Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17145
Tenger eszem van mar megint ... ;-DDDDD
Előzmény: zsocc (17128)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17144

Csak ne lennék ennyire kurvaokos ... ;-DDDDDDDD

Előzmény: zsocc (17125)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17143
A kazán csere a legjobb megoldás túrbósra, de a legköltségesebb. Ill elszívóra is jó lenne, ha megmaradna. Szerintem egyszerűbb, ha a fűrdőszobában résnyire nyitvahagyod az ablakot. Ill egy co ill co2 érzéklelőt felszereltetsz 10eft-os nagyságrend.
Előzmény: zsocc (17141)
enginer Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17142
Elvileg nem okozhatna problémát, mert a gáztüzhelynél (konyha) is kötelező a szellőző megléte.
Előzmény: zsocc (17141)
zsocc Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17141
Most már teljesen világos a probléma, és értem mi volt a baj. Nálunk a kazán a fürdőszobában van ami elvileg nem egy légterű a konyhával, és amikor átadták a házat akkor még nem volt szagelszívó, valamint a fürdőn van légutánpotlást biztositó szellőző is ez biztos mert amikor megvettük kérdeztem mi az és azt mondták hogy ez azért van és nem turbós a cirkó.
Tény hogy hibáztam amikor a szagelszívó felrakásakor nem gondoltam erre.
A hosszú távú szabályos és egyben biztonságos megoldás akkor az lenne, hogy vagy leszerelem a szagelszívót, vagy lecserélem a kazánt turbósra?
td cdx Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17140
Nézd meg a 16428-as hozzászólást!
Nekem így van megépítve, és nagyon jól műxik szerintem.
Előzmény: krisztian98 (17132)
enginer Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17139
Kéményes készülékkel egy helyiségben tilos elhelyezni elszivó berendezést és ettől függetlenül megkövetelik a légutánpotlást biztositó szellőzőt is.
Abban sem lennék annyira biztos, hogy az a kazán amit egylégtérbe engedtek a konyhával az biztos, hogy nem turbós.
Előzmény: krisztian98 (17137)
td cdx Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17138
Nyílt égésterű tüzelőberendezést és páraelszívót egy légtérben felszerelni, üzemeltetni tilos! Ha szabályos akarnál lenni akkor már csak a gázkazán számára is biztosítani kellene levegőutánpótlást, hogy még sok-sok szülinapi bulit tarthassatok!
Előzmény: zsocc (17133)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17137
Szerintem ennyi válaszból már meg kellett volna érteni-e, hogy mi a helyzet, ha nem, akkor magára vessen. Rajzot csak nem fogok már csinálni, hogy egyértelmű legyen.
halaloszto Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17136
Ha a szagelszivo a padlasra pumpalja a levegot a lakasbol, a kazan meg a kemenybe, akkor osszehorpad a lakas nem? Ha a kazan nem tubos, akkor a kemenyen a fust csak azert megy ki, mert meleg, es a meleg felfele szall. Ennel az elszivod ventillatora erosebb. Igy a kemenyen friss levego jon be a lakasba. Plusz bent marad az osszes fust.

vajk
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17135

Na hogy egyértelmű legyen. Van egy zárt konyhád, amin nincs kinyitva az ablak. Mikor elindítod az elszívót, akkor a konyhából levegőt viszel ki. Ezért nyomáskülönbség alakul ki a kinti levegő és a benti levegő között. Ezért valahonnan megpróbál levegő bejöni. Zárt ablak itt nem jön be levegő. Kémény itt tud bejönni levegő. Mikor elindul a kazán, akkor az lenne a normális, hogy a kéményen menne kifele az égéstermék. De ez meghiúsúl, mert a páraelszívó és a kazán is vinné kifelé a helységből a levegőt. Ezért a kéményen nem kifelé az égéstermék, ezért kikapcsol a kazán, ha van rajta égéstermék visszaáramlás mérő (van mert a rajz ezt jelezte). A tanácsom mikor elindítod a páraelszívót nyissál meg egy ablakot bukóra. Ill ha műanyag nyílászárók vannak, akkor a kart ne fordísd teljesen le, mert ekkor nem zár be teljesen hagy egy kis húzatnak helyet. A 3-ik lehetőség beépítesz egy kis szellőzőt a falba, hogy kintről mindig tudjon friss levegő beáramolni.

Előzmény: zsocc (17133)
td cdx Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17134
A kazánod turbós (zárt égésterű), vagy sima kéményes? Ha nem turbós,nagy esély van arra hogy a szagelszívó visszaszívta a füstgázt a kazánon keresztül.
Ha turbós, akkor valami más volt vele.
zsocc Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17133
Most már kapizsgálom...
Nem nem turbós. Az mit jelent akkor nem volna ilyen baj?
Előzmény: MZ/Y (17129)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17132

Nagyon áll a topik ezért gondoltam, hogy feldobok egy témát. Hmw cirkuláció legyen.

Kinek milyen ötlete van arra, hogy a hmw církulációt hogyan lehet a leghatékonyabban megcsinálni. Itt van az egyik ötletem a lényeg, hogy napkollektoros rendszerben lenne. A visszatérő ágon a motor előtt van egy csőtermosztát. Ami a beállított vízhőfok fölöt lekapcsol. Erre szerintetek elég egy sima időzítős kapcsoló? A termosztát miatt nem menne reggeltől estig. Várom az ötleteket, hogy ki tud ettől jobbat kitalálni ill ésszerűbbet. Illetve ebben a kialakításban mi nem tetszik? A rajzom remélem mindenkit megmosolyogtat. A dióda szerű valami visszacsapó szelep lenne.

td cdx Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17131
Én a cirk. szivattyú indítását egy nyomógombbal és egy időrelével oldottam meg.
Előzmény: MZ/Y (17114)
td cdx Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17130
Meg áramszünet esetén se tolódik el a vezérlés!
Előzmény: Lacivill (17110)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17129
Nem. :o)
A kazánon keresztül szívja vissza. Úgy, mintha a kazánba alulról beledugnád a porszívót és bekapcsolnád.
Ami levegőt a szalgelszívó kiszív, azt valahonnan pótolni kell. Ha minden ajtó-ablak légmentesen zár, akkor a kénény felől tud szívni.
Gondolom, nem turbós a kazán?
zsocc Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17128
Akkor pedig tuti ez volt a probléma mert éjjel 1 ig marhapörköltet főztem, és ment a szagelszívő ami kürtős és a padlástérbe van kürtővel kivezetve....
Kb két hetes a szagelszívó, szóval tuti ez lesz mert amíg az nem volt soha nem volt baja a kazánnak.

De én ezt mégsem értem hát a szagelszívó a kajaszagot a lakásból kiszívja a padlásra ahonnan a szabadba távozik nem?
Namost a kazán pedig éget és az égésterméket kinyomja a kéményen keresztül a szabadba nem?

Akkor ezek ugyan abban az irányban küldik a szagot/égésterméket nem?
Akkor hogy szívhat vissza a a lkásba bármit a szagelszívó?
Előzmény: MZ/Y (17127)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17127
Arra gondolt a kolléga, hogy a szagelszívó visszaszívta az égésterméket és ezért tiltott le a kazán.
Ha a szagelszívó akkor ment, mikor a kazán leállt, akkor szinte biztos, hogy ez volt a baj.
Előzmény: zsocc (17125)
zsocc Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17126
Azért nem írtam eddig mert ma nagy családi banzáj volt nálunk(kislányom 1 éves) ezért egész nap nem voltam a gép előtt, és hát nem jött elő a kazán baja!
A hozzászólásaitokból azt veszem ki hogy ti tudtok valami összefüggést a szagelszívó és a kombi kazán működése közt!?
Erről írna valaki bővebbet?

Előre is köszönöm!

Üdv:
Zsocc
Előzmény: krisztian98 (17120)
zsocc Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17125
Sziasztok nagyon szépen köszönöm a sok segítséget, hál isten élünk és semmi bajunk!
Ami érdekes hogy tegnap este valóban ment a szagelszívó a konyhában ami majdnem egy légtérben van a kazánnal, mert amerikai konyhás a házunk....
Szóval kihuztam a konnektorból, vártamvisszadugtam bekapcsoltam tegnap éjjel és azóta semmi baja látszólag, de azóta a páraelszívó sem ment....
Szóval mintha összefüggés lenne a csak nem tudom mi.
Sajnos nincs meg a használatim mivel azóta nem csinálj aegyenlőre nem hívtam senki, ha mégegyszer előfordul akkor kihívok valaki szerelőt....
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17124
Szeretném kérdezni a Termomax Inka 24K tulajokat, hogy melegvíz vételkor a csap megnyitása után mennyi idő telik el a beállított hőfok eléréséig közvetlen a kazán alatt mérve, nem a csapnál. /fűtési időszakban illetve nyáron amikor nem kell váltani/ A dokumentumokból ez nem derül ki egyértelműen, lehet, hogy titkolják. Vagy hány liter víz folyik ki még eléri a beállított hőmérsékletet pl. 40 fokot, szintén a kazán közvetlen közelében. /fűtés illetve nyári időszakban/
Luigano Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17123

A Balaton mellet lakunk, de sikerült megoldani a cserét.

Azért volt 5 vezeték mert a termosztát áramellátását is igy oldották meg. 

Köszi üdv Luigano

Előzmény: krisztian98 (17039)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17122
Vagy már az egész háza felrobbant gáz szivárgás miatt. De tán csak nem. Remélem melegben vannak most már.
Teaway Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17121
Vagy lehet, hogy közben az áram is elment, így netje sincs...
Előzmény: krisztian98 (17120)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17120
Én az elszívókat kizártam, mivelt ki az, aki éjfél körül szagelszívózik, bár fene tudja. Szerintem mególdódott a problémájuk, különben már írtak volna, hogy ez + az a tanács se működött. A másik lehetőség, hogy megfagytak, de azért egy köszike jól eset volna.
Előzmény: Törölt nick (17118)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17119
Gondolok én konyha wc stb stb ...
Előzmény: Törölt nick (17118)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17118
Szagelszívó egylégtérben ? Működött ?
Előzmény: zsocc (17112)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17117

Sejtem mit jelent a jelölés: kazánból a füstgáz visszaáramlást jelez. 2 dolog jöhet szóba: odakint nagy a szél és a szél ez égésterméket visszafújja a házba. megoldás nyissál ki ablakot, hogy jobb legyen a kéményed húzatja. 2-ik hibás a kazán szondája, ezzel te nem tudsz mit kezdeni. Jó lenne, ha jeleznél, hogy mi a helyzet nálad.

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17116

Őket hívd fel: http://www.muszakidepo.hu/ elég sok demrad készülékkel foglakoznak. Hátha tudnak segíteni.

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17115

Szevasz! Örüljetek neki, hogy odakint nem -20C van. Amit tenni tudsz az, hogy a kazánnak előkeresed a gépkönyvét abban benne van, hogy mit jelent. Próbáld meg lefényképezni a jelet, hátha tudja valaki, hogy mit jelent. Ezeket próbáld ki:

1) Ha konektorba van dugva, akkor nem-e lett kihúzva és fordítva bedugva, mert fázis érzékeny is lehet.

2) Fűtővízköri víznyomás megvan-e? Ha nincs tölsd fel. Majd reset gomb megynyomás.

3) nincs-e eldugolva a füst-gáz csöved.

4) kapcsold ki-majd vissza, mert egyes hibákat csak be-ki kapcsolással lehet törölni, de amíg nincs elhárítva a hiba, addig nem tudsz mit tenni.

Most ennyi azt a kazánt nem ismerem. Ezek a dolgok miatt nem szabad olcsó kazánt venni, de nem is a legdrágábbat kell megvenni, de kinek mire futja. Mert a nagy kazángyártóknak minden termékének fent van a gépkönyve is a neten.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17114
Valaki itt a topikban mozgásérzékelővel kombinálta: akkor cirukulál, ha mozgás van a házban. Gondolom, ezen felül még lehet programozás is, hogy ne menjen állandóan.
Előzmény: Franky-01 (17102)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17113

Én úgy tudom,hogy legalább  6 méterenek kell lenni a szomszéd faltól. Nálunk 6.5 m.  Jobban örülnék, ha több lenne, de ez van. Egy diófa lombja eltakarja, de a növényzet sem lehet túl közel a csőhöz.  

Azért nem annyira komoly a dolog mert a szomszéd sem és én sem vagyok pereskedő típus. A klíma sem zavar csak megjegyeztem. Ha mégis probléma lesz ebből, elvezetem más felé. Kéménybe is bedughatnám, kicsit hosszabb lenne, de az is engedélyköteles és az időszakos ellenőrzés /nálunk május hó/ során kiderülne a szabálytalanság /engedélyeztetés, nyomáspróba, évenkénti ellenőrzés drágábban stb./.

Előzmény: Marcesz (17101)
zsocc Creative Commons License 2007.02.24 0 0 17112
Sziasztok!

Gyoesan kellene segítség! Van egy kémenyes Demrad Solaris cirkó, kb fél órája megállt és villog rajrta egy piros led a piktogramja úgy néz ki hogy egy kis téglalapból megy felfelé egyensen egy vastag nyíl! Fogalmam sincs mit jelent, de most se fűtés se melegvíz. Aki tud légysz segítsen.

Köszi
Zsocc
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17111
Látam már olyat, hogy 3 percig járatja a szívatyút, majd 15 perc szünet. Lehet programozni, hogy mikorstól pl:reggel 8-tól este 8-ig így ketyegjen ebben a ciklusban
Előzmény: Lacivill (17110)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17110

3-5000 ft között van digitális konektorba dugható.

Azért jó a heti, mert hétvégére más időpontokat tudsz beállitani.

Előzmény: Franky-01 (17105)
Droopy Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17109
Hat, vegulis eccerubb atprogramozni mint egy PLC-t... Aztan  menet kozben ugyis kiderul hogy lehet-e ritkitani a cirku-t, mert meg nem hult annyira vissza a csoben levo viz, satobbi...
Előzmény: Franky-01 (17108)
Franky-01 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17108
Van 1 olyanom de azt hiszem az negyedórás ciklusok vannak ! Végül is ez jónak tünik :)
Előzmény: Droopy (17107)
Droopy Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17107
A legeccerubb megoldas egy idokapcsolos konnektor az a gagyi tuskes ...es beallitod a legfobb vizhasznalati idopontok elottre. ha szerencsed van akkor tudsz venni suru-tuskeset ami 5 perces cirkulaciot tenne lehetove. nalunk pl 3 perc alatt megfordul annal sokkal tobb felesleges
Franky-01 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17106
igen azt szeretném, ha megnyitom a csapot ne kelljen várni a melegvizre. Ausztriába több helyen voltam ahol igy múködött :), de azt sem szertém hogy nostop menjen a szivattyu !
Előzmény: Teaway (17104)
Franky-01 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17105
tehát egy programozható konektorra gondolsz ?
Előzmény: Lacivill (17103)
Teaway Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17104
Arra gondolsz, hogy ha pl. kinyitod a melegvíz-csapot, akkor induljon a szivattyú? Szerintem ugyanúgy hideg folyna először.
Mindenképp már a csapnyitás előtt kéne vhogy elindulnia.
Lacivill Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17103

Szerintem ha akkor indulna el, amikor megnyitod a csapot akkor késő!

Én egy heti programmozású kapcsolóórát javasolnék.

Ismered saját vízvételi szokásaidat, és be tudod állitani mikor van szükség, hogy legyen meleg víz................

Franky-01 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17102

Hali ! Tanácsot szeretnék kérni hozzáértőtöl, amit előre is megköszönök !

Lassan a költözés előtt állok és az a kérdés, hogy a melegviz cirkulációs szivattyut mi inditja el ? Állítólag létezik valami áramlás érzékelő ami kapcsolhatná, de a szerelőm villanykapcsolóra akar rábeszélni ami nem tünik jó ötletnek, hisz nappal nem kapcsol villanyt az ember ? Ilyen áramlásérzékelő van egyáltalán ? és ha igen ez a jó megoldás ????

Marcesz Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17101

"Mos majd beszívja a klímái a füstöt."

Csak ezzel az a probléma, hogy a klíma beszerelése miatt legfeljebb polgári jogi úton támadhatnád (zajszint stb.), a füstgázcső szabálytalan kivezetése viszont "magasabb" kategória, csak bejelenti, és hátradől a karosszékében. Szerintem nézz utána a vonatkozó szabványok között, hogy lehet-e ilyet (ha van a közelben bélelhető kémény, tudtommal nem nagyon). Vagy ültess elé egy rakétatuját, hogy ne lássák...

Előzmény: TIHEMER (17097)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17100

Szevasz! Majd ha az inka-t veszed, akkor nézd meg a 16982 ott van egy kis módosítás, amit végre kell hajtani a középső képen. Van hozzá külön olyan kialakiítás, amivel lehet 2 körös radiátos + padlófűtéses kört is kialakítani. Anno valamikor a csomagban benne volt a külső hőmérsékleti szonda. ami egy sima 10kohm-s ntk ill ntc (most nem nézem meg már elfelejtettem) szonda, ami a boltba csak 500ft, de külön egy 10es. Azért javasolnám hozzá a külön a padlófűtéses csomagot, mert így a kazán egyből tudná, hogy hány fokos víz menjen a padlóba. Így gazdaságosabb lenne. Mert a padlófűtéses kör esetében elég lenne 40C-os előremenő vízel dolgoznia. A másik megoldás, ami nem biztos, hogy leggjobb, de a leggazdaságosabb, az , hogy a radiátórból visszatérő vízet a padlóba vezeted be. Mivel teljesen modulációs a szívattyú is így be tudsz állítani 30C-os hőmérsékletkülönbséget is pl:60-30C-os hőmérsékletpáros. Kombi részén meg 34KW, amivel igencsak bír melegvízet előállítani.

De ha már kész a rendszered, akkor szerintem nem fogod és ne is vadd meg hozzá a padlófűtéses csomagot. A beüzemelési dokumentumot el tudom neked küldeni, ezzel fogod tudni állítani az összes hőmérsékletet. pl: előremenő melegvíz hőmérsékleti görbe ill a hideg-meleg víz hőmérsékletkülönbségét.

Előzmény: TIHEMER (17099)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17099

Bocs ezt rosszul tudtam, nincs külöm pf  fűtésnek csatlakozási lehetőség, így a szokásos módon kell kialakítani a pf. és a radiátoros köröket.

Előzmény: TIHEMER (17098)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17098

krisztian98!

Szeretnék még egy dolgot kérdezni a Termomax Inka 24-es kombiról. Az tudom, hogy padlócsőnek és radiátornak is ki van alakítva a bekötési lehetőség, de azt nem tudom, hogy szükséges e keverőszelep a pf-nek. Jelenleg van, de ha nincs szükség rá kiiktatnám, hogy ne legyen + hibaforrás. Úgy is feltehetném a kérdést, hogy ha a radiátoroknak melegebb vizet szeretnék, akkor marad e a pf-nél a 40-50 fokos víz keverőszelep nélkül. 

TIHEMER Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17097

Köszi az infót. Lassan akkor kialakul. 70-es cső menne ki /3-4 m./ két könyökkel a keleti oldalfalon. Ez nem utcafort, viszont 6,5 m-re van a szomszéd hátsó fala, de ez még belefér, annál is inkább, mert ő sem szólt amikor 5 db. klímát szerelt fel. Mos majd beszívja a klímái a füstöt. Azért remélem nem lesz ilyen jellegű gond. A hideget meg feldugom a padlástérbe, így kevesebb csövet kell vennem és szerintem is jobb ha melegebb levegőt kap. Már minden le van beszélve, azért még a szervizest /későbbi karbantartót/ tájékoztatom, nehogy nagyon meglepődjön. A melegvíz még nincs teljesen kitalálva. Tudom, hogy az indirekt tároló lenne a legjobb megoldás, de nem biztos, hogy belefér a költségvetésbe. Én is erősen gondolkodom a villanybojler megoldáson. Sajnos ezzel mincs megoldva a sok ki-be kapcsolás, de remélem bírni fogja az INKA. Csak a szervizes jóváhagyása után fogok dönteni. Én 20-50 l-es bojlert gondoltam sorba kötni a kazánnal. Sokat nem használjuk, fürdésnél meg majdnem mindegy mer folyamatos a vívétel.

Előzmény: janijani (17087)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17096
Ha úgyis beleástad magad :o), nem tudod, miért mérik aranyárban az IsoTwin-t?
Előzmény: janijani (17094)
kelemenb Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17095

Isotwin F24e: 272650.- brutto.

http://www.cso-lavina.hu/show.php?mutat=tartalom/akcio.html

Mi is itt vettük meg, igaz C24e-t.

Előzmény: bb73 (17072)
janijani Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17094

Szia! Az atért túlzás hogy SD szakértő lennék, csak mivel ilyen kazánt sikerűlt vennem kicsit utánaolvasgattam a dolgoknak.

Én nem vettem külső hőmérséklet érzékelőt és nem is tudok róla jóformán semmit. Talán hívd fel valamelyik szervizüket.

Előzmény: krisztian98 (17092)
monyesz Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17093

Már itt többedíziglen tisztázva lett, hogy ez tévhit, miszerint csak padlófűtéses lakásba jó a kondenzációs technika.

Vedd meg az Inka-t, méretezd szépen a radiátorokat és kész !

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17092
Szia! Örülök, hogy van köztünk is egy SD szakértő. Több helyen is hallotam róla, hogy az SD-nek hiba van a külső hőmérséklet vezérlőjükkel. Erről te mit tudsz? Mert úgy 'hallotam', hogy ha be van kötve a külső hőmérséklet érzékelő, akkor a benti termosztátot nem figyeli. Nehéz elhinnem, mde remélem, hogy te erre fogsz tudni válaszolni, hogy ott hogy is működik. Aki inkát vesz nézze meg, hogy hova kell rakni műanyag kötegelőt. 2 napja raktam fel a fórumra.
Előzmény: janijani (17087)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17091

kombi hártrányai:

1) Minden egyes melegvízcsap megnyitáskor bekapcsol. Ez nem használ az elektromos részének (szívattyú, ventilátor relék) és a hőcserélőnek se kedvez a gyakori fel ill lehülés miatt. Idő előtti tönkremenetel. Gondolj a lámpa kapcsolókra ugyan az a helyzet. Sok be-ki kapcsolás öli őket meg, nem az idő.

2) nem megfelelő melegvízkomfort: nehéz belőni a kívánt melegvíz hőmérsékletet. Csak akkor lesz melegvízed, ha meg is nyitod a melegvíz csapot, ha csordogál, akkor nem. Nem lesz HMW cirkuláció sem, ami jó dolog. Zuhanyzásnál, ha valaki megnyitja a melegvízcsapot, az kellemetlen stb.

Előnye: Kis helyet foglal.

Szerintem: A mi kazánunk a padlótól 170cm magasan van, így nem vesz el hasznos teret a lakótérből, mert alatta van a mosógép. Ill vannak olyan indirekt tárolók, amik falra szerelhetők itt olyan 80-100 literes körül keresgéljél.

A kis pl 4literes tárolóval csak a gyakori ki-be kapcsolgatást küszöbölik ki, a több komfortod elveszik.

Előzmény: bb73 (17089)
köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17090

Ha nincs indirekt tárolód, akkor addig a fűtés nem működik míg melegvízfogyasztásod van. Vagy ez - vagy az.

A kazán adatlapján megtalálod, hogy mennyi melegvizet tud előállítani percenként, a dT értéket is nézd mert télen lehet, hogy csak 10 C a bejövő víz hőmérséklete. Ami még probléma lehet, hogy zuhanyzás közben valaki megnyitja a konyhai meleg víz csapját akkor először kap egy kis hideget a nyakába utána pedig forrót.

A kazánoknál még fontos lehet, hogy Bitermikus vagy lemezes a hőcserélője, mivel a bitermikust csak néhányszor lehet savazni.

köD

Előzmény: bb73 (17089)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17089
Igyekszem.
Annyit tudok jelenleg, hogy a nappali/konyha, közlekedők, fürdő padlófűtéses+ raiátoros lesz, míg a hálóhelységek radiátorosak. A radiátorok dunaferr lux n típusúak lesznek.
Mit kell néznem?

Továbbra is kérdezném, hogy mi van akkor, ha olyan kazánt veszek, aminek nincs HMV tartálya és nem veszek indirekt tárolót sem, akkor mi lesz a gond? Később lesz melegvíz, több energia megy el? Mi van ha kis HMV -set veszek (4l - SD thermo, vagy 20l - vaill. aquaplus)

Köszi a segítséget!

Előzmény: köD (17085)
köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17088

Még 05 nyarán vettem. Több mint egy éve kifogástalanul működik. Nem hiszem, hogy a két szememért kicserélnék.

köD

Előzmény: krisztian98 (17086)
janijani Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17087

Én az SD rendszerét ismerem jobban, mert ilyet vettem.

Itt megnézheted a füstgázelvezetéshez a tervezési segédlet-et. Gondolom hasonló szabályok érvényesek a Termomax Inka 24-es esetében is.

Nem látok semmi szabálytalant benne, ha a padlásról szivatod a levegőt. Annyit olvastam valahol, hogy a ház ellentétes két oldalán ne vezessük ki a légbeszívó ill a füstcsövet, mert szélben a légnyomáskülönbség zavart okozhat. Szerintem a ház déli oldalán érdemes kivezetni mert nálunk északról fújhatnak nagyobb viharok. A füstcsövet ha az utcafronton vezeted ki, építési engedélyköteles. A beüzemeléskor nem kérik az építési engedélyt, de ha van egy rosszakaród és feljelent, gond lehet.

Ha falon vezeted ki, érdemes venni egy vidiás koronafúrót (kb 3500 Ft volt nekem a 80 mm-es)és gyönyörűen ki lehet vele fúrni, még a vakolat sem pattan le. Neked 70 mm-es kell, mert a kazánodnhoz 70 mm-es cső van.

Előzmény: TIHEMER (17056)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17086
Mert már megvetted? 3 napig bármit vissza lehet vinni, még akkor is, ha azt mondod, hogy nem tetszik. Vissza kell, hogy vegyék.
Előzmény: köD (17084)
köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17085

A kőfal csak a tömege miatt előny. A u (k) értéke 2 fölött van sajnos.

bb73 kollégának: Arra azért figyelj, hogy a hőigényt ne a terület alapján számolják, illetve a kazán és a radiátorok+padlófűtés hőleadó képessége arányba maradjanak.

köD

Előzmény: MZ/Y (17083)
köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17084

Te nyertél, ha akkor valaki a figyelmembe ajánlja, lehet, hogy ilyet veszek.

köD

Előzmény: krisztian98 (17081)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17083
De a kollégának nem 60 cm-es kőfala lesz. :o)
Tartom, hogy általában elég a 12 kW is, de azért nem árt, ha van több tartaléknak. Nálam együtt megy a padló a radiátorral, ha levettem a teljesítményt 11 kW-ra, igencsak lassan bírt emelkedni a fűtővíz hőmérséklete. A kollégánál meg (mint nálam is tavaly) állandó program lesz a szellőztetés az első télen.
Előzmény: köD (17082)
köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17082

A szellőzéssel nem lehet gond a levegő nagyságrendekkel kevesebb hőenergiát képes tárolni mint a 60 cm kőfalam. Inkább a felfűtés, nekem majdnem egy napig tartott 4C-ról 22-re. Ez 2005 dec-ben volt, innen visszaemlékezve eléggé minusz volt a külső hőmérséklet akkoriban.

A hőigényt annó Winwattal számoltam -18 C-ra. Eddig nem bántam meg a dolgot.

köD

Előzmény: MZ/Y (17080)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17081
TERMOMAX inka 24KW-os hmw-re 35kw-os KONDENZÁCIÓS kazán 280e. Erre varjál gombot, nem az 500eft-os kategórira. Nekünk ilyen van.
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17080
Az esetek 95%-ában elég lenne az is, de egy -10 fokban történő szellőztetés után esetleg lassan fűtene fel.
Előzmény: bb73 (17077)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17079
Generálban csinálják, még nem beszéltem azzal, aki a gépészetet (radiátorok mérete, helye) tervezi meg. A hőigényt így nem igazán tudom Neked megmondani. Magáról a házról pár hozzászólással korábban írtam.
köszi!
Előzmény: köD (17078)
köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17078

Mennyi a házad hőigénye? Nekem 100m2-re elég a 7kW és ez egy régi építésű ház 7cm EPS-sel. A tároló elfér a kazán alá 41*42 cm az alapterülete.

köD

Előzmény: bb73 (17077)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17077
Köszi, de a Renova mini szerintem kicsi (11,5kW) + nem akarok indirekt tárolót helyhiány miatt.
Előzmény: köD (17075)
balogati Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17076

Sziasztok!

Van valakinek Kermi Therm X2 típusú radiátora? Vagy hallottatok róla? Ár, merbizhatóság, gyártó, VÉLEMÉNY? A Plan Rt honlapján láttam és elég szimpatikus tulajdonságokkal bír.

Erre gondoltam: http://www.plan.hu/index.php?mid=94&lang=hu&p=1

köD Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17075

Hi!

Esetleg egy SD Renova Mini + Indirekt tároló. Szerintem a kazán és a tároló max 250eFt lehet. A kazán 3kW-ig modulálható, beépített külső időjárás követő stb.

Ehhez képest a kondenzációs kazán (kb 500 eFt) több mint 10 év alatt térül meg, ha évi 1500 m3 (100 Ft/m3 ) gázzal számolok és a fórumon korábban elhangzott 13% hatásfok különbséget veszem figyelembe.

köD 

Előzmény: bb73 (17062)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17074
A kazánhoz kellene nekem egy HMV tartály is. Ezért volt az egyik célzott az isotwin. A H-mod -osokban van egy 4l -es tartály(ka), ami esetleg jó lehet valamire.(?) A kondenzációsoknál gondolom semmi ilyen nincs.

Indirekt tárolót nem szeretnénk, helyhiány miatt. Ebben az esetben mit javasoltok? Problémás a HMV nélküli kazán?
Előzmény: MZ/Y (17073)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17073
SD Ecosy F 28 E AS kondenzációs gázkazán, SD Thema Condens F18/24 kondenzációs kombi gázkazán, mindkettő ~350 e, mint az SD IsoTwin.
Na? :o)

Tényleg nem értem, miért ilyen drága az IsoTwin. Az biztos, hogy nem az a 40 l-es tartály került 100e-be.
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17072
kondenzációs: az 500-nál kezdődik (nem elérhető számomra)
amúgy azt mondták, hogy egy ekkor házhoz, főleg, hogy falfűtés sincs, felesleges a kondenzációs kazán...
Előzmény: monyesz (17071)
monyesz Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17071

Szerintem ruházz be egy kondenzációs kazánra.

Drágább, de keveset fogyaszt majd.

A Westen helyett a Baxi-t mondanám.

bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17070
A Te IsoTwinedben van egy HMV tartály (42l)
Előzmény: MZ/Y (17068)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17069
Microfast=4l
Előzmény: bb73 (17067)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17068
A ház méreteihez a THEMAFAST F 25 E-H-mod bőven elég és brutálisan le tudja venni magát - az én IsoTwin-em ~11 kW-ig (itt kevesebbet írnak ugyan). És olcsóbb 100 e ft-tal...
Ha valaki ki tudja hámozni, mivel tud többet az IsoTwin, leírhatná. Én semmi lényegeset nem látok - akkor mi a bánatért olyan drága???

Amúgy mi a kb. 340 e-s listaár helyett 265 e-ért kaptuk meg a kazánt. Bő 20 % kedvezmény, Pesten biztos találsz hasonlót. Itt, Debrecenben, volt, ahol 5 % kedvezményt akartak adni, csak most, csak neked... :o) Messze ez a bolt volt a legolcsóbb.
Előzmény: bb73 (17067)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17067
Megtaláltam! ;)
- ISOFAST F 35 E-H-mod , Microfast tartállyal vagy
- THEMAFAST F 25 E-H-mod , Microfast tartállyal

Mekkora lehet vajon ez a Microfast tartály? Igazából nem szívesen vennék egy indirekt tárolót - nem nagyon terveztünk rá helyet...
pl. az isofast ~400e Ft, kb, mint az aqua plus. Melyik éri meg jobban?

Debrecen: nem, Pest környékén építkezünk, de jó ajánlatért bármennyit utazok! ;)

Ezt írtad: "Engem baromira zavar, hogy ahányszor elindul a fűtés, valakinek garantáltan meleg víz kell a házban." Ilyenkor mi történik? Ha van egy kombi HMV tartályod, akkor kiszolgálja az igényt vagy nem? (Erősen laikus vagyok a témában)

köszi

Előzmény: MZ/Y (17065)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17066
Kombihoz utólag is lehet külső HMV tárolót tenni. Elég sok vezérli is alapból.
Előzmény: MZ/Y (17065)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17065
A Te házad is elég kicsi* és jól szigetelt ahhoz, hogy az IsoTwin 24 kW-os kazán modulálva is túl nagy legyen hozzá - főleg, ha külön-külön is mehet a padló és a radiátor.
H-mod: ha megnézed a fali készülékeket az SD honlapján, 2-nél oda lesz írva, hogy H-mod. Sokkal nagyobb a modulációs tartománya, mint az IsoTwin-nek és az ára se sokkal több, ha jól emlékszem. Ha debreceni vagy (miért lennél? :o)), akkor tudok címet mondani, ahol elég jó kedvezménnyel adták 2 éve az SD-t.
De nézd meg a kondenzációst is, SD-nél (is?) van olcsón - nem jöttem rá, az én IsoTwin-em mivel tud többet.
Ja, ha lehet, ne kombit vegyél, hanem indirekt tárolóst. Én 2 éve nagyon nem akartam olyat - ha most vennék, biztos, hogy olyan lenne. Engem baromira zavar, hogy ahányszor elindul a fűtés, valakinek garantáltan meleg víz kell a házban.

*Nem úgy kicsi. :o) Teljesen normális méret, a kazán nagy hozzá.
Előzmény: bb73 (17064)
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17064
jó nagy radiátorok: miért? (nagynak vagy kicsinek találod a kazánt?)
H-mod: ez pontosan melyik kazánt jelenti?
köszi!
Előzmény: MZ/Y (17063)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17063
Én csak annyit tudok tanácsolni, hogy ha 24 kW-osat veszel, akkor jó nagy radiátorok legyenek.
SD-nél esetleg megnézheted a H-Mod kazánt is.
bb73 Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17062
sziasztok!

Építkezünk. A ház 108m2 nettó alapterületű, 1 szintes, PTH30NF+10cm dryvit. Padló és radiátorfütés lesz. 4 emberre tervezzük (2+2) Kazánt szeretnék választani (már írtam korábban, de akkor még nem nagyon volt konkrét elképzelésem, most van).

A következőket néztem ki:
- Saunier Duval ISOTWIN F 24 E-A (42l)
- Vaillant VUI 282-7 Aqua Plus (20l)
- Junkers Euro? (24kW, feltéve hogy van belőle melegvíztárolós)
- Westen: ez mennyire megbízható márka? (pl. Westen 240Fi 60l IPX5)

Van javaslatotok, véleményetek, tapasztalatotok a fenti kazánokkal kapcsolatban? (Esetleg más márka, típus?)

köszi
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17061
A kolléga azt írta, hogy alul-felül szelep.
Bár az, hogy az egész vizet leeresztik, elbizonytalanít. De ebben meg nem hiszek, egy egész háznyi melegvizet kiengedni, hihetetlennek tűnik.
Előzmény: sjohn (17059)
savafan Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17060
Nálam is annyit mondott a fószer, hogy leengedik a teljes vizet és csak utána kezdhetünk. Nekem még ilyen lefagyasztásról nem mesélt. Majd kiderül:)))
Előzmény: sjohn (17059)
sjohn Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17059
Nem egyszerű cserélni ,mert csak felül van szelep , alul nincs.
Amikor nálunk cserélték akkor leállították a házhoz tartozó szivattyúkat , és a radiátor vezetékeit szénsavas pofákkal lefagyasztották , hogy ne follyon a víz.
Előzmény: MZ/Y (17057)
savafan Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17058

Köszi!

Bár így is kaptam reggel 8-tól délután 3-ig határidőt a munkálatokhoz. Nem tudom még, hogy lesz kész (radiátorok leszerelése, kiiktatása, csövek elterelése, új radiátorok visszarakása) de megpróbáljuk. Azt mondta, hogy fűtésszezonban ennyi időt adhat, többet nem:((

Előzmény: MZ/Y (17057)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17057
Akkor olyan, mint amit Sjohn írt. Így legalább cserélni is egyszerűbb. (Ha nem ilyen lenne, fűtésszezonban nem is engednék cserélni.)
A gondodra: tértivevényes levél a nagyembernek.
Előzmény: savafan (17055)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17056

Sziasztok!

Janijani, tényleg szabályos, ha egy Termomax Inka 24-es a padlástérből szívja a levegőt és az oldalfalon nyoja ki a füstgázt?

Vagy inkább vezessek két 70-es csövet párhuzamosan az oldalon ki?

Ha az oldalfalon vezetném ki, létezik olyan egyesítő amely a oldalfalnál van beépítve, hogy ne keljen két lukat fúrni?

savafan Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17055

Valamennyire így van. Egy cső jön be a plafonból és egy megy ki alul. DE!. A radiátorba bemenő cső a szelep elött le van vezetve a radiátorból kijövő csőbe, a kijövő szelep után. Tehát olyan mintha én ha elzárom a radiátort akkor is megy a víz a radiátor elött.

Megpróbálok utánajárni de nem egyszerű és az idő szorít:(( Nem szeretném akkor leszerelni amikor már ki van festve, tapétázva.

Más. A Xhenia márkanevű radiátorokról van valamilyen véleményetek?

Előzmény: halaloszto (17047)
janijani Creative Commons License 2007.02.23 0 0 17054

Én több napig mértem, nekem a SD Ecosy F 28-as 1 m3 gáz elégetésével több mint 1 liter vizet kondenzál.

Az előremenő fűtővíz max 46, a visszatérő nem tudom hány fokos.

A gázfogyasztás 25 liter/perc (15 kW) amíg nem modulál és kb 12 m hosszú csövön megy ki a füstgáz. A kazánnál kb 40-50 fokos, a másik vége kb 20 fokos, keresztül van vezetve a műhelyemen. Így a szabadba kilépő füstgáz kb 20 fokos és hidegben látszik hogy még mindíg van páratartalma. A füstcső 80-as átlátszó műanyagcső és végig látszik benne ahogy lecsapódik a pára és folyik vissza a kazánba.

Előzmény: td cdx (17053)
td cdx Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17053
Sziasztok!
A múltkor szó volt a kondenzációs kazánok "vízhozamáról" és mivel volt egy kis szabadidőm, méricskéltem egy kicsit.
Termomax Condens 24K kazán: 1 m3 gáz elégetésével 0.75 liter kondenzvíz keletkezett. A kazán álló helyzetből indult, 20 cfok körüli volt a víz hőmérséklete, és mire az 1 m3 gázt elégette az előremenő fűtővíz 43, a visszatérő 27 fokos volt.
A kazán indulás után rövid idő alatt fokozatosan elérte a max. terhelést (47liter/perc gázfogyasztás)
sjohn Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17052
Tuti. A dolog szerintem nem korfüggő ,mert itt nálunk a kerületben annak idején 3 cég építette a panelokat , és csak azokban van így csinálva amelyiket a 31-es építette.
Előzmény: halaloszto (17051)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17051
Es tuti soros? Nem ket cso jon a plafonbol?

Csak azert kerdezem, mert nem hittem volna, hogy epitettek sorosat bypass-al valaha.

vajk
Előzmény: sjohn (17050)
sjohn Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17050
Anyám lakását '83 -ban építették és ott van.
Előzmény: halaloszto (17049)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17049
Ja, ha az elmult par evben szereltek volna ra. De az akkora esemeny az ember eleteben, hogy a kerdezo tuti emlitette volna.

vajk
Előzmény: sjohn (17048)
sjohn Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17048
Attól , mert soros még lehet rajta elzáró , maximum az elzáró előtt van egy átkötés , ha netán a lakó elzárja még a kerülőn a víz továbbmegy.
Előzmény: halaloszto (17047)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17047
Ez is azt bizonyitja, hogy soros rendszer. Nincs elzarod sem ugye? Plafonbol jon a cso, be a radiatorba, alul ki a radiatorbol.

Ezt a rendszert tenyleg megboritja ha masmilyen radiatort teszel fel. Gondolj bele, nem merik a lakasod homersekletet. Tudjak hogy mekkora radiatorod van, abba milyen meleg viz kell, hogy az adott kulso homerseklet mellett jo legyen.

Csak ki lehet kutatni mi a tipusa/teljesitmenye annak a radiatornak. Pl ismeros akinel mar ki van cserelve? Amire csereltek, annak a teljesitmenye tuti ismert, vagy megtudhato.

vajk
Előzmény: savafan (17046)
savafan Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17046

Az öcsém ugyanazon a lakótelepen a 7. emeleten 6 tagú radátorral rendelkezik. A lakásom a földszinten van és 12 tagú. Ugyanaz a tipus.

Minden más helységben (ugyanaz a mérete és elrendezése a két lakásnak) is fele akkora a méret a 7. emeleten.

Előzmény: halaloszto (17045)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17045
Az a baj, hogy joesellyel soros a rendszere. Ott minden meg van meretezve gyarilag. Ha attol eltersz, szar lesz az egesz.

Pl Bekasmegyeren a panel ugy nez ki, hogy felulrol lefele a 10 emeleten sorba van kotve minden. A 10-ediken 3 tag van, mert ott forro a viz, a 8-adikon mar 4 tag, mert ott hidegebb, az elson mar vagy 8, mert mire odaer mar egesz hideg. A szelso lakas szelso szobajaban aranyosan tobb tag van, stb.

Ha barki mas teljesitmenyut tesz fel, vagy megfagy, vagy tulfut. Utobbi esetben ra fogja nyitni az ablakot, es az alatta levoknek mar csak hidegviz jut.

vajk
Előzmény: monyesz (17044)
monyesz Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17044

Esetleg a jelenlegitől függetlenül, nem lehetne esetleg mérezetni ?

Vagy méretezze a közös képviselő ? :))

Előzmény: halaloszto (17043)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17043
Kozos kepviselotol tanuk elott, mginkabb tertivevenyes levelben megkerdezni, hogy xy tipusu radiator felszerelheto-e. Ha valaszol, akkor keszen vagy. Ha nem, akkor is.

vajk
Előzmény: savafan (17041)
monyesz Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17042

A probléma az, hogy valakinél a fogyasztásban nem jön vissza a melegebb időjárás !

Ők gyanítják hogy xar gázt kapnak, ezért olyan magas a fogyasztásuk.

Előzmény: 0660_Rúl_Ez (17037)
savafan Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17041

Azt mondta nem emlékszik melyik lakásról van szó és nem hajlandó kimozdulni:(( Rendes, mi? Azt mondta, ha ők csinálják a cserét akkor tudja, hogy milyen kell. Ha nem velük akkor a víszerelőnek tudnia kell.

Annyit mondott még, hogy mielött beszerelem, szóljak neki, hogy megnézze, betehető-e. Miután elköltöttem egy rakás pénzt.

Jó ember, mi?:(((

Előzmény: Teaway (17040)
Teaway Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17040
"A háztömb vizes "atyaúristene" azt mondta, hogy csak kb 10%-al nagyobb hőleadóképességű radiátorra cserélhetem le.

Az lenne a kérdésem, hogy miként tudom megállapítani, hogy jelenleg mekkora van?"

Ő biztos tudja, hogy milyen a mostani. Ha mégsem, akkor a 10%-ról sincs fogalma.
Előzmény: savafan (17035)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17039
5 db vezeték esetében nem merek semmit se mondani, mert nem látom és ha baj lesz nehogy én legyek a bűnös.. Szóval szerintem kérjetek meg egy hozzáértőt. Ha Debreceniek vagytok, akkor meg tudom nézni. 
Előzmény: Luigano (17038)
Luigano Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17038

A termosztáttól 5 db vezeték megy a kazánházhoz, mert régen hagyományos kazán volt puffer tartállyal és 3 járatú motoros szeleppel a padlófűtéshez.

Ezért kérdeztem, hogy úgy legyen mint volt, vagy van esetleg jobb megoldás.

Előzmény: krisztian98 (17036)
0660_Rúl_Ez Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17037

Gázfogyasztás. tegyünk rendbe pár dolgot.

Az idei tél 3-4 fokkal melegebb az átlagosnál, a tavalyi 3-4-fokkal hidegebb volt.

Ez 6-8 fok, így jöhet ki 30-40% különbség tavalyhoz képest. (1fok=5%)

A gáz minősége +-2%-ot okozhat. (a gáz ára 98-102 Ft/m3) ezt lehet, hogy nem tudják korrigálni rendesen...

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17036
Siemens rev 23-as. Szerintem a legjobb választás. Ugyan úgy kell bekötni (ha a régiben csak 2 szál vezeték volt). 2 szál vezeték. Csak arra kell figyelni, hogy a 3-ból a 2db megfelelőbe kösd, mert az egyik a hűtést csinálja.
Előzmény: Luigano (17034)
savafan Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17035

Sziasztok!

Lenne egy szakmai kérdésem. Egy lakótelepi panel lakásrólvan szó. És le szeretném cserélni a radiátorokat. A háztömb vizes "atyaúristene" azt mondta, hogy csak kb 10%-al nagyobb hőleadóképességű radiátorra cserélhetem le.

Az lenne a kérdésem, hogy miként tudom megállapítani, hogy jelenleg mekkora van?

Egyébként a sok helyen használatos bordó színű tagolt radiátor van. Nem buherált meg az eredeti építésű.

Előre is köszi a segítséget!

Luigano Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17034

Segítséget szeretnék kérni.

A fűtésünknél a termosztát kapcsolta a 230 V-ot a konektorban, amibe volt csatlakoztatva a Termo öv 25 kazán és a keringető szivattyu.

A termosztát meghibásodása miatt vettünk egy Siemens REV23-at.

Ennek a beüzemeléséhez kérnék tanácsot, hogy ugyanúgy ahogy volt, vagy más módon kellene-e bekötni.

Köszönettel: Luigano

monyesz Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17033

Netto 115 m2, 2.8m belmagasság, két szint, félig alápincézve.

1.1-es ablakok. 40 éve épült ház, úgyhogy a födémek szigetelése ennek megfelelő (azaz durván semmi), a padlásfödém az pár centi salak és 10 centi kőzetgyapot szigetelést kapott. A falazat az B29-es tégla és 8 centi Baumit Open eps-es hőszigetelés.

A kazán az egy SD KLO20-as. Melegvíz egy hőtárolós Quadriga 110 literesből.

Írtam hogy a tavaly februári fogyasztás valami 380 m3 volt.

Előzmény: frekivalto (17029)
monyesz Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17032

Tényleg genya dolog amit csinálnak...

Spec az én gépem nem használja a host fájl-t, kénytelen vagyok ie-t használni, mert ezt kell a cégnél, meg még ilyen adblock-ot sem telepítgethetek csak úgy fel.

Az activex vezérlők használatát kell finomhangolni és akkor nem olyan kellemetlen a dolog.

Előzmény: sjohn (17022)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.22 0 0 17031
Ja..... :o)
Előzmény: monyesz (17028)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17030

OFF.

Koszi az infokat, nekem is bevalt.

ON.

tisztelettel: frekivalto

Előzmény: sjohn (17020)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17029

Mekkora "házikód" van?

Milyen az előző gázfogyasztásod?

Nekem is ilyen falam van + szigetelésem.

Tisztelettel: frekivalto

Előzmény: monyesz (17028)
monyesz Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17028
Nekem  is 30-as falam van, csak rajta még 8 cm eps ! :)
Előzmény: MZ/Y (17001)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17027

Ezt úgy csinálták meg, hogy az első tárolót a nappal fűtik, a másodikat + a kazánnal. Meglévő rendszernél ált tároló és utánna a fűtőkészülék, ami lehet átfolyós vízmelegítők (problémás mert ha nem láng modulációs, akkor forro vízed lesz) és villanybojler is.

Ezekben az esetekben azt érjük el, hogy nem a 12C-os vízet kell felmelegíteni 60C-ra, hanem már előmelegített vízzel dolgozik.

Ja na felejtkezünk el a HMW cirkulációról sem nagyon jó dolog.

Gondolkoztam azon én is, hogy házilag rakok össze indirekt tárolót, de sajnos nálunk a lenti fürdőszobában lesz és muterom kivágna vele. Egy nagyobb tárolónál meglehet, hogy érdemes vele foglalkozni. Nem tudom. Mindenkire rá bízom. Nem tudom, hogy nezte-e valaki, hogy mekkora a csőkígyó felülete nem kevés főleg házila kivitelezni.

Előzmény: TIHEMER (17026)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17026
Ez engem is érdekelne. És még fűteni is lehetne időnként, hogy mindíg meglegyen a kívánt hőmérséklet.
Előzmény: templar53 (17019)
templar53 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17025

Köszönöm. De szerinted jó a megoldás vagy barkácsolás ami visszaüthet.

Kicsit félek a nem "gyári" megoldástól. Lehet persze az a hozzá nem értésem miatt aggódok.

Előzmény: krisztian98 (17024)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17024
Sokan csinálták a napenergiás topikban tudsz róla olvasni. Az aljába be kell rakni egy hőcserélőt, amiről mostképet nem keresek a lényeg, hogy párhuzamosan van a 2db cső és spirál alakban be lehet csavarni. A másik megoldás az, hogy egy külső hőcserélővel leválasztod a kazánról és így kell meg 1 szívattyú.
Előzmény: templar53 (17019)
nhw Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17023
Használj firefoxot, www.getfirefox.com :) le lehet tölteni egy adblock nevű 70kb-s progit hozzá, jobb gomb a reklámon és a reklámot tartalmazó rész egy életre üres keret lesz, kb 30 mp volt az origo és az index teljes reklámmentesítése :)
sjohn Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17022
Na mégegyszer:
windows\system32\drivers\etc\hosts.
Előzmény: sjohn (17021)
sjohn Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17021
A szemét kiszedi a per jeleket.
windowssystem32driversetchosts.
Előzmény: sjohn (17020)
sjohn Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17020
Egy másik topicból a javítás./nekem bevált/Írd be a windowssystem32driversetchosts fájlba:

127.0.0.1 ad.adverticum.net
127.0.0.1 img.adverticum.net
127.0.0.1 ads1.adverticum.net
127.0.0.1 ads2.adverticum.net
127.0.0.1 ads3.adverticum.net
127.0.0.1 www.keymedia.hu
127.0.0.1 hu.search.etargetnet.com
Előzmény: krisztian98 (17016)
templar53 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17019

Laikusként szeretném megkérdezni a hozzáértőket.

Hallottatok már olyat, hogy egy hőközpont egy kondenzációs kazánból ( mondjuk Termomax Inka 24) és egy Hajdú elektromos bojlerből all, ahol a bojlert a gázkazán füti fel.

Ez a hőközpont akár 100 e ft-al is olcsóbb mint ha igazi hőtároló van hozzá kapcsolva. És a Hajdú bojlernek állitólag nagyon jó a szigetelése.

Mit tudtok erről és mi a nem "laikus" vélemény?

smith Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17018
A megoldás a te kezedben van. Ha kifizette a cég a reklámot, akkor azt aligha fogják levenni. Persze nem muszáj tűrni.
Előzmény: krisztian98 (17015)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17017
Ha a moderatoroknak akarsz irni, akkor miert nem irsz a moderacio topikba?

vajk
Előzmény: krisztian98 (17016)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17016
Kedves MODERÁTOROK ha ezt olvassátok, akkor találjatok ki valamit? Ezt a freestart.hu-t tüntessétek el valahogy. Vagy ezt szándékosan csináljátok? Mert így nem lehet olvasni. Meglehet, hogy keresünk egy másik topikot. Jó lenne, ha a MODERÁTOROK erre adnának választ. Illetve meddig lesz ez még itt látható? De tényleg nagyon gáz. Ezért tuti, hogy Moderálni fognak.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17015
Kedves MODERÁTOROK ha ezt olvassátok, akkor találjatok ki valamit? Ezt a freestart.hu-t tüntessétek el valahogy. Vagy ezt szándékosan csináljátok? Mert így nem lehet olvasni. Meglehet, hogy keresünk egy másik topikot. Jó lenne, ha a MODERÁTOROK erre adnának választ. Illetve meddig lesz ez még itt látható?
xcross Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17014
Tavaly volt az első "egész" telünk de 2004 dec -től is már fűtöttem a házat igaz csak 17 fokon.Erre nem is gondoltam hogy ennyit számíthat.
Magam is csodálkozom az idei fogyasztásomon, januárban már azon agyaltam,hogy ha a tavaly téli fogyasztás ismétlődik akkor februárra 60 ezer lesz a gázszámlám... Ez egy kicsit "gáz" lenne :) Majd jövőre :((

Lehet hogy errefelé melegebb van (Pécs környéke) Keletre Mo-ra általában pár fokkal hidegebbet mond a meteorológia.

Én Opera -t használok és soha nem is láttam alul reklámot...
smith Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17013
Én is csak kapkodom a fejem a forumszerte elharapódzott any@zásokra. Miről beszélünk?
:-P
Előzmény: Csavarhúzós (17011)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17012
off
Eddig nem volt rá szükség, máshol nem szivattak. Úgy látszik, az index nagyon elkurvult... Pedig nem így indult...
on
Előzmény: Csavarhúzós (17011)
Csavarhúzós Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17011
Bizony meg, mert nekem fent van, és nem is értem, miről beszéltek :-)
Előzmény: smith (17009)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17010
off
Így nem megy, úgyhogy ez és ott van magyar nyelvű verzió is.
Adblock-ban hirtelen nem találtam, hogy is kell, ezzel rögtön ment.
on
Előzmény: MZ/Y (17008)
smith Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17009
Tegyél fel hozzá Adblock-ot, megoldja.
Előzmény: MZ/Y (17002)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17008
off
Ha ezt telepítitek, meg lehet szabadulni ettől a sz.rtól.
Azért kiváncsi lennék, hogy ezt a f..es...t hogy gondolta??? Szerintük ezzel szereztek több felhasználót? Az biztos, hogy ezek után én az életben nem keresem őket...
on
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17007
Ha holnap reggel még itt találom, lépek. Nehéz lesz itthagyni az engem érdeklő topikokat, de ez így nekem nagyon nem korrekt...
Előzmény: Fido Dido (17003)
cserella Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17006
bevált !
Előzmény: cserella (17004)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17005
Ja tüntessék el nagyon idegesítő. A reklám
cserella Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17004
nálam is itt van, firefoxszal, felugró ablakok blokkolva! nagyon idegesít!!!!!!
van 1 ötletem,leragasztom pávertéppel.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17003

Igen, ott csücsül. A pofátlanság az, hogy be sem lehet zárni.

Úgyhogy index OFF lesz a megoldás.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17002
off
Másnak is ott van alul az a qrva f..es...t reklám??? Már nagyon unom, de becsukni nem lehet. (Flash szemét).
FireFox-hoz mit kellene telepíteni, hogy tényleg ne ugráljon fel semmi szemét (a menüben a felugró ablak tiltva van, de úgy látszik nem segít)?
on
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17001
Balogatinak 30-as fala van, az azért rosszabb, mint a 38-as vagy az Ytong.
Én inkább Xcross kolléga adatán csodálkozok, mindenfele rosszabb a szigetelése az enyémnél és ugyanannyit fogyaszt, mint én. Bár függ attól is, az országban merre lakik, itt Debrecen környékén többször volt jóval hidegebb, mint az ország nagyrészén, jelentős plussz fokokra viszont nem emlékszem.
Előzmény: monyesz (16999)
monyesz Creative Commons License 2007.02.21 0 0 17000
Olyan kis fém plomba már nem lehet fenn, elvileg az összes szolgáltató újraplombálta a mérőket, meg a 10 éves hitelesítési óracserék miatt amúgy is kikoptak már.
Előzmény: Fido Dido (16998)
monyesz Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16999

Megnéztem a tavaly februári fogyasztást, az egész havi 385 m3 volt - borítékolom hogy idén nem lesz ennyi, ha 20-án leolvasva 170 fogyott.

Amúgy már írtam, hogy az éves fogyasztásokat vizsgálva 40-50 ezres fogyasztói körre, a 20-30%-os eltérés éves szinten simán összejött. Tehát hideg vagy meleg tél ennyit számíthat !

Én Balogati helyében már kértem volna egy mérőellenőrzést, bevizsgálást. Annak a költsége lehet kb 100 m3 gáz ára, bár nem vagyok naprakész, hogy most mennyibe kerül pontosan a bevizsgálás.

Előzmény: MZ/Y (16996)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16998

Nálunk az előző is csak műanyag plomba volt, amin nincs az a kis fém préselős. Ezek az újfajta számozott műanyagok csak roncsolással bonthatóak.

Előzmény: janijani (16991)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16997
Nekem választot már le. Pl a forrasztásból elég sok cin golyót. Ami a kazán hőcserélőjét meglehet, hogy eldugította volna.
Előzmény: janijani (16992)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16996
Óriási különbségnek nem lenne szabad lennie, legalábbis ekkorának biztos nem. Bár a januári hőmérsékletet még nem néztem.
Nem tavaly volt az első teletek új házban? Mert az indokolhatná a nagy csökkenést.
Ettől függetlenül az idei adataid nagyon imponálóak. Legszivesebben megkérdezném, nem romlott-e el a gázórád? :o) Én 37.5-es Ytong-ban produkáltam ekkora fogyasztást, lent is, fent is vastagabb szigeteléssel. Légm3 nagyjából stimmel.

Ja, bocs. Gázóra jó, egyszerűen Te vagy az (néhányunkkal egyetemben), akinek valahogy jó gázt ad a szolgáltatója. Tudod, sokak ugyanannyit fogyasztanak, mint tavaly... Mi vagyunk a kivételezettek...
Előzmény: xcross (16993)
monyesz Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16995

Iszapleválasztót kötelező beépíteni, ellenőrzik is átvételkor !

Volt egy-két felrobbant kazán állítólag...

Előzmény: janijani (16992)
monyesz Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16994

Voltam lenn a pincében és ránéztem a gázórára.

Ez alapján február 1-20 között 170 m3 gáz fogyott, ebben benne van a HMV és gáztűzhely napi használat mellett. Termosztát állandó 21.5 fokon.

xcross Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16993
Nálam is hasonló a konfig mint Balogatinál,

kb 125m2 (2,5 m magas) a fűtött alapterület, 38 PTHM, kb 20m2 k=1.4 üveg, fa nyílásszárók, padlóban és födémben is 2x5cm hőszigetelés. Van még 40m2 garázsom ahol lekapcsoltam a radiátort, így nem fűtött. (és sajnos csak egy beltéri ajtó választja el a lakástól)

Gázfogyim a köv:
dec 19-jan 19 - 286m3
jan 19 - feb 19 - 251m3

Ugye azt mondják az okosok, hogy nagy különbség nem lehet a tavaly téli és az idei gázszámlában mivel átlagban csak pár fokkal melegebb az idei tél.
Hát nekem a tavalyi adatok ezek voltak:

2005 dec 19- 2006 jan 19 - 495 m3
2006 jan 19 - 2006 feb 19 - 605 m3

Nekem ez nem "kis" különbségnek tűnik, de lehet hogy vhol nálam van/volt a hiba?
janijani Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16992

Az iszapleválasztó neked választott már le valamit? Mert nekem semmit. Annyi értelmét látok, hogy van benne a szűrőszita és az esetleges nagyobb darabokat megfogja a keringetőszivattyú előtt. 

Viszont ha kiengedek a rendszerből egy vedernyi vizet és állni hagyom, az aljára leül az iszap (30 éves a fűtési rendszerünk). Már gondoltam rá hogy nyáron le kellene engedni egy hordóba az összes vizet, megvárni amíg leül és utána visszanyomatni egy szivattyúval a rendszerbe. Ha ezt néhányszor megcsinálnám, biztos sok iszapot ki tudnék szedni.

Előzmény: krisztian98 (16985)
janijani Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16991

Hogy is van ez a dolog a plombákkal?

Nálunk kint voltak egy hónappal ezelőtt a gázosok, de nem tudok semmit mert nem voltam otthon csak a gyerekek.

A gázóra hollandianyáin volt két sárga füles műanyagkarika plombával és a nyomáscsökkentő meg a gázóra között levő golyóscsap egyik csavarja átfúrva és benne egy drót leplombálva.

Lecserélték az összeset, a golyóscsapra új plombát tettek, a gázóra hollandianyákra meg sárga fületlen karikákat. Ezeken kivülről csak egy piros szám van, gondolom a plomba alatta lehet.

Előzmény: Fido Dido (16932)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16990
Ott a pont.
Előzmény: Fido Dido (16989)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16989
Azért, mert a csatlakozók felrakásához egy elég drága présgép szükséges, tehát berhamestereknek nem elég egy gázlámpába beruházniuk. :)
Előzmény: peaso25 (16987)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16988
Pasz. Olyan főtés szerelőket fogtál ki, aki nem szereti. De az ötrétegő csöveket is érdemes gégecsőbe húzni a tágulás miatt. Ha nagy távra kell elvinni, akkor meg S kanyart kell belerakni.
Előzmény: peaso25 (16987)
peaso25 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16987
akkor miért nem favorizálják? több a munka  a bevésésnél, vagy a flexibe való berakással? vagy mert olcsóbb és kevesebbet lehet az anyagdíjon nyerni?
Előzmény: krisztian98 (16986)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16986
5 rétegű cső a nyerő. De ha a visszatérűt csak akkor tekerd le a padlóba, ha kondenzációs kazánod van. Mert különben kicsapódhat a pára a kazán hőcserélőjébe. De ha a kazánt is le fogod cserélni majd idővel, akkor OK a padlós dolog. Fontos, hogy a hőlépcsőd nem magas hőmérsékletü legyen ez esetben.
Előzmény: Marcesz (16984)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16985

1 kép: Itt van a régi rendszer összekötve a új réz csöves rendszerrel

2.kép: Ne felejtkezünk el a túlfeszültég kérdéséről. + A villanyórába építhető 'C' fokozatról SEM!

3.kép: Átfolyós vízmelegítőnk vaterán vásárolt vízórával :) Napi 180liter meleg vízet fogyasztunk 4-en.

4.-5.kép: Inka 24 iszapleválasztóval Rakjaon be mindenki

Következő 3: burkolat nélkül a 2-ik képen van a lényeg a MŰANYAG KÖTEGELŐ fehér szinű. rakjon be mindenki ilyet, mert különben csip-csep szóval nem elfelejteni.

Marcesz Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16984

"be lehet e tenni rézcsövet szigetelés nélkül falba (több ajánlattevő is mondta).?"

Na, ezeket hajtsd el! Hacsak nem bevonatos rézcsövet akarnak berakