Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Törölt nick 2006.11.20 Creative Commons License 13019
12991-hszre senkinek sincs ötlete?
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 13018
csőhőmérő a becsületes neve.
Előzmény: Törölt nick (13008)
smith 2006.11.20 Creative Commons License 13017
De csak akkor akarja megenni, ha van oxigéndiffúzió a műanyagcsövek falán át. Ha olyan csővel építették a rendszered, ami diffúziómentes, akkor nem akarja megenni a vasat. :-)
Előzmény: nhw (13000)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13016
wow nehogymár 130e ft-os szivattyúm legyen bekötve a fűtéskörbe, pedig igen... :) Na akkor arra vigyázni kell nem rossz ez a langor.hu, nagyon olcsók a termosztátok egy bricostorehoz képest ;P
Előzmény: sjohn (13013)
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 13015

Gazdaságosnak az a./ este tekinthető. Mivel padlófűtés van, ezért még inkább igaz, bár nem tisztázódott (vagy csak nem olvastam), hogy hogyan megy a 60 fokos víz a padlófűtésbe...

Namost lehet röhejes amit írok, de nekem a hőtárolós vízmelegítőm ilyen márkájú, az első darabok egyike, mert nagy cimkén virít a Reliance felirat (a későbbieken már nincs). Soha nem volt vele gond ! Nálunk a víz 18 német keménységi fok fölötti, de anódrúd még nem volt benn cserélve, a tartály belülről állítólag kerámia bevonatú hogy ne tapadjon meg a vízkő, meg valami perdületttel van bevezetve a víz...

Lehet hogy a te kazánod tényleg a vízmelegítő, főleg ha ilyen volt az eredeti tulaj. Mondjuk a vízmelegítőn nincs lángmagasság állítás, amit te írtál, a fokozatok az enyémen is így vannak jelölve (A, B, C, hot, very hot).

Tavasszal persze cseréld le a kazánodat, addig megvitatjuk hogy milyenre is lenne célszerű... :))

Az sem világos, hogy ez egy nyílt rendszer, a padláson egy egy nyitott tágulásival ?

Előzmény: nhw (12998)
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 13014
Drágának drága, viszont tök kellemes a padló, mert a keringés során kiegyenlítődik a padló hőfoka.
Ja igen, nálam ment a levesbe a padlófűtés termosztátja, ha megy a radiátor, megy a padló is, úgyhogy nagyon nem tudnék variálni ezzel az időzítéssel.
Persze másnak még jól jöhet az ötlet. :o)
Előzmény: Droopy (13012)
sjohn 2006.11.20 Creative Commons License 13013
www.langor.hu
Droopy 2006.11.20 Creative Commons License 13012
Nem akarok reklamot csinalni, de van valami con*** ahol lehet mindenfele kutyuket rendelni. pl kikapcsolas idozito. kazan indul  - pf keringeto indul, kazan leall - kikapcsolas idozito meg tartja a pf keringetot 5-10-15-tetszoleges pecig, oszt lecsapja. "hideg" vizet felesleges keringetni draga villanybol...  
Előzmény: MZ/Y (12999)
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 13011
Én Debrecenben vettem, úgyhogy az nem biztos, hogy segít...
Azt hiszem "bimetálos" hőmérő, kerek számlappal, a hátulján homorú felület (hogy illeszkedjen a csőhöz) és egy rugó öleli körbe a csövet hátul, hogy jól rászorítsa.
Ha visszakeresel ebben a fórumban (jó sokat...), vlamikor tavaly télen tettem be képet róla.
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 13010
Én a rozsdásodás megakadályozásán gondolkodnék, nem azon, hogy biztosítok neki több felületet. Több felülettel is végez egyszer...
Nem tudod a vascsövet rézre cserélni?

De jó tanácsot majd mástól kapcs. Nekem nagyon magas pl. az oxigén-diffúzió...
Előzmény: nhw (13000)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13009
Szerintem különben bármilyen fém vagy hasonló anyagú szobahőmérő is jó, az tized fokig mér akár 60 fokig is a nagyobbja, ha látható helyen lesz, válaszd a szebbik megoldást, ha nem látható helyen, én simán odadrótoznám + mögé esetleg hővezető anyag (mint pl a prociknál a hűtőborda alá).
Törölt nick 2006.11.20 Creative Commons License 13008

Az nagyszerű lenne, nekem is rézcső van. Hol lehet kapni, illetve milyen néven keressem?

Köszi a segítséget.

Előzmény: MZ/Y (13007)
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 13007
Devon, Nhw,
én 750 pénzért vettem olyan hőmérőt, amit a csőre lehet fogatni. Max. 1-2 fok eltéréssel mér. Igaz, nekem rézcsőre van rakva, az meg kimondottan alkalmas erre. Vasra nem tudom, de műanyagra val'szeg nem jó.
Előzmény: Törölt nick (13003)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13006
Ha belegondolsz hogy nekem 150m2-t padlófűtéssel elbír a 29kw :)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13005
Ja a kazánom 29kw, 55liter :) Szóval mi is ez? :) ennyi van az adatlapján ami értelmes.
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13004
Épp itt beszélgettünk róla az imént. Fox egy hőmérőt és rákötöd a visszatérő vízcsőre, viszonyításnak mindenképpen jó lesz, főleg ha referenciának az előremenőre is kötsz egy ugyanolyan hőmérőt, akkor a csővastagság nem fogja befolyásolni.
Törölt nick 2006.11.20 Creative Commons License 13003

sziasztok,

Azt hogyan tudom megnézni, hogy a visszamenő víz mennyire hideg?

Van egy 24kw-os fali kombi cirko kazánom, amire eredetileg csak 4db radiátor volt kötve. 1 évvel ezelőtt rákötöttünk még 4 új radiátort, mert az előszoba és egy tároló fűtése is szükségessé vált. A víz/gázszerelő szerint a kazán bőven elbírja. De most felmerült bennem a gondolat, hogy az új radiátorok eléggé messze vannak a kazántól, talán a visszatérő víz túlzottan lehűlhet. Nem szeretném, ha szétrepedne a kazán.

Hogy lehet tesztelni, hogy van-e valami ilyen probléma?

nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13002
Bár így utánaszámolva 24hx100w 2.4 kw / nap ami azért nem kevés fogyasztás :)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13001
Te hogy ez mekkora 5let, most olvaslak újra. A szivattyút bekötöm én is direktbe a 220-ra, és a termosztát egy váltócsapot kapcsol ki- és be, ami időnként kiköti teljesen a kazánt a vízkörből. Ha meg visszaköti, akkor úgyis belobban a forgatás miatt. Hmmm. Tekintve hogy van vagy 100 literes a kiegyenlítő tartály fent a padláson szerintem nem lesz gond :)

Végül is nekem is ez a gondom, ha a termosztát kikapcs, kazán leáll, de leáll a keringetés is.
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 13000
Kérdés hogyan mérjem az előremenő víz hőmérsékletét. Mert nem fogom szétbontani a rendszert. Vagy kössek egy hőmérőt az előremenő csőre az elosztó előtt? Gondolván arra hogy a cső kb az előremenő víz hőmérsékletére melegszik fel? Nem is rossz 5let, hmm?

De érted ezt a korróziót, egységnyi víz, egységnyi hő, de a korrodálandó felület a radiátorok miatt jóval nagyobb mint a padlófűtésnél, itt csak azt a kevés vasat tudja megenni.
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 12999
Akkor ketten vagyunk, akik nem értünk hozzá. :o)
Az a korrodálás nekm így is hülyén hangzik, de majd valaki megmondja a zigazat.

Padló: nekem azóta komfortos, mióta a szivattyú állandóan keringeti benne a vizet, időnként meg a kazán ráfűt.
A hőfokjaid se tetszenek egyébként. Nálunk az előremenő lett 38 fokra tervezve, a visszatérő nyilván kisebb. 60 fokos vizet - szerintem - nagyon nem javasolnak beleengedni a padlófűtés csöveibe.
Érdemes lenne max. 40 fokos vizet keringetni a padlóban, akár többlet villany árán is.
Szerintem. A hülyeség jogát fenntartom magamnak! :o)
Előzmény: nhw (12996)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12998
Reliance az az :) A régi tulaj az USAból jött haza kintről hozta, nem magyar (volt USA garipapírja is de eltüzeltem a vegyesben :)) Ez milyen minőségű kütyü? Érdemes vmi okosabbra jobbra cserélni tavasszal? 14 éves a lelkem

Ja a tulaj gondolkodására jellemző, hogy arra nem volt pénze hogy a gázbojlert (ami a használati melegvizet előállította) kéménybe kösse, a hagyományos kéménybe meg ugye nem szabad, ezért kirakta a falakon kívül a kertbe :) Képzelhetitek. Persze azóta éjszakai áramos villanybojler van, csak amikor építette a házat, ez volt.

Ha most ennyire nem volt pénze, mi a francnak építette tömör téglából dupla vastag (50 cm) falakkal a házat, meg belül dupla tetővel (statikus azt mondta ilyet még nem látott, kívül bramac betoncserép + brutális ácsolat, alaposan túltervezve, belül még egy tető (érsd jobb helyeken, ahol a padlás van), újabb brutál ácsolat, cserépfedés. Sátortető alatti sátortető :) Na leázni nem is ázik le. Jó példa rá hogy nem tetszett neki a terület lejtése, leszedetett 60 centi termőréteget, csúszásirányra feltett betongerendákat, kiszinteztette 150 kamaznyi földdel + vissza a termőréteget :) ezt azért 1000 m2 saroktelken :)

Szóval nem értem.. Jó ez a kazán, mit mondtok? Kazán egy egyáltalán vagy egy nagyranőtt gázbojler? Nekem furcsa hogy időnként magától is bekapcsol hogy tartsa bent a "készenléti?" 20-30 liter melegvizet a beállított hőmérsékleten.
Előzmény: monyesz (12995)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12997
Reliance az az :) A régi tulaj az USAból jött haza kintről hozta, nem magyar (volt USA garipapírja is de eltüzeltem a vegyesben :))
Előzmény: monyesz (12995)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12996
Naszóval mondom, egyetlen állítási lehetőség van, hőfokjelölés nélkül. A,B,C - very hot, meg valami standby vagy mi jelzés az A alatt (de itt is belobban ha megy róla kifelé víz).

A kérdés az volt, hogy mire állítsam kizárólag padlófűtésnél, két felszálló ág, összesen 70m2 nappali + étkező + konyha (1 tér, 6 kör), emeleten újabb 70 m2 pedig négy szoba, tehát eléggé nagy a rendszer.

Melyik jobb a kazánnak ha kis lángon megy folyamatosan (mondjuk 50% megy, 50% nem), vagy ha 10% megy, 90% nem.

a) eset. Folyamatosan kislángon megy, a szivattyú keringtet, szépen lassan átforgatja a rendszert, de lassan melegszik át. Ha mégis lekapcsol a termosztát, a fűtéskörökből visszajövő víz (ahogy a teljes rendszer) langyos-meleges, kb 30-35 fok lehet.

b) eset. Meleg kazán, belead 60 fokos vizet ami hamar lehűl, épp hogy a fűtéskör 1/3-áig eljut a meleg víz és már elég meleg van, a termosztát le is lövi a kazánt, "körbe sem fordul a meleg víz", azaz a termosztát lekapcsolásának pillanatában a fűtéskörökből VISSZAJÖVŐ víz simán hideg (20-22 fok?), a bemenő oldal van vagy 40 fok (több azért nem a hűlés miatt). Aztán mikor legközelebb bekapcsol a termosztát, megint forgat rajta kicsit.

Kérdés melyik a gazdaságosabb? Nem elfelejteni hogy a szivattyú is 100W-ot eszik.
Előzmény: sjohn (12990)
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 12995

Reliance talán, az akkor amit mi Quadriga néven ismerünk.

Nincs baj a padlófűtéssel, csak kicsi a dinamikája. Ha lehül a lakás, jó soká tart míg fefűtöd.

Előzmény: nhw (12989)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12994
Mzper: nem a műanyag korrodál te :) De én laikus vagyok. Van egységnyi vized, amit felfűtesz x fokra. Annak a víznek van egy korrozív hatása. Nem mindegy hogy ugyanannak az egységnyi víznek 10 radiátort + fűtéscsövet kell korrodálnia, mint két felszálló vezetéket meg két 1 méteres elosztócsövet meg csapokat, ne? Az előbbi esetben lassabb lesz a korrózió (értsd: belülről kifelé), nem? De mondom én hülye vagyok, azért kérdezlek benneteket.
Előzmény: MZ/Y (12992)
sjohn 2006.11.20 Creative Commons License 12993
Alighanem Quadriga Reliance.
A tekerentyűvel a vízhőfokot lehet állítani. Warm , Hot , Very hot.
"A szivattyú valami nagyon márkás izé, drága volt akkoriban, de csak 100 wattos. mikor megy, akkor kb 1 m-t mozgat másodpercenként a felszálló kn 3-4 centi átmérőjú csőben (innen ágaznak le a padlófűtés elemek)."
Ezt egy kicsit bővebben?
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 12992
A műanyag korrodál a vashiánytól??? Ha ez így van, megint tanultam valamit, de azért ezen nagyon csodálkoznék...
Törölt nick 2006.11.20 Creative Commons License 12991

Egy kérdés:

Egy gázcső milyen max. környezeti hőmérsékletig biztonságos? 

Nálam egy légtérben van a kandalló, és kb. 4m-re tőle a mennyezeten megy egy gázcső. Amikor bedurrantom a kandallót, akkor a mennyezetnél kicsit megreked a meleg, szerintem van vagy 40fok vagy akár több is lehet ott. A gázcső érintésre langyos. Nem fog ez így felrobbanni?

sjohn 2006.11.20 Creative Commons License 12990
Asszem ez egy kicsit zűrzavarosra sikeredett.
Te nem így érzed?
"a kazán hőmérséklete állítható"
Ha csak padlófűtés van és nincs se hőcserélő ,sem keverőcsap ,akkor a kazán vízhőmérsékletét állítsd cca. 43-48 fokra.
Ha elég hosszú a rendszer , akkor hamarosan a visszatérő víz alacsony hőmérséklete miatt elfogy a kazán.Ha van benne hőcserélő akkor annak méretezéséhez képest állítsd be a kazán vízhőfokát.
Ha keverőcsapod van akkor azzal állítsd be a 43-48 fokot!
"vagy brutál lángra teszem"
Na ezt aztán végképp nem értem.
A kazán adatlapján rajta van a kazán névleges teljesítménye és a hozzátartozó névleges fogyasztása is.
Mivel feltehetőleg van gázóra is a házban , a kazán névleges fogyasztását annak segítségével állítsd be!
Előzmény: nhw (12981)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12989
Nem tudtam hogy ritkaság padlófűtéssel fűteni :) Nekem nagyon bejön, mert tervezem napcellák tetőre rakását, hőszivattyú, miegymás (ezredik ötéves terv), ehhez meg padlófűtés a jó az alacsony előremenő hőmérséklet miatt.

Én gyűlölöm a radiátort, ezért is jó ez a ház :)

Na viccet félretéve a szivattyú gondolom azért van a visszatérő ágban mert ott a leghidegebb a visszajövő víz, kazán után téve a meleg vizet keringetve szerintem kipurcanna nem?

a kazán márkája valami USA-ban készített revolution vagy mi :) Nem tudok róla semmit. A lényeg egy tekerentyű mint a gázbojleren, amivel (szerintem) lángmagasságot lehet állítani (mikor ment feljebb tekertem, nagyobb lánggal kezdett égni), kb 10-14 éves lehet mint maga a ház. Szóval van rajta egy A,B, és egy C-very hot jelölés meg egy forgatható tekerentyű, ennyi. A alá véve van a minimál, az előző tulaj (melegmániás, folyamatosan 26 fokot tartott a lakásban nyáron is) B-n üzemeltette.

De neki 70e Ft volt a gázszámlája még tavaly, tehát nem mindegy mennyit megy ez az izé :)

Akkor abban maradunk hogy vegyem le a legkisebbre a kazánt ("A" mód alá állítva pl. nem is tartalékol melegvizet), és ha be kell kapcsolnia, akkor menjen sokáig de kis lángon a kazán?

A szivattyú valami nagyon márkás izé, drága volt akkoriban, de csak 100 wattos. mikor megy, akkor kb 1 m-t mozgat másodpercenként a felszálló kn 3-4 centi átmérőjú csőben (innen ágaznak le a padlófűtés elemek).

Többen mondták hogy sos csináljak radiátort de nem a fűtés miatt, hanem azért mert a padlófűtés ugye műanyag cső, kevés a vas a rendszerben, ezért pillanatok alatt szétrozsdál (korrózió rulez).

Tippek?
Előzmény: monyesz (12987)
farriss 2006.11.20 Creative Commons License 12988
Na, kiderült, miért áztunk be. A felsőszinten a wc alatt elreped egy viznyomó cső....
De legalább nem a kémény.

Tegnap vettem hőtükröt a Brico-ban, kiváncsi leszek, mennyit fog számítani. 5 m 1700 ft...
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 12987
Ja bocs ! Látom teljesen padlófűtéses rendszerről van szó, akkor főleg ne kapcsold ki ! Ez is ritkaság szerintem, csak padlófűtéssel fűteni...
Előzmény: nhw (12981)
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 12986

A kémény át nem melegedése azt jelzi, hogy szakaszosan megy a kazán és feltehetően elég nagy a kondenzáció a kéményben.

Jobb lenne ha a kazán folyamatosan menne, nem túl meleg lenne az előremenő, azaz a lángot visszavennéd. A padlófűtésbe a víz nem egy hőcserélőn keresztül megy ?

-10-ben nem jó a minimál láng, a lángot és a vízhőfokot is feljebb kell emelni a külső hőmérséklet csökkenésével. Legjobb lenne, ha belőnéd hogy milyen hőfok-lángmagasság mellett megy a kazán folyamatos üzemben.

Azt nem tudom, hogy a szivattyúd ehhez mit szól - mármint hogy folyamatosan üzemelnie kell ! Számomra furcsa a rendszered: szivattyú a visszatérő ágban...

A lángot mivel állítod, milyen kazánod van ?

A padlófűtést üzemeltesd szerintem az átalakítás alatt, a radiátorokat ne. Jó lenne ha a falak és ez által a lakás nem hülne ki teljesen, mert a visszafűtés akkor lassú lesz (a falak veszik majd fel a fűtés nagy részét az első időszakban).

Előzmény: nhw (12984)
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 12985

Igazad van, de attól hogy neked meg nekem nem volt (és nincs is) annyi pénzünk hogy egy igazán korszerű rendszert kiépítsünk, még létezik ilyen.

Persze előfordul hogy 60 m2-re ez a rendszer nem lesz gazdaságos, 30m2-re meg egyenesen csak konvektort szabad betenni... Akinek meg van annyi pénze, hogy ki tudjon építeni egy korszerű rendszert, az persze had tegye !

Tehát a pusztán műszaki jellegű kérdést válasszuk el a gazdaságosságtól és a rendelkezésre álló 'tőkétől'.

Előzmény: Törölt nick (12979)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12984
hátha segít még hogy hogyan lehet méreteve: most minden kör megy, a termosztát kb óránként kapcsol be, szerintem 5-10 percre (csak tipp) közepes lángon. (a lángmagasság ugye állítható). Ha nagyobb hőre veszem, üresjáratban is tart vagy 60 fokot a kazán, amit egyből belezúdítani a padlófűtésbe merész :) minimál lángon pedig ha kint -10 volt, maxi 20 fokra bírt fűteni (de a kazánból kivezető kéményszakaszt már egy méter múlva is puszta kézzel meg lehetett fogni).

Mit számít hogy átmelegszik-e a kémény vagy nem?
Helem 2006.11.20 Creative Commons License 12983

Azt elfelejtettem, hogy tagos lemez radiátorokat keresek.

Előzmény: Helem (12980)
monyesz 2006.11.20 Creative Commons License 12982

Vagy 3x kértem, hogy írd le milyen összeállítással jó egy rendszer, de nem tetted meg... A hülyézést te emlegeted egyfolytában... :))

Azt is olvasd el, hogy Urbancsok szerint a FÉG nem gyárt(ott) ilyen üzemre kitalált készüléket, és az SD sem, és az egész rendszernek kell alkalmasnak lenni arra, amit te preferálsz (és lehet hogy jó is a gondolat).

Szvsz.

Előzmény: enginer (12977)
nhw 2006.11.20 Creative Commons License 12981
sziasztok, lenne egy kazános kérdésem. Nemrégen költöztem családi házba, két szint, padlófűtés, szobánként golyóscsapokkal kiszakaszolható. (16x2 csappal :)) A kazán lent a garázsban, mellette vegyestüzelés, szintén golyóscsapokkal hol ez, hol az ha akarom. A földszint-emelet közötti lépcsőházban van a termosztát, de csak egy, ez egy visszatérő kör legvégén (a kazán előtt) lévő szivattyút kapcsolgat. A kazán meg úgy működik mint valami tárolós gázbojler, mivel a szivattyú megforgat, előbb utóbb lehűl a víz és aláfűt, amikor megáll a szivattyú, megy még picit (kellő vízhő előállítása) és kikapcs.

Na most jönnek a kérdések.

1. a kazán hőmérséklete állítható. Melyik jobb, ha alacsony lángra veszem (így bekapcsoláskor tovább ég kis lángon, több keringtetés megy, lassan táplálja be az energiát), vagy brutál lángra teszem, egyből belenyomja a meleg vizet a rendszerbe és hamar kikapcsol a termosztát, meg a kazán is. Talán számít hogy külső bélelt gázkémény van a házon. (a vegyesnek külön kémény persze).

2. a másik kérdésem is hasonló, full padlófűtéses háznál van értelme kiszakaszolni az átépítés alatt álló (festés, vakolás) alsó szintet? Vagy legalább egy részét? vagy érdemes felfűteni a házat valamennyire és tartani folyamatosan? (ismétlem mindkét szinten padlófűtés, a termosztát 20 fokon, lent 20 fok, fent 21-22 van, ennyi nekem elég).

Köszönöm a válaszokat, laikus vagyok, de nagy a ház, és az ötletek sokat hozhatnak, anyagilag eléggé szarul állok.
Helem 2006.11.20 Creative Commons License 12980
Használt lemezradiátorokat keresek, hőcserélőnek. Nem baj ha kopott külsejű, de ne follyon. Budapest és környéke. Vácon lakom.
Törölt nick 2006.11.20 Creative Commons License 12979
Tudod az a gond - pontosan nem is gond - Veled meg Urbáncsókkal hogy feltételezitek azt hogy mindenkinek van 20 M2 -es helysége a gépészetnek. Elhiszem hogy abban lehet alkotni, betenni pár millat ezekbe a dolgokba. De sokunknak nincs ekkora hely nincs ennyi pénz es a haz sem uj építésű igy meg alkalmam sem volt arra hogy beleszoljak a dolgokba. Igy ott kell kihoznom, kihoznunk a maximumot amink megvan. Lehet álmodozni minden jóról szépről csak egy idő után a befektetett összeg kontra a megtakarítás kezd vészes arányt elérni.
MZ/Y 2006.11.20 Creative Commons License 12978
Nem ezért lettél "lehülyézve", de amíg nem derül ki, tárgyalunk-e, addig nem részletezem. :o)
enginer 2006.11.20 Creative Commons License 12977

Ha azt nézem, hogy Én  mit kapok ugyan ezekért,

Te sem fogod megúszni, hogy ne hülyézzenek le a szagértők. :))

Szerintem.

Előzmény: urbancsok (12957)
Törölt nick 2006.11.20 Creative Commons License 12976

Nálam az volt a bosszantó, hogy bár képes teljesen leszabályozni a termosztát, de gyakran mégis tartósan beállt egy köztes állapotba, ekkor hörgött. Így vettem a lakással együtt, azután a beállítócsavarral adtam neki egy kis gázt. Amint a FÉG honlapján PDF doksikat nézegetve megtudtam, ez lenne a takarékfojtó csavar.

Más kérdés, hogy az enyémhez nincs doksi, mert ócska (F8.9.3b).

Viszont úgy néz ki, a takarékláng nem mindig takarékos (amennyiben túl kicsire állítom):

http://www.gazforum.hu/gazlang.php 

...A fentiek után felvethetnék, hogy hogyan lehetséges az, hogy sok évvel ezelőtt komoly szén-monoxid koncentrációkat mértek egyes konvektorral fűtött tömbházak homlokzatán. A magyarázat igen egyszerű: A korábban gyártott gázkonvektorok egyes típusai nem rendelkeztek olyan automatikával, amely képes volt a főégőt 30% körüli csökkentett terhelésről ugrásszerűen kikapcsolni. Azonban a helyiségekhez képest általában túlméretezett teljesítményű készülék, a minimális teljesítményen is igen komolyan túlfűtötte a szobát, főleg az őszi és tavaszi átmeneti időben. Ezért a gázszerelők a csökkentett gázterhelést szabálytalanul 0-ra. állították. Így a készülék 100% és 0% között folyamatosan szabályzott. Ezek a gázégők nem képesek a tökéletes égés biztosítására a 0% és a 20% közötti tartományban. Egyes készülékek hígítatlan égéstermékében ilyen üzemmódban 5000 ppm szén-monoxidot mértünk. A megoldás ezeknek az azbesztet is tartalmazó készülékeknek a cseréje.

Vagy legalább egy CR6-os szabályzó kellene bele. A tökéletlen égés pedig (gondolom) nem csak a légszennyezésben nyilvánul meg, hanem a gázfogyasztásban is.

Furcsállottam is egyébként, hogy kis lángra állítva mintha relatíve sok gáz fogyna (gázórával végeztem néhány mérést).

