Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

urbancsok Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16881
Nem kell itt mesélni. Konkrétan ez a megoldás.:))
Előzmény: Pellegrin (16872)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16880
2-3 éve nálunk a "terv" 5e ft volt, a műanyag akna 65e körül, akna ásás géppel 1-2e, szerelvény 10e alatt, ezek bruttók. Hogy hogyan mozogtak az árak, nem tudom. De az ár függ attól is, hogy az utcában melyik oldalon megy a gerinc, az útárfúrás n. 18e volt.
Műanyag akna: kb. ennyi pénzért csinálták volna meg betonból, ha mindent csináltatunk. Ha van affinitásod, azért sokkal olcsóbban kihozhatod. A környéken még egy műanyag akna van, azt 2 éve a belvíz kilőtte a földből... Azóta betonnal körberakták a nyakát. A mienkkel ilyen nem történt.
Előzmény: Jarno (16879)
Jarno Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16879
Sziasztok,

Összközművesített telek vízbekötésének árai kapcsán érdeklődöm.
Most kaptam egy árajánlatot nettó 135 eFt-ról, mely tartalmazza:
- terv
- engedélyek, hozzájárulások beszerzését
- telekhatártól 1-1,5 m-re egy múanyag akna létesítését
- bele T-elágazó
- aknától 1-1,5 m-re kerti csap létesítését
- minden szerelvényt

Vagyis nekem csak alá kell írnom egy papírost (vélhetően meghatalmazást), semmi egyéb dolgom nincs vele.
Természetesen az ár nem tartalmazza a vízszolgáltatónak fizetendő rákötési díjat.
Szerintetek mit tud ez az ár?

Továbbá kérdezném, hogy kinek mi a véleménye a műanyag aknáról.
Elsőre én ódzkodom tőle.

előre is köszönöm a segítsgéteket.
Kérem akinek van tapasztalata, véleménye, ossza meg velem.

Jarno
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16878

Inkább idézek:

"A radiátor leggyakoribb tönkremeneteli formája a korrózió, illetve ennek eredménye, az átlyukadás. A radiátorok esetében alapvetően felületi, lyuk és kristályközi korrózióról beszélhetünk. Az elektrokémiai korróziók oka a potenciálkülönbség, azaz hogy a különböző anyagok (pl. acél, réz, alumínium) más-más potenciállal rendelkeznek. Ezek az ún. elektródpotenciálok tized-század voltos nagyságrendűek. Ahhoz, hogy a korrózió végbemenjen, több feltételnek kell egyszerre teljesülnie. Az első, hogy az eltérő potenciálú fémek egymással fémes összeköttetésben legyenek, a második, hogy a fémek között legyen egy vezetőképes folyadék (pl. csapvíz), mely az ionok áramlását végzi, az utolsó pedig az, hogy legyen egy ún. depolarizátor, ami a visszamaradt elektronokat fel tudja venni. Esetünkben ez az oxigén.
Ha ezek a feltételek mind együtt vannak, akkor a pozitívabb potenciálú fémről részecskék válnak le, és vándorolnak a negatívabb potenciálú fém felé. Emiatt a pozitívabb fém fokozatosan fogy, és egy idő után eléri azt a határt, ahol átlyukad. Egy tökéletesen zárt fűtési rendszer esetében nem megy végbe jelentős elektrokémiai korrózió, ugyanis a vízben oldott oxigén mennyisége állandó, nem tud nőni, így a folyamat rövid úton "elhal" még akkor is, ha esetleg két nagyon különböző potenciálú fém (pl. réz és alumínium) érintkezik egymással. De tapasztalatból tudjuk, hogy ilyen rendszer nem létezik, ezt jelzi pl. az a vízmennyiség, melyet minden évben kénytelenek vagyunk a rendszerbe utántölteni.
Elektrokémiai korróziót magában az oxigén is okozhat, nevezetesen, hogyha a rendszerben valahol egy oxigénben dúsabb és egy oxigénben szegényebb terület jön létre. A kettő között potenciálkülönbség keletkezik, még ha a rendszer azon része ugyanolyan anyagból van is. A kristályközi korróziót a radiátor anyagában lévő különböző potenciálú ötvözők és az alapfém okozhatja. Ehhez a korróziófajtához is szükségesek a fenti feltételek."

Előzmény: kristanjan (16876)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16877
Azt hittem a Te kazanod adatai amiket sorolsz.

Amugy szerintem mi egyetertunk, es meg engineer is ugyanazt mondja, csak belekeveri a felso futoertek dolgot. En meg nem lattam kazangyartot, aki az engineer altal also futoerteknek, altalaban meg futoerteknek nevezett dologtol kulonbozoen adta volna meg a kazanja teljesitmenyet vagy hatasfokat.

vajk
Előzmény: peterch (16873)
kristanjan Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16876

Üdv mindenkinek!

A véleményetekre lennék kiváncsi, mivel én nem értek hozzá! A szerelőm felújítaná a központi fűtést, úgy hogy megmaradna a régi alumínium radiátor, a mostani vascsöveket rézcsővel helyettesítené. Mit szóltok hozzá, jó ez így?? (állítólag ezt a kettőt nem szabad együtt szerelni, de ezt nem tőle hallottam) Légyszi véleményezzétek! Köszi!

Pellegrin Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16875
Köszi, megnézem!
Előzmény: Fido Dido (16874)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16874
Előzmény: Pellegrin (16872)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16873

Udv, halaloszto !

Nem, nekem nincs kondenzacios kazanom. A Thermona gyart ezt is, meg azt is,meg sok mindent.

Peter

Előzmény: halaloszto (16871)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16872

Sziasztok!

Valaki tudna arról mesélni, hogy a padlófűtéscsövek lefektetési közeit mi befolyásolja? Gondolok itt arra, hogy pl. nyílászárók előtt, külső falak előtt érdemes-e sűrűbben tekerni (mennyire), és hasonlókra?

halaloszto Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16871
Akkor neked kondenzacios kazanod van.

vajk
Előzmény: peterch (16868)
Bobbo Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16870

Nálunk is ez volt a helyzet.

Én egy egyszerű megoldással (ideiglenesen) megoldottam:

kicsit elzártam a mosógép bemenő csapját - a víz még bőven folyik, de a kazán már nem indul

ha gondolod Te is próbálgathatod menniyre kell elzárnod

Előzmény: asdf_ (16866)
miki123 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16869

Köszönöm a választ, azt hiszem beépítettek egyet.

Miki

Előzmény: Szerelő1 (16860)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16868
Udv, enginer ! Utanna neztem a kazanomat gyarto ceg honlapjan es ezt talaltam. A foldgazbol kinyerheto meleg cakli -pakli /egesho/ 111%, vesztesegek :1% kisugarzas altal, 2% a nem kondenzalodott vizpara altal okozott veszteseg.Tehat 111-1-2=108% .Idealis allapotban,ami 50C fokos elorearamlo es 30Cfokos, vagy meg alacsonyabb homersekletu visszateronel 106%-nak van megadva. De a 80/60C fokra a megadott ertek 98%. www.thermona.cz Tisztelettel Peter
Előzmény: enginer (16862)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16867
Rakjatok be egy kicsit nagyobb tágulási tartályt. Azzal szerintem nem lesz gond.
Előzmény: asdf_ (16866)
asdf_ Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16866
Nekem anno az volt a bajom, hogy amint a hidegvizet gyorsan zartam el, vagy a mosogep a sajat vizet /ebben az esetben viszont mindig/ egy pillanatra elindult a cirko, hogy o most melegvizet gyartana, a turboventi mar indult is, gazt meg epp nem nyitott, majd a melegvizkeszites utani fel percig jaratjuk a szivattyut tortenet kovetkezett, hogy ne a hocsereloben huljon le a viz, hanem a radiatorban. Pont ezert en is vettem egy ilyen 0.16-os tagulasit. Meg direkt meg is neztem benne a nyomast, mert vagy 2 eves gyartasi datum volt rajta /bizony hianyzott is belole/. No, sajna a helyzet nalam valtozatlan, minden ugyanugy zajlik :( Mivel a csapot csak ritkan zarjuk el szelsebesen /nem karos/ ellenben a mosogep fixen csinalja a balhet, ezt azert szeretnem valahogy kivedeni. Egy visszacsapo jo otlet lehet a mosogep ele? Vagy lassu lenne, es igy hatastalan?
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16865
És még annyi, hogy a megadott hatásfok adatok mind laboratóriumban, ideális körülmények között mértek, és mindennapi használatban mindhárom kazántípus eltér(het) ettől. Csak az a különbség, hogy a hagyományos nagyobb, a modulációs kisebb, a kondenzációs pedig a legkisebb mértékben. A kondenzációsnál is van 2-3% füstgázveszteség. 
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16864

"Csak a kondenzáció okozta nyereséget említik minimum 13%-nak és ehez még hozzájön, hogy a kéményen keresztül is kevesebb a hővesztesége, mint a hagyományosnak."

Ööööö...azért ez nem így van! A kéményen keresztüli kisebb hőveszteség pont a kondenzációs folyamat miatt van, ami a plusz hatásfokot adja, tehát abban a +13%-ban mindez benne van. Vagyis az "ehhez még hozzá jön" kategória sántít!

Pellegrin Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16863

Köszi a választ, megnyugtattál.

Ezek szerint erre nincs semmilyen kötelező érvényű előírás.

Nálunk valószínűleg egy Schiedel mellé lesz téve, hasonló kiépítésben...

Előzmény: frekivalto (16859)
enginer Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16862
Csak a kondenzáció okozta nyereséget említik minimum 13%-nak és ehez még hozzájön, hogy a kéményen keresztül is kevesebb a hővesztesége, mint a hagyományosnak.
Szerintem bőven többnek kellene lennie az eltérésnek, de addíg amíg nem közölnek tényleges adatokat, vagy halaloszto nem készit nekünk hiteles méréseket hőmennyiség mérővel, adíg csak találgatunk.
Előzmény: peterch (16850)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16861

Ezt hova illik beépiteni?

Gondolom hideg, és meleg vízbe is kell, tényleg 0,16 literes ez?

Szerelő1 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16860

Ezt vizkalapács vagy vízütésnek nevezzük.

És károsíthatja a csaptelepek kerámia betétjét ill károsíthatja hosszútávon a mosó ill mosogató gépek szerelvényeit.

Hosszútávon a csőhálózat is károsodhat az évek során ,mert a rövid pillanatokra fellépő,rendkívül nagymértékű nyomásnövekedés fáradási korroziót okoz.

A csatlakozásoknál repedések stb...

Ez ellen szokás beépíteni egy 0,16l-es tágulási tartályt ami védi a rendszert a hirtelen fellépő nyomáskülönbségtől.

Előzmény: miki123 (16857)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16859

Üdv Pellegrin.

Nálam szintén a pincéből van kivezetve a tető főlé.

Pincében ytongbol rakták fel a földszinti szintig. Onnan a szauna helységen át megy a plafonig, ott gipszkarton takarja el a csövet. A fődémtől van kisméretű téglából építve a "kémény" Kivűlről a cserepeken túl díszitve van fehér klinker téglával, tetején "betonkoszorú" majd ráültetve a kazánhoz tartozó "beszívó".

Tisztelettel: frekivalto

Előzmény: Pellegrin (16852)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16858
Az egykarosok sajátossága, lassabban zárd el, a többiről majd a szakértők
Előzmény: miki123 (16857)
miki123 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16857

Sziasztok!

Tudna-e valaki segíteni? Új építésű házban lakom és ha elzárom a fürdőszobai vízcsapot, koppanást hallok a falból. Olyan a hangja mintha valami megütné a vízvezetéket. Nem okozhat ez hosszútávon bajt?

Előre is köszönöm a segítséget!

Miki

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16856
Ha visszahűl, jó eséllyel ad át meleget a beszívott levegőnek is, ami hasznos.

Ha a kolléga másfél méterre a kazántól nem égeti össze magát, nem létezik, hogy 100 fokon felüli levegő jöjjön a kazánjából - egy vékony, másfél m hosszú csövön ventillátorral kifújt (azaz gyorsan áramló) levegő mitől tudna ennyire lehűlni?
Előzmény: Kobak 25 (16853)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16855

Udv, Kobak 25 !

Nalam a kazanbol 1,5 m -es a kemeny. Ezert nem ertem, miert irod, hogy a 100-120 C fokos fustgaz csak kidobodik, amikor a cso a csoben kemenynel a belso cso melege elomelegiti a kulso csoben aramlo hidegebb levegot. Ezert irtam, hogy egyreszt nalam is visszanyerek a kidobott hobol . Termeszetesen lenyegesen kevesebbet. De  abban az esetben, ha meghosszabitanam a kemenyt tovabbi 3 meterrel/ amit a gyarto engedelyez kanyarok nelkul/, akkor megtobb hot visszanyerhetnek.

Mivel a hazam nagyon keves energiat igenyel, igy sajat tervezes alapjan szamitasokkal alatamasztva jott ki a rendszer felepitese. A turbos kazan mar adott volt, a radiatorok is, amiket regebben a beepites idelyeben felul mereteztem. Pont abbol az okbol, hogy ha egyszer lessz ra penzem, atepitem a rendszert alacsony homersekleture.

2005-ben eljott az ido. 300 literes ketkigyos Tatramat tarolot epitettem be 2kW-os elektromos futopatronnal. Jelenleg csak mint tartalek a patron, arra az esetre, ha a kazan leallna valamilyen okbol. Teton 3 sikkolektorbol allo rendszer is radolgozik a tarolora. Valamint egy parhuzamos agon a napkolektorrol van egy hocserelo a lakasban. Abban az esetben, ha a kolektorok mar felmelegitettek a tarolot, vagy nem eleg a meleg a viz melegitesehez akkor a vezerles bekapcsolja a belso hocserelo koret es lefujja a hazba a meleget.

Pontossan abbol az okbol, hogy a kazan teljes teljesitmenyen mukodjon. Szerintem jelenleg elerheto kazanok egyike sem tud modulalni 100Watt es 3kW kozott. Barmi mas vezerles programozas a kazan leallitasahoz vezet. Ez az amit en nem akartam, hogy orankent 1x vagy tobbszor is lealljon, ezaltal felmelegedjen,majd lehuljon. Minden ilyen ciklus + veszteseg. A kazan elettartama is csokkenne a suru ki-be kapcsolgatas hatasara.

Tisztelettel Peter.

Előzmény: Kobak 25 (16854)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16854

Megkérdezehetem, hogy mekkora puffertartályt használsz? Csak azért érdekel, mert általában családi házas nagységrendben nem szoktunk puffer tárolót használni csak hogyha egy kollektoros rendszerrel van kiegészítve, illetve nagy kórházaknál, ahol akkor is meg kell lennie egy műtőben a kívánt hőmérsékletnek, ha leáll a kazán valamilyen oknál fogva.

Milyen megfontolásból tettétek be? Csak azért, hogy a kazán kevesebbet kapcsolgasson? Ezt egyébként egy megfelelő szabályzással is meg lehet részben oldani különböző túlfutási illetve kapcsolási programokkal.

De érdekelne, hogy milyen megfontolásból és mekkorát tettetek be?

Előzmény: peterch (16851)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16853

Azért itt megint egy kicsit fogalomzavar van.

A kondenzációs kazán kiveszi a füstgáz hőtartalmának jó részét, azáltal, hogy lekondenzálja azt egy második hőcserélőn, így a füstgáz valóban csak 40-45 fok.

Az is igaz, hogy mivel van benne ventillátor, ezért nem kell nagy méretű normál kéményt építeni, ami gravitációsan kiviszi a füstgázt, mivel erre rásegít a ventillátor.

Viszont, a turbós kazán füstgázát nem hűti vissza semmi (az, hogy valaki bele tudja tenni a kezét, nem feltétlen igazolja az ellenkezőjét). Így a füstgáz hőveszteségét nem hasznosítjuk. Tehát attól, hogy a kémény kilépő részén nem éget már a füstgáz, attól még a kazánból közvetlenül kilépő füstgáz hőmérséklete magas, és ez veszteségként jelentkezik, mivel a külső környezetet fűtjük vele.

"Ha a belső is olyan hideg, annak csak örülök, mert akkor mehet full gázon a kazán (már amíg elég hőt vesznek le a radiátorok meg a padlófűtés hőcserélője), ami elvileg a legjobb hatásfokú, nem áramlik ki a meleg a "kéményen" át."

Na ezt aztán különösen nem értem, mivel a "meleg" kiáramlik, csak mire a kilépő csonkra ér, visszahül annyira, hogy ne égessen. Szóval nem értem ezt a mondatodat.

Arra a kérdésre pedig, hogy szigetelés vagy kondenzációs kazán, egyértelmű a válasz, de a legjobb megoldás a jó szigetelés, kondenzációs kazán+felület fűtés. Így működik a legjobb hatásfokkal.

Előzmény: MZ/Y (16849)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16852

Lehet hogy hülyeséget fogok kérdezni:

A kondenzációs kazán füstcsövét mivel kell "körbevenni", hogy kémény kinézete legyen, a házon belül? Nekünk a pinceszinten lesz a kazánház, és a kémény átmegy majd a földszinten, tetőtéren, és úgy ju ki a tetőre. (Legalább is az építészeti terveken így van, födémáttörésekkel) Fel kell építeni kisméretű téglával egy "kéményt", csak azért hogy benne felmenjen a dupla füstcső? Vagy van egyszerűbb/olcsóbb megoldás is?

Köszi!

peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16851
Udv, MZperYpsz! Nalam pufferra dolgozik 1-4 alkalommal naponta ,a kulso homerseklettol es a HMV fogyasztasatol fuggoen. Peter
Előzmény: MZ/Y (16849)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16850
Udv, enginer! Az altalam feltett kerdesre ez a magyarazat az elfogadhato. Koszonom. Elmeletileg ha mind a ket kazan tokeletesen mukodik, akkor cca 13% a kondenzacios javara. Mindenki a sajat lovat dicseri, ezert irtam az elejen is, hogy az altalam felvazolt futesrendszer a leg idealisabb. En kazanom folyamatosan melegit 1 oran keresztul, elmeletileg konstans hatasfokkal. Mig a kondenzacios kazan visszateroje nagyon ritkan lesz 20C fokos .Tehat a megadott hatasfoktol elmarad. Kondenzaciost ezek szerint csak ott eri meg telepiteni ahol 2-3000 m3 gaz fogy, vagy meg tobb. Itt vetodik fel a kerdes, kondenzaciossal sporolni elmeletileg 13%-ot, vagy szigetelni es igy sporolni 60-70%-ot? Mi a kifizetodobb? Peter
Előzmény: enginer (16835)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16849
Ha a belső is olyan hideg, annak csak örülök, mert akkor mehet full gázon a kazán (már amíg elég hőt vesznek le a radiátorok meg a padlófűtés hőcserélője), ami elvileg a legjobb hatásfokú, nem áramlik ki a meleg a "kéményen" át.
Enginer második (vagy első?) idézete is erre enged következtetni. Bár ott a kondenzációs kazánról írnak, de azt, hogy a ventillátoros "kémény" feltalálása óta nem kell meleg levegőt kiküldeni, mert nem kell a felhajtóerő. Ez igaz lehet a sima turbós kazánra is.
Előzmény: peterch (16847)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16848
Udv, Patriotnn ! Valamivel tobb adat kellene ahhoz, hogy konkret valaszt lehessen adni. Peldaul a haz hovesztesege orankent /12kWh -14C foknal kint es 22 C foknal bent/ ,vagy valami hasonlo. Foleg mekkora idot akarsz vele athidalni ?Mert ha 16kWh akarsz 24 oran keresztul kivetelezni , akkor 8,3m3 -es tarolo kell 80/40C fokos lepcsovel. Elmeletileg, vesztesegeket nem szamolva. Peter
Előzmény: Patriotnn (16845)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16847
Udv, MZperYpsz! Igazad van, de en a belso 60mm -es csobe siman beteszem az ujjaimat es semmi problema. Nem szenvedek egesi sebeket. Amennyiben a magyarazat az, hogy a bearamlo levego lehuti a kiaramlot, akkor viszont ugyan azt csinalja mint a kondenzacios, csak nem olyan mertekben es itt nem a vizbe adja le a hot, hanem a levegobe. Peter.
Előzmény: MZ/Y (16820)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16846
Egyik idézeted sem támasztja alá azt, hogy a kondenzáicós 100% fölötti hatásfoka igaz lenne (sőt, a második ennek a baromságát írja le), míg a nem-kondenzációs 93 %-a hamis. Én annyit kérdeztem, szerinted miért igaz a 107 és miért nem a 93.

Ezt írtad:
"Ezek a kazánok messze nem 93%-osak.
Ez csak reklámszöveg.
A tényleges %-ot nem fogják neked leírni. :))
"

Ha ezt úgy értetted, hogy a kondenzációs 107 %-a sem igaz, akkor rendben vagyunk. De nekem ebből az jött le, hogy csak a nem-kondenzációsét vitatod.
Előzmény: enginer (16830)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16845

Kérem segítsen valaki!!!

Van egy kiépített radiátor rendszerem névleges fűtőértéke 16 kW. 22 kW-os kazánnal fűtöm. Szeretném megspékelni a rendszert egy Puffertartállyal. Mekkorát ill. milyent vegyek? (esetleg hol?, mennyiért?) Az ötleteket előre is köszönöm.

Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16844

Úgy látom nagyon felkorbácsoltam a kedélyeket, mert mindenki nekem ugrott.

Szóval, Wolf CGB 20 95,5/63 a külső illetve belső csőátmérő. A 40-esnél 125/80. Ha bontva építjük, akkor 20--nál 63-63, 40-nél 80-80.

Remeha Quinta: 80/125, 100/150.

Az oldalfali kivezetés csak akkor, ha megfelelő szerelőkészlettel, szakszerűen van megcsinálva, de akkor sem szerencsés, mert ha szél van, akkor az a kis ventillátor, ami tud 100-150Pa-t nem tudja kinyomni a füstgázt, ami nagyon rossz esetben vissza is jöhet. Tudom, ezekben van ilyenkor egy visszacsapó, meg egy automatika, ami azonnal leállítja, ha visszaáramlás van. De ezzel együtt nem tartom jó megoldásnak.

A kémények árát leírtad, annak nekem is utána kellene néznem, mert méterre nem tudom, általában egy konkrét project árat kapunk, így az nem mérvadó.

Most más nem jut eszembe, de ami nyitott maradt még, annak holnap utánanézek.

Viszont ezzel együtt az a véleményem, hogy hosszabb távon a kondenzációs kazán jobban megéri, igaz az elején egy komolyabb befektetés. De a gáz ára sajnos nem lefelé fog mozogni az elkövetkező időkben.

enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16843
Kondenzációs füstcső osztott rendszerhez 3228Ft/m + 2600Ft (2db) központositó
Alu turbócső osztott rendszerhez 4668Ft/m + 1320Ft (3db) bilincs
Előzmény: Kobak 25 (16839)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16842
Már miért ne lehetne kivezetni a falon?
Túrbós-ból is 100/60-as a legtöbb 24kW-os.

Sima bélelt kémény szokott lenni ~6-8ezer,
turbó kémény (kondenzációsnak is az van) nyomáspróbája ~27ezer.
Osztott füstgáz elvezetésnél lehet, hogy elég a sima "szemrevételezés", mert annál nem tudja visszaszívni a füstgázt.

Minden kondenzációs készüléknek turbós füstgáz elvezetése van, anyagában lehet eltérés a sima turbós készülékek füstcsövéhez képest.

frekivalto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16841
Wiessmann vitodens kondenzációs kazánnak 80 mm átmérőjű a füstgázelvezetője.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16840
Mindkettőnél az osztott kivezetés 80/80-as szabványt ír elő! A különbség csak annyi, hogy a kondenzációsnál befelé kell lejtetni, a turbósnál meg kifelé.
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16839

Nem azt írtam, hogy kivezeted a falon. Azt nem lehetne. Csak azt írtam, hogy elméletileg olcsóbb lehet egy ilyen kéményt építeni, mint egy másikat. És holnap utánanézek, de azt hiszem a Wolf kondenzációs kéménynek az átmérője vagy 50 agy 63 mm. Ez akkor van, ha a frisslevegőt osztottan szívja. A turbós szerintem ennél vastagabb, és mint már írtam, azt magasabb hőmérsékletűre kell csinálni, így drágább is.

A kéményseprő díját nem tudom, de szerintem akik nálunk voltak 8-10eFt-ot kértek csak. Kb 5 perces dolog vol. De holnap utánanézek, mert mostmár izgat a téma.

Előzmény: enginer (16838)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16838
Eredetileg azt írtad, hogy azért olcsóbb, mert a kondenzációs simán kivezeted a falon a túrbóst meg bélelt kéménybe kell tenni. :))
A kondenzációs kazánnak a füstgáz csövének az átmérője nem kisebb.

Kondenzációsnál tényleg hoszabb kémény lehet, de ez készülék függő is.
Ha jól tudom, akkor ha kéménybe rakod a kondenzációs füstcsövét, akkor kell kéményseprő is. Egy ilyen mérés meg 27eFt.
Előzmény: Kobak 25 (16837)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16837
Nem keverem. Tudomásom szerint meg van szabva, hogy pl egy turbós kazánra mekkora csőhosszat köthetsz rá. Természetesen van ilyen szabály a kondenzációsra is, de arra valamennyivel több (20 kW körül 30m) cső köthető rá. És a kondenzációs kazánnak a füstgáz csövének az átmérője kisebb, és nem kell, hogy alumínium legyen. Így egy régi, kis átmérőjű kéménybe is be tudtuk húzni, és mivel majd 30m volt a csőhossz, így nem jöhetett más szóba. Szóval mégsem mindig ugyanaz. Sőt.
Előzmény: enginer (16825)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16836
"Persze ha meg akarom merni es kiszamitani a hatasfokot, akkor nagyonis."

Én is kiváncsi lennék 1 bevitt energia/leadott hőmennyiség mérésre.
Szerintem meglepő százalékokat kapnánk, de hogy messze nem 93%-ot az biztos.

Elvileg az lenne a 100%, ha a készülékbe beáramló levegőnél nem melegebb a füstcsövön távozó füst hőmérséklete és nem tartalmaz gőzt.
Ezt még a kondenzációs készülékek sem tudják.
Előzmény: halaloszto (16834)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16835
Létezik a „per-petuum mobile”?

