Keresés

Részletes keresés

monyesz Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30034
Én nem vitatom a szakmai hozzáértésedet, de hasznos lenne, ha adnád a tanácsot (mint szakember) és nem mást becsmérelnél. Sok olyan kérdés van itt amihez elkelne egy szaki aki nap mint nap a témával foglalkozik. A másik dolog viszont hogy ez egy nyílt fórum, nem az a mesterlevéllel rendelkezők zárt diskurzusa. Aki ide jön tanácsért azok egy része pont azért teszi, mert több szakembertől sokszor eltérő, ellentmondó vagy semmilyen, esetleg számára érthetetlen választ kap (persze ez sem mindig a szakikon múlik).
Szóval magyardjon meg ez egy szabad, nyílt, diskurzusos, tanácsadós fórumnak, nem egy kioktató, lehülyéző, fennhéjázó, odamondogatós "társalgásnak" !
Előzmény: enginer (30027)
NRZ Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30033
"..valamennyire csökkenti a radiátor teljesítményét. "

Így van, a leírásában utalnak is rá:
"..A kis ellenállás lehetővé teszi az egycsöves átkötőszakaszos és átfolyós rendszerek korszerűsítését, általában fűtőfelület növelés nélkül"
Előzmény: Csavarhúzós (30032)
Csavarhúzós Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30032
>Ezeket az átkötőszakaszba kell szerelni!!!
>Pont fordítva működnek, mint a hagyományos termosztatikus szelepek!!

Azért ezt tegyük tisztába...
A dokumentációjában szerint nem így van, a radiátorba kell szerelni, nem az átkötőszakaszba. Az igaz, hogy ha nincs átkötőszakasz, akkor az egész kört lezárja, tehát a szomszédban is hideg lesz. Az utólag felszerelt átkötőszakaszt meg méretezni kell, de mindenképpen kompromisszumot jelent, azaz az arra elmenő víz valamennyire csökkenti a radiátor teljesítményét.

NRZ Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30031
Okoska a nénikéd !
Hónapokra eltűnsz, aztán azzal nyitsz, hogy valakibe belerúgsz.
enginer Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30030
" Az egy fogyasztó két kapcsoló már régi megoldás , jó hatvan - hetven éve létezett. A kapcsoló neve : alternativ kapcsoló. / 3 drót megy hozzá /. De a fogyasztó is lehet több. Viszont olyant még nem láttam : 3 vagy több helyrők kapcsolni egy fogyasztót."

(Szerencsére) egyre ritkábban nézek be ebbe a topikba, mert itt a legalacsonyabb szagértelem/DPI arány az egész indexen. (IQ?)
Előzmény: Törölt nick (29990)
enginer Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30029
Inkább 3 ellenség, mint egy ilyen "jótanács". :(
Előzmény: Teaway (30013)
enginer Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30028
"nem a régi helyére kell felszerelni!"
már én is kezdek hülyeségeket irkálni. :( (a szobámban a radiátor fix bekötésű, nincs rajta semmilyen szabályozási lehetőség.)

Szóval az a lényeg, hogy gravitációs vagy bármilyen egycsöves fűtést tilos szűkiteni szabályozni az átfolyást, különben gravitácós (vegyes kazán esetén) durranhat a kazán, egycsöves központi vagy bármilyen fűtés esetén a szabályozott rész után hidegek lesznek a radiátorok.
enginer Creative Commons License 2008.08.23 0 0 30027
Okoska!

Azt is írd neki oda, hogy ezeket a szelepeket nem a régi helyére kell felszerelni!
Ezeket az átkötőszakaszba kell szerelni!!!
Pont fordítva működnek, mint a hagyományos termosztatikus szelepek!!

"a szobámban a radiátor fix bekötésű, nincs rajta semmilyen szabályozási lehetőség. A fűtési rendszer 1" csőből van... Az esetleg megoldás lehet hogy leszűkítem a csövet 3/4-es vagy 1/2"os-ra és úgy rakom rá a szabályzót? Nem okoz ez problémát? Mivel nincs külön keringető szivattyú."
Előzmény: NRZ (30020)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 30026
kösz, utánanézek
Előzmény: rferi (30025)
rferi Creative Commons License 2008.08.22 0 0 30025

öööö.... izé

Béluskától persze elnézést kérek!

Bartók Béla, természetesen.

Előzmény: rferi (30024)
rferi Creative Commons License 2008.08.22 0 0 30024

Bartók béla úton, a Bertalan Lajos utcánál van egy gázkészülékalkatrészes bolt.

Nagyon jó, hátha nekik van.

Előzmény: Törölt nick (30022)
subcy Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30023

"A komplett cucc az fejet+szelepet jelent ?"

Igen. Fej+szelep. A mostani sarokszelepem is ilyen márka, nem volt vele gond. Persze a termo biztos kényesebb...

Előzmény: monyesz (30021)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30022
Sziasztok

Mora cirkómhoz keresek alkatrészt.
20 éves a szerkezet, és csak valamiféle membrános kapcsoló kéne hozzá. 10 éve, még találtam szervízt, de most még a gázos szakik is csak csóváljáűk a fejüket. De cserélni nem akarom még mert ettől eltekintve hibátlan.
Nincs valakinek tippje?
monyesz Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30021
Nem ismerem, de ez nem jelent semmit. Danfoss és Heimeier, esetleg Herz az elterjedt márkák. Mintha az utóbbi hangosságára lett volna panasz.
A komplett cucc az fejet+szelepet jelent ?
Előzmény: subcy (30019)
NRZ Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30020
A Danfoss-nak van olyan szelepe ami kimondottan gravitációs fűtéshez van.
RA-G típus , van 1" kivitel is.
Előzmény: vadmotoros (30012)
subcy Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30019
Nekem ma ICMA-t ajánlottak 4400/darab áron komplett. Ez milyen márka, minőségre?
Előzmény: monyesz (30010)
monyesz Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30018
Ha gravitációs a rendszer (azt írod nincs szivattyú), akkor lhet hogy nem működik a dolog.
monyesz Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30017
No, vízlágyító van-e a rendszerben ? Hány fokra van állítva a bojler ?
Előzmény: Berga Gyurka (30015)
Teaway Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30016
Milyen a bojler?
Előzmény: Berga Gyurka (30015)
Berga Gyurka Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30015
Szevasztok! A segítségeteket szeretném kérni a következő probléma megoldásához! A bojlerben büdös a víz, de már cseréltek anódot. A csere után 2 napra újra büdös lett. Ha egydarabig nem használjuk és utána megnyítom a csapot feketelé folyik belőle. A bojler elött és után rézcső van! Minden vélemény érdekel! Köszi
Teaway Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30014
Hopp, lemaradt a [link]!
Előzmény: Teaway (30013)
Teaway Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30013
Van 1"-os termosztatikus radiátorszelep, egyenes és sarok is.
vadmotoros Creative Commons License 2008.08.21 0 0 30012
Üdv!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy a szobámban a radiátor fix bekötésű, nincs rajta semmilyen szabályozási lehetőség. A fűtési rendszer 1" csőből van. A boltban azt mondták hogy termosztátos szabályzót ilyen méretben nem tudnak adni. Az esetleg megoldás lehet hogy leszűkítem a csövet 3/4-es vagy 1/2"os-ra és úgy rakom rá a szabályzót? Nem okoz ez problémát? Mivel nincs külön keringető szivattyú.
mugler Creative Commons License 2008.08.20 0 0 30011
Köszi a választ!
Előzmény: monyesz (30008)
monyesz Creative Commons License 2008.08.20 0 0 30010
Nekem Heimeier van, az teljesen zár, gyors, hangtalan...
subcy Creative Commons License 2008.08.19 0 0 30009

Hello,

termosztatikus fejekből melyiket érdemes venni rézcsőhöz, amelyik ár/minőség arányban jó? Ha jól olvastam van amelyik teljesen lezár és van amelyik nem zár teljesen. Melyik a jobb?

Köszi

monyesz Creative Commons License 2008.08.19 0 0 30008

Öntvényből nincs nagy választék. Ez egy új típus.

Nekem egy régi háromtagos volt, tényleg csendes (nem pattog). Azért egy kicsit lassabban melegszik (meg azért tartja a hőt), de nem kritikus.

Előzmény: mugler (30002)
wazeg Creative Commons License 2008.08.19 0 0 30007
Köszi a tippet.
Előzmény: FoldE (30004)
radixa Creative Commons License 2008.08.19 0 0 30006

közben eszembe jutott, hogy egy ventivel meg lehet talán úgy is oldani, hogy wc villany vagy füdőben elhelyezett páraérzékelő kapcsolja fel (sima páraérzékelős venti asszem beköthető így) és időzítő, vagy páraérzékelő kapcsolja le......

mivel fürdő villanyra nem kell felkapcsolnia, ettől független lesz, így nincs gond, hogy olyan helyen is van fázis, ahol nem kéne

vagy nem? :)

Előzmény: halaloszto (29986)
radixa Creative Commons License 2008.08.19 0 0 30005

szép napot!

látom beindultak a fantáziák a szag/pára padlásba küldése témában :)))

köszi mindenkinek a hozzászólást!

A két helyiség közötti nem kívánt szag ill. páraáramlást zsalus venti felszerelésével tudom megoldani (csak akkor nyit a zsaluja a ventinek, mikor műxik, így ellenirányból nem enged át levegőt. hasonlót tesz a venti mögötti pillangószelep, ami csak egy irányba engedi a légmozgást). persze minimális áteresztés van, de annyi tán belefér.

jó ötlet a vízszintes kondenzáló csőszakasz. ezt megcsinálom biztosan.

Sajnos az elektromos kötések már fixek, festés rejtett kötődobozokkal már kész.

így adott, hogy wcben villannyal fel- és időzítve lekapcsolódó, fürdőben meg párára fel- és lekapcsolódó venti kell.

de megnyugodtam, hogy a régifajta "jól szellőző", kb 100 nm-es  padlás ezt a minimális páraterhelést ki fogja szellőzni.

még 1x mindenkinek köszi a hozzászólást

további szép napot!

Ákos

FoldE Creative Commons License 2008.08.19 0 0 30004
Kedves Wazeg!

Javaslom hívd fel az Eurokónusz Kft-t, biztosan tudnak segíteni (főleg SD terén). Elérhetőségek: http://www.eurokonusz.hu/index.php?m=12491
Előzmény: wazeg (29998)
mugler Creative Commons License 2008.08.18 0 0 30002

Sziasztok!

Érdeklődnék, milyen gázkonvektorokat ajánlotok! Azt már tudom, hogy öntvény égésterűt célszerű venni. Erről esetleg van valakinek tapasztalata: http://www.fegkazan.hu/termekek/konvektor.htm

Előre is köszi!

fede94 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 30001
köszi. felhívtam. nem kiviteleznek cs.házat.
Előzmény: Csaba110 (29995)
fede94 Creative Commons License 2008.08.18 0 0 30000
radiátoros és padló körök vízteres kandallóval kombinálva
Előzmény: Teaway (29997)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.18 0 0 29999
Tisztelt SolnesM

En tisztelem a szaktudasodat, de ugy erzem nem lattal meg ilyen szellozoventit. Van benne gyarilag egy "lecsohazi automata". Benne van az idozito. Es van egy bemenete, amin ha van fazis az inditja. Egyszeruen a vilagitasra kell kotni es kesz. Ha bemesz, felkapcsolod a vilagitast, elindul. Kimesz, leoltod a villanyt, es megy meg 5 percet. Ha nappal van es nem kell vilagitas, akkor megvillantod a lampat kifele menet.

vajk
wazeg Creative Commons License 2008.08.18 0 0 29998
Sziasztok!

A segítséget szeretnék kérni. 2 éves Saunier Duval Renova Mini F12-es tipusú kazánom van. Pár hete azt produkálja, hogy csak úgy melegíti a vizet, hogy ég egy pár másodpercig majd kikapcsol, majd újra ég pár másodpercig majd kikapcsol. Több probálkozás útán és alkatrészcserélgetve az lett az eredmény, hogy a vezérlőpanel a hibás (bár a szerelő sem volt 100% biztos benne, bár a teszt panellel működött rendesen az eredetivel meg nem). Az új panel ára 42.000.- ami egy harmada egy új készülék árának.
Tudtok abban segíteni, hogy hol lehet olcsóbban akár használt panelt szerezni? A panel gyári száma: 4693

Előre is köszi a segítséget.
Teaway Creative Commons License 2008.08.17 0 0 29997
A fűtés az milyen lenne?
Előzmény: fede94 (29994)
DNJ Creative Commons License 2008.08.17 0 0 29996
Eladó
Termotéka 25 gázkazán és egy hozzá való 4m-es alu gázkémény.
A kettő együtt 25.000Ft-os irányáron eladó.
Szigetszentmiklós
Tel. 06202004129
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 29995

Szia !

Tudom ajánlani a NELKE KLIMA top kft igaz Érden van a központjuk. Veblap nelke.hu.

Előzmény: fede94 (29994)
fede94 Creative Commons License 2008.08.17 0 0 29994
segítséget szeretnék kérni hozzzáértő kivitelezőktől: 2 szintes családi házhoz keresek valakit komplett kivitelezésre. víz+csatorna+fűtés; vízteres kandalló, szoláros HMV.
rferi Creative Commons License 2008.08.16 0 0 29993

Az alternatív kapcsolóval két helyről tudsz kapcsolni egy fogyasztót.

Ha kettőnél több helyről kell, akkor az alternatív kapcsolás két köztes drótjába, sorban, akárhány keresztkapcsolót kell betenni.

Ezzel végtelen sok helyről lehet egy fogyasztót kapcsolni, alternatív módon, azaz bárhol átváltasz egy kapcsolót, átvált a fogyasztó állapota.

monyesz Creative Commons License 2008.08.16 0 0 29992
Általánosan elterjedt készülék, igaz amit állítanak róla. Jó ár/teljesítményű készülékeik vannak.
Előzmény: valeyo (29987)
rferi Creative Commons License 2008.08.16 0 0 29989

Nekem így megy a konyhai páraelszívó 15 éve, gond nélkül a padláson!

Nincs gombásodás, se semmi már, viszont a padlás régi féle, azaz nincs fólia, meg hasonlók, csak _cserépfedés_, azaz szellőzik rendesen!

Én a gondot inkább abban látom, hogy egy ipszilonnal mégy fel.

Mi akadályozza meg, hogy a sz@rszagot áttolja a venti a másik helyiségbe is?

Előzmény: radixa (29971)
rferi Creative Commons License 2008.08.16 0 0 29988

Ebben lehet, hogy igazad van -mármint hogy évtizedek alatt fog elkorrodálni- , de ha megveszel se fogod elfogadtatni a főtávval, ha nem olya tteszel be, amit ők kitaláltak.

Ha ők kitalálták, hogy a házban alu van és neked is alut kell tenned, akkor hiába teszel vasat, és az nem korrodál szted, akkor sem veszik át, és szórakozhatsz velük.

Én szerintem lehet széllel szemben pisálni, csak nem érdemes.

Előzmény: subcy (29962)
valeyo Creative Commons License 2008.08.16 0 0 29987

Siasztok forumozók!

Építkezünk és cirkó vásárlás előtt állunk.

Amit kinéztünk Sanier Duval Isotwin Condense 24/30.Padlófütéshez lesz de a tetőtérben lesz rajta radiátor is. Ahol most lakunk kb 6 éve,egy 24kw-os vaillant sima cirkó van,azzal nagyon meg vagyunk elégedve illetve a Vaillant Hungáriával mint háttér céggel is, nagyon korrektek! A Sanier számomra ismeretlen.Mit tudtok róla illetve a gépről? Megbízhatóság? Tapasztalatok? 

Azt mondták egykét helyen hogy a Vaillant csoport tagja!?

halaloszto Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29986
Az alapventi ugye olyan, hogy kap aramot forog, nemkap nemforog.

Vehetsz ventihez valo idozitot. Ez tkp pontosan a lepcsohazi automata. Nem is kell kulon nyomogomb, a villanykapcsolo megteszi, max egy kicsit hosszu a megnyomas (amig eg a lampa)

Vannak ventik, amikben ez az idozito gyarilag benne van. Kell neki nulla, fazis (amin mindig van aram) es a kapcsolt fazis praktikusan a vilagitasrol.

Vehetsz paraerzekelot. Ez egy kapcsolo, ami bekapcsolva van, amig a levegoben a para adott szint feletti. (amugy jo lassu, percek alatt veszi eszre a valtozast, ergo automatikusan egy kesleltetokent is viselkedik)

Van olyan venti, amiben ez is benne van. Ha ezen a kapcsolt fazist nem kotod be, akkor csak parara indul, ha azt is bekotod, akkor villanyra idozitosen, egyebkent meg parara.

A ket helyrol inditas akkor trukkos, ha ket villanykapcsolo kell inditsa. Mert ha a ket lampa kapcsolt fazisat osszekotod, es azt kotod a venti kapcsolt fazis pontjara, akkor tenyleg lesz ott fazis barmelyik kapcsolot kapcsolod fel. Csakhogy az osszekotesen keresztul a lampahoz is eljut az aram, tehat barmelyik helysegben kapcsolod fel a villanyt, mindkettoben vilagitani fog a lampa.

Ha ketsarku kapcsolok vannak, akkor a lekapcsolt lampa nem kapja meg a nullat sem, ergo hiaba jon at a szomszedbol a fazis, megsem vilagit. (nemtudom amugy ez igy szabalyos-e, mert igy lesz olyan hogy nem eg a lampa, de ott a fazis a foglalatban, ami hulye egocserelo embernel vagy veletlenul balesetet okozhat)

vajk
Előzmény: Törölt nick (29985)
maszibmw Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29982

Szia !

Köszi a választ !

Az elvágást nem mi csináljuk, vasárnaptól cseréleik a teljes gázcsővet a bekötőkkel az utcánkban. A telekhatáron belül beállnak 1 méterrel az új csővel, és ők fogják elvágni a régit és összehegeszteni.

Maszi

Előzmény: monyesz (29969)
zordonC3 Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29981
U alakú csőbetét a padlástérben és folytatni tovább a csövet? (U alja lefelé lenne mint a szifonoknál a szagszívó). Persze egy idő után telemegy az is vízzel kérdés egyébként mennyi párolog el belőle?. A másik megoldás (picit) szögben vezetni a csöves, és valahol az alsó vonalán kialakítani egy pici lyukkal kicsöpögőnyílást, alatta tálca, ilyenek... Fapados és egyszerű.
Előzmény: halaloszto (29979)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29980
A paraerzekelos olyan, hogy ha paras a levego magatol indul.

Radixa ket ventit akar, de szerintem felesleges. Egy kell csak, a padlasra, es akkor a zaj is kisebb.

Ket ventivel ha csak a wc-ben megy a venti, az altala tolt levego egy resze tuti a furdoben kotne ki.

Egy venti kell, amit mind a ket villanykapcsolo indit. Ki kell tokolni hogyan kell bekotni, de asszem a szokasos furdoszaobai ketsarku kapcsoloval pont egyszeruen meg is csinalhato.

vajk
Előzmény: Törölt nick (29976)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29979
Ha regifajta atfujrajta a szel padlas, akkor tenyleg ugy lehet.

de nem valaszoltunk arra, hogy mit kezdjen a lecsapodo es visszacsorgo paraval. nekem tippem sincs.

vajk
Előzmény: Törölt nick (29975)
zordonC3 Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29978
Nem voltam eléggé egyértelmű, zsanér + kerek, cső keresztmetszetével megegyező zárófedél (csappantyú)
zordonC3 Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29977
Szia a cső vége ne a szabadban a padlástérben végződjön, hanem mint a régi teherautók kipuff tetején, egy zsanér, és a pára megemeli a zsanért (a ventillátor levegőnyomásának köszönhetően). Nem fog lehűlni a fürdő ha nem megy a ventillátor + megoldottad az egész pára visszafolyik, stb problémát.
radixa Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29974

köszi, jogos.

milyen csövet kellene rátoldanom a pvcre? horganyzott, alu, műanyag stb? ebben nem fog végül tényleg kicsapódnia pára a kb 3-4 méteren ? vagy duplafalú szigeteltet szoktak tenni ?

Előzmény: halaloszto (29973)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29973
a feltolt paras levegobol a cserepen meg a szerkezeten fog kicsapodni a viz, es ha peched van legombasodik az egesz! vedd meg most a tetokivezetest a csonek, es huzd fel a csovet a cserepen kivulre. ha lesz tetofelujitas, a kivezetes maradhat.

vajk
halaloszto Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29972
ezekben mindben ventillator turja az egesi levegot. annak meg hangja van.

viszont olvasd el a papirjait, eleg megengedo szokott lenni a korbeepites tekinteteben. csinalhatsz kore szekrenyt, stb.

vajk
Előzmény: freyya (29970)
radixa Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29971

Sziasztok!

Kérdésem lenne a vizesblokk szag/pára elszívásával kapcsolatban.

Régi házat újítottunk fel. A WC és a fürdő közös falánál a mennyezet át volt egy régi kürtőnek (gondolom vízmelegítőnek) ütve. ezen a nyíláson egy pvc ipszilont kivezettem a padlástérbe, a lenti két végére meg menne a wc felé egy a lámpával kapcsolódó, a fürdőbe meg páraérzékelős ventillátor.

A kérdés a következő: a padláson csak a födémre lesz terítve 15-20 centi szigetelés. afölött csak a régi tető (még fólia sincs a lécek alatt). ide, ebbe a térbe jut ki a felvezetett levegő. azt terveztem, hogy egyből a födémszigetelés felett lenne a vége csőnek, annyi légmozgás tud lenni a tetőtérben, hogy a venti által nyomott levegőt kivigye a tetőtérből.

Apósom - aki építészként tervezte az átalakítást-, azzal riogat, hogy télen a hőmérsékletkülönbség miatt a csőben kicsapódó pára vissza fog folyni a helyiségekbe. De ha a födém felett egyből vége van a csőnek, akkor nem sok felület van ahol egyálatlán kicsapódhat.

Mi lenne a megoldás? kb 3 méterre van a csőnél a födémtől a tetőhéj. pár év múlva lenne új tetőszerkezet, akkor kivezetném, de addig nem jó ez így?

Köszi a véleményeket!

Ákos

freyya Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29970
Sziasztok!

Kipurcant a régi kombi gázkazán, ami a pincében volt, az újabb szabályozások értelmében viszont nem engedélyezték az új kazánnak a pincét, sőt a kémény sem állta ki a próbát. Vettünk egy Ferroli Econcept 25C kondenzációs kazánt, ami a konyhában lesz felszerelve. Kicsit aggaszt, hogy ott fog zúgni egész télen. Van valakinek tapasztalata ilyen készülékkel? Mennyire hangos?
monyesz Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29969

Belegondolva, gondok lesznek azzal a házilagos kivitelezéssel ! A csövet meg kellene bontani, de abban gáz van, el kellene vágni és után az idomot bekötni... Ez szvsz nem a házilagos kivitelezés esete. Egyrészt a balesetveszély másrészt a szerszámozottság miatt. Aztán nem is biztos hogy átveszik, ha nincs egy kivitelező megnevezve. Beszélj a terveződdel, hogy ajánljon egy kivitelezőt !

Egyébként első a www.szatmari.hu vagy a http://portal.d-eg.hu/ -nál néznék körül alkatrész ügyben.

Előzmény: maszibmw (29968)
maszibmw Creative Commons License 2008.08.15 0 0 29968

Szia !

Köszi a választ ! A helyzet az, hogy készült terv, ami kikerülte volna az említett szakaszt a felszín felett, de mikor ki lett bontva a talaj, kiderült, hogy PE cső van lent, ráadásul probléma nélkül áthelyezhető az 1m-es távolságra megbontás nélkül(a jelenlegi 70cm helyett), épp ezért a tervező a tervet visszavonta a gázosoknál, és csak "korrekció az eredeti nyomvonalon" lesz végrehajtva, amit ő egy még kiásott állapotban fényképpel igazol. A védőcső helyett is elfogadták a homokágyat, hogy ne kelljen csövet vágni. Viszont a szaglócső előírás, ezért nem akartam kivitelezőt hívni, hogy betegyek egy PVC csövet és egy szaglófedelet az amúgy is kibontott talaj tetejére.

De nagyon köszönöm a válaszodat, és megköszönném, ha tudnál ajánlani budapesten egy vagy két üzletet, ahol beszerezhetem a szaglófedelet.

Köszönettel,

Maszi

Előzmény: monyesz (29960)
Who111 Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29967

Minden korrodál, ami galvánelemet képez.

A vas is, csak sokkal lassabban, mint a réz és az alu.

Mivel általában nem a cső van aluból, így ez nem szokott gond lenni, mert a vascső

szeretne korrodálni, de:

1. Zoxigén kevés van a rendszerben hozzá, illetve lekötésre kerül.

2. A vascső sokkal vastagabb, mint egy alu-radiátor, később lyukad ki.

Ez a két tényező biztosítja, hogy nincs gond vele.

Mostanában meg HENCO csővel szerelnek, mert a réz brutális árú.

Annak meg mindegy.

