Keresés

Részletes keresés

kingoftailor Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40702

Egy kéménybe csak egy eszközt szabad bekötni!

Előzmény: b_andrea (40701)
b_andrea Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40701

Vegyes tüzelésű kazán kéményébe szeretnénk bekötni a nappaliban (földszint) egy kandallót. A kazán amiről a fűtésrendszer működik a pincében van. Szerintetek ez nem veszélyes? A szénmonoxid nem fog bejönni a nappaliba?

üdv

Andi

nagykunsági Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40700

Nincs jelentősége hány hőmérő van.

A hőmérők csak arra jók, hogy tudj átlagolni.  Én nem átlagolok.

 

 

Nekem 1  hőmérőm van, az se jó helyen és ott se jól mér.

 

Én mát többször leírtam, hogy mérek. Nem azt állítom, hogy jó a mérés, de az biztos, pontosabb, mint az átlagolás.

 

Én összekeverem a puffer rétegződését, tehát a puffer teljes magasságban 1 hőfokú. Mivel rétegződve fűtöm, rétegződik a visszatérő. Én teljesen felfűtöm a puffert, nem félig.

 

Előremenő 75 fok, mikor a visszatérő is 75 fok fel van fűtve.

 

Persze lehet fanyalogni, de ezeket a hőfokokat, több helyen több hőmérővel mérem.

 

Azt is leírtam, lehet nem jók az eredmények, de ugyanezzel a módszerrel a tavalyi kazánom 52%-ot produkált. Tehát a mostani kazánom jobb hatásfokú mint a régi.

Előzmény: joevagyok68 (40689)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40699

20 fokos DT az nagyon jó. Kérdés, hogy mekkora tömegárammal??

 

Szivattyú milyen teljesítményen nyomja?

 

Nekem 3.5m3/óra teljesítményen van 15 fokos Dt a 45 KW-os kazánnal.

Előzmény: szukibazso (40669)
kingoftailor Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40698

1000 literes a pufid?

Mennyi az a hamar?

Előzmény: oldember (40691)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40697

A heggesztés úgy jön ide, hogy aki tud heggeszeteni, az azért ismeri a vasat. Tudja mit mivel, mit miért nem lehet heggeszteni.

 

Tudja, ha  a vasból ki van égve a szén esélye sincs jó és tartós heggesztésre.

 

A szomszédom is heggeszt, mindent mindennel, csak mikor én meglátom, csak röhögök rajta, tiszta zárvány, falusi cigánymunka.

 

Tehát míg nem heggesztettél szétégett kazánt, honnan tudnád milyen?

 

Addig csak az megy, hogy abból biztos nem éghet ki a szén. De csak azért mert te azt mondod.  Jó lenne ezt a vasnak meg a tűznek is elmagyarázni :)

 

Ha azt állítod, hogy a rezet lehetetlen megforrasztani, ha fél méteren belül víz van, akkor azt kell hogy mondjam, nem tudsz forrasztani. Csak taknyolni. Éppen azért mert jobb hővezető mint a vas, külön jó, ha fél méterre víz van benne, hamarabb fel tudod melegíteni. Forrasztani tudni kell, az is egy szakma.

 

Sajnos naponta találkozok önjelölt forrasztókkal , akik azt hiszik, milyen jól forrasztanak, és csinálják a darázsfészket.

 

Na de a lényeg. Nem sok kazánt láttál , szétégettet egyet sem, de tudod a tutit.

 

Trakisbandinak volt igaza.

 

Feladta.

 

Én is.

 

 

Előzmény: sur5al (40683)
nagykunsági Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40696

2.000 literes puffert felfűteni 3 talicska vizes fával szerintem nem olyan rossz eredmény.

 

Egyszerű lenne rendbetenni a rendszerét. 1 keverőszelep, és a puffert döngethetné akár 90 fokos vízzel is.

Előzmény: forest240 (40674)
nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40695

Ha a huzat lecsökken, akkor az az égés rovására megy, ha meg nem csökken, akkor meg a varjaknak megy a meleg. 

Tehát úgy kéne ba.zni menni, hogy szüzek is maradjunk?

Ha teszek be pl kéménytéglát ami a nem a füstcső keresztmetszetén csökkent ( víztáskákon), akkor az már fojtásnak vagy füstterelésnek minősül? 

Előzmény: oreg52 (40694)
oreg52 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40694

Nem csökkent a huzat,sőt... a magasabb égéstérhőmérséklet miatt.

