Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Wattocsak 2006.12.30 Creative Commons License 14731
Alacsony hőmérsékletű kazán részhez

Minden kazánnak megvan az a minimális visszatérő víz hőfok amit a kazánba lehet vezetni anélkül, hogy kondenzáció kialakuljon. Ha ezt üzemszerüen nem tudod biztosítani akkor kell egy visszakeverő ág szivattyúval és szabályzó szerelvénnyel automatikával.

Alacsony hőmérsékletű kazánnál erre nincs szükség mert a kazán belső kialakítása olyan, hogy ezt ö maga teszi meg külső beavatkozás nélkül.

A kondenzációs kazánokról most nem beszélünk.
Előzmény: MZ/Y (14724)
yby 2006.12.30 Creative Commons License 14730
Hát nem sikerült :)
yby 2006.12.30 Creative Commons License 14729
Most talán sikerül:
Előzmény: memorix (14726)
yby 2006.12.30 Creative Commons License 14728
A honlapjuk:www.kabi.pl
yby 2006.12.30 Creative Commons License 14727
Nálunk a csaptelepek Kludi-k (szuper) és még a Grohe-ről hallottam jót.
Zuhanykabinunk és tálcánk Kabi. Lengyel márka, nem túl drága, mi meg vagyunk vele elégedve.
memorix 2006.12.30 Creative Commons License 14726

Most éppen kádat, zuhanyfülkét csaptelepet,szanitert nézek az interneten.

Tudd valaki kedvezőárú jó terméket ajálani ami esetleg bevált nála és nem méregdrága és nem is Brico vagy praktikeres kinai...

Kádak zuhanytálcáknál, zuhanykabinoknál idáig :

www.ravak.hu

http://www.roltechnik.cz/!hungary/pripravenost.html

szanitereknél:

http://www.alfoldi.hu/items.php?cat=11&type=s&menu_id=19#

csaptelepeknél:

http://www.kludi.com/hu/index.php

http://www.grohe.hu/

nézegettem.

Ki mit  ajál esetleg, hol érdemes megnézni megvenni...

MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14725
Mielőtt valamit félreértenél: volt "némi" problémánk, de részemről rég a múltba veszett. Azért kérdezek (akár vissza is), mert valamit nem tudok, vagy nem vagyok benne biztos, hogy jól értettem-e a választ. OK?
Előzmény: MZ/Y (14724)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14724
No-no, megint nem egészen. :o)

Kérdeztem, hogy mi az az "alacsony hőmérsékletű kazán"? Tényleg nem tudom, azért nem válaszoltam.

Ettől eltekintve, amit idéztél, az remek marketing-szöveg. De tényleg. Amit én idéztem, az a szervízvezetők véleménye. Ha a modulációs üzemmód nem rosszabb hatásfokú, mint a full teljesítményes, vajon miért mondják? Hazudnak, ráadásul úgy, hogy azzal a saját kütyüjük ellen beszélnek? Ez nehezen hihető. Inkább tartom valószínűnek, hogy az féligazság, amit találtál: nagyon jó a modulációs kazán a simához képest, arról meg nem beszélünk, hogy modulációs üzemmódban gazdaságtalanabb. Így jól el lehet adni a modulációs kazánt és még hazudni sem kell (csak nem mindent leírni). Csuk és Gek, ha mond még neked valamit. Na meg, ha jól írtam. :o)

A kazán by-pass -t pedig komolyan kérdeztem, ohne hátsószándék. Szeretném tudni, jól értem-e, hogy annak a by-pass -nak nem feladata a visszatérő megemelése szükség esetén. Így értem, de kellene megerősítés.
Előzmény: enginer (14717)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14723
Igen, csak van módom játszani:
Ha engedem, hogy a kazán fűtsön 24 kW-tal, akkor a hideg vizet nagyon gyorsan felmelegíti a beállított közelébe és csak ott kezd modulálni. Mondjuk 10 percig megy full-on, aztán 10 percig modulálva.
Ha lekorlátozom 15 kW-ra, akkor megy 30 percet modulálva, hogy elérje ugyanazt a hőmérsékletet a szoba.
_Elvileg_ az első megoldás gazdaságosabb, de mások mégis a teljesítmény levételében találják meg az ideális megoldást. Úgyhogy...
Előzmény: Wattocsak (14719)
asdf_ 2006.12.30 Creative Commons License 14722

Lehet, de nalunk a nagyonszarul szigetelt rendszer jatszik be sajna.

Alapvetoen az lenne a kafa, ha lehetne valahonnan berelni 4-5 IP alapu homerot, bemadzagolni a gepbe, aztan egy program logol jol, es akkor okosabb lennek :)

Előzmény: enginer (14715)
janijani 2006.12.30 Creative Commons License 14721

Leszedheted a belső doboz fedelét és elindítod a kazánt hallgatózhatsz mi zörög. Ott bent abban a dobozban is van egy villanymotor ami a füstgázt szívja meg a gázt adagolja.

A légtelenítő ha automata azt a kis műanyag sapkáját kell meglazítani és ne is húzd vissza, maradjon lazán. Ha nem automata akkor megfelelő szerszámmal megnyitni és kiereszteni a levegőt.

Ha a vizet forralja a kazán akkor visszább kell venni a teljesítményből.

Ha nagyon bizonytalan vagy,inkább hívj valami szakembert

Előzmény: rrzoli (14706)
rrzoli 2006.12.30 Creative Commons License 14720
Két szintes a ház. A kazán a fszt.-en van.
Előzmény: enginer (14714)
Wattocsak 2006.12.30 Creative Commons License 14719
Kazán a fűtési idény 99%-ban modulál, mivel a teljesítménye a -13-15C-ra van kiválaszva. Ha a külső hőmérséklet a méretezési hőmérséklet felett van akkor a teljesítmény igény is kisebb, tehát modulál. Lehet, hogy így gazdaságtalanabb, de mit lehet kezdeni vele, ha az időjárás nem hajlandó figyelembe venni a kazánunk közérzetét.
Előzmény: MZ/Y (14716)
Wattocsak 2006.12.30 Creative Commons License 14718
Azért ne kapkodd el. A kémény hőtekknikai méretezést ne felejd el. Szerencsétlen esetben az égéstermék kikondenzálódik a kéményedre és még kárt okoz valamiben.

Rossz hírem van. Akármilyen kazánt veszel az valakinek nem fog tetszeni és lefikázza.:-)

Kazán vásárlás kicsit macerásabb:
Márkásabb kazánnal együtt jön az automatika, az igényeidnek megfelelően lehet összeállítani és a későbbiekben bővíeni. Egy Viessman, Buderus, Hoval, Wolf... kazánról ritkán olvasol a itt a topikban. Azt megveszik és használják. Nem kell azon agyalni, hogy miért nem csinálja ezt vagy azt.
Olcsóbb készülék vásárlása esetén bele kell kalkulálni, hogy egy kicsit tevékenység igényesebb a dolog. De ennek is meg van a bája, kupálodsz egy kicsit a fűtéstechnika terén. Autodidakta módon képezheted magad mint a többiek itt a topikban. Itt automatikáról nehéz beszélni. A kazánnal nem biztos, hogy megkapod azt amit szeretnél, vagy csak nagy kompromisszumok árán. Majd elkészül a nagy mű, és jön a kazán hivatalos beüzemelője aki gyorsan közli veled, hogy egy rakás sz@rt vettél.

Ha jó ajánlatot szertnél, szerintem a legegyszerübb, ha megfogalmazod az igényeidet és elküldöd a forgalmazókhoz.
Előzmény: demoklész (14702)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14717

Tegnap külön neked beidéztem, hogy a kazánosok szerint sem. :))
Előzmény: MZ/Y (14716)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14716
Azzal (legalábbis) én nem vitatkozom, hogy olcsóbb a szintentartás (bár ha napi 10 órában lentebb engedem 1-2 fokot, akkor már nem esküdnék meg rá). Amiért nem vagyok biztos benne, hogy nálam is, az az, amit írtam: nálam ez szinte folyamatos modulált teljesítménnyel lenne megoldható, az meg a kazánosok szerint gazdaságtalanabb. Tehát a szintentartás a ház oldaláról jobb, kazán oldaláról rosszabb.
Előzmény: enginer (14715)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14715
Most olvasom csak a linket.

Ezek is hülyék! :))
Azt írják amit Én már régóta.

"Újból előkerül a régi igazság: melegen tartani egy jólszigetelt rendszert sokkal kevésbé energia igényes és így olcsóbb, mint állandóan vissza-vissza fűteni a lehült állapotról"
Előzmény: asdf_ (14710)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14714
Az jó.
Akkor felesleges babrálni a tágulásit.
Emeletes ház?
Előzmény: rrzoli (14713)
rrzoli 2006.12.30 Creative Commons License 14713
A rendszerben 2 bar a nyomás amikor meleg, reggel visszaesik 1,95-re. Gondolom mert hideg a víz.
Előzmény: enginer (14708)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14712
Jól értem, hőmérsékletre nem? (Hacsak a nyomás-különbség nem ezt takarja, de ezt csodálnám.)
Előzmény: enginer (14711)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14711
(Szerintem) egyértelműen le van írva:
"nyomás és vízhozamra bypassol"

Amúgy meg a hőmérsékletre by-pass-oló szelepekből léteznek 25-50% (meg asszem nagyobb) alapnyitással, így mindíg megvan a szivattyú kenése. :))
Előzmény: MZ/Y (14709)
asdf_ 2006.12.30 Creative Commons License 14710

A linken levot olvasva. Mennyire vegye az ember keszpenznek ezt a beallitott homersekletnel 3 fokkal jobban ne legyen visszaveve a termosztat, ha nincs otthon senki dolgot? Ocskafos hoszigetelesu haz, jelenleg 22-rol 17-re van engedve napi 10 orara (ebbol ugye minusz x ido, az optimalizalt felfutes miatt). Jol van ez igy, vagy nyuljak hozza?

Előzmény: szabipilota (14678)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14709
Szerinted a 14659 hsz-ban berakott by-pass leírás mire utal? Szerintem az a nyomásra működik. Ezek szerint a kazánban nincs a minimum 50 fokos visszatérőt elősegítő megoldás?
Előzmény: enginer (14705)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14708
Nem kell szerelő hozzá.
Emeld meg a nyomást a rendszerben, az szokott segiteni.
Előzmény: rrzoli (14707)
rrzoli 2006.12.30 Creative Commons License 14707
Úgy gondolod hívjak szerelőt hozzá? Tönkre mehet a kazán, ha így használom?
Előzmény: enginer (14648)
rrzoli 2006.12.30 Creative Commons License 14706
Szia Janijani!
Tegnap amikor bekapcsolt a kazán (RENOVA STAR F24 E BT) leszedtem a két borítást. A hangot felül lehetett leginkább hallani, az égéstér (fémdoboz) felső részénél, de lehet, hogy az égéstér belsejéből jött. Hülye kérdés: arra a keringetőszivattyúra gondolsz, ami a kazánon kívül van, vagy a kazánnak is van belül egy? A külső keringetőszivattyúnál a csap nyitva van teljesen. Mi levegős a fűtő csövek vagy a kazán belül? Hol tudom légteleníteni rendszert kazánon belül vagy kívül? Kivül van egy légetelnítőnek látszó tárgy, egy kis fekete műanyag pöcök van rajta. Bocs az egyszerű kérdésekért, de sosem volt kazánom. Idáig csak lakótelepen laktam. Segítségeteket előre is köszönöm.
Előzmény: janijani (14629)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14705
Jobb készülékeknél a visszatérőt felszokták keverni (bypass) 50 fokra. :))
és a tényleges hőigénynek megfelelően elmodulálgat/kapcsolgat a kazán.
Előzmény: MZ/Y (14704)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14704
Akkor viszont hogy is van ez? :o)
Azért kérdezek, mert nem tudom. Általános tanács a "ne legyen az előremenő kisebb, mint 55 (50) fok". Ezt egy levett teljesítményű kazánnal (meg az időjárás-követővel, ha nincs beállítva a minimum 55 (50) fok) nem lehet elkerülni. Ez most akkor ártalmas, vagy sem?
Előzmény: enginer (14703)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14703
"A szokásos 15 fokos különbséget figyelembe véve az előremenő 65 fok alatt nem nagyon lehetne."

Nos, akkor szerinted mennyi értelme van egy ilyen kazánnál az időjárásfüggő vezérlésnek? :))
Előzmény: MZ/Y (14699)
demoklész 2006.12.30 Creative Commons License 14702

Köszi,

Akkor viszont ha már béleltetem egyszerűbb a koncentrikus

csővel béleltetni.

Sacc per kábé mennyi egy ilyen munkadíjjal együtt?

kb 8m a kémény magassága, ebből kb 3 a fűtetlen a padlás

és a tetőn kívül.

és akkor most már csak jó kondenzációs kazán ajánlatokat várok,

nehogy utána kezdje mindenki mondani hogy nem ilyet kellett volna :)

tehát pusztán a márka nem érdekel, de ha csak az a jó, akkor

megveszem a márkásat. EZért érdekel a véleményetek.

25-30kW környéke teljesítmény kéne.

időjárásfüggő vezérléssel 1 radiátoros, 1 padlófűtéses és 1 HMV körre.

Esetleg távlati solár vezérlési opcióval.

előre is köszi

Előzmény: Wattocsak (14695)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14701
Hát, ebből szerintem nem következik, de nyilvánvaló. :o)
Az a baj, hogy ezek a tudományos izék nekem magasak. Pl. "égéstermék harmatpontja"... ennyi erővel a relativitás-elméletet is leírhatnák.... :o)
Előzmény: enginer (14700)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14700
"Hasznos kondenzáció akkor következik be, ha az égéstermék harmatpontja magasabb, mint a visszatérő fűtővíz hőfoka.Ebből következik, hogy nem az előremenő fűtővíz hőmérsékletére, hanem a visszatérőére, illetve a ∆T-re kell figyelni!
vaillant.hu"

Szerintem ebből az is következik, hogy 45 fokos előremenővel igen nehéz ~50fokos visszatérőt előidézni. :))
Előzmény: MZ/Y (14696)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14699
A szokásos 15 fokos különbséget figyelembe véve az előremenő 65 fok alatt nem nagyon lehetne. Eszerint a "minél gyorsabb felfűtés" mód jobb, tehát a modulációs kazánt érdemes teljes teljesítménnyel engedni fűteni, amíg nem modulál.
Előzmény: enginer (14697)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14698
Kösz, hogy megnézted, most én is (megint). :o)
Rosszul emlékeztem (nem a fűtővíz különbségére nyit-zár), de Te is a problémámra. :o)
Ezek szerint olyan by-pass van, ami segít(het), ha minden ág zárva és a szivattyúnak nincs hová vizet tolnia.
Viszont így meg azt hiányolom, amelyik a túl alacsony visszatérő hatására az előremenőből keverne hozzá.
A 2 by-pass paraszti ésszel pont' ellenkező dologra reagálna, úgyhogy 1 by-pass nem by-pass - szerintem.
Előzmény: Djapor96 (14659)
enginer 2006.12.30 Creative Commons License 14697
"A földgáz égéstermék kondenzációs hőmérséklete - tehát az a hőmérséklet, amikor az égéstermékben lévő vízgőz lecsapódik ~ 53-57 °C között mozog. A kondenzációs hőmérséklet értékét igen nagy mértékben befolyásolja a tüzelési légfelesleg-tényező, az égésnél az éghető gázhoz vezetett levegő aránya.
Minden esetben van kondenzáció, ha 50 °C alatt van a visszatérő fűtővíz hőmérséklete.
Jeckel János okl. gépész- és villamosmérnök"

Előzmény: Djapor96 (14692)
MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14696
A kondenzációt kivesézhetné valaki.
Normál - nem kondenzációs - kazánnál minimum hány fokos előremenőt kell tartani?
Illetve: sokan veszik lentebb a teljesítményt, különböző okokból. Én most próbából megtettem, az eredmény - természetesen - az, hogy lassan melegszik fel a fűtővíz. Negyedóra kell, mire eléri az 55 fokot, addig alacsonyabb a hőmérséklete. Akkor most ehhez mit szól a kondenzáció?
Wattocsak 2006.12.30 Creative Commons License 14695
Rövid leszek. Nem.
A béléscsövet ami volt a kéménybe már rég eltüzeltétek. Annak csak nyomai vannak a kéményben, sok esetben csak akadálynak.
A bélelést nem fogod megúszni. Bár ha kicsit előbb morfondírozol a dolgon karácsonyra kérhettél volna egyet Jézuskától. :-)
Előzmény: demoklész (14685)
viti2 2006.12.30 Creative Commons License 14694

Szép Napot Mindenkinek!

Tanácsot kérnék a következőhöz:

130nm ház 6éves.A fűtési rendszer: a 2 hálószobában és gardróbban radiátor van.A fürdőben, előszobában radiátor és padlófűtés.A nappaliban+étkező itt csak padlófűtés van.A kazán  egy fali Isotwin( 55C-re van állítva a víz) van csőtermosztát (35C-re kapcsolja a keringtetőt)

Van egy "bubu" nyomásmérővel ez jelenleg 1.5bar Állást mutat.+ van egy radiátor termosztáthoz hasonló kütyü ahhoz hogy tudjam szabályozni hogy a padlófűtés vagy a radiátor legyen jobban fűtve.A szobatermosztát a nappaliban van és 21C Állandóra állítva.

A problémám:

A nappaliban szinte folyik a pára az ablakon.

Tavaly nem volt ilyen problémám.

Ha eltekergettem a fűtést akkor a hálókban lett ilyen az ablak.

Tudna valaki segíteni?Melyik beállítás nem jó?

Köszönöm előre is.

MZ/Y 2006.12.30 Creative Commons License 14693
Mi az az alacsony hőmérsékletű kazán?
Előzmény: enginer (14634)
Djapor96 2006.12.30 Creative Commons License 14692

Miért nem alkalmas a Thema az alacsonyabb radiátorhőfokkal való fűtésre? Mit nevezünk alacsonyabbnak? Az enyémen az előremenő 1. fokozatban 45-48 fok ez alacsonynak számít?

És ha nem alkalmasabb, akkor gyakorlatilag felesleges bele a gyári időjáráskövető szabályzó is? Akkor ez csak parasztvakítás az SD részéről?

Djapor96 2006.12.30 Creative Commons License 14691
Mit jelemt, hogy " megeszi a kondenzáció"?
Előzmény: enginer (14682)
janijani 2006.12.30 Creative Commons License 14690

Nocsak nocsak szart vettem volna?Hát ezt is megkaptam. 

Amikor megvettem szinte majdhogynem azt mondták hogy ez a világ legjobb kazánja. Van ugyan ennél kicsit jobb is,de az nagyon sokkal drágább és ez az olcsó is tudja ugyanazt mint az a csilivili sokkal drágább. Ezt vegyem és semmi gondom nem lehet mert be is üzemelik nekem potom 10000-ért sőt még kapok 3 év garanciát is ha.....

Ehez képest ki kellett képeznem magamat kazánszerelővé. Igaz, ez műszaki ember létemre nem nagy probléma.

De vajon Mariska néni hogy képezi ki magát kazánszerelővé?Ja hogy tegnap temették mert megfagyott az új kazánja mellett? Részvétem az örökösöknek. A sparhertet mégsem kellett volna odaadni a cigánynak.

Apropó mit tartalmaz egy ilyen beüzemelés? Csak azért kérdezem hogy ne kelljen keresgélnem.

Előzmény: enginer (14684)
janijani 2006.12.30 Creative Commons License 14689

Én is így gondolom hogy az a legegyszerűbb és talán a legolcsóbb.

Láttad az árlistát?Kb 40 ezerből megúszhatod hossztól függően.

Bár még szimpatikus az is ahol a kéményben megy ki a 80-as cső és mellette a kéménykürtőből  szívja a levegőt. Itt mintha valami magasságkorlátozásra emlékeznék.

Előzmény: demoklész (14688)
demoklész 2006.12.30 Creative Commons License 14688

néztem köszi,

ahogy látom nekem a legértelmesebb módszer az osztott füstgázelvezetés lenne,

amikor mondjuk oldalfalon szívom be a levegőt és a meglevő kéményen át vezetem ki.

Kérdés, hogy a mostani alu béléshez kell-e nyúlni, mert azt szeretném elkerülni.

Ha egy oldalfali levegőbeszívó csövet ki kell építeni az még megoldható, de

a füstgázelvezetést nagyon örülnék ha be lehetne csatlakoztatni simán a

mostani 130mm-es alubélésű kéménybe az ÉTI 25 helyére.

Előzmény: janijani (14686)
Aaastor 2006.12.30 Creative Commons License 14687
hmmmmm ha én azt tudnám:(
Előzmény: enginer (14683)
janijani 2006.12.30 Creative Commons License 14686
Be lehet,de nem úgy megy hogy kályhacső ki,másik kályhacső be. Nézz körül itt : Füstgázelvezetések
Előzmény: demoklész (14685)
demoklész 2006.12.29 Creative Commons License 14685

Meg tudja nekem mondani valaki, hogy egy

kb 10 éve épült alubélelt gázkéménybe be lehet-e

kötni kondenzációs kazánt egy ÉTI 25 helyett?

enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14684
Úgy, hogy annak a szerencsétlen beüzemelőnek semmi köze sincs hozzá, hogy Te milyen (szar) kazánt vettél.
Nem Ő tehet róla!
Előzmény: janijani (14663)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14683
Konkrét cikkszámra megkérdezem neked az árat,
de már csak jövőre.
Előzmény: Aaastor (14654)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14682

Szerintem a  2004-es verzióban is benne volt. Vagy nem.

SD régóta reklámozta magát ezzel, az már más kérdés, hogy hagyományos kazánoknál nincs sok jelentősége.

Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14681
Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14680
Nem esett jól ez a fejreolvasás, de tanulságos így egyben leírva...
Előzmény: szabipilota (14678)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14679
Jogos, ezért 1 fekete pontot beírtam magamnak.
Előzmény: deao (14676)
szabipilota 2006.12.29 Creative Commons License 14678

Egy érdekes megközelítése a "gázártámogatási" rendszernek.

Az alábbi linken olvasható:

http://gazmaster.freeweb.hu/

deao 2006.12.29 Creative Commons License 14676
Csak pontosan!
1 m3 gázból kb. 34 MJ energia (munka) nyerhető. Ha ezt egy óra alatt "nyeri ki" a kazán a gázból, akkor a teljesítménye 34 000 000 Joule/ 3600 sec = 9 444 W, azaz
kb 9,44 kW.
A kW/ó nem a teljesítmény mértékegysége (nem is tudom hirtelen érteémezni).
Előzmény: janijani (14673)
monyesz 2006.12.29 Creative Commons License 14675

Nekem 1x éves Quadriga vízmelegítőm van, csak dícsérni tudom. Hogy kazánban milyet gyártanak az más kérdés.

Érdemes lenne a kondenzációs kazánon is elgondolkoznod ! Kicsit számolj utána, hogy kb 20%-os megtakarítás esetén, mennyi idő alatt térül meg az ára.

Előzmény: Murdock1981 (14662)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14674
Köszönöm, holnap kipróbálom.
Előzmény: janijani (14673)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14673

Csavard fel a hőfokszabályzót, hogy ne moduláljon,és nézd a gázórán 1 perc alatt mennyit fogyaszt.Megszorzod 60-nal,megvan az óránkénti fogyasztás.

1 m3 gáz =10 kW

Pl az én kazánom 1.5 m3 gázt fogyaszt óránként az 15 kW/ó teljesítmény.

A hőfokszabályzót visszaállítod.

Előzmény: yby (14665)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14672
Lehet, hogy szörnyen dedó a kérdés, de hogy tudom mérni, hogy mennyi az aktuálisan beállított teljesítmény?
Előzmény: janijani (14661)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14671
Semmi gond csak meglepődtem
Előzmény: Djapor96 (14669)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14670
Nekem égette vagy 15 percig,közben csavargatta amit kell,biztos modulált is de 30 fok meleg volt és  csak lestem,nem igazán tudtam mit csinál. Most már tudnám.
Előzmény: yby (14667)
Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14669

A 14659-es hozzászólásomat neked akartam címezni, hátha segít valamit.

Bocs Janijani!

Előzmény: MZ/Y (14169)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14668
Fogalmam sincs. Kérdezz a FÉG C30-asról,nekem ez volt 18 éven át
Előzmény: Murdock1981 (14666)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14667
Nálunk a beüzemelő csak néhány percet töltött el a tizenezer forintjáért. Ennyi idő alatt a kazánnak esélye sem volt kapcsolgatni...
Előzmény: janijani (14663)
Murdock1981 2006.12.29 Creative Commons License 14666

154ezer pénzért van ADEN márkájú! Kérdésem, hogy vajon mennyire megbízható!

Előzmény: janijani (14664)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14665
Mégegyszer köszönöm a tanácsot. Lehet, hogy szörnyen dedó a kérdés, de hogy tudom mérni, hogy mennyi a teljesítmény? Az autós hasonlat pedig nagyon találó :)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14664
Ha már csere akkor én csak kondenzációsat vennék az energiaárak miatt.
Előzmény: Murdock1981 (14662)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14663

És jut eszembe,a beüzemelő szakemberek is felveszik a tizenpárezer Ft-ot aztán mikor elmennek kapcsolgat a kazán.

Hogy is van ez?

Murdock1981 2006.12.29 Creative Commons License 14662

Sziasztok!

A kérdésem a következő: leszeretném cserélni a thermotéka kazánomat, valmi kombiturbós církóra! Érdemes-e foglalkozni az aden/solaris, ariston, quadriga típusú készülékekkel? Mennyire megbízhatóak! Ha mondjuk 10évet kibír komolyabb bántalmazás nélkül, akkor az már jó lenne!

janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14661

Örülök hogy sikerült megoldani, ha kell még vehetsz vissza a teljesítményből.Nekem is az alsó harmad környékén van,így 15 kW és nem kapcsolgat.

"Már csak azt nem tudom, a szakszervíz szerelője és a SD e-mailben megkérdezett szakembere miért nem javasolta ezt a megoldást???"

Szerintem ezt ők hivatalból nem mondhatják,mert ez nagyjából annak a beismerése lenne,hogy a kazán nem képes normálisan modulálni csak kompromisszumok árán.