Ha  egy ilyen rendszerben van alu és vas radiátor akkor elég távol lesznek

egymástól elektromosan (ötrétegű nem vezet) és csökken a hatás.

Ezek ellenére ajánlott egy rendszert azonos fajta radiátorral szerelni.

Előzmény: monyesz (29965)
subcy Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29966

"Pont azt akartam írni, hogy az aluradiátor nem fog korrodálni a másik acélradiátorral."

Nah most már világos :)

"Probléma a rézcsöves aluradiátorral lenne."

Nem azért, de nekem ráadásul még rézcsöves is a rendszer :) Valami olyat tudok, hogy nem szabad direktbe kötni az alu radiátort egy réz menettel pl. De akkor a cső sem jó neki, hogy réz csövön megy bele és ki a víz??? Mert ha igen nagy gondban vagyok, mert alsó szintemen 2 ilyen radiátor is figyel... :) Rossz esetben mire számítsak?

Előzmény: monyesz (29965)
monyesz Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29965
Pont azt akartam írni, hogy az aluradiátor nem fog korrodálni a másik acélradiátorral.
Probléma a rézcsöves aluradiátorral lenne.
Előzmény: subcy (29964)
subcy Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29964

Na várj. Az előbb arra reagáltam, hogy egy rendszerben CSAK egy fajta radiártort javasolnak! Tehát nem ajánlatos vas és alu egyben, egy rendszerre. Itt nem a rézről volt szó! Réz radiátort még nem láttam, bár biztos van :)

Szóval oké, hogy korrodál papíron meg minden, de sok helyen év tizedekig működtek/működnek így rendszerek lyukadás nélkül. Javíts ki ha félreértek valamit, de itt kifejezetten az egy rendszer/különböző anyagú radiátorokról írt a fórumozó. És nem állítom, hogy nincs igaza, de akkor a gyakorlatban miért nincs ezzel gond? Nem értem :-s

Előzmény: monyesz (29963)
monyesz Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29963
Mint tudjuk az aluminium a rézzel korrodál egy rendszerben.
Előzmény: subcy (29962)
subcy Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29962

"3:Egy rendszereben nem szabad többfélét használni.

Tehát ha a házban alu van, akkor minden lakás minden radiátora alu legyen!

A hátrányt meg nem tudod megmondani, csak azt, hogy a vas részek fognak korrodálni, tehát lehet a te hátrányodra a te radiátorod, vagy a te hátrányodra a szomszéd radiátora _miatt_ és vica-versa.

Mert elkorrodálhat a cső, hőcserélő, ingyom-bingyom is a házban bárhol, nemcsak a te radiátorod."

Öööö régen úgy csinálták a fűtést, hogy alumínium radiátor+vas cső és 20-30 évig sem lyukadt ki semmi. Meg a szivattyú is vas, a nagy dög kazánokról nem is beszélve. Még most is sok helyen így üzemel. Te azt írod, hogy alu radiátor mellé ne tegyünk vasat és fordítva. És a vas cső az nem gond ilyenkor?

Nekem ugyanez a szitu: a lakásban vas radiátor van fent, alul a garázsban meg 2 alumínium. Nem vettem még észre 3 év alatt, hogy baj lenne...

Előzmény: rferi (29934)
atrego Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29961

észnél  kell lenni,a  gázszerelő is  csak  ember.....Ellenőrizni  kell  az   embernek  magát/is.....

Fateromnál   régebben  jártak   gázszerelők...otthagytak   egy   szivárgó   közcsavart.....jópénzért.én   dolgoztam  utánuk...

Persze vannak jó   szakemberek...csak  nem   tudom   miért   akar  mindenki   sztárgázsit   a   legpénztelenebb   csórótól is....!?

Előzmény: monyesz (29959)
monyesz Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29960
Uff, és ezt miért ti csináljátok ?
Terv gondolom készült. Átfogják venni házilagos kivitelezésben ? Csak mert elő van írva a gázvezeték építéshez ISO tanusítás - azt nem tudom hogy a tietekre ez vonatkozik-e -, de én csak keresnék egy kivitelezőt.

Szerintem komolyabb épületgépész boltban kapsz egyébként szaglót.
Előzmény: maszibmw (29958)
monyesz Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29959
Igazad van, az ember csinálja meg amit tud, de azért a gáz veszélyes tud lenni. Sajnos ha nem jól sül el valami, akkor nem csak annak lehet baja, aki 'ügyködik', és ezt azért jó szem előtt tartani !
Előzmény: atrego (29957)
maszibmw Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29958

Sziasztok !

Túl közeli védőtávolság miatt át kell helyeznünk a gázcsövet. Kb 30 centit kell arébb tenni hogy elérje az 1 métert. Így védőcsövezéssel (homok-kavics ágy) már megfelelő. Az áthelyezés nem gond, mert PE cső vant lent, enged ennyit könnyedén. Viszont a hossz kicsivel több mint 5 méter, ezért szaglócsövet kell elhelyezni az elején és a végén.

Kérdésem: Csinált már valaki ilyet ? Hol lehet beszerezni ilyen szaglócsőnyílás fedelet, amit pl a betonjárdába be lehet építeni ? Mi a pontos kialakítás menete ? Egy egyszerű PE cső merőleges felfelé a kavics-homok ágyból, és utána a fedő ?

Köszi, Maszi

atrego Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29957
Nekem általában  mindennek   csak az anyagárára van  pénzem,arra is  nehezen.Hitelt  nem  veszek fel,mert nem tudnám  visszafizetni.Tehát  magad uram,ha  szolgád nincs....
Előzmény: Törölt nick (29956)
atrego Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29955
én a cirkóban is cseréltem mágnesszelepet,palástot,membránt.Azóta is jó...
Előzmény: Törölt nick (29954)
atrego Creative Commons License 2008.08.14 0 0 29953

Szia!Az   az  igazság,ha   ügyes  vagy   ,veszel  egy  könyvet  és   raksz magadnak  1  kályhát,kijössz   anyagáron,nem  b...nak át  és  még  jobban  örülsz  neki  ,mintha   csináltatnád.Én   nálunk  két  kályhát   raktam   újra  ,sokáig  tartott  és  az  elején   elég  sok   mérgelődéssel   járt,aztán  belejöttem.A  kapcsokkal  és  a  tapasztással  kell  észnél  lenni,mert   amíg   nedves   az   agyag   sehogy   nem   akar   síkban   maradni    a   kályhacsempe.Mindkét  kályha  jól  sikerült,jól   fűtenek,az   egyiken,ami   nagy   kályha/180x170x100cm/egy  darab   csempe   kissé   csálé  lett/a   rendesen   berakott  csempét  nem támogatattam  meg   eléggé  és  utána   már   nem   akartam   visszabontani....A   hiba   nem   feltűnő   és  jobban   fűt,mint   régen   ,mikor   szakember   rakta.A másik tökély.

Ha   magadnak   rakod  ,a  teljes/munkadíjas/költség   kb.1/3-ából   kijössz....ha  használt   csempéből/nagyon   szépek  vannak/még  olcsóbban.

Ez   sajnos   minden   munkára  igaz/tetőfedés,csőszerelés,kőműves stb/

Érdemes   nekifogni,hacsak  az  embert  nem   veti fel a pénz....

Én   mindent   magam   csinálok,százszor  jobbaan   megéri  ,mint  pénzéhes ,zsíros   vállalkozókat   hízlalni.....

Előzmény: cdl1 (29945)
monyesz Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29952
Szerintem más is tud ilyet csinálni. ;)
Előzmény: cdl1 (29951)
cdl1 Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29951
Megkaptam. köszi.
(válaszolni nem tudok, megint visszapattant, biztos bolygók rossz állása:)
Köszi, ne keresgélj, messze lenne nagyon.
Előzmény: monyesz (29949)
atrego Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29950

Sziasztok!Vennék feleslegessé vált, működőképes  ,nem törött,lukas  használt  vegyestüzelésű öntöttvas   kazánt,jó lenne,ha   megoldható esetleg szállítással is.30-40kw körüli érdekelne.06203283374

Az ajánlatokat előre is köszönöm

monyesz Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29949
Akkor rosszul írtad a mailcímet, mert jó az itteni elérhetőségem ! :)
De küldtem neked mailt.
Előzmény: cdl1 (29946)
monyesz Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29948
Ez a párologtatós mérő ? Mert az ugye akkor is párologtat, hogy a szobában van egy adott hőmérséklet, ami a szomszéd szobákból temperálásként bejut, tehát a mérő kétszer mér, meg a napsütéses órákat is szépen regisztrálja ! :(
Rövid ideig laktam ilyen lakásban. Májusban levették-felrakták a mércét, ami nyáron szépen párolgott, mire elkezdtek fűteni már úgy nézett ki mintha fűtöttünk volna ! Persze volt ráhagyás ami ezt volt hivatott kompenzálni, de egy meleg fekvésű szobában vagy konyhában ez nem volt elég.
Előzmény: Robin-Hood (29943)
monyesz Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29947
"A szokasos termoszelepek nem zarnak le teljesen soha. Szoval total letekert termoszelep mellett is csordogal a viz a radiatorban, es az langyos lesz es futoget."

Eljöhetsz hozzám, nálam nem csordogál elzárt szelep mellett semmi víz a radiátorba. Nem langyos még alul a bekötésnél sem, nemhogy felül a szelepnél !
Nem hiába kell lenni meghatározott mennyiségű radiátornak termoszelep nélkül (illetve szelep lehet, de fej már nem rajat), különben a rendszer "beállna" ha az összes szelep zárna mondjuk.
Előzmény: halaloszto (29937)
cdl1 Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29946
Visszapattant a mail, az itteni megadott címem él.
Előzmény: cdl1 (29945)
cdl1 Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29945
Kedves monyesz.

A cserépkályhás elérhetőségét elküldenéd Nekem mailban?
Köszönöm.(irtam egy mailt is.)
Előzmény: monyesz (29918)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29944
menni fog ez!

1. amig a radiator melegebb mint a levego, addig az fut. a meleg mar csak olyan, hogy a melegebb helyrol a hidegebb fele megy.

2. a termoszelepeket tobb okbol csinaljak ilyenre. a total elzaras kornyeken mindenfele speci dolog van, icipici keresztmetszeten szaguldo viz es egyebek, jobb a bekesseg. ha egyaltalan nem kell futeni, akkor ugyis inkabb leallitjak a futest ugye.

3. a radiator allandoan tele van vizzel. igy aztan tok mindegy melyik vegen zarod el, ha elzarod megall az aramlas, ami benne van lehul, uj meg nem jon. igy ha alulra tetetsz rendes zaroszelepet, akkor tuti ki fog hulni a radiator.

hacsak nem arra gyursz, hogy nem lesz lakva a lakas telen, nincs ertelme szerintem az elzaro cuccnak.

vajk
Előzmény: Robin-Hood (29941)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29943
Nincs, így néz ki egy radiátor:

Régi radiátor
Előzmény: Lacivill (29942)
Lacivill Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29942
Nincs főelzáró a mérő előtt, vagy után?
Előzmény: Robin-Hood (29941)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29941
Nem volt hideg a radiátor az tény, de langyosnak se mondanám + elviselhető volt a hőmérséklet, de azt akkor se értem miért nem lehet teljesen elzárni. Én úgy értelmezem, hogy ha 0-ra állítjuk akkor csak akkor kapcsol be ha általa beállított fagypont alá esik a hőmérséklet, ami általában 8 fok ha jól tudom. Mert mi van ha 30 fokos március van és elzárom a szelepet akkor is csordogál és mér (erős példa valószínűleg főtáv gondoskodna valamiről) .

És ha ez igaz akkor jelen esetben jobban tudnák takarékoskodni a rendes szeleppel, mert ha elzárom el lesz zárva, nem hiszem, hogy a szobába annyira le tudna csökkenni a hőmérséklet a csöveknek köszönhetően, hogy szétfagyna...

Illetve akkor jól értem hogy ha alul elzárom, de fent ugye az említett sose tudom elzárni miatt folydogál, akkor egyszer megtelik a radiátor vízzel és az újonnan érkezett meleg víz az átkötő szakaszon elfolyik és a radiátorban lévő víz szobahőmérsékletű lesz?
Novi1 Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29940

Küsz-küsz, már világosodik :-))

>;-))

Előzmény: halaloszto (29939)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29939
Erre gondolsz: Viszont a cso es az atkotoszakasz meg ekkor is futeni fogja a szobat. ?

A linkelt rajzon egy panelban szokasos soros futes volt. fentrol jon a melegviz, bemegy a radiatorba, lefele megy tovabb kicsit hulve az alattad lakohoz. Ezt igy nem tudnad elzarni, mert akkor mindenki fazna, hiszen megallna a keringes az egesz strangon.

Ezert csinalnak egy elkerulo csovet, hogy ha elzarod a radiatorodat, akkor azon megy tovabb a fentrol jovo viz lefele. Igy hiaba zartad el a radiatort, es hideg a radiator, a szoban fuggolegesen atmegy 2.6m cso, amiben megy a melegviz. Ez a cso egy kicsi radiatorkent mukodik. Ha a kor elejen vagy (fent vagy lent, haza valogatja), akkor jo meleg lesz a cso, es eleg komoly futest kepvisel.

vajk
Előzmény: Novi1 (29938)
Novi1 Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29938

Ha felteszel alulra is szelepet, ami mezei szelep, akkor el fogod tudni zarni teljesen, ugy hogy a radiatorban mozdulatlan legyen a viz. Ekkor a radiator egy ido utan szobahomersekletu lesz, es nem fog futeni. Ha jol mukodik, akkor ebben az esetben a mero sem fog merni fogyasztast, mert a radiator azonos homersekletu a szobaval. Viszont a cso es az atkotoszakasz meg ekkor is futeni fogja a szobat.
vajk

Üdv!

Az utolsó mondatot nem igazán vágom /vagy nem vagyok képben/... mert miért is?

Novi  >;-))

halaloszto Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29937
A visszatorlodas faszsag.

A kerdes az, hogy a kezeddel nezve langyos volt-e a radiator amikor "el volt zarva" es 8-at mert a mero? Mert ha langyos volt, akkor futotte a szobat, es ezt ki kell fizetni, mese nincs.

A szokasos termoszelepek nem zarnak le teljesen soha. Szoval total letekert termoszelep mellett is csordogal a viz a radiatorban, es az langyos lesz es futoget. Nem nagyon, csak egy kicsit. 40 helyett 8 az 20%, akar realis is lehet.

Ha felteszel alulra is szelepet, ami mezei szelep, akkor el fogod tudni zarni teljesen, ugy hogy a radiatorban mozdulatlan legyen a viz. Ekkor a radiator egy ido utan szobahomersekletu lesz, es nem fog futeni. Ha jol mukodik, akkor ebben az esetben a mero sem fog merni fogyasztast, mert a radiator azonos homersekletu a szobaval. Viszont a cso es az atkotoszakasz meg ekkor is futeni fogja a szobat.

vajk
Előzmény: Robin-Hood (29936)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29936
1. De amikor az átkötő szakaszon lefolyik a víz, akkor szemből nézve miért csak jobbra folyhat és balra nem? Gondolom lejtés, de ha belegondolok, hogy egy csövön leöntök vizet, akkor az alján bármerre folyhat... Amúgy miért az a neve ha már itt tartunk :)

2. Felült bemehet, mert én hiába nullázom, a termoszelep "felülírhatja" és enged be vizet. Akkor hol távozik?

3. Hát akkor nem tudom mi lesz, mert esztétikai okok miatt is le akartuk cserélni, de ezek az újak semmivel se tetszenek jobban...

halaloszo
Azt, hogy ha meg van nyitva akkor napi 40-et mért, ha el volt nullára zárva napi 8-at. Az üzemeltető cég azt mondja, hogy 2 oka van:

1.) Hogy a termoszelep megnyit én hiába zárom el, BÁR ezt se értem, mert 8 fok a "fagyhatára" és 23 fok van a szobába, szóval nem lenne szabad bekapcsolnia. Egyébként Herz márkájú, 3 éve lett felszerelve, gondolom nincs vele baj, nem is tudom h lehetne kideríteni.

2.) Az általuk (már 3 különböző emberrel beszéltem ott) hajtogatott visszatorlódás miatt.

Ezért kérdéses, hogy érdemes-e, mert kb 50.000 ha berakatjuk az alsó szelepeket és lehet nem ér annyit, nem fogunk tudni általa csökkenteni a hőleadáson és így a költségeken.
Előzmény: rferi (29934)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29935
mit ertesz az alatt, hogy akkor is mert, amikor el volt zarva? van rajta kijelzo, es mutatta, hogy most pont fogyasztasz? de a radiator meleg volt meg akkor, nem?

ha a radiator meleg, akkor futi a lakast, ez logikus. ha futi a lakast, akkor azert fizetni kell, ezis logikus. tehat ha a radiator akarcsak langyos is, akkor kell merjen a fogyasztasmero.

akkor van baj, ha a radiator mar lehult, szobahomersekletu, es meg mindig mer.

vajk
Előzmény: Robin-Hood (29933)
rferi Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29934

1: baromság, ez valami hihetetlen baromság.

Ha felül el van zárva a szelep, abba a radiátorba víz bele nem megy, az tuti.

A nevét meg nem azért kapta.

2:Ugyanaz mattban mint 1.Felülről sem mehet be víz a radiátorba, ha alul zárva a radiátor nyílása.

3:Egy rendszereben nem szabad többfélét használni.

Tehát ha a házban alu van, akkor minden lakás minden radiátora alu legyen!

A hátrányt meg nem tudod megmondani, csak azt, hogy a vas részek fognak korrodálni, tehát lehet a te hátrányodra a te radiátorod, vagy a te hátrányodra a szomszéd radiátora _miatt_ és vica-versa.

Mert elkorrodálhat a cső, hőcserélő, ingyom-bingyom is a házban bárhol, nemcsak a te radiátorod.

Előzmény: Robin-Hood (29933)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29933
Sziasztok! Korábban már kifejtettem, hogy egycsöves rendszer van a lakásba és hogy a radiátorokon hőmennyiségmérő van, ami akkor is mért amikor el volt zárva. Felhívtam az üzemeltetőt és kiderült, hogy mivel nincs az alsó ágba szelep, ezért visszatorlódik a víz és emiatt mér. Tegnap volt nálunk egy fűtésszerelő, de ő kapásból rávágta, hogy az alsó ágban nem mehet vissza a víz, hívom megint a céget és a következő magyarázatot kaptam:

1.) Visszatorlódhat, nem véletlenül TORLÓ SZELEP a neve. Ez meggyőző, de akkor most visszatorlódhat vagy nem?

2.) Mi történik ha beszereltetem alulra és amikor nem használom ott is elzárom, de fent meg termoszelep van és az meg lehet enged be vizet ha nagyon lehűlne a levegő.
Mi történne?

3.) Jelenleg aluradiátor van és azt mondta csak ilyenre szabad cserélni, mert:

Nagyon fontos a radiátor anyagának kiválasztás. Több fajta anyagból készítenek radiátort, figyeljünk arra hogy különböző anyagú radiátorok esetén, a rendszerben lévő többi radiátor pár éven belül tönkremehet. Ennek az az oka, hogy a különböző anyagok között elektrolízis azaz belső korrózió jön létre

Ez hogy is van? Nem rakhatok be egy lakáson belül eltérőt vagy egy tömbben belül. Mert mi van ha én alumíniumra cserélem, de a felettem lévő szomszéd meg lemez radiátort vesz. Akkor is korrózió lép fel? Kinek a hátrányára?
monyesz Creative Commons License 2008.08.13 0 0 29932
Nincs ellentmondás, ha a Csaba110 leírása szerint csinálod, akkor úgy jó is lesz.
Előzmény: subcy (29931)
subcy Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29931

Na most 2 különböző választ adtatok nekem :) Olyan hogy 2 bar-os biztonsági szelep nincs? :) 50 literes tárolóval lesz beépítve és zárt lesz a rendszer (tároló túlméretezve éppen ezért)

A csapból meg akkor marad a magyar :)

Előzmény: Csaba110 (29930)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29930

Ha 1,5baros biztiszelepet raksz a rendszerbe és a rendszert feltöltöd 1,3 bárra  a tágtartályt min50l raksz és az előnyomást a tágtartályon beállítod 1,2barra akkor nem fog lefujni  mert van hely tágulni a viznek és ha lehül a rendszer akkor vissza is tud potlodni a víz a tágtartályból.

Üdv:Csaba

Előzmény: subcy (29926)
monyesz Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29929
Hát ha az üzemi nyomás 1.5 bar, akkor annál nagyobb biztonsági szelep kell, hiszen 1.5-en lehet üzemeltetni !
Előzmény: subcy (29926)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29928

Szia subcy !

Csak annyira igaz hogy a magyar golyoscsapok jobbak mint az olasz ,hogy a gázművek is a készülékek előtt a mofém golyoscsapot fogadja el és a többi importot nem.

Előzmény: subcy (29927)
subcy Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29927
Ja igen és azt mondták, hogy a magyar gömbcsapok a legjobbak, az olaszok meg pocsékok. Ez is igaz? Meg ezeken kívül más országból nem lehet kapni csapot?
subcy Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29926
fatüzelésű kazán használati útmutatójában az van, hogy max 1,5 bar üzemi nyomás. Akkor biztonsági szelepből 1.5 vagy 2.5 bar-os kell a rendszerbe? Ismerősöm azt mondta, hogy a 1.5 bar-os "sokat fog lefúvatni"... Szerintem a 2.5 baros meg irreális nem? Vagy van "ráhagyás"?
KalásziM Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29925

Köszönöm mind kettőtöknek.

Az az igazság, hogy ma cseréltem 5 db. felsőrészt  á  4x 500 ft = 2000  +  kb.  3 óra. A sarok csempeszelepek is totál vizkövesek voltak. Egyet se lehetett elzárni.  Ezért szarakodtam ennyit. Így kénytelen voltam a fő elzárónál az elzárást megtenni.

Más : egy kitünő    ??? szerelő kb. 6 éve   nem tett a rendszerbe un. csempeszelepeket, így minden cserénél a fő elzárót kell használnom  (ez egy másik hely) azt ,mondta nem előírás. Viszont a rézcsövet se burkolta , ment rá a vakolat  . Meddig tart ?

Who111 Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29924

Támogatom monyeszt!

Egy helyre elég, sőt ha van egy kis plusz pénzed akkor nyomáscsökkentőt is tehetsz

be, mert a kerámiás csapoknak nem használ a vízütés. (Vagy egy tágulásit.)

Persze ez nem fontos, csak ha biztosra akarsz menni. Anélkül is elmegy.

(Bocs, igazából KalásziM-nak ment volna.)

Előzmény: monyesz (29923)
monyesz Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29923
Hát a 25 éves már kiszolgált !
Elég egy helyre rakni a szűrőt az óra után, meg elzárót is, hogy tisztítani lehessen.
Előzmény: KalásziM (29922)
KalásziM Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29922

A Mofém csaptelepekrők :

egy kádtöltö - tussal, egy mosdó és egy konyhai mosogatóhoz.  5 évente kell a csapfelsőrész cserélni, ekkora nem zárnak rendesen. Mindegyik két tekerős/szelepes.

Főleg a melegvizes megy tönkre a vízkőtől.

Gondoltam kicserélem egykarú kerámiabetétéses modern csaptelepekre. A probléma  - a szűrőt nincs hova beépíteni !

Vannak akik minden csap elé javasolják,  van aki szerint elég csak egy helyre a hálózatba.

Vélemények ?

Más  : ezek a mofémek 25 évesek. Állítólag ilyenkor már a csaptesteket is illik cserélni. Így van ??

KM.

KalásziM Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29921

Üdv a vizeseknek !

Lenne egy kérdésem .

MOFÉM -es szerelvényekkel kapcsolatos kérdéseimet itt feltehetem ?

ÜDV

Misi

monyesz Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29920
Persze, az is becsap aki új csempével 100-ból megcsinálja, meg az is aki millát akar érte kérni... A kályhás nem árulta el a csempe beszerzési forrást, de jórészt angol exportra dolgoznak állítólag és ő ehhez merte adni a nevét.
Előzmény: quantal (29919)
quantal Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29919
Ez klassz. Ha aktuális lesz alaposan utána járok az áraknak.
Előzmény: monyesz (29918)
monyesz Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29918

Vigyázz, mert akkor téged nagyon átb@asztak !

Én vadi újat építtettem, és még a millió felébe se került, pedig minőségi csempéből készült (a vakolt rész alatt is az van persze, csak az mázatlan):

Előzmény: quantal (29917)
quantal Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29917
Sajnos 100e ft-ért csak kiröhög a cserépkályhás. 200e-nél kezdődik az ár bontott csempék esetén. Új csempéknél 500e körül indul az ár, ebben még semmi extra nincs, ha már kell egy kis lekerekítés, ülőpadka stb. símán milla fölé vihető.
Előzmény: monyesz (29916)
monyesz Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29916
Nem fog kelleni újrarakni a kéményt. Amúgy újrarakni is a tető vagy a padlásfödém feletti részt szokták. A béléscsövezés métere 10ezer ft felett van, ha 10 méteren kell, akkor annyiból megépítenek egy cserépkályhát !
Előzmény: quantal (29915)
quantal Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29915
"1. A kémény felső tisztíthatóságát biztosítani kell.
2. Ezt felső tisztítónyílással, vagy a kéménytorok megközelíthetőségével kell biztosítani.
3. Lakótérben nem lehet a felső tisztítónyílás."

