Keresés

Részletes keresés

oMB Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11491
Űdv ismét!

Holnap megyünk a Hűvősvölgy - Rozália-téglagyár - Dobogokő szakaszra, kérdésem a köv.: Kevélynyergen megvan a bélyegző? járt arra mostanában vki? ha jól tudom az ottani bélyegző megléte hétről hétre változik :-(, vmint a dobogókői Th. nyitvatartásásról tudtok vmit???

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv: oMB
Güsziológus Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11490

Elnézést a dupláért, de teszteltem a kiemelést, és azt hittem, nem sikerült.

 

Annyira nem fontos, hogy kétszer "mondjam", hogy kétszer "mondjam.

Güsziológus Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11489

9 megye 99 települése

Orfű

 

Minden jó, ha vége jó, csak eljött a napja annak, hogy egy kicsit alaposabban körülnézzünk a tavak környékén.

A fő attrakció a malom, kemencében sült házi kenyér, azon melegében, zsírral és lilahagymával.

Sorszámos TKM-es bélyegző, elvben működő malom.

Elballagtunk a forrásházig (tanösvény), lenyűgöző.

 

Néhány kapcsolódó mozgalom.

 

Mecseki barangolások háztól-házig

 

Tekeresi turistaház

Már nem pont, de az én füzetemben még szerepel.

Működik, kaptam céges bélyegzőt.

 

Gubacsos kulcsosház

Az elágazástól nincs messze, az országúttól kb. 100 méter a S- jelzésen, enyhén felfelé.

Van ládikó, benne matrica.

 

Sárkány kulcsosház

A malomtól visszafelé a patak mellett van egy keskeny aszfaltcsík. Ez vezet az elágazásig, itt vannak a jelzések (S+ és Zhrsz). A Rózsa utca innen indul, a ház az utolsó. Se tábla, se nyalóka.

Szerencsére az utca elején kérdezősködtünk, a sarkon lakik a gondnok édesapja. Felballagott velünk, elmesélte, hogy már mások is érdeklődtek, de matricáról nem tud. Bélyegző sincs.

Körülnéztem, de semmit nem találtam. Eléggé lepukkadt állapotban van a ház.

 

Mecsek turistája

 

Hermann Ottó-tó

Ha már Tekeres, akkor tó. Leballagtunk, ott volt a halőr, de pecsét nincs.

Egy lepukkadt kocsmában kaptunk céges bélyegzőt.

Hogyha én ezt tudtam volna, ide is nyomtam volna a turistaházban.

De előbb nézni, aztán bélyegezni, ez az elv. Márpedig előbb van a turistaház, utána a tó. Ja, a turistaház udvarában panzió is üzemel. Közös konyha, 4 ágyas szobák. Baráti árak.

Tekeres nagyon hangulatos falucska lehetett, mielőtt Orfűhöz csatolták. Csöndes, nyugodt "sarok".

 

Sárkányszakadék

Elindultunk a S+/Zhrsz jelzésen a patak mellett. Az ösvény megindul felfelé, el a pataktól. Hamarosan indul lefelé egy Zo jel. A pataknál újabb jel, és két termetes szikla. Mintha lenne tovább is a meder közelében jel, de nagy volt a sár, és utcai cipóben voltam. Tudja valaki, hová vezet a Zo jel?

Nem igazoltam a pontot, hisz nem tudom, mi a látnivaló.

 

Még egy látványosság van, ez a kilátó. Nem tudom, miért kellett a hegyet beépíteni, de a panoráma valóban lenyűgöző.

Összességében sikeres volt a kiruccanás, még a Nap is kisütött néha-néha.

 

Visszatérva a "címadó" mozgalomhoz, ez volt az utolsó pont a megyében.

Komplett Somogy és Tolna is, minek következtében a Dunántúl déli részén már csak a baranyai mozgalmakra kell koncentrálni. Ebből van 6, igaz, a Dél-Zselic turistája és a váras mozgalom már majdnem OK. Itt az ideje, hogy átnézzem a Kincses Baranya és a 'templomos' mozgalmak érintőpontjait.

Remélem azokat, melyeket felkerestem, nem kell ismételten igazolni!

 

Ennyi volt most a Mecsek, hisz a hét vége "attrakciója" Somogyban volt.

Güsziológus Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11488

9 megye 99 települése

Orfű

 

Minden jó, ha vége jó, csak eljött a napja annak, hogy egy kicsit alaposabban körülnézzünk a tavak környékén.

 

A fő attrakció a malom, kemencében sült házi kenyér, azon melegében, zsírral és lilahagymával.

Sorszámos TKM-es bélyegző, elvben működő malom.

Elballagtunk a forrásházig (tanösvény), lenyűgöző.

 

Néhány kapcsolódó mozgalom.

