Keresés

Részletes keresés

Cross80 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 21225

Sziasztok. Olyan kérdésem lenne.

otthon aranyászok ,HB Hofbräu, vagy ehhez hasonló sört  lehet otthon főzni? 

Mennyibe kerülne kb 20 liter sör készítése?

Valakinek lenne receptje  pontosan miből mennyit kellene tenni !? 

tifativ Creative Commons License 2015.06.15 0 0 21224

Nos, azt tudjuk, hogy a nagy sörgyártóknál a profit a leglényegesebb, ezt lehet is érezni néha, amikor túllőnek, pontosabban "alul lőnek" a célon és elfelejtenek malátát tenni a főzetbe, a végén meg valami enyhén kesernyés, savanykás, szénsavas vizet, szép csomagolásban vesz le a polcról a gyanútlan vásárló. :D Előfordult ez más sok sörrel, de az egyiknél tartósan beállt ez a változás, azaz, azaz számomra ihatatlanná vált és még mindig sokan odavannak a holland, hú de nagyon "A" élesztős "finomságért". Azt viszont meg kell hagyni, az szép, zöld üvege, a szép címkével még mindig tetszetős, csak egy gond van vele, nem az üveget szeretném meginni. :D

 

Előzmény: Steiner VCF (21220)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.14 0 1 21223

Végeztünk mindennel. :)

A vödör a garázsban áll egy lavór vízben, körbetekerve egy vizes pólóval. Egy kis adag sört félrettem, hűtőben pont 20 fokosra hűtőttem és mértem egy OG-t. 15,5 Balling, ami átszámolva 1,063. Mennyiségre szerintem nem 10 liter, inkább csak 9 körül van (majd palackozásnál kiderül).

Előzmény: Törölt nick (21222)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.14 0 0 21222

Sziasztok.

Végre minden összejött, ma reggel nekiálltam lefőzni életem első sörét. :)

A specialty maltokat egészben rendeltem, mert csak kevés kellett belőlük. Nyújtódeszka + nyújtófa segítségével összeroppantottam őket (elég nagy meló volt). A cefrézésnél 60 perc után a jódpróba elsőre sikeres volt, egyből melegítettem is fel 77 fokra, majd öntöttem a szűrővödörbe. A máslásnál nagyon sokat bénáztam (kicsi volt a zsírförccsenésgátló, és hiába raktam körbe konyharuhákkal kétszer is eldugult, és oda-vissza kellett pakolgatnom a malátát. Tettem a csap belső részére komlóforralózsákot is, úgy viszonylag jól folyt). Remélem nem oldottam ki sok kellemetlen tannint a sörből. Elég sötét, sőt, ijesztően sötét színe lett, nem tudom, hogy ez változik-e.

Jelenleg van pár szabad percem (a komlóforralásnál tartok). A Cascade komló nagyon finom illatú, tömény citromfű, petrezselyemzöld és grapefruit-héj. A következő (15 perces) adagnál bekeverem a fertőtlenítőt és sterilizálom a dolgaimat.

acerola Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21221

A cream ale van talán a legközelebb ezekhez a lagerekhez. De gyakorlatilag csak annyi, hogy nem lager élesztőt használsz. Nekem most erjed egy ez az első. Az enyém us-05 18C-on. Egy kölsch vagy altbeer élesztővel is jó lehet.

Előzmény: tifativ (21219)
Steiner VCF Creative Commons License 2015.06.12 0 1 21220

Szerintem elég nehéz lehet a nagyokat klónozni amúgy, évtizedek óta faragják, hogy hogy lehet mindnél kevesebb anyagból mindnél többet kihozni, laborjaik vannak, jobban értik a kémiai, mikrobiológiai oldalát mint a kis főzdéink, (hogy személyes példát mondjak azok az emberek akik pl. a Stone-nal egy szintre hallucinálják magukat mostanában azok 1-2 éve még a kérdést se értették amikor azt kérdezted tőlük, hogy pl. mennyi szulfát van a főzővízben) valószínűleg ha a gazdasági osztályon vagy a marketingen egyszer úgy döntenének, hogy megérné nekik anyagilag 5000 liter IPA-t legyártani akkor az lenne a legjobb IPA amit valaha magyar főzde készített. (bár tudom, hogy a Carlsbergről volt szó, azokra halmozottan igaz)

Előzmény: tifativ (21219)
tifativ Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21219

Nem is azért készítenék Carlsberg klónt, mert olcsóbban jön ki, hanem mert az a saját Carlsberg-em lenne. Múltkor a Bavarian Weizen-t 9-10 óra alatt készítettem el, nagyon sok tököléssel és untam is a végére, de az legalább a saját söröm, ami még túlkomlózva is finomabb lett, mint néhány anyagspórolós, nagyüzemi búzasör. Forrásvízzel készítettem és nem sajnáltam belőle semmit. De lehet, hogy hagyom ezt a Carlsberg, lager vonalat, az alacsony erjesztési hőmérsékleteket nem tudom biztosítani.