A magyarázatot nem szeretném túlságosan elméleti síkra terelni, ezért megpróbálom egyszerűen ismertetni a tényeket.
A mi szakterületünkön három éghető elemről beszélhetünk: szén (C), kén (S) és hidrogén (H). Tökéletes égéskor ezekből szén-dioxid (CO2), kén-dioxid (SO2) és vízgőz (H2O) keletkezik. Az egységnyi tüzelőanyagból kinyerhető hőt két csoportba soroljuk: alsó fűtőérték (fűtőérték) és felső fűtőérték (égéshő). Mindkét esetben induljunk ki például a 20 0C-os szobahőmérsékletből. A kettő között a különbség az, hogy az alsó fűtőérték hasznosításakor a keletkezett égéstermékek 100 0C felett távoznak a kéményen, míg a felső fűtőérték hasznosításakor az égéstermékeket visszahűtjük a kiinduláskori szobahőmérsékletre, így a gőz rejtett hőjét, valamint a hőmérsékletkülönbségből adódóan az égéstermékek hőtartalmát is kinyerjük.

Korábban azt hitték a hatásfokszámítás megalkotói, hogy ha egy tüzelőanyagot elégetünk, akkor az abból felszabaduló hő nagyobb részét hasznosítani tudjuk, egy kisebb részét nem, mert az égéstermékek hőmérsékletét nem csökkenthetjük le, hiszen akkor nem lesz felhajtóerő (huzat), ami az égéstermékeket kisegíti a kéményen keresztül a szabadba. Amikor megalkották a ventilátoros gázkészülékeket, akkor már gyorsan rájöttek, hogy az égéstermékeket le is lehet hűteni, ugyanis a ventilátor ki fogja nyomni az égéstermékeket a szabadba. Ez a kondenzációs technika a gázkészülékeknél minimum 13%-os hatásfok-javulást eredményezett.
Vagyis a kazánok hatásfokát az alsó fűtőértékhez viszonyítjuk a mai napig is, pedig ez fizikai lehetetlenséget eredményez, azaz a 100% feletti hatásfokot. Tehát a cikk elején felvetett kérdésre a válasz: nem találtuk fel a perpetuum mobilét, csak valahogy nem akaródzik a számításokat a fizikai valósághoz alakítani.

A felső fűtőértékhez viszonyított számítás már nem adna 100% feletti hatásfokot, tehát fizikai értelemben helyére kerülnének a dolgok, tehát át kellene térni erre a módszerre. Vannak már a világon olyan országok, ahol a korrekt hatásfokszámítást használják, de ez nem terjed gyorsan. Feltettem a kérdést néhány kazángyártó cégnek, s azt mondták, hogy nem fogják elkezdeni, mert a laikusok csak az fogják látni, hogy az ő kazánjaik rosszabb hatásfokúak, mint a konkurenciáé, aki még nem tért át. Azt mondták, hogy a szakmának kellene fellépni a korrektség érdekében. Jelenleg fennáll az a képtelen helyzet, hogy a szakma a kazángyártókra vár, és viszont. A helyzet közbenső megoldásaként megadhatnák a kazángyártók a prospektusaikban a felső fűtőértékre és az alsó fűtőértékre vonatkozó hatásfokot, így a laikusok is láthatnák, hogy a kazánok nem rosszak.
Vagy netalán van valakinek jobb ötlete?

Cséki István
Előzmény: MZ/Y (16829)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16834
Igazibol ezek nem szamitanak, ha csak osszehasonlitani akarom a kazanok hatasfokat.
Persze ha meg akarom merni es kiszamitani a hatasfokot, akkor nagyonis. Csak bizni tudok benne, hogy minden kazangyarto ugyanazt a futoertek definiciot hasznalja a hatasfok meghatarozasakor. Ez valoszinu is, mert mindenki az indokolhato legalacsonyabbat hasznalja, semmi erdeke egy picit is nagyobbal szamolni.

vajk
Előzmény: enginer (16833)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16833
Hogy ne legyen olyan egyszerű kiszámolnod:

Égéshő (felső fűtőérték), Fűtőérték (alsó fűtőérték): /földgáz/

Felső fűtőérték: 37 700 kJ/Nm 3
Alsó fűtőérték: 34 000 kJ/Nm 3
Előzmény: halaloszto (16826)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16832
"A másik, hogy ha egy cég megadja egy sima és egy kondenzációs kazán hatásfokát, akkor miért fogadod el a kondenzációsét és miért nem a simáét?"

Fűtőérték
A Wikipédiából, a szabad lexikonból.

Egy tüzelőanyag fűtőértéke az a fajlagos hőmennyiség, ami 1 kg tüzelőanyagban kinyerhető olyankor, ha a füstgázzal távoló víz gőz formájában marad. Értékét úgy kapjuk meg, ha az anyag égéshőjéből kivonjuk a gőzként távozó vízmennyiség párolgáshőjét.

A fűtőérték használata a tüzelőanyag-igény számításokkor, vagy kazánhatásfok számításokban olyankor indokolt, ha viszonylag meleg (>100°C) hőmérsékletű füstgáz távozik a kazánból. A fűtőértéket nem szabad az u.n. kondenzációs kazánok esetében használni, ahol a füstgáz 100°C alá van hűtve, így a gőz a füstgázból kikondenzálódik a kazánban, hasznosítva a párolgáshőt.
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16831
En elhiszem mindenkinek, sot a kondenzaciosra 105-el szamoltam, nem 107 meg hasonlokkal amiket a gyartok irnak.

Amugy meg a ki mennyit hazudik az egy erdekes kerdes.
Mentel mar autoval ugy, hogy annyit fogyasszon mint ami a szalonban ki van irva az adatlapjara? Es amikor mar 10 eves volt?

vajk
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16830
Már megszoktam, hogy Te soha sem hiszel nekem, bármit is írok. :))

Büntetés azért nincs, mert egy régi elavult "alsó fűtőérték" számitási rendszert használnak, amiben a korszerütlen készülékek veszteségeit kötelezőnek vették.

Keresek neked egy cikket amiben leírják, hogy mi miért.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16829
Ezzel engem megint nem győztél meg. :o)
Ők azt mondják, 93%. Le is írják. Ami, ha nem igaz, szép büntetést eredményez. Úgyhogy nem hiszem, hogy ezt megkockáztatnák.
A másik, hogy ha egy cég megadja egy sima és egy kondenzációs kazán hatásfokát, akkor miért fogadod el a kondenzációsét és miért nem a simáét? Ugyanaz a cég teszi mindkettőt.

Amúgy peca... peace. :o)
Előzmény: enginer (16827)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16828
T krisztian98!

Kondenzációs kazán? Mert akkor füstcsőconkon ez nem meglepő.

kolja
Előzmény: krisztian98 (16824)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16827
Ezek a kazánok messze nem 93%-osak.
Ez csak reklámszöveg.

A tényleges %-ot nem fogják neked leírni. :))
Előzmény: halaloszto (16826)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16826
Nem ertem mit hasonlitgatsz a 93%-hoz.

Ha a szamitasomat elfogadod, akkor abbol tisztan kovetkezik:

1m3 34MJ/m3 gaz elegetesebol

a 93% hatasfoku kazan 31.62MJ futesi hot termel
a 105% hatasfoku kazan 35.7MJ futesi hot termel.

a 35.7 a 31.62-nel 13%-al tobb.

a 35.7MJ eloallitasahoz a 93%-os kazannak 35.7/31.6=1.13 m3 gazt kellene elhasznalnia, tehat az 13%-al tobbet fogyaszt azonos hotermeles mellett.

vajk
Előzmény: peterch (16813)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16825
Ahol kivezetheted a kondenzációs füstcsövét és nem kell kéménybe kötni, ott ugyan úgy megcsinálhatod a turbóssal is, ugyan annyi csővel.
Kevered a hagyományos készülékekkel a turbóst.
Előzmény: Kobak 25 (16814)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16824
Nekünk a kimenő füst-gáz 40C-os 45C-os előremenő víznél.
monyesz Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16823

Kobak !

"...a sima atmoszférikus kazánhoz tartozó kéményt kell gázműveknél a gáztervekkel együtt engedélyezni. "

Erről még nem hallottam, nálunk legalábbis csak a kéményseprőktől kell a papír, mi nem engedélyezünk a kéményen semmit. Erre se műszer, se kiképzett ember nincs a cégnél.

Zárt égésterű készüléknél meg a gtervezési segédlet alapján kell eljárni, és kész. Ezt lehet max ellenőrizni, hogy a terv ennek megfelelően készült-e és úgy is történt-e a kivitelezés.

Előzmény: Kobak 25 (16818)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16822
A Te kazánod gyartója által közölt 93% -os hatasfok csak egy viszonyszám és nem a tényleges hatásfok.
Előzmény: peterch (16784)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16821

Kikapcsolódás képpen meg tudná valaki mondani, hogy egy ősrégi ÉTI-25-ös kazánnak mennyi lehet kb. a hatásfoka? 2700 litert fogyaszt óránként és kb. 60 fokra van állítva. Egy év alat kb. 2600 m3 fogy el.  Jó lenne tudnom, hogy mennyire érné meg lecserélni egy korszerűbbre.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16820
Nem duplacsöves a füstgáz-elvezetőd? Mert ott - szerintem - a szívott levegő jön kívül, a kifújt megy belül. Így nyilván nem meleg a külső.
Előzmény: peterch (16817)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16819
Ez azért érdekes, mert direkt elővettem egy katalógust (Wolf), és abban modulációtól függően 65-110 fok közötti füstgáz hőmérsékleteket írt. Én erre hivatkoztam, és a tanulmányaimra az egyetemről.
Előzmény: peterch (16817)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16818

Ezúton szeretnék elnézést kérni. Utánanéztem, megkérdeztem kollégákat, és valóban úgy van, hogy a kondenzációs és a turbós kazánokhoz tartozó kéményt kell a kéményseprőnél egyeztetni, és a sima atmoszférikus kazánhoz tartozó kéményt kell gázműveknél a gáztervekkel együtt engedélyezni.

Tervet mindenképpen kell csinálni, de a normál kéményeket, tehát ami nem Schiedel (mert ugye ők abban az épületben vannak, mint a gázművek) kicsit nehezebben engedélyezik. Aturbós, kondenzációs kéményt pedig nekünk még nem dobták vissza eddig, mivel mellékeltük a saját minőségi bizonyítványukat.

Hogy nálatok miért tarthat ilyen sokáig nem tudom.

Egyébként Budapesten dolgozunk, de elég sok vidéki munkánk is van.

Előzmény: Fido Dido (16816)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16817

Udv, Kobak 25!

{  egy modulálni tudó turbós kazánból mégiscsak 100-120°C-os füstgáz jön ki }

Nalam a " kemeny", csak 1,5m  es barmikor odatehetem a kezemet a kifuvocsohoz akar hosszabb idore is es nem eget meg. Pedig , ha jol tudom 65 C fokos vizgozzel telitett levego  mar kepes 1. foku egest eloidezni/holyagosodast/. Tehat meg ennyi sem lehet  a kiaramlo fustgaz homerseklete. Hetvegen ,ha eszembe jut, megmerem.

Peter

Előzmény: Kobak 25 (16801)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16816
És még annyit, hogy nekem a turbós kazánhoz (és a kondenzációshoz is) 2 hónap lett volna az engedélyezés, a sima kéményesnél pedig 1 hét. Tehát itt valahogy nem igaz ez a "csak rápecsételnek" kategória. Merrefelé dolgoztok?
Előzmény: Fido Dido (16815)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16815
Na akkor még mindig nem világos. A magyarázatod alapján engedély ugyanúgy kell, csak külön terv nem kell. Engedély =/= terv! Nem mindegy!
Előzmény: Kobak 25 (16814)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16814

Magyarországról beszélek. Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, de elvileg a kondenzációs kazán saját kéményét azért nem kell engedélyeztetni külön, mivel elég becsatolni a minőségi tanusítványát a kéménynek. Mi például főleg Wolf kazánokat tervezünk, és azt elfogadják. Így nem kell a kéményseprőnél külön engedélyeztetni, maximum rátesznek egy pecsétet, és így lehet is menni a gázművekhez. Ha valaki nagyon precíz, akkor amikor elkészült a kémény kihívja a kéményseprőket, ők kimérik, hogy valóban tudja e azt a nyomáskülönbséget ami kell, és át is veszik.

Egy normál kémény viszont nagyságrendekkel többe kerül, és sok helyen nem is kivitelezhető.

A kazán árában nincs benne a kémény. Nekünk volt olyan, ahol gyűjtő kémény volt, és nem lehetett újat rákötni, és több mint 300000Ft-ba került volna azt átalakítani. Ehelyett készült egy kondenzációs kazán a saját kéményével, és meg is oldódott a probléma.

Tehát turbós+kéményhez képest a kondenzációs+saját kémény rendszere nem kerül annyival többe, mint azt sokan gondolnák.

Előzmény: Fido Dido (16808)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16813

Udv, halaloszto!

Nekem nem a fogalmakkal van bajom. Te is ugyan azt irtad, amit en, csak en laikus  es parasztesszel. Az altalam felvazolt matematikat egy kicsit felreertetted. Nalam a 93% a 100% futoertekbol adodik . A veszteseg 7% ,ebbol ha 6% meg visszanyerheto , akkor 6: 93=0,064 ,azaz 6,4%. Ezt hozza adod a 100%-hoz  es meg van a vegeredmeny  106,4% hatasfok. DE szerintem ez akkor sem azt jelenti, hogy 106,4 - 93=13,4% kulonbseg  van a hatasfokban a ket tipusu kazan kozott. Vagy tevedek?

Tisztelettel Peter.

Előzmény: halaloszto (16800)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16812

Maradjunk abban, hogy a Vaillant az egyik legmegbízhatóbb márka. Az infó nem 1 beüzemelő által hitelesítve. :)

Előzmény: krisztian98 (16811)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16811
Ezt a kazán beüzemelős mondta, hogy a vaillantból elege van. Mikor 1-szer itt volt és akokr se csinált semmit. Azóta meg nem jött vissza.
Előzmény: Fido Dido (16805)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16810
Bocs most mar értem ... ;-))
Előzmény: Törölt nick (16809)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16809
Mióta nem kell egy kéményt magyarországon engedélyeztetni ?
Előzmény: Fido Dido (16808)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16808
Lehet, hogy én vagyok lemaradva, de mióta nem kell a kondenzációs kazán kéményét engedélyeztetni? Vagy te nem Magyarorszáról beszélsz?
Előzmény: Kobak 25 (16806)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16807
Feltételezem, a műanyag sokkal olcsóbb, mint az én fémem. Úgyhogy pláne nem érv a drágább ár mellett, hogy nem kéményes. :o)
Előzmény: Kobak 25 (16806)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16806
Azért a kondenzációs kéménye és a turbós kéménye messze nem ugyanaz. A kondenzációsé egy műanyag cső, amit nem kell engedélyeztetni, míg a turbósét kell, és az messze nem műanyag, hanem valószínű koracél. Így pontos. :)
Előzmény: MZ/Y (16804)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16805

"Vaillant: Sok hiba van vele, annak ellenére, hogy a szerelők szeretik. meg az ára kicsit borsos volt. "

:DDDDDDD Gondolom ezt is a termomaxos szerelő bácsi mesélte. Hagyjuk meg ezt a mese kategóriában! :)

Előzmény: krisztian98 (16789)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16804
Erről beszélek. :o) Modulációs ÉS turbós, azaz nem kell neki kémény, csak a dupla cső.
Előzmény: Kobak 25 (16803)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16803

Elhiszem, ezért is írtam le utána a többi indokot is.

A Sanier Duval kazánokat nem ismerem annyira, de kívánom, hogy ne legyen vele bajod. Nekünk egy kis lakásunkban egy ilyen kazán van, és elég sok gond volt vele, igaz az nem turbós, és a modulációt is úgy oldja meg, hogy 2 égési erősség van benne.

De ezzel együtt az a véleményem, hogy a kondenzciós kazán most a csúcs technológia, és bár sokba kerül, jóval többet tud (megjegyzem a megfelelő automatika is szükséges), mint egy turbós kazán.

Németországban pl már nem lehet tudomásom szerint atmoszférikus kazánt beépíteni, csak turbósat vagy kondenzásióst. De van olyan ország is, ahol már csak kondenzációst lehet. Igaz, ezek nálunk jóval fejlettebb országok.

Ja, és a második érvem akkor is igaz, mivel a tiedbez bélelt kéményt kell építeni, maximum az átmérője lehet kevesebb, de a kéményt nem tudod megspórolni, mivel a magas hőmérséklet miatt meg kell építened. Hogy az engedélyezési és kéményseprő dolgokba már ne menjek bele, amit mind meg lehet spórolni egy kondenzációs kazánnál.

Előzmény: MZ/Y (16802)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16802
Nekem a megfogalmazással volt bajom. Ezt írtad:
"De nem csak emiatt a 10-15 százalék miatt kerülnek ennyibe, hanem azért mert többek között modulációs égő van benne, tehát nem kell állandóan maximális lángon égnie az égőnek, hanem az aktuális igényhez lehet igazítani.

Ezen felül van benne egy ventillátor, ami a füstgázt kinyomja, így nem kell gravitációs kéményt építeni, hanem elfogadják a kazán saját kéményét, ami kis túlzással egy erősebb pvc csőhöz hasonlít. Ennek olyan előnye is van, hogy nem a helyiségből szívja a levegőt az égéshez, így nem merülhet fel mérgezés, mert teljesen zárt a rendszer.
"

Ez a 2 nem érv a többletköltsége mellett, mert az én SD IsoTwin-emben is benne vannak ezek.
Előzmény: Kobak 25 (16801)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16801

Ez igaz, de egy modulálni tudó turbós kazánból mégiscsak 100-120°C-os füstgáz jön ki, míg egy kondenzációsnál kb 45°C. A kondenzációs kazánnak a legnagyobb előnye sugárzó felület fűtésnél jön elő, ahogy alacsony az előremenő és a visszatérő hőmérséklet. Kondenzációs kazánt venni például csak radiátoros fűtésre felesleges, hacsak más nem indokolja. Viszont egy padló-mennyezet fűtéssel kombinálva már rendkívül ideális.

Továbbá, ha már itt a %-okról beszélgetünk, figyelembe kell venni, hogy a kazánok teljesítményét a tervező -13 - -15°C-os külső hőmérsékletre választják. Tehát, ha megnézzük az idei telet, akkor nem is volt ilyen gyakorlatilag. Ilyenkor térül meg a kondenzációs, mivel egy normál kazán előremenő hőmérsékletét a kondenzáció miatt nem szabad 50°C alá venni, míg egy kondenzációs üzemelhet akár 30°C-os előremenővel is, ami átmeneti időben bőven elégséges lehet egy felületfűtésnél.

Ezért kerül ennyibe a kondenzációs kazán, és ezért ez a legjobb még mindig. Ha pedig ezt kombináljuk egy kollektorral, akkor eléggé ideális állapotot kapunk, mivel a kollektor megcsinálja a 60°C-os melegvizet, így a kazán dolgozhat alacsonyabb hőmérsékleten.

Ja, érdemes megnézni a kazánoknak a fűtési görbéjét, vagyis, hogy milyen hőmérsékleten milyen a hatásfoka. Mivel ha modulációs, akkor alacsonyabb hőmérsékleten meg sem közelíti a 93%-os hatásfokot.

Előzmény: MZ/Y (16798)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16800
hi!

Ha a te kazanod 93%, az azt jelenti hogy egy m3 34MJ/m3 futoerteku gaz elegetesevel a futescsovon 0.93*34MJ energia megy ki. Ha tennel ra homennyisegmerot, ezt kellene mutassa. (homennyisegmero: meri a viz l/sec sebesseget, es a bemeno meg kimeno homersekletet, es abbol szamolja (integralja) a homennyiseget. Ha atment 200l viz (200kg), bemenetnel 60 fokos volt, kimenetnel 80 fokos, akkor 4.2KJ * 20 *200 = 16.8MJ hot tett a vizbe a kazan)

Az igazi preciz fogalom az egesho. Az megadja hogy adott mennyisegu gaz oxigennel elreagalva mennyi energiat szabadit fel. Vegyesz/fizikus fogalom. Ennek az energianak egy resze feny-kent tavozik, mas resze hosugarzaskent, megint mas resze az erintkezo levegovel egyebbel hovezetessel eltavozik, egy jelentos resze pedig az egestermekek homersekletet es halmazallapotat adja.

A futoertek egy mernok fogalom. A fenti ossz keletkezo energiabol levesszuk azt, amit kenytelenek vagyunk (voltunk) a meleg fusttel meg a vizparaval kiengedni, es a maradekot tekintjuk hasznalhato energianak, ez a futoertek. Nyilvan meghatarozasa valami etalonnak elfogadott egoben/kazanban valo elegetessel tortent.

vajk
Előzmény: peterch (16799)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16799

Udv, halaloszto!

Ertem amit irsz, el fogadom az indoklassal egyutt. Egy kerdes viszont akkor felmerul bennem.  En kazanom ebben az esetben, akkor milyen hatasfokkal dolgozik? Mihez kepest 93%, a kondenzacios mihez kepest 107% es mi a 100%? Ha ezt is megtudom a valaszodbol, akkor nagyon o.k. lesz. 

Tisztelettel Peter.

Előzmény: halaloszto (16794)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16798
Hűha, itt most valami nagy baj van...

Amit leírtál, az nem csak a kondenzációs kazánokra igaz, hanem a nem-kondenzációs, modulálni tudó turbósokra is...
Előzmény: Kobak 25 (16796)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16797
Ez a pontos definíció, csak átsiklott rajta a szemem. Én is erre utaltam...
Előzmény: halaloszto (16794)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16796

Sziasztok!

Én épületgépész vagyok, és látom itt azért kering egy két tévhit.

A mostani kondenzációs kazánok hatásfoka  fűtőértékre vonatkoztatva 107%, nem a szummára nézve. Így jöhet ki 107-110% körül. De nem csak emiatt a 10-15 százalék miatt kerülnek ennyibe, hanem azért mert többek között modulációs égő van benne, tehát nem kell állandóan maximális lángon égnie az égőnek, hanem az aktuális igényhez lehet igazítani.

Ezen felül van benne egy ventillátor, ami a füstgázt kinyomja, így nem kell gravitációs kéményt építeni, hanem elfogadják a kazán saját kéményét, ami kis túlzással egy erősebb pvc csőhöz hasonlít. Ennek olyan előnye is van, hogy nem a helyiségből szívja a levegőt az égéshez, így nem merülhet fel mérgezés, mert teljesen zárt a rendszer.

Na, elsőre ennyit. Most találtam ezt a topicot, majd visszaolvasgatok, és ha valamire nem találtatok választ, megpróbálok válaszolni.

Balázs

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16795

Most néztem utánna a termomax.hu -n fali gimax gépkönyvében. Itt tényleg azt írják, hogy 70C-os 100%-os terhelésen és 30%-os részterhelésen. 2% a maximális teljesítmény javára.

Előzmény: MZ/Y (16793)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16794
Peterch,

1. A te rendszered azert bazi jo, mert a tarolo miatt a kazan mindig teljes teljesitmenyen megy, ahol jo a hatasfoka.

2. A 107% hatasfokot nem ugy ertik, hogy a tiednel 7%-al jobb (93*1.07=99.5) hanem ugy, hogy a 34MJ/m3 gaz egy kobmeterebol 36.38MJ hot tol bele a melegvizbe. Ugyanis a futoertek definicio szerint az a ho, ami elegeteskor keletkezik, es nem az egestermek hoenergiajaval tavozik. Pl a metan futoerteke 32.7MJ/m3, de az egeshoje (az osszes termelodo energia) az 36.3MJ/m3. A kulonbseg az, ami a fust hojeben, es a vizgozben tavozik. (latszik, hogy a foldgazban a metanon kivul mas is van)

vajk
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16793
Épp' ezt írtam, hogy 2 cég (egyik az SD, másikra nem emlékszem, de itt megvan a fórumon) határozottan azt írta/mondta, hogy a nem-kondenzációs kazán hatásfoka a max-on a legjobb. A 3. nem írta le, hol jobb, csak annyit, hogy van különbség.
Előzmény: krisztian98 (16791)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16792
Még 1 dolog a második is kondenzációs kazán, de itt már nem történik kondenzáció. Szóval hasonló lehet. Csak kondenzációs kazánnál elég nagy a hőcserélő + a meleg fentről lefelé áramlik, ami elősegíti a lehült levegő könnyebb távozását és így a melegebb kicsit bentragad (felül van a gázégő) a súlya is elég komoly a miénk majdnem 60kg.
Előzmény: MZ/Y (16787)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16791

Turbósnál kicsit problémásabb :(. Szerintem úgy kell beállítani, hogy a füst-gáz hőm / előremenő víz arány minnél jobb legyen. Itt is igaz, hogy minnél kissebb teljesítményen jobb a hatásfok, bár valamennyi százalék alá nem érdemes menni (erre nem tudok adatot). 60C-ot szoktak ajánlani az előremenőt, mert itt még nem csapódik ki a kondenzvíz, ami károsíthatja a hőcserélőt. A hideg visszatérő + olyan 15-20C al legyen hidegebb.

Előzmény: MZ/Y (16787)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16790
Valaki összeszedhetné a kondenzációs kazánok árait.
Előzmény: krisztian98 (16789)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16789

Vaillant: Sok hiba van vele, annak ellenére, hogy a szerelők szeretik. meg az ára kicsit borsos volt.

Sd: volt a másik nagy vetélytárs. Szertintem ez is jó.

Boderus: Nem néztem neki utánna csak úgy futólag, nem tetszett meg.

Viessmann: az ára.

Termomax: Azért mert van ismerős valamilyen pesti kazánszervízben. Ő mondta, hogy a Termomax megbízható. Meg ha kifizetem ezt a pénzt ebből magyar emberek fognak élni, nem külföldiek (jó egy része kimegy, mert nem minden része magyar termék). Meg rengeteg infót találtam róla a neten gépkönyv, beüzemelési dokumentum, stb.

Előzmény: Fido Dido (16785)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16788
Junkers?
Előzmény: Fido Dido (16785)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16787
Na, megnéztem, a rajz világos (előbb annyit néztem, hogy kondenzációs, sok vonal és hülye módon nem is néztem meg rendesen...). A kérdés viszont továbbra is az, hogy vajon ilyen rajz mit mutatna nem-kondenzációs kazánnál?
Előzmény: krisztian98 (16777)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16786
Jó te tudod. Akkor nálad legyen turbós kazán, nálam meg kondenzációs. Én tuti, hogy legközelebb is kondenzációst vennék, te meg turbósat. Szóval nekem 8, hogy nálad mi megy. Bár még 1 dolog kb a fűtés teszi ki a ház számlájának 70% a hmv + 5%-ot. Azon napkollektorral is nem tudod 1%-alá csökkenteni. Szóval akkor a napkollektor se éri meg 400eft-ért.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16785

" Mert ha kazánt veszel, AKKOR NE KOMBIT! csak indirekt tárolósat, ami kb 80-100e. "

Ha csak gázzal akar fűteni, akkor vehet kombit is.

