Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.12.25 0 1 82198

"Mert áramkörről beszélünk."

 

Az a baj az "áramkör" szóval, hogy ez alatt nem ugyanazt értik azok akik valóban értik az elektronosság működését és azok, aki nem értik, csak szorgalmasan bemagolták :)

Előzmény: Jahno (82196)
cucu Creative Commons License 2017.12.25 0 1 82197

Én ezt 40 éve tudom.:) Mindig a nulla ég meg, ég el, korrodálódik, stb. Csak én nem vagyok gyakorló villanyszerelő, nem foglalkozom ezzel napi szinten, csak rokon szakma, és ezért érdekel.

 

A villanyszerelő becsületére legyen mondva, a végén azt mondta, hogy nem is érti, miért nem azzal kezdte... (Biztos azért, mert én mondtam...):)

Előzmény: Atis57 (82194)
Jahno Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82196

Mert áramkörről beszélünk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (82183)
Atis57 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82195

#oko   # = okok.

Előzmény: Atis57 (82194)
Atis57 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82194

Szia!

 ehhez annyit; A tápkábel hibára visszavezethető oko között kb70% vezet a Nullavezető hibája.

                       Fázis esetén stabilan nem működik.--de a nulla "szórakoztatt" !

Előzmény: cucu (82193)
cucu Creative Commons License 2017.12.25 0 1 82193

Tökéletesen igazad van. De a kezdeti beírásom után én magam is hanyagoltam a témát, lévén, volt más gondom. Ezért nem folytattam november 3 után a történetet.

 

A lényegre is jól rátapintottál! Nevezetesen, egy hiba állapot attól tud a "legaljasabb" lenni, hogy mivel nem tervezett állapotról van szó, ezért bizonytalan a formája. Vagy előfordul, vagy nem. És van a kettő közötti állapot, ami most ide igaz! 

Ebben az esetben amit én említettem, a nulla hol jó volt, hol meg nem. Ezt most úgy kell érteni, hogy az ottani feladathoz. Mert egész pontosan igazából jó nem volt, (nem lehetett) de volt egy átmeneti időszak, amikor nem volt "annyira rossz", hogy jelentkezett volna a hiba. Ez függ a külső körülményektől, mint hőmérséklet, páratartalom... Mivel az én történetemben nem arról volt szó, hogy a nulla kicsúszott a kapocslécből, -mert az egyértelmű lett volna-, hanem hol érintkezett, hol meg kevésbé érintkezett. Külön megtévesztő a történetben, hogy a gázkazánon kívül minden más látszólag rendben működött! Nyilván csak látszólag, mert egy laza nulla vezetékkel azok sem mehettek tökéletesen, de mentek. Azért írtam, hogy szemre és fülre minden ugyan úgy működött!

 

Tehát, egy gyenge csatlakozásnál az átmeneti ellenállás változik a külső körülmények változásának következtében. Akár az utcai forgalom keltette rezgést is ide sorolhatjuk. Mondom, az lenne a legegyszerűbb, ha kicsúszik a helyéről a vezeték, mert az akkor sima ügy. De amikor kialakul egy változó átmeneti ellenállás, azt nem lehet "kézben tartani", az önálló életet él...:) Lehet akár a mérés pillanatában hogy jónak mutatkozik, de amint leveszed a mérő tappancsot róla, már rossz lesz. 

Ezért fontos a hibalehárításnál a rutin. Azért, hogy egyből oda nyúljon a szerelő, ahová kell. Nem akarom fényezni magamat, de mondtam neki az elején, hogy a nullára gyanakszom és nem itt a kazánházban, hanem az elmű betáp szekrényében. Egészen addig nem hitt nekem, amíg én ki nem építettem azt a 20 méteres vezetéket, amihez képest aztán meg tudta állapítani, hogy elegendő csak a nullát oda vinni, akkor is jól működik a kazán. Innentől kezdve már csak a hibát kellett elhárítania... Tulajdonképpen tálcán vittem neki a megoldást.

Előzmény: 0l0 (82190)
Atis57 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82192

Szia!

 ha a villanyboyler leválasztásra gondolsz;    Igen. a lényeg a dobozoláson, tömitettségen van.

Előzmény: szikla07 (82188)
0l0 Creative Commons License 2017.12.25 -1 0 82191

Bár az ilyesfajta leválaszthatóság követelményéról nem tudok biztosat, de a villamos berendezés része a vezeték is, nem csak a köznapi értelemben használt gyári berendezések. Mondjuk valahol logikus, hogy a többi áramkör leválasztása nélkül leválasztható legyen egy adott áramkör. Ez a védővezetőknél is így van, és jórészt ilyen okkal nem szabad egy bekötési pontba több áramkör vezetékeit kötni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (82183)
0l0 Creative Commons License 2017.12.25 -1 0 82190

Ez a probléma is azért süllyedt el szerintem viszonylag értelmes konklúzió nélkül, mert gyorsan eltért a társaság a tárgytól. Konkrétan tán a FI relé elvi működésének témájában nyitottál vitát. Ez nem baj, mert nagyon hasznos, ha tisztában vagy vele, csak közben elterelődött a szó az eredeti gondodról.

Némi pontosítás után lehetett volna ezt már akkor tisztázni, mert ezzel a FI előtti részen lévő betáp oldali nulla szakadással nem vág mindenben össze az akkori leírás. Például az a része, hogy a FI bemenő oldalán megvan minden feszültség, csak utána van elmászva a nulla. Ez a FI relénél sejtet egy nulla szakadást. A másik a terhelés alatt nem lévő fázis leválasztására helyreálló feszültségszintről szóló leírás.

Valami olyasmi történhetett, hogy a nulla hol átengedett, hol nem és a különböző beavatkozásoktól részben függetlenül volt rendben a feszültség vagy sem. Ezért nem árt, ha többszöri méréssel megbizonyosodsz róla, hogy a dolgok összefüggése valóban jó eséllyel úgy van-e, amint elsőre tűnik.

A villanyszerelőről valóban no komment.

Előzmény: cucu (82182)
cucu Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82189
Előzmény: szikla07 (82188)
szikla07 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82188

Bocs pontosítok: KKMO-20-6006

Előzmény: szikla07 (82187)
szikla07 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82187

Elnézést, hogy állandóan kérdezek, de találtam a "kincseim" között egy KKM 0-6006 számozású kapcsolót. Ez is alkalmas esetleg a boylerhoz?

Előzmény: szikla07 (82175)
Szirty__ Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82186

Szia Mekk Elek ezermester!

 

"szépen leég, te meg minden évben veszel egy másik UGYANOLYAN gagyit"

 

Miért  élsz degradáló prekoncepciókkal a kérdezővel szemben? Jól esik az egódnak?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (82185)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.12.25 0 1 82185

A garázsnyitó megnövekedett áramfogyasztása legtöbbször arra utal, hogy a villanymotor terhelése jóval magasabb a szokásosnál. Mindenekelőtt valamilyen mechanikai rendellenességet keresnék, koszt, akadályt megszorulást, elgörbülést, stb. amitől nehezen jár  mechanika

 

"Meg egyfolytában búg, rezeg elég hangosan"

 

Ha akkor is zúg, amikor éppen nem dolgozik (nyugalomban van), akkor kapcsold le az egészet azonnal, mert bármelyik pillanatban leéghet. Valószínűleg a motor leállító végálláskapcsoló (vagy az azt megnyomó pecek) elmozdult a helyéről.

 

A komolyabb motorvezérlő áramkörök folyamatosan figyelik a motor áramát (némelyikben ez helyettesíti a végálláskapcsolókat is), de egy filléres gagyi terméktől ezt ne várjuk el: szépen leég, te meg minden évben veszel egy másik UGYANOLYAN gagyit (lehetőleg ugyanattól a gyártótól :)

 

Előzmény: Norbbika (82184)
Norbbika Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82184

Sziasztok!

Lehet nem ide kellene írnom, de nem találtam jobb helyet. :)

Van egy elektromos garázsajtónk, nice spin márkájú. jó 2 hónapja kiment benne egy 1A-os biztosíték. Kicseréltem egy darabig jó is volt, de mostanában hetente-kéthetente kimegy. Meg egyfolytában búg, rezeg elég hangosan. Mi lehet vele a baj? 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82183

"a villamos berendezést le kell tudni választani a hálózatról"

 

Nem igazán értem, hogy hogyan illeszkedik a "világítás/dugalj kismegszakítók közös nullvezetővel" témakörhöz a villamos berendezések helyi leválasztó kapcsolója vagy konnektorának kihúzása.

Előzmény: ötfelezős (82047)
cucu Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82182

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=145708780&t=9007165

 

Egy percig sem gondoltam, hogy ez így jó lenne! De a villanyszerelő szerint ez elfogadható... no comment.

Előzmény: ötfelezős (82180)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82181

Egyszerűbb esetekben érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy a mágneskapcsolók helyére SSR kerüljön. Az első évek ámokfutása után az SSR arak leszálltak a földre.

Előzmény: szakmókus (82178)
ötfelezős Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82180

Bizony, a 3 fázis eltérő volt, 204, 220 és 286 V-ot mértem.

Azért aranyos, hogy ezt a végén megtudtuk. :) Ekkora differenciát (40% a legnagyobb a legkisebbhez képest) nem eltérésnek hívunk, hanem súlyos hibának.

Előzmény: cucu (82160)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82179

Egyébként az újabb kedvezményestarifás órákat már nem hangfrekvencia vezérli, hanem rádióhullám: egy német cég a lakihegyi adóról kapcsolgatja a villanyórákat.

Érdekesség 1: a rendszer ereje olyan nagy lehet, hogy nem csak Magyarországot, de a környező országokat is le tudja fedni

Érdekesség 2: a rendszer kódolása olyan kapacitású, hogy akár képes EGYEDI utasítást küldeni Magyarország és a környező országok BÁRMELYIK villany- víz- gáz- stb mérőórájának, tehát ha olyan típusú a nappali villanyórád, akkor akár azt is egyénileg ki-be tudják kapcsolni (pl ha nem fizeted a villanyszámlát)

 

De már ez a rendszer is elavult a legújabb, kétirányú kommunikációra (tehát pl távleolvasásra) képes rendszerekhez képest.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (82177)
szakmókus Creative Commons License 2017.12.25 -1 0 82178

Igen, három napja.Azt olvastam de nem tudtam többet hozzáfűzni.A Moeller mágnes kapcsolókkal amikor dolgoztunk, a harmincból egy darab biztosan nem adott át. Igaz cserélték gariba,de az út oda vissza fél nap! Erre nincs idő. Bár volt ahol ragaszkodtak a termékhez......

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (82166)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82177

"kicserélték már délelőtt 10 óra környékén de azóta semmi változás nem működik pedig ilyenkor egész hétvégén bekapcsolt állapotban szokott lenni a hangfrekvenciás vezérlő"

 

Melyik országból írsz?

Mert Magyarországon az áramszolgáltatók a törvényben előírt minimum napi 8 óránál egy másodperccel sem hajlandók többet szolgáltatni: egy órányit valamikor délután 4-6 óra között  és 7 órát nagyjából éjfél és reggel 8 óra között. És ez vonatkozik hétvégére és ünnepnapokra is.

Tehát várj türelemmel és egyzer csak be fog kapcsolódni.

 

Előzmény: plepi (82130)
didyman Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82176

A "X" az a replusz jele. :-)

Előzmény: cucu (82174)
szikla07 Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82175

Köszönöm mégegyszer a válaszaid.

Előzmény: Atis57 (82080)
cucu Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82174

Egyébként nagyon egyszerű a kérdés, mert a két érték között

 

a szorzás (X) fordított arányosságot jelent,

az osztás (/) pedig egyeneset.

didyman Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82173

I x R fordítottan arányos, vagy sem.

Dehogy erről ment a vita, te akartál erről vitázni minduntalan.

Előzmény: cosomega (82165)
cosomega Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82172

A vita erről szólt:

 

A jelenség az volt, hogy a gázkazán nem indult, ill. csak akkor, ha felkapcsoltuk a neonokat, de ez rendellenes állapotra utalt. (Legalább is nálam.) Amúgy behúzó mágnes behúzott, a  gáz-égőfej is megkapta a 230V-ot.

 

Hol van itt termisztorról, TU-154-ről, hastáncos nőről szó?

cosomega Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82171

Nem érted. Ne csapd be magad!

Előzmény: ficere50 (82167)
cosomega Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82170

Akkor mégegyszer leírom.

 

NEM A TERMISZTOROKRÓL SZÓLT A VITA.

 

Előzmény: arenarock (82168)
cucu Creative Commons License 2017.12.25 0 0 82169

Nem kevered véletlenül az NTC-t a VDR-el?

Előzmény: arenarock (82168)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!