Keresés

Részletes keresés

Lacivill Creative Commons License 2008.05.29 0 0 29075
Szervized mondta, hogy max 3 év után Csáó és vége. Lehet, hogy kár rákölteni, mert a hőcserélője a gyenge része, és ha az meghal akkor totál vége.
Előzmény: kajbor (29071)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.29 0 0 29074
hali NeomatiK!
tulajdonképpen igen, csak a visszatérő vezeték keringtető szivattyúját tedd az elmenő "melegvízbe" mert így a nyomása beindíthatja a cirkók gázszelepét ha átteszed akkor jó lessz

üdv kekec
Előzmény: NeomatiK (29068)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.29 0 0 29073
Bocsánat hehe nekem is az volt es 3 ev után komoly köpködések közepette ment a kukába, pedig faszari gyerek vagyok ....:)

Ha erre rakeresel itt az indexen csak rosszat lehet róla olvasni ....
Előzmény: kajbor (29071)

halaloszto Creative Commons License 2008.05.29 0 0 29072
Es?

A kimeno oldalra tovabbra is nyomas alatti kemeny kell, nem huzat alatti kemeny.

vajk
Előzmény: enginer (29070)
kajbor Creative Commons License 2008.05.28 0 0 29071

Tiszteletem az Uraknak!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi problémám megoldására:

BERETTA CIAO 24 C.A.I kombi gázkazánom nem ad megfelelő szikrát.

A szerelő hiba kizárásos alapon azt mondta, hogy valószinű a  trafó romlott el,

és igy az egész panelt ki kell cserélni, ami kb 30-40.000,- Ft.

A panelt elvittem egy TV szerelőhöz, hogy nézze meg, nem állapítható-e meg

valamilyen hiba, de azt mondta csak működés közben, feszültség alatt lehetne

a hiba okát megállapítani, de ehhez egyik szerelő sem ért.

Kérdezem, hogy a problémám megoldására létezik-e valamilyen megoldás, ért-e

esetleg valaki hozzá, hogy szerelhető-e, vagy van-e valakinek feljavított,

működő panelje?

A választ előre is köszönöm.

enginer Creative Commons License 2008.05.28 0 0 29070
Előzmény: halaloszto (29064)
enginer Creative Commons License 2008.05.28 0 0 29069
Keveritek a fogalmakat. (parapet/turbó)

"a feg kazan kemenye ha belelt akkor sem megfelelo a zart egesteru kazanhoz."

Ezt a butaságot nyilvános fórumon nem kellene terjeszteni szerintem, mert még lesz aki komolyan veszi és miattatok százezrekbe fog kerülni a hiszékensége!
Előzmény: afuchs007 (29067)
NeomatiK Creative Commons License 2008.05.28 0 0 29068

Helló! Köszi szépen! Jól értettem, ilyen rendszert mondtál?

Előzmény: Törölt nick (29059)
afuchs007 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 29067
Így van!

Ennek egy dupla csöves kéménye van, és ha van rá lehetőség érdemesebb parapetes kivezetéssel bekötni!
Előzmény: halaloszto (29064)
Alex B Creative Commons License 2008.05.27 0 0 29066
Lehet, hogy félreérthető, amit írtam: Tehát a "T" idom az a kémény bekötéshez kellett, a gázcsöveket pedig vakoláshoz és a változások miatt leszereltem...A kérdésem természetesen a visszacsavart gázcsövekre vonatkozik...
Előzmény: Alex B (29065)
Alex B Creative Commons License 2008.05.27 0 0 29065
Sziasztok! Ma eljöttek és bekötötték a "T" idomot az előszobában a cirkóhoz. Időközben szóba került, hogy már nem fogadják el az összecsavart vascsövet. Vagy hegesztett, vagy réz roppantós technológiát fogadnak csak el. Igaz ez? Nincs olyan a rendeletben, hogy "kivéve ha..."
halaloszto Creative Commons License 2008.05.26 0 0 29064
A zart egesteru kazannal nem az a fo gond, hogy draga, hanem hogy total mas kemeny kell neki.

A nagyomanyos kemenyben huzat van, ha lyukas akkor falsot sziv, ki nem szarja le.

A zart egesteru kazanban ventillator van, a kemenyben tulnyomast csinal. Ha lyukas, akkor mindenkeppen kimegy az egestermek a lyukon.

Ennek megfeleloen a feg kazan kemenye ha belelt akkor sem megfelelo a zart egesteru kazanhoz.

vajk
Előzmény: afuchs007 (29063)
afuchs007 Creative Commons License 2008.05.26 0 0 29063
Egy kémény nélküli zárt égésterű kazán, ami kondenzációs 275000 + Áfa körül van
Én egy D-eg euro kondenz 25 -st vettem nem rég!
Előzmény: vakondzoli (29058)
rferi Creative Commons License 2008.05.26 0 0 29062

Nem tudom mik a szabályok, lehet, hogy nem engedik, de ez szvsz egy baromság.

Létezik olyan ventilátor, aminek elektromosan nyílik a zsaluja.

Azon elv alapján csak egy egyszerű relé kell, ami a cirkó keringetőszivattyújával vezérli a zsalut.ha megy a szivattyú, nyisson a zsalu.A venti meg nem is kell bele persze.

Nekem még nincs kész, tőlem nem kértek szellőzőnyílást a cirkóhoz, de a konyhai elszívót nem tettem még akkor fel. Feltenném, de akkor inkább alkotnék egy szellőzőt is a cirkó mellé, és ilyenre gondoltam.

De ettől függetlenül: akkor ne tegyél zsalut, viszont a kis radiátor mehet a szellőző elé attól még.

Illetve csodálkoznék, ha nem létezne ilyen készen, persze egy vagyonért.

Előzmény: vakondzoli (29058)
NRZ Creative Commons License 2008.05.25 0 0 29061
"...nem beszélve még egy hatásos babgújás hatásairól.."

A babgújásnak nincs semmiféle mellékhatása. :)
Előzmény: forrotea (29060)
forrotea Creative Commons License 2008.05.24 0 0 29060

Heló!

A légpótlásnál ne feltétlenül csak a cirkóra gondolj, ha hermetikusan zárt nyílászárókat szereltetsz be. A konyhát is főzéskor nagyszerűen szellőzteti egy cirkó és ha van egy kultúrált dohányzó barát vagy családtag, ő is a szellőző helységet fogja keresni, nem beszélve még egy hatásos babgújás hatásairól is.  Vagyis a lakást is folyamatosan célszerű szellőztetni, még akkor is ha villanykályha van.  A másik gondolat részemről az hogy a mostani energiák körül folyó bizonytalanság, bármikor váltásra kényszeríthet, vagyis gázra csak a minimálisat érdemes befektetni.

Előzmény: vakondzoli (29053)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.24 0 0 29059
üdv!

építs be egy hosszabb csövet a kazánok alá önálló keringtető szivattyúval, ami a
későbbi elöremenő vezetéket "nyomja" a cirkókat meg ültesd rá erre a csőszakaszra, egymás mellé, gyakorlatilag ha kell a meleget növelni akkor a cirkó szivattyúja kiveszi a vizet a csőből és kissé odébb vissza is nyomja ez igazábol egyfajta hidraulikus váltóként funkcionál, lehet a cirkókat kaszkádban vezérelni vagy sorozattermosztáttal. számtalan ilyen megoldást csináltam már mind jól működött

kekec
Előzmény: NeomatiK (29057)
vakondzoli Creative Commons License 2008.05.24 0 0 29058

Ez érdekes. Nekem azt mondták, hogy "zárható" (azaz zsalus) légbevezető eleve nem használható a szabályok miatt.

Mi nyitja Nálad a zsalut?

Még olyat is hallottam, hogy kémény nélküli zárt égésterű, erről tud valaki valamit (kb. mennyi egy ilyen)?

Előzmény: rferi (29056)
NeomatiK Creative Commons License 2008.05.24 0 0 29057

Sziasztok!

Szerintetek hogy kell megoldani 2-3 /esetleg 4 db/ gázkazán ugyanazon egy fűtési rendszerre kötését? Vegyünk példának 72 kW igényt, amit 3 db 24 kW-os kazán szolgáltatna. Helyileg egymás mellett kéne lenniük és igény vagy meghibásodás esetén a problémás kazán lekapcsolható lenne a fűtési körről.

Elképzelésem szerint ha sorba lennének kötve, az nem lenne jó megoldás. Vagy mégis? :)

Párhuzamosan rákötve pedig az áramlás összehangolása hogy oldható meg? Ha mindháromnak külön szivattyúja van, nem fordulhat elő az az eset, hogy az egyik kazán mégis elnyomja a másikat, azaz abból nem tud a szivattyú szerinti térfogatárammal kijönni a fűtési víz? Vagy eleve van ilyen beépített szabályozás mindegy egyes kazánba, ami ezt figyeli és ennek megfelelően vagy a térfogatáramot vagy a lángot szabályozza (esetleg lekapcsolja)?

rferi Creative Commons License 2008.05.24 0 0 29056

Fűtött légbevezető.

Egy kis radiátor kell a légbevezető belső oldalára, ha megy a cirkó, akkor a légbevezető külső oldalán lévő zsalut nyissa ki, így csak akkor szellőzik, ha kell.

Hasonlót akarok csinálni én is.

Érdeklődtem klímásoknál, kisméretű, réz hőcserélő már van 15 ezres körül, azt viszonylag könnyen be lehet kötni a fűtéshálózatba, és a klímás radiátorok hatalmas teljesítményűek a méreteikhez képest. Így kicsiben is kifűti a szellőzéskor bejövő levegőt.

süketkoma Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29055
off Szia! Ha még aktuális a cső, küldj egy mailt. A címem publikus! on
Előzmény: m-a-x (28875)
vakondzoli Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29054
FÉG C21.3 - 21 kW FÉG C21.3 - 21 kW a konyha sarkában (remélem most sikerül feltölteni)
vakondzoli Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29053

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni.

Ablakcsere előtt állok, és a tervezett szép, új, jól záródó ablakok mellé a 21 kW-os gáz cirkó miatt olyan légbevezetőt kéne szerelnem, ami óránként 70 m3 levegőt enged be már 10 Pa-nál is. Felteszem a biztonsági túlméretezések miatt ez jóval több, mint amit a mostani ajtó/ablakaim rosszul záródó résein bejön. Ráadásul a cirkó egy kb. 20 légköbméteres konyhában van (az ablakkal átellenes oldalon a sarokban), ami azt jelentené, hogy a konyha levegője negyedóránként cserélődik - azaz télen meg lehetne fagyni benne - és nyilván a lakás többi része is hűlne.

Milyen lehetőséget láttok a probléma megoldására és mit javasolnátok? Én a következőket látom:

1) drága pénzen sok macerával a cirkót lecserélni egy zárt égésterűre

2) a légbevezetőt és a cirkót valahogy elburkolni a konyhától (bár mint a képen látható erre nem igazán van hely, ráadásul nyitható megoldás kell, hogy pl. ősszel be lehessen gyújtani)

3) az ablakcsere, vagy a légbevezető elhagyása nem igazán opció

Az egyessel kapcsolatban két gázszerelőt is felhívtam, akik persze mind mást mondtak. Az egyik szerint csak a kéményseprőktől kéne szakvélemény és 250 ezerből lehetne megúszni. A másik szerint teljes engedélyeztetési eljárás és csak a kémény lenne kb. 300 ezer, kazánnal és szereléssel együtt már 600. És ez az olcsóbb fajta kazánokkal.

Nekem a második tetszene, mert feltehetően az az olcsóbb (bár elég gányolás jellegű)

Előre is köszi a tippeket/véleményeket.

Vikusz Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29052

Megvettem, és mivel az a műanyag szelep is szarrá ment, már a köszörüléssel sem mentem volna semmire:(.

De kösz hogy gondolkodtál rajta.

Vikusz

Előzmény: optikus (29041)
la_co Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29051
ez még a jövő zenéje:) sajnos az idém már csak akkor tudom szigetelni ha késő ősszel még jó idő lesz! ugyanis egyedül csinálom, eddig csak két barátom segített és a két ács akinek meg én voltam a segédje:)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29050
a regi haz fala 5cm-el van visszabb mint az uje? nyugodtan tegyel ra 10cm hoszigetelest. 5cm ugras a falon kint sokkal kevesbe zavaro mint a nagy gazszamla.

vajk
Előzmény: la_co (29047)
la_co Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29049
Köszi a választ, megnézem! Én a vgf-en találtam egy mértezeő programot azzal számoltam 3400-at, a szerelőm meg 3600-at. Nem tudom a 600/1700-as mennyit ad le...
Előzmény: Lacivill (29048)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29048

Oda felesleges ekkora radiátor!d-ég honlapján van progi amivel ki lehet számolni a radiátor méretét. Megjegyzem, hogy az olasz készülékek nem tartóznak a jó minőségű kategóriába, talán ezért összemérhető az ára a csövekével.

Remélem tárolós a kombi készülék, mert családi házba nem illik simát betenni.

Előzmény: la_co (29047)
la_co Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29047

21 nm (60m3) fafödém, 1,1-es ablak (jó nagy) és 38-as kisméretű tégla falból van a két külső oldala.

Erre szeretnék majd szigetelést de csak 5 cm mehet rá max. mert ehhez a szobához lett hozzáépítve a mostani házikó, amit 30-as ytongból csináltam. Ez úgy jön össze a régivel, hogy arra is 5 cm mehet, hogy síkban legyen... nem tudom érthető voltam-e?

Előzmény: Lacivill (29046)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29046

600*1700-as radiátor mekkora négyzetméterre lesz?

Milyen hőszigetelése van a háznak?

Előzmény: la_co (29045)
la_co Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29045

Nagyon köszönöm a megnyugtatást! Holnap kezdi a srác. Egy ismerősöm ajánlotta és úgy egyeztünk meg, hogy mivel nekem nem sürgős az átadás, (még most szerelem a villanyt, meg vakolok:)), így ha ideje van jön és csinálja. Júni közepére ígérte legkésőbb, hogy készen lesz, nekem az tökéletes.

A radiátorok 22 vk 600/500, 600/600, 600/800, 600/900, 600/1400, 600/1700 meg egy csőradiátor. Ezek nem túl sokat mondanak nekem, nektek biztosan. Holnap kapom meg a tételes listát.

Én egyébként azon akadtam ki, hogy a kazán és a radiátorok elviszik az összeg felét, a sok apró izé meg megint 3000-ba kerül??? De ha azt mondjátok így van, én elhiszem:)

A csatorna is benne van, de én már beálltam a konyhába és a lépcsőfeljáró alá ahol a lenti wc lesz, így ő erre köt majd rá. Ja, tetőteres a házikó, lent konyha, előszoba, spajz, nappali, fent fürdő, háló, gardrob, meg egy közlekedő, ami lehet hogy szoba lesz egyszer... A fürdő azért van fent, mert nagyon kötött volt az elhelyezés és a ház mérete.

rferi Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29044

A radiátor ennyiért kifejezetten kedvező, Nem lehetnek nagy radiátorok, vagy ha igen, akkor az jó!

A fittingeken nagyon sok aprópénz el tud menni, a 130 nem sok rá

Hasonlóan a fűtéshez a 150 is reálisnak tűnik.

A 150 munkadíj a teljes víz- és fűtésszerelésre meg kifejezetten baráti.

Előzmény: la_co (29042)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29043
Nekem nem tunik rossznak. Csatorna is benne van?

vajk
Előzmény: la_co (29042)
la_co Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29042

Üdv.

Egy kis infó kellene, mit szóltok ehhez az ajánlathoz. Csak nagy vonalakban írom:

Ariston 28 kw kombi cirkó 180.000

7 db korad radiátor 90.000

Csövek, szerelvények a fűtéshez 150.000

Vízszerelvények fürdőbe, konyhába, két wc-be 130.000

Összesen a 90 m2-es házam fűtése és komplett vizes része anyagára 550.000 lenne.

Ehhez kell még a mosdó-mosogató-2wc-kád-csaptelepek... ezek nincsenek az árban.

A komplett munkadíj pedig, úgy hogy én már csak felszerelem a csapokat 150.000.

Nagyon durván ez mennyire kedvező ár????

optikus Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29041
a csorbat meg lehet koszorulni az nem hiszem hogy akkora baj, ha nagy akkor ragasztoval tolteni es utana koszorulni.
amugy nem kovetem ezek xerint mar megvetted? mert akkor hiaba otletelunk.
Előzmény: Vikusz (29039)
memorix Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29040

Az RTL klub szerint a gáz ára júliustól 10% és ősszel várhatóan ismét 10% emelkedik

Ez az jelenti, hogy 123 Ft/m3 lesz júliustól és ősztől pedig várhatón 136Ft/m3 lesz a gáz. 

Ez egy átlagos 100 nm háznál 3-4eFt havi+ télen .

Vikusz Creative Commons License 2008.05.23 0 0 29039

Nem lehetett volna megjavítani sajnos.

Ráadásul maga a fémszerelvény is hibás volt, csorba volt a perem amire a szelep gumija felfekszik.

A beüzemelő nem vette észre, és ezze okozott nekem egy közel százezer forintos kárt(alkatrész plusz elcsöpögött víz).

Öt éve üzemelte be.

Mást is elcseszett.

Vikusz

Előzmény: optikus (29038)
optikus Creative Commons License 2008.05.22 0 0 29038
ha jol olvastam akkor annyi a gond hogy a muanyag biszbasz menetes resze letort? nem lehetne megragasztani? vannak mar mindenfele csodaragasztok. vagy esetleg legyartani, netan csak azt a reszt ami torott, rezbol hogy ne torjon el ujra?
Előzmény: Vikusz (29035)
Teaway Creative Commons License 2008.05.22 0 0 29037
Szerintem a penész nem a kócot eszi, hanem a faggyút.
De ez csak tipp.
Előzmény: kolaloka (29036)
kolaloka Creative Commons License 2008.05.22 0 0 29036
Szervusz Mindenki!

Vízaknában kócos-faggyús kötések is vannak immár két éve. Egyik nap azt veszem észre, hogy ezeken gyönyörű puha fehér penészgallér virít. Lemostam bórax-bórsav oldattal, mert pont azzal dolgoztam, de a következő kérdés merült föl bennem: szokott ilyen lenni? Nem eszi ez ki a kócot a menetből, hogy aztán eresszenek a kötések?

köszi: kolaloka
Vikusz Creative Commons License 2008.05.22 0 0 29035

Vaillantéknál ez a kis szar alkatrész(amit persze csak egyben lehet megvenni, pedig több darabból, és két "fő" darabból áll) mindössze 52 ezer forintomba került.

Pofára mondanék rá ötezret hogy annyit érhet. Nem tudom a többi márkánál mennyibe kerülnek az alkatrészek, de nekem ez sok.

Vikusz

Előzmény: Vikusz (28986)
n.b.sz. Creative Commons License 2008.05.21 0 0 29034
Sziasztok, jelenleg van egy turbós fali gázkazánom, amivel radiátoros és padló kört is üzemeltetek. Szeretnék a rendszerbe beiktattni egy vegyestüzelésű kazánt is. A kérdésem az, hogy látattok esetleg valakinek van már ilyen rendszer? Kivitelezhető e puffer tartály nélkül vagy akkor már nem biztonságos? Nem károsítja a gázos rendszert?
halaloszto Creative Commons License 2008.05.21 0 0 29032
Elzarhatatlan kell legyen a szellozes. :-( Az ablaktokba epitett resszellozot is csak akkor fogadjak el, ha az a fajta, amit nem lehet elzarni.

vajk
Előzmény: Törölt nick (29029)
rferi Creative Commons License 2008.05.21 0 0 29031

A szilikon a hőt baromira bírja, ellenben semmilyen kőolaj és földgázszármazékot nem visel el, egyszerűen szétolvad tőlük.Benzin, petróleum, pb gáz, stb mind megeszi.

A gázhoz ma már szines lágy műanyagból szoktak tömítést adni.Hasonlít a szilikonra, de csak addig, amíg meg nem fogod.Merthogy merev, nem hajlik, mint a szilikon.

Előzmény: balogati (29030)
balogati Creative Commons License 2008.05.21 0 0 29030

Vettem egy új (sárga) flexi csövet. A csomagban adtak hozzá két ultravékony, baromi kemény kringelit tömítést. Amikor felszreltem a flexi csövet, kiderült, hogy a gyárilag a csomaghoz tartozó tömítést bagót sem ér, mert ereszt és nem tömít.

Ma egy szerelvény boltban azt mondták, hogy gázhoz az igazán tuti a szilikon tömítés. Valóban így van, vagy csak kamuzott az eladó? Mennyire bírja a szilikon tömítés a hőt, mennyire tartós?

Törölt nick Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29029
És azt nem fogadják el, ha a konyhában van egy 120x180 cm méretű buko-nyíló ablak, amin keresztül bármikor szellőztethetek ?
Előzmény: halaloszto (29006)
dioo2005 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29028

Üdvözlöm a kedves fórumozókat! Az Eladó hőszivattyúmat szeretném ajánlani! Ezen a linken megtaláljátok: http://www.vatera.hu/hoszivattyu_es_300literes_puffertartaly_ennyiert_70188243.html

Köszönöm. Minden kérdésre a vaterán keresztül válaszolok, mert ott kapok email értesítőt.

enginer Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29027
"a szakszerűségről, és hogy a megfelelő anyagot építették be.
Aztán a kéményesek szakvéleményt akarnak készíteni."

A kéményesek nem csak azt nézik, hogy megfelelő anyagból van e a kéményed.
Lehet neked aranyból is a bélelésed, Jóska-Pista KFT is irhatja, hogy szakszerően rakta össze, de ha közben az ablakokat lecseréled meg a szellőzöket is befalazod, akkor nagyon nem lesz huzatod!
Volt rá példa és el is zárták a gázt, mert a tulaj nem volt hajlandó légbevezető nyilást csináltatni ablakcsere után "mert akkor bejön a hideg". (vagyis befalaztatta a légbevezetőket)

Jól járt.
Kéményesek huzatot mértek nála és csak túrbós készüléket engedtek neki (elötte vette meg a nyilt égésterű készüléket, készülékcserére) és a konyhában sem engedélyezték neki a gáztűzhelyt (konyhai gázvezetéket vissza bontatták), így egy villany tűzhelyet is kellett vennie.

Mindössze fél évig nem volt gáz a lakásban (melegvíz sem!), mert csak az önkormányzat hónapokig nem adta meg neki az engedélyt.

(A sok ablakcsere miatt már (elvileg) járnak ellenőrizni a kéményesek és a régi szakvéleményeiket vissza vonhatják, ha nem megfelelő a huzat!)

Remélem így már érthetőbb, hogy mit és miért szakértenek.
Előzmény: Törölt nick (29024)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29023
Ez is egy olyan kerdes, aminek a muszaki oldala erdekes, meg termeszetesen meg is oldhato. De van egy jogi oldala. Es a vizmuveket csak az fogja erdekelni.

Pont ugy mint a gazmuveknel pl.

vajk
Előzmény: archivalo (29021)
optikus Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29022
szerelo nalunk nem jart, tapasztalati okokbol kifolyolag szerelot lakasba sosem engedek, mert tuti hogy roszabb lesz minden mint elotte:)

amugy en szereltem az egesz cuccot es a golyobis benne volt. majd keritek egy masikat.

Előzmény: halaloszto (29016)
archivalo Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29021
Tulajdonképpen igazatok lenne, ha...
Ha nem lenne víznyomás, ami azonnal ki nem mosná
Ha nem lenne erre megoldás a vegyiparban
Ha nem lenne csempeszelep, amit le lehet zárni

Minden felvetés egyébként jogos és megszívlelendő - vélhetően egy városrész lefertőzésének kockázatát, némi tömeggyilkos hajlammal egybevéve, jómagam sem venném a vállamra...
Előzmény: rferi (29020)
rferi Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29020

Pár köbcentiméter szürkevizet akkor is bejuttatsz a tiszta hálózatba, amikor átváltod a csapot!

A csap forgatott részében lévő furatban levő vízmennyiség ui. megmarad.

Ha valaki úgy vált át szürkéről tisztára, hogy nincs hálózati nyomás, mert mondjuk épp elzárták a vizet, máris elfertőzted a vezetékes vízhálózatot.

Na persze értem én, hogy nincs nagy valószínűsége, hogy ettől az egész utca kihaljon, de ettől még a vízművek morcosan fog rádnézni, és esetleg szankcionál.

Előzmény: archivalo (29019)
archivalo Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29019
Szia!

Elvileg igazad van (Vízművek), gyakorlatilag nincs (kétjáratú csap).
Ennek olyan a kialakítása (legalábbis amiről én beszéltem), hogy kizárt a keveredés. Nem tudsz olyan állapotot előidézni, ahol a két "bemenet" össze tudna keveredni. Erre találták ki. Ne a vízetlenítő csapra gondolj, ami az átváltáskor is spriccel.
Egy tisztessége kétállás csap esetén - a köztes állásban - mindhárom ág le van zárva és csakl a szélső állásokban van átjárás.
Ha a csapforgó csak 90 fokban van áttörve, akkor a fenti követelmény automatikusan teljesül. Ha 180+90 - azaz három furat van rajta - már neccesebb a dolog.
Előzmény: halaloszto (29018)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29018
Csak a vizmuvek meg ne tudja. Nagyon durvan felnek tole, hogy barmi modon is osszekotsd az o vizrendszeruket valami ketes eredetu vizrendszerrel. Pl az a ketjaratu szelep felig nyitott allasban at fog vezetn ia szurkeviz es az ivoviz kozott. Tudom hogy a nyomasviszonyok milyenek, de ki lehet talalni olyan szituaciot, ahol visszafertozodik a vizhalozat.

vajk
Előzmény: archivalo (29010)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29017
A szabalyozas mar nagyon mas.