Ezek alapján nálunk nem lehet felső tisztítónyílás. Viszont akkor adódik a kérdés, hogy az alső tisztítónyílásból milyen magasságig lehet tisztítani a kéményt? Kb 10m a kémény magassága.
Lehet, hogy nem feltétlenül szükséges a cserépkályhához a béléscsövezés (ezt más is mondta), de a kémény védelmében csináltatnám, nem szeretném, ha egy idő után a megspórolt béléscső miatt kellene újrarakni az egyébként nagyon jó állapotú kéményt.
Előzmény: Who111 (29913)
monyesz Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29914
Meg asszem a beton kéményajtókat nem szeretik már a fémajtót kell berakni.
Előzmény: Who111 (29913)
Who111 Creative Commons License 2008.08.12 0 0 29913

Egyszerű.

Ha átveszi úgy a kéményes, akkor azt csinálsz amit akarsz. :-)

A szabályzat szerint:

1. A kémény felső tisztíthatóságát biztosítani kell.

2. Ezt felső tisztítónyílással, vagy a kéménytorok megközelíthetőségével kell biztosítani.

3. Lakótérben nem lehet a felső tisztítónyílás.

Most februárban kaptam lakhatásit, és nekem meg ezt mondták.

Előzmény: Novi1 (29912)
Novi1 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29912

Üdv!

Nem vagyok teljesen meggyőzve :))

Keményfa tűzelésű kandallóról van szó...

A kéményes egy telefonra azt mondta, nem létkérdés /de megtehető/ a felső tisztító megszüntetése /nyilván ha jól funkiónál/, de segítheti a tisztítást. No most akkor mi van?

Novi  >;-))

Előzmény: Who111 (29904)
diff2 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29911
A kapott tanácsokat megfogadom.
Továbbra is ott tartok hogy Vas megyében szükségem lenne egy szakemberre, aki elvállalja a tisztítást!
Aki tud nekem javaslatot tenni, az szóljon!
Sürgős lenne mert lassan - de biztosan megyünk bele az őszbe...
Köszönöm
Előzmény: Who111 (29872)
atrego Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29910

Sziasztok!Vennék feleslegessé vált, működőképes  ,nem törött,lukas  használt  vegyestüzelésű öntöttvas   kazánt,jó lenne,ha   megoldható esetleg szállítással is.30-40kw körüli érdekelne.06203283374

Az ajánlatokat előre is köszönöm

monyesz Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29909
Azzal hogy felesleges fatüzelésnél. Cserépkályhás fűtésnél sokkal kevésbé probléma a kéméyn alacsony hőmérséklete, mert nrem szakaszos az üzem, mint gáznál. Másrészt a korom, ami széntüzelésnél képződik, szintén nem okoz problémát. Persze a jól megépített kémény szükséges. A kéményseprők sem írják elő a béléscsövezést.
Előzmény: fefefe (29908)
fefefe Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29908
és ezt mivel indokolta?
Előzmény: monyesz (29907)
monyesz Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29907
Nekem a cserépkályhás kifejezetten ellenezte a béléscsöveszést !
Szerintem beszéld meg ezt a szakemberrel, mert feleslegesen ölsz bele pénzt. A cserépkályhás topicban is érdeklődhetsz.
Előzmény: quantal (29898)
monyesz Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29906
Nekem a cserépkályhás kifejezetten ellenezte a béléscsöveszést !
Szerintem beszéld meg ezt a szakemberrel, mert feleslegesen ölsz bele pénzt. A cserépkályhás topicban is érdeklődhetsz.
Who111 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29905
Amíg nem kérsz használatbavételit a felső szintre, addig nem is lesz probléma.
Előzmény: Who111 (29904)
Who111 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29904

A GMBSZ volt az oka. :-)

Előzmény: Novi1 (29903)
Novi1 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29903

Ha a felső rész lakótér lesz, ott viszont nem lehet kéményajtó.

Én a miénket begipszeltem, mert szóltak érte.

Üdv!

Mert miért is nem lehet? Mi volt az indok?

Nekem nem szóltak érte...

Novi  >;-))

Előzmény: Who111 (29902)
Who111 Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29902

Ha a felső rész lakótér lesz, ott viszont nem lehet kéményajtó.

Én a miénket begipszeltem, mert szóltak érte.

Infomaker Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29901
Hi!

van valakinek tapasztalata a Saunier Duval Isotwin Condens F30E-ről?
quantal Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29900
Köszönöm! Akkor nem lesz befalazva :-)
Előzmény: fefefe (29899)
fefefe Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29899

én választhattam, hogy vagy van felső tisztító is, vagy ha nincs, akkor kell tetőkibúvó, meg kéményseprőjárda, meg...

az első cseppet(?) olcsóbb volt.

quantal Creative Commons License 2008.08.11 0 0 29898
Sziasztok!

Távolabbi tervbe van véve egy cserépkálya beépítése (fatüzelés). A kérdésem a kéménnyel kapcsolatos. Egy olyan -jelenleg használaton kívüli-kéménybe történne a bekötés, ami nincs béléscsövezve, viszont a cserépkályha beépítése előtt ezt mindenképpen megcsináltatnám. Jelenleg a kéményen két tisztítónyílás van egy alól a kémény alján, egy pedig a tetőtérben. Jelenleg a tetőtér beépítés alatt áll, ezért szeretném tudni, hogy béléscsövezés után szükséges-e a felső tisztítónyílás kialakítása, vagy azt be lehet falazni?

Köszönöm a válaszokat!
Csavarhúzós Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29897
-Esettől függ. Ha mondjuk majdnem gravitációs a fűtés, jó vastag előremenővel, szóval ha a felforrás nem reális veszély, akkor mehet a visszatérőbe is, mert valóban a hidegben jobb neki. (Részben a motorhőfok miatt, meg a víz is jobban tolható hidegen, pl. kevésbé fodul elő kavitáció a lapátoknál)
Előzmény: subcy (29896)
subcy Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29896
Szóval szerinted az előremenőbe jobb rakni?
Előzmény: Csavarhúzós (29895)
Csavarhúzós Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29895
>Szerelőm azt mondta, hogy döntse el hova akarom: az előremenő vagy visszatérő ágba.
-És mi a szakmája a szerelőnek?

Amúgy a lényeg az, hogy a szivattyú a tágulási becsatlakozási pontja után legyen, így a rendszer nyomott lesz, különben kisebb-nagyobb mértékben szívott.

Ha a tágulási fentieknek megfelelően a visszatérőbe köt a szivattyú elé, akkor mi lesz, ha forr a kazán?
Két eset van:
a. van biztonsági előremenő vezeték (ez egy felszálló cső a gőzelvezetésnek, ami a tágulásiba fordul vissza, de nem ér bele a vízbe) Ilyenkor oda kell figyelni a méretezésre, mert a szivattyú emelőnyomása folyamatosan keringetheti a vizet az említett vezetéken, ami a víz oxigénben feldúsulását okozza. (előbb-utóbb radiátorlyukadás)
b. nincs ilyen vezeték. Ekkor a felfelé törekvő gőz leszorítja a vizet a rendszerből (ami a tágulási túlfolyóján távozik) Az ilyen módon hűtés nélkül maradó kazán tönkremehet. Nagyon pesszimális esetben a gőz idővel lekondenzál, a vízszint visszaemelkedik, és a hősokkot kapó lemez/hegesztés elenged. Nem robban akkorát, mint egy zárt rendszer, de azért kellemetlen...

Szóval mindkettő átgondolandó probléma, ami nem lép fel, ha a kazán után van a szivattyú. Elvileg bírnia kell a forró vizet is. Az elektronika-részt tilos hőszigetelni, az persze hozzá tartozik előbbi állításhoz.
Előzmény: subcy (29878)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29894
Ha regisztrálsz megis tudod venni náluk a WATTS termékeket.
Előzmény: subcy (29893)
subcy Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29893
Ok. Nekem viszont sarok légtelenítő szelep fog kelleni...
Előzmény: Csaba110 (29891)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29892
A SPIROVENTet a murányi épületgépészet kft nál megtalálod.
Előzmény: subcy (29890)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29891
Bocsi WATTS a nelke.hu n megtalálod a webshopban
Előzmény: subcy (29890)
subcy Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29890
Hát ezt a WATSS-ot még a Google sem találja. Hol lehet róla olvasni és mennyibe kerül? A Spirovent is milyen áron van?
Előzmény: Csaba110 (29886)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29889
Akkor bocsi.Igaza van a gyártónak azt elfelejtettem irni hogy azért szoktuk előremenőbe rakni mert előtte van egy keverőszelep és az hatékonyabban műkődik ha szivott oldalra van beszerelve.
Előzmény: monyesz (29888)
monyesz Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29888
Engem nem érint, de a kérdés kifejezetten a szilárdtüzelésű rendszerre vonatkozott. Látod, az az érdekes, hogy a gyártó is visszatérő ágba rakná.
Előzmény: Csaba110 (29886)
monyesz Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29887
Kicsit részletesebben magyarázd el lécci !
Előzmény: sjohn (29885)
Csaba110 Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29886

Szia monyesz!

autómata légtelenítőnek a WATSS vagy a SPIROVENT ezeket használjuk  távfűtés szerelésnél és nem volt még vele gond ithon a vegyestüzelésnél ami már lassan 10éve kész van ott is SPIROVENT van felrakva és semmi gond nem volt vele pedig vascsöves rendszer van alatta és még egy csepp folyása sem volt igaz az ára elég húzós de inkább mint évente cserélni keljen a rosszab minőséget.A keringtető szivattyút mi mindig az előremenő ágba szereljük a jobb szabájozás miatt, mert a mostani szivattyúk már 130Cfokot is birnak.

Előzmény: monyesz (29879)
sjohn Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29885
Lehet , de nem biztos , hogy érdemes.
Előzmény: monyesz (29884)
monyesz Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29884
Zárt. De mi vele a baj ? Ne mondd hogy automata légtelenítő nélkül nem lehet rendszert építeni !
Előzmény: sjohn (29881)
subcy Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29883

Hali,

kösz a tanácsot. Rákerestem a Flamcora amit mondasz és ez nekem egy az egyeben dég, de lehet, hogy én tévedek? Ez magyar?

http://www.becker.siteset.hu/index.php?m=4050

vs

http://portal.d-eg.hu/content/view/648/41/

Előzmény: tarr2 (29882)
tarr2 Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29882
Szia.

Ajánlatos a visszatérőbe rakni a szivattyút, a hosszabb élettartam miatt.
Az automata légtelenítő van a fali cirkó berendezésekben, de véleményem szerint mindenképpen ajánlatos máshova is elhelyezni, én mindenképpen törekszem , hogy csak a legjobb minőség kerüljön beépitésre légtelenítőből pl: Flamco.

A radiátor pedig nem tágul:) kis rendszernél (1-2 radiátor) elég a kazánban lévő kb:6L zárt tágulási tartály.
sjohn Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29881
Azt ugyan nem írod , hogy zárt vagy nyitott rendszer , de ha zárt , akkor ugye csak ugratsz?
Előzmény: monyesz (29879)
monyesz Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29880
Nem lehet hogy a radiátor is tágul annyit hogy a tartályra nincs szükség ? Lehet hogy egy manométert kéne felrakni a radiátorra és azt ellenőrizni.
Előzmény: Csaba110 (29877)
monyesz Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29879
Én láttam szilárdtüzelésű kazánnál a visszatérőben szivattyút, de a magyarázatot nem tudom, viszont ha a Grundfos is ezt tanácsolta, akkor hinnék nekik...
Én akartam a gázos rendszerembe automata légtelenítőt, aztán a szerelők nem raktak. Feleslegesnek tartották (minden radiátoron van légtelenítő csap), szerintem nem családi házas méretben van létjogosultsága. Végül is miért kell ? Mármint ha nem levegősödik fel a rendszer folyamatosan, akkor minek ? Ha meg folyamatosan levegősödik, akkor meg kell tömörre csinálni a rendszert, nem egyfolytában légteleníteni.
subcy Creative Commons License 2008.08.10 0 0 29878

Hello,

egy Grundfos keringető szivattyú lesz majd beépítve egy fatüzelésű kazánhoz. Szerelőm azt mondta, hogy döntse el hova akarom: az előremenő vagy visszatérő ágba. Szerinte a visszatérőben jobb volna. Mivel én csak előremenőben láttam, ezért felhívtam a Grundfos-t és ők is azt mondták jobb a visszatérőben, mert így nem éri túl meleg víz?! Ez most komoly? Tényleg jobb úgy, ha tolja a kazánba a vizet és nem szívja?

Másik, hogy az automatikus légtelenítőkben mennyire lehet megbízni? Honnan lehet tudni hogy valamelyik elromlik pl? És milyen márkát/típust érdemes berakatni?

Köszi

Csaba110 Creative Commons License 2008.08.09 0 0 29877

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. Kellene felszerelnem egy quasar gázradiátort és ehez kellene kötni egy lapradiátort párhuzamosan egy másik szobába szivattyú közbeiktatással és gondoltam rakok még egy kis tágtartályt közé a hőtágulás miatt. Mi a véleményetek működhetne?

Üdv:csaba

monyesz Creative Commons License 2008.08.09 0 0 29875
Ha szakember jut a rendszer közelébe, egy iszapleválasztót feltétlenül építtess be vele !
Előzmény: diff2 (29874)
diff2 Creative Commons License 2008.08.09 0 0 29874
Nem oxigéndiffúzió mentesek a csövek, amikor a kazánban lévő szivattyút cseréltettem, láttam hogy mi folyik ki a csőből. 18 év alatt nem is csoda.
Én az ilyen munkákhoz nem értek, nem szívesen vágnék bele egyedül, ezért keresek egy szakembert hozzá.
Előzmény: Who111 (29872)
Teaway Creative Commons License 2008.08.09 0 0 29873
"2 héttel ezelőtt a buszon hazafelé utaztam, és a tömegben 2 ember arról beszélt, hogy az egyikük 2 héttel ezelőtt pucoltatta ki a padlófűtésrendszerét, és nagyon meg van vele elégedve, mert sokkal hamarabb felmelegszik a padló"

Képest volt nyáron befűteni?? :)
Előzmény: diff2 (29871)
Who111 Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29872

Nem szokták csináltatni, mert egyrészt elég drága, másrészt meg mivel nem

csináltatják, így nem sokan foglalkoznak vele.

Gyakorlatilag a radiátoriszap kitakarításából áll, meg vízkőmentesítésből.

Ha csak padlófűtéskör van oxigéndiffúzió mentes csövezéssel, akkor iszap nem

nagyon lehet, ilyenkor a fő cél a vízkőmentesítés.

Ez megint egy érdekes dolog, mert a vízkőkiválás 60 fok felett jelentős, egy pf meg

ritkán megy fel eddig.

Ha lenne padlófűtésem, akkor 8-10 évente kimosnám tiszta vízzel, aztán ecetet

keringetnék benne 40 fokon egy darabig.

Utána feltölteném ioncserélt vízzel. Kész.

Előzmény: diff2 (29871)
diff2 Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29871
Sziasztok!

A következő problémához kérném a segítségeteket: 18. éve lakunk egy családi házban, amiben padlófűtés van. Ezalatt csak simán csapvízzel lett utántöltve, ha szükséges volt.
2 héttel ezelőtt a buszon hazafelé utaztam, és a tömegben 2 ember arról beszélt, hogy az egyikük 2 héttel ezelőtt pucoltatta ki a padlófűtésrendszerét, és nagyon meg van vele elégedve, mert sokkal hamarabb felmelegszik a padló, mindenhol egyenletesen meleg van stb. Mivel akkora volt tömeg, nem tudtam megkérdezni tőle más részleteket.

Hozzáértőtől kérdezem: miből el egy ilyen takarítás, kb. mennyibe kerül, és mennyire biztonságos? - gondolok itt arra, hogy a csövek ha repednek, törnek (18 évesek), csak nagy rombolás és költség árán lehet javítani (ha lehet egyáltalán).

Akik már csináltak/csináltattak ilyet: milyen tapasztalatok vannak ezzel?

Én Vas megyében lakom, tud valaki itt szakembert javasolni? Azóta próbálok ilyen embert találni amióta hallottam erről, de minden vízes, fűtéses szakember azt mondta hogy ilyet nem vállal el, keressek mást, vagy adott másik számot, aki nem veszi fel többszöri hívás után sem.
Mi lehet ennek a magyarázata? (ennyire szar meló lenne)

Fontos lenne tudni a tapasztalatokat/megcsináltatni még a fűtési szezon előtt.

Köszönöm a segítséget, előre is.
titusz99 Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29870
Hali!

Hasonló problémában voltam én is!
Számomra fontos volt, hogy olcsó és biztonságos legyen a melegvízellátás.
Igaz kicsit kissebb fogyasztással.
Nálam is fő ellátó egy kombi kazán (60l,24kW).
Arrol töltöm a villanybolylert naponta 2 (hétvégén 3) alkalommal.
Igaz eredetileg termosztáttal akartam vezérelni, de nehézkesen lehetett volna a tartályba egy újabbat beszerelni.
Ehhez egy ESBE és egy keringtető kellett az időkapcsoló mellett.
Mostmár több mint egy éve üzemel.
A villany sohasem volt bekapcsolva.
Így 2+2 főre 32 m3 gáz megy el havonta.

Egyébként sorba kötni lehet őket, de szerintem csak ha nagyobb, esetleg hosszabb a fogyasztás a villanybolyleren jellemzően. Kézmosó esetén kiengedsz annyi vizet ami a csövekben van. A villanybolylerbe el sem ér, azt lehül. Azzal nem sokat érsz el.

Üdv.:Titusz
Előzmény: Törölt nick (29866)
monyesz Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29869
Ilyesmi: http://www.jutec.hu/?q=node/22

Pontos előírást szerintem a www.gmbsz.hu oldalon találsz.
Előzmény: mouser (29867)
mouser Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29868
egész pontosan lépcsőházba szellőztetett zárt szekrény
Előzmény: mouser (29867)
mouser Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29867
nekem is kérdésem lenne. a gázterven szereplő ún "kiszellőztetett zárt szekrény az pontosan mit takar? valami spec dolgot, vagy egy egyszerű beépített szekrény is megteszi? és a kiszellőztetésre milyen előírások vannak?
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.08 0 0 29866

Sziasztok!

Probléma a következő:

Adott egy ház, 2 db független vizesblokkal. Mindkettőhöz tartozik egy-egy fürdőszoba. Az egyiket ellátja melegvízzel egy kombi cirko, ezzel nincs is gond. A másik melegvíz ellátását (és a konyháét) egy 200 l. -es villanyboyler biztosítja, (felfűtése éjszaka, illetve csúcsidőn kívül történik) melynek kapacitása "személyi változások" miatt jelenleg kevés.

Viszonylag egyszerűen át tudnám vezetni a kombi cirkoból a melegvizet, azonban véleményem szerint a kb. 12m teljes hosszon szigetelés ellenére is jelentős lehülést tapasztalnék ( a csap nyitásakor hosszú ideig hideg víz jönne).

Hülyeség-e (műszaki-szakmai szempontból) az a megoldás, hogy a cirkóból jövő melegvizet a villanyboyler hidegvíz bemenetére kötöm?  Így elméletileg egy "tárolót" kapnék, melynek hőveszteségét az elektromos fűtés kompenzálná.

monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29865

Hogy a gebo csövet mire, és milyen helyen, mekkora hosszban használhatod, az gondolom le van írva. Mivel ezt a készülékek bekötésére találták ki, biztos nem fogadnák el a meosok egy ház vezetékelésére.

PB egy más tészta, van is belőle baleset elég.

Előzmény: halaloszto (29861)
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29864
Jah, akkor 2400ft/m + az idomok. Végül is 1x ki lehet bírni (főleg ha ezek már kisker árak).
Előzmény: Teaway (29863)
Teaway Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29863
Erre gondolsz? [link]
Előzmény: monyesz (29859)
Teaway Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29862
"A slag természetesen a megfelelő gázipari előírásoknak kell ,hogy megfelejen."

Amilyent a lánghegesztők is használnak, az jó?
Vagy az teljesen más tészta?
Előzmény: KalásziM (29860)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29861
persze, de pl a palack es keszulek kozotti slagra van szabaly, hogy max milyen hosszu lehet, es nem mehet szekrenyben.

vajk
Előzmény: KalásziM (29860)
KalásziM Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29860

Végül is a PB. gázt is  slaggal vezeted a palactól a reduktorig.

Az is veszélyes, nem is kessé.

A slag természetesen a megfelelő    gázipari előírásoknak kell ,hogy megfelejen.

De a gáz veszélyes  - játszani nem jó vele!

Előzmény: halaloszto (29854)
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29859
Áruld már el mennyi métere ?
Előzmény: f_karcsi (29856)
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29858
Hát, próba cseresznye ! :)
Előzmény: halaloszto (29854)
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29857
Mondom nem kell biztonsági szelep elé !
Előzmény: f_karcsi (29855)
f_karcsi Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29856

Ja és 2,4m lett a hossz és konyha munkalap alatt lesz vezetve. Így kicsit furkálnom kell belül a konyhaszekrényt, de inkább mint 3,5m-t beépíteni  :)   Főle amilyen drága ez a gebo cső  :)

f_karcsi Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29855

Kösz az infót monyesz!

Már megvan a gebo cső. Lemértem a szükséges hosszat és az üzletben megcsinálták. Spec szerszámmal rátették a végére a hollandikat és tömítést is adtak hozzá.

Biztonsági szelepet akkor még veszek hozzá.

Előzmény: monyesz (29847)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29854
Ez komoly? Betehetek belole 10metert is? Terv nelkul, hiszen nincs hegesztes/nyomvonalvaltozas? Akkor legkozelebb atalakitaskor nem kell gazterv, orale orafel, stb, siman egy kello hosszu slaggal atviszem a gazt ahova kell?

vajk
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29853

Erről van szó, ez a gebo cső, amit használhatsz, ez flexibilis !

A másik amiről írtam az nyújtható, olyan mint a harmonika. Olcsóbb és állítólag spéci szerszám nélkül  szerelhető, csak tud mekkorát akarsz áthidalni. Épületgépészeti áruházakban kapható, de nyilván a szerelő is tudja.

Mérőt minden esetben le kell szedni ha hegesztést végeznek, mert a csőben marad ám gáz, hiába zárják el a mérő előtti csapot !

Előzmény: Dunit (29848)
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29852

A szolgáltatókkal betartatják a törvényt, úgyhogy csak annyira nehezítik az életedet...

Nemrég volt szó róla, hogy a PARAPET Az ÚJ ELŐÍRÁSOK SZERINT NEM ÉPÍTÉSI ENGEDÉLY KÖTELES !!! Ergo erről nem kérhet papírt a szolgáltató.

Előzmény: Dunit (29849)
rferi Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29851

Jobban jársz, he nem rákérdezel, hanem őket bízod meg.

Tapasztalatom szerint az összes gázműveknél dolgozó faszinak van bevált, jól dolgozó, előírásokat ismerő haverja, akivel jól kijönnek.

Majd az megcsinálja, sokal gördülékenyebben, mintha az utcáról esnél be valakihez.

Nem lesz gond a tervekkel, engedélyekkel, mert tudják mi kell, mikor, hová, stb.

Előzmény: f_karcsi (29845)
KalásziM Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29850

Köszönnöm !

Akkor túlvagyok ezen - másfél éve egy   cirkó javításkor (hőcserélő csere + egy tűzhely égésbiztosító cserekor + egy PB tűzhelytisztítás beszabályozáskor  - 'csomagban '  rendeltem meg  ,mint az országgyűlési törvényeket. Na ekkor a csomagba ez is belefért,   kaptam papírt is.

De kiegészíteném , gáztömörség plusz levegő utánpótlás  - habár azt a kéményesek fenntartják maguknak !

Kösz mégegyszer !

Előzmény: monyesz (29844)
Dunit Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29849

Helló !

Ha megnéznéd az előzőt !

A kihúzható azt jelenti , hogy nyújtani lehet ?

Semmi törvénytelent nem akarok, a gáztömörségre viszont ügyelek  , de ez a szerelő feladata.

Viszont a szolgáltatók sok járulékos dologgal nehezítik az életet, pl. parapet konvektornál már építési engedélyt és  Köjál /ÁNTSZ szakvéleményt kérnek  - egy pestszentlaposi   mellékutcás családi háznál.

Az nem zavarja őket, hogy közben Bp. -én a Rákóciz úton a kipufugó gáztól az ebek megdöglenek !

D.

Dunit Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29848

Kösz neked és Monyesnak is.

Még ilyent is találtam  :

Szerelési utasítás EUROGAS típusú bevonatos bordázott INOX acélcsőhöz

nem mintha én akarnám szerelni, de nem árt ismerni.

Tehát .  NEKEM  MAJD EGY BŐVÍTÉS LENNE,  EGY parapet konvektort építenék be feketén ( ha  van  még ilyen és vállaja  a szerelő ( a hegesztés azért nem megy , mert állítólag  kárositja a mérőt  - le kell szerelni. Így van ??

na mindegynincs rá több  százezerem  - ma csak max  60 - 70.