Ebben az esetben a kazán vagy nem tud modulálni,vagy ha vissza kell venni akkor meg nem 28 kW-os. 

Márpedig ha a kazánjuk nem hozza a leírt paramétereket akkor becsaptak minket, vásárlókat. Ezt pedig nehezen ismernék el mert mindenféle következményekkel járna.

Autós hasonlattal élve ez egy olyan autó amelyik jól működik mindaddig amíg nagy gázzal gyorsítasz.De te csak mondjuk 60-nal akarsz menni és ezért vissza szeretnéd venni a gázt (modulálni) és erre leáll a motor. Elmagyaráznák neked,hogy csak finoman kis gázzal szabad gyorsítani (kompromisszum) és akkor 60-nál ha visszaveszed a gázt nem áll le. Mit gondolnál erről az autóról és a gyártójáról?

Előzmény: yby (14652)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14660

Te engem összekeversz valakivel vagy valamit nagyon félreértettél.

Nekem Ecosy F28AS kazánom van fix bypass-sal és 3 fokozatú keringetőszivattyúval.

A 14194 es hozzászólásomban azon tanakodtunk hogy a Renova Star F24E kazánon hogyan lehet csökkenteni a víz keringetési sebességét. Ha a keringetőn nincs lehetőség a fordulatszámcsökkentésre akkor kellene a bypass szelepen nyitni ez a lényeg.

Ajánlom olvass vissza és tiszta lesz minden

Előzmény: Djapor96 (14659)
Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14659

Korábban írtad, hogy a kazánod bypass-a nem tudod, hogy hőre vagy vizjhozam/nyomásra bypassol és úgy érzed félretájékoztattak az SD-nál. Te voltál ugye?

Na én most megtaláltam a Thema Classicom leírását és abban az áll, hogy igen is nyomás és vízhozamra bypassol

"A fűtőkör vízmennyiségének szabályozása. A vízhozamot a fűtési rendszer számított működéséhez kell szabályozni. A fűtőkészülék 1/2 körre nyitott, beépített bypass C csavarral van szállítva amelyen a szükségletnek megfelelő számú fordulatot kell végezni, hogy a rendelkezésre álló nyomásmagasságot hozzáigazítsuk a rendszer veszteségéhez a hozam/nyomás görbe szerint (11.oldal)"

11. oldal

Persze ez egy Thema leírása, de nem hiszem, hogy különböző bypassokat terveznek be.

Előzmény: janijani (14194)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14658
Természetesen nem úgy értem, hogy most tanulta meg a modulálciót, hanem, ha jól értem janijani-t (14568), úgy, hogy most van ideje/módja a modulációra.
Előzmény: MZ/Y (14655)
Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14657

Ha megnézem a SD Thema Calssic oldalát, akkor a 2006-os verzió kinézetben, meg kezelésben kicsit változott. Az tűnt fel, hogy gyárilag be van építve az időjárásfüggő szabályozó és csak egy 12e Ft-os érzékelőt kell bezsrezeni hozzá.

Most akkor vajon ez az én 2004-es verziómban is benne van, csak eddig nem figyeltem fel rá? Amikor 2004-ben vettem a kazánt a Mart-nál rám akartak sózni egy 40e Ft os időjárásfüggő termosztátot, de mivel rendelni tudták csak így nem vettem meg.

Ha valaki tudja értesítsen! Köszi

Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14656
Mit jelent, hogy "megeszi a kondenzáció"?
Előzmény: enginer (14653)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14655
Attól, hogy a max. teljesítményt (mert azt lehet állítani szerintem) lentebb vettétek, nem tanulhatott meg modulálni, azt addig is tudnia kellett.
Előzmény: yby (14650)
Aaastor 2006.12.29 Creative Commons License 14654

Köszi, engem főleg az árak érdekelnének, mert horrort hallottam:)

Tudsz valamit erről is mondani?

A korábbi linken nem találtam semmit

Előzmény: enginer (14649)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14653
Nem az a gond.
Thema-t (idővel) megeszi a kondenzáció bizonyos hőmérséklet alatt.
Előzmény: Djapor96 (14651)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14652
Helyesbítek: igaz, hogy "megtanult modulálni" és az is, hogy nagyságrendekkel kevesebbet kapcsolgat, de ha pl. szellőztetés után fűt fel, azért még beleszalad egy kis kapcsolgatósdiba. Lehet, hogy egy icipicit még mindig lejjebb kellene venni a teljesítményt?
Előzmény: yby (14650)
Djapor96 2006.12.29 Creative Commons License 14651

Jaj, most egy kicsit megkevertetek.

Tehát ha nekem Thema-m van akkor nyomjam fel full-ra a radiátorhőfokot? Vagy keressem meg, hogy mi az a legalacsonyabb előremenő amin még a temosztátos helységet fel tudja fűteni.

Tegnap óta teszteltem. Sajnos csak tavasszal lesz rajta a dryvit a házon, ezért 30-as kívülről vakolatlan falam van. Összesen 371 m3-t (kb 137m2) fűtök. A radiátorok többsége termofejjel is el van látva. Ja és a köves helységekben 52 m2 a radiátorok visszatérője "Bergmann szerű" csőben meg van tekerve.

A leghidegebb szoba ÉNY-i háló. (Itt van a termosztát, továbbiakban a HÁLÓ) legmelegebb a nappali (ebben az is közrejátszik, hogy számításaim szerint enyhén túlméretezett(ek) a radiátor(ok)).

Szóval le vettem az előremenőt 2-esre. Így hallani, hogy szépen játszik felfűti 56-57 fokra, amjd leáll és keringtet. Majd ha visszahül 52 köré indít. A termofejek a nappaliban 2-esen (5 fokozat van), a többi szobában 3-4 esen (persze a termosztátnál nincs). Gyakorlatilag minden helységben kiválló az idő, de a HÁLÓ-ban ezzel a radiátorhőfokkal nem tudja a kikapcsoláshoz szükséges 22,5 c fokot elérni. (Vagy ha el is tudja, már nem volt idegem kivárni)

Aztán felvettem 3-asra a radiátorhőfokot és így szépen fel tudott fűteni.

Miért nem alkalmas a Thema az alacsonyabb radiátorhőfokkal való fűtésre? Mit nevezünk alacsonyabbnak? Az enyémen az előremenő 1. fokozatban 45-48 fok ez alacsonynak számít?

És ha nem alkalmasabb, akkor gyakorlatilag felesleges bele a gyári időjáráskövető szabályzó is? Akkor ez csak parasztvakítás az SD részéről?

Előzmény: enginer (14622)
yby 2006.12.29 Creative Commons License 14650
Kedves Janijani, Enginer és a többiek!
Ha emlékeztek, nekünk van/volt a kapcsolgatós, nem modulálós SD turbó kazánunk. Janijani tanácsa alapján tegnap nagy nekifohászkodás után (mint igazi laikusok) kissé remegő kézzel szétszedtük a kazánt, és még a teljesítményszabályozó potenciométert is megtaláltuk rajta. Megint vettünk egy nagy levegőt és a gyári beállításról, ami állítólag 15kW, átállítottuk úgy, hogy a minimum és maximum között, a minimumhoz valamivel közelebb áll. És csodák csodája: a kazán "megtanult modulálni" és nem is kapcsolgat.
Szóval köszönjük a tanácsot! :)

Már csak azt nem tudom, a szakszervíz szerelője és a SD e-mailben megkérdezett szakembere miért nem javasolta ezt a megoldást???

Van még egy kérdésem is. Azon kívül, hogy megszünt az idegfeszítő kapcsolgatás számíthatok a fogyasztás csökkenésére is? (Mert azt egyelőre nem látom, sőt!! :( Tegnapról mára 24h alatt kb. 9m3 fogyott földszinti, főleg hideg falú, alul teremgarázsos kb. 250 légköbméteres-es lakásunkban. Igaz, ma hidegebb van, mint tegnap)
Előzmény: janijani (14562)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14649
Szivattyút bárhol, de a vezérlést csak a szakszervíz.
Nem véletlenül.
Előzmény: Aaastor (14601)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14648

Egyenlőre elég lesz a nyomást emelni egy kicsit.

Az is szokott segiteni. :))

Azt írta (rrzoli), hogy csak 2 hete csinálja a kazánja.

Jönnek a hidegek sajnos és ilyenkor változnak a "nyomásviszonyok" a rendszerben.

Szerintem.

Előzmény: remote access (14647)
remote access 2006.12.29 Creative Commons License 14647
Ha tényleg az amiről szó van akkor szívottként viselkedik a rendszered.  Ellenőrizni kell a nyomásviszonyokat, tágulási tartály előnyomását, szivattyút ha engedi kisebb fordulattal üzemeltetni, stb.
Előzmény: Prefetto (14643)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14646
Lábosban nehéz előidézni:

"A kavitáció akkor jön létre, ha egy folyadék nyomása hirtelen lecsökken, s ezért forrásba jön, majd újra megnő a nyomás, s emiatt összeomlik a buborék. A kavitációban részt vevő piciny buborékok keletkezése és főleg összeomlása során úgy vélték, hogy olyan nyomáshullámok keletkeznek, amelyek igen magas hőmérsékletre hevítik (persze csak rövid időre) a kémiai reagenseket. A 30-as évek óta ismerték tehát ezt az effektust, de különösebben nem törődtek vele, hiszen sok gyakorlati haszna nem volt."
Előzmény: Prefetto (14645)
Prefetto 2006.12.29 Creative Commons License 14645

Akkor szóljatok a  fiúnak, hogy kavitál a fűtőkészüléke.

Meg az asszonynak, hogy kavitál a  leves, még a végén kifut.

Előzmény: enginer (14644)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14644
"Nekem úgy hangzik, mintha éppen szét akarna forrni szegény kazán."

Az a kavitáció lesz! :))
Előzmény: Prefetto (14643)
Prefetto 2006.12.29 Creative Commons License 14643

Az mi?:)

Nekem úgy hangzik, mintha éppen szét akarna forrni szegény kazán.

Előzmény: enginer (14642)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14642
"Golyókat" írt emlékeim szerint.

Az meg egyértelműen kavitációra utal. :))

Szerintem.

Előzmény: janijani (14640)
Prefetto 2006.12.29 Creative Commons License 14641
Jó, most szereljünk fel a  kéményben egy 20X30 cm-es radiátort, nézzük meg, 70 C-on mennyi hőt ad le a kéménybe.... Vagy már ott is van, hőcserélő a neve? És a huzatmegszakító miatt a teljes légmennyiség megy át a hőcserélőn?
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14640
Arra gondoltam én is hogy a csobogást írta le így.
Előzmény: enginer (14639)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14639
Csak kérdezem!

Levegős rendszernél nem inkább "csobogást" lehet hallani?

Előzmény: janijani (14629)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14638
Csodák nincsenek!

Azért tudnak saját maguknak is ellent mondani, attól függően, hogy éppen mit akarnak eladni neked. :))

Még 1 adalék a témához:
A hagyományos kazánok esetében a kiterheltség csökkenésével jelentősen esik a hasznosítási fok, azaz a felhasznált energia egyre nagyobb hányada megy veszendőbe. Óriási károkat okoz az a Magyarországon általános gyakorlat, hogy - rosszul értelmezett biztonságból - igen gyakran a szükségesnél másfélszer, kétszer nagyobb kazán kerül beépítésre. A túl nagy kazán még a legnagyobb hidegben is csak részterheléssel, így gyengébb hasznosítási fokkal üzemel. Gyakori panasz: "miért olyan nagy a gázszámlám, amikor pedig olyan jó nagy kazánom van?" A korszerű alacsony hőmérsékletű kazánoknál nem esik ilyen nagy mértékben a hasznosítási fok, kondenzációs készülékeknél pedig pont fordított a helyzet; a kiterheltség csökkenésével a hasznosított energia hányad, a hasznosítási fok növekszik. Kondenzációs készülékeknél tehát - ellentétben a hagyományos kazánokkal - a túlméretezés nem káros!
A fűtési szezonban a 0 °C körüli külső hőmérséklet egy pontosan méretezett fűtőberendezés számára kb. 50%-os kiterheltséget jelent. Ekkor a kondenzációs készülék 97%-os, az alacsony hőmérsékletű kazán 93%-os, viszont a hagyományos kazán mindössze 80%-os hasznosítási fokkal üzemel. Ha viszont a hagyományos kazán (rossz) szokás szerint kétszeresen túlméretezett akkor a 0 °C körüli külső hőmérséklet csak 25% kiterheltséget, ezzel 70% alatti.

Előzmény: MZ/Y (14633)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14637
Ezeknek a veszteségeknek a csökkentésére alakították ki az alacsonyhőmérsékletű kazánokat és a több fokozatú, valamint a lángmodulációs vezérléseket.
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14636
Ez már hosszú, megyek a buszhoz. Délután megnézem.
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14635
A héten majdnem lett egy 2-es. Van még hová fejlődni. :o)
Most komolyan, mennyi lenne egy ilyen kísérlet? Szerintem 5 millából meglenne az egész és végre lenne egy etalon mérés-sorozat.
Előzmény: enginer (14632)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14634
Az energiahordozók árának növekedése nemcsak a tüzelő berendezések szerkezeti kialakításának fejlődését eredményezte, hanem kutatások folytak a tüzelő berendezések változó üzemi viszonyok között tanúsított viselkedésének feltárására is. Egy központi fűtőberendezésben alkalmazott tüzelőberendezés ugyanis csak a fűtési szezon igen kis részében - gyakorlatilag alig néhány napig - üzemel teljes terheléssel, és a meteorológiai-statisztikai adatok szerint a fűtési szezon több, mint 80%-ában a tüzelő berendezés kiterheltsége még az 50%-ot sem éri el! Igen fontos tehát az éves energia felhasználás szempontjából, hogy a tüzelőberendezés csökkentett terhelés, azaz nem teljes kiterheltség mellett hogyan viselkedik. Ezek a kutatások fontos eredményeket hoztak: a hagyományos tüzelőberendezéseknél a kiterheltség csökkenésével nem csökkennek a veszteségek, de csökken a hasznosuló energia, tehát a kiterheltség csökkenésével csökken a berendezés hatásfoka!
Ennek számos oka közül a legjelentősebb a hagyományos kazánok, cirkók ki-be kapcsolásos üzemmódja. A kiterheltség csökkenésével növekszik a kazán két bekapcsolása közötti állásideje. Energiát az állásidő alatt nem viszünk be, de a meleg kazán kívülről a környezete felé és belülről a kémény felé is folyamatosan ad le hőt, ami veszteségként jelentkezik. Ezeknek a veszteségeknek a csökkentésére alakították ki az alacsonyhőmérsékletű kazánokat és a több fokozatú, valamint a lángmodulációs vezérléseket.
Itt azonban a további fejlesztésnek technikai korlátai vannak, melyekre megoldást csak egy új szerkezet: a kondenzációs készülék jelentett.
Előzmény: MZ/Y (14633)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14633
Most ugyan megyek, de minden érdekel. :o)

De tudod, hogy bemásoltam, leírtam, mit válaszoltak a konkrét kérdésre, hogy a nem kondenzációs milyen teljesítménynél jobb hatásfokú. És azt mondták, hogy a névleges teljesítményüknél jobb. Amit alátámaszt az is, hogy a kondenzációsnál meg leírják, hogy azért jobb, mert alacsonyabb teljesítménynél teljesít jobban.
Előzmény: enginer (14631)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14632
Dicséretes hozzáállás!

Én drukkolok neked!
Előzmény: MZ/Y (14630)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14631
Éppen valamelyik nap olvastam róla, hogy miért mondják ezt a kazángyártók.
Eleve ellent mondanak maguknak a modulációs készülékeikkel, aztán kiderült, hogy a túlméretezést okolják ők is.
Megpróbálom megkeresni.
Előzmény: MZ/Y (14626)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14630
Igen, mert olyan vagyok, hogy próbálok másnak segíteni. És, bár nekem tényleg mindegy lesz az eredmény, másoknak segíthetnék és az jóóóóóóó. :o)
Előzmény: enginer (14624)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14629

Szerintem levegős a rendszered a leírt hang alapján.

Amikor áll a keringetőszivattyú légteleníts le,a vizet meg töltsd utána ha kevés a nyomás.Egy kis járatás után ezt ismételd meg néhányszor. 

A kazán tetején és máshol a rendszerben van automata légtelenítő? A kupakja csak éppen rá legyen kapatva,nem szabad meghúzni. 

A szivattyú előtt levő csap nyitva van teljesen?Ellenőrízd,ha nincs,nyisd ki teljesen.

Előzmény: rrzoli (14616)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14628
Kösz a kiigazitást, de már elötted is figyelmeztettek. :))
Előzmény: Teaway (14604)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14627
Fogsz. :o)
Előzmény: enginer (14625)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14626
Az idézeted azt bizonyítja, hogy önmagában vizsgálva az alacsonyabb előremenő gazdaságosabb, mint a magas.
De a kazánt csak a modulációval tudod erre rávenni, az meg a kazángyártók szerint a nem kondenzációsnál rosszabb hatásfokot eredményez.
Előzmény: enginer (14622)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14625
Most olvasok csak vissza!

Én estem neked??

LOL!
Előzmény: MZ/Y (14619)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14624
Lottó 5-ös után érdekelni fog, hogy mennyi a gázszámla?
:))
Előzmény: MZ/Y (14620)
Teaway 2006.12.29 Creative Commons License 14623
sorstársam:)
Előzmény: enginer (14621)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14622
Szerintem jól válaszoltam:

Alacsonyabb előremenő a gazdaságosabb, de a thema nem alkalmas erre.
Előzmény: MZ/Y (14618)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14621
Már 1 hete nem dolgozom. :))
Majd csak jövőre.
Előzmény: MZ/Y (14619)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14620
Azért ez elég necces módszer. Egy kis szél, egy kis napsütés, egy kis vendégjárás és máris változik az eredmény.

Ha megnyerem a lottó 5-öst, isten bizony kibérlek egy hűtőházat és kipróbálom a kondenzációs/nem kondenzációs, alacsony/magas előremenős, termosztátos/folyamatosan szabályozott rendszerek közti különbséget. Ha mást is érdekel az eredmény, súgja meg a jüvő heti számokat. :o)
Előzmény: monyesz (14610)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14619
Na, nem dolgozol? Aszittem, csak este esel nekem. :o)
Előzmény: enginer (14617)
MZ/Y 2006.12.29 Creative Commons License 14618
Nem arra válaszoltál, amit kérdezett. :o)

A kérdése az, hogy adott, nem kondenzációs kazánnál a magasabb vagy az alacsonyabb előremenő a gazdaságosabb. Erre, ha van kísérlet, engem is érdekelne.
Előzmény: enginer (14615)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14617
Golyók biztos, hogy nem. :))
Nem a kavitáció csinálja véletlenül?
Előzmény: rrzoli (14616)
rrzoli 2006.12.29 Creative Commons License 14616
Olyan, mintha golyók rohangálnának a kazánba, szét szedni meg nem akarom,mert garanciálisa kazán. Ez nem tudom mennyit segített.
Előzmény: janijani (14602)
enginer 2006.12.29 Creative Commons License 14615

Léteznek ilyen számitások/kisérletek. Rengeteget lehet találni a neten.
Alacsony hőmérsékletű fűtési rendszereket forgalmazó cégek oldalain keress. :))
Állitólag gazdaságosabb.
De!
A Thema Classic sajnos nem alkalmas erre. :((

Aki tud ilyet gyártani az így reklámozza magát:

"Akkor érjük el a legjobb hatásfokot, ha úgynevezett alacsony hőmérsékletű fűtést választunk. Ahogy a megnevezés is sejteti, ezek a rendszerek 30-40°-os vízzel képesek a ház egységesen 22-25°-os hőmérsékletét biztosítani."

Aki nemtud az meg így reklámoz:

"Alacsony hőmérsékletű kazán:
Kazánok, melyek maximális előremenő fűtővíz hőmérséklete 75 °C, így különösen takarékosan üzemelnek."

Előzmény: Djapor96 (14607)
janijani 2006.12.29 Creative Commons License 14614

Szerintem nincs ilyen képlet amit keresel (aztán lehet hogy mégiscsak van).

Valahol olvastam hogy légköbméterenként 50 watt radiátorteljesítmény kell,de ez függ a falaktól,a szomszédos helyiség fűtve van-e,középső helyiség-e vagy szélső,mekkorák az ablakok,milyen a ház égtáj felé való tájolása,stb stb...

Egy tervező megnézi a házadat és megtervezi a fűtést hogy jó legyen.

De ha nem akarsz terveztetni menj el ismerősökhöz akinek hasonló a háza,nézz körül és kérd meg a házigazdát hogy beszéljetek a fűtésről. Biztos szivesen segít. Vagy ülj le egy rutinos fűtésszerelővel, egy kockás abrosz meg néhány sör mellett nagyon sokat megtudhatsz a fűtésszerelés rejtelmeiről.

Neked kell eldöntened,hogy inkább kisebb radiátort szeretnél de forróbb legyen, vagy inkább nagyobb és langyosabb legyen. Ha kondenzációs kazánt szeretnél akkor mindenképp az utóbbit javaslom.

Előzmény: balogati (14608)
Prefetto 2006.12.29 Creative Commons License 14613

Ja, a jelleggörbe elején az van. És ha a delikvens rendszerének átlagos áramlási ellenállása nagy, a lé máris meredeken eső tempóval fog közlekedni.

Előzmény: enginer (14605)
Prefetto 2006.12.29 Creative Commons License 14612
Azok az értékek egy bizonyos lésebesség esetén jönnek ki. Ha a kazánod teljesítménye nagyobb vagy egyenlő lesz a radiátorok összességénél, baj nem lesz EBBŐL. Már csak a helyiségekhez kell méretezni.
Előzmény: balogati (14608)
Djapor96 2006.12.28 Creative Commons License 14611

Erre én is gonoltam, köszi.

Mit jelent a "keverőszelep nélküli fűtési kör" kifejezés. Igazából a keverőszelep a kérdés. A többit értem. Mikor építenek ilyet a rendszerbe, padlófűtésnél?

Előzmény: monyesz (14610)
monyesz 2006.12.28 Creative Commons License 14610
Végezz mérést saját magad ! Két egyforma hőmérsékletű napon mondjuk.
MZ/Y 2006.12.28 Creative Commons License 14609
Erre kaphatsz ilyen meg olyan választ is, de - tudomásom szerint - nem készült ilyen teszt - legalábbis még senki sem linkelte be. Teszt híján meg olyan ez, mint a vallás. :o)
balogati 2006.12.28 Creative Commons License 14608

Radiátor teljesítményének a kiválasztásában kérném a segítségetek.

A prospektusok többségében 75/60-ra adják meg a radiátorok teljesítményét. A 75C az stimmel, megegyezik kb a kazán előremenő hőfokával. De honnét tudom, hogy a leendő rendszeremben mennyi lesz a visszatérő? Meg tudja ezt nekem valaki mondani? Annak örülnék, ha egy képletet adnátok meg a számításhoz.

Djapor96 2006.12.28 Creative Commons License 14607

Amióta így felment/megy a gáz ára jobban figyelek a gazdaságosságra.

A kazánon (Saunier Duval Thema Classic turbo) 1-5 ig van számozva a radiátor hőmérséklet. 1-esen az előremenő kb 45C, míg 5-ösön kb 60-65C. Melyikre érdemes állítani? Alacsonyabb radiátorhőmérsékleten hosszab ideig fűtsön vagy magas radiátor hömérsékleten gyorsabban?

Djapor96 2006.12.28 Creative Commons License 14606

Sziasztok!

Régen jártam erre.

Ma reggel felébredek és majd meg fagyok. Kimegyek a nappaliba, (ott egy kicsit lehet hallani, ha a kazán zúg a pincében) hallgatózom és hallom, hogy a turbóventillátor nyomja neki rendesen (SD szétválasztottcsöves turbós kazán, a garázsajtó mellett szív és a tetőn nyom). Könyveltem, hogy biztos mostr indult be, mindjárt meleg lesz... 20 perc eltelt... semmi. Lemegyek a pincébe, F2 hibaüzenet... megkeresem a leírást, füstgázelvezetési probléma. ?:?:?. Már hívni akartam a szervízt, amikor ütött egy gonolat és felnyitottam a garászkaput, hátha valami fóliát beszívott. És csodák csodája. Ez a nagyszemű dér kiült a védőrácsra és újabb és újabb rakódott rá, míg nem úgy nézett ki, mintha valaki egy hógolyót vágott volna a csőbe. Szerencsére kicsit erőből megnyomtam ésw az egész egyben lejött. Amire beértem a kazánházba, már fűtött. Ez lesz már a 3. tél, de ilyet még nem pipáltam...

Mindenkinek Boldog Új Évet!

enginer 2006.12.28 Creative Commons License 14605

UPS 25-50-es 60l/perc-et tud. :))

Előzmény: Prefetto (14597)
Teaway 2006.12.28 Creative Commons License 14604
ly helyett j
Előzmény: enginer (14586)
Teaway 2006.12.28 Creative Commons License 14603

rrzoli és Aaastor:

Ha esetleg nem találtok megoldást, vmint ha Pest megyéhez tartoztok, akkor itt talán tudnak segíteni: link

janijani 2006.12.28 Creative Commons License 14602
Esetleg kicsit pontosabban mi zörög,milyen hangot ad?
Előzmény: rrzoli (14600)
Aaastor 2006.12.28 Creative Commons License 14601

Sziasztok

Nem tudja valaki, hogy hol lehetne vásárolni Renova F24 tubóhoz alkatrészeket, pl vezérlő és szívattyú.

Netes árlista is érdekel.

Köszi.

rrzoli 2006.12.28 Creative Commons License 14600
Sziasztok!
Az új RENOVA STAR kazánom kb. két hete, amikor fűteni kezd zörög, csattog, de egy idő múlva, amikor - szerintem - felmelegszik a víz abba hagyja. Szerintetek mi lehet a baj? Levegős a kazán vagy a fűtés csövek vagy valami más a gond? Segítségeteket előre is köszönöm.
kicsiati 2006.12.28 Creative Commons License 14599

Még nem figyelgettem. Nekem már az is furcsa volt, hogy van rajta kémlelő nyílás, ugyanis az itthoni Berettánkon nincsen. Csak azt hallanni, hogy szikrázik, és begyujt.