 

Mecseki barangolások háztól-házig

 

Tekeresi turistaház

Már nem pont, de az én füzetemben még szerepel.

Működik, kaptam céges bélyegzőt.

 

Gubacsos kulcsosház

Az elágazástól nincs messze, az országúttól kb. 100 méter a S- jelzésen, enyhén felfelé.

Van ládikó, benne matrica.

 

Sárkány kulcsosház

A malomtól visszafelé a patak mellett van egy keskeny aszfaltcsík. Ez vezet az elágazásig, itt vannak a jelzések (S+ és Zhrsz). A Rózsa utca innen indul, a ház az utolsó. Se tábla, se nyalóka.

Szerencsére az utca elején kérdezősködtünk, a sarkon lakik a gondnok édesapja. Felballagott velünk, elmesélte, hogy már mások is érdeklődtek, de matricáról nem tud. Bélyegző sincs.

Körülnéztem, de semmit nem találtam. Eléggé lepukkadt állapotban van a ház.

 

Mecsek turistája

 

Hermann Ottó-tó

Ha már Tekeres, akkor tó. Leballagtunk, ott volt a halőr, de pecsét nincs.

Egy lepukkadt kocsmában kaptunk céges bélyegzőt.

Hogyha én ezt tudtam volna, ide is nyomtam volna a turistaházban.

De előbb nézni, aztán bélyegezni, ez az elv. Márpedig előbb van a turistaház, utána a tó. Ja, a turistaház udvarában panzió is üzemel. Közös konyha, 4 ágyas szobák. Baráti árak.

Tekeres nagyon hangulatos falucska lehetett, mielőtt Orfűhöz csatolták. Csöndes, nyugodt "sarok".

 

Sárkányszakadék

Elindultunk a S+/Zhrsz jelzésen a patak mellett. Az ösvény megindul felfelé, el a pataktól. Hamarosan indul lefelé egy Zo jel. A pataknál újabb jel, és két termetes szikla. Mintha lenne tovább is a meder közelében jel, de nagy volt a sár, és utcai cipóben voltam. Tudja valaki, hová vezet a Zo jel?

Nem igazoltam a pontot, hisz nem tudom, mi a látnivaló.

 

Még egy látványosság van, ez a kilátó. Nem tudom, miért kellett a hegyet beépíteni, de a panoráma valóban lenyűgöző.

Összességében sikeres volt a kiruccanás, még a Nap is kisütött néha-néha.

 

Visszatérva a "címadó" mozgalomhoz, ez volt az utolsó pont a megyében.

Komplett Somogy és Tolna is, minek következtében a Dunántúl déli részén már csak a baranyai mozgalmakra kell koncentrálni. Ebből van 6, igaz, a Dél-Zselic turistája és a váras mozgalom már majdnem OK. Itt az ideje, hogy átnézzem a Kincses Baranya és a 'templomos' mozgalmak érintőpontjait.

Remélem azokat, melyeket felkerestem, nem kell ismételten igazolni!

 

Ennyi volt most a Mecsek, hisz a hét vége "attrakciója" Somogyban volt.

olahtamas Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11487
Dél-Dunántúli kék

1. Nap
Remete-rét - Zobákpuszta 21 km. szint 500 méter.

Reggel Pécsről buszoztunk a kiindulási pontig
09:07 Leszálltunk a buszról és az esőház felé indultunk.
10:25 A Büdös-kúti kulcsosháznál a DDK matricák rendben.
11:40 A Fehér-kúti kulcsosház lakóinak jóvoltából tudtunk sörözni. Innen a jelzések elég gyengék lettek.
12:04 Az aszfaltút mellé értünk.
13:32 Lekanyarodunk az aszfaltútról a Hármas-bükk felé.
14:35 A kis tavacskától az útvonal megváltozott, de itt jól ki van jelölve az aszfaltútig.
14:55 Ekkor kellett letérnünk az aszfaltról 900 méter után visza az eredeti nyomvonalra, de nagyon nehezen látható a jel a magas gaz miatt ! Innen a szórványosan fellelhető jelzések miatt a kitaposott ösvényt is érdemes nézni.
15:27 A Hotel Kövestetőben söröztünk és jól be is kajáltunk, bár nem egy olcsó hely.
17:25 A vegyesbolt előtti pecsételőhelyre érkeztünk, matricák rendben.
Innen még el kellett mennünk a gyopár kulcsosház kulcsaiért a buszmegállóhoz, majd a kék négyzeten a házhoz.