Alvas celjara szolgalo helyseggel nem lehet egy legter nyiltlangu keszulek. Tehat pl haloszoba nelkuli lakasban (studio) kell ajto a nappali(nappali-halo) es a konyha koze.

Es gaztuzhelyhez mindenkeppen kotelezo a legbevezetes, es az elszivo is. Vannak gazmuvek, akik a reteszelest is eloirjak, tehat hogy nem lehet a gazt megnyitni ha nem megy az elszivo.

vajk
Előzmény: archivalo (29011)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29016
A golyoval mindenfele gondok szoktak lenni, nem enged eleg keresztmetszetet, leragad, stb. A szerelok megelozesi jelleggel felszereleskor el szoktak tavolitani.

vajk
Előzmény: optikus (29013)
archivalo Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29015
Szia!

Vélhetően azért nincs benne a golyó, mert a mosógépszerelők kedvenc hobbija, hogy kiveszik belőle az első alkalommal. Mondván, hogy ha a golyó elkoszosodik, akkor a mosógép nem tud tisztességesen üríteni...
Én is így jártam - csak nekem, hála istennek, a mosógép üritő szelepe "fölött" nincs vízbevezetésem...
rferi Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29014
Ez a mérő teljesen jó neked.
optikus Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29013
az a fura hogy nekem ilyen van. anno 12 eve szereltem fel. multkor en is azon gondolkodtam hogy ez miert nem zar vagy elkoszosodott vagy ilyesmi es meg akartam nezni, pucolni. de nincs benne a golyo! nem igazan ertem, valami szetmarta vagy elkopott es igy lement a vizzel? pedig muanyag ha jol emlexem, birnia kene.
de ugye alapvetoen a gond az hogy sok viz folyik el feleslegesen.

kozben talaltam egy ilyet:
http://muranyi.addel.hu/detailproduct.php?productid=57537
"Manométer rendszernyomás mérésre. Csatlakozás: 1/4"
Ár: 720 Ft + Áfa (Br. 864 Ft)"

sztetek jo ez valamire? nem kell nagyon pontos csak hogy a nagysagrendek latszodjanak a bolyler elott meg utan. ennyit boven megerne nekem (plusz szereles es idomok), hogy lassam hogy all a cucc. lehet ilyet kapni atlag vizes boltokban?

Előzmény: archivalo (29012)
archivalo Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29012
Szia!

Cseréld ki/le a mosógép kifolyóját. Nekem olyan "visszacsapó" szelepes van, ami csak kifelé engedi a vizet. Nem egy nagy durranás, arról van szó, hogy van benne egy golyó, ami a mosógép felől érkező víz hatására kitér és átengedi a vizet. Ha visoznt "hátulról" jön a víz, akkor a golyó beül egy fészekbe és elzárja az útját.
Azt hiszem 32-es lefolyócsőbe könnyedén (zsírozott O gyűrűvel) benyomható. Egy kicsi fészket kell neki vésni, ugyanis a szelep alját le lehet tekerni és ezen keresztül ki tudod pucolni. A fészek nem látszik, mert van előtte (tartozék) egy korr lemez, ami takarja az egészet.
Előzmény: optikus (28996)
archivalo Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29011
Szia!

Sajnos a pontos értékeket nem tudom, de az biztos, hogy csak egy bizonyos légköbméter felett van szükség szellőző nyílásokra. Ha a konyhád nincs ajtóval szeparálva, akkor nem is szokott kelleni.
Egyébként azt javaslom, hogy nézd meg - és beszélj a szerelőddel - a pillangószelepes ventillátorokat. Ennek az a lényege, hogy amíg működik, addig tlejesen nyitva van, de ha leállítod, akkor becsukódik - azaz a kinti "hodeg" nem tud bejönni.
Előzmény: Törölt nick (29003)
archivalo Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29010
Szia!

Kezdd úgy, hogy elzárod a csempeszeleppel a vizet. Letekered róla a csatlakozó csövet és felraksz egy kétjáratú (kétállású) csapot (nem szelepet!). Majd ennek egyik végére rákötöd a "vezetéki vizet", a másikra pedig a "használt vizes" tartályodat - a harmadik vége, meg értelemszerűen megy a wc tartályba.
Innen kezdve a csap állásával tudod szabályozni, honnan származó vízzel öblitsél.

A wc tartályban lévő úszószelep pedig - függetlenül a származási helytől - tökéletesen megoldja az adagolást.
Előzmény: optikus (29000)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29009
A gazmeos alairat veled egy papirt, hogy a szellozo mukodesevel tisztaban vagy, es hogy megigered hogy nem fogod elzarni. Azert, hogy ha eltomod es meghalsz, akkor lobogtathassa, hogy amikor o engedelyezte a gzorat, akkor meg megvolt, es szolt is hogy nem er bedugni.

vajk
Előzmény: NeomatiK (29007)
quantal Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29008
Sziasztok!

Nemrég találtam erre a topikra, és mindjárt volna egy kérdésem, ha már "kéményseprűs" meg "engedélyeztetős" téma merült fel:-) Jelenleg a házunkban gázkonvektoros fűtés van, de tervbe van véve a könzponti fűtés kialakítása. Turbóparapetes gázkazánban gondolkozom, ami egy melléképületben lenne elhelyezve, közvetlenül a ház mellett. A melléképületben jelenleg is van egy (azt hiszem) 1/2"-os gázcsonk, mert régebben nyári konyhának használták ezt a részt. A kérdésem az volna, hogy milyen engedélyekre és tervekre van szükségem a kazán beépítéséhez? Kémény nem lesz, tehát elméletileg a kéményseprűkhöz nincs köze (hacsak nem ők határozzák meg, hogy hova kerülhet a parapet - valószínűleg a tetőn lesz kivezetve). Gázcsövet vszínűleg cserélni kell nagyobb átmérőre, de ezt majd egy mester meg fogja nézni. Magát a kazánt természetesen hivatalos szerelő rakná fel, a garancia miatt ez elengedhetettlen, de a vízvezetékrendszerrel a mai műanyag csövek korában azt hiszem magam is elbodogulok. Egyáltalán szükségem van hivatalos tervekre és engedélyeztetésre?

NeomatiK Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29007
Ja kötelező. De a lukat be lehet tömni :D Nem nagy munka megcsinálni, hogy zárható legyen, amikor éppen nem üzemel a gáztüzhely. Fűtési szezonban nem kéne az utcát fűteni.
Előzmény: halaloszto (29006)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.20 0 0 29006
En sem akartam a szellozot nagyon.

Vagy lyuk kell legyen, vagy vehetsz bele min 20ezerert higroszkopikus meg mittomenmilyen szellozot.

Nekem az lett, hogy a szellozo a kamra kulso falan van, es a kamra es a konyha kozott van keramia racs a falban. Es a szellozo "legnyomaskulonbseg alapjan mukodik" magyarul egy lyuk, ami ha bent kisebb a nyomas mint kint, akkor beengedi a levegot.

vajk
Előzmény: Törölt nick (29003)
enginer Creative Commons License 2008.05.19 0 0 29005
"hatóság"-ok? (Gázművek sem az, de ha nem tartod be a szabályaikat, akkor nem kötelesek neked szolgáltatni.)
Ha megbuksz a kéményeseknél, akkor simán elzáratják a gázt, mert senkinek sem kell még1 haláleset.

"Ha viszont a hozzájárulásuk kötelező, akkor mentsen meg az isten tőlük minden
magyar állampolgárt. "
Gáz MEO-hoz kötelező a kéményseprői szakvélemény! A nélkül eleve nem lehet gázod.

Volt aki azért nem tudottt télen 3 hónapig fűteni, mert nem volt kéményseprő járda a tetőn. Aztán amikor megcsináltatta egy vagyonért, akkor a kéményseprő oda támasztott 1 alu létrát a ház falához és onnan mérte a füstcsövet, de elötte Ő követelte a járdát. :(
Előzmény: Who111 (29004)
Who111 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 29004

Szó szerint az mondta, hogy csak olyankor tudnak érvényt szerezni az

előírásoknak, ha a hozzájárulásuk kell valamihez.

Egyébként felveszik a jegyzőkönyvet, aláíratják a tulajjal (ha aláírja), aztán ha valaki

meghal mossák a kezeiket.

Ha viszont a hozzájárulásuk kötelező, akkor mentsen meg az isten tőlük minden

magyar állampolgárt. Velem 3db Aereco légbeeresztőt építtettek be.

Meg szét kellett bontanom nekik a tető egy részét, mert feszt állították, hogy a

gerenda benne van a kéményben. Persze nem volt...

Előzmény: rferi (29002)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.19 0 0 29003

Jó estét !

Épülő családi házba szeretnénk gáztűzhelyet a konyhába, a gázszerelő szerint ebben az esetben kettő szellőzőnyílást kell beépíteni a konyha falába. Kérdezni szeretném, hogy milyen tulajdonképpen ez a szellőzőnyílás ? Továbbá ezek nélkül meg lehet valahogy oldani a dolgot ? vagy szigorúan kötelező ?

Köszönöm

rferi Creative Commons License 2008.05.19 0 0 29002

Szerintem hatóság.

De nekem nyolc.

Nagyon kellemetlenek tudnak lenni, ha véletlenül éppen januárban buksz le náluk.

Előzmény: Who111 (29001)
Who111 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 29001

Várjunk! A kéményseprő mióta hatóság?

Nekem azt mondták, amikor ott voltam anno fél éve másik ügyben (lakhatási)

pedig nem is nyúltunk a meglévő fűtésrendszerhez semennyire, hogy a

szabálytalanság ellen nem tudnak semmit tenni, mert nem hatóság, csak ilyenkor

amikor engedélyezni kell valamit (pl. lakhatási). Akkor most hogy van?

Előzmény: rferi (28993)
optikus Creative Commons License 2008.05.19 0 0 29000
masik nagy siramom hogy nagyon sok viz megy veszendobe. egyreszt penzbe kerul, de inkabb sajnalom csak ugy kionteni. ket fo vizpazarlast latok (plusz a boyler elfolyas de ezen segiteni fogok).
szoval a mosoviz es a gyerek furdetovize. ezeket siman lehetne hasznalni a wc oblitesehez (amugy zuhanyunk van szoval kad nincs csak a gyereknek). most egy alfoldi monoblokkos klotyonk van. ennek a tartalyan van 2 luk ket oldalt. az egyikbe ugye bent van a halozat a masik csak dugozva van. itt be tudnam vezetni az egyeb vizeket. persze ez igy keves mert alapban tele van a tartaly. tobb dolgot is elkepzeltem. kesziteni egy kiegeszito tartalyt a blokk folott. itt lenne helyem (amugy nagyon kicsi a furdoszoba). ebben ha van viz akkor lehuzas utan le lehetne folyatni a monoblokkosba. egyreszt jo volna automatikusan (vagy esetleg kezzel egy csappal). ha kozben jon a halozatbol is viz az nem gond mert ugyis megall ha tele van. ebbe a kiegeszito tartalyba nyomatnam be a mosogepbol a vizet. masreszt kene valami kis szivattyu egy slaggal a vegin amivel szinten a tartalyba lehetne felszivatni a kadbol a vizet.
sztem jo sokat meg lehet sporolni igy mert hiaba mondom otthon hogy nem kell a klotyot minden pillanatban minden kis vacakert lehuzni akkor is allandoan huzigaljak. azt mar megcsinaltam hogy ha meghuzzak akkor konnyu legyen leallitani (ezert kell huzni annak ellenere hogy a monoblokkos megnyomos). a gyari megoldas az sose mukodott rendesen aztan egy ido utan teljesen tonkrement, most elegge at van alakitva es evek ota igy uzemel.
optikus Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28999
a nyomascsokkento szerepe nyilvanvalo, de nem tudom mi a mukodesi elve. nincs errol valami leiras meg abra a neten (nem tom angolul mi a szakneve ennek)? de hogy mekkora a nyomas a halozatban es mekkora a csokkento utan azt nem tom. sztem nagy. de ezt hogyan tudnam megmerni? van erre valami egyszeru eszkoz? netan ha ertelmes aron lenne valami kis muszer (mint pl az autok kereknyomas meroje) akkor vennek egyet.
Előzmény: rferi (28997)
Alex B Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28998
Köszi! Bár ha engedély kell ide is akkor oly mindegy ... Ki kell hívnom valakit, aki igazolja is...
Előzmény: rferi (28994)
rferi Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28997

A nyomáscsökkentő ott kell, ahol a hálózati nyomás meghaladhatja a 6 bart.

Annyira vannak a bojlerek bemérve.

Tehát azt sztem ne vedd ki, mert szétmennek a tartályaid.

A nyomáscsökkentő utáni biztonsági szelepnek csak akkor volna szabad folynia, amikor tágul a víz a tartályban.De valszeg a nyomáscsökkentő túl nagy szekunderoldali nyomást enged, és azért nyit a szelep alapból is. Be kéne egy nyomásmérővel mérni, hogy mekkora a statikus nyomás a csöveidben, mert valszeg a nyomáscvsökkentőt sikerült vagy elállítani, vagy meghalt, és túl sokat enged át.

Az egészséges nyomás a bojler oldalán olyan 2-4 bar között lenne. De mindenképpen a biztonsági szelep nyitási küszöbje alatt kéne legyen.

Előzmény: optikus (28996)
optikus Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28996
hi! nem tudom volt e mar szo rola de mondjatok ha igen. van nekem egy elektronyos boylerem (80L). ez elott van egy nyomascsokkento nevezetu boszmeseg. utana meg egy biztonsagi szelep. namarmost nem birok rajonni ennek a nyomascsokkentonek a logikajara. plane hogy lehet allitani is rajta egy csavarral valamit. azt sem hogy mit es hogy egyaltalan hazilag azon honnan lehet tudni hogy hol all jol. azt latom hogy a biztonsagi szelepen jon vissza viz es nem csak melegiteskor. regen nem jott most egy fel eve jon. mi lehet az oka? mit csinaljak vele, mit csereljek ki? a nyomascsokkentot nem szivesen cserevalnam az eleg draga volt. meg egyszer le is szedtem oket es semmi kosz nem volt bennuk. gondoltam mar arra is hogy kihagyom ezt az egesz nyomascsokkentosdit mert fogalmam nincs csinal e valami hasznosat. budan lakunk, van eleg nagy nyomas, mindig is elektromos boyler volt es mindig volt elotte ilyen szerkezet. de az elodomnel 2 boylercsere volt az idok soran, en meg mar 1xer csereltem. az elozo megrepedt (isea?) es ereszteni kezdett. ez is roppan szep hangosakat mikor megnyitom a csapot. konyhaban van egy kicsi 5L es az is megrepedt 6-7 ev utan, azt is cserelni kellett (itt nincs se szelep se nyomascsokkento). szoval valoszinuleg nyomas az van boven.
de igy eleg sok viz kifolyik tok feleslegesen. raadaul mivel a biztonsagi elvezetoje a mosogep kifolyoja melle van kotve igy rendszeressen all a viz a mosogepben mert visszafolyik:(
optikus Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28995
hi! nem tudom volt e mar szo rola de mondjatok ha igen. van nekem egy elektronyos boylerem (80L). ez elott van egy nyomascsokkento nevezetu boszmeseg. utana meg egy biztonsagi szelep. namarmost nem birok rajonni ennek a nyomascsokkentonek a logikajara. plane hogy lehet allitani is rajta egy csavarral valamit. azt sem hogy mit es hogy egyaltalan hazilag azon honnan lehet tudni hogy hol all jol. azt latom hogy a biztonsagi szelepen jon vissza viz es nem csak melegiteskor. regen nem jott most egy fel eve jon. mi lehet az oka? mit csinaljak vele, mit csereljek ki? a nyomascsokkentot nem szivesen cserevalnam az eleg draga volt. meg egyszer le is szedtem oket es semmi kosz nem volt bennuk. gondoltam mar arra is hogy kihagyom ezt az egesz nyomascsokkentot mert fogalmam nincs csinal e valami hasznosat. budan lakunk, van eleg nagy nyomas, mindig is elektromos boyler volt es mindig volt elotte ilyen szerkezet. de az elodomnel 2 boylercsere volt az idok soran, en meg mar 1xer csereltem. az elozo megrepedt (isea?) es ereszteni kezdett. ez is roppan szep hangosakat mikor megnyitom a csapot. konyhaban van egy kicsi 5L es az is megrepedt 6-7 ev utan, azt is cserelni kellett (itt nincs se szelep se nyomascsokkento). szoval valoszinuleg nyomas az van boven.
rferi Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28994

Tőlem olyat kértek, hogy plafontól lefelé minimum 3D mérettel legyen lejjebb.

Előzmény: Alex B (28992)
rferi Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28993

A kéményseprő le fogja tiltani az egészet, amint meglátja, hogy nincs rá engedély.Lesz rá jó nagy bírság, és plomba is akár.

Már a kémény építéséről is kérni fogja a mester iratát, amin igazolja, hogy építhet kéményt!! Egy téglakéményt sem építhet már akármelyik igazolt kőműves, csak az, aki külön kéményépítésre is szerzett papírt!Te meg aztán pláne nem épthetsz ilyet! :)))

Addig, amíg a kéményseprő ki nem szúrja, nem nagyon lesz gondod mással.

A gázosok nem járják a környéket, mint valami kommandó, hogy hol nem stimmel valami.

Előzmény: Who111 (28991)
Alex B Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28992
Üdvözletem! Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen bekötési magasságot írnak elő hagyományos 3 emeletes bérház bélelt kéményére való rákötéshez. Legutolsó értesülésem szerint ez minimum 220 cm, de örülnék, ha valaki ebben megerősítene.
Who111 Creative Commons License 2008.05.19 0 0 28991

Sziasztok! Egy kérdés:

Előzmények:

Adott egy kétszintes családi ház, mindkettő szint külön cirkós központi fűtéssel.

A cirkók (mindkettő) már elég rozogák. A felsőnél (tetőtér) egy szerelt kémény van

kidugva a tetőn. Mindkét cirkó lakótérben van, persze légbevezetőkkel, de így sem

tartom valami biztonságosnak. Most építettünk egy lépcsőházat, ahol még nincs

fűtés..

A terv:

Az a tervem, hogy veszek egy gázkazánt (állókazánt), és beépítem a betonlépcső

alá a lépcsőházba. Elzárom Ytong-al v. valamivel, külön légbeeresztőt neki, stb.

Összekötöm a két fűtési rendszert 2db mágnesszelepen keresztül. Ha az alsó

szint termosztátja kéri a fűtést, akkor csak arrafelé nyit a fűtőkör, stb.

A felső cirkó régi alu szerelt kéményét kapná meg a gázkazán, falon kívül.

A kazán hulladékhője annyira temperálná a lépcsőházat, hogy a növények nem

fagynának meg.

A kérdés:

Mire számíthatok a kül. hatóságok részéről, ha ezt a tervet megvalósítom, úgy hogy

nem adok be semmilyen papírt sehová? (Gázterv, illeték, stb.)

A kéményseprő fog vele szembesülni a köv. ellenőrzéskor.

Természetesen betartok minden szabályt, és szakember fogja csinálni.

Vikusz Creative Commons License 2008.05.18 0 0 28990

Kössz a tippet, megnézem ott is, ráér hétfőig, egy parafadugó és ragasztószalag segítségével  ideiglenes használatra alkalmassá tettem.

Vikusz

Előzmény: Törölt nick (28989)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.18 0 0 28989
üdv Vikusz !

egyáltalán budapesti vagy? van vasárnap délelőtt nyitvatartó szerelvénybolt a Hungária kőrúton kifelé a jobb oldalon  a ReiterFerenc utcai sarok után, vidd el a dolgot biztosan segítenek
üdv
kekec
memorix Creative Commons License 2008.05.18 0 0 28988

A legjobban megtérülő beruházása jó hőszigetelés!

Jövőre akár 50 százalékkal is drágulhat a  gáz

Forrás:

http://www.rtlhirek.hu/cikk/166685

Júliustól újabb gázáremelésre lehet számítani, de lehet, hogy a gazdasági minisztérium átalakítása miatt nem készül el időben az erről szóló rendelet. A minisztériumban a fennakadást cáfolják, a gáz áráról viszont nem beszélnek. A GKI Energiakutatónál azt mondják, politikai okokból lehet, hogy nem fognak annyit emelni, mint amennyi a világpiaci árak miatt indokolt lenne.

RTL Híradó - Pap-tóth Erika

2008-05-15, 16:32

Egészségügyi és oktatási kérdésekről szavaztak az emberek márciusban. Az áprilistól érvényes gázárakat éppen a népszavazás előtt kellett kihirdetni. Akkor a Magyar Energia Hivatal, amely negyedévente tesz javaslatot az árra, 13 százaléknál is magasabb emelést ajánlott. A gazdasági minisztérium, amely dönt, ezzel szemben mindössze 5,8 százalékot emelt.

Több szakértő szerint politikai okokból, a népszavazás miatt maradt el a nagyobb drágulás – és lehet, hogy most sem kell majd sokkal többet fizetni. Ha elhúzódik a gazdasági minisztérium átalakítása, akár el is maradhat az áremelés.

Az átalakuló minisztérium sajtóosztálya írásban cáfolta, hogy technikai fennakadást okozna az átállás. Azt írják, a gázár rendelet megalkotása Szabó Pál miniszter hatásköre, de arról, hogy lesz-e emelés, nem nyilatkoztak.

Az árról a kormányszóvivő sem beszélt. Budai Bernadett viszont azt mondta, a minisztérium teljes átalakításához néhány hétre még szükség van.

Emelni kellene a gáz árát, a világpiaci folyamatok miatt - ezt mondják a GKI Energiakutatónál.

„A következő július 1-jével egy 15-20 százalékos áremelkedés volna indokolt, majd októberben szintén hasonló, a költségek alapján. Ezt a fajta drámai változást a kormány viszont nem valószínű, hogy bevállalja” – mondta Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató ügyvezetője.

2009. január elsejétől azonban már nem az állam, hanem a piac határozza meg a gáz árát. A szakértő szerint ezért, ha most nem, vagy megint az indokoltnál csak kevesebbet emelnek, jövőre akár 50 százalékkal is drágulhat a gáz.

Előzmény: janijani (28951)
Vikusz Creative Commons License 2008.05.17 0 0 28987

Ja, SYR márkájú az egész szerelvény ha ez segít valamit(bár remélem más márkájú alkatrésszel is helyettesíthető.

Vikusz

Vikusz Creative Commons License 2008.05.17 0 0 28986

Szétszedtem közben a fémszerelvényt amiben ez a műanyag túlnyomásszelep van, igazából egy ilyet kéne vennem plusz a már lefényképezett szelepet.

A képhez: Balra fölülre jön a műanyag túlnyomásszelep,balra alul vezetődik el a felesleges víz(oda egy gumicsövet lehet ráhúzni, jobbra felülre egy flexi cső ami a melegvíztartályba megy, és az egészet egy másik fém szerelvényre lehet becsavarni egy 3/4 -es menetes résszel.

Csak hol? Ez a kérdés.Aki tud segítsen légyszíves mert nagyon rossz hideg vízzel fürödni:(.

Köszönöm!

Vikusz

Előzmény: Vikusz (28985)
Vikusz Creative Commons License 2008.05.17 0 0 28985

Sziasztok!

Következő a gondom.

Van egy vaillant cirkó alatta melegvíztárolóval.

Ezek mellett vannak csövek stb...

Van egy szelep egy szerelényben, ami ha túl nagy a nyomás, kiengedi a felesleges vizet(az biztos hogy a melegvízzel összeköttetésben van ennyit tudok róla).

Ez egy rugós műanygból készült alkatrész. Kettétört, mert túlságosan meghúztam. Így most, hogy a mellette lévő elzáró szelepet elzártam nincs melegvizem. Ezért sürgős a dolog.

A kérdés hol tudok én ilyet venni?

Igazából az egész fém "szerelvényt" ki kéne cserélnem amibe ez is belemegy(ezenkívül van azon még egy túlnyomás elleni? szelep?, valamint egy elzáró, és összeköttetésben van a melegvíz-tartállyal és egy másik csővel) mert amiatt is lett ez az alkatrész túlhúzva mivel csöpögött-mert a fém karima amire ráfekszik ennek az alkatrésznek a gumitömítés csorba.

Tehát vagy egy ilyen bizbasz kéne(gyorssegélyként hogy legyen melegvíz) vagy az egész fémszerelvlényt kéne kicserélnem, és akkor a csöpögés is elállna.

Konkrét hely kéne ahová érdemes elmennem(budapesten).

Előre is kösz a segítséget!

Vikusz

Emőke1 Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28984
aZ INDIREKT TÁROLÓT össze kell építeni a fűtőkészülékkel. Ma már a zárt égésterű, ventillációs készülékeket simán engedéylezik. Az más kérdés, ha azt érted inderekt alatt, ami maga a tárolós vízmemelgítő, és nincs égéstermék elvezetési. Azt NE tedd.
Előzmény: Cushman (28977)
IIdikkerék Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28983

Sziasztok!

Tudja valaki, hogy az ELMŰ a földkábel méterét mennyiért köti be egy új mérőhöz?

Köszi

janijani Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28982

Neked Termomax kazánod van, nekem meg SD. Műszakilag és árban is van némi eltérés de nem vészes.

Árban a nagyobb különbséget az okozza, hogy amit lehetett magam csináltam és így nem fizettem érte.

Előzmény: ozntia (28980)
rferi Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28981

Lehet ám, hogy állítható a hiszterézis, csak nem tudom hol.

Végső esetben a boltos talán meg tudja mondani. Eléggé ért a szakmájához a szaki.