De majd holnap úgy is megyek le vidékre, és akkor megnézem mit is csinál, de úgy emlékszem nekem nem kapcsolgat.

Nekem egy drága Honeywell van rákötve.

Előzmény: yby (14555)
janijani 2006.12.28 Creative Commons License 14598

Látod,Prefetto egyből vágja a témát.

Sebaj,ittam egy pofa pálinkát az egészségetekre,jóéjt.

Előzmény: enginer (14596)
Prefetto 2006.12.28 Creative Commons License 14597

de most már tényleg látom, nincs mit tenni veled. ha adott egy 17 kW-os átfolyós vízmelegítő, mely a 10 fokos vízből csinál 50 fokosat, akkor hihetetlen, hogy egy

24 kW kazán 20 fokosból azonnal csináljon 60-70 fokosat?????? igen, 12 l/ perc, na és???? épp itt a probléma, a csövek tán szűkek, sok a kanyar, nagy a hossz, a szivattyún is bedugom a kisujjam és beszorul a hegye!!!!!!!

NEM VÁGOD, ÉRTED?????????

Előzmény: enginer (14582)
enginer 2006.12.28 Creative Commons License 14596

Te tényleg nem érted,vagy csak hülyítesz hogy túráztassam itt a pofámat?

"Régóta próbálom Én is magyarázni ITT, hogy "alacsonyabb" hőfokon, de állandóan menjen a kazán/fűtés.
Ha csak néha (amikor a tremosztát kívánja) megy, akkor nem is fog annyit modulálni!
"

Annyiból hibáztam talán, hogy alacsonyabb hőfok helyett kisebb teljesitményt kellett volna írnom, hogy Te is megértsd.

Előzmény: janijani (14593)
Prefetto 2006.12.28 Creative Commons License 14595

És enginert tisztelem, mert elég kitartó, mindent összeolvasott, sokmindnet szépen , szabályosan megcsinálhatott és annak ellenére hogy nem ÉRZI amiről szó van erőteljesen osztja az észt.

A fojtás pedig továbbra is pontos j.

Prefetto 2006.12.28 Creative Commons License 14594

Nna az épp úgy van ahogy janijani egyszerűen leírja.

Épp küzdök egy Aristonnal. Egész bonyolult, ahogy kell, a váltószelep nem dolgozik, és mikor kinyitom a vízcsapot, a fűtőkört is fűti meg a HMV-t is, de mivel elég szűk keresztmetszete marad az áramlásra, nem képes kihűteni a kazánt, túlpörög, nem modulál. Leveszem a max lángot? Ekkor jó a vízhőfok, de minimálisnál is kevesebb lánggal kellene forralnia a keresztmetszet kicsisége miatt, nem tud, megint túlpörög, de legalább néha megáll a melegvíz 40-en és nem hintázik. Viszont ilyenkor nem marad elég teljesítmény a fűtésre hidegben!

Előzmény: janijani (14593)
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14593

Te tényleg nem érted,vagy csak hülyítesz hogy túráztassam itt a pofámat?

A fiamnak elmondtam és egyből megértette úgyhogy nem bennem van a hiba.

Tehát kikötöm a termosztátot és beteszek a helyére egy 5 centis drótot hogy a termosztát szóba sem jöhessen mint hibaforrás.

Beállítom a hőfokot mondjuk 50 fokra.

Fűt a kazán mint a belzebúb 28 kW teljesítménnyel és látom hogy szépen araszol felfele a hőmérő. A kazántest és az előremenő vízcső már a valóságban 55 fokos,de a hőmérő nem bírja követni és csak 49-et mutat és ezt jelzi az elektronika felé. 49-nél elkezd modulálni,erre a kazántest elkezd lassan visszahűlni a vízáram hatására, de közben kúszik felfele a hőmérő mert még mindíg 50 fok felett van a valós hőmérséklet mert azért fűti a modulált láng.Egy pillanatra befigyel az 51 fok a kijelzőn és már le is állítja a kazánt.

Ezt többször megfigyeltem és arra a következtetésre jutottam hogy vissza kell venni a kazán teljesítményéből. Visszavettem és jó lett.Nem lépi át az 50 fokot,hanem tartja és közben modulál. 

Éppen kihívhattam volna egy szerelőt is és ha szerencsém van olyan jön aki ezt érti a szakmáját, ha meg nincs szerencsém olyan jön amelyik nem érti és össze-vissza elállítgat itt mindent,etet mindenféle süket ködös szöveggel és esetleg többezer forintért lecseréli a jó termosztátomat,stb stb...

Előzmény: enginer (14589)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14592
Ez nem egy végleges megoldás!
Csak 1 példa arra, hogy mitől is tud modulálni a kazán.
Előzmény: enginer (14590)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14591
Általában a szivattyú toló ágát (előremenő) illik folytani, a szívó (visszatérő folytása árt a szivattyúnak!
Előzmény: enginer (14590)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14590
Nem dedó.

Egyszerre elég az 1ik is. :))

Próbáld ki!
Előzmény: Szbubu (14588)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14589

Hmm.

A termosztát tehet arról, hogy mindíg csak felfűtésed van.
Mint hibaforrás a moduláció szemszögéből, kérem alássan!

És, hogy ne keverjük a szezont a fazonnal olvass vissza légyszives!

"Túlhevülés régi dolog, azért van ősidők óta utókeringtetés."

Hol is írtam, hogy az utókeringtetésnek köze van a felfűtés gyorsaságához kérdem alássan?

Ne keverjük a szezont a fazonnal!

Előzmény: janijani (14587)
Szbubu 2006.12.27 Creative Commons License 14588

Zárjak az előremenő és a visszatérő golyóscsapon a kazánnál?

Bocs ha lemennek dedóba a kérdéseim!

Előzmény: enginer (14586)
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14587

Ez amit most leírtál mind igaz,csak a jelenlegi témához semmi köze nincs.

A termosztátot az előbb kiszűrtem mint hibaforrást.

Az utánkeringetésnek meg semmi  köze a felfűtés gyorsaságához. Mind a kettő létezik csak nem egyidőben.

Ne keverjük a szezont a fazonnal!

Előzmény: enginer (14585)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14586
Egyszerű:

Folytod az áramlást.

Egyből modulálni fog. :))
Előzmény: Szbubu (14584)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14585
A fűtés (kazán) működése csöppet bonyolultabb, mint ahogy Te itt leírtad.
És a termosztátnak is sok köze van hozzá (sajnos)

Nem szivesen kezdek bele, mert biztos, hogy sok mindent kifelejtenék.

Túlhevülés régi dolog, azért van ősidők óta utókeringtetés.

Régóta próbálom Én is magyarázni ITT, hogy "alacsonyabb" hőfokon, de állandóan menjen a kazán/fűtés.
Ha csak néha (amikor a tremosztát kívánja) megy, akkor nem is fog annyit modulálni!

Előzmény: janijani (14583)
Szbubu 2006.12.27 Creative Commons License 14584
Jó és akkor mit kell tennem szerinted hogy a jelenség megszűnjön?
Előzmény: enginer (14572)
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14583

Köszönöm a kérdésedet, visszakérdezhetnék hogy te érted-e miről írkálok.

A kazánom esetében arról volt szó hogy a kazán nekiállt fűteni mind a 28 kW-jával és gyorsan emelkedett a vízhőfok. Vagy a túlhevül kazán miatt,vagy a hőmérő késve követi a hőmérséklet emelkedését de rövid moduláció alatt tovább emelkedett a víz hőfoka és túllépte a beállított hőfokot.  Lekapcsolt a kazán,kezdődött minden elölről.

Eddig stimmel?

Ha lassabb a felmelegítés üteme,nem hevül túl a kazán mert a vízáram elviszi a hőt és a hőmérőnek is van ideje átvenni az előremenő cső hőmérsékletét és láss csodát nem szalad túl a hőmérséklet és modulál a kazán ahogy illik.

Ennyi 

A különféle termosztátokat meg felesleges idekeverni, mert ha egy vezetékdarabbal indítom a termosztát helyett a kazánt,akkor is ugyanígy játszódik le minden.Úgyhogy termosztát kiszűrve,nem az az oka.

Előzmény: enginer (14581)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14582

"Szerintem azért kezd kapcsolgatni modulálás helyett,mert túl gyors a felfűtés."

Megnézem én azt a 24kW-os "kazán"t amelyik felfűti ~20 fokról (szobahőmérséklet) a rendszert túlgyorsan 60-70re! :))

Az meg, hogy ezek a hőcserélők túlsok hőt tartalékolnak és azért kapcsolgat a kazán! megaLOL!!!

enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14581
Értetted is?
Előzmény: janijani (14580)
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14580

Betettél egy cikket,olvastam

Előzmény: enginer (14579)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14579
Olvastad, amit a #14549 hsz-ben idéztem?
Előzmény: janijani (14576)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14578
Lehet, hogy igazam van?

Olvass vissza, hogy eddíg miket írtam

(hosszú)
Előzmény: janijani (14576)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14577

Amikor azt olvasom (mint laikus), hogy:

"A lényeg: a te kazánodhoz jó a 2 pontos termosztát,mert",

"Az már egy másodlagos kérdés, hogy szerinted ezt nem teszi meg."

akkor azt feltételezném, hogy van másik lehetőség is, pedig csak ez lehetséges ehez a kazánhoz.

Előzmény: Lacivill (14574)
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14576
Lehet hogy igazad van, lehet hogy hőmérő követi lassan a hőmérséklet emelkedését, de ebben az esetben is a lassabb felfűtés jelent megoldást
Előzmény: enginer (14570)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14575
Aham.
Értem.

Tud is modulálni, de csak digitális termosztát köthető rá.
Előzmény: Lacivill (14574)
Lacivill 2006.12.27 Creative Commons License 14574
A második mondat a kazánra vonatkozik, mert az tud/hat modulálni........
Előzmény: enginer (14573)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14573

Mester!

Jó hozzá a 2 pontos termosztát?

"Az már egy másodlagos kérdés, hogy szerinted ezt nem teszi meg."

Te, mint szaki tudsz hozzá jobbat is javasolni?

Szerintem sokan kiváncsiak a véleményedre!!

Előzmény: Lacivill (14571)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14572

"Tehát nálam ez a sűrű ki-be kapcsolgatás csak a felfűtési időszakra jellemző. De sohasem modulál."

Ezért írtam azt (elötte), hogy: "Talán azért, mert túl nagy az átfolyás. Felfűtési időszakra jellemző ez."

Soxor írtam már, hogy egy jó készüléket is le lehet butitani, a tervező szintjére!! :))

Előzmény: Szbubu (14567)
Lacivill 2006.12.27 Creative Commons License 14571

A lényeg: a te kazánodhoz jó a 2 pontos termosztát, mert a rendszer az előre/visszérő vízből állapitja meg, hogyan moduláljon.

Az már egy másodlagos kérdés, hogy szerinted ezt nem teszi meg.

Előzmény: yby (14551)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14570

Hosszú.

Előzmény: janijani (14565)
Szbubu 2006.12.27 Creative Commons License 14569

Savio MiniGAIA 624 SR kazánom van.

Tényleges teljesítmény: 24,3 kW

Tényleges min. teljesítmény: 9,3 kW

Sajnos a prospektusban sehol nincs leírva hogy hogyan lehet szabályozni, csak a fűtővíz hőfokbeállításáról beszél.

Visszaolvasok majd és megpróbálom megkeresni azokat a beírásokat amiket említettél. Addig is köszönöm. Üdv.

Előzmény: janijani (14568)
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14568

Nem a vízhőfokot kellene visszavenned,hanem a kazán teljesítményét visszavenni.

Így kisebb teljesítménnyel lassabban fűt fel a kazán az általad beállított vízhőfokra,nem szalad túl a vízhőmérséklet és nem áll le a kazán, hanem modulálni kezd és csökkentett lánggal tartja az általad beállított hőfokot egészen addig míg a helyiségtermosztát nem kapcsolja le.

Nem tudom milyen kazánod van de ha előveszed a prospektusát le van írva hogy hogyan veheted vissza a teljesítményét.

Pl. az enyémet a prospektusban levő ábrán látható A jelű potméterrel lehet 6...28 kW között szabályozni. Én 15 kW-ra visszavettem.

Ha visszaolvasol a topikban,erről témáztunk kb 2-3 hete.

Előzmény: Szbubu (14567)
Szbubu 2006.12.27 Creative Commons License 14567

Nekem is produkálta ezt,de amióta visszavettem a kazánteljesítményt lassabb a felfűtés és szépen modulál.

Arra gondolsz, hogy az előremenő víz hőfokát csökkentsem?

Most kb. 65-70 fokos a víz amikor lekapcsol, de a felfűtési időszakban nem áll le, hanem csak a láng alszik ki, a keringetés megy tovább, majd néhány sec. után újra gyújt, és megint megy egy darabig, majd a folyamat ismétlődik amíg a szobában a beállított hőmérséklet be nem áll.

Amikor már elérte, utána bekapcsol, megy egy darabig majd kikapcsol. Tehát nálam ez a sűrű ki-be kapcsolgatás csak a felfűtési időszakra jellemző. De sohasem modulál. 

zolnagy 2006.12.27 Creative Commons License 14566
Sziasztok!

Apósomnak szeretnék segíteni. Ő egy 60 lakásos társasházat fűt gázzal. A kazán egy FÉG MK2-MK4 (?) típusú,de nem is ez a lényeg, hanem, hogy OPTHERMAT-al szabályozza a vízhőmérsékletet. Sajnos az előző házmester úgy adta át a kazánt, hogy nincs meg az OPTHERMAT beállítási útmutatója/gépkönyve... akármije.
Namost eddig nem kellett hozzányúlni, de műanyag ablakokat szereltek fel, ami jobban szigetel, mint a régi fa, így állítani kéne a leszabályozási hőmérsékletet... stb (nem értek hozzá).
Ő ezt most érzésre állítja az előlapon található 3 potméterrel. Van egy napocska (-20-+20 C fokig), egy holdacska (-20-0 C fokig) és egy Delta Te/Delta Tk (1-2).
Jó lenne tudni, hogy pontosan mit is állít ezekkel. Akinek van tapasztalata ilyen OPTHERMAT-al, esetleg tudna is küldeni hozzá kezelési leírást, az segítsen legyen szíves.
Köszönöm!
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14565
Ezt hogy érted?
Előzmény: enginer (14564)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14564
Majdnem, de mégsem. :))
janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14563

Nem tudja valaki, kerámia tengelyt árulnak a keringetőszivattyúba?

Van egy keringetőszivattyúm amit úgy kaptam hogy be volt állva (a vízkő miatt?) és amikor szét próbáltam feszegetni eltört a tengelye.

janijani 2006.12.27 Creative Commons License 14562

Szerintem azért kezd kapcsolgatni modulálás helyett,mert túl gyors a felfűtés.

Az áthevült kazántest annyi hőt tartalékol hogy ugyan elkezdene modulálni a kazán de a tartalékolt hő miatt tovább emelkedik a vízhőmérséklet,átlendül a beállított hőfokon, a hőmérő ezt érzékeli és lekapcsol.

Nekem is produkálta ezt,de amióta visszavettem a kazánteljesítményt lassabb a felfűtés és szépen modulál.

Előzmény: yby (14560)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14561
Talán azért, mert túl nagy az átfolyás.
Felfűtési időszakra jellemző ez.
Előzmény: yby (14560)
yby 2006.12.27 Creative Commons License 14560
OK, lehet, hogy ez így bután hangzik. De akkor szerintetek miért csak kapcsolgat és miért nem modulál rendesen?
Előzmény: enginer (14559)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14559
Moduláció elromlik?
Előzmény: yby (14558)
yby 2006.12.27 Creative Commons License 14558
Hát épp ez az. Látszik a láng, de én mindig egyforma nagynak látom, aztán egy pillanatra picinek, majd kikapcs és jön a szokásos kapcsolgatás. Lehet olyan, hogy elromlott a moduláció?
Előzmény: Szbubu (14557)
Szbubu 2006.12.27 Creative Commons License 14557

Tisztelettel köszöntök mindenkit!

Eddig csak olvasgattam, de most írok is mert engem is érint a téma.

Nekem Savio Minigaia zárt égésterű kazánom van, aminek az ismertetőjében ez áll: "A mikroprocesszor vezérelt modulációs lángszabályozásnak köszönhetően a készülék mindig csak annyi gázt fogyaszt amennyi feltétlenül szükséges takarékoskodva a gázzal."

Ezzel szemben ugyanazt csinálja mint yby kolléga kazánja, kapcsolgat, de nem modulál. Ja és az előlapon levő kis kémlelő nyíláson kiválóan látszik a láng nagysága.

enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14556
Renova-n emlékei szerint van egy kémlelő nyilás!
Ha máshogyan nem is, de azon keresztül csekkolhatod, hogy modulál é!
yby 2006.12.27 Creative Commons License 14555
Lehet, hogy h.... kérdés, de te látod/hallod, ha modulál? És a tied is kapcsolgat (akár percenként is, míg a termosztát le nem lövi), ha az előremenő elérte a beállított hőmérsékletet? Ja és a tied milyen termosztáttal megy?
Előzmény: kicsiati (14554)
kicsiati 2006.12.27 Creative Commons License 14554
Nekem is ilyen kazánom van a vidéki házamban, csak a zárt égésterű kivitel. arra is két vezetékes termosztát van rákötve. Megjegyzem nem is lehet 3 vezetéket a kazánra rákötni, mert csak kettő hely van.
Előzmény: yby (14547)
drv 2006.12.27 Creative Commons License 14553
remote access: koszi, vilagos. Sikerult mar kiprobalnod hogy kondi volt-e a hibas? Mert mas nemigen mehet tonkre (szerintem):-) udv:drv
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14552
Legfeljebb azért nem látszik, hogy modulál, mert annyira zárt, hogy nem látsz bele, de nam azért, mert mai korszerű! :))

El kell, hogy keseritselek, de tudtommal a renova nem tud mit kezdeni az analóg termosztáttal, csak a visszatérőre tud modulálni.
Ha már termosztát akkor vegyél valami öntanuló ketyerét, azok állitólag elég jól próbálják utánozni az analóg vezérlést.
(Bár az itt leírt gázszámláitokat látva szerintem kevés sikerrel.)
Előzmény: yby (14551)
yby 2006.12.27 Creative Commons License 14551
Köszönöm, de az az igazság, hogy laikusként nem mindent értek ebben a cikkben pontosan :) Hálás lennék, ha valaki "lebutítaná" nekem. Egyébként mégegy szuperlaikus kérdés: Ha figyelem a kazánom, én nemigen látom, hogy modulálna: ég a szép nagy láng, majd egyszercsak kialszik (és jön a kapcsolgatás) Szerelő szerint: "Egy mai, modern készüléken kívülről nem is nagyon látszik, ha modulál" Ez igaz vagy a mi kazánunkkal nem stimmel vmi?
Előzmény: enginer (14549)
remote access 2006.12.27 Creative Commons License 14550

Azonkívül, hogy kerámia- kerámi a csapágyak vannak benne (a tengely is az ), az egész forgórész vízben ázik. A légtelenítő csavart kitekerve azért nem ömlik a víz mert ilyenkor a tengely-csapány közötti minimális résen szivárog át.

Előzmény: drv (14545)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14549
"Röviden a lángmodulációról

Egyáltalán mi az a lángmoduláció? Egyszerűen megfogalmazva: teljesítményillesztés egy parancsolt érték és egy mért érték különbségének arányában.
A lángmodulációs gázkészülékeket két alapvető csoportra lehet osztani. Az egyik, amikor csak a készülék kazán-termosztátján beállított előremenő fűtővíz hőmérsékletére modulál, a másik, amikor a hőtermelő berendezésünk a helyiséghőmérséklet-szabályzó, mint referenciapont alapján léghőmérsékletről is képes az előremenő fűtővizet az adott hőigényhez illeszteni.
Ma már a vízhőmérsékletről moduláló készülékek általánosnak mondhatók. Működési elvük igen egyszerű, a visszatérő fűtővíz hőmérsékletemelkedése esetén, azaz közvetett információnál arra, hogy a helyiségben a kívánt légállapot kezd kialakulni, arányosan csökken a fűtővíz előremenő hőmérséklete. Az európai gyártók szinte kivétel nélkül beépítik ezt a rutint a berendezéseikbe. Általános jellemzőjük, hogy 2- vagy 3-pont vezérlésűek, azaz olyan 230 V-os vagy elemes működésű szobatermosztát csatlakozik hozzájuk, ami hőigény esetén (fűtés) "be", ill. elért kívánt léghőmérséklet elérése esetén "ki" tudja kapcsolni a fűtőkészüléket. Természetesen a mai korszerű szobatermosztátok rendelkeznek saját belső "tudással", amivel képesek finomítani a be- és kikapcsolásokat, de a készülék felé csak "fűtés indul" és "fűtés állj" parancsot tudnak adni.

A léghőmérsékletről moduláló készülékek esetén már nem beszélhetünk szobatermosztátról. A helyes kifejezés helyiséghőmérséklet-szabályzó. Miért? Amiatt, hogy a léghőmérsékletről történő teljesítményillesztés bekövetkezhessen, a fűtőkészülékhez csatlakoztatott szobai szabályzónak olyan információt kell közölnie, hogy az előre beállított kívánt érték és ténylegesen mért érték között mekkora a hőmérsékletkülönbség. Erre az analóg jellel kommunikáló egységek képesek. Egyszerűen megfogalmazva, a hőmérsékletkülönbség (kívánt-mért) függvényében egy változó egyenfeszültség érkezik vissza a fűtőkészülék elektronikájába, és ez a jel fogja a gázarmatúrához kapcsolódó beavatkozó szerkezet (pl. modulációs mágnes) segítségével az égőteljesítményt a kívánt értékre állítani.
Mikor kezd el egy készülék modulálni egyáltalán? A készülékek elektronikájában előre meghatározott arányossági tartományban működik a moduláció, ami általában 2 K. Ez azt jelenti a léghőmérsékletről modulálni tudó készülékeknél, hogy az előremenő fűtővíz hőmérséklete nem változik mindaddig a kazántermosztáton beállított értékhez képest lefelé, míg az arányossági tartomány alsó határát, ami függ a kívánt helyiséghőmérséklettől, el nem éri a mért léghőmérséklet. Utána minél kisebb ez a hőmérsékletkülönbség (kívánt-mért), annál inkább csökken, illetve egy alacsonyabb értéken marad az előremenő fűtővíz hőmérséklete, amiatt, hogy a készülék veszi vissza a bevitt teljesítményét. Azaz csökkenti az égő gázterhelését. Ez a csökkentés hagyományos gázkészülékek (részleges előkeveréses égő) esetén a névleges teljesítmény 40%-áig következhet be. Teljes előkeveréses égő esetén (pl. kondenzációs készülékeknél) ez az érték akár 30%-ig is elmehet.

A léghőmérsékletről moduláló készülékek előnye, hogy a hozzájuk kapcsolt helyiséghőmérséklet-szabályzók nagyon pontosan (NTC-mérésnél 0,1 K pontosság) képesek mérni a referenciapont tényleges hőmérsékletét. Ezáltal, természetesen minden zavaró hatástól mentes állapotban, a beállított kívánt hőmérséklet állandó értéket mutat. Nem lendül túl a hőmérséklet a kívánt érték fölé, komfortérzetünk jobb a stabil hőmérséklet mellett, a készülékünk annyi gázt éget el, amennyi a tényleges hőigény kielégítéséhez szükséges, kisebb a károsanyag-kibocsátás, jellemzőbb az energiatakarékosság, környezetvédelem. A helyiséghőmérséklet-szabályzó felszerelésének követelményei megegyeznek a szobatermosztátoknál alkalmazottakkal, 1,5 m magasságban, külső nyílászáróval szembeni belső falon, zavaró hatástól mentes (hőforrás, kémény stb.), jól átszellőző helyen kell felszerelni. Viszont a helyiséghőmérséklet-szabályzó szigorúan önállóan vezetett, terhelt fogyasztói villamos vezetékektől mentes csatornában, általában 3 x 0,75 mm2 vezetékkel kapcsolódik a fűtőkészülékhez. Versits Tamás
"
Előzmény: yby (14547)
drv 2006.12.27 Creative Commons License 14548
koszi, akkor megnyugodtam (bar ami kijott viz nem volt tul tiszta, tele minden apro szemcsevel).
yby 2006.12.27 Creative Commons License 14547
Kedves Lacivill!
Ez a hozzászólásod teljesen elbizonytalanított.SD Renova Star F24 kazánhoz Computherm programozható ttermosztátot tettek fel a lakásunkban. Na most a kazán szerintem modulációs, a termosztát meg két vezetékes. Akkor ez most baj? Egyáltalán lehet/szabad/ érdemes ehhez a tipushoz 3 vezetékes termosztétot csatlakoztatni?Ha igen, milyenre cseréljem le a mostanit? Bocs a laikus kérdésekért, kösz a segítséget
Előzmény: Lacivill (14491)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14546
Tudtommal vízkenésüek ezek a szivattyúk.
Előzmény: drv (14545)
drv 2006.12.27 Creative Commons License 14545
Sziatok, En kerdeztem par napja hogy mit csinaljak mert elment a lang. Felmerult bennem meg egy kerdes.Szoval amikor kicsavartam azt a nagy csavart akkor ott jott ki viz. De ez, ugy gondolom csak ugy lehetseges ha a szimeringek nem tokeletesek. Viszont igy most a csapagyakat jol "kioblitette" a viz igy nem sok kenes maradt. Vagy van kulon furat a szivattyuban ilyen celra (marmint hogy azon at tudjon jonni egy kis viz a csavarig)? Van aki szetszetted szet ilyen szivattyut? (grundfos 20-50) Sajnos a neten nem talaltam semmi robbantott abrat vagy doksit ehhez a tipushoz, bar jo regi (nalunk legalabb 15-20 eves). koszi elore is a segitseget.
greenlak 2006.12.27 Creative Commons License 14544

Szia xcross!

A 2800 m3 szerintem nem rossz érték, én 80m2-t fűtök az éves fogyasztásom 2300 m3 igaz ez egy  csaknem 40 éves épület régi nyílászárókkal! 