Ja nem hosszú a toldás  a tűzhelynél lenne a lecstlakozás , innen 1, 6 m.

Meredek  ??

Kösz

D..

monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29847

Megkérdeztem a bennlevő gázmeosunkat !

Gebo cső mehet, akármilyen hosszban, biztosnági szelep sem kell elé. Viszont ehhez spéci szerszámok meg hollandi kell a bekötésnél.
Elfogadják a kihúzható csövet is, ha elérne neked odáig ameddig kell, akkor az jobb, mert annak gyárilag a végén van a hollandi, semmi plusz nem kell a csatlakoztatásához.

A belinkelt lapon egyébként ott az ÉMI meg szolgálatók jóváhagyásának jelzése.

kfny Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29846
Sziasztok!

Ha esetleg érdekelne valakit. Eladó egy 24kW-os Termomax öv álló kazán és egy 200l Hajdú villanybojler.
f_karcsi Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29845

A gebo cső inox, kor vagy magyarul: rozsdamentes acél cső.

Nem a kihúzható fajta! Hajlítható, de merev. Lásd:

gebo cső

Állítólag ezt hőre záró szelep nélkül is engedik beépíteni, mert bírja nem úgy mint a fémhálós gumicső.

Hogy ezzel mennyi lehet a max beépítési hossz erre akkor ezek szerint itt senki nem tud választ adni  :(

A főzőlap (indesit) leírása szerint max 2m lehet a cső a gyolyóscsap és a készülék között, de persze hozzáteszik, hogy az mindenhol a helyi szabályokat kell betartani.

Szaküzletben eddig két verzó volt:

egyik a nagyon parázós:

- ó semmit ....meg nem.... meg különben is csak szakemberrel...

a másik a laza:

- a áááá..jó lesz ez. Acél cső mi baja lehetne, ebből lehet akár mennyit...

Persze a tutit, hogy mi az előírás vagy mit fogad el a gázművek azt senki nem tudta.. 

Na most így igazodjon el az ember.  Gázszerelő is egyik toldaná több darabból (na ettől borsózik a hátam) másik engedéllyel a gázórátol jövő csövet tenné odébb (ehhez engedély kell stb sok idő) harmadik ugyanezt engedély nélkül.

Na mindegy.  Úgy is most íratjuk át a gázórát a nevünkre majd ha kijönnek a gázművektöl ellenőrizni az órát rákérdezek.

Előzmény: Dunit (29831)
monyesz Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29844

Gyakorlatilag a gáztömörség ellenőrzésére, vagyis mintha egy gázmeo lenne.

Egyelőre túl komolyan nem veszik, mert nincs rá ember hogy ellenőrizze. Illetve a mi területünkön a Partnergázzal (www.partnergaz.hu) lehet ilyesmit csináltatni. Ez ugyanis a fogyasztó kötelessége és költsége.

Pontosabbat asszem a gáztörvényben találsz róla. Ahogy hallottam legkönnyebben majd a költözések, tulajdonos változások alkalmával fogják komolyan venni, mert akkor úgyis történik egy mérő ellenőrzés.

Előzmény: KalásziM (29843)
KalásziM Creative Commons License 2008.08.06 0 0 29843

Sziasztok !

Egy kérdésem lenne .

Van az un. gázvezeték vagy rendszer ellenőrzés előírva 5 évente . Ez mire terjed ki ?

Mennyire veszik komolyan ?

KM.

monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29842
Igen, nem akartam orvosi példát hozni a lenti jattolás kapcsán, de az jutott eszembe, hogy emberek előre fizetnek az orvosnak. Aztán az eredmény ugye nem csak orvosi kérdés (mármint egy bizonyos stádium után fejre állhat az orvos akkor sem tud segíteni), akkor meg mi értelme van !? Mert ha törődnek, kedvesek, megértők velem mint beteggel, akkor utólag még csak megértem... Mondjuk akkor is lehet a nővérkének kéne adni az 5000-et, már csak azért is mert az ő fizetése nem igen hasonlítható egy orvoséhoz, pedig azért sok múlik rajta is.
De lehet rossz a példa !
Illetve biztos, mert nem szabadna az itteni témában ilyeneknek előfordulni.
Előzmény: Who111 (29841)
Who111 Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29841

Szerintem nem fogja tartani.

Valószínűleg az adatvédelmi szabályzás miatt előre közlöm, hogy kamerázok.

Ez általában be szokott jönni.

Amikor a nejem szült (egy egyébként nem túl jó hírű helyen) a kamera végig vette

a szülést állványról. Mindenki nagyon kedves volt, sürögtek-forogtak... Jó volt nézni.

Persze nem állítom, hogy a kamera miatt. Lehet, hogy egyébként is rendesek. :-)

Egyébként én nem vagyok ellene annak, hogy ha valaki munkájával nagyon meg

vagyok elégedve, és a dolgok gördülékenyen mennek, akkor egy 5000-es erejéig

belefér honorálni.

De ez ne legyen elvárás, és főleg nem előre.

Bár ilyet inkább maszek alkalmazottjával tesz az ember, sejtvén a fizetését...

Előzmény: monyesz (29840)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29840
Hozzáteszem, hogy az első gázmeo ingyenes (ha bukta van, akkor már fizeted a következőt, illetve nem te hanem fizesse a szerelő ! :))
De most már tényleg kiváncsi vagyok tartja-e a markát az átvevő !?
Előzmény: Who111 (29839)
Who111 Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29839

Nekem azt mondták a központban (Tigáz), hogy:

1. Tervbírálat ingyenes.

2. Gázmeó ingyenes

3. Óra le-fel (ha építkezés miatt kell) ingyenes.

Ami nem ingyenes: A kiszállás. Ezt ugye 2x kell megfizetni. Kb. 2x4000 körül.

De most már tudom mit fogok csinálni:

(Csak a biztonság kedvéért.)

Kamera beizzít, és felvételt készít. Csak egyszer mondja, hogy itt tejelésig nem lesz

átvétel. Utána megmutatom a felvételt, és még a rosszat is át fogja venni! :-)

(Persze ez nem érdekem nekem sem.)

Előzmény: monyesz (29838)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29838
Igazad van, sok ezt kifizetni ! A másik oldalról nézve: ebben benne van az áfa, az ugye 6ezer. Aztán gondolom ketten voltak kinn, tehát dupla munkadíj...
De tényleg sok ! Ha egy cég minden után tisztességesen fizet, akkor kiderül hogy tényleg annyi az annyi, és inkább a jövedelmekkel van a baj. :(
Előzmény: radixa (29832)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29837
Na ezt nem értem ! "Ez a szokás" felkiáltással korrumpálni...
Előzmény: la_co (29833)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29836
Igen az a flexi cső engedélyezett, ami szakadásra lezár.
Valójában a kollégák ezt is problémásnak tartják, mert szivárgásra nem zár, és ugye a gáz felgyűlhet, aztán meggyulladhat... Emellett állítólag nem is olcsó.
Előzmény: Dunit (29831)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29835
Ha csak a klórt kellene kiszedni, akkor azért talán nem kell sokszűrős berendezés.
Előzmény: threshhold_zero (29830)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29834
Én is így gondolom.
Előzmény: halaloszto (29829)
la_co Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29833
nálam miskolcon óra leszerelése 4000 óra vissza 5000 kb két perc volt. nyomáspróbát a szerelőm csinálta, amikor átvette a tigázos faszi az új szerelést. gázosnak zsebbe 5000 pedig minden a terv szerint teljesen rendben volt. csak ez a "szokás"...
radixa Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29832

szép napot

csak érdekes infoként

pár hete kérdeztem mibe kerül majd nekem BP-en a gáz meo.

Nos valóban ingyenes, mint itt írtátok is.

aztán jött a meglepi, mikor jött a helyi főgáz és visszatette az órát.

csekk rá egy hétre: 36 ezer magyar királyi forint. (kiszállás, szerelés, plombálás, nyomáspróba, kb fél óra)

példaként egy tétel: zárótárcsa eltávolítása ívzárból 5800.- (négy csavar meglazít, lemez ki, csavar meghúz.)

ennyi

lehet, csak nekem sok, és hogy nem tétel egy építkezéskor, de ez elég lehúzás szagú összeg egy óra visszaszerelésért

mindegy most legalább kiírtam magamból

Előzmény: monyesz (29715)
Dunit Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29831

Sziasztok !

A "gebo" cső  , azt én sem ismerem. Ismerem a régi flexi csövet , van vízre és gázra  külön. Igaz gázra ez már tiltott, de nem egészen . Ha beépítünk un. szakadásra záró szerelvény,  állítólag szabad még.

Aztrán a másik flexi az un inox cső.  Na ez lenne a koracél. ! ?

Elsőleg beépítés elött van rajta szép sárga burkolat  - és  beépítéskor nyújtható. Állítólag 1 - 1,5  m-ig létezik. De ezmár részlet kérdés. Viszont egyesek szerint hiába flexi  - túlságosan nem szabad mozgatnia készüléket  - így van ?

Üdv

D.

Előzmény: monyesz (29828)
threshhold_zero Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29830
Megtaláltam a megfelelő indexes fórumot (http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9101266) a http://viztisztitas.lap.hu/-n.
Az elejétől ajánlom átolvasni. Én még csak most ismerkedek a témával, de úgy tűnik, hogy több fajta szűrőn kell, hogy átmenjen a víz mire igazán tiszta lesz, és nem csak jó ízü, pl. nem elég önmagában az aktív szenes szűrés.
Előzmény: threshhold_zero (29823)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29829
szerintem a koracel gegecsore gondol. es abbol szerintem nincs is 1münel hosszabb, meg nem is szabad ilyen hosszu flexicsovel bekotni semmit. ha 2meterrel arrebb akarja tenni a tuzhelyt az eredeti helyetol, akkor gazszerelot kel hivjon, es csinaltasson csovet.

vajk
Előzmény: monyesz (29828)
monyesz Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29828
Nem ismerem a gebo csövet, de fix bekötésű legyen a gáztűzhely, ne a hagyományos flexibilis.
Előzmény: f_karcsi (29826)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29827
Elasott vizcsovet 32-es kpe-bol csinalj!!

A 20-as plane 15 meteren eleg karcsu, ha pl locsolni is akarsz rola egyszer. A hencot meg szerintem nem szoktak foldbe asni. A kpe olcso, kell ra egy drencso es kesz.

vajk
Előzmény: kopisti (29824)
f_karcsi Creative Commons License 2008.08.05 0 0 29826

Szóval ismét a kérdésem hátha...

Mekkora a max hossz gáznál amit gebo csővel be lehet kötni?

A következő a  problémám: Gáz főzőlap bekötés.

A golyóscsaptól szeretnék a konyhabútor munkapult alá lábazatig le, lábazat alatt el és a főzőlapnál fel. Ez kb 3,5m lenne.

Tudnék rövidíteni ha nem mennék le a lábazatig hanem a munkalap alatt mennék el úgy kb 2,4m elég lenne de akkor az útba eső összes bútorlapot meg kellene fúrnom.

Szóval szerintetek lehet 3,5m gebo csővel a bekötés?

Teaway Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29825
És mér nem jó a KPE?
Előzmény: kopisti (29824)
kopisti Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29824

Sziasztok!

Új, egyszintes házat építek és a vízvezetékszerelő azt mondta 20-as henco csővel legyen a vízellátása a háznak. A vízórától kb. 15 méteren keresztül lenne vezetve a házig és az alap alatt menne át. Kérdésem az lenne ha tudtok ebben segíteni elég-e a 20-as cső (nyomás miatt), kell-e valamilyen szigetelés köré, illetve okozhat-e bármilyen problémát az hogy nem kpe lesz használva.

Előre is köszönöm a segítségetek.

kopisti

threshhold_zero Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29823
Téma: milyen vízszűrőt vegyek

Sziasztok!

Saját topikot még nem tudok indítani, gondoltam ide írok.
Csapra szerelhető vízszűrő berendezést szeretnék vásárolni. Ivóvíz előállításhoz kellene: a csapból jövő klóros vizet kellene ihatóbbá tenni.

Több féle rendszer létezik, nem nagyon értek hozzá, de első benyomásra az aktív szén szűrős volt szimpatikus. Nem tudom, hogy ezüst impregnálás kell-e: a víz ízéből itélve van benne annyi klór, hogy ne legyen benne túl sok baktérium (Bp., XIII. ker.).

Ami az árat illeti:
- legyen jó az érték/ár arány,
- nem árt, ha megfizethető (nem ismerem az árkategóriákat, ezért nehéz ezt konkretizálni, de kb. úgy 50 - 100 rugó alatt jó lenne kihozni a dolgot),
- gondolom a szűrőket is időnként cserélni kell, ennek a költségével sem vagyok tisztában.

Bp.-i üzletet keresek. Esetleg e-bay is szóba jöhet (ha árulnak ilyesmit, és megéri onnan venni).

Szóval milyen szűrőt érdemes venni?

Köszi előre is a hozzászólásokat!
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29822
Beszéltem a főtávval, így nem tudják megmondani a konkrét teljesítmény ő is terület x magasság és azt szorozta 30-al. (25-30-al szokták szélső lakás miatt 30-al számoltunk). Szóval most akkor maradok ennél, jobbat nem tudok :( Mielőtt az értékek alapján meghatároznám a méretet fontos lenne, hogy melyik radiátort ajánljátok. (Múltkor belinkeltem egy párat)
Előzmény: monyesz (29796)
micimacho Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29821
ha minden radiátorod tuti a zárószelep fele emelkedik, akkor igen. Ha ebben nem vagybiztos, akkor jelentősen megkönnyíti a légtelenítést az a "filléres" légtelenítő...
Előzmény: topikolos (29815)
f_karcsi Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29820

Szervusztok!

A következő kérdésem lenne: Gebo csővel gáz bekötésre mennyi a max megengedett hossz?

Ja és hol lehet gebo csövet egyedi méretre készíttetni bp-en?

NRZ Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29819
A Danfoss RA-G szelepekkel meg lehet oldani.
"..Termosztatikus szeleptest, kis ellenállással(nagy áteresztő képesség) egycsöves ill. gravitációs fűtési rendszerekhez..."
Danfoss
Előzmény: monyesz (29816)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29818
Ha viztelenited a rendszert, szejjel rozsdasodik belulrol!

Nem tud kiszellozni, belul nedves marad, es ott a levego is: rozsda!

vajk
Előzmény: forumozok (29807)
topikolos Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29817
Azért írtam, hogy alapvetően, mert a gáz is rendszerbe van kötve, szivattyúval természetesen, bár igazad lehet, amikor csaka vegyeskazánt fűtöm, nem lenne szerencsés. De ha olyankor kinyitnám teljesen?
Előzmény: monyesz (29816)
monyesz Creative Commons License 2008.08.04 0 0 29816
Ha gravitációs, akkor a termoszelepeket szerintem felejtsd el, meg a csőszűkítéseket is, mert nem fog menni a rendszer.
Előzmény: topikolos (29815)
topikolos Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29815
Hát, alapvetően ez egy központifűtéses rendszer, gravitációs (?), légtelenítő/utántöltő tartály a legmagasabb ponton. Így gondolom a légtelenítőt lespórolhatom.
Előzmény: micimacho (29814)
micimacho Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29814
persze. oda kerül be egy sima, ma szokványos herz/caleffi/honeywell/mittomén gyártmányú szelep, amit ha olyat választasz, utána termofejjel is felszerelhetsz.
A másik végén a légtelenítőt ne spórold le...
Előzmény: topikolos (29813)
topikolos Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29813
Köszi, utánaérdeklődöm.
Nem panel, oda ritkán kerül 200 kilós öntvény radiátor... :))
A cső és a radiátor közti elemet teljesen ki kell cserélni, nem csak belét, jól gondolom?
Előzmény: micimacho (29810)
monyesz Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29812
A kazán elpremenő vízhőfokán szokott lenni egy ilyen állás, de hasz.ut.-t kéne ehhez megnézni.
A teljes rendszer leeresztését, ha még nem csináltad, akkor bízd szerelőre. Légy mellette, figyeld mit csinál és majd jövőre te is megtudod.
NRZ Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29811
"Létezik talán gabo néven csatlakozó.."

Gebo-t akartál írni.

Előzmény: micimacho (29810)
micimacho Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29810
Tudsz. Nálunk is megcsinálták. Helyére akár egy sima collos szelep is bemehet, a kérdés csak az, hogy érdemes-e. De a bontáskor könnyen járhatsz úgy, hogy több minden is tönkremegy. (mert már eleve rozsdás, elöregedett) Létezik talán gabo néven csatlakozó, ami a vascsövekre menetvágás nélkül, szorítással rakható fel, az sokat segíthet. De ha ez egy panel fűtési rendszer eleme ... akkor nem igazán szabad zárni, mert alattad (vagy feletted a fűtési iránytól függően) fázni fognak nagyon.
Nálunk 8 szelep felszerelésekor 3-al volt gond... szóval az arány ilyesmi. Ja, és szoktak ilyenkor, ha már megbolygatják, a túlvégére légtelenítőt is berakni.
Előzmény: topikolos (29791)
rferi Creative Commons License 2008.08.03 0 0 29809

A nem lakott lakrészben a szobatermosztátot állítsátok be +5 fokra.

Ahhoz alig kell fűteni, viszont az elfagyást már megakadályozza.

Fűtetlen esetben senki sem garantálja neked, hogy nem fagy szét a fűtésrendszer.

Egy radiátorba ha belefagy a víz, pillanatok alatt szétreped.Aztán olvadáskor az összes vízet a padlón fogod találni.

Ha villanybojler van, akkor azon is van a szabályozónak olyan állása, ami egy csillagocska.Ott szintén kábé 5-10 fok körül tartja a víz hőmérsékletét, elfagyás ellen.

Lacivill Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29808
Nem tesz jót egy háznak, ha télen abszolut nics fűtve, több kár lesz, mint a heti egyszeri felfűtés gázszámlája.
Előzmény: forumozok (29800)
forumozok Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29807
A vezetékes víz eszembe sem jutott, hogy az is elfagyhat, pedig tényleg.

Nem tudom van-e fagyvédelem a cirkón. Az látszik valamiből, ami rá van írva?

Víztelenítést sem tudom. Azt szerelő szokta csinálni, vagy ha van rá lehetőség, akkor a tulajdonos is képes rá egy csappal? Mert ha az utóbbi, akkor a csapot megpróbálhatom megkeresni.
Előzmény: monyesz (29804)
topikolos Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29806
Ok :))
Előzmény: monyesz (29805)
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29805
Felesleges megnézned, az máshogy nem lehet !
Előzmény: topikolos (29803)
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29804
Hát, sok függhet a helyi adottségokon, mennyire melegíti egyik lakrész a másikat.
Tehát merészség lenne állítani hogy nem fo elfagyni ! Én elzárnám a gázt, de a másik lakás felől termperálnám valamennyire, engednék át némi meleget (ha lehet).

Esetleg a cirkón nincs fagyvédelmi funkció ?
Vagy a rendszerből a víz leengedése nem lehetséges (akkor az egész vezetékes vízellátással is azt kellene tenni) ?
Előzmény: forumozok (29800)
topikolos Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29803
Ezt nem tudom, de ekkor majd megnézem.
Előzmény: monyesz (29802)
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29802
Igen, de az a levegőt is kinntről veszi, ott két cső van koncentrikusan elhelyezve.
Előzmény: topikolos (29801)
topikolos Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29801
Köszi, ettől félek... a lányom is fog ott lakni...
Ha a parapetes azt jelenti, hogy a cső ki van vezetve a falon, akkor az.
Remélem sikerül valamilyen megoldást kiötleni.

A termoszelepet meg természetesen megkérdezem. Csak gondoltam hátha kapok némi infót innen... :)
Előzmény: monyesz (29798)
forumozok Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29800
Sziasztok!

Talán itt tud valaki válaszolni a kérdésemre.

Családi ház cirkofűtéssel. A házban két külön fűtési rendszer van, külön gázórával. A ház egyik fele most nem lakott. Ha ott egyszerűen lekapcsoljuk a cirkót, mert senki sem lakik ott, akkor télen nem fog szétfagyni abban a részben fűtési rendszer?

Mintha olvastam volna olyasmit, hogy ha a csövekben levő víz megfagy, akkor azt tönkreteszi a rendszert.

Előfordulhat ilyen, vagy az ez csak vaklárma, és nyugodtan el lehet zárni a fűtés gázlángját ott?
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29799
Termoszelep: én ilyen vastagcsöves rendszerben még nem láttam szűkítővel beszerelt termoszelepet. Az is lehet hogy öntöttvas radiátorokhoz más milyen kell mint a mostani lemezesekhez. De lehet hogy aki termoszelepet rakatott be, az mindjárt jobbnak látta radiátort is cserélni...
Ha fűtésszerelőt kérdezel vagy elmész egy épületgépész áruházba, akkor talán tudnak közelebbit a témáról.
Előzmény: topikolos (29797)
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29798
Szélsőséges esetben előfordulhat az áramlás visszafordulása !
Azt kérdezted, hogy a bojler visszaszívhatja-e konvektort, arra nem válaszoltál hogy parapetes-e ? Amúgy ha hosszabb ideig menne a bojler, akkor elképzelhető hogy elfogy a helyiségben a levegő, ekkor fordul a szívóhatás (főleg ha egy másik készülék is van a légtérben). Volt emiatt haláleset (egy kislány halt meg fürdés közben, mert kis légterű volt a fürdő, amiben egy átfolyós bojler üzemelt).
A légbeejtő miatt nem kell parázni ! Egyébként egy jobb gázérzékelő (co, Co2 kellene) kb felébe kerül a légbeejtőnek szvsz.
Előzmény: topikolos (29797)
topikolos Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29797
Értem, köszi. Tehát fulladástól nem kell tartani, viszont gondolom, egy szén-monoxid (?) érzékelő nem árt.
Azért ha már kicseréli az ember a nyílászárókat, a beömlő pont az ellenkező hatású...
Az az igazság, próbálom rábeszélni egy fűtés korszerűsétésre, dehát nem az én pénzem...

A termoszelepről esetleg valaki valamit? :)
Előzmény: monyesz (29794)
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29796
60 watt egy szabadon álló épületnél érvényes érték (ld. családi ház).
Ha egy panellakás nem épp a sarokra esik, akkor ennél kevesebb lehet, mert alulról-felülről, 3 oldalról fűtve van mondjuk.
Alkalmazd a szabályt helyiségenként, ha finomítani akarod.

Keresd meg a távhősöket, ők megmondják a radiátorok teljesítményét. Feltétlenül tetess fel az újakra termofejet
Előzmény: Robin-Hood (29795)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29795
"ha nincs hőszigetelés, akkor inkább az 50-60 watt/lm3 exhas értékkel szokás számolni" <-> "Nem hinném hogy panel esetén kell 60w-tal számolni, hiszen ott a szomszédos helyiségek jó része fűtve van." Akkor hogy is? :)

Első emelet, szélső lakás, csupán 1 fal közös félig az egyik szomszéddal, félig a lépcsőházzal. A nyílászárókat is rövid időn belül cserélni akarjuk, viszont a külső szigetelés nem (csak) rajtunk múlik. Akkor e 3 tényező (szélső lakás, műanyag nyílászáró, szigeteletlen panel) mennyi legyen a w/m3 értéke? Eleve érdemes-e számolni, merthogy azt olvastam a főtáv honlapján, hogy ugyanolyan teljesítményű radiátort kell cserélni. (persze ahhoz ki kellene a jelenlegit nyomozni). Összességében bennem teljes a kavar, most ott tartok, hogy ugyanakkor méretűek és kész. :-S

Szerintem sima szelep, ennek a termonak utánanéznek, köszi.
Előzmény: monyesz (29772)
monyesz Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29794
Ha parapetes (oldalfali kivezetésű) a konvektor akkor nem. De ebben az esetben is felléphet az levegő elfogyásának esete.
Én az átfolyós vízmelegítővel egy helysiégbe biztos tennék légbeejtőt. Tudomásul kell venni, hogy az égéshez oxigén kell és egy modern nyílászáró gyakorlatilag nullára redukálja a légcserét.

