Keresés

Részletes keresés

endru Creative Commons License 2010.06.15 0 0 14633

A nemes gyülcsfákkal súlyos problémák vannak, kiállításokon nagyon ritkák. Érzékenyek a betegségekre, a kártevőkre, gombabetegségekre, tehát renszeresen permetezni kell. Ezért inkább a vad gyümolcsöket használjuk: vadalma, vadkörte, som, berkenye, mirabolán szilva, stb.

Azt viszont nem értem mit akarsz kettévágni. Eröteljes metszéseket - úgy mint az igazi gyümölcsösben - kora tavasszal ajánlott elvégezni.

Előzmény: Gerzson20 (14631)
endru Creative Commons License 2010.06.15 0 0 14632

Azhofi

még várj a tálba ültetéssel pár évig. Még alakítani kell a fát, de tálban nem fejlódik megfelelően.

Előzmény: AzHofi (14627)
Gerzson20 Creative Commons License 2010.06.15 0 0 14631

 

Sziasztok!

 

Egy egyenlőre elvi jelegű kérdésem lenne hozzátok.

 

Láttam egy faiskolában egy konténeres meggy fát, aminek nagyon ígéretes a gyökérzete, és a tövénél is volt 4 igen jó irányú hajtás, ezért úgy gondolom alkalmas lehet bonsai alapanyagnak.

A kérdés a következő:

- Érdemes-e vele idén foglalkozni, vagyis el vághatom-e szerintetek még a héten, hogy még idén növelje a hajtásokat?

- Megmarad-e egyáltalán, ha most így kettévágom?

 

Előre is köszönöm mindenki hozzászólását, véleményét.

 

Szép napot mindenkinek!

 

Üdv.:

Gerzson 

AzHofi Creative Commons License 2010.06.14 0 0 14630
Igen, meg persze az sem árt, ah természetes fényben sikerül fényképezni, nem vakuval. Meg ilyesmire gondolok, biztos van még vagy ezerötszáz ilyen jó tanács :-)
Előzmény: rocky_ (14629)
rocky_ Creative Commons License 2010.06.14 0 0 14629
Hali,

csak annyi a szamárvezető hogy a növényen legyen a fókusz :D, ne a talajon stb. én is mobillal csinálom a képeket, de a focusra/fényre figyelek :)
Előzmény: AzHofi (14627)
de-guky Creative Commons License 2010.06.14 0 0 14628
EBA Bonsai Világkiállítás volt a hét végén
Zürichben. Jatt Villi Benz-el.
AzHofi Creative Commons License 2010.06.14 0 0 14627
Elég magas volt, itt-ott már megmetszettem, csak tavasszal ástam ki, nem nagyon akartam egyből radikálisan metszeni is. Holnap lemegyek a rendes fényképezőmmel, és csinálok róla szebb képeket. Át is akarom ültetni sekélyebb tálba, hogy sokja a gyökérzete. Most az eredeti enyhén homokos löszös balatoni talajában van, szerinted átültessem bonsai földbe, vagy majd inkább jövőre? Kis hajtások megjelentek rajta, tehát olyan nagyon csehszlovákul nem érezheti magát.

Amúgy van valahol valami szamárvezető növények fotózásához?
Előzmény: endru (14626)
endru Creative Commons License 2010.06.14 0 0 14626
Előszőr egy kis metszést végeznék, hogy legyen törzse. Aztán megkérnék valakit aki tud fényképezni, hogy készítsen képeket, de ne mobillal.
Előzmény: AzHofi (14625)
AzHofi Creative Commons License 2010.06.14 0 0 14625
Csináltam a tiszafámról egy pár darab elég csehszlovák minőségű képet mobiltelefonnal. Tavasszal ástam ki a nyaralóban a kertből, magról kelt. Szerintetek érdemes vele foglalkozni, és ti milyen formájúra metszenétek?
dedici Creative Commons License 2010.06.13 0 0 14624
Oksa köszönöm szépen.
Előzmény: Mapletree (14622)
endru Creative Commons License 2010.06.13 0 0 14623

Kedves Naple.