Előzmény: yipi (12867)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12975
Erre majd jon valaki hogy fel milla fefektetéssel lehetne a 30K bol 26 es 1/3 K forintot csinalni. ;-))
Előzmény: dokeee (12970)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12974
Semmi bajom vele csak ugy kézreállt de irhattam volna -+0,1 c is.
Előzmény: Droopy (12969)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12973
Nekem 6 egy kollégám nyert a 10 centivel ... ;-)))
Előzmény: monyesz (12972)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12972
Hm, nekem csak 8 van ! :))
Előzmény: Törölt nick (12963)
MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12971
Nagyanyáink??? Anyóséknál most csinálták meg a benti budit (na, hogy ott mien remek mester dógozott...), eddig a pottyntós volt a módi. Meg is gondoltam, menjek ki, vagy tartogassam 4 napig, míg ott voltam. :o)
Előzmény: Törölt nick (12968)
dokeee 2006.11.19 Creative Commons License 12970
Érdekes dolog ez, szüleim egy százéves, 30 éve felújított vályogházban lakoznak, 30 éve egy igen jó szaki összerakott egy nyílt vegyestüzelésű gravitációs radiátoros rendszert, kb 15 éve a régi kazán mellé bekerült egy ÉTI35 kazán, ma sincs benne se keringető szivattyú, se termosztát, általában 22-23 fok van az egész házban és 30 rugó volt a legdurvább havi gázszámla, mintegy 150nm-re.
Előzmény: Törölt nick (12963)
Droopy 2006.11.19 Creative Commons License 12969
Mijabajod a 0.4 fokommal, azt egy ISO elotti SD twin allitja elo...Asszem egyesek a FEG-gel ejtik egyutt a nevet...:)
Előzmény: Törölt nick (12968)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12968
Gondoljatok bele nyaganyáink vagy anyáink meg az udvar végébe jártak ki a pottyantós WCre es szartak a -+0,4 C hőingadozásra és akkoriban nem lógot minden masodik ovodásnak a taknya az orrából.
Előzmény: Törölt nick (12967)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12967
Amikor az orvosok csovaljak a fejuket az emberek immunrendszerének gyengülése miatt esdekes ellentétet erzez például a fűtési mizéria kontra immunrendszer között. Sokesetben nem a sporolásra megy itt ki a jaték hogy egy regiépitésű hazom mit kell megbarkacsolni - megfelelő anyagi fedezet esetén - hanem az hogy jo -e a junkers vagy LAING vagy SD vagy akarmilyen kazan és kell-e -+0,4 fokos ingadozással tartani a hőfokot a hazban . Kell-e ennyire specire csinalni mindent mert amit nyer az ember - nevezzük konforérzetne - azt elveszitheti akar az egészségen.
MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12966
Szerintem meg földönkívüliek a Földön kívülről. :o)
Előzmény: Törölt nick (12965)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12965
Gondolom STAEFA rendszer vezérli es valahol a fold masik feléről figyelik ...
Előzmény: Törölt nick (12964)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12963

- külső időjáráskövető vezérléssel egy kondenzációs kazán

- elektronikus fordulatszám szabályzású szivattyú

- termofej a radiátorokra (szeleppel együtt persze)

- termosztát, ha programozni akarjuk hogy mikor hány fok legyen (ez jó így ?), pusztán komfort céljából szükséges

Maradjunk annyiban hogy ezt akarja eladni neked.

Kondenzációs kazan nem kell radiatoros rendszerhez.

Kulső időjaraskovető vezerlés sem kotelező.

Eletronukus szivattyu sem kell igaz ha padlófütés van akkor kell  es akkor lehet kondenzációs kazan is.

De van mar más sokkal egyszerűbb meggondás is mint az UTU szelep vagy egyszerü höcsrélő. Akkor nem kell méregdrága kazant venned amit meg a gyar mindenféle uzembehelyezési meg rápislantási adokkal tehelni fog. Egy komám ÉTI kazannal fűt es meg van elégedve vele pedig neki is van padlófutése meg radiátora meg hocserélője.

A többi okéé az kell es nem is nagy költség.

De ami leginkább kell egy jó olcsó fűtéshez az 10 cm nikecell a falra.

Előzmény: monyesz (12962)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12962

Részemről szentté vagy avatva - sokra nem mész vele, még egy meleg kézfogást sem tudok átadni ! :)))

Szóval erre vártam ! Mert más nem volt hajlandó leírni...

Az egyszerűség kedvéért vegyünk egy tisztán radiátoros rendszert, amibe ezek szerint kell:

- külső időjáráskövető vezérléssel egy kondenzációs kazán

- elektronikus fordulatszám szabályzású szivattyú

- termofej a radiátorokra (szeleppel együtt persze)

- termosztát, ha programozni akarjuk hogy mikor hány fok legyen (ez jó így ?), pusztán komfort céljából szükséges

Mi van még konkrét berendezés, szerelvény, amit még be kell építeni ?

Köszönöm, hogy válaszra méltattál !

Droopy 2006.11.19 Creative Commons License 12961

Attol fugg mit ertunk meleg es hideg alatt. :)

Nalam ± 0.4 °C a meleg es a hideg hatara a beallitott ertekhez kepest...

Előzmény: Törölt nick (12959)
devilcucu 2006.11.19 Creative Commons License 12960
Sziasztok,

Most kezdek majd épitkezni...és fogalmam sincs mebbe kerül egy 3 szobás 130nm-es földszintes kecó fűtésrendszerének elkészitése...

Valami támpontot adhatnátok...köszi...gázos és vegyestüzelést szeretnék..
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12959

Ezért vagy meleg volt a lakásban, vagy hideg.

Ez azert boltosi tulzás azert hogy a termékeim kelendőbbek legyenek. Főleg akkor amikor reneszánszát erik a kandallók az igencsak megemelkekedd aron kapható földgáz mellett. Azok működését hogyan lehet beepíteni a rendszerbe ? Ugye sehogy ...

MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12958
A gond ott van, mikor a kazán totál modulálva tudja a 11 kW-ot, ami a ház hőigénye -18 (asszem nálam ennyire számolt a tervező) foknál.
Bármikor, mikor melegebb van, túlméretezett. Márpedig jellemzően melegebb van. :o)
urbancsok 2006.11.19 Creative Commons License 12957

Az SD és a Fég nem érdekel és nem is foglalkozom velük. Nyílván hasznosíthatók valamilyen módon.

A német kazánokok valamint a hozzájuk tartozó rendszerelemek (vezérlés, hidraulika...stb) erre lettek tervezve.

Ezért nagy a tervező és a kivitelező felelőssége, hiszen a gond abból adódik, ha egy komplett rendszernek csak a részleteit veszed meg vagy vetetik meg veled.

A legfontosabb feltétel az időjárásfüggő szabályzású kondenzációs kazán. Ha ez elektronikus fordulatszám szabályzású szivattyúval is rendelkezik, akkor már közel jársz a megoldáshoz.

Ha több fűtési egység van (padló, fal, radiátor) a vezérlésnek tudnia kell mindet önállóan kezelni. Igaz itt már a hidraulika is jelentős szerepet kap (hidraulikus váltó, osztó-gyűjtő). 

Fontos még a helyi szabályzás (termofejek), mert ezzel válik lehetővé az épület egyenletes kifűtése. Azonban a szobatermosztátra nincs szükség! Ha van, nem baj, de nem feltétlenül kell. Pl. ezt a funkciót a Wolf távvezérlői is tudják, azonban kikapcsolható.

Radiátor kontra kondenzációs kazán.

Sajnos nagyon sok bigott "szakember" van, aki még mindíg nem képes képezni magát, és hajtogatja az elavult baromságait.

A kondenzációs kazán minden fűtési rendszerhez kapcsolható!

Ha alacsony hőmérsékletű a fűtés akkor 109-112% a hatásfoka, de még 80 fokos előremenőnél is 96%-ot tud. Ezt konkrét mérési eredmény egy Wolf CGB 35 esetén. Tehát még így is jobb a hatásfoka mint bármely gázkazánnak.

A régi radiátoros rendszerek elvileg 80-90 fokos előremenővel lettek tervezve (bár inkább csak akkora radiátort tettek be a szobába, amekkora az ablak) de a tapasztalat azt mutatja, hogy 50-60 fokon járatták a kazánokat.  Ez pedig alacsony hőmérséklet, mehet a kondenzációs!:)

De mi a helyzet akkor, ha valóban kell a 80 fokos víz?

Ismét csak a méretezésre utalnék: -15 külső hőmérséklet +22 belső és elvileg 80 fokos előremenő.

A legfontosabb érv, hogy -15 fokos átlaghőmérséklet évente kb. 2 hétig van. A többi időben elegendő az alacsonyabb előremenő is, természetesen a külső hőmérséklet függvényében.

Másrészt a régi kazánok hatásfoka illetve felépítése miatt ritkán tudtak folyamatos üzemben működni, és csak a ki-be kapcsolásokkal tudták szabályozni a vízhőfokot. Ezért vagy meleg volt a lakásban, vagy hideg. Bár ha a tulaj visszavett a vízhőfokból akkor javított a konforton. Vagyis ha alacsonyabb, de állandó vízhőfokkal üzemel a fűtés, nemcsak kiegyenlítettebb, de gazdaságosabb is. És erre kell a modulációs teljesítményszabályzás! Ha pedig mindezt egy kondenzációs készülékkel érik el, akkor éves viszonylatban simán eléri a 103-105%os hatásfokot. 

Előzmény: monyesz (12860)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12956

Nézd meg a fég honlapján, asszem egyforma hatásfokot írnak. Ha van is különbség azt nem nagyon veszed észre.

A hörgést meg kell szüntetni, folyamatos láng legyen.

A PB drágább volt a földgáznál eddig (most nem tudom), de gondolom az árak együtt fognak mozogni.

Szigeteltess ! Az egy szobára (na de mekkora is ?) 200 m3 nem kevés !

Előzmény: Törölt nick (12955)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12955

Én is csodálkoztam, hogy egy zárt konvektornál hogyan lehetséges gázszag (tehát emlékeztetőül, ha valaki nem látta az előzményt: csak amikor az automatikus szabályzás beállítja a hörgő üzemmódba, vagyis be-be gyújtogat).

Valószínű, hogy ilyenkor az ablak résein keresztül érezhető a szag, nem sok kell ahhoz. Én eddig nem is bántam, hogy van némi folyamatos légcsere, ezért nem is szorgalmaztam az ablakszigetelést, de ez most már egyre inkább zsebre megy.

Egy szobát fűtök csak (de az ház sarkán van, és mindkét falon 1-1 ablak), a téli hónapokban 200 m3 is elmegy, ez jövőre állítólag 20 000 Ft számlát fog eredményezni.

Az égőt kiszereltem, megtisztítottam (vízsugár, körömkefe), de amúgy is jó állapotban volt, ettől sajnos nem lesz jobb az égés hatásfoka. Talán a parapetes cuccok hatékonyabbak? (Esetleg PB palackos, parapetes?)

Előzmény: enginer (12876)
MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12954
Úgyhogy, mielőtt fellángolna a vita, az első kérdésem (az én nehéz felfogásommal így könyebb :o)):
Ha nagy a kazán teljesítménye és/vagy kevés a radiátorok (meg a padlófűtés) hőleadása, akkor 3 megoldás létezik:
1. Csökkenteni a kazán teljesítményét. Ez nem megy. (Kazáncsere kilőve.)
2. Növelni a hőleadást. Ez sem megy. (Radiátorok cseréje is kilőve.)
3. Növelni a fűtendő víz mennyiségét.
A 3. megoldáshoz kell egy puffer-tartály.
Eddig jó?
Előzmény: MZ/Y (12951)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12953
Hát igen, nem lenne jó leszűkíteni a kérdést arra, hogy mi fogyasztás szempontjából a legjobb, mert az ember néha áldoz pénzt arra is, hogy komfortosan érezze magát. Magyarán leszarom ha többet fogyaszt úgy a rendszer, ha ejtem éjszaka 1.5 fokot a hőmérsékletet, amikor azon a hőmérsékleten érzem jól magam !
Persze ha elméleti alapon folyik a vita (hogyan legtakarékosabb a rendszer), akkor ez a szempont kiesik, de akkor viszont vizsgáljuk úgy, hogy a jobb rendszerrel vele járó magasabb beruházást is figyelembe vesszük, és innen aztán lehet gazdaságosságot számolni, ami végül is szerintem a végcél.
Előzmény: Lacivill (12947)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12952

Igen 3.

Nem 0.

MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12951
Abban ugye egyetértünk, hogy a feltétel megteremtése nem annyiból áll, hogy kidobom a termosztátot és felrakom a termofejet az utolsó radiátorra is?
Csak ennyi a vita. Illetve remélem, végre nem. Én már nagyon szivesen megvitatnám (persze rossz szó, akar a fene vitázni, tanácsot kérnék), hogyan lehetne jobbá-komfortosabbá tenni a rendszerem, akár némi plussz fogyasztással is.
Előzmény: urbancsok (12851)
MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12950
Arról ne akarj meggyőzni, hogy a 98 %-os hatásfok nem annyi, mert fogom. :o)
Annyit állítanak (és mivel ez ellentétes üzleti érdekükkel, elhiszem), hogy modulálva kisebb a hatásfok, mint max.-on. Tehát max.-on mondjuk 75 %, modulálva meg 70 %. Természetesen a számok ex-has!
Előzmény: enginer (12850)
MZ/Y 2006.11.19 Creative Commons License 12949
Úgy látom,most tárgyalhatunk. Hidd el, én ennek vagyok híve.
Elmentél abba az irányba, mint most is, hogy a kondenzációs kazánok.... De nekem nem az van, csak egy "xar" hagyományos. A 60 m2-es lakásban is ez van. Itt nem jó a csak termofej.
Leírtam sokszor, hogy amúgy támogatom a termofejes szabályzást, csak azért könyörgök, hogy a hagyományos kazánnál ismerd már el, hogy nem jó így - legalábbis túl nagy teljesítményű kazánnál.
Aztán tőlem írhatod, hogy hülye voltam, mert ezt vettem.
Ennyi. :o)
Előzmény: enginer (12855)
Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12948
Igen 2
Lacivill 2006.11.19 Creative Commons License 12947

"mert a többi szobában továbbra is csak véletlenszerűen fog alakulni a hőmérséklet"

azért elég ügyes a véletlen, hogy a termofejek beszabályzása által mindenhol megfelelő a hőmérséklet.

Én elhiszem, hogy nálad CSAK termófejekkel minden jól müködik, és éjszakai is pont olyan hőmérsékleten szeretsz aludni, mint amilyen nappal van!

De Te meg azt hidd el, hogy az emberek többsége nem így gondolja, és bár szerinted értelmetlenül ( VAGYIS NEM SPOROL),jobban érzi magát néhány fokkal hüvösebb hőmérsékleten ( nem hidegben!!!)

Tegyük fel szavazásra a kérdést, ki szeret jobban aludni néhány fokkal hüvősebb lakásban?

IGEN 1

Nem  0.

Előzmény: enginer (12932)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12946
Na de a termosztátos helyiségben is visszaveszem a hőmérsékletet, akkor is ott kevesebbet megy a fűtés. Megint csak tapasztalat, hogy nálunk legalábbis, ha visszaáll a termosztát 1 fokkal, akkor a többi helységben is alacsonyabb a hőmérséklet, pedig a termofejeket nem babráljuk.
Droopy 2006.11.19 Creative Commons License 12945
A piros vonal a tetoter tiszta radiatoros homerseklete 35 m2 4 db radiator, a zold a foldszint egy legter 75 m2 tiszta padlofutes 5 kor... minden kulonbozik kiveve a homersekletgorbe megkozelito pontossaggal...
Előzmény: enginer (12943)
Droopy 2006.11.19 Creative Commons License 12944

Persze, vizsgalhatjuk hogy egy 2 kw-os helyiseg hoszuksegleteben a 60 w-os villanykorte vagy a 21 w-os kompakt fenycso, a meztelen vagy a nadragos emberi test altal termelt 2-3% mennyit oszt vagy szoroz.

De a lenyeg, hogy egy optimalis rencer mindket oldalon beavatkozik. Holeado oldalon a helyiseg szuksegleteinek megfeleloen*, hotermelo oldalon meg a holeado egysegletek szuksegletenek megfeleloen es/vagy a kulso homerseklet, jobb esetben a megtippelt kozeljovo figyelembevetelevel.

*sajnos magaban a nem motoros termofejek nem kepesek a helyiseg hoszuksegletet a helyiseg hasznalojanak hoszuksegletevel modositani.

Előzmény: enginer (12942)
enginer 2006.11.19 Creative Commons License 12943
mert, ha nem ugyan úgy hűlnek, akkor a következő felfűtésnél már borul a mutatvány.
Előzmény: enginer (12942)
enginer 2006.11.19 Creative Commons License 12942
Ez igaz is, a felfűtésre.
Amíg minden szobát ugyan úgy süt a nap, ugyan annyian vannak benne, ugyan annyi lámpa ég benne, stb.
Tegyük fel, hogy így van.
És amikor lekapcsolt a kazán, akkor ezek a szobák ugyan úgy hülnek is? (hőigény)
Előzmény: Droopy (12941)
Droopy 2006.11.19 Creative Commons License 12941
A helyisegek hoigenye csak abban az esetben szamit, ha a felfutest az elhelyezett futotestek nem kepesek kozel azonos ido alatt elkovetni, azaz ha el lett baxa. mert egyebkent tok mindegy hogy egy 1 kw-os hoigenyu helyiseget kell 1 kw-os radival, vagy 5 kw-os helyiseget 5 kw-os radival felfuteni, egysegnyi ido alatt egysegnyit melegszenek
Előzmény: enginer (12940)
enginer 2006.11.19 Creative Commons License 12940
Kicsit kevered!

Nem a "helyisegek felfutesi ideje kozott"-ről volt szó, hanem a "a helyiségek hőigénye között "-ről
A kettő nagyon nem ugyan az!
Előzmény: Droopy (12938)
enginer 2006.11.19 Creative Commons License 12939

"de ugye ha én a központi termosztátot vissza veszem egy fokkal, akkor a többi helységben is ennek megfelelően alacsonyabb lesz a hőmérséklet - vagy nem ?"

Arról volt szó, hogy a termosztátot a leggyorsabban hűlő szobában kell elhelyezni és úgy kell beszabályozni a rendszert, hogy ez a szoba melegedjen a leglassabban.

Alap esetben ez úgy szokott lezajlani, hogy mivel a termosztátos szoba kevesebb melegvizet kap amíg a többi szoba áramlását nem kezdik folytani a fejek, és mivel ez a szoba (elvileg) gyorsabban is hűl, (mint a többi) így a többi szoba közel állandóan kapja a melegvizet.

És mivel a termosztátos szoba gyorsabban hűl a többi szobában (elvileg) nem lesz hidegebb, mert a fejek nem tudnak arról, hogy mit állitottál be a termosztáton és továbbra is csak a rajtuk beállitott hőmérsékletnél fognak zárni.

Ha viszont a termosztátos szoba lassabban hűl és sokáig nem kapcsolja be a kazánt, akkor meg a többi szobában csak véletlenszerűen fog kialakulni a hőmérséklet, de semmi köze sem lesz a beprogramozotthoz. 

És, ha ugyan olyan hőszigetelést feltételezünk, akkor elvileg a melegebb szobáknál nagyobb hőveszteségnek kell lennie (de van ilyenkor több tényező is).

Nehéz lenne ezt pontosan kiszámolni, de az biztos, hogy az az 1db termosztát képtelen az egész ház hőmérsékletét megfelelően szabályozni programozással.

Szerintem.

Előzmény: monyesz (12937)
Droopy 2006.11.19 Creative Commons License 12938

Khm.

Az energiamegtakarítás mértéke szakszerű beépítés és használat esetén összességében elérheti a 25-32%-ot.

az a 25-32% megtakaritas az tobbek kozott a franya napsutesnek koszonheto, ami a hagyomanyos termosztatos rencert is letiltja, kiveve ha a referenciahelyisegbe nem sut a nap.

Amennyiben a helyiségek hőigénye között nagy az eltérés, ez a szabályozási forma nem használható.

Amennyiben a helyisegek felfutesi ideje kozott nagy az elteres ki kell rugni a kivitelezot, perelni a tervezot, mert el lett baxva a rencer.

Előzmény: enginer (12870)
monyesz 2006.11.19 Creative Commons License 12937

>Addíg amíg csak az egyik szoba (nappali) hőmérsékletét tudod programozni, addíg jelentős megtakarítást nem tudsz vele realizálni, mert a többi szobában továbbra is csak véletlenszerűen fog alakulni a hőmérséklet.
Véletlenszerűen, ezen mit kell érteni ? Legfeljebb mondjuk úgy: kisebb-nagyobb lengésekkel. Nyilván akkor kicsik a lengések, ha a radiátorok jól méretezettek (nahyjából egyforma sebességgel melegítik fel az egyes helységeket), egyforma a szigetelés az egész házon, de ugye ha én a központi termosztátot vissza veszem egy fokkal, akkor a többi helységben is ennek megfelelően alacsonyabb lesz a hőmérséklet - vagy nem ?

Magyarán a programozott termosztát szvsz alkalmas az egész ház vezérlésére is valamilyen szinten, legfeljebb nem olyan pontosan mintha körberohangálnák és a termofejeket állítgatnám minden helységben külö-külön.

Törölt nick 2006.11.19 Creative Commons License 12936
Na de az egesz haz egy hőrendzser. Van olyan lakótelepi ismerősöm aki csak decemberben füt mert ugy is atjön a meleg a szomszedbol. Ugyanez van egy hazban is. Hiába veszed le az egyik szobában ugy is etmegy a nyitogatott ajtón es afalom is a meleg. Persze igy a masik jobban fog fűteni.
trilla414 2006.11.19 Creative Commons License 12935
Na most kérek elnézést a lassú felfogásom miatt! Azt hiszem megértettem a nézeteltérés lényegét! Én (és talán az ebben a témában veled vitába szállók is) szövegértelmezési problémám miatt azt hittem, arra gondolsz, hogy minden más feltétel azonossága esetén, ha éjszakára lehűtöd, majd reggel visszaemeled a sátor/ház hőmérsékletét, akkor a visszafűtéssel több energiát használsz el, mintha magasan tartottad volna a hőmérsékletet. Ez nyilvánvaló butaságnak tűnik.

Viszont te nem is erről beszélsz, hanem a termoszelepekről... Hogy azok egy remek találmány.. Ami igaz is.. Jól látom végre?

De nem, báz elbizonytalanítasz:

"Nomeghogy a felfűtés nem e fogyaszt több energiát, mint a hőmérséklet csökkentés. Időarány/hőveszteség kérdése az egész, mindenkinél egyéni."

Neeem! A mértéke mindenkinél egyéni, de a megtakarítás előjele mindenkinél ugyanaz nem? És ez lenne a vita tárgya..
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12934
Biztos igazad van.
Én csak tippeltem.
Előzmény: sjohn (12933)
sjohn 2006.11.18 Creative Commons License 12933
Nem , nem!
Ha túlfűti magát akkor reteszelten áll le.
Alighanem lángőrzési gondja van.
Előzmény: enginer (12922)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12932
Én meg hidegben nem. :))

Leirom megint, hátha megérted:

A programozható rendszer csak az egyik szoba hőigény/vezérlésére alkalmas.
Eleinte volt az a tézis, hogy spórolni lehet vele, most meg ez a melegben nemtudok aludni duma.
Addíg amíg csak az egyik szoba (nappali) hőmérsékletét tudod programozni, addíg jelentős megtakarítást nem tudsz vele realizálni, mert a többi szobában továbbra is csak véletlenszerűen fog alakulni a hőmérséklet.
(házat feltételezve, nem szoba-konyhát)

Előzmény: Lacivill (12931)
Lacivill 2006.11.18 Creative Commons License 12931

Biztos voltam, hogy "lecsapsz" az írásomra............

Mérési eredményekkel nem rendelkezem amit az OMH hitelesített volna, de elárulom, hogy ha bebizonyítod, hogy a fordítottja az igaz akkor se vagyok hajlandó melegben aludni..........

Előzmény: enginer (12929)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12930
*8 órás fütés nélküli időszakban

:))
Előzmény: enginer (12929)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12929
Szerintem Te azt csak feltételezed, hogy a 8 órás felfűtés alatt megspórolod a 2 órás felfűtés költségeit.

Ezt a "tehát biztos"-t alátudod valamive támasztani?
Előzmény: Lacivill (12928)
Lacivill 2006.11.18 Creative Commons License 12928

Nálunk például éjjel kb 8 órán át abszolut nem megy a fütés, tehát nulla a gáz fogyasztás. Reggel max 2 óra alatt felfüti az üzemi hőfokra, tehát biztos, hogy kevesebbet fogyaszt így mintha menne éjjel is.

Minusz 10 körül már néha bekapcsol éjszaka is.

Előzmény: monyesz (12926)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12927

Nomeghogy a felfűtés nem e fogyaszt több energiát, mint a hőmérséklet csökkentés.

Időarány/hőveszteség kérdése az egész, mindenkinél egyéni.

Előzmény: monyesz (12926)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12926

>Viszont ha pl. az éjszakai hűvösebbre állított program miatt órákon kertesztül kevesebb energiát kell használni a fűtéshez (ez az 1 fokonkénti plusz energia elég sok táblázatban szerepel), és ezt csak egyszer kell visszafűteni a reggel melegebbre váltó program miatt, akkor takarékosabb a programozott verzió!

Ez igaz, kérdés csak az idő, mármint amit írsz, az "órákon keresztül" pontosan mennyi is.

Fido Dido 2006.11.18 Creative Commons License 12925

:)

"Jó, hogy nem azt javasolod, hogy minden szobába programozható analóg termosztáttal vezérelt fűtést rakjanak?!"

Az írtam, hogy ha valaki programozni akar, akkor "érdemes egy bizonyos házmérettől/helyiséghasználattól főggően külön vezérelhető zónákra osztani a rendszert."

Tehát ez garzonnál fölösleges, egy nagy háznál viszonyt, ahol az élettér napszakonként jelentősen eltérhet, ott már hasznos lehet. Persze még mindig az az alapfelététel, hogy a user programozható vezérlést akarajon. Ha egy teljes rendszert veszünk figyelembe, akkor egy 150-200 nm-es ház fűtésrendszerének árához képest a zónaszelepek és termosztátok elenyésző összeget tesznek ki. 

Én a saját példámból vagyok kénytelen kiindulni. Nagy ház, néha fél vagy egész napokig nem használt házrészekkel, tervezett kandallóval, stb. Itt 3 zónára osztva a leggazdaságosabb a rendszer. Ez természetesen házméret és használat kérdése. Egy 50 négyzetméteres lakásnál bőven elég a termoszelepek mellé 1 termosztát, de az sem mindegy, hogy hová. :)

Előzmény: enginer (12924)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12924
Várjál már!
Jó, hogy nem azt javasolod, hogy minden szobába programozható analóg termosztáttal vezérelt fűtést rakjanak?!
Tudom, hogy ez lenne a jó de azért szobánként 100ezret rákölteni a szabályzásra igen nagy hülyeségnek tartom.
Előzmény: Fido Dido (12921)
Fido Dido 2006.11.18 Creative Commons License 12923

"És ugye Te is kifelejted a képletedből, hogy felfűtés enegia igénye elviheti az egész spórolást, cserébe néha hideg, néha meg túlmeleg van."

Nem felejtem ki!

Arányosítva:

-Pár órás (pl. éjszakai) pár fokkal kisebb hőigény esetén a falak nem hűlnek át annyira, hogy a felfűtésük nagy energiát használjon fel, cserében a két fokkal kevesebb hő kevesebb energiába is kerül. Jól szigetelt ház esetén szinte semmibe, hiszen maga a szigetelés akadályozza meg, hogy pár óra alatt lényegesen lehűljön a levegő + a fal.

Hosszabb idejű alacsonyabb hőmérséklet esetén pedig lényegesen nagyobb az megspórolt energia, mint a felfűtés E-igénye.

Előzmény: enginer (12920)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12922
Szerintem az nem hiba.

Túlfűti magát a kazán és lekapcsol a hővédelem.
Előzmény: saljapin5 (12917)
Fido Dido 2006.11.18 Creative Commons License 12921

"Viszont az minden házra igaz, hogy helyiségenkénti hőigénynek megfelelő szabályozás gazdaságosabb, mint egy referenciaszoba szerinti központi agyonprogramozott szabályozás."

Ez tény! Viszont ha már felmerül a programozási lehetőség/igény, akkor érdemes egy bizonyos házmérettől/helyiséghasználattól főggően külön vezérelhető zónákra osztani a rendszert. Persze ezen a termosztatikus szelepek tovább finomíthatnak.