Előzmény: XRive (28979)
ozntia Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28980

Nekem a kazántól a cső két bővítővel idul (70-ről 80-ra) utána indító idom majd 30 cm-es cső. A levegőhöz 45 fokos cső majd 90 fokos majd 3,5 méter egyenes és lezáró.

A füstcsőhöz 90 fokos idom + 30 cm-es cső + 90 fokos idom + bekötőkönyök sínnel majd 9 m cső távtartókkal és lezáró.

Plusz bilincsek és tisztító ajtó a padlástérben.

Csak a két bővítő és két indító volt 16 vagy 18 ezer, már nem emlékszem pontosan.

Szóval inkább 60 - 60 ezer az arány de lehet, hogy 70 - 50 ezer. (anyag - munka)

Előzmény: janijani (28976)
XRive Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28979
Igen, hűtőlapra van felfogatva egy fémlappal. A hővezetőpasztát megpróbálom, köszönet. Égő, hogy nem jutott eszembe, számítógépekhez naponta használok.

Egyelőre annyira jutottam, hogy beraktam a megfelelő területre egy hungarocell-darabot. Ez csak lassabban engedi lehűlni a hűtőlapot, úgyhogy növekedett valamennyit a ciklusidő.
Előzmény: rferi (28978)
rferi Creative Commons License 2008.05.16 0 0 28978

Nem tudom, lehet-e, nekem eddig nem kellett.

Viszont ha rosszul érintkezik a hőszenzora, az okozhatja ezt a hibát.

Milyen a hűtőgép? Egy külön hűtőlap van hátul, és arra kell felcsíptetned a szenzor végét? Mert az enyém ilyen volt, és tudtam rosszul felszerelni.Hátra szereltem, egy mélyedésbe, és beágyaztam egy kicsike szilikonzsírba végül.

Akkor kitört a béke.

Előzmény: XRive (28975)
Cushman Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28977

Sziasztok!

Szakmai segítségeteket kérném:

A pincében van egy kémény kb. 12 méter magas. Ott van a gáz illetve a hidegvíz betáp és a melegvíz  is innen van kiépítve. Arra nem sikerült még választ találnom, hogy milyen konfigurációt válasszak fűtés+melegvíz előállítására. Arra kérlek benneteket, hogy az alábbi lehetőségek közül melyiket ajánlanátok és miért ill. miért nem. Hátha könnyebb lesz döntenem.

1, A kazán állítja elő a melegvizet is indirekt tárolóval, normál (gravitációs) kéménnyel.

2,A kazán állítja elő a melegvizet is indirekt tárolóval, zárt égésterű kazánnal. Megoldható ez egy függőleges kéménnyel, vagy csak oldalkivezetésű lehet turbós? Milyen feltételei vannak a zárt égésterű kazánok beépítésére?

3, A kazán csak a fűtést csinálja és direkt melegvíztároló (kéményes). Be lehet kötni az indirekt tárolót azonos kéménykürtőbe? Van olyan gépészeti megoldás arra, hogy ha a melegvíztároló üzemel nem engedi a kazánt bekapcsolni? Egyáltalán szabályos lehet ez ma még?

4, A kazán csak fűtést végzi és egy kémény nélküli indirekt tároló, pedig a melegízért felel. Milyen feltételei vannak a kémény nélküli indirekt tárolók beépítésére? Pincében lenne a plusz frisslevegő betáp és égéstermék elvezetés falátbontással megoldható.

Melyik rendszer miért jó? Melyiket javasoljátok? Esetleg ha van még másik megoldási ötlet szívesen veszem. Az átfolyós vízmelegítőt mellőzném. Én szívem szerint zárt égésterű kazán mellett döntenék, de az nem biztos, hogy megoldható.

Köszi,

Cushman

janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28976

Ez az 50 000 anyagár. Az hogy neked mennyit számolt a maszek nincs benne. Árjegyzék a 80/80-as a 35.oldalon található nettó árakkal.

Indítóidom 9400

Könyök 1650

Cső 2 m-es 3150

Cső végelem 2220

Bilincs 1100 (házilag sokkal olcsóbb)

Amit írtál bőven kijön 50-ből, ezek szerint 70 lehetett a munkadíj.

Előzmény: ozntia (28971)
XRive Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28975
Csak kerül még kérdésem... Úgy fest, az új kapcsoló túl érzékeny. Valszeg túl kevéssel alacsonyabb a kikapcsolási hőmérséklet a bekapcsolásinál, szóval cirka tízpercenként/negyedóránként bekapcsol pár percre a készülék. Lehet ezt állítani valahogyan?
Előzmény: rferi (28974)
rferi Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28974
Használd egészséggel!
Előzmény: XRive (28973)
XRive Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28973
Úgy fest, kapcsoló volt. Az új kapcsolóval megszűnt a dadogás. Köszönet a tanácsokért.
Előzmény: XRive (28939)
TIHEMER Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28972

Én is azt mondom, hogy a váltószelep vacakol. Lehet, hogy nem írtam le csak gondoltam. Csak általában meg szokott ijedni a beüzemelőtől az a bizonyos váltószelep és akkor tökéletesen működik, amikor elmegy kezdi a szivatást megint. Szerintem a csere lenne a megnyugtató megoldás. 

Előzmény: ozntia (28970)
ozntia Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28971

"a füstgázelvezetés 50 000"

Ez akkor igaz, ha a tető síkjából van kidugva egy méter és a kazán a tetőtérben van, vagy az oldalfalon van kivezetve (ha a szomszéd ház legalább 3 méterre van).

Nekem szétválasztott rendszerü van. Levegőhöz 4 méter, füstgázhoz 9 méteres lett beépítve.

Ára anyag és munkadíjjal kereken 120 000 Ft volt.

Előzmény: janijani (28952)
ozntia Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28970

Beszéltem azzal aki beüzemelte a kazánt és ő azt mondta, hogy szerinte a váltószelep "szutykos".

Ezt úgy állapíthatom meg, hogy megnézem a kazánnál az előremenő csövet és ha az hideg akkor elindítom a melegvízet. Ha az előremenő cső ekkor melegszik akkor tényleg váltószelepes.

Előzmény: TIHEMER (28950)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28969
JA, oké.
Előzmény: janijani (28968)
janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28968

Különválasztani kiváló Honeywell villamos motoros szelepeket ill váltószelepeket lehet kapni kb 22-27000 Ft-ért,ez szobatermosztáttal vezérelhető, finoman 6 mp alatt zárnak ill nyitnak.A kazán meg a beállított hőigénynek megfelelően modulál. Ez nálam is így működik.

Csak arra ügyelj, hogy olyat vegyél ami alapból nyitott, mert ha begyujtanak a vegyestüzelésű kazánba nyitva kell hogy legyen.

Előzmény: dpek (28967)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28967
Értem.
Nem biztos hogy szükséges különválasztani a kettőt, csak lehessen külön vezérelni.
A bíz 15 éve éjszakai áramról megy.
Már döglődik a bojler, így az is cserére szorul, így lehet gázzal kéne azt is megoldani.
Előzmény: halaloszto (28966)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28966
meri az eloremenot es a visszaterot, valamint a tergoataramot. integral, es MJ-ben megmondja az elfogyasztott ho mennyiseget.

amugy pl ki csinalja a melegvizet?

vajk
Előzmény: dpek (28961)
janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28965
Tavaly nekikezdtem hőszigetelni is,sk csinálom, az északi fal már az idei télen hőszigetelt volt. A fűtésszámlán nem vettük észre, de az idei tél hidegebb és hosszabb volt mint a tavalyi. Viszont a fal nagyon kellemes lett, tapintásra és hőmérővel is megmértem pontosan olyan mint a közfalak.  
Előzmény: dpek (28963)
janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28964

Tecnikai oldalról ha eddig egy kazán volt, gondolom ezután is lehet egy.

Elszámolás szempontjából csak akkor korrekt a két kazánnal, ha külön gázóra is van.Ez meg ugye pénz.

Előzmény: dpek (28954)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28963
Épp akartam kérdezni milyen falad van.
Ezek szerint nem valami jó.
Nem hittem volna hogy ennyit számít a technika ugyan olyan hőigény mellett.
Mindkét megoldás jó lenne, illetve gyütt lenne a legjobb.
Majd meglátjuk mire jutunk.
Előzmény: janijani (28962)
janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28962

Nekem is tömör tégla az épület kétharmada, ráadásul nem 50-es hanem csak 38-as. Egyharmada az újabb rész,ez 36-os poroton.

A 28 kW kazánnak a felvett max teljesítménye 28 kW (2.8 m3 gáz óránként) és annyi a különbség, hogy a kondenzációs ugyanebből a felvett teljesítményből több hőt ad le. Szerintem lead annyit mint egy rossz hatásfokú 40-50 kW-os és nem a kazánházban lesz 30 fok hanem a fűtővizet melegíti.

Tudom hogy nagyobb az épület mint az enyém, ezért saccoltam hogy ha nálam 25-30 % teljesítményen működik, nála 30-40 % várható.

Tehát elégnek kell lennie a teljesítménynek.Nem akarom legeszélni, vehet nagyobbat is, de gondolni kell az őszi-tavaszi enyhe időkre is, olyat érdemes venni amelyik kellőképpen tud modulálni.(az Ecosy 5.9 kW-ig tud modulálni)

Előzmény: rferi (28953)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28961
Ez akkor nem gond ezek szerint.
Ez hogy mér?
Átáramló melegvizet?
Vagy gázt?
Előzmény: halaloszto (28960)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28960
A lakas kulon mereset egy par tiz ezer forintos homennyisegmero megoldja...

vajk
Előzmény: dpek (28959)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28959
Én nem akarok mindenáron 2 kazánt, csak mivel 1 épületben van egy külön lakásrész külön villanyórával, így lehetne a fűtést is szétválasztani, akár külön órával. De ez kicsit már bonyolultnak hangzik.
Most 1 rendszer a kettő de sajna a vezérlése is, ami nem előnyös, mert gyakorlatilag szabályozhatatlan főleg termofejek nélkül.
A radiátorokat se ártana átmosni az iszap miatt.
A víz gyakorlatilag fekete ami kijön belőlük.
Előzmény: halaloszto (28957)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28958
Ebben igazad van, én is tapasztaltam, hogy nem 1-2 hét amit ezek elszórakoznak rajt.
Nem tudom mi legyen, az biztos hogy ez így nem jó.
A másik, meg nem én döntöm el, mivel közösségi épület.
Én csak tájékozódok. Az is igaz hogy a szigetelésnek még ősszel is neki lehet kezdeni, és az ezzel a rendszerrel is megtakarít.
Előzmény: rferi (28956)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28957
1. miert akarsz mindenkeppen ket kazant kulon a ket reszre? ha kint 10 fok van, mind a ketto menne toredek terhelesen? kaszkadkapcsolni kell a kazanokat, hogy ha hideg van megy mind a ketto, ha meg enyhe, akkor csak az egyik.

2. egy regi futesi rendszerre ratenni egy modern kazant nem trivialis/eleg rizikos. gondolj bele azokban a regi radiatorokban mennyi iszap, rozsda, akarmi van.

3. tenyleg kellene egy homennyiseg szamitas. nehogy meglepetes legyen -20 fokban.

Amugy en tovabbra is hoszigetelnek, ha nem sokkal nagyobb projekt mint a kazancsere. Kazant cserelni lehet pl akkor, ha a mostani megdoglik.

vajk
rferi Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28956

Én ugyan nem akarok pálcát törni egyik megoldás felett sem, szerintem együtt lenne a legjobb, dehát ez ugye pénzkérdés, de egy fütésátalakítás nem éppen a gyorsaságról híres történet.Annál egy szigetelés sokkkkkkkkal gyorsabb.

Sztem ha most nekiállnál intézni, már az idei fűtésszezonra nem jönne össze!

Mivel két külön kazánt emlegetsz, ahhoz tervek kellenek, azokat engedélyeztetni kell, aztán ellenőrzik, kéményseprő, stb.stb.

Ezek mind olyan lassan szarakodnak vele, hogy az hihetetlen.

Én februárban kezdtem intézni, és éppen kész lett októberre!

Még a BKV is engedélyezte a gáztervemet, azzal a mesével, hogy ha gázrobbanás történik, kell-e valamerre forgalmat terelniük!!!!Csak néztem, mint a moziban!

dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28955
Készítek pontos adatokból hőigényt.
Meg előkerestetem a gázszámlákat, és jobban képbe leszünk.
Rajzolok egy mostani fűtés vázlatot.
Majd jelentkezek még.
Köszi az eddígi segítségeket.
Előzmény: rferi (28953)
dpek Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28954
Nem semmi.
Itt viszont nem C30-as a régi, hanem ez a vk-os égőfejes félmegoldás.
Szerintem ha csak sima modulációsra cserélnénk, már lenne megtakarítás.
De ezek szerint, akkor itt a kondenzációs technika még többet hozna.
Ismerek egy konkrét példát, ahol egy másfélszer ekkora szintén pf-es közösségi épületet fűtöttek régi kazánnal, és lecserélték 2db TERMOMAX Inka-ra, azóta ott is drasztikusan csökkent a fogyasztás.
Ha itt csak egy 35kW-osat vennénk, meg a lakás részre ahol a radiátorok vannak egy renova minit, az már tuti elbírná.
Ez hamarabb és olcsóbban kivitelezhető lenne, mint a szigetelés.
Előzmény: janijani (28951)
rferi Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28953

28kW kicsit kevésnek tűnik egy olyan falazatnál, ami tömör téglából van, azt azért ne felejtsd el!

Ráadásul nekik nem akkora a fogyasztásuk, mint neked, már a kiinduló sem, ez is mutatja, hogy nagyobb a hőigény, valszeg eléggé határon menne az a 28 kilowatt.

Előzmény: janijani (28952)
janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28952

Gondolod, hogy 50kW kondenzacios kazan kellene nekik?

Nálam a 28 kW-os Ecosy kb 25-30 %-ban van terhelve. Ez nekik is megfelelne, legfeljebb 30-40 %-ban lenne terhelve mert nagyobb az épület.

A kazán ára 250 000, a füstgázelvezetés 50 000, engedélyek, üzembehelyezés 100 000. Ez össz 400 000.

Gázszerelés minimális mert a gázégőnél már ott van a gáz, a fűtési rendszerbe meg beköthetik akár társadalmi munkában is.

Előzmény: halaloszto (28945)
janijani Creative Commons License 2008.05.15 0 0 28951

Én a saját tapasztalatom alapján a kondenzációs kazánra biztatlak, különösen hogy ideálisak a feltételek.(nagy épület,részben padlófűtés,részben túlméretezett radiátorok)

Nálam is hasonló volt a helyzet (250 m2 fütött terület,részben padlófűtés,részben túlméretezett radiátorok) Fég C30-as kazánunk volt,ez éves szinten 3300 m3 gázt fogyasztott. Lecseréltem egy Ecosy F28-as kondenzációs kazánra, 20% fogyasztáscsökkenést reméltem. Ehez képest 1700 m3 lett a fogyasztás a tavalyi és a mostani télen is,ez 49% csökkenés. Két télen visszajött az ára, most már nekem ingyenben van a csere.

A hőszigetelés jó dolog,de az nem térül meg ilyen hamar.

Előzmény: dpek (28931)
TIHEMER Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28950
Nyári üzemmódban nem szabadna fűteni semilyen hőfokon. Ha mégis fűt akkor a szervízes biztos megoldja a problémát.
Előzmény: TIHEMER (28949)
TIHEMER Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28949

Ha a szobatermosztát nem kéri a meleget, nem szabadna fűtenie és kapcsolgatnia.

"8-10 mp-re kb. 5-10 alkalommal egy óra alatt"

Ez a jelenség akkor is előfordulhat, ha a szobatermosztát kéri a meleget és nincs megfelelő cirkuláció, vagy az előremenő túl alacsonyra van állítva.

.

Előzmény: ozntia (28941)
dpek Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28948
Ezzel most sokat segítettél.
Igazad van.
Erre nem is gondoltam.
Szigetelés után nem is lenne muszály kondenzációs kazán csak a sima.
Vagy akár maradhatna is a régi, csak a szabályzást kéne finomítani.
Előzmény: halaloszto (28947)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28947
a szigeteles meg a kazancsere kozott az a kulonbseg, hogy a szigeteles elettartama nagyobb mint a kazane es szigeteles akkor is hasznot hoz ha a vegyeskazannal futesz.

Raadasul ha a mostani 5000m3 gazfogyasztasodat a szigeteles 3500m3-re csokkenti, akkor a jobb hatasfoku gazfutes okozta 20% megtakaritas mar a 3500m3 20%-a, ami csak 75000Ft! (ha nem szigetelnel, akkor az 5000m3 20%-at sporolhatnad meg, ami 110-120000Ft)

Minnel jobb a szigeteles, (tehat minnel kisebb a hoigeny) annal kevesbe eri meg draga jo hatasfoku futoberendezest venni.

vajk
Előzmény: dpek (28946)
dpek Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28946
Igazad van, főleg hogy csak anyagár lenne, mivel társadalmi munkában megoldanánk a szigetelést, vakolást.
Én viszont a korszerűsítésre nem kondenzációs kazánnal max fél millát számoltam.
Van fűtésszerelő ismerős aki olcsón megoldaná. Szűken számolva 1-1.2M-ból meglenne a korszerűsítés+szigetelés. Ahogy olvastam nagyjából ez kb. 40-50%-ot jelentene megtakarításban.
Kb. 5 év alatt megtérülne.
Egy pontos számolással majd kiderül hogy mi mennyi.
Előzmény: halaloszto (28945)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28945
Ha evi 500ezer van gazszamlara, akkor miert tekinted automatikusan tulsoknak az 1.2millat hoszigetelesre?

50kW kondenzacios kazan felszerelessel, fustcsovel, mindennel egyutt sem lesz meg 800 alatt...

vajk
Előzmény: dpek (28942)
dpek Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28944
Köszi a választ.
Utánajárok a pontos adatoknak, a házat és a fűtést illetően is, ezek csak kb. adatok voltak. Egy pontos számolást csinálunk mindenképp.
Még annyi, hogy a kazánházban a fűtési idő alatt folyamatosan 30 fok volt.
Ebből is látszik, hogy van vesztesége bőven a rendszernek, amit lehetne csökkenteni.
A kazán vízhőfoka is szerintem feleslegesen 60-70 fokon ingázott.
Most csak gondolkodunk, de őszre kellene valamit változtatni rajt.
Előzmény: Törölt nick (28943)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28943
szeva dpek! 
amit elmondtál ezek tényleg problémák lehetnek de ha azt nézzük hogy ez a légm3 méret kb 3 lakás mértékének felel meg az említett 500 000 .-ft ha így nézzük akkor talán nem sok... ezen hozni, lényeges javulást elérni elég reménytelen válalkozás részmegoldásokkal ,legfeljebb teljes rekonstrukció hozhat eredményt de előtte mindenképpen dokumentálhatóan méréseket kell végeztetn mert egy ilyen gázégőnél az hogy ég az nem jelent semmit, és lehet hogy akkor sem lessz nagy javulás

kekec
Előzmény: dpek (28937)
dpek Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28942
Köszi, megnéztem.
minimum 5 centi kell rá amit érdemes.
8 centivel 0.3 körül lenne.
Ez kb anyagárban 600E ft lenne fehér vakolattal.
Először a fűtés lesz valószínű korszerűsítve.
Azzal is lenne megtakarítás a mostanihoz képest.
Előzmény: rferi (28940)
ozntia Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28941

Szia,

Nekem is Thermomax 24K-s kazánom van (átfolyós melegvíz készítéssel) és a télen nagyon jól szuperált de amióta átálltam nyári üzemmódra két dolog zavar.

1. Tényleg bekapcsol 8-10 mp-re kb. 5-10 alkalommal egy óra alatt.

2. A radiátorok enyhén melegednek pedig a termosztát manuálisra, éjszakaira van állítva. Az éjszakai hőfok pedig 14 Celsius most nálam.

Nem jöttem rá, hogy milyen szisztéma szerint melegíti. Azt hittem, hogy ha a melegvizet használom akkor valamiképpen a fűtési rendszer is átveszi a meleg egy részét.

De sokszor fürdés után ha megnézem hideg és reggel ha felkelek meleg pedig éjjel nem kellene a kazánnak működnie.

A melegszik annyit jelent, hogy egy 150 cm-es radiátor felső fele 30 fokos alsó fele hideg. 

Előzmény: TIHEMER (28918)
rferi Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28940

Az eptar.hu -n levő rétegrend szerkesztő szerint 5cm polisztirollal lenne a K=0,5.

Anélkül K=0,857

(500mm kisméretű tömör téglát 380+120mm-ből lehet összehozni a szerkesztőben)

Nézd meg ott, mik a lehetőségek, és mi várható tőlük.

Előzmény: dpek (28938)
XRive Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28939
OK, köszönet.

Megnéztem a kapcsoló típusát, ma beszerzés, hét végén beszerelés - majd tudósítok. Illtve ha nem értek valamit, kérdezek :-)
Előzmény: rferi (28935)
dpek Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28938
Tudom hogy azon lehetne nyerni a legtöbbet, de mivel elég nagy épület egy sima lakóházhoz képest, túl nagy lenne a beruházás.
Technikailag kivitelezhető lenne.
92-ben épült amúgy, nem olyan túl régi.
Erre az 50-es falra mekkora az a minimum vastagságú szigetelő amit már érdemes felrakni erre a falra?
5cm.?
Előzmény: rferi (28936)
dpek Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28937
Kb. 900m3.
Igen, sajnos csak kapcsolgat, és pörgeti az órát rendesen.
De szerintem ott csökken nagyon a hatásfok, hogy egy amúgy se túl jó vk-ba tolja a lángot. A gázégő és a fűtött víz között nem olyan jó a hőátadás, mint egy gyári gázkazán hőcserélőjénél.
A szabályozatlanság már csak rátesz egy lapáttal.
A pf-t is egy régi 15 éves bimetálos termosztát kapcsolgatja.
Azt is inkább alacsonyabb hőfokon kéne járatni folyamatosan.
A radiátorokat szintén ugyan olyan termosztát kapcsolgatja termofejek nélkül.
Beállítani sose lehetett, vagy túl hideg volt vagy túl meleg.
Úgy működött mint egy kapcsoló, ki-be.
2 gázkazánra szét lehet osztani az egészet?
Egy Renova mini vinné a felső szinten a radiátorokat a lakás részen, a közösségi teremben a pf-t megy egy nagyobb teljesítményű gázkazán.
Ez előtt ugyan ez a téma volt, csak olajégőfejjel.
Előzmény: Törölt nick (28933)
rferi Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28936

50-es tömör tégla az nagyon karcsú.

Ha mégis lehetne azt szigetelni, azon nyernétek a legtöbbet.

Miért nem lehet szigetelni?

Valami cirádás a ház kívülről?

rferi Creative Commons License 2008.05.14 0 0 28935

Ha  a kapcsoló tekergetésével rendesen indul, és nem csak  indulgat, akkor a kapcsoló a rossz.

A kompresszorok úgy szoktak tönkremenni, hogy megszorulnak valami csapágyhiba, rossz kenés miatt, és akkor túláramot vesz fel.ettől a védelem elkezdi ki-be kapcsolgatni, majd ezt addig csinálja, hogy a végén a motor azért csak leég.

De ha a kapcsolót tökre feltekered, és simán indul, akkor az kapcsoló.

Előzmény: XRive (28930)
alma09 Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28934
sziasztok, szeretném segítségeteket kérni ,hogy mennyibe kerülhet ugy körülbelül , bevezetni egy 30nm es házba a vezetékes vizet (vizóra meg akna már van )
a házba ,hogy legyen wc meg fürdőszoba?? ::)) nagyon szépen megköszönném ,ha valaki tudna segíteni.::)
Törölt nick Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28933
üdv!

azért a fűtött légm3 hasznosabb adat lenne a m2.nél akkor már lehet kalkulálni
más: ez a kazántipus nem jön be pedig párat ismerek... a gázégő egy ABG 10 es nek lászik egy fokozatú síma ki-be kapcsolású, ez elég kellemetlen üzemmód

kekec
Villmer Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28932
Köszi az infót. A helyét sajnos nem nagyon lehetett válogatni.
A látványát már megszoktam, és sikerült úgy elhelyezni, hogy a fejemet sem verem be fürdés közben.
Hacsak nem ülök fel a mosógép tetejére tusolás közben :))
Előzmény: rferi (28921)
dpek Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28931
Nekem lenne egy kérdésem fűtéskorszerűsítéssel.
Egy nagy közösségi épület, aminek kb 1/3-a egy komplett lakás, fűtési költségét szeretnénk csökkenteni.
Össz fűtendő terület, kb. 300-350m2.
A ház szerkezete: 50-es tömör tégla fal, a födémbe és a tetőbe 2x15-20cm szigetelés van. A fal kívül nincs szigetelve, és nem is megoldható.
pf. és radiátor van, de sima szelepekkel, nem termofejjel.
Értelemszerűen ahol pf van ott nincs radiátor és fordítva.
Van egy Barina II-es, kb. 40-50kW-os vegyes kazán, amire rá van téve ez az égőfej.
http://langor.addel.hu/detailproduct.php?productid=66879

Ez látja el az egész rendszert. A pf FÉG kb 60kW-os hőcserélővel van leválasztva.
Termosztatikus szeleppel szabályozva.
A gázégőfejet meg a kazánba becsavart, merülő termosztát kapcsolgatja. 60-70 fok között.
kb. 160m2 pf, és kb. 10 radiátor van.
Nagyon nagy a gázszámla, egy szezon kb. 500E ft.
sajnos m3 adatot nem tudok, de utánanézek pontosan.