2. nap
Zobákpuszta - Mecseknádasd. 17 km. szint 450 méter

07:14 Elindultunk a Gyopár kulcsosháztól a kulcsot leadni.
07:25 A vegyesbolt előtt haladunk el.
08:10 A Hidasi forrásnál 15 perc szünetet tartunk.
08:51 A zöld kereszt jelzéshez érünk. Itt nincs kék jelzés de a patakkal párhuzamosan haladva az új vadászles mögött előkerülnek a jelzések.
09:05 Az aszfaltútra érünk, ahol csak 20-30 méter gyaloglás után lehet meglátni a jelzést.
09:48 Kisújbányán a pecsételőhely rendben de a büfé zárva.
10:15 A Bodzás-forrásnál 20 perc kajaszünetet tartunk. Itt át kell menni a patakon.
11:29 Óbányán a felső kocsma nyitva volt, de én inkább továbbmentem a panzió étterméig.
11:33 Az étteremben 15 perc sörözés.
12:10 A zöld majd a piros kereszt jelzést elhagyva nekivágok a meredeknek.
12:57 Elértem a 6-os útra kivezető ösvényt.
13:15 toronyiránt érkeztem az Árpád-kori templom előtti buszmegállóig.

Az útvonalak letölthetőek:
http://www.turistautak.hu/tracks.php?action=upload&id=681
olahtamas Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11486
A teljesítések száma nagyon csalóka, mi pl. Karcsival már végigcsináltuk mégsem vagyunk benne a statisztikában :))
Előzmény: Lud (11478)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11485

Cserháti várak, kastélyok, kúriák

6-10. érintőpont, VIII. 28.

 

- Keszeg, Huszár-kastély: a főút melletti kocsmában kerestem bélyegzőt, ill. érdeklődtem, hol van az épület. A pultoslány a pecsét szó hallatára egen érdekesen nézett rám, inkább rámutatott egy úrra, aki majd segít. Az illető invitált, menjek el hozzá, neki van polgárőrös és tűzoltós is, ez és ez a cím, addig nézzük meg a kastélyt, ami a templom mellett van, ma általános iskola. Siralmas az épület állapota, ahhoz képest, hogy használatban van, pedig nagyon szép lenne alapjáraton, állítólag statikailag stabil, tovább nem romlik. A park végén szovjet hősi emlékmű és vörös csillaggal, cirill betűs fejléccel bíró katonai sírok vannak. Rövid gondolkodás után a választékból a polgárőrös bélyegzőre szavaztam a tűzoltós ellenében.

 

- Alsópetény, Prónay-kastély: a kerítésen túlról lehet csak megtekinteni, magánkézben van, kutyákkal őrzik. Szép a kastély, komoly, dísztó kis híddal, szigettel. Kamerával figyelt, így inkább nem is fotóztam. A Hármaskönyv Fogadó- és Étteremben kértem és kaptam bélyegzőt. A Hármaskönyv elnevezés nem véletlen: Werbőczy itt élt és írta meg a feudális jogrend alapjait. A templomtorony mellett található a család kriptája, érdemes felkeresni.

 

- Felsőpetény, Almássy-kastély: a szépen karban tartott épület parkja természetvédelmi terület, óvoda és nevelőotthon jelenleg. Viszont a Rákóczi úton lévő információs tábla és településtérkép múzeumot is jelöl itt (nem leltem rá), továbbá Mindszenty-emlékhely a kastély, mert itt őrizték a bíborost, de egy táblán kívül nem sok ilyen utalást találtam. OKT-s bélyegzőt kaptam a kék útvonalán lévő kocsmában, amely előtt a fán van egy szokásos “Országos Kéktúra Bélyegzőhely” feliratú tábla is.

 

- Tereske, Huszár- és Barcza-kastély: egymással szemben található a két épület, előbbi az általános iskola. A főépület kísértetiesen hasonlít a keszegi Huszár-kastélyra, a különbség annyi, hogy fényévekkel jobb állapotban van. Elgondolkodtató: nem hinném, hogy a tereskei önkormányzat jobb anyagi helyzetben van, mint a keszegi. A Barcza-kastély magántulajdon, kerítésen túlról 1-2 fotó készíthető, szívesen ellaknék benne, szó ami szó, jó karban van, szép parkkal bír. A kocsmában kaptam bélyegzőt, ahol lelkesen hallgatták, mi célból is kell, s érdeklődve figyelgette a nép a füzetemet, majd megkérdezték: ez valami verseny?

 

- Cserhátsurány: a mozgalomban három kastély is van, elhelyezkedésükről informálódhatunk a falu központjában lévő térképes táblán. A legrejtélyesebb a Jánossy-kastély a kapu feletti oroszlánfigurákkal, kör alakú, csúcsos őrtoronyszerű képződményeivel, funkciójáról semmi információm, villanypásztorral védett a főkapu felől, más irányból a domb és a növényzet miatt megközelíthetetlen. A Stréter-kastélyt éppen vakolják, most épp csúf a felülete, de ha kész lesz a felújítás, sejthetően igen csinos lesz, most óvoda. OKT-s bélyegzőt kaptam, a buszmegállónál két csehó is van, az egyik a Vadász Söröző, nem ott, hanem az azzal szemben lévőben van az MTSZ-es pecsét.