"Kazán: 3 tipus ami szóba jöhet termomax Inka 280e (fűtő) + váltószelep + indirekt tároló (nekünk ilyen van) és sanier duval és boderus (de ezt nem nézegettem)"

Pedig nézegethetnéd! ;) HA SD, akkor a Vaillant miért nem? Egy cég, szinte azonos alkatrészek. Ha Boderus, akkor a WOLF, Viessmann miért nem?

Előzmény: krisztian98 (16757)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16784

Udv, krisztian98!

Ne haragudj meg ram, de kettonk kozul valaki keveri a szezont a fazonnal. Kiindulo pont legyen a gyarto altal deklaralt ertek. Amennyiben a kazanom gyartoja 93% -os hatasfokot ad meg, akkor a te kazanod nem lehet 10%-al jobb, mert akkor valaki nem mond igazat. A te kazanod gyartoja a hatasfokra 107%-ot ad meg peldaul, de az nem azt jelenti, hogy +7% meleget a semmibol ad a rendszerbe. A te kazanod eseteben a 100% -nak az en kazanom 93%-at veszik+ ehhez adjak a meg megsporolt meleg erteket. Szerintem az en kazanom altal kidobott melegbol a tied meg mondjuk hasznosit 6%-ot. Ezt az erteket szamoljak hozza a te kazanodhoz. Igy jon ki a 100% feletti ertek. 

Amennyiben a sporolas a donto erv, akkor kovesd a peldamat es akkor nincs ertelme agyontuningolt technologiakat alkalmazni es igy is energiatakarekos gazdalkodast tudsz letrehozni.

Jo szigeteles,napkollektor, puffertarolo, jol meretezett futorendszer.Ha ez a 4 alap megvan. Akkor mar nincs szukseged arra az 5-6% gaz megsporolasara ilyen aron.

Tisztelettel Peter.

Előzmény: krisztian98 (16778)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16783

A spórolás és a korszerűsítés nem mindig járnak együtt. Sok esetben pont a fogyasztáscsökkentésre tett lépések a többszörösébe kerülnek, mint ha hozzá sem nyúltak volna a rendszerhez, és a többlet gázfogyasztást fizetnék továbbra is.

Tehát a korszerűsítés úton-útfélen ajánlása nem biztos, hogy hasznos dolog. Meg kell nézni az adott körülményeket, és a lehetőségekhez képet a leginkább (hosszútávon is) költséghatékony megoldást kell választani a lehető legnagyobb komfortérzet mellé.

A nakollektor felszerelése sem olyan, mintha egy laposelemet kötnél a vezeték végére. Ahhoz kell még jópár dolog, amiből a teszkógazdaságos nem hosszúéletű, tehát kénytelen vagy kiépíteni egy drága, de minőségi rendszert. Ez is plusz költség.

Előzmény: krisztian98 (16781)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16782

Udv, krisztian98!

Sajnos, nem.  Kerdeseidet kuld el a   peti2006@zoznam.sk cimre.

Peter

Előzmény: krisztian98 (16779)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16781
Jó igazad van ház függ a dolog. Mert aki éves szinten fűtésre csak 80eft-ot fizet ill a körül annak nem biztos, hogy megéri. De egy biztos hogy a gáz árát folyamatosan emelik vagyis meglehet, hogy 2 év múlva 20-30%-al többet fizetsz. Szóval mindenki számolgasson. 2006-ban igencsak megemelték a gáz árát, mi a garancia, hogy idén nem emeli megint vagy 30%-al? Pedig emelni tuti, hogy fognak, mert el vagyunk maradva az EU- gázártól. (Fizetés meg egyre rosszabb). Szóval mi most ebben az időben 30eft-okat fizetünk. A megtérülést onnan látom, hogy nagyimék melett lakunk és náluk mindig 20%-al többet fizetünk, most meg megegyezik. De ha jön a napkollektorom (május körül), akkor megintcsak megspórolunk éves szinten olyan 40e-t. Ami megintcsak nem kevés.
Előzmény: Fido Dido (16780)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16780

A megtérülés az nagyon egyénfüggő, nem lehet általánosítani! Neked évi 20ezer, de van, ahol csak öt. Máris nem olyan kerek az a torta! :)

"A régi sima kéményesnél meg a szívattyú mindig 60W-on ment. (Szinte reggeltől estig, mert a víz olyan 45C-ra ill alá volt belőve). "

Úgy én is be tudom állítani a kazánomat, hogy bármi más jobban megérje helyette, de inkább beállítom optimális értékre, mert nekem úgy kifizetődőbb! :)

Előzmény: krisztian98 (16778)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16779

Peterch!

Szia az lenne a kérdésem, hogy msn-en keresztül fel tudnánk venni a kapcsolatot? Mert a levice-i napkollektoros cégről elég sok infóban tudnál segíteni. Krisztian98@freemail.hu

Előzmény: peterch (16775)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16778

Mert megéri! Mi a miénket 270e-be vettük 24KW fűtésre és 34KW hmv-re. Szerintem 270e-t megért. De mindenki maga döntse el. A miénk 10%al jobb hatásfokon dolgozik, mint a legkomolyabb turbós kazán. Éves szinten ez kb 20e ft megtérülést eredményez. Tíz év alatt 200e. A villamos teljesítményfogyasztásról: Ami sokat eszik az a szívatyú + turbó ventije. Nálunk mindkettő modulációs. Szóval minimális fűtő teljesítményen minimális a fogyasztása mindennek. Bár méréseket nem végeztem. A régi sima kéményesnél meg a szívattyú mindig 60W-on ment. (Szinte reggeltől estig, mert a víz olyan 45C-ra ill alá volt belőve). Itt tuti, hogy jobb a helyzet.

Előzmény: peterch (16775)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16777
Bocsika, ha ebből se érted, akkor csak annyit tudok tenni, hogy megnézed a második képet ott alul van a kazán teljesítménye %-ban, majd hozzá nézed a 1-es görbe általi értékeket. Sajnos ettől érthetőbben nem tudom elmagyarázni.
Előzmény: MZ/Y (16776)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16776
Mind2 rajzod kondenzációs, meg amúgy sem értem. :o)
Azért kérdeztem, mert nekem több cég állította, hogy a modulációs kazán 100%-on hajtva jobb hatásfokú, mint a modulációs tartományban. Ez meg ellentmond a Te véleményednek, hisz nyilván max. teljesítményen melegebbet csinál - több hőnek kellene a turbó csövén kimennie...
Úgyhogy csak meg kellene már nyerni a lottó 5-öst, hogy megcsináltassam a kísérletet végre. :o)
Előzmény: krisztian98 (16773)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16775

Udv, mindenkinek!

Olvasgatom a hozzaszolasaitokat es egyre jobban nem ertem, hogy mi vegett vannak oda az emberek a kondenzacios kazanert. Alapul veszem a sajat rendszeremet. Sima turbo kazan  93%-os hatasfokkal . Puffertarolo 300 literes. Naponta 1-4 -szer 1 orat fut a kazan. Ez 1-4m3 gazt jelent.  Evente durvan 650m3 gaz  /fozes, HMV, futes, haz 8x11m/. Ha kondenzaciost telepitettem volna, akkor mit nyerek? Maximum 5-6% gazt sporolnek. Hogy miert csak ennyit? Szerintem azert , mert a 100% hobol jelenleg a kazanom hasznosit 93-at, tehat a kondenzacios csak az elpocsekolt 7% -bol kepes kondenzalas altal visszanyerni maximum ujabb 5-6%-ot, tokeletes uzemmodban.  Ezt egyszeruen letudjatok ellenorizni, hogy sporol -e a kazanotok. Elfogyasztott gaz m3-kent a kondenz elfolyobol felkell tudni fognotok 1,3 liter kondenzatot. Ha nincs ennyi, akkor a kazan messze nem sporol. Amennyiben HMV keszitetek vele, hatasfoka = a tobbi jominosegu kazaneval. Nem sporol, mivel nem tud kondenzalos uzemmodban mukodni.

Amennyiben a kazanotok folyamatos uzemben dolgozik, villanyt is fogyaszt kb. 140-200Wh.  Akkor most szamoljunk! 650m3x 0,06=39m3 gaz x100HUF= 3900HUF

Teoretikusan sporoltam 3900 forintot. De a masik oldalon 2-3 -szor dragabb a kondenzacios kazan mint a tobbi es + kiadas a kemeny.

Kerdesem csak annyi, hogy mikorra terul meg a befektetes?

Amennyiben tevedek, kerek minden hozzaertot , vezessen ki a tevhitembol, ami a tudatlansagombol fakad!

Tisztelettel Peter.

Pellegrin Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16774
Még semmilyen nincs. Most épül a ház. De kondenzációsat szeretnénk.
Előzmény: frekivalto (16742)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16773

Termikus hőcserélés? Fogalom: 2 különböző hőmérsékletű anyag találkozásánál jön létre termikus hőcserélődés. (ez az én fogalmam) A meleggebb hűl, a hidegebb melegszik. Szóval van, mert a meleg gáz melegíti a hideg hőcserélőt, a hőcserélő

meg a méghidegebb vízet.

Előzmény: MZ/Y (16772)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16772
Termikus hőcserélés van-e a nem-kondenzációs kazánban?
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16771
Napenergiások mindenütt ott vannak :)
Előzmény: frekivalto (16770)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16770

Kösz szépen. megértettem.

Előzmény: halaloszto (16769)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16769
ott, hogy reszterhelesen a kazan hatasfoka nagyobb!!

1. megy 100% teljesitmenyen. megeszik X m3 gazt orankent, megy 1 orat. hatasfoka 100%, kitolt a lakasba X*34MJ hot.

2. megy 50% teljesitmenyen, megeszik 0.5X m3 gazt orankent, megy 2 orat. hatasfoka 105%, igy az ugyanugy elfogyasztott 1m3 gazbol 35.7MJ hot tolt me a lakasba, ergo melegebb lett. Persze a termosztat miatt egyszeruen nem fog ennyit menni, mert ugyanolyan meleghez ugyanannyi ho kell.

a lenyeg a hatasfok!!

vajk
Előzmény: frekivalto (16764)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16768
Micsoda? Mikor neked megy az időjárás szabályozó, akkor a benti termosztátot nem figyeli? Ha igen akkor tényleg felejsd el a kinti hőmérőt. Nálunk a benti termosztát alapján kapcsol be a kazán, majd a kinti szonda alapján állítja be az előremenő vízhőmérséklete. Mert -20C ban a 45C-os előremenő vízhőmérséklet igencsak kevés lenne. Így egyszer beállítom a minimális vízhőmérsékletet: 45C a görbe meredekségét: 1Chőmérséklet csökkenés esetében mennyivel nőjön a benti előremenő víz hőmérséklet: 0,7. Nekem ezek az irányadóak. De sajnos még idén nem volt nagy hideg, hogy megtudjam, hogy elég-e az a 0,7. Majd ha lesz -20C kiderül. Na jó éjt! Lesz mit olvasni a többieknek.
Előzmény: frekivalto (16763)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16767

Ezek szerint ha leveszem 50%-ra, kevesebb gázt eszik, de a házikóban úgyanolyan meleg lesz?

Nem biztos.....

Előzmény: krisztian98 (16765)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16766

Kösz enginer!

Most olvastam a hidraulikus váltó szerepét.

Ezt mindig "be kéne tenni" a rendszerbe, ott ahol külön kéne szabályozni a radrátoros és a padlókört, vagy el lehet hagyni.

Mi dönti el, hogy kell?

Előzmény: enginer (16751)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16765
Ez hülyeség. Gondoljál bele. Ez olyan, mintha a kocsival A és B pont közt szeretnél eljutni. Ha padlógázzal mész, akkor a kocsi eszik 15litert 100km-en és megteszed 1 óra alatt a távot. Ha koldusgázzal mész, akkor meglehet, hogy 2-3-szor anyi idő, míg odaérsz, de akkor nem 15 litert eszik a kocsi. Szóval érdemes rajta agyalni. Tudom, hogy ez nem a legjobb hasonlat, de lehet benne valami, mert elméletileg ha a kocsi motorja kevesebb ideig jár padlógázzal, akkor gazdaságosabb?
Előzmény: frekivalto (16764)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16764

Napkollektor oké, lehetőség meg van ré, cska zsé kell.

halálosztó.

Igazad van, de ha kisebb teljesítménnyel fűtesz, akkor tovább tart míg felmelegszik a víz, ergo tovább megy a kazán, tőbb gáz kell neki a fűtéshez.

Hol rontottam el???

Előzmény: krisztian98 (16761)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16763

Köszi az okfejtésedet.

A táblázatot meg a gépkönyvet várom, küld egy e-mailt, ide: frekivalto@freemail.hu

A kazánba be van kötve külső hőmérő, de:

Amikor időjáráskövetőre volt állítva a szabáylozó, akkor valahogy nem jól működött a rendszer. Jövök haza melóból, kint tűz a a nap ezerrel. A nappali szinte csak üvegből va ott van úgyebár a nagyobb padlókör. Nézem a termosztátot:

Beállított hömérséklet: 22C

Mért benti hőmérséklet: 25C

Kinti hőmérséklet: 12C

Padló előremenő vízhőfok: 39C !!!!!!!!, minek !!!

A gépkönyvet nézegettem van egy paraméter, hogy "megváltozott külső hőmérséklet számításának időállandója: 21,3h. Ez azt jelenti, hogy a beállított értéknek megfelelően az előremenő vízhőmérséklet gyors (alacsonyabb értékek) illetve lassú (magasabb értékek) hozzá igazítása a külső hőmérséklet megváltoztatása esetén.

Tehát ha este hideg van -mert mé ne lenne- akkor azt valamikor délután veszi figyelembe, szerintem.

Na én erre ezt az értéket levettem 1h-ra. Konzultáltama beüzemelős emberrel, erre mondat, hogy nagyon lengeni fogy a szabáylozóm. Azt tanácsolta, hogy állítsam vissza az eredrti értékre, és kapcsoljam át szabályozást helyiség-hőmérséklet szabályozásra. Aztat monda még, hogy így is lesz benne időjárás követő szabáylozás, csak kevesebb.

Erre mit léptek.

Előzmény: krisztian98 (16760)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16762
Miert fogyasztana tobbet? Ha 70%-ra visszavetted a teljesitmenyet, akkor a fogyasztasa is kisebb lesz! Mint az auto, ha felgazt nyoms, szarabbul megy, de kevesebbet is fogyaszt!

vajk
Előzmény: frekivalto (16759)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16761
Napkollektoron nem gondolkoztatok? Mert az is elég, ha csak a tárolót veszed meg és utánna ha lesz pénzed fejleszted tovább.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16760
Úgy ahogy mondod! Ha még lentebb veszed pl 20kw-ról 10kw-ra a kazán teljesítményét => hidegebb lesz a fűtési vized => jobb lesz a kondenzációs hatásfok. Annak ellenére, hogy többet megy a kazán. A sima kazánok is képesek kondenzációs üzemre, de akor megeszi a hőcserélőt a kondenz víz (főleg ha réz). Szóval ezért ajánják a 60C-ot. Nem tudom, hogy a te kazánodhoz van-e külső hőmérő (ntc ellenálás kb 200ft ha boltba veszed, amúgy meg 10e-nél kezdődik a gyári, de egy és ugyanaz). Nagyon jó dolog, mert ha nálunk pl:0C van ,akkor a fűtési előremenő víz:48C lesz 45C ról. -20C ESETÉN + 60c Körüli. (Közel van az érzékelő a falhoz ezért csal +5C-ot kb). Ha gondolod holnap elküldöm a mi kazánunk gépkönyvét + van grafikonom arról, hogy kazán hatásfok görbe a következők alapján: füst gáz hőmérséklet, terhelés esetén, előremenő, visszatérő, + CO tartalom + stb. Egy nagyon jó ki táblázat általánosan, de elég elmenni rajta, nem megy ránézésre a megértése. 
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16759

A kazán maximális teljesítménye alapból 100%-on volt, azt vettem vissza 80%-ra. Bent a házban nem vettem észre semmi változást (hőfok, stb).

Ezek szerint még lejjebb is vehetem? Mondjuk 60-70%-ra. Akkor tovább menne a kazán, de levileg több gáz is fogyna, annak ellenére, hogy a kondenzálás jobb hatásfokkal történne.

Csak hangosan gondolkodtam...

A szigeteléssel egyetértek, nálam 30-as ytong + 8-as szigetelés (hungi)

Előzmény: krisztian98 (16756)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16758
Bocsássatok meg döl a szó belőlem. Ha spórolásnál tartunk új ház esetében 5cm-es hőszigetelés helyett, ha valaki 10cm-est tesz fel, akkor a falfelületeken kb 10-15%-al jobb lesz a hatásfoka a hőszigetelésnek. Szóval inkább 10cm-est, mint 5cm-est.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16757

Szóval minél több idő van a temikus hőcserélésre, annál jobban hül a füst gáz és melegszik a vízhőfok. Fizika 7-ik osztály (ezt mondja mindig az egyik tanárom, nem sértésnek szánom :).

De érdemes egy napkolektoros melegvízes rendszer kialakítása. Mert ha ügyes a szaki (vagy inkább te a szaki úgyse ért hozzá), főleg, ha van neted, akkor rájösz, hogy mi a helyzet. Mert ha kazánt veszel, AKKOR NE KOMBIT! csak indirekt tárolósat, ami kb 80-100e. E helyett veszel solar tárolót 200e + napkollektor 30 csöves bencénél a listaára 180e és már szinte kész is + vezérlés 30e + csövek + szerelvények.

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16756
Kondenzációs kazán teljesítményét visszavetted 100%-ról 80%-ra? Ezt most maximális teljesítményre gondolod? Nem baj: Mert minnél többet megy a kazán, annál jobb a hatásfok, mert annál hidegebb vízzel dolgozik így. Pl nálunk általában 45C-os vízzel dolgozik (idén párszor emelte a hőmérséklet a külső hőmérséklet alapján). Így este 19C-ra van állítva a termosztát. Nappal 20,6c-ra így reggel 6-kor kezd és kb 9-10-kor kapcsol ki a kazán. Most nem otthonról írok, de a mi kazánunk esetében: 70/50C 100% terhelés esetében olyan 101% (nem biztos, de e körül van). 50/30C 30% terhelésen 107%. Sajnos nálunk nincs padlófűtés és így a visszatérő vízet nem tudom lentebb hűteni, mert 45C előremenő vízel ha le viszem 43C-ra, akkor 1 óra után képes a kazán liftezni.
Előzmény: frekivalto (16755)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16755

Amit írtál a túlfeszvédelemről az oké, nekem is villanyász a foglalkozásom.

Írtad, hogy magad állítottad be a kazánt. Lehetne egy kérdésem?

Többször kérdeztem, de sajna nem kaptam rá választ.

Én a kond. kazánom teljesítményét visszavettem 100%-ról 80%-ra. Nem baj-e?

Lehet ettől kevesebb a gázfogyaztásom?

Nálam a padlókör előremenő víze max 40C lehet, a radrátoré max. 65C.

Kondenzáció valszeg van, de mennyi lehet?

Előzmény: krisztian98 (16750)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16754
Még 1 dolog: Mindenfajtaképpen használjatok iszapleválasztót, mert ha új a rendszer, akkor is kerülhet bele szennyeződés. Pl: forrasztási cin, műanyag darabok, stb. Ja és a füst gáz csőnek befele kell ejteni (oldal kivezetés esetében), mert ha kifele ejt, akkor képes eljegesedni, jégcsaposodni a vége. Meg a csőbe ne álljon meg a víz, mert savas jellegő és megeszi. Szóval az aluminium oda a kiválló.
Előzmény: krisztian98 (16750)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16753
Ja 'C' fokozat http://www.mixvill.hu/1/products/395 . Ezt tanultam, de a gépészetet jobban szeretem.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16752

Még 1 dolog: A kazánhoz mindenfajta képpen érdemes túlfeszültség védelmet kiépíteni. Egy pár szó erről is:

'D' fokozat: a leggyorsabb, legkisebb teljesítményt bírja elvezetni konektorba kell dugni. és hozzá minnél közelebb a készüléket. ált 1KV-nál szólalnak meg. Ára olyan 5eft. Tv esetében a koax kábel védelméről sem ill a számítógép esetében a hálózati kábel védelmáről telefon esetében meg a telefon vonal védelméről. A védelem megszólalási ideje 1ms alatt legyen és varrisztoros ill tirisztor páros legyen. (Ez a lényeg). Olcsóra csak felesleges kidobott pénz lesz, mert van simán olyan, amiben olvadó biztosíték van :). Aki ilyet vesz tuti nem lesz baja: http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PF8VNT3%2DGR ill nézegesen kinek hova milyen kell: http://www.apc.com/products/category.cfm?id=12

'C' fokozat: lassabb védelem. Általában 1,4KV-ot képes megszólalni. Ezeket a villanyóra után kell beépíteni. Én 5eft-ba vettem. Kell a fázisra és a 0-ra is kötni. A Fi relé elé-vagy után? Szerintem mindegy, mert a firelé ezzekhez képest lassú. De szerintem jobb utánna.

Ez a 2 fokozat általában elég. De ha házba csap be a villám, akkor kevés.

De feledkezünk meg a földelés fontosságáról. Ha jó a földelésünk, akkor legyen az ellenállása 1 Ohm, akkor 10KA esetében is 10KV van a másik végén. Szóval villám ellen nagyon problémás a dolog, de túlfeszültség minden visszakapcsolásnál jelentkezik. A villamos zavarokról nem is beszélve (biztos vette már észre valaki, hogy a tv ill rádiót zavarja egy-két készülék pl: borotva, hegesztőgép, darálók, stb)

Szerintem megéri az egész hálózat kijön olyan 50e ft-ból. (bár konektor függő). Fontos, hogy ezt a 2 fokozatot csak együt érdemes megcsinálni. A konektoros magában nem sokat ér. Ill nem szabad azt elhinni, hogy egy készülékben benne van minden, mert az kamu. Szóvalt megint ha kérdés van: 06309295668

enginer Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16751
Előzmény: frekivalto (16747)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16750
Ja és a beüzemelési dokumentumot mindenfajta képen érdemes a beüzemelőstől elkérni. Nekem sikerült a cégtől kiharcolni, hogy elküldjék e-mailben és így nyert ügyem van. Már csak valahogy az égésteknikai értékeket kellene beállítani, de a beüzmelős nem jön (pedig hívtam már 2-szer).
Előzmény: krisztian98 (16749)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16749

Na a kondenzációs kazánról, amit én tudok:

Kondenzáció akkor történik, ha a levegőbe(füst-gáz) lecsapódik a pára. Abban igazatok van, hogy ez 50C alatt történik. De itt csak éppen hogy bekövetkezik. Minnél hidegebb a füst-gáz, annál kevesebb a páratartó képessége. Ami azt jelenti, hogy minnél hidegebb a füst gáz hőmérséklete, annál jobb a hatásfokod. Nálunk ez 45C-os előremenő és 35C vízesetén 40C-os a füst gáz. Továbbá még koaxiális rendszeresetén még a bejövő hideg levegőt is melegíti 0C-ról 20C-ra és közben nem hül a kilépő füstgáz, csak 1C-ot.

Vízhőmérsékletek: előremenő, vagy a visszatérő legyen hideg?

Inkább a visszatérő, mert ott a lényeg, hogy az utólsó tag mennyire képes lehűteni a kazánt. De ha belegondoltok, akkor ha az előremenő melegebb, akkor a visszatérő is melegebb lesz.

Kazán és radiátorok kiválasztása: Az irányadó szerintem, hogy a kazán minimális teljesítménye 45-50C előremenő víz esetén a radiátorok le bírják adni a minimális kazán teljesítményt. Ha ügyesen van méretezve, akkor a radiátorból visszatérő víz mehetne egy hőcserélőn keresztül a padlófűtésbe és így a visszatérőt igencsak le tudod hűteni => jó hatásfok a kazánnál.

Problémák: A kazán beüzemelős, mert hiába méretezzel úgy, hogy gazdaságos legyen, ha a kazán nem lesz az optimális hőmérsékleti gőrbére beállítva, akkor sokat vesztesz %-ban. Szóval nyűgös.

Váltószelep? Miért ne lehetne? Hiszen használati melegvízet akkarsz. A legjobb az indirekt tárolós (kombi gyakori be-ki kapcsolgatás => rövid élettartam). Az indirekt tárolós rendszert + ha megtoldodd 300-400 e ft-al profi napkollektoros rendszert kapsz (csak használati melegvíz). Itt meg kell említeni, hogy a fűtészerelők egy része nem igazán vágja a dolgot. Ha valakinek segíthetek hívjon fel: 06309295668 .

Kazán: 3 tipus ami szóba jöhet termomax Inka 280e (fűtő) + váltószelep + indirekt tároló (nekünk ilyen van) és sanier duval és boderus (de ezt nem nézegettem)

Kicsit hosszú lettem, ha valami nem világos hívjon fel szívesen segítek, akkár a kivitelezésben is. (Bár Debreceni vagyok suliba járok és a gépészethez közöm sincs csak a villamos dolgokhoz) De az már csak jelent valamit, hogy én a kondenzációs kazánunkat szerelők nem is látták és csak radiátoros fűtésünk van és kb 15%-al csökkent a gázszámlánk. Szóval megéri a kondenzációs kazán azt a + 80-100et.

Előzmény: frekivalto (16747)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16747

Kond. kazánom kézikönyve: szervízre vonatkozó utasítás a szakember részére

Ebben 6 berendezés séma szerepel a "rendszerre" vonatkozóan.

idézem:

"5. berendezés séma:

Vízmelegítéssel vagy anélkül egy M2 keverőszelepes fütőkörrel (bővítőkészlettel), egy keverőszelepes fűtőkörrel (Vitotronic 050-nel) és hidraulikus váltóval.

ábra helye"

Tehát lehet benne hidraulikus váltó.

"CSAK ÉN NEM TUDOM, HOGY AZ MI, + MINEK?"

Help, help

Előzmény: enginer (16746)
enginer Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16746
Állitólag kondenzációs kazánhoz nem ajánlott a hidraulikus váltó.
Előzmény: Pellegrin (16732)
monyesz Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16745
A honeywell és a siemens is gyárt ilyet, meg komolyabb kazángyártók saját vezérlése is mintha tudna ilyet.
Előzmény: frekivalto (16743)
sjohn Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16744
http://www.beryl.hu/it1t.php?PHPSESSID=5ce1ebccc485cf496aa2c220b7721141
Előzmény: frekivalto (16743)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16743

Én csak olyanról tudok, hogy a kazánt lehetséges telefonról működtetni.

