Keresés

Részletes keresés

fecske+ Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88131
Alkalmazom én is, csak a többség nem jutott el a víztöl a földig. A cserepesekböl kevés esett már ki. A hidegben is rajta tartjátok? Egy-kettöt visszatettem kínomban, azok élnek.
A szememmel már nekifogtam a metszésnek. :) A cserepek beszerzésével vagyok elmaradva, esetleg van egy jó tippetek, mert most aztán tömegével vehetem, föleg az 1-2 éveseknek.
Kisgömböcöt köszönöm, remélem még összekapja magát ez a kicsi.
Előzmény: Lilike9 (88127)
fecske+ Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88130
Szellöztettem én lelkesen, de sokszor úgy láttam, több víz jön be, mint ami távozik... na meg a háromszoros zöldtömeg és az új, jobban szigetelö ablakok is segítették a páraszázalék fenntartását...

Előzmény: Island* (88126)
Ely52 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88129

A homokágyas módszer nagyon jó. Én is így teleltetem a kicsiket sokkal jobban bírja a telet. Egy sem pusztult el. Nálam is nagyon bevált.:-) Köszi Sziszkó!

Előzmény: Lilike9 (88127)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88128

Én is szeretnék kérdezni:az egyik leanderemen egy ág ugyanezt csinálta tél közepén csak nem felülről, hanem, a szára közepén; levágtam az egészséges részig, aztán a hajtáscsúcsot is alulról

 és az egészséges hajtáscsúcsot vízbe tettem és szépen gyökerezni kezdett, már földben van, azóta is él (ez mi lehetett?).

Előzmény: Island* (88122)
Lilike9 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88127

Nagy kár értük:-(((

Nem bírok magammal, már megvolt az átültetés, túl vagyok egy metszésen, van ami már gyökeresedik:-) 

Ha nem maradna meg Kisgömböc,nyáron valahogy nyisszantok róla neked egy hajtást.

 

Nem próbáltad a "homokágyas" módszert? Sziszko javasolta tavaly, azóta csak úgy tartom a csemetéket, sőt még úgy is teleltetem őket.

 

Előzmény: fecske+ (88124)
Island* Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88126

Erre is az őszi behordás előtti, gomba-elleni permetezés lenne a jó (megelőzésképpen), valamint télen gyakrabban szellőztetni a teleltetőt...

Én sem szedem ki a bugákat, májusban ezek virágoznak először...

Előzmény: fecske+ (88125)
fecske+ Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88125

Megelőzés? Ősszel le kell kenni a levágott bugák helyét? Nem szoktam soha, eddig nem volt ilyen bajom, erre most tessék, halomra. Na jó, csak fél tucat körül volt, de némelyik elevenbe vágott...

Előzmény: Island* (88122)
fecske+ Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88124

Jó Neked!! Itt sajna nagyobb volt a pusztulás, főleg a találkozóról hazahozott ágakból. És a megmaradtakról se épp tudom, mik is. Mire a feliratozáshoz értem lekopott az ideiglenes jelölő. Remélem, hogy az Andilea társnője által osztogatott soltvadkerti  köztük lesz...

És a Kisgömböc elkezdett száradni felűlről - most, mikor mindjárt tavasz!!! Visszavágtam és drukkolok!

Előzmény: Lilike9 (88123)
Lilike9 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88123

Én nagyon féltem az idei teleltetéstől mert először teleltek a teleltető házban, de szerencsére eddig a legnagyobb rendben ment minden:-)) egy-két levél bánta csak. 

Az augusztusban becserepezett csemetékből is csak 2db ment ki. Úgy,hogy az idei év nagyon jól indul,remélhetőleg a folytatás is ilyen sikeres lesz!

 

Előzmény: fecske+ (88121)
Island* Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88122

No ez bizony az ascochyta....ennél az jellemző, hogy világos barna, fonnyadt lesz a szár és a fiatal hajtásvég, majd lekókadva barnul lefelé tovább...

 

Ennél csak az "ecetes olló" segít, ha már megjelent... :(

Előzmény: fecske+ (88121)
fecske+ Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88121

Idén télen nálam is felbukkantak a gombák, legnagyobb sajnálatomra. Egy tálca magoncot sújtott a legjobban (egy anyáról vannak vetve), akik már eddig se brillíroztak, így be is igértem nekik, hogyha ilyen kényeskék lesznek, selejtezésre kerülnek...

Megjelent más is: a levágott virágbugától indulva elszáradtak az új hajtások felette és a nagy ágon is megindult lefelé. Gomba lehet ez is... metszőollóval állítottam meg, némelyik kis példányomnál fogcsikorgatva, mert oda lett a tavalyi növekedése... meg a gyökereztethető ág...

Island* Creative Commons License 2015.03.03 0 0 88120

Többször kell szellőztetni máskor, ha megoldható enyhébb téli napokon és nem árt még ősszel, a bepakolás előtt egy gombaölős megelőző permetezés sem.

 

Nálam is előfordul, én nyirkos, hideg pincében teleltetek.

Idén nálam néhány fiatal hajtás ascochyta-s lett. 