 

Az újabb 5 helyszín bejárásával így 18/10 a mérlegem a mozgalmon belül.

 

Mivel Szanda várát már megjártam, a Cserhát 500-as csúcsaihoz tartozó kódot is feljegyeztem, így a nemrég beszerzett Nógrádi Vártúrák igazolófüzetembe akartam OKT-s pecsétet nyomatni hazafelé Szandaváralján, de bizony kocsmát nem találtam! Igaz –logikusan- csak a főút mentén kerestem, így aztán úgy voltam vele, hogy úgyis jövök majd erre gyalog OKT-ügyben, továbbá fényképem van a várról, nem is kevés, én is rajta vagyok. Mindenesetre érdekelne, hol van a bélyegző, melyik csehóban, Szandaváralján vagy Szandán?

Lud Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11484
keves embert tudok ugy irigyelni mostansag, mint a DDK maganyos vidam vandorat.
tovabbi jo utat!
Asciimo
Güsziológus Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11483

Érdekes.

Tavaszi Széll Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11482

Kedves Hörpölin!

Bocsánat a honlapotok "sztárolásáért", nem annak szántam. Én az OKT Fórum leírásain (+ az OKT Atlaszon) kívül a ti szakasz leírásaitokat és a szaksz metszeteiket szoktam átböngészni, kinyomtatni és magammal vinni.

Ha már Kata táncba vitele a szimbólum: azért az OKT nem egy rövid, pattogós csárdás, hanem egy végeláthatatlannak tűnő tangó. Szerintem ekkor elkél a biztatás a még oly táncos lábú Katának is.

 

Előzmény: hörpölin (11480)
zshor Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11481
Gálosfa - Zobákpuszta (beszámoló)

1. nap Gálosfa - Abaliget
Szombat reggel indultunk gálosfai szállásunkról, hogy a Zselic déli részét is
meghódítsuk.
Mindjárt az első kilométer után egy kb 40 fokos lejtőhöz értünk, amit a sárban kissé mulatságos volt megmászni. Ez után Felsőkövesdig eseménytelenül teltek a Km-ek.
A kék jelzések megbízhatóan vezettek minket célunk felé.
Felsőkövesden a túrafüzettel ellentétben nincs semmilyen sör beszerzési lehetőség, így gyorsan tovább is siettünk Abaliget felé.
Szentkatalin-Karácodfa mellett sajnos elnéztem a térképet egy dombháttal, így eggyel korábban tértünk el az erdő széli úttól.
Így hát lesétáltunk Okorvölgyig, és ott visszakavartunk a kék jelzésre, ami el is vitt minket a Bázis büféhez.

Sajnos rosz hírrel kell szolgálnom, mert a lány azt mondta, hogy szerdán bezár,
és meglehet, hogy csak márciusban fog kinyitni.
Telefonszám az kép alján:
Bázis nyitvatartása
Nagyobb kép

Mivel már erősen a délutánban jártunk, úgy döntöttünk, hogy inkább keresünk valami ebédelési lehetőséget, így nem a jelzésen, hanem a műúton mentünk be a faluba.

2. nap Abaliget - Zobákpuszta
Reggel a barlang mögötti úton kezdtünk, ami még sárosabb, volt mint az előző napi emelkedő, de legalább nem volt csak fele olyan meredek :-).
Valóban oda kellett figyelni, mert miután elhagytuk a zöld jelzést, és a sárgával ment együtt a kék, nem nagyon volt jelzés. De pont a türelmünk határán egy szedermező szélén megláttunk két csenevész fán kék jelzést, ahol nekiindultunk a hegynek, és mint utólag kiderült nem bántuk meg.
Valószínűleg a térképen egy kicsit torzulhatott az út hossza, mert a valóságban
hosszabbnak tűnt a zöld elágazása utáni szakasz, mint a térképről leolvasható volt.
Ez után semmi gond nem volt a jelzésekkel, Árpádtetőig.
A Blokkház eléggé le van pusztulva, de a 2 kulcsosház (Büdös-kúti, Fehér-kúti) nagyon jó állapotban volt, ha valaki szereti az ilyen szállásokat, merem ajánlani Neki bármelyiket.
Árpádtetőn nagy szerencsénk volt, mert a boltos épp akkor ugrott be valamiért a boltba, amikor odaértünk, így gyorsan kihasználtuk az alkalmat, és "feltankoltunk".
Árpádtető után ismét el kellett hagynunk a kéket, mert különben nem értük volna el a buszunkat Zobákpusztán. Ahol legnagyobb sajnálatunkra Jenő bácsi már bezárta a kocsmát.
Szerencsére a busz 15 perc múlva jött, és Pécsett volt időn kiheverni a hétvége fáradalmait a vonat indulásáig.
hörpölin Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11480

Kedves Tavaszi Széll!