És ezt az egészet egy rossz tervezéssel elég könnyű használhatatlanná varázsolni. :)

Előzmény: enginer (12919)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12920
"max. kisebb a megtakarítás a programozott rendszer által. De minimális megtakarítás mindenképpen van, kérdés, hogy megéri-e szórakozni vele. Ilyenkor már belép a képletbe a komfortérzet, réfordított idő, stb. "

Ezt írkálom igen régóta!!!

És ugye Te is kifelejted a képletedből, hogy felfűtés enegia igénye elviheti az egész spórolást, cserébe néha hideg, néha meg túlmeleg van.
Előzmény: Fido Dido (12915)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12919
Nos.
Én házat emlegetve nem sátorra gondolok, hanem feltételezem, hogy vannak falai, hőszigetelés is van rajta stb.

Viszont az minden házra igaz, hogy helyiségenkénti hőigénynek megfelelő szabályozás gazdaságosabb, mint egy referenciaszoba szerinti központi agyonprogramozott szabályozás.

Előzmény: Fido Dido (12913)
Törölt nick 2006.11.18 Creative Commons License 12918

Feltételezzök azt hogy nem linearisan esik a hö hanem valami ilyen fuggvény mentén.

Előzmény: Törölt nick (12916)
saljapin5 2006.11.18 Creative Commons License 12917
szervusztok Urak,

már egyszer voltam itt OCEAN LUNA 21 cirko készülékem miatt....

időnként egy halk kattanás után (micro kapcsoló) leáll a gázláng...
utána újra indul, teljesen véletlenszerüen....

amúgy nagyon jó állapotban van, nem surrog stb...

többször szétszedtem, látszólag minden rendben (nincs kipukkadt kondi, sem kh, stb...)

kellene egy kapcsolási rajz nekem, ha tudnátok segiteni...

a kártya adatai:

INECO CEMIC4A s/n: 100307640195

szakember már volt, de persze akkor hiba nélkül működött....

köszi addig is
Törölt nick 2006.11.18 Creative Commons License 12916

Tételezzük fel hogy van két ugyanolyan haz egymas mellett. Tök egyformák.

Az egyikben 20 fok a masikban 10 fok van, kit -20  hideg. Melyik hazbol megy ki tobb meleg egységnyi igő alatt ?

Nem kell ehhez Dr. Sas Elemérnek lenni ahol kisebb a delta T ott egységnyi idő alatt kevesebb meleg megy el. HA ezt a meleget potolni akarjuk akkor ahol kisebb a delta t ott kevesebb energiát kell visszapumpálni.

Fido Dido 2006.11.18 Creative Commons License 12915

"Ez addig igaz is lehet amíg nincs a házon hőszigetelés."

Hőszigetelés esetén is jobb, hiszen egy hőszigetelt téglafal is kívülről hűl, nem a belső levegő hűti! Ilyenkor annyi előny van, hogy lassabban hűl ki a fal, de a belső levegő is. Mindenesetre ugyanott vagyunk, mit szigeteletlen fal esetén, max. kisebb a megtakarítás a programozott rendszer által. De minimális megtakarítás mindenképpen van, kérdés, hogy megéri-e szórakozni vele. Ilyenkor már belép a képletbe a komfortérzet, réfordított idő, stb.

Előzmény: enginer (12914)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12914
Ez addig igaz is lehet amíg nincs a házon hőszigetelés.

Sátorlakóknak tényleg ideális a programozott fűtési rendszer. :))

Nagy faltömegü jólszigetelt házaknál nem biztos, hogy annyira gazdaságos.
Előzmény: Fido Dido (12911)
Fido Dido 2006.11.18 Creative Commons License 12913

"Nagyon sok mindent kihagyott."

Ennél gondolom részletesebb választ várt! :))))))))))))

"Szerintem egy ház esetén olyan sok tényező van, hogy számitással megsaccolni sem lehet a tényleges adatokat."

Ennek ellenére te elég bátran mered konkrétan állítani az igazadat minden házra, látatlanban is! :)

Előzmény: enginer (12910)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12912
Percről percre több tényező jut még eszembe, amit elfelejtettem leírni!
Messze nem teljes a lista.

Aki ezeket képes 3sorban leírni az minimum mindenféle díjat elfog nyerni!
Előzmény: enginer (12910)
Fido Dido 2006.11.18 Creative Commons License 12911

"A téglafalnak van tömege, aminek a felfűtéséhez energia szükséges."

A hőntartásához is energia szükséges, és a 21 fokon tartáshoz több, mint a 19 fokhoz!

"Lekapcsolt fűtésnél ezt a tárolt energiát a lakás "fűtésére" vissza hasznositja."

Mivel a téglafal hőtartása közel sem ideális, tehát folyamatosan hűl a külső hömérséklet miatt, ezáltal folyamatos energiaigénye van, akkor is, ha hőntartod. Viszont ha pl. az éjszakai hűvösebbre állított program miatt órákon kertesztül kevesebb energiát kell használni a fűtéshez (ez az 1 fokonkénti plusz energia elég sok táblázatban szerepel), és ezt csak egyszer kell visszafűteni a reggel melegebbre váltó program miatt, akkor takarékosabb a programozott verzió!

Előzmény: enginer (12905)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12910
Nagyon sok mindent kihagyott.
Ez a száraz egyenlet maximum addig lehet igaz, amíg olyan házat feltételezünk aminek nincsenek tömeggel rendelkező falai, nincsenek benne tárgyak, nincsen szellőzése, soha sem nyitogatják az ajtaját, ablakát, nem is laknak benne stb.

Szerintem egy ház esetén olyan sok tényező van, hogy számitással megsaccolni sem lehet a tényleges adatokat.
Előzmény: trilla414 (12906)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12909
Felkészítve nincsenek, de adatok, amiből következtetni lehetne bizonyos tulajdonságaira egy falszerkezetnek, azok vannak. Persze ez akkor még mindig csak egy tényező, és sok másik is van, amit figyelni kellene !
Előzmény: enginer (12905)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12908
Világos, de most a gazdaságosság számítást hagyjuk a végére, először műszakilag lenne jó tudni, mi kell a rendszerhez. Az árak, a bekerülés, a megtérülés egy másik kérdés, azt tényleg mindenkinek magának kell kalkulálni az adott viszonyokhoz. Nekem is célszerűbb volt hőszigetelni, mint jobb kazánt venni...
Előzmény: enginer (12904)
trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12907
lehet hogy szövegértelmezési problémáim vannak, de légyszi ne ködösíts, és írd le konkrétan, hogy mi maradt ki osbourne példájából. Tanuljon már a nép! (köztük főleg én) Köszi.
Előzmény: enginer (12896)
trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12906
miket hagyott ki?
Előzmény: enginer (12894)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12905
A méretező programok szerintem nincsenek felkészitve erre a problémakörre.

A téglafalnak van tömege, aminek a felfűtéséhez energia szükséges.
Lekapcsolt fűtésnél ezt a tárolt energiát a lakás "fűtésére" vissza hasznositja.

Könnyűszerkezetes házaknál nincs ilyen tömeg, vagy igen elhanyagolható a téglafalhoz képest.
Előzmény: monyesz (12903)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12904
Ez erősen pénztárca/hőigény függő is.

Soxor leirtam már, hogy mérlegelni kell.

Egy 50nm-es lakásba felesleges lenne kondenzációs kazánt, helyiségenkénti programozható szabályozással, külsű hőmérsékletszabályozással javasolni, mert kb 1000 év múlva tudná megspórolni a befektetést.
Előzmény: monyesz (12897)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12903

Meg kellene nézni a méretező programot, mert ott vannak állandók erre vonatkozón. Minden esetre úgy emléxem, hogy a tömör kisméretű tégla fal hőtartó képessége nagyobb mint a PTH38-é. A hőszigetés meg úgy néz ki (hasra írom), hogy 60 centi vastag kisméretű téglafal = PTH38 fal.

Előzmény: enginer (12901)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12902

Pedig tapasztalat ! Lehet hogy a tömítéseknél (átégnek vagy más miatt nem tömítenek rendesen) de előfordul.

Előzmény: enginer (12898)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12901
Sok mindentől függ ez.
Nem is lehet 3sorban leírni.

Szerintem könnyűszerkezetes házaknál ahol a falaknak nincs tömegük és csak a légteret, meg a bennelévő tárgyakat kell felfűteni gazdaságos lehet a módszer.

Sátorlakóknak, meg egyenesen ajánlott, hogy csak akkor fűtsenek amikor otthon vannak. :))
Előzmény: monyesz (12899)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12900
Még magaddal is vitatkozol? :)))
Előzmény: trilla414 (12890)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12899

Ez a hőntartás vagy felfűtés dolog már tényleg régi vitatéma.

Ha két hétre elmegyek telelni, akkor lehet célszerűbb visszaejteni a hőmérsékletet, mintha elmegyek két órára sétálni. Az sem mindegy hogy a falakat is hagyom kihűlni, ez a falszerkezetre jellemzően változhat hogy mennyi idő alatt valósul meg, vagy csak a levegőt hagyom kicsit lehűlni.

Ugye szellőztetni is úgy kell energiatakarékosan, hogy inkább többször rövid ideig, mint egyszer jó hosszan.

enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12898
Bocs! Te tényleg nem vagy ilyen.

Soha sem pucoltam. :((
Konkrétan arra gondoltam, hogy az is van annyira zárt, hogy az állandó őrláng miatt égés/robbanás nélkül nem juthat gáz a készüléken kívülre.
Szerintem a deflektor miatt semmilyen tényező sem tudja a konvektoron belül visszafelé fordítani a dolgokat.
Aztán lehet, hogy tévedek, de a nemmegfelelő huzat miatt maximum az égéstermék nem tud távozni a kéményen keresztül de, hogy a gáz ne gyulladjon be és gázszag legyen a szobabában az új.
Előzmény: monyesz (12895)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12897

De most konkrét megvalósításra gondolok, túl az általánosságokon ! Milyen lenne egy korszerű működésű, vezérlésű rendszer, ami minden igényt kielégít ?

Többen jönnek ide a topicra tanácsért, nyilván segítene nekik ha lenne egy összeállítás.

Előzmény: enginer (12884)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12896

"Idézed: "a megtakarított energiát jelképező görbe feletti terület csak hosszabb üzemszünetnél válik jelentőssé." Kérdem én, ha nem jelentős a megtakarítás, akkor már gazdaságosabb pazarolni?!?

Kijelenthetjük-e, hogy egyértelmű, hogy a felfűtés gazdaságosabb, mint a hőntartás (, bár ez csak hosszabb üzemszünetnél jelentős)?
"

Így első ránézésre röviden: neked komoly szövegértelmezési problémáid vannak!!!

Előzmény: trilla414 (12887)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12895

Mert időszakonként lehet kipucoltad... Egyébkénr meg mint más is célzott rá, a kéményes konvektorok nem zárt égésterű készülékek, tehát lehet visszaáramlás

>Bár én biztos megint hülyébben használtam, mint Te.
Figyelmeztetlek, hogy én soha nem írtam hogy hülyén használod a rendszered, ne keverj össze másokkal vagy lécci keresd meg a hsz-ban ezt a részt.

Előzmény: enginer (12885)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12894

Ez az egyenlet addíg igaz is amig a többi igen jelentős tényezőt kihagyod belőle.

Szóval nem hazudtál, csak egyes dolgokat kifelejtettél. :))

Sajnos nem olyan egyszerű dolog ez, hogy 3 sorban leírható lenne.

Előzmény: Törölt nick (12888)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12893
Egyrészt mikor még nem voltak a kollégáim, másrészt most is, mert maszekban is dolgoznak, tudod a régi kuncsaftok visszahívják őket, ahol anno is kitisztították a konvektorokat ! :)
Előzmény: enginer (12886)
yipi 2006.11.18 Creative Commons License 12892

hi!

"Arra azért kiváncsi lennék, hogy mivel a konvektor égéstere a lakás szempontjából "zárt" és állandó őrlánggal üzemel, hogyan kerülhet az égéstérből "gázszag" a lakásba?"

a parapetes konvektoré, még csak-csak zártnak tekinthető, de a kéményesé.... nagyon is nyitott!

yipi

yipi 2006.11.18 Creative Commons License 12891

hi!

szerintem a hideg bentmarad, sőt egyre nő! :-))

de ha a melegre gondoltál, szerintem az 1. esetben.

yipi

trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12890
basszus na az első esetben..:)
Előzmény: trilla414 (12889)
trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12889
Szerintem a második esetben. Nem? Köszi a segítséget.
Törölt nick 2006.11.18 Creative Commons License 12888

Téves hozzáállás tehát csak azzal spórolni egyes esetekben, hogy éjjel nem fűtenek. Arra kell gondolni, hogy az elvesztett energiát pótolni kell, vissza kell fűteni a lakást reggel, ami nagy tömeg esetén jelentős energiaráfordítást igényel."
Jelentős energiaráfordítást? Igen. Többet, mintha tartottuk volna a hőmérsékletet? Nem. De erről nem tesz említést.

Tételezzük fel hogy a ház egy gömb ami igy-ugy szigetelve van. Szerinted mikor megy ki tobb hideg a gömbből egysegnyi idő alatt:

Kint -20C

Bent +20C

Ergo delta t = 40C

Vagy

Kint -20C

Bent +10C

Ergo delta t = 30C

Előzmény: trilla414 (12872)
trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12887
Biztos nem tudom jobban, sőt, kifejezetten tanulási szándékkal olvasom a fórumot. Csak nem értem, hogy miért egyértelműen olcsóbb hőntartani, mint ahogy állítod. Mert máshogy gondoltam és olvastam. Azért kérdeztem rá, mert a határozottságodból úgy tűnt, tudod miről beszélsz. Bocs, ha mégsem.

Amúgy ha ettől jobban érzed magad: nem még nem kísérletezgettem olyannal, amit tanulmányaim (és a józan ész) alapján nem tartok reálisnak. Először elméleti síkon legyen valami megdönthetetlen, utána a kísérletezgetés majd rávilágít olyan esetleges problémákra, amikre addig senki sem gondolt.

Visszaterelve a témát a személyeskedésről és mellékvágányokról: miért "egyértelmű, hogy a felfűtés gazdaságtalanabb, mint a hőntartás"?

Idézed: "a megtakarított energiát jelképező görbe feletti terület csak hosszabb üzemszünetnél válik jelentőssé." Kérdem én, ha nem jelentős a megtakarítás, akkor már gazdaságosabb pazarolni?!?

Kijelenthetjük-e, hogy egyértelmű, hogy a felfűtés gazdaságosabb, mint a hőntartás (, bár ez csak hosszabb üzemszünetnél jelentős)?
Előzmény: enginer (12879)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12886
Eddíg azt írtad, hogy gázszolgáltatónál melózol.
Mikor is szoktak a kollegáid konvektorokat tisztitani? :))
Előzmény: monyesz (12881)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12885
Nekem is volt ilyen "rendszerem".
Én nem tapasztaltam gázszagot.
Bár én biztos megint hülyébben használtam, mint Te.
Előzmény: monyesz (12882)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12884
Ideális rendszer?
Az ami az elégetett energiát teljes mértékben a lakásban tartja.
A hőigénynek megfelelően a legkisebb hőingadozással (analóg) képes biztositani külön minden helyiségben a beállitott hőmérsékletet, nem csak a termosztáttal felszerel helyiség hőigény/veszteségét képes kezelni.
Stb.
Előzmény: monyesz (12880)
sjohn 2006.11.18 Creative Commons License 12883
OK!
Előzmény: monyesz (12881)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12882
Pedig kerül ! Kéményesnél én is tapasztaltam.
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12881
Kerámia vagy inox égősor van az F8-asban ? Inoxot vagy kerámiát olyan rozsdásan még nem láttam... De továbbadom a lecseszést a kollégáimnak, hogy nálam hogy mertek így dolgozni !
Előzmény: sjohn (12878)
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12880

Most igazán összefoglalhatnánk akkor, hogy milyen az ideális rendszer, működés, energia felhasználás, komfort, beruházás ((annak teljes ciklusát tekintve) szempontjából (kihagytam valami szempontot ?).

Tehát a rendszer analóg vezérlésű (analóg jelet adó termosztát és/vagy ennek megfelelő kazánvezérlés), kondenzációs kazánnal, heti programozású termosztáttal (csak hogy éjszaka had alhassak már 19 fokban !). Lécci, egészítsd ki ill. folytasd !

Előzmény: enginer (12870)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12879
Nem kívánok veled (sem) vitába folyni, mert Te is biztos jobban tudod, mint bárki más.
Azért (félve) megkérdezném, hogy kisérletezgettél e már bármivel is, vagy csak alapból elutasitassz mindent ami neked nem hihető, vagy nem tetrszik?
Előzmény: trilla414 (12872)
sjohn 2006.11.18 Creative Commons License 12878
Nem áll szándékomban senkit sem lenyelni.
Aki Nálatok a kerámia vagy inox égősort böködte vagy drótkefézte minden volt csak nem készülékes.
Valóban hordunk magunkkal hústüt , meg drótkefét is , de nem az általad említett dolgokra használjuk.
Előzmény: monyesz (12875)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12877
Valamelyik gázszolgatónál dolgozik.
Előzmény: sjohn (12871)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12876
Arra azért kiváncsi lennék, hogy mivel a konvektor égéstere a lakás szempontjából "zárt" és állandó őrlánggal üzemel, hogyan kerülhet az égéstérből "gázszag" a lakásba?

"Korszerűbb" konvektoroknál vot tapasztalható, hogy elhagyták a modulációt és átmentek kapcsolgatósba, (hogy ne hörögjön, meg talán olcsóbb is egy ilyen, vagy kitudja miért).
Cserébe ki-be kapcsolgattak és pattogtak a konvektorok.
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12875

Azért keresztbe le ne nyeljél már ! :)

Gázszerelők táskájában lapul a két említett célszerszám, nálunk is ilyennel tisztították. A fúvókánál tényleg helytelenül szerepel a többes szám.

Előzmény: sjohn (12871)
sjohn 2006.11.18 Creative Commons License 12874
Tök jól írod ,hogy 1-8-ig van skálázva , amiből következik ,hogy nincsen "N" azaz nulla állása , vagyis nincsen olyan /gyárilag/ ,hogy csak a gyújtóláng ég.
Viszont a magyar ember rendkívül leleményes és általában addíg tekeri a csavart amig el nem alszik a főláng , na és ilyenkor a csavarnál szépen szivárog a gáz.
Ezt a fajta CR1-es automatikát ki lehet cserélni CR6-ra.
monyesz 2006.11.18 Creative Commons License 12873

Természetesen képes felfűteni, de képes lenne-e kondenzációs kazánnal is ?

A radiátoroknak ilyen külső hőméréskletnél, és 60 körüli előremenőnél természetesen nálam is csak a felső része melegszik. Az igaz nálam is, hogy az analóg működésű termofej fokozatosan zár, egyre kevesebb vizet enged a radiátorokba.

Előzmény: enginer (12865)
trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12872
Stiebel úr a cikkben következetesen kerüli fizikai törvényszerűségek említését, a tények számszerű, vagy pontos összefüggésszerű ismertetését..

"Minden otthonnak van egy fűtési optimuma, ami mozgatott tömeg-függő."
Tegyük fel igaz.

"Téves hozzáállás tehát csak azzal spórolni egyes esetekben, hogy éjjel nem fűtenek. Arra kell gondolni, hogy az elvesztett energiát pótolni kell, vissza kell fűteni a lakást reggel, ami nagy tömeg esetén jelentős energiaráfordítást igényel."
Jelentős energiaráfordítást? Igen. Többet, mintha tartottuk volna a hőmérsékletet? Nem. De erről nem tesz említést.

Így kissé hiteltelen. Ilyen módon születnek a perpetuum mobilék is. Ha ilyennek hiszel...
Előzmény: enginer (12869)
sjohn 2006.11.18 Creative Commons License 12871
Hol szokás ez?
Bökködni meg drótkefézni?
Fúvóka mindösszesen 1/egy/ darab van benne!!!
Nagyon indiszkrét vagyok ha megkérdem mi a szakmád?
Előzmény: monyesz (12858)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12870

Így igaz!

"A helyi túlfűtések mértékének csökkentése: termosztátfejek használatával megakadályozhatjuk a helyi túlfűtéseket. A helyiséghőmérséklet (túlfűtés) 1-3 ºC-os csökkentésével 6-18% energiát tudunk megtakarítani.

Fűtőrendszeren kívüli energiaforrások hasznosítása:

A termosztátfejek segítségével külső energiaforrásokat is hasznosíthatunk (pl. napsugárzás, emberek, gépi berendezések, világítás által leadott hő). Ha a helyiség hőmérséklete kielégíti a termófejen beállított értéket, akkor az lezárja a fűtővizet -, függetlenül attól, hogy a fűtési hőteljesítmény milyen forrásból származik. Napfényes lakásokban ez által is sok energia takarítható meg.

Az energiamegtakarítás mértéke szakszerű beépítés és használat esetén összességében elérheti a 25-32%-ot.

Fontos mérlegre tenni azt is, hogy a szerelési költségek azonosak, akár termosztatikus szelepet, akár valamilyen hagyományos elzáró- vagy kézi szabályozószerelvényt építünk be.

Dr. Okányi Sándor"

"Szobatermosztátok

Ha a fűtést szobatermosztát szabályozza, akkor e termosztát egy ún. referenciahelyiségbe kerül felszerelésre, a fűtés szabályozása csak e helyiség hőmérsékletére történik, ezért helyes kiválasztása igen fontos. A leghidegebb használt helyiséget kell erre a célra kijelölni, a többi helyiség túlfűtését pedig termosztatikus radiátorszelepek, illetve a padlófűtéskörök tömegáramának korlátozásával lehet megakadályozni. Amennyiben a helyiségek hőigénye között nagy az eltérés, ez a szabályozási forma nem használható. Nagyobb épületeket a hőtechnikai tulajdonságok figyelembevételével érdemes zónákra osztani és e zónákat külön szabályozni

Tóth István"

enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12869
Mint már írtam "Arról meg külön viták folynak, hogy lehet e spórolni a programozott rendszerekkel."

Több ellentétes cikk is van ezen az oldalon is a témával kapcsolatban:

Gondolatok a hőszükséglet-számításról
Előzmény: trilla414 (12866)
enginer 2006.11.18 Creative Commons License 12868

És ugye ezt is olvastad ugyan ott?:

"a megtakarított energiát jelképező görbe feletti terület csak hosszabb üzemszünetnél válik jelentőssé."

Rosszul szigetelt lakásoknál tényleg nagyobb a megtakarítás, ha amíg nem vagy otthon kikapcsolod a fűtést.

Sátorban lakók legideálisabb fűtési rendszere a programozható termosztát a cikk szerint. :))

Előzmény: trilla414 (12866)
yipi 2006.11.18 Creative Commons License 12867

hi!

nagy valószínűséggel neked még f8-9-es konvektorod van(a piezzogyújtó alatt, 1 gomb van 1-8-ig skálázva), ami félautomatikus működésű, és a gázszag amit érzel, abból ered, hogy amikor "hörög-morog leszabályzáskor" nem zár el teljesen a készülék, de annyi gáz meg nem jön hogy folyamatosan égjen, tehát egyszer begyullad, egyszer nem. egyébként be kellene tudni állítani úgy hogy teljesen kikapcsoljon.

a mostani f8-50 es konvektorok cr-6 os gázszelepeinél már kiküszöbölték ezt a köztes állapotot. hogy gazdaságossabb-e? szerintem igen, mivel ha teljesen leveszed a beállítást N-re (ezek N-től 7-ig állíthatóak), akkor 15°C felett nem fog bekapcsolni a főégő úgy mint ahogy nagy valószínűséggel nálad most ez az alapeset.

vagy ha nem így van más úgyís kijavít :-))

yipi

Előzmény: Törölt nick (12856)
trilla414 2006.11.18 Creative Commons License 12866
Engineer: "Az egyértelmű, hogy a felfűtés gazdaságtalanabb, mint a hőntartás"

Miért egyértelmű?

A minap ezt olvastam: "... az üzemcsökkentés vagy üzemszünet minden esetben energiamegtakarítással jár..."

(forrás: http://www.vgf.hu/ftech.php?action=viewfull&ID=195)
Előzmény: enginer (12864)
enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12865
Most mekkora dinamikája a rendszerednek?
Képes felfűteni a lakást ezekkel a radiátorokkal?

Egyszerűen tesztelheted hogy elég lenne e folyamatos üzemhez a radiátor méreted:
Termosztátod feltekered tökig, az egyik vagy mind1ik (nem termosztátos szobában) megnézed, hogy mit művel a termófej a radiátorral.
Előzmény: monyesz (12857)
enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12864
Hogy ki milyen hőmérsékletben szeret aludni, az szokás kérdése.
Arról meg külön viták folynak, hogy lehet e spórolni a programozott rendszerekkel.
Az egyértelmű, hogy a felfűtés gazdaságtalanabb, mint a hőntartás,
viszont az is igaz, hogy az alacsonyabb hőmérséklet meg olcsóbb.
Szóval ez a programozgatás csak bizonyos mértéken túl gazdaságos.
Több távollét esetén tényleg okozhat nyereséget.
Előzmény: monyesz (12861)
Törölt nick 2006.11.17 Creative Commons License 12863
Igaz, erre én is gondolhattam volna, pedig amikor vettem a lakást, a fürdőszobai falifűtőt például kitisztítottam (csempézés miatt le volt szerelve).
Előzmény: monyesz (12858)
enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12862
Hogy érthető legyen:

(tavaly kisérleztezgettem)
75/65-os rendszerhez méretezett radiátoros rendszerrel, termófej, állandó üzem.
30fok körüli előremenő esetén (majdnem) az egész radiátor átmelegedett.
(De ugye ez egy nemkondenzációs készüléknek nem igazán jó.)
Az előremenőt 60fokra emelve (ne legyen kondenzáció) a termófej annyira lefojtja az áramlást, hogy a radiátoron keresztül folyó viz simán lehül szobahőmérsékletre (60/24), így kénytelen voltam a visszatérőt közvetlenül a kazán elött felkeverni 50fokra (60/50).
Egyedül a szellőztetések utáni felfűtéseknél forrósodnak át a radiátoraim.
Normál üzemben csak a felső 5-10cm meleg.
Előzmény: enginer (12859)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12861

> -15 foknál is csak elenyésző hányada meleg a radiátornak.

Nálad lehet, nálam nem biztos (emlékeim szerint legalábbis), de majd ha annyi lesz ráfigyelek !
Mennyire komfortos az állandó hőmérsékletű környezet (erről volt már szó, ki szeret 22 fokban számítógépezni és 19-ben aludni) ? Mennyire takarékos ?

Előzmény: enginer (12859)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12860

Az indulatok híre eljutott hozzád is ? :)

Kérdések,ha már itt vagy:

Az SD kazánjai az 1.-be tartoznak ?

A FÉG kazánjai az 1.-be tartoznak ?

A Buderus, Wolf, Viessmann kazánjai az 1.-be tartoznak ?