Előzmény: Amperszag (40663)
sur5al Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40693

" Az ideális a 0 C° kilépő füst lenne, mert akkor minden meleg hasznosulna a kazán hőcserélőjében."

 

Izé, -273C°? Az alatt már tényleg nincs kinyerhető energia:D Na de félre a tréfát, ha a rendszered ezt lehetővé teszi*, akkor le tudod vinni a kazán visszatérő vagy akár a puffer visszatérő szintjére is. Ha ez pl. 40 C°, és 700-800 C°-kal indultál a hőcserélésre, ölég jó teljesítmény. Főleg a 300-400 fokos kilépőhöz képest:D

 

Szerintem közelítené a 100%-ot. Lehet, meg is haladná. Mit gondoltok? Egyszer megcsinálom, az tuti.

 

*Írtam is már, ez nem egyszerű ügy, de nem lehetetlen. Első közelítésben kéne hozzá egy alapban is jó hatásfokú faelgáz, ami nem nagyon hagy elégetlen fagázt a kimenetén. Ez már kb. 130C°. Aztán ezt még bevinném egy durva (akár változtatható felületű) csöves hőcserélőbe, aminek a vízoldalát a kazán v. puffer vissza ágra kötném (itt a legalacsonyabb a víz hőmérséklet). Megnyerném a 130 és 40 fok közötti hőtartalmat, valamint a fában lévő (15-20% víz) elpárologtatásához felhasznált energiát + a fagázok elégésekor felszabaduló vízgőz lecsapatásából származó energiát (ez nem tudom mennyi lehet, de nem 0, az tuti). Mint arra Gmkiev helyesen rá is mutatott, elképzelhető, hogy nem lesz elég a kazán saját ventije, tehát kell majd valami, ami a hideg, nedves, poros gázt valahogy kidobja a kéményből:DDD Na meg még a kondenzátumot is el kell helyezni valahová, bár az kisebb teljesítménynél azért nem nagy gond.

Előzmény: forest240 (40686)
nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40692

Az észlelhető így két begyújtás után, hogy az előremenő vízhőfok csökkent valamennyit a füsthőfok csökkentésével, ezáltal a 60C'-re beállított szivattyúm később kapcsol be és kevesebbet jár ( 1 töltésre vetítve). Ezen majd még korrigálok. A szivattyú lapát között gravitációsan is megy be a lakásba víz, de jó meleg volt így is ( nem változott rossz irányban semmi) és az égési időt tovább tudtam nyújtani.

Bár egy- két kollégám csak nevet rajtam, az egyiknél csináltam és beszereltem egy pillangót, azóta majd megpusztulnak a melegtől a lakásban. Ő már nem nevet:)

Előzmény: nyárimádó (40688)
oldember Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40691

"csak nagyobb kell belole,mondjuk egy 6tagos,bar nem tudom abba mennyi fa fer egyszerre?!" 

 

Nem tudom, de szerintem nem sokkal több!!

Ráadásul szerintem, már ez is nagy. Mármint teljesítményre. (27kW)   

A puffert hamar felfűti(gravitációsan!!!!) és utánna meg nem tudok olyan kicsi tüzet rakni, ami ne főzné a vizet. Sajnos többször hagynom kellett inkább bealudni.

Igaz, még nem tudom, hogy ez hogyan fog működni mondjuk -10-15C°-ban. 

Az is baj, hogy nincs keverő szelep a puffer és a radiátorkör között.

 


Előzmény: sönby (40618)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40690

"Pedig azóta van pillangóm is "

 

Nem volt túl konkrét a válasz... :-))

"Egy éve a 85%-"

 

tehát akkor egy éve még 85%, most meg már csak 49 % a hatásfokod ?????

 

Előzmény: 42tibcsi (40589)
joevagyok68 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40689

"De ha azt mondom teteje 80 fok, alja 20 fok,"

csak kiváncsiságbóll

Neked hány hőmérő van a pufferen ?

A hatásfok méréskor hány helyen mérted a hőmérsékleteket ?

Előzmény: nagykunsági (40502)
nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40688

Uraim !

Köszöm válaszotokat ismét !

Eddig sem nagyon aggódtam, mert nálam fő szempont az még mindig, hogy melegebb legyen a lakásban és olcsóbb legyek a gáztüzeléssel szemben.

 

Üdv

Előzmény: forest240 (40687)
forest240 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40687

Az előző h.sz Nyárimádónak szól.