Előzmény: Steiner VCF (21218)
Steiner VCF Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21218

Ezek a tucat lágerek olyan olcsók boltban. hogy kb. nem éri meg klónozni se őket még ha minimálbéren számolod a rászánt időt akkor se.

Előzmény: tifativ (21217)
tifativ Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21217

Utánanéztem a sörhöz való élesztőnek (Danish Lager Wyeast 2042) és valóban 8-13 °C-on dolgozik, az tényleg jó hidegben indul meg. Meg gyanítom, ilyen élesztőt nem is lehet kapni Magyarországon.

Milyen típusú sört ajánlasz, ami hasonló ízvilágú, mint a Carlsberg és magasabb hőmérsékleten is erjeszthető, mondjuk egy normál hőmérsékletű pincében, kb. 16-17 fokon? Megmérem holnap, hogy pontosan hány fok is van a pincében.

Előzmény: Totka21 (21215)
tifativ Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21216

Az nem gyenge hőmérséklet, pár liter sörért nem üzemeltetek egy külön hűtőt, az biztos. :)

Nem kell feltétlenül Carlsberg klónt készítenem, csak ez jutott eszembe, mert a világos sörök közül az az egyik kedvencem, és mert "valószínűleg a világ legjobb söre" :) , persze ez a poszter sem rossz: https://www.youtube.com/watch?v=ZwB3kGCXeWY

Előzmény: Totka21 (21215)
Totka21 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21215

Lagerek jellemzően 9-12 fok körül erjednek, ezt biztosítani kell 2-3 hétig.

Majd egy 6-10 hetes ászokolás , gyakorlatilag minél alacsonyabb hőmérsékleten 0-3 fok között mondjuk.

Mármint, ha igazi lagert akarsz csinálni,de véleméynem szerint ezek nélkül nem igazán lehet megközelíteni a típust.

 

De amúgy annyi jó sör van, miért pont a Carslberget akarod klónozni?

Előzmény: tifativ (21214)
tifativ Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21214

Szóval szárazabb lesz tőle, rendben, akkor már ezt is tudom, köszönöm a felvilágosítást.

"A legfontosabb kérdés: tudsz láger hőmérsékleten erjeszteni, illetve ászokolni?" -> Látod, ez is egy jó kérdés. Szóval, mi lenne az a hőmérséklet? Pincém van, mostanság nem mértem a hőmérsékletet odalenn, de elég hűvös.

Előzmény: Totka21 (21213)
Totka21 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21213

Szoktak cukrot tenni sörökbe, ezáltal "szárazabbá" tenni.

A legfontosabb kérdés: tudsz láger hőmérsékleten erjeszteni, illetve ászokolni?

Előzmény: tifativ (21212)
tifativ Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21212

Néztem ma egy Carlsberg klón receptet és azt írja, hogy kb. fél kiló cukrot tesz a főzetbe. Elég meglepő ez számomra, hogy egy all-grain főzésnél cukrot tesz a sörhöz. Minek az bele? A másik kérdésem meg az, hogy ez miféle komló: Hallertau DE, pontosabban a DE jelölés kérdéses számomra. Gyanítom, hogy aromakomló lehet, mert az alfasav tartalmat 3,5-5,5% -ban határozta meg és ebből 43 grammot tesz a 20 liter sörhöz, ami viszont szintén egy kissé soknak tűnik, tekintve, hogy a búzasörömhöz 60g-ot írt a recept, bele is tettem, de túl erősen érződik a komló aromája rajta. Ami meg szintén furcsaság, hogy keserű komlót nem is használ egy Carlsberg típusú, világos sörnél.

feriba70 Creative Commons License 2015.06.12 0 1 21211

Hát Hobby CNC oldalon kellene rá vállalkozó kedvűt keresni, de akár kimaratni akár kiöntetni már drágább mint az egészet felújítottan megvenni, sőt akkor még a postát nem is említettem....max. ha valakinek eladó tárcsája van....

Előzmény: Kisgubac (21210)
Kisgubac Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21210

A második típusúból van egy feleslegem, de az egyik öntvény tárcsája törött, nem tudom, hogy miképp lehet javítani, esztergáltatni a helyére valamit. Szegedről sörbaráti értékben elvihető.

 

Előzmény: feriba70 (21209)
feriba70 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21209
Előzmény: krityo1976 (21178)
Strong Bad Creative Commons License 2015.06.12 0 1 21208

Köszi, IPAról lenne szó, akkor a válaszod alapján jó vagyok. feribának is köszi a választ :)

Előzmény: Pecabubus (21207)
Pecabubus Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21207

Probléma semmiképpen ha nem nyitogatod a főerjedés után (se). Söre válogatja mennyi idő kell neki, búzát-witbiert akár öt nap után már palackozhatsz, dunkelweizen-t két hét, weizenbock-ot három után palackozok elsődlegesből. Előbbiek másfél-két hét palackbazárás után, félbarnák egy hónap, bakok három után már finomak. Egy quadrupelnek simán kellhet egy hónap elsődlegesben, két hét másodlagosban, és min. fél-egy év palackozva.