 

Nagyon köszönöm az ingyenreklámot, de talán eredendő szerénységem miatt nem túlságosan szeretem ;-).  Aki kíváncsi a kéktúrázással kapcsolatos dolgokra, úgyis megtalálja. Szerencsére az ezirányban kifejtett tevékenységem már kezd sikerrel járni, szinte minden kereső "kiköpi" már elsőoldalasként! Erről ennyit!

 

A másik dolog: ne tulajdoníts túl sok jelentőséget nekem (nekünk) a kéktúrázásod kezdeteivel kapcsolatban! Ismered gondolom a közmondást: Könnyű Katit táncba vinni, ha ő is akarja...:-))))

 

Előzmény: Tavaszi Széll (11471)
hörpölin Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11479
Halihó!

 

Tegnap este jöttünk meg a négynapos zempléni kéktúráról. Íme egy kis ajánló:

 

1. nap Boldogkőváralja – Mogyoróska (Bónyi-kút)

Az állomáson leszállva az interpiciről a vár látványa fogadott minket. Pazar volt! Az aszfalttaposás a tűző napon a faluig már kevésbé! Egy rövid kitérőt tettünk fel a várba a K+ jelzésen, a kilátás onnan egyszerűen fantasztikus! Kár, hogy le volt zárva a sziklaélre való kijutás egyetlen lehetősége: a várfalban nyíló kiskapu. Mindenesetre, az a faalkotmány (közlekedőfolyosó), amit az egyedülálló andezit sziklára ácsoltak, az egyszerűen RANDA és szvsz rontja a vár a kinézetét!!

Az út tovább Arkáig nagyon szép a kanyargó patakvölgyben futó kis aszfaltúton, Arkán is érdemes körülnézni, nagyon helyre kis falucska.

Aztán jött a kalandtúra: végig az Arka-patak (Boldogkőváraljai-patak) völgyében. Az élményt a vadregényes szurdokvölgy jelentette, a kalandot a megáradt patakon való kilenc (9) átkelés. Az esők miatt úgy megduzzadt az általában kicsi patakocska, hogy a lépegető kövek is mélyen a víz alatt voltak!

Az utolsó átkelés egy korhadt fahídon történt, szerintem ez volt a legveszélyesebb! Ezután a szűk völgyből kiérve hamarosan elértük a Mogyoróska előtti Bónyi-kutat. Helyes kis tisztás a kéktúra ösvényétől kb. 100 méterre, kicsi, de jó állapotú esőházzal, kristálytiszta forrás, füves tisztás. Itt sátoroztunk első éjszaka.

 

2. nap Mogyoróska (Bónyi-kút) – Eszkála erdészház

Borús időre ébredtünk, aztán ahogy elindultunk, az eső is rákezdte. Váltakozva csepergő-szemerkélő-zuhogó esőben értük el Mogyoróskát. Az állapotunkat látva egy idős néni (Ica néni) behívott minket a tornácára a szakadó eső elől. Miközben elmesélte élete és a falu történetét, az eső is lankadni kezdett. Mire felmásztunk a Regéci várig, már el is állt. Ezt sem szabad kihagyni, kötelező a PL jelzésen felkapaszkodni a várhoz és megcsodálni a kilátást! Nagyobb kéktúrás társasággal találkoztunk fenn a várnál: ők Hollóházáról indulva már öt napja jöttek folyamatosan keleti irányban a kéken és még folytatni akarták Bolodogkőváraljáig. Kölcsönös tapasztalatcsere után indult mindenki tovább a maga útján.

Az egyre tisztuló időben hosszú kapaszkodás következett felfelé a hegyekbe a vadregényes Puskás-patak völgyében. Egy párszor ezen a patakon is átkeltünk, de mi volt ez az Arka-patakhoz képest!

Fenn a hegyekben a csapadékos idő ellenére jól járható utak fogadtak, gyorsan tudtunk haladni. Rövid pihenőt tartottunk az István-kúti erdészháznál (pecsételés), aztán tovább, hogy behozzuk a délelőtti késlekedést.

Úgy siettünk, hogy elébe vágtunk az időtervünknek. Gondoltuk, megnézzük a kilátást a Kerek-kőről, de a K háromszög a csúcsra járhatatlanak bizonyult: egyszerűen a kezdeti jelek után eltűnt az ösvény – a Szpalanyica-völgy felől is, meg a Cselliszka-rét felől is!

Innen már gyors menettel elértük az Eszkála erdészházat. Jó állapotban van, de már hónapok óta nem járhatott arra senki: ablakokon, ajtókon óriási pókhálók függtek. Sátorverés a ház melletti füves területen és utána vacsora volt a záróprogram.

