyát (NPK 15-15-15) csak pár év elteltével lehet elkezdeni és azt is csak februárban.

 

A  cserepes (konténeres) fákra más vonatkozik...

Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.19 0 0 377

Azért a fagyal mert ugye az bárhol beszerezhető....Én magam az utcárol szedem. Több száz magányos fagyalbokor vár reám. De megmondom, hogy (igy beleraktátok a fülembe..:)...) ki fogom próbálni a kőris és az olajfagyalt is.

Előzmény: Mediterránum (376)
Mediterránum Creative Commons License 2012.12.19 0 0 376

Szia!

Miért nem olajfagyalra oltod az erőteljesebb növekedésü!

Előzmény: Gábor 35 (369)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.19 0 0 375

Ha küldesz a mail címemre jó minőségű képet (amire rá tudok nagyítani) a leveleiről az ágairól a törzséről akkor talán tudok rá mondani valamit....fontos még az hogy virágzott-e már és volt-e rajta valami.

 

De egyébként ha az ikeában vetted akkor tudok talán segíteni valamit... Van egy német fickó aki szintén olajfákkal próbálkozik..Több kevessebb sikerrel..Ő is kiprobált egy olyat, hogy vett egyet az ikeában és kiültette (a hibridek mellé.:)...). Naplót is vezetett. Gondolom a német ikeában is ugyan az van mint a magyarban. Nem hiszem hogy különbözö helyről szerzik be a szajrét...

 

 

http://translate.google.hu/translate?hl=hu&sl=de&tl=hu&u=http%3A%2F%2Fwww.mainolivenhain.de%2FDocs%2FTagebuch.html

 

keress rá az ikea szavakra és akkor nem kell végigolvasnod az egészet..:)

 

 

Előzmény: pulipáta (373)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.19 0 0 374

Bocsika, hogy eltüntem 1 napra csak nálam pörög a karácsony..:)

 

A kőrisre meg lehet próbálni.... megmondom ősszintén, hogy a kőrissel nem foglalkoztam....

 

A másik az oltás ideje.....tél végén februárban, márciusban

 

Csak magamnak szaporítok. Talán később ez máshogy lesz..:) Egyébként nem ez az eredeti formája az olajfa szaporításnak hanem a dugványozás. Vannak könnyen gyökeresedő fajták és vannak nehezen gyökeresedők. Van talán egy sokkal egyszerűbb (házilag elkészithető::)) formája is de ez majd csak nyáron derül ki.....ezt a verziót csak azért irtam le, hogy a 'cipressino'-t fagyal alanyon szerencsésebb lenne tartani (de ez majd 2 év mulva kiderül:)...

 

 

 

 

 

Előzmény: aBaluuuu (372)
pulipáta Creative Commons License 2012.12.18 0 0 373

tetszik, de mivel nem vók kertész, melik a chip szemzés? MAjd mindjárt megkérdezem góglit :-)

 

Szerencsések vagytok, hogy ti tudjátok melyik hibridet tudjátok beszerezni. Én nézem a hazai felhozatalt de mindegyik csak azt irj aolajfa....

Vettem az ebayon leandert meg olajfát... mind megpusztuvált....

Szóval erről ennyit.

 

Vettem olajfát picit mert drága kiültettem keverék földbe akkoráa lett mint az ikeában leárazott megmenteni kellő 1,5 méteres fa...

szóval egyikről sem tudni a nevét ezért bátran kiültettem...

Előzmény: Gábor 35 (363)
aBaluuuu Creative Commons License 2012.12.18 0 0 372

Akkor elméletileg a kőrisekre is meg lehetne próbálni oltani nem?

Eddig csak barackot és szilvát szemeztem:) Az összenövesztést gondolom egész évben lehet de a szemzésnek mikor van az ideje olajfánál?

Eladásra is szaporítasz vagy csak magadnak?

Előzmény: Gábor 35 (371)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.17 0 0 371

Igen a köris is rokona...

 

Az oltással kapcsolatban a fagyalról vágd le egy éles szikével a rügyeket. Én egy borotvapengével csinálom a szemzést és keresztben félbevágott (kb 7 cm) teflonszallaggal kötözöm össze.

 

Egyébként az olajfalevél teát én is iszom mert a szaporítás miatt egy csomó menne a kukába én meg sajnálom kidobni.... Radiátoron vagy a napon megszáritom ( kb 10 nap mulva tök száraz) összetöröm és egy fémdobozban tartom. Kicsit sokáig kell forrázni amíg szép szine lesz...De iható... Teaizű:)

Előzmény: aBaluuuu (370)
aBaluuuu Creative Commons License 2012.12.17 0 0 370

Az összenövesztéssel kapcsolatban volt egy elméletem még a fügefákkal kapcsolatban hogy ezzel a módszerrel lehetne gyorsabban vastag törzset kialakítani csak ott lehet buktatója hogy az oltás helye mindíg fagy veszélyesebb. Viszont ennek ellenére fügével (mert azt sikerült sokat beszereznem) ki fogom próbálni és talán adaptálható a módszer olajfára is:)

Ez a dróttal megkötöm és kinyúl a fagyal óriási ezt nem tudtam:) A terebess szerint a kőrisfa is rokona akkor lehet arra is rá lehetne csapatni.

Már ki is találtam hogy lenyúlom a szomszédot egy jó combos fagyallal és kipróbálom én is ezt a módszert:)

Ilyen ráoltásos módszerrel próbálkoztam idén nyáron a vadcitromra akartam vadcitrom x narancs hibridet oltani de túl korán vettem le a kötést és kinyúlt a kis hibrid ág.

Visszatérve az olivára egy két hete kezdtem el olajfa levél kivontaot tolni. Külföldi oldalakon szenzációs dolgokat lehet róla olvasni és sok tanulmány is készült nem csak valami önjelölt diétaguru mondta. Elvileg a leveléből készült tea is tök jó csak azt olvastam hogy 10g-t kell leforrázni ami nem kevés mennyiség.

Előzmény: Gábor 35 (369)
Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.17 0 0 369

Olajfa (Frantoio) Fagyal alanyon...

Gábor 35 Creative Commons License 2012.12.17 0 0 368

Megfogalmazom mégegyszer. Ha az olajfa fagyal gyökéren van akkor szerintem a gyökérzóna ellenállóbb a fagy ellen. Ha kemény fagy van akkor mindig a legfrissebb legfiatalabb részei fagynak le az olajfának. Tehát ha van nekem egy 4-cm átmérőjű törzsem ami már túl élt 2-3 telet az már többé kevésbé megmarad. Szerintem ha Fagyalon hagyom a 'cipit' akkor a gyökérzetre nem kell akkora energiát fordítania a fagy elleni 'küzdelemben' mint a saját gyökerére. De ez a saját teoriám.

 

A Fagyal nem fog kihajtani az olajfa alatt. De ha azt akarom hogy az olajfa saját gyökeret ereszen tehát nem akarom hogy fagyal gyökéren maradjon, akkor egy dróttal elkötöm az olivát (az oliva  törzsére tekerek egy drótót) és mélyebre helyezem a földben hogy a drót kb 10 cm-rel a földfelszin alat legyen. A drót felett az olajfa megdagad és saját gyökeret ereszt. A fagyalnak meg kámpó-bászó....

 

Mellékelem ez a nagyon igényes képet hogy tudjátok miről van szó

 

Előzmény: aBaluuuu (364)
leac Creative Commons License 2012.12.17 0 0 367

Nagyon jó módszer a szaporításhoz.

Előzmény: Gábor 35 (363)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!