Pontosan mit jelent a "meg kell termted ennek lehetőségét", mit kell tenni műszakilag a rendszerrel ?

enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12859
-15 foknál is csak elenyésző hányada meleg a radiátornak.
Tapasztalatból mondom.
Felfűtésnél tényleg kell a túlméretezett felület, mert a fűtési idő termosztát által kapcsolt időszakában kell leadni a kivánt hőigénynek megfelelő fűtést.
Egyszerűen kiszámolhatod, hogy ha állandóan megy a fűtés jóval kevesebb felület és hőmérséklet elegendő, mintha csak néha fűtögetsz.
Előzmény: monyesz (12857)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12858

Ha már belenyúltál, ki kellene tisztítani a konvektort ! egy hegyes acéltüskével szokás az égősor lyukait kibökni, aztán szokás még drótkefézni. Fúvókákat is meg kellene nézni, nem tömődött-e el.

A gázszag minden esetre rosszat jelent !

Szvsz a konvektorok hatásfoka nem sokat változott az idők folyamán...

Előzmény: Törölt nick (12856)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12857

Túl vannak méretezve, az iagz annyiból, hogy -15 fokra vannak méretezve 75/65 mellett, hogy a leghidegebb időben is képesek legyenek elég hőt leadni (az hogy még e felett is túlméretezik gépészek, az más dolog - nálam nincsenek, mert nem engedtem).

A kérdés tehát az, hogy -15-ben elég lenne-e az 50-55 fokos előremenő ? Vagy akkor a kondenzációs kazán alkalmazásának feltétele lenne nálam, hogy a radiátorok méretét is meg kellene növelni ? További kérdés, hogy mennyi így a rendszer dinamikája, felfűtési képessége, gyorsasága ? Mert érzésem szerint nagyon kicsi, tehát ilyen üzemeltetés mellett, állandó hőmérsékletet érdemes tartani folyamatosan.

Előzmény: enginer (12849)
Törölt nick 2006.11.17 Creative Commons License 12856

Hello, azt szeretném kérdezni, hogy a jelenleg kapható gázkonvektorok hatásfoka vajon jobb-e (észrevehetően), mint egy 25 éves szerkezeté?

Vagyis a régi FÉG 5,2 kW-os konvektoromat érdemes volna lecserélni egy újra? Mert nekem amúgy jól megfelelne ez is, viszont gyanúsan sok gáz fogy (igaz, az ablakszigetelés sem tökéletes).

Másik kérdésem, hogy van ezen egy bizonyos állítócsavar, amivel az "alapjáratot" lehet szabályozni (rendes nevét nem tudom, de műszerész lévén meg kellett, hogy tekergessem... :-) ).

Tehát, ha itt adok neki egy kis alaplángot, ez használat szempontjából azért jó, mert így egyenletesebbé és csendesebbé válik a működés. Nem tud ugyan teljesen (vagyis gyújtólángra) visszaszabályozni, de télen nem is kell, viszont így legalább nem hörög-morog leszabályzáskor, elmaradnak a hőtágulási pattogások is.

Arról nem beszélve, hogy amikor tartósan beáll ebbe a hörgő állapotába (tehát amikor az égősor égne is, meg nem is, csak be-be gyullad), olyankor egyhe gázszag is érezhető a szobában.

Azt viszont nem tudom, hogy az alapláng kézi beállítása mennyire célszerű más szempontból, nem rontja-e az égés hatásfokát, egyáltalán mire való konkrétan ez a csavar? Ha vásárolok egy új konvektort azon is lesz ilyen állítási lehetőség? Köszönöm a választ.

enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12855
Ezt úgy kellett volna eljátszanod, hogy felhívod őket, hogy hagyományos készüléked van és mi a véleményük az egészről.
Aztán 2 nap múlva megint felhívod őket, hogy korszerű akár kondenzációs rendszer is érdekelne és mi a véleményük.

Előzmény: MZ/Y (12844)
attl 2006.11.17 Creative Commons License 12854
Nem értem, miért kell ennyire problémázni a termofejeken. Ha nem akarja az ember korlátozni vele a szobák hőmérsékletét, akkor 5-ös (28 fok) állásba kell állítani, és nem kavar be.
enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12853
érthető volt így is. :))
Előzmény: urbancsok (12852)
urbancsok 2006.11.17 Creative Commons License 12852
A ctrl C hibája, meg az enyém: termted=teremtened
urbancsok 2006.11.17 Creative Commons License 12851

Atya világ! Minő indulatok feszülnek eme topicban!:)

1. Bírja. A megfelelő műszaki tartalommal bíró kazánok erre vannak kitalálva, de az "indultakmég" kategóriában meg kell termted ennek lehetőségét.

2. Igen. A megfelelő műszaki tartalommal bíró kazánok erre vannak kitalálva, de az "indultakmég" kategóriában meg kell termted ennek lehetőségét.

3. A kondenzációs kazán hatásfokát nem a teljesítmény, hanem a hőmérséklet határozza meg! Alacsonyabb hőmérséklet=intenzívebb kondenzáció.

Összefoglalva: nem jó a megközelítés! Ha és amennyiben időjárásfüggő vezérlés kezeli a kazánt, akkor a legideálisabb (és radiátor esetén szükséges) helyi szabályzás a termosztátfej. A megfelelő műszaki tartalommal bíró kazánok erre vannak kitalálva, de az "indultakmég" kategóriában meg kell termted ennek lehetőségét.

enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12850
Tudom, hogy nekem nem hiszel, de ha utána olvasol, akkor olyan véleményeket is fogsz találni szépszerivel amiben leírják, hogy minimum 30%-os megtakaritás érhető el a termófejekkel.
Ezeket nem az SD meg a Vaillant oldalain kell keresni, mert ők nem gyártanak termófejeket, csak termosztátokat. :))
Az egy dolog, hogy ők nem szeretik, mert nem erre vannak kimondottan kitalálva a készülékeik, bár lassan kezdenek kényszerből fejleszteni.

Hatásfok:

Már soxor leírtam (de, hogy minek??), hogy az a jó hatásfokú készülék aminek a hőátvevő felülete (hőcserélő) képes átvenni a gázláng teljes melegét és semmilyen hővesztesége sincs a kémény felé.
(Az összes hőenergia bentmarad a lakásban.)
A kondenzációs készülékeken kívül az összes többi készülék képtelen erre!!!!!
Muszályból. (soxor leírtam már, hogy miért muszály)
Még a kondenzációs készülékeknél is van veszteség, mivel a visszatérő hőmérséklete sem lehet alacsonyabb a szoba belső hőmérsékleténél és a legideálisabb körülményekk között is a hőcserélő maximum ennyire képes csak lehűteni a füstgáz hőmérsékletét, ami téli időszakot feltételezve (én nyáron nem fűtök) veszteséget okoz. Ezt kompenzáljhatja a kondenzáció okozta nyereség.
Mint már soxor leírtam azt is, hogy a katalógusokban szereplő hatásfokokat nem szabad elhinni, mert hazudnak!
A technikai elmaradottságuk miatt törvényszerünek veszik a veszteséget amit ők nullának számolnak és az alap veszteség felettire számolják a százalékokat.
Így jönnek ki nekik ezek a jóleladható 98%-os prospektus adatok.
enginer 2006.11.17 Creative Commons License 12849

Nos.

Mivel a termosztátos fűtési rendszerekhez illesztik jellemzően a radiátorok méreteit, így azok jelentősen túlvannak méretezve szerencsére.

Ha termófej van a radiátoron, akkor az csak annyi vizet enged a radiátorba amennyit a hőigény éppen megkíván, így annyira lefolytja az áramlás, hogy mire a víz keresztül megy a tadiátoron teljesen (szobahőmérsékletre) lehül.

Télen az igazán hidegekben is max. 50-60fok közötti előremenőt szoktam használlni és ilyenkor (a hőigénynek megfelelően) a radiátorok felső 5-10 centimétere meleg csak.

600-as (60cm) radiátorok esetén 6-12 szeres túlméretezést jelent szerintem.

Kondenzációsnak ennél jobb nem is lehet.

De ezt is leírtam már annyiszor.

Előzmény: monyesz (12843)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12848
Te tudod ! Szerintem a H-mod is jó lenne neked, és még 1 évesen el tudnád adni a kazánt. Amit vesztessz az árakon, azt megnyernéd máshol...
Előzmény: MZ/Y (12847)
MZ/Y 2006.11.17 Creative Commons License 12847
Egy új kazánt nem dob ki az ember 1 év után. :o)
24 kW-os kell, mert egy kütyü csinálja a meleget és a melegvizet is. Cserénél csak a H-mod meg a kondenzációs jöhetne szóba - na de pont' az a lényeg, hogy bármilyen kazánt veszek, mindig lesz egy olyan pont, amikor már túl nagy a minimális teljesítmény.
Másrészt, hiába veszek egy 12kW-osat: ahogy leírtam, hiába veszem rá a folyamatos modulációval a - tényleg - folyamatos működésre, ha a kazán akkor üzemel rossz(abb) hatásfokkal. Kivéve kondenzációs.
Röviden csak kondenzációs lenne, amivel tényleg előrébblépnék. Arra meg - jó esetben - rámenne 200 e-m...

Mivel a termosztát marad, a karbantartástól nem félek. A napi max. 50 indulás-leállás bele kell férjen a normális működtetés keretébe.
Előzmény: monyesz (12846)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12846

Eszembe jutott, hogy miért akarsz te puffertárolót építeni meg ilyesmi ?

Miért nem cseréled le a kazánt egy kisebb teljesítményűre, ha a mostani túltervezett. Még mindig jobban járnál, mint puffert építeni, szarakodni mindenféle számítgatásokkal, ami vagy bejön vagy nem... Most már tudod a gyakorlatból hogy egy mekkora is elég lenne. Jó hogy vesztenél valamit a kazáncserével, de azt lehet behozná a jobb fogyasztással, kevesebb gonddal (karbantartás pl.), meg hogy nem kellene puffert építeni.

Nézz már utána, mit tudnál a mostani helyett odarakni ? Egy 18kw-os H-mod, vagy egy 24kw-os kondenzációs ?

Termofej téma: nekem a szerelők azt mondták, hogy a fürdőbe ne tegyek fel termofejet (ott úgysem árt ha melege van címszó alatt), hogy legyen olyan radiátor, ahol a kazán teljesítményt tud leadni (eygébként van máshol is, hiszen két termosztát is van és ott nincsen termofej persze) - persze biztonsági szelep van a rendszerben

domi_nick 2006.11.17 Creative Commons License 12845

Látom nem bíztál semmit a véletlenre, korrekt, max respect!

Tudtam én, hogy bár laikus vagyok, de ha a pénztárcámról van szó, nem hülyeség a termosztát, akár körönként sem /padló és radiátoros kör/

MZ/Y 2006.11.17 Creative Commons License 12844
Na, utánajártam, aminek tudtam, 3 kérdésre kerestem választ:
(Buderus nem válaszolt (pontosabban hívjam ki a szakemberüket), SD, Junkers telefonban, Vaillant írásban.)

1. Bírja-e a kazán, ha mindenhol termofej van?
SD szerint nem, Junkers, Vaillant szerint igen.

2. Gazdaságosabb-e a termofejes szabályozás?
SD, Junkers, Vaillant szerint nem. Mind3 cég azt mondta, feleslegesen tartja állandóan magas hőfokon a vizet.
Vaillnat: "Ez lenne a lehető leggazdaságtalanabb üzem, mert a hőntartásnál (T=const) a legnagyobb a felesleges gázfogyasztás, mert ha kell, ha nem a kazán mindig a beállított (pl. 55-60 C) tartja. Nem javasolt!"

3. Hatásfok modulációnál?
SD, Junkers: a kazán magasabb teljesítménynél jobb hatásfokkal üzemel, legmagasabb a hatásfok a max. teljesítménynél. (Mellesleg Enginer idézete is ezt támasztja alá, hisz' a kondenzációs kazán előnyének írják, hogy alacsony teljesítménynél jobb a hatásfoka.)
Vaillant erre nem válaszolt konkrétan, de sejtésem szerint ők is ezt mondanák, ha nem akarnák meglőni a marketingdumát a moduláció csodájáról. A nem egyforma hatásfokot azért leírták:
"Mivel a készülék adataiban az üzemi hatásfok van megadva (50/30C-nál 93%), ez az irányadó érték.
Ez a szám magában foglalja a modulációs tartományban mérhető hatásfokok átlagát is.
"

Összefoglalva: azon túl, hogy a konkrét kazán (SD) gyártója tiltja a csak termofejes szabályozást, abban mind3 cég egyetértett, hogy a fűtés egészét tekintve ez a gazdaságtalanabb fűtési mód. Ha ehhez hozzáveszem, hogy ennél a fűtésnél jellemzően teljesen visszamodulálva működne a kazán (már amikor épp' menne), ami a 3 cég (2 kijelenti, a harmadikéból ki kell hámozni) és Enginer idézete szerint is gazdaságtalanabb üzem, azt hiszem, egyértelmű az eredmény.

Részemről vége, mindenki azt von le ebből, amit akar.
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12843
Tehát semmilyen technikai átalakítás nem kell a rendszeren, csak a kondenzációs kazánt bekötni a rendszerbe (gázcsonk, előremenő és visszatérő ág bekötése) ?
Előzmény: enginer (12824)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12842
A beépített szelep típusának ismeretében kellene fejet venni hozzá !
Előzmény: rrzoli (12839)
monyesz 2006.11.17 Creative Commons License 12841

Hát igen a hatásfok is jó kérdés.

Mint tudjuk a mezei egy(két)fokozatú kazánok, ahogy te is írtad a teljes teljesítményüknél dolgoznak a legjobb hatásfokkal. A modulálni képes kazánok, ezt egy tartományban tudják, bár felteszem ott sem azonos a hatásfok, csak úgy vannak méretezve-beálítva, hogy azért még az alsó határnál elég jó hatásfokkal dolgozzanak, utána meg inkább kapcsoljon le és kapcsolgasson a kazán ki-be. Azt is megtudtuk, hogy a kondenzációs kazánok a csúcsteljesítményűknél jóval alacsonyabb szinten (úgy emléxem felénél) dolgoznak a maximális hatásfokkal - ezért kellene nekem 24kw-os kondenzációs kazán, ha lecserélném a mostanit.

A sokat emlegetett FÉG készülék biztos szépen modulál, csak a hatásfok kérdéses. Mert a levegő 'odajuttatása", a kéményhuzat, meg még ki tudja mi, ami befolyásolja a hatásfokot, nem úgy lett kialakítva, hogy ennek megfeleljen. Szvsz kellene egy turbós rész, ami mesterségesen keveri be a levegőt a megadott és változó gázmennyiséghez. Szvsz bizonyos láng alatt a füstgáz hőmérséklete sem lehet elég magas, ezért a kondenzációval is lehetnek gondok (meg még ki tudja mivel).

Amíg az átfolyós V4-es vízmelegítőnk volt, azon is szépen látszott a moduláció, kevesebb víz folyt át, kevésbé nyitott a szelep, de a gázszerelő elmondta hogy ez nem üzemszerű működés (lehet tévedett), nyissuk meg a csapot teljesen, hogy a láng maximális magassággal égjen.

Remélem sok hülyeséget nem írtam...

Előzmény: Vektor007 (12836)
ArroW 2006.11.17 Creative Commons License 12840

A Termo Teknik (Star) radiatorokat ha jol tudom a Megatherm (is?) forgalmazza, e naluk erdeklodnek a helyedben. 

A BP-i boltjaik cimeit itt megtalalod:

http://www.megatherm.hu/megatherm.php?sub=szakuzletek&tc=budapest&lang=hu

Előzmény: rrzoli (12839)
rrzoli 2006.11.17 Creative Commons License 12839

Sziasztok!

STAR beépített szelepes radiátorhoz keresek termofejet. Hol lehet ilyet kapni Budapesten? Kerestem már sok helyen, de nem kaptam. Kérem segítsetek!

saljapin5 2006.11.17 Creative Commons License 12838
szervusztok Urak,

már egyszer voltam itt OCEAN LUNA 21 cirko készülékem miatt....

időnként egy halk kattanás után (micro kapcsoló) leáll a gázláng...
utána újra indul, teljesen véletlenszerüen....

amúgy nagyon jó állapotban van, nem surrog stb...

többször szétszedtem, látszólag minden rendben (nincs kipukkadt kondi, sem kh, stb...)

kellene egy kapcsolási rajz nekem, ha tudnátok segiteni...

a kártya adatai:

INECO CEMIC4A s/n: 100307640195

szakember már volt, de persze akkor hiba nélkül működött....

köszi addig is

ArroW 2006.11.17 Creative Commons License 12837

Errol is szol mar jopar hozzaszolas.. Ebbe a reszebe nem folytam bele, mert nem tudok erdemben hozzaszolni. A sajat kialakitott velemenyem az, normalis, uzemszeru mukodes eseten a modulacios tartomanyban 40-100% annyira nagyon nem romlik le sehol a hatasfok..

Előzmény: Vektor007 (12836)
Vektor007 2006.11.17 Creative Commons License 12836

Hi!

Értem. Köszönöm az összefoglalót.

De vagy egy kis bibi engineer eszmefuttatásában. A kazán nem olyan, mint egy fűtőszál, hogy csökkentett teljesítménynél nem változik a hatásfoka. A kazánok általában teljes teljesítményük környékén érik el maximális hatásfokot (hogy miért azt nem tudom, gondolom kéményhuzat/kényszerrégés levegőmennyisége nem változi, teljesítményre méretezett hőcserélő, stb.). Szal egy folyamatosan moduláció alsó részén  működő kazán gondolom nem gazdaságos. De én sem vagyok a téma szakértője.

Üdv.: Veki

Előzmény: ArroW (12835)
ArroW 2006.11.16 Creative Commons License 12835
Veki!

Ha visszaolvasol par (szaz..) hozzaszolast fogod latni, hogy itt nem az orankenti 6 kapcsolasrol van szo, amit nalam is produkal most mar a CM907, hanem az 1-2 percenkentirol, amit engineer azon tanacsa eredmenyezne (ez meg valamikor ev elejen volt..), hogy ne hasznalj szobatermosztatot, es _minden_ radiatorra tegyel thermofejet. Szerinte ekkor csodat fogsz latni, mind komfortban, mind takarekossagban. Szerintem meg voroset, amikor megtudod mennyiert gyogyitjak meg a kazanodat, es/vagy a szivattyudat (amikre ilyen esetben nagy valoszinuseggel a garancia sem lesz ervenyes..) Es hogy mennyi gazt zabalt fel amig elt a kazanod a percenkenti padlogazon indulassal folyamatos uzemben.. MZperYpsz (aki ezt a remek tanacsot kapta) nemreg felajanlotta engineer-nek hogy ha o vallalja az anyagi felelosseget, uzemelteti igy a rendszeret, ami azt illeti nem lattam azt a hozzaszolast amiben a nevezett ezt felvallalta volna. Jonnek csak a bonyolultabnal bonyolultabb vezerlesek, probal kimenekulni a szituaciobol (pl. 0,1-100% tartomanyban modulalni kepes FEG kazan, hirdaulikus valto, puffertartaly, stb..), nemhogy elismerne, hogy butasagot javasolt, _anelkul_ hogy ismerte volna a paciens futesrendszeret. Csak azt nem erti meg (/nem akarja megerteni), hogy ilyen atmeneti idoszakban, amikor kint nem az a -15-20 Cfok van amire a radiatorok meretezve lettek, hanem +10-15, akkor a kombikazan keptelen olyan alacsony teljesitmenyt produkalni (plane egy aranylag kicsi, vagy jol hoszigetelt lakasban/hazban), hogy folyamatosan tudjon menni (ez lenne amugy a lenyege az engineer fele tanacsnak, lemodulalva folyamatos uzem, ami megfelelo kulso homerseklet, illetve eleg nagy radiatoroldali teljesitmenyfelvetel eseten meg is tudna valosulni, es komfotos is lenne..), hanem nekiall kapcsolgatni, mivel allandoan lelovi a sajat hovedelme, eleri a visszatero homerseklet a beallitott eloremenot.
Előzmény: Vektor007 (12828)
ArroW 2006.11.16 Creative Commons License 12834
Ujfent leirom a kedvedert: Nem vagyok szakerto, csak a nyilvanvalo baromsagok szurjak a szemem. Valamint mar ketszer leirtam neked mi a vegzettsegem, a tiedet meg nem lattam leirva. Egyebkent Te korabban mar kaptal kerdest, amire nem jott semmi valasz... Csak mellebeszeles.
Kozben latom, nem akartal lesullyedni arra a szintre.. :) Szerintem csak nem igazan van kedved beismerni, hogy a rendszerenek ismerete nelkul hulyeseget tanacsoltal MZperYpsznek. Altalaban a hiba beismerese szerintem messze nem olyan mely szint, mint annak takargatasa. :)

Egyebkent a Monyesz altal feltett kerdesben, idezem:
"Van nekem ugye egy hagyományos (csak) radiátoros központi fűtésem. Hogy tudom kihasználni ebben a kondenzácisó kazánt ?"
Radiatorokrol van szo, nem padlofutesrol!

Padlofutesnel a jellemzo hofoklepcso: 35/27, a radiatoroknal altalaban 65/55 De hogy egy vegyes rendszerben "a radiátor vagy padlófűtés képes e jobban lehűteni a visszatérőt?!" Ra lehetne vagni, hogy a padlofutes, csakhat a padlofutes es a radiatoros kor visszateroje keveredik. Gondolom szintentartasrol van szo, nem felfutesrol (mivel ezt irtad: "És tegyük fel, hogy a padlófűtést megfelelően (állandóan) járatod. ), igy a padlokor(ok)bol a kazan fele a keveroszelep (feltetelezem az oxigendiffuz mentes csovezest es igy a keveroszelepes kialakitast..) altal elengedett ~27 Cfokos viz tomegarama olyan alacsony, hogy szamottevoen huteni nem fog tudni a radiatoros korbol visszatero (idealis esetben) 55Cfokos vizen. A radiatoros kor viszaterojehez lesz kozelebb a kazan altal kapott visszatero. Hut rajta a padlofutes, de nem sokat, jozan paraszti esszel max nehany Cfokot csak. Gondolom gyakorlati rendszerrol van szo, nem 300nm padlofutesrol kiegeszitve egyetlen csoradiatorral.. Egyebkent padlofutessel nincs sok tapasztalatom. En csak egy segedenergia nelkuli padlotemperalast epitettem a furdoszobaba visszatero korlatozassal. Kivancsian varom a megoldast illetve akik ilyen rendszereket hasznalnak, a tapasztalatokat!
Előzmény: enginer (12826)
Vektor007 2006.11.16 Creative Commons License 12833

Értö-én értöm!

Azért írtam, hogy csak a mért és beállított hőfok közötti különbséget tudja, hogy pl. 3,2 C fok, mert nem mindegy, hogy 15m2-en, vagy 150m2-en hiányzik (innentől hőigény, elötte csak hőmérsékletkülönbség). Szal azért mert melegszik, még lehet hogy rengeteg energia hiányzik. Is itt van a kutya elföldelve VILLANY!

A szabályzó és vezérlő elektronikák és a programok a legfontosabbak. A módszert meg objektumhoz, használathoz kell illeszteni. 

A kondenzációs hőmérséklet szerintem csak a felület hőméréskletét jelenti. Mindegy hogy ez hogy jön össze. (pl. indukó kazánnál nem sok különbség van az előremenő és visszatérő között, mégis az egész kazántest kondenzációs hőmérsélet alatt van)

Előzmény: enginer (12832)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12832
Jóval 63 felett is lehet kondenzáció, ha kellőképpen hideg a visszatérő.
A gyártók nem véletlenül javasolják, hogy a elöremenő/visszatérő között ne legyen 20foknál nagyobb a különbség.
Előzmény: Vektor007 (12829)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12831
"a legtöbb analóg az épp olyan, hogy nem sok foggalma van a hőigényről, hanem a pilanatyi hőmérsékletnek, valamint a beállított hömérsékleti lépcső feszültségkülönbségét teszi csupán a kimenetére. Majd a kazán azt csinál vele amit akar. Ebből max annyi derül ki, hogy 3,2 fokkal van hidegebb a beállítottnál.
"

Épp ez a lényege és nem is kell többet csinálni, de ez a kazán számára lényegesen fontosabb információ, mint amit bármelyik digi termosztát esetén elképzelni is lehetne.
Egyszer nézz meg egy ilyen rendszert előben, mert addíg úgy sem hiszed el, hogy ez teljesen másképpen müxik.
Ezek nem a lángot modulálják a kazánban, hanem csak közlik a kazánnal, hogy kezd melegedni a szoba és már nem kell 60-as előremenő kezdjen visszavenni, még kevesett vett vissza, lehet még, kicsit kezd hülni emeljünk, stb.
Szal nehéz lenne leírni ezt a szabályozást lépésenként, mert nincsenek lépések, hanem folyamat van.
Előzmény: Vektor007 (12828)
FOGI 2006.11.16 Creative Commons License 12830

Nem akarok hülyeséget mondani, inkább megkérdezem a srácot, aki üzembe helyezte. Szoktam állítani a hőfokot, 60 fok alá még nem állítottam. Bár ez a jó idő még csak pár napja van, őgyhogy le is viszem 55-re.

A fal és a karton között van légrés, az is számít valamennyit?

Köszönöm, hogy ennyit fáradozol :)

Előzmény: monyesz (12819)
Vektor007 2006.11.16 Creative Commons License 12829

Hi!

Nemtom miért írt pont 53 fokot, de az szerintem éppen a füstgáz kondenzációs hőmérséklete.

Ez azt jelenti, hogy a kazántest közel állandóan a kondenzációs hőmérsékelten üzemel. Ismerve a városi gáz kondenzátumának agresszív összetevőit, ez igen gyors kazántönremenetelhez/lyukadáshoz vezet.

Előzmény: enginer (12827)
Vektor007 2006.11.16 Creative Commons License 12828

Hi!

Ámbörök.

Van azért it sok fogalomzavar.

Többféle analó, és többféle digitális termosztát van.

Pl. a legtöbb analóg az épp olyan, hogy nem sok foggalma van a hőigényről, hanem a pilanatyi hőmérsékletnek, valamint a beállított hömérsékleti lépcső feszültségkülönbségét teszi csupán a kimenetére. Majd a kazán azt csinál vele amit akar. Ebből max annyi derül ki, hogy 3,2 fokkal van hidegebb a beállítottnál.

Vagy vannak pl. nagyon profi, digit termosztátok amelyek a folyamatos méréssel (mennyi idő volt a felfűtésig, mennyi idő volt 0,2 fokos hőesésig stb.) egy hiszterési görbére illesztik a fűtési igényt. Tudom, tudom kapcsolgatnak. Nekem az általad "hiperszuper csillivillinek" tartot Siemen-em van, és azt kell mondjam (volt már több is), hogy a Siemens tényleg éert a vezérléstechnikához. Közel 0,2 fokos szinten tartja a hőfokot a lakásban, és naponta kb. 20 kazánindítással.

Az viszont tény hogy, ilyen pontos hőmérsékletnél is tudom mikor megy a kazán, mert a 60-as előremenővel fűtő radiátorok elkezdenek sugározni, pedig a hőfok alig válltozik.