A kazánban (vagy külön hozzá) kell, hogy legyen egy modem.

De ettől még lehetséges, hogy van olyan termosztát amelyet lehet telefonról működtetni. Nem egyszerű, parancskódokat kell elküldeni, meg értékeket, szóval nem egyszerű.

Előzmény: monyesz (16741)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16742

Pellegrin.

Neked kondenzációs kazánod van?

monyesz Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16741

Komolyabb termosztátok telefonról is vezérelhetők, minek ehhez puffer ?

Előzmény: Patriotnn (16735)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16740
Jóvanna, mánmeg a külső vezérlést felejtettem el, azaz nálad ritkán (vagy sose) lesz 65 fokos az előremenőd. Úgy meg tényleg nem lesz túl meleg a visszatérő.
De hüle napom van. :o)
Előzmény: Pellegrin (16739)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16739
Szerintem a lényeg az, hogy a fűtési időszak nagyobb részében (ősszel-tavasszal, illetve tekintve az idei telet szinte végig) kondenzációs üzemben menjen a kazán. Ha bizonyos százalékban nem így van/lesz, az nem lehet akkora gond.
Előzmény: MZ/Y (16738)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16738
Nem, éppen azért kérdeztem, mert ha mennek külön-külön is, akkor - szerintem - fennáll a túl meleg visszatérő veszélye.

Igazából így sem tudom, hogy mi történik, ha valamelyik köröd (padló vagy radiátor) azt mondja, már nem kér meleget, miközben a termosztát még hajtja a kazánt? Ha jól láttam a hidraulikus váltó szerepét, akkor ilyen esetben az előremenő egy része rögtön visszamegy a kazánba. Így hogy tartható az állandó alacsony visszatérő?
Előzmény: Pellegrin (16737)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16737

Egyszerre fog menni.

Miért nem elég egy termosztát?

Előzmény: MZ/Y (16736)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16736
Még 1 kérdésem volt: hány termosztát lesz? Azaz egyszerre megy a radiátoros és a padlófűtés, vagy külön?
Előzmény: Pellegrin (16732)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16735
Azért kellene a puffertartály elektromos ráfűtéssel, mert hetente 1, de van hogy két napot nem tartózkodom otthon, s nem szeretném hogy lehüljön a lakás. Ugyanakkor gyakran van olyan is, amikor fél napra nem vagyok itthon, s nem szeretném ha este hazaérek és hideg várjon. Egyedül lakom s nincs más aki fűtene!
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16734
A puffert foleg ahhoz kell meretezni, hogy mekkora idot akarsz vele athidalni!
Miert kell puffer?

Ha pl azert, mert egy nap egyszer akarsz a vegyeskazanbva befuteni, es utanna a puffer kell futson, akkor ha mondjuk 10kw 12 ora futest kell tudjon, az 120kwh energia, az 432MJ. Ha a vizet 80fokra futod, es 40 fokig hutod hasznalatkor, akkor 1l viz 40*4.2kJ=168kJ energiat tarol. Ebbol az jon ki, hogy 2.6m3 vizre van szukseged. Ez nem szamolt a vesztesegekkel, es tisztan kozepiskolai fizika ismereteken alapul. Ez a 2.6m3 nyilvan baromsag, ugyhogy muszaj igenybe venni egy szakertot. :-)

vajk
Előzmény: Patriotnn (16728)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16733
Kérdés visszavonva :o), rájöttem, csak a kazánba szerelt by-pass -t mindig elfelejtem (ami ugye elvileg biztosítja a melegebb visszatérőt).
Előzmény: MZ/Y (16731)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16732
A rendszerben van egy hidraulikus váltó. Ha ez beépítik mindenféle kazánra jó a fűtési rendszere. A hőfoklépcsőt az automatika állítja be a külső hőmérséklet figyelembevételével.
Bármilyen rendszerre építhet kondenzációs kazánt.
Előzmény: MZ/Y (16731)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16731
Ha csak a visszatérő számít, akkor nem szóltam. De nekem akkor is az alacsony előremenő is rémlik. :o)
Viszont megmaradt a kérdésem: ha semmit sem változtattok (padló, radiátor előremenő) és ez pont jó a kondenzációs kazánnak, akkor ez hogy is lett volna jó a nem-kondenzációsnak, amire eredetileg tervezett???

Hopp, egy kérdés: mivel lesz leválasztva a padlófűtés vize? Hőcserélő? Hány termosztát lesz?
Előzmény: Pellegrin (16729)
Droopy Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16730
Nekunk nem kondenzacios kazan van, de tutira 40 fok alatti a visszatero futesi ciklus elso felorajaban... Ha meg alacsonyabb holepcsovel lesz uzemeltetve akkor 10 fokonkent 10% radiator teljesitmenyleadas szamolhato, vagy 10% radiatornoveles...
Előzmény: MZ/Y (16727)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16729

De csak a visszatérőnek kell alacsonynak lennie (<52°C) nem?

Az pedig a padlófűtés visszatérője miatt biztosított lenne...

Előzmény: MZ/Y (16727)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16728

Üdv mindenkinek!

Meg tudja valaki mondani, hogy egy 22kw-os kazán és 16kw-os radiárorrendszerhez mekkora, hány literes puffertartályt érdemes venni, beszerelni? Mi az optimális? Elekrtomos rásegítőssel?

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16727
Na de a kondenzációsat nem alacsony hőmérséklettel érdemes hajtani?
A másik gond: ha ez így pont jó kondenzációs kazánhoz, akkor meg pont nem jó simához - amihez eredetileg tervezett...
Előzmény: Droopy (16726)
Droopy Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16726
A tervezo egy szot nem szolt az alacsonyabb eloremeno radiatorkorrol. Csak azt mondta, hogy a kazan 75 fokos radiator eloremeno es 35? fokos padlofutes eloremeno eseten kb 45 fokos visszaterot fog kapni... 
Előzmény: MZ/Y (16722)
janijani Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16725

A 10 ezer Ft-os kacatokról:

Egyik ismerősöm tavaly említette hogy néha mintha gázszagot éreznének a házukban. Kihívtak egy szerelőt karbantartás címszóval, karbantartotta mind a hat konvektorukat meg a gázbojlert és a gáztűzhelyet. De csak maradt a gázszaggyanú. Rábeszéltem hogy vegyen egy http://www.drgaz.hu/os/php/wtermresz.php?tid=5  Monox 2000 riasztót mert nekem is ilyen van és jó mert már 2x riasztott monoxidra nagyobb sütés-főzésnél.

Megvette, felszerelte és éjjel beriasztott neki gázra.

Aztán a segítségével kiszűrték hogy melyik konvektor a hibás és ezután meg is találta a szerelő hogy miért ereszt. Valami el volt repedve benne és ott szivárgott kismértékben a gáz.

Előzmény: Fido Dido (16688)
monyesz Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16724

Elővettem az érvényes 2006.dec-ben jóváhagyott üzletszabáylzatot, ennek egyik melléklete a számítási metódus leírása ugyebár. Szó szerint ez szerepel benne.

Ebben kifejezetten a határozatlan időtartamra jóváhagyja kitétel szerepel (így vastagon szedve), nem a tudomásul vétel.
A mellékletek és az egész üzletszabályzat elérhető a fogyasztók részére, ha befáradnak személyesen olvashatják.

Lécci legközelebb úgy cáfoljál meg valamit, hogy utána nézel előtte. Én megtettem...

Előzmény: Törölt nick (16670)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16723
Egy nem annyira komfortos, de leggazdaságosabb megoldás kondenzációs kazán esetében: A radiátórból visszatérő vízet egy hőcserélőn keresztül érdemes-e a padló felé cirkuálni? Várom az ötleteiteket.
Előzmény: Pellegrin (16721)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16722
Érdekes...
Ha alacsonyabb hőmérsékletű vízzel fűtessz, nyilván nagyobb radiátor kell, hogy egy jó kis szellőztetés után ugyanolyan gyorsan melegedjen fel a szoba (radiátorosról van szó).
Ami érdekesebb, hogy gyakorlatilag azt írta, hogy mindig kondenzációs tartományban üzemel a rendszer. Ez szép és jó, de ez igaz az eredeti tervre is. Azaz a nem-kondenzációs kazán is ugyanúgy működött volna, ami annak nem tesz jót.

Más kérdés, hogy a mai korszerű építőanyagokkal/szigeteléssel nem is nagyon lehet máshogy tervezni...
Előzmény: Pellegrin (16721)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16721

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. Épülő családi házunkhoz megterveztettük a fűtést (padlófűtés+radiátorok). Viszont nem kondenzációs kazánra készültek a számítások, hanem "simára", 70/55-ös hőfoklépcsővel. Amikor jeleztük hogy kondenzációs kazánt szeretnénk, akkor azt a választ kaptuk a tervezőtől, hogy a számítások (radiátorméretek) így is jók, mivel:

Kondenzációs tartományban a készülék akkor van ha a visszatérő hőmérséklete 52-55 C körül van. A hőfoklépcső a méretezési hőmérsékletre vonatkozik. Tehát csak akkor 70/55 ill. 60/45, ha a külső hőmérséklet -14C. Minden más esetben ettől kisebb. Mivel önöknek lelentős felületű padlófűtésük van ami 35/30 C-on üzemel, és a két viz keveredik így a kazánjuk mindig a kondenzációs tartományban fog üzemelni még a magasabb hőfoklépcsőn is. Nem számoltam ki, de elképzelhető, hogy a két víz összekeveredése után a kazánba visszatérő a 45 C körüli értéken vagy még alatta is van.

A kereskedő - akitől a kazánt fogjuk venni - nincs ezen a véleményen, illetve a kivitelezőnk is kevesli a radiátorok méreteit...

Szerintetek?

Niklaus Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16720

Vannak mérnök és technikus kivitelezők is és a felelősség jobb ha egy kézben van.

Egyébként  az érveid meggyőzőek,csak van olyan,amikor (ha nem jól működik) a tervező és kivitelező egymásra mutogat.

Előzmény: halaloszto (16715)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16719
Az meg kulon 50. En is azt hittem, hogy a meretezes plusz vazlat az meg egy huszas lesz vagy hasonlo.

vajk
Előzmény: Fido Dido (16717)
balogati Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16718

Frekivalto!

Köszi a képeket, infókat.

Más: Nem tudjátok hogy működik egy 2fokozatú pl Vaillant/Termomax kazán gázégője. (Csökkentett fokozatban néhány égő kikapcsol vagy mindegyik égő kisebb lánggal ég?) Milyen logika szerint kapcsol az 1 vagy 2 fokozatra?

Előzmény: frekivalto (16709)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16717
Ha ebben benne van a gáz (engedélyezéssel) + fűtés + melegvíz terv, akkor reális.
Előzmény: halaloszto (16712)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16716
Nálam ment így néhány hónapig és működött a dolog. Ha csak a hőcserélő felé ment volna a víz, nem melegedtek volna a radiátorok, pedig de.
Ha nem megy a padló szivattyúja, akkor x idő után a meleg víz eléri a termofej érzékelőjét és lezárja a padló kört. A lentebbi leírásból nekem az jött le, hogy a padló szivattyúja nem állandóan menne, hanem csak akkor, ha a padló termosztátja meleget kér.

Abban nincs vita, hogy jobb, ha a padló felé is van mágneskapcsoló, de nem elengedhetetlen - tapasztalatom alapján.
Előzmény: enginer (16706)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16715
Sajna nem talalkoztam meg olyan szerelovel, aki ne pont olyanra akarta volna csinalni, mint amilyenre az elozo tizet csinalta. Ha eleteben nem szerelt meg mondjuk kondenzacios kazant, akkor tuti nem fog azt ajanlani. Ha az elmult 15 evben rezcsovel szerelt, akkor el fogja magyarazni hogy az az igazi, es ha jot akarok fizessek tobb mint ezer ft-ot metereert a parszaz forintos otretegu helyett, stb. A komuvessel mar kiismertem ezt a temat, vagyom ra, hogy egy mernok szamitas es tudomany alapjan megmondja mennyi radiator kell az egyes helysegekbe, stb. Egy szerelo ugy kezd hozza hogy legm3*60W. Meg sem kerdezi hogy lesz-e szigetelve vagy sem, mibol van a fal, milyenek az ablakok, tajolas, arnyekok, stb. Anyamnal pl 25 eve egy nagyonjo szakember csinalta a gravitacios kozponti futest, nagyon rendes ember volt. Csak a legutolso szobaban aminek a fala is a legszarabb nem lehet telen 17 foknal melegebbet csinalni, es hogy-hogynem az egy dolgozo lenne, ahol iroasztalnal ul az ember orakat...

vajk
Előzmény: Niklaus (16714)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16714
Az,hogy tervezőmérnök tervezi nem lehet hátrányos,ám egy jó fűtésszerelő szakember (és itt a szakamberen van a hangsúly és nem egyenlő a csak szakmunkással) tökéletesen megtudja csinálni tervezéssel együtt. Előfordulhat,hogy még jobban is mint a mérnök aki nem szokott kivitelezni.Szerintem keress egy jó szakembert és ne felejts el referenciát kérni.
Előzmény: halaloszto (16712)
smith Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16713
Az eredeti kérdésben két független kör szerepelt, s bár nem derül ki, de a két szobatermosztátból sejthetően két külön szint, vagy helyiségcsoport a radiátoros és a padlófűtéses rendszer.

Az egyik radiátor+zónaszelep+szivattyú+szobatermosztát, a másik hőcserélőn át hajtott padló másik szivattyúval és szobatermosztáttal.
Ha szobatermosztát szerint felfűtött a pf, miért menjen tovább a szivattyú?

A szenzort pedig természetesen a pf előremenőn a hőcserélő közvetlen közelébe kell ehhez tenni.
Előzmény: enginer (16711)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16712
Sziasztok!

Egy felujitas alatt allo fsz+tetoter csaladi haz teljes futes meretezes-tervezes kb mekkora koltseg? Van rokon szerelo, viszont szeretnem ha nem okolszabalyok alapjan lenne megtervezve, tehat kellene egy mernok aki csak megmeretezi, meg ad egy vazlatot a szerelesrol. Akit eddig talaltam, az 70e+afa-t mondott ra. Realis ez?

koszi,

vajk

ps: maganban ajanlatokkal is el lehet halmozni.
enginer Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16711
Na most ezt így passzolom.
Padlófűtés keringtetése elvileg állandóan kellene, hogy menjen.
Amikor nem megy a PF szekunder oldali keringtetése, akkor a primer oldali termószelep kb. mindíg nyitva lesz, vagy csak akkor zár amikor már akkora a hőcserélő szekunder oldali átmelegedése, hogy eléri az érzékelőt is.
Előzmény: smith (16708)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16710

A kép lemaradt:

frekivalto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16709

Balogati: e-mail ment.

Csináltam egy-két képet. Remélem látszik rajta minden. Valaki tud egy olyan progit, amivel a kép mellé lehet szöveget felíratozni, az írja meg. Én nem találtam a szoftverbázisban (nincs időm végig kísérletezni az összes grafikai programot)

A rendszer Wiessmann kondenzációs kazán (32 vagy 35 kW) és annak elemeiből épül fel. A termosztátok a kazánnal busz rendszeren kommunikálnak (nem EIB), hanem sajátján. A rendszer előnye, hogy nem kell kitalálni, hogy miből, hogyan, és mivel kell felépíteni a vezérlést. A rendszer bővíthető, nálam egy "A1 keverőszelep nélküli" és "M2 keverőszeleppel működő" fütőkör van kiépítve. A1 a radiátor, M2 a padlókör. A radiátor kört a kazán belső szívattyúja "keveri" a padlókört pedig külön szabáylozó kör állítja elő. A képeken jól látszik. A padlókörnek van egy keverőszelepe, keringtető szívattyúja, egy hőfokmérője, és egy biztonsági hőfokmérője.

Bocs a "részletes" leírásért, de nekem eddig ezek nem voltak világosak, csak azután, hogy ezt a topikot 2005 októberétől el kezdtem olvasni. Mindenkinek köszi a hasznos információkat. sokat tanultam belőlük.

Ha van kérdés a fényképekkel kapcsolatosan, lehet kérdezni.

Kérdésem: a kondenzációs kazánnál is jó "megoldás", hogy a teljesítményt visszavettem 80%-ra.

A padlókör max. 40C, a radiátor max65C, a HMV 50C.

A programozást lentebb már írtam.

Előzmény: balogati (16705)
smith Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16708
Ez a fojtás esetleg kivitelezhető a hőcserélőhöz menő csőbe szerelt, a hőcserélő szekunder oldaláróli előremenőjéről szabályzott termoszeleppel is?
(szekunder oldali keringés híján a hőcserélő szekunder oldala túllépi a termoszelepen beállított 36-40°C-t, amire a termoszelep zárni kezd. Ha a zárás után a hőcserélő kihűlne, akkor pedig a kis mértékű nyitás is hamarosan újra túlfűti a hőcserélőt. Jól gondolom?)
Előzmény: enginer (16706)
enginer Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16707
Előzmény: balogati (16705)
enginer Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16706
Ha a hőcserélőn nincs "terhelés", akkor simán visszamegy a kazánba az előremenő hőmérsékletű víz és, ha a hőcserélő elött nincs fojtás, akkor ott fog leforogni a kör és nem a radiátor szelepeken.
Szerintem.
Előzmény: MZ/Y (16704)
balogati Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16705

Szia Frekivalto!

Nálam egyelőre gravitációs rendszer mükszik fatüzelésű kazánnal. Most tavasszal tervezem a komplett fűtéskorszerűsítést. Szimpatikusnak tűnik a rendszered, valami hasonlót szeretnék én is. Kérdeznék: Mi az a ,,EIB rendszer,,.

Nagyon szépen megköszönném, ha küldenél képeket, vázlatrajzot, stb a rendszeredről, vezérlésedről akár privátban is: balogati@freeweb.hu. Előre is köszönöm.

Előzmény: frekivalto (16685)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16704
Ez alapján az lenne a jó, ha csak 40 fokos előremenővel fűtenél, mert akkor a visszatérő nem lenne több 30-nál és alacsony lenne a füstgázod hőmérséklete.
Ilyet én csak a kondenzációsról olvastam.
Előzmény: krisztian98 (16703)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16703
szerintem meg igen, mert a radiátoros körben lassaban áramlik a víz, ill a kazántestbe egyből melegebb víz megy vissza és így melegebb a füst-gáz hőmérsékleted. Ami 100% hőveszteség, ami kimegy a kéményen.
Előzmény: MZ/Y (16702)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16702
Oda gondoltam én is.
Ez nem jutott eszembe. Nekem nincs és nem is vettem észre, hogy hiányzott volna, míg úgy ment a fűtés. Mivel azon a körön nincs nagy hőleadó (na jó, ott a hőcserélő, de az egyszer melegszik fel és mivel nem megy a padló szivattyú, nem adja tovább a meleget), áramlik ugyan arra a meleg víz, de nagy veszteséget nem okoz. Szerintem. :o)
Előzmény: krisztian98 (16701)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16701
De hőcserélő esetében nem is arra a körre gondoltam a mágnesszelepet, hanem pont a hőcserélő elé primmer körbe, hogy a hőcserélő felé ne legyen pérhuzamosan a radiátorral, merrt akkor úgy viselkedik, mint egy megkerülő ág. Próbáltam érthető lenni, nem biztos, hogy sikerült
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16700
Ha hőcserélős a rendszer, akkor nem igazán van szükség a padló felé mágnesszelepre: mivel úgyse megy a padló szivattyú, úgysem veszi le a hőt a padló. Elméletileg biztos van némi spórolás a mágnesszelep hatására, de túl sok nem lehet.
Árulnak ilyen kész dobozt, ha jól emlékszem, 10e alatt valamivel.
Előzmény: krisztian98 (16693)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16699

krisztian98!

Ahogy rajzoltad, így is jó!

Előzmény: krisztian98 (16696)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16698
Illetve van-e ilyen modul teljesen készen? Mert semmi kedvem sincs panelt maratni. Na várom válaszotokat, addig is jó éjt és köszike mindenkitől.
Előzmény: krisztian98 (16696)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16697
Mindkét relé érintkezőjét párhuzamosan kell kötni, így bármelyik termosztát kapcsol, indítja a kazánt, meg stb.
Előzmény: krisztian98 (16695)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16696
Na itt a rajz is :)kapcsolás
Előzmény: krisztian98 (16695)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16695

Köszike!

Már agyaltam rajta én is egy kicsit, de szerintem ez a legegyszerűbb megoldás, de ti majd megmondjátok. A kazánt mindenfajtaképpem egy relére kötném.

Előzmény: frekivalto (16694)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16694
Egy-egy termosztát kapcsol egy egy relét (mágneskapcsolót). Majd a relé (mágneskapcsoló) érintkezői (úgyebár több érintkező van) kapcsolják a szívattyút, szelepet, kazánt. természetesen a feszültségszintekre oda kell figyelni (12-24V, vagy 230Vac). ja, és még a bekötésekre oda kell figyuzni, nehogy elköss valamit, mert akkor k..va sokba kerülhet. Ha rajz kell, majd holnap, ma már nem venném elő a szkennert, ha nem baj.
Üdv.
Előzmény: krisztian98 (16693)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16693

Hi All!

A segítségetekre lenne szükségem. Mégpedig egyik ismerősnél van radiátoros meg padlófűtéses kör is. Pontosan 2 db termosztát 1 db kazán. Szóval mikor megy a radiátoros termosztát, akkor megy a kazán és nem kap feszültséget a padlófűtéses szívattyú és mágnesszelep. Amikor a padlófűtés megy, akkor megy a kazán padlófűtéses szívattyú, nem kap feszt a radiátoros mágnesszelep. Mikor mindkét kapcsoló bekapcsol, akkor megy minden. Az lenne a kérdésem, hogy ennek az elektromos bekötését hogyan lehetne megvalósítani? Tud valaki felrakni egy kapcsolási rajzot.

Wattocsak Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16692
Melegebb lesz. Nagyobb lesz a hőmérséklet különbség, tehát több hőt tud átadni a padló irányába.
Előzmény: MZ/Y (16689)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16691
Nálam melegebb volt, amikor teljesen nyitva voltak, ez tapasztalati érték. Ha elzártam a nappali köröket kb. felére, hogy a fürdőbe melegebb legyen, akkor a kazán többet ment, de a fürdőbe nem lett melegebb (annyira).
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16690
Ha a pf esetében állandó előremenő van, akkor melegebb lesz, hisz a padló kevésbbé tudja lehűteni a vizet,  mert hamarabb cserélődik le melegebbre.
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16689
Ha a padlófűtés köreinek a torlóit full-ra kinyitom, akkor:
- melegebb lesz, mert több víz tud átáramlani?
- hidegebb lesz, mert a víz átrobog anélkül, hogy melegítené a betont?

Szerintem a második, de azért érdekelne más véleménye is.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16688

Ezeket a 10 ezer Ft-os CO risztónak dícsért kacatokat érdemes nagy ívvel a kukába dobni! Vegyél egy Senco-t vagy Honeywell-t! Az legalább azt tudja, mit elvársz tőle!

Előzmény: Harvester (16687)
Harvester Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16687

A barátnőmnél állandóan beriaszt a CO érzékelő. A kéményt újrabéleltette, a kazánt kitisztíttatta. Áthoztam hozzám a riasztót, nálam szép csendben van. (Mindkettőnknél nyitott égésterű Junkers kazán üzemel.)

Mostmár tényleg arra gyanakszunk, hogy valami másra riaszt be az érzékelő, nevezetesen a macskaalomra (van három macskájuk). Ugyanis akkor is képes megszólalni a riasztó, ha nem is megy a kazán, másrészt ha a macskaalomot tisztítja akkor garantáltan riaszt.

Lehetséges hogy az ammóniára vagy valami másra is beriaszt az érzékelő, vagy ez árnyékra vetődés? A riasztó német tervezésű, de made-in-china kis kerek fehér doboz, kb 10 ezer forint volt. Vegyünk egy drágább érzékelőt ami esetleg szelktívebb? Hallott már valaki ilyesmiről?

frekivalto Creative Commons License 2007.02.11 0 0 16686
ja azt nem írtam, hogy fűtés-, víz- és gázszerelő mestervizsgával rendelkezik aki nálam szerelte.
frekivalto Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16685

Üdv Balogati!

A radiátorok 600x1000 dunaferr gyátású, három "lamellás" típust nem tudok, teljesítményt se.
radrátoros szobák 12,5 - 12,5 - 15 m2-esek. A fördőbe (16m2)&nbsp;van még egy törölköző szárítós, a szaunába (10m2)&nbsp;meg egy 600x800-as.
A padlókör a többi, kb: 120m2.

A gépészetet TAKI bá tervezte, Perkátáról. Csak jót tudok róla mondani. Én elmondtam, hogy mit szeretnék, ő meg úgy csinálta, hogy jó is legyen.

Most például kitaláltam, hogy a fürdőbe a padlókör akkor menjen, mikor a radiátorok. Így átalakította, de ha kell, akkor bármikor vissza tudom kapcsolni a régi körre. Így melegebb van a fürdőbe (padlónál 22-23C volt, átalakítás után lehet akár 25C is.)
A kisfiunk 3 éves, és neki (meg nekünk is jó) még kell a meleg.

Egyenlőre ennyi. Nálad milyen rendszer van kialakítva?

Ja, azt nem mondtam, hogy a ház EIB rendszerre lett tervezve, de az később lesz megcsinálva. Így akár szobánkénti szabályozás is lehet. (&nbsp;3 szoba, nappali....stb., pince)

Üdv.&nbsp;

Előzmény: balogati (16680)
monyesz Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16684
Odafigyelnek ! Értsed meg, hogy az elosztó eloszt és nem változtatja meg a gáz minőségét, a gázminőséget a mol állítja be és méri folyamatosan gázkromatográffal. Mivel az elosztó nem változtatja meg a minőséget (mivel tenné, hiszen nincs saját gázkutja, tárolója, stb), ezért logikusan a másik oldalon, a fogyasztónál ugyanaz a gáz kell hogy kimenjen.
Előzmény: Lacivill (16675)
monyesz Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16683
Igen, és ki fogja szerinted megfizetni a kromatográf árát ? Ez nem sarki bóti cucc, hitelesíteni, stb....
Előzmény: Lacivill (16668)
balogati Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16682
Előzmény: MZ/Y (16613)
balogati Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16681

Szia Yipi!