Megjegyzem, hogy ha ma akarna valaki egy ilyen rendszert, akkor ezt elő is írnák !
Előzmény: topikolos (29792)
Lacivill Creative Commons License 2008.08.02 0 0 29793
Az nem légtelenitő, hanem biztonsági/tágulási szelep. Ha több helyről is csak picit folyik, akkor gyanusan a bojler, ill. az ellátócsapok/vezetékeknél keresendő a hiba.
Előzmény: boka01 (29789)
topikolos Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29792
A másik:
Adott egy kicsi lakás, 1 szoba, elég régi konvektorral; ebédlő, átfolyós régi vízmelegítővel, kéménybe vezetve. A tulaj ki akarja cserélni a nyílászárókat, a fűtés/melegvíz rendszer cseréje nélkül. Jól gondolom, hogy ez elég veszélyes? Az egyik készülék "visszaszívhatja" a másik égéstermékét?
topikolos Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29791
Üdv!
Két kérdésem lenne.
Az egyik: az alábbi méretű radiátorcsapok helyére tudok valahogy termoszelepet szerelni? Van ilyen nagy méretben (a cső kb. 4 cm átmérőjű, 3/2" ?), vagy valami átalakítóval lehetne megcsinálni?
Who111 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29790
Ha van rajta nyomáscsökkentő szelep, akkor az ragadt be valószínűleg.
Előzmény: boka01 (29789)
boka01 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29789
sziasztok, villanybojlerrel, vagy vízmelegítővel kapcsolatban kérek segítséget. Hajdu 50 literes, ritkán és keveset használt, egyideje, ha kinyitom a melegvízcsapot alig vagy egyáltalán nem folyik a víz. ami jön az forró, de nagyon kevés. az elzárócsapokat néztem, nyitva vannak, nem hiszem, hogy vízköves lenne (1,5 éves). Próbáltam "légteleníteni", van rajta egy szelepl vagy valami amit kicsavartam (egy rugó van benne), de nem tudom mit kezdjek vele? Van valami ötletetek?
monyesz Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29788
Hát ha innen jön ez a gondolat, akkor rossz nyomon jársz.
Már a 60w is hm-hm ! A kazán méretezés meg ugye úgy történ (történik soxor mai is), hogy nincs 24kw-osnál kisebb, meg amúgy is kell a HMV miatt !
Magyarán itt nem beszélhetünk összefüggésről a radiátor teljesítmények és a kazánméretezés között.
Előzmény: halaloszto (29783)
memorix Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29787
a szomszédnak az van egyelöre minden évben karbantart...
Előzmény: babapiskotaa (29786)
babapiskotaa Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29786
Telekáron kapunk 110nm-es házat ( 2,3 M ) felújítás után viszont már minden olyan mint amit mi szerettünk volna. Kész házak itt 10M-től felfele vannak. + a szigetelés nagyon jó a vertfalnál. Neked rossz tapasztalatod van?
Előzmény: memorix (29785)
memorix Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29785
Elég felejtőssnek tünik ez a ház amit kinéztetek...gondolom a kényszer nagy úr....
Előzmény: babapiskotaa (29784)
babapiskotaa Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29784
Szia!

Sárosdon van a házikó Fejér megyében. Lakhatásia megvan ( bár még nem vettük meg, de úgy tudom ezzel nem lehet gond, elötte laktak benne)
Előzmény: Lacivill (29782)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29783
Hat nem is tudom.

Klasszikusan egy 100m2 kockahazban: 24kW kazan, ami nem is modulacios. A 60w/m3-bol sehogyse jon ki 18kW-nal tobb.

hmm. lehet hogy ott is mindig helybol kevesebb radiator volt mitn kazan??

vajk
Előzmény: monyesz (29780)
Lacivill Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29782

Település neve?

Lakhatásit kértek-e rá?

Előzmény: babapiskotaa (29781)
babapiskotaa Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29781
Sziasztok!

Most veszünk egy régi vert fau házat, amiben még nincs fürdőszoba. Ivóvíz szennyvízcsonk az udvarban.

Kell e szakember és engedély a rákötéshez, vagy megoldhatjuk magunk és csak át kell vetetnünk???

Haljuk ezt is azt is... Ha valakinek van infója erről kérem írjon! Köszönöm!
monyesz Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29780
De a radiátorokat hiába méretezed nagyobbra a kazánnál, együtt a legritkább esetben fognak menni nyitott szeleppel, akkor meg ugyanoda jutsz, mintha a kazán teljesítménye lenne nagyobb ! :)
Előzmény: halaloszto (29779)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29779
a radiatoroknak kell nagyobbnak lenni, nem a kazannak!!!!

ha a kazan nagyobb mint a radiatorok szumma, akkor nem tud egyfolytaban menni, tok feleslegesen akkora...

vajk
Előzmény: monyesz (29775)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29778
Hello!

1. ha tenyleg 12kW lenne a futesigeny, az annyit jelent, hogy -15 fokban egyfoljtaban fog menni a kazan. a melegvizcsinalas 20 perc, annyit kibirsz futes nelkul.

2. ha tarsashaz, akkor vannak falaid, amiket a tuloldalrol futenek! az csokkenti a hoigenyt. a 60w/m3 egy eleg regi okolszabaly, ha regi haz, passzolhat hozza. de a szomszed miatt egybol kicsit kevesebb...

vajk
Előzmény: micine (29774)
monyesz Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29777
Nem, a falak és födémek rétegrendje, a nyílászárók k-értéke, a szomszédos helyiségek hőfoka kell. Persze a méretek is kellenek.
Előzmény: micine (29776)
micine Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29776

Szia!

A válasz második részéhez gőzőm sincs, mintha kínaiul lenne. Én abszolút laikus vagyok.

Sajnos nem tudom, hogy ezeket az értékeket hogy kell számolni.

Mi kell hozzá? Radiátoros nagysága?Falvastagság? lm3?

Köszi

Előzmény: monyesz (29775)
monyesz Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29775

Mehet az egy árokban szerintem, de hogy egymástól mennyire azt nem tudom.

Amúgy meg ez is része a belső gáztervnek, az a mérőtől indul.

A 12kw-os kazán az ugye névlegesen 12kw, az SD mini asszem 11.4-et tud leadni. Ha már hasraütés, akkor a felső szintet többel, az alsót meg mondjuk csak 50-nel számolnám. De a kazán teljesítménynek még akkor is nagyobbnak kellelen lenni +10%-kal a radiátorokénál.

Igazából nem tudom mekkora gond lenne, mert ugye minden -15 fokra van méretezve.

Esetleg összehasonlításképp egy földszinti meg egy tetőtéri helységet ki kellene méretezni winwatt-tal és összehasonlítani az átalgszámítós értékkel. Ekkor látszódna mi a jobb, sőt akkor az alsó és felső szintre adódna egy aktuális lm3-re vetíthető érték, amivel egész jól lehetne számolni !

Előzmény: micine (29774)
micine Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29774

Köszi!

A 70 m2-es lakásnál a tervező úgy számolt, hogy m2 x magasság x 60. Így kaptunk egy 12180-as értéket, erre mondta, hogy szerinte elég a 12 kw-os kazán. Erre mondtam én, hogy mivel a tetőtér nagyon-nagyon szarul van szigetelve + nagyon régiek a nyílászárók + teljesen szigeteltetlen a ház, nem akarok fázni! Ráadásul lesz egy 120 l-es indirekt tárolóm is, amihez pluszban kell a kazánnak dolgozni (vagyis, ha jól tudom, amikor fűti a vizet, akkor nem megy a fűtés??).

Másik kérdés:

Társasházról van szó. Kerti mérőóránk 3 db lesz. Onnan kell elhozni a házig a saját, mért vezetékeket.

A kérdésem, hogy egy árokban lehet-e két gázvezetéket hozni (tarva kb. 30 cm-es távolságot a csövek között?, vagy mindegyiknek külön-külön kell ásni, és ha igen akkor mekkora védőtávolságot kell tartani?

Köszi

Előzmény: monyesz (29767)
halaloszto Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29773
szep dolog, robin-hood nickkel azon kuzdeni hogy hogyan lopd meg a lakotarsaidat.

amugy nem fog menni, mert pont van egy korrekcios tenyezo a radiator merete alapjan. tehat te egy 8m2 radiatorral 30 fokos radiatorfelulettel is kifutod a szobat. a mero azt meri, hogy egesz telen tok hideg volt a radiatorod. de amikor megallapitjak a korrekcios tenyezot, latjak hogy bazinagy radiatorod van, es jo nagy szorzot tesznek be neked.

vajk
Előzmény: Robin-Hood (29771)
monyesz Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29772

Nem hinném hogy panel esetén kell 60w-tal számolni, hiszen ott a szomszédos helyiségek jó része fűtve van.

Másik kérdésedre. Az az elzáró amit csavargatsz nem mindegy hogy micsoda ! Egy termosztatikus szelepet állítasz vele vagy éppen szűkíted a beáramló víz útját.

A termofej+szelep lezárja a radiátorba bemenő víz útját, ha elég meleg van már (és a maik elég gyorsan és pontosan működnek, pl. Heimeier). A másik megoldás estén csak kevesebb víz megy a radiátorba, ergo lassabban melegszik fel a helység egy bizonyos hőfokig.

Egyébként rossz úton jár az a fejed, ne a radiátor méretében gondolkodj, hanem a hőmennyiségben. Ha 24 fokot akarsz, akkor azzal akármekkora radiátor esetén is akkora hőmennyiségre van szükség (legfeljebb nagyobb radiátornál gyorsabb a felfűtés), ergo a mérce is ugyanannyit fog mérni. Igy nem lehet takarékoskodni ! Úgy lehet ha alacsonyabb hőfokra veszel vissza (ez 1 fokonként kb 4-5% hőmennyiség megtakarítást jelent), és/vagy kisebb a hőveszteség, magyarán szigetelsz.

Mindenképp termofej+szelep javasolt, akkor helyiségenként tudsz hőfokot beállítani, és megakadályozható a túlfűtés (akkor is melegít a radiátor, ha besüt a nap), ezzel megint tudsz takarékoskodni.

Előzmény: Robin-Hood (29771)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29771
Na szóval. A paneltömb, a radiátorok és a fa nyílászárók kb 20 évesek. Konkrét példa legyen a nappali, ez 5.2 x 4.3 x 2.6 = 58 m3. Mivel a szigetelés tényleg "régies" akkor 50-60-al számolva 2906,8 - 3488,16 W teljesítményű radiátor kell. Ez méretben 600 x 1500 - 600 x 1800. Namost a jelenlegi radiátor 600 x 1000 és ez elégnek bizonyult a télen. Létezik, hogy egy újabb radiátorból, ami elvileg jobb hőleadó képességgel rendelkezik majdnem 2x akkora kell? (Sajnos a jelenlegi teljesítményét nem tudom. )

Másik kérdés, hogy szeretném ha szobában 24 fok legyen. Tegyük fel hogy van egy 600 x 500-as radiátorom és mondjuk az elzáró 3-as fokozatban van így biztosítja a megfelelő hőmérsékletet. Gyakorlatban igaz-e, hogy ha lecserélem egy 600 x 800-asra, akkor mivel az nagyobb felület elég lesz 2-es fokozatba tekernem, hogy ugyanezt a hőmérsékletet elérjem? Konkrétan mivel a hőmennyiségmérő van a radiátoron azt akarom elérni, hogy "hidegebb" legyen - persze ugyanolyan hőmérséklet mellett - így kevesebbet mér -> kevesebbet kell fizetni.
Előzmény: monyesz (29759)
monyesz Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29770

Aha.

Egyébként egy csomó, egysősorban ügyfélkapcsolati dologban az Energia Hivatal normaidőket szab meg, ezeket számonkéri, statisztikát kell róla készíteni, sőt némelyik olyan, hogy a fogyasztónak némi kártérítés is jár. Mondjuk ezek nincsenek agyonreklámozva.

Előzmény: rferi (29769)
rferi Creative Commons License 2008.08.01 0 0 29769

Szerintem engem puhítottak. :))

A világon semmi sumákság nem volt a dologban, minden terv szerint készült, egy szimpla gázbevezetés, gázóraelhelyezés, cirkóbekötés volt.

A vicc az egészben az, hogy a gáz ott volt a lakásban már, mert az utcán régen rákötöttek, mivel minden teljesen jól volt elkészítve, lepróbázva.

CSak a gázóra nem akart megérkezni az istennek sem.

Előzmény: monyesz (29768)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29768
Az átvételhez kell a szerelő, vele egyeztetnek időpontot az átvevők. Szal a szerelőd miért nem akart átadni, mert mintha itt lenne valami bibi a történetben.
Előzmény: rferi (29765)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29767
Az elsőre jónak tartom a 12kw-ost, a másodiknál nem vagyok benn biztos. Sok függ a tetőtértől, az általában kiviszi a meleget rendesen. A 18kw jobbnak tűnik, de érdemes lenne számolni, nem hasraütni, a tervező mindenit !
Előzmény: micine (29763)
tifabian Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29766
Újabb kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz.Tud-e valaki valamit mondani a Westen Starmaster 240 kondenzációs kazánról?A régi házunkban sima Westen volt, minden gond nélkül.Mivel közel 100000 Ft-tal kerül kevesebbe, mint a többi kondenzációs, igy a felszabaduló pénzt egy tárolóba fektetnénk. Remélem van valakinek tapasztalata ebben. 
rferi Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29765

Az lehet, csakhogy én már februárban elkezdtem a bevezetés intézését, és építkezés nem volt.

Nálam akár jöhetett volna már júniusban is!

Ott állt a ház, a kémény, a fűtés, a cirkó, a csövek, minden.

Előzmény: monyesz (29764)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29764

Jah, úgy lehet számolni hogy szpetembertől az építkezések befejezése hirtelen megindul, és mindenki szeretne 1x-re gázt, na ez nem megy...

De ez nem alapja a jattnak.

Előzmény: rferi (29762)
micine Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29763

Szia Monyesz!

Megint újabb kérdésem lenne - már beszéltünk tervezővel + kivitelezővel, de több infót szeretnék több helyről begyűjteni.

Szóval:

1.) 55 m2-es tégla lakás, szigeteletlen, 25 cm főfal, új, műanyag nyílászárókkal, fűtött terület kb. 48 m2, belmagasság normál, átlagos (pontosan nem tudom).

Jó minőségű 12 kw-os kazánra gondoltunk - csak radiátoros fűtéshez - és ehhez egy pici kb. 50-60 l-es indirekt tárolót (de a tároló még nem biztos).

Szerinted is elég a 12 kw-os kazán - most ott tartunk, hogy Junkes lesz, de a márka még nem biztos.

2.) másik lakás: kb. 70 m2, szigeteletlen, 30 cm főfal, régi nyílászárók, két szint az alsó 40 m2-es a felső egy tetőtér kb. 25-30 m2, de a belmagasságot nem tudom megmondani a tetőtérben. Az alsó szinten kb. 2,6 m.

Gázkazán + indirekt tároló. A tervező és egy kivitelező is 12 kw-os kazánt javasolt + 80-100 l-es indirekt tárolót. (De szó volt 18 kw-os kazánról is). Melyik kellene?

Köszi

Előzmény: monyesz (29655)
rferi Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29762

Sajnos ez nem hit kérdése.

Ez leginkább emberfüggő.Ha a meos rendes, akkor nem játszik a jattra, és megelégszik a munkabérével.

Ha viszont mondjuk közeleg a  lánya esküvője, és kell rá vagy egy milla, akkor jóval nagyobb eséllyel elcsúszik az átadásod.

Ha ráadásul ez november tájékán történik, sokkal nagyobb affinitással nyomsz némi stexet a zsebébe, csak írja alá.

Én februárban kezdtem intézni mindent szándékosan hivatalosan és rendesen, de novemberben nem volt még gázórám, és csak egy aláírás miatt, mert elfelejtettem jattolni.

Előzmény: monyesz (29761)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29761
Többek között ezért sem szerelhet az átvevő. A kéményeseknél nem így van, és az tényleg hatóság. De nem hinném hogy egy kalap alá kéne venni a két társaságot.
Előzmény: rferi (29760)
rferi Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29760

Hát speciel magyarországon eléggé nagy divat lett az, hogy ha valakinek hatalom van a kezében akkor azzal erősen vissza is él.

A kollégámnál kijött a kéményseprő, és közölte, hogy ugyan a kémény teljesen jó, de itt addig nem lesz gáztüzelés, amíg ő nem épít egy új szerelt kéményt a cirkóhoz.

A lényeg az Ő-n volt, és az építésen.

A figura abban legalább "rendes" volt, hogy a jattért csinált is valamit, nem csak zsebredugta, és írta alá a papírt.

De igazából a meglévő bélelt kéménybe simán be lehetett volna kötni a cirkót.

Előzmény: monyesz (29724)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29759

1. A lakásod fűtése nem a radiátorok üzemeltetési idejétől lesz jobb, ami neked elsősorban az olcsóbbat jelenti, hanem a hőszigeteléstől, jobb nyílászáróktól.

Ha ezekben nem változik a helyzet, akkor ugyanekkor radiátorokat tetess fel (mármint teljesítményre).

3. Fentivel összefüggésben, ha nincs hőszigetelés, akkor inkább az 50-60 watt/lm3 exhas értékkel szokás számolni. Nyilván jobban szellőztetett helyiségekben többel, ami meg körbe van fűtve más helyiségek által (vagy a szomszéd lakásával határos) ott kevesebbel. De a mostani radiátorokból, ha eddig nem volt gond a teljesítményükkel, kellene kiindulni talán.

4. A radiátorok egy bekötő idommal szoktak csatlakozni a vezetékhez, ennek milyensége több dolog függvénye, de jobb ha keresel először szakembert és utána kezdesz vásárolni !

Előzmény: Robin-Hood (29758)
Robin-Hood Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29758
Sziasztok!

Fűtéskorszerűtésben szeretném a segítségetekek kérni. A lakásban (panel) 5 db radiátor van, a megadott méretekkel (lásd első kép). A mostani radiátorok körölbelül 20 évesek (lásd második kép). A következőket szeretném megtudni:

1.) Milyen típusú radiátor vegyek, aluminium vagy acél. Ami számomra fontos, hogy jobb hőleadó képessége legyen vagyis kevesebbet kelljen üzemeltetni, ugyanis fel lesz rájuk szerelve hőmennyiségmérő. A tartósság alapján pedig 20-25 év elég.

2.) Milyen márkát érdemes vásárolni? Eddig ezeket találtam:

- http://www.muszakidepo.hu/product_info.php?cPath=309_310_316&products_id=32101&osCsid=e58aedbb2ea741db79dce48df6cbf369
Neve: Demrad Radiátor 22 600*1000
Teljesítménye: 2.375 W
Ára: 15.900 Ft

- http://www.megatherm.hu/termektar2007/termektar.php?start=1
Neve: Star acéllemez lapradiátor DK 600*1000
Teljesítménye: 2.264 W
Ára: 16.465 Ft

- http://portal.d-eg.hu/content/view/26/41/
Neve: Dunaferr acéllemez lapradiátor DK 600*1000
Teljesítménye: 2.351 W
Ára: 20.831 Ft

- KERMI Therm X2. Erről semmit se találtam, teljesítmény, ár stb..., pedig jól hangzik a reklámszöveg (akár 25%-kal rövidebb felfűtési idő) :(

3.) Mekkora radiátorok kellenek? Azt olvastam, hogy légköbméterenként 30-50 wattal kell számolni a hőszigetelés és egyéb paraméterek függvényében. Ez alapján a nappli 1744,08 W - 2906,8 W és így a megadott radiátorok közzé esnek, akkor ugye az megfelelő?

4.) Az összes radiátornak azonos méretű a csőhöz csatlakozó mérete?

5.) Budapesten tudtok-e ajánlani szakembert aki lecserélné a radiátorokat?

Köszönöm a válaszokat!

Alaprajz

Régi radiátor
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29757

Aham, tehát Ariston cirkóhoz egy Tricox rendszer.

Ez egy nagyon jó rendszer egyébként, de mivel nem a kazánhoz gyártották

gyárilag, így kellhet tömítettség vizsgálat, amit a kéményesek csinálnak.

Ha meg már egyszer beleszólhatnak, akkor bele is fognak. :-)

Egyébként 1-2 hónapos a törv. módosítás, lehet, hogy beleestél a végébe.

Mindegy, az lesz a legjobb, ha ezzel az új törvénnyel leballagok az építési

hatósághoz.

Úgy néz ki nem úszom meg...

Előzmény: la_co (29756)
la_co Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29756

múlt héten vették át. tricox a kémény, komplett rendszert vettem hozzá. a kazán 29 kw ariston kombi cirkó.

mindent megpróbáltam, de csak így csinálta meg a gázos tervező és csak így vette át a kéményes. sajnos. a gázszerelőm már rugalmasabb lett volna:) ez miskolcon van egyébként.

Előzmény: Who111 (29755)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29755
Jah, és mikor lett ez a turbócső kidugva a tetőn?
Előzmény: la_co (29752)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29754
A kazán saját gyári turbócsövét használtad?
Előzmény: la_co (29752)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29753

"hanem egy tárolót a 12kw-os mellé. Mindenképpen ez a megoldás"

Teljes mértékben egyetértek!

Előzmény: monyesz (29749)
la_co Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29752
Ha a tetőn kidugsz valamit, az minden esetben kéménynek minősül, még a turbócső is, mint nálam. Oldalt nem engedték kivezetni, mert az az új módi, hogy ha lehetséges minden esetben felfelé kell az égésterméket kivezetni. Ez így 80 ezerrel került többe nekem...
Előzmény: monyesz (29745)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29751

Nem is tv, csak rendelet.

Előzmény: monyesz (29750)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29750

Na, ez így bíztató ! :)

Azért olvasd el a tv. szövegét eredetiben is, mert ez is csak kivonatolás...

Előzmény: Who111 (29748)
monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29749
"Másodpercenként 2,86 liter vizet megemel 1 fokkal. (4,2k fajhővel számolva.)

Ezt a 2,86 liter 1 perc alatt 171,6 literre nő, de még mindíg csak egy fokot emeltünk.

Ha a szabványos 13 liter/perc-el számolunk, akkor 171,6/13=13,2 fokot tud emelni.

Ez a nyári 15 fokos csapvíznél 28,2 fokos "melegvizet" jelent, télen 10 fokkal

hidegebbet."

Maradjunk abban, hogy mindenhol meg van adva a vízhozam (11-13 liter) és az ahhoz tartozó deltaT, ez alapján kell kalkulálni.

Ha valakinek több vízvételi helyen kell produkálni egy adott hőfokú melegvizet, akkor nem 24 kw-os kazánt kell venni, hanem egy tárolót a 12kw-os mellé. Mindenképpen ez a megoldás, mert a hőcserélős vízmelegítés sem tud a közelébe lépni az akár 60literes tárolónak sem !

Előzmény: Who111 (29739)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29748

Nem tudtam belenyugodni, és ezt találtam:

(2008-ban változott nemrég a rendelet)

http://www.petekingatlan.hu/hasznos-oldalak/torv-valtozasok

Főleg ez a kitétel:

Építési engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek:

...

-

• Napenergia-kollektor, szellőző, klíma és szerelt égéstermék-elvezető és szerelvényei, riasztóberendezés, villámhárító-berendezés, áru- és pénzautomata, kerékpártartó, szelektív hulladékgyűjtő, szőnyegporoló, sorompó, árnyékoló, növénytámasz, 10 m3 vagy annál kisebb űrtartalmú tartály elhelyezése.
  • ...
  • Előzmény: monyesz (29745)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29747

Sokadszor írom le, hogy a tervbírálat, és a MEO ingyenes ! Nem kért pénzt tőled ezért a szolgáltató részéről senki ! A tervező, akivel te vagy jogviszonyban és fizetsz a munkájáért, azon kéne elsősorban leverni. Csak mert a helyszínt ő ismeri például, onnan meg tudnia kell, hogy oda milyen mérő kerülhet ergo milyen szekrényt kell tervezni.

Ti beszéltek itt mindenféle jattolásról, noha azt mondom én is, hogy senkinek nem kéne semmit a másik zsebébe dugni, ha minden ügy tisztán a szabályok szerint bonyolódna.

Előzmény: halaloszto (29746)
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29746
    A belejavitast ertem. Nem o a tervezo. De ha rateszi a pecsetjet es alairasat, es ezert penzt ker, akkor ezert cserebe mit kapok? Mert ha semmit, akkor ez lehuzas. Ha meg valamit, akkor az a minimum lenne, hogy az a valami tartalmazza azt a reszt, hogy szol, hogy abba a szekrenybe nem fog beleferni az ora.

vajk
    Előzmény: monyesz (29744)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29745

Ha tetőn dugod ki akkor nem kell építési engedélyt intézni (mert nem homlokzat a tető).

Kéményvizsgálat ügyben eltérő álláspontok voltak az országban az egyes szolgáltatóknál. Nálunk azon a véleményen vannak, hogy mivel az elvezetés a gyári segédletek alapján valósul meg, és ott szabályozva van, hogy mi hány méter, mit hova kell és szabad, ezért nem kell külön kéményseprős papír. Talán a GMBSz már ír erről pontosabban, meg kéne nézned, meg a tervező úgyis kell hogy ismerje a helyi viszonyokat.

Előzmény: Who111 (29739)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29744

A G4-es gázóra nem pontos, csak azt jelenti hogy néveleges 4m3/óra teljesítményű kell oda. Hogy hőkompos-e azt az elhelyezése (külső-belső, ha külső falban van-e vagy szigetelt, stb.) dönti el.

És igen ez mind a tervező feladata lenne. Persze ha pontatlan, akkor vissza lehet küldeni a tervet, és akkor jön az anyázás, hogy szarakodnak. Most ne hogy azt mond hogy miért nem javít bele a bíráló - nem javíthat bele !

Megjegyzem a Tigáz a legvacakabb szolgáltató.