Előzmény: xcross (14455)
enginer 2006.12.27 Creative Commons License 14543
"amúgy meg úgy kell kicserélni a termosztátot, hogy lekötöm, és nem is figyelem meg, mi hol volt és mit csinált:)))))"

Hiába figyelte meg.

Teljesen más a két termosztát, és éppen ezért máshová is kell bekötni.

Előzmény: Prefetto (14541)
Prefetto 2006.12.27 Creative Commons License 14542

az attól az, hogy egészen jó a szemcsemérete, meg rommá van adalékolva, pl

hogy a négy centin se repedjen el, 

jobban keveredjen, másnapra már jól meghúzzon, meg kicsit ki is száradhat, megköt úgy is, és egyebek. és előre van keverve, hogy a Mari néni is betonozhasson

Előzmény: Törölt nick (14526)
Prefetto 2006.12.27 Creative Commons License 14541

C: COM: COMMON: közös

NO: normally open: alaphelyzetben nyitva

NC: normally closed: alaphelyzetben zárva

ha fordítva fog menni a   fűtésed, ami gyanús lesz, kösd csak át NC-ről NO-ra:)

a másik a klímát vezérli:)

amúgy meg úgy kell kicserélni a termosztátot, hogy lekötöm, és nem is figyelem meg, mi hol volt és mit csinált:)))))

Előzmény: asdf_ (14478)
Teaway 2006.12.26 Creative Commons License 14540
Dehogynem láttam, csak azt hittem, hogy nincs keverőgépje.
Előzmény: janijani (14536)
Marcesz 2006.12.26 Creative Commons License 14539
Meg ugye könnyebb, mint a "hagyományos" beton. Födémeknél ez sem lényegtelen szempont! Kis is akart itt estrichhel dolgozni? Arra vigyázzon nagyon, hogy pont annyi vizet tegyen bele, amennyi rá van írva a zsákra (ne érzésre)!
Előzmény: janijani (14534)
janijani 2006.12.26 Creative Commons License 14538

Neked egy programozható termosztát lenne jó,egész héten amikor nem vagytok ott éppen csak hogy ne fagyjon mondjuk 5 fokon tartani,hétvégén meg amikor mentek felfűt a program szobahőmérsékletre.Ez működhet is amíg közbe nem jön valami.

Az egész magárahagyott ház elég veszélyes dolog mert ha hidegre fordul az időjárás egy üzemzavar esetén befagyhat az összes fűtés és vízcső.Ha szerencséd van tavasszal kiolvad és ennyi,ha nincs szerencséd szétnyomja a fagy a nagyobb vízterű dolgokat és tavasszal amikor kiolvad mindent elönt a víz.

Legbiztosabb mindent vízteleníteni akkor nem érhet meglepetés.

Előzmény: kicsiati (14458)
monyesz 2006.12.26 Creative Commons License 14537

Kicsit rosszul emléxel a történtekre, mert én

1. Nem hülyéztem le senkit

2. Ha jól emléxem egy konkrét sd készülékről volt szó, amihez nincs gyári vezérlés, meg más problémák is voltak ott, erre te jöttél a modulációs állításaiddal meg a fég kazánnal, stb-stb. És az az sd a honeywell-lel is modulált szépen, nem ez volt a problémák forrása.

Egy vaillant kazán semmiben sem jobb egy azonos kategóriájú sd-nél, amennyivel többet tud, az a saját vezérlése.

Mellesleg ha már minőségi kazán, akkor Viessmann, Wolf, Buderus és mindegyik a saját vezérlésével...

És a Honeywellnél tényleg nincs jobb ! :))

Előzmény: enginer (14525)
janijani 2006.12.26 Creative Commons License 14536

Nem láttál ilyet,mi?

Régen kézzel keverték a betont,nem is tudom talán 3-szor kellett átlapátolni hogy elkeveredjen a cement.Nehéz meló volt

Előzmény: Teaway (14533)
janijani 2006.12.26 Creative Commons License 14535

Szerintem ne várj sokat a programozhatóságtól,én megkérdőjelezem hogy egyáltalán érdemes-e?

Az időjáráskövető rendszernek már több értelmét látom,de ilyet meg nem vettem mert drága. Marad az ha fázunk tolunk egyet a termosztáton,ha meg túl meleg van lejjebb vesszük.

Előzmény: MIKALI (14530)
janijani 2006.12.26 Creative Commons License 14534

Talán az lehet az értelme az előkevert betonnak,hogy egyenletes a szemcsemérete,kirostálják belőle a nagy kavicsokat. A lényeg hogy jól be legyen dolgozva, a csöveket  mindenhol teljes felületen fedje.

Betonozásnál mi a vasháló alá raktunk kb 2 cm vastag kis lécdarabokat hogy kiemelje a fóliától a vashálót,ezeket a lécdarabokat nem hagytuk bent hanem mikor rá lett öntve a beton kiszedtük és vándoroltattuk tovább. A vashálót meg érdemes megkocogtatni mikor rá van öntve a beton,így jól körétömörülnek a szemcsék.

Előzmény: Törölt nick (14531)
Teaway 2006.12.26 Creative Commons License 14533
Márminthogy kézzel?
Előzmény: Törölt nick (14531)
Teaway 2006.12.26 Creative Commons License 14532

22-es az idom. Véletlenül írtam 42-est, bocsi :(

Előzmény: enginer (14150)
MIKALI 2006.12.26 Creative Commons License 14530
NEM IS A KAPCSOLÓVAL VAN A GOND, HANEM VALÓBAN A PROGRAMOZHATÓSÁGGAL.
DE AMIT ÍRTÁL A SZERINT VAN BEKÖTVE, ÉS MOST LEGALÁBB KETYEG. ETTŐL MÉG TÉNYLEG FONTOLÓRA VETTEM A CSERÉT EGY EREDETI SZABÁLYOZÓRA.
Előzmény: janijani (14527)
kicsiati 2006.12.26 Creative Commons License 14529
Köszi!
Előzmény: monyesz (14507)
janijani 2006.12.26 Creative Commons License 14528
Nem tudom miért kell Esztrich beton,nekem 18 éve közönséges vasbetonban van és semmi baja. Azért kérdezd meg a tervezőt,hátha mégiscsak van valami oka
Előzmény: Törölt nick (14526)
janijani 2006.12.26 Creative Commons License 14527

Ezt írod:"A szabályozója a régi már nagyon szar volt 30 fokon nyomattuk, hogy 21-et leadjon"

Ettől még nagyon jól működhet. Apósomnál (75 éves és rosszul lát) direkt elforgattam a termosztát fogantyúját hogy 30 foknál legyen 22-23 fokon. Ő kérte hogy csináljam meg hogy 22 fokig lehessen csavarni mert nem tudja beállítani. Megcsináltam és megmutattam hogy papa ütközésig kell csavarni és egy picit vissza.Ha fázik akkor ütközésig.

A programozás meg a korral haladás az más téma. 

Előzmény: MIKALI (14518)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14525
Amikor Én írtam ugyan ezt, mindenféle hülyének lehordtatok, mert honeywell-nél állitólag nincs jobb!?!? :))
Előzmény: monyesz (14508)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14524
Ez nem az átfolyós cuccok hibája!

Hanem a tervezők (fogalmuk sincs, mit terveznek)
meg a kivitelezők (fogalmuk sincs, mit csinálnak)
hibája! :))
Előzmény: monyesz (14523)
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14523
Spec én egyáltalán nem szeretem az átfolyós cuccokat, csak ha tároló is van hozzá...
Előzmény: enginer (14522)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14522
Ezeket nem érdekli!
Eladják a lakást, azt kész.
Az sem szempont, hogy 1-2 óra alatt eltünik a nyomás a rendszerből, a kazán meg letilt 0bar-nál! :))
Újratöltik!
Előzmény: monyesz (14513)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14521
Köszönöm! Lehengerlő volt így visszanézve, hogy e témában teljesen kiképeztetek. Köszönöm fáradozásotokat. Jó pihenést!

Üdv.:

Mihály Kálmán
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14520

Az más !

Szóval egy megfelelő darab csodákra képes...

Előzmény: MIKALI (14518)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14519
Nem!

Sajnos soxor kell arrafelé mennem, mert még az is pestmegyéhez tartozik. :((
Előzmény: MIKALI (14514)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14518
Jajj dehogy varriálok,. Ez nem új kazán, nem én vettem -csak a házat az egésszel együtt. Nincs nekem semmiféle leírásom a kazánról. A szabályozója a régi már nagyon szar volt 30 fokon nyomattuk, hogy 21-et leadjon. És azon nem tudom beállítani, hogy reggel, mikor a gyerek kibotorkál a fürdőbe ne fagyjon össze keze lába.
Csak gondoltam haladok egy kicsit a technikával. Elbénáztam, de ennyi energia befektetéssel, már megcsinálom/csináltatom jóra.
Előzmény: monyesz (14517)
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14517

A saját vezérlését, de mindenképp 3 vezetékes legyen. Nem tudom miért variálsz, a készülékkel együtt simán meg kellett volna egy hozzávaló termosztátot. A készülék leírásában gondolom benne van, meg a neten is elérhető hogy mit lehet, de ittis írtak már típust. Hallgass Enginerre !

Ő modulációban nagyon otthon van ! :))

Előzmény: MIKALI (14510)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14516
És akkor mit is tegyek fel?
Előzmény: monyesz (14515)
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14515
Tényleg jó, de ide nem való ! :))
Előzmény: enginer (14511)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14514
Lehet, hogy Te ott dolgozol?, Vagy tied a bolt?
Előzmény: enginer (14512)
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14513

>Valamelyik nap láttam egy egész "lakótelepet", ahol még zuhanypanelek is voltak ilyen átfolyós készülékekre kötve. :))

El kéne annak törni a kezét aki ilyet nem magyarázott el, hogy ennek nincs értelme...

De ugye most a szeretet ünnepe van, úgyhogy egy barackot szabadna csak a fejére nyomni ! :))

Előzmény: enginer (14459)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14512
KÖSZ!
Már azt hittem van arrafelé másik is. :)

Vaillant tudom, hogy nincs arrafelé. :))
Előzmény: MIKALI (14509)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14511
Honeywell rulez!!! :))
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14510
Jó de mit tegyek fel????
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14509
Igen
Előzmény: enginer (14506)
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14508

Ilyen kazánra bűn egy ilyen termosztátot rakni ! Pont az előnyét szünteted meg vele.

Előzmény: MIKALI (14504)
monyesz 2006.12.25 Creative Commons License 14507

Ha hidegek a falak, akkor nem érdemes fogyasztást nézni.

Az előremenőt kicsit visszaveheted, 55-60-ra.

enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14506
OKs.

Én is csak kiváncsiságból kérdeztem.

Ez a szakbolt a körforgalomnál van?
Előzmény: MIKALI (14502)
kicsiati 2006.12.25 Creative Commons License 14505
hozzászólásom (14458) első felére is tudnátok valami tanácsot adni?
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14504
Ja még mindig nem tudom lecseréljem ezt a Computherm cuccot, vagy köttessem be szakemberrel rendesen.
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14503
Örülök, hogy örülsz. :))
Előzmény: Lacivill (14501)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14502
Nem azt írtam, hogy Vaillant szakbolt, csak simán szakbolt. Nekem ha valaki egy területre specializálódik az már szak... Ez a V-Therm volt egyébként. Az eladó nem volt elektronikai szakember ezt mondta is.
Előzmény: enginer (14499)
Lacivill 2006.12.25 Creative Commons License 14501
Ma már akkor érdemes volt bekapcsolni a gépet::)
Előzmény: enginer (14500)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14500
Ezzel a "A VRT típusú szobatermosztát kétpont-szabályozásra alkalmas egységek, öntöttvas kazánokhoz"-al megfogtál!
Előzmény: Lacivill (14498)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14499
Hmmm.
Én nem értek annyira hozzá,mint itt sokan.
Vaillant "szakbolt Pilisvörösvár" hol is van? (tényleg érdekelne!)

Honeywell (párezerforintos) termosztátjaitól ne várjatok csodát!
Előzmény: MIKALI (14494)
Lacivill 2006.12.25 Creative Commons License 14498
Előzmény: enginer (14497)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14497
A VRT sorozat programozásban lehet digitális is, de a kazán felé analóg. :))

Előzmény: Lacivill (14495)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14496
"Kapaszkodj meg, hogy gyárt digitálisat is::)"

Tényleg? :))
Előzmény: Lacivill (14495)
Lacivill 2006.12.25 Creative Commons License 14495

Kapaszkodj meg, hogy gyárt digitálisat is::)

De ami a kollegának jó lehetne az tényleg 3 vezetékes szabályzóegység, ahol az időpontokat lehet digitális formában megadni::) VRT 330-as pl.

De meg kell nézni a kazán leírásásban, hogy az mit ajánl..................

Előzmény: enginer (14493)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14494
Jó, már közeledünk a megoldáshoz, kezdem érteni. Én a jó megoldást keresem, nem vagizni szeretnék azzal, hogy a szabadságomat is előre programozhatom.
Az, hogy analógot és saját gyártmányt veszek az miben jelent nagyobb biztonságot a nem saját -de mondjuk nem gagyi - digitálissal szemben? Mert azok a termosztátok amik ott voltak a boltban jellemzően 6 és 15 ezer között mozogtak. Szívesen fizetek én érte harmincat, ha az tényleg jobb, vagy megbízhatóbb.Csak ezt én nem tudom, Te meg úgy látom nagyon is, így a véleményedre lennék kíváncsi.
Előzmény: enginer (14492)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14493
Ne vezesd félre szegényt!

Vaillant nem gyárt digitális termosztátot, csak 3 vezetékest csinálnak.
A legolcsóbb is úgy 8e körül van, de az analóg.
A programozható analóg asszem 30e.
Előzmény: Lacivill (14491)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14492
A digitális/programozható egy téves fogalom.
A Vaillantnak is van 30 körül programozható, de analóg termosztátja.
Tisztább szárazabb érzés.
Igaz, hogy nem lehet ciklus időket meg, stb programozni bele, mivel analóg szabályozás ilyet nem ismer. :))
Aki meg 50-ért veszt programozható digitálist az ......... :))
Előzmény: MIKALI (14488)
Lacivill 2006.12.25 Creative Commons License 14491
Ha a régi 3 vezetékes volt akkor ez egy lángmodulációs kazán, ehhez illik sajátját hozzávenni ami 25ezer felett van. 2 vezetékessel lebutitod a kazánt, és lehet, hogy fogyasztásod nőni fog!
Előzmény: MIKALI (14488)
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14490

OK,rendben

Előzmény: enginer (14489)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14489
Nah akkor:

VAILLANT készülékeknél:

Analóg (3 vezetékes) termosztát esetén kazán 7-8-9 a termosztát 7-8-9 kapcsával összekötve (értelemszerűen) 3-4 kapocs rövidrezárva.

Digitális (2 vezetékes) termosztát esetén 7-8-9-et békén hagyva csak a 3-4-be kötitek a termosztátot.
Előzmény: janijani (14486)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14488
Uraim!

Nagyon szépen köszönöm a segítő javaslataitokat, lehet, hogy most békén, hagyom a rendszert így ahogy van, s megvárom a szerdát. Ott a hármas, négyes huroknál már nem szívesen kotorásznék, mert még a végén teljesen tönkrevágom a kazánt, s két gyermekkel együtt megfagyunk.

Milyen termosztátot javasoltok, ha a Computherm gagyi?
Nekem annyi kellene, hogy reggel fél hatkor bekapcsoljon 22 fokra délelőtt ki, délután négy felé be újra est 8 kor meg vissza 18ra.
Gondolom ehhez digi cucc kell, ha tévedek, súgjatok.

Köszönettel:

Mihály Kálmán
mkstudio.hu
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14487
Széditsétek még egy kicsit, hátha hazavágja a panelt!!
Előzmény: janijani (14485)
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14486

Persze hát egyszerű dolog ez,de aki nem tudja az nem tudja.

Ez a termosztát jó kell hogy legyen bármelyik kazánhoz megfelelő bekötés esetén.

Előzmény: enginer (14484)
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14485

Így menni is fog amíg el nem éri a 32 fokot. Állítsd 20 fokra és működni fog.

Előzmény: MIKALI (14482)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14484
és a ha hupilila a szine a vezetéknek, akkor mi van?
Egyszerűen a Vaillant (analóg) termosztátot próbálta lecserélni egy buta digitális termosztátra:

Analóg (3 vezetékes) termosztátot a 7 8 9 -es kapcsokra kell bekötni
míg a digitálist (2 vezetékes) a 3-4 es kapcsokra.

Semi köze a zöldsárgához, meg a földelésnek a termosztáthoz!! :))
Előzmény: janijani (14481)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14483
Amit enginier ír:

valóban a 789re van kötve, a 3-4 vissza van hurkolva egy kék vezetékkel.
Én nem értek a termosztáthoz, a faszi a boltban (szakbolt Pilisvörösvár) azt mondta a Honeywell sem tud többet. Nekem mindegy lenne, csak működjön.
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14482
Az a baj, hogy nincs multiméterem (asztalos vagyok). A Computhermhez amit kaptam ezt írja: "..... a termosztát sorozatkapcsának "NO" és "Com" -a relé nyugalmi állapotban nyitott -csatlakozási pontjaihoz kell bekötni."

Most nem veri ki a biztit és úgy emlékszem, hogy a korábbi próbálkozásoknál sem tette a zöld-sárga és barna páros bármilyen varriációja alapján. De nem is vezérli szerintem, mert 32 fokra állítottam és a kazán nem megy teljes erővel (21 fok van most)
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14481

Ha így működik akkor rendben lenne,de mégis úgy lenne szakszerű hogy a zöld-sárga legyen kihagyva és leszigetelve mindkét végén. A barna meg a kék lenne bekötve mindkét végén.

A szabvány szerint ugyanis a zöld-sárga a földelés és legközelebb ha valaki szereli

1 életveszélyben van mert arra számít hogy szabvány szerint van bekötve

2 megállapítja hogy itt gányolás történt

Előzmény: MIKALI (14476)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14480
Vaillant termosztátot 789-re kell kötni (3-4 rövidre zárva marad).
Az ilyen csodabogár (gagyi) termosztátokat simán a 3-4 re kell kötni, mivel sima digitálisak egyszerűen "kicsöngethetőek".

Előzmény: MIKALI (14466)
remote access 2006.12.25 Creative Commons License 14479
MOst esett le hogy a kazán is Vaillant
Előzmény: remote access (14477)
asdf_ 2006.12.25 Creative Commons License 14478
En mondjuk alaphangon nekiallnek egy multimeterrel, es megneznem, hogy az uj termosztat mely labakon kapcsolgat /manualis homersekletallitas, mondjuk 20, meg 25 fok, a ketto kozott bizta kapcsol a rele/. Gyanitom, hogy nem az NC lesz az egyik, legalabbis nekem NC-rol elsore a Not Connected jut eszembe, tehat imho az a lab marad ki a jatekbol. De ha nincs mar bizti, akkor vissza a regit, aztan majd unnep utan megoldod :)
remote access 2006.12.25 Creative Commons License 14477
Azt nem írtad milyen kazánod van. A gyárból általában a termosztátpozició átkötésével jönnek ki, e átkötés helyére kell bekötni két vezetékkkel NO-COM párost. A gépkönyvben lehet róla leírás is
Előzmény: MIKALI (14476)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14476
Barna COM-ban a zöld-sárga a másikban. Most nem veri ki, de nem vagyok benne biztos, hogy a termosztát vezérli a kazánt és nem saját magát vezérli a kazán. Tesztelem. Még van 4 biztim.
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14475
Most próbálom a zöld-sárga barna párost.
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14474
Most fordítva is kipróbáltam a kéket és a barnát felcseréltem, bizti itt is elszáll.
Volt olyan -főleg az első próbválkozásoknál-, hogy működött, egy darabig, de ha elérte a hőfokhatárt -lefelé vagy felfelé, már nem tudom- csak akkor vágta ki. Lehet, hogy a Computherm nem vezérli mégsem a Vaillant kazánt?
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14473

Ha így sem lesz jó már csak egy variáció marad...

Van még biztid?

Előzmény: janijani (14472)
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14472
Lehet hogy a kéket kötötték földelésnek? Ebben az esetben azt szigeteld le és helyette a zöld-sárga a barnával a NC és COM-ba. Nem szép dolog.
Előzmény: MIKALI (14471)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14471
barna bent van a com-ban (barna lent a kazánnál a fázis)
kket bedugom az nc-be és a bizti kimegy (zöld-sárga sehol)
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14470
A zöld-sárga kell hogy legyen a földelés
Előzmény: janijani (14468)
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14469
Igen én is egy kompatbilis cuccra gondolok most már, csak ugye itt vannak az ünnepek.
A kazánban (kapcsolótáblán) mi alapján állapíthatom meg, hogy mi vezérli a szivattyút?
janijani 2006.12.25 Creative Commons License 14468
A földelést ne kösd be sehova hanem szigeteld le, a maradék 2 szálat NC és COM-ba kösd be. NO üresen marad.
Degeczi 2006.12.25 Creative Commons License 14467
nem tudom a Vaillant mire használja(ná) a harmadik madzagot, de a termosztát amit vettél kétvezetékes kazánhoz való!
egyszerűen zárni tud egy áramkört
a harmadik csatlakozás nyilván a relé harmadik lába, ami nyugalmi állapotban van összezárva egy másikkal - azaz szerencsétlen esetben a fázist küldöd vissza, így nem csoda a biztosítéklevágás

azt kellene megnézned, a kazánon melyik kettő kell a szivattyú vezérléséhez (bár gondolom kék és barna, de ez a szerelőn múlik), csak azt bekötni a NO-ra és COM-ra, és megnézni hogyan működik

de a legjobb nyilván egy kompatibilis termosztát lenne
MIKALI 2006.12.25 Creative Commons License 14466
Sziasztok!

Voltam olyan okos és Karácsony előtt magam estem neki lecserélni a régi Vaillant szobatermosztátot. Vettem egy Computherm 099A tip.-ú digitális programozható kütyüt.
Most tartok 18db kivágott biztosítéknál (1,25-ös), mert az eredeti termosztát három zsinórját sehogy sem tudom bekötni az új cuccba. A biztiket ahol vettem, ott próbáltak tanácsot adni, hogy hogy kössem, be, de a 18 bizti talán árulkodik a sikeremről.
A helyzet: kék vezeték, barna vezeték, zöld sárga
a Computhermen van három hely : NO, COM, NC
ezekbe már kötöttem jó sok varriációt(csak kék és barna csak barna és zöld-sárga stb varriációk.)
Nem megy. Most ott tartok, hogy a kazán a saját hőérzékelője szerint megy én meg itt írok.
Teaway 2006.12.25 Creative Commons License 14465
Aha...most már képben vagyok.
Előzmény: enginer (14464)
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14464
Például ez is az:

http://www.hansgrohe.hu/page_03.php?k=28

de ennél komolyabbakat (nagyobbakat) képesek rászerelni átfolyós készülékekre, aztán ráfogják, hogy azért nem jó, mert kinai a panel. :))
Előzmény: Teaway (14462)
Teaway 2006.12.25 Creative Commons License 14463

Legyen szép, békés, áldott Karácsonyotok; járja át a szeretet az otthonotokat;

terítse be az ünnepi asztalt sokféle finomság, majd ugyanez töltse meg pocijaitokat!!!

Teaway 2006.12.25 Creative Commons License 14462
mi az a zuhanypenel??
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14461
Ha jól csinálod, akkor nem szabad, hogy hangja legyen. :))
(El kell találni, meg olyan szelep is kell aminek nincs hangja.)

Előzmény: kicsiati (14460)
kicsiati 2006.12.25 Creative Commons License 14460
Ha folytom a készülékbe bemenő hideg vizet, akor iszonyatosan megemelkedik a hangja. Nagyon elkezd zúgni.
enginer 2006.12.25 Creative Commons License 14459

Kádnál csak az a megoldás van, hogy a készülékbe bemenő hidegvizet folytod. :(

Ezek a készülékek nem bírnak annyit, (csak 11-13l/perc).

Valamelyik nap láttam egy egész "lakótelepet", ahol még zuhanypanelek is voltak ilyen átfolyós készülékekre kötve. :))

Ott is probléma volt, hogy már a kádnál is felléptek az általad is jelzett "ha nagyon kinyitom a csapot, akkor csak langyos, vagy kézmeleg víz jön" szindróma.

A zuhanypanelt, még egyik sem próbálta, csak a csapokat!!!

Majd jön a meglepetés. :))

kicsiati 2006.12.25 Creative Commons License 14458

Üdv!

Most üzemeltük be az új fűtésünket, egy 55nm-es házban (radiátorok, Saunier Duval Renova Star F 24 E zárt égésterű kazánnal).

Mivel a házat jelenleg csak hétvégén lakjuk, így 10 fokot álítottam be a termosztáton a köztes, nem lakott időre.

A kazánt hány fokra érdemes beállítani? Most 3-on megy ami 60-65 fokra melegíti a vizet. Hogy lesz gazdaságosabb a fűtés, ha lejebb veszem a vízhőfokot, vagy ha így hagyom.

Valamint elég sok gáz fogyott az egy hét alatt (55m3), pedig a hőfok csak 12-18 között volt a házban. Ennek lehet az az oka, hogy hidegek voltak a falak?

A másik kérdésem, hogy hiába van benne a vízkorlátozó, ha teljesen megengedem a melegvizet, akkor nem jön olyan meleg víz ami kisebb mennyiségnél. Szóval, ha nagyon kinyitom a csapot, akkor csak langyos, vagy kézmeleg víz jön.

A mosdónál megoldottam, mert zártam a sarokszelepen, de a kádnál nem tudok zárni.

Mi a megoldás?

Fontos lenne a válaszotok!

Köszi!

remote access 2006.12.24 Creative Commons License 14457

Örülök, hogy sikerült. A kondi dolgon azért tágra nyílt a szemem. Én is gondoltam rá, de végiggondolva nem tartottam valószinűnek, hogy az okozná nálam a bajt ezért nem is mértem, cseréltem ki. No majd a jövő héten megnézem mivel most egy kölcsönkapott szivattyúval megy a rendszerem. Ilyen kondit biztos  kapsz olyan villamossági boltban ahol mosógép és egyéb háztartási géphez is árulnak alkatrészt.