Előzmény: Strong Bad (21205)
feriba70 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 21206

Szomjas maradsz még a végén, azon kívül nem lesz semmi baj, max. tisztább lesz a  söröd.

Én 1 hét erjedés után még +2 hét utóerjedésre hagyom, aztán palackozás és 8-10 hét után fogyasztom....

 

Előzmény: Strong Bad (21205)
Strong Bad Creative Commons License 2015.06.11 0 0 21205

Ha 2 helyett 3 hétig tartom az erjesztőtartályban a sört, és csak akkor palackozok, abból lehet bármi probléma?

Smürc Creative Commons License 2015.06.11 0 1 21204

Nekem az utóbbi napokban a Sernevelés és a Sörtevező nem működött, gondoltam, megint lejárt az előfizetés és talán Németh Antinak már nem is olyan fontos, így lehet, hogy keresztet vethetünk rá. Sajnáltam az egyszerű, magyar nyelvű tervezőt, meg főként a sörkészítésről nagyon jól  (tömören, mégis részletekbe menően) leírt sok információt, ahova kezdő érdeklődőket is gyakran lehet és érdemes irányítani.

Ma látom, hogy újra működik, nagy örömömre. ANTINAK LEGYEN HÁLA! Kívánva erőt a folytatáshoz!

Smürc Creative Commons License 2015.06.11 0 1 21203

Olasztól csak az első alkalommal vettem roppantva, (aztán meg tudtam oldani itthon is) de nekem az durvábbnak tűnt, mint amit a mákdarálómmal csinálok 1mm-es réssel. De az több éve volt. Nálam az 1mm jónak tűnik, eléggé aprít, de még nem csinál sok lisztet. Valamennyire a készüléktől is függhetnek a tizedmiliméterek. Az én roppantóm hengerén elég kicsi a rece, a gyári hengeres roppantón nagyobb, azon valószínüleg néhány tizeddel közelebb állítva lesz hasonló a dara.

Előzmény: RobotSheep (21194)
Kisgubac Creative Commons License 2015.06.11 0 0 21202

Nem vagyok nagyon gyakorlott és nagyon olvasott a témában, de eddig csak a serneveles.hu-n találkoztam olyannal, ahol megadták a roppantás méretét, ott viszont mindenre 0,7 mm-et adtak meg.

 

Előzmény: RobotSheep (21194)
acerola Creative Commons License 2015.06.11 0 0 21201

A rétegződés elvileg homogén cukoroldatban is előfordul akár a forralás után. 

Előzmény: Smürc (21200)
Smürc Creative Commons License 2015.06.11 0 0 21200

Szia! Kész időutazás, hogy januári bejegyzésemre reagálsz. :)

Igen, én is tapasztaltam a rétegződést, hogy a máslással lejövő egyre hígabb lé a tetején marad a fazéknak. Először, mikor ezt tapasztaltam, meg is ilyedtem, hogy túlhigítottam a sörlevet, mert a tetejéről vett minta gyengét mutatott. Aztán összekevertem és megnyugodhattam. De ez már régen volt, már ismerem a jelenséget. Egyébként is mintát inkább a tetejéről vennék, mint az aljáról. Forralás után meg mindegy. Nem ez okozhatta az extrém eredményt. Más program 95% körülit hozott, persze az is soknak tűnik.

Előzmény: acerola (21196)
nothingam Creative Commons License 2015.06.10 0 0 21199

US-05 16 °C 4 nap, 18 °C 8 nap

Előzmény: acerola (21198)
acerola Creative Commons License 2015.06.10 0 1 21198

Legalább a refactométerrel pontosat mértél. Milyen élesztő? Hány fokon?

Előzmény: nothingam (21197)
nothingam Creative Commons License 2015.06.10 0 0 21197

Megmértem hydrométerrel is, az is 1.000-t mutatott. Valami ötlet hogy mitől lehet ez? Elképzelhető hogy túl alacsony hőmérsékleten cefréztem és csak erjeszthető cukraim lettek? (az új PID szabályzóimat próbálgattam és lehet, hogy nem voltak pontosak :) 

Előzmény: nothingam (21192)
acerola Creative Commons License 2015.06.10 0 0 21196

Olvastam nemrég valamit, ami a mérési pontatlanságokról szólt. Ott merült fel a sörfőzésnél a rétegződés (stratification) lehetősége. Ez alapján ha egy mintát veszel a sörlevedből a tetején kicsit hígabb értéket kaphatsz az alján pedig sűrűbbet.

Magyarázhatná a kiemelkedően magas kihozatalt, ha a mintát valahonnan alulról vetted.

Előzmény: Smürc (19966)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!