Arra lennék kiváncsi, hogy érdemes lenne -e lecserélni a gázégőfejet, fali turbós kazánra? + a radiátorokra termofejet? A falak szigetelésén kívül lehet -e ezzel jelentős fogyasztás csökkenést elérni?
+ az ablakok nagyrésze műanyagra lenne cserélve.
Azért csak turbós jöhet szóba, mivel csak 1 kémény van, amit meg szeretnénk hagyni a vk részére, mint kiegészítő fűtés lehetősége a gáztól függetlenül.
Ha csak a hatásfokot nézem, egy moduláló gázkazán sokkal nagyobb hatásfokú, mint egy vk-ra rakott 40kW-os szabályozatlan égőfej.
+ a szabályozatlan radiátorok amik 50%-ban túlfűtenek.
A helységek nagy részében túlméretezett radiátorok vannak, ami megengedi az alacsonyhőfokú előremenőt.
Esetleg érdemes lenne kondenzációs technikára beruházni?

Előre is köszi a segítségeket.
XRive Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28930
Indulás is, leállás is. De ha pl. a kapcsoló végállásba tekerésével beállítom menetre vagy kussra, akkor rendben beindul vagy leáll.

A kapcsolón hány kábel van? Ha megpróbálom kiiktatni, akkor van rá esély, hogy valamit félrekötök?
Előzmény: rferi (28929)
rferi Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28929

Na várjál!

Eddig azt hittem, nehezen áll le.

Most akkor az indulás nehéz?

Mert ha az indulás nehéz, akkor  a kompresszor körül is körbe kell nézni.

Én azt mondanám, hogy rövidre kéne zárni a kapcsolót, hogy tuti mindig mennie kelljen a motornak.Ezzel abszolute ki van lőve a kapcsloó estleges hibája.

Aztán be a konnektorba, és hallgatni a kapcsolást.

Ha olyankor ki-be kapcsolgatva megy a kompresszor, akkor lehetséges egy indítóbimetál hiba, és ha az is jó, csak akkor kompresszor.

A kompresszor ui. ún. segédfázisos.Azaz induláskor egy segédtekercsre is feszültséget kell adni, hogy elinduljon.Ha elindult, utána ezt a tekercset lekapcsolja egy bimetál.Az egész bimetálos cucc ott van a kompresszor csatlakozócsonkján, egy kis műanyag dobozban. Na ez a bimetál is be tud sz@rni.

Ha viszont rövidrezárt hőkapcsolóval jól indul, akkor az a rossz.

Előzmény: XRive (28928)
XRive Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28928
Megnéztem az emlíett boltot, kapásból kompresszorhibát gyanítottak :-)

Lehet ezt úgy tesztelni, hogy kihúzom a hálózatból, a hőfokkapcsolót fixen beállítom maximumra, aztán szellőztetek bent egy kicsit, majd visszadugom a konnektorba? Ha motorhiba, akkor a bajnak ilyenkor is jelentkeznie kell. Ha kapcsoló, akkor rendesen indulnia kell - szerintem.

Ez így megfelelő teszt lehet?
Előzmény: rferi (28925)
norgas Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28927
Üdvözöllek!
Kérdéseidre a választ a gmbsz adja jórészt meg.Védőtávolságtól kezdve minden megoldás benne van.
Milyen kazánod van vagy lesz?
Előzmény: zsolaketto (28741)
Cap1 Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28926
Csepeg a gázcirkónk ! Tudna vki segíteni ?
3 éve vettük újonnan, mert teljesen felújítottuk a lakást. A gázos "mester " , aki a nagy zsét felvette, "nem ér rá " megnézni, de azt mondta nem is ért hozzá , csináljak, amit akarok. Az sem érdekelte, h 3 db radiátor nem fűt. ( Isten fizesse meg mindezt neki !)
Tavaly már vmit kicseréltek benne 25 ezerért, mert akkor is folyt. Azt mondta az akkor kihívott szerelő, ez ezer ilyenből egy van, én meg épp kifogtam. De most már jó lesz. (Azóta ő is felszívódott, elérhetetlen.)
Hát mostanáig jó is volt.
Mit tegyek ?
rferi Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28925

Cseréld ki a hőkapcsolóját.

A Karinthy Frigyes úton van egy BF szerviz nevű kis bolt, ott kapsz hozzá kapcsolót, valszeg. Ez az a cucc, amit tekergetsz mikor a hűtési fokot akarod állítani.Egy érzékelője van a hátsó lapra valahová felfogatva.

Még ezt megnézheted, hogy az onnan nem esett-e le, és ezért bizonytalan a hőkontaktusa.Mert még emiatt is vacakolhat.

Előzmény: XRive (28924)
XRive Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28924
Hali!

Elnézést, nem éppen víz- gáz vagy fűtés, de talán ez a topik passzol hozzá leginkább. Adott egy régi Electrolux hűtő, ami az utóbbi időben bizonytalanul kapcsol, nehezen indul/áll le. Van, hogy negyed-fél órán keresztül is hallani, ahogy leáll, rögtön ujraindul, kerreg, megint leáll...

- mi lehet a baja? Van-e valami efféle jelenséget okozó típushiba vagy gyakori meghibásodás?
- Házilag javítható-e? Mennyiből?

OK, tudom: vegyek újat. Nincs rá pénz, csak hitel. Szóval ha lehetséges házilag javítani, akkor előbb azt próbálnám meg, ha nem kerül sokba.
rferi Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28923

Kint megnyitod a slagot, és beindul a belső tároló fűtése? Hmmm

Elég hülyén hangzik, de mintha akár nyomásesére indulna be, és akkor egy visszacsapószelep eléje?

Előzmény: Fulika (28922)
Fulika Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28922
Erre nincs valakinek ötlete? :(
Előzmény: Fulika (28907)
rferi Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28921

Hát elrejteni, azt nem tom hová lehetne.

A mérete az enyémeknek kábé olyan 20 cm átmérő, és 25 cm hossz.

A felszerelés az mindegy, egy ballon van benne, az nyomja ki a vizet belőle, mindegy neki, merre áll. Az ilyen kicsiket még külön felcsavarozni sem kell, ha lefelé lóg a csövön, elég a csatlakozásánál felrögzíteni a falra egy bilinccsel.

Nekem szerencsém volt, illetve jó sokat dolgoztam érte, hogy az legyen, mert nálam a fürdőből kiűzettetett a bojler.

Nem szeretem, ha beverem a fejemet belé fürdés közben, meg csúnya is.

Előzmény: Villmer (28896)
hifitibi Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28920
Ezt megbeszéltük. :-)
Előzmény: TIHEMER (28918)
vhajni Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28919

Igazatok van, gyanús volt nekem azért is kérdeztem itt !

Köszönöm :-)

Gázszerelőnk van, tőle ezt meg sem kérdeztem,de nem akarok én neki bajt !

TIHEMER Creative Commons License 2008.05.13 0 0 28918
Azért nem kell annyira komolyan venni a dolgot, hagy kapcsoljon, biztos van rá magyarázat csak azt velünk nem közlik bizonyos okok miatt. A lényeg, hogy működik és ennyi pénzért elég jól teszi a dolgát. Más dolog a gépönyv csúsztatásokba hajló, sok esetben következetlen, hiányos szellemi termék. Innen-onnan, előbb-utóbb hozzá lehet jutni a szükséges információkhoz, és megnyugszik a "fűtő mester", hogy ez ilyen.   
Előzmény: hifitibi (28917)
hifitibi Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28917
Csak akkor ezt is le kéne írni.
A termomaxnak a vásárlói támogatása -különösen a kazán "gépkönyve"- a szarral egyenlő. Már nem először jutottam erre a következtetésre.
Azt a "dokumentációt" most akkor szervizesnek írták, vagy felhasználónak. A felhasználónak nem biztos, hogy szüksége lenne a tragacs alkatrészei működésének leírására, de arról talán érdemes lenne tájékoztatni, hogy naponta többször bekapcsol az a .....kazán, ha akarod, ha nem.

Arról is illene tájékoztatni a leendő vásárlót (több hónappal ezelőtti problémám böffen vissza) hogy ha időjárás követő módot használsz, akkor felejtsd el, hogy módosítani tudod az előremenő hőmérsékletet, csak szervíz kóddal (illetve ha nincs meg, kihívod a szervizest). Ez a tény önmagában nem probléma (nem a túrót) , de ha erről még nem is tájékoztatják az embert, az már undorító.

Bocsi, ezt nem Neked szántam, csak már nagyon tele van a tököm a termomax-szal. Még szerencse, hogy az általuk összeszerelt tragacs működik.
Előzmény: TIHEMER (28911)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28916
Nem sok esze volt akivel beszéltél, mert egyrészt a saját munkáját  mondja vissza, másrészt nemigaz amit mond. Normális gázszerelő hozzá se nyúl terv nélkül, mert kötelező!!! Azonkivül ha valami gond lesz a te órádat zárja le a szogáltató....
Előzmény: vhajni (28912)
Matrix2006 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28915
Jah, és nem tudom találsz-e olyan bátor szerelőt aki engedélyes terv nélkül megcsinálja és felvállalja az esetleges következményeit??
Matrix2006 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28914
Ezt tunia KELLENE a T. tervező úrnak, hogy ez nem így működik! Készülék csere címén azonos paraméterű készülék helyezhető csak vissza. A későbbiekben ha bármi probléma van megnézik a TIGÁZ-nál lévő tervet és a valós szerelést és vki nagyon pórul járhat. Ez már átalakítás, ami tervköteles. Újra be kell adni gázigény bejelentő a felszerelendő és bontandó készülékek feltüntetésével. Engedélyes terv birtokában a munkát megkezdése előtt 24 órával a TIGÁZ-nak be kell jelenteni. Kijönnek, gázóra levesz, elvisz. Átadáskor nyomáspróba, terv ellenőrzés, kéményseprők papírja, óra vissza.
IIdikkerék Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28913

Lehet, hogy működik, ezt nem tudom, de azt tudod pl, hogy hova milyen teljesítményű radiátort veszel hőszükséglet számítás nélkül?

Keress olyan fűtéstechnikai céget, amelyik tervezéssel is foglalkozik! Vannak olyanok, akik bevállalják az ingyen tervezést, ha náluk veszed meg a szükséges szerelvényeket. Ez talán jó konstrukciónak tűnik. Szerintem. :)

vhajni Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28912
Sziasztok!

Tetőteret építünk,terv készül,infókat gyűjtünk.

A mostani konvektor helyett,turbó cirkó és radiátor lesz.

Gáztervezőt hívtunk, aki elrebegte a végén,hogy tulajdonképpen meg lehet úszni őt,mert úgy kell beadni a papírokat a gázművekhez,hogy készülék csere.

Ez jó,mert megspórolnánk a tervezőt,de ez így működik ????

TIHEMER Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28911
Én úgy tudom, hogy nem engedi 30 vagy 35 fok alá hülni a melgvizes részt, bármilyen állásban van az ECO gomb. Ez nekem sem tetszik, de így van, és nem lehet mit tenni.
Előzmény: hifitibi (28910)
hifitibi Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28910
Na ezt csinálja a komfort üzemmódban.

Kipróbáltam. Bekapcsoltam a komfort üzemmódot (világít a zöld led az eco/comfort gomb alatt), a kazán elkezdett fűteni, és a kijelzője azt mutatta, hogy 41. Megvártam, amíg befejezi, majd megnyitottam a csapot, és azt mutatja, hogy 46. Comfort üzemmódban tényleg 5 fokkal alacsonyabb hőmérsékleten tartja a benne lévő vizet. De én ezt az üzemmódot kikapcsoltam, mégis bekapcsol a kazán naponta kb 3-szor 4-szer 8-10mp-re.

????
Előzmény: TIHEMER (28899)
hifitibi Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28909
Szia!

Nekem a láng is bekapcsol. A lángot jelző led is világít. De a hangján is hallható. hogy bekapcsol.

Üdv: Tibor
Előzmény: peterch (28897)
yam23 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28908
Sziasztok, válaszolna valaki a 28898-as kérdésemre, hogy mihez tartsam magam? Köszi
Fulika Creative Commons License 2008.05.12 0 0 28907
Sziasztok. Egy SD isotwin belső tároló tartályos kazánnal kapcsolatban lenne kérdésem. A napokban azt vettük észre, hogy nagyobb hálózati nyomásingadozás (slagot használok a kertben, beindítom az öntözőrendszert...) hatására beindul a belső tárló fűtése 10-20 mp-re. Ez normális dolog? Igazából akár egymásután többször is csinálja, tehát slag locsol, kazán indul. 30 sec múlva slag újra nyit, kazán újra indul... Nem lehet, hogy az okozza, hogy nemrég pucoltam a hmv hőcserélőjét, és esetleg levegős maradt a belső tároló? Más ötlet nem jut az eszembe...
KOC201 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28906

Tapasztalatom szerint a -Kinai- csaptelepnek nevezett tárgyak 99%-a erős zúgó hangot ad.

Flexi bekötő csővek hajlamosak a szövetszakadásra, rövid idő alatt. (aluminium szövet)

Fali csaptelepnél a papir vékonyságú excenteridomra célszerű figyelni vagy be se építeni.

Előzmény: iqbéla (28900)
Jeladó Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28905
Hja , létezik a " csendes " tipus is. Rá van irva a termék ismertetőjére. Általában a 40 mm es -ek csendesek /Egykarosról van szó,-gondolom/
Jeladó Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28904
A vésztermosztát okoz ilyen jelenséget./tulfütés korlátozó / Ezt a tipust pont nem ismerem, de a Fég cirko parapetes -nél a bal felső vizcsövön van. szétszedhető, 2 pici csavar fogja össze. Tisztitás csiszolgatás után jó lessz, de 2500 ft ért ujat is lehet venni.
Előzmény: GyusziP20 (28862)
kissp80 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28903

Sziasztok!

Van egy vadonatúj, rendszerbe még be nem kötött TERMOMAX kazánom. Álló 22kw-os 3v típusú gázkazán. Neten néztem uj ára 132.000Ft, akit esetleg érdekel 85.000-ért ELADÓ! 06-20-2567657 Peti

Matrix2006 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28902
Aki azt mondta, hogy légteleníteni kell nagyon érthet a dolgokhoz :)
A vízhálózat levegő általában csőtörés vagy szerelés után kerül. Ez használattól függően néhány pillanat alatt távozik a rendszerből. Ha levegős lenne a rendszer, akkor a kifolyó víz nem folymatos és nagyokat köp. Ez nem azonos egy fűtési rendszer levegős állapotával. A kerámia betétes csaptelepek gyakran zajosak,még a drága márkás típusok is, a konstrukcióból adódóan (nagy a folytás a kerámia betétek foratain).
bist1 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28901

Szia Béla.

A csaptelep előtt levő szelepet zárd annyira, hogy éppen eléglegyen az a viz menyiség ami átfolyik rajta. Így sok zaj megszünik.

A másik betét csere.

iqbéla Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28900

Szép jó napot,

nemrég új csaptelepekre cseréltük a lakás elhasználódottabb darabjait, saját kezűleg raktuk fel. Szép és jó, éppcsak olyan disznó hangos bizonyos nyitottsági állapotok mellett, hogy nem lehet aludni tőle még a szomszédban sem. Valami gomolygós karcolós hangja van. Ez most így nem túl értelmes leírás, lényeg, hogy nagyon hangos a víz benne. A többiben nem, a többi csöndes, ahogy kell.

Mi lehet velük a baj?

Az egyik OBI áruházban azt súgta valaki, hogy valószínűleg levegős lett. Hogy lehet légteleníteni? Vagy hogyan kell felrakni? Nem csak pusztán rászerelni, és kész?

Köszönet a segítségért előre is.

TIHEMER Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28899

Mert ha jól emlékszem rá minimum 35 fokon tartja a melegvízet amit nem lehet lejjebb venni, csak ECO módban feljebb, a beállított érték -5 fok.

Előzmény: hifitibi (28895)
yam23 Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28898
Sziasztok, ha le akarom cserélni a régi konvektoromat újra (a készüléket én megveszem), szerintetek mennyi a reális munkadíj?
Köszi
peterch Creative Commons License 2008.05.11 0 0 28897
Szia !

Az en kazanom is csinalja. A keringetoszivattyut kapcsolja, hogy be ne alljon. Ebben az esetben mas funkciot nem kapcsol, tehat a gazt sem.

Udv , Peter.
Előzmény: hifitibi (28895)
Villmer Creative Commons License 2008.05.10 0 0 28896
Köszi.
Ez a tágulási tartályos dolog elgondolkodtatott. Most már csak azt kell kitalálnom, hogy hova lehetne elrejteni a tartályt. Ugyanis a bojler a fürdőszobában van és hát látni mellette ..... Kb. mekkora egy ilyen tartály pl. a 120lityis bojlerhez képest? Az mindegy, hogy hogy van beépítve a tágulási? Mármint állítva, döntve, "fejjel lefelé", lógatva?
Előzmény: rferi (28891)
hifitibi Creative Commons License 2008.05.10 0 0 28895
INKA 24K-val kapcsolatban van kérdésem.

Amióta átváltottam a tragacsot nyári üzemmódra, időnként (naponta többször) bekapcsol olyan 8-10 mp-re.

A kottája szerint van egy olyan üzemmódja, hogy melegen tartja magát a minél komfortosabb melegvíz előállítás érdekében. Ezt az eco/comfort gombbal kehet ki- bekapcsolni. Ez az üzemmód ki van kapcsolva.

Akkor miért kapcsolgat? Tudja valaki?

Köszi: Tibor
afuchs007 Creative Commons License 2008.05.09 0 0 28894
Sziasztok!

Kinéztem egy D-ÉG EURO CONDENS 25 F kazánt!
Van valakinek valamilyen tapasztalata ezzel a kazánnal kapcsolatban, vagy tud esetleg ajánlani hasonló tudásut?

Köszönöm!
gefin Creative Commons License 2008.05.09 0 0 28893

na, újra hátha most valaki tud segíteni.......

Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni a leendő házam melegvízellátási és fűtési rendszerének kidolgozásához.

130+30m2(tetőtér)-es Ytong 37,5 lesz a ház, padlófűtés és radiátoros fűtéssel vegyesen. Szeretnék napkollektoros HMV rásegítést is, tehát egy HMV tároló mindenképpen kell. A kérdésem az volna, hogy van-e értelme a cserépkályhába is csőkígyót betenni, ami szintén tudná fűteni a HMV tárolót, vagy csináljak inkább még egy puffertartályt a fűtővíz részére és abba vezessem bele a cserépkályhával termelt melegvizet? Kazánnak milyet lenne érdemes betenni? Van értelme egy jól szigetelt házban radiátor-padlófűtés esetén a kondenzációs kazánnak, vagy inkább egy jól moduláló "sima" gázkazán lenne jobb? Mik jöhetnek most szóba a piacon? Milyen puffertárolókat lehet kapni?

Aki tud tanácsot adni a tervezés előtt, azt megköszönném.

BodeCRX Creative Commons License 2008.05.09 0 0 28892
Sziasztok!

Új vagyok itt és nem tudom volt-e már téma, hogy az őrláng sokat fogyaszt. Nekem kb. 0,8m3/nap. Egy Radiant kombicirkó, Honeywell V4600C gázcuccal. Lehet ennek az őrláng méretét szabályozni?

Másoknak esetleg fogyasztási tapasztalat?

Köszi!

Üdv, Csaba
rferi Creative Commons License 2008.05.09 0 0 28891

Ja!

És én két helyen is megcsináltam ilyen bojlervisszacsapónál, hogy ne csöpögjön azt, hogy a bojler és a szelep közé betettem egy T-t, aminek a leágazásán ott fityeg egy 2 literes tágulási tartály.

Kattogás megszűnt, és a csöpögés is, emrt a táguló víz a tartályba tágul, majd az első csapnyitáskor onnan kiürül.

Mindig elfelejtettük a spájzban a vödröt, és állandóan úsztunk, ezért alkalmaztam először a módszert.

A tágulási tartálynak szigorúan ivóvizesnek kell lennie, a fűtési nem jó, mert azok kisebb nyomásra vannak, és lehet a ballonjukban mérgező anyag is.

Előzmény: Villmer (28889)
rferi Creative Commons License 2008.05.09 0 0 28890

Na, ha nem csöpögött, akkor az a szelep fel van akadva!

Valszeg MMG AM szelep, az időnként felakad, és akkor a táguló víz visszafelé kimegy a csőbe.

Azt ott nézd át.

De ha majd jó lesz az a szelep, annak ott akkor is kattognia kell, mikor lezár.

Előzmény: Villmer (28889)
Villmer Creative Commons License 2008.05.08 0 0 28889
Most, hogy mondod valóban abban az irányban van egy 1 éves Hajdú bojler. Ehhez gyárilag adtak egy visszacsapóval egybeépített biztonságiszelep félét (ami még sosem csöpögött) menúgy mint a régi háznál ahol három nap alatt egy vödörnyi. Akkor lehet, hogy ott van a döglött eb ....
Na ezt megnézem. Köszi.
Előzmény: rferi (28888)
rferi Creative Commons License 2008.05.08 0 0 28888

Az akkor gyanus!

(mondjuk nekem már az egykaros csaptelepzárástól való kalapácseffekt is furcsa volt, ilyen van itthon 9 éve, és soha ilyet nem tapasztaltam)

Nem lehet, hogy ott valami szelep, vagy egyéb cucc van, ami belül már kissé kikopott, és oda-vissza csapkodja a víz?

Honnan hallod? Bojler felől? Azokon szokott lenni bemeneten egy visszacsapószelep, az kattoghat, de annak azt kell is.

Előzmény: Villmer (28885)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.08 0 0 28887
arakat neztel mar?

inkabb hasznalj otretegu (henco, alupex??) csovet.

vajk
Előzmény: Agur (28886)
Agur Creative Commons License 2008.05.08 0 0 28886
Sziasztok!

A szakértő uraktól kérnék egy kis segítséget.
Bővitettem a lakást és így a zártrendszerü fűtést is bővítenem kell.
A csöveket a falba és az ajzatbetonba sülyesztve szeretném vezetni.
A kérdésem az, hogy milyen fajta csövet használjak, félkemény vagy lágy rézcsövet?
18-as és 15-ös lágy rézcsőre gondoltam, azért mert akkor csak a radiátornál és a fűtési kör kezdeténél kell csak forrasztanom és igy a beton alá nem kerülne toldás.
Szerintetek ez így jó megoldás lesz?

Agur
Villmer Creative Commons License 2008.05.07 0 0 28885
Kipróbálni max. akkor ha megveszem. Na de megvegyem ???
Az számít valamit, hogy a lüktető hangon nem annál a csapnál lehet hallani amelyiket éppen elzárom, hanem 1 bizonyos helyen és mindig csak onnan.
Előzmény: rferi (28882)
rferi Creative Commons License 2008.05.07 0 0 28884

Ez azért ennyire nem egyszerű - szerintem.

Mert a víz összenyomhatatlansága miatt a kalapácseffektus kialakul az elzárási ponton.

Onnan egy lökéshullámfront indul meg visszafelé a csőben.

Ez a hullámfront a baj okozója.

Ha a kialakulástól több méterre visszafelé teszed fel a tágulási zónát, akkor legalább addig el fog jutni, és rombol-hat.

Ráadásul ez a lökéshullám alapból is csillapodik a csőben, tehát ha egy jó vékony cső végén keletkezik (12-es mondjuk, mosdócsapnál), akkor az onnan akár 10-15 méterre is levő tartály már nem sokat fog csillapítani.Én a kerti műanyagcsövön észlelve mondom ezt: le van fektetve 50 méter KPE, 25mm-es.Elzárom a csapot, a csapnál a legnagyobb a rugás, a cső végén, a csaptól 20 méterre viszont nulla.

Amikor szétment a vascsövem, akkor is végig nagyon szar volt már, mivel 35 éve volt a földben.Ahogy szedtem ki, szakadt szét végig.

De mégsem a csaptól távolabb, hanem hozzá legközelebbi részén ment szét.

De hangsúlyozom,  ezek csak személyes tapasztalataim, és véleményem.LEhet, hogy hibásan gondolkodom.

Előzmény: micimacho (28883)
micimacho Creative Commons License 2008.05.07 0 0 28883
Minthogy a víz gyakorlatilag összenyomhatatlan, tökmindegy hova teszed. A lényeg, hogy legyen hely az elnyelődésre a hálózatban. Ezért szokták a rendszer legelejére tenni. Egy darabot, és ugye a méret .. 1,6l úgy kb.

mm.
Előzmény: rferi (28879)
rferi Creative Commons License 2008.05.07 0 0 28882

Hát, ha ezt erre hirdetik, akkor biztosan jó oda.Nemtom.

Én eddig csak kerti locsolóberendezés kapcsán kellett alkalmazzam, de oda több literes kellett.Az is igaz, hogy ott azért a csőben sokkal nagyobb tömegű és sebességű a víz.

Biztosan ezt is méretezni kéne, de nem értek ezen részéhez.

Viszont szerintem egy ilyen kicsi tartály egy csaptól mondjuk két csőméterrel arrébb nem sokat érhet.

Kipróbálni nem tudod?

Előzmény: Villmer (28881)
Villmer Creative Commons License 2008.05.07 0 0 28881
Igen pontosan annyi. A Meg...m szakáruházban hirdetik, direkt ere a célra.
Akkor szerinted minden csaphoz, mosógéphez, WC tartályhoz be kellene építeni egyet. A kád- és zuhanycsaptelepnél nem is tudnám megoldani a közvetlen fali csatlakozás miatt.
Vagy 1 db nagyobb kb. 1-2L-es megoldaná a problémát? Legszívesebben a mosógéphez raknám. Ott ráadásul nem is látszik :)
Előzmény: rferi (28879)
zsolaketto Creative Commons License 2008.05.07 0 0 28880
Köszönöm, holnap (vagyis ma) felhívom őket.
Zs.
Előzmény: tere (28874)
rferi Creative Commons License 2008.05.06 0 0 28879

0,16liter? Egy egész hat tized deci?