Csak egy példal. Éjszaka 19C van, jön a reggel beállított hőfok 21.6 C. Kazán fűt, 21,4-nél leáll, radiátorok maradékhőjével gyorsan 21,6 van. 20-30 perc múlva még mindig 21,6 van, és kazán indul. Megy vagy 20 percet a hőfok mindig 21,6, majd kazán leáll. Hőfok nemigazán akar 21,6 fölé menni.

Pár nap alatt megtanulja, hogy mire képes a rendszered, mennyi idő alatt képes felmelegedni, és megtanulja a lengéseket is. Ezután ésszerűen kapcsolgat. (naponta 20-30 szor). Amelyik kazán ezt nem bírja ki, az meg úgysem ér sokat. Ezek a kombinált gázszelepek már agyon vannak fejlesztve, egy normális kazánban az nem megy tönkre.

Előzmény: enginer (12825)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12827
Elöször válaszolni akartam, aztán rájöttem, hogy nem szabad lesüllyedni erre a szintre.
Előzmény: ArroW (12807)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12826
Tőled, mint szakértőtől azért megkérdezném, hogy a radiátor vagy padlófűtés képes e jobban lehűteni a visszatérőt?!
És tegyük fel, hogy a padlófűtést megfelelően (állandóan) járatod.
Előzmény: ArroW (12812)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12825
"a kijelentésedből kiderül, hogy nem vagy tisztában, hogy mit jelent egy analóg vezérlés, és mit jelent egy digitális."

"hogy én kezelői oldalról írtam, hogy a tekerős analóg olyan szempontból,"

"Ez alól kivételek pl.: a junkers/vailant termosztátjai amelyek a lánmoduláció miatt folyamatosan változó feszültséged adnak ki............
"

Én meg csak figyelek, hátha tanulok még valami újabbat a mestertől.
Pl. eddig azt hittem, hogy a hőigény pontosabb megsaccolására jó egy ilyen kütyü, most meg megtudtam, hogy csak a lángmoduláció miatt, meg ugye ez sem elhanyagolható, hogy kezelői oldalról kell megállapítani, hogy analóg e a termosztát, mert a digitális attól digitális, mert csak 0,1 fokos lépcsőben állitható, nem úgy mint az az analóg amin 10, 20, 30 fokos feliratozás van csak.
Előzmény: MZ/Y (12822)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12824
Asszem már jópárszor leírtam, hogy simán lehet.
Részletesen leírtam azt is, hogy miért.
Előzmény: monyesz (12809)
enginer 2006.11.16 Creative Commons License 12823
Majd tanulok tőled.
Előzmény: Lacivill (12800)
MZ/Y 2006.11.16 Creative Commons License 12822
A lényeg lemaradt:
Úgyhogy most tőled nem volt jogos a letolás. :o)
De, ugye nincs harag, hog leírtam?
Előzmény: MZ/Y (12821)
MZ/Y 2006.11.16 Creative Commons License 12821
Enginer meg a kazán oldaláról írta, hogy digitális.
Előzmény: Lacivill (12813)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12820

No, nekem saccperkb k=0.5 jön össze a falszerkezetre.

Az éves gázfogyasztást ezek alapján én 120*2.7*6-ra saccolnám meg + HMV + gáztűzhely, az durván 2500 m3. 

Előzmény: FOGI (12814)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12819

Én ez alapján úgy látom, mintha tudná az időjárás követést... Lehet hogy nálad nincs bekötve (érzékelő felszerelve). Akkor pusztán termosztát vezérlésű a rendszered ? Az előremenőt lehet kézzel is állítani, a kezelési 6. oldalán megtalálod hogyan. Állíthatod 55 fokra ilyen időben.

A gipszkarton és a fal között légrés van ? Utána számolok mennyi lehet a k-ja ennek...

Előzmény: FOGI (12814)
Marcesz 2006.11.16 Creative Commons License 12818
Talán a Monty Pythonnak van egy ilyen jelenete, mint amit te most itt lenyomsz. Ne magadból indulj ki, én irányítottan szoktam mérges lenni.
Előzmény: Lacivill (12817)
Lacivill 2006.11.16 Creative Commons License 12817
NE RÁM LÉGY MÉRGES!!!!
Előzmény: Marcesz (12816)
Marcesz 2006.11.16 Creative Commons License 12816

Te most szórakozol, bazdmeg?

Előzmény: Lacivill (12815)
Lacivill 2006.11.16 Creative Commons License 12815
Távol áll tőlem, hogy élcelődjek egy olyan emberrel aki sajna átvertek. Átvertek, mert nem megfelelő munkát végeztek. Sajnálom ha így érezted........
Előzmény: Marcesz (12783)
FOGI 2006.11.16 Creative Commons License 12814

Van egy harmincas hőszigetelt tégla fal, kívül 4 cm nikecell,  belül gipszkarton. Fa ablak (1.4 k), a belső magasság 270, a hasznos terület pedig 120 m2. Alul felül szigetelve.

Ez a külső időjárás téma nincs. Sajna? Hogyan szabályozza a kazánt? Manuálisan nem tudom megoldani?

Előzmény: monyesz (12803)
Lacivill 2006.11.16 Creative Commons License 12813

Reggel nem veséztem, ki, hogy én kezelői oldalról írtam, hogy a tekerős analóg olyan szempontból, hogy bármilyen érték (elvileg) folyamatosan beállitható, pl 22,35 Fok.

Digitálisnál lépcsőkben tudodd megadni pl. 22 vag 23 fok.

A kimenet az valóban a legtöbb digitális vagyis nulla/egy jelet ad ki.

Ez alól kivételek pl.: a junkers/vailant termosztátjai amelyek a lánmoduláció miatt folyamatosan változó feszültséged adnak ki............

Előzmény: Fido Dido (12806)
ArroW 2006.11.16 Creative Commons License 12812

Nem rosz otlet.. :D

Esetleg felteszel a meglevok melle meg 3x annyi radiatort, es leveszed az eloremenot 53 Cfok ala :)

Előzmény: Fido Dido (12810)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12811
Talán a kocsibejárót sem lenne hülyeség fűteni ! Norvégiában van ilyen csak villannyal.
Előzmény: Fido Dido (12810)
Fido Dido 2006.11.16 Creative Commons License 12810
Beásod padlófűtésnek! :)
Előzmény: monyesz (12809)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12809

Enginer !

Van nekem ugye egy hagyományos (csak) radiátoros központi fűtésem. Hogy tudom kihasználni ebben a kondenzácisó kazánt ?

monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12808

Nekem a vezérlés témáról meg van a saját véleményem, meghallgatom másét is. Minősíteni nem biztos hogy fogom (ritkán teszek minősítést bárki neve mellé), a vita meg elfér itt.

Azt látom, hogy a vitátok csendesülésével, most velem kezd kötekedni (ami csak egy dolog), de konstruktívan nem szól hozzá (nem ajánlott senkit pl. az itt kérdezőnek), ez nekem annyira nem szimpi viselkedés. De nem vagyunk egyformák, meg lehet hogy csak épp rossz passzban van és valakit b... kell ! :)

Amúgy meg mindjárt kérdezni akarok tőle, várjál csak !

Előzmény: ArroW (12807)
ArroW 2006.11.16 Creative Commons License 12807

Monyesz, meg nem tunt fel, hogy milyen ember..?

Halomfelekeppen ra lett mar bizonyitva hogy anno hulyeseget mondott es semmi baja, vesztesege nem szarmazna belole, ha azt elismerne, talan csak egy tapasztalatot szerezne, hogy maskor esszel tegyen magasroptu kinyilatkoztatasokat, de nem teszi. Pedig latszik hogy elmeletben sok mindent megtanult, mar csak egy kis gyakorlat kellene az elmelet melle.. Az elmult ket napban direkt nem irtam, holott adott volna ra okot jocskan (kvazi megint ellentmondott sajat maganak..), kivancsi voltam mit csinal, sajnos pont azt amit vartam tole, elkezdett egy halom hozzaszolast irni, temetni minel melyebbre a szamara kenyes es persze megvalaszolatlan kerdest/kerdeseket. Azon se lennek nagyon meglepodve ha valamelyik ezen idoszak alatt felvetodott problemat o hozta volna letre, hogy tudjon minel tobb hozzaszolast irni ra. :)

Ezek utan en a temat lezartnak tekintem, a hitelet a szememben elveszitette, semmilyen hozzaszolasat sem tudom fenntartas nelkul elfogadni. Tudvan hogy ha tevedett inkabb meg hozzatervez 1-200e ertekben valamit egy rendszerhez, minthogy elismerje hogy tevedett..

Előzmény: monyesz (12805)
Fido Dido 2006.11.16 Creative Commons License 12806
Végülis ebben a felfogásban az összes kapcsoló digitális! :)
Előzmény: Lacivill (12800)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12805

Most őszintén, féltékeny vagy erre az emberre ?

Kicsit olvasgass vissza a topicban, lehet gyűjthetnél hasznos infókat (tőle és másoktól is) !

Az említett készülékgyártók - a Buderus kivételével talán - a gagyi kategóriába tartoznak (nem tudom a Berettát miért nem írtad egyébként ?), Urbancsok nem foglalkozik ilyenekkel. Viessmann, Wolf, Buderus a fő működési területe. Egyébként az említett weblapon nézz körül, bár nyilván amit ott találsz az egy nemlétező ember netes megvalósulása, miközben semmit nem csinál a gyakorlatban !

Mellesleg semmilyen magán vagy üzleti kapcsolatban nem állunk, de akik eddig a topicon szakemberek megfordultak, azok közül őt tartom "valakinek", ezért merem ajánlani.

Gyártók szervízpartnerei, beüzemelői között is találni kóklert (hányan szívnak itt ilyennel !), úgyhogy az sem biztosíték semmire.

De mostanában kicsit negatív vagy, nem ???

Előzmény: enginer (12779)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12804

>a főgáznak nem sok köze, van a fűtési rendszerek kivitelezőihez

Na ne mond ! Akkor a kivitelezett munkákat nem is veszik át a szolgáltató emberei igaz ?

Amúgy ÉGÁZ viszonylatban működik egy PartnerGáz hálózat, tervezők, kivitelezők, szervízesek-sőt lassan forgalmazók és gyártók is-, ezek listája elérhető bárkinek. De a szolgáltatási területen tervezéssel,kivitelezéssel jogosultan foglalkozók listáját is el lehet kérni.

Előzmény: enginer (12777)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12803

Pedig jó lenne tudni a külső falszerkezet és a nyílászárók k-ját ! Mérni nem kell, hanem vagy szerepel a ház műszaki dokumentációjában vagy ha tudod a rétegrendet, akkor számolható (legrosszabb esetben a tervezőt-kivitelezőt hívd fel ez ügyben).

A HMV+tűzhely kb 50m3/hónap 4 személy esetén.

Tudni kellene még a belmagasságot és a netto alapterületet (tehát összeadva a helyiségek m2 adatait).

Milyen a kazán vezérlése, külső időjáráskövető szabályzó van-e felszerelve ?

Előzmény: FOGI (12786)
monyesz 2006.11.16 Creative Commons License 12802
Nem ismerem a szegélyfűtést, így nem bátorkodtam kontár tanácsot adni - legyen ennyi a mentségem, jó ?
Előzmény: enginer (12790)
Marcesz 2006.11.16 Creative Commons License 12801

Miért, te ezek után megbíznád valamivel? Az ominózus részt engedem neki kicserélni vagy javítani (legyen akár lyukadás- vagy forrasztáshiba), aztán mehet, amerre lát, én meg tavasszal cseréltetem a csöveket, a szobákban mindenképpen, mert most már látom azt is, hogy működhetne ez a rendszer halkan is, többrétegű hibrid csővel, ami nem viszi a hangot. Jelenleg, mint mondtam, nem látok arra esélyt, hogy éjjel aludni lehetne a búgástól, de nem ez jelenleg a legfontosabb probléma. Végülis nevezhetjük ezt a "megoldást" a kényszerű energiatakarékosság egyik módjának...

Előzmény: enginer (12794)
Lacivill 2006.11.16 Creative Commons License 12800
Nem fogok vitába szállni veled, mert a kijelentésedből kiderül, hogy nem vagy tisztában, hogy mit jelent egy analóg vezérlés, és mit jelent egy digitális.
Előzmény: enginer (12795)
the-godfather 2006.11.16 Creative Commons License 12799
Itten=itteni
the-godfather 2006.11.16 Creative Commons License 12798

Ha már thermosztátoknál tartunk.

Itten tanácsra vettem egy Junkers TR-12 -es thermosztátot, hiba volt.

Ha valakinek kell eladó, mondjuk 4000 huf.

MZ/Y 2006.11.16 Creative Commons License 12797
Amilyen kontár a debreceni SD "szak"szervíz, mérget nem vennék rá...
Előzmény: enginer (12777)
FOGI 2006.11.16 Creative Commons License 12796

"Mivel a szegélyfűtés is radiátor."

Remélem tudsz segíteni, abban hogy kell összehangolni a szegélyfűtést a radiátorral!

Én már egy ideje ezen görcsölök!

Előzmény: enginer (12790)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12795
3ezerért vegyél nekem is analóg termosztátot!
Azok inkább 8-tól 40-ig mennek.
Az csak "tekerős" digitális lehet 3000-ért, de nem analóg.
Előzmény: Lacivill (12769)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12794
Minek neked szerelő amikor már van?
Az javitsa ki amit kell.
Előzmény: Marcesz (12787)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12793
Akkor nem csak én néztem be? :))
Előzmény: Marcesz (12792)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12792
Most én is hirtelen azt hittem...
Előzmény: enginer (12791)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12791
Bocs, félrenéztem!

Azt hittem neked szólt a #12771-es hsz.
Előzmény: Marcesz (12789)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12790
"Általánosságban az igaz, hogy a külső hőmérséklet minél alacsonyabb, annál magasabbnak kell lenni az előremenőnek (radiátorokban). Szegélyfűtésnél nem tudom hogy van, de talán ugyan így."

Mivel a szegélyfűtés is radiátor. :))
Előzmény: monyesz (12674)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12789
Melyik lenne az? Emailt nem kaptam, az biztos.
Előzmény: enginer (12788)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12788
Már kaptál ajánlatot!!
Nem olvasol?
Előzmény: Marcesz (12787)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12787

Ha az ordítást nevezhetjük köszönetnek, akkor valóban. De nem értem, ez miért is olyan lényeges? (Inkább ajánlanátok megbízható fűtésszerelőt...)

Előzmény: enginer (12784)
FOGI 2006.11.15 Creative Commons License 12786

Szia!

Az új építés azt jelenti, hogy árpilisban kezdtünk, és októberben költöztünk, elkerülve a penészedést a "száraz építészet" mellett döntöttünk. Azt  viszont nem mondanám meg, hogy 0,2 K a hőszigetelés értéke (lövésem nincs hogy tudom lemérni). A belső hőmérséklet általában 21 fok,  hétvégén több, és amit valóban nem mondtam, ami dolgozik egy 24 kW-os Iso Twin turbó kazán+ HVM + gáztűzhely.

Előzmény: monyesz (12674)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12785

Kb. 3 centinyi rész lett "kibontva", gyakorlatilag a rugalmas tömítést szedtem le körülötte, meg némi vakolatot (miután egyik oldalán a fakeret van). Félrevezető volt falbontásnak hívnom, igaz. ;)

Fűteni legfeljebb egy szobát fűtenék villannyal, nem 200 légköbmétert, ezt nem is mondtam. Ennyi eszem még van, pedig volt iparos, aki a teljes (!) villanyfűtésre akart rábeszélni.

Előzmény: enginer (12782)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12784
"És még annyit, hogy hidd el, azok(on) a területe(ke)n, ami(k)hez értek, látom, mi folyik. Át is tudnálak vágni - és te még meg is köszönnéd..."

Műszaki ember létedre Te is így jártál. :))
Előzmény: Marcesz (12783)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12783

Nem teljesen értem az élcelődő hozzászólásaid értelmét. Miért fizettem ki, miért nem nézettem meg? Azért, mert illúzióim voltak a hazánkban tevékenykedő iparosokról, azt gondoltam, hogy valaki azért megy vízszerelőnek, festőnek, akárminek, mert ért hozzá, és nem azért, mert nincs jobb dolga. Továbbá azért, mert úgy gondoltam, hogy azért fizetek, hogy más megcsinálja helyettem, és én meg élhetem közben a normális életemet. Tévedtem.

Mellesleg én is műszaki ember vagyok, és hidd el, attól függetlenül, hogy kérdezek, nem kell lexikont böngésznem, hogy megértsem, ami itt elhangzik. Sőt.

És még annyit, hogy hidd el, azok(on) a területe(ke)n, ami(k)hez értek, látom, mi folyik. Át is tudnálak vágni - és te még meg is köszönnéd...

Előzmény: Lacivill (12773)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12782
Ezek ujdonságok számomra!
Eddig azt mondtad, hogy nem bontassz, meg félted a parkettát, inkább fűteszz tavaszig villannyal.
Erre meg most, hogy: "Most, hogy kicsit megbontottuk a falat a szivárgásnál," "és nyilvánvalóvá vált, hogy tök csupaszon van a vezeték" "arra módosított, hogy "filccel van szigetelve"

Ez mind most hírtelen játszódott le röptében? :))

Előzmény: Marcesz (12765)
demoklész 2006.11.15 Creative Commons License 12781

Ja, bocs azt elfelejtettem mondani, hogy a HMV tároló

1db 200L-es indirekt boyler elektromos backup fűtéssel,

továbbá lesz még egy 200L-es előtét indirekt tároló, amit

a tervek szerint napkollektor fűt majd.

Tehát ha már most van olyan elektronika, ami egyben lekezeli

a napkollektort is, az lenne a legjobb.

demoklész 2006.11.15 Creative Commons License 12780

Ismételten várnám a tanácsokat szabályzóelektronika

választáshoz:

rendszer:

1db radiátoros kör szivattyúval

1db padlófűtés kör hőcserélővel (szivattyú a hőcserélő előtt és után, háromutú 

szelep a hőcserélő előtt)

1db HMV indirekt kör tároló töltő szivattyúval

Ezeket kellene időjárásfüggően vezérelni.

Jelenleg mind a radiátoros körön, mind a padlófűtés körön szobatermosztát van, plusz néhány radiátoron termoszelep.

Milyen elektronikát ajánlotok egy meglevő ÉTI-25 kazánhoz, avagy milyen nem kondenzációs álló kazánt 30kW körül vezérlőelektronikával?

enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12779
Megnéztem a Buderus oldalát és nem igazán találtam szervíz listát.
Vaillantnál/SD nél híre hamva sincs urbancsoknak.
Junkersnél szintúgy nem ismerik.
Te viszont biztos ismered ezt a céget, hogy ennyire mered ajánlani.
Előzmény: monyesz (12771)
Fido Dido 2006.11.15 Creative Commons License 12778
Persze a víznél a legtöbb esetben csak osztót használnak, kivéve ha keringetett melegvizes a rendszer.
Előzmény: Fido Dido (12776)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12777
Mert ugye a főgáznak nem sok köze, van a fűtési rendszerek kivitelezőihez, viszont a készülékgyártok kontárokkal nem tartanak fenn partnerviszonyt és kontárokat nem fognak ajánlani, hogy lejárassák magukat.

Előzmény: enginer (12775)
Fido Dido 2006.11.15 Creative Commons License 12776

"Bár csendben megjegyzem már láttam jobb helyen, hogy a víz osztógyüjtővel volt megoldva kötés nélkül, de ez a fehér holló."

Örülök, hogy a fehér hollók közé tartozom! :))

Előzmény: Lacivill (12754)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12775
Én azért ennél www.urbancsok.hu-nál hitelesebb oldalakat ajánlanék.
Mondjuk érdemesebb lenne megnézni, hogy márkásabb gyártó, aki ad is a hírnevére kiket ajánl például.
Előzmény: monyesz (12771)
monyesz 2006.11.15 Creative Commons License 12774

G-lader !

Honeywell-t ajánlanám.

Előzmény: G-lader (12679)
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12773
Kár, hogy vakolás/betonozás előtt egy hozzáértővel nem nézetted meg.......
Előzmény: Marcesz (12770)
yby 2006.11.15 Creative Commons License 12772
Kösz a tanácsot.
Előzmény: Lacivill (12769)
monyesz 2006.11.15 Creative Commons License 12771

Menj be a főgázhoz és kérj a tervezői kiviteleői listákról egy ilyen kaliberű embert.

A neten: www. urbancsok.hu , lehet hogy dolgozik pesten is vagy tud megfelelő embert ajánlani.

Előzmény: Bulu1 (12678)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12770
Cserélje ki az összes csövet, utána vakolja vissza, burkolja le újból a padlót, csempézzen, fesse újra a falat, és végül 100-szor ismételje el, hogy "nem értek a szakmámhoz". Mindezt két héttel ezelőtti határidővel. A teljes vevői elégedettséghez jelenleg erre lenne szükség.
Előzmény: Lacivill (12763)
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12769

SD-hez minden 2 pont vezérlésű jó.

analóg 3000Ft-tól a Honeywell 907       15000 Ft-ig bezárólag.

Pénztárca függő, de ha napközben nem tartozkodol otthon, és este se szeretsz melegben aludni akkor ésszerű egy heti prg vezérlésüt venni.

Előzmény: yby (12767)
monyesz 2006.11.15 Creative Commons License 12768

vbv !

CM707

Előzmény: yby (12756)
yby 2006.11.15 Creative Commons License 12767
Nem rádiósat és nem is használtat, csak azt szerettem volna tudni, mi lenne jó (és nem túl drága) egy SD cirkóhoz. :)
Előzmény: enginer (12762)
monyesz 2006.11.15 Creative Commons License 12766
Értsd meg nem veszik kárba, mert most egy olcsón kiépített rendszer üzemel, ami mire leamortizálódik, addigra ott leszek mintha most egy hiperrendszert nyomtam volna bele a házba (amire nem lett volna perpill pénzem, csak kemény bankkölcsönből, amiből nem érte volna meg). Ráadásul van alternatív fűtési lehetőségem is. Holnap reggel már be is gyújtok a cserépkályhába, meg a konvektor megy őrlángon a fürdőben...
Előzmény: enginer (12689)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12765

Hát az 50-es évekbeli horganyzott fűtéscsövekhez képest (eddig ezekkel éltem együtt) mindenképpen vékonynak tűnik...

A hétvégi ordításom során azt mondta a szerelő, hogy PU köpennyel van szigetelve a vezeték. Most, hogy kicsit megbontottuk a falat a szivárgásnál, és nyilvánvalóvá vált, hogy tök csupaszon van a vezeték, arra módosított, hogy "filccel van szigetelve" (és "a padlóban megy PU-csővel"), ami egy pár centivel arrébb kezdődik... Szóval itt egy filcköpenyben van, az tuti. Már ahol jutott rá. És pontosítok, nem mozog, inkább csak mocorog.

Előzmény: enginer (12759)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12764
A helyében csak rámutatnék a foltra. :))
Előzmény: Lacivill (12763)
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12763
Akkor, hogy számára egyértelmű legyen mond el, hogy még mit vársz el tőle, nehogy még tartsa a markát.........
Előzmény: Marcesz (12760)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12762
Mintha már kaptál volna egy CM67-es ajánlatot?
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12761

Rádiós termosztátot kerestél?

Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12760
Még nincs teljesen kifizetve.
Előzmény: Lacivill (12755)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12759
Azért az 1"-os rézcsövet nem nevezném kis átmérőjű rézcsőnek! :))

Ha mozog a másik szobában is, akkor hüvelyben van (szerintem).
Eredetileg filcet irtál.
Így már nagyobb az esélye hogy csak egy forrasztás adta meg magát.
Előzmény: Marcesz (12748)
Pikkolo^^ 2006.11.15 Creative Commons License 12758
Valaki biztosan tudja, hogy mire gondolok és segít :)
Előzmény: enginer (12757)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12757
Főleg, ha fémházas!

Esetleg, ha megkérdezed mástól. :))
Előzmény: Pikkolo^^ (12751)
yby 2006.11.15 Creative Commons License 12756
A termosztáttal kapcsolatos kérdésemre meg nem válaszol senki :(( Szóval a Kicsiknek már nem is segítetek!?
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12755
Sajnállak, hogy így jártál, de mért fzetted ki a jóembert?????????
Előzmény: Marcesz (12750)
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12754

Villanyvezetéket természetesen csak dobozban.

De a vízvezeték az más, gondold csak át, hogy egy fürdőszobai hideg-meleg csőhálózatban ahol van 2 mosdó, bidé/wc mosógatógép kád, miegyebek, hogyan lehetne forrasztás nélkül megoldani??

Bár csendben megjegyzem már láttam jobb helyen, hogy a víz osztógyüjtővel volt megoldva kötés nélkül, de ez a fehér holló.

Előzmény: Törölt nick (12749)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12753
Egyébként miért fontos?
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12752
Mikróba vele!
Pikkolo^^ 2006.11.15 Creative Commons License 12751
Más módszerrel is meg lehet állapítani, hogy van benne fém v. sem :-)
Előzmény: enginer (12745)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12750
Ja, a falon kívüli rész SEHOL nincs bilinccsel rögzítve. Pontosabban be van fúrva 2 bilincs az U-alakú kiszögellésnél, de a stabilitását tekintve inkább dekoratív funkciót láthat el.
Előzmény: Marcesz (12748)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12749
Szoktál Te vezetéket toldani a falban ?
Előzmény: Lacivill (12739)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12748

Nem, a kőművesek +- 5 centivel dolgoznak. ;)

Vedd figyelembe, hogy elég kis átmérőjű rézcsőről van szó, 3/4-1" körül lehet. Ma kipróbáltam, és ha elkezdem rángatni az 1. szobában a radiátor alatti szakaszt, látni a mozgást a 2. szobában kijövő szakaszon is!

A szivárgás valahol onnét ered, ahol a cső visszamegy a falba, és a vakolás alatt egy könyökidommal elfordul - magyarul nagyjából az a pont, ahol a tégla már ellenáll, és a falon kívüli szakasz terhelése ott összpontosul a radiátor alatti rész megfeszülése/hajlítása esetén.

Előzmény: enginer (12747)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12747
"emberem +- 2 cm-es tűréssel dolgozik"

Kőműves? :))

A rajzon mintha a radiátortól távolabb lenne a szivárgás?
Előzmény: Marcesz (12746)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12746
Annak idején volt nyomáspróba, emiatt is hajlok arra, hogy azóta károsodott a cső fala vagy a forrasztás. A másik lehetséges ok, hogy miután emberem +- 2 cm-es tűréssel dolgozik, és a radiátort szinte be kellett imádkozni a két szelep közé, lehet, hogy a feszültséget nem bírta a forrasztás.
Előzmény: enginer (12743)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12745
A fém alkatrészt tartalmazókban biztos. :))

Szerinted hányan szokták unalmukban szétszedni a vízórát, hogy megnézzék, milyen alkatrészek vannak benne?
Előzmény: Pikkolo^^ (12744)
Pikkolo^^ 2006.11.15 Creative Commons License 12744

Vki tudja, hogy a manapság kapható vízórák közül melyikben van még fém alkatrész? :-)

enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12743
Ha tényleg szaki csinálja és nem akar kicseszni magával, akkor bevakolás elött csinál egy nyomáspróbát és "csőhéj"-ba teszi a csövet, így kizárt dolog a csöpögés/falbontás.
Előzmény: Törölt nick (12741)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12742
Tagulás miatt is illik.
Előzmény: Marcesz (12740)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12741

Nalátod ennyit a szakemberekrol.