Írtad, hogy nem igazán jó a bitermikus hőcserélős készülék. Miért? A termomax Inka-ban ilyen van? (igaz a honlapon bimetál hőcserélőt írnak)

http://www.termomax.hu/index.php?stilus=lkon&hiv=6#11

Előzmény: yipi (16391)
balogati Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16680

Frekivalto!

Milyen típusú radiátoraid vannak? Azok össz teljesítménye? Kb hány m2-t fűtesz padlófűtéssel? Ki tervezte a gépészetet?

Előzmény: frekivalto (16644)
Csavarhúzós Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16679
Számolgattam én is ilyesmit, de egy 100 liter körüli bojler édeskevés egy lakás fűtéséhez. A benne lévő 6-800 Wattos fűtőszál szintén. Nálam a szükséges fűtőteljesítmény kb. 2kW, de -15 foknál 3,5 kW. Ez folyamatosan, szakaszosan fűtve annyival több, amennyivel rövidebb iseig megy a fűtés. A vezérelt áram napi 8 óra, (1/3 nap) tehát 3*2= 6kW-os fűtőbetét kellene (egy fázisról nehéz ügy...), és annyi víz, ami el tud tárolni 48 kWh energiát. Ja, és akkor meleg vizet még nem vettem ki a rendszerből...
Előzmény: Patriotnn (16678)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16678

Ha valaki csinált már ilyent, vagy ért hozzá kérem szóljon hozzá, javasoljon valamit:

Adva van egy 160 m2 családi ház összesen 14 m 60cm-es duplafalú radiátor rendszerrel. Az egész lakást 180C-on szeretném tartani állandóan, persze télen. Vegyestüzelésű kazánnal szeretnék fűteni, puffertartállyal és elektromos rásegítővel(eddig másfajta volt). A háztartási melegvizet is a puffertartályból szeretném nyerni.

Kérdéseim:

1. mekkora puffertartály szükséges, hány literes; mekkora kapacitású ahhoz, hogy akár napokig is elektromossan fűthető legyen az egész lakás?

2. megoldható-e arendszer egy hőcserélős bojlerral, amely a kazán pihenésekor elektromossan visszafű a radiátorrendszerre? Tehát az indirekt melegítésű bojler mennyire használható puffertartálynak?

Köszönöm előre is.

V B A Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16677
Köszi, a segítséget, kémény szakvélemény van. A gmbsz.hu-n pedig körülnézek.
Előzmény: monyesz (16666)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16676

Ha nincs leirva a szerződésedben, hogy nem szabad leszigetelni akkor nem tilos.

Szerintem..........

Előzmény: balogati (16674)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16675

Ennél azért komolyabbnak ismertelek meg. :o)

Köszi ez pozitiv volt::)
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy igenis figyeljenek oda a gáz minőségére, ha már nem megoldható a mérése. 

Előzmény: MZ/Y (16673)
balogati Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16674

Sziasztok!

Van valakinek HOVAL kazánokkal tapasztalata? Minőség, megbízhatóság, szerviz és szervizelési költség, stb? Állítólag 95%-os a hatásfoka atmoszférikus (előkeveréses) égővel.

A honlapjukon ez található: Új gáz-levegő keverék szabályzás elkeveréses égőhöz

Első alkalommal került bemutatásra a 2005 évi ISH kiállításon a Hoval új találmánya, mely az elkeveréses égők esetében a gázminőség ingadozását automatikusan kiegyenlíti. Éppen a gázpiac liberalizálásának tekintetében, mely a különböző eredet gáz megtáplálásához és ezért a minőség ingadozásához vezet, különös jelentséggel bír a Hoval új gáz-levegőkeverék szabályzása….,,

www.hoval.hu

A 16660-as kérdésemre tudna valaki érdemben válaszolni?

Előzmény: balogati (16660)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16673
Ennél azért komolyabbnak ismertelek meg. :o)
Azért, mert sokan mondják, még nem biztos, hogy igaz. Lásd még a legyek és a tehénsz@r esetét. :o)

Leírtam, nálam drasztikusan csökkent a fogyasztás, ez tény. Erre lehet mondani, hogy a mi falunk "jó gázt" kap. Csak az a bibi, hogy a szomszédok közt is van, aki állítása szerint ugyanannyi gázt használ el, mint tavaly. Na, ez hogy lehet? Nekem külön vezetéket építettek ki a "jó gázzal", a falu többi lakosa meg kapja a sz@rt?
Az egyiktől megkérdeztem, szerinte decemberben mennyivel volt melegebb, mint tavaly? Mondta, sokkal. Mikor mondtam, hogy max. 1-2 fokkal, akkor meg csak nézett.
Előzmény: Lacivill (16668)
texas70 Creative Commons License 2007.02.10 0 0 16672
Sziasztok!
Véleményeket kérnék! 200 l-es boylert szeretnék egy 2kw-os külső hőcserélővel fűteni.
Nem tudom ,hogy elég-e a 2kw-os teljesítmény?
CsRob1 Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16669
Fűtés- és vízvezetékek tömörségi próbájával kapcsolatban kíváncsi lennék a véleményetekre/tapasztalatokra: Kb. 1 hónapja készült el a fűtés- és vízvezetékezés az épülő házban. A víz a falban, a fűtés a padlóban (aljzatbetonban) megy. A szerelés végén a rendszer levegővel 7,2 bar nyomásra lett feltöltve. Az aljazatbetonozás kb. 2 héttel ezelőtt fejeződött be. Az elmúlt 1 hónapban a csőrendszerben lévő nyomás a nyomásmérő szerint 6,4 bar-ra csökkent. A nyomáscsökkenés az első napokban észrevehetetlen volt, a betonozás után "gyorsult fel". Adódhat-e ekkora változás a technológiai folyamatokból, tehát a beton szilárdulásából (pl hőmérsékletváltozás a beton belsejében, ..) vagy nagy eséllyel valahol szivárgás van? Esetleg várható-e, hogy meg fog állni a nyomáscsökkenés vagy hívjam a szerelőt, hogy javítsa ki a hibát? A házban a csövek lefektetésekor kb. 10-13 C volt, a betonozás előtti napoktól máig kb. 5-6 C a levegő hőmérséklete.
Lacivill Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16668

Egyre inkább ugy érzem, hogy "Valami bűzlik Dániában", régen az Ezermesterben lehetett nagy papirzsacskóban zsákbamacska elektronikai alkatrészeket venni, hát ezek szerint a gáz is ilyen. Igazából le kéne cserélni minden házban a mérőket, és nem térfogatot hanem fútőértéket mérni, ha nem tudják garantálni a folyamatos minőséget.

Előzmény: monyesz (16666)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16667

Kéményszakvélemény van? Mert az is kell!

Előzmény: V B A (16659)
monyesz Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16666

Alapjában véve jobb lett volna zárt égésgterű készüléket beszerelni (több szempontból is).

Kezdetnek a kéményseprőkkel kellene egy papírt ügyezni. Ha kéményed esetleg béleletlen, vagy nem tömör, esélyed sincs hogy üzembe helyezzék.
A GMBSz hasznos olvasmány, nézz utána a konkrét eseted alapján az előírásoknak !

monyesz Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16665
Én a gázszámlában megjelenő fűtőértékről beszéltem !
Előzmény: halaloszto (16664)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16664
Az igy jon ki-t arra erted, hogy az osszes mert erteket osszeadjak, elosztjak a darabszammal es kesz?

Ha en lennek az elado, jokat trukkoznek hogy a kisfogyasztasu napokon eros gazt adok, a nagyfogyasztasuakon meg gyenget. Az atlagotok kijonne ok-ra, mikozben egy csomo szart eladtam. Komolyan nem GJ-t vesztek, hanem m3-t? (vagy T-t)

vajk
Előzmény: monyesz (16663)
monyesz Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16663

Igen  így jön ki  havi átlag.

Jó, hogy ötletek vetődnek fel a pontosabb mérés ügyében, de a jelenlegi elszámolási metódust a MEH jóváhagyta.

Ez a fogyasztás arányában súlyozás sem mindenkinek tetszene.

Szerintem nagyon kicsit ingadozik a fűtőérték, ahhoz hogy értelme lenne ezt bevezetni.

Előzmény: halaloszto (16654)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16662

Haza vagyok érve.

Gázóra leolvasási adatok:

dec 1: 610m3

jan 1: 1035m3

feb 1: 1392m3. ekkor állítottam át a kazánt 80%-os teljesítményre.

Azóta naponta írom a fogyasztást.

feb2-1401m3, feb3-1412m3,feb4-1423m3,feb5-1432m3,feb6-1446m3,

feb7-1458m3,feb8-1466m3, a mait nem olvastam még le.

A fenti adatokból 1 hétre kb 66m3 a fogyasztás.

Összehasonlítási alapnak itt vannak a december adatok:

dec1-dec8: 67m3

dec8-dec15:87m3

dec15-dec22:101m3

a többi témához egyenlőre nem tudok hozzászolni, de remélem egyszer lesz olyan amihez fogok.

Üdv: frekiváltó

Marcesz Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16661
Ez több kérdést is felvet. Ha olyan csere történt (pl. teljesítménynövekedés, gázvezeték nyomvonalának változása), amihez a kivitelezés végén hivatalosan meó szükséges, oda gázterv is kell, és az alapján kell a munkát végezni. Ha nem így történt, semmi nem indokolja, hogy fizess a munkájáért.

Egységes EU-s szabályozás nem létezik. Magyar szabályozás van, ez a GMBSz. Ekkora lyukakkal való riogatás mögött én hátsó szándékot vélek felfedezni (inkább ne is lássa a munkáját egy meós?), erre létezik kulturált megoldás: légbevezető, a kazán teljesítményéhez méretezve. Ha zárt légterű a kazán, még az sem kell. Ez egyébként mind le van írva az említett GMBSz-ben, letölthető innét: www.gmbsz.hu

A meóhoz légtömörségi szakvélemény is kell a kéményseprőktől (talán némely kazángyártó is igényli ezt), olyanod van (kb. 35e)?
balogati Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16660

Szóval a gázmérő előtti nyomáscsökkentő lenne a ludas?

Emlékszem a disznóvágásos igőszakból, amikor gázpörzsölövel pörzsöltük a disznót, a gázpalackot mindig langyos vízbe raktuk, mert különben lefagyott a reduktor.

Kérdezném a szakértőktől, hogy esetleg megoldás lehet-e, illetve szabályos-e, ha ezt a nyomáscsökkentőt leszigetelem egy darab üveggyapottal?

V B A Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16659
Halihó, a mkövetkező kérdésem lenne.

Felújítottunk egy lakást és kicseréltük a cirkót. A cirkó a fürdőszobában van, ami nem nyílik a szabadba. Alul felül 400-400 cm2-es szellőzőnyílás köti össze a fürdőt a folyósóval.

A gázszerelőnk azzal riogat, hogy ha kihívjuk a gázműveket meozásra, akkor az új EU-s szabályoknak megfelelően 2 db 40x40-es (1.600cm2) nyílást kell vágni a falba.

Ez hülyén is nézne ki, meg egyébként is nehezen kivitelezhető, mivel egy támfalat kellene megbontani.

A meozásra azért lenne szükseg mert egyébként nem kapunk garanciát a Junkerstől.

A Gázműveket már hívtam, de ott műszaki kérdésekben ügyféllel nem állnak szóba, csak a kivitelezővel. Azt még nem próbáltam, hogy gázszerelőnek hazudom magam.

Előre is köszi a segítséget.
frekivalto Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16658
A decemberi fogyasztást megnézem majd, ha hazaértem, fejből nem tudom.

A ház belmagassága kb. 2,7m + 20 cm állmennyezet. Így a légköbi sacperkábé 502. A ház 30-as Ytong plussz 8cm hungi szigetelés. E gerendás födém, felette 2x10cm vastagságú Therwolin szigetelés. Lábazaton pincei részen 3cm vastag "kék" hungi, a többin 2cm"kék" hungi.

A termosztátok beállításai:
radfiátoros kör: H-P 17-08-ig 22C, a többi időben 19C. SZ-V 0-24-ig 22C.
padlókör: H-P 12-21-ig 22C, a többi időben 20C. SZ-V 0-24-ig 22C.

Ennyi jutott eszembe.

A kondenzációs kazán teljesítmény leszabályozás mennyire tesz jót neki. Értem ez alatt, hogy én a kazán teljesítményét visszavettem 80%-ra próba képpen, és írom, hogy napi fogyasztásom, hogy alakul. A padlókör vízhöfok max. 40C, a radratáros köré max. 65C van állítva.

Előzmény: monyesz (16648)
remote access Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16657
Ez egyáltalán nem szélsőséges példa. A fűtőérték + 5 %-ot ingadozhat, gyakorlatban (papír szerint) soha nem éri el ezt.  Azonban, hogy azonos hőmérsékletű hónapokban 100%-os eltérések legyenek egyesek fogyasztásában, no ahhoz már tényleg rettentő pocsék minőséget kellene a rendszerbe engedni, az ki is bukna hamarjában. Azért azt is olvastam már, hogy az igazi nagy gázfogyasztók, erőművek, hőközpontok, vállalatok némelyike saját műszerrel is méri a gáz fűtőértékét mert egy ilyen műszer azért nem megfizethetetlen .
Előzmény: halaloszto (16654)
nhw Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16656
6. csak lemaradt: változtatnátok a fűtési megoldáson? a hőmérséklet maradhat, de pl jobb óránként kapcsolgatni ki-be a kazánt a kapcsolóórával, stb?

Mivel különálló a szivattyúm, nincs lehetőségem áthidalni vagy csak "keringetni", ha bekapcs a szivattyú, a hőm. változás miatt 1-2 perc múlva bekapcs a kazán is.

7. A visszatérő ág végén a szivattyú után egy Y elágazás van, mindkettő golyóscsappal elzárható. az egyik ág a gázkazánba, a másik a vegyestüzelésbe megy. A kazánokból kijövő előremenő ágak is lezárhatók golyóscsappal. A két előremenő ág is szintén Y-nnal találkozik.

Most jelenleg a vegyestüzelésű kazán visszatérő és előremenő ága is el van zárva, ha vegyessel fűtök, akkor a gázkazán előremenő és visszatérő ágát zárom le. Jó ez így?

Van lehetőségem egyszerre fűteni vegyestüzeléssel és gázzal? Vagy az előremenők találkozása veszélyes lehet?
nhw Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16655
írnék egy érdekes dolgot. Akik még nem tudják, két szinten van padlófűtésem, nincs más fűtés, ohne radiátor. kifűtve kb 160m2 (2x80m2) körül lehet a két szint.

Reliance ősrégi hagyományos gázkazán, a falak sima 30-as tömör tégla, villanyszerelés miatt sehol nincs fent függöny stb, csak hatalmas (150-es ha jól emlékszem) sofa ablakok.

Kipurc a termosztát, jobb híján bekötöttem egy kapcsolóórát, ami 6-8h, 12-14h, 18-20h között fixen kapcsolja a szivattyút és ezzel a kazánt is.

1. nem árt a kazánnak 2h folyamatos üzem?
2. mondjuk 7:45-kor, tehát a lekapcsolás előtt picivel rátettem egy hőmérőt az előremenő csőre (csak rátettem szóval nem annyira pontos). 35 fokos előremenőt mért. Nem kevés ez kicsit egy 27 kw-os kazántól ha az már 2h-t fűt előtte folyamatosan? Azt tudni kell hogy a kapcsolóóra miatt ugye éjszaka lehűlt a rendszer, nem ment a kazán.
3. A visszatérő víz szerintem nem több 25-28 foknál a fűtés vége felé, két óra után, 7.45 körül (a hőmérséklet csak tipp). Árt ez a kazánnak? szerintem nagyon.
4. gázórán megnéztem, 2m3 megy el egy óra folyamatos üzemben. Nem sok ez egy kicsit?
5. A reliance 500-ason van "pilot", A,B,"very hot" jelzés. Ez egy olyan kazán amiben van vmennyi víztároló mint vmi bojlerben, a szivattyú először innen kezdi el kiszedni a vizet. Mi értelme van az A,B,... jelzéseknek? Ez nem csak a tárolt melegvíz hőmérsékletét állítja?

Ez a megoldás a házat 12 fokkal tartja melegebben mint a külső hőmérséklet (nappal) ez azt jelenti hogy a leghidegebb helyiségben (hálószoba) stabilan 18-19.5 fok van. Kevés, de nem régen költöztem, ez még tűrhető, többre nem futja. Segítetek a fenti kérdésekben?
halaloszto Creative Commons License 2007.02.09 0 0 16654
Persze, ertem meg olvastam. Felorankent van futoertek adat. Akkor a havi atlag az a 24x2x30 darab szam atlaga?

Szelsoseges pelda:

1-14-edikeig 35 a futoertek, 15-30-ig 33. Ha siman atlagoljak a szamokat, akkor az atlag 34.

Ha a ho elejen meleg volt, es 10m3-t fogyasztottam, a masodik feleben meg hideg es 40m3-t, akkor en atlagosan 33.4 futoerteku gazt hasznaltam, 1670MJ-t, de 34-es atlagon, 1700MJ-t fizetek ki.

Persze hogy nem lehet fogyasztonkent atlagot szamolni, de ha az idojaras miatt mindenki fogyasztasa hasonloan alakul, akkor csokkentene a hibat ha az atveteli ponton felorankent mert futoerteket az azonos felora fogyasztasaval sulyozva atlagolnak. Gondolom igy is csinaljak, hiszen a felorankent futoertek*mennyiseg pont az atvett GJ, es nyilvan arra megy az elszamolas.

vajk
Előzmény: monyesz (16645)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16648

Hát nem mindegy hogy heti 50 vagy 100 ! Mondjuk mennyi volt a decemberi fogyasztás ?

A lakást nem m2-re hanem légköbméterre kell nézni. Az sem mindegy milyen jól szigetelt az épület...

Előzmény: frekivalto (16644)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16647

Ajánlottam már hogy ha ilyen panaszod van, fordulj a Magyar Energiahivatalhoz !

Megint alaptalanul, bizonyíték nélkül vádaskodsz, vádolsz csalással cégeket, embereket.

A valóság az, hogy szolgáltatók hálózati veszteséget kénytelenek elviselni, nem hogy többet értékesítenek mint amit átvesznek !

Előzmény: Niklaus (16638)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16646
A nem turbós kazánoknál atmoszférikus asszem.
Előzmény: MZ/Y (16640)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16645

És hogy számolnák a fogyasztással súlyozottan, ha max havi leolvasás van, vagy pl az enyémet évente olvassák ?

Egyébként sok helyen nincs helyi nyomásszabályzó a mérő előtt, hanem körzeti nyomásszabályzó van, ami 25mbar szolgáltatási nyomást biztosít, ez ugye túlnyomás a légkörihez képest.

A fűtőértéket nem számolja a szolgáltató, hanem napi fűtőértéket kap a moltól, amivel számolnia kell, azt hittem ez már tiszta...

Előzmény: halaloszto (16639)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16644
Üdv Mindenkinek!

Kb. 2 hete olvasom a hozzászolásokat. Nagyon tetszik. Szíveseb bekapcsolódnák a topikba. Magamról annyit, hogy ampervadász vagyok, a gyengébbik áramból.
2006. nyarán költöztünk be az új építésű családi házunkba. Úgyhogy ez az első telünk (már ha lesz tél)?! Nálunk Wiessmann kondenzációs kazán van, Vitodens 300-es, asszem 35kW-os. Radiátor a három szobába (szabályozó a hálóba), a többi padlófűtés (szabályozó a folyosón). Egyszintes házikó (186nm2), pince fűtettlen (125nm2)(van radiátor csak nincs bekapcsolva)
Szerintetek a gázfogyasztásunknak mekkora felelne meg? Most kb. heti 50-100m3 között változik. Ha további info kell, van.
Mégegyszer üdv mindenkinek, várom a hozzászolásokat.
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16643
Ha most azt mondod, hogy nem vetted észre a 2 hosszabb, havi illetve bő 2 havi fogyasztásról írt adataimat (a második épp' ma született), akkor nem tudom, mit mondjak.
Előzmény: Niklaus (16642)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16642
A napi fogyasztási adatokkal semmit nem lehet bizonyítani,ezt te is  tudod.
Előzmény: MZ/Y (16641)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16641
Vicces vagy. Állítassz valamit, amit saját bevallásod szerint sem tudsz bizonyítani. De ha én nem hiszem el bemondásra, akkor járjak utána... Ügyes, hogy mást ne mondjak.

Mellesleg leírtam a fogyasztási adataimat és a hőmérséklet-adatokat. Nem illik a teóriádba, úgyhogy nem is reagáltál rá.
Előzmény: Niklaus (16638)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16640
A hőcserélőnél gondolom, az itt olvasottak alapján. Pl. az én kazánom tudna 38 fokos előremenőt produkálni. Na, itt hogy biztosítja a szelep, hogy a visszatérő ne legyen kevesebb 50 foknál? :o)

A modulációs SD kazánokban is atmoszférikus égő van?
Előzmény: monyesz (16637)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16639
Ket kulon nap kozott idojarasilag akar 10% legnyomaskulonbseg is lehet.
Mekkora az elofizetonel a gaznyomas? Ha mondjuk 50kPa:
Egyik nap: 92kPa+50kPa = 142kPa
Masik nap: 102kPa+50kPa = 152kPa

Tehat ket kulonbozo nap egy kobmeter gaz gaztartalma kozott akar 7% kulonbseg is lehet!

Persze a szolgaltato ezt is meri es beleszamolja a szamlaba. Remelhetoleg a fogyasztassal sulyozottan szamoljak, plane hogy a nyomas osszefugg az idojarassal es a homerseklettel, igy a fogyasztassal. (Egy nap alacsony es egy nap magas atlaga kozepes, de ha az alacsony nyomasu napon futesz, a magas nyomasun meg nem, akkor atlagon szamlaznak pedig az alacsonyon fogyasztottal.) Ha fogyasztassal sulyozva atlagolnak is, akkor is sziv aki nem az atlag trend szerint fogyaszt.

Tenyleg, a futoerteket nem idore atlagoljak, hanem mennyisegre ugye?

vajk
Előzmény: monyesz (16631)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16638

A "levegővel és vízzel kevert" gáz emlegetését elkéne felejteni. Egyszerüen arról van szó,hogy alacsonyabb kalóriaértékű gáz érkezik,nyilván annyival olcsóbban veszi a szolgáltató,majd az előírt fűtőértéken számlázza. Ha nem hiszed járj utána.

Előzmény: MZ/Y (16627)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16637

Nálunk a nyári időszakból kiindulva 40m3 nem fűtési fogyasztás simán van (mindennap főzünk).

Hol gondolod a kondenzációt ?

Ugy tudom, hogy a kondenzációt megelőzendő van egy szelep a kazánban, ami zár amíg a víz el nem ér egy bizonyos hőmérsékletet. A hőcserélőnél tehát kicsi a valószínűsége ennek, a kémény meg bélelve van, ott nem izgat a kondenzáció. Ráadásul egy csepp kondenzvizet nem sikerült találnom a kifolyónál, úgyhogy vészes mértékű nem lehet.

Előzmény: MZ/Y (16623)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16636

1. a térfogatváltozásban igazad van, de a legtöbb helyen a gáz nem tud érdemben térfogatot változtatni, mert állandó hőméréskleten van (pl. a vezeték a földben), amíg meg a légtérben megy, nem tud annyit változni, hogy mérvadó legyen a dolog.

Az világos, és a kazángyártók is leírják, hogy az atmoszférikus égők hatásfoka a max teljesítménynél annyi amenyit a megadnak katalógus szerint. DE ! Ez is csak ideális körülmények között, hiszen a kémény huzata,a környező levegő, mind tényezőként játszik.

Lehet kapni a Polmar nevű huzatszabályzót kéményre, azzal 10-15%-os fogyasztás csökkenést lehet állítólag elérni gázkazánnál (nyilván sima atmoszferikus típusnál), és ez semmit nem csinál csak az ideális huzatot állítja be a kéményben.

Előzmény: balogati (16625)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16635
Ha tényleg 80 fokos előremenőt akarsz, akkor a gyorsabb keringéssel se fog kapcsolgatni. A méréseid is ezt sejtetik.

Amúgy meg, az örök szabály: egy próbát megér. :o)
Előzmény: sylvanus67 (16630)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16634
A vízzel kevert gáz nagyon szar dolog, mert hideg esetén befagy a lecsapódott pára (pl. nyomásszabáylzók), úgyhogy ezt a megoldást nem alkalmazzuk ! :))
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16633
Így sejtem én is.
Előzmény: halaloszto (16628)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16632

>A szivattyú sebességét tudom állítani, de ha gyorsabban forog, akkor többet fog kapcsolgatni a kazán, nem?

Ha ennyire nem éri el az előírt hőfokot, akkor nem.

Ha egyfokozatú a kazán, akkor nem tudsz rajta állítani, ha kétfokozatú (két égősor van gyakorlatilag amiből az egyik kikapcsolhat - az sd20 ilyen) akkor tudsz állítani.

Előzmény: sylvanus67 (16630)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16631

Igy van, a nyomásszabályzók rögzítik ezeket a paramétereket (és korrigálnak is ezen paraméterek függvényében).

De a légnyomás és hőmérséklet értékek a számlázásnál (pont a független mérés miatt) a meteorológia intézet állomásaiból származnak.
A tengerszint feletti magasság szerencsére fiksz érték...

Előzmény: halaloszto (16628)
sylvanus67 Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16630
Ez egy Termomax álló kazán, nem hiszem hogy ezen tudom állítani a teljesítményt.

A szivattyú sebességét tudom állítani, de ha gyorsabban forog, akkor többet fog kapcsolgatni a kazán, nem?
Előzmény: monyesz (16629)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16629
Ha tudod, állitsd feljebb (magasabb fokozatra) a szivattyút, gyorsabb keringetésnél kisebb lesz a hőfoklépcső. Vagy emeld a teljesítményt !
Előzmény: sylvanus67 (16626)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16628
En ugy tudom, hogy naplozzak a legnyomast mint a futoerteket, es abbol korrekcios tenyezot szamolnak. Meg arra is van egyutthato, hogy hegyen laksz vagy volgyben.

Mert a kapuban a nyomascsokkento a vegnyomast meg az ora elott aktualis legkori plusz valamire allitja be.

vajk
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16627
Az ugrás ott van, hogy a nyomásváltozásából rögtön a szolgáltató machinációjára térsz át. Persze ha ez a SzolgáltatóCsal v.3, akkor nem szóltam. :o) Tudod, eddig volt a levegővel kevert gáz, aztán a vízzel kevert gáz.
Amúgy én úgy értettem, hogy a gáznyomást nem tudják egyenletesen tartani, hanem a fűtőérték-számításnál korrigálnak a nyomás-különbség alapján.
Előzmény: balogati (16625)
sylvanus67 Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16626

Ez a gondom nekem is.

Tegnap mértem a radiátorok be és kimenő hőmérsékletét, lézeres hőmérővel.

Ha jól emlékszem BE oldal kb. 55 fok, KI oldal kb 38 fok.

A kazánon az előremenő 80 fokra van állítva de 60-65 foknál még nem ment feljebb.

Félek is hogy lesz kondenzáció.

Előzmény: MZ/Y (16623)
balogati Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16625

,,2 dolgot nem értek:.
1.Miért pont nyomáscsökkenés jutott eszedbe?
2. Visszavett teljesítmény -> tökéletlen(ebb) égés ,,

1. A fizika törvénye szerint, az anyagok többségének hidegben kisebb a térfogata. Gáznál-nyomásesés formájában jelentkezik a jelenség. A nyomást viszont a szolgáltatónak kellene szinten tartania. Nem?

2. Ezzel tökéletesen egyet értek. Ezt írtam én is. De a 33l/perc-es adat úgy állt elő, hogy nem változtattunk semmit a 34,5l/perchez képest. 2C-nál 34,5l/percet mér az óra, -2C-nál 33l/perc-et, közben aránytalanul nő a fogyasztásom. Nem látom, hol itt az ,,ugrás,,?

Megpróbálom megkeresni a linket

Előzmény: MZ/Y (16613)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16624
A nyomast altalaban (csaladi haznal) a bejovo csonkon levo nyomasszabalyozo allitja elo. A kulso legkori nyomashoz kepest. Tehat ha idojarasilag kicsi a legnyomas, akkor kicsi + x lesz a gaznyomas, ha nagy, akkor meg nagy + x.

Az tuti ugy van szerintem, hogy a huzat az idojarastol, a kemenytol es a fustgazhomerseklettol fugg. Kislangon egy csomo levegot felmelegitesz es kitolsz a kemenyen potyara.

vajk
Előzmény: balogati (16612)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16623
Valóban, a szivattyún nem tudok állítani (bár még nem is néztem), de nem is mernék. A Te beállításoddal a visszatérő - szerintem - jóval 50 fok alatt van. Az meg ugye állítólag kondenzációt okoz... Na, az időjáráskövetős vezérlés használatát meg ezért nem értem "sima" kazánnál. :o)

HMV nekem is benne van, főzés nincs. Meg hát mosogatás,mosogató híján. Szinte mindent a mosogatógép tisztít...
Előzmény: monyesz (16618)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16622
Azt elfelejtettem hogy 34.2 a fűtőérték. :))
Előzmény: monyesz (16614)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16621
Nálam folyamatosan 21.5 fokra van állítva a termosztát, este kis időre felfűt 22-re. A CM67 nálam is optimalizálásra van állítva.
Itt eddig reggel óta sütött a nap, most kicsit elborult.
Előzmény: MZ/Y (16617)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16620
Van egy kis tévedés az írásodban:
Attól, hogy 20 perces a ciklusidő, indulhat sűrűbben is a kazán. A 20 perces ciklusidő nem azt jelenti, hogy 20 percenként max. 1 fűtés. Hogy pontosan mit jelent, azt talán csak a programozó tudja. :o)

Másnak normálisan megy a Honeywell oldala? Én firefox-szal nézem (2 gépen) és minden oldal letöltésénél leáll 5-10 mp-re, aztán jön 1 hibaüzenet. Arra OK (néha 2x kell ezt kivárni) és jön a kért oldal. Ha ott bökök egy hivatkozásra, megint. Elég idegesítő.
Előzmény: M Laci (16527)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16619

A 300-ban a HMV is benne van.

Azért ha nem azonosak a körülmények, akkor ne várj hasonló eredményt. Én a benapozásos napokra irtam a kb. 4 köbméter.

Előzmény: MZ/Y (16616)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16618

Nekem most a következő konfigban megy a kazán:

Előremenő 60 fok, szivattyú 2. fokozaton és max teljesítményen. Igy nem kapcsolgat annyit a kazán, hiszen a lassabb áramlás miatt a visszatérő alacsonyabb hőmérsékletű. Tudom, Te ezt nem tudod így beállítani...

Előzmény: MZ/Y (16609)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16617
Nálam 20.5 és szinte eész nap megy a kazán (CM-67, optimalizálva, vagy mi, szóval igyekszik tartani a hőmérsékletet, azaz be-be kapcsol).
Mondjuk a napot ma még nem láttam. :o(
Előzmény: monyesz (16615)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16616
Na, ezért nem értem.
Elment 300 m3 gázod januárban, nekem kb. 260 (bár van 10 nap csúszás).Fogjuk rá, hogy egyformán fogyasztunk. Akkor hogy pörög nekem 2x annyit az órám az utóbbi napokban? Ha nem is egyformának, de hasonlónak kellene lennie...
Előzmény: monyesz (16614)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16615
Most voltam otthon, 22 fokot mutat a szobai hőmérő, a radiátorok hidegek voltak, tehát már egy ideje biztos nem kapcsolt be a fűtés...
Előzmény: 0660_Rúl_Ez (16611)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16614

Mindig elsején írom az óraállást:

'06.12 12760

'07.01 13088

'07.02 13394

Előzmény: MZ/Y (16610)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16613
2 dolgot nem értek:
1.Miért pont nyomáscsökkenés jutott eszedbe?
2. Visszavett teljesítmény -> tökéletlen(ebb) égés (én így tudom, de tévedhetnek az info adóim) - aztán ebből már ott is vagy a szolgáltatók ügyeskedésénél... Érdekes ugrás...

A Vaillant anyaga érdekelne, ha net-en találtad,adhatnál elérést.

Na, akkor a tavlay és tavalyelőtti novemberi-decemberi adatok:
Tavalyelőtt novemberben 3, decemberben 1 fokkal volt hidegebb, mint tavaly (azaz "most").
A fogyasztás: tavalyelőtt 2 hónap + 11 nap: 966 m3. Tavaly (azaz "most") 567 m3. Ha leveszek 50 m3-t a HMV-re, akkor 916 és 517 m3. Torzítja a képet, hogy tavaly többet szellőztettünk, de azt hiszem, így is elég jelentős a különbség...
Előzmény: balogati (16612)
balogati Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16612

Sziasztok!

Néhány laikus gondolat az esetleges gázmanipulációval kapcsolatban.

Kíváncsiságból egy ismerősömmel a következő mérést végeztük:

1. Kiinduló állapot:

-Kazán beszabályzása 2C kinti hőmérséklet mellet: 34,5/perc-et mér a gázóra.

-füstgáz hőmérséklet 98-100C

-Gázcső hőmérséklete a kazán közelében 15C

-Nappali felfütése 20C-ról 21C-re kb 35-40perc. Kazán folyamatosa fűt, max 1-szer kapcsol ki a kazán, utána a termosztát lekapcsolja a fűtést. Felfűtés végén a kazánban a víz hőmérséklete 65C. Kipróbáltuk, ha engednénk, fel bírná nyomni a kazán 70C-ra is simán.

-Átlagfogyasztás: 0,57m3/óra

2. Külső hőmérséklet csökkenés

- -2C esetén kb 33l/perc-et mér a gázóra!!! (kb 4%-os nyomáscsökkenés) Miért???

-Gázcső hőmérséklete a kazán közelében fűtési igény indításakor 15C, majd kb 3 perces fűtés után lehűl 14C-ra. Közben hallhatóan csökken a gázégő morajlása.

-füstgáz hőmérséklet fűtési igény indítás után 96-98C, majd kb 3 perces fűtés után visszahűl 92-94C-ra.

-Nappali felfütése 20C-ról 21C-re kb 45-50perc. Kazán folyamatosan fűt, a víz hőmérséklete nem igazán bír 63-64C felé menni.

-Átlagfogyasztás: 0,78-0,8m3/óra !!! aránytalanul magas!!! Hőszükséglet számítás szerint max 0,72m3/óra lenne elfogadható.

Hmm. Olvastam, egy Vaillant anyagban, hogy az atmoszférikus égős kazánoknál a gyakorlatban lehetetlen ideális gáz/O2 keverék előállítani a tökéletes égéshez. Nem lehet, hogy az által, hogy visszavesszük túlméretezett kazánunk teljesítményét, megteremtjük a tökéletlen égés feltételeit? Laikus gondolatmenet: a kazánba beáramló levegő ,,konstans,,. A gyári teljesítményhez beállított gázfogyasztást visszaveszem, ezáltal én állítom elő a ,,hígított,, gáz/O2 elegyet. Ha ezek után, még a nyomást is lecsökkentjük, akkor előállhat az az ,,eset,,, hogy ,,gáz helyett levegővel próbálunk,, meg fűteni. Lehet, hogy erre is alapszik a gázszolgáltatók ügyeskedése. Ráadásul, tőlünk 100m-re van a település gázelosztója. Ha nálunk ilyen mértékű a gáznyomásesés, akkor milyen lehet az 1mk-re lévőknél?...

Kíváncsian várom a véleményeteket.

0660_Rúl_Ez Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16611

Sokat számít a napsütés. Akinél sok ablak van, az napsütésben jól jár, borús napon rosszul!

Pl nálam az elmúlt 3 nap (tök egyforma hőmérséklet, csak a 2. napon nem sütött a nap) -- 10, 16, 12m3

Előzmény: MZ/Y (16609)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16610
Hopp, természetesen január 10, nem december 10.
Előzmény: MZ/Y (16607)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16609
Múlt hónapban a fogyasztásunk hasonló volt. Most meg 2x annyit fogyasztok naponta, mint Te... Az összfogyasztás meg nem tűnik rossznak. Van adatod a fogyasztásodról jan. 10 óta?
Előzmény: monyesz (16608)
monyesz Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16608

Mi nem értesz ?

Előzmény: MZ/Y (16607)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16607
Akkor ezt most nem értem. Nálunk most is elmegy 8 m3 naponta, de a havi fogyasztás még mindig jó, dec. 10 óta 8.3 m3 a napi átlag.
Előzmény: monyesz (16603)
td cdx Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16606
Milyen fajta kazánod van, és mekkora területet  ill. légköbmétert fűtesz?
Előzmény: janijani (16605)
janijani Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16605
A januári fogyasztásunk 407 m3 lett az új kondenzációs kazánnal, az eddigi 5 éves átlag 733 m3-rel összehasonlítva nekem tetszik. Ha így haladunk hamarabb behozza az árát mint gondoltam
janijani Creative Commons License 2007.02.08 0 0 16604

Ahol kicsi a víznyomás,be lehet építeni egy szivattyút a vízóra után és amíg víz van a csőben mindíg lesz rendes nyomás.

Az átfolyós vízmelegítő hőfokát egyébként is minél alacsonyabbra jó állítani a vízkőkirakódás miatt

Előzmény: Degeczi (16599)
monyesz Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16603

Fido Dido !

Ilyenkor mi sem fűtünk cserépkályhával, csak a benapozás segít be. Most hogy szép napsütéses időszakpok voltak, olyan napi 4 m3 gáz fogyott.

Előzmény: Fido Dido (16582)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16602
polgar4310@freemail.hu
Előzmény: kamiLLus (16601)
kamiLLus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16601
Igen, Újpesten. Köszi szépen, akkor emailben jelentkezni fogok.
Előzmény: Niklaus (16600)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16600

Ha Pesten laksz,a probléma megoldható de az átfutási idő legalább 1 hónap.

Előzmény: kamiLLus (16598)
Degeczi Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16599
persze: kertes környéken gyakran csökkent pont esti, zuhanyozási időszakban a nyomás
és míg egy korszerű átfolyós melegítőnek pár tized bar is elég a láng fönntartásához, a régi FÉG-eknek sokkal nagyobb nyomás kellett

amíg ilyet használtunk, a legegyszerűbb volt a lángmagasságot úgy beállítani, h ne kelljen hideget keverni hozzá, akkor nem aludt el
Előzmény: Fido Dido (16580)
kamiLLus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16598
Igazad van, köszi szépen!

Ha valaki jó szakembert tud, akkor továbbra is várom, hogy írjon! :)
Előzmény: Fido Dido (16597)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16597
Én a helyedben a gázterv elfogadásáig nem kezdenék bele! Elég nagy szívás lehet belőle.
Előzmény: kamiLLus (16596)
kamiLLus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16596
De elvileg keresztül lehet vinni egy ilyen elgondolást a gázműveken, úgy értem, hogy ha leválasztjuk a gázórát fallal egy kis helységbe, akkor az külön légtérnek számít? Mert ha érdemes belevágni és nem evidens, hogy visszadobják, akkor elkezdenénk. A két hét persze biztosan ugrott már...
Előzmény: Fido Dido (16594)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16595
Lehet, csak nagyon sok a megkötés. Pl: utcafront,szomszéd,müemlékvédelem stb.
Előzmény: pinotnoir777 (16593)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16594
Mindenképpen "húzós" lesz, és a 2 héten belülre ne nagyon számíts! Kell csináltatnod egy gáztervet, a helyi gázszolgáltatónál el kell fogadtatnod, és már neki is vághatsz az egésznek. Csak a papíros procedúra lehet 2 hét is, vagy több, ha az elsőt nem fogadják el.
Előzmény: kamiLLus (16592)
pinotnoir777 Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16593

Sziasztok!

Bocs, ha dilettáns a kérdés...tényleg nem lehet már újonnan kialakított fűtésnél konvektoros rendszert kiépíteni?

kamiLLus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16592
Sziasztok!

1. Keresünk egy szakembert, aki hajlandó lenne megcsinálni az új konyhánk víz- és gázszerelését! Tudtok ajánlani valakit, aki megbízható? Eddig 3 mesterből 0 ért rá/vállalta el, pedig nincs benne semmi különös és kifogytunk az ismerősökből. Jó lenne 2 héten belül.

2. És egy kérdés: odáig eljutottunk, hogy az egyik mesterember elmondta, hogy ahogyan mi elképzeltük az átalakítást, az nem fog menni, mert a gázórát nem lehet lakóhelységbe tenni. Annyi lenne az átalakítás, hogy egy pesti hosszúkás alakú lakásban a konyhát szeretnénk a lakás közepére tenni és az eddigi konyhából pedig dolgozót csinálni. Ebben a helységben van a gázóra most. Elolvastuk a szabályzatot és tényleg nem lehet lakóhelységgel egy légtérben gázóra.

A kérdés az lenne, hogyha építünk a gázóra köré egy kis helységet, amibe pont belefér az óra és kivezetjük a szellőzését az utcára, az külön légtérnek számít, vagy nem? Esetleg más megoldás van erre, hogy ne kelljen átszereltetni a gázórát másik helységbe, mert az társasház eseténben elég húzos összegbe kerül.

Köszönöm szépen a segítséget! :)

kamiLLus
sjohn Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16591
Én a készülékből vittem neki ménkűt.
Előzmény: Törölt nick (16589)
Droopy Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16590
Nalam a tavaly januari 390 m3 koruli fogyasztas iden januarban 240 m3-re csokkent. nagy reszet valszeg az osszel elkovetett uj vezerlesnek koszonhetem...
Előzmény: MZ/Y (16579)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16589
Eljössz csinalsz nekem konnektor oda mert az annyit fogyaszt hogy az is kell hozza ...
Előzmény: sjohn (16586)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16588
Nekem nem inog ennyire tehat akkor azzal lehet valami baj ...
Előzmény: Infomaker (16584)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16587
Milyen számozásu a készülék és milyen üzemmódba használod?
sjohn Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16586
Kihajítod és veszel egy Berylt!
farriss Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16585
Hát, ahogy most nézem, ilyen enyhe időben napi 8 m3 megy el (124 nm), főzés, HMV, fűtés....
Infomaker Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16584
SZiasztok!

Ezzel a Honeywell termosztáttal lehet valamit csinálni, hogy ne legyen akkora hiszterézise?

Magyarán az a baj, hogy felfűt mondjuk 22fokra, aztán kikapcsol, aztán engedi visszahűlni 19-20 fokig, mire újra bekapcsol. EZért sajnos nagyon ingadozik a hőmérséklet...

Lehet vele valamit csinálni?

Erről van szó:

http://www.honeywell.hu/ecc/szabalyzo/t4360_6360.html
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16583
Én a drága jó napon kívül semmivel nem támogatom a fűtést. :o)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16582
Engem a gázfogyasztási adatok mellett érdekelne, hogy ki használ egyéb fűtőberendezést a gázfűtés mellé (pl. kandalló, cserépkályha, hősugárzó, infrasugárzó, stb.), mert ez azért jelentősen befolyásolhatja a fogyasztást.
Előzmény: MZ/Y (16579)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16581
Hol nem láttál szmájlit?
Előzmény: Niklaus (16577)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16580
Akkor ott nyomás vagy keresztmetszet probléma lehet.
Előzmény: Degeczi (16578)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.07 0 0 16579
Szerintem igen, kisebb mennyiségű hideg víz érkezik, amíg tölt a tartály (vagy nyomod a kallantyút, ha olyan). Lehet, hogy nem jelentős a különbség, de kell lennie.

Más:
Senki semmi reagálás az időjárás-adatokra? Lehet, hogy nem kellett volna leírni, csak megkérdezni, ki hány fokkal tippeli melegebbnek az időt és akkor jöttek volna válaszok? :o) Így meg hirtelen nehéz a mol csalásáról beszélni?
Előzmény: Fido Dido (16573)
Degeczi Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16578
gondolom úgy változhat, h a WC lehúzás miatt átmenetileg csökkent víznyomás már nem képes égve tartani a lángot
régi FÉG-ek pl hajlamosak attól is elaludni, ha egy kis hideget keversz hozzá
Niklaus Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16577
Hol láttál melegvizöblítésű VC-t?
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16576
Jaja, annak utánajártam, azok a nyíltrendszerű villanybojlerek. Amit kinézten zárt, 6 Bar-t bír. Köszi a tippeket.
Előzmény: halaloszto (16574)
kelvinista Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16575

EZT A KITARTÁST!!!!

Ez a fajta cucc -akkor még Magnet -R néven- már volt a kocsimban az autószerelőm tanácsára.Kb 15 éve !Akkor se ért sz..t se.

Itt meg egy jó készüléket elhangolnak , hogy utána fölrakva a mágnest vissza állítsák közel gyári paraméterekre -ilyen gagyi műszerekkel nem is igazán lehet pontosan mérni-és    heuréka!!!  kevesebbet fogyaszt a készülék !

Csodálatos , egy olcsóbb kazán árának harmadáért !

És az Émi engedély ill. bevizsgálási jegyzőkönyv miért nincs fönt a honlapon ?

/költői kérdés volt!:) /

Előzmény: yipi (16523)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16574
Ezek alapjan akkor tedd oda a villanybojlert. Megprobalhatod nem bekapcsolni vagy bekapcsolni de a kazan melegvizhomerseklete ala allitani, hatha igy is jo a komfort, es nem fogyaszt annyit.

Arra figyelj nagyon, hogy a kicsi elektromos bojlerek jelentos resze nem nyomasallo, csak speci csappal mukodik, neked nem jo!

vajk
Előzmény: kogabe (16571)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16573

Egy átfolyós hőmérséklete sem változhat a wc lehúzásától, hacsak nem melegvíz öblítésű! :)

Az átfolyós bojler pedig a kikapcsolt bojler! ;)

Előzmény: sz0989 (16572)
sz0989 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16572
Nekem 100literes tárolósom van (gázas), szerintem az átfolyóshoz képest lényegesen komfortosabb. És van előnye, ami miatt különösen tetszik: bármilyen kicsi vízsugárnál egyenletes melegvizet kaphatok, azonkívül, ha valaki megnyit még egy csapot  vagy lehúzza a klotyót, akkor sem változik a vízhőmérséklet. A régi átfolyós bojlerünk hol hideg, hol meg túl forró víz között tudott ingadozni.
Előzmény: kogabe (16568)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16571
Igen, ez a tárolási veszteség, a felfűtés költégeire halaloszto írt egy közelítést. Ugyanúgy fennállna indirekt fűtésű tárolónál is, csak max nem villany hanem a gázszámlán jelentkezne. De mint írtam fizikai méretek miatt semmilyen nagyobb tároló nem fér el, és célom a melegvízkomfort növelése.
Előzmény: Fido Dido (16570)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16570
Ez valószínűleg akkor igaz, ha nem nyitod meg a csapot!
Előzmény: kogabe (16569)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16569
A pontos gyári adat: 0.65 kWh/nap, 60 fokon.
Előzmény: Lacivill (16566)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16568

Értem, hogy mire gondoltok, de elsődleges célom a fölösleges várakozás elkerülése. Olyan nagy különbség meg amúgy nem lenne, mert víz és csatornadíjat is belekalkulálva: 90*30*450/1000=1215Ft havonta ami fölösbe megy. Így a különbség csak  2800-1200= 1600 ft havi szinten, ennyit megér a kényelem nekem.

halaloszto Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16567
Akkor kifejtem.

Szerinted a villanybojler nem fogyasztana sokat, mert csak hon tart, es a kazan indualskor kijovo keves hidegvizet melegiti.

Ebben az allitasban ellentmondas van. Leirasod szerint egy nap 90l az a viz, ami az indulasnal hidegen kijon a kazanbol. Ezt felmelegiteni jeletos fogyasztast fog okozni.

Legyen a "hideg" viz atlagos homerseklete 25 fok (mert a vege fele mar langyositja a kazan). Legyen a villanybojler 50 fokra allitva. 25*4.2kJ*90 = 9450kJ = 2.6kWh Ez mai arakon ugy havi 2800Ft nappali arambol.

Talan ha a kazan melegebb vizet csinal mint amit a villanybojler tartani akar, akkor ritkan fog rafuteni. De ha a villanybojlert kikapcsolod, akkor pont a retegtarolos gazkazant kaptad.

vajk
Előzmény: kogabe (16565)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16566

Az a nagy kérdés, hogy számodra mi az elsődleges, a kényelem, hogy ne kelljen a vízre várni, vagy gazdasági megfontolás.

A napi 0.5 kW-os adatot honnan vetted, mert szerintem több kell hozzá, és akkor már nem is annyira érné meg.

Csatornát is fizetsz, vagy csak vizet?

Előzmény: kogabe (16562)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16565
Köszönöm, érdemi hozzászólásoddal sokat segítettél a probléma megoldásában!
Előzmény: halaloszto (16563)
ZSOLEV Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16564
Én csak attól félek, hogy a betonban könnyezik, és ott esetleg nem tud elpárologni, hanem pár hónap múlva elkezd penészedni a födém, vagy szétázni az aljzat, stb. :-(
Előzmény: atiTDI (16552)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16563
"meg azt a 3 liter hidegebb vizet kéne csak melegítenie ami nyitáskor belép."

Most irtad hogy ez napi 90l viz!!

vajk
Előzmény: kogabe (16562)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16562
Meg ugye nem 3 literről van szó, hanem mondjuk egy nap 30 csapnyitás, ami 3*30= 90 liter. Per nap!! A villany meg nem a 10 fokos vizet fűtené fel, hanem a melegvizet tartaná melegen, ez 0.5 kwh/nap ennél a tárolónál, meg azt a 3 liter hidegebb vizet kéne csak melegítenie ami nyitáskor belép.
Előzmény: Fido Dido (16558)
monyesz Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16561

Makrobi !

Megkérdeztem kollégákat. GMBSz előírás nincs rá. De a felülvizsgálat ami öt évente kötelező, ezeket is érinti. Tehát szakembernek kell megállapítania hogy kell-e cserélni.

Előzmény: makrobi (16511)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16560

A legközelebbi csap 2 méterre van a konyhában. Lassú a kazán reakcióideje:

megnyitom a csapot, motoros gázszelep kinyit, szikra begyújt, eddig már eltelt vagy 4-5 másodperc. Ezután mire átmelegszik a hőcserélő még vagy 5 másodperc minimum. Nemcsak vizet lehetne így spórolni, de a komfort is sokkal jobb lenne, ha nem kéne mindig 10-15 sec.-et várni a melegvízre.

Előzmény: Fido Dido (16558)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16559
Ha a rozsdásodó csöveddel nem akarod tönkretenni a kazánt akkor globálisan gondolkozz..........
Előzmény: DeJoe (16557)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16558

Mintha lentebb is ezt kérdezted volna.

A 3 liter hideg, amit írtál, az valószínűleg nem a kazán "lassúságából" adódik, hanem a melegvízvezetékben lehűlt vizet kell kiengedned. Egyébként ez a probléma nem csak az átfolyós kazánoknál jelentkezik. Hány méterre van a problémás fogyasztó a kazántól?

Nem biztos, hogy a kis villanybojler sokat segítene, viszont jó sok áramot elpazarolnál vele, ami drágább, mint a 3 liter víz.

Előzmény: kogabe (16555)
DeJoe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16557

Üdv Mindenkinek!

Szeretnék tanácsot kérni a jelenlegi fűtés-melegvíz rendszer felújításával kapcsolatban.

Jelenlegi helyzet: családi ház fele alatt pince, alul 240 légkbm, tetőtér 130 légkbm(jelenleg fűtetlen) 40 cm tömör tégla fal+6 cm EPS, lábazat ,födém szigetelve.

Kazán jelenleg Thermotéka 25 (29kw) + ZV4 átfolyós vízmelegítő. Kazán pincében, a fűtésrendszer nyitott. Kazánnál nem tudom,  radiátoroknál(csúnya sárga -azt hiszem alu radalpanel ?)- 1/2" vascsövekkel van a bekötés.

Kérdésem a következő lenne: lehet-e több lépésben megoldani a felújítást ha napkollektoros HMV-ben is gondolkodunk + vegyestüzelésű kazán(van 1 plussz kémény)? 

Fűtéscsövek maradhatnak-e ? vagy az is csere kell legyen.

Gondolok itt olyanra, hogy fűtéscső marad, radiátor + kazáncsere+ indirekt tároló (300literes,2 hőcserélővel)+ esetleges kazán-és-vagy-puffer bekötés előkészítése majd a következő lépésben napkollektor rákötése. és-vagy vegyestüzelésű kazán rákötése.

Plussz figyelembe véve azt, hogy a tetőteret jelenleg fűtetlen ( később nagyobb teljesítmény kell a kazánnál)

Bocs ha hosszúra nyúlt, de teljesen tanácstalan vagyok.

Előre is köszi megtisztelő válaszaitokat.

Üdv DeJoe

Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16556

Valóban annyi. Mondjuk nálunk elfér. :)

Le lehet szabályozni kisebb teljesítményűre is.

Sajnos ebben a kategóriában nincs nagy választék, mert fali készülékek közül nem soknak van beépített HMV tárolója.

Előzmény: bb73 (16553)
kogabe Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16555

sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni:

Van jelenleg egy Saunier duval thema classic kombi kazánom, melegvíz vételkor rohadt lassan melegszik fel a víz (mire begyújt, hőcserélő átmelegszik..). Ezért szeretnék a melegvíz kimenő ágára egy 15l-es villanybojlert kötni, mely pufferként szolgálna. Ehhez egy ariston ti 15 típusú zártrendszerű tárolót néztem ki.

Kérdésem az lenne, hogy szükséges-e valamilyen biztonsági vagy visszacsapó szelep beépítése a kettő közé, ha igen akkor mi, avagy mehet direktbe?

(Ui.: tisztában vagyok vele, hogy súlyos pénzekért létezik hozzá gyári indirekt tároló, de egyrészt se pénzem rá, se helyem, a kazán konyhában van.)

Előre is köszi!

Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16554

Nekem csak radiátoros, viszont elég nagy, többkörös rendszer. Másfél hónap alatt sikerült teljesen lelégtelenítenem. Azóta pöpec. :)

Előzmény: atiTDI (16552)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16553
Viszont az aqua plus is 28kW-os, amit a kedves topiktársak nem javallottak nekem... ;(
Előzmény: Fido Dido (16551)
atiTDI Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16552
Nekem szeptember óta ugyanezt csinálja, ugyanugy ecosy és padló+radiátor. Lehet valamelyik csatlakozás könnyezik picit, és el is párolog így észre sem veszed...
Előzmény: ZSOLEV (16536)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16551

Arra, hogy a külső hőmérséklet alapján szabályozza a fűtővíz hőmérsékletét. Ezt persze több adat beállításával korrigálhatod, a ház hőigényéhaz adottan.

Pl. ha kint 5°C van, akkor csak 50 fokos az előremenőd, de ha -10°C, akkor 65 fokos. Persze ez beállításfüggő, tehát ez csak szemléltető adat.

Persze megoszlanak a vélemények, hogy ez jó-e vagy sem. :)

Előzmény: bb73 (16550)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16550
Mindenféleképpen fali lesz...
Mire jó ez a külső időjárásérzékelő szet?
Előzmény: Fido Dido (16549)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16549

Szerintem elég lehet, ha fali készülékben gondolkodtok. Az Aquaplus 20 literes HMV tárolóval rendelkezik. ( A 10 literes az a fűtésrendszer tágulási tartálya. ) Zuhanyozásnál és kádtöltésnél is folyamatos hőmérsékletű melegvizet ad, úgy is, ha 2 plusz csapot rányitok. Mi elégedettek vagyunk vele, igaz, elötte átfolyós falikazánunk volt.

Csöndes készülék, megbízható alkatrészekkel. Én kértem hozzá külső időjárás érzékelős szetet is.

Előzmény: bb73 (16548)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16548
2 felnőtt egy kisgyerek (2 éves lesz) + még legalább 1 gyerkőc tervben. (Néha 3-4 látogató pár napig)
Előzmény: Fido Dido (16547)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16547
Hány emberre számolva mekkora a HMV fogyasztásotok?
Előzmény: bb73 (16546)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16546
aqua plus: annyira is, hogy akár javasolnád is, hogy ár/megbízhatóság/teljesítmény/hasznosság alapján ez legyen a kiszemelt? Elegendő az a 10l víztároló, ami a leírásában szerepel (ha jól olvastam egyáltalán..)
Előzmény: Fido Dido (16544)
Szerelő1 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16545

Egy gépészeti terven pontosan ki van számítva a lakás hőszükséglete milyen teljesítményű kazán és a radiátorok teljesítménye az adott lakáshoz házhoz.

Röviden ennyi

Előzmény: bb73 (16541)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16544

A gépészeti tervből a fűtésterv tartalmazza a helyiségek hőigényéhez tartozó kW értékeket, az ezekhez tartozó radiátor teljesítményeket és méreteket, a csövek, osztó-gyüjtők típusát, méretét, a kazán típus, méret, teljesítmény, füstgáz elvezetés, stb. Rengeteg adatot, de neked főleg a hőigényhez tartozó teljesítményadatok kellenek, vagyis, hogy mekkora teljesítény kell a ház fűtéséhez, és ezt mekkora radiátorok szolgálják ki. Kicsit túl szokták méretezni, de fölösleges kétszeresen!

"a kivitelező azt mondta, hogy a vaillant aqua plus szerinte korrekt"

Erről a típusról konkrét tapasztalataim vannak. Valóban korrekt. :)

Szerelő1 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16543

108m2 hez elegendő max 24kw-os kazán. Gondolom hogy a kivitelező inkább tulméretezi mint hogy kevesebb legyen. Sajnos sokan inkább tulméretezik a rendszereket mint radiátor méret vagy kazán teljesítménye.

A kazán tipusába igazán sok kazán beleillik bő a kinálat.

De az egyszerű és túl olcsó készülékeket nem ajánlanám.

Érdemes körülnézni a különböző kazán gyártók között hogy mit ajánlanak.

Én Immergas nevezetű készülékeket tettem fel nem keveset és egyenlőre nincs rossz visszajelzés a kazánokról.

Előzmény: bb73 (16532)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16542
még annyit, hogy a műszaki melléklet szerint a fűtésrendszer tartalma:
<Padlófűtés – 5 rétegű műa.csővel, Dunaferr Lux-n Radiátorokkal>
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16541
A gépészeti terv pontosan mit takar (absz. laikus vagyok az építőiparhoz..)? Konkrétan le van írva, hogy mely helyiségben milyen radiátor van, etc? Ez nem lehet benne az építési tervben, engedélyben?

viztárolós kazán: tudnátok jó, megbízható márkát javasolni? (pl. a kivitelező azt mondta, hogy a vaillant aqua plus szerinte korrekt)
Előzmény: Fido Dido (16538)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16540
Az a baj a 100 házzal, hogy el is ronthatott 100 házat, nem Ő fizeti a gázszámlát, nem Ő bosszankodik. Feltételezem, nem túl nagy radiátorokat rak be, hogy spóroljon.
A túl nagy azt jelenti, hogy a házad hőigénye kinti -15 fokban 11 kW. A kazánod, ha nem H-mod, akkor vissza tudja korlátozni magát mondjuk 12 kW-ig. Azaz a legkisebb teljesítménye is túl sok még az ilyen extrém hideg időben is, az őszi-tavaszi éppencsakfűtünk időben meg egyenesen katasztrófa. Azzal fogsz szenvedni, hogy a termosztátod beindítja a kazánt, megy 3 percig, túlfűt a kazán, belső termosztátja lekapcsolja az égőt, 2 perc múlva a kazán megint indul, 1 perc múlva megint leáll és ezt csinálja folyamatosan. Ha visszaolvasol, sokan szenvednek ettől - többek közt én is...
Kérdezd meg a kivitelezőt, pontosan milyen típusú a betervezett kazán és mennyiért számolja (a füstgázelvezető árára is kérdezz rá), azaz mennyit csökkent az áron, ha Te hozod a kazánt.
Előzmény: bb73 (16537)
Szerelő1 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16539

A gázcső 1m mélységbe megy. Rá ne építsd az ujj épületet.

Egy gázszerelővel szereltesd át a leendő falra a csövet.

Alighanem kell majd egy ujj gáztervet is készíteni.

Mível a gázcső meg lesz bontva ill. alakítva.

Ezt beszéld meg a gázszerelővel.

Elvileg minden nagyobb átalakitásnál engedélyt kell kérni a gázműtől.

Előzmény: nhw (16531)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16538

A 28 kW 200+ nm-es házakhoz kell.

"de a kivitelező közel 100 házat épített már"

Ha egy cipész készít 1000 pár kényelmetlen cipőt, attól még nem lesz jó szakember. :)

Gépészeti tervet érdemes csináltatni, mert egy elbaxott rendszer utólag sokba tud kerülni.

"Víztárolóval érdemes a kazánt venni?"

Igen, mindenképpen.

Előzmény: bb73 (16537)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16537
A kondenzációs nekem val.szeg túl drága. A 28kW túl sok: ez mit jelent, miért sok?
Szerintem konkrét fűtési terv nincs, de a kivitelező közel 100 házat épített már, közel hasonlót is mint a mienk - akkor is kell a terv?

Víztárolóval érdemes a kazánt venni? Logikusnak tűnik
Előzmény: MZ/Y (16534)
ZSOLEV Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16536
Üdv a Szakértőknek!

Tanácsot szeretnék kérni a köv. miatt:
A kazánom csak padlófűtést és a boylert működteti. Már legalább 2 hónapja üzemel, de még mindig nem állt be fix értékre a nyomásmutató. Feltöltöm 1.2-1.5 barra, de kb. 2 hét alatt megint eléri az 1.0-t, és ha hagyom, akkor lemegy ez alá is.
Az első beüzemelés utáni napokban sokat sziszegett az automata légtelenítő, ekkor még érthető volt számomra a nyomáscsökkenés. Na de ennyi idő után? Elfogadható még ez, vagy egyértelmű, hogy vhol vékony sugárban enged a rendszer?
(a kazán egy SD Ecosy, a padlófűtés 140m2-en működik)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16535
Kicsit sok az a 28kW.
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16534
A 28 kW nagy valószínűséggel túl sok.
HA SD, akkor H-mod fajtát nézz, de legjobb egy kondenzációs lenne.
Első körben azonban kérdezd meg, van-e terv a fűtésre. Ha nincs, csak "tapasztalatból" méreteznek, sok bajod lehet.
smith Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16533
Lassan érdemes volna a topicfejlécbe egy FAQ hivatkozást tenni ehhez is.
Előzmény: Törölt nick (16528)
bb73 Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16532
sziasztok

Épitkezünk, egy generálkivitelező építi a házunkat.
Az árban benne van egy kazán (Zárt égésterű fali kombi cirkó 28kw Saunier Duval), amin azonban lehet változtatni (a felárat én fizetem)

Az lenne a kérdésem/kérésem, hogy tudnátok -e javaslatot adni arról, hogy milyen kazán az, ami megfelel egy 108m2 nettó alapterületű, egyszintes családi házhoz. A fűtés padló + radiátor lesz.

köszi!
nhw Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16531
Ja még1 kérdés, ha már kazáncsere, hozzányúlnék a gázcsőhöz, ami a kerítésnél található mérőórától lemegy a földbe (ki tudja milyen mélyre, van erre szabvány?), majd kijön a ház falánál 5m-rel odébb (gondolom közte egyenes szakaszon megy), felkúszik a házfalon kb 2m magasra, és ott megy be a házba, egyenesen a kazánházba. A gáz nekem csak fűtésre kell.

Mivel a cső egy készítendő melléképületnél útban lesz, mi a teendő?

Építsem rá a pince nélküli garázst/ciszternát, elég mélyen van?

Kerüljem ki a csővel az alaprajz helyét, ezt így én megtehetem ha az óra után van, a szolgáltatót nem érdekli? (Nyomáspróba, szakember természetesen, nem fusiban csináltatnám meg). Muszáj a csövet a földben vinni? Hiszen a melléképület pontosan a mostani házfal és a gázóra között épülne, annak falait (téglalap alaprajz) átütve mehetne a "garázs" belterében is a cső.

Vannak erre szabályok?
nhw Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16530
Sziasztok, kérdeznék még dolgokat a termosztátos dolgom óta. Ugye a kazán 15 éves, lassan cserés lesz, talán lesz is pénzem rá (koppkopp ki tudja?) . A padlófűtéscsövek viszont régi szürke oxigénfelvevős vackok, de felettük a vadiúj járólap. Mivel a kazáncserénél úgyis le lesz engedve a víz, simán csak mossam át a csöveket bekötve a z egyik végüket a csapba, másik felüket meg a kertbe szabadon, vagy ilyenkor van olyan adalék amivel kicsit "járatva" a rendszert megszűnik az oxigéndiffúzió?

Most nem tisztító adalékra gondolok amivel egy hétig meg és leengedem, hanem olyan adalékra amivel a régi oxigéndiffúziós csövek kicsit jobbak lesznek. Esetleg olyan megoldás hogy csövön belül (kisebb keresztmetszetű) másik cső (de már nem oxigénáteresztő)? Ismer vki ilyenre megoldást?
makrobi Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16529
Nem, mert nem tudom mi az a "GMBSz" :). Csak a fórumot futottam át. Persze kereshetnék gázszerelőt is, csak így 1xűbbnek tűnt. Azért ha valaki tudja a tutit mondja meg plíz.
Előzmény: monyesz (16516)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16528
Szerintem egyszerűen kamu.
Előzmény: yipi (16523)
M Laci Creative Commons License 2007.02.06 0 0 16527
Nekem bevált a CM907! Ciklusszám 3/óra  Minimum bekapcs idő 2 perc. Igy csak 20 percenként kapcsol be, és igy sincs hőingadozás.  Gyári ajánlás 6 ciklus min bekapcsidő 1 perc gázkazánokhoz.
Előzmény: torban (16482)
Djapor96 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16526
Lehet, de a honlapjukon már nem látom, hogy lenne arra mintaboltjuk. A Soroksárin meg már csak a Fégarmy van, aminél gáz csak a gázpisztolyban van. :)
Előzmény: Lacivill (16525)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16525
Az nem a FÉG?
Előzmény: Djapor96 (16524)
Djapor96 Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16524
A IX. kerületben a Soroksári útról nyíló egyik utcában, valamelyik gázos cégnek van vagy volt mintaboltja. Mindenféle lángelosztót tartottak. Nekem Wok-hoz kéne gyűrű a gáztűzhelyre. Nem tud valaki valami közelebbit erről a cégről?
yipi Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16523

hi!

vélemények?

www.sporoljgazt.eu

nézzétek meg a videot.

yipi

monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16522

Kisméretű tároló sem fér el ?

Szokás egy keringetőt berakni ami a csapig elmenő vizet melegen tartja, kvázi azonnal melegvizet kapsz. Normálisan van rá gyári megoldás, az sd oldalán szerintem meg is találod, a jobbak programohatók (éjszaka pl. minek működjön). De ez asszem csak tárolóval együtt működik.

Egyébként meg kellene visszacsapószelep, szerintem.

Előzmény: kogabe (16520)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16521

Legyen 360e Ft, maradhat?:))

Azért kell így számolni a kéményt, mert a tok okozza az ellenállást nem a sima cső.

Nem tudom miért kell/kellene hőcserélőt alkalmazni.

Kiszállítjuk és be is szereljük.

Előzmény: fulig jimmy (16458)
kogabe Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16520

Jó a melegvíz, ha bemelegszik, ez kb 3 liter hideg víz kicsapolását jelenti minden egyes megnyitásnál ez kiszámolható, mekkora pazarlással jár egy nap. Nagyméretű tároló fizikai fizikai mérete miatt nem fér el sehol sem, ezért csak ez a megoldás jöhet szóba.

Előzmény: monyesz (16518)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16519

Két dolog határozza meg. A beépített cső minősége (oxigén diffuzió mentes), a kazán fajtája (kondenzációs). 

A keverőszelepes lényegesen kevesebbet fogyaszt.

A termosztatikus szelep akkor használható ha pl. radiátoros kör mellé kerül kiépítésre a padlófűtés, és nem lehet külön egységként szabályozni. 

Előzmény: balogati (16501)
monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16518

A kazánon nem kellene valamit állítani hogy javuljon a HMV előállítás ?

Esetleg egy tárolót tenni mellé (100 literes nagyjából elég lenne) ?

Előzmény: kogabe (16517)
kogabe Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16517

sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni:

Van jelenleg egy Saunier duval thema classic kombi kazánom, melegvíz vételkor rohadt lassan melegszik fel a víz. Ezért szeretnék a melegvíz kimenő ágára egy 15l-es villanybojlert kötni, mely pufferként szolgálna. Ehhez egy ariston ti 15 típusú zártrendszerű tárolót néztem ki.

Kérdésem az lenne, hogy szükséges-e valamilyen biztonsági vagy visszacsapó szelep beépítése a kettő közé, ha igen akkor mi, avagy mehet direktbe?

Előre is köszi!

monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16516
GMBSz-t is nézted, nem ír erről valamit ?
Előzmény: makrobi (16511)
monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16515
Hehe, 2x is elnézted ! :)))
Előzmény: Fido Dido (16507)
0660_Rúl_Ez Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16514

Question:

A házunk fűtése úgy van "megoldva" egyelőre - hogy alul padlófűtés+termosztát, az emeleten radiátorok+thermofejek (2 párhuzamos kör).

Ha úgy akarnék spórolni, hogy éjszakára kikapcsolom a pf keringető szivattyúját (nem kell azt éjszaka fűteni) - akkor az nem azt jelenti, hogy rövidrezárom a cirkót? Ugyanis a hőcserélőn átrobog a forróvíz és lehülés nélkül visszamegy a cirkóhoz...

Kétszer már kipróbáltam: jó hideg lett a padló, de harmadannyi gáz égett el...

De vajon a cirkó mit szól hozzá hosszútávon?

köszi

asdf_ Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16513
Jogos, a 3-6-12 a ciklusszam. Lehet, hogy majd en is varialok vele, mert horror gazszamlak jonnek, kiprobaljuk milyen a kevesbe komfortos verzioban a moka ;)
Előzmény: MZ/Y (16510)
DeepBlue Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16512
Sziasztok!

Van egy "safoto" átfolyós gázos vízmelegítőm, amiben az utóbbi időben csak akkor ég nagy lángon a tűz, ha nagyon kinyitom a csapot. Viszont ilyenkor meg nem tudja rendesen felmelegíteni a vizet. Hívtam szerelőt, aki a hiba okát egy membrán elhasználódásával magyarázott. (Hozott is egyet, de az utángyártott volt, és nem volt jó).

Miután elment, én is megnéztem a membránt, de nem láttam rajta szakadást vagy lyukat. Mitől lehet rossz egy membrán? Vagy lehet, hogy nem is ez a vízmelegítő hibája?

Előre is köszönöm a válaszokat.
makrobi Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16511
Üdv! Gáz flexi csöveket (konvektorok, tűzhely, vízmelegítő) mennyi időnként illő lecserélni? Visszaolvasgattam rákeresve a "flexi" szóra, és 1-2-5 év közt mindent találtam...
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16510
3-6-12 a ciklus-szám, szerintem, azaz 5-10-20 perces ciklusokat tart. Nemrég írta valaki, hogy az x beállítással egyértelműen takarékosabb a fűtés. Én ugyan ilyen egyértelmű különbséget nem találtam, de nem vitatom, hogy lehet, hogy másnál így van.
Előzmény: asdf_ (16509)
asdf_ Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16509
Nekem ugy remlik, hogy mintha lehetne allitani a ciklusidejet a honeywellnek. Ha jolemlex 3-6-12 percet lehet beletolni, plusz be lehet allitani a minimalis bekapcsolasi idot is /amit aztan gondolom a parancsolt homerseklet eleresekor ignoral is ;), de talan a mikor kapcsoljon be, es mikor nem dologban hasznositja/.
Előzmény: peterch (16508)
peterch Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16508
Udv, torban! Jelenlegi uzemmodban beregulaltad a rendszert es mindig az a helyseg melegszik fel utoljara ,ahol a termosztatod van? Ha igen, akkor alapban jo a rendszer. Termosztat cserevel valojaban azt akarod elerni, hogy idotol / oratol/ fuggoen legyen meleg a lakasban. Erre a programozhato termosztat jo megoldas. Csak amivel szamolnod kell, az a kovetkezo. Jelenleg , ha hideg van kint, akkor a termosztatod kapcsolja a kazant hosszabb idore /10-20perc/, aztan pihentet hosszabb ideig. Az altalad kivalasztott termosztatnal keszulj fel ra, hogy mivel nagyon erzekeny es alap programban 6 kapcsolast vegez 1 ora alatt. Tehatt surubb ciklusok lesznek, joval rovidebb melegitessel /1-3 perc/, majd piheno /7-9 perc/. Egy kis ido elteltevel mergelodni fogsz mint sokan masok. _ Minek megy a kazan, ha fel sem melegiti a vizet es mar lekapcsolt. Nem art ez a kazannak?_ tipusu gondolatok. Pedig minden rendben mukodik. Sajat tapasztalatbol irom. Mivel at csinaltam az egesz rendszert, most mar nem zavar, hogy 6x kapcsol, mert csak a keringeto szivattyum porgeti a vizet hocserelon keresztul a radiatorokba. A kazan csak akkor mukodik, ha fel kell melegiteni a puffer tarolot. Tisztelettel Peter.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16507
Óbazz! Csak azt nem néztem, hogy 100 kPa-ról van szó! :DDDDD
Előzmény: monyesz (16504)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16506

Akkor lehet, hogy az a 3 internetes mértékegység váltó rossz, amiben ellenőriztem:

http://www.ipcim.hu/mertekegyseg.php

http://www.pasztorvolgyi.sulinet.hu/zsolt/klte/mert_atv/merteke.htm

http://www.kunszentmiklos.hu/index.php?topic_id=53

Ezek szerint 1 kPa=0.01 bar

Aztán lehet, hogy nem földi mértékegységben számolnak! :)

Előzmény: monyesz (16504)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16505
Na, akkor hoznék egy új megközelítést. Persze, ha az omsz is benne van az összeesküvésben...
2005. decemberében 0.1-1 fokkal volt magasabb a hónap középhőmérséklet, mint a sokévi átlag.
2006. decemberében 2.2 fokkal volt magasabb a hónap középhőmérséklet, mint a sokévi átlag.
Azaz most decemberen 1-2 fokkal volt melegebb, mint 1 évvel korábban.

A sokévi átlagot kb. 3 fokra tippelem (nincs leírva, a graikonról próbálom lelesni).
Azaz tavaly 3 fokról, idén 4-5 fokról fűtünk mondjuk 21-re. Mégazazabb :o) tavaly 18 fok volt a deltaT, idén 16-17. Ebből látszik, hogy túl nagy fogyasztáscsökkenést nem szabad elvárni.

Természetesen még bekavar a napsütéses órák száma, de azt én kihagyom. :o)
monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16504
Előzmény: Fido Dido (16498)
monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16503

A levegő 3%-os elegye földgázzal szerencsétlen holdállás esetén önrobbanáshoz vezet !

Megnézném azokat a kompresszor házakat - ha lennének... Nyomásszabályzók vannak a rendszerben, de az nem kever be semmit

Előzmény: Haralda (16499)
ppmr Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16502

Szia!

Bekapcsolás után is zörög egy darabig, sajnos.

Köszi szépen! Megnézem este ezt az aut.légtelenítőt.

Előzmény: MZ/Y (16449)
balogati Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16501

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy padlófűtést termosztatikus keverőszeleppel vagy hőcserélővel érdemes e működtetni. Előnyök, hátrányok egyik másik megoldásnál?

Ha van valakinek termosztatikus szelepes tapasztalata és leírná, azt külön megköszönném.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16500
Ha jól emlékszem, ez az, ami biztos nem történhet meg, mivel a gáz levegővel keverve robban(hat).
Előzmény: Haralda (16499)
Haralda Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16499
Évekkel ezelőtt, valaki azt mondta nekem, hogy bizonyos szakaszonként kompresszor házak vannak a rendszerbe iktatva, és levegő benyomásával automatikusan biztosítják a közel állandó nyomást. Emiatt, aztán bizonyos helyeken, gyengébb fűtőértékű gáz kerül a fogyasztóhoz. Fizetünk a levegőért is.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16498

0.01 bar

Előzmény: monyesz (16496)
monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16497

Tökkkéletes, nagyon köszönöm Fido Dido ! :)

Megjegyzem ekkora eltérést én még nem láttam a fűtőértékben...

Előzmény: Fido Dido (16494)
monyesz Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16496

Nem erre gondoltam, hogy nincs eltérés. Erre: "...a méréseket kiértékelve az előirásoknak megfelelően korrigálják a gáz "minőségét"."

Egyébként ha már a fűtőértéket kiírtad ide, a nyomást is kiírnád ? Valami 100 kPa-ra emléxem... Az hány bar is ?

Előzmény: enginer (16493)
LamaLama Creative Commons License 2007.02.05 0 0 16495
A gázszolgáltató már biztos nem korrigál semmit. Honnan és miből korrigálná a gáz összetételét? Ez olyan lenne mintha a benzinkutas állítaná be az oktánszámot.

Én mondjuk az olaj részlegen dolgozok, de szoktam beszélgetni a gázos srácokkal és nagyjából náluk is úgy megy mint az olajnál. Van egy minőségi előírás amit tartanunk kell. Rendszeres termelésközi és távvezetéki mintákat veszünk. A gázosok asszem óránként mintáznak. A lényeg, hogy már az üzemet sem hagyhatja el nem megfelő minőségű termék. Mi 4 óránként mintázzuk a nyersolajat, pedig tőlünk még nem is a piacra, hanem a finomítóba megy csak. Gyakorlatilag cégen belüli nyersanyag szállítás és már ott is nagyon komolyan figyelni kell a paramétereket.

Előzmény: enginer (16491)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16494

Ezt a tigáz oldalán találtam:

"A fűtőérték a földgáz tökéletes elégetésekor felszabaduló energia mennyiséget jelenti, melynek mértékegysége: „MJ/m3”. A földgáz fűtőértéke a TIGÁZ ZRT. szolgáltatási területén áltagosan 34-34,1 MJ/m3.

Ha a gázszámlán 34 MJ/m3 közeli érték van feltüntetve, akkor a földgáz minősége „átlagosnak” mondható. A szolgáltatott földgáz fűtőértéke azonban a szabványban (MSZ 1648 szabvány) meghatározottak szerint a 34 MJ/m3 –től, ±5%-al eltérhet, ami azt jelenti, hogy a fűtőértéknek 32,3…35,7 MJ/m3 közötti értéktartományban kell lennie. A fűtőérték állandó értéken tartására, vagy annak megváltoztatására a földgázelosztónak nincs lehetősége, sem szándéka. A szolgáltatott földgáz összetételének folyamatos elemzését az átadási pontokon a MOL Földgázszállító ZRT. végzi, a földgázelosztó ezt a folyamatot csak ellenőrzi. Tehát a szolgáltatott gáz minősége az elosztó rendszerbetáplálási pontjain már adott. A fogyasztók jellemző fűtőértéke úgynevezett "fűtőérték övezetenként” kerül megállapításra annak megfelelően, hogy mely betáplálási ponthoz tartozik az adott fogyasztó.

A joghatályos gázminőségi mérést a MOL Földgázszállító ZRT. végzi ún. kromatográfokkal. A berendezések a földgáz összetételét és minőségi paramétereit határozzák meg köztük a fűtőértéket is.