 

3. nap Eszkála erdészház – Cirkáló-tanya

Éjszaka óriási zuhi volt, reggel pedig már újra sütött a nap, de sáros utakon mentünk egészen Makkoshotykáig. Szép volt az ereszkedés a Kecske-háton, innen egy irtásfolt széléről még a Regéci várat is látni lehetett. Ahogy ereszkedtünk lefelé, az utak állapota folyamatosan romlott, Makkoshotyka előtt a Cifra-kút völgyében volt egy-két olyan hely, hogy azt hittük, a bakancsaink beleragadnak a cuppogós dágványba (másnéven: földút).

Leérve a faluba tízperces tisztálkodás következett egy utcai nyomóskútnál. Dél után értünk be a faluközpontba, sajna már minden bolt zárva volt (szombat), bezzeg a kocsma hangos volt! A helyi kreolbőrű kisebbség (többség?) tartott megbeszélést. Gyors pecsételés után húztunk tovább. Gondoltuk, megállunk egy pihenőpadnál, de a faluban egyet sem találtunk.

Makkoshotykáról kifelé a kéktúra átvezet egy szabályos kertkapun, tanácstalanul álltunk meg előtte. A szomszéd kertet művelő gazda mosolyogva mondta, bátran lépjünk be, a kapu mögött kezdődő kövezett gyalogút a túraösvény! A keskeny út a Metznerek családi kriptája mellett vezetett el, itt találtunk pihenőpadokat.

Innen már gyors menettel elértük a Cirkáló-tanyát. Gondoltuk, szólunk a háziaknak, hogy mutassanak egy helyet valahol a kert, vagy a kaszáló sarkában, ahol sátrat verhetünk, de mint kiderült, a tulajdonos harmincas házaspár is lelkes túrázó és természetkedvelő.

Spártai körülmények között (villany aggregátról, ivóvíz csacsiháton a Kádár-forrásról) élnek, de önként vállalták ezt az életet, biogazdaságot próbálnak létrehozni. Berendeztek egy kis kertvégi házacskát (3 X 4 m) a turistáknak, két emeletes ágy van benne. Így, ha bárkit ott ér az este, elalhat benne. Az ára nagyon-nagyon-nagyon jutányos. De luxust senki se várjon! Így aztán ott aludtunk, nem a sátorban.

 

4. nap

Cirkáló-tanya – Bányi-nyereg (Sátoraljaújhely)

Levezetésképpen kora reggeli indulással elmentünk a Bányi-nyeregig. Útközben egy széles és mély árkon való átkelés után óriási szedresbe jutottunk. A bokrok vadon nőttek az ösvény mellett, éppen kezdett érni a termés, hát alaposan belakmároztunk belőle! Már fekete volt a tenyerünk, mire az egyébként eseménytelen út után kiértünk a nyereg keskeny aszfaltútjára.

Ezután kezdődött a ráadás: mivel rengeteg időnk volt még a délutáni vonatindulásig, megmásztuk a Magas-hegyet (514 m) az aszfaltútról a Z és P háromszög jelzéseken és megcsodáltuk az onnan nyíló kilátást. A város felőli oldalról a libegővel érkezettek csak néztek minket, ahogy lihegve, patakokban folyó verejtékkel megérkezünk és leültünk a kilátó lépcsőjére. A csúcsra felvezető P háromszög ösvénye ugyanis rendkívül combos!!

Fenn a kilátóban láttuk, hogy újra gyülekeznek a felhők, aztán amikor elindultunk lefelé a városba, kitört a zivatar! Bőrig áztunk, mire elértük a vasútállomást.

 

A túráról általában:

A megtett szakaszon nincs gond a jelzésekkel, általában mindenhol megfelelően tájékoztatnak. Csak egyszer-kétszer kellett csupán felderítőútra indulni az útelágazásokban, de erre szinte mindig irtásfoltoknál kényszerültünk.

Külön kiemelném a jelzések állapotát a Sátor-hegyek között, rendkívül precízek (inkább úgy mondanám: szabványosak). Valószínűleg sablonnal festették őket. Kár, hogy a kéktúra éppen csak érinti ezt a területet!

Az utak sárosak, sok esetben szinte járhatatlanok voltak a sok esőtől, de hát az idei nyár már csak ilyen.

A túra óriási élmény volt, mindenkinek csak ajánlhatom!!!

 

Lud Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11478
egy erdekes statisztikat olvastam a kekturaval kapcsolatban. kb 40000 fuzetet adtak eddig el es ugye meg 4000 alatt van a teljesitesek szama.
amikor elkezdtem fel ev alatt lenyomtam kb. 200 km-t, aztan egy ev kihagyas, ujabb 200km egy negynapos tura soran, aztan ot ev kihagyas, azota evi 20-40km. az ido nem szamit, ha nem csap el a villamos meg meglesz a jelveny ebben az eletben.
Előzmény: oMB (11466)
Múzsla Creative Commons License 2005.08.29 0 0 11477

Sziasztok!

