Keresés

Részletes keresés

cumeszk Creative Commons License 2017.12.12 0 0 45851

Bevallom, én sem értem, miért kell a  balkániakat távol tartani. Nálunk 4 pár van, akik leadták a lakcímkártyát (ők egész évben itt tanyáznak), télen ez kiegészül 2-3 párral, verebek is jönnek a novembertől (mezei, városi), kedveljük őket. :)

Macskáink is vannak, no jó, az egyik már nagyon öreg, és nem jár ki, a másik távol tartja a kerttől a szomszédok gyalogszőröseit, és nem nagyon vadászik a madarakra. Tavaly egyetlen a rovására írható halott madarat találtunk. :(

Soha nem volt még ennyi cinkénk (sok szenes, kevesebb kék), a tengelicék nagy csapatban jönnek, a rigók állandó lakók. A zöldikéket hiányolom, bár ők is felbukkantak már, de egyelőre csak mutatóba. Nyáron rozsdafarkúink és fecskéink is vannak (3 fecskefészkünk van, bár ebből 1, amibe biztosan minden évben beköltöznek).

 

Egyelőre 1-1,5 kiló mag fogy naponta, de lesz ez több is, az alma is megy, arra a rigók járnak. Magba forgatott vajat egyelőre még nem tettem ki, azt a hidegebb időkre tartogatom.

 

Aggaszt, hogy felbukkant a napokban egy szarka. Évek óta nem láttunk szarkát a kertben.

 

 

 

flybird Creative Commons License 2017.12.12 0 0 45850

Verebek a cinegegolyón, addig a cinkék szorgalmasan "lopják" a napraforgómagot. Ilyenkor "barátok" a nehezebb időkben.:)

Előzmény: Törölt nick (45848)
Szalkó Creative Commons License 2017.12.12 0 0 45849

Erre az etetőre nem járnak a gerlék, de a verebek használják. Nálunk nincsenek kiutálva a gerlék, ők a földre szórt magot szedegetik.

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.12.12 0 0 45848

Szervusztok, rég jártam erre és most visszaolvastam pár oldalt.

Egy-két hozzászólást engedjetek meg...

Az elmúlt napokban jött hó miatt ijedtemben én is elkezdtem etetni.

Igaz, csak olyan etetőm van, mint amit pár oldallal előbb Sombrero mutatott, bőven bevált már évek óta.

Nem rakok bele mást, csak szotyit, semmi bajt nem látok benne.

Aki éhes és úgy látja jónak, jön és eszik. Nem a védettek, nem a ..... , hanem aki jön.

Cinkék, stiglicek, verebek, pintyek, stb, majd összeszámolom...

A kihulló, kiszórt mag se vész kárba, jönnek a rigók, gerlék, felszedik - mg a hóból is!

Az itatók egész évben kint vannak fűtés nélkül.

Van róla felvételem, hogy a vékonyabb jeget is feltörik és szorgalmasan pancsolnak benne.

Persze, ha hideg van, ki-kiszaladok, viszek bele némi melegvizet, feltöröm a jeget, de ezzel be van fejezve a "madárvédelem...

Itt bent az ablakom előtt lóg az etető, naphosszat leshetem őket - csak óvatosan kell bent mozogni, ne riasszam el őket.

Sok éve én is ritkítgattam a verebeket ( mi minden mást esetleg, ők is szürkék... )

Aztán egy napon a kertben láttunk egy bombázót felszállni... A veréb vitt a fiainak egy hatalmas lótetűt, alig bírt felszállni vele a fészekig. 

Azóta nálam minden madár védett. Vasvillával... :)

A verebek, stiglicek, meggyvágók itt is "beülnek a készbe" és zabálnak, míg jól nem laknak - aztán még sziesztáznak is talán... A többieknek addig kuss a neve...

Magdi60 Creative Commons License 2017.12.12 0 1 45847

Bájos, pici őszapókák - csapatban járnak, érdekes a hangjuk, bár most csukott ablakon át nem hallatszik :-)

Előzmény: mepisz (45846)
mepisz Creative Commons License 2017.12.12 0 0 45846

flybird Creative Commons License 2017.12.11 0 1 45845

Nekem télen is hiányoznának a verebek. Hangosak az etetőn és, be kell valljam, szépek is. :)  A balkáni gerlék erre valamiért nincsenek sokan, maximum 2-3 példány szokott jönni az etetőre, de nem minden évben, pl. tavaly nem is volt egy sem. :( Nekem ők is kedvesek különben. :)

Előzmény: bitter6704 (45843)
flybird Creative Commons License 2017.12.11 0 0 45844

Azért a harci kutyákkal nem hasonlítható össze egy ragadozó madár. Szerintem. 