Előzmény: halaloszto (29737)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29743
    Bocsánat, a: "Ha a szerződés nem tér ki..." kezdetű mondat kihúzva...
    Előzmény: Who111 (29742)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29742

Részlet a TIGÁZ üzletszabályzatából:

A nem háztartási fogyasztók gázmérőinek, illetve mérési rendszerének tulajdonjogában a

földgázelosztó és a fogyasztó szerződésben állapodik meg. A gázmérő felszerelése,

üzemeltetése, karbantartása, hitelesítése és állagmegóvása - eltérő megállapodás hiányában

- a tulajdonos feladata és kötelezettsége.

Vedd elő a közüzemi szerződésedet, és nézd meg ki a gázóra tulajdonosa?

Ha te vagy (illetve a céged), akkor a te kötelességed.

Ha a szerződés nem tér ki erre, akkor a te kötelességed.

Ez Tigáz területre érvényes, de a többi is hasonló.

Pontos információért nézd meg a szolgáltatód üzletszabályzatát.

Előzmény: sylvanus67 (29740)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29741

Tudod én is csak utólag vagyok okos, mint a legtöbben. :-)

Igen, ez egy kicsit matematikus beszólás volt részemről.

(Frappáns, tömör, jó helyzetértékelés, ám a válasszal nem mész semmire.) :-))

Két vándor eltéved a hegyekben, találkoznak egy matematikussal:

-Jó napot! Meg tudnád mondani, hogy hol vagyunk?

-Eltévedtetek a hegyekben...

Előzmény: halaloszto (29738)
    sylvanus67 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29740

Tud valaki segíteni abban. hogy kinek a kötelessége a gázmérő hitelesítése?

Mert kaptunk egy felszólítást a gázműtől, hogy hitelesítsük.

Ja, nem mondtam, cégről van szó.

Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29739

Ezt 15 fokos vízre számolják.

ilyenkor már 41 fokos lesz a víz.

Persze a gyakorlatban egyetlen csapnál, zuhanynál sincs 13 liter átfolyás, csak ha

legalább két csap meg van nyitva. (Ekkor viszont kicsit több.)

Ebből a szempontból én is utálom az átfolyósokat, szerencsére csak még kb. 1 évig

kell elviselnem.

Adott a helyzet: Vége a vacsorának, megyek zuhanyozni.

Igen ám, de a vacsora maradék ott van a mosogatóban, el kéne mosni.

Hát az én asszonkám neki is áll... Én meg üvöltözök a fürdőszobából, mert a hangom

az jó...

Nah, most olvasom, hogy a 13 liter az a 28kW-osok adata.

A 24-es az csak 11 litert tud. (deltaté=35 fok)

Csak azt nem értem, hogy számolással ez 26,95kW-ot feltételez (a 11 liter/perc).

Úgyhogy ez is egy kicsit szépített adat... :-)

Más:

Az előzőekhez kérdezném tőled, hogy ha a turboparapetet a tetőn dugom ki, akkor

ezekszerint nem kell építési engedély, és kéményvizsgálat sem? Jól értettem?

Csak azért, mert most találtam egy helyet a cirkónak, ahonnan könnyű lenne

kitolni a parapetjét...

Előzmény: monyesz (29734)
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29738
    Ez most jol hangzik, de novemberben nem hangzott olyan jol.

vajk
    Előzmény: Who111 (29730)
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29737
    ott voltam. elmondtak, hogy falba sullyesztettbol csak a jutec szekrenyt fogadjak el.

a terven az szerepel, hogy G4 gazora megy bele.

utolag kiderult, hogy van a nem hokompenzalt es a hokompenzalt (ugynevezett usa) ora. az egyik szeles, a masik magas, es a csonktavolsaguk sem azonos. nekem a tervezo a nemkompenzalthoz valo szekrenyt tervezte be. siman elfogadtak. a terven egyertelmuen szerepelt a szekreny tipusszama, es a dimenzioi is millimeterben. mi a fenenek muszaki rajz a tervhez, ha egyaltalan nem is nezik meg, nem is ellenorzik? mi lett volna, ha valami vedotavolsag megsertese van ratervezve? szabalytalan de van rola pecsetes tervem?

vajk
    Előzmény: monyesz (29727)
    topikolos Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29736
    Ahol a cső bemegy,ott fürdőszoba van, szépen beburkolva, azt nem fogom szétbontani, ráadásul akkor a fürdőkád fölött 10 centivel menne a cső... mondjuk kapaszkodónak még jó is lenne... :)
    A járda nem gond, azt úgy is bontom.
    Még mindíg nem tudom, hogy ez a tervezés/óra le és felszerelés mennyibe szokott kb. kerülni, de ha lehet onkább kihagyom.
    Ha úgy teszem fel a szigetelést, hogy 2 perc alatt le tudom szedni, és a mögött van a cső, az miért nem jó?
    Előzmény: memorix (29731)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29735
    Spec ilyen esetekben fedezi a jatt az abszolut szabálytalan mókát. De ehhez ketten kellenek ám, mert valaki adja is a jattot nem csak elfogadja valaki !
    Előzmény: fefefe (29733)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29734

Akkor számoljuk ki, hogy mennyit is emel a 24kw-os kazán ? Dupláját, azaz 26,4 fokot ? Az még mindig csak 36,4 fok, épp hogy testmeleg ! Jó ez így !?

Utálom az átfolyósokat, szerencsére tárolósom van...

Előzmény: Who111 (29732)
    fefefe Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29733

eddig a legdurvább az én esetem volt (igaz, én személy szerint nem jattoltam, hogy a szerelőm hogy intézte, nem tudom):

szólt a szerelő, hogy holnap legyek ott, mert jön a meos, és hozzam ki a kazánt is,és szereljem addig fel (nem volt még zárható a kégli, ezért nem mertem kinn hagyni).

aztán másnap hajnalban hívott, hogy nem kell a kazán, minden át van véve, majd ha arra jár, az aláírt papírokatmegkapom.

nekem akkor nagyon jó és kényelmes volt, de azért durva, hogy úgy vesz át valaki valamit, hogy még meg sem nézi...

Előzmény: halaloszto (29703)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29732

Átfolyós rendszerben a legtöbb 24kW-os kazán 13 liter/perc melegvíz kapacitású.

Ráadásul ez a kapacitás úgy van megadva, hogy télen, ha 13/perc az átfolyás,

akkor csak egy borzongatóan "langyos" víz az eredmény, tehát zárni kell a csapon,

hogy rendes melegvíz follyon.

A 12kW-os kazán tudod mit tud?

Másodpercenként 2,86 liter vizet megemel 1 fokkal. (4,2k fajhővel számolva.)

Ezt a 2,86 liter 1 perc alatt 171,6 literre nő, de még mindíg csak egy fokot emeltünk.

Ha a szabványos 13 liter/perc-el számolunk, akkor 171,6/13=13,2 fokot tud emelni.

Ez a nyári 15 fokos csapvíznél 28,2 fokos "melegvizet" jelent, télen 10 fokkal

hidegebbet. Ha te ebben tudsz fürdeni, OK. Én nem próbálnám meg.

Ellenben, ha a 12kW-os kazánodban van egy 60L-es tároló, onnan egészen más a

leányzó fekvése. :-)

(A 24kW-os kazán ennek nyilván a dupláját tudja.)

Még egy eset lehetséges: Ha melegvíz készítésekor 30kW-ot nyom ki magából.

(Mert ilyen is előfordulhat.)

Előzmény: monyesz (29728)
    memorix Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29731

A gázvezetéket nem szabad a hőszigetelésbe belerejteni.

1. Kérj módosítást, gázterv, meonál óra leszerelés, módosítás, óra újra blombálás.

Javaslom a ház falától 15-20 cm jöjjön fel a cső (kiállás ) és kb 1 m -n menjen is be a házba ott menjen fel a cső. Igy a ház falát nem rondítja. Bent meg szerintem elfér.

Bukod a járdána javítást a tervezés diját, óra újra bomálást, belső furkálást.

2. A gáz órát érdemes lenne bent valahol elhelyezni vagy kint szekrény dobozban.

Előzmény: topikolos (29705)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29730

Én meg megmondtam volna nekik, hogy ha már jóváhagyták, akkor ugyan tegyék

már be azt a gázórát...

Előzmény: monyesz (29727)
    memorix Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29729
    Te válalod a fellelőséget és a pénzeddel fizetsz:)
    Előzmény: halaloszto (29726)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29728
    Miért kell melegvízhez 24kw !?
    A SD Renova Mini a 12kw-tal is képes melegvizet előállítani. A melegvíz készítés nem igényel 24kw teljesítményt, ez nem így működik !
    Előzmény: chucker (29725)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29727
    "mert a kibaszott terv elbiralok azt mondtak hogy csak annak a csokos cegnek a szekreneyt szokas elfogadni."
    Ez az urban legend körébe tartozik ! Ilyenkor kéne ott lenni - nem neked - a terveződnek (aki egyébként ismeri a tervbírálókat, átvevőket), nyilván nem lehet megvalósíthatatlan dolgokat előírni - ezt csak veled megetette a tervező !
    Mondjuk lakosságnál a 4m3-es mérő a szokásos, de mindenképp tíz alatt. Pontosan a terv adataiból kiderül, akkor meg olyat kell beállítani, amibe a 4-6-8-10 -es mérő befér.
    Előzmény: halaloszto (29726)
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29726
    A terv elbiralok elmennek a budos picsaba. Siman lestempliztek a tervemet, amin olyan gazoraszekreny volt tipusszammal merettel a legcsokosabb gyartotol, amibe kurvara nem fer bele a gazora. Es a meos is siman atvette, csak viccesen megjegyezte hogy kivancsi hogyan fog beleferni az ora. Ugy fert bele, hogy szetflexeltem a szekrenyt, ami 60ezer forintomba kerult, mert a kibaszott terv elbiralok azt mondtak hogy csak annak a csokos cegnek a szekreneyt szokas elfogadni.

En meg hulye voltam, es a terv szerint epittettem meg. Ha a szekreny vasarlasakor nem kiolvasom a tipust a lepecsetelt tervrol, hanem elmondom hogy a 20kerbe lesz, akkor a jo szekrenyt adtak volna.

Es tudod ki vallalta a felelosseget az egeszert? A tervezo, terv jovahagyo, gazszerelo, meos kozul? Mit tippelsz?

vajk
    Előzmény: monyesz (29714)
    chucker Creative Commons License 2008.07.31 0 0 29725

Sziasztok!

Ariston kazánokkal van valakinek tapasztalata? Konkrétan a Clas Premium kondenzációs kazánra lennék kíváncsi. Utána néztem már, bőven kiszolgálja a fűtést, a melegvízhez meg ugye kell a 24kW, tehát nem a teljesítménnyel kapcsolatos dolgok érdekelnének, hanem a megbízhatóság, zajosság, szubjektív vélemények.

Köszi

monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29724
    De ha nem kerül semmibe, akkor miért olyan nehéz elviselni ?
    Nemár !
    Szerintem ha nincs svindki, akkor nem kell félni a meotól. Nyilván ők is rugalmasak olyan témákban, amiben lehet. Nálunk segítőkészen állnak a dolgokhoz.
    Előzmény: Teaway (29723)
    Teaway Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29723
    Továbbra is azt mondom, hogy a meo csak nyűg.
    Előzmény: monyesz (29715)
    topikolos Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29722
    Köszi, akkor majd rákérdezek a gázszolgáltató emberénél.
    Előzmény: monyesz (29720)
    Teaway Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29721
    Igen, arra.
    Előzmény: topikolos (29717)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29720
    Természetesen kalkauláltak valamit árajánlatban, de ezt hiába írnám le, mert 3 éve volt. Tervezés nem volt szerintem.
    Előzmény: topikolos (29719)
    topikolos Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29719
    És a költségek? Nem kellett terveztetni, stb.? A gázszolgáltatónak mennyit kellett fizetni?
    Előzmény: monyesz (29718)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29718
    Attól nem igen lesz hőhid, kérdezz rá a szaktopicban. Ugye itt collos csőről van szó ?

A gázszerelés miatt a mérőt mindenképp le kell venni. Az elosztóvezeték azon részét kell lezárni, amin a te szerelendő szakaszod van.
    Az enyémet is így csinálták. A meglevő vezetéket levágták, beraktak egy darab csövet és vissza a vezetékdarab, ennyi. Asszem ez három helyen vágással-hegesztéssel járó móka volt. Időben nem sok.
    Előzmény: topikolos (29716)
    topikolos Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29717
    Mitől lesz szakszerű? Ha arra gondolsz, hogy rozsdátlanítás, aztán alapos, tartós festés, azt mindenképpen elvégzem, ha másra, akkor meg nem tudom mire gondolsz. :)
    Előzmény: Teaway (29709)
    topikolos Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29716
    Hogy értve kiugrasztattad?
    Gondolom ha megkeresem a szolgáltatót, hogy az egészet 10 centivel kijjebb kellene tenni, az sokba kerülne nekem, összességében...

A hőhíd ott jelentkezhet, hogy ha pl. mindenhová 15 centit teszek fel, oda meg csak 5 fér. Na mindenesetre akkor próbálok valami olyat kitalálni, ami roncsolásmentesen eltávolítható.

Köszi.
    Előzmény: monyesz (29707)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29715
    Te kinek fizetsz ? Kit bíztál meg a munkával ?
    Láttál már olyat hogy valaki ingyen megcsinált valamit amit más elrontott ? Mondjuk egy háztartási gép szerelésnél.
    MELLESLEG A MEO INGYENES !
    Előzmény: Teaway (29712)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29714
    1. Effektív lehet hogy nem szerel gázt, de nem kell tudni kócot tekerni ahhoz, hogy valaki a szerelés biztonságáról meggyőződjön. Másrészt a meo azt is nézi, hogy a jóváhagyott terv szerint készült-e a szerelés, ehhez megint nem kell naponta gázt szerelni.

2. Tévedsz ! Igenis hatósági jogköre van, mert bizonyos esetekben köteles megtagadni a szolgálatást, sőt megszakíthatja azt ! Lásd mérő levétele, ha a belső hálózat veszélyes.

3. Ebben is tévedsz ! Nyilván a személyes felelősség úgy valósul meg, hogy először a szolgáltató, akit képvisel, az áll jót minden esetben. Aztán munkajogi felelőssége van a dolgozónak, tehát kirúgják mondjuk. De a felelősség máshogy néz ki, ha valaki jattért elnéz egy tudott szabálytalanságot - az már büntetőjogi dolog lehet. Persze a jattot adó oldaláról is...

4. Ehhez nem tudok hozzászólni, de a villanyosok sok területen a gyevi bíró szintjén vannak. és ez nem biztos hogy jó.

Érdekes, sok fogyasztó szeretnén ha nem csak a biztonság szempontjából vennék át a szerelést, hanem hogy jó-e a rendszer használhatóság szempontjából.
    Sokan reklamálnak utólag, hogy a túlméretezett kazán, rossz a radiátorméretezés, stb. miatt miért nem szóltak a terv elbírálás során ? De erre ugye az a válasz, hogy ez már nem kompetenciája a szolgáltatónak, nem lehet az !
    Szal érdekes dolgok vannak ám néha !
    Előzmény: halaloszto (29711)
    Teaway Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29713
    Olyan meg nincs, hogy rossz kötés.

Ha rossz a kötés, kijavítom, de törekedek rá, hogy elsőre jó legyen. Csak jó kötést adok át.
    Előzmény: monyesz (29710)
    Teaway Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29712
    "A meós meg nyilvánvalóan tudja mi a gázszerelés"

Marhaság!
    Ha tudja, akkor csinálja is meg!
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29711
    Azert ezzel tudnek vitatkozni:

1. nem biztos hogy tudja a meos hogy mi a gazszereles. hiszen o nem szerel gazt. lehet hogy szerelt, de az regen volt (mas volt a technologia akar), es nem is biztos hogy valaha szerelt.

2. a meos nem hatosag. hanem a gazszolgaltato embere. ha lenne egy fuggetlen hatosag, sokkal kevesbe nezne ki az egesz furan. (lasd meg kemenyseprok)

3. elvileg ha jovahagyja, ove a felelosseg. ezt kell megfizetni. ennek ellenere soha nem veszik elo a papirt hogy ki volt a meos, amikor valaki meghal.

4. a villanytol is meg lehet halni, attol is leeghet a haz. megis a villanyszerelo a sajat meoja, es ove a felelosseg.

vajk
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29710
    Hát érdekes lenne, ha valaki a saját munkájáról állítana ki minőségi bizonyítványt. Szerinted lenne olyan aki nem írná alá a saját melóját ?
    Gondoljunk már bele, hogy itt egy rossz kötés miatt, akár egy ház is felrobbanhat, és nem eccerűen elázik a pince. Ezért hatóságilag biztosítja a törvény, hogy mások biztonságban legyenek - ennek nem vitatnám el a jogosságát !
    A meós meg nyilvánvalóan tudja mi a gázszerelés, és nem egy irodakukac...
    Előzmény: Teaway (29708)
    Teaway Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29709
    Ha mégis úgy döntesz, hogy beépíted a szigetelésbe, előtte azért fessed le szakszerűen.
    Teaway Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29708
    A szerelő miért nem lehet egyben meós? Elvégre ő tudja, hogy mit és hogyan szerel, illetve hogyan kell szabályosan szerelni.
    Előzmény: monyesz (29704)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29707
    Mivel ezek a csövek vizsgálatra szorulhatnak, nem burkolhatod le őket a GMBSz szerint, csak ha az bontható amit oda raksz. Hogy 'bajod' lehet-e belőle, azt nem tudom, szerintem sok más dolguk is van a gázosoknak, de ha hozzá kell nyúlni valami miatt, akkor bizony a szigetelést zokszó nélkül le fogják szedni szvsz.
    Én kiugrasztattam a csöveket, hogy aláférjen a szigetelés.
    De nem hinném hogy jelentősége van a csöveknek a hőhidképzésben, ha valamennyi szigetelést alá tudsz rakni.
    topikolos Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29706
    ...csövek...
    topikolos Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29705
    Sziasztok!
    Szigetelés topikban már feltettem a kérdést, de úgy látom itt vannak a gázzal közvetlenül foglalkozók.
    Szóval ha jó vastagon szigetelni akarom a házat, akkor kicsit útban lesznek a gázcsöveg. Ki nem hagyhatom, mert pont a hőhidakat (is) szeretném megszüntetni.
    A kérdésem, hogy le lehet-e takarni az alább látható csövet, vagyis körbeburkolni szigetelővel? Az órának meg csinálnék valami szigetelt dobozt.
    Másik amire gondoltam, hogy amennyivel lehet, alámegyek a szigeteléssel a csőnek, aztán fölötte megoldom valami leszerelhető módon egy plusz réteggel a szigetelést. Igaz, ekkor kiemelkedne a fal síkjából, de azt meg kialakítom valalami díszítésfélének.
    Ha leburkolom, lehet valami hátrányom belőle?

monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29704

Akkor le merem írni, hogy nálunk ilyen nincs ! Céges, GPS-szel ellátott autókkal járnak.

A MEO egyébként nem csinálja a nyomáspróbát, hanem ellenőrzi, nem feladata megcsinálni a munkát (azért te fizetsz a szerelőnek), hanem annak megfelelő minőségéről kell meggyőződnie, mert a gáz veszélyes üzem.

A jatt ilyen alapon egy mocskos dolog... :(

Előzmény: halaloszto (29703)
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29703
    Hat, en olyanokat lattam ebben a temaban, ami gyomorfordito, de mukszik.

- a meosert be kell menni az irodaba, kivinni a helyszinre meg visszavinni.
    - a meos semmihez nem nyul, a nyomasprobat a szerelo csinalja, a meos ranez a muszerre es kesz.
    - a meos szabin volt aznap amikorra igertek. a fonok kiadta a munkalapot masiknak, de az nem volt hajlando kijonni, mert a "Sanyi bacsi meloit a Gyuri szokta atvenni, en nem veszem at" Gondolom a szerelonek kialkudott tarifaja van a gyurinal, es ha az idegen meos megcsinalja, akkor bekavar a penzezesnel...
    - az atvetel arrol szolt, hogy megbeszeltek hogyan tanul a gyerek, hogy kapnak a halak, hogyan volt a multkori autoosszetores. es mellette felkezzel odanemnezve kitoltottek a papirokat.

vajk
    Előzmény: monyesz (29701)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29702

Én sem tervezem a jattolást, de hallottam a gázszerelő haverjaimtól, igaz ők pesten

szerelnek. Állítólag volt olyan, hogy a saját kocsijával kivitte a helyszínre, megvolt

a jatt, megvolt az átadás, azután vitte a köv. helyre, ahonnan a másik szerelő

vitte tovább.

Jah, közben megjegyezte, hogy nem reggelizett még, ezért bevitte a mekibe is

egy körre.

Azt mondta, ha legközelebb kezdené csak gázmeós lenne... :-)

Bár ezzel a faszival olyan a kapcsolat, hogy ha azt mondják neki, hogy másnapra

legyen ott a gázóra, akkor a gázóra ott van.

Előzmény: monyesz (29701)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29701

Má megint mi ez a jattolás a gázmeóért !?

Kinek-minek-milyen címen kell pénzt adni a meóért ? Rendes terv és kivitelezés esetén ne tessék már zsebbe dugdosni, úgyhogy mikor ez felmerül mindig az jön elő, hogy milyen szabálytalanságot kell elfedni !?

Előzmény: Who111 (29700)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29700
    Csak az engedélyekre számolj 100-at, plusz a jatt a gázmeósnak.
    Előzmény: nagytibi (29697)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29699

A millához van közelebb.

Nekem egy cirkó vétel (188e) és felrakás másik helyre, mint az előző, lesz kb.

400e HUF-ba engedélyekkel és még szűken számoltam.

monyesz Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29698

Kérdés hogy ez milyen lakás és milyenek a kémény lehetőségek. Manapság gázkészüléket csak bélelt (10-12eFt/m) kéménybe lehet kötni, a tervezés mondjuk 40-50ezer. Cirkó olyan 200ezertől van alsó hangon, tárolós melegvízzel +100eFt. A továbbiak nehezen becsülhetők a csövezés hossza és anyaga, a radiátorszámok és méretek, valamint a kiépítési és helyi viszonyok és egyedi igények miatt.

De egy millert nyugodtan számolj rá kéménnyel együtt.

nagytibi Creative Commons License 2008.07.30 0 0 29697
    Sziasztok!

Lakásvásárlás előtt állok és nem nagyon értek a fűtéshez, de azt látom, hogy a kiszemelt 97 nm-es lakáshoz (3,8m-es belmagasság) nem elég egy Héra, így valami olyan átalakításon gondolkodok, amivel egyenletesen lehetne az egész lakást fűteni (pl. cirkó).
    Tud valaki egy hozzávetőleges árat mondani, hogy ez mennyibe kerülne? Ilyenkor milyen költségek merülnek fel (kazán, csövek, kéménybélés)? Legalább nagyságrendileg: 100 ezerhez vagy 1 millióhoz van közelebb?
    monyesz Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29696
    Nem, építész tervrajz kell ! A jóváhagyás kellhet a gázterv mellé. Kéményseprő papírt nálunk nem kérnek, de hallottam már hogy máshol igen (bár talán a GMBSz most már egyértelműen kezeli ezt) - kérdezz rá a gépész terveződre !
    A parapet védőtávolságai megtalálhatók a tervezési segédletekben.
    Puhatolódz az építési hatóságnál, meglátod mit mondanak, de ne légy nyuszi... ;)
    Előzmény: Who111 (29695)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29695

Köszi a választ, azokat nálunk se szeretik.

Oldalkertre lenne kivezetve, egy Junkers-t ajánlott az ismerős gépész, a saját gyári

parapetjével. Az említett fal 7m-re van a kerítéstől, a szomszéd házfala meg 3m-re

ugyanattól a kerítéstől. Tehát gyak. 10m-re van a két ház oldalirányban egymástól.

Tehát akkor azt mondod menjek be a ép. hatósághoz és kérdezősködjek?

Ilyen esetben úgy hallottam nem kell kéményseprő szakvélemény, illetve csak egy

tervezői nyilatkozat kell a kéményeseknek. Igaz ez?

Ha építési engedély kell, akkor kell valami tervrajz gondolom. Vagy ez a gázterv

alapján megy?

Előzmény: monyesz (29692)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29694
    Hát elvileg nem, gyakorlatilag meg majd meglátod.
    A szobatermosztát helyén esetleg kell változtatni.
    Előzmény: Házas (29693)
    Házas Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29693
    Radiátoros gáz cirkó rendszernél ugye nem lehet gond a túlméretezett fűtőtest, amennyiben thermoszeleppel van szerelve?