Mi a differencia en es egy szakik kozott ?

En lelkiismeretfurdalással ok meg lelkiismeretfurdalás nélkul csinalják a szart.

Én kértem hogy ott ne legyen de valahol természetes volt nekik. Ha meg csopog akkor nem kell falat bontani 1-2-5-10 ev mulva. De valahol ez logikus is nem ?

Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12740
Milyen csőhéj? Mi történik, ha nincs?
Lacivill 2006.11.15 Creative Commons License 12739

Annyi forintom lenne, ahány forrasztás van ma a falban lehet gazdad lennék.

Nincs a falban való forrasztással semmi gond, csak csőhéj kell rá.

Előzmény: Törölt nick (12732)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12738
Padlófűtés csövet is lehet toldani a betonban (szokták is).
Rehaunak is van toldó idomja és komoly garanciát vállal rá.
Szal ezeknek nem is megközelithetőnek, hanem biztosnak kell lenniük.
Előzmény: Törölt nick (12736)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12737
Nem tudom, csak feltételezem, hogy a rézcsövet nem belefurta a falba, hanem hornyott vésett neki, amiben nem is olyan bonyolult forrasztani. :))
Gondolom én.

Előzmény: Marcesz (12734)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12736
Gondolom amiert padlófütéscsövet sem toldunk a szerelőbetonban. Nem javitható nem megközelithető.
Előzmény: enginer (12735)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12735
Már miért is ne lehetne a falban?
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12734
Arra én sem tudtam rájönni, hogy tudott oda beforrasztani, de talán nem is szeretném tudni. Ne kíméljetek, mire számíthatok?
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12733
Igen, de a csupasz rézcső pl. a nitrátos vakolattól lyukad, a radiátor meg egyéb más okokból. Sajnos ez egy 70 éves ház, és szerintem vakolatok nagyon széles skálája található meg a falakon(-ban), és a csövezés nagy része nálunk falban, illetve padlóban megy. Mindenesetre holnap kicsit feltuningoljuk a lakásra szóló felelősségbiztosítást, ugyanis alattunk is laknak...
Előzmény: Törölt nick (12730)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12732
Az egy masik dolog hogy mit keres egy forrasztas a falban ?
Előzmény: enginer (12729)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12731
Az azért egy kicsit más.
Ha fél év után kilyukad a rézcső akkor ott általában kivitelezői hiba van, ami nem csak arra a szakaszra érvényes sajnos.
Szigetelés nélkül falbarakott rézcsövek rövid időn belül képesek szitává lyukadni.
Fel kellene deríteni a szivárgás okát elöbb, mert, ha tényleg a cső lyukadt ki, akkor nagy az esélye, hogy rövid időn belül több helyen is fog jelentkezni ugyan ez a hibajelenség.
Előzmény: Törölt nick (12730)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12730
Miert lyukadna tobább ? Ha kilyukad a radiátorod akkor automatikusan nem cseréled az összeset.
Előzmény: enginer (12729)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12729
Szép rajz.
Csak nincs sok értelme.
Ha kilyukadt a cső, akkor a szakasz cseréje nem sokat ér, mert (rövid)idővel a többi szakasz is így jár sajnos.
Hameg csak egy forrasztás hibás, akkor sincs értelme, mert a hibás forrasztást kell újra forrasztani csak és felesleges a betoldás.
Előzmény: Törölt nick (12725)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12728
Ha csak egy forrasztás repedt el a radiátor felszerelése miatt, akkor tényleg hagyhatod a kivitelezőt, de ha lyukadnak a csövek és azért van a szivárgás, akkor sokat fogtok még beszélgetni, mert az már nem olcsó dolog.
Előzmény: Marcesz (12727)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12727
Ez nem is tűnik rossz ötletnek, elvégre egy légnemű anyag jobban kellene, hogy szökjön a repedéseken. A kivitelezőt inkább hagyjuk, szerintem a kötelességével már rég végeznie kellett volna.
Előzmény: enginer (12724)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12726
Jah, hogy vizszintes!
Egyszóval a keret elött/után kijön/bemegy a falból?
Mert, ha így van akkor nem szóltam semmit!
Előzmény: Marcesz (12723)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12725

Na köbö igy nézne ki . Az a zöld egy hangyanyival vastagabb csak a rendes csőnél.

Előzmény: Marcesz (12720)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12724
Szerintem a kivitelezőnek kutya kötelessége helyetted megcsinálni ezt a nyomáspróbát.
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12723
Ez a trapéz csak a rajzon trapéz, a valóságban lapított, vízszintesen fekvő U betűket elképzelni, 90 fokos könyökökkel megoldva. Az esetleges keresztmetszet-csökkenés miatt kérded? A radiátorok rendesen melegedtek mindenhol. A csövek mondjuk eléggé rezegnek a szobai részen, amikor megy a szivattyú.
Előzmény: enginer (12719)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12722
Ha jól működik akkor semmi gond.
Akkor biztos csak én képzelem be magamnak, hogy a vastagított szakaszon légszáknak kellene/ fog kialakulni, ami miatt nem lesz jó a fűtésed.

MZ/Y 2006.11.15 Creative Commons License 12721
Utoljára, aztán írhatod ahányszor akarod, nem reagálok:
Nem állítottam, hogy ennyi a számla, annyit számoltam, hogy HA folyamatosan menne (gyengébbek kedvéért: fűtene), akkor 81 e lenne a számla, ebből következően a havi 8 e-s számla azt jelenti, hogy csak a teljes idő 1/10-ében megy (fűt).
Leírtam vagy 5x, de nem tágítassz.

Remélem, még sokszor leírod ezt a hazugságodat és közben büszkén ki is húzod magad. :o(

Most szólok, még 1x fogok írni neked, lesz benne olyan, ami tetszeni fog (mert azt is leírom, ha valaki valamiben neked ad igazat), lesz, ami nem és ezután remélem, még egymás emlegtésétől is eltekintünk. Én bizotsan, rád kiváncsi leszek.
Előzmény: enginer (12713)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12720

Tudom, hogy ha elzárom a radiátort, az nem old meg semmit... Ezért nincs most benne nyomás. A levegővel megnyomáshoz kellene egy kompresszor, az sajna nincs nekem. És ha az 1. radiátor szelepei után a két cső levág, bedugóz? Most az egyik prioritás, hogy ne legyen több kosz, kibírjuk egy helyettesítő olajradiátorral tavaszig.

A rendszer egyébként jól működik, már ha a 24 kW-os kazánra egy 57 nm-es lakásban lehet ezt mondani.

Előzmény: enginer (12716)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12719
Mekkora ennek a trapéznak a magassága?
Előzmény: Marcesz (12715)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12718

Nyilván nem derül ki, de a kiderítése kockázatos feladat lenne már csak azért is, mert nem lakom ott, és jelenleg nincs időm folyamatosan figyelni. Nagyjából 5 centis szakaszra behatárolható, hol van probléma. Ha nyomás alá helyezem, és otthagyom, hogy "eresszen", azt kockáztatom, hogy eléri a parkettát a folt. Szerintem.

Egyébként a csőrendszer június végén került a helyére, és tegnapig nem volt ázás, pedig hónapok óta nyomás alatt van a kör. Tehát valami azóta alakult ki ott... Mondjuk az utolsó radiátor (1. szoba) múlt héten került föl, és oda azért elég keményen feszegetni kellett a csöveket, hogy rámenjen a hollandi.

A legjobb az lenne, ha látná egy szakember, tényleg ne kíméljetek, ha tudtok ilyet. ;) Vagy most még inkább ;(

Előzmény: enginer (12714)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12717
Értem.
És a szivárgáson kívűl jól üzemel a rendszer?
Előzmény: Marcesz (12715)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12716
Nos, ha ennyire félted, akkor csak az marad, hogy leereszted a vizet és levegővel nyomod meg a rendszert.
Ebben aformában eleve csak úgy tudod lezárni a szivárgó részt, hogy minimum 2 radiátort iktatsz ki, vagy többet.
A szivárgás és a kazán közötti csövet kell elzárnod, nem elég csak a radiátort, így azok a radiátorok amik ezen a gerincen vannak nem fognak üzemelni.
Előzmény: Marcesz (12712)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12715
A cső trapézos megtöréseire gondolsz? A fa ablakkeretek érnek le a földig (1935-ös a ház), nem akartam szétbarmolni őket, azt kerüli meg.
Előzmény: enginer (12714)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12714
Ebből ugyan nem derül ki, hogy mi okozza a szivárgást.

Kérdezhetek valamit?
Miért is jó, hogy ilyen hullámosan meg a gerinc, vagy csak rosszul rajzoltad?
Előzmény: Marcesz (12711)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12713
A tuning nélküli meg 4.320Ft

http://shop.unas.hu/shop_artdet.php?shop_id=8768&cikk=70992

Szerintem talán ez lehet a legdrágább FÉG alkatrész:

http://shop.unas.hu/shop_artdet.php?shop_id=8768&cikk=87883

Szal, jól megijesztették ezzel a 200ezres panel árral, mint MZperYpsz a 82 ezres gázszámlával szokta ijesztgetni az embereket.
Előzmény: Törölt nick (12693)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12712

"Addig vésel amíg meg nem találod, hogy honnan jön a víz.
Ha forrasztásnál, van a hiba, akkor csak rá kell forrasztani.
De, ha magát a csövet marta valami szét, akkor az egész házban csőcsere."

Így biztos nem lehet kideríteni, mert nagyon pici a repedés (ha az) az ázásfoltból ítélve, ha a cső belső felén van, szintén nem, és nem akarom feltölteni a fűtési rendszert, mert féltem a parkettát, amiben bármilyen ázás pillanatok alatt százezres kárt tud okozni. Az ázásfolt határa jelenleg a parkettától pár centire van.

Előzmény: enginer (12709)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12711

MZ/Y 2006.11.15 Creative Commons License 12710
Nekem van egy CM-67 -em, ami felesleges. :o) De nem tudom olyan olcsón adni, hogy megérje neked használtat venni. :o)
Előzmény: yby (12706)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12709
Ha csak eltőrték a forrasztást, akkor pikk-pakk orvosolható, de ha kilyukadt a cső, akkor hiába zárod le ezt a radiátort, mert hamarosan a többi szakaszon is jelentkezni fog ugyan ez.
Kideríteni meg egyszerű.
Addig vésel amíg meg nem találod, hogy honnan jön a víz.
Ha forrasztásnál, van a hiba, akkor csak rá kell forrasztani.
De, ha magát a csövet marta valami szét, akkor az egész házban csőcsere.
Előzmény: Marcesz (12708)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12708

Én nagyon örülnék, ha tudnám, hogy mi okozza a repedést. Ráadásul nehéz lesz kideríteni, mert szerencsére nagyon korán vettem észre (világoskék a fal...), és a forrasztáshiba sem lenne garancia arra, hogy nem károsodik a közeljövőben a cső anyaga.

A másik dilemmám meg az, hogy most záros határidőn belül fűtést kell csinálnom (az enyhe idő most pont szerencse), és ha belemegyek a kijavításba, ami kosszal jár, szintén a fent említett okok miatt nem tudhatom biztosan, hogy tavasszal nem kell ugyanezt végigcsinálnom más károsodások miatt. Én hajlok arra is, hogy leválasszam a körről a hibás részt (1 radiátort érint), és várnék tavaszig.

Mindjárt küldök ábrát, most készítettem.

Előzmény: enginer (12707)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12707
Ha csak valamelyik forrasztást sikerült szétrepeszteniük és azért folyik akkor még az sem kell, de ha tényleg szétmarta valami a rézcsövet (remélem nem ez történt), akkor csak a komplett csőhálózat csere (megfelelően szigetelve) segithet.
Előzmény: Törölt nick (12703)
yby 2006.11.15 Creative Commons License 12706
Tudnátok segíteni? SD Renova Star kombihoz milyen termosztátot vennétek, ami nem egy vagyon, de jó, és viszonylag kis hőingást produkál a lakásban? Most Computherm van :)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12705
Szabványt passzolom, de, hogy a munkájára (teljes csere, anyag/munkaköltség + festés meg az egyéb vonzatok) köteles garanciát vállalni az biztos.
Előzmény: Marcesz (12702)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12704
LAING VEZUV rulez ... ;-))
Előzmény: enginer (12700)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12703
Azert kerdem mert egy kollága vagy 30 réteg sztaniollal szigetelte a falat amikor forrasztottak egy ilyen javitást. Kivágod belőle azt a szakaszt majd uj csőszakasz bele es karmantyúval (olyan cső amibe ket csövet bele tudsz dugni két oldalrol) visszaforrasztani. Szerintem 1-2 óra es kesz.
Előzmény: Marcesz (12701)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12702
Van valami szabvány erre (mármint a falban vezett rézcsövekre) vonatkozóan, ami megtalálható a neten, attól függetlenül, hogy alapvető hibával állunk szemben? Szeretném, ha a jogi vonzatával is tisztában lenne az emberem.
Előzmény: enginer (12699)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12701

Nincs fotóm semmiről, kölcsönadtam a gépemet... megpróbálok majd csinálni.

Így néz ki: két, egymásból nyíló szoba. Az első ajtaja mellett falban mennek a csövek (felül előremenő, alatta a visszatérő). 1 méter után a falból ki, kis leágazások a radiátor két oldalán, szelepek, csatlakozás a radiátorhoz. Mennek tovább a csövek, vissza a falba (itt van valamelyiken a repedés!), a második szobánál ugyanez a helyzet, csak ott van a fűtési kör vége.

Előzmény: Törölt nick (12696)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12700
Mást vártál?
Megeszem a kalapomat, ha ezek a méregdrága kazánok kifognak bírni 30 évet, mint a szar FÉGek.
Előzmény: Törölt nick (12693)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12699

'Filccel betekerve, helyenként csupaszon megy a falban a cső"

Tényleg nem akarlak elkeseríteni, de a csupasz cső idővel képes szitává alakulni.

Ilyen kivitelezőt (Filccel betekerve/csupaszon) az utcámba sem engednék be, nemhogy a lakásba.

Előzmény: Marcesz (12695)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12698
Igen a fal két oldalárol hogy hogy nez ki a csörendszer ....
Előzmény: Marcesz (12697)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12697
Két oldal?
Előzmény: Törölt nick (12696)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12696
Fotod van a ket oldalrol ?
Előzmény: Marcesz (12695)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12695

Segítségre lenne szükségem, sajnos úgy tűnik, nem várhat tavaszig a csőcsere, ugyanis tegnap észrevettem az első repedést a réz fűtéscsövön (ázott a fal), ami mára nagyobb is lett. Filccel betekerve, helyenként csupaszon megy a falban a cső (a repedésnél konkrétan éppen a falba megy be a cső, csupaszon). A radiátor felrakásához is elég sokat kellett feszegetni a csövet, lehet, hogy ez okozta a bajt.

Szerelőm persze váltig állítja, hogy majd ő megjavítja, de én nem szívesen engedném a lakásom közelébe. Az volt az ötlete, hogy kibontotta ott egy kis helyen a falat, és "járassuk a fűtést egy darabig", hogy az előremenő vagy a visszatérő ág van egyáltalán megrepedve, mert ezt sem lehet tudni. Az ázásfolt széle egyébként néhány centivel a frissen rakott tölgy (csaphornyos!) parketta fölött volt néhány órája, ezért úgy döntöttem, hogy kockáztasson a jó édesanyja parkettájával, és leengedtem a vizet a körből, illetve a folthoz raktam egy szilika géles párnát (hogy ez használ-e, nem tudom).

Nektek mi erről a véleményetek? Sajnos a falbontást a hátam közepére kívánom, mert most végeztünk a festéssel. Egy olyan megoldás jutott eszembe, hogy kiiktatom a rossz részt, az a szoba (a legszélső) egy villamos radiátorral megy tavaszig, mert a csövek levágásával és két lezáró elemmel teljesen kiiktatható a fűtési körből. Tavasszal pedig lenne egy fél évem, hogy nyugodtan ki lehessen cseréltetni, amit csak akarok.

Még el nem felejtem, a legfontosabb: légyszi ajánljatok megbízható, pontos és FELELŐSEN dolgozó fűtésszerelőt (katt az emailemre) Budapesten, előre is köszönöm a segítségeteket.

Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12694
Ilyen kicsi lakasban nagyon nehez minden parameternek megfelelni mert nincs egy klasszikus gépészeti helységed ahol ezeket a dolgokat muködtetni tudnád.
Előzmény: enginer (12692)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12693

Azt is tedd hozzá hogy azt ha velekinek csak az egyik keze nem fa bele tudja tenni es menni fog neki.

Most nezegettem a "fiszman vagy weiszman" kazánt muködés kozben a munkahelyen hat az egy nagy muanyag lom.

Előzmény: enginer (12691)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12692
Az emberi élet mindennél többet ér!
Sajnos az utóbbi párév szomorú eseményei miatt megkövetelik ezeket a szigoritásokat és teljesen igazuk van.
Előzmény: kicsiati (12690)
enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12691
Azokhoz nem 200ezer az elektronika.
Éppen valamelyik nap láttam feltúrbózott elektronikát (utókeringtetés, szivattyú fordulat szabályozás, stb) és azt modta az eladó, hogy "húú ez drága dolog ám, olyan 5ezer akárhányzáz körül van" :))
Előzmény: Törölt nick (12669)
kicsiati 2006.11.15 Creative Commons License 12690

Üdv!

Komolyan mondom, kezd rémálom lenni ez a gázbekötés.

Direkt rákérdeztem a boltban, hogy a kombi cirkó kazán tehető-e fürdőszobába a kád fölé. Azt mondták igen. (Saunier Duval Renova Star F24E)

Meg is tervezte a tervező, és ráírta a tervrajzra, hogy IPX5D. Igenám, de ez a kazán csak IPX4D típusu. A kivitelező mondta, hogy ezt nem lehet a kád fölé tenni, csak a másik falra.

Most vehetek még 4-5 méter füstgáz csövet méregdrágán.

A másik, hogy most már csak úgy engedélyezik a konyhában a gáztűzhelyt, hogy beteszünk egy páraelszívót, mágnes szeleppel egybekötve. Csak akkor fog jönni a gáz, ha bekapcsolom az elszívót. Ja, meg ugyan úgy kell még a fali beeresztő is.

Szerintem nagyon megszigorították a bekötéseket. Ennyire azért nem kellett volna.

enginer 2006.11.15 Creative Commons License 12689

Úgy, hogyha akkor eleve olyat szereltettél volna, akkor most nem kellene átalakitani, meg a régi készülék ára sem veszne kárba.

A kondenzációs nem csak a kondenzáció miatt fogyaszt kevesebbet, és nem csak padlófűtésnél lehet kondenzáció, stb.

Ezt már soxor leírtam (de, hogy minek?).

Előzmény: monyesz (12671)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12688
Ha muszsakilag korrektek akarunk lenni akkor a az egyik szobába kellete tenni egy kandalló helyett de ennek feltehetőleg nem örülnél ... ;-))
Előzmény: G-lader (12686)
fefefe 2006.11.15 Creative Commons License 12687

lassal indirekt tárolót kellene választanom.

itt is érvényes az, hogy nevesebb gyártó tárolója jobb is? pl. a buderus 200 literese majdnem 190ezer pénz, az sd-é nem egészen 130ezer, és ha mgnézem pl. a drazicet, ott csak durván 100ezer.

a műszaki leírásuk nagyjából ugyanazt takarja.

érdemes a kazán gyártójától választani ezt is? mitől tudhat többet egyik a másiknál?

G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12686
Ez a helyzet kezd nagyon az idegeimre menni. Az ember nem ért a dolgokhoz, de ahogy a GMbSz vonatkozó részeit végigolvastam nagyon a mellett állok hogy a Mi tervezőnk állításai felelnek meg a GMbSz szavályainak, a másik meg csak hallott róla hogy változott a GMbSz, és az általa kétségesnek vélt dolgokat megkérdezi valakitől a gázműben.
Előzmény: Marcesz (12685)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12685

Fogalmam sincs. De gyorsan leírom nyári telefonbeszélgetésemet a gáztervezővel:

Én: Miért tervezte be az egy szál főzőlapomnak a lehető legnagyobb légbeejtőt, amit külön kazánhelyiségekbe szoktak előírni?

Tervező: Mert azt biztosan elfogadják.

Én: Ma beszéltem a Főgázzal, és egy kisebbel is elfogadják a tervet. És akkor én sem fagynék meg télen.

Tervező: Igen, valószínűleg elfogadnák kisebbel is.

Én: Akkor rá tudnánk írni egy olyat a tervre?

Tervező: Igen. Meg tudná nézni, mi is a pontos típusa...

;)

Előzmény: G-lader (12684)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12684
A nagy kérdés az hogy melyiknek???
Előzmény: Marcesz (12683)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12683
Az egyiknek nem ment olyan jól a légtechnika. :)
Előzmény: G-lader (12682)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12682
Nem hiszem el!!!

barátnőm most érte el a mi tervezőnket, és Ő kerek perec közölte hogy a WC-ben nem fogják engedélyezni a kazánt.

(A két tervező évfolyamtárs volt, ismerik egymást, hogy lehet ekkora különbség a véleményük között?)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12681
Hát, ezt nem én találtam ki, nekem is csak mondták...
Előzmény: Marcesz (12680)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12680

A falon átmenő is tud legalább annyit, mint az adott típus nyílászárós változata (nézd meg: www.aereco.hu).

Érdekes ez az emelt légzárású cucc. Ha egy ajtó van csak, akkor légmentesen zárjon, ha kettő, akkor jó a mezei is, és az egyikre ráadául előírás, hogy soha ne zárd be (értsd: 800 cm2-nyi lyuk). De ha ez a szabály, akkor ezt kell csinálni...

Előzmény: G-lader (12676)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12679
Amit viszonz mindenképpen fel szeretnék majd szereltetni az egy gáz és szénmonoxid érzékelő. Remélem ez tényleg hasznos cucc. Abból is láttam digitális-at és analóg-ot. Tudtok ajánlani valami precíz és jó kivitelt?
Bulu1 2006.11.15 Creative Commons License 12678

Sziasztok!

Felújítás előtt állok (2007. eleje).

Tudnátok jó épületgépészhez kontaktot adni, aki kellő tapasztalattal rendelkezik akár padló- és fal-fűtés (víz-, vagy fűtőkábeles), akár későbbi bővítés terén: napenergia hasznosításban, automatizálásban is?

Meg kéne tervezni a későbbi rendszert. Most egy FÉG cirkó van és egy 80 l-es villanybojler. Budapest, XI. kerület lenne.

Előre is köszi.

szállóhó 2006.11.15 Creative Commons License 12677

sziasztok,

további tanácsot szeretnék kérni :)

olvasgatom itt a vitát a külső érzékelőről és most nem értem, mi a jobb, ha feltesszük, vagy ha nemtesszük?

korábban tanácsoltátok itt nekem, hogy sd kazánt vegyünk, azóta be is üzemelték /apukám házaba kellett/ de véletlen :))))  lefelejtették a külső érzékelőt, amit most sikerült kiénekelni belőlük, mert szállításkor csak további 16 ezerért akarták odaadni, de nemis ez a lényeg, hanem feltetessük azt a nyamvadt érzékelőt, vagy csak dísznek jó? vagy mi a szösz? :)

G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12676
Nálunk azt mondták hogyha a fürdőbe kerül (csak 1 ajtó van a fürdő és a háló között) akkor kell egy un. emelt légzárású ajtót beépíteni, így hogy van 1 ajtó a WC-n, és van egy ajtó a hálón nem kell extra ajtó.
Egy fali légbeejtő mennyit tud? Első körben azt az infót kaptam hogy ez a kazán kb. 45m3/óra levegőt használ el.
Előzmény: Marcesz (12673)
domi_nick 2006.11.15 Creative Commons License 12675

Most már én is tudom, különösen ha begyújtom a kandallóm:)

Az elszívóm 500-as...no comment, nyitok ablakot:)

Előzmény: Marcesz (12673)
monyesz 2006.11.15 Creative Commons License 12674

Általánosságban az igaz, hogy a külső hőmérséklet minél alacsonyabb, annál magasabbnak kell lenni az előremenőnek (radiátorokban). Szegélyfűtésnél nem tudom hogy van, de talán ugyan így.

Új építés mit jelent ? Még ki nem száradt falakat, hőszigetés és vakolat nélküli falakat ? Vagy nagyon jó falszerkezetet 0.2-es k-val ? Az sem minegy mennyi a belső hőmérséklet 21 vagy 23 fok, aztán meg milyen a kazán ? Amilyen volt az október-november (eddig), a 260-at nem tartom kevésnek, bár nem írtad hogy ebben benne van-e a HMV és a gáztűzhely fogyasztása.

Előzmény: FOGI (12623)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12673
A távolság a levegőnek nem számít. Megtalálja a legkönnyebb utat magának, hogy kiegyenlítse a nyomáskülönbséget, ami mehet a légbeejtőn, de akár a kéményen keresztül, visszafelé is. Ha azt nézzük, hogy a legkisebb, egymotoros légelszívók teljesítménye is 100 m3/óra fölött van, az ablakba szerelhető légbeejtő meg 50 m3/órát tud adni, a konyhában adott esetben depresszió alakulhat ki, valahonnét még levegő kell neki.
Előzmény: domi_nick (12665)
domi_nick 2006.11.15 Creative Commons License 12672

Az sem megengedett, mivel az ajtó sem zár tökéletesen légmentesen...

Nekem a nappalival lett volna egy légtérben, de a terven módosítani kellett a helyiséget étkezőre és kellett a légbeejtő.

Előzmény: Marcesz (12670)
monyesz 2006.11.15 Creative Commons License 12671

Enginer !

>Egy jobb rendszernél minimum a 25%, de átalakitásnál nembiztos, hogy megéri,mint eleve olyat csinálni.

A kiemelt részt hogy értsem ? A rendszer új, tavaly lett csinálva.
A kondenzációs kazánt azért nem részesítettem előnyben, mert padlófűtés nem lesz az adottságok miatt. Így értelmét sem láttam.

H-mod kazán meg nem volt akkor még, ha jól emléxem.

Előzmény: enginer (12621)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12670

Úgy emékszem, csak a huzamosabb emberi tartózkodás céljára kialakított helyiségekben nem lehet. Nyilván a szobáknak van ajtaja.

Előzmény: domi_nick (12667)
Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12669
Az milyen az még gumimembrános a tömbszelencéje ? Kilyukad a membrán ha gumi vagyis elérik es nem keletkezik akkora nyomas hogy gaztnyisson.
Előzmény: Okos Tóni (12658)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12668
Hát van valami ilyen is leírva. Azért kértem itt a hozzáértők véleményét hogy szerintük mi itt a legjobb megoldás.
Előzmény: domi_nick (12667)
domi_nick 2006.11.15 Creative Commons License 12667

Igen, erre rájöttem:(

De ha a GMBSZ-hez ragaszkodunk, elvileg ha jól emlékszem nem lehet még egybenyitva sem! egy légtérben a lakóhelyiség a kazánnal.