Üdv:RA

Mindenkinek boldog karácsonyt !

Előzmény: drv (14454)
enginer 2006.12.24 Creative Commons License 14456
Kellemes karácsonyt kívánok én is mindenkinek.
xcross 2006.12.24 Creative Commons License 14455
Hello mindenkinek,

Érdeklődve olvasom a topicot és érzem,hogy okosodom. :)) Az emelkedő gázárak miatt kezd foglalkoztatni a kérdés,hogy az én fűtésem vajon gazdaságos-e. 130m2 -es családi házat fűtök, 38-as porotherm, hőszigetelt ablakok, a tavalyi éves fogyasztásom 2800m3 volt, melegvízzel, főzéssel együtt 21-22 fokot tartva. Most hogy elkezdtem nézegetni a napi fogyasztásom 10-14m3 hőmérséklettőlfüggően. Ez kb korrekt?
Egy viessmann vitopend 100 (21 KW) és vitocell 100(120literes) kazánt ill melegvíztárolót használok, az eredeti vitotrol 100 termosztátom feladta a harcot,így most cseréltem le egy honeywell c907-re ami szépen működik,az egyetlen gondom, hogy a kazán soha nem éri el a beállított 60 fokos vizet, még az 50-et se nagyon. A Ciklusidő 3 (20 percenként kapcsol) a min kapcsolási idő 1perc. Hőingadozás nincs a házban, csak a fórumon olvasottak hatására kezdtem el nézegetni. Ez gond lehet hosszútávon?
Előre is köszi a válaszokat.

drv 2006.12.24 Creative Commons License 14454

remote access:koszi!!

ugy tunik megoldodott. En is kitekertem azt a csavart a szivattyun. Miutan elindul a kazan (es rendesen eg a lang) akkor jol forgott azran egy kis ido mulva elaludt a gaz es tenyleg nem forgott. A tengelyben volt egy csavarhuzonak valo res. Csavarhuzoval megforgatva a tengelyt nagyon konnyen jart. Ezutan megneztem a kondit a motornal es ugy tunik az adta meg magat. Kimerni nem tudom mert itthon nincs olyan muszerem de kicsereltem egy hasonlora atmenetileg es most mar magyon frankon mukodik. Jarattam vagy 20 percet es vegig teljes erovel egett a gaz.

Koszonom a segitseget!:-). Esetleg meg annyit hogy hol lehet kapni ilyen motorkondit (a szivattyu grundfos)?

udv:drv

ui: kellemes karacsonyt

janijani 2006.12.24 Creative Commons License 14453

Kellemes karácsonyt kívánok én is mindenkinek.

Nekem így szokott jelentkezni a V 4-nél  a probléma amikor már a vízkő nagyon leszűkíti a hőcserélőben a víz útját. Ilyenkor szétszedem és háztartási sósavval kisavazom.

Aztán lehet bármi más oka is pl dugulás a csőrendszerben akárhol,leginkább valami szűrőnél ha van ilyen beépítve.

Előzmény: akibacsi (14449)
whity 2006.12.24 Creative Commons License 14452

Sziasztok,

Mindenkinek hálás köszönet a sok infóért. Most így karácson pillanataiban nem is terhelnék senkit tovább, de majd utána! :)

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket Kívánok

whity

akibacsi 2006.12.24 Creative Commons License 14451
Igen, köszi. Ezt a választ már megkaptam egy éve, amikor az első télen próbáltam életet lehetni belé fűtésügyileg. Tavaly költöztünk, a kazán adottság.
A fűtés akkor összejött (a termosztát volt rosszul beállítva) és azóta szolgál. Felkészítettek már akkor rá, hogy ez a cirkó felejtős, de hátha van valami banális megoldás (szűrőt tisztítani, légteleníteni, mittomén.) Nulladik körben, szerelő előtt.
Előzmény: remote access (14450)
remote access 2006.12.24 Creative Commons License 14450
Amit erről a kazánról itt olvastam hát... talán egy nagyobb összeget magadhoz veszel és beszerzel egy jobbat. Komolyra fordítva ez a tipus nem túl hosszú élettartamú, biztos lehet javítani de kérdés érdemes-e.
Előzmény: akibacsi (14449)
akibacsi 2006.12.24 Creative Commons License 14449
Sziasztok!

Egyrészt Boldog Karácsonyt! :-)

Másrészt meg sajnos van egy szakmai kérdésem:
Chiao Beretta kombi cirkó van itthon, és az utóbbi néhány napban jelentősen lecsökkent a melegvíznyomás az egész lakásban. Csinál melegvizet a cirkó, de nagyon gyengén jön a csapokból.

Lehet ezt orvosolni házilag valahogy?

köszi

akibacsi
MZ/Y 2006.12.24 Creative Commons License 14448
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok Mindenkinek!
Teaway 2006.12.23 Creative Commons License 14447
További csőinfók fellelhetők a gyártó oldalán: link
demend 2006.12.23 Creative Commons License 14446

Szia.

Szerintem nagyobb likat hagyjál,hátha be kell még vezetni az alapodon később valamit!!Enni nem kér azt jól elvan ott magában.

időt és pénzt spórólsz meg ha majd nem kell széjjel vésetni az alapot,mert kéne egy vízcső máshonnan is,vagy kitudja.

Szóval most nem kerül többe ha beraksz még a 125-s  mellé egy 50 es lefolyó cső darabot.

Előzmény: whity (14440)
Teaway 2006.12.23 Creative Commons License 14445
Így van, ráadásul ezek a narancssárga csatornacsövek és idomok kemény polivinil-kloridból készülnek, az agresszív talajokkal és a szennyvízben előforduló mikroorganizmusokkal szemben ellenállóak, vmint gyökér-benövéssel szemben védettek.
Előzmény: Lacivill (14443)
Teaway 2006.12.23 Creative Commons License 14444

KA PVC (szürke) lefolyócső (épületen belüli) 60 fokig

KG PVC (narancssárga) csatornacső (épületen kívüli és belüli is) 60 fokig

Előzmény: janijani (14442)
Lacivill 2006.12.23 Creative Commons License 14443

A narancsszinű az merevebb, földbe csak olyat illik fektetni....

125-ös cső az jó átvezetésnek.

janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14442

Ja és biztos ami biztos alapon beraktam egy tisztítóidomot,ez nekem a garázsban van a padlószint felett de sose kellett tisztítani.

Piros vagy szürke?

Nekem csak szürke van,de azóta láttam én is az üzletekben a pirosat. Szvsz semmi különbség,talán más gyártja?

Előzmény: janijani (14441)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14441

Nem tudom hogy kell,csak azt hogy én hogyan csináltam.

A betonba nagyobb lyukon lett áthúzva a 110-es cső és a hézag malterral lett betömködve az épület külső oldala felől.Bebetonozni is biztos jó csak ha egyszer bontani kell valamiért szívás van.

whity 2006.12.23 Creative Commons License 14440

Sziasztok,

Lassan kezdek el építkezni, és már előre elnézést kérek ha sok hü... kérdést fogok feltenni.

Rögtön így az alapozásnál merűl fel az első kérdésem:

Mi a különbség a szürke és a piros 110es lefolyócsö között?

Illevte mikor az alapon átvezetem majd a lefolyó csövet, azt egy az egybe betonozam be vagy a 110 es csövet egy 120asb huzzam bele az alapon át?

Köszike

td cdx 2006.12.23 Creative Commons License 14439
Nem a gázszámlád lesz 75%-al kevesebb, hanem a szigetelt falakon távozó hőveszteség. Ha jól emlékszem az 30% körüli, és annak a 75%-a.
Ha valamit elírtam javítsatok ki!
Előzmény: janijani (14435)
LAcat 2006.12.23 Creative Commons License 14438
Szia,
kösz a válaszokat, viszonyítási alapnak jók. Egyébként én is tudom hogy a 30-as falak ra még kellene szigetelés, de sajna ezen a nyáron csak az ablakok fértek bele a költségvetésbe.
Inkább az érdekelne hogy adott körülmények között hogyan tudnám optimálisabban járatni a kazánt? Magasabb teljesítményen de többet kapcsolgatva, vagy minimális teljesítményen de folyamatosan? Ha nagyon visszaveszem a minimum értéket, már nehezenbben gyújt, de folyamatosan megy. Itt valaki írta hogy a nagyon kis teljesítményen rossz a hatásfok és jobban oxidálódik a kazán. (SD KLZ 30, öntöttvas tűztér)
Viszont szerintem a fogyasztás nem sokat változik. Ja, és 40 fok víz a minimum, az alá nem megy a kazán, azon meg ilyen hőmérséklet áll be. (az ídőjáráskövetővel).
Zárjam le félig a radiátorokat és emeljem a fűtővíz hőfokát?
Az emeleti radiátorokra esetleg rakok termoszelepet, az beszerzés alatt....
Az 0.8-1 m3/óra átlagban nem sokat változik, akármit csinálok.
Előzmény: monyesz (14432)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14437

Ha megengedik az ágak gyüjtését akkor már véletlenül is közékerülhet néhány kidőlt fatörzs is.

A fatörzsek meg könnyen kidőlnek ha elvágják a tövét.

Amíg anyóka a hátán vitte a gyüjtögetett rőzsét a földesúr is megengedte de szekérrel már nem biztos hogy szabad volt.

Előzmény: Marcesz (14434)
remote access 2006.12.23 Creative Commons License 14436
Keresd meg a terület gazdáját, erdészetét, általában adnak engedélyt gyüjtögetésre, még fizetni sem kell legtöbbször, természetesen tarvágásról nem lehet szó.
Előzmény: Törölt nick (14430)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14435

A Nikecell honlapján van egy táblázat miszerint B 30-as falazatra 8 cm EPS szigetelést ajánlanak és 75% a megtakarítás.

Gondolom hőmennyiségre értik,de az meg erősen összefügg a gázszámlával.

Előzmény: monyesz (14432)
Marcesz 2006.12.23 Creative Commons License 14434

Úgy tudom, minden mennyiség tiltva van (az értéktől függően számít szabálysértésnek vagy bűncselekménynek), bármit is akarsz kivinni az erdőből. (Kivétel ez alól a magánjellegű bogyó- és gombagyűjtés.) Nem lakom vidéken, de 100%, hogy ilyenkor jobban figyelik a hatóságok az erdőkbe ki-be jövő járművek rakományát, főleg most, hogy drágult a gáz és a tűzifa is.

Egyébként a dolog teljesen logikus, mert lehet, hogy a lehullott ág "szemétnek" tűnik, de valójában a körforgás része, azaz többek között ettől lesz az erdő erdő.

Előzmény: Törölt nick (14430)
remote access 2006.12.23 Creative Commons License 14433
Ha van időd akkor én ugyanezt a dolgot vetettem fel a 14149-ben, de nálam már voltak előzményei is a dolognak, már próbáltam javítgatni. Ott voltak leírva tanácsok. Ha pedig nem érsz rá nagyon akkor gyorsan egy szivattyút beszerezni és beszerelni. Nálam ennyivel megoldódott a dolog. Természetesen nem árt a membránt sem leellenőrizni.
Előzmény: drv (14431)
monyesz 2006.12.23 Creative Commons License 14432

Ha a fűtési fogyasztás 6m3/lm3 feletti, akkor érdemes foglalkozni a szigeteléssel.

De ne csak az ablakokat, hanem a falakat és a födémeket és a tetőtérnél a tetőtér szigetelését is  ! Persze mindent nem biztos hogy lehet egy régi épületnél.

Olyan falszerkezetnél, amit írtál, 8-10 centi szigetelés simán elmegy. Cserébe 20-25%-os fogyasztás csökkenést kapsz.

A hőmérésklet minden 1 fokos emelése 5-6%-os fogyasztás emelkedést jelent, tehát a 23 fokot  ha lejjebb veszed...

Amit írtál fogyasztást, soknak találom. Az eberle helyett simán elmenne egy Honeywell 907 vagy 707.

A főzés-HMV-t én 50m3-re szoktam venni, de ez függ a lakók számától, a főzés-sütés mennyiségétől.

Minden esetre én is sokallom, amit írsz. De az időjáráskövető szabályzót miért nem hagyod dolgozni ?

Előzmény: LAcat (14413)
drv 2006.12.23 Creative Commons License 14431

Sziasztok,
gazkazannal kapcsolatos kerdesem volna.

Van egy fegtherm 21 tipusu cirko kazanom. Olyat szokott csinalni, hogy egyszercsak elmegy a lang. A gyujtolang eg, a keringetoszivattyu mukodik de a nagy gazegokon semmi nem jon ki, a "nagy lang" nem eg. Levettem a buroklatot es igen forro volt a foego (ahol a gaz jon ki). Kicsit kikapcsoltam a kazant az aramtalanitoval, a foego lehult kicsit. Kb 5 perc utan ujra bekapcsoltam es akkor mar jott  rendesen a gaz. De aztan a folang megint egyre kisebb lett majd el is alud. Ezutan tovabb hagytam kikapcsolva es utana mar latszolag jol mukodott. (elofordult olyan is hogy nem alud ki teljesen hanem mintha teljesen el lett volna a gazcsap, eppen csak egett a gaz)

Ugy tunik szamomra akkor csinalja ezt ha sokat megy egyfolytaba.

Mi a fene baja lehet? Tudna valaki vmi tanacsot vagy magyarazatot adni? Nem szeretek pont az unnepek alatt fagyos lakast. Es nem szeretnek feltetlenul szerelot sem hivni (persze tudom hogy az a biztos, meg hogy a gaz nem jatek de hatha valami egyszeru dologrol van szo)

Koszonom elore is.
udv:drv

Marcesz 2006.12.23 Creative Commons License 14429
Miért, annak is van tulajdonosa, ami nem magántulajdon. :) Egyébként nagy mennyiségben nem csak lehullott faágakat, de még csak földet gyűjteni sem szabad.
Előzmény: Törölt nick (14428)
MZ/Y 2006.12.23 Creative Commons License 14427
Ez az 5 m3 azért érdekes átlagos házra. Kb. ennyit fogyasztok a 37.5-es Ytong-ból készült házban, de ennyit fogyaszt a 38NF+5 cm *cell-es szomszéd is. Nem mondom, hogy ne lehetne jobban szigetelnünk, de hány ház van, ami még ennél is gyengébb.
Előzmény: Törölt nick (14424)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14426

Helyesebben:

A különálló (amelyik a legmesszebb van tőled)poti a teljesítményszabályozó poti,a panelen mellé is van ragasztva egy kis matrica egy hőmérő ábrával.Ezt állítsd.

Előzmény: janijani (14425)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14425

Én a beüzemelés előtt megnéztem a gyári állapotot,hogy tudjam.Mind a 3 poti ütközésig balra volt,a kis kapcsolók meg mind jobboldali pozícióban. Elvileg így jónak kell lennie mert ugyebár azt írják hogy gyárilag beszabályozott,beállított állapotban adják.

A különálló (amelyik a legmesszebb van tőled)poti a hőfokszabályzó,a panelen mellé is van ragasztva egy kis matrica egy hőmérő ábrával.Ezt állítsd.

A középső pirossal festett nem tudom mire való.

A hozzád közelebbi az szervizpotméter,ha működés közben jobbra ütközésig tekered 54-nek kell megjelenni az LCD kijelzőn,ez a ventillátor fordulatszáma(5400 ford/perc). Ha meg balra tekered az előremenő hőfokot vagy a víznyomást mutatja és így szeretjük.

Időjáráskövető szabályzóm nincs,erről nem is tudok semmit.

Hogy mennyin tartsa a vizet azt a készülék elején a hőfokszabályzó gombbal állítod be,a csillag 38fok, 1-es fokozat 46 fok és így tovább.Nekem 1-esen van és 46 fokig engedi.

Előzmény: atiTDI (14419)
nemere 2006.12.23 Creative Commons License 14423
Na akkor kb 10 perce hivatalosan is megerősíthetem hogy a Grundfos UP 15-50 A0-val szerelt SD Renova Star f24 keringető szivattyúja 1 fokozatú. Erreől ennyit.

A teljesítményen meg egy kicsit húztam 11.5 kw.-ról 15-re, mert tényleg sokáig tartott mire felküzdötte magát 65 fokra + nem is volt utánna sem megfelelő a hőérzet.

Próbálkozunk tovább.
renault 2006.12.23 Creative Commons License 14422
7 bar
Előzmény: Teaway (14400)
Fido Dido 2006.12.23 Creative Commons License 14421
Egyébként fogalmam sincs mennyibe kerül a buszjegy! :)
Előzmény: janijani (14417)
Fido Dido 2006.12.23 Creative Commons License 14420

Félreérted! Én is vidéken lakom!

Előzmény: janijani (14417)
atiTDI 2006.12.23 Creative Commons License 14419

janijani:

A multkor beszéltünk az ecosy vizhőfok beállitásárol. Ránéztem, és megtaláltam a 3 db potit. Én ugye 2ről beszéltem, mert a külső hőmérséklet érzékelő paneljén annyi van, és nekem a szerelő azt mondta hogy azokkal lehet beállitani, pedig azt hiába tekerem. Tehát abból a másik 3ból (egy másik panelen van) melyik az ami kell nekem? A középső meg van festve pirossal, ha lenyitod a panelt akkor a feléd közelebb eső van a pirosnál távolabb esőt kéne állitani? Mindegyik kb 10-11 óránál áll most. Nem is értem hogy miért ugy van beállitva hogy 58-60 fok körül tartsa a vizet...

Köszi a segitséget!

Előzmény: janijani (14418)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14418

30-as fal nagyon vékonyka és a födémszigetelésed milyen?

Elszökik a meleg,a gázszámlád mutatja.

Hőszigetelni kell,

nézz be ide
Előzmény: LAcat (14413)
janijani 2006.12.23 Creative Commons License 14417
Te meg elhiszed hogy 200 a buszjegy,vidéken tudjuk hogy csak 145
Előzmény: Fido Dido (14416)
Fido Dido 2006.12.23 Creative Commons License 14416

"Elhiszem, csak nem értem, hogy vidéken miért a duplája."

Há' me' vidéken a buta emberek elhiszik, hogy annyiba kerül. ;)

Előzmény: enginer (14407)
Fido Dido 2006.12.23 Creative Commons License 14415
Nekem egészen véletlenül a hétfői beüzemelés (Vaillant) 12800 Ft-ba került. Budapesti cég. Plusz fizettem 2600 Ft kiszállási díjat, mert ez itten már vidéjk, kéremtiszelettel. :)
Előzmény: enginer (14401)
monyesz 2006.12.22 Creative Commons License 14414

Hm, nekem tavaly 12eFt volt, és ez nem bp.
Mintha azt hallottam volna, hogy ez egyenáras, tehát a képviselet diktál egy árat - de ez ügyben az sd-t lenne érdemes megkérdezni.

Előzmény: MZ/Y (14402)
LAcat 2006.12.22 Creative Commons License 14413
Sziasztok!

Egy kis segítség kellene.
Egy SD KLZ30-as kazánnal kűzdök, 1 éve van meg így nincs nagy tapasztalatom vele. A problémám az hogy kicsit magasnak találom a fogyasztást.
Az adatok: Családi ház, 2x 70 m2, 2.5m belmagasság (fsz. + tetőtér).
Falak 30-as, szigetelés nélkül.
Ajtók, ablakok idén cserélve, műanyag.
Radiátoros fűtés, semmi extra.
A hőmérséklet most folyamatosan 22-23 fok,kellemes, viszont napi 20-22 m3 fogyasztással.
(Melegvízzel együtt)
A teljesítményt amennyire lehetett visszavettem (kis csavar minimumra-szabad ilyet?)
A beüzemelő szerintem csak bekapcsolta, semmit nem állított rajta.
Így folyamatosan megy minimumon , tartja 40 - 44 fokos vizet.
Külső hőmérséklet érzékelővel, módosítva, szépen megy, amikor kell modulál.
Kérdés:
1. A fórumon olvastam hogy az alacsony teljesítményen járatás árt a kazánnak??
2. Ilyen körülmények között ez reális fogyasztás? (gyors fejszámolás alapján ez havi min. 60k gázszámla, és még nem is volt hideg...)
3. Van egy EBERLE szobatermosztát, de az inkább csak ront a helyzeten, mert amikor kikapcsol, akkor kb. 1 perc múlva a keringetés is leáll, a víz meg kihűl. Ettől aztán a hőérzet is rosszabb, + újra fel kell fűteni a vizet amikor a kazánt visszakapcsolja.
Jól gondolom hogy akkor már jobb ha folyamatosan megy a kazán de kis teljesítményen?

Köszi a segítséget!
enginer 2006.12.22 Creative Commons License 14412
Aham.
Így már értem. :))
Előzmény: Marcesz (14410)
enginer 2006.12.22 Creative Commons License 14411
Ha nem felejtem el, akkor én is rákérdezek hátulról (jövöre).
Előzmény: MZ/Y (14408)
Marcesz 2006.12.22 Creative Commons License 14410
Mert ott alacsonyabb az átlagkereset. :)
asdf_ 2006.12.22 Creative Commons License 14409
Elso korben nez be alulrol neki, nagy valoszinuseggel ott lesz a megoldas :)
Előzmény: KalásziM (14393)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14408
Hááát, ha még azt is elhiszed, hogy a megyében csak egy jogosult van, akkor megérted. :o)

Egyébként nem kérdeztem rá, lusta voltam. De hétfőn... nem, szerdán megkérdezhetem.
enginer 2006.12.22 Creative Commons License 14407
Elhiszem, csak nem értem, hogy vidéken miért a duplája.
Előzmény: MZ/Y (14406)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14406
Én már tegnap este írtam, hogy elhiszem, hogy pesten annyi. Ezem a másolatod már nem segít. :o)
De Te is hidd el, hogy vidéken nem annyi. :o(
Előzmény: enginer (14403)
enginer 2006.12.22 Creative Commons License 14405
4000Ft/db engedmény volt a mennyiség miatt.:))
Előzmény: Lacivill (14404)
Lacivill 2006.12.22 Creative Commons License 14404

10 darabnál már mennyiségi árengedmény van::)

Jó nagy lakásotok van::)

enginer 2006.12.22 Creative Commons License 14403
Ennél a cégnél az SD, Junkers beüzemelés is ugyan ennyi. :))
Előzmény: MZ/Y (14402)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14402
Figyelj, én elhiszem neked, hogy pesten 12e, de ha még jobban meg akarsz győzni, akkor ne Vaillant-os számlát másolj már ide!
enginer 2006.12.22 Creative Commons License 14401

Ma véletlenül a kezembe akadt egy számla, beüzemelésről:

Na ezért csodálkozom azokon a 25 ezres beüzemeléseken.

Előzmény: MZ/Y (14371)
Teaway 2006.12.22 Creative Commons License 14400
Hány bar-on áll a nyomáscsökkentő?
Előzmény: renault (14399)
renault 2006.12.22 Creative Commons License 14399

Sziasztok,

a vízhálozaton a vízóra után fel lett szerelve egy nyomáscsökkentő. (kb 10 bar nyomás van a közhálozatban). Egy ideig nem is volt vele semmi baj, de az utóbbi időben, ha megnyitok egy csapot, akkor pár perc után alig folyik a víz. A nyomáscsökkentőt szétszedtem, de a szűrőjében nem volt semmi kosz. Mi lehet a probléma?

Teaway 2006.12.22 Creative Commons License 14398
Hát, lássuk csak, pl. itt: Tágulási tartályok
Előzmény: tónibá (14396)
Teaway 2006.12.22 Creative Commons License 14397

Mit ír a használati utasítás?

Esetleg a gyártó oldalán találsz némi infót, amíg nem jönnek a fórumtársak.

Előzmény: KalásziM (14393)
tónibá 2006.12.22 Creative Commons License 14396
Hát azt nem tudom megmondani, de nem egy nagy darab. Esetleg tól-ig nem tudnátok mondani.
Előzmény: Teaway (14395)
Teaway 2006.12.22 Creative Commons License 14395
Attól függ, hogy hány literes kell.
Előzmény: tónibá (14394)
tónibá 2006.12.22 Creative Commons License 14394

Emberek!

Mennyibe kerül egy tágulási tartály (a kazán alá, a használati melegvízhez, hogy ne csöpögjön), meg a felszerelése?

KalásziM 2006.12.22 Creative Commons License 14393

Sziasztok !

Lenne egy kérdésem , amire  az infót köszönettel venném.

Tehát egy városi nagyházban egy kislakás (39 m2) fűtését és melegvízellátását egy olasz /radiant/ kombi zárt égésterű fali kazán biztosítja.  Jól fűt és megfelelő a melegvíz termelése.

Csak van egy rejtély : hol és mikor kell a rendszerbe vizet után pótolni ?

Indulásnál mintha "lötyögne" - csobogna a készülék.  Nem találom a kiegyenlítőt sem - valószinű a kazán hátulján van. És mennyi nyomással kell a rendszernek mennie ?  Hol van és  van e nyomás mérő rajta ?

MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14392
Most már mindegy. :o)
Lehet, hogy ott álltam volna, de tavaly okt. 30-án költöztünk, a kazánt okt. 29-én üzemelték be, épp' pakoltunk az albérletben, takarítottunk a házban, úgyhogy csak akkor jutottam oda, mikor a használatot magyarázta el. Ja, meg fizettem. :o)
Előzmény: janijani (14391)
janijani 2006.12.22 Creative Commons License 14391

Nem tudom hogy egy kaptafára mennek-e, én csak az enyémet ismerem úgy-ahogy.

Azért ha ott állsz mellette és szóval tartod ha más nem foci-nők-politika,megkínálod egy üdítővel kávéval sörrel még a legtrehányabb ember is megcsinálja amit kell.

Előzmény: MZ/Y (14389)
Marcesz 2006.12.22 Creative Commons License 14390

Nem hinném, hogy a megrendelőnek kellene utánaolvasnia ennek, elvégre azért fizet, hogy megcsináljanak helyette valamit. Mellesleg meg tök mindegy, hogy utánaolvas-e vagy sem, mert a hazai szerelők egy része egyszer vesz kezébe életében szakirodalmat, a mestervizsgája előtt (ha egyáltan van neki olyanja). Magyarán ha szembesíted a "tényekkel", meredten fog nézni rád, ahogy az én egyik szerelőm is tette, amikor megemlítettem neki az SI-mértékrendszert, illetve használatának előnyeit a tervezés során.