Csak azért kérdezem, mert utólagos hőszigetelést tervezünk, és ettől nyilván jelentősen meg fog változni a hőigénye a háznak - ekkor nem kell feltétlenül lecserélni a fűtőtesteket, ugye?
    monyesz Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29692
    Hi !
    Mivel építási enegedély köteles a dolog, az pedig önkormányzati hatáskör, gyak úgy szabályozzák, ahogy akarják. Másrészt ha nem az utcafrontra néz akkor én igazából nem látom értelmét a tiltásnak (még esztétikailag se, mert hadd nézzek amit akarok ha nekem úgy esik jól !).
    Amúgy ez egy teljesen elfogadott füstgáz elvezetési mód !
    Felénk (ami más lehet mind nálatok) úgy hallottam a parapetes kon vektorokat nem szeretik.
    Előzmény: Who111 (29687)
    Henfry Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29691
    Szevasztok. Van egy vegyestüzelésű kazánom amit össze szertetnék kötni a zárt fűtésirendszerrel, amit egy turbós( 24KW) falikazán működtet. Mekkora, és milyen hőcserélőt kellene beiktatni? A keringtetést is meg kellene oldani valamilyen vezérléssel-nem? Van-e valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata? Esteleg fénykép, stb.
    Henfry Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29690
    Szevasz Forby, nekem is Duval túrbós kombi kazánom van. Minden hiba nélkül működik, 4 éve. Egyszer már ki is takarítattam...de mivel nagyon egyszerű és praktikus az összeállítása, én is megtettem már. Előtte egy C21-es-em volt, akkor le is lett szigetelve a ház 5cm-es hungarocellel. Így a következő télen 500m3 volt a spórolás!!
    Előzmény: Forby (29689)
    Forby Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29689
    sziasztok, nemsokára felújításba kezdünk, tegnap reggel járt kint felmérni egy szerelő. A Saunier Duval kombi fali turbókazánokról van valakinek minőségi tapasztalata? Köszi:)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.29 0 0 29688
    Akkor jól tippeltem, ajtócsere az első köszönöm szépen :) "Hamarosan" neki is fogunk kivésni a bejárati ajtót :))))) Logikusan még az ősszel.

Padlófűtést én imádom, ha majd valaha lesz hőszivattyúm, ezazmiegymás akkor milyen jól fog jönni :) Persze nem az elavult 18 éves gázkazánnal kell fűteni de ha nem muszáj a kazán már kibír 1-2 évet nagyon nem cserélném le., én nem tervezek 20 évre gázzal...

Minden más megoldásnál meg ideálig a padlófűtést de ezek a hülyék (előző tulaj) azért egy hőcserélőt betehetett volna... Persze akkor elfelejtheti a vegyestüzelést.

a padlófűtés lassúságára és kezelésére egy átfagyoskodott tél és horror gázszámla alatt jöttem rá (kútfej), 2007-ben egyharmaddal kevesebb gázszámla (!) ugyanazzal a házzal, és nem meleg, de 20 fok feletti hőmérséklettel kihúztuk a telet.
    Előzmény: monyesz (29686)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29687

Kérdés a hozzáértőkhöz:

Van egy kétlakásos családi ház Lke-2 övezetben.

Szeretnék egy turboparapetes kombi cirkót felszereltetni, mert idáig a két lakást

külön-külön cirkó fűtötte nem valami gazdaságosan.

Úgy hallottam manapság nem nagyon engedélyezik a parapetet turbós készülékeknél.

Mi az igazság?

monyesz Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29686
    Előzetesen, minden számolás nélkül: a felesleges filtráció szüntesd meg. Sajnos az egész probléma kezelése egyben célszerű, egyébként csak rövid ideig lehet csak a nyílászárók vagy csak a falak hőszigetelésével eredményt elérni (mármint aminek nincs káros következménye).
    Egyébként nem értem minek kellett ide padlőfűtés, egy sima radiátoros felelt volna meg a célnak jobban.
    Előzmény: zordonC3 (29685)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29685
    Persze, nyugodtan, nem sürgős. Alul a rétegrend egyszerű:

borospince + szerelpőakna, 10 centis szerelőbeton (garázs 4 autónak, benne a vegyestüzelésnek és gázkazánnak kazánház), felette már a béléstestek látszanak, felette 2 cm kőzetgyapot (talán), azon a fűtéscsövek, 10 centi beton, flex ragasztó, 9mm vastag járólap.

A földszint (nappali) mennyezete ugyanezzel a megoldással van megoldva (tehát két lakott szintű a ház, mindkét szinten csak padlófűtés van, tehát a földszintet felülről alulról padlófűtés fűti az emeleten padlófűtés van ugyanezzel a rétegrenddel. A födémet írtam, külső sátortető csak cseréplécezés, kátrányos vízzáró furnérlemez, nincs másképp szigetelve (mivel a szigetelés a padlásra van lefektetve a vízszintes tetőgerendák közé és felé, felette fűtetlen és szigeteletlen a padlástér, nem használjuk, nem járható de tervezek rá pár centi faforgácslemezt hogy legalább mozogni lehessen.

igen, tömör téglából épült a ház, kisméretű tömör téglából, sajnos helyenként ismeretlen nem tömör hanem lyukacsos 30-as tégla van, de csak helyenként, egyszerűbb tömör kisméterűvel számolni (az a fajta, ami túl van égetve és még szeget sem lehet beleverni annyira kemény)

ablakok két rétegű (levegő töltetű) 18 éves de nagyon jó állapotú bukónyíló sofa ablakok, nappaliban 150x150!!! 4 db!!!, emeleten 120x120-asok vannak. Összességében földszinten 4db150x150, 1db120x120, 1db 100x150 egyedi méretű sofa, wc, konyha 50x50-es sofa

emeleten 120x120-as ablakból van 6 db.

bejárati ajtó cserés, használhatatlan, másnál ilyen a közfal ajtaja, hőszigeteletlen

szóval borzalom veszteségeim vannak, főleg a padlófűtés miatt, ezért kérdeznélek szakemberként hol kezdenél neki mert pénzem nincs végtelen rá :)
    Előzmény: monyesz (29683)
    papugaja Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29684
    Üdv mindenkinek!

Földszintes házunkban eredetileg gravitációs rendszerű központi fűtés volt, vegyes tüzelésű kazánnal. Úgy 25 éve le lett cserélve gázkazánra, ami mára meglehetősen megfáradt, ráadásul a vastag csövek sem kedveznek ennek az összeállításnak.
    Rövid távú tervem az, hogy újra egy vegyes kazánt állítok üzembe, aztán pár év múlva következik egy komolyabb átépítés, de addig sem a gázra megy el a gatyám. Az új kazán aztán szolgálhat az átépített házban is.
    A kérdésem az, hogy a vegyestüzelésű kazánhoz szükséges-e keringető szivattyút beiktatni, és ha igen, hogyan?
    Hogyan lehet biztosítani, hogy szükség esetén továbbra is működjön gravitációs üzemmódban, hogy a kb. 2" körüli csövek átmérője sehol se szűküljön le túlságosan?
    A mechanikus huzatszabályozón kívül van-e mód valamilyen szabályozásra?

monyesz Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29683

Segítenék, de ma már nem fér bele az időmbe, holnap nemigen vagyok gép előtt...

Egy-két anyag biztos hiányzik, azokat keresnem kellene, szal ha neked nem sürgős akkor tudom megoldani.

Nem írtad a nyílászárókat ! 30 centi tömör tégla hogy értendő, kisméretű tömör téglából van rakva, nem b30-as blokkból ? Szintek közötti födém és az aljzat rétegrendje is kell.

Előzmény: zordonC3 (29679)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29682
    Nézz szét a Purmo cég weboldalán, műxik magyarul is, hátha találsz megoldást.
    Előzmény: rpinter (29680)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29681
    Szegélyfűtésnél fehér / világos falnál szép hamar szép koszos lesz alul a légáramlás miatt.
    Előzmény: rpinter (29680)
    rpinter Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29680
    Szia,

és pl. ahol nincs hely a radiátornak, javasolt-e a szegély fűtés. Természetesen a padlófűtés mellett.

Ennek kiépítése kb. mibe kerülhet ( 2 X 2 m)?
    Előzmény: Peugeot67 (29648)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29679
    nekem is segítesz? két szint, szintenként 100m2, belmagasság 2x260, fal 30 vastag tömör tégla, kívül öt centi vmi nemesvakolat? (tudom tudom eps kéne sok rá)

tető rétegrend (ferde síkon)

betoncserép (bramac),
    lécezés,
    légrés (5 cm),
    kátrányos furnér,
    NINCS LÉGRÉS,
    vadiúj solflex tükrös légáteresztő vízzáró fólia (anyagában szellőzik)
    15 cm közetgyapot (10 cm + 5 cm keresztbe hogy ne legyenek hőhidak),
    solflex tükrös tél fólia,
    2 cm légrés (gipszkarton profilok miatt)
    2x9.5 gipszkarton
    parafa 2mm

vízszintes tetősík rétegrend (padlás "alja"), tetőtér mennyezete (felette szabad szigeteletlen padlás a furnérlemezzel)

10 cm üveggyapot (keresztbe a gerendákon, 18 éves poros sz*r de nem ázott)
    10 cm kőzetgyapot
    furnérlemez a gerendákon alulról
    párazáró solflex tél
    2 cm légrés
    2x9.5 gipszkarton
    festék.

Milyen sorrendben kezdenétek a hőszig felújításnak? Eps?

A ház 1991-ben épült

padlófűtés mindenhol, sima sátortetős, kis kutyaól.
    Előzmény: monyesz (29677)
    bist1 Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29678
    köszi.
    Előzmény: monyesz (29667)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29677
    Figyu, írj egy rétegrendet ide, én meg mondok rá egy számot, csak írj már konkrétumokat, mert topogunk egy helyben !
    Előzmény: Pikkolo^^ (29676)
    Pikkolo^^ Creative Commons License 2008.07.28 0 0 29676

A panel nem csak 15 centis vb fal, 3 rétegből áll.

Közben én elirtam, az U az a hőveszteség, nem a hőátb. tényező.

Előzmény: Gyurco78 (29671)
    balinvadasz Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29675
    Sziasztok!

Egy viszonylag kis munkara keresek futesszerelo szakembert. Adot egy SD EcoSy kondenzacios kazan, harom padlofuteses es sok radiatoros korrel. Jelenleg az eloremenobe vezetekbe egy termoszelepen keresztul lesz visszakeverve a visszatero ag, de ez a megoldas az elmult telen nem valt be, mert a hoigenyt jelentkezesekor nem csak a szukseg koron kapcsolt be a kazan (hol a radiatorok voltak tul hidegek, hol a padlofuteses helyeken volt tul meleg). Ehelyett szeretnek egy kevertkori modulos megoldas, ahol ket fuggetlenul vezerelt kor van (Immergas DIM ABT-t neztem ki).

Jo lenne meg augusztus folyaman megcsinalni, mert szeptemberben jon a gyerekunk, es felek, hogy akkor mar nem fogunk tudni ilyesmikkel torodni.

Ha tudtok ilyen mestert, irjatok legyszi maganban.

Koszi,

Gergo
    Gyurco78 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29674
    Nyitott ablaknál fűtéshez esetleg jók lehetnek ezek a számok :)
    Előzmény: monyesz (29672)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29673
    Radiátro méretezési táblázatban én 80/70-et láttam referenciaként ha jól emléxem, de talán kérdezd meg a távhőt, ők mennyivel dolgoznak.
    Szóval két képlet kell, jó-jó értettem...
    Előzmény: Pikkolo^^ (29670)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29672
    Most mondjam azt hogy én is sokallom ? :) Szerintem sem kell ennyi, illetve én sem annyivel számoltam. ;)
    Előzmény: Gyurco78 (29669)
    Gyurco78 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29671
    Benne van ez is a táblázatban, amit monyesz belinkelt...15 centis vasbeton fal, 3,18 W/m2K
    Előzmény: Pikkolo^^ (29670)
    Pikkolo^^ Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29670

Tudom hogyan kell számolni, engem a k érdekel, ami már U. 5 perces feladathoz amihez kell 2 képlet nem szükséges winwatt. Sajnos sohasem mértem a víz hőfokát így nem tudom miből induljak ki.

Előzmény: monyesz (29659)
    Gyurco78 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29669
    Kösz, jó ez a táblázat, nem is nagyon lőttem mellé...

Viszont ez a 8-10/órás légcsereszám nagyon brutális teljesítményeket hoz ki...Biztos kell ennyi? Fürdőszobára mindenütt 4-5-ket láttam példa számításokban.
    8-al számolva majdnem 2 kW jön ki a 3,5 nm-es fürdőszobára.
    Előzmény: monyesz (29666)
    Novi1 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29668

A kérdés milyen hőfok szabályzót vásároljak.

Üdv!

Én ezt használom két éve megbízhatóan: http://www.computherm.hu/letoltes/093.pdf

Novi  >;-))

Előzmény: bist1 (29664)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29667
    Alapvetően nem a programozhatóság határozza meg egy szobatermosztát 'jóságát', hanem a pontosság, hiszterézis, stb.
    Aztán van analóg és digitális vezérlésű, az analóg az 3 vezetékes, míg a másik csak 2. Gondolom neked digitálisra lenne szükséged (ezt megnézheted a kazán leírásában), ezek közül a Honeywell, a Siemens és a magyar Beryl az ami itt a fórumon jól forgó márkának számít. Nézd meg és válassz ezek kínálatából megfelelőt.
    Előzmény: bist1 (29664)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29666
    Ezen a linken találsz adatokat:
    http://www.dryviteger.hu/hoszigeteles_htmls/ajanlott_nikecell.html

200ezer körül az SD Renova Minije adódik lehetőségnek.

Jah, légcsereszámok:
    fürdő: 8-10
    zuhanyzó, WC: 10-15
    főzőkonyha: 15-20
    Előzmény: Gyurco78 (29665)
    Gyurco78 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29665
    Üdv a fórumlakóknak!
    Lendő lakásom hőszükségletét próbáltam kiszámolni, ez egy 47 nm-es, régi (majd 100 éves) házban van, kb. 50 cm-es főfalakkal. A szobákra 50-65 W/m3-es hőkarakterisztika adódott, viszont a fürdőszobára 144 W/m3, a nagy légcsereszám miatt (5), ez vajon reális érték? Az egész lakás hőszükséglete 7 kW-ra jött ki, ez nem tűnik kirívónak.

Amúgy mennyi lehet a k érték ezekre a falakra (50 cm-es falat 1,4-re vettem, 30 cm-es válaszfalat 1,8-ra).

És végül...egy "szokásos" 24 kW-os kombicirkónál van gazdaságosabb, de nem sokkal drágább megoldás a fűtés+HMV-re (gondolok itt 12 kW-os kazánra + indirekt tárolóra, 200 ezer forint alatt)?
    bist1 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29664

Sziasztok. kérném a segitségeteket.

A most felujitott házunkba uj gázkazán lett beszerelve

Westen quasar 24 kw-os.

A házunk 80nm-es és radiátoros fűtésű.

Nem akarok semmi extrát a szabályozásban, programzásba.

A kérdés milyen hőfok szabályzót vásároljak.

Köszi a választ.

sjohn Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29663
    www.langor.hu
    Előzmény: subcy (29661)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29662
    A netről letöltött változattal lehet radiátort méretezni (asszem a d-ég-ről van meg nekem). Igazából sok mást tud még, ez csak egy funkciója és talán nem is a leglényegesebb.
    Előzmény: zordonC3 (29660)
    subcy Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29661

Nekem is hasonló termosztátot kellett szereznem. Nekem a megoldást a kétfunkciós Siemens vagy Honeywell termosztátja jelentette. Nem olcsó (20k), de egy készülékben két különböző érzékelő van. Nekem is kellett egy ami indít és kellett egy másik ami zárt...

Más:

hol kapok régebben kapható merülő kazán hőmérő órát, ami a hüvelyes és ha meghibásodik nem kell leengedni az egész vizet? Mindenhol csak azt a fajtát látom, ami nem hüvelyes...

Köszi

Előzmény: Athes (29584)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 29660
    Állandóan Winwattra hivatoztok de a demó ehhez elég vagy vegyem meg?
    Előzmény: monyesz (29659)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29659
    Ha pontosan akarsz méretezni, akkor először is tanuld meg használni legalább a WinWatt programot. Az be fog kérni minden szükséges adatot. Egyébként amit leírtál, abból csak az ökölszabály alapján lehet hőveszteséget és szükséges radiátorteljesítményt számolni (de még ahhoz is kevés igazából).
    Nem tudom milyen tanácsot vársz, de szerintem a távhő előremenő/visszatérő vízhőfokát neked kéne tudni...
    Előzmény: Pikkolo^^ (29657)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29658
    Bocs, nekem a Radal név nem mond semmit, amúgy kösz a felvilágosítást, most már ezt is tudom.
    Előzmény: Pikkolo^^ (29656)
    Pikkolo^^ Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29657

A kérdés még mindig adott, mert nem az ökölszabályok érdekelnek, nem fűtésszerelő szakmunkás vagyok.

Pikkolo^^ Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29656

Irtam, hogy Radal radiátorok voltak fent, tehát alumíniumos az alap rendszer. Egy egyszerű kérdést tettem fel, nem kell magyarázni a hidraulikai ellenállásról és ismét említeni az öntöttvas radiátorokat.

Előzmény: monyesz (29631)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29655
    Saunier Duval, Termomax, meg talán a Biasi. De erről mindig inkább szerelőket érdemes kérdezni.
    Előzmény: micine (29654)
    micine Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29654

Kedves Monyes!

Köszönöm a gyors választ!

Időközben változott a fűtéssel kapcsolatos felállás.

Most ott tartunk, hogy lesz egy 24 kw-os falikazán a fürdőszobába és a közelében egy 120 l-es indirekt tároló. Mindkettő D-ég márka.

Mi a véleménye(tek) a D-Ég zárt égésterű kazánokról? Vagy milyen elfogadható áru márkát tudtok még ajánlani, amihez indirekt tárolót lehet csatlakoztatni? (Az árak is befolyásoló tényezők, de rosszat nem akarok pl. Baxi - azt mondják, hogy azt ne!)

Köszönöm

Előzmény: monyesz (29632)
    bbnet01 Creative Commons License 2008.07.26 0 0 29653
    Sziasztok !

Szeretném átmosni a rendszeremet. Gondoltam slaggal kinyomni belőle mindent. Ez eddig OK. 2 körös a fűtés, a primeren radiátorok, másikon padlófűtés. Kérdésem, hogy a padlófűtést is mossam-e, vagy azt inkább ne bántsam. (fűtésével nincs gond, inkább csak amolyan "karbantartás jellegű" tisztításra gondoltam)

Valamint, hogy kell-e valamilyen tisztítószer, vagy adalék amikor csinálom, vagy amikor feltöltöm a rendszert a végén ?
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29652

Szia zordonC3!

Miért nem építesz be a padlófűtés osztó-gyüjtő elé egy termosztatikus keverőszelepet ami a visszatérőböl visszakever és így állandó 40-45C fokos vizet tud adni a padlóba ennek az ára kb10000-15000ft mig egy hőcserélő+szivattyú+tágtartáj az kb 30000-40000ft.

Üdv :Csaba

Előzmény: zordonC3 (29650)
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29651

szia joevagyok!

A HMV fűtéskőrbe szoktunk beépíteni visszacsapó szelepet méghozzá az előremenő oldalra a szivattyú után az esetleges gravitáció miatt így nálad is ajánlott mivel a HMV tároló lejjeb van mit a kazán.

Üdv : Csaba

Előzmény: joevagyok68 (29646)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29650
    Aláírom, nálam 2x100 m2 csak padlófűtés van, nappali akkora hogy három (nagy) körre van osztva. A padlófűtéssel 1-2 fokot tudsz emelni NAPONTA, viszont ha nem fűtesz annyit is csökken csak vissza, akkor is ha +10-ről -10-re esik vissza a hőmérséklet... Egyenletesen kell fűteni, erre én is rájöttem, 30% gázt spóroltam azon hogy a korábbi 2e Ft-os (egytized fokra érzékeny) termosztátot 3e ft-os (fél fokra pontos) termosztátra cseréltem, így nem kapcsolgatta 20 percenként a kazánt...

Nekem különben (ami nagy hiba) nincs hőcserélő, a kazán hője direktben megy bele a fűtéskörökbe, és a kazánon egy termosztát (meg 50L puffer) kapcsolgatja ki-be a gázt (sajnos nem kondenzációs hanem 18 éves sz*r) , de még így is egész élvezhető, mert kb 4-6órát megy, utána 18-at nem, majd újabb 4-6 órát megy egyfolytában ami azért (mivel a lángmagassága nem állítható ugye) ennél a megoldásnál gazdaságos.

Amire nem jó csak padlófűtés, hogy estére jó meleg legyen a fürdőszobába, "nappal meg nem vagyunk otthon, minek menjen"... Na ezt felejtsd el, hiába kapcsolod le nappalra, nem lesz hidegebb (éjszakára is max 1 fokkal), de nem is megy feljebb.

Viszont a padlófűtés mellett szól pár dolog: hőszivattyú, napkollektor, stb direktben rá tud dolgozni mert előre menő vízhőfok max 40 fok (nálam), más 45-öt mond.
    monyesz Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29649
    Tegyük hozzá, hogy a mai kazánvezérlési (külső hőmérséklet alapján) és a kondenzációs technika mellett nem gond a hőcserélő nélküli kiépítés sem.
    Viszont ajánlott a gondos tervezés és méretezés, valamint a tapasztalt és jó kivitelező. Szerintem a mai anyagok (ötrétegű csövek) mellett könnyű összehozni egy jó rendszert.
    Peugeot67 Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29648

Szia!

>Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a gazdaságosabb: padló vagy radiátorfűtés?
    Nos, én nem vagyok szakember és nem is tudok választ adni a kérdésedre, de leírom az elmúlt majd 10 éves tapasztalatomat.

Jelenleg csak a házunk alsó részét lakjuk, ez kb. 70-80 m2. Csak kizárólag padlófűtés van. Az elmúlt 10 év alatt azért voltak durva hidegek is, de nem volt probléma a fűtéssel. Csak a fürdőszobában van egy - kiegészítő - törölközőszárító-radiátor, ezt többnyire fürdés előtt 1-2 órával szoktuk megnyitni.

A padlófűtés lassan reagál az "igényidre" a betonréteg hőfelvétele vagy -leadása miatt. Ebből következően nem igazán szabad, avagy érdemes tekergetni(össze-vissza) a hőfokszabályzót. A padlófűtés akkor működik optimálisan ha 1 valamilyen hőmérsékletet kell tartania.

Fontos:

1 - Egy kör ne legyegy nagyobb 20 m2-nél! (de akár 15 m2-re is lemehetsz)

2 - Használj huzagolt csövet, lehetőleg O diffúzió védettet, de ha ezt drágállod, nem gond, vegyszerrel le lehet kötni az Oxigént.

3 - A fűtőkör és a csőkör közt legyen hőcserélő elem. A normál kazánok tönkremennek alacsony hőmérsékleten. A padlófűtéscsövek tönkremennek magas hőmérsékleten, ráadásul ez egészségtelen.

Ha még egyszer építkeznék, megint padlófűtést csinálnék.

Üdv: Zsolt

Előzmény: rpinter (29636)
    Peugeot67 Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29647

Szia Csaba!

>Klímás boltban kapsz 18x1 vagy 22x1

Igen, ilyesmit én is találtam.

>de lehet kapni a metaloglobusznál is

Bakter! Erről teljesen elfelejtkeztem! Pedig nem egy mai cég! Köszi!

>cu-technik nél a 13.kerületben.

Köszi megnézem.

Üdv: Zsolt

joevagyok68 Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29646

Sziasztok!

Szeretném megtudni, hogy szerintetek falikazán + indirekttároló kombináció esetén kell-e, lehet-e, szoktak-e visszacsapószelepet tenni a tárolóhoz a fűtővíz körébe ?

Kérdem ezt azért , mert a most nálunk beüzemelt Ecosy + Drazice kombinációnál- a tároló a fürdő alatt a pinecében van kb 4 méterre- azt vettem észre , hogy a fűtés visszatérő cső egészen a kazánig visszamelegszik.Pontosan nem tudom a hőmérsékletét , de kb 35 fokos lehet.

Lehet, hogy gravitációs úton megindul a keringés a tároló hőcserélője és a kazán hőcserélője között ? Hisz a HMV előnykapcsolása miatt a váltószelep alapból arra van nyitva.

Érdemes lenne 1 visszacsapó szelepet berakni a tároló fűtés visszatérő ágába ?

