Keresés

Részletes keresés

mepisz Creative Commons License 2017.12.19 0 2 45904

Itt nálam északon !

 

 

Előzmény: Magdi60 (45895)
Ladybee Creative Commons License 2017.12.18 0 2 45903

Persze. Ez náluk természetes ! :-)

 

Előzmény: SzucsCsaba (45902)
SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45902

Sziasztok!

Elképzelhető az, hogy csúszkák magokat raktároznak fák üregeiben, odvaiban? Nálam tegnap tették tiszteletüket páran közülük, elég rövid idő alatt elég sok magvat vittek csőrükben, azt láttam, hogy a közeli fákra repülnek, körbejárnak rajta, aztán időről-időre vissza-visszaszállnak az etetőre. Ennyi mennyiségű magvat szerintem nem tudnak elfogyasztani ilyen rövid idő alatt.

Az a sejtésem, hogy a fölösleges magvakat eltették szűkösebb időkre a közeli fák üregeibe.

 

Egyébként voltak széncinkék is szép számban, kékcinkék, verebek, barátcinkék és most először láttam a madáretető közelében zöldikéket is.

 

A magok mellett most a vaj a sláger.

flybird Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45901

Persze örülünk a szeneseknek nélkülük "hiányos" lenne az etető. :)

Előzmény: bitter6704 (45899)
topoly Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45900

Úgy vagyok, hogy a széncinkékkel vagyok, örvendek nékik. Nagyon. mosoly

Előzmény: bitter6704 (45899)
bitter6704 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45899

Sziasztok! Nem tudom, Ti hogy vagytok véle, de én nagyon örülök a széncinegéknek is. Tavaly szinte egy sem mutatkozott nálam, az idén viszont már most igen nagy mozgás tapasztalható náluk.

Ma a reggeli órákban leszállt a kőrisfára vagy 5- 6  számomra ismeretlen madár, de sajnos nem repültek rá a kajára. Szerintem valamilyen pinty félék lehettek. Halkan pittyegtek egymással, lassabb mozgásúak a cinkéknél. Nagyságuk kb a cinkéjével azonos, vagy picivel kisebb. A tolluk barna ( és árnyalatai ), kivéve a szárnyuk alja ( evező tolla? ), mert az ha jól láttam fehér színű volt. Csőrük kicsi. Nem is mertem közelebb menni, ne hogy elriasszam őket. Ennek ellenére nem időztek sokáig.

A széncinkékről nagy nehezen sikerült egy rövid videót készítenem. Sajnos a minőség nem valami jó lett ( megfelelő felszerelés hiányában ), de azért figyelmetekbe ajánlom!

 

https://www.youtube.com/watch?v=ioyeabLjclQ&feature=youtu.be

corvi01 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45898

Nem semmi és ott legalább szállingózik a hó is! :) Hol vannak már azok a régi 30-50 cm es havak..? No annyira azért nem hiányzik, a röpködőknek sem! :-S

Előzmény: mepisz (45894)
Magdi60 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45897

Nálunk nem félnek a szarkától, ha jön, cserreg, elfér közöttük, nem repülnek el. A szarka inkább a fiókákra veszélyes, kirabolja a fészkeket, de a felnőtt madarakat nem bántja. 

Előzmény: apeeng (45896)
apeeng Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45896

Érdekes a madárvilág(itt látható része)  Jönnek-mennek a kisebb-nagyobb madárkák, nem menekülnek el egymástól, ha esznek..akár galamb, akár szajkó, vagy mindenféle apróság.  Csipegetnek, isznak, béke van..

...de ahogy megjelenik egy óriásira  nőtt  (gyönyörű)szarka, abban a pillanatban légiforgalmi zárlat van...madár sehol rajta kívül... nyugodtan eszeget, majd jóllakottan távozik... és újra helyreáll a "rend".

Magdi60 Creative Commons License 2017.12.18 0 0 45895

Hol van ez a mesebeli táj?

Előzmény: mepisz (45894)
mepisz Creative Commons License 2017.12.18 0 1 45894

Ladybee Creative Commons License 2017.12.17 0 0 45893

Megválnék madárhang LP gyűjteményemtől.

Magdi60 Creative Commons License 2017.12.17 0 0 45892

Nálunk hosszú évek alatt 2 gerle esett így áldozatul, vagyis rendszeres karvalyunk nincs.

Előzmény: Szalkó (45886)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.17 0 0 45891

Rímhányót köszönöm!

Előzmény: topoly (45889)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.17 0 0 45890

Sziasztok, eléggé hűűűűs van...

Madaraim - egyelőre még mindig csak a cinkék-verebek - jönnek, esznek, mennek.

Egészségükre.

hogy a hátulsó etetőn mi a helyzet, nem tudom, de vizet kell nekik vinni, mert befagyott.

topoly Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45889

Vers mindenkinek rovatunk következik. "Virágot a virágnak alapon" állatszerető embereknek állatos vers. Ahogy mondani szokták "A valósággal való bármilyen egyezés csupán a véletlen műve." mosoly

 

Romhányi József
Mókusmese

Dió-tetten ért egy kis
mókust a gazda.
Ketrecre ítélte, de nem
bántalmazta.
Majd meg is kedvelte
szegény rabfiókát,
s megetette vele az összes
dióját.
Mikor mind felfalta a
mohó mihaszna,
gazdánk egy nagy zsákkal
rohant a piacra.
Hogy elfogyott, bőven
hozott neki menten,
de fogva tartotta, nehogy
megint csenjen.
Őszig hét zsák diót vett
még a foglyának.
Ez is állatmese. De
melyik az állat?

topoly Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45888

Tartósan enyhe időben miért is nem csukhatjuk be néhány napra az etetőt?

Előzmény: Törölt nick (45887)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45887

Úgy őszintén belegondolva te mit csinálnál a helyükben?

Jó az idő, az időt valamivel akkor is el kell tölteni, ha ott áll a kaja hegyekben az etetőben.

Tehát jönnek, esznek, aztán elmennek, kutatnak, keresgélnek, amit találnak bekapják. Aztán, ha nem igazán elég a természetes zaba, megint jönnek és két pofára tömik a tiédből... Ha nem lenne ott a pót-hami, az egész napot keresgéléssel töltenék. De azt mi se csinálhatjuk - már a lustaság okán sem, hogy x foknál és ha süt a nap, bezárjuk a bótot. Ha meg lecsökken, elmúlik, majd kinyitjuk...

Előzmény: corvi01 (45885)
Szalkó Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45886

Vannak szépen gerléid! Nálunk a gerle csapatból, egy tojó karvaly rendszeresen elkap egyet-egyet. Hamar elfeledik, jönnek újra az etetőhöz. Az éhség nagy úr.

Előzmény: Magdi60 (45878)
corvi01 Creative Commons License 2017.12.16 0 1 45885

Az enyhülő idő természetesen az összes madarat beindítja, nomeg részben más izgő mozgót is.

A pesti udvarunk avarjaiban is nagy aktivitással kutakodnak a cinkéink, rigóink, vörösbegyi, sőt a verébjárat is, de láthatólag mindig csalódnak, mert a végén mindig a megrakott etetőn kötnek ki, s a kitett kaja fogyásában szinte alig látni változást. Én ezen időszakokban folyamatosan fenntartom az etetést, ne érje csalódás őket, mert nem felejtenek, megsértődhetnek. :)

Tegnap a kert végébe kocsonyamaradékot raktunk, miután bevontuk ciccünket (ami már persze közel sem mutatja a valamikori hiúzos aktivitását, mert kicsit hasonlít is amazokra).

Miután a 6-7 szarka, a 3-4 dolmányos és valahonnan egy vetési a jóllakástól szinte alig bírtak fölrepülni, megjelentek a cinegék, meg egy harkály is! (?) Kábé majd egy órát szöszöltek a hagyatékokon és annyira megtisztították a környéket, hogy csak a nagyobb csontok maradtak, mert a kisebbeket az előbbi garnitúra hordta el...Kártékonyság ide-vagy oda én őket is nagyon szeretem, s nem valószínű, hogy miattam borul az ökológia.. :-S

Előzmény: yüz karasi (45883)
flybird Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45884

"Tudják" ők mikor kell jönni. :)

Előzmény: yüz karasi (45883)
yüz karasi Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45883

,,,"vajon a téli időszakban végig fontos és indokolt-e az etetés, vagy elegendő ezt a kritikus időszakokban megtenni..."

Erről (is) természetesen megoszlanak a vélemények. Az elmúlt héten 2 nap is volt (nem egymást követően)

amikor kicsit jobb volt az idő, felé sem néztek az etetőnek.

 

Előzmény: SzucsCsaba (45879)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.12.16 0 2 45882

Még egy furcsaság!

Itthon is jönnek mindenféle "népek", de a fő kosztosaim egy nagy csapat veréb.

Nem bánom, "a veréb is madár", sőt védett az istenadta.

És még valami!

A birtokon kb. 3-4-szer annyi eleség fogy.
Egyrészt az ottani rengeteg madárkával lehet magyarázni, de azzal is, hogy itt a környékünkön sokan etetnek. Bármikor jött divatba, ez egy jó és hasznos szokás.

A mértékről: a hó még meg sem jött, de a nagy zsák szotyinak kb. egynegyede már elfogyott!!!

Ezt sem bánom, sőt boldogsággal tölt el.

Bármikor venni fogok eleséget újra, ha kell, de már csak öt kilónként.

Annyi haszontalan dologra költünk, miért a kis madarak nélkülözzenek?

Állítólag Einstein mondta, hogy méhek nélkül ember sem lesz a földön.

Szerintem ugyanez vonatkozik a madárkákra is.

Sokszor elnéztem őket az etetési időszakban.

Hihetetlen mennyiségű élelmet (benne kártevőket is!) gyűjtenek ilyenkor.

A gyengéd fuvolázást már nem is említem.

Szeressük és pártoljuk őket!!!

Előzmény: s-ombre-ro (45880)
Barret02 Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45881

Nekem nincsenek jó emlékeim a lábatlan gyíkokról.Sajnos a füvet le kell vágnom minden évben...

Előzmény: s-ombre-ro (45880)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.12.16 0 0 45880

Kedveseim!

Hosszan nem voltam, mivel a gépemet javítóba kellett adnom!

Én csak annyit szeretnék elmondani, hogy az én birtokomon is van tücsök, bogár és minden más felsőbbrendű faj, ami csak előfordulhat egy birtokon (még lábatlan gyík is, többször észleltük!)

A permetezésen nagyon sok múlik.

A madarak nálam rendszeres költők és nagy örömünkre szolgálnak a létezésükkel is, meg a munkájukkal is.

Nyáron felesleges etetni, de az első hidegekkel meg kell kezdeni!

Bármilyen furcsa, de nem a birtokon kapok jelzést, hanem itthon az előkertben jelennek meg szórványosan a kosztosok.

Biztos jel, azonnal fel kell tölteni az etetőket!

SzucsCsaba Creative Commons License 2017.12.15 0 0 45879

Szerencsére én nem vagyok permetezéspárti. Legalább is nem a vegyszerekkel való. Az idei szezonban a gyümölcsösömben egyszer használtam egy bordói-levet, ennyi volt az össz kemikália. Ezt is el fogom hagyni.

Egészen másban gondolkodom, ami a madarakat semmilyen mértékben nem fogja veszélyeztetni. Sőt!

https://www.youtube.com/watch?v=YSfL8KXzPrs

Az én elképzelésemhez ez áll legközelebb. Nagyon szimpatikus számomra Gyulai Iván ökológus.

 

Hadd mondjam el 2 friss megfigyelésemet. Mindkettő széncinkével történt. Az egyik esetben azt láttam, hogy mindent alaposan szemügyre vesz, miközben élelmet keres magának. Egy bogyót érlelő bokorra szállt, az valami miatt nem tetszett neki, aztán átröppent egy dióval megrakott raschel-zsákra, megkopogtatta a diókat, de rájött, hogy itt nem terem neki dió, aztán tovarepült egy vas állványzatra, aminek az egyik felülről nyitott csőoszlopába belesett, benézett, talán ott talált is valami bogarat, lárvát, aztán elrepült.

Egy másik esetben - de egyébként ezt már nem először láttam - az történt, hogy egy széncinke szorgalmasan keresgélt az avarban.

Mindent megmozgatnak az élelem után és szerintem ez tölti ki napjuk egy jó részét. Kemény dolog lehet az életben maradás a szűkösebb időszakban, nem lehet lustálkodni.

 

Feladom egyelőre ezt a madárspecifikus madáretetősdit. Raktam a napokban itt a fórumon bemutatott újdonsült madáretetőmre egy fakeretet, de most már le fogom venni, és jöhet tőlem akárki: veréb, gerle, cinkefélék stb. Mindenki csipegethet.

 

Hát igazából nemcsak nézegetni és fényképezni akarom a madarakat. Komolyabb terveim is vannak. Már az idén is 2 madárodúban széncinkék és verebek költöttek. A gyümölcsösöm növényvédelmében rájuk is számítok : ) 

 

"Semmi gond nincs ezzel, csak ha egyszer elkezdi az ember, akkor mindig legyen az etetés folyamatos a fagyok elmúlásáig!"

 

Hát pont ezen gondolkodom és diskuráltunk itt a fórumon is egy kicsit, hogy vajon a téli időszakban végig fontos és indokolt-e az etetés, vagy elegendő ezt a kritikus időszakokban megtenni...

 

Előzmény: flybird (45855)
Magdi60 Creative Commons License 2017.12.15 0 0 45878

Én önző módon az ablakom elé tettem az összes etetőt :-) Igaz, csak hétvégén látom a madarakat, meg majd most ünnepek alatt, annyira szeretem nézni őket! Csak állok az ablak előtt, és figyelek.

Ezek régebbi képek, látszik, hogy a gerlék a pillepalackosat is ki tudják fosztani, és egy egészen kezdetleges leshely, ahonnan tudtam fényképezni az ablak mögül:

 

 

bitter6704 Creative Commons License 2017.12.15 0 0 45877

Én egészen érdekesnek találom ezeket a párbeszédeket. Végül is nem egyezhet mindenben a fórumozók véleménye. Egyes hozzászólások még tanulságosak is lehetnek. Annak örülök, hogy e "viták" itt történnek. A madarak és a természet iránti érdeklődést mutatják. Legalább felpezsdült egy kicsit az oldal. Akiknek a természet- és a madárvédelem a fő foglalkozása, és ez irányú a képzettsége sem mindig és mindenben értenek egyet egymással.

Már csak kicsivel több fotó ( még ha nem is a legjobb minőség ) kellene...

A verebek szerintem is szépek, jó pofák. Igazi nagy túlélők. Nem véletlen, hogy szinte a világ minden táján fellelhetők : )

 

http://www.mme.hu/teli_madaretetes

Előzmény: flybird (45872)
corvi01 Creative Commons License 2017.12.15 0 0 45876

Én tudom, bízom is, hogy itt rengeteg dologban egyet tudunk érteni, és szerintem abban is, hogy mindannyian a hosszú éves tapasztalataink, megfigyeléseink és elkötelezettségünk mentén próbálunk ezeknek a tollasoknak egy kicsivel jobb világot varázsolni :) Én azt képzelem, azt gondolom, hogyha a nagytekintélyű hivatalok papíron ugyan nem, de a valóságban szemet hunynak az emberi rombolásnak, akkor talán elvárható, hogy azt is hagyja, ha itt-ott egyesek a maguk jóérzéseire, megfigyeléseire hagyatkozva a nem papiros verziók szerint "állnak" a madarakhoz, no meg a téli, vagy netántán olykor a nyári etetéshez is! :-S

Előzmény: SzucsCsaba (45873)
corvi01 Creative Commons License 2017.12.15 0 0 45875

Ahogy szétnéz ma az ember fia a természetben egyre inkább ilyen --> :( gondolatok kavarognak benne, viszont sokunk a maga szintjén próbál jobbítani, hogy ilyet ---> :) is lásson, ha itt-ott nem is szakszerűen. :-S Azokra a fázós kiccinkékre(meg másokra) én is sokat gondolok, hogy pl. milyen jó lehetett nekik úgy 1000-2000 évvel ezelőtt, amikor még nem akarta egy hivatal sem védelmi törvényekkel állandóan megmenteni őket.. :-S

Előzmény: topoly (45874)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!