Én nem javasolnék cukorsüveget kezdőnekmagas pára kell neki, nem ismrjük dedici kertjét, mennyire párás. Aztán rendszeresen permetezni kell atkák ellen, legalább is nálam. Én a tiszafát, esetleg borókát ajánlanék. Mi a véleményed róla?

Előzmény: Mapletree (14622)
Mapletree Creative Commons License 2010.06.13 0 0 14622
Szia,

én hagynám egyelőre a metszést, figyeld tovább a növényt, hogy nem barnul-e továbbra is egyre több levél, ha igen, akkor valószínűleg a gyökerek sérültek a földlabdában.Én így jártam egy fenyővel, hogy földlabdásan vettem, és kibontva semmilyen gyökere sem volt az 1 méteres fának 3 hajszálgyökéren kívül, így visszavittem , és vissza is vették, persze bepróbálkoztak, hogy miért akartam átültetni, nem kellett volna, de mondtam, hogy bizonyíthatóan nincs gyökere.

Szóval ezért nem tennék egyszerűen semmit vele, hagy álljon be a növény először, és ha láthatóan hajt és és, akkor mehet tovább a dolog ...

Időközben vegyél esetleg egy kis cukorsüvegfenyőt, kb 2000 Ft, amit egyből lehet metszeni, drótozni, és agy alap prebonsai-t kapsz belőle.

A képen látható fenyőből több év kell, míg valami alakja lesz sajnos

üdv
Attila
Előzmény: dedici (14621)
dedici Creative Commons License 2010.06.12 0 0 14621
Maple (14607) pls. :)
rocky_ Creative Commons License 2010.06.12 0 0 14620

köszi,
pont ezen gondolkoztam én is, legalább a vészes nagy melegeket azon a helyen vészelje át ahol már megszokta
Előzmény: libapék (14618)
J_Verne Creative Commons License 2010.06.11 0 0 14619

Sziasztok!

 

A kínai szil em levelei elkezdtek sárgulni, és lehullani.

Ill. a fiatalabb leveleken a zöld szín mellett megjelentek a sárga foltok.

Amugy meg jönnek a az újabb hajtások.

A fát naponta locsolom ill. permetezem vízzel.

Tápoldatot is adok neki 2 hetente a leírásnak megfelelően.

A fácska alatt folyamatosan víz van pesze a tál nem ér a vízbe.

Most raktam át a fát egy olyan helyre ahol csak reggel éri  a napfény 1 óráig.

Tudnáto segíteni , tanácsot adni hogy mit tehetnék még?

Előre is köszönöm

 

 

 

libapék Creative Commons License 2010.06.11 0 0 14618
szerintem őszig ne bolygasd.
amilyen kényes jószágok....
szerintem várj őszig.
Előzmény: rocky_ (14611)
rocky_ Creative Commons License 2010.06.11 0 0 14617
#(14611)#
valaki esetleg ? :)
Előzmény: rocky_ (14611)
Mapletree Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14616
Szia Endru,
valószínűleg félreértetted a mondataimat, nem zacskóztam soha, gyökereket viszont tettem ár tönkre rossz talaj és sok öntözéssel.
Üdv
Attila
Előzmény: endru (14613)
Mapletree Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14615
hm, megint...
Attila vagyok, ez egyszerűbb
Előzmény: endru (14614)
endru Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14614
boccs, elírtam a neved naple......
endru Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14613

bexi

remélem nem az én hozzászólásomat vetted úgy, hogy megszóltalak.