Köszi

Athes Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29645
    Viszont tényleg nincs olyan, hogy na legyen 3 fokkal melegebb, vagyis azt csak másnapra tudja :D (35 foknál)
    Előzmény: Athes (29644)
    Athes Creative Commons License 2008.07.25 0 0 29644
    Nálunk sok helyen csak padlófűtés van, és eddíg elég volt (2 tél, de egyik sem volt "igazi"). 35 fokos vízzel nyomtam, nagy hidegben 40-el, de nem ment sosem 12 óránál többet.
    Előzmény: Csaba110 (29640)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29643
    De van ahol olyan alacsony a hőveszteség, hogy a padlőfűtés is elég lehet (ez alól esetleg a fürdő lehet kivétel).
    Előzmény: rpinter (29639)
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29642
    bocs de nem véletlenül 3240W!!! mert nem mindegy .
    Előzmény: losjo (29641)
    losjo Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29641

Tisztelt Pikkolo .

alapterület szorozva belmagasságal szorozva 60

Pl.: 5 x 4 -es szoba = 20 m2

bel . magsság   = 2,70

60-sa szorzó ( k.b ) 22 ˙C

20 x 2,70 =54 / légköbméter / x 60 = 3240 KW

3240 KW 600x1400-as radiátornak felel meg

Előzmény: Pikkolo^^ (29620)
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29640
    Igen  elvileg.Én így szoktam csinálni ha padlófűtést is kérnek . A radiátor előremenő gerincből veszem ki a palófűtés osztó betápját és oda rakok be egy termosztatikus háromjáratú szelepet ami a 70cfokos előremenő vízből csinál 40Cfokos vizet Így mikor már felfűtötte a lakást akkor a padlófűtésnek már csak temperálni kell így a kazán is csak ritkábban kapcsol be.
    Előzmény: rpinter (29639)
    rpinter Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29639
    Minden helyiségbe, ahova padlófűtést tervezünk, akkor kellene oda radiátor is?
    pl. nappali, konyha
    Előzmény: Csaba110 (29638)
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29638
    Igen a radiátor fütés hamarabb kezd el fűteni mint a padló de mikor a radiátorban a víz kihült és nem fűt akkor még a padlófűtésed még meleget áraszt magából mivel a beton amit a padlófűtés felmelegített nehezebben hűl ki ezért szokták kombinálni a kettőt a radiátorokra termófejet raknak így ha már a padlófűtés elkezd fűteni akkor a termofely" kikapcsolja" a radiátort.
    Előzmény: rpinter (29636)
    Lacivill Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29637

Ha nincs lakásonként hőmennyiségmérő, akkor szerintem csak ugyaolyan fütőértékű radiátorra cserélhetnéd le.

Legalábbis pár éve még nagyon szigoruán vették, ha távhős a lakás. Ha egyedi a társasház fütése akkor meg akármi is lehet.

Előzmény: Pikkolo^^ (29630)
    rpinter Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29636
    Üdv!

Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a gazdaságosabb: padló vagy radiátorfűtés?
    A padlófűtésnél állandó hőmérsékletet kell biztosítani, a radiátor meg a bekapcsolás után hamarioan fűt. Nem így van?
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29635

Szia Pikkolo!

Körül kell nézni a szomszédokná hogy ott milyen radik vannak felszerelve mert ha nagyobb részben alu radiátorok vannak akkor nekedis alu radit kellene felrakni mert az acél kilukathat a pontkorrozió miatt. Radiátorok elé rakhac fel termószelepeket de csak ugyanakkorát mint a bekötő cső pl:ha a radi bekötő csöve 1" akkor a termoszelep is 1"legyen és így tovább így nem változik drasztikusan a hidralikája a rendszernek. Amúgy tapasztalat szerint régi paneloknál a szivattyút kicsit tulméretezték anno a keresztmetcet csökkenés előfordulása véget.

Üdv :csaba

Csaba110 Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29634

Szia Peugeot 67!

Klímás boltban kapsz 18x1 vagy 22x1 rézcsövet de lehet kapni a metaloglobusznál is talán itt olcsobb egy kicsit vagy pesten a cu-technik nél a 13.kerületben.

Üdv:Csaba

Előzmény: Peugeot67 (29628)
    Athes Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29633
    Szívókát tud valaki eccerűen méretezni? Mekkora lehet az én barátom?
    Előzmény: Athes (29624)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29632
    1. Egész pontosan a nem folyamatos használattól romlik el hamarabb (sok ki-be kapcsolás) ! Egy átfolyós bojler teljesítménye mondjuk 11l/perc, ez két komoly vízvételi helyen kevés lehet.
    2. Nem látok kivetnivalót a választásodban.
    3. Ha jól emléxem a H-mod alacsonyabbra képes modulálni fűtésnél, olyan 4 kw környékére, de nézd össze az adataikat és kiderül...
    4. A két szint hőmérséklet vezérlését két fűtési körrel, mindkettőre termosztáttal lehet megoldani, a termosztátok ebben az esetben egy-egy motoros szelept is vezérelnek. De ezen kívül én javaslom hogy termofejeket tegyetek a radiátorokra, akkor helyiségenként szabályozász is lhet csinálni. A termosztátok elhelyezését pedig jól meg kell gondolni.
    Előzmény: micine (29629)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29631
    A radiátor a tied, ez eddig OK. De beleavatkozol egy megtervezett rendszerbe, aminek számolták a hidraulikus ellenállását mondjuk.
    Az alut erősen kerülném, mert korrózióra hajlamos ha valahol réz is van a rendszerben - nem is értem miért kellene alu radiátor ? Nem olcsóbb a sima acélnál, minek ebbe rakod a pénzed ?
    Szerintem a távhősök meg tudják mondani, hogy mekkora értékűek a régi öntöttvas radiátorok (magasság és tagszám ismeretében).
    Pikkolo^^ Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29630

Simán működik a dolog, a radiátor a lakó tulajdona. Azt csinál vele amit akar.

Radal radiátorok vannak fent, néhol már kicserélte acélra az előző tulaj. Én most mindet kivágnám és alut tennék minden szobába. Pont emiatt kellenek azok az értékek amiket kérdeztem.

Előzmény: monyesz (29621)
    micine Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29629

Sziasztok!

S.O.S
    Segítséget szeretnék kérni tőletek.

1.) Véleményeket szeretnék kérni, hogy egy átfolyós kombi gázkazán megfelelő-e (nem kondenzációs), ha a fürdőszobai mosdót + zuhanyzót is szeretném működtetni vele. Hallottam olyan véleményeket, hogy az átfolyós kazán azért nem jó, mert rövid az élettartama a folyamatos napi használattól. Ez valóban igaz lehet?
    2.) Illetve, milyen márkájú kombi gázkazánt tudtok ajánlani. Én Saunier Duval-ra gondoltam 24 kw-osra. (A lakás szigeteletlen kb. 30cm falakkal, régi nyílászárókkal, két szintes az alsó 40 m2 a felső kb. 30 m2.)

3.) Mi a különbség a Duval THEMA Classis F25 E és Duval THEMAFAST F 25 E-H-mod között?
    4.) Szeretném úgy működtetni a fütésrendszert, hogy külön-külön lehessen szabályozni az alsó és felső szint hőmérsékletét.(nappal lent vagyunk, éjszaka az emeleten.) Ezt milyen módon lehet megtenni.
    A lakásban csak radiátorok vannak.

Válaszokat előre is köszi.

Peugeot67 Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29628

Sziasztok!

Napkollektor tervezéséhez-készítéséhez keresek huzagolt rézcsövet 18*1 vagy 20*1 méretben. A neten nem nagyon találtam. Egyáltalán forgalmaznak ilyet?

Üdv:

Peugeot67

Athes Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29627
    Hagyományos módon van letekerve, az osztóig az ellenállás majdnem 0 (28mm-es cső, 2-3m) Erre gondoltál? Eddíg egy 25-60-as volt, ami most máshova kell. Ez a legkisebb fokozaton is jó volt szerintem(!), a 25-40-es pedig majdnem annyit tol 3. fokozatban. Csak gondoltam megkérdezem a nálam okosabbakat is. Nos? :)
    Előzmény: rferi (29626)
    rferi Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29626

Ezt méretezni kell, ez ne menjen hasraütésre!

Sokat számít a csövek ellenállásában még az is, hogy mennyi kanyar van benne!

Akkor lesz csak drága, ha ez nem jó, és venni kell egy nagyobbat később!

Előzmény: Athes (29624)
    Athes Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29625
    Szerintem 1-2 hét, és meglesz a cucc :)
    Előzmény: rferi (29623)
    Athes Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29624
    Szivattyúval kapcsolatban is kérdeznék. Szerintetek elég egy 25-40-es 3+5 (külön vezérelt, tehát min. 3, max 7) 90m-es padlófűtéskörhöz? Viszonylag sokat menne, és ha elbírja, akkor ezt választanám a kicsi fogyija miatt. Az inteligensek nagyon drágák (nekem).
    rferi Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29623

Hajrá! :))

Eredményekről beszámolni! :)))

Előzmény: Athes (29619)
    eger.jeno Creative Commons License 2008.07.24 0 0 29622
    Köszömöm !
    Előzmény: Csaba110 (29606)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29621
    Működik hogy saját szakálladra cserélj radiátort !? Hm-hm, egy hidraulikus rendszerben ez nem biztos hogy következmények nélkül megy.
    Egyébként én sokat nem számolgatnék. Ha öntöttvas radiátorok vannak, akkor egy ez egyben cserélném, esetleg valamivel kisebb méretre, mert valamivel jobb a hatásfoka talán a mai lemezradiátoroknak. Ha lemezradiátor van fenn, akkor meg azonos méret mehetne szvsz. De termofejekkel mindenképp, mert azokkal megakadályozhatod a túlfűtést (amit ugye megfizetsz) !
    Előzmény: Pikkolo^^ (29620)
    Pikkolo^^ Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29620

Saját lakásomban cserélnék radiátort, 1972-s panel épület. Milyen k értékekkel számoljak ill. távfűtés esetén milyen hőfoklépcsővel?

Amikre gondoltam: ablak 3, külső fal 1, tetőfödém 0,7

Hőfoklépcső pedig: 70/50

Ha valakinek van tapasztalata akkor kérem segítsen.

Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29619
    Jó ötlet. Egy tartályban mérném, azt hiszem 6-os hüvelyek vannak benne. Kis szerencsével belemegy. Holnap utánanézek. Köszönöm, hogy spórolsz nekem.
    Előzmény: rferi (29618)
    rferi Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29618

Szerintem ha veszel két, villanybojlerbe való hőfokkapcsolót, darabját 1600.-ért, az jó lesz neked!

A vízhőfokot akarod mérni, de gondolom rézcsövön.

Azt meg széepn odafogatod kívülről, és kensz közéjük hővezető pasztát, amit a tranzisztorok alá kennek az elektronikások.

Ilyen pasztát kapsz párszázért bármelyik elektronikai boltban (nem számtech boltban, ott drágább!!).

Előzmény: Athes (29613)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29617
    Megnéztem őket, köszi. Ezekkel találkoztam is. Találtam 4eFt-ért termosztátot gépész boltban az előbb, azt hiszem, inkább akkor nem forrasztok.
    Előzmény: zordonC3 (29616)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29616
    de ezek csak sima termosztátok nem tudom milyet keresel de érdemes szétnézni (max 150 fokig jók asszem)
    Előzmény: zordonC3 (29615)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29615
    10 perc alatt hármat is találtam, ebből kettő vezetékes érzékelős...

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMVZNVVZVVkZKUFlXeFdNdz09&pid=Vkd0U2NtVlZPVVZWVkZaUFlXeHJPUT09

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMVZNVVZVVkZKUFlXeFdNdz09&pid=Vkd0U2NrMVZOVFpTVkZKUFlXdHJPUT09

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMVZNVVZVVkZKUFlXeFdNdz09&pid=Vkd4U1FrMUZPVlZWVkVKUFpXdEZPUT09

zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29614
    remélem lesz nekik. Nem vagyok a reklámemberük, de pár érdekes dolgot már vettem tőlük az évek alatt. Persze pár gagyit is, de ha kifogja az ember...
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29613
    Ha kikeresed, megköszönöm, hátha úgy olcsóbban kijövök. Első pillantásra a két termosztát 15eFt lenne, ez kicsit visszavett a lendületből.
    Előzmény: zordonC3 (29609)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29612
    Most már csak vívhőmérős termosztát kell. Ide sajna nem jó a csőtermosztát. A relés részt viszont meg tudom csinálni az otthoni kincseládából :)
    Előzmény: zordonC3 (29610)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29611
    Sőt! Van is otthon relém, ami 2 külön kört húz meg, abból szerintem meg is tudom csinálni :) Nagyon köszönöm még1x!
    Előzmény: rferi (29605)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29610
    Az ötlet jó, de ugye ő vízbe akarja lógatni azt a bizonyos termosztátot, vízhőmérsékletmérős termosztátok már nem két fillérek... Majd kiderül.
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29609
    ugye nem telefonon hívtad fel őket? Mert Gizike biztosan nem tud... Mindegy, este kikeresem neked a katalógusból oszt' :) d*g*ljenek meg, remélem nem mondok hülyeséget, utánanézek. Tuti hogy van építési kit-jük (doboz nélkül, csak áramellátás kell neki, de van szerintem marékban zacsiban is minden alkatrésszel csak be kell nyomkodni a panelba esetlen összeforrasztani)
    Előzmény: Athes (29602)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29608
    ha nem jutsz előre írj ide és kikeresek neked a nagy, ezer oldalas katalógusukból termékkódot csak nem érek ma rá, de lehet este igen
    Előzmény: Athes (29596)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29607
    Mekkora királyság! Köszönöm szépen, megyek reléért.
    Csaba110 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29606

Szia 4

Vannak ötrétegű csőhőz gyárilag lehajtott radiátor kiállások ezeket csak bekell vésni a falba megadott magasságra és utánna mikor kész a lakás a radiátort felkell szerelni rá . Létezik az oventropnak egy szerelő konzol amit felszerelsz a falra ás annak a roppantojába szereled be a csöveket nyomáspróbázni lehet utánna és mikor kész a szoba csak a radiátort kell felszerelni rá.

Üdv :Csaba

Előzmény: eger.jeno (29579)
    rferi Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29605

Egészen pontosan két termosztát, meg egy segédérintkezős mágneskapcsoló vagy relé kell.

Az alsó hőfokú termosztát  kikapcsoláskor meghúzza a relét, aminek van öntartó segédérintkezője, ami fixre behúzza őtet. Ezt az öntartó áramkört a felső termosztát kapcsolója tudja bontani.

Működés: alsó szint alá süllyed a hőfok, ekkor termosztát átkapcsol, és meghúzza a relét, ami úgymarad azután is, hogy megindul a vízhőfok emelkedése és az alsó termosztát emiatt old.

Emelkedik a hőfok egészen addig, amíg a felső át nem kapcsol, és ezzel oldja a relé öntartó áramkörét.

Előzmény: Athes (29602)
    rferi Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29604

Ha nem találsz semmit, vegyél két ócó termosztátot.A két termosztáttal, meg pár relével megoldható, hogy az alsó bekapcsolja, a felső meg kikapcsolja a cuccost.

A két termosztátot aztán olyan hőfokra állítod, amilyenre akarod, ezzel a hizsterézist állítgathatod.

Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29603
    Nálunk pl a konyhában volt egy olcsó ikeás csaptelep, félig nyitott állapotban 2 szobával arrébb felébredtem :(
    Előzmény: Infomaker (29601)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29602
    A Conrad nem tudott segíteni. :(
    Előzmény: zordonC3 (29595)
    Infomaker Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29601
    Gyerekek ez csaptelepfüggő? Nemtuttam :DD

nekünk Sanimix van (kínai gondolom), az is zúg ha félig van nyitva.
    Előzmény: Athes (29599)
    halaloszto Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29600
    A gazosok viszont kerni fogjak a kemenyesek papirjat...

egy jo helyi gazszerelo tudni fogja mi a durges.

vajk
    Előzmény: Who111 (29592)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29599
    Kínai csaptelep? (Nekünk is van egy - brutál)
    Előzmény: mallecka (29598)
    mallecka Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29598
    Szerintetek mi okozhatja azt, hogy amikor az alattunk levő lakásban a fürdővizet engedik, akkora zaj jött fel hozzánk a csöveken, hogy 2 éven keresztül azt hittük, hogy valami idióta 2 percig húzza le a wc-t valamelyik felsőbb emeleten.

Zajos lehet a csaptelep?

(Amikor a felsőbb elemelteken engedik a vizet, akkor nem is hallani szinte semmit. Pedig a víz akkor a mi szintünkön is "átmegy".)

(10 emeletes panel)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29597
    A kéményseprőpapírhoz nem csak a méretezés kell, egyébként is ha már megbontod az áthelyezés miatt, akkor az egy másik kémény.

Árak tekintetében a tigáz honlapja a mérvadó vagy hívd fel őket. Én 7000-re saccolok egy menetet. Gáztervre meg egy huszast, de ha jókedvében van, a fél évvel ezelőtti terv készítője tán olcsóbban is megszámítja.
    Mert ha jól értem fél éve lett a rendszer megcsinálva. Kicsit sűrűn változnak a viszonyok nálatok, és az bizony sokba kerülhet ! :)
    Előzmény: Who111 (29592)
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29596
    De, azt modta, ilyent nem szokott csinálni :( Megpróbálom a Conradot.
    Előzmény: memorix (29594)
    zordonC3 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29595
    www.conrad.hu, nekik vannak ilyen cuccaik, ez itt a reklám helye :D Na viccet félretéve szerintem a weblapjukon (szokás szerint sz*r) nincs kint minden termék, de ha .de vagy .com véggel nézed akkor már találsz, és Mo-n is termékkóddal tudsz rendelni.

Kicsi ócsó nemdrága ez utóbbi a Conradra nem jellemző bár ahhoz képest hogy relével összerakott páratartalom kapcsolót 4, azaz 4e Ft-ért kaptam kompletten (csak a tekerentyű gombot kellett rábarkácsolnom)...

De szétnézhetnél szakboltokban is
    Előzmény: Athes (29593)
    memorix Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29594
    Eszedbe sem jutott, hogy gépészhez forduljál segítségért?
    Athes Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29593
    Ez a szabályzás kérdés tényleg ilyen kemény dió, hogy senki sem tudja? :(
    Who111 Creative Commons License 2008.07.23 0 0 29592

Köszi, ez rettenetesen hangzik. :-(

Most vagyok túl egy hozzáépítésen, tudom miről beszélek sajnos.

Most már csak az árak érdekelnének, ha valaki kb. tudja őket.

Füstelvezetés ugyanaz marad, fél éves kéményméretezésem van rajta.

Tehát, mennyi szokott lenni Tigáz területen:

-Az óra levétele.

-Az óra visszakötése

-A nyomáspróba (Ha azt is a szolgáltató végzi, bár ezt asszem a szerelők.)

Másik pénzkérdés:

-Mennyire számíthatok a gázterv esetében ebben az esetben?

Előzmény: monyesz (29591)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29591
    Kell !
    Rossz esetben leveszik a mérődet.
    Tájékozódj innen: www.gmbsz.hu

Az hogy egy készüléket áthelyezel a következőkkel szokott járni:
    - füstelvezetés megváltozik (kéményeprőt be kell vonni a dologba, papír kell tőle a megfelelőségről)
    - készüléket csatlakoztatni kell, amihez ki kell építeni az új helyen a csatlakozást, azaz hegeszteni kell a hálózatot (ez önmagában már tervköteles), de ezt csak levett mérő esetén lehet elvégezni (azt meg csak a szolgáltató teheti meg), amit persze vissza is kell rakni és plombálni (szintén zenész)
    - mivel meg lett bontva a hálózat, nyomáspróbázni kell

Hirtelen ennyi...
    Előzmény: Who111 (29590)
    Who111 Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29590

Most gyorsan egy kérdés, amíg figyeltek. :-)))

-Meglévő gázkazán áthelyezéséhez kell-e gázterv?

Konkrétan megfogom a cirkómat, és a meglévő szerelt kéményével együtt

átteszem egy másik helyiségbe.

Így kikerülne a lakótérből.

Ha kell, akkor mi történhet, ha nem kérek hozzá?

Who111 Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29589
    Létezhet...
    Előzmény: Teaway (29588)
    Teaway Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29588
    Fűtőszálhoz 55-ös kulcs??
    Vmit nagyon benéztél...
    Előzmény: la_co (29587)
    la_co Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29587

Heeelp!

Azt hiszem inkább ide tartozik a téma.

Villanybojler fűtőszálját hogy a fenébe tudom kicsavarni??? Jobb vagy balmenetes? 55-ös kulcs kellene rá... nekem csak 46-os van így egy méretes csőkulccsal próbálkozom, de meg se nyekken. Tele van vízkövel, szerintem vagy félig:), de gyorsan be kellene üzemelnem, mert pénteken leveszik a gázórámat a szerelés miatt és kellene melegvíz a pár napra...

monyesz Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29586
    Lapradiátorok esetén nem emléxem ekkora különbségre, a tied valami spéci lehet.
    Előzmény: eger.jeno (29585)
    eger.jeno Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29585
    Köszi a választ.
    Nem alsó bekötésű, mert a radiátorok árának - nem biztos hogy jól emlékzem - 50 % lett volna az alsó bekötés. / jogos lenne a kérdés, hogy akkor miért vettem meg /

Jenő
    Előzmény: monyesz (29582)
    Athes Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29584
    Termosztátsegítségre lenne szükségem. Valami olyasmi kellene, ami pl. 35 foknál bekapcsol, 60 foknál kikapcsol. Hogy tudom ezt megoldani? egy puffertartályt szeretnék vele fűtés vezérelni.
    Előzmény: Athes (29548)
    Athes Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29583
    Könnyen lehet, hogy nem volt megfelelően begipszelve, és a tekeréskor elengedte a cucc. A fal másik olgalán tudsz vizsgálódni, ha folyásgyanús. Elrepeszteni azért kell erő, ha óvatos vagy, ez nem jellemző.
    Előzmény: xdartx (29578)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29582
    Most mi érdekel ? A falban a fordulás vagy a radiátor bekötő idom ? Előbbi a 'mester' dolga, utóbbi meg egy olyan idom amibe a cső és a szelep is be lesz hajtva, és persze csatlakozik a radiátorhoz.
    De ha már a padlóban megy a cső, akkor miért nem alsó bekötésű a radiátor
    Előzmény: eger.jeno (29581)
    eger.jeno Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29581
    Nem alsó bekötésű, és nincs benne a szelep.

Akkor ha jól értem, bevésve a falba a megfelelő magasságig, és oda kell tenni egy olyan idomot (sarok) ami kiáll a falból ?

Jenő
    Előzmény: monyesz (29580)
    monyesz Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29580
    Felállás lehet a padlózatból és a falból is. Mindkét esetben alsó bekötésű radiátor kell. Mondjuk én a falból felállást választanám.
    Nem tudom van-e különlegessége ennek a radiátornak, de nálam egy idommal kapcsolódik a két ág, de egyébként erre gyári idomok vannak, szal neked ezzel nem sok variálnivalód lesz.
    Természetesen a csöveket a vakolás előtt vésik be, hagynak rá egy darab csövet, és majd festés előtt felrakják a konzolokat, radiátorokat. Aztán leszedik és jönnek a festők, glettelnek-festenek, majd vissza a radiátorok.
    A radiátorok gondolom belső szelepesek.
    Előzmény: eger.jeno (29579)
    eger.jeno Creative Commons License 2008.07.22 0 0 29579
    Lenne egy - csomó - kérdésem:

Szeretném látni a fűtésszerelés megoldásával kapcsolatos lehetőségeket, nem csak azt amit a fűtésszerelőm ismer.

Új építésú házban ötrétegű csővel lesz szerelve a fűtés. A csöveket a padlóban lévő szigetelésben vezetjük. Xhénia radiátorok lesznek. A kérdés a felállás megoldása a radiátorokhoz: falba bevésve ? (vakolás előtt - után ?) falon kívül ? milyen idommal csatlakoznak a szelephez illetve a hideg ág a radiátorhoz ? A lényeg milyen megoldások vannak ? Előnyök - hátrányok ?

Köszi a válaszokat .

Jenő
    xdartx Creative Commons License 2008.07.21 0 0 29578
    Hhello!
    Ostoba kérdés következik :)
    Zuhanyzóban csaptelepet szereltem ki aztán be, teflonszalaggal alaposan tömítve.
    Miközben tekertem befelé az excentert, a falban kicsit megmozdult az egyik idom (ki-be lett egy kis játéka: 1-2 mm) Szerintem nem húztam túl, a többivel nem volt gond.
    Ilyenkor elreped, vagy csak a falban mozdult meg? Nem látok szivárgást, bár ha kicsi, akkor szívás, mert csempe mögött van. Rézcsöves a hálózat.
    Tapasztalat?
    fefefe Creative Commons License 2008.07.21 0 0 29577
    azt hitem, új rendszer... :-)
    Előzmény: subcy (29574)
    subcy Creative Commons License 2008.07.20 0 0 29576
    Nem azért alakítjuk át, mert rossz lenne ;)
    Előzmény: porker (29575)
    porker Creative Commons License 2008.07.20 0 0 29575
    Akkormajd most lesz gond! ... Működő konfigurációhoz ne nyúlj! :DDD ... Bocs! ;)
    Előzmény: subcy (29574)
    subcy Creative Commons License 2008.07.20 0 0 29574
    Működött éveken át, semmi gondom nem volt vele. Ez már egy kipróbált rendszer, most csak átalakítjuk...
    Előzmény: fefefe (29571)
    subcy Creative Commons License 2008.07.20 0 0 29573
    Nos tegnap előtt felhívtam egy profi szerelőt, ő kifejezetten azt mondta a csőtermosztátra, hogy gagyi megoldás! Mivel később kapcsol mint az égőtérben lévő termosztát, így jóval pontatlanabb. Végül is valahol igaza van...
    Tanultam gépészetet, nem idegen annyira, de nem vagyok szakember az tény. A szivattyút sem tudom kiszámolni mekkora kell. Majd holnap felhívok pár szakit és mondom nekik, de nem lep