Előzmény: forest240 (40686)
forest240 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40686

Ne bonyolítsd túl!

A füst a kéményben méterenként cca 15 fokot hűl. A kémény harmatpontja 60C°. Ez alatt kicsapódik a falán a trutyi. Első lépésben tisztítsd ki a kéményt és a füstcsövet. Állítsd be a füst hőfokát úgy, hogy számítás szerint elvileg meglegyen a kémény tetején a 70 C° kilépő. Ezután figyeld a kazánt 1-2 napig, hogy nem szutykosodik-e a hőcserélő része. Ha száraz, poros, akkor nem. Ha esetleg fényes/szurkos lenne, akkor emelned kell a füst hőfokát, mert a kazánod többet kíván. (kevesebb pillangó, vagy több levegő) Fokoyatosan emeled a hőfokot, amikor jó lett a kazán és igényeidnek megfelelően fűt, akkor hagyd úgy. Egy hét elteltével újra kotord ki a kéményt. Ha csak por és hamu jön belőle, kátránydarabok nem, akkor tökéletes lett. Az ideális a 0 C° kilépő füst lenne, mert akkor minden meleg hasznosulna a kazán hőcserélőjében. Ez persze képtelenség, viszont törekedni kell arra, hogy a rendszer jó működéséhez még éppen elégségeső füsthőfokkal dolgozzunk, mert minden többlet felesleges veszteség. (Varjak segge szindróma) Ezért jó bíbelődni a hőmérővel.

Van olyan ismerősöm, aki büszkén mondogatja, hogy ő 10 éve nem tisztította a kéményét, mert tökéletesen tiszta. Ezt nem nagy kunszt elérni, csupán 400 C° körüli füstgáz kell hozzá. Ennek viszont ára van. Elég nagy ára.

sur5al Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40685

Csökken. Ha befogsz félig egy csövet, nem megy át rajta ugyanannyi levegő, ha a nyomást/sebességet nem növeled. De ez nem olyan nagy gond, mert kevesebbet is teszel bele a kazán oldalon. Inkább azért aggódnék, hogy meglegyen a kellő hőmérséklet a kémény csúcsán mérve és ne váljon ki a pára. Ha 60+ fokon tartod a tetejét, akkor talán nem kell aggódnod. Esetleg ha van a padláson tisztítóajtó, ode be kéne nézni időnként. Inkább plusszban térj el, mint vizesedjen a kémény. Persze a bélelés is megoldás, de inkább örüljenek a varjak, mint újra kelljen rakni a kéményt.

 

Minden rendszer más és más. Szóval a tuti a felső mérés és a rendszeres ellenőrzés.

Előzmény: nyárimádó (40677)
sur5al Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40684

Mivel a kialakított csatornának van ellenállása, a megnövelt füstút is csökkenti a huzatot, főleg ha plussz fordulókat teszel bele. Persze a szűkítés rosszabb ilyen szempontból.

Előzmény: nagykunsági (40667)
sur5al Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40683

"Te akinek nem tudom mi a szakmája, mennyire ért a vashoz, egyáltalán dolgoztál e már vassal, volt e heggesztő a kezedben  állítod, nem úgy van."

 

Hogy jön ide a hegesztés már megint?

 

Oké, konkretizáljunk, az általában segít.:D A szakmám nem lakatos, de hegesztettem már ívvel, lánggal és CO-val, igaz egyikkel sem sokat. Vegyük úgy, hogy tudom miről beszélek, de nincs sok tapasztalatom. Forrasztottam viszont sokat rezet, ahol szinte lehetetlen a forrasztás, ha a csőben mondjuk 1/2 méteren belül víz van. Na mindegy, ez nem biztos, hogy szorosan kapcsolódik a tárgyhoz, csak tapasztalat. A réz egyébként is jobb hővezető, mint a vas.