Szó sincs arról, hogy túlöntözzed, ha rendes talajban van nem is lehet, mert a felesleges víz kifolyik. de egy akkora kis tálban néhány óra alatt csonttá száradhat a fád, pláne ha egy kis szél is szárítja.

nekem még nem sikerült berohasztani egy szilt, hacsak nem állt alatta víz, Naplemente barátom ügyes lehetett, pedig neki komoly gyakorlata van, ért a bonszájhoz.

kinnt hagyhatod addig amíg ősszel megsárgulnak a leveei, legalább részben lehullatja a leveleit. Persze ezután 10 fok alatt kell teleltetni, akár sötét pincében.

Előzmény: bexinho (14612)
bexinho Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14612
Köszönöm a hozzászólásokat, csak nem tudom most kiét fogadjam meg. Zacskózzak? Más azt mondja ne zacskózzak, mert elrohad. Valaki aztmondja ha túlöntözöm akkor szétrohad a gyökere, valaki azt mondja inkább öntözzem túl. Igazából minden tőlem telhetőt megteszek, a földje sose szárad ki, szóval ezt sem értem, hogy miért lettem így megszólva. Megpróbálom azt csinálni, amit előző hozzászóló írt, hogy kint hagyom én is a kertben a nyáron (persze amíg nincsenek hideg éjszakák).
rocky_ Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14611
hali,

nagyjából ilyen nagyok most a szil dugványok, egyiknek alul a pohár alján lévő lyuknál kikandikál egy kis fehér gyökér is... Várjak még velük vagy átültessem őket nagyobb edénybe szerintetek, már elég nagynak tűnnek meg is vannak fásodva ? (március-február körül lettek dugványozva kb.)

(nem tudom mért kettőt ültettem 1 pohárba, ráadásul mind2nél, de ez van :) )
kép:

Kis szilek
Előzmény: endru (14590)
jano bonsai Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14610
"BONSAI TANODA" névvel Bonsai és túra tábor lesz Kaposváron!

Várunk minden érdeklődőt!

További részleteket megtudhatsz a Bonsai Tanoda weboldalán: http://bonsaitanoda.ewk.huBonsai Tanoda Weboldala!
dedici Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14609
Földlabdásan vettem ami tiszta homok volt,ezt meghagytam nem akartam,hogy szakadjon a gyökér és így ültettem el kevés virágföld+sóder+apró kavics keverékébe.De észrevettem,hogy a homok földlabda amivel vettem nagyon bekeményedett szinte kőszerűvé vált.Párásítva is szokott lenni.Azt olvastam,hogy árnyékba barnulnak a levelei,lehet,hogy a kevés árnyék miatt már lehetséges?Mert kb. de 10-ig ráárnyékol egy akácfa de szórt fényt kap akkor is.
A blogadat néztem már mielőtt ide irtam volna.Nagyon hasznos dolgokkal találkoztam nem csak a törpefenyővel kapcsolatban.Nálam viszont ágakat is vágni kell mert nincs még alakra metszve a fenyő,ezért kérdeztem,hogy azt mikor lehet elvégezni.

Köszönöm a segítséget és a türelmedet. :)
Előzmény: Mapletree (14607)
lzleo Creative Commons License 2010.06.09 0 0 14608

"A hangyák keresik a tetveket, mert hazacipelenek belőlük, csiklandozzák öket, erre valami édes váladékot bocsátanak ki, amit a hanygyák nyalogatnak. Tehát mindkét elképzelésed igaz." - És akkor következtetésképpen a hangyákat is próbálni kell kiírtani a növényeink közelében, vagy elég csak a tetveket leölni, és akkor magától elmennek?

Előzmény: endru (14595)
Mapletree Creative Commons License 2010.06.08 0 0 14607
Lássuk sorban:
tűvégek bebarnulása=szárazság(mikroklíma, párásabb környezet segíthet), vagy gyökérproblémák
Napsütés: csak jót tesz neki, sőt a lombhullatókkal ellentétben sokkal jobban is viselik a teljes napot

levelek hullása: a képek alapján nem nagy számú a levélhullás, ez normális
Figyeld még 2-3 hétig, ha erősödik a levélhullás, a gyökerekkel lesz a probléma.