Előzmény: janijani (14388)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14389
A gázégőt lehet, hogy megnézetem mással. A villanyszerelőnkkel beszélgettem a múltkor és kiderült, hogy főállásban valamilyen tüzeléstechnikai cégnél melózik, pl. gázégőket állítanak be. Oda lehet engedi a kazánhoz, ha nem az SD-nél dolgozik? Egy kaptafára mennek ezek az égők?
Előzmény: janijani (14388)
janijani 2006.12.22 Creative Commons License 14388

Ezért érdemes utánaolvasgatni és magát kiképezni az embernek mert sok lelkiismeretlen bunkó szaki csak azért megy hogy leakassza a lét. Örülhet az ember ha kifog egy rendesebbet.

Hibáztál hogy nem álltál mellette,így azt csinált amit akart,most már sosem tudod meg.

Csak azt nem tudom hogy mondjuk egy bölcsésznek ki állítja be a fűtését.

Előzmény: MZ/Y (14386)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14387
Ha már puffer, akkor - szerintem - nagy és abból oldd meg a radiátorok fűtését is.
Egyébként Janijani jól írja, nem kevés meleg víz kell a padlónak (sőt!, főleg felfűtésnél), hanem egyszerűen csak sok a kazán teljesítménye hozzá. Gondold el, az én kazánom úgy, hogy együtt megy a padló és a radiátor, határon mozog, ha kint nincs meleg. Ha ebből csak a radiátor vagy csak a padló megy, akkor már rögtön sok és kapcsolgat.
Legegyszerűbb megoldás az lenne, ami nálam van és egy próbát megér:
Egy kiegészítő kütyü van a kazán alatt. Abból kikötöttem a padló szivattyúját, dugó a végére és mehet a konnektorba. Így, ha elindul a radiátor, fűt a padló is. Annyi, hogy a padló előremenőjét lentebb kellett venni kicsit.
Ez nem kerülne pénzbe (na, jó, villásdugó 300 ft) és talán elég is lenne.

2 előnye van nálam: egyrészt - szinte - megszűnt a kapcsolgatás, másrészt a padló mindig langyos-meleg. Míg külön termosztát vezérelte a padlót (igaz, egy xar Siemens, 1 fokos hiszterézisű), addig volt, hogy a padló csak naponta 1x indult, utána a padló forró volt 2 óráig, még meleg 6 óráig, aztán órákig hideg, mire végre újraindult a padlófűtés.
Előzmény: tgabika11 (14383)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14386
Nem álltam mellette, nem tudom, mit csinált. De.
Állítólag a gázégő nyomását be kell állítani. Ezt nem tudom, megcsinálta-e, de az biztos, hogy mikor visszahívtam őket, akkor mondta, hogy jön a faluba 2 nap múlva beüzemelni egy kazánt és akkor jön hozzánk is. (Persze ez nem jelenti azt, hogy ne kellett volna nekem is kifizetni a kiszállást a faluba...) Kérdeztem, hogy akkor műszer lesz nála, erre mondta, hogy nem szoktak ilyet hordani magukkal beüzemeléshez. Úgyhogy szerintem nálam is elmaradt.
A by-pass beállítása le van írva a kezelésiben, mint a beüzemelés része. Mikor javítani hívtam őket, mutattam nekik, de nem voltak hajlandóak hozzányúlni, mert hogy "azt a gyár állítja be, ahogy kell". Nem hatotta meg őket se a könyv, se az, hogy a kp-i szervíz vezetője szerint is be kell.
Előzmény: janijani (14384)
janijani 2006.12.22 Creative Commons License 14385

Én nem tudom miért írja mindenki hogy a padlófűtéshez kevés melegvíz kell. Nekem keményen visszafogja a kazánt.

Egy ilyen tárolótartály meg nem olcsó dolog.Ha kicsit veszel nem ér semmit,ha nagyot akkor meg sok helyet foglal. Én így gondolom.

Előzmény: tgabika11 (14383)
janijani 2006.12.22 Creative Commons License 14384

A szondát azért bedugta a füsgázmérő nyílásba ugye? És a turbón van 4 állítócsavar,azzal állítja be az égőt miközben figyeli a füstgázértékeket. Ezenkívül nincs azon mit beállítani.Szerintem.

A fűtést nekem sem állította be de nehéz is lett volna mert hétágra sütött a nap,volt vagy 30 fok.

Előzmény: MZ/Y (14381)
tgabika11 2006.12.22 Creative Commons License 14383

SZiasztok

Lenne egy kérdésem a padlófűtés hatékonyságát javítandó. Olvastam, hogy majdnem mindenkinek padló és radiátoros fűtése van. A kazán akkor kapcsol, ha a radiátor kör v. a padló kör termoja kér meleget. De! a padlófűtéshez kevés melegvíz kell, ezért a kazán aránytalanul sokat fogyaszt és sokat kapcsolgat, ráadásul kandalló rásegítéssel a termosztátoknál elég meleg van, de a padló is jó lenne, ha melegebb lenne.

Szóval, valami pufferen gondolkodom, amit felfűt a kazán, és abból a 40 fokos melegvizet a padlófűtés rész folyamatosan kapja.

Mekkora tartály kellene? És a hőcserélős tartályt hogyan kössem be? Szerintetek milyen ötlet?

üdv, Gábor

MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14382
Biztos vagy benne, hogy a padló visszatérője van belekötve a radiátor visszatérőjébe? El nem tudom képzelni... Nem lehet, hogy a hőcserélő visszatérője van a radiátor visszatérőjébe kötve? Mert az úgy jó.
Tágulásit én még mindenhol láttam a padlókörben. Igaz, nem szerelő vagyok, de a környéken épült elég ház, ahol meg tudtam nézni, hogy van a fűtés megcsinálva.
Előzmény: graum (14372)
MZ/Y 2006.12.22 Creative Commons License 14381
Hát pl. a gázégőt nagy valószínűséggel nem állította be. A by-pass -t pedig biztos, hogy nem. Ez utóbbi le van írva a kezelésiben (mármint hogy be kell állítaniuk), a gázégőt más gázszerelők mondták.
Előzmény: janijani (14380)
janijani 2006.12.22 Creative Commons License 14380

Na ne csináld...

Mit nem volt hajlandó megcsinálni? A füstgázbeállítást?Nem csinált semmit csak megnézte és vitte a pénzt? Nagyon el vannak azok ott szállva...

Nekem úgy jött be a kapun beüzemelni a srác hogy hozta a 30 kilós szerszámoskofferját. Sprével megnézte a gázbekötést, begyujtotta a kazánt és beállította műszeresen.Közben elmagyarázta a kezelését és megbeszéltünk mindent. Telefonszám, csak őt hívjam ha van valami gubanc.

Előzmény: MZ/Y (14362)
janijani 2006.12.21 Creative Commons License 14379

Ha nincs a szivattyúdon kisebb fokozat akkor az áramlás sebességét a bypass szelep nyitásával tudnád csökkenteni.

Vagy megkérdezni egy villanyszerelőt hogy mit lehetne csinálni hogy lassabban forogjon.

A Spiro Evig keringetőszivattyún gyárilag beépítve a keresztmetszet csökkentésével lehet lefojtani a vízáramot. A nyomásoldalon van egy szelep beépítve amivel talán a felére lehet lezárni a kiömlőnyílást.Mondjuk ez a leg energiapocsékolóbb megoldás, de egyszerű.

Itt a kazánodból kijövő előremenő csövön levő szelep részleges elzárásával tudnád ezt megtenni.

Előzmény: nemere (14378)
nemere 2006.12.21 Creative Commons License 14378
Ok, ok. Jártam már az oldalon de miután a terméket nem találtam a "Termékek" pont alatt a dokumentációknál nem is kerestem. Mondjuk tényleg semmitmondó volt ez a beuzemelési cucc, de legalább nagyjából látom hol kellene keresni a kapcsolót.
Előzmény: Teaway (14377)
Teaway 2006.12.21 Creative Commons License 14377
Előzmény: nemere (14376)
nemere 2006.12.21 Creative Commons License 14376
Hol? Hol?
Előzmény: Teaway (14374)
enginer 2006.12.21 Creative Commons License 14375
Padlófűtésnek sok idő kell amíg kilégtelenedik (teljesen).
Akár többször is rá kell töltened mikorra jó lesz.

150m3-nek sok a 8kW is, azért kapcsolgat.
Előzmény: graum (14372)
Teaway 2006.12.21 Creative Commons License 14374

"Viszont erről a Grundfos Up 15-50 -ről semmi info"

Elovastam a neten a 16 oldalas kezelésijét, de semmi érdemleges.

Előzmény: nemere (14373)
nemere 2006.12.21 Creative Commons License 14373
"Jól emlékszem, hogy te aggódtál a magas gázfogyasztás miatt. Összehasonlításképpen leírom az enyémet. Kb. 75-80m2 ház, új nyílászárókkal, a falak 38cm tömör kistégla 3cm-es hőszigeteléssel (ez az előző tulaj baromsága), a padló alatt kb. fele arányban van hőszigetelés, a fafödémen is kb. fele arányban 10cm gyapottal leterítve. A kazán elég régi, de jó állapotú, erősen túlméretezve. A fogyasztás napi 21fok átlag mellett mostanság 10m3. Ebből kb.1m3 a melegvíz-fűtésre, és van némi veszteség a fűtetlen pincében tekergő szigeteletlen fűtéscsövek miatt (5-10% lehet). Tehát kb. 8m3 a fűtés átlag 0 fokos kinti hőmérsékletnél."

Hát igen nekem hiányzik a födém szigetelés (ha minden igaz már nem sokáig, úgy néz ki a cégtől kapok családalapításit amiből redőny, 10 cm gyapot lesz vásárolva januárban), viszont a kazán újabb, és a falszigetelés is vastagabb, tehát 8m3 nálam is reális lenne, de tegnap is 10.5 m3 volt. próbálkozunk tovább.

Viszont erről a Grundfos Up 15-50 -ről semmi info.
Előzmény: sz0989 (14287)
graum 2006.12.21 Creative Commons License 14372
Hali!

Van egy Saunier Duval F24E zárt égésterű kazánom, Nov. 30 -án lett kész a gázbekötés, tehát akkor kezdtem el fűteni gázzal, és ekkor történt meg a rendszer feltöltése is vizzel. (Sajnos nem voltam ott). 1 padló kör és 1 radiátor köröm van ( 2 radiátor összesen).

A problémám az, hogy tegnap leállt a kazán vízhiányra panaszkodva, eddig 1 -és 1,5 bar között állt kijelzője. Nosza felnyomtam kb 1,5 bar -ra a kazánon lévő csappal, ahogy a kazán doksijában írva vagyon. 1 napig bírta , ma megint leállt. Közben láttam, hogy némi víz (nem sok) jön ki a légtelenítökön. A kezelési azt írja ha ez sokszor (mi a sok? ) előfordul, hívjak szakit.
Annyit tennék hozzá még, hogy a radiátoros és padló kör hőcserélővel van leválasztva , viszont a padló körnek nincs saját tágulási tartálya, hanem a radiátoros visszatérő és a padlókör visszatérője át van kötve egy flexibilis csővel, kvázi söntöli a hőcserélőt .
A szaki azt mondta erre, ez így van jól nem szabad elzárni ezt a csövet a padlókör is a kazán beépített tágulási tartályát használja. Nem mellesleg a feltöltés is közös így ugye.
Jól van ez így?

Régebben írtam, hogy sokat kapcsolgat a kazán, a kis potiját levettem "mini" állásba, ami a dokski szerint 8KW körüli (150 m3 légtér, drivit+5cm szigetelés 38-as tégla), nem tudom..., most kb is kb 5-10 perc alatt felfűti a vizet a beállított 65 fokra (padló előremenő 40 fokra állítva) aztán lekapcs, aztán kb 5-10 perc múlva bekapcs, amig a szobatermosztát le nem kapcsolja.

Akinek van valamilyen ötlete ne habozzon.....

Üdv
Graum

MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14371
Igazad van, írtad. De azzal az üres sorral jól megzavartál. :o) Úgyhogy mea culpa!
(Bár a távolság nem igazán indokolna magasabb árat, állítom, hogy pesten sokkal többet kell autózni, mint Debrecenben és mégis itt drágább. Az éves átvizsgálás is drágább vagy 2e-rel.)

Marad a másik: ha a web-lapon csak egy cég van, a garanciajegyen is csak egy, akkor nem tudom, hogy lehetne másik céget találni. De holnap rákérdezek, van-e még valaki Debrecenben (Hajdú-Biharban).
Előzmény: enginer (14369)
MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14370
Na, mostmár megnézem, írtad-e, hogy pesti ár.
Előzmény: enginer (14369)
enginer 2006.12.21 Creative Commons License 14369
Pesti árat írtam és azt is, hogy talán a távolságok miatt kevesebb.
Az, hogy a weblapjukon meg a garancia papiron csak 1 cég szerepel az nem azt jelenti, hogy annyi is van. (Tapasztalat)
Hajdú-Biharról fogalmam sincs.
Előzmény: MZ/Y (14368)
MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14368
Amire reagáltam, abban nem pesti árat írtál, hanem csak annyit, hogy a beüzemelés ennyi (talán 12e?). És én (nem egyedül) ezt cáfoltam.
A másik rész: az én tapasztalatom, hogy Hajdú-Biharban csak 1 beüzemelő van. Ha szerinted több, írd már meg, kik azok. De ne olyat írj, akit ismer és kihív a szerelő, aztán kiderül, hogy garancia az nincs, mert mégiscsak a T-Gáz az egyetlen jogosult. A szomszéd így járt...
Előzmény: enginer (14367)
enginer 2006.12.21 Creative Commons License 14367
Azt tényleg jobban tudod, hogy Te mennyit adtál,
Azt meg én tudom jobban, hogy mennyibe kerül (Pesten).
Előzmény: MZ/Y (14366)
MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14366
Akar a fene kötekedni veled, de ugye nem gondolod komolyan, hogy bár én fizettem a beüzemelőnek, szerinted Te jobban tudod, mennyit adtam?
Előzmény: enginer (14361)
Pitti11 2006.12.21 Creative Commons License 14365

Ezt határozottan meg tudom cáfolni.

Lehet, hogy máshol így van, de nálunk nem tudták elintézni.

Előzmény: enginer (14364)
enginer 2006.12.21 Creative Commons License 14364
Konkrétan pont az SD lapján nincsen rajta minden beüzemelő/szervizes.
Pl. Budapest és Pest megyében sem csak a KOMÉTA 2001 Kft van.
Szép is lenne. :))
És nem csak a SD küldhet beüzemelőt.
A kivitelező, az SD nélkül is hivhatja a saját (ismerős) beüzemelőjét.
Előzmény: Pitti11 (14363)
Pitti11 2006.12.21 Creative Commons License 14363

Megnéztem a SD oldalán a szervízhálózatot. 3 megye van ahol 2 hivatalos szervíz dolgozik, a többiben egy. Más kérdés, hogy azoknak van több székhelyük, de választani akkor se tudunk, a központban jelentjük az igényünket. Mivel a fűtésszerelőm Veszprém megyében dolgozik többet, napi kapcsolatban van az ottani márkaszervízzel ...puszi haverok.... Próbálta elintézni, hogy ők jöjjenek... nem tudta... 

A beüzemelés árát meg akármennyire tudod, mi annyit fizetünk amennyit a mókus mond a munka végén... szóval teljesen mindegy ki mit mond én tapasztaltam a bőrömön. 

De merek fogadni, hogy abban a megyében ahol 2 szervíz van, ott is fel van osztva, hogy melyik település kié. 

Előzmény: enginer (14361)
MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14362
Mindenhol lehet hiba.
Amúgy mindent nem lehet előre beállítani, nekem az a bajom, hogy az előírt helyszíni beállítást nem volt hajlandó a beüzemelő megtenni. A lóvét persze vitte...
Előzmény: janijani (14353)
enginer 2006.12.21 Creative Commons License 14361

Te látom csak kötekedni akarsz velem.

Maradjunk annyiban, hogy jobban tudom, mint Te, hogy mennyi a beüzemelés. :))

Előzmény: MZ/Y (14347)
_csillesz_ 2006.12.21 Creative Commons License 14360
Szerencsére nálunk mindenben igazat mondott a kivitelező (aki a befektető is egyben), mindenkinek csak ilyen embert kívánok aki csak új házat / lakást venne...

Mindenesetre jobb félni... ahogy a mondás is tartja, nehogy az én családom legyen a 0,009 %
Előzmény: janijani (14358)
_csillesz_ 2006.12.21 Creative Commons License 14359
Anyóséknak is vettünk tavaly szóval nem sajnálom rá, sajnos ismertem egy családot ahol csak 1 gyerek élte túl a mérgezést, a másik és a szülők nem....

Egyébként igen, zárt égésterű, voltak itt kazános bácsik "beüzemelni" tőlük meg voltam olyan bambesz h elfelejtettem kérdezni, visszautalva az előzőekre, ők is azt mondták h egy év a garancia , de ha egy éven belül kihívom őket ellenőrzésre, akkor meghosszabbodik egy évvel újra...

Előzmény: farriss (14357)
janijani 2006.12.21 Creative Commons License 14358

Ez zárt rendszerű kazán ugye?Akkor valóban minimális,szinte 0 az esély hogy CO jöjjön ki belőle.

Egyszer azt nyilatkozta a rádióban valami budapesti kéményseprő főmufti,hogy egyáltalán nincs szükség a CO érzékelőkre mert ők évenként megvizsgálják a kéményeket és így mindenki biztonságban van.

Te döntesz, hogy kinek hiszel,mit hiszel.

Ebben az esetben úgy tűnik igazat mondott a kivitelező

Előzmény: _csillesz_ (14354)
farriss 2006.12.21 Creative Commons License 14357
Akkor valószinüleg zártégésterű a kazánotok, ebben az esetben tényleg nem kell - elvileg CO érzékelő. Mindenesetre12-13 e ft-to megér az élet...
Előzmény: _csillesz_ (14354)
janijani 2006.12.21 Creative Commons License 14356

Érdemes-e cserélni?

Szerintem attól függ hogy mennyi a mostani számlád, mennyit tudnál spórolni.

Ha egyébként is cserélnél akkor csak kondenzációsra érdemes.

Kéményproblémák esetén is előnyösebb a kondenzációs mert olcsóbb a füstgázelvezető rendszere. Műanyag cső gumi tömítésekkel,nekem kb 40 000 Ft volt az egész.

Számolni kell és az alapján dönts. 

Előzmény: balogati (14343)
_csillesz_ 2006.12.21 Creative Commons License 14355
Lehet hogy inkább cirkót kellett volna írnom :?
_csillesz_ 2006.12.21 Creative Commons License 14354
Sziasztok,

mi épp beköltöztünk új lakásunkba és ilyen kazánunk van :kazán

A kivitelező mondta, hogy duplafalú a kémény, ezért nincs szükség co érzékelőre...

Ez így van?

Köszi, _cs_
janijani 2006.12.21 Creative Commons License 14353

Ez szép.

Az SD állítólag gyárilag beállított és ellenőrzött kazánokat ad el.

Előzmény: littlejohnny (14346)
janijani 2006.12.21 Creative Commons License 14352

Úgy látszik ezt is ki kell fogni,nekem harmadik éve van meg a monox 2000 és nem volt téves riasztás.Riasztás volt már kétszer is,mindkét alkalommal sokat ment a sütő a konyhában.

Azt írják hogy 5 év az ideje,van még 2 évem eldönteni hogy ugyanilyet vegyek vagy valami mást.

Viszont elgondolkoztató hogy a gázkészülékekben levő füstgázérzékelő szenzor meddig jó vajon?  

Előzmény: Fido Dido (14342)
MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14351
Úgy látom, nálatok van 2 szervíz is, valamelyiknek helyi képviseletei.
De a megyék többségében csak egy szervíz meg a képviselői vannak.
Előzmény: littlejohnny (14348)
asdf_ 2006.12.21 Creative Commons License 14350

Ugyan nem SD, de beuzemeles temahoz:

A mienknel ugy van /Radiant/ hogy hiaba van 80 szerelo is a kornyeken /nincs ;)/, amelyik beuzemelte, onnantol kezdve 2 evig az a kazan az ove, masik szervizes nem fog kijonni hozza, azt mondja, hogy aki beuzemelte, azt hivjam /es ez a garjegyen is fel van tuntetve asszem/.

MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14349
Nem akarom az ürömöt keverni az örömödbe, de arról volt szó, hogy ezt a panelt kicserélnék valamikor? Ez így elég érdekes...
Előzmény: littlejohnny (14346)
littlejohnny 2006.12.21 Creative Commons License 14348
Hat itt Somogy megyeben a kozponton kivel van egy kepviselet Kaposvarott, meg asszem 3-4-5 teruleti kepviselo. A beuzemeles nalam egy gaz fozolap rakotessel egyutt volt 14k.
MZ/Y 2006.12.21 Creative Commons License 14347
Komolyan nem értelek néha...
Tegnap kijelentetted, hogy mennyi az SD-nél a beüzemelés. Hárman rögtön tudjuk cáfolni.
Most kijelented, hogy több beüzemeléjük van egy-egy területetn. Ezt megint tudom cáfolni - hacsak nem mondassz Debrecenben egyet a T-gáz -on kívül
Miért állítassz dolgokat, ha nem vagy biztos benne? Ha biztosnak véled a tudásod, miért nem nézel azért utána?
Előzmény: enginer (14332)
littlejohnny 2006.12.21 Creative Commons License 14346
Nah tortenes volt...
Aki tudja az elozmenyeket az erteni fogja.
Uj panel megerkezett, szerdan jott a szerelo. Panel berak, gaz nyit, villany bedug, kapcsolo kapcsol... es semmi.
Fejvakaras. Par telefon, mericskeles, tanacskozas, aztan arra a megallapitasra jutottak, hogy valami masik panel a rossz (nem birtam megjegyezni hol, merre), de az tuti nem lesz meg karacsonyra. Mar eppen csomagolt, hogy megy, de eszebe jutott meg, hogy felhiv valakit. Az a valaki is vakarozott elso korben. Pakolas folytatodott, mar majdnem indult, mikor az elozo csoka visszahivta. Annyit mondott, hogy nezze meg a sorozatszamot, mert a 36-40.het kozott gyartott keszulekeknel elofordulhat valami kis bibi. Tanacsolta, hogy valami megint masik kis panelt (vagy mit, mar nem is tudom) vegyen ki, rakja valami meleg helyre par percre, majd rakja vissza. Kiszed, melegit, visszarak, gaz, villany, bekapcsol... es ELINDULT!
Elso reakciok: "kazant ennyire meg nem vartam, hogy elinduljon", "ha ezt valamelyik kollega meseli el, kirohogom", aztan egy izes kis karomkodas is belefert.
Na attol fogva popecul megy a dolog.
Ezek utan meg elmeselte, amit mar lentebb is irt valaki, hogy "kisebb" fajta kaosz uralkodik a videki szervizkepviseleteknel. Az info valahol mindig elakad, joforman csak azt tudjak, amit egymastol kapnak infot.
De a lenyeg!
Megvan a karacsonyi ajandek! Vegre ott is allhatunk! :)
(De ez az orlodes, ami ebben a 2 napban volt, haaaaat... senkinek sem kivanom.)
Fido Dido 2006.12.21 Creative Commons License 14345
Volt itt másnak is gondja vele.
Előzmény: farriss (14344)
farriss 2006.12.21 Creative Commons License 14344
Nekünk is Monox van, eddig még nem volt vele baj, nem volt téves riasztás. Mai fejemmel mindenesetre Senco-t vennék.
Előzmény: Fido Dido (14342)
balogati 2006.12.21 Creative Commons License 14343

Érdeklődnék a hozzáértő szakiktól, hogy érdemes-e lecserélnem a jó öreg öntöttvas állókazánomat egy kondenzációsra a következő paraméterek esetén:

-Lakás hasznos alapterülete 114m2, PTH38NF falak- jelenleg nincs külsőleg hőszigetelve, de tervezzük

-alu radiátorok, így kb 50l víz van a fűtési rendeszerben,

-jelenleg 64/58 hőlépcsővel üzemel a rendszerr kint -1C, bent 20C esetén

Fido Dido 2006.12.21 Creative Commons License 14342
Nem akarok a lelkedbe taposni, de a monoxnál szarabb CO risztót még nem láttam. Nálunk folyamatosan téves riasztásokat adott. Kipróbáltam olyan helyen is, ahová még véletlenül sem kerülhet be CO, de ott is jelzett, teljesen véletlenszerű időpontokban. Aztán vettem egy Senco-t. Az működik is. De ha már ilyenbe ruház az ember, akkor a Honeywell is jó választás.
Előzmény: janijani (14334)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14341
Na,rosszul fogalmaztam. Tehát 2 utú vagyis 3 járatú szelep van.
Előzmény: janijani (14340)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14340

Sőt ha tudnád hogy van még egy Totya kazán is a rendszeren,amit nem használunk,de abba is be tudok gyujtani. Az alsó két szintet tudom vele fűteni, ha a fölsőt is akarom akkor egy golyóscsapot el kell zárnom és egy másikat kinyitni.

A gázkazánt kizárni és mellette a 3 utú szelepet áthidalni.

A pincében van egy hétre való tüzifám ha minden kötél szakad...

Előzmény: enginer (14337)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14339
Lehet hogy új,nálam így működik 18 éve.
Előzmény: enginer (14337)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14338

Akkor én simán jól jártam,beüzemelés 11040 +kiszállás 1700= 12740 Ft

Murányi Épületgépészet Pécs

Előzmény: enginer (14300)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14337
Húúhaa!
Ez valami új.

Előzmény: janijani (14336)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14336

Biztos hogy kell neked az a hőcserélő a rendszerbe?

Esetleg lehetne felváltva üzemeltetni a radiátor és a padlófűtést ha mindkettőnek jó a 45 fok és a kazánod is kondenzál

Előzmény: gattodireggio (14298)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14335

Beüzemelő pont sz@rik bele, hogy milyen a fűtési rendszered.

Beüzemeli a kazánt, meglesi a követelményeket kazán oldalról és elmegy.