 

Ígéretemhez híven ismét egy-két helyzetjelentés.

 

Rákóczi túra a Mátrában:

A Paradsasvár - Mátraháza szakaszon minden rendben. A kódok éppek. A rózsaszállási nincsen ugyan rajta a sárga sáv jelzésű útvonalon, de könyen megtalálható. Parád felől, mielőtt átkelnénk a patakon, térjünk ki jobbra a ház irányába, ott megtaláljuk a kódot.

Sós cseri-tetőn nem kell már létrázni, a kapuk nyitva vannak és úgy tűnik, hogy így is maradnak jó darabig.

 

Encián emlékek:

Szent László-hegy - rendben. Ezen a túrán én a Visegrád - Szentendre útvonal mellett döntöttem. A hegyre a pap-réti eh. melletti nyiladékon mentem fel. A Bükk 900-as csúcsait ídézte az emelkedés, de megérte.

 

Kis-kő - Úgy értesültem róla, hogy legutóbb félreérthető voltam. Nos, az emléktábla miatt NEM KELL felmászni a sziklára, hisz az az aljból látható csak. A veszélyes kifejezéssel arra akartam utalni, hogy aki mégis felmászik a sziklára az legyen óvatos, mert bizony van mit veszítenie. Én is felmásztam, mert kíváncsi voltam a kilátásra, de bevallom őszintén, be voltam rezelve.

 

Jó utat mindenkinek!

Balúrázó Creative Commons License 2005.08.27 0 0 11476
Sőt, én 3 napja vettem meg az OKT Atlasz I.-et Bp.-en a Cartographia térkép és földgömb boltban és már abban is javítva van. A Kőszeg - Törmördi biztos a többit nem figyeltem.

:)
Balu
Előzmény: padler (11475)
padler Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11475
Kőszeg-Tömörd és Szeleste-Bögöt közötti változások térképen Múzsla 10953. hsz-ében megadott linkeken érhetők el. Az utóbbi esetében úgy emlékszem, hogy a C. Kemeneshát térképe is már az új útvonalat tartalmazza.
Előzmény: oMB (11465)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11474

De hülye vagy :-))

 

Persze, meg hatodik Lenin, meg Ív Béla...

Előzmény: olahtamas (11472)
Vagdalthús Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11473
Az nem elég, ha már tagja vagyok egy horgászegyesületnek? Végül is természet is, egyesület is... Nem vicc, komolyan kérdezem. Ha annyit beírok, hogy Váci Dunai SHE, tán nem is gondolják, hogy horgászegyesület, ha csak rövidítve írom le...
Előzmény: Tavaszi Széll (11467)
olahtamas Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11472
Egészen pontosan V. Hugó azaz Ötödik Hugó utca :))
Előzmény: Tavaszi Széll (11470)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11471

Még egy nagyon igényes honlap, Hörpölinéké, leírásokkal, sok fotóval, szintekkel, infókkal: www.kektura.click.hu/

Mindazonáltal nem tagadom, hogy elfogult vagyok Hörpölinnel szemben, mivel ő adta meg nekem a végső lökést az OKT elkezdéséhez.

Előzmény: oMB (11463)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11470
Természetesen nem Victur Hugo, hanem Victor Hugo. Bocs!
Előzmény: Tavaszi Széll (11467)
olahtamas Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11469
Ja majd el felejtettem, hogy ha egyből ilyen messzi falatba vágsz akkor nem árt tájékozódni, mert Kőszeg és Tömörd között ha jól tudom változtattak valamit az útvonalon. Amikor mi ott jártunk akkor meg alig voltak jelzések.
Aztán majd az Ablánc csárda (Jó, de nem olcsó kaja pia) után is 2-3 km-el is volt egy kis dzsindzsás jelzéshiány, itt sem árt néhány perces útkeresgélést beleszámolni.
Előzmény: oMB (11465)
olahtamas Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11468
Jó ez a szervezkedősdi :) Nekem most nyáron volt a csúcspont amikor 3 hét szabadságra 7 túrát előre meg kellett terveznem fullra.
Egyébként a buszoknál én is mindíg tartok a helyi specialitásoktól (Máshol áll meg, nincs megálló, buszvezetőnek nincs kedve megállni, változott a menetrend, stb...)
Ezért lehetőleg nem az utolsó buszra méretezem a visszaérkezést.
Vonatnál ritkább, a gond ott max. késik egy órácskát, és nem várja meg a fővonali járat a csatlakozást.
Ráadásul a postavonatokat is megszüntették :(
Előzmény: oMB (11465)
Tavaszi Széll Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11467

Szia! Az OKT szempontjából még én is bőven a nyeretlen kétévesek közé tartozom, de a Dorog-Nógrád túramozgalommal kapcsolatban tudok adni néhány információt és elérhetőséget, mivel kb. két hónapja kaptam meg a Csongrád megyeiektől a jelvényt.