Előzmény: Barret02 (45841)
bitter6704 Creative Commons License 2017.12.11 0 0 45843

Én egyszerűen azért rakok ki kaját a madaraknak, mert szeretem nézni ahogy esznek, gyanakvóan fel- fel röppennek. Jó eső érzéssel tölt el, ha megvendégelhetem őket és nagyon örülök ha egy egy madár leszáll az etetőmre, gyönyörködöm bennük függetlenül a fajtájuktól.

 

Gondoltatok már arra, hogy milyen lenne egy nyár a balkáni gerlék hangjának búgása, vagy a verebek csipogása nélkül? Többféle eleséget szoktam kirakni. A gerléknek teszek ki búzát, kukoricát hisz ők ezeket jobban is szeretik. A cinkék és más apróbb madarak nem is eszik meg. Nekik fekete naprát, kölest, fénymagot adok olyan helyre, ahol a gerle nem tud hozzá férni.

 

Előző kommentben valaki azt írta a karvaly által megfogott cinke kapcsán, hogy szükség van a természetes szelekcióra. Ezzel egyet is értek, de vajon a madarak etetése nem a szelekció ellen való e akkor, amikor még igazából kemény tél sem volt?

Amikor a nálam kajáló madarak közül elragad egyet egyet a karvaly, vagy a macska, az nekem rossz érzés. Az én vendégeimet ne zaklassa semmi : )

corvi01 Creative Commons License 2017.12.11 0 0 45842

Valóban,,,van sok engedélyes ragadozó és engedélyes egyéb tartott madár. És az is igaz, hogy minden madár és egyéb élő nyüzsgő, izgő-mozgó élőlény egy teremtmény, legalább is az én, meg valószínű sokak felfogásában is. De,,,az ember ős idők óta a tapasztalata és megítélése szerinti hasznosabb, "értékesebb" élőlények létét segíti maga körül, és nem mondjuk a kártevőkét! :-P Így a madáretetés is a hasznosabb/fontosabb fajok etetésére koncentrál a tudomány szintjén is! Hogy melyek ezek, az nem hasra ütésre, meg érzelmek mentén alakult ki, hanem 100 évekre visszanyúló kutatások és megfigyelésekre alapozva. Szerintem sokan, tudat alatt, vagy tudatosan e szerint járnak el a madáretetésnél is. Szóval én is pl. a védett fajokat etetését tartom elsődlegesnek. A galambok szarkák, dolmányosok, sirályok..populációi, kicsit sem sérülékenyek, könnyen reprodukálódnak, viszont vannak olyan fajok, főleg az apróbbak között amiből néhány tucat elvesztése, már visszafordíthatatlan folyamatokat eredményez. :(

Előzmény: apeeng (45838)
Barret02 Creative Commons License 2017.12.10 0 0 45841

Gondolom nem 3-4 engedély van kiadva az országban! Nem tudom mennyi lehet. Biztos az összes harci kutya is engedéllyel van tartva.

Előzmény: flybird (45840)
flybird Creative Commons License 2017.12.10 0 0 45840

Sokan azt , hogy érted? Szerintem nem sokan, csak akinek pl. engedélye van rá. Hisz védettek.

Előzmény: Barret02 (45839)
Barret02 Creative Commons License 2017.12.10 0 0 45839

Hát igen,sokan ragadozó madarat tartanak,és apróbb madárkákkal etetik őket.

Előzmény: apeeng (45838)
apeeng Creative Commons License 2017.12.10 0 0 45838

hmmm... egyik madarat szeretem, a másikat nem?  Hiába no, az ember már csak ilyen.  Gyönyörködik az egyik madárkában, a másikat meg elkergeti...

 

ki érti ezt? 

 

 

Magdi60 Creative Commons License 2017.12.09 0 0 45837

Ezt a kis etetőt a cinkék is kiürítik egy nap alatt, ha már látták a híradóban :-)

Előzmény: SzucsCsaba (45836)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.09 0 0 45836

A fenébe, akkor ez nem jött be... Sebaj, van egy másik ötletem, hogyan tartsam távol őket... : ) Holnap terepszemlézek, és meglátom, mennyi fogyott az 1 hétre tervezett kiszórt magból. Ha galambok jelét látom, beavatkozom.

