Keresés

Részletes keresés

lektor Creative Commons License 2009.11.16 0 0 4725

Én nem kaptam semmi pénzt, azt kaptam, hogy ingyen tanulhattam.

 

úgy tudom, hogy az ingyenes nyelvtanulás személyi számhoz kötött, amúgy fizetni kell.

Előzmény: Törölt nick (4723)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.16 0 0 4723

Szia MohiZoli!

 

Az SFI /Svensk För Invandrarana/ A bevándorlók nyelviskolája. Ide jár mindenki, aki svédül akar tanulni - ingyen. Akik menekültek, azok pénzt is kapnak azért, hogy ide járjanak. Van aki már a hatodik évet tapossa, de alig tud egy keveset svédül.

Aztán vannak az olyanok, mint mi, akik meg is akarnak tanulni.

 

A helyi önkormányzat segítségéről sajna én nem tudok írni, de biztosan van, aki tud ebben segíteni. Én feleségként jöttem ide, szóval bementem a suliba, elbeszélgettek velem /svédül, mert már tudtam valamennyire/ és beosztottak egy csoportba.

Én nem kaptam semmi pénzt, azt kaptam, hogy ingyen tanulhattam.

 

 

Előzmény: Törölt nick (4722)
west30 Creative Commons License 2009.11.15 0 0 4721

Szia Haani!

 

Szeretnem megkerdezni toled, hogy kapsz-e az A-kassan-tol penzugyi tamogatast,   amig az iskolaban tanulsz, es ha kapsz mennyit?

Törölt nick Creative Commons License 2009.11.15 0 0 4720

Haani,

Ezekből a könyvekből tanulsz? Ezeket nem is ismerem.

Én a +46C-ből tanultam az SFI-ben.

Mit szeretnél majd dolgozni, ha nem vagyok tolakodó? Te is házastársként tanulsz az sfi-ben?

Én azért szeretten anno oda járni, mert csak 8-an voltunk a csoportban és mindenki meg akart tanulni svédül. Szóval jól haladtunk. Mindenki le is vizsgázott elsőre.

 

 

Előzmény: Haani (4701)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.15 0 0 4719

kisadrienn,

 

Fritsla: Mark kommünhöz tartozik, egy viszonylag kis városka. Csendes, ahogy mondták mások is, nincs nagy élet. Van egy jó bolt, az ICA, ott minden élelmiszert megkapsz, ami kell a ház körül.

Van egy vasútállomás, "városközpont", amolyan kis csendes hely.

 

Térképen nézd meg, nincs messze Boras - ez nagyobb város, de nincs messze Göteborg sem.

A tenger is ott van a közeledben- Varberg-nél ér ki az út.

 

Jókat lehet kirándulni minden irányba, ha szeretsz ilyesmit csinálni.

Mit dolgozol majd itt? Biztosan írtad, de most lusta vagyok visszakeresni.... :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (4704)
Lelkidoki Creative Commons License 2009.11.15 0 0 4718
Akkor azt jelenti, hogy "Én nagyon kedvellek téged". Mivel leírva van, ezért csak a mondatra tudok támaszkodni.
Lelkidoki Creative Commons License 2009.11.15 0 0 4717
Köszönöm szépen a sok segítséget.
superhoops Creative Commons License 2009.11.15 0 0 4716
ja sok koszovoi albánt fogadtunk be ;-)
Előzmény: cavecat (4709)
Oszi Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4715
A "tycker om" úgynevezett partikelverb, van belölük sok, és a jelentésük nem (mindig) kikövetkeztethetö az alapigéböl és a partikulusból. A kiejtésük is sajátos, ilyenkor a partikuluson van a hangsúly, míg egyébként az igén lenne:

Jag tycker om dig. - Kedvellek.
Vad tycker du om mig? - Mit gondolsz rólam?

A tycker egyébként azt jelenti, hogy vélekedni, valamilyen véleménnyel lenni. A gondolni valakire/valamire az a tänker (på) ngn/ngt - itt most a på prepozíció, nem partikulus!

A partikelverbek egyébként az egyik nagy nehézség a svédtanulás során.
A tycker/tänker/tror közötti különbség meg egy másik. :-)
Előzmény: Lelkidoki (4711)
Boszorka Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4714
Aki irta, az nagyon kedvel téged, ez a helyes megfejtés. Pontosan: "Én nagyon kedvellek téged"
Előzmény: Lelkidoki (4711)
Lelkidoki Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4713
Bocsesz elírtam, nem

"Jag tycker så mycket om dig" hanem "Jag tyckere så mycket om dig"

Bár nem tudom mi a különbség.
Lelkidoki Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4712
Ja és még egy kérdés, ha a mondatba bekerül az "om" az ennyire megváltoztatja a jelentést?
Lelkidoki Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4711
Helló!