Általában egy kicsit képzettebb szakik, mint azok akik kiépitik  a fűtésedet, de mivel nem Ők veszik fel érte a pénzt nem foglalkoznak vele.

Ha éppen olyan napjuk van és komoly hülyeségeket látnak talán még elejthetnek 1-2 jótanácsot. Érdemes elbeszélgetni velük, mert eleve többett látnak, mint egy mezei fűtésszerelő.  

Előzmény: Prefetto (14333)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14334

Te döntesz,a C 24-es nem egy rossz kazán egyébként.

Ha a kéményed jó és felakasztasz egy Szénmonoxid-gáz érzékelőt a lakásban az életed is biztonságban van.A monox 2000 nemcsak a szénmonoxidot hanem a gázszivárgást is jelzi és van benne relé akár kikapcsolja a gázt is ha baj van.

Az én C 30-asom is jó volt,csak én elfogyasztottam évenként 3500-4000 m3 gázt.Ebből fűtésre 3000-et.

Ha cserével csak 20%-ot megspórolok az is szép,ha bejönne a marketingduma 30% még szebb lenne. Egy év múlva megtudom.Mindezt úgy hogy nálam adott volt az alacsony hőmérsékletű radiátoros fűtés és a padlófűtés.Optimális körülmények egy kondenzációs kazánhoz, szinte semmit nem kellett átalakítani.Szinte ordított hogy cserélni kell.

Nem tudom neked mennyi a gázszámlád,mennyit tudsz spórolni a cserével.

Azt írod hogy 70/50 fokos a rendszered és éjszakánként nem fűtesz.Gondolom elmenne max 50 fokon is hosszabb fűtési idővel és akkor kondenzálna egy kondenzációs kazán nálad is és számíthatnál a 100% feletti hatásfokra.

Addig is csinálhatsz egy próbát,ha a C 24 alatti gázcsapot lezárod annyira hogy max 50 fokon menjen, megnézheted elég-e ennyi fűtés a lakásodba és mennyi időnként kapcsol a termosztátod.

Számold ki mibe kerül,mennyi idő alatt térül meg.

Az ablakokon sokat spórolhatsz,különösen ha redőnyt is tetetsz rá.

Előzmény: sas2006 (14295)
Prefetto 2006.12.20 Creative Commons License 14333

Nyilván... addig tökéletes badarság a  padlókört hajtani amíg a fűtés áll. Bár ehhez mi kellünk megállapítani, nem a szerelők és mérnökök tömkelege?

Aki kiépít vagy gyári szerelőként vizsgál egy rendszert, és épp ezeket nem vágja, akkor mihez ért????????????

Előzmény: enginer (14329)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14332
Nincs monopol helyzet.
Területenként több beüzemelő is van és nem az SD alkalmazottai. :))
Előzmény: Pitti11 (14330)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14331
Ez az a tényező amit eleve kötelező veszteségnek számolnak a hagyományos kazánoknál. Így jönnek ki azok a varázslatos értékek a prospektusokban. :))
Előzmény: Prefetto (14328)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14330
Tudom, hogy nem csak az SD és persze oka is van, hogy nem üzemelheti be bárki. De ez így monopolhelyzet, én nem hívhatok mást csak és kizárólag a területi hivatalos márkaszervízt, vagy fuccs a garanciának... az meg annyit kér amennyit kér, nincs más választásunk...
Előzmény: enginer (14326)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14329
Ne feledd, hogy termosztáttal kapcsolgatják a kazánt!
A primer oldalon csak időszakonként van melegvíz, így elég gyakori a felfűtés.
Előzmény: Prefetto (14327)
Prefetto 2006.12.20 Creative Commons License 14328

Teljesen értelek,  igaz amit állítasz.

De a tervezéskor a kazán lángteljesítménye és a hőcserélő teljesítménye összhangba van hozva. Tehát ha azt érzékelnéd, hogy a hőcserélőből túl FORRÓ közeg távozna, akkor lehetne realitás hogy kicsi a lángokhoz. De ezt a hőmérsékletet a  már köztudott okokból nem lehet 110-120 vagy akármennyi fok alá engedni huzat és páralecsapódási okokból.

Megint az van, hogy mindenképpen illendő elengedni a meleg egy részét kifelé.

Vehetjük úgy, hogy amit nem fogyaszt el az elszívó venti, azt elfogyasztjuk gáztöbbletként hogy fűtsük a kéményt a huzathatásért.

Előzmény: enginer (14325)
Prefetto 2006.12.20 Creative Commons License 14327

Hőcserélő meg minek?

És a négyzetméternyi felületen hogy lehet 20 fok hőm. különbség?

A legkisebb is 7 kW-os, már az is be tudna fűteni egy kisebb házat.

A padlófűtés eleje és vége közt már elhiszem, de 1-2 foknál többet nem kellene esnie a két oldalon.

Vagy alig van áramlás a primer oldalon, miközben   a szekunderen folyamatosan keringeted. A primer áramlási sebességet kellene megemelni tán.

enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14326
Nem csak az SD, és nem véletlenül.
Előzmény: Pitti11 (14323)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14325
A láng faszán körbe van szigetelve, csak a hőcserélő "lamellái" között tud távozni a kéményen.

Szeritem:

Minél nagyobb a láng és minél kisebb a hőátvevő felület (hőcserélő) aránya, annál több meleg képes keresztűl haladni a hőcserélőn, hasznositás nélkül a kéménybe.

Viszont, ha bazi nagy a hőcserélő és relative kicsi a láng (moduláció), annál inkább nagyobb az esély arra, hogy a hőcserélő képes átvenni a láng hőjének ~100%-át.

Mikor is nagyobb a kazán hatásfoka?

Előzmény: Prefetto (14322)
domi_nick 2006.12.20 Creative Commons License 14324
Természetesen:)
Előzmény: Pitti11 (14314)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14323

A fűtésszerelőm hivatalos gázszerelő is. Tehát a gázvezetéket ő tervezte és ő vetette át a gázművekkel, a kazánt csak azért nem üzemelhette be, mert nem ő a hivatalos márkaszervíz. De pl a gázfőzőlapot is beüzemelheti.

Csak vannak gyártók mint pl a SD, akik kikötik, hogy biza ki az aki beüzemelheti a kazánját.

Előzmény: enginer (14316)
Prefetto 2006.12.20 Creative Commons License 14322

Maga az a hőenergia nem vész el sehová, amit a feljebb helyezett hőcserélő miatt elveszteni vélsz. Az is megjelenik fent csak egyenletes eloszlásban. Ami félremegy, csak oldalra mehetne, de hát ott is csövek vannak. Vagy mi magunk a helyiségben amiben a kazán áll.  A problém inkább az, hogy nem lehet minden hőt kivonni a kazánból, mert akkor nem lenne huzat. Egy elszívás tehet az ügyért, de a villanymotor által elfogyasztott áram és a többletköltség fényében megéri?

Én inkább rászállnék a beszívott levegő hőcserélésére, sztem tetemes energia megy így ki a  házból (vagyis hogy beszívjuk kintről a jéghideg levegőt, amit ismét fel kell melegítenünk) 

És amit a kémény még kihúz????

Előzmény: janijani (14289)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14321
A golyóscsapig azok szerelik a gázcsövet (víz-gáz, fűtés szerelők), nem a beüzemelők.
És képesek csodákat művelni.
Felőlük simán meghalhat bárki, csak elötte adja oda a pénzt. :((
Előzmény: Teaway (14320)
Teaway 2006.12.20 Creative Commons License 14320

Fűtésszerelők gázfőzőlaphoz? Vagy ez csak példa volt?

Előzmény: enginer (14316)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14319
Akkor talán azért, mert az vidék. (nagyobb távolságok vannak, vagy mi?)
Pöstön olcsóbb. :))

12e a beüzemelés.
6e az éves karbantartás.
Előzmény: cdl1 (14317)
Prefetto 2006.12.20 Creative Commons License 14318

Vásárolj. Azt szereltem, nem volt rá panasz.

Fogyasztáscsökkenés? napi szinten nem igazán okozhatsz csökkenést, 5% körül max.

Ha a kazánod ki-be kapcsolgat, a szivattyú nem megy egész nap, az havi 1500  ft spór minimum, nem kopik annyit,

ezenkívül a hatásfoka is a teljes teljesítmény körül a legjobb, mert a leszabályzáskor csökken a hőmérsékletkülönbség a hőcserélőnél a két közeg között.

Ez utóbbi már saját vélemény.

én semmiképp nem  cserélném le a működő régi kazánom, max ha elektromos gyújtású lesz, de úgy is elég lesz a legolcsóbb, végülis mindben már ugyanaz az anyag van

Előzmény: sanza-001 (14191)
cdl1 2006.12.20 Creative Commons License 14317
Debrecen, a ház 6 km-re van a várostól(Martinka)
Előzmény: enginer (14315)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14316
Azért kell egy pőcsétes ember a beüzemeléshez, mert a fűtésszerelők olyan szabálytalanságokat művelnek, amit egy hozzáértő szakembernek kell sajnos felülbírálnia.
Előzmény: Pitti11 (14312)
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14315

Ez merrefelé van?

Sokan még a 12e-re is hüledeznek.

Előzmény: cdl1 (14304)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14314
Magyaralmás??? :)
Előzmény: domi_nick (14313)
domi_nick 2006.12.20 Creative Commons License 14313
Oksa kösz, megyek tökölni:)
Ha villanást látsz Almás felől, az én voltam:)
Előzmény: Pitti11 (14311)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14312

Ez van kishazánkban... nem mindegy, hogy ki nyitja ki a csapot :) Az igazság az, hogy a pecsétet meg a hivatalos garanciajegyet fizetjük ki...

Pl egy gázfőzőlap-hoz miért kell gázszerelő? Van egy gázcsonkom golyóscsappal, meg van a  főzőlapom, a kettő közé meg be kell rakni egy flexibilis csövet, kell 2 db tömítés meg 25-ös vagy 27-es villáskulcs.. Ja és egy pecsét a garancialapra...:D 

Előzmény: Lacivill (14310)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14311

Az-az biza :)

Na hát nemtom, én megjelöltem az egyik fogát vékonyhegyű filctollal, hogy hova állítótta a szerelő, ja meg húztam egy vonást a házra is, Nagyon ne tudjam elcseszni :)

Aztán egy parányit visszatekertem és vártam a fejleményt. Pl akkor lehet vele jól játszani mikor épp 60-61 fokon jár, ott szépen hallja az ember füllel, hogy mennyire modulál, ha nem tetszik akkor lejjebb vagy feljebb tolom :) Elszórakoztam vele egy fél órát, de frankó lett. A végeredmény az lett, hogy a kis filctollal jelölt fogacska épp bebújt a házba :)

Amúgy van elég nagy "holtjátéka" szóval csak finoman piciket... :)

Előzmény: domi_nick (14309)
Lacivill 2006.12.20 Creative Commons License 14310
Golyóscsap kinyitása : 7.000.- pénz, nem semmi!!!
Előzmény: Pitti11 (14307)
domi_nick 2006.12.20 Creative Commons License 14309
Aham.Az a fehér műanyag fogaskerékszerű izé az?
Mennyi tekerés egy fok?
Más mértékegységet nem tok hirtelen:)
Előzmény: Pitti11 (14308)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14308

Van az a Honeywell kombinált gázszerelvény vagy mi :) Tulajdonképpen abból megy a gáz a fúvókákhoz. Fekete-piros műanyag háza van, Na a tetején van egy kis tekerentyű, én potméternek nézem. Na azzal lehet a kazán elektromosan szabályozott minimumát beállítani. A lényeg, hogy ha lejjebb tekered (a hőcserélő felé) akkor előbb kezd modulálni. Gyárilag, ha a -műszernek hihetünk- 2 fokkal a beállított hőmérséklet előtt modulál, na ez nekem nem tetszett és visszavettem annyira, hogy 5 fokkal előbb kezdi levenni a kakaót, Így nagyon ritkán éri el a 65-öt inkább olyan 63-64 körül dolgozik. De nem kapcsolgat.

Jó persze mikor már csak abban a szobában van hőigény ahol a termosztát van, (az összes többin lezárt a termofej), akkor nincs mit tenni kikapcsol... De ez is ritka :) 

Előzmény: domi_nick (14305)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14307

Na előkerestem a tavalyi munkalapot :)

Gáz alá helyezés: 7.000,-

Beüzemelés 11.000,-

Kiszállási díj 3.500,-

Cakumpakk 21.500,-

Az idén már 4000 volt a kiszállás, tökmindegy, hogy a benzin szinte olcsóbb mint tavaly :)

Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14306

Bocs, hogy most nem a kérdésedre válaszolok, sajnos amúgy sem sokat tudok laikusként segíteni... De egy újabb bizonyíték arra, hogy a szakember mennyire nem figyel oda a munkájára, ...hogy lehet kifelejteni egy hőcserélőt? Sajnos tojnak a megrendelő fejére, minél előbb letudják a munkát oszt hali. Sajnos én is így jártam, mint ahogy volt már szó róla, (rossz helyen van gyűjtve a visszatérő). A szakit azóta se tudtam kicsalni, de beígérte, hogy januárban megnézi és megbeszéljük.

Közben tegnap elmondtam ezt a SD szervizes embernek, és kapásból azt a megoldást mondta, ahogy én lerajzoltam anno itt a topicban. Ehh mondom tök egyértelmű, de akkor miért nem úgy csinálta, ok nélkül nem tudom elképzelni. Nos erre meg az lehet a válasz, hogy ez volt a csővezetés szempontjából az egyszerűbb, Nem kell csövet szivattyút kikerülni... Na mondom ha csak ennyi az oka akkor lehidalok :(

domi_nick 2006.12.20 Creative Commons License 14305
Kormos szaki volt az elkövető?:)
Elmondanád kicsit bővebben ezt a poti-dolgot?Hol van ez a kazánon, merre keressem?
Csak mert az enyém is ilyen és bár 65 fokra van beállítva, jócskán felszalad 75 fölé is...
130nm, két szint, két kör.
Előzmény: Pitti11 (14301)
cdl1 2006.12.20 Creative Commons License 14304
Ez cégfüggő lehet:Munkatársamnál a héten 25-ért helyezték üzembe az SD kazánját!
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14303
Tudomásom szerint radiátoroknál igaz a 20fokos hőlépcső...
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14302
Nem vagyok szakértő, de szerintem padlófűtésnél nem lehet 20 fokos hőlépcső, kivéve a felfűtés időszakában. Nálam ha már melegít a padló, akkor a 40 fokos előremenővel 32-33 a visszatérő. Aztán én már egyre kevesebb helyen látok hőcserélőt a padlókörön. Amióta 100% diffúziómentes csövek vannak, azóta nem sok helyen használják ...szerintem... ,de cáfoljatok meg...
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14301
Hát látod, így megy ez :) A beüzemelés már nemtom mennyi volt, ...pont egy éve :) De az éves karbantartás bizony fejér megyében 11 db ezres. :( Ennyit mondott a kolegina is aki felvette a munkát, és kaptam elismervényt szvsz nem zsebre ment...
enginer 2006.12.20 Creative Commons License 14300

Az jól megszámolta neked!

12e a beüzemelés

és 6e az éves karbantartás, kiszállással

Előzmény: Pitti11 (14281)
MZ/Y 2006.12.20 Creative Commons License 14299
A 21 fokos padló-előremenőt mikor mértétek? Azonnal, vagy vártatok vele?
gattodireggio 2006.12.20 Creative Commons License 14298
Van erre magyarázat???

Kb 3 hónapja érdeklődtem itt szakértőktől kazánügyben, azóta a kazán (thermomax inka) működik, fűt, sőt lebirkóztuk az állami bürokráciát: megszereztük a szükséges engedélyeket is (megyei tigáz főnök tervezte a rendszert, különben a büdös életbe nem bólintanak rá).

Valami félreértésből kifolyólag (gázszerelő véleménye miatt), a padlófűtéses rendszerből kimaradt a hőcserélő. Újjab gázszerelő, + gyári szakvélemény, + internet hatására a hőcserélőt hozzáadtuk a rendszerhez tegnap.

Hát ez hiba volt!

A hőcserélőbe beérkező 37 fokos víz, a hőcserélőből huszonegynehány fokosan kilépve "fűtené" a lakást. A hivatalos Thermomax szerelő szerint ez így normális, a hőlépcső 20 fok. Viszont a kondenzációs kazánnak 40-45 fok felett nem célszerű működnie, mert akkor minek kondenzációs, ugye!

Tehát most van egy fűtésrendszerünk, ami vagy fűt, vagy kondenzációs üzemben dolgozik (amiért megvettük), de akkor meg nem fűt!!

Most akkor mi van??????? Borzasztó hálás lennék bármilyen megoldásért!!

SzLajos2 2006.12.20 Creative Commons License 14297

Sziasztok!

Van-e valakinek pro/kontra érve szűrős sarokszelepekkel kapcsolatban (vagy bármilyen fontos info)?

Hallottam olyat is hogy kell, de az kivitelezőm azt mondja hogy felesleges - mivel lesz egy lakás szintű vízszűrő - és egyébként  is csak folyamatosan eltömődne.

Szerintem meg inkább az tömödjön el mint a drága csaptelep.

Vélemények?

Jalos

Athes 2006.12.20 Creative Commons License 14296
Sziasztok,

nem tudom, jó helyen járok-e, de hátha tudna valaki segíteni, hogy Budapesten hol lehet párátlanító készüléket bérelni?

Ha valaki tud, legyen szíves jelezze. Köszi!
sas2006 2006.12.20 Creative Commons License 14295

én is egyfolytában gyűjtöm a pro és kontra érveket a c24-es kazánom kondenzációsra cseréléséhez.

ami biztos: a kondenzációs kazán kondenzálva 107 %, nem kondenzálva 97-98%.

nem kondenzációs nyílt égésterű 88-91 % zárt égésterű 92%.

jelenleg egy ilyen 88%-ossal fűtök ~270 légm3-t jelen időjárási viszonyok közt napi 8-9m3 gázzal reggel 6- este 10-ig 21 fokon éjszaka nem fütött még. ezen adatok alapján elég hosszú megtérülési idővel számolhatok ( 30% csökenés csak a marketingben van, de én sajnos gázzal fűtök, nem marketinggel)

az ablakaim minősíthetetlenek, igy azok cseréje lesz az első. hőérzetben már az is nagyon sokat javít.

kondenzáláshoz max 50 fokos VISSZATÉRŐ vízre van szükség, tehát h avalakinek egy jól működő 70/50-es rendszere van akkor még az is eredményesen használhatja(csak néhány fokkal kell lejjebb vennie az előremenőt) 

Előzmény: janijani (14286)
sas2006 2006.12.20 Creative Commons License 14294

az őrláng max 1,5 centi, éppen csak akkora, hogy elerje az érzékelő elektródát.

nekem szerncsére mindkét készüléken állítható a mérete.

Előzmény: janijani (14291)
remote access 2006.12.20 Creative Commons License 14293
A V4 - C21 páros őrlángja napi 0.8 m3 eszik nálam.
remote access 2006.12.20 Creative Commons License 14292

tizperces mérés alatt nem volt mérhető elmozdulás a gázóránál (még egy liter sem)

Ez nem azért van mert olyan kicsi a fogyasztás, hogy szinte nincs is. A gázóra felépítéséből adódhatnak olyan kopások, pici lyukak amelyeken a minimális mennyiség át tud menni anélkül, hogy az óra mechanikáját megmozdítaná. Abban vannak felváltva felfúvódó tömlők, szelepek, miegymás

Előzmény: sas2006 (14279)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14291

Mekkora az őrláng nálad?

Nálam olyan 1,5-2 cm lehet és ennyit fogyaszt.Állítani nem lehet mert fix fúvóka.

janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14290

Mert nem 2 potméter van hanem 3.

Feljebb keresd 2 cm-rel és ahogy tekered jobbra csökken a teljesítmény,nekem az alsó harmad körül van.

Az alsó 2 potmétert tekerd vissza ütközésig balra. 

Előzmény: atiTDI (14288)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14289

Magas láng vagy alacsony láng?

Nézd meg egy gyertya lángját.Ha beletartasz egy drótot a láng felső harmadába,ha a láng fölé tartod a drótot 1 cm-rel vagy ha 5 cm-rel feljebb tartod.

Mikor melegít a legjobban? A láng felső harmadában.A hőcserélő is gondolom akkor dolgozna a leghatékonyabban ha nyaldosná a láng,csak akkor havonta vehetnénk új hőcserélőt.Ha túl magasan van akkor úgy gondolom rosszabb hatásfokkal adja át a hőt.

Az lenne a jó moduláció ha a láng méretétől függetlenül mindíg ugyanolyan távolságra lenne a láng a hőcserélőtől.Ezt talán úgy tudnám elképzelni hogy az égő a láng méretétől függően liftezne fel vagy lejjebb.Ez nem lehetetlen csak még fel kéne találni,addig csak fikció az egész. Mondom én és lehet hogy az erőművekben így csinálják.

A hűtőházas ötletedet jónak találom, szponzorokat kéne keresni a megvalósításhoz. Sőt azt is jó lenne valahogy kideríteni hogy ha elmegyek otthonról érdemes-e lejjebb tekernem a termosztátot vállalva ezzel azt hogyha hazajövök fel kell fűtenem. 30 éve nem tudtam megbizonyosodni róla. Azelőtt csak azért nem érdekelt mert apám gondja volt a fűtés.

Előzmény: MZ/Y (14277)
atiTDI 2006.12.20 Creative Commons License 14288
Nekem is ecosy kazánom van, külső hőmérséklet-érzékelővel. Hiába tekergetem a 2 potmétert, nem tudom korrektül beállítani. Nálad milyen értéken állnak, hogy 50 fokig megy csak fel a víz?
Előzmény: janijani (14286)
sz0989 2006.12.20 Creative Commons License 14287

Jól emlékszem, hogy te aggódtál a magas gázfogyasztás miatt. Összehasonlításképpen leírom az enyémet. Kb. 75-80m2 ház, új nyílászárókkal, a falak 38cm tömör kistégla 3cm-es hőszigeteléssel (ez az előző tulaj baromsága), a padló alatt kb. fele arányban van hőszigetelés, a fafödémen is kb. fele arányban 10cm gyapottal leterítve. A kazán elég régi, de jó állapotú, erősen túlméretezve. A fogyasztás napi 21fok átlag mellett mostanság 10m3. Ebből kb.1m3 a melegvíz-fűtésre, és van némi veszteség a fűtetlen pincében tekergő szigeteletlen fűtéscsövek miatt (5-10% lehet). Tehát kb. 8m3 a fűtés átlag 0 fokos kinti hőmérsékletnél.

Előzmény: nemere (14267)
janijani 2006.12.20 Creative Commons License 14286

A kondenzációs kazánom prospektusa azt írja hogy 5,9-29,6 kW teljesítményt tud leadni.

A hőntartáskor annyira modulál hogy tartsa az általam beállított (38-90fok)előremenő vízhőfokot addig amíg a szobatermosztát le nem kapcsolja.Ilyenkor annyi a fogyasztás gázból amennyit a radiátorok leadnak hő formájában.

Kondenzációs,nem kondenzációs mind így működik,eddig nincs semmi különbség.

A kondenzációsok három dolog miatt hatékonyabbak:

1 Minden köbméter gázból 1 liter vizet csapat ki, fizikából tanultuk hogy a párolgás hőt von el, a lecsapódás hőt ad le. Hogy ez mennyi mindenki meggyőződhet róla ha elfőz egy liter vizet. Ezért 107% a hatásfoka.Ez komoly nyereség. A kondenzáció 50 fokig működik igazán,akinek kicsi radiátorai vannak és 60-70 fokon fűt ne nagyon számítson erre.

2 Az épület energiamérlege:egyik oldalon van a gázcsövön bejövő energia,ezt szeretnénk a ház fűtésére használni de ebből lemegy a füstcsövön kiáramló meleg. Ez nálam kb 25°C a hosszú cső miatt, a nem kondenzációsoknál 150-190 fokokat írnak.Ez komoly veszteség.

3 Azt írják hogy a kondenzációsok a nagyobb hőcserélő miatt 50 fok felett is jobb hatásfokúak mint a nem kondenzációsok.Biztos így van ha írják,ha karbantartáskor szétszedjük meglátom hogy mekkora a hőcserélője.Nemhogy 50 fok felé,46 fok felé sem engedem,úgyhogy nem tudom milyen a hatásfoka 50-90 fok között.

Tehát hány köbmétert fogyaszt hőntartáskor? Pontosan annyit amennyit a radiátorok le tudnak adni hő formájában + a kéményveszteség - a kondenzáció hője.

Ha valaki kondenzációs kazánt vesz,dilemma lehet hogy AlSi alumíniumötvözet vagy Inox saválló hőcserélőjű kazánt vegyen,a Wisman szerint az Inox tartósabb. Én amikor megvettem az SD-t nem hallottam erről,az enyém AlSi.Így jártam. 

Előzmény: Pitti11 (14276)
sz0989 2006.12.20 Creative Commons License 14285
Pedig elképzelhető, hogy az őrláng annyit fogyaszt. Nekem kettő megy (egy ÉTI kazán és egy Quadriga tárolós), azok 1,5perc alatt zabáltak 1 litert, azaz tíz perc alatt kb. 6 litert. Nem kevés, de csak emiatt nem cserélek kazánt.
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14284
Ja elfelejtettem SD30KLZ kazánról beszélek.. erről tudok csak nyilatkozni :)
Előzmény: Pitti11 (14283)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14283

Beszéltünk már itt erről, gyakorlatilag, 0 fok alatt van értelme, de melegebb időben nem nagyon, hiszen a kazánnak nem jó az alacsony hőmérséklet, és ilyenkor 40-45 fokkal fűtene. Nem beszélve arról, hogy iylenkor van ám ki-be kapcsolgatás. 

A jelleggörbék alapján se tudom igazán, hogy melyiket kellene választanom. -10 foknál már simán 85 fokkal akar fűteni, ...hát nemtom....