 

Másrészt mit is állítottam? Az állításom lényege a tűz-vas-víz téma köré csoportosult és nem a hegesztéshez. Nem kételtem, hogy tudsz vizes cuccot hegeszteni. Azt állítottam, hogy a kazánok hosszú idő alatt történő elpusztítása (az öntvénytörést kivéve) inkább tudható be a vas korróziójának, mint a vas elégésének. A korrózió lehet a víztéren kívül, ahol helytelen tüzeléskor kátrány rakódhat le és az alatt a savas, párás meleg megeszi a vasat. Egy kezdődő kátrányos korrózióra volt példa Oreg kazánja. Vagy lehet a víztéren belül, ahol a lerakódások (pl. vízkő ugye szeret a hőcserélőn kiválni) alatt helyi források alakulnak ki, nem olyan jó a hőelvezetés, ezért is túlmelegedhet (ezt írta ugye Trakis), másrészt a vegyes rendszerek (pl. vas-réz nyitottban) okán az oxigéndús víz ill. az oldott rézionok is eszik a vasat (erről már többször volt szó). A tapasztalatok alapján ebből a kátrányos szokott bekövetkezni leggyorsabban. De lehet, tévedek.

 

Ezek mellett nem tartom komoly oknak azt, hogy az öntöttvasból kiég a szén, a lemez szétég stb. Nem azt mondom, hogy ez nem következhet be, de messze nem olyan mértékben, mint Trakis mester terelőlemezénél vagy nálam a 10-es öntvény esetében. Ugye egyik sem volt hűtve, nyilván szétégett. Kíváncsian várom a felvételeket (fotókat, videókat) arról, hogy ilyen szétégett kazánt szétvágtak vagy ahol látszik, hogy a vas egyik oldalán áramlik a 80 fokos víz, a másik oldalán meg izzik a kazán belseje. Szerintem ilyet nem tudtok mutatni, de ne legyen igazam.

 

+1 példa. Hányan láttunk már szétégett rostélyt? Szétégett vizes rostélyt?

 

Ui. Igazából a korrózió, mint oxidáció is egyfajta égési folyamat, tehát igen, a vas így is, úgy is szétég:DDD

Előzmény: nagykunsági (40664)
t.zsolti Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40682

azért mert sarkasan fogalmaztam ne szomorkodj, nehéz megfelelő kazánt venni.

 itt ahol lakom van szatmári kft , annyi kazán van , hogy tiszát lehet rekeszteni, de használható???????? nem sok, végig szoktam nézegetni, rettenetes.

 A hatásfok ITT már kiszámolásra került több típusnak is , a tervezők meg mintha nem ezen a földön élnének amikor megtervezik a kazánt arra nem gondolnak, hogy a tüzellőt bele kell rakni ( nem gáz ami bele megy ) , tisztítani kell, és ezek nem szempontok náluk.

Az meg , hogy amikor megkapják a minősítést/papírt a kazánról, hogy tud akkor 80%-ot utána meg ssose, talány számomra, de biztos bennünk van a hiba sok 100/1000 felhasználóba ?????

amikor kazánt vettem , persze mind a két helyen puffer van ( 2* is ) szempont volt a nagy ajtó, nagy tűztér, ( mivel csak a nagy felület tud több hőt felvenni és fér bele tüzellő is ) és lehetőleg hosszú legyen a füstgáz útja.

Az egyik ez lett http://www.futesuzlethaz.hu/demrad_solitechplus5.php

A másik a lignoterm M 25.

Sokat számít a kémény,  a solitec -nél 9m 180-as szerelt kémény könnyedén lehet 700 fok füstgáz ( a gyártó 290 foknál ad meg fával 30kw-ot , kevés ) annak ellenére , hogy 6-tagos és kb még 1 métert koslat a füst a kazánba mielőtt kimenne. ( vannak más hasonló nevűek de nem 3 huzamúak, a többinél gyakorlatilag a láng vége kiér a kéménybe.

Az M25 nek 5m 160-as blokkémény van , 400-ra azt is fel lehet tornázni, a gyártó eleve 320fok-ra adta meg a 25kw teljesítményt.

nehezen tudnék kazánt ajálani , esetleg a kétaknás kazánok, de legyen jó kéményed.

Előzmény: szukibazso (40678)
nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40681

Ha kevesebb tüzelőt raksz be egyszerre a tűztérbe, azt könnyebb 200C' körülire vinni, nem??

Nem jól gondolom?

Előzmény: szukibazso (40669)
nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40680

Egyszer egy Skoda szétrohadt alját vágtuk flexel, és belevágtunk a vízcsőbe, mely könnyezni kezdett. CO-val gyönyörűen behegesztettük. Jól nézett ki a varrat, de cső belseje felől nem tudni, hogy mennyire olvadt át az cső.