Ha esetleg lenne valaki olyan kedves és segítene nekem.

Kaptam egy üzenetet Svédországból, s van egy mondat ami nem teljesen egyértelmű.

"Jag tycker så mycket om dig"

Na most, "tycker om" , az kedvelni valakit. De a magában "tycker" az gondolni. Szóval ez most Én annyira sokat gondolok rád. , vagy Annyira nagyon kedvellek. Én az utóbbira szavaznék. Mivel ott az "om". De hátha valaki tudna segíteni. Előre is köszönöm a választ.
lektor Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4710

cv= curriculum vitae, latin. svéd megfelelöje meritförteckning. a szakmai önéletrajz jó szó rá. tartalma pl.: milyen karrier a célod, gyakorlati tapasztalatok, képzettség, korábbi munkahelyeid ajánlásokkal, szabadidö hobbid(család, sport, kirándulás stb.), személyes adatok.

 

buszsöföri állást a nagyobb városok vonzatában érdemesebb keresni.

 

én itt élek.

 

Előzmény: Törölt nick (4696)
cavecat Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4709
a borås-i fürdő jó hely, csak a cipőt nem szabad kint hagyni, a látszat ellenére sem - az enyémet ott lopták el (2 héttel előtte vettem)
Előzmény: superhoops (4706)
eek Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4708
ki mondta hogy ki akarok menni? Csak kérdezni szerettem volna Svédo-al kapcsolatban valamit.
Előzmény: superhoops (4707)
superhoops Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4707
hát amikor kresz gezat diszidaltnak nevezted a MTK forumban
de ez itt of.
Mit szeretnél Svédországban csinálni?
Előzmény: eek (4703)
superhoops Creative Commons License 2009.11.14 0 0 4706
hát Fritsla Boras és Marks közt van és inkapp Marks kommun van közelebb mind Boras.
Pizzeria tuti kell hogy legyen mert az már minden telepulesen van.
Én sokaig Segloraban laktam ami a szomszed falu.
sok minden nem tortenik igyen helyen.
Igazan nekem az termeset hilyenzik ami ot van most amikor Pesten lakom gyerek koromban mindig az erdoben logtam a tessommal kissit más mind a szmogos Budapest.
Borasban van egy uszoda, Elfsborg a foci csapat es knalleland
Előzmény: Törölt nick (4704)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4704
Sziasztok! Haza jöttem és boldog vagyok!!! Úgy néz ki, hogy találtunk lakást Fritsla-ban. Nov.30.-án startolunk. Esetleg ha erről a mesebeli falucskáról van valakinek hasznos infója, annak nagyon örülnénk! További szép hétvégét mindenkinek!!!
eek Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4703
ezt a hülyeséget meg honnan veszed?
Előzmény: Törölt nick (4702)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4702
Megvetett disszidensnek allnal...?...ejnye-bejnye...:DDDDDD
Előzmény: eek (4700)
Haani Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4701
Egyetértek Vanessával, bár nekem még csak a suliban van tapasztalatom, munkahelyen nincs sajnos. Már több tanár megdiicsért hogy milyen szorgalmas vagyok, csodálkoznak. Én mindent megteszek azért hogy a tőlem telhető leggyorsabban megtanuljam a nyelvet, és beilleszkedjek! Sokan csak úgy bejönnek ücsörögni, meg kávézni......és zavarják a többieket..... vagy csak a szoc-papiirt iiratják alá... sokszor nagyon fel vagyok háborodva.....
Én úgy örülök hogy itt lehetek és tanulhatom a nyelvet!!!!!! És szerintem már ezt értékelik!
Munkám sajnos nincs és már megtapasztaltam hogy nagy harc elé nézek még mire lesz!!!!!!!!!!! De nagyon bizakodó vagyok!!!! Bár néha elkeseredek, de megrázom magam és kész!
eek Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4700
Szia,

írtam Neked az axelero-s mail-re, de visszadobta. Gondoltam, hogy az már nem él. Esetleg van olyan mail-cimed, amin kérdezhetnék egy-két dolgot?