Nem szükséges a teljesítményfüzetet postán elküldeni, elegendő a teljesített Dorog-Nógrád közötti szakaszok fénymásolatát postára adnod. Emlékeim szerint a tagság nem kritérium, de nem egy megrendítő összeg belépni egy, a lakóhelyedhez közeli egyesületbe. A jelvény ára postaköltséggel együtt 535 HUF.

Egyéb infóért a Csongrád megyei Természetbarát Szövetség elérhetőségei:

Levélcím: 6701, Szeged, Pf. 548. vagy 6720, Szeged, Victur Hugo u. 1.

Telefon: hivatali időben (szerda 16.30-18.30) 62/548-095 vagy mobilon 20/380-9952.

Fax: 62/ 429-361.

E-mail: toboz_kulcsoshaz@freemail.hu

Egyébként én is az egyedül túrázók táborába tartozom, de éppen a napokban sikerült rábírni feleségemet a bükki OKT kényelmes, 4 napos, közösen elkövetett bejárására. Szállásfoglalás folyamatban, mivel a párom sátorról hallani sem akar. Remélem, ez a 4 nap nem vezet váláshoz ...

Bár ez meglehetősen szubjektív, én is a 20-30 km/nap távot tartom ideálisnak. Időnként meg kell állni, hogy a lelkünk utolérjen bennünket... És még egy, szintén szubjektív vélemény: a XXI. sz. azt diktálja, hogy mindent azonnal, de legalábbis minél rövidebb idő alatt szerezzünk meg és teljesítsünk. Nem: így rohanunk el a fontos dolgok mellett!

Na, hagyom a filozófiát másra, engem vigyen fel a padlásra, lehet, hogy csak a gyenge kondim miatt ágálok a 40 km-ek ellen. Isten hozott az OKT-zók között!!

Előzmény: oMB (11463)
oMB Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11466
Amúgy sok ilyen lekes topicoló volt már itt aki olyan nagy hévvel készült a túrára, hogy pár hozzászólás után eltünt a süllyesztőben? (úgy topicügyileg mint túraügyileg?)
oMB Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11465
Szervezkedés :-)))

Hmmmm, aZ Irottkő - Sárvár túrát már egy hete tervezem, mindentátnyálaztam hozzá az összes menetrendet, időtszámoltam, a költségeket osztottam szoroztam (a szállással szerencsére nem lesz gondunk, van ismerős Szombathelyen) Szóval oda-vissza megvan minden, márcsak el kéne indulni... HUDEVÁROM MÁR !! :-))) igazából attól tartok hogy pl a menetrend nem az lesz a Vasi volánnál mint amit a netről leszedtem - mert így aztán borulhat az egész nap :-( de bizakodom, nem ismerünk lehetetlent, és egy éjjel kint a szabadban még nem a világ vége, max ha lecsuszunk az utolsó buszról akkor egy nagyobb pihenő után lesétáljuk a maradék távot is még aznap (éjjel), elemlámpa van - meghát a sorokból sztem kitünik hogy fanatizmus is !!!

(persze most még nagy a szám, majd meglátjuk mi lesz késöbb!!!)
Előzmény: olahtamas (11464)
olahtamas Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11464
Én is sok sikert kívánok !
Majd belerázódsz a szervezésbe is mire oda jutsz, hogy logisztikailag bonyolultabb, távolabb eső részekre érsz már.
Nálunk a csapat kezdetekben bőven 10 fő feletti volt, de ahogy távolodtunk, szép lassan ketten maradtunk és csak néha, mint pl. a most hétvégén remélhetőleg, duzzadunk fel 1-2 fővel.
Viszont minél kevesebben vagyunk, annyival több állatot láthatunk az erdőben és annál nagyobb a csend is.

Előzmény: oMB (11461)
oMB Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11463
Vagdalthús!

Nekedis kösz az elismerő szavakat! A "Dorogtól Nógrádig" mozgalmat nem ismertem, de már el is kezdtem foglakozni vele! :-)

Kérdés:
- nem vagyok semmilyen egyesületnek a tagja - ez gond ? vagy mint a kéktúránál esetleg itt is megkapom őnköltséges áron a jelvényt ???

űdv: oMB
Előzmény: Vagdalthús (11460)
oMB Creative Commons License 2005.08.26 0 0 11462
PRolcsi!

ez lemaradt: igen a neten már minden oldalt átbujtam ami a kéktúrával kacsolatos! de kösz az infót !
Előzmény: PRolcsi (11458)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!