 

Előzmény: Amperszag (40657)
t.zsolti Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40679

ne akarj másnak jót, úgy sem halgatnak  rá!!!!!

egy volt kollegám  6-8 éve azt mondta " Ő nem pöszmötöl/nem éri meg fával fűteni " a héten megvette az első adag fakupacot

Előzmény: forest240 (40674)
szukibazso Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40678
Tényleg ilyen szarok?Lehet vele vmit kezdeni,vagy menjen a háztól?Megfordult már a fejembe,hogy eladom,aztán nézek másikat!
Előzmény: t.zsolti (40675)
nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40677

Köszönöm.

Ha mondjuk beállítom a kilépő füstöt 170C'-ra ( pillangó, primer segítségével), ekkor a kémény huzattal mi történik? Gondolom leesik az is ( vagy az állandó?), de honnan tudom, hogy meddig szabad játszani? Nem szeretnék egy kémény átázást.

Azt ki tudja kimérni nekem, vagy hogyan tudnék huzatot mérni? De viszont nem gyári kazán, hanem házi készítésű, úgyhogy lövésem nincs a huzat igényéről.

Ahhh.

 

Előzmény: sur5al (40652)
forest240 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40676

Bizony, én is csatlakozom joebácsi felvetéséhez!

Előzmény: k99es (40671)
t.zsolti Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40675

a csákány sokat segít--)))))))

Előzmény: szukibazso (40669)
forest240 Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40674

Fázunk, Nagykunsági, Sur5al !

A szomszédhoz csak annyit, hogy a legviccesebb az, hogy van egy gányolt 2000 literes puffer-rendszere, amiből több dolog hiányzik ugyan és több sebből vérzik, de ennek ellenére  úgy-ahogy működne. Egyszer kipróbálta. Felnyomta  a puffert 70 fokra, amivel 1,5 napig fűtötte neki a házat a padlófűtés (ami önmagában is puffer, ha azt a sok betont nézzük), igaz enyhe időben, 21 fokot tarva odabent. DE! A puffer felfűtéséhez 3 talicska fát égetett el bő fél nap alatt, amit ő soknak tart, így visszaállt a 40  fokos előremenős fűtésre, a puffert hidrováltónak használja, ha véletlenül mégis megszaladna a kazán. Nem tudta elfogadni az érvelésemet, hogy pufferrel csak harmadannyi tüzelőre volt szüksége az ominózus két napban, amíg kipróbálta/használta, így további győzködésnek nem látom értelmét. Megmég azt is mondta, hogy az, hogy én negyedannyi tüzelőt használok, mint ő, egyszrűen nem igaz.  Azt persze nem veszi észre, hogy nálam 2 éve hoztak utoljára fát, nála meg 4szer  is megfordul a fásautó egy évben.

nyárimádó Creative Commons License 2012.11.29 0 0 40673

Ahh, bocs este anya elkezdett morogni:)

Őszintén mondom, hogy 2008 körül kezdtem el olvasni a fórumot, mikor Putyin elkezdte zárogatni a gázcsapot. Addig egy felesleges lomnak láttam a kazánt a kazánházban ( úgy vettük a házat 2005-ben). A gyerek ekkor már 2,5 éves volt, a tv-ben az összes olajradiátort meg mindent vittek hármassával az emberek. Na ekkor betojtam. Eljött a szerelő, átnézett mindent, kitakarítatott velem mindent, pótolta a vízhőmérőt, és azt mondta, hogy sokszor keveset tüzeljek. Ennyi volt a nagy tanács, és otthagyott. Szerencsémre sok száraz fa volt hátul, melyet fater hozogatott, hogy kell az bográcsolás alá, meg szalona sütésre ( persze gyümölcsfák is voltak feldarabolva stb..). 

A lényeg az, hogy olvastalak benneteket, de sokszor kikészültem a sok elektronikai kütyük és tunningok miatt, úgyhogy beletörődtem hogy én ehhez nem értek meg itt Debrecentől 20 km-re elég sok áramkimaradás/ ingadozás van/volt. Ezért szeretem inkább a mechanikus dolgokat, az áram, a gáz meg persze a medve továbbra sem játék számomra ( meg tök hülye vagyok hozzá).

Akkor a kazánon volt egy Wilo szivattyú semmi más, most egy csőtermosztát, samott belül, egy kölön levegő cső a tűztérben és ez a hőmérő.

Ennyi, ezért nem találkoztunk még, na meg azért sem, mert tegnap a Nyíl utcai boltból átküldtek a pár házzal odéb lévő szivattyúboltba. Ott volt a hőmérő.

Üdv

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!