Nem lesz az túl nagy oda?  :)))))))))))))

Amúgy kalapácsilag ott volna jó, ahol a kalapács keletkezik, azaz a legközelebb a csaphoz, amit éppen elzársz.Amúgy elég veszélyes történet ez a vízkalapács, nekem a régi, földben levő vascsövet egy ilyen szitu hasította fel két méter hosszan. Dolgozhattam vele rendesen, mert félig a ház alatt volt a hiba.

Előzmény: Villmer (28878)
Villmer Creative Commons License 2008.05.06 0 0 28878
Sziasztok!

Régebben olvastam itt a topikban a vízkalapács effektusról ami most többször hallatszik a vezetékek felől amikor elzárom az egykarú csaptelepet. Ennek csönkkentésére (megszüntetésére) találtam egy 0,16L-es tágulási tartályt.
Az egyik kérdésem hogy hova érdemes ezt beépíteni a rendszerbe ? Bárhova lehet pl. mosógép kiállásához (ez a vízhálózat kb. felénél van), vagy minél közelebb a főcsaphoz, vagy valami más helyre kell beépíteni ?? Egyáltalán elég ekkora ??
Másik kérdésem: többször hallottam a vezetékek felöl ugyanazt a "lüktető" hangot akkor is amikor semmilyen csap nem volt működésbe. Olyan mintha a vízhálózati nyomás ingadozna. Lehetséges ez ?? Lehet ez ellen tenni valami egyebet mint ez a kicsi tágulási tartály ?

Előre is köszönöm.
sjohn Creative Commons License 2008.05.06 0 0 28877
Tudod.
10-14mV általában.
Az.
Előzmény: GyusziP20 (28873)
sylvanus67 Creative Commons License 2008.05.06 0 0 28876

Üdv!

Létezik olyan, hogy jó minőségű visszacsapószelep?  (Márka???)

Már évek óta cserélgetem őket, de mindig átengednek. Egyáltalán, le lehet őket "tesztelni" a boltban megvétel előtt?

m-a-x Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28875
Üdv! Valakit esetleg érdekel falfűtéshez/hűtéshez 6 mm-es wirsbo cső? Megmaradt. Köszi, elnézést ha off.
tere Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28874
Diametrus kft., próbáld meg őket.
Előzmény: zsolaketto (28869)
GyusziP20 Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28873

Köszi!

Érdekeseket írsz, erre nem is gondoltam.(feszültség)

Feszültséget tudom estleg mérni? Milyen értékek között kell dolgoznia?

A vésztermosztát az a 4 lábú(csak két láb van bekötve, két független rendszernek néz ki), relére hasonlító alk. amire olyasmi van írva, hogy "Átszabályozva 4-94 fokC"?

Előzmény: sjohn (28865)
gefin Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28872

Tehát új építési Ytong 37,5+6mm szálas szigetelés lesz.

A többi kérdésre természetesen várnám a jobbnál jobb ötletetket....

Előzmény: Lacivill (28868)
zsolaketto Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28871
Csak nehogy a legjobb szaki kimaradjon a szaknévsorból! :)
Előzmény: GabikA (28870)
GabikA Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28870
Ha nem jelentkezik senki, "gépész tervező" címszónál nyisd ki a szaknévsort :)
Előzmény: zsolaketto (28869)
zsolaketto Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28869

Szép jó napot, Urak!

A segítségeteket kérném!

Fali parapetes turbó cirkót (remélem jól írom) szeretnék lakásomba, mert sajnos a kémények gyüjtőkémények, és 3 szintet nem szeretnék kibéleltetni, meg még plusz elszívót venni rá. Beszéltem szakikkal, de volt aki ellentmondásba keveredett, vagy mégse volt szaki, vagy elhajtott azzal, hogy szerezzem be az engedélyt, és hozzáfognak, de többet nem tudtak mondani.

Mindenképpen szeretném a konvektorokat kiszedni a lakásból,

Szóval, keresnék egy olyan embert, aki legalább hajlandó lenne kijönni a lakásomba (X. ker), megnézi, hogy mit lehet egyáltalán, és hogy és merre (természetesen nem ingyen kérem), és tudja is, hogy mit beszél, és azt, hogy lehet megvalóstani (ha ő maga meg is tudja valósítani, az egy álom lenne), milyen engedély kell, kitől, stb.

Időben igazodnék bárkihez, csak ne toporogjak egy helyben, mint egy tojósgalamb.

Köszönöm előre is!

Szép napot!

Zs.

Lacivill Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28868

Tőlem legalább kaptál valami ötletet, vagyis legalább azt írd be, hogy milyen vastag /minőségű a falad.

Előzmény: gefin (28867)
gefin Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28867
Köszi a bölcs választ, sokat segítettél......
Előzmény: Lacivill (28866)
Lacivill Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28866

Olyan fogalom nincs, hogy jól szigetelt ház!

vannak annak paraméterei.

Előzmény: gefin (28864)
sjohn Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28865
Túl kicsi , vagy koszos a gyújtóláng.
Hibás a termoelem , vagy a termomágnes , esetleg a vésztermosztát.
A termoelem feszültséget termel , ha láng éri.
Ez a feszültség tartja behúzva azt a termomágnest , amit akkor nyitsz ki , amikor a gyújtógombot benyomod.
Ha nincs , vagy kicsi a feszültség a mágnes lezár , mint ahogy akkor is ha a vésztermosztát hibás.
Előzmény: GyusziP20 (28862)
gefin Creative Commons License 2008.05.05 0 0 28864

Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni a leendő házam melegvízellátási és fűtési rendszerének kidolgozásához.

130+30m2(tetőtér)-es lesz a ház, padlófűtés és radiátoros fűtéssel vegyesen. Szeretnék napkollektoros HMV rásegítést is, tehát egy HMV tároló mindenképpen kell. A kérdésem az volna, hogy van-e értelme a cserépkályhába is csőkígyót betenni, ami szintén tudná fűteni a HMV tárolót, vagy csináljak inkább még egy puffertartályt a fűtővíz részére és abba vezessem bele a cserépkályhával termelt melegvizet? Kazánnak milyet lenne érdemes betenni? Van értelme egy jól szigetelt házban radiátor-padlófűtés esetén a kondenzációs kazánnak, vagy inkább egy jól moduláló "sima" gázkazán lenne jobb? Mik jöhetnek most szóba a piacon? Milyen puffertárolókat lehet kapni?

Aki tud tanácsot adni a tervezés előtt, azt megköszönném.

tere Creative Commons License 2008.05.04 0 0 28863
Sziasztok! Egy gyors kérdésem lenne, lehetőleg szakemberhez: lichthofban vihetek fel az egyik falon mondjuk műanyag vagy akár fém vízvezetékcsövet a lakásomig? Szabályos ez az elgondolás, vagy csak az érintett lakók és a társasházközösség beleegyezése kell? Az a helyzet, hogy minden (3) feljövő  ág ólomból van és én ezeket valahogy nem akarom használni. Mivel teljes felújítás előtt áll a kéró, egyszerűbb lenne egy ágat nyitni a ház főnyomójáról és kívül felvezetni, mint az eredetiek valamelyikének a cseréjére az érintett tulajokat rábírni. És ha már így vagyok, megcsinálnám úgy, hogy az alattam lévő 2 lakást is be tudják rá kötni, ha akarják. Szóval lehet ezt így, vagy hülye ötlet?
GyusziP20 Creative Commons License 2008.05.03 0 0 28862

Sziasztok!

Lenne egy fontos kérdésem.

Van egy FÉG gyártmányú gázbólylerem, hagyományos CR6-os vezérléssel.(mint a konvektorokon)

A probléma az lenne, hogy az örláng kb 2 havonta kialszik, illetve utána csak nagy nehézségek árán akar gyújtva maradni.

Mi lehet a hiba, mit nézzek meg?

A másik, hogy nem is értem pontosan, hogy működik, ami megint idegesít. Ha jól sejtem akkor az örlángnál van egy réz cső ami vagy az ellenállását változtatja, vagy egy bimetálként működik? Utána mit szabályoz?

enginer Creative Commons License 2008.05.03 0 0 28861
Elolvastam a márkafüggetlen szakcikket amiben hozzávetőleg beszélnek az 58C-ról:

" Földgáz esetén, átlagosan jó légellátási tényezőt feltételezve ez hozzávetőleg(!!!!) 58 °C. Tehát szükség van egy alkalmasan kialakított hőcserélőre, melyben lejátszódik a hőcsere az égéstermék és a fűtővíz között. Természetesen a kondenzáció csak akkor jöhet létre, ha a kazán visszatérő vízhőmérséklete tartósan a harmatponti hőmérséklet alatt van. "

(Csak annyit a márkafüggetlen cikkedről, hogy a Vaillant.hu-n megtalálod (majdnem) ugyan ezt ugyan ezzel az ábrával :D )

És egy másik cikk ugyan erről az oldalról:

" A füstgáz harmatponti hőmérséklete a tüzelőanyag öszszetételétől és a levegőfeleslegtől függően 53-57 0C között mozog. Ha a kazán hőcserélője jó hővezető-képességű alumíniumból készül, 50 0C alatti viszszatérő fűtővízhőmérsékletnél már megindul a kondenzáció, ami annál intenzívebb lesz, minél alacsonyabb ez a vízhőmérséklet"

http://www.vgf.hu/ftech.php?action=viewfull&ID=1193i

Te meg mintha ezt irtad volna eredetileg a #28840-ban:

"A kondenzációs gázkazán 57C visszatérő hőmérséklet alatt kondenzál."

Előzmény: medvetervez (28859)
kfny Creative Commons License 2008.05.03 0 0 28860
Sziasztok!

Már rég írtam ide. Tanácsot szeretnék kérni. Az elmúlt tél után úgy döntöttünk, h lecseréljük a régi Termomax álló kazánunkat. Olyan készüléket szeretnénk, ami HMV-t is készít és modulál is (kondenzációst nem tudok most kipréselni anyagilag). Egy kör pf-s és egy kör radiátoros. Kérdésem: ki milyen készüléket ill. márkát javasol? Az sem volna hátrány, ha falra szerelhető volna a több hely miatt. Illetve milyen terveket, engedélyeket kell az új kazánhoz beszerezni?

Előre is köszönöm a segítséget.
medvetervez Creative Commons License 2008.05.02 0 0 28859

Na most akkor mi van? Arra a véleményre válaszoltam h "50C előremenőig kondenzál" a kazán, lesajnálsz, aztán csatolsz egy grafikont miszerint kiderül hogy jól mondtam, csak nem tettem hozzá h "részlegesen". Akkor mégis maradjunkaz 57C-ban.

A gyártók is ezt a hőmérsékletet adják meg. Nyilván hülyék, és az üzlet érdekében elferdítik a tényeket. Nem is próbálkozom gyártó honlapjára hivatkozni, de kerestem egy márkafüggetlen szakcikket, itt 58C-ban határozzák meg a kond hőm: http://www.vgf.hu/ftech.php?action=viewfull&ID=412i

Előzmény: enginer (28856)
roveralku Creative Commons License 2008.05.02 0 0 28858
sziasztok nincsen véletlen valakinek egy elado roppanto gépe(press) sürgös lenne!de nagyon olcson!jah meg rezes cuccok!???????????
enginer Creative Commons License 2008.05.02 0 0 28857
Átrajzoltam, hogy érthetőbb legyen:

Előzmény: enginer (28855)
enginer Creative Commons License 2008.05.02 0 0 28856
Még valami:

Ideális esetben a kondenzáció a készülékben keletkezik és nagyon ideális körülmények esetén max. 10-13%-os hatásfok növekedést okozhat(na).

Nem ideális esetben (pl. HMV készités) a kondenzáció a füstcsőben keletkezik és mivel a kondenzációs készülékek füstcsöve a készülék felé ejt le a füstcsőből a készüléken keresztül a vödörbe folyik, de ennek a kondenzációnak 0% hatásfok növelő hatása van!!!
Ilyenkor örül az elégedett vásárló, hogy az Ő készüléke nagyon gazdaságos, mert HMV készités közben is kondenzál és napi 1-2 vödör kondenzátuma van! :D

Maradjunk annyiban, hogy a kondenzátum mennyiségéből még megközelitőleg sem lehet a kondenzációs üzem mértékére következtetni!
Előzmény: enginer (28855)
enginer Creative Commons License 2008.05.02 0 0 28855
kondenzáció létrejöttének érdekében a füstgázokat harmatpont alá ("H" földgáznál 1,2 légfeleslegnél 57°C) kell hűteni.

jellemző, hogy a kondenzációs hőcserélőben és a kondenz gyűjtőben a füstgázok hőmérséklete csak kb. 5°C-kal haladja meg a visszatérő vízhőmérséklet (Tr). A füst kondenzáció megvalósulásának feltétele: Tr<52°C (harmatpont).

Tehát a kondenzációs üzem hatásfoka annál jobb, minél alacsonyabb visszatérő vízhőmérséklettel dolgozunk. (52°C felett gyakorlatilag nem jön létre kondenzációs üzem).

Ez a grafikon éppen ezért nem pontos, de azért a lényeg látszik rajta.
Előzmény: halaloszto (28853)
enginer Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28854
"(Enginer ne nezz ide!) A 108%hatasfokot ami a prospektusban van"

Előzmény: halaloszto (28853)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28853
Abban megegyezhetunk, hogy legkori nyomason a viz forraspontja 100 fok.

Ha az egestermekbol le akarjuk csapatni a vizet, akkor 100 fok ala kell azt hutsuk.

A hocserelot egyszerusitve elkepzelhetjuk ugy, hogy egyik felen bemegy a visszatero, masik felen kimegy az eloremeno viz. Ellenaramu hocserelo eseten ezzel szemben aramlik benne az egestermek, tehat a kemenybe kerules elott a visszatero vizzel talalkozik.

Innentol megfelello hocserelovel akarmilyen visszatero mellett is lehetne kondenzacio. A gyarto 55 fokot mond, mert ugy meg eleg sokan elhiszik hogy nekik az a kazan pont jo lesz. (Enginer ne nezz ide!) A 108%hatasfokot ami a prospektusban van meg 20 fokos visszateronel tudja a kazan!

Szoval siman lehet hogy 55 foknal kezdodik a kondenzacio, csak ez nem fontos. A fontos az, hogy hany fokos visszateronel er el a kondenzacio olyan merteket, hogy tenyleg jelent valami megtakaritast!

vajk
Előzmény: medvetervez (28850)
enginer Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28852
Fogalmam sincs, hogy mi a terved, de az nem visszacsapó szelep, max visszaégés gátló.
Talán ILYEN kell neked?
Előzmény: Djapor96 (28849)
enginer Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28851
"Komolyan gondoltam."

Akkor szerintem inkább hagyjuk.

(50-52-től lefelé kezdődik, de több mindentől függ. (légnyomás meg ilyenekkel inkábbb nem terhelnélek)
(20)30-40C-nél van értelme hatékony kondenzációrol beszélgetni)
57C visszatérőnél a hőcserélő bőven a kondenzációs határérték felett üzemel.
Előzmény: medvetervez (28850)
medvetervez Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28850
Komolyan gondoltam. Várom véleményetek szerintetek mennyi a füstgáz kondenzációs hőmérséklete. Én maradok az 57C-nál.
Előzmény: enginer (28845)
enginer Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28848
Készülék tipusa?
Előzmény: ivu77 (28846)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28847
Mit ertesz futes uzemel alatt? Ha bent 22 fok van, fel kell tekerd a termosztatot 24 fokra hogy elkezdjen futeni es csak akkor van melegviz?

vajk
Előzmény: ivu77 (28846)
ivu77 Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28846

Sziasztok. Egy albérletben lakom, ahol cirkó gázkazán van, és átfolyásos rendszerrel ez biztosítja a melegvízellátást is. Sajnos melegvíz csak akkor van, ha a fűtés is üzemel. Kérdésem, hogy a fütés bekapcsolása nélkül tényleg nem tud ez a rendszer melegvizet szolgáltatni (csak langyosvíz van), vagy vmi hiba van a mi cirkónkkal, pl. beállítás stb... Köszönöm a segítségtek előre is.

enginer Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28845
Gondolom csak lemaradt a végéről a smiley.
Szerintem ezt medvetervez sem gondolta komolyan.
Előzmény: halaloszto (28844)
halaloszto Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28844
Persze hogy az alatt kondenzal. Nade mennyit?

Olyan ez, mint hogy ha az egyik mellbimbo kicsit latszik, onnantol szexfilmnek hivjuk.

vajk
Előzmény: medvetervez (28840)
enginer Creative Commons License 2008.05.01 0 0 28843
:D
micimacho Creative Commons License 2008.04.29 0 0 28842
Ebben teljesen biztos vagy? Mert még előremenőnek az 57 ... azt még könnyebben tudnám elhinni.

Ökölszabály... arra jó, hogy az ember másik logika mentén kiszűrje a nyilvánvaló nagyságrendi tévedését. Szóval mankó.

mm
medvetervez Creative Commons License 2008.04.29 0 0 28841
A 60W/légköbm a hetvenes évekből megmaradt válasz. A mai kor műszaki szinvonalának megfelelően ennek kb fele igaz, nyilvánvalóan elsősorban a szigeteléstől függ. Az ökölszabályok mindig veszélyesek, tájékoztatásnak talán jó, de ha százezrek múlnak rajta akkor terveztess.
Előzmény: micimacho (28828)
medvetervez Creative Commons License 2008.04.29 0 0 28840
A kondenzációs gázkazán 57C visszatérő hőmérséklet alatt kondenzál.
Előzmény: micimacho (28828)
rferi Creative Commons License 2008.04.29 0 0 28839

Na de ha a bojler ott van a csap mellett, kit érdekel, hogy a csőben hideg a víz?

És ha a bojlerben meg lehűl a víz, mert a csőből belejutó adag lehűtötte, akkor indul a szivattyú, és megkeringeti, azaz gyorsan visszamelegszik a cirkó által.

Az 5 litert kevésnek érzem, de egy 10 literes kisbojlerből már azért elég rendesen lehet vizet venni, anélkül, hogy a hosszú csőben levő vízmennyiség hűtő hatását érzékelné a csapnál.Szerintem.

Egy 15-ös cső méterenként 1,3 deciliter.Mennyi legyen a cirkó és a kisbojler közt? 15 méter? Az két liter víz. Az első két liter a kisbojlerbe még hidegként megy be, marad benne nyolc.De utána már megint meleg jön a cirkóból.

Szerintem ennél jobban nem érdemes elbonyolítani.

Előzmény: kuzo2 (28833)
Ipari-antidepresszió Creative Commons License 2008.04.29 0 0 28838

Szeretném megkérdezni, hogy a fűtés keringtető szivattyújának mikor kell működnie. Jelenleg folyamatosan megy 0-24 órában, pedig már a fűtést is elzárták pár hete. Ha megnyitom a radiátort, hallom hogy áramlik benne a folyadék, ami persze hideg.  Van ennek bármi értelme? A helyi melegvíz külön körön van, ott megértem hogy folyamatosan működnek.

Arra gyanakszom, hogy valamit elnéztek a műszakis kollégák.

micimacho Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28837
bocs :-)))
Előzmény: enginer (28832)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28836
Hm, ez érdekes! A 26-os "fűtőszál". Ezek szerint ebben is van villamos utánfűtés!? Erre mondtad, hogy már feltalálták régebben?
Előzmény: enginer (28830)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28835
Sőt, most látom, hogy eredetileg ő is így akarta, hogy a cirkón keresztül keringesse. A tartályt csak azért tenné bele, hogy ne tizenöt percenként kapcsolgasson a kombicirkó.
Előzmény: halaloszto (28613)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28834
Ez lenne inkább jobb megoldás szeleppel, talán csak egy hibája van, hogy ha éjszakára vagy munkaidő alatt leállítja a cirkulációt, akkor utána az egész kisboylerből ki kell engedni minden vizet reggel első csapnyitáskor.
Előzmény: enginer (28788)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28833
A baj az volt, hogy a cső lehül 10-30 perc alatt, nem a boyler hül le. Ezt kellett volna valahogy máshogy megoldani, és ha jól értettem, erre volt kitalálva az elektromos ráfűtés a villanyboylerrel. Hiába a tartály, ha a csőben hül gyorsan a víz, és amiatt úgyis gyakran kell forgatni. Én nem zárom ki, hogy ez így jó lenne, de azt egyikőtök sem mondta eddig szegény vadegérnek, hogy a cirkóval nem próbléma a 1/2 perces üzem és a gyakori bekapcsolgatás, meg hogy nem gazdaságtalan. Pedig én úgy látom, a tartály ezért lett beleképzelve, hogy a cirkuláció arról melegítsen.
Előzmény: rferi (28825)
enginer Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28832
Nem is neked válaszoltam, ha jobban megnézed. :D
Előzmény: micimacho (28831)
micimacho Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28831
Nem látom :-(( Ha a belső kapcsolási rajzra gondolsz, azt ismerem, ilyenem van nekem is. De ebből sajnos nem derül ki, hogy annak a bizonyos 17-essel jelölt szelepnek van-e alapállapota, vagy mindig abban az állapotban marad, amiben utoljára volt egészen addig, míg a másikat nem követeli meg a szoba-termosztát, vagy melegvízkészítés...

mm
Előzmény: enginer (28830)
enginer Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28830
Themafast kezelési leírás 12. oldal
Előzmény: vadeger (28824)
micimacho Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28829
Ha lenne valaki, aki gázkazán ügyben otthon van, segítséget kérnék külső tárolós HMV készítés ügyben ...
Az lenne a kérdésem, hogy ha van egy gázkazán ami HMV elsőbbségi kapcsolásmóddal bír, akkor ott a háromútú szelepnek van-e "alap" állása, vagy mindig úgy áll, ahogy utoljára használatban volt?

Ugye egy HMV elsőbbségi kapcsolásos kazánban ez a szelep választja ki, hogy a visszatérő melyik ágból érkezhet. Valamelyik ágat nyitvatartja, a másikat értelem szerűen zárva.
Nomost a kérdés, hogy mondjuk ha se fűteni nem kell, se épp melegvíz nem kell, mert elég meleg a külső tároló, akkor merre fele van nyitva a szelep? Ha pl. utolsára melegvizet csinált, akkor arra? Vagy mindig visszaáll a fűtésre? Szóval hogy van-e "kitüntetett" alapállapota annak a háromjáratú szelepnek...

A kérdés azért érdekes, mert van a rendszeren egy szilárd kazán is, és hát nem mindegy, hogy hogy áll a szelep a kazánban...

kösz előre is.
mm
micimacho Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28828
Az "ökölszabály" elvileg lehet jó, de csúnyán mellé mehet, ha az átlagos szigeteltség túl jó. Akkor ugyanis nagyon meleg lesz. Vagy, ha az átlag alatti a hőszigetelés, akkor meg kevés lesz. Nyílászárók, szigetelés vastagság az oldalfalakban, álmenyezeten ... ilyenek mind számítanak.
Ja, és az "ökölszabály" az durván 70 fokos előremenő vízhez van tervezve. Tehát ha esetleg egy kondenzációs kazánhoz kell a rendszer, akkor eleve azért nem lesz jó, mert az igazán kondenzálni 50C előremenőig tud. Ennél a hőfoknál viszont a radiátorok a névleges teljesítményüknek úgy a 25-30%-át tudják maximum.

Szóval attól függ. Legjobb, ha megtervezed/tervezteted a beépítés szigetelési tulajdonságai/tervei alapján. Elég gyorsan ki lehet számolni, kis gyakorlattal a hőveszteséget. De előtte a víz-előremenőt ismerni kell. Mert a radiátorok mérete csak azután határozható meg.

Szigetelésből meg ha a manapság teccetős 20cm-el és fokozott hőszigetelésű ablakokkal kalkulálsz akkor a 60-as ökölszabály eléggé meleget varázsol majd... mondhatni nagyon meleget.

mm
Előzmény: MagyiPeti (28827)
MagyiPeti Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28827
Szép napot Mindenkinek!
Tudna valaki segíteni? 95%-ban egyedül építem a házunk tetőterét (háló, gyerek szoba, nappali, fűrdö) és a fűtéssel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. Osztó gyűjtős radiátoros fűtésre gondoltam, gipszkarton fal mögött a talajon elhelyezett henco 16mm-es csövekkel. A kérdésem:
-hogyan számolom ki a helyiségek légköbméteréhez viszonyítva a szükséges radiátor teljesítményt? Valaki azt mondta, hogy légköbméter szorozva 60. Ez minden helyiségre igaz?
-az osztó gyűjtőt milyen magasságba kell elhelyezni? Van erre valami szabvány?
Válaszokat előre is köszönöm.

Magyi
rferi Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28826
Ja, és ettől kezdve qrvára el lehet felejteni a vilamos melegítést, ami valljuk meg, baromi drága.
Előzmény: rferi (28825)
rferi Creative Commons License 2008.04.28 0 0 28825

Ez abszolut megoldás.

Talán csak annyit kéne rajta változtatni, hogy a keringető ki-bekapcsolását a kisbojler hőkapcsolójával kéne vezérelni.

Minusz egy elem, és kiadás.Ha lehűl a bojlerben a víz, felfűtteti a keringetéssel.Ha jön a cirkóból a víz, akkor meg leállítja, mert onnan melegebb jön, mint a kapcsolási hőfok.

Így ráadásul mindig meleg a víz a kisbojlerben, ha nem használja, akkor is, míg ha külső érzékelő van, akkor folynia kell a víznek, hogy tudjuk, mivan.