Előzmény: G-lader (12666)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12666
nekem annyi a gond hogy a kazánhelyiségbe nem tudok légbeejtőt rakni, mivel a lakás "közepén van".
Előzmény: domi_nick (12665)
domi_nick 2006.11.15 Creative Commons License 12665

A házamnál hasonló volt a szitu.SD KLZ30 került beépítésre, de nem volt meg az alapterület.

Mindenki által elfogadott megoldás:

Alul-felül egy-egy 20x20-as szellőző, plusz a kazánhelyiség ablakára egy Aereco légbeejtő.

Nekem is van elszívóm, ezért a konyhaablakra is kellett egy légbeejtőt tennem, de közölték, hogy nem célszerű - bár nem tiltott - egyszerre használni az elszívót és a kazánt, annak ellenére, hogy a távolságuk cirka 15m...

Előzmény: G-lader (12663)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12664
Értem. Ezt csak azért kérdezem, mert a központi lakásszellőztetés korlátozása adott esetben komoly komfortveszteséget jelenthet (pl. panellakásokban, ahol az ablak nélküli vizes helyiségek elég keményen be tudnak büdösödni).
Előzmény: G-lader (12663)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12663
mezei konyhai páraelszívó.

"Lehet, hogy pénzzel megoldható lenne, de úgy emlékszem, kiderült, a GMBSz szerint nem maradhatna a wc-ben."

Hát éppen ez furcsa nekem is, hogy eddig mindenki azt mondta hogy nem maradhat a WC-ben, most meg hirtelen OK a gázmű szerint (csak a WC felett nem lehet). Ezért kérdeztem hogy itt vajon pénz folyt, vagy ez így tényleg szabályos lehet? (Az én álltalam bizalmat élvező tervezővel még nem tudtam ma beszélni)
Előzmény: Marcesz (12662)
Marcesz 2006.11.15 Creative Commons License 12662

Nem értem, az alapprobléma ugye az volt, hogy a wc túl kicsi (nincs meg 8 légköbméter), most pedig azt erőltetik neked, hogy mégis maradjon ott a kazán, cserébe az elszívód nem fog működni, amikor a kazán igen? Állandó lakásszellőztető rendszerről van szó, vagy egy mezei páraelszívó, amit főzéskor kapcsol be az ember?

Lehet, hogy pénzzel megoldható lenne, de úgy emlékszem, kiderült, a GMBSz szerint nem maradhatna a wc-ben.

Előzmény: G-lader (12661)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12661
Még az előzőhöz annyit hogy én is tudok enél jobb megoldást, de természetesen a volt tulaj is beleszólhat a dologba, és ő anyagi okok miatt nem túl érdekelt abban hogy egy drágább, de jobb megoldás valósuljon meg. Ö csak arra kötelezhető hogy azt a megoldást csináltassa meg és fizesse ki ami megfelel az előírásoknak, és nem okoz nagy értékcsökkenést a lakásban.

A képen nem egyértelmű, de a kazánfülke az előtér felé nyitott lenne, zsalus ajtó...

Természetesen ha a képen látható megoldást csináltatnánk akkor jobb lenne a térelosztás, használhatóbb lenne az egész, de ki kéne verni 1-2 falat, újrahúzni 1-2 falat, és újracsempézni fürdőt WC-t. Erre az ügyvédem is azt mondta hogy ezt nem várhatjuk el az eladótól, csak akkor ha más megoldás nem, marad.

Az elkeserítő az egészben az hogy veszel egy szép és jónak tűnő 47m2-es lakást tizenegypármillióért (vidéken), amivel a piaci ár fölött fizetsz de ezt azért teszed mert minden OK és rendben van, és utánna még járkálhatsz ezer hejre, és éjszakánként azon gondolkodhatsz hogy hogy a francba fogod ezt megoldani...
Előzmény: G-lader (12660)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12660
Sorry hogy eggyit akadékoskodok, de nics túl sok kedvem idő elött kipurcanni, meg ilyesmi. Tudod elég bosszantó hogy veszel egy lakást nem kevés pénzért (mivel direkt jó állapotú, szép lakást kerestünk) , és te mindent kifizetsz időben (sőt elötte) és ezek után még én szopom a faszt mert az eladó "elfelejtette" engedélyeztetni az egész hóbelebancot, és én 2 hónapig nem tudok költözni, meg egy csomó szabadságom rámegy, meg ügyvédre költhetek...
Szóval ha már enyi gondom van vele akkor nem az a célom hogy valaki valahogy valamennyiért aláírja azt a szaros engedélyt, hanem az hogy biztonságosan lakható, élhető legyen a lakás.
Előzmény: Törölt nick (12657)
Jancsii 2006.11.15 Creative Commons License 12659
Előfordulhat, hogy kicsi a víz nyomás. Családiházaknál ugyan ez a jelenség játszódik le, ha a hidroforban le csökken a víz nyomás. 1 bár alatt nem gyújt be a láng.
Előzmény: Okos Tóni (12658)
Okos Tóni 2006.11.15 Creative Commons License 12658

Sziasztok, kis meleg otthonunkban a FÉG24 típusú gázcirkó kezdi megadni magát.

Megersztem a meleg vizet, belobban a láng, és jön szépen a víz, melegen, majd tűzforrón, ahogy kell.

Eresztek hozzá egy kicsi hideget, láng kialszik, pár pillanat múlva meleg víz elfogy, szépen átadja helyét a hidegnek.

Mitől lehet? Mi a gyógymód?

Állítólag van ezeknek a kazánoknak valami típushibája, valami elektronika elromlik és vagy veszel új elektronikát 200e, vagy új kazánt 250e. Hallottatok már erről?

Köszönöm!

Törölt nick 2006.11.15 Creative Commons License 12657
Olyan kicsi a hely minden felé hogy ha valaki alairja akkor örulj annak hogy megvan muködik es kész.
Előzmény: G-lader (12656)
G-lader 2006.11.15 Creative Commons License 12656
Jó reggelt mindenkinek!

Tegnap este érdekes fejlemény történt a kazánáthelyezés témában.
A tervező felhívott, és mint elmondta a gázművel történő egyeztetésből az sült ki hogy a kazán maradhat a jelenlegi helyén, azaz a WC-ben. Ennek a feltételei: A wc legyen összeszellőztetve az előtérrel (ezáltal a konyhával is) 2x400cm2 szellőzőkkel. Ezek a szellőzők eddig is megvoltak. A WC legyen úgy áthelyezve a szemközti oldalra hogy a WC és a kazán között legyen min.50cm távolság. A konyhába legyen beépítve egylégbeejtő, és a szagelszívó nem üzemelhet egyszerre a kazánnal (mechanikus retesz). Nekem ez a megoldás még meg is felelne, csak egy kicsit kétkedve fogadom a tervező szavait mivel nem én vagyok a megbízó hanem a volt tulaj, így félek attol hogy ez a kivitel bizonyos zsebpénzekkel lett megoldva. Szerintetek ez tényleg megfelel a GMbSz-nek?

A nagy piros kocka a kazán, a kicsi kocka a falban egy falba építhető WC tartály, mert csak úgy érhető el hogy meglegyen az 50cm.
Előzmény: G-lader (12586)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12655
OKs.
Holnap folytatjuk, ha neked is megfelel.
Jóccakát!
Előzmény: folasz (12654)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12654

thnx.

ha van valami ötleted, jelentkezz!!! thnx

Előzmény: enginer (12652)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12653
Keverőszelep, (csak itt még nincs rajta a motor). :))
Előzmény: folasz (12651)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12652
Nem ellelnében dolgozik, de, ha nem haragszol ezt ma nem fogom elmagyarázni, inkább megyek aludni.
Előzmény: folasz (12649)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12651
néhány szivattyú előtt van valamiféle zöld eszköz. mik azok?
Előzmény: enginer (12650)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12650
Előzmény: folasz (12649)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12649

nem rétem, hogy miért írod, hogy a szivattyú teljesitménye nem lehet probléma.

Ha 2 darab szivattyú dolgozik egy szivattyú ellenében( minden szivattyú teljesítménye egységnyi), a hidraulikus váltón meg kell fordulni a víznek, mint ahogy írtam. szerintem.

tömegáram

Előzmény: enginer (12642)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12648

kinyitottam, víz jött ki.

megcsináltam

Előzmény: enginer (12647)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12647
Nos, akkor megint megkérdezem:
Ha váltó tetején a légtelenitőt kinyitod (csavarhózóval) levegő vagy víz jön belőle?
Előzmény: folasz (12646)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12646

talán, ez lehet a visszacsapó szelep?!

enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12645

Már hogyne lenne:

Pl. ez egy visszacsapószelep

Előzmény: folasz (12643)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12644

megnéztem még egyszer. A két keringető szivattyú után van valami fényés réz hüvely, lehet, hogy az a visszacsapó szelep.

folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12643

a szekunder oldalon nincsen egyetlen egy extra szelep a radiátor szelepeken kívűl! Természetesen a szivattyúknál és osztóknál "csapok" vannak.

A rajz pontos :-))

hol kellene még lenni valamiféle extra szelepnek?

enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12642
Itt nincs szerepe a szivattyú teljesitményének.
Vagy levegős a váltó teteje, vagy hiányzik valahonnét egy visszacsapó szelep, amit a rajzokon egyáltalán nem is jelöltél,
ezeken a közeli képeken meg nem igazán látszik a rendszer egésze.
Előzmény: folasz (12641)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12641

nem levegős a rendszer.

lehetséges az, hogy a két keringető szivattyú teljesítménye olyan nagy, hogy hidraulikus váltó szekunder oldali visszatérő ágából felszívja a vízet és nem a kazán oldali primer bejövő ágból?

Előzmény: enginer (12640)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12640
Annak a kézi légtelenitőnek a helyére illett volna tenni az automatát. :))
Az automatához felmenő ág meg teljesen felesleges.

Ha kézi légtelenitőt megnyotod nem jön levegő?
Előzmény: folasz (12637)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12639

padlófűtés osztó a hőmérséklet érzékelővel

egyéb kép kell még? :-))

folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12638
padlófűtés szivattyú, 3 járatú szelep
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12637

hidraulikus váltó fotó

folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12636

a szivattyúk működnek, a motoros vűltó szelep nyitva, valamiféle maradék hő átszivárog.

ha a fűtési görbét a maximura állítom, akkor működik a rendszer, ha lehet azt mondanom, hogy működik <- a maradék hő olyan nagy, hogy a padlófűtés motoros szelep el kezd lezárni

Előzmény: Lacivill (12633)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12635
A rajz egy dolog.
csinálhatnál egy nagyobb képet ha nem gond, amin több látszik a rendszerből.
Így első pillantásra nem látok légtelenitőt a váltó tetején, és ahol meg van az így nembiztos, hogy tökéletes.
Előzmény: folasz (12632)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12634

Mint laikus utánna olvastam és megnéztem a vaillant kapcsolási rajzát.

Ismeremteim szerint a szerelvényezés és összekötések rendben vannak, darabra.

A kétség bennem az, hogy a szivattyúk nem túl nagyok-e (kapacításra) és nincsen-e szükség valamiiféle egyéb beállítosokra a rendszeren, hogy az áramlások rendben legyenek???

(én is műszaki ember vagyok, de elektromos.)

Lacivill 2006.11.14 Creative Commons License 12633

Akkor egyik körben se megy a fütés?

Azok a szivattyúk biztos pörögnek?

Előzmény: folasz (12632)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12632
motoros keverő szelep 3járatú
Előzmény: enginer (12631)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12631
az a magyatrázat nélküli kocka mi a padlókörben?

Előzmény: folasz (12627)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12630

a hidraulikus váltó után egy rövid csődarab, ez lehet a szívó cső, és utánna ketté válik a radiátoros kör és padlófűtés kör irányába a szivattyúk felé. a két kör közt nincs átkötés

Előzmény: enginer (12628)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12629
jah, hogy 2 szivattyú van.
nincs nagyobb képed, amin minden látszik?
Előzmény: enginer (12628)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12628
Hová megy még a szivó ágból az a cső?
Előzmény: folasz (12625)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12627
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12626

a gyors rajz, természetesen van elektronik mely szabályozza a hidr. váltót. A rajzon említteken kívűl semmifél egyéb szelep vagy más nincs a rendszerben.

Valami tömegáram beállíátsról olvastam, hogy az fontos lehet!? :-))))

folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12625
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12624

ime a a foto

Előzmény: enginer (12622)
FOGI 2006.11.14 Creative Commons License 12623

Sziasztok!

Új építésű házba költöztünk, amibe egy Sanier D. kazán került, a szobákba radiátorok, a nappaliba pedig szegélyfűtés. És itt jön a kérdésem, használ közületek valaki szegélyfűtést? Hogyan hangolta össze a radiátorokkal? Akkor fizetek kevesebbet ha az előremenő fokom 65 vagy ha 70? Ugyanis levittem 65-re és a szegélyfűtést hatékonyabbnak éreztem. (lehet már kínomban) :))

És még egy kérdés, reális 1.5 hó alatt egy 120 m2-es lakásnál a 260 m3 gáz elfogyasztása? Előre is köszi!

enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12622
foto1 lemaradt
Előzmény: folasz (12620)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12621
Lehet, hogy a gázárral együtt, de az is biztos, hogy nem olyan mértékben (100%+)
Egy jobb rendszernél minimum a 25%, de átalakitásnál nembiztos, hogy megéri,mint eleve olyat csinálni.
Előzmény: monyesz (12619)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12620
foto1 a rajzot csinálom
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12619
A gázárral együtt fog emelkedni sok minden, pl a karbantartás díja is, aztán a banki kamat is, merthogy kölcsönből tudom csak a beruházást fedezni...
Aztán mint írtam, kétlem én azt a 25%-os fogyasztás csökkenést !
Előzmény: enginer (12589)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12618
vagy rajzot a jelenlegi állapotról, hátha úgy jobban tudnának segíteni a szakértők.
Előzmény: enginer (12616)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12617

pontosabban, a primer oldal megy a kazán szivattyúja a hidraulikus váltón keringeti a vizet, de a szekunder oldalon nem érzékelhető a meleg.

csinálok egy képet is

Előzmény: enginer (12616)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12616
"hidraulikus váltón nem jön át a meleg, csak önmagában kering."

Húha!
Azt, hogy csinálja?

Képet nem tudnál feltenni róla?
Előzmény: folasz (12614)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12615

minden adat rendelkezésre áll, de szeretnék kapni egy valódi tervet, megfelelően méretezve, stb....

szeretnék végre egy jól működő rendszert, ha már egy vagon pénzt kifizettem.

:-(

folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12614

nos, elkezdem. laikus vagyok fűtés ügyben. idén nyáron át lett alakítva fűtési rendszerem radiátors fűtésről radiátoros és padló fűtéssé. kérdezetem akkor szakembert, hogy megterveztessem a rendszert, de ő azt mondta nem kell, ő ért hozzá. Másodszorra össze is tudta rakni a rendszert.  A kazánom megmarad, vaillant vu-242-5 és mellé lett felszerelve egy vh-40 vaillant hidraulikus váltó. A szekunder körön egy grundfos ups 25-60 szivattyú.

A problémám az, hogy a hidraulikus váltón nem jön át a meleg, csak önmagában kering.

Jelenleg keresek egy szakembert, aki meg tudja mondani mi a pobléma, végezne gey utólagos méretezést, ellenőrzést és javaslatot adna megoldásra.

Röviden ennyi a poblémán :-)))

Lacivill 2006.11.14 Creative Commons License 12613
Kérdezz bátran, aztán fogadd kétkedéssel::)
Előzmény: folasz (12611)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12612
Az van itt sok.

Előzmény: folasz (12611)
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12611
vagy szakértő????
folasz 2006.11.14 Creative Commons License 12610

Uraim,

tervezőt lehet itt találni??

enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12609
"Te tényleg teljesen hülye vagy. :oO"

Már tényleg kezdek az lenni!
Ennek első jele az, hogy leállok veled vitatkozni.
Előzmény: MZ/Y (12606)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12608
Most lusta vagyok vissza keresni, de konkrétan emléxem, hogy 82ezres számlával rémisztgettél folyamatos üzem esetén.
Az, hogy ezt osztod 10-el csak most jelent meg, eddíg szót sem ejtettél erről.
Előzmény: MZ/Y (12605)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12607
Folyamatos üzem mellett nem, csak folyamatos fűtés mellett lehetne ennyi, de az meg kizárt dolog.
Nem elbeszéltünk egymás mellet, hanem Te akarsz állandóan belémkötni.
Előzmény: MZ/Y (12601)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12606
Te tényleg teljesen hülye vagy. :oO

"Nos, ha egy kazán túlméretezett az azt jelenti, hogy a minimális (11kW) teljesitménye is enyhe időben jóval több, mint a lakás hővesztesége."
Ezt úgy írod, mintha ezt nem írtam volna le én is 1000x...

Na csá.
Előzmény: enginer (12602)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12605
Tényleg nem érted? Csak azt számoltam, hogy HA 81 e LENNE a folyamatos fűtés eredménye, akkor a 8 e-s számla azt jelenti, hogy a fűtés csak a teljes idő 1/10-ében történik. Pedig már leírtam, kb. 10 hsz-sal ezelőtt...

Bájos vagy, ahogy elmagyarázod, hogy a kazánom le fog kapcsolni - kár, hogy azzal indult a polémiánk, hogy kapcsolgat (túl sűrűn) a kazánom és csökkentetni szeretném ezek számát... :o), de inkább :o(

(Arról nem tehetejk, hogy a fejedbe vetted, hogy én valakit is azzal ijesztgetek, hogy ennyi lesz a számlája és mindenáron meg akarsz győzni az ellenkezőjéről.)
Előzmény: enginer (12602)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12604
Tisztáznod kellene magaddal az alapfogalmakat, aztán leállni vitatkozni.
Előzmény: MZ/Y (12601)
Lacivill 2006.11.14 Creative Commons License 12603
Volt egy nagyon régi közmondás? okos enged, szamár szenved............
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12602
Ha jól emléxem, akkor az alaptéma a túlméretezett kazánokról szólt. Nem?
Nos, ha egy kazán túlméretezett az azt jelenti, hogy a minimális (11kW) teljesitménye is enyhe időben jóval több, mint a lakás hővesztesége.

1.Amikor a kazán fűt és felmelegitette a szobát a termosztát lekapcsolja. (nem fűt állandóan)
2. A tetrmófejek leszabályozzák annyira az áramlást, hogy túlfűti magát a kazán és lekapcsol a hővédelem. (nem fűt állandóan)
3. ha nincs termosztát és termófej sem a rendszerben, akkor is bekövetkezik idővel az az állapot amikor a radiátorok teljesen átmelegednek és a környezetük sem tud már annyit hűteni rajtuk, hogy annyira lehűtsék a visszatérőt, hogy a kazánt ne kapcsolja le a hővédelem.
Ez (60 fokos előremenőt feltételezve) igen magas szobahőmérsékletet eredményez, de egy idő után az előremenő és a szoba hőmérséklete (minusz hőveszteség) közel egyenlő értékre fog beállni.
Ez nem éppen nevezhető normális állapotnak (de aki ilyeneket számolgat az se az), de idővel még így is eléred azt az állapotot amikor már megint sok lesz az a 11kW és lefog kapcsolni a kazánod, mivel nemtudja hová leadni a hőt.
Szóval a kazán csak akkor tudna állandóan 11kW teljesitménnyel menni, ha a ház minimális hőigénye is annyi.
Vagyis ez nem a Te házad hőigénye, hanem nagyságrendekkel nagyobb épületé, ahol már nem túlméretezett a minimális 11kW.

Maradjunk annyiban, hogy a Te házadban, ha megfeszülsz se tudsz 1 hónapon keresztűl 11kW-al állandóan fűteni, így nem igazán értem, hogy ezen mi a faxot számolgatsz meg rémisztgeted itt feleslegesen a többieket 82 ezres számlával!?

Akinek meg akkora háza van, hogy eltudja pöfékelni, az nem is fog megretteni a rémisztgetésedtől.
Előzmény: MZ/Y (12597)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12601
Megnéztem, mit írtam.
Azt írtam, folyamatos üzem mellett ekkora lenne a számlám.
Innentől meg már elbeszéltünk egymás mellett, mert Te azt írtad, hogy de nem menne egyfolytában, én meg azt, hogy mivel ekkora teljesítmény nem kell, kapcsolgatna.
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12600
150 ezer forint? Szerintem 2 év járna ilyenért...
Előzmény: enginer (12588)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12599
Elmész Te a sunyiba mostmár!
Hogy a bánatba írjam, hogy megértsd, NEM AZ ÉN KAZÁNOMRÓL BESZÉLÜNK. Annál már világosabban nem tudok fogalmazni, hogy "HA folyamatosan megy" egy kazán. Nekem a "megy" az "fűt", mert az a dolga.
ÉS MÉG1X: NEM AZ ENYÉMRŐL VAN SZÓ, mert értem, hogy NEM FŰTENE EGYFOLYTÁBAN!
Előzmény: enginer (12598)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12598
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!

(Kezd elegem lenni az érthetetlenségedből.)

De a kedvedért még1x:

AZ HOGY EGY KAZÁN ÁLLANDÓAN MEGY NEM AZT JELENTI HOGY ÁLLANDÓAN FŰT IS!!!!

MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12597
Én kérdeztem. Mindjárt megnézem, hogy hogy is írtam.
De tényleg nem érzed, mennyire mellé beszélsz? Világosan leírtam, hogy mi a kérdés: ha egy kazán folyamatosan megy. Te félreértetted, támadtál. Újra leírtam, megint támadsz. A legutolsó egyszerű kérdésemre meg megint nem válaszolsz.
Előzmény: enginer (12596)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12596
Első "kérdésed" az volt, hogy valaki bedobta ezt a hülye számitást, Te meg egyből elkezdted nekem magyarázni, hogy nem gazdaságos a folyamatos üzemű kazán, mert havi 82ezret fogyasztana, ha folyamatosan menne!!
Ezért írtam, hogy kevered a fogalmakat.
Olvass vissza, mert nekem alapból nem hiszel bármit is írok.

Ez a feltételezésetek annyi ponton ütközik a fizikával, hogy felesleges is foglalkozni vele, nemhogy még számolgatni is.
Előzmény: MZ/Y (12593)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12595
Gondolkodom, lehet, hogy írtam? Fene tudja, majd megkeresed, ha igen.
De nem változtat azon, hogy a mai kérdésemben leírtam, hogy tényleges állandó üzemről kérdezlek, ne "de nem megy" legyen a válasz.
Előzmény: MZ/Y (12593)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12594
Felejtsd már el az én kazánomat és rendszeremet, egyszerű kérdéseket teszek fel. Sima matek.
Előzmény: enginer (12592)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12593
Úgy látom, nem bírsz higgadt maradni, de még a látszatát se tudod megőrizni.
"Alapfogalmakkal kellene tisztában lenned:
Állandóüzemü kazán nem egyenlő az állandóan fűtő kazánnal!"
Hol írtam ezt? Próbáld megtalálni, de elárulom, nem fogod. Első kérdésemnél is írtam, miért kérdezem, csak nem fogtad. Azóta sem...
Tehát (mint a múltkor): ha jó az összeg, akkor havi 8 e-s számla azt jelenti, hogy az üzemidő a teljes idő ~1/10-e?
Igen/nem?
(Ezért 11 kW-tal számoltam és nem 48-cal.)
Előzmény: enginer (12591)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12592
Remélem nem kell részletesen leírnom, miért de egyszerűen fizikai képtelenség, hogy a kazánod állandóan fűtsön, még akár 11kWal is.
És remélem végre békén hagysz ezzel a hülyeséggel.
Előre is köszönöm!
Előzmény: enginer (12591)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12591
Minek ilyen hülyeséget számolgatni, amikor lehetetlen?
Hiába próbálod rámerőszakolni a hülyeségedet.
Próbálom érthetően elmagyarázni, de Te csak szajkózód ezt a hülyeséget.
Akkor miért nem egyből 48kW-ot számolsz, vagy bármennyit, ami éppen eszedbe jut? Az is éppen annyira hülyeség, mint az állandó 11kW!
Abban biztos igazad van, hogy ennyit fogyasztana (nem igazán kívánok utána számolni, mert nincs sok értelme), ha állandóan fűtene 11kWal, de ENNEK MI KÖZE A TÉMÁHOZ??

Alapfogalmakkal kellene tisztában lenned:
Állandóüzemü kazán nem egyenlő az állandóan fűtő kazánnal!

Előzmény: MZ/Y (12590)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12590
Ne kezd megint, légyszives!

Leírtam, szerintem mindenki más számára érthetően, de kiemelem:
"Én csak annyit mondtam, hogy HA állandóan menne a kazán a minmumon, az 80 e fó/hó gázszámlát eredményezne.
Van hiba a számításban, vagy ennyi egy 11 kW-al folyamatosan fűtő kazán fogyasztása? Ne azt kezdd mondani, hogy nem megy, most csak erre az egyszerű kérdésre válaszolj légyszives! Igen, vagy nem?"
Mondtam: HA állandóan menne és ne azt mondd, hogy nem megy.
Előzmény: enginer (12587)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12589
Mint az elején is mondtam mérlegelni kell.
Minél nagyobb a ház, annál előbb térül meg a drágább készülék.
Viszont, ha figyelembe vesszük, a drasztikus gázáremeléseket, akkor ez az idő igen erőteljesen lecsökken!
A múltkor állitólag csak 30%-ot emeltek a gáz árán.
Az én számlám viszont közel 50%-ot emelkedett.
Most meg 70%-os emelést emlegetnek, ami szerintem minimum lesz 100% is.
Tehát a megtérülési idő is minimum feleződni fog.
Előzmény: monyesz (12527)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12588
Pont a mai újságban volt egy ilyen esetről cikk, ami halállal végződött.
A kivitelező kapta a legtöbbet, a tervezőt meg megbüntették 150eFt-ra.
Előzmény: Törölt nick (12567)
enginer 2006.11.14 Creative Commons License 12587

Röviden: még mindíg félreérted.

Az, hogy egy kazán (termosztát nélkül) folyamatosan megy (keringteti a vizet) az nem azt jelenti, hogy állandóan fűt is, még minimumon se!

Nem is tudna, így eleve hülyeség a számitásod, bármennyire is erőlteted.

Mindössze az az "apró" hiba van a számitásodban, hogy tök hülyeség.