Ettől függetlenül ki fogom egyszer próbálni

Előzmény: szállóhó (14282)
szállóhó 2006.12.20 Creative Commons License 14282

mostmár csak azt áruljátok el, hogy ennél az sd kazánnál a külső érzékelő jó -e valamire, érdemes-e feltenni? :)

Előzmény: Pitti11 (14281)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14281

Nálam tegnap volt az egy éves SD karbantartás. 11.000+4.000 kiszállási díj volt... hát nem mondom azért a fél óráért amíg itt volt a szaki.. nem kevés...

Szétszedte, kitakarította, fúvókákat kipucolta, mindent letörölgetett, majd beállította műszerrel... És kaptam pecsétet a papírra :D 

Viszont amit beállított a műszerrel azt én szépen visszaállítottam... Természetesen a csavarhúzós állítgatáshoz nem nyúlok, de a vezérlőn lévő minimális teljesítményt beállító potméteren visszavettem. Ugyanis ha nincs nagy hőigény, (pl csak a padlófűtés megy) akkor szerintem nem jó a gyári beállítás.

Arról van szó, hogy ha 65 fokra van állítva a kazán akkor nekem eddig 58 foknál kezdett modulálni, és valahol 61 környékén vette vissza minimumra a lángot. Ezzel természetesen soha nem éri el a 65 fokot, de nem is kapcsol ki. Most a szakszervíz beállítása után 63 foknál kezdi a modulációt, de olyankor már tökmindegy, mert úgy felszalad 70fokra, mint a pinty. Persze 65-nél már kikapcsol, majd valahol 59 foknál vissza, valamint 53 környékén adja rá a max teljesítményt. Szép lassan kezd melegedni, majd egyre gyorsul (közel exponenciálisan nő a hőfok az idő függvényében) hőcserélő felforrósodik mint az állat , és 63foknál kezdődő moduláció már nem ér semmit.

Ha mind a két kör üzemel, valamint az összes radiátor nyit akkor, ez jó lenne, hiszen kb 3-5 perc alatt melegszik egy fokot, így szépen eléri a modulációval a 65-öt és szépen dolgozik. Ez az állapot viszonylag ritka.

Na én visszavettem annyira, hogy 60 körül modulál, (azaz a beállított hőfok előtt 5 fokkal) így épp felmegy 65-re de nem kapcsol ki, viszont ahogy visszahül 62 nél már kezdi ráadni a gázt, és előbb utóbb beáll 62-63 környékére és tartja a lángot.

Ha minden kör maxon megy akkor 61-62 körül áll be. Ez így tök jó, nincs kapcsolgatás.

Szerintem akkor lenne ideális a vezérlés, ha nem csak a hőfok alapján kezdené a modulációt, hanem azt is figyelné, hogy milyen gyorsan melegszik, majd a két adat alapján meg lehetne állapítani mikor kezdjen visszavenni.

kiggyo 2006.12.20 Creative Commons License 14280
Egy fatüzelésű kazán leírásában olvastam hogy a hatásfokot úgy számítják hogy a láng hőmérsékletének és a füstgáz hőmérsékletének arányát veszik, pontos képletet nem tudok fejből. Tehát minél nagyobb hőmérsékletű az égés és minél hidegebb a kéménybe menő füstgáz annál jobb a hatásfok. Nekem ez logikusnak tűnik.
Előzmény: MZ/Y (14277)
sas2006 2006.12.20 Creative Commons License 14279

janijani

a múltkori mérési eredményed szívenütött az őrlánggal kapcsolatban, mivel nekem egyszerre két készülék is ezzel megy( egy vízmelegítő és egy c24-es cirko), igy en is megneztem: a tizperces mérés alatt nem volt mérhető elmozdulás a gázóránál (még egy liter sem) az egyórás mérés végébe meg asszony belenyitotta a melegvizet igy azt majd később publikálom;  tehát én utánna néznék annak a 10 perc alatti 4 literes őrlángnak!

Előzmény: janijani (14275)
sas2006 2006.12.20 Creative Commons License 14278

mindenképpen akkor jobb a hatásfok, ha nagy a különbség a visszatérő és előremenő között, a 70/65-nél szinte semmi hőt nem tud leadni a radiátorokon keresztül, tehát sokáig kell azon a szinten tartani a hőmérsékletet, hogy a szoba is meleg legyen. márpedig ha sokáig kell tartani a hőmérsékletet akkor a régebbi készülék ki-be kapcsolgat az ujabbak pedig modulálnak, ez mindkettőnél hatásfok csökkenés. a szivattyú pedig tovább eszi az áramot.

az előremenő hőmérséklet szabályozásánál pedig ahogy az időjárás függő szabályozók is teszik, minél hidegebb van kint annal melegebbre kell venni, de 80 fölé nem nagyon érdemes menni

Előzmény: agabe (14262)
MZ/Y 2006.12.20 Creative Commons License 14277
"Szerintem magas lángnál a legjobb a hatásfok"
"Szerintem minél magasabb a hőmérséklet annál több a veszteség."
Na, ez itt ellentmondás, mert a magas láng magasabb hőmérsékletet is jelent egyben.
Nem Téged akarlak cseszegetni :o), egyszerűen én sem tudom, mi lenne a jobb.

Egyébként nem lenne ez olyan nehéz. Kellene egy hűtőház, abban "felépíteni" egy "lakást", oszt kipróbálni, alacsonyabb és magasabb teljesítménnyel, alacsonyabb és magasabb előremenővel mennyi a fogyasztás. Hűtőház, hogy állandó hőmérséklet legyen, meg a nap/szél se zavarjon be. Lehet, hogy belekerülni 1-2 millába, de végre 10 millió ember tudná, mi lenne a jó neki. :o)
Előzmény: janijani (14269)
Pitti11 2006.12.20 Creative Commons License 14276

Egy kondenzációs kazán hány köbmétert fogyaszt óránként, hőntartáskor?

Csak arra gondolok, ha 24 órát megy a fűtés és mondjuk 8-10kW mellett uszkve 1m3 óránként, az napi 20m3, havi 600 szóval az kb annyi mint nálam az SD30KLZ-vel... igaz még nem volt nagyon hideg, és kevés a tapasztalatom., még a fűtéssel.

Előzmény: janijani (14269)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14275

Ne heveskedj, szerintem ezt a telet húzzátok ki akárhogy is.

Jövőre számoltasd ki egy tervezővel hogy mennyi radiátor kell még hogy 50% üzemet számítva 45 fokon kifűtse a házadat. Add el a kazánodat és vegyél egy kondenzációsat. Ebből vehetsz nagyobbat is és járasd 40-50 fokon.Itt a legjobb a hatásfoka.

Én is egy tök jóállapotban levő kéményes kazánt cseréltem le kondenzációsra mert decemberben 748m3, januárban 733m3 volt 5 évre visszamenőleg nézve az átlagfogyasztásom. És ezt nem bírom nem akarom fizetni.

Számoltam,5 éven belül meg kell hogy térüljön a beleölt pénz de ha így emelkednek a gázárak lesz az 4 év is.

Előzmény: nemere (14274)
nemere 2006.12.19 Creative Commons License 14274
A radiátor méreteket a szakboltban számoltuk ki bevitt szobaméretek alapján, kazán meg úgy lett hogy teljesítményre hasonló legyen ahhhoz ami tönkrement. Radiátor helyek, csövek ugye nagyjából adottak voltak az eredeti kiépítés által.
Most akkor néhány napig variálok, kísérletezem aztán meglátjuk lehet hogy felgyújtom az egészet :-)
Előzmény: janijani (14272)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14273
Nem akartalak sértegetni,ezt csak arra írtam hogy "Honnan tudja a kazán a szerelő távollétében, hogy mit is kéne csinálnia?"
Előzmény: Teaway (14268)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14272

Hát nem tudom mit mondjak,ezekkel lehet játszani, tudsz mindent.

Azért jó lenne valahogy megközelíteni a C 24-essel elért eredményeket de ez most mintha távolinak tűnne.

Tervezték neked ezt a rendszert vagy csak megcsináltátok?

Előzmény: nemere (14267)
yipi 2006.12.19 Creative Commons License 14271

ELGEF ha ez segít valamit... :-O

yipi

Előzmény: yipi (14270)
yipi 2006.12.19 Creative Commons License 14270

hi!

érdekes kérdésem van. ki tudja mi az a hólyagidom? D160/2" vagy D90/1"? kicsit fontos lenne, de még csak elképzelni sem tudom mi lehet az?

yipi

janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14269

A legfontosabb a hőérzet és szvsz hogy csendes legyen és takarékos. A gépek,így a kazán is azért vannak hogy ezt biztosítsák nekem a pénzemért.

Nekem a max fordulaton a leghangosabb, a leglassúbbon a leghalkabb.

Egy átlagos szivattyú áramfelvétele kb 60-80-100 W a fordulatszámtól függően. Hosszútávon ez sem mindegy.

Az ideális fűtés szerintem naponta 24 órát menne,de mivel az időjárás +15 és -20 fok között változik,-20 fokra méretezzük és ennél enyhébb időben szakaszosan működik vagy modulál.

Ehez kell kiválasztani a megfelelő teljesítményű radiátorokat és a radiátorokhoz szükséges teljesítményű kazánt. Mielőtt vásárolnánk érdemes megterveztetni a rendszert, de hasznos lehet egy hozzáértővel meginni néhány sört valami csendes helyen. 

Szerintem magas lángnál a legjobb a hatásfok, de biztosat nem mondhatok hogy hogyan változik ha lejjebb veszem a lángot. Én csak egy mezei gépésztechnikus vagyok nem tanult tüzeléstecnikai szakember. Kísérletezni kell és figyelni a gázórát meg az eredményt.

70 fok vagy 80? Passz. Nekem 46 fokon megy nagyméretű radiátorokkal és másik szinten padlófűtés van.

Szerintem minél magasabb a hőmérséklet annál több a veszteség.

A kéményen kiszökő hőről és a részbeni visszanyerésről írtam már pár napja, érdemes erre is gondolni mert nagyon nem mindegy.

Előzmény: agabe (14266)
Teaway 2006.12.19 Creative Commons License 14268

Nem vagyok értetlen, csak érdekődöm a technika iránt :)

Előzmény: janijani (14261)
nemere 2006.12.19 Creative Commons License 14267
Hát, izé. 11.3 m3 /24 óra............

Ráadásul ez azt is jelenti 1.2 m3-es óránkénti fogyasztással hogy majd 10 órát ment a kazán, az előző beállításon tapasztalt 6 óra helyett, tehát áramban is rosszabb.

Hmm. Pedig nem ezt vártam volna, mivel mint írtam szintén 65 fokig megy fel az előremenő. Mondjuk az is igaz hogy tényleg lassabban fűt fel az elején arra a 65 fokra mint a 20 kw-nál.
Egyébként az is igaz hogy ma -2 volt egész nap most meg -4 van, de akkor is a francba...
Előzmény: janijani (14245)
agabe 2006.12.19 Creative Commons License 14266

hőérzetre nekem jó így is- úgy is.

Bármelyik fordulaton van a szivattyu elég halk (lassabbnál mélyebb a hangja, ami jobban hallatszana, de egyben halkabb is)

Leglassabb fordulaton is lazán körbetekeri a vizet, mert 6 radiátorból a legmesszeb lévő is 10 méternyi csővel lehet kötve a cirkohoz (kb), azaz oda-vissza max 20métert  kell mennie a viznek.

Lassabb fordulaton kevesebb áramot fogyaszt a a szivattyu ..  node több ideig ugye, szal ez alapján sem tudnék szavazni.

Marad az alapkérdés : magasabb lánggal jobb cirkohatásfok, de ezt gyengíti a kisebb hőkülönbség az előremenő-visszatérő részek között, vagy kisebb láng miatt kisebb hatásfok amit viszont javít a nagyobb hőkülönbség az előremenő-visszatérő között.

? ? ?

No meg még egy kérdés, mégpedig, hogy 70 fokra állítsam a max hőmérsékletet, vagy inkább max max-ra (80-85 fok körül lehet), mert 80 foknál szintén tovább éghet a láng erősebben-> jobb hatásfok , de a magasabb hőmérséklet miatt a kéményen is több hő távozik, a cirko hőcserélőjének sem hiszem, hogy a legjobb ha maxon megy, meg még az égőrácsnak sem(vagy nemtom hogy hívják).  

Előzmény: janijani (14265)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14265

Próbáld meg így is úgy is és ahogy neked jobban bejön az a jó.

Ha nagyon keveri a vizet zajos tud lenni a fűtés, több áramot fogyaszt és hamarabb meghal a szivattyúd.

Előzmény: agabe (14264)
agabe 2006.12.19 Creative Commons License 14264

No eddig inkább affelé hajlottam, hogy a cirko gázlángjának kisebb leszabályzása miatt jobb az, ha nagyobb szivattyu fordulatszámra van állítva.....

hmm..

Előzmény: janijani (14263)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14263
A lehető legkisebbre jó állítani a keringetést, ami még átkeveri a vizet a legtávolabbi radiátoron is. Szerintem.
Előzmény: agabe (14255)
agabe 2006.12.19 Creative Commons License 14262

persze, hogy nem ad le kevesebbet, sőt a 70/65 -ös többet ad le, nagyobb is a gázfogyasztás azonos idő alatt (ez nem jó, de jobban melegszik a légtömeg, szóval így lehet jó is) többet megy a cirko magasabb lángon, ez jó (nem kondenzációs)

ámde

amint már olvastam, az is hatásfoknövelő, ha a visszatérő, és az előremenő között nem csak 5 fok különbség van, elvileg az ideális valami 20-30 fokra írták.

Egyszóval a jét helyzet közül melyik adhatja a másiknál jobb eredményt ?

Előzmény: remote access (14259)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14261

Ne legyél már ilyen értetlen!

A kazán felett a füstcsövön van egy mérőnyílás.Oda dugta be a szondát és miközben égett a kazán csavargatta rajta az állítócsavarokat.Elvégre 14000 Ft-ért kell valamit csinálni.

Valahol olvastam hogy ezek a kazánok gyárilag beszabályozva és gáztömörségre vizsgálva kerülnek eladásra.

Végül pedig megkötötte velem a karbantartási szerződést évenként újabb 10 vagy 12 000 Ft-ért már nem is emlékszem pontosan, mert csak így van 3 év garancia.

Belementem de egy év után fel fogom mondani.Kijön, megcsináljuk együtt az első karbantartást,jól kikérdezem,megnézem milyen tömítések akármi kellenek és utána én fogom sk csinálni.Úgy mint a C 30-ast eddig.

Az az igazság hogy nemigen érdekel a 3 év garanciájuk mert én nem 3 évre vettem kazánt hanem 30 évig szeretném használni.

Előzmény: Teaway (14256)
agabe 2006.12.19 Creative Commons License 14260
van középső állás is a szivattyun :)
Előzmény: Teaway (14258)
remote access 2006.12.19 Creative Commons License 14259

kisebb különbség az előremenő. és a visszatérő ág hőmérsékletében....  de így meg a radiátorok nem tudják leadni a hőt, mert hamar átfolyik rajtuk a melgebb víz

Ez szerintem csak egy legenda lehet. Nem tudom elképzelni, hogy egy 70/65 c° tehát egész felületében forró radiátor kevesebb hőt adjon le mint egy 70/50-es.

Teaway 2006.12.19 Creative Commons License 14258
Nincs egy középső állás? Az lenne az igazi :)
Teaway 2006.12.19 Creative Commons License 14257

Akkor én szerencsés és peches is vagyok egyszerre.

Szerencsés, mert a szomszéd épületben van a Pest megyei központi ügyelet.

Peches, mert nem SD kazánom van.

Előzmény: littlejohnny (14251)
Teaway 2006.12.19 Creative Commons License 14256

"közben füstgázértékeket nézte valami műszeren"

És ennek mi az értelme? A kapott adatokat közölte az kazánnal is? Honnan tudja a kazán a szerelő távollétében, hogy mit is kéne csinálnia?

Előzmény: janijani (14253)
agabe 2006.12.19 Creative Commons License 14255

Na én nem tudom összerakni elméletben a dolgot, hogy melyik a jobb, mármint, hogy: 

a ) kissebb keringetőszivattyú fordulatszám -> nagyob különbség az előremenő és visszatérő ág között, viszont ekkor hamarabb szabályoz a cirko, mert a beállított maximumot (lehet az 70-80 fok is) viszonylag hamar eléri az előremenő hőmérséklet

b) nagyobb keringetőszivattyú fordulatszám -> kisebb különbség az előremenő. és a visszatérő ág hőmérsékletében, de így valamivel később szabályoz a cirko, vagy nem annyira, de így meg a radiátorok nem tudják leadni a hőt, mert hamar átfolyik rajtuk a melgebb víz.

Van valami optimum elméletileg (bár eddig olvasgatva a topicot sajna nem úgy tünik), vagy ezt csak gyakorlatban lehet kitapasztalni ?

littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14254
Hat remelem nekem is pecset kerul vegul a papirra...
Előzmény: janijani (14253)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14253
Az SD szeviz embere beüzemeléskor nekem simán max teljesítményen hagyta a keringetőszivattyút, ellenben a gyárilag állítólag beállított kazánon buzerálta a beállító csavarokat, közben füstgázértékeket nézte valami műszeren. Kb félóra lehetett az egész procedúra és végül 14 000 Ft leperkálása után pecsét került a papírra.
Előzmény: MZ/Y (14252)
MZ/Y 2006.12.19 Creative Commons License 14252
Úgy látszik, ez a hozzáállás SD-szekszervíz-betegség. Rájuk férne egy alapos ellenőrzés a központból.
Előzmény: littlejohnny (14251)
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14251
Somogy megye, Segesd. Errefele nem nagyon hirdet senki sem extra ugyeletet. Mindenesetre talaltunk panelt, majd holnap minden kiderul.
De par erdekes arccal kellett beszelnem telefonon. Ki is lettem oktatva joparszor, tobbek kozott a kezemben levo es eppen olvasott garanciajegyben leirt pontokat tartottak hulyesegnek.
No mindegy! Mar csak egyet kell aludnom... :)
Előzmény: Teaway (14248)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14250
A Sokol rádió is nagyon szép volt belül és annak is csak a villámcsapás árthatott.
Előzmény: littlejohnny (14249)
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14249
Miert? Pedig milyen szep belul... az a sok ize, meg mutyur, meg biszbasz, meg kutyu... No meg sok szep szines vezetek... :)
Előzmény: janijani (14246)
Teaway 2006.12.19 Creative Commons License 14248

Ez melyik megye?

Mert a Pest megyei SD szervízközpont a fűtési szezonban - október 15. és április 15. között - hétvégéken és ünnepnapokon is ügyeletet tart az esetleges készülék meghibásodások gyors kijavítása érdekében.

Előzmény: littlejohnny (14234)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14247

Bár ha belegondolok a Vezúv C 24 a régi radiátorokkal tavaly novemberben megelégedett napi 4-5 köbméterrel is -1, -2 fokban ehez képest nem is olyan jó ez a részeredmény.

Mindenesetre amit lehet ki kell hozni az új fűtési rendszerből

Előzmény: nemere (14218)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14246

Ettől tartottam én is amikor megláttam az új kazánom elektronikáját.

Beüzemeléskor kérdeztem is a szerelőt hogy ha ez tönkremegy vajon mennyire lehet javítani és mibe kerül?Azt válaszolta hogy ha csak a villám nem csap bele ezek nem szoktak tönkremenni.

Úgyhogy nyugodtan alszom efelől, a tudatlanság jótékony homálya elfedi a leselkedő veszélyt.

Előzmény: littlejohnny (14229)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14245
A 12 órás részeredmény nem tűnik rossznak. Hajnalban megy legtöbbet a fűtés (állandó termosztát beállítással)
Előzmény: nemere (14218)
janijani 2006.12.19 Creative Commons License 14244

Nem egyszerű dolog amit kérsz,1987-es tervrajzokat előásni valahonnan.

Én tudom mi a gond vele,a régi fűtési rendszerben a fő irányokba 1"-os cső megy, a két utolsó radiátora elég hosszan 1/2"-os csővel van bekötve. Kicserélhetném vastagabbra de nagy munka,idő,anyag,pénz lenne.Így is működik, a szivattyú közepes fokozatban és az új kazánon fix a bypass,nem lehet állítani 

Előzmény: Törölt nick (14215)
urbancsok 2006.12.19 Creative Commons License 14243

Fején találtad a szöget..)))

Előzmény: trilla414 (14240)
Davidovics P. 2006.12.19 Creative Commons License 14242

Üdv,

Léteznek padlófűtés-tervező programok? Ingyenesek (pl. cég által szponzorált) vagy fizetős?

Köszi,

Bulu1 2006.12.19 Creative Commons License 14241
Köszi a választ, kb. erre gondoltam én is.
Előzmény: urbancsok (14235)
trilla414 2006.12.19 Creative Commons License 14240
... és ha kellően nagy méretű a HMV tartályom, akkor előnyösebb lehet egy kisebb teljesítményű kazán nagyobb teljesítményen pörgetve?
Előzmény: urbancsok (14235)
Bobbo 2006.12.19 Creative Commons License 14239

majd minden fűtéstechnikai szakboltban kapható

pl:

http://www.gaztuzeles.hu/termekek/termekek.php?xvez=21

hőmérő csőre szerelhető 0-120 Cř d= 60mm 02839 765.0

Előzmény: Törölt nick (14223)
MZ/Y 2006.12.19 Creative Commons License 14238
Hát, ha szerda dél körült beszéltetek meg, akkor azt talán várd meg, ne telefonálj a "háta mögött". Bár, ha tényleg szeretnéd a házban tölteni a karácsonyt és a kazán az akadálya, akkor akár megpróbálhatod ma felhívni a szerelőt, ha nem tud semmi biztosat, akkor mondod, hogy felhívod a központot. Ezért még csak meg se sértődhet.
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14237
Let meg O sem kert! Mondjuk nem is nagyon kapott volna...
Előzmény: szállóhó (14236)
szállóhó 2006.12.19 Creative Commons License 14236

szerintem hivjad fel az sd-t hogy csináljanak már valamit :)

nemhiszem, hogy normális dolog, hogy, eljön, beszereli, elkéri a lét a kazán meg nemis megy.

nálunk is pont ez volt, még a telefont se vette fel a szerelő, de keritettünk másikat, aki viszont rögtön jött , pedig kicsit beteg volt, és korrekt is volt, és a külső érzékelőt se akarta ellopni, mint az első :))))))

urbancsok 2006.12.19 Creative Commons License 14235

Nem purcannak ki hamarabb.

Többnyire azért ajánlanak nagyobb teljesítményű kombi kazánt, mert így viszonylag komfortossá tehető a HMV készítés.

Ha nagyobb teljesítményű fűtőkazánt javasolnak, akkor a tervező/kereskedő szakmai felkészültsége erős kihívásokkal küzd.

Előzmény: Bulu1 (14233)
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14234
Igerni nem mert semmit, annyit mondott, hogy szerda del korul keressem megint. Az O "fonokeit", tehat a megyei kozpontot mar hivtam, de bar ne tettem volna. Eloszor egy szoke hanggal probaltam megertetni, hogy nem beuzemelest akarok, hanem valami okos gurut. Aztan keritett valakit, aki vegighallgatott, bologatott mondott ezt-azt, majd befejezte a beszelgetest ugy, hogy hat o csak a telefont szokta felvenni, meg a hibajelensegeket felirni. De a "sracoktol" meg nem hallott hasonlo gondot... :(
Vagy egyenesen az SD kozponthoz forduljak?
Előzmény: MZ/Y (14232)
Bulu1 2006.12.19 Creative Commons License 14233

Sziasztok!

Egyelőre elvi síkon, de érdeklődnék, hogy ha a (nem kondenzációs) kazánok max. teljesítmény közelében érik el a legjobb hatásfokot, nem purcannak ki hamarabb, mint ha kisebbre van állítva?

Ha pl. egy lakás igénye 11,5 kW, akkor elvileg azért ajánlanak 24-es kazánt, mert így nem maxon pörög, így szerintük tovább él, mintha mondjuk (nemtom, milyenek vannak, de pl) 12-es kazán menne csúcson.

Szerintetek?

MZ/Y 2006.12.19 Creative Commons License 14232
Ígért valamit? Ha nem, szerintem megérne egy telefont a központi szervízbe, hogy ti ott karácsonyoznátok és igenis oldják meg a héten.
Előzmény: littlejohnny (14229)
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14231
A biztositek jo...
Előzmény: RodrigeZZ (14228)
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14230
Termosztatot mi kotottuk be, de aram alatt sosem volt a rendszer! Egeszen a tegnapi napig. De ugye bekapcsolas is elvileg ugy megy - a szaki szerint -, hogy termosztatot kihuz... Na ez igy tortent...
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14229
Megyei szakszerviz helyi kepviselete volt, aki beuzemelni jott. Tehat nem kell semmit sem kitalalni. Engem erdekelne privatban, hogy mi lehet az oka. O csak valami panelcseret emlegetett, de igy karacsony elott nem sok jora szamitok. Ugyhogy asszem nem biztos, hogy ott kell karacsonyoznom.
Előzmény: MZ/Y (14227)
RodrigeZZ 2006.12.19 Creative Commons License 14228
biztosíték, CO reset gomb vagy hogyhíjják

R.
Előzmény: littlejohnny (14226)
MZ/Y 2006.12.19 Creative Commons License 14227
Gondolom, nem szakszervíz üzemelte be. (Nem szemrehányás!) Ha totál halott, akkor azt kell kitalálni, mibe nem köt bele a szakszervíz, azaz mire nem mondhatja, hogy "ezt beüzemelte valaki, nyisto garancia". Nálunk a kazán a falon volt, víz-gázcsövek csatlakoztatva, a termosztátokat a szakszervíz kötötte be.
Szerintem, ha kikötitek a termosztátot, mintha még nem lett volna bekötve és leürítitek a vizet, akkor simán bejelented, hogy beüzemelést kérsz. Aztán elcsodálkozol, hogy miért nem indul. Ez persze pénzbe kerül, de jóval kevesebb, mintha zsebből fizetsz mondjuk egy panel-cserét.
Előzmény: littlejohnny (14224)
littlejohnny 2006.12.19 Creative Commons License 14226
Azon is tul vagyunk... Dugoforgatason, ujra bekotesen. Se visszajelzo lampa nem vilagit, se aram nincs tovabbra sem a kapcsolon tul... :(
Előzmény: szállóhó (14225)