Előzmény: enginer (28790)
vadeger Creative Commons License 2008.04.27 0 0 28824
Előzmény: enginer (28822)
pborisz Creative Commons License 2008.04.27 0 0 28823
Vigyázz! Nehogy túladagold :D Mert akkor nagy lesz ám a rumli :D
Előzmény: enginer (28807)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28822
Én eltudom olvasni, de inkább keresd meg az SD oldalán az eredeti képet, mert Ők gyártják ezt a kazánt.
Előzmény: vadeger (28821)
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28821
Várjál, a rajzon nem látszik, a listában el tudom olvasni.
Előzmény: enginer (28820)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28820
Kérdésed elött jóval linkeltem a képet, mert volt már ez itt kérdés. :D

27 = mikro tartály
D = használati melegviz
26 = (elektromos) fűtőszál
24 = 3 bar-os biztonsági szelep
Előzmény: vadeger (28816)
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28819
[ b ] Ez bold [ /b ] Mert én csak így tudnám, de de ettől gutaütés ....
Ez bold)
Előzmény: NRZ (28817)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28818
:D
Előzmény: NRZ (28817)
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28817
kóddal?
Előzmény: enginer (28815)
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28816
Hű mekkora vihart kavartam 5 l langyos vízzel! ;)
Ezt már néztem korábban is, amikor belinkelted, csak nem bírtam elolvasni, annyira kicsi a felbontása. Amúgy nagyon érdekelne, de így nem sikerült értelmezni, nem látszanak a számok.
Előzmény: enginer (28810)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28815
érdekes :)
én is azzal írok bold-ot
Előzmény: NRZ (28814)
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28814
a szagértő szándékos volt, csak a firefox nem tudja a bold-ot. :))
Előzmény: enginer (28813)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28813
Szagértők vannak itt dögivel (villanyszerelő topikból), csak a szakértők vannak itt ritkán. :D
Előzmény: NRZ (28811)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28812

Igazából most mélyedek bele jobban, és még rafináltabb ez a szerkezet, mint gondoltam, szerintem kurva nagy fantázia van a vadegér-féle eredeti elképzelésben.

Mi történik itt?
- induljunk ki abból, hogy minden tök hideg (ilyen van pl. amikor hazajövünk nyaralásból). A tartály 20 C. Megnyitom a csapot, igaz meg kell várni, amíg az alsó ágon odaér a víz, de utána 70 C-os víz az alsó ágból, 20 C-os a fölsőből, összekeveredik, és a 45 fokos víz már használható is, anélkül, hogy a tartályból ki kéne engedni minden hideg vizet, vagy akár csak villannyal felfűteni lassan és drágán. Mialatt használjuk a vizet, a cirkó pedig feltölti a tartályt.
- induljunk ki abból, hogy minden meleg (ez akkor van, ha az előbb elzártuk a csapot). A tartály tele van 70 C-os vízzel. Negyed óra múlva megint fogyasztunk vizet, akkor újra rátölt, és nem kapcsolt be a villanyfűtés. Ekkor még a cirkulációnak sem kellett elindulnia.
- ha nem használjuk fél óráig, akkor a cső lehül 55C-ig, és beindul a cirkuláció. Bekeringeti a csőbe a 70 C-os vizet a tartályból. A cirkónak nem kell bekapcsolnia. Ha utána használunk melegvizet, a cirkó megint újratölti.
- ha nem használunk HMV-t, hanem 1-2 órán át várunk, akkor megint lehül a cső, ekkor megforgatja a 70C-os vizet. Közben a tartályba visszafolyik az 55C-os, így ott lesz kb. 60C. Lassan ez is lehül, ekkor beindul a villanyfűtés, és szintentartja. Közben kihül újra a cső. Megint megforgatja, de már csak 55C-osan. Viszont ezt stabilan tartja a csőben is meg a tartályban is minimális villamos energiával.
- még egy érdekesség: ha csak gyengén nyitjuk a csapot, és nem indul be a cirkó, akkor sem hideg víz csurog, hanem az alsó csövön jön csak a hideg (10C-os), a fölsőn a tartályból jön 55-70C-os. A kettő összekeveredik, így már 32-40C-os, ami szintén jól használható még meleg víz gyanánt. Ha 5l a tartály, akkor 10l-t tudnánk így kinyerni belőle az alsó hideggel keverten. Ennél több egyszerre igen ritkán kell ha amúgy is csak lassan csurgatjuk. Viszont utána innen is teljesen hideg víz folyik mint sima kombicirkós HMV-nél.
- ekkor vagy kell még több melegvíz, és megnyitjuk jobban, beindul a cirkó. Fél perc mulva alul jön a 70C, fölül 10C (együtt 40C)
- ha kiürítettünk mindent, és úgy hagyjuk, akkor a tartályt visszafűti a villany, de ez csak 5l, amit villannyal fűt fel, és amúgy is csak ritkán ürül ki anélkül, hogy a cirkó bekapcsolna.

Persze biztos van mit finomítani a szisztémán.

Előzmény: vadeger (28718)
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28811
Ez azért van, mert a szagértők nem nagyon tűnnek fel és mindenki saját logikája szerint próbál valamit kisütni. Közösen talán hamarabb célhoz lehet érni. Igaz, így nagy hibákat is el lehet követni.
Előzmény: enginer (28806)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28810
EZ vadeger "találmánya" :D
Szerinted működne, ha már régóta gyártják is??

HA vissza olvasol itt a topikban, akkor gyorsan rájössz, hogy pont nem én vagyok az aki ragszkodik a protokollhoz, meg amit a telefonba mondanak a marketinges mérnökök, prospektusok. :)
Előzmény: kuzo2 (28809)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28809
Enginerbe meg annakidején az egyetemen biztos jól beleverték, hogy ami eltér a protokolltól, az boszorkányság, és tűzzel meg fokhagymával kell üldözni. Nekem tetszik vadegér "találmánya". Még ha nem működik, akkor is :) Tényleg, amúgy működne?
Előzmény: enginer (28806)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28808
Reméljük így lesz, mert ha már robban, akkor robbanhat bármi. Hiszen általában a kazán is meg a tároló is zárt rendszer, amiben a forráspont a nyomás függvénye. Semmi akadálya annak, hogy a tartályban legyen alacsonyabb a forráspont.

Bizony nagy testvérünknél annó az ilyen traktorszerelőt küldték volna a tajgára (persze csak ha a "tsz"-ben űzi áldásos tevékenységét). :]
Előzmény: NRZ (28805)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28807
Közben bevettem a GYÓGYSZEREMET. :D
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28806
"szokott en block lehülyézni mindenkit. :)"

Ez a csoprtos dolog akkor van amikor összejönnek a szagértők és tudományosan hülyitik az ártatlan kérdezőt!

Itt van pl. vadeger cirkulációs kérdése.
Ennyi baromságot régen olvastam, és ezek a szagértők már az atomfizikát is belekombinálják az 5l-es "tárolóba", de hogy a szivattyú rossz ágban van az nem annyira fontos, mint hogy szűkiteni a csövet, ide csap, oda csak, szembe a szivattyúnak, hátulról a szivattyúnak, minek is ez neked?

Ilyenkor kiverik nálam a biztositékot. :D
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28805
Nyugi, enginernek rossz napja volt, ilyenkor szokott en block lehülyézni mindenkit. :)
Majd megnyugszik és akkor okos tanácsaival fog segíteni bennünket. :))
Előzmény: kuzo2 (28803)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28804
Maximum robbantott tejbegrízt! :D

"Egy felforrás lehetséges következményeit pedig még elgondolni is rémisztő.

Nem tudom biztosan, hogy az adott tartálynál mi a helyzet, de nem intézhető el annyival, hogy a tejbegrízt is alulról melegítjük, mert a fazék nem zárt rendszer, így nála nincs (a robbanásnak az a kockázata(.bár mint tudjuk épp az áramlásviszonyok miatt a tejbegríz is fel tud azért robbanni"

Maradjunk annyiban, hogy elöbb robban(hatna) a kazán, mint az indirekt tároló, mert max a kazánban tudna felforrni a viz, de a tárolóban biztos nem!
Nem kell hülyeségekkel rémisztgetni!
Előzmény: kuzo2 (28803)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28803
Lehet, hogy ha egy kicsit figyelmesebben olvasol, akkor nem vonnál le olyan következtetéseket, amiket én nem írtam. Ki mondta, hogy a 90C-os kazánvíz forralja fel a tárolót? Én biztos nem, pedig nekem úgy tűnik, ezt adod a számba.
Előzmény: enginer (28800)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28802
#28789-on a rajz?
Előzmény: vadeger (28801)
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28801
Jó, most ezzel nem jutottam előbbre, mert nem derül ki annak, aki amúgy nem tudja, hogy melyik és micsoda a marhaság. Most akkor a szivattyú bírja vagy nem, ha hátulról megnyomja a hálózati nyomás? Szerinted?
Előzmény: enginer (28799)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28800
Az utóbbiak közül eddíg a #28772 hsz a csúcs!!, de volt itt több ilyenn szinvonalú hsz.

A max. 90C-os kazánviz felforralja az indirekt tárolóban a vizet és robbanás veszélyes!!
Mega LOL! :D :D és mindenki bólogat rá!

A tárolóra a tágulás miatt amúgy is kell biztonsági szelep, vagy és tágulási tartály, de ha gebasz van, akkor is elöbb a kazánnak kellene durrannia nem a tárolónak, de tudományosan magyarázza a fordítva bekötött ellen áramú hőcserélőket meg megváltozott áramlásviszonyok, rétegződés meg mindent. :D
Anyám borogass!!! :)
Előzmény: enginer (28799)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28799
Ha rám hallgatsz, akkor azt csinálsz, amit akarsz.
én csak a szivattyút seggbetolós részt kivántam javitani, mert már nem birtam nézni az itteni okoskodást.
(Azért jó ide járni mert csak itt lehet ekkora baromságokat olvasni, de tudományosan elmagyarázva. :D)
Előzmény: vadeger (28798)
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28798
Bocs, felületesen fogalmazok. Szóval cirkulációkor mielőtt elhül a víz a csőben, beindítja a termosztát a keringést. Erre migindul a cirkó is, a kisbojlerből pedig közben forró víz folyik a csövekbe, hiszen az hőszigetelt és kis felületű emiatt lassabban hül, mint a cső. Amikor a cső megtelik a forró vízzel, leáll a cirkuláció. Ennek szerintem az lesz a következménye, hogy negyed óránként bekapcsol fél percre a cirkó, és mint arra valaki korábban felhívta a figyelmemet, az naponta 100 bekapcsolás.

Ugyanez volt a probléma kistartály nélkül is (ha ebből a rendszerből: #28790 kihagyjuk a tartályt).
Előzmény: enginer (28796)
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28797
Aha. Viszont így a cirkó nem megint fél percig fog csak üzemelni?
Előzmény: enginer (28790)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28796
Értem.

Én a #28790 épiteném meg több okból is:

Gázzal olcsóbb melegíteni, mint villannyal.
Amikor kinyitod a csapot, akkor a turbós cirko (milyen is a cirkód?) elöbb szellőztet, begyújt és "lassan" felmelegszik. Közben az 5les tárolóból kihül a viz. Kezdeti melegviz után jön egy hideg periódus, utána megint meleg.
Aztán lehet, hogy tévedek és elég az 5l is. Ki kell próbálni.
Az viszont biztos, hogy a rajz szerint, ha a csapnál a termosztáton beállitott érték alá hűl a viz, akkor a szivattyú beindul és melegvizet kever vissza a cirkó bemenetére. :)
A nagytárolós rajztól eltérően (#27659) itt már a cirkó folyamatosan előfűti a "tárolóba" bekerülő vizet (átfolyós).
Így tulajdonképpen kiküszöbölhető az átfolyós cirkók elpazarolt hidegvize és a hiedelmekkel ellentétben cirkuláltatható is. :)
Arra figyelj, hogyha nem villannyal, hanem gázzal akarod fűteni a bojlert, akkor ne cirkulációs szivattyút vegyél, mert az nem fogja beinditani a kazánt (szerintem), hanem rendes kerigtető szivattyút (olcsóbb is asszem).
Előzmény: vadeger (28795)
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28795
Ez nagyon jó ez a link a #27659-esben. Itt viszont nagy tartály kéne, mert a vízhasználat kizárólag a tartályból történne. Nekem nem nagyon fér el sehol egy nagy tároló. Fürödni viszont egy 5-10-20 l-esben nem lehetne, sajnos.
vadeger Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28794

HMV cirkulációt szeretnék. Mert messze van egymástól a konyha és a fürdő. Viszont nagyméretű tartálynak meg nincs hely rendesen. Ez a kicsi beférne a konyhaszekrény alá.

A kistartály azért lett kitalálva hozzá, hogy ne a cirkó tartsa melegen a vizet azzal, hogy 20 percenként bekapcsol 30 másodpercre.

Előzmény: rferi (28789)
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28793
látjató=látható
Előzmény: NRZ (28792)
NRZ Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28792
Úgy emlékszem, hogy a villanybojler megmaradna hagyományos üzemmódban, ezért nem hűlne ki. Alacsonyabb hőfokra van beállítva, mint a kazán HMW, ha sokáig keringetve lehűl, akkor bekapcsol és felfűti azt az 5 litert a képen látjató 55 fokra.
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28791
Gondolom EZT akarja megoldani házilag. :)

Kicsit konfortosabb tud lenni a sima átfolyósnál, de szerintem az 5l az kevés lesz hozzá.
A cirkó felmelegedési lassúsága miatt inkább min. 10-20l-es tároló kellene.
Előzmény: rferi (28789)
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28790
Ha tőltés alatt a bojler felfűtését érted, akkor nem fogja.

Talán inkább így kellene megpróbálni:

Előzmény: vadeger (28784)
rferi Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28789
Igazából miért is kell neked ez a kisbojler?
enginer Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28788
Szerintem butaságokon agyaltok:

de ettől még, ha "sokáig" nincs viz elvétel, akkor kifog hűlni az az 5l-es tároló és csak a langyos vizet fogja keringetni.

Érdemes meglesni EZT a képet is!
Előzmény: kuzo2 (28786)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28787
megnyugodhatsz , ki van próbálva

kekec
Előzmény: kuzo2 (28786)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.26 0 0 28786
Ötletem a következő: az alsó (visszatérő) csövet lényegesen vékonyabbra lehet csinálni, esetleg még egy csapot is tenni rá, ezzel leszabályozható annyira, hogy használatkor elegendő menyiségű víz menjen a tartályba.

De azt isten bizony nem tudom, hogy a szivattyú bírja-e ha a víz csak úgy átfolydogál rajta.
Előzmény: Lacivill (28785)
Lacivill Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28785

Szerintem a viz a könnyebbik utat fogja választani, és nem megy bele a tartályba.

Cirkóval szerintem nem lehet tárolós/keringetős rendszert kiépiteni.

vadeger Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28784

Ha ezt a cirkulációt így építem meg, akkor után fogja tölteni a tartályt a kazán?

vadeger Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28783
És az ártalmas a szivattyúra nézve?
Előzmény: td cdx (28782)
td cdx Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28782

Simán nem, de azért átfolyik a víz rajta.

Több párhuzamosan kapcsolt szivattyú esetén ezért is szoktak visszacsapószelepet tenni, mert a víz képes a nem üzemelő szivattyút visszaforgatni.

Előzmény: vadeger (28781)
vadeger Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28781
Ne hülyüljetek, most ez komoly, hogy a szívattyún nem tud simán átfolyni a víz, ha áll ??
kenau Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28780
kosz a gyors valaszt!
Előzmény: rferi (28779)
rferi Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28779
Kruspér utca Budán, a Műegyetem közelében.
Előzmény: kenau (28778)
kenau Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28778
udv!

Kernek egy kis segitseget!
Van egy Grohe csapom, amihez kellenenek uj vizcsovek. Nem flex csoveket adtak hozza gyarilag, hanem rezcsoveket, aminek azonban nem menetes a csapba bemeno veguk. Ez eddig jo volt, de most uj helyre kerul a csap, es ott nem eleg hosszuak ezek a csovek. Tud valaki mondani egy olyan helyet pesten, ahol ilyen nem menetes flex csoveket be lehet szerezni a csaphoz?
Obiban tegnap neztem, de ott csak menetes flex. csovek vannak.
Kosz a valaszokat elore is...
rferi Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28777

Revideálom magamat! Akkor ott tényleg jobb lenne fordítva.

Fentről jöjjön lefelé a fűtésvíz.

Előzmény: fancy27 (28776)
fancy27 Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28776
Álló. Egy kivezetés van felül, és egy alul.
Előzmény: rferi (28775)
rferi Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28775

Meg még azt kérdezném, hogy hány csatlakozása van a hőcserélőnek? Egy felül és egy alul, vagy kettő felül és kettő alul?

Azért kérdezem, mert nekem is idropi indirekt tárolóm van, nem pont így néz ki, fekvő és két-két kivezetés van alul-felül.

Annál tök mindegy, mit hová kötsz, a két kivezetés alul felül egy darab cső, belül ugyanoda jut a fűtővíz, akárhol kötöd be.

Előzmény: fancy27 (28768)
rferi Creative Commons License 2008.04.25 0 0 28774
Fekvő vagy álló a tiéd?
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28773
Ha meg azt írja a gyártó, akkor nem kérdés.
Előzmény: fancy27 (28769)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28772

Egyrészt a fordítva bekötött hőcserélő alacsonyabb hőteljesítmény leadására képes, ami méretezési problémát eredményez, és ha netán nincs vagy elromlik vagy nem ideális a túlfűtés elleni védelem, akkor drámaian megnő a forrásveszély. Másrészt a tartályban lévő hőérzékelők az áramlásviszonyok függvényében úgy vannak elhelyezve, hogy helyesen bekötött hőcserélővel működjön megfelelően. Ne felejtsük, hogy egy ilyen tartályban hőmérséklet szerint rétegződik a folyadék, vagyis a teteje megközelítheti a forráspontot miközben az alja csak langyos. Nincs rá garancia, hogy az adott tartály szenzorai éppen a legmagasabb ponton vannak elhelyezve, mint ahogy arra sincs, hogy megváltozott áramlásviszonyok mellett éppen a legfölső ponton a legmagasabb a hőmérséklet. Egy felforrás lehetséges következményeit pedig még elgondolni is rémisztő.

Nem tudom biztosan, hogy az adott tartálynál mi a helyzet, de nem intézhető el annyival, hogy a tejbegrízt is alulról melegítjük, mert a fazék nem zárt rendszer, így nála nincs a robbanásnak az a kockázata.(bár mint tudjuk épp az áramlásviszonyok miatt a tejbegríz is fel tud azért robbanni)

Előzmény: fancy27 (28769)
fancy27 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28771
Hát nekem is az volt az első ötletem, hogy a fordított bekötés következménye az, hogy nem tud a hőcserélő elég teljesítményt leadni. De itt is volt, aki szerint meg mindegy.
Előzmény: halaloszto (28770)
halaloszto Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28770
Amikor a kazan bekapcsol, a tartaly tetejeben azert meg van egy kis maradek 50 fokos viz. Miutan egy kicsit ment a kazan, mar egesz sok 60 fokos viz van fent a tartalyban. Mivel a futoviz felul hagyja el a csokigyot, jo esellyel 60 fokos amikor bemegy a kazanba. A kazan meg nem szeretne 90 fok fole melegiteni, sot 80 fok fole sem, nehogy felforrjon.

Ha forditva lenne, akkor a viz mielott visszamegy a kazanba a tartaly feneken levo leghidegebb vizen menne keresztul, es tuti nem lenne 40 foknal melegebb amikor visszamegy. 40-rol 80-ra futeni pont ketszer akkora teljesitmeny mint 60-rol 80-ra. Nem kellene a kazan annyira lemodulaljon, es hamarabb kesz is lenne.

vajk
fancy27 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28769

Életveszélyt?? Hogyan?

Ez az a tároló egyébként, előkotortam az adatait: http://www.idropi.com/eng/prodotti/bollitori/bde/scheda_bde.html

Itt azt írják, hogy falra szerelve felül kell bemennie a melegnek, ezt látom. De mi van, ha fordítva van bekötve? Az mondjuk eszembe se jutott, hogy ez veszélyes is lehet.

Előzmény: kuzo2 (28759)
fancy27 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28768
Ez világos. De a HMV 43 fokon van, és így fordul elő, hogy a kazán <25%-on is 80 fok fölé megy.
Előzmény: rferi (28761)
rferi Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28767
Tök mindegy, mert a két garnitura kivezetés a tartálytestben ugyanaz a csődarab két vége szokott lenni, és belül van egy-egy leágazás a csőkígyó két végének.
Előzmény: kuzo2 (28766)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28766

Ha csőkígyó, akkor fölül kell bemennie a melegnek, és alul kijönnie a lehültnek.

Ezen a topicon van néhány link ilyen rendszerekről.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9162944

Előzmény: rferi (28762)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28765
Azt persze nem tudom, ténylegesen mennyire zavarja a szivattyút, ha hátulról kap egy vízlökést...
Előzmény: rferi (28763)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28764
A tudomány makacs dolog :) A természet sajnos mindig szokta tudni, mi a "dolga".
Előzmény: balogati (28753)
rferi Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28763

Így igaz.

Nem is értem, mit is akar ezzel a kis tartállyal, de nyilván ő tudja mi lesz belőle! :)))))))))))))

Előzmény: kuzo2 (28760)
rferi Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28762
Ezek szimpla csőkígyók szoktak lenni a tartályban.
Előzmény: kuzo2 (28759)
rferi Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28761

Jól csinálta, és nem ez a probléma.

Az a probléma, hogy a 24 kW 80 fokos előremenőnél akkor igaz a belső hőcserélőre, ha a tartályban a víz mondjuk 20 fokos.

De ha már jól felmelegítette a cirkó, mert megy 10 perce, és hatvan fokos a víz a tartályban, akkor már az a 24 kWatt lehet, hogy csak 2kw.

Úgy tudod csökkenteni a felfűtési időt, hogy hidegebb vizet csináltatsz vele.

Vedd le a tartályon az elvárt HMV vízhőfokot.

(extrém esetben sosem kapcsolja le a cirkót a HMV érzékelője, ha a fűtésvíz hőfoka kisebb/egyenlő a HMV beállított hőfokával)

Előzmény: fancy27 (28756)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28760
Akor is seggbe kapja, ha van kerülőág, csak nem olyan durván.
Előzmény: rferi (28758)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28759
Nem világos teljesen a leírásból, de ha az egy méretezett ellenáramú hőcserélő vagy abból amit írsz inkább úgy tűnik, hogy egy fölülről lefele tekeredő csőkígyó a tartályban, és azt fordítva kötötte be, akkor rossz esetben még életveszélyt is okozott. Tudsz fényképet vagy linket betenni?
Előzmény: fancy27 (28756)
rferi Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28758
Sehogy, de nem azt kifogásoltad, hanem hogy seggbekapja az álló  szivattyú a vizet!
Előzmény: kuzo2 (28751)
td cdx Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28757

Akkor nem kell költeni benzinre, biciglivel is jöhetsz mert én is gyevi vagyok!

Elérhetőséget küldöm mailben!

Előzmény: pborisz (28754)
fancy27 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28756
Urak! Nemrég szereltek össze nekünk egy indirekt tárolós rendszert. Kicsit hosszúnak találtam az utánafűtések idejét, és a kazán (30kW) miután teljesen lemodulálja magát 25%-os teljesítmény alá, akkor is közel szokott járni a túlmelegedéshez. Pedig elvileg a tároló hőcserélője 80 fokos előremenenőnél 24 kW.  Megnéztem a tároló bekötéseit. A tároló falra van szerelve, az oldalán legalul, és legfelül vannak a hőcserélője csonkjai. Namost, a fűtésének az előremenője a LENTI csonkra van rákötve! Szerintetek ez így jó?? Kérdeztem a szerelőt, aki csinálta, hogy miért alulra kötötte be az előremenőt, azt válaszolta, hogy igazából mindegy, megaztán az fazékban is alulról melegítjük a vizet. :-) Szerintem viszont a megfelő áramlási viszonyokhoz az előremenőnek felül kéne bemennie. Mit gondoltok?
hifitibi Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28755
A közhelyek piszkosul unalmasak, de igazak. Mint például a puding próbája az evés.
Te már ettél a pudingból, és tetszik.

Én is ki fogom próbálni úgy, hogy a lehetőségekhez képest a lehető leg"azonosabb" feltételeket biztosítsak a mágnes-mentes és a mágneses állapot méréséhez, mely méréseket nem egyszer fogok elvégezni.
Ha kisebb lesz a fogyasztás a mágnesekkel, akkor egy b*szomnagy neodímium kupacot fogok drótozni a gázcsőre, és csókoltatom az összes professzort, meg szakembert. Ha nálam nem lesz mérhető különbség, akkor nem jött össze.

Szerintem ilyen egyszerű.
Előzmény: balogati (28753)
pborisz Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28754
Igen, Algyőn lakom. Köszi a lehetőséget, élnék vele. Küldj egy mail-t és megbeszéljük.
Előzmény: td cdx (28750)
balogati Creative Commons License 2008.04.24 0 0 28753

Több, a ,,gáz szakmában,, neves kutatót, egyetemi tanárt kérdeztem a témával kapcsolatban. Ők is ezt mondták, mint Te. Sőt, talán még tőled is kérdeztem a mágneses tér gázokra való hatásáról. Minden tiszteletem a tudósoké.

De! Próbáld ki az általam leírtakat és talán megváltozik a véleményed. Talán belátod, hogy semmilyen hátsó, üzleti szándék nem vezérel, hisz a megoldást mondtam el és nem arra búzdítalak, hogy vegyél tőlem........

A mért eredmények nem hitből fakadó számok, hanem valós mért értékek! Vitát, nem szeretnék indítani a témáról, csak érdekességképpen írtam le az általam tapasztaltakat.