köszi.
Előzmény: Vanessa_ (4699)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4699
Bar nem tölem kerdezted, de azert utanakerdeztem egy ismerös ovönönel: 13000sek körul visz haza havonta tisztan. Egyebirant pedig en csak ajanlani tudom svedorszagot, meg ha a hazakat nem is epitik mezeskalacsbol es a kerites sem kolbaszbol terem. Kiszamithato, nyugodt orszag, kedves emberekkel. Ha valaki akar beilleszkedni, azt ertekelik a svedek. En pedig ertekelem azt, hogy megbecsulik a munkam es engem is. Sosem ereztem hatranyos megkulönböztetest, pedig Listerland-ban dolgozom, ami allitolag egy idegengyulölö resze svedorszagnak. Valoban hallottam "rasszista" megjegyzeseket, de sosem azokra, akik dolgoznak. Azokat ki nem allhatjak viszont, akik nem tesznek semmit az orszagert, nem adnak egy vasat sem a nagy közös kasszaba, megis vigan elik vilagukat a szocialbol es meg ezerrel uvöltöznek is, ha valami megsem ugy sul el, ahogy elkepzeltek. Aki tesz le a közös asztalra, azxt semmivel sem veszik kevesebbe, mint a szuletett svedet. Legalabb is, ez az en egyeni tapasztalatom. /hatodik eve elek itt/
Előzmény: Törölt nick (4696)
Haani Creative Commons License 2009.11.13 0 0 4698
Sziasztok! Már egy-két hete nem jártam Felétek:) De most visszaolvastam kicsit.
Ha esetleg segiitség a nyelvtanulóknak: www.malett.se, www.maltva.se, www.digitalasparet.se. Ezek bár svéd oldalak, nagy segiitség szerintem. Én is csak azóta ismerem őket hogy SFI-be járok.
Sok szerencsét kiivánok azoknak akik mostanában jöttek és jönnek!
lektor Creative Commons License 2009.11.12 0 0 4695

Gondolom az állami közlekedési vállalatok keresnek buszosokat,ugye?

 

igen.

 

a fizetés, kb 4 év gyak. 19ooo kr. br. körül/ hó, lehetöség van túlórára is. jelenleg nyári helyettesitöket keresnek elsösorban, de van lehetöség meghosszabitásra is.

a busz társaság képez ki soföröket is + tanfolyamok a munkakörröl, jegykezelés, közlekedési szabályok, utasokkal kapcsolatos dolgok  stb. ezeket + az utasokkal való kommunikációt nyelv ismeret nélkül nem lehet csinálni.

 

ezt nem csak neked irom, hanem minden egyéni munkakeresö részére is:

 

Svédországban minden állásajánlatra csak cv-vel lehet jelentkezni, aminek tartalmaznia kell, személyes adatokat,  a munkában szerzett gyakorlatot, végzetséget, nyelv és számitógépes ismereteket, referenciákat és egyéb fontosnak tartott információkat. a cv beadása után (pár hónap is lehet, vagy nem válaszolnak) értesitenek arról, hogy behivnak interjura, vagy elutasitanak.

 

a fentiek természetesen nem vonatkoznak a fekétén munkát keresökre. erre vonatkozóan, amig le nem buknak nincs baj, ha lebuknak akkor nagyobb a baj mint gondolnák.

Előzmény: Törölt nick (4688)
Vanessa_ Creative Commons License 2009.11.12 0 0 4694
Atlag gyari munkas netto bere kb 12500-15000-ig. Persze ez nem 3muszakra ertendö.
Előzmény: Törölt nick (4688)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.11 0 0 4692

Itt van néhány oldal, amikre érdemes ránézni:

 

www.byki.com - kiválasztod a svéd nyelvet /azt hiszem, ezt már megtaláltad/

 

www.skolutveckling.se/vaxthuset/bildteman/index.htm  a szavakra kattintva kimondja őket

 

http://8sidor.lattlast.se/?page=423 - hallgatni, hogy szokd a nyelv ritmusát

 

http://svednyelv.uw.hu/

 

Fontos, hogy a svéd nyelvben vannak a magyartól eltérő hangok, ezekre figyelj.

A svédek egyébként "eléneklik" a mondandójukat. Ha nem "énekelsz" elég szépen, képesek és nem értik meg.

De ne aggódj, annyi nyelvjárás van, hogy sokszor egymást sem értik meg!

A kórházban van olyan svéd orvos, akivel a svéd kollégái is angolul beszélnek, mert nem értik mit mond. :))))

 

 

Előzmény: Törölt nick (4689)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.11 0 0 4691

lektor,

persze hogy kell a svéd nyelvtudás. Az angolról azért szoktam érdeklődni, mert jó tananyagok vannak, de angol-svéd felállásban.

 

MohiZoli,

igen, állami vállalatok keresnek buszsofőröket. Sajnos a fizetésüket nem tudom.

http://svedorszag.blog.hu/

Ez Rékuc blogja, van benne egy nagyon jó leírás stockholmi közlekedésről. Csak az érdekesség kedvéért.

Előzmény: lektor (4686)
OLD FOX Creative Commons License 2009.11.11 0 0 4690
Köszi az infot !
Előzmény: Törölt nick (4679)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!