Földlabdásan vetted, vagy konténerben volt?
Milyen a földje?

Metszés: a gyertyákat szokás visszacsípni, amikor elkezdik a hosszanti növekedést, kétharmadára felére, harmadára esetleg (a fa különböző részein változik)
Csúcs külső ágak rövidebbre, belső ágak hosszabbra
Nézd meg a blogomon, ott van egy mugo ilyen visszacsípéséről pár kép, hogy mit is gondolok
Üdv
Attila
Előzmény: dedici (14605)
Mapletree Creative Commons License 2010.06.08 0 0 14606
A szilt ne zacskózd, be fog rohadni, ültesd át egyszerűen.
A locsolás gyakoriságát szintén felelőtlenség szorzóval megadni(hogyan is lehet kiszámolni, hogy miért is 4x5 ször kell?). Szerinted mitől függ, hogy mennyit kell locsolni? Mi a hatása annak, ha hagyod a földjét egy kicsit kiszáradni, és csak utána locsolod? Szerinted mi a növény számára a rosszabb, a túlöntözés vagy egy átmeneti szárazság?
Ezeket csak azért kérdezem, hogy rá tudjalak venni arra, hogy magadnak is el kell gondolkodnia ilyen kérdéseken, és a növényedet ennek megfelelően kezelni.
Ezek az általános dolgok, hogy mikor metszd, mennyiszer locsold csak irányelvek, amik nem biztos hogy a te növényedre is igazak, és jók.
Az én sziljeim kint vannak a szabadban, hasonlóan kicsi földdel félárnyékban, és a mai 32 fokban nincs bajuk, és csak esténként locsolom őket.
Remélem érthető, hogy hová szeretnék kilyukadni ezekkel a mondatokkal.
Ha bármiben segíthetek kérdezz, de előtte próbáld meg saját magad átgondolni, hogy te mit válaszolnál, mert ebből lehet tanulni
Előzmény: bexinho (14604)
dedici Creative Commons License 2010.06.08 0 0 14605

Sziasztok!

Szeretnék segítséget és tanácsot kérni törpefenyővel kapcsolatban.Olvasgattam róla ezt azt csak az a baj,hogy egymásnak ellentmondó infokkal találkoztam!Ezért gondoltam inkább megkérdezlek benneteket.:)
Az első problémám a tűvégek bebarnulása.Mi lehet az okozója?Olyan helyen van ahol kb. de.10-től süt rá a nap kb du. 6-ig.Viszont van kb. 1 órahossz mikor ráárnyékol egy kémény de utána ismét napfürdő.Öntözve van rendszeresen mindig, este, a földlabda nagy, nem szárad ki a nap végére sem.Másfél hónapja vásároltam és még aznap el lett ültetve.Tartási gond lehet?
Második problémám a levelek sárgulása és hullása az ágtövekben ami ugyan nem drasztikusan történik de valószínű,hogy az ágak felkopaszodásához fog vezetni.Ez természetes jelenség vagy szintén valami elégtelenségre utal?
Harmadik dolog a fenyő metszése, amivel kapcsolatban ellentétes infókra bukkantam.Az egyik helyen azt olvastam,hogy nyáron vágjuk vissza az ágakat és 4-5 hét múlva megjelennek rajta az új hajtások.Másutt pedig a tavaszt javasolják mindenféle metszésre.A gyertyák visszacsípésével tisztába vagyok,hogy az tavasszal végezendő de nem így az ágakkal.
Köszönöm a segítséget előre is:)
bexinho Creative Commons License 2010.06.08 0 0 14604
Köszönöm a kimerítő és egyben segítő választ, megfogadom. Megpróbálom akkor lehetőleg 4x-5x locsolni a nagyobb fát (mondjuk eddig sem a lustaság miatt tettem ezt 2x, hanem mert ezt írták), a kisfát pedig zacskózni fogom, ha hetekbe telik is.
Előzmény: endru (14603)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!