Előzmény: Csavarhúzós (28752)
Csavarhúzós Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28752
Az a baj, hogy a gáz (főleg metán) már eleve "porlasztva" van, azaz nincsenek összetapadt molekulák.
Szóval annál jobban összekeverni nem lehet, mint ahogy össze van keverve.

A mágnes az apoláris molekulákra sehogy sem hat. (Pontosabban a para vagy diamágneses hatás elhanyagolható hatással van a részecskék mozgására). Tehát ha porlasztani kéne (mondjuk benzinnél) akkor sem tudná. Közelítsünk vízsugárhoz erős mágnesel és megdörzsölt vonalzóval - látható hogy az elektromos térnek van hatása, a mágnesesnek nincs.

Amúgy meg nyilván beépítenék a gázkészülék és autógyárak, ha működne.

Bővebben a Gázfésülés topikban:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9151301

(Megjegyzem a Hetek nem egy tudományos magazin, hanem a Hitgyüli lapja, ők a hatezer éves Földben is hisznek, váljék egészségükre...)
Előzmény: balogati (28746)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28751
A kerülőágon hogyan tölti fel a tartályt forró vízzel?!
Előzmény: rferi (28749)
td cdx Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28750
Lehet hogy valakivel keverlek, de nekem úgy rémlik csongrád-megyei vagy!
Ha így van és érdekel, megnézheted a rétegtárolós rendszeremet!
Előzmény: pborisz (28745)
rferi Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28749
Ott a kerülőág.
Előzmény: kuzo2 (28748)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28748
Most nézem ezt a rajzot, itt lehet némi gond! Ha nem jár a szivattyú, és megnyitod a csapot, akkor maga a szivattyú fogja elzárni a víz útját, hogy a kazán feltölthesse a tárolót.

Gondolom.
NRZ Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28747
Nem, az egy másik kérdező ( vadeger) problémája.
Előzmény: kuzo2 (28743)
balogati Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28746

valami ilyesmi: http://www.hetek.hu/node/7462

Hozzávalók: 4 egész számú többszöröse db-számú, hasáb alakú NdFeB. Egy 15-18-as réz csőre kijön 5-6eFt-ból. Az NdFeB-ket egymáshoz egy picit elcsúsztatva illeszted egymáshoz a cső kerülete mentén úgy, hogy az egymás mellettiek vonzák egymást, a szemköztiek ezáltal taszítják egymást.

Előzmény: hifitibi (28740)
pborisz Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28745
Igen ez a tervem :) Már összeírtam, hogy mi kell hozzá, csak a bratyómra várok, hogy végre megcsinálja a tárolót rozsdamentes acélból.
Előzmény: kuzo2 (28742)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28744
Gondolom, a villanyboyler eleve csak rétegtárolóként jön számításba cirkónál.
Előzmény: peterch (28732)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28743
Nema cirkuláció volt a lényeg?
Előzmény: NRZ (28731)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28742
Ezt te házilag fogod megépíteni?
Előzmény: pborisz (28733)
zsolaketto Creative Commons License 2008.04.23 0 0 28741
Sziasztok!

Szeretném az én kis lakáomból kivágni a konvektorokat, és szép új lapradiátorokat tenn bele, szép új cirkóval. :)
Viszont, úgy néz ki a dolog, hogy kéménybe nem lehet bekötni a kazánt, muszáj lesz falon kivezetni parapettel. A kérdésem az lenne, hogy ehhez milyen engedélyek kellenek?
Olvastam olyat, hogy ántsz, illetve építési engedély köteles. Ez valóban kell még (elég régi volt az info)?
És mi ennek a menete? egyáltalán hol álljak neki, kit keressek meg először a hatóság, vagy szakemberek közül?

Köszi előre is!
Zs.
hifitibi Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28740
Gázporlasztásos micsodát?
Előzmény: balogati (28734)
rferi Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28739

Ha nagyon nem bírod a hangot, és áldozol pár ezrest rá, a régi, külön hideg-külön meleg tekerős csapokhoz lehet kapni pontosan beleillő kerámiás betétet a gumis helyett.

7-800 darabja.

Kell kettő egy csapba, mennyi csapjuk lehet, három? az 5000 forint, fél óra alatt átszereled, és soha többé nem kell gumi a cuccba, örök élet, meg egy nap.

Talán ennyit megér a nyugodt alvásod.A vécétartály más téma, ha az folyik, az nagyobb beruházás.

Csak informálásként mondtam, hogy tudj mérlegelni.

Előzmény: 3x (28735)
3x Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28738
Köszi, akkor azért fogom leveretni a csempét:-))))))))))))))))))))))
Előzmény: Törölt nick (28737)
Infomaker Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28736
Valakinek tipp?
Előzmény: Infomaker (28713)
3x Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28735
Ha van itt vízvezeték-szerelő, egy kis infóra lenne szükségem.

Háromemeletes házban lakunk a földszinten, tavaly totális felújítás volt a WC, fürdőszoba, konyha összes vízcsöve+a WC-ben az eternit gyűjtőcső lett cserélve a plafonig. Ezt PVC-re cserélték. Na most van egy kedves lepukkant család a harmadikon, akik hónapokkal el vannak maradva mindenféle számlákkal és valamelyik csapjuk, vagy a WC tartályuk állandóan ereszt. Emiatt hónapok óta hallom a WC-ben, hogy éjjel-nappal folyamatosan csöpög a víz a gyűjtőben. A kérdésem az, hogy a PVC cső bírja-e ezt a tartós csöpögést vagy saccra kb. hány év után fog kilyukadni ?

(Ugyanis inkább kicserélem a csóró szomszéd összes csapjában a tömítést, mint hogy fél millióért megint szétveressem a saját lakásom.)

Bocs, ha hülyeséget kérdeztem, de több mint 1 millába volt a felújítás...
balogati Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28734

Akit esetleg érdekel:

Kipróbáltam a saját fejlesztésű ,,gázporlasztgásos akármit,,. A ketyerét csak az egyik tűzhely bekötő csővére szereltem. Több hónapos tesztelés után HMV+Főzés eredménye a következő: előtte 0,92m3/nap, utána 0,77m3/nap.

Kipróbáltam az autómon is:). Eredmény: előtte 7,3l/100km, utána 5,7l/100km. Az eredmény magáért beszél, szerintem!

Hozzá kell tennem, hogy nagyon nem mindegy, hogy milyen a vezeték anyaga és a mágnes erőssége...

pborisz Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28733
Én ezt tervezem megcsinálni. Nekem eddig ez volt a legszimpatikusabb megoldás egy meglévő kombi cirkó kiegészítéseként. És a villanybojlert elég csak tárolóként használni. 
peterch Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28732
Szia !

Lenyegeben igazad van. Csak a cirkonal lassu folyassal megvarom mig felmelegedik, aztan nyitom tovabb a csapot egesszen addig , amig eleg meleg a viz. Igy max. csak vizet pazarolok par litert. De szerintem eleve beteg elgondolas a cirko+villanybojler parositas. Foleg meg cirkulacioval megspekelve. Amit lehet hatasfokban rontani, az mind belefoglaltatott.
Akkor mar egy sima kazan pufferral es egy tetotol talpig hocserelovel. Kazannal felfutom a puffert a kigyon keresztul, ami egyben a futesre is szolgal egy keringetoszivattyu segitsegevel. A tarolobol meg kapom a HMV-et. Ha nagyon szukseges a cirkulacio, akkor a tarolo tetejebol veszem a forrovizet, megjaratom a rendszerben es a tarolo kozepmagassagaban visszavezetem es kesz a moka. Ha utannaszamol valaki energiaveszteseg es penz ugyben ,akkor szerintem ez meg mindig ma a legolcsobb megoldas.

Udv , Peter.
Előzmény: kuzo2 (28726)
NRZ Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28731
A kérdező szempontjából meg a komfort a lényeg, szereti a meleg vizet és a kazánja nem tudja ellátni.
Előzmény: kuzo2 (28729)
NRZ Creative Commons License 2008.04.22 0 0 28730
Ok :) Ezen nem veszünk össze, a lényeg, hogy sokkal drágább.
Előzmény: kuzo2 (28729)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28729
3× drágább a villany, mert a gázkazán 80%-os hatásfokát is számold bele. Kb 14 Ft egy kWh gázzal.
Előzmény: NRZ (28727)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28728
Mert végtelen ideig nem érdemes melegen tartani ha nem használod. Van egy határ, ami alatt kevesebb a villamos fogyasztás melegentartáshoz, mint a vízveszteség. Ha ennél hosszabb ideig nem fogyasztasz, akkor pazarlás lenne bekapcsolva hagyni. Lehet, hogy adott esetben ez az idő néhány óra, vagy egy egész éjszaka, de az is lehet, hogy csak egy több napos utazás esetén érdemes kikapcsolni. Ezt végülis ráér akkor kiszámolni, ha kész a rendszer, esetleg megmérni inkább.
Előzmény: NRZ (28727)
NRZ Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28727
Miért kéne a bojlert kikapcsolni? A hőntartást biztosítani kell, a vízelvételt meg nagyrészt pótolja a gázkazán . Így sokkal kevesebb áramfogyasztás van, ami legalább 4x drágább, mint a gáz.
Előzmény: kuzo2 (28724)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28726
De ez a probléma cirkónál így is, úgy is megvan, akár van beiktatva tartály, akár nincs.
Előzmény: peterch (28721)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28725
Nekem továbbra is vannak kétségeim, hogy a szivattyú szeretné-e, hogy hátulról kap egy vízlökést csapnyitáskor.
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28724
Wow, micsoda ötletbörze! Nagyon tetszenek ezek a megoldások HMV-re. Az utóbbinak az lehet a hátránya az eredetivel szemben, hogy nincs cirkuláció. 1 csapnál még ez kisebb probléma. De még akkor is, mi van amikor éjszakára vagy néhány napra leállítja az ember a villanyboylert? Kihül benne a víz, és reggel a teljes tartály térfogatát ki kell engedni, mire meleg jön. A vadegér-féle változatban viszont a tartályban levő 25C-os víz, és a kazánból jövő 70C-os keveredne ilyenkor, ami a csapnál már felhasználható (kb. 45C).
Előzmény: NRZ (28720)
NRZ Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28723
Egyébként igazad van!
NRZ Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28722
Zuhanyzást írt, ott segít ez a megoldás.
peterch Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28721
Szia !

Egy problemat latok, aprobb vizelvetelnel mire meleget kezd adni a cirko, a csapot elzarod. Igy csak a kemenybe elpazaroltad a meleget,meg felfutotted a hocserelot a cirkoban,ami ugyszinten felesleges hokidobas. Hosszabb vizelvetelnel, mar igen ,ott biztosan segit. Tehat utanna kell szamolni, mi a gazdasagosabb!

Udv , Peter.
Előzmény: NRZ (28720)
NRZ Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28720
Nagyon egyszerűen.

Vadegértől elnézést, hogy a rajzát átalakítottam !
Előzmény: Laudat (28719)
Laudat Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28719
Sziasztok.
Olvasgatok, innen-onnan (kazáncsere), és olvasom "vadeger" írását.
Én is gondolkodtam valami hasonlóban, és véletlenül ezt találtam

:leslie 2006. ápr. 6., csütörtök - 12:39

"a fűtést és a meleg vizet is ezzel állítjuk elő annyi a módosítás hogy plusz egy villanybojlert (80Literest) betettünk a kimenő melegvizes ágra amibe már a kazán álltal felfűtött víz érkezik be így már csak minimálisat kell rajta fűteni és csak minimális áramot fogyaszt (szeretem a forró vizet és a cirkóból a direkt forró víz nagysebességénél nem olyan forró)"

Sajnos őt nem tudom megtalálni :-((, mível nagyon érdekelne, hogy ,hogy müködik??

Laudat
vadeger Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28718

Erről mi a véleményed? Azért találtam így ki, mert így a gázcirkó feltölti csapnyitáskor a tartályt, és villannyal csak akkor fűt utána, amikor már muszáj. Csapnyitáskor mindkét csövön előrefelé folyik a víz, cirkulációkor pedig az alsón megy visszafelé.

Előzmény: pborisz (28716)
vadeger Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28717
De hiszen egy cirkulációs rendszerben nincs is hideg víz, mert körbe meleg van mindig... ?
Előzmény: pborisz (28716)
pborisz Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28716
A visszacsapó nem a szivattyú miatt kell, hanem mint írtam is azért, hogy a csap nyitásakor ne induljon el a hideg víz a másik irányba.
Előzmény: vadeger (28714)
digium Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28715

Kedves topiklakók!

Biztosan emlékeztem, hogy van ilyen topic, csak elsőre nem találtam meg, mert hiányoznak az ékezetek a topikcímből... :(

Kérem segítsetek, kérdésemet az Építkezés-Felújítás 2.0-ban tettem fel, nem másolom át ide, de nyugodtan jöhet ide a válasz.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=78369026&t=9004917

Ezer köszi.

vadeger Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28714

Köszönöm a tippet.

És még azt szeretném tőletek megkérdezni, hogy a cirkulációs szivattyút ha az előremenő ágba teszem, akkor nem kap szemből vízáramot csapnyitáskor, csak hátulról. Ez lehet neki gond, vagy így már szelep nélkül is betehető?

Előzmény: sjohn (28704)
Infomaker Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28713
Sziasztok!

Van valami ötlete valakinek, hogy mi lehet a gond?

Vaillant cirkó, VUW24 vagy mi (nem turbós), 5 éves.

MOstanában azt csinálja, hogy a HMV ha kinyitoma csapot, nem elég meleg.
Sőt, kb max 30 fokos.

Mintha nem nyitná ki eléggé magának a gázt, ezért kicsi a láng, és nem melegít rendesen.

DE!

Kikapcsolom a kazánt, aztán bekapcsolom, akkor megjavul.

(tiszta WIndows :) )

Mitől lehet ez? Érik egy vezérléscsere? :(
norgas Creative Commons License 2008.04.21 0 0 28712
Szia!olvastam a kérdésed.Nekem van egy hermann eura kazánom ami több csapolóhelyet kiválóan ellát és nincs ilyen probléma!Nézd meg a www.nagymihalykft.extra.hu oldalt.vannak árak is meg infó.
Előzmény: luciferke (28708)
pborisz Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28711
Ehh... pont ezt akartam írni :)) Én is így méricskéltem :)
Előzmény: halaloszto (28710)
halaloszto Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28710
merd meg! zuhany, beallitod, vodor, stopper.

plusz homerovel a homersekletet. Ha mondjuk 45 fokos vizben szeretsz zuhanyozni, a kazan meg 60 fokos melegvizet ad, a hidegviz 15 fokos, akkor a kijovo 45 fokos viz 2/3-a jon a melegvizbol, 1/3-a a hidegbol.

vajk
Előzmény: luciferke (28709)
luciferke Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28709
Egy normál* zuhanyzásnak mennyi a HMV fogyasztása percenként?

* nem túl meleg, nem túl hideg, átlagos, kellemes, átlagos sugárral. szóval átlagosan :)
Előzmény: luciferke (28708)
luciferke Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28708
az a helyzet, hogy a kazán adott, kombi inka, ez van :(. Van viszont 2 fürdőszoba, és attól tartok, hogy nem tudja ellátni mindkettőt HMV-vel. jól sejtem? A Saunier Duvalnak láttam kombi kazánhoz utólag beköthető HMV komfortnövelőt, de ez elég borsos, kb 150-160 plusz a szerelés. Milyen más megoldások vannak, ha tényleg kevés amit a kombi inka tud?
Előzmény: halaloszto (28707)
halaloszto Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28707
Minden kazanhoz lehet tenni. Akkor ne vegyel kombis kazant, hanem csak simat. A termomaxnak van kulon szettje ehhez, es az inka gyarilag tud kulso tarolot kezelni (a nem kombi) Tehat megvan rajta a pont ahova a tarolo homerojet kell kotni, meg ahova a valtoszelepet, es a kazan menujeben allithatod hogy hany fokra akarod a tarolot futeni. A keszlet a homerot, a valtoszelepet meg par kabelt, bizbaszt tartalmaz.

vajk
Előzmény: luciferke (28706)
luciferke Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28706
Üdv,

16-17 l/perc HMV hozam elegendő 2 fürdőszoba használatához? Ha nem, akkor Termomax Inka24 mellé lehet-e HMV tárolót tenni (ami mindig szépen megkéri az inkát, hogy adjál vizet, mert kifogytam), és ha igen, milyet (bármilyen márkából lehet választani, vagy csak a sajátjával értenek egy nyelven?) és kb mennyibe kerül?

sjohn Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28705
Milyen más égők vannak alatta?
Lehet kapni Rohleder égőt , minden boltban.
Előzmény: Törölt nick (28702)
sjohn Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28704
Hajdu.
Előzmény: vadeger (28703)
vadeger Creative Commons License 2008.04.18 0 0 28703
Tudtok ilyen kisbojlert mondani, ami bírja a hálózati nyomást?
Előzmény: rferi (28677)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28702
ha csak kilyukad egyszer-kétszer akkor kisavazás, hegesztés, aztán ha már a hegesztés is hegesztve van egymás hegyén hátán akkor megfordítás ,elmegy még vagy 7-8 évig, aztán mecsövezés alaplapokcseréjével. na ennyit nem megy el 1 kazán sem, nekem már más égők vannak alatta
Előzmény: sjohn (28701)
sjohn Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28701
Nem rossz buli az.
Én anno a Fűtőbernél szervizeltem , de még manapság is akad pár darab.
Sajna ha kilyukad , egyre több helyen inkább lecserélik.
Előzmény: hakapeci (28700)
hakapeci Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28700
hali!
leánykori néven így hítták, én meg ezeket újítom fel. Elég sok van belőlük.
Előzmény: sjohn (28691)
Fickóó Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28699

Helló

Hát perszehogy nem mindegy milyen a cső falvastagsága.

Mostmár világoslett az is, hogy miért mond mindenki más értékeket.

Köszönöm szépen.

Előzmény: bist1 (28697)
ludmi Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28698

Köszönöm szépen a válaszokat! Mindenképpen elmatekozgatunk még, aztán meglátjuk (persze én vagyok a "biztosmegéri", a férjem pedig a "de ha csak 20 év múlva térül meg....").

Mindenesetre sokat segítettetek! :o)

bist1 Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28697

szia fickóó.

Arra kell legjobban vigyázni, hogy amikor a felmelegitett csöveket össze nyomod,

utána már nemszabad csavarva állítani. Az biztos folyáshoz vezet.

A fal vastagság attól függ, mire használod.

Fűtésre PN20-as való, Pl 25 cső 5mm vastag a fala.

Melegvíz PN16.

Hidegvíz PN10.

Max 2 pár sütőpogácsát rakjatok fel.

Előzmény: Fickóó (28696)
Fickóó Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28696

Csőátmérő    Falvastagság   Felmelegítés    Változtatás    Mozdulatlan  rögzítés 

16                        2,0                         5                      4                           5                 

20                       2,5                         5                      4                           5                 

25                       2,7                         7                      4                           7                 

32                       3,0                         8                      6                           8                 

40                       3,7                        12                     6                          12                

50                       4,6                        18                     6                          18                

63                       3,6                        24                     8                          24                

75                       4,3                        30                     8                          30                

90                       5,1                        40                     8                          40                

110                      6,3                        50                    10                         50                

A hőfok, az pedig tényleg nem számít.

Állítólag a cső gyártója adja meg, de ezt tényleg nem lehet kideríteni, mert néhány gyártót már felhívtam, és a kérdésemre azt a választ kaptam, hogy a válasz az bonyolultab mint gondolnám, hát álítsam a sütőt a maximumra.

Érdekes, hogy az én általam említet sütőnek csak 280 C fokig van a beálítása, holot vannak 360 C fokig melegítő sütők is.

Fickóó Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28695

Csőátmérő      Falvastagság     Felmelegítés      Változtatás      Mozdulatlan  rögzítés       16                   2,0                       5                      4                           5                 

20                   2,5                       5                      4                           5                 

25                   2,7                       7                      4                           7                 

32                   3,0                       8                      6                           8                 

40                   3,7                      12                     6                          12                

50                   4,6                      18                     6                          18                

63                   3,6                      24                     8                          24                

75                   4,3                      30                     8                          30                

90                   5,1                      40                     8                          40                

110                  6,3                      50                    10                         50                

Állítólag a cső gyártója adja meg, de ezt tényleg nem lehet kideríteni, mert néhány gyártót már felhívtam, és a kérdésemre azt a választ kaptam, hogy a válasz az bonyolultab mint gondolnám, hát álítsam a sütőt a maximumra.

Érdekes, hogy az én általam említet sütőnek csak 280 C fokig van a beálítása, holot vannak 360 C fokig melegítő sütők is.

Fickóó Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28694

Csőátmérő      Falvastagság     Felmelegítés      Változtatás     Mozdulatlan rögzítés       16                   2,0                       5                      4                           5                 

20                   2,5                       5                      4                           5                 

25                   2,7                       7                      4                           7                 

32                   3,0                       8                      6                           8                 

40                   3,7                      12                     6                          12                

50                   4,6                      18                     6                          18                

63                   3,6                      24                     8                          24                

75                   4,3                      30                     8                          30                

90                   5,1                      40                     8                          40                

110                  6,3                      50                    10                         50                

Fickóó Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28693

Sziasztok .

Választ a tegnapi kérdésemre ugyan nem kaptam itt nálatok, de mára már sikerült kiderítenem egy barátom által, amit most nektek is bemutatok.

Lehet nem mindenkit érdekel, és bevallom, hogy már engemet sem izgat különösebben. Így, hogy megvan amit kerestem, már nem is olyan érdekes és még egyszerű is.

A lényeg, hogy a pali akitől megkaptam a táblázatot az nem is szerelő, hanem kőműves. Ami pedig még érdekes lehet, hát ő sosem olvasta el az utasítást, és sohasem számolt egyszer sem.

No majd ha bontani kell a falat mert vizesedik !!!!

Még szerencse, hogy kőműves.

NRZ Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28692
Itt is megnézheted.
Előzmény: ludmi (28680)
sjohn Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28691
Erkasuper /Rohleder/ akart lenni nemde?
Előzmény: Törölt nick (28686)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28690
Fürdőben szoktak akar 100-al is szamolni ....
Előzmény: Törölt nick (28688)
kentaura Creative Commons License 2008.04.17 0 0 28689

Szia!

Van egy társasházas topic, ahova összehasonlító adatokat gyűjtök, a beruházó által megvalósított távhővel szemben. (egyébként a lakók szerződésében nem távhő szerepelt)

Egyes "lakók" foggal-körömmel védik a távhőt, hogy az olcsóbb lesz én meg szeretnék hozzá összehasonlító árakat tenni oda, hogy az igazi lakók legondolkodhassanak a leírtakon.

Törölt nick Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28688
üdv!
 van egy régi ökölszabály neked talán ez lessz a leg célszerűbb alkalmazni, normál lakásnál semmi extra hőszigetelés 50 w/légm3 höigénnyel számold a radiátot, de ne feledd, ha pl kiszámolod hogy kell mondjuk 2 kW radiátor akkor nézd meg, a katalógusban hogy milyen hőfokú és höfoklépcső mellett adja le a radiátoer a teljesítményt ,kondenzációs kazánnál nem igen mész fel 50 fok fölé az előremenővel. Vannak 90/70 fokos 65/50 fokos 50/45 fokos adatok ezzel az utóbbival kell számolni a radiátornagyságnál
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28687
bocsi nem a fűtési vizet hanem azon keresztül a helyiséghőmérsékletet szabályozza
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28686
hali  miért kellenek neked ezek az adatok? szinte minden házban hasonlóak a körülmények . a kazánok 100-750 kW tartományban változnaka lakásszámtól függöen természetesen, a régi építésű vastag falú tégla lakásokban egy egy lakás kb 3-4 kW állandó fűtést kíván pl ebben az időben egy 300 kW os régi REKASUPER tip kazán kb 58 lakást fűt nekem a dunaparton, de nem megy állandóan a kazán le-le kapcsol, a fűtési vizet időjárásfüggő vezérléssel keverőszelep szabályozza nappal 23 fokra éjjel kb 20-21 fokra. éjjel nem is nagyon megy a kazán mert a falak akkumlálják a meleget
Előzmény: kentaura (28674)
Fickóó Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28685

Sziasztok.

Segítségeteket kérem, kérlek adjatok valami tanácsot PPR műanyagcsövek sütésében.

Van egy sütőgépem amit úgy kaptam kölcsön a tulajdonosától, hogy elmondása szerint akkor jó az olvasztás ha a két anyag összetolását követően gyűrű alakzatban tolódik ki a megolvadt műanyag.

Egy másik ismerősömtől megtudtam, hogy ez nem ilyen egyszerű és az újab sütőgépeken már van másodpercszámláló sípoló üzemmódal, amit belehet állítani, hogy hány másodperc után sípoljon merthogy maga az olvasztási folyamat nem mindegy hogy meddíg tart.

Ezután kérdeztem egy pár vízvezetékest is, és elmondásuk szerint van olyan sütő, hogy nekem kell számolnom a másodperceket.

Erre persze volt aki azt mondta, hogy a 20-as csöveknél 5 másodperc, és volt aki azt mondta, hogy a 10 másodperc az igazi.

Ha ez így van, akkor minek számolni ???

A sütőgép neve ROTHENBERGER. Van hozzá egy 20-as, egy 25-ös, és egy 32-es sütőfej. A melegítős része jó hosszú így akár mind a három fejet is eltudom képzelni rajta ha mondjuk egyszerre több mérettel dolgoznák egyszerre.

A sütőn lehet vállasztani 180 200 220 240 260 és 280 C fokos melegítést.

A radiátorok cseréjéről volna szó odahaza és a szüleimnél.