Előzmény: MZ/Y (12545)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12586
Én is ezt remélem.
Előzmény: Fido Dido (12585)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12585
Aha, tehát az a mosdó. Szerintem a mosdó felé fordítva tolerálnák a fennmaradó helyet.
Előzmény: G-lader (12583)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12584
kis kerek valami az egy kör alakú kézmosó (szerintem így a leghasználhatóbb ezekkel a fürdőszobaméretekkel)
Előzmény: Fido Dido (12582)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12583
Én attól félek ennek kapcsán hogy (tételezzük fel nem dobozba rakom) akkor a kádig sincs több 60cm-nél, vagy ha elfordítom akkor a kézmosóig sincs több 60cm-nél a szabad hely, mert ugye ott a fürdőkád, vagy ott a kézmosó...
Előzmény: Törölt nick (12581)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12582

"Hülye azért nem vagyok:))), annyira még laikusként is tisztában vagyok azzal hogy mi kell az égéshez hogy nem akarom hermetikusan lezárni."

Félreértettük egymást. Azt hittem, hogy úgy akarod hermetikusan lezárni, hogy a kis fülkébe kerülne a légbeejtő is, ezáltal a fürdőszobád nem hűlne ki a beáramló hideg levegő miatt.

"ha a lenti méretezett rajzokat megnézitek"

Valamit nem értek rajta: mi a jobb alsó sarokban a kerek valami.

Előzmény: G-lader (12580)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12581
Hozzáférés de szerintem dobozba attol meg lehet hisz teszik azokat beépitett szekrénybe is. Persze megint a levegőellátás is lényeges ...
Előzmény: G-lader (12580)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12580
Hülye azért nem vagyok:))), annyira még laikusként is tisztában vagyok azzal hogy mi kell az égéshez hogy nem akarom hermetikusan lezárni.

A GMBsz ben a lent már idézett:

" 3.1.1. Minden gázfogyasztó berendezés a kezelési irányból legalább 0,8 [m] szabad közlekedési, mozgási, kezelési lehetőség legyen."

mondat mit akar jelenteni? Mert ha tényleg szabad 0,8m-kell akkor nálunk a fürdő jelenlegi méreteivel ez nem igazán megvalósítható. (ha a lenti méretezett rajzokat megnézitek)
Előzmény: Fido Dido (12578)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12579

Ha kimegy egysegnyi levegő a hazbol lakasbol annak valahol be is kell jönni. hogy a Szumma := 0 legyen. Ez lebegjen a szemed előtt. Hivhatjuk azt kazannak vagy szagelszivónak.

Ez nem vicc ezért uj epitesű hazban egyzser meghalt egy anyuka agyerekével mert amikor nezték a kéményesek jo volt a huzat mert minden lakasajtó nyitva volt hisz vartak az emberek a szakikat de amikor bedurrantott az anyuka akazanba mert beteg volt a ygerek fule akkor nem volt huzat hisz az egesz lakas hermetikusan zarva volt. Ott meg szobase jott a szagelszivó.

Előzmény: Törölt nick (12574)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12578
Én azt hittem, hogy hermetikusan akarod lezárni a kazánt. Ha csak az eltakarása a cél, akkor nincs gond, viszont akkor is kell a fürdőszobára a légbeejtő.
Előzmény: G-lader (12576)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12577
Ezzel tisztában vagyok. Én arra értettem, hogy a user szereti lezárni a fix légbeejtőket, mert bejön a hideg. És ha egyet lezár, akkor még mindig marad legalább 1. :)
Előzmény: monyesz (12566)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12576
Szóval akkor kell a konyhába is a légbeejtő.
A "fülkéről" mi a véleménytek?
Előzmény: Törölt nick (12574)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12575
Osbourne azt a jelenséget írja, amikor a kéményen keresztül szívja vissza a nagyteljesítményű szagelszívó a levegőt. Ez a modern, légzáró ablakok esetében bármikor előfordulhat, hiszen nincs máshonnan levegő utánpótlás, és a keletkezett vákum a legönnyebb utat választva a kéményből szívja vissza a levegőt, és az égésterméket.
Előzmény: G-lader (12569)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12574
Előzmény: G-lader (12571)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12573
Ugy hogy a szoba es a furdőajton keresztul jon majd a hideg levegő a kéménybol es megy majd a konyhai szagelszivón keresztul ki.
Előzmény: G-lader (12571)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12572
Mig piezzos kazanom volt es a gyujtás pillanataban ment a szagelszivó akkor komoly robbanasok voltak a kazanban !!! Nem volt vicces. Amikor ablakor cseréltem a furdő hagyomanyos ablakat azert nem cseréltel le mert hál' istennek nem zár jol es ott is jon be a levegő ha megy a kazan.
Előzmény: Törölt nick (12570)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12571
Ezt nem értem egészen. A cirkó a fürdőben 3.-on, a kémény a 4-en, a konyha 2 ajtóval határolva a fürdőtől. Akkor hogy függ össze a cirkó a szagelszívóval?

Előzmény: Marcesz (12568)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12570
Vagy hermetikusan elzárod a kazant a szagelszivó légterétől ...
Előzmény: Marcesz (12568)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12569
Ez nálunk nem lehet. A kémény a 4 emeletes társasház teteján megy ki, a szagelszívó + a homlokzaton nyomja ki a cuccot...
Előzmény: Törölt nick (12567)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12568

Várj, most kapcsolok, nyílt égésterű a cirkód! Akkor a szagelszívónak annyi, hacsak nem szerelsz fel az elszívásnál erősebb légáramot biztosító túlnyomásos szellőzést, asszem most már ez van a GMBSz-ben.

Előzmény: G-lader (12563)
Törölt nick 2006.11.14 Creative Commons License 12567
Szerintem nemnagyon. Gyakorlati tapasztalat hogy ha valaki egy legterbe vagy akar hazbe betesz egy kazant es egy szagelszivót es egyszerre uzemelteti ( mint mi is) az tapasztalni fogja hogy a kéményen jön vissza az a levegő amit a szagelszivó kivisz. Na akkor kezd neccessé valni a dolog .....
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12566

Nem kérem, a művek a GMBSz szerint jár el !

A szabályozás azért szigorodott, mert manapság csak fokozott légzárású nyílászárókat építenek be gyakorlatilag, és azok bizony olyan jól zárnak, hogy elfogyhat 1x csak a levegő...

Előzmény: Fido Dido (12552)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12565
Nálunk ha jól emlékszem 7,6Kw, de falit szeretnének berakni a szagelszívó kivezetése mellé. (2éves fa ablakok vannak)
Előzmény: Marcesz (12564)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12564

Gondolom, a tűzhely fölött. Akkor tökéletes. Nálunk most ugyanez van a terven (4 égőw ~ 7 kw ~ 40 m3/óra légigény), és a lehető legkisebb léghozamú, ablakba építhető, akusztikus csillapítású EHA-753-ból 1 db-ot elvileg elfogadták.

G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12563
Szagelszívó van felszerelve, ami a szabadba viszi a cuccot. Ez jó?
Előzmény: Marcesz (12561)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12562
Ez egy társasházi lakás, a kazán pedig egy nyílt égésterű Beretta Ciao 24Kw.
Tudom a kazán nem a technika csúcsa, de egyenlőre ez van, amint lesz rá anyagi lehetőség (jelenleg a lakásvásárlásba ment minden) cserélni szeretném...
Előzmény: monyesz (12559)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12561

Azt kellene elérni, hogy az a légbeejtő minél távolabb (pl. magasan) legyen attól, ahol általában ti tartózkodtok az adott helyiségekben, így a lehető legkevésbé lesz zavaró, ha már egyszer fel kell rakni.

A főzőlaphoz egyébként nem feltétlenül kell motoros páraelszívó, olyankor azonban kb. 2-szer annyi légbeejtőt írnak elő. Ezt azért írom, hogy tudj róla, és tudd befolyásolni a tervet érdekeidnek megfelelően... :) A másik, hogy a motoros elszívót ki is kell vezetni a szabadba (pl. kémény), a gázműveket nem érdekli a zsírszűrős, visszacirkuláltatós megoldás.

Előzmény: G-lader (12553)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12560
A kis kamra az szerintem engedélyeztethető (nem a privát megérzésem) hanem ahogy olvastam a szabványt ott az van benne ha jól értelmezem: "
3.4.3. Égéstermék elvezetéssel rendelkező központi fűtési fali és nem fali kazánok, gázüzemű léghevítők --->>>3.4.3.3. Ha a gázfogyasztó készüléket fülkében, vagy szekrényben helyezik el, akkor a fülke, vagy szekrény padlószintig legyen kialakítva, határoló falát és ajtaját nem éghető anyagból kell készíteni.
Tömör, nem hálóval vagy ráccsal kialakított ajtószerkezet esetén a fülkére vagy szekrényre legalább 400 [cm2]-es alsó-felső szellőzőnyílást kell készíteni.

Szóval én ebből gondoltam hogy lehet fülkében.

A lenti szabályozást viszont nem tudom teljesen értelmezni...

3.1.1. Minden gázfogyasztó berendezés a kezelési irányból legalább 0,8 [m] szabad közlekedési, mozgási, kezelési lehetőség legyen.
Előzmény: Fido Dido (12558)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12559

Lehet nyílászárót kapni, már eleve ilyennel.

Ha zárt égésterű a kazán akkor egyébként nem kell, nyíltat meg úgysem nagyon engednek szerelni lakótérbe, a pincébe vagy kazánházba meg mind1 hogy néz ki !

Egyébként nem bűn ronda (bár kinek a pap, kinek a papné).

Előzmény: G-lader (12547)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12558

Ha bezárod a kazánt abba a kis "kamrába", akkor ugyanott vagy, mintha a wc-ben lenne, vagyig nem elégséges légköbméter áll rendelkezésre, és így sem fogják engedélyezni. A légbeejtő, ami a te esetedben szükséges, egy folyamatosan nyitva lévő szellőző. Nagyon nem kell félni tőle, hiszen egy 100mm-es cső van a falban, tehát nem egy nyitva hagyott ablak szintű a légmozgásod. Igazából ha nem megy a kazán, akkor minimális légcserével jár. Bár azt bele kell kalkulálni, hogy ha a kazán által leadott hő nem képes kompenzálni a légcsere által behúzott hideg levegőt, akkor a fürdőben lévő radiátort is nagyobbra kell cserélni. Ezt az esetlegesen nagyobb hőigényt is nézesd meg a tervezővel!

A gázfőzőlap miatt szintén kötelező a fix légbeejtő, és ha nincs elszívód, akkor egy motoros légelszívót is fel kell szerelni. Valóban kicsit túlzás, de a modern nyílászárók miatt egyre nagyobb szükség van ilyenekre.

Előzmény: G-lader (12553)
smith 2006.11.14 Creative Commons License 12557
A meghúzásra késleltető relé olyan kütyü, ami a bemenetére érkező (vezérlő)jelet a beállított időtartam eltelte után adja a kimenetére.
Végiggondolva valahol a kazántermosztát és a gázmágnesszelep közt volna a helye, kérdés, hogy a modulálós kazán mit szólna hozzá.

lletve a jel megszűnése után még megy 1 (?) percig, hogy lehűtse a hőcserélőt.

Na, ezt hívják elengedésre késleltetésnek. :-)
Előzmény: MZ/Y (12534)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12556
Nem, termofej nélkül is hallom. Hülye búgó hang, valami rezonancia lehet.
Előzmény: Vektor007 (12548)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12555
Még 1 kép, esetleg a méretek miatt...

MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12554
És akkor még egy észrevétel:
Nagyon trükkös vagy! Belinkeltél egy kazánt, ami mellé oda van írva, hogyaszongya: "Csatlakoztatható helyiséghőmérséklet szabályozók (nem javasolt)"
Most megnéztem, mit ad isten, ez egy kondenzációs kazán.
Kiváncsiságból megnéztem, mit írnak egy nem-kondenzációs kazánnál, tudod, amilyen az enyém. Ott ezt:
"Csatlakoztatható helyiséghőmérséklet szabályozók"

Tényleg érdekesen...... hogy mennyire tudsz ..........., ha valamit be akarsz bizonyítani.
Előzmény: enginer (11938)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12553
Nem akarom az ebet kötni a karóhoz, mivel ezekhez a dolgokhoz nem értek, de akkor leírom a történetet röviden:
Vettünk egy lakást. Kiderült hogy a cirkó kazán engedély nélkül és szabálytalanuil van bekötve. Mivel még szavatossági időben vagyunk, így az eladó felelősége ezt kijavíttatni, amire úgy néz ki hajlik is.
Kihívott egy tervező és kivitelezőt aki a következő megoldást agyalta ki: Szóval a WC-ből átkerül a kazán a fürdőszobába (itt egy kis "kamrát" szeretnénk neki kiépíttetni aminek egyik oldala fal, a másik egy zsalus ajtó) és emiatt az áthelyezés miatt rakni akarnak 1 légbeejtőt a fürdőbe (mikor felvetettük hogy a fürdő egy műanyag tolóajtóval van elválasztva a hálószobától, és nekem ne jöjjön mindíg hideg levegő befelé akkor a tervező azt mondta hogy az nem úgy működik hogy mindíg jön, hanem nyomáskülönbségre nyit csak ki), és egy ugyanilyen beejtőt a konyhába, mert ott meg van egy 4 égős főzőlap. Én nem tudom ezt megkérdőjelezni, de egy kicsit túlzásnak tartom a 4 égős főzőlap miatt beépíteni egy légbeejtőt.

Alaprajz kb.

Szóval a kis fülkében lenne a kazán aminek a méretei 33x40 cm.
Szerintetek ez így korrektül engedélyeztethető?
Előzmény: Fido Dido (12549)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12552
A gázművek meg a fogyasztók szokásait ismerve inkább túlbiztosíttat.
Előzmény: Marcesz (12550)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12551

Egyszerűen olyat keress ami gázkazánhoz, gázkészülékhez van. Az aerecos oldalon eszerint van asszem csoportosítva, meg persze kell egy teljesítmény, amit a terveződnek kell megmondania.

Persze a bejövő levegő hideg, tehát plusz fűtést igényel. De jobb mint megfulladni...

A megoldás a mesterségesen szabályozott légcsere lenne, amikor egy ventivel szívod ki (be) a levegőt és ami a szabadba távozik, az egy hőcserélőn át felmelegítené a bejövőt. Mondjuk erre a ház tervezésekor-építésekor kell gondolni, utólag, esetleg egy lakásfelújításnál nem biztos hogy megoldható, akkor marad a légbeejtő...

Előzmény: G-lader (12544)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12550

Miért, a kazán megoldja, levegő megy, CO jön! ;)

Ebben az egyben igazat adok a gázműveknek, hogy megy a para, mert egy fix léghozamú légbeejtő mindig ad valamennyit, a működésre kapcsolgatós meg csak addig, ameddig be nem döglik egyszer.

Előzmény: Fido Dido (12546)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12549
Szebbet és olcsóbbat találhatsz, jobbat nem nagyon. Az a baj, hogy a gázMEO-s csak fixen nyitott légbeejtőt vesz át. Persze ez utólag nyomáskülönbségre nyitóra cserélhető, de azt már saját felelősségre teheted meg.
Előzmény: G-lader (12547)
Vektor007 2006.11.14 Creative Commons License 12548

Hi!

Nem lehet, hogy a szelepeid dorombolnak?

A termofej nem zárja őket teljesen, és az áramló víz addja a hangot?

Próbáltad már teljesen kinyitni, hogy válltozik-é?

Előzmény: MZ/Y (12541)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12547
Ok, ehez nem értek, csak kíváncsi lennék egy ilyen cucc árára, és kinézetére. (ha be akarnak nekem szerelni egy bűn ronda cuccot a fürdőmbe, konyhámba méreg drágán akkor mondhassam azt hogy ácsi, van szebb, van olcsóbb, van jobb ...)
Előzmény: Fido Dido (12546)
Fido Dido 2006.11.14 Creative Commons License 12546

" hanem csak ha szükséges (kazán elégetett egy csomó levegőt) akkor nyit ki."

Itt nem az "elégetett levegőt" kell pótolni, hanem a füstáramlást kell belülről táplálni a kémény huzata arányában. Tehát ha bekapcsol a kazán, akkor rögtön légbeejtés szükséges.

Előzmény: G-lader (12544)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12545
Hopp, ez elkerülte a figyelmem.
Te mondtad egyfolytában, hogy milyen jó a folyamatos fűtés.
Én csak annyit mondtam, hogy HA állandóan menne a kazán a minmumon, az 80 e fó/hó gázszámlát eredményezne.
Van hiba a számításban, vagy ennyi egy 11 kW-al folyamatosan fűtő kazán fogyasztása? Ne azt kezdd mondani, hogy nem megy, most csak erre az egyszerű kérdésre válaszolj légyszives! Igen, vagy nem?
Előzmény: enginer (12501)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12544
Engem az a fajta érdekel ami nem mindíg van nyitva, hanem csak ha szükséges (kazán elégetett egy csomó levegőt) akkor nyit ki. legalábbis a tervező ezt magyarázta...
Előzmény: MZ/Y (12540)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12543

Akkor nálad lehet, hogy azt a helyiséget kellene célirányosan hangszigetelni, ahol a kazán van (feltéve, hogy az nem egy amerikai konyha). Nem feltétlenül 200 kilós, homokkal töltött acélajtóra gondolok egyébként...

Előzmény: MZ/Y (12541)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12542

A nem komfort céljából felszerelt Aereco légbeejtők mind fix alsó léghozamúak, a mezei, ablaknyitogatás helyetti szellőztetés céljából felszereltek (tehát amitől nem függ az életed) teljesen lezárhatóak. Persze minden megoldható egy ragasztószalaggal...

Előzmény: MZ/Y (12538)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12541
Már félve merek bármit is mondani :o), de szerintem műanyag. A padlóban megy.
Én nem a radiátorok felől hallom, hanem a kazán felől, 2 falon túlról. Viszont érdekes, mert ha arrébb lépek egyet, akkor nem, de ha mégegyet, akkor igen. (Nem felé-távolabb lépek, hanem gyakorlatilag egy távolságra a kazántól oldalra.) Nálam mély, monoton búgás, ami boldogít.
Előzmény: Marcesz (12539)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12540
Én a szomszédnak telefonálgattam, neki nyomáskülönbségre kellett és volt a debreceni boltban, amit felhívtam. Típusára nem emlékszem, de olyan volt, ami neked kell.
Előzmény: G-lader (12537)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12539

Szerintem kellene nyitnunk egy külön topikot. :)

Szerintem nem sokra mennénk ezzel, mert a fal merevebb annál, hogy a búgást vezesse, így felesleges szeparálni tőle a kazánt. Meg amúgy is, attól, hogy egy gumilapot közé raksz, a terhet a csavarok fogják tartani továbbra is, tehát nem valósul meg a rugalmas felfüggesztés. Szerintem itt egyrészt maga a szellős kazánburkolat erősíti a hangot, illetve feltételezésem szerint a víz, de még inkább a csövek vezetik a szivattyú hangját a többi helyiségbe. A fémek nagyon jól vezetik a hangot. Nálad milyen fűtéscső van?

Előzmény: MZ/Y (12532)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12538
Ha arra gondolsz, amire én (és fűtés topikban val'szeg :o), akkor a légnyomás csökkenésére nyit.
Amit én láttam (és nem tetszik), az nyitva van folyamatosan valamennyire. Ez nekem nem szimpatikus, mert ugyan ne hűtse már a házam folyamatosan. De biztos van más is.
Pl. www.aereco.hu
Előzmény: G-lader (12535)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12537
Ezt már én is néztem, de itt csak páratartalomra reagálót találtam, nálunk + a tervező nyomáskülönbséget emlegetett.

Az ilyen cuccok sok + fűtést jelentenek egyébként?
Előzmény: monyesz (12536)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12536

www.aereco.hu

A működés attól függ, hogy mire reagál, nyomáskülönsbégre, páratartalomra...

Előzmény: G-lader (12535)
G-lader 2006.11.14 Creative Commons License 12535
Lenne még 1 (lehet ostoba) kérdésem.
A "légbeejtő" hogyan is működik, esetleg tudtok olyan honlapot ahol konkrét típusokat találok árakkal?
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12534
Egyrész egy szót sem értek, amit írtál (tudom, az én hibám :o), viszont a szivattyú a kazánban van és amíg a kazán vezérlése áramot kap, megy/menne a szivattyú folyamatosan, illetve a jel megszűnése után még megy 1 (?) percig, hogy lehűtse a hőcserélőt.
Előzmény: smith (12533)
smith 2006.11.14 Creative Commons License 12533
A kapcsolgatások sűrűségének kérdésében tennék egy próbát a helyedben a kazán elé beépített meghúzásra késleltető relével. (már ha a szivattyú külön egység)
Előzmény: MZ/Y (12524)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12532
Na, kapcsolgatás mellett búgás megvan nálam is. Én azon gondolkodtam, hogy meg kellene próbálni egy kicsit meglazítani a kazán felfogató csavarjait és megpróbálni vékony gumidarabot benyomni a fal és a konzol közé. De csak eddig jutottam, nem tudom, a füstgáz-elvezető meg a víz-, gázcsövek mit szólnának, ha akár csak 2 mm-t is előrefeszíteném a kazánt.
Előzmény: Marcesz (12530)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12531
*vissza = viszi
Előzmény: Marcesz (12530)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12530

Nálam a fürdőben van a kazán. 57 m2-es lakás, fürdő mellett már 4-5 méterre van a radiátor a szoba közepén. Még az is eszembe jutott, hogy amióta felnyomtam a fütőkör nyomását, jobban vissza a búgást. Bár még visszhangzanak a szobák a bútorok hiánya miatt, nehezen tudom elképzelni, hogy éjjelre bekapcsolva hagynám a kazánt.

Előzmény: monyesz (12528)
Droopy 2006.11.14 Creative Commons License 12529

Igaz rehauhoz kepest nem egy nev, ...

www.pemu.hu solymari telephely PE-X 17x2-es padlofutescso

Előzmény: Jesu (12441)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12528
115m2 2,85 belmagasság, 30 m3 pince 2,2 belmagasság (ott a kazán). Kétcsöves rendszer, a legtávolabbi radiátor olyan 17 méterre van kb, a legközelebbi meg 7 méterre kb. Vedd a kettő átlagát (12) és számolj 12 radiátorral. Csövek a falba bevésve mennek.
Előzmény: Marcesz (12523)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12527

Enginer !

Kezdjünk akkor számolni:

Amit ajánlottál SD Thema Condens F18/24 291500Ft nettó, 349800 bruttó vagy találtam jobbat: Ecosy F28E AS 290400 bruttó vagy Themafast F25E H-mod 257400 bruttó. Utóbbiak jóval lejjebb tudnak modulálni, igaz nem kondenzációsak.

Ezekhez még jön egy kéménymóka: 100eFt. Minden évben számolok még +10eFt-ot a fenntartásra (az sd20-hoz képest éves szinten ennyivel lenne drágább mondjuk).

A meglevő (számoljuk azt is új áron, 137280 bruttó) és az új kazán árkülönbsége, 120 és 212 eFt között mozog, kéménnyel együtt 220 és 312 eFt között.

Vegyük az ezekkel a készülékkel elérhető megtakarítást 25%-osnak, a mostani 1600 m3 helyett 1200 m3 legyen (erősen kétlem, mert így 3.66 lenne az éves légm3-enkénti fogyasztás, a mostani 4.88 helyett).

70 Ft/m3 gázárnál a 400m3, az 28 eFt megtakarítás, de ebből 10eFt-ot elvisz a kazán fenntartása. Marad 18eFt, amiből 12-17 év jön vissza mint megtérülési idő.

Gyanítom, hogy ennyi idő múlva amúgy is kidobom az sd20-at (15 évet adtam neki). Ez alapján, úgy érzem hogy nem éri meg kicserélni a kazánt...

Egyébként a fali kazánokkal szemben zsigerből van egy ellenállásom, mert nekem (bár lehet vaskalapos) szerelők mindig azt mondták, hogy kétszintes ház pincéjébe ne rakjak le cirkót, mert nem jó...

Szerinted helyes a számolás és a következtetés ?

Előzmény: enginer (12406)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12526
Egyrészt nálam nem (és az én rendszeremről folyik a vita), másrészt az új társasházi lakásokban meg pláne nem és ők is megkapják a jó ki 24 kW-os kombicirkót.
Előzmény: nyakashegyi (12525)
nyakashegyi 2006.11.14 Creative Commons License 12525

Nem olyan ritka, nálunk is így működik. Ma reggel begyújtottam a cserépkályhába, a család otthon van, elég nekik bőven. Este meg a kis villany melegítőt kapcsoljuk be a fürdőben, ha kell. A házban 20 fok alá nem megy így sem a hőmérséklet.

Más. A kattogó fűtéscsövekre senkinek semmi tapasztalat? Bár már kezdem megszokni (sajnos).

Előzmény: MZ/Y (12524)
MZ/Y 2006.11.14 Creative Commons License 12524
Az idegesítő, pár perces kapcsolgatások számában van csökkenés (illetve hát megszűnik). Lehet, hogy többet eszik (bár nekem gyanús, hogy a kazán indulásánál nem éppen takarékos és ugye itt sok indulásról van szó), biztos, hogy nem olyan komfortos, de a kazán legalább nem hangoskodik. :o)

Na látod, írod, hogy nem az én túlméretezett rendszerem a mérvadó. A cserépkályha meg a + radiátor tényleg ritka (pláne 60 m2-es újépítésű lakásban :o)), így Te megteheted, hogy kikapcsolsz. Én (mi) nem és amikor amúgy elég egy napi félórás fűtés, akkor ezt termofejekkel biztos, hogy csak gazdaságtalanabbul tudod megoldani.
Előzmény: monyesz (12516)
Marcesz 2006.11.14 Creative Commons License 12523

Mekkora a lakásod, hol mennek a csövek, mekkora a kazán, milyen távol van az legközelebbi radiátor, illetve kb. milyen hosszú csőrendszer van a fűtőkörben? Csak szondázom, hogy másoknál milyen megoldások vannak.

A műanyag csövezés hanggátlás terén sokkal jobb kell, hogy legyen, mint az én forrasztott, kb. 1 mm falvastagságú rézcsöveim. Mondjuk maga a Vaillant sem egy csendes darab.

Előzmény: monyesz (12521)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12522
Nincs rajt sapka ?
Előzmény: farriss (12519)
monyesz 2006.11.14 Creative Commons License 12521

Marcesz !

Nálam teljesen csendesek a csövek és a radiátorok, amit hallok az a macska horkolása... Ha egyik helységben megkocogtatom a radiátor testét, az sem nagyon hallatszik máshol, úgyhogy elég rosszul terjed a hang a rendszerben (talán a műanyag cső elnyeli inkább mint visszaveri ezeket a rezgéseket ?)
Szerencsére a Honeywell termoszelepnek és fejeknek sincs hangjuk.

A Rehau cső egyébként vagy fél centi falvastagságú.

Előzmény: Marcesz (12483)
yby 2006.11.14 Creative Commons License 12520
Nem irigykedem rájuk :), csak a túlméretezésre írtam példának...
Előzmény: Törölt nick (12518)
farriss 2006.11.14 Creative Commons License 12519
Szevasztok,

Történt már valakinél olyan, hogy beázott a kémény?

vasárnap brutál zuhé volt széllel Disódon (ott lakunk), és azt vetük észre az alsó fürdőszobában, hogy beázott a kémény kürtő melletti terület, illetve a kürtő kiszögelése....Kondenzvíz tuti nem lehet, mert zártégésterű a kazán.

Ötlet?