A havi átlagfűtőérték meghatározásának alapja a gázösszetételt megállapító és regisztráló kromatográf mérési adatai. A gázösszetételt a kromatográf minden esetben a földgáz elégetésével állapítja meg. A berendezés összehasonlítja az Országos Mérésügyi Hivatal által bevizsgált minta földgáz és a vezetékrendszerből kivett szolgáltatott földgáz összetételét. A mérések eredményeit folyamatosan dokumentálják."

enginer Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16493
"Ezen az előbbi linken ilyesmi nem látszik."

18/07/92 09:38 PCS= 37.659 Mj/m3

18/07/92 10:08 PCS= 37.642 Mj/m3

18/07/92 10:38 PCS= 37.655 Mj/m3

Előzmény: monyesz (16492)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16492

Ugyan keresd mér meg lécci azt a linket ! Ezen az előbbi linken ilyesmi nem látszik.

A fűtőérték nem állandó, pl téli időszakban magasabb fűtőértékű, és átadónként is változik, mert nem mindegy hogy melyik irányból érkezik oda a gáz. Nálunk is van egy terület ahol állandóan magasabb a fűtőérték mint a többi helyen.

Előzmény: enginer (16491)
enginer Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16491
Én elhiszem neked.
Csak a multkori (gázszolgáltató mérési eredményei) meg a ma belinkelt mérések is azt bizonyitják, hogy a gáz összetevői/minősége messze nem állandó.
Most nem keresem vissza a multkori gázszolgáltatós linket, de mintha azon azt írták volna, hogy a méréseket kiértékelve az előirásoknak megfelelően korrigálják a gáz "minőségét".
Szóval, beletudnak nyúlni!
Előzmény: monyesz (16490)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16490
A szolgáltatónak nincs módja korrigálni, miből keverne hozzá ? Nincs joga gázt tárolni ugyanis, az megint egy más üzletág.
Előzmény: enginer (16486)
enginer Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16489
Szelep.
:))
Előzmény: Lacivill (16484)
enginer Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16488
Előzmény: Fido Dido (16487)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16487
Gyorsan lejjebb fúrnak az oroszok, vagy kijjebb emelik, persze szigorúan a mért adatok tekintetében. ;)
Előzmény: enginer (16486)
enginer Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16486
"Láttál te mondjuk nitrogénnel rohangáló autókat amint keverik a vezetékbe... Elmebeteg ötlet - már elnézést !"

Valami lehetőség azért csak van, mert a belinkelt méréseken meg a szolgáltató oldalán is az szerepel, hogy a mérések kiértékelése után tudják és korrigálják is a gáz minőségét. :))

már elnézést !
Előzmény: monyesz (16483)
torban Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16485
Szia

Nem csak ott nincs.... bár ez a nappali és egyben van az étkező+konyhával....
Akkor ide sem kellene ugye???
Előzmény: Lacivill (16484)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16484
Jó felé gondolkodsz, a termosztátos helységben ugye nincs termosztatikus csap?!
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16483

Ilyenekről én is tudok ! :))

De ugye azon a CO mérőn rajta volt az OMH pecsét és nem az mért rossul, hanem a mérőfejet nem oda dugták ahova kellett.

Azt azért el kell mondani, hogy ez gázkromatográf sok pénzbe kerül, az átvevőkön a gáz nem éppen kisnyomáson áramlik, úgyhogy ott betyárkodni nem tanácsos dolog.

Nem tudom láttál-e már fáklyázást, amikor kiengedik a nagynyomású vezetékből a gázt és elégetik. Egy életre szóló élmény ! Mondjuk egy kis Zsana, biztos tudod miről van szó... Kilóméterekre dübörög az égő gáz ! Képzeld el ehhez hogy elehet keverni valamit, amit oda kell szállítani, ráadásul iszonyatos mennyiségben. Láttál te mondjuk nitrogénnel rohangáló autókat amint keverik a vezetékbe... Elmebeteg ötlet - már elnézést !

Előzmény: Lacivill (16477)
torban Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16482
Kedves szakemberek !

Most költözöm...
Adott
- egy UNICAL Dua Plus kazán
- Siemens "egy tekerő gombos" alap thermosztát
- minden radiátoron thermosztátos csap

Kérdés:
programozhatóra szeretném cserélni a thermosztátot és a Honeywell CM707/CM907-et néztem ki.
Jól döntenék? Van ellene valaki ? Vélemény?

Köszönöm

"egy amatőr"
Jancsii Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16481
És a sötétben bujkálló, rémhírterjesztő, ellenforadalmárokról sem szabad elfelejtkezni!
Előzmény: Marcesz (16480)
Marcesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16480

"mert a gázzal kapcsolatos gyanakvásokat a fennálló hatalom embertelen,durva,az embereket kizsákmányoló magatartása idézte elő."

Ma is érdemes volt ide benézni. :)

Előzmény: Niklaus (16479)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16479

A topik valóban politikamentes,azonban attól azért nem lehet teljes mértékben elvonatkoztatni mert a gázzal kapcsolatos gyanakvásokat a fennálló hatalom embertelen,durva,az embereket kizsákmányoló magatartása idézte elő. Magam részéről ezt a vitát lezártnak tekintem.

Sajnálom,ha bárkinél is találatot értem volna el.

Előzmény: Fido Dido (16478)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16478

Ez a létező legbutább érvek egyike! Főleg egy (eddig) politikamentes topikon! :))))))))

És még mielött engem is megvádolnál: nem voltam kiszes! Én voltam az első a középiskolában, aki nem lépett be! :)

Előzmény: Niklaus (16470)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16477

Hát kár volt ebbe belevinni tényleg a politikát, és utolsó mondat igérem többet nem szolok a vitához.

Az egyik legszigorúbb helyen vizsgáztattam a kocsimat ismerős által, a CO-t közel nem tudta, mégis átment, mert egy mellettem álló kocsit kétszer mértek, igy nekem is lett jó értékem.

Tavaly mikor zöldkártyáért mentem akkor az elöttem lévő kocsival bütyköltek, mert vagy az alapjáraton volt valami magas, vagy magasabb fordulaton, mégis megoldották, a két mérés között állitottak valamit.

Előzmény: monyesz (16476)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16476

A gázkromatográfokat a Mérésügyi Hivatal hitelesíti, ez automatikusan gyűjti az adatokat, amiket elektronikusan továbbküldenek a mi számlázási adatbázisunkba.

Az egész metódust az energiahivatal minden évben felülvizsgálja, ellenőrzi. Akár tételesen is, tehát adatok szintjén.

Előzmény: Lacivill (16474)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16475

40 évesen hatalmas kommunista vagyok (bevallom kisdobos, úttörő és kisz tag is voltam - igaz egyiket sem gyóntam meg azóta sem :) ) ! Megjegyzem olyan családi háttérrel, hogy faterom 56-ban a ruszki tankok előtt gyalogolt tarkóra tett kézzel ! Bár ez rám vonatkozóan nem hozható fel érdemnek végül is... :(

Veled viszont nem lehet vitatkozni, mert semmilyen  tényt nem tudsz a vitában felhozni, csak a tehetetlen düh ami benned dolgozik.

Egy dolgot ajánlok, fordulj a Magyar Energia Hivatalhoz panasszal, bár lehet ők sem fognak tudni meggyőzni !

Szóval mostantól azt írsz a témában amit akarsz, egész addig amíg nem tudsz konkrétumot, nem tudjuk egymást meggyőzni.

Amúgy a szolgáltatóknál biztos dolgozik jobboldali beállítottságú is (én is ismerek párat), gondolom szívesen megbuktatnák a "mocskos komcsikat", ha lenne mivel !

Lacivill Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16474

Egy amerikai elnök mondta: "Csak azt a statisztikát hiszem el amit én hamisitottam".

Én elhiszem, hogy te meg vagy gyözödve arról amit állitasz, de Te hogyan gyözödtél meg arról, hogy amit a mol küld az a valóság? Mikor és ki hitelesítette azt a müszert ami alapján számláznak? Tudom összeesküvés elméleti kérdések ezek de tuti pici alapja van.

Előzmény: monyesz (16469)
trilla414 Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16473

[OFF] Na _most_ nyerte meg monyesz ezt az offtopic vitát. Niklaus politikai (és morális) öngyilkossággal diszkvalifikálta magát. Gratulálok, monyesz! Szerintem.

asdf_ Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16472
Masfel ev utan ennyire? :(
Előzmény: halaloszto (16471)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16471
En a kazan hocserelo total elvizkovesedesere tippelek.

vajk
Előzmény: asdf_ (16467)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16470
Minősíteni másokat általában kommunista megnyilvánulás.
Előzmény: monyesz (16468)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16469

Az az ugazság, hogy 1991 óta van közöm a gázdíjszámlázáshoz, volt idő amikor a moltól faxon kapott fűtőértéket én vittem be az adatok közé... Úgyhogy nem kell hogy bárkinek is higyjek, elég ha tisztában vagyok magammal ! :))

De még mindig nem válaszoltál, hogy miként lehetne csalni szerinted ?

Ha nincs semmi konkrétum, akkor nagyjából hiába is beszélgetünk a témáról...

Előzmény: Niklaus (16457)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16468

A látásoddal is baj van, mert nyilván a smile-kat nem érzékeled...

Előzmény: Niklaus (16459)
asdf_ Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16467

Helpme!

Radiant kombicirko. Osok elmondasa szerint 1-2 hete minden 2-3. reggel ugy indul a futes, hogy zenel a cirko eleg vadul, es ugral a nyomasmero rajta. Eloszor vmi doglodo radiatorszelepre gondoltam, de nem. Bar van a futokorben szuro, azert probabol vizcsere, hatha van benne valami szemet, es akasztana a szivattyut, de nem ez volt. Mivel a vizcsere pozitiv mellekhatasa volt, hogy fullhideg viz volt a korben /tehat olyan, mintha reggel kezdene felfuteni az ejszakai csokkentett homersekletbol/, par perc mulva elo is jott a tapasztalt hiba. A kazanbol jon a hang, es tenyleg ugral a nyomasmero. Olyan, mintha felforrna benne a viz. Ahogy a melegvizcsapot kicsit kinyitom /ugy, hogy futes meg menjen tovabb es ne kapcsoljon at melegvizkeszitesre/, abbamarad a dolog, ellenben kurva forro viz jon a melegvizcsapbol /min 75 fok/, tehat valoszinu itt van elasva a dolog. Beallitasok ugyanazok regota /futoviz 65, hmv 55 fok/, tehat nem valtozott semmi, most tortent valami.

Mi lehet a hiba, es mi a megoldasa? /csak, hogy pl. a szerelo ne annyival oldja majd meg, hogy visszabbveszi a kazanteljesitmenyt, vagy eggyel kisebbre veszi a szivattyu porgeset ami szerintem csak latszattevekenyseg lenne/

A hibat ugy is elo tudom hozni, hogy ha fut a keszulek es mar megy par perce /az elejen csak minimal langon indul, utana modulal feljebb/, es ekkor csutkara rakom a futoviz homersekletet. Ekkor az epp kb. kozepes lang meg nagyobb lesz, es fel percen belul jelentkezik is a problema. Az egonyomas nincs egy eve, hogy be lett allitva.

Niklaus Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16466
Az engem cseppet sem érdekel,hogy mit és hogyan mérnek,csak az,hogy bűnszövetkezetek ne csapjanak be.
Előzmény: MZ/Y (16462)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16465
Koszonom a magyarazatot.
Mindent ertek. Nem faj a kazannak ha hidegviz helyett meleget kap.
Az energiatakarekossagot is ertem. Ha sikerul majd ket homerot tennem bele, az is jo lesz. Ha megcsinalod hogy mindig menjen plusz 5 percet, az mondjik 15l/perc aramlasnal azt jelenti hogy a szonda alatt lesz mindig 75l melegviz. Az is jo.

vajk
Előzmény: td cdx (16447)
monyesz Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16464
Érdekes, de  ez a tapasztalatom nekem is. Ha  benapozás nem "zavar be" mint pl. most.
Előzmény: remote access (16451)
Mbazsika Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16463
Eloszor azt allitottad, hogy 'ugy sem mernek naponta'. Amikor felhivtam a figyelmedet arra, hogy milyen gyakorisaggal mernek, akkor jottel azzal, hogy mindegy, ugy is becsapjak a vevot...
]Kovetkeztetes: kis fikanick vagy.
Előzmény: Niklaus (16461)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16462
Csak éppen Te azt írtad, naponta sem mérik az átadott gázt, ezzel szemben a topiktárs szerint 15 percenként. Azért van "némi" ellentmondás...
Holnap, ha nem leszek lusta, előkeresem, mennyi volt a tavaly januári fogyasztásunk. Emlékeim szerint jóval több, mint most.
Előzmény: Niklaus (16461)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16461
A faszállító is megméri a Marinéni tüzelőjét,mégis mindig becsapja.
Előzmény: Mbazsika (16460)
Mbazsika Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16460
Ez a szoveg mar csak azert is marhasag, mert a gazszolgaltato az osszes betaplalasi ponton 15 perces periodusidovel folyamatosan meri a gaz osszes fontos parameteret.

Pelda: Egy meres
Előzmény: Niklaus (16424)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16459
Ilyenkor ki vádaskodik?
Előzmény: monyesz (16442)
fulig jimmy Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16458
Szia!

Egyrészről a gépészbolt.hu-n már eleve csak 376 ezer forint, szóval ebből kedvezmény még jöhet:)
egyébként azért ez egy kicsit húzós árú kazán:(

Viszont felmerült egy kérdés, amit a tájékoztatójában olvastam:

DO függõleges koncentrikus füstgázelvezetés
Ø 60/100 mm
A függõleges koncentrikus füstgázelvezetés
minimális hossza 0,5 m, maximális
hossza a tetõidommal együtt
L=12 m. Minden 45° -os idom esetén
0,7 m-rel, 90° -os idom esetén 1,5 mrel,
1 m-es csõvezetékesetén 1,8 m-rel
csökken a maximális távolság.

Akkor ez most azt jelentené, hogy a 6 m cső + 2 90fokos könyökidom és egy 45fokos -ami nekem van- idomot nem tudna elbírni?
mert átszámítva... 6*1,8=10,8 2*90fok=2*1,5=3 és a 45fok=0,7 ....így 14,5m ha úgy számoljuk, ahogy a leírásban van...
amit nem értek az az utolsó része, hogy 1 m cső az 1,8mnek számít!

ami még sajnos nem olyan jó hír, hogy kellen hőcserélőt alkalmazni, ami azt jelentené, hogy pont a kondenzáció előnyét nem tudná annyira kihasználni, hogy igazán alacsony hőmérsékleten üzemel.

Fülig Jimmy

Ui: Budapesti átvétel ill. beszerelésetek van? mert látom, hogy Miskolci cég vagytok...
Előzmény: urbancsok (16456)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16457
Te csak maradj abban a hitben amit a főnökeid mondanak. Számomra nem autentikus.
Előzmény: monyesz (16444)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16456

Buderus GB 022 kombi kondenzációs kazán: 419e Ft.

Ha érdekel, beszélhetünk kedvezményről is:))

Előzmény: fulig jimmy (16455)
fulig jimmy Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16455
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni turbó kombi kazánnal kapcsolatban.

2 hónapja vettünk egy török Demrad márkájú kondenzációs, turbó kazánt, mert ilyen jó árban ez volt olyan, ami kondenzációs volt....de sajna nem vált be így csere lesz:(

Viszont most már adott a kivezető cső a kéménybe 100/60-as, amit nem akarunk már bántani, kicserélni, így ahhoz kéne igazodnunk...

Ezért azt szeretném megkérdezni, hogy milyen kazánt ajánlotok, ami megfelel ezeknek a feltételeknek? márka, típus...

- kombi
- turbó
- 100/60-as csővel
- padlófűtéshez
- és ki tudja nyomni az égésterméket kb. 8m hosszú csőnél...

és esetleg, ha kondenzációs vagy/vagy pici melegvíztárolója van az jó lenne (8-30 L)

az ár most már nem olyan fontos, mert nincs más válsztásunk, tehát 3-400 ezer Ftig elmennénk...

előre is köszönöm szépen, ha tudtok segíteni!

Üdvözlettel,
Fülig Jimmy
urbancsok Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16454

Persze.:(

Minden kombikazánon van HMV hőmérséklet beállítási lehetőség. Ez a kazánból távozó víz hőmérsékletére szabályozza esetleg modulálja a kazánt. Ha 60 fokra állítod, akkor annyi is lesz. Esetleg akkor lehet magasabb hőmérséklet, ha már nem tud jobban modulálni a kazán, de ilyenkor meg kikapcsolja a gázégőt.

De ehhez némi inteligenciával kell rendelkeznie a kazánnak.

Előzmény: halaloszto (16446)
remote access Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16453
Valószínűleg van csekély ingadozás de a heti eredményt nem különösebben befolyásolja . Az eddigi hőmérséklet ingadozás a fal(b30)-szigetelő határán egy felragasztott érzékelő alapján 13,5-17c°-ig terjed
Előzmény: MZ/Y (16452)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16452
Mármint minden nap 6 m3, függetlenül attól, hány fok van kint?
Nálunk ingadozik rendesen.

Ja, igen, bő 300 légm3, Ytong 37.5.
Előzmény: remote access (16451)
remote access Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16451
10cm-es eps szigetelés a falon, 12 Rockwool a födémen, napi 6 m3 körüli fogyasztás. De ez egyenlőre függetlennek látszik a külső hőmérséklettől (!?) Nem is igazán értem. Gondolom extrém alacson hőmérsékletnél már nem így lenne.
Előzmény: MZ/Y (16450)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16450
Fogyasztás:
Dec. 10. óta elment napi 8.6 m3 gáz. Ez szerintem nem sok(k). Volt benne azért hidegebb nap is, na meg sokszor figyeltem reggel, hogy itt, Debrecenben 7 fokkal volt hidegebb, mint az ország felében. Úgyhogy ki merem jelenteni, hogy nagy csalás itt nincs.
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16449
Bekapcsolás pillanatában, vagy utána is? Nekem a bekapcsolása hangos (kis túlzással robban), de utána viszonylag csendben van. Zörgő hangot produkálhat, ha levegős a rendszer és a kazánba is jut levegő. Meg kellene nézned, hogy az automata légtelenítő nyitva van-e a kazánban. Beüzemeléskor ki kell nyitnia a szerelőnek, de hát...
Előzmény: ppmr (16448)
ppmr Creative Commons License 2007.02.04 0 0 16448

Sziasztok!

Dec közepén üzemelték be az SB isotwin f 24 e kazánunkat. A gond az - ha az-, hogy mikor bekapcsol, zörög. Nem csak úgy búg hangosan, hanem zörgő hangot is ad az elején.

Mitől lehet ez?

Köszi!

td cdx Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16447
Ha esetleg van valami nem teljesen tiszta a rétegtároló körül: A tárolónak és a kazánnak "az én esetemben" elektronikusan semmi közük egymáshoz. A tároló termosztátja csak a töltőszivattyút kapcsolja, mint villanyboyler esetén a fűtőszálat.
A kazán érzékeli a vízmozgást, (amikor a szivattyú elindul) és a tartály alsó részéből szívott víz hőmérsékletének függvényében szabályozza a tároló tetejébe kerülő víz hőmérsékletét. Ezt 53 cfokra állítottam, amit néha csak ki-be kapcsolással tud tartani, mert már lemodulált teljesen. Egyébként egy digitálisan programozható kapcsolóórát rövidesen be fogok építeni a termosztát-szivattyú körébe, a lentebb említett energiatakarékossági okok miatt!
Előzmény: halaloszto (16446)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16446
Ha ezt arra irtad, hogy vajon mi tortenik ha hidegviz helyett 40 fokot kap,

akkor en arra gondoltam, hogy ugye a vizet futi 24kw-al, a tomegaram azonos, akkor ha a 15 fokbol 60-at csinalt, akkor a 40 bol 85 lesz.
Persze le tud szabalyozni, de van minimum teljesitmeny. Fel talan nem forr, a kazan sajat termosztatja nem engedi, de tartosan talan nem jo neki igy uzemeltetni?

vajk
Előzmény: urbancsok (16441)
Droopy Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16445
Elzarsz mindent es nezed a gazorat, ha porogni mer, nem gyujtasz ra, es kihivod a szerelot....
Előzmény: jancsika35 (16418)
monyesz Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16444
Finoman szólva ez tele van csúsztatással, amúgy leírtam már elég világosan hogyan történik a fűtőérték megállapítása, lécci keress rá, és azt idézd be ha nem tudsz a saját szavaiddal valamit pontosan megfogalmazni.
Előzmény: Niklaus (16424)
monyesz Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16443

Jancsika35 !

Már miért ne tudna így elromlani !

Próbál meg minden gázkészüléket lekapcsolni, és esetleg a készülékek előtti golyóscsapot is elzárni. Nézd meg hogy ilyenkor is megy-e az óra számlálója ?
Gázszagot nem érezni gondolom sehol ugye ?

Kérhetsz a szolgáltatótól mérőfelülvizsgálatot, ez egy hitelesítést jelent gyakorlatilag. Nem a szolgáltató végzi természetesen. Ha a mérő a hibahatáron kívül esik, akkor visszatérítenek, viszont ha hiteles akkor a felülvizsgálat díját is fizetned kell. Érdeklődj a szolgáltatódnál !

Rejtélyes esetekben felmerül a jogtalan vételezés a mérő utáni szakaszon (pl. szomszéd megcsapol, volt már rá precedens !), lyukas cső, stb. Ilyeneket mind ki kéne zárni !

Előzmény: jancsika35 (16418)
monyesz Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16442

"...a szolgáltatók manipulációja nem kizárt."

Szerintem te magadból indulsz ki, biztos minden nap lopsz a boltban ! :)

Most légy szíves terítsd ki a kártyáidat, ami alapján manipulációról írsz vagy hagyd abba, mert alaptalanul vádaskodni én is tudok.

Ezen kívül látom a mérőkhöz is nagyon értesz, gondolom többet szétszedtél már (nem kizárt hogy buherálás céljából, írom ezt minden bizonyíték nélkül... :) ) !

A :) helyett lehet másfajta smile-t kellett volna használnom.

Előzmény: Niklaus (16420)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.03 0 0 16441
Miből gondolod, hogy egyáltalán méri, illetve miért is kéne mérnie a hálózati (valószínűleg ez kombikazán) víz hőmérsékletét.
Előzmény: halaloszto (16439)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16440

Ilyen összetett rendszernél más a gyerek fekvése! :)

"Mar csak azt kell megtippelni, hogy mit csinal a kazan, ha a hidegvizbemeneten 40 fokos vizet kap..."

Ugyanazt, mintha 15 fokos lenne a bemeneti hőmérséklet, csak kisebb energiát kell felhasználnia a felfűtéséhez.

Előzmény: halaloszto (16439)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16439
Ertem en, csak poenkodni akartam de nem sikerult.

En ennel sokkal okosabbat fogok csinalni. Marmint szeretnek.
300l tartaly. Alul hocserelo, azon napkollektor.
Homero a felso 1/4-nel, es mondjuk az 1/3-nal.

Futes indul, ha a felso homero fazik, leall ha az alsonal is megvan a kivant hofok.

Ez a csalad szokasainak kiismerese jo tema! Pont azon gondolkoztam, hogy hogyan lehetne megtippelni, hogy elfogyott a melegviz, de mar ugysem kell ma, holnap meg sutni fog a nap akkor nem kell gazzal futeni. Persze az esetek tobbsegeben ott lesz alul a holnapi melegviz elore.

Mar csak azt kell megtippelni, hogy mit csinal a kazan, ha a hidegvizbemeneten 40 fokos vizet kap...

vajk
Előzmény: Fido Dido (16438)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16438

"Behuzza a vizet hogy megmerhesse. "

Ez nem egészen így van. Nem azért kezdi el keringetni, hogy ellenőrizze a hőfokát, hanem azért, higy felfűtse. Viszont ha ilyenkor a tárolt melegvíz még nem hűlt a kapcsolási érték alá, akkor rögtön le is áll a fűtése.  

Előzmény: halaloszto (16436)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16437

Ha külső hőmérő méri, akkor fölöslegesen fűt, amikor pl. alszotok, vagy nem vagytok otthon. Ha a kazán az életritmusotok szerint programozva állít elő HMV-t, akkor lényegesen takarékosabb. Ráadásul ha jóhirtelen kell sok melegvíz, akkor 1 gombnyomással felfűti aktív programon kívül is. 

"Behuzza a vizet hogy megmerhesse. "

Hihetetlen megterhelő az a 2mp-es szivattyúüzem! :)

"Az jo benne, hogy igy nem akkor futunk vizet, amikor pont fogytan van, hanem amikor raerunk, es igy sosincs fogytan..."

Lehet, hogy az én hibám, de fogalmam sincs, mit jelent ez a többszörösen összetett mondatod!

Előzmény: halaloszto (16436)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16436
Aha!

Tehat akkor megis van homero, csak a kazanban. Behuzza a vizet hogy megmerhesse. Vicces :-)

Az jo benne, hogy igy nem akkor futunk vizet, amikor pont fogytan van, hanem amikor raerunk, es igy sosincs fogytan...

vajk
Előzmény: Fido Dido (16435)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16435
Amikor a program aktiválja a HMV előállítást, akkor bekapcsol a keringető szivattyú. Ilyenkor a bemenő hőfokot is méri, tehát ha a tartály nem hűlt ki, akkor nem fűti fel, ha hidegebb a beállítottnál, akkor pedig felfűti a megfelelő értékre.
Előzmény: halaloszto (16426)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16434
Gondoltak hat! Erre. Nem en talaltam fel, olvastam, csak nem ertettem miert jo. Ahogy a kollega irta, retegtarolonak hivjak hivatalosan a megoldast.

vajk
Előzmény: Bulu1 (16433)
Bulu1 Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16433
Köszi. Azt hittem, hogy a kondenzációsokat úgy fejlesztették ki, hogy már gondoltak valamilyen megoldásra, ez pedig valami spéci dolog, közben meg csak így működik normálisan a jó drága kazán. :)
Előzmény: halaloszto (16432)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16432
Mert a kazan visszatero mindig hidegviz, igy a kondenzacio jol mukodik.

vajk
Előzmény: Bulu1 (16431)
Bulu1 Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16431
Ez miért is jó pontosan?
Előzmény: td cdx (16423)
Tisztul_A_Visztula Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16430
Akkor plusz köszönet a kínlódásért :-)
Előzmény: remote access (16414)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.02 0 0 16429
Ertem! Koszonom. Szoval azert kell a speci szivattyu, mert friss oxigendus viz megy rajta rendszeresen...

vajk
Előzmény: td cdx (16428)
td cdx Creative Commons License 2007.02.02