Az anyagot és a radiátorokat már megvásároltuk nagyából és mivel az apám az vízvezetékszerelő volt valamikor, felajánlotta segítségét, de a sütőgéphez ő sem ért.

Próbáltam keresni valami használati utasítást is keresni a sütőhöz a neten, de nem sok sikerrel.

Örülnék minden segítségnek, mert nem szeretnék szivárgó csöveket alátálkázni.

Előre is köszönök minden választ.

norgas Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28684
sziasztok,én kazáncsere előtt voltam és képtelen voltam választani a sokminden közül.Csak azt tudtam hogy itthon padlófűtésem van meg radiátorok és persze melegvizet is akarok de azt úgy hogy egyszerre 2helyet is el tudjon látni!Csak ajánlani tudom az oldalt: www.nagymihalykft.extra.hu!Egyik barátom dolgozik a cégnek és az odalt is ő csinálja!
pborisz Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28683
Én a helyedben azért elgondolkodnék azon, hogy egy 64 m2-es lakásba megéri-e beruházni kondenzációs kazánra és ezért nagyobb, sőt 3 soros radiátorokra. Szerintem számolgass egy kicsit, hogy mennyit tudsz megtakarítani vele és ez megtérül-e egyáltalán valaha is. Ez csak egy vélemény.
Szerelő1 Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28682

Kondenzációs kazánhoz a sima radiátoros fűtés radiátor méretét 20%kell megnővelni.Az alacsonyabb vízhőfok miadt.

Szerelő1 Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28681

Radiantról le beszélnélek már bocs.Én is forgalmazom de nem szívesen!

Az érzékelői nem megbízhatóak.Itt ennyit a készülékről.

Előzmény: Morfi 77 (28656)
ludmi Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28680

Köszönöm szépen.

És normál dupla konvektorlemezes 2 sorosra hogyan számoljam ki, hogy egy helyiségre mekkora radiátor kell? Azt még lehagytam tegnap, hogy a belmagasság 3m.

A 3 sorost értem, az alsó torlós történetet pedig lementem :o))

Előzmény: Törölt nick (28671)
Fickóó Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28679

Sziasztok. Segítségeteket kérem, kérlek adjatok valami tanácsot PPR műanyagcsövek sütésében.

Van egy sütőgépem amit úgy kaptam kölcsön a tulajdonosától, hogy elmondása szerint akkor jó az olvasztás ha a két anyag összetolását követően gyűrű alakzatban tolódik ki a megolvadt műanyag.

Egy másik ismerősömtől megtudtam, hogy ez nem ilyen egyszerű és az újab sütőgépeken már van másodpercszámláló sípoló üzemmódal, amit belehet állítani, hogy hány másodperc után sípoljon merthogy  maga az olvasztási folyamat nem mindegy hogy meddíg tart.

Ezután kérdeztem egy pár vízvezetékest is, és elmondásuk szerint van olyan sütő, hogy nekem kell számolnom a másodperceket.

Erre persze volt aki azt mondta, hogy a 20-as csöveknél 5 másodperc, és volt aki azt mondta, hogy a 10 másodperc az igazi.

Ha ez így van, akkor minek számolni ???

A sütőgép neve ROTHENBERGER. Van hozzá egy 20-as, egy 25-ös, és egy 32-es sütőfej. A melegítős része jó hosszú így akár mind a három fejet is eltudom képzelni rajta ha mondjuk egyszerre több mérettel dolgoznák egyszerre.

A sütőn lehet vállasztani 180  200  220  240  260  és 280 C fokos melegítést.

A radiátorok cseréjéről volna szó odahaza és a szüleimnél.

Az anyagot és a radiátorokat már megvásároltuk nagyából és mivel az apám az vízvezetékszerelő volt valamikor, felajánlotta segítségét, de a sütőgéphez ő sem ért.

Próbáltam keresni valami használati utasítást is keresni a sütőhöz a neten, de nem sok sikerrel.

Örülnék minden segítségnek, mert nem szeretnék szivárgó csöveket alátálkázni.

Előre is köszönök minden választ.

birno Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28678
Köszi, beszéltem is vele, korrektnek tűnik.
Előzmény: Törölt nick (28670)
rferi Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28677

A nyílt rendszerű azt jelenti, hogy a tartálya nem bírja a nyomást.

Ezekhez egy speciális csapot adnak, csak azzal használható.

A csap attól speciális, hogy a melegvizes része is a hidegvizet nyitja zárja, de a bojlertartály bemeneti oldalán.Tehát úgy szabályozza a kijövő melegvizet, hogy a bemenő hideget adagolja megfelelően.A bojlertartály melegvizes kimeneti csöve sosem lehet elzárva, és amikor melegít, és a tágul benne a víz, a csap csövén keresztül csöpög ki.

Előzmény: vadeger (28675)
TIHEMER Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28676
Igen, de jobban jársz at egyértelmű zárt renszerűvel.
Előzmény: vadeger (28675)
vadeger Creative Commons License 2008.04.16 0 0 28675

Köszönöm.

"A kis űrtartalmú forróvíz-tárolók (5, 10 és 15 liter) nyílt rendszerű, szabad kifolyású készülékek. 10 literes forróvíz-tároló készül 1200 és 2000 W teljesítménnyel, amely zárt és nyílt rendszerben egyaránt szerelhető. "

Na most ez mit jelent? Kifejezetten olyan típust kell keresnem, ami bírja a hálózati nyomást? Vagy akkor ezek mind bírják a nyomást, akkor is, ha nyílt rendszerűek, és egyszerűen beköthetők zárt rendszerűként is?

Előzmény: TIHEMER (28663)
kentaura Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28674

Köszönöm szépen az infót!

Azt meg tudnád mondani, hogy:

1. hány lakásos ez a társasház,

2. milyen falszerkezete van (38-as km, blokktégla, hőszigetelt, hőszigeteletlen)

3. milyen régi a fűtési rendszer

Köszi!

Ha valaki tudna adatot adni új építésű társasház központi fűtéséről, légyszi tegye fel ide nekem.

Előzmény: Törölt nick (28673)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28673
Egy régi társasház központi kazánnal, az összes költségével kb egy lakás m3-re vetítve a fűtés dijja 102-105 Ft/lm3 egész évben fizetendő havonta folyamatosan. ebben benne van karbantartás, üzemeltetés, elszámolási adminisztráció,  minden ami felmerülhet még némi nemvárt eseményre is kis tartalék.
Előzmény: kentaura (28669)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28672
Rengeteg dologtól függ még, pl milyen magas a kémény ,van e elhúzás benne? Elektromos: mennyire gépesítet a kéró hány kW a várható terhelés egy fázis, vagy kettő-három stb stb  valahol a 4.5 misi a reális!Ezen még nem keres sokat a kivitelező.
Előzmény: Utazó_1 (28666)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28671
Számold ki normál dupla konvektorlemezes 2 sorosra és aztán vegyél uabban a méretben 3 soros radiátort, az alsó torlóval fojtani kell a tömegáramot úgy hogy a lehető leg hidegebb legyen a "visszatérő" kondenzálni fog egész évben!
Előzmény: ludmi (28668)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28670
Horváth Kolos-06-30-9-328141
Előzmény: birno (28667)
kentaura Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28669

Aki társasházban lakik és központi kazánnal fűtenek tudna nekem felrakni infókat ide?

Kérdések:

1. mikor épült a ház, ha ismert milyen vastagságú hőszigetelésekkel, milyen falazóanyagból

2. hány lakás van az épületben

3. mennyi a központi kazán alapdíja és a hődíja éves szinten

4. mekkora lakásra vonatkozik ez a díj

Köszönöm szépen az infókat előre is.

ludmi Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28668

Sziasztok!

Irtónagy kérésem lenne: olyan kisokost keresek, amivel ki tudom számolni, hogy radiátoros fűtésnél mekkorika radiátorok mellett tudom kihasználni a kondenzációs kazán előnyeit?

64 nm-es lakásban lecseréljük a konvektorokat és a villanybojlert, ajánlatban kombi, turbós falikazánt kaptunk. Aztán utánaolvastam, és megtaláltam ezt a kondenzációsat, és úgy látom jobb.

Egy cikk alapján azt is gondolom, hogy még akkor is jobb (bár a készülék drágább), ha 90/70-nel megy, mert itt azt írja: de a kondenzáció csak az átmeneti őszi-tavaszi időszakokban jelentkezik, mikor a rendszer hőmérséklete megfelelően alacsony. A tapasztalatok szerint ez az időszak a fűtési idény mintegy 30-35%-a. Szóval nem kapom meg a 107-110%-ot, de vmit mégis...

De én a legtöbbet szeretném, ha futja. Ezért érdekel, hogy mekkora radiátor kellene nekem a maximum nyereséghez?

Amit tudok, az a helyiségek mérete, és a sima kombicirkóhoz ajánlott radiátor-méretek:

1. 4*4,8m (ajánlott: 600*1600)
2. 4,5*3,7 m (ajánlott: 600*1600)

3. 2,8*2,5 m (ajánlott: 600*1000)

4. 3*2,8 m (ajánlott: 600*800)

És szeretnék radiátor ügyben is okosodni: a Kermi Therm X2 az igaz, megéri, vagy csak mese? Mert már azt is mondták nekem, hogy nemigaz :oO

Előre is köszönöm, és ha valami nagyon butát írtam, akkor bocsánat.

birno Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28667
Sziasztok!

Tudnátok ajánlani a XIII. kerben egy megbízható, lehetőleg minél olcsóbb vízvezeték szerelőt?

Arról lenne szó, hogy egy panel lakásban a WC-nél folyik a víz és a csővet kellene áthelyezni.

Ha netán lenne olyan aki ingyen kiszáll és ad árajánlatot az lenne az igazi!
Előre is köszi!
Utazó_1 Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28666
Sziasztok!
Egy nagyon zöldfülű kérdésem lenne!
Szerintetek ma KB mennyiért lehet felújítani egy 130 m2-es, 4 szobás régi ép. társasházi lakást? (víz-gáz-fűtés, elektr. hálózat csere, fürdő+konyha burkolás, festéssel. Ablakcsere, padlócsere, kéménybélelés, beép. konyha nem kell!)

Mindenből alsó/középkategóriásat szeretnék, semmi extra (pl. szaniterből a legolcsóbb magyar WC, mosdó), egyedül cirkóból vennénk valamilyen nagyon jó kondenzációs kazánt.

Tud valaki bármilyen nagyságrendi becslést adni? Eddig volt, aki 3 misit, más pedig 10 misit mondott... fogalmam sincs, melyiknek higgyek, pedig nem mindegy:))

Biwak Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28665
A 28kw-os kazánt mértem,az tartozik a nagyobb lakáshoz.Mindkét kazán lent van,ezért megy fel a 6-7méter cső.

"Viszont ettől még nem derült ki, hogy mi a fenétől megy el annyi gáz. Mert ebben az esetben is az a helyzet, hogy a 28 kW-os kazánnak 14,5 órát kellett működnie max. teljesítményen naponta."--->Ez így van,a kérdés,hogy kit tud érdemben mondani valamit...?Mert eddig ahány ember volt,annyi vélemény:(
Előzmény: pborisz (28664)
pborisz Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28664

Na hallod :)))

Minél többet írsz, annál jobban elveszítem a fonalat :D

Lassan jelentkezhetek a "kiválasztott"-ba, mert kész csoda, hogy ennyi infóból már azt is kitaláltam, hogy a ház három szintes és két kazán van :D

De még mindig nem értem, hogy melyik kazán fogyasztását mérted?

Valamint azt sem, hogy az jó, hogy három szint van, de mivel két külön lakás két kazánnal, akkor se mehet 6-7 m-t a cső felfelé csak az egyik lakásban. Vagy az alsó lakásban van mind a két kazán? Hű de bonyolult :)

Namármost ha a fogyasztás a 28 kW-os kazáné, akkor az csak azt jelenti, hogy jól mér a gázóra. Viszont ettől még nem derült ki, hogy mi a fenétől megy el annyi gáz. Mert ebben az esetben is az a helyzet, hogy a 28 kW-os kazánnak 14,5 órát kellett működnie max. teljesítményen naponta. Ez pedig akár honnan nézzük még mindig baromi sok a 130 m2-re tavasszal. Továbbá ha az a cső olyan vékony lenne (ami nem az), akkor elvileg nem bírná átnyomni rajta azt a sok melegvizet a szivattyú, amit termel a kazán max. teljesítményen, tehát a kazánnak modulálni kéne, vagyis csökkenni kellene a fogyasztásnak.

Ezt így neten keresztül nem hiszem, hogy valaki megoldaná neked. Főleg ilyen össze-vissza csöpögtetett infókból :))

Előzmény: Biwak (28660)
TIHEMER Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28663

Tájékozódj pl. it http://www.elmu.hu/vizmeleg.php

Előzmény: vadeger (28661)
vadeger Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28662
Elültetted a bogarat a fülemben.
Előzmény: kuzo2 (28653)
vadeger Creative Commons License 2008.04.15 0 0 28661

"Nyílt rendszerű" :( Mi a fenét jelent az, hogy egy bojler nyílt rendszerű? Ezt olvastam
Asszem kezdhetem elöről.

Vagy van ezekből a kis konyhati melegítőkből zárt rendszerű is?

Előzmény: TIHEMER (28657)
Biwak Creative Commons License 2008.04.14 0 0 28660
Na bocs..:)
Pontosítok,pár dolgot elírtam...
Van egy ház,benne 2 lakás,egyik az enyém(65nm), a másik pedig 130nm, mindez három szinten. Ha kerekítve 3méterrel számolok egy szintet,akkor 6-7méter cső megy fel (nem 9). Két gázóra van, két kazán. A nagyobb (ahogy írtad is) 28kw-os, az enyém a 24kw-os.
Tehát ezekszerint a 0,26köbméter/5 perc-> 3,12köbméter/óra normális szerinted?
Netes prospektusban van olyan,hogy Földgáz H 2,55m^3/óra, illetve Földgáz S 3,04m^3/óra. Nem tudom,hogy melyiket kell nézni,de mindkettőnél több.
Ha megnyugtat én karmolom magam emiatt eleget...,mert nem tudom mit kéne csinálni..
Előzmény: pborisz (28659)
pborisz Creative Commons License 2008.04.14 0 0 28659
"A gázos azt mondta,hogy a kazánok újak,működnek,ő beszerelte -tehát az a része tuti jó..."
Akkor kérdezd már meg tőle, hogy a 24 kW-os kazán miért fogyaszt annyit, mint amennyit egy 28 kW-osnak kéne?
Persze ettől függetlenül is bazi nagy az a fogyasztás.

DE!!!
Mi az, hogy kazánok? Te most szívatsz?
Eddig egy 130 m2-es lakásról volt szó, 1 db Vaillant 24 kW-os kazánnal.
És mi az a 9 m? Még ha 4,5 m-nek számolok egy szintet akkor se értem. A fölső szinten a plafonon vannak a radiátorok?
Ha ezután azt írod, hogy a 130 m2 az alapterület, és ebből 3 szint van, és erre 2 kazán, akkor megkarmolom magam :))
Előzmény: Biwak (28646)
Törölt nick Creative Commons License 2008.04.14 0 0 28658
kb 31 kW megy be! ebből fele a kéménybe!
Előzmény: Biwak (28655)
TIHEMER Creative Commons License 2008.04.14 0 0 28657
Ha nem teszel nincs, egyébként tesznek egy biztonsági szelepet a bemenő hideg csőre ami visszacsapó szelep is. Inkább 10 L-es vagy nagyobb bojlert kombinálj, amin keresztül is tud menni a megfelelő vízmennyiség.
Előzmény: vadeger (28650)
Morfi 77 Creative Commons License 2008.04.14 0 0 28656

Sziasztok!

Bvalaki ismeri ezt a típust Radiant RBC/RBS 24 elite ?

Mi a véleményetek róla?

Biwak Creative Commons License 2008.04.14 0 0 28655
Megcsináltam, 5 perc alatt 0,26 köbmétert fogyasztott. A kazán leírásában sajnos nem látom,hogy mennyi a maximum,így nem tudom mihez hasonlítani. Nekem soknak tűnik,de az egy dolog!
Előzmény: pborisz (28641)
enginer Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28654
"De a fő probléma sokak szerint a vékony gerinc cső,ez csak növeli."

Akkor elöbb az a sok okos nézze már meg, hogy a készülékben mekkora cső van!
Max. akkora gerinc kell és nem nagyobb. :)
Előzmény: Biwak (28652)
kuzo2 Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28653
Egy szivattyú nem biztos, hogy örülne, ha menet közben elindulna rajta szembe a víz! Még talán annak sem, ha ugyanabba az irányba. De nem tudom, még nem próbáltam. Erősítsetek meg.
Előzmény: pborisz (28631)
Biwak Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28652
10db radiátor van, 140cm amit állítólag keresztbe kéne kötni.
De a fő probléma sokak szerint a vékony gerinc cső,ez csak növeli.
Előzmény: Lacivill (28647)
digger14 Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28651
Sziasztok.

Padlófűtéshez puffertartályt tervezek beszerelni. Műanyag tartály jó lenne szerintetek?
Üdv, Jani
vadeger Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28650
(kigondoltam egy cirkulációs tartályt, csak ha ott a kisbojlerben van egy szelep, akkor kezdhetem előröl)
Előzmény: pborisz (28631)
vadeger Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28649

Az 5l-es konyhai vízmelegítők a hideg-meleg csatlakozásaikon mindkét irányba átjárhatóak?

GabikA Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28648

Nekem kevésnek tűnik az 1 fűtési kör... Termofejek vannak a radiátorokon? A kör elején levő szobában hány fok van?

(Barátom házában 22-20-18-as csövek vannak és jó sok kör.)

Lacivill Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28647
Hány radiátorod van összesen? Mekkora méretű az amelyíiket kersztbe kéne kötni?
Biwak Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28646
Igazad van,sok a féreg...
Radiátor fűtés van egyébként. A gázos azt mondta,hogy a kazánok újak,működnek,ő beszerelte -tehát az a része tuti jó...Szerinte azért ennyi,mert a felfelé menő cső(gerinc?) túl vékony (18as) 9 méter magassághoz,illetve a két szint egy körön van.Én nem értek hozzá,csak azt tudom,amit mondanak!
Volt itt egy "független" szerelő,azt mondta,hogy a fűtés jó,csak nem korszerű,szerinte a gerinc csövet ki kéne cserélni nagyobbra,és a két szintet két körre kéne tenni,illetve a radiátorokat keresztbe kell kötni,mert nem úgy van és az teteje sokkal melegebb mint az alja. A gond az,hogy ez egy csomó pénz,idő,és nem is biztos,hogy annyit használ,mert megint más szerint pedig jó ez a csőméret,és az egy kör a két szintre...
Előzmény: pborisz (28645)
pborisz Creative Commons License 2008.04.13 0 0 28645
Ma mindent vékony csövekkel szerelnek, pont ez a korszerű. Persze kérdés, hogy mennyire vékony? Még mindig nem írtad, hogy egyáltalán milyen fűtésed van. Radiátorok, padlófűtés vagy esetleg falfűtés?
De szinte mindegy, hogy milyen, mert ennyi gázt ekkora lakásra képtelenség elhasználni. Ez azt jelentené, hogy márciusban a kazánod napi 16,5 órát működött maximális teljesítményen. Ennyi gázzal minimum 35 fokra fűtené fel a lakást, Te meg azt írtad, hogy 21 fokra is alig bírja felfűteni.
Az, hogy a gázszerelő és a kazános erre a fogyasztásra csak annyit tudnak mondani, hogy minden jól működik az nonszensz. Az a minimum, hogy ŐK derítsék ki a probléma okát. Hihetetlen, hogy mennyi féreg él ebben az országban :( Felmarkolom a lóvét a munkáért, aztán ki a fenét érdekel, hogy az jól működik-e.
Előzmény: Biwak (28644)
Biwak Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28644
Vaillant kazán, 24kw-os.
"Ha minden új, akkor hogy a fenébe nem korszerű?"--->rosszul csinálták a fűtést, többen mondták h vékonyak a csövek és amiatt több gond lehet.
Holnap majd kipróbálom a mérést.
A 140ezer az a március hó, a hideg hónapokban 90-110között volt...
El nem mehet azért annyira a fűtés,mert lehet,hogy a falakon nincs szigetelés,de azért nem olyan vékonyak és az ablakok újak.

Előzmény: pborisz (28640)
rferi Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28643

Az a baj lehet vele, hogy valahol elmegy a keletkezett meleg.

Hogy hol, azt nem tudom, de 1400 köbméter havi leosztásban rengeteg  meleg.Vagy rengeteg melegvíz.

Egyébként ez dátum szerint mikor keződő és mikor végződő szolgáltatási időszak?

Nézd meg a számlán!

Egyáltalán egy havi? És nem valamelyik hideg hónapi számla, csak elcsúsztatja a szolgáltató a számlázást?(persze még decemberben is kurvasok lenne, meg ha kéthavi, akkor is, de akkor azért csökkenne a keresni való meleg mennyisége)

Előzmény: Biwak (28639)
pborisz Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28642
Ha ezt meglátja az asszony, akkor szorulsz :)))
Előzmény: memorix (28636)
pborisz Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28641
Ha a HMV hőfokszabályzóját a maximumra állítod és kinyitod a vízcsapot teljesen (csak a melegvizet), akkor valószínűleg a maximum teljesítményen fog működni a kazán. A gázóránál mérd meg, hogy mondjuk 4-5 perc alatt mennyi gáz fogy. Ebből megkapod, hogy a fogyasztás megfelel-e a műszaki adatokban megadott maximum fogyasztásnak (gázterhelés).
Milyen a fűtésrendszered?
Előzmény: Biwak (28639)
pborisz Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28640
Na ezt aztán végképp nem értem. Ha minden új, akkor hogy a fenébe nem korszerű?
Milyen kazánod van, mennyi a maximális teljesítménye?
Előzmény: Biwak (28638)
Biwak Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28639
Hát sok...
A kazánnál tegyem maxra a víz/fűtés hőfokot, majd fűtsek be kicsit jobban,és engedjek sok melegvizet,hogy dolgozzon a kazán?
Az óra amúgy nagyon gyorsan pörög amikor megy a kazán,de lehet,hogy csak nekem tünik gyorsnak.
"Ha a teljesítményhez stimmel az óra, akkor a fűtéssel van baj" -> milyen baj lehet vele,amitől ilyen magas lesz a számla?
Előzmény: rferi (28637)
Biwak Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28638
A bosszantó az,hogy teljesen új minden!Az egész rendszer,a kazán,a gázóra...
Előzmény: memorix (28636)
rferi Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28637

Ez kábé 1400 köbméter gáz ára!

Ennyiből majdnem az egész telet kiteszi a mi házunk!

Ez nagyon sok!

Csinálnod kéne pár tesztet, hogy legalább a hiba irányára rájöjj!

Először is, amikor fullon dolgozik a cirkó/kazán, odaslattyogni az órához, és megmérni egy perc alatt mennyi gáz fogy.Közben végig fullon menjen a fogyasztás, tehát olyan időszakot figyelj, amikor egyenletesen és maxon jár.

Ezt aztán össze lehet vetni a cirko/kazán teljesítményadatával.Ha ahhoz képest túl sok, akkor a gázóra pörög mint állat, és túlszámláz.

Ha a teljesítményhez stimmel az óra, akkor a fűtéssel van baj.

És ettől a méréstől függ aztán, hogy merre keresd a hibát.

Előzmény: Biwak (28633)
memorix Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28636
Az öregház és az öreg fűtési rendszer olyan mint az öreg feleség fiatalabbra kell cserélni . Szenvedjen más a rigolyáktól..:))
Biwak Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28635
Nincs nyitva ablak..:)
Hozzáértőt?OK,de kit?
Aki a kazánt szerelte azt mondja h az jó, a fűtésesek szerint a fűtés is.A fűtési rendszer sokak szerint nem korszerű (vékony cső stb.),de ez akkor is nagyon magas összeg,pláne több,mint februárban.
Előzmény: pborisz (28634)
pborisz Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28634
Nálatok valami komoly gond van. Szerintem jobb lenne, ha mielőbb hívnál egy hozzáértőt, mert ekkora gázszámlát még szándékosan is nehéz előállítani, főleg tavasszal. És ez már biztos, hogy nem csak a szigetelés hiányából adódik.
Vagy nyitott ablakok mellett megy a fűtés?
Biwak Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28633
Sziasztok!
Már korábban írtam fűtés problémámról -nem korszerű, magas a gázszámla stb. Írtátok a szigetelés fontosságát,amivel egyet is értek,de sztem is mással is baj lehet.Mai gázszámla:140e Ft a 130nm-es lakásra!!OK,nincs szigetelve a ház,de eleve a március meleg hónap volt -amikor hideg volt akkor 110ezer volt "csak". A másik kisebb (65nm-es) lakásnak most 35ezer volt, ami méretben a fele,de árban a negyede-és szigetelve természetesen ez sincs.
Mit lehet csinálni?
A gázosok 50ezerért vizsgálják az órát/db,és ha az jó,akkor ki kell fizetnünk -és gondolom jó,mert nem régen cserélték ki újra.
Tanácsok?
Üdv,Ben
pborisz Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28631
Kell bele egy visszacsapó szelep ahogy td_cdx rajzán is látható. A szivattyút lehet, hogy nem érdekelné, ha visszafelé folyna a víz, de Te nem hiszem, hogy örülnél a hideg víznek meleg helyett :))
Előzmény: vadeger (28630)
vadeger Creative Commons License 2008.04.12 0 0 28630

:)

A HMV cirkulációhoz kell valami egyenirányító szelep is, vagy a szivattyút nem érdekli, ha erre-arra átfolyik rajta a víz csapnyitáskor?

Úgy értem, ha más irányba folyik a víz, mint amerre a szivattyú dolgozik?