Előzmény: Magdi60 (45835)
Magdi60 Creative Commons License 2017.12.09 0 0 45835

Nálunk mernek :-)

Előzmény: SzucsCsaba (45833)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.09 0 0 45834

Ja, mondasz valamit, azért a fejéhez képest méretes csőre van. Szép!

Előzmény: flybird (45832)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.09 0 0 45833

Úgy tűnik, a fáról függő madáretető távol tartja a balkáni gerléket... : ) Nem mernek rárepülni.

https://www.youtube.com/watch?v=lLfBdbNfGLk

flybird Creative Commons License 2017.12.09 0 0 45832

Ekkora csőrrel nem is nehéz. :)

Előzmény: SzucsCsaba (45831)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45831

Mondom én, ugye?! : )

Előzmény: Barret02 (45830)
Barret02 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45830

Nagyon ritkán látom a Csuszkát,most egy darabig elmolyolt az etetőben,akár több magot is felvehetett.A cinegék mindig nagyon gyorsan kikapnak 1 szem magot,és arrébb viszik eszegetni pár méterrel.

Előzmény: SzucsCsaba (45829)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45829

Jól tudom, a csuszkák egyszerre több magot is csőrükbe vesznek? Mintha ezt láttam volna.

Nekem is ugyanez a tapasztalatom a kékcinkékkel. Egy bizonyos távolság mellett ügyet sem vesznek rólam, mintha az ő látásuk nem lenne annyira éles, mint pl. a széncinkééknek. Vagy legalább is erősen szelektálnak. És nálam is a cinkegolyó a kedvenc a kékcinkék esetében. Perceket el tudnak ücsörögni rajta, időnként még az evésbe is belefáradnak és csak néznek ki magukból...

Előzmény: Barret02 (45812)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45828

Köszönjük a beszámolót!

Semmi gond, működik az ökoszisztéma és a táplálékháló. A karvaly is madár és ugye mi madárszerető emberek vagyunk : )

Egyébként szerintem a széncinke populációkkal nincs gond, elég sokan vannak és szaporák. Nálam pl. az idén először telepített 2 odúban egyből költöttek, az egyikben még augusztusi másodköltés is volt. (A másikat később verebek vették birtokba, a szezonvégi odútakarításból ítélve.) Sajnos nem láttam, mennyien röpültek ki belőle, de időnként elég zajos volt odabent.

Előzmény: boxer-gs (45814)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45827

Érdekes, nálam is ezek landolnak többnyire. Esetleg vörösbegy, néha szajkó. Magevőket nem nagyon szoktam látni. Barátékat ritkábban látom.

Előzmény: Barret02 (45823)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45826

Igaz is, elnézést, kicsit elhamarkodottan tettem megállapításokat. Miért is ne lehetne jó fotókat csinálni madárles nélkül is. Azért a mai technika már ebben is segít.

Apropó. Hadd köszönjem meg, talán nyugodtan mondhatom, mindannyiónk nevében, hogy megtisztelsz bennünket fotóiddal - ha jól tudom, már elég régóta. Ezek nélkül szegényesebb lenne ez a fórum is...

Előzmény: mepisz (45813)
corvi01 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45825
Előzmény: Barret02 (45822)
apeeng Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45824

A rádióban egy ornitológus segített a madáretető embereknek, mely eleség  a legjobb így télvíz idején.  Nos listavezető a fekete szotyi, aztán a vegyes mag, majd holtversenyben a cinkegolyó és a szalonna.  (mert a marhafaggyú már a múltté)  Még azt is kérte, hogy aki teheti, az gondoskodjon ivóvízről is.

 

Nálam újabban lopják a szarkák a cinkegolyót. (mert háló nélkül van az etetőben)

Barret02 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45823

Most láttam egy Barátcinegét:)   3 féle cinege,Csuszka,meg a verebek. Ennyi fajta madárka jár az etetőre nálam.Mást nem nagyon szoktam látni az etetőn.

Előzmény: Barret02 (45822)
Barret02 Creative Commons License 2017.12.08 0 0 45822

A karvaly feladata a kisebb madarak populációjának kondícióban tartása. A gyenge beteg madarakat viszi el nagy százalékban,tehát az erősek maradnak meg legnagyobb számban. Ragadozók nélkül leromlana az állomány egészségi kondíciója.

Előzmény: boxer-gs (45814)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!