Le kell vágni ezeket és nem árt kipakolás után egy komplex gombaölős permetezés, mert a spórák ott maradhatnak a többi még egészséges levélen, szárakon is....

 

Ez a sztemfiliumos levélgombásodás előfordulhat hideg és nyirkos tavaszi és őszi éjszakák hatására is, bár a nappali napsütés általában ellensúlyozza, megakadályozza a gomba nagyobb méretű kártételét...

Előzmény: Lorinka (88119)
Lorinka Creative Commons License 2015.03.02 0 0 88119

Sziasztok!

Köszönöm a jó tanácsokat!

 

Lora1213!  Az a baj, hogy nagyon sok levelet érint, szinte mindet. Ha megnézed a képet, balról az első kettő ami szembetűnő elsőre a növényen, kb. fele ilyen. Erre gondoltam, hogy gomba. A másik kettő nekem nagy rejtély és belőlük is van bőven. Az utolsó levél olyan, mintha penészes lenne, de nem lehet letörölni és a levél mindkét oldalán egyformán látszik. 

 

Island*! Erről a betegségről még nem is hallottam. Ezek szerint rossz helyen teleltek (bár nem az első télen voltak ott), vagy a tavalyi ősz a sok esővel, ami megárthatott neki?

 

Ely52! Köszönöm a permetszert és a pontos adagolást! Holnap megyek beszerzem. 

 

Arra gondoltam visszavágom, mert túl sok levelet érint a gomba. Mikor permetezzem le, visszavágás előtt, vagy után? Ha nem marad rajta levél, van értelme a permetezésnek? :) 

 

 

Ely52 Creative Commons License 2015.03.02 0 0 88118

Szia!

Nálam tavaly volt egy-két fajtánál ilyen gomba.

A leveleket leszedtem, amelyik ág nagyon kopasz lett azt visszavágtam és Amistar permetszerrel permeteztem. Adagolás 10 ml 10 liter vízhez.

Nem szeretek permetezni, de muszáj volt, mert csak a levél leszedése nálam nem állította meg a gombát.

 

Előzmény: Lorinka (88115)
Island* Creative Commons License 2015.03.02 0 0 88117

Gombás levélfertőzés. 

Sztemfílium. Hideg, nyirkos levegő, lecsapódó pára okozza.

Előzmény: Lorinka (88115)
Lora1213 Creative Commons License 2015.03.01 0 1 88116

Üdv a csapatban !    Nem volt korai még az a kihordás ?   Most jön a tél !

Szerintem ne permetezd semmivel.   Ha ennyivel megúszták a telet, nem lesz semmi baj.

Csipegesd le a beteg leveleket, 2-3 alkalommal permetezd meg Wuxállal, aztán jöhet a virágzásindító. Mindezt ráérsz egy hónap múlva elkezdeni.

 

Előzmény: Lorinka (88115)
Lorinka Creative Commons License 2015.03.01 0 0 88115

Sziasztok!

Tavaly óta olvaslak benneteket és általatok sok hasznos információt gyűjtöttem össze a leander tartásról. Közel sem vagyok akkora gyűjtő, mint itt néhányan, mindössze 17 cserép leanderem van és többségük még kicsi, tavalyi beszerzés. A sok szépség láttán kedvet kaptam hozzá. ;)

Lehet, hogy korainak tűnik még, de én már ma kihoztam a nagyokat (5-6 éves, szimpla-dupla rózsaszín, fehér és piros). Egy melléképületben teleltek, hidegben. Sajnos a szimpla rózsaszínen néhány elváltozást fedeztem fel. A barna foltoknál gombára gyanakszom, de a másik kettő rejtély számomra. Az ősszel sok eső esett és eléggé vizesen vittem be őket. Eddig még nem volt semmi bajuk, így soha nem vegyszereztem őket.

Tudnátok segíteni, hogy mi lehet még a baja és mivel érdemes kezelni? Előre is köszönöm szépen! 

Lora1213 Creative Commons License 2015.02.28 0 0 88114

Legalább is annak kéne lenni.   De szerintem ezt a virágföld csomagolók nem így tudják.

Nem találkoztam még olyan 50 L-es zsákkal, ami 5 vödör földet tartalmazott volna.

Előzmény: lona53 (88113)
lona53 Creative Commons License 2015.02.28 0 0 88113

Ezt csak ,,bosszankodásból" í rtam,  mert  szerintem   1l =1l , bármiben  mérjük is!

Előzmény: Törölt nick (88101)
Island* Creative Commons License 2015.02.27 0 0 88112

Akkor biztosan jó helyük lesz ott!

Én is éppen egy mészkő-falat építek a kiültetett trachy és a leander mögé, így észak-nyugatról fújó téli, jeges szeleket leárnyékolja majd, sőt némi "hőpufferrel" is szolgál majd...

 

Két éves Atlas-Tidili magoncokat fogok idén tavasszal kiültetni a kertbe. Majd a következő telek elvégzik a hidegtűrési tesztjeiket. :)

Előzmény: unartis: (88110)
Andrea-79 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 88111

Valóban nagyok, de csak évente kétszer vannak megmozdítva. :) Azt pedig nem én csinálom. :D

Előzmény: Lora1213 (88092)
unartis: Creative Commons License 2015.02.27 0 0 88110

Kedves Mariann!

 

Elég védett helyem van szerencsésre a leanderek számára, és azért nem feledem a tövüket betakargatni, ami gondolom nem árthat nekik. Azt megfigyeltem, hogy a fű ezen a a kert szakaszon nem szokott deresedni, még akkor sem ,ha hátrébb nagyon bederesedik.

Előzmény: Island* (88104)
unartis: Creative Commons License 2015.02.26 0 0 88109

Kedves anyunya!

 

Köszönöm a helyreigazító információt!

 

üdv: unartis

Előzmény: anyunya (88107)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88108

Kelnek a veteményeim! Nincsenek melegtalpon, csak úgy cserépben a félig kifűtött szobában. Homokos takarással sem kényeztettem őket, csak vékony földdel vannak takarva.Világosodhatna már az idő!Remélem, hogy nem fog mind felnyurgulni!

Én is hidegtűrő leanderen morfondírozok.

anyunya Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88107

Kedves Unartis!

Sok sikert a télállóbb szelekcióhoz, valószínűleg sok-sok idő és leander magonc felnevelése és edzése kell a megfelelő mutáns megtalálásához.

A közleményben az szerepel, hogy a Galveston-i leander gyűjteményből kapták a kísérlethez az ott legtélállóbbnak vélt fajták magjait, ill. a Hardy (edzett, télálló) Red és Pink fajtákat, tehát eleve igyekeztek hidegtűrőbb alanyt választani.

Tavaly a cikk fordításakor írtam Wayne Mackay-nek és kérdeztem a télállósági kísérleteik és az abban szereplő fajták további sorsát. Azt válaszolta, hogy nem folytatták, mert a kísérlet során nem találtak olyan magoncot, ahol sikerült volna fokozni a hidegtűrő képességet.

Úgy érzem, kicsit keverednek a fogalmak. A felmelegedő helyeken nem télállóbb fajták nőnek, hanem a környezet változott meg. Valami miatt eleve védett volt a hely a nagy hőingadozásoktól, vagy fűtötte az alatta levő felmelegedett kőzet kisugárzása (Tokaj), vagy a korábban hideg hely „melegedett fel” akár a nagyváros, akár a globális klímaváltozás következtében...

A trópusi klímából kiemelkedő magashegyek szelektáló szerepe remek meglátása, a természetnek van ideje és lehetősége végtelen variánst létrehozni.….. :).

Előzmény: unartis: (88099)
anblock_italia Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88106

Szép munka!:-)

Előzmény: oerzsi (88105)
oerzsi Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88105

Nekem sem sikerült önmérsékletet gyakorolnom magvetés ügyben. Hiszen nálam is virágoztak újabb fajták is az előző éviek mellett, és ez így teljesen új lehetőségeket rejt magában. Magoncaim egy része:

 

 

 

 http://picasaweb.google.com/115907101229751647496

Előzmény: fecske+ (88085)
Island* Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88104

Több hobbistával levelezek az országban és azok, akik igazán védett, jó klimatikus körülmények közt laknak, (pl.  Bp. belváros, Szentendre, Pécs és környéke, Balaton melléke stb...) azoknál van értelme a hidegtűrő leanderfajták kerti kiültetésével próbálkozni.

 

Az Atlasz hegység magashegységi patakvölgyeiben is előfordulnak a -10C körüli hidegek, de nem tartósan. A közép-európai teleknél sokszor az a szerencsétlen helyzet is előáll, hogy "szállított fagy" esetén tartósan beállhat a -15C alatti hideg is. Lásd pl. 2011/2012 telét... :(

 

Idei téli tesztemen a "sima" Atlasz szépen átvészelte a telet, bár nálunk -13,6C volt a leghidegebb és szerencsére nem tartósan....ez nem okozott komolyabb gondot nála, májustól virágozni fog! :)

Előzmény: unartis: (88102)
apci500 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88103

3. telet élte túl ez a növény kinn a szabad földben. Magról kelt ott ahol van. Nem gondolom, hogy évekig megmarad, de ő is a klímaváltozás bizonyítéka. A testvérét kiástam tavaly, szerintem az idén már virágozni fog. Akkor majd kiderül, ki fia borja.

 

 

 

unartis: Creative Commons License 2015.02.25 0 0 88102

Most teljesen bele vagyok ebbe a téltűrő leander keresztezésbe szerelmesedve (a feleségem mellett :-) ). Valósdzínű, hoghy az első próbálkozások után kapom majd a hideg zuhanyt a nyakamba, de szeretek kísérletezni.

 

Ha sikerülne egy-két új hidegtűrő fajtát előállítanom, akkor az lenne a cél, hogy azok is elterjedjenek a kertek védett zugaiban.

 

Hiszen a jó helymegválasztáson múlik minden, egy árnyékliliomot is ki lehet végezni azzal, hogy homoktalajon tűző napra tesszük, vagy a télálló kaktuszokat hideg, nyirkos és mindig árnyékos helyre.

Előzmény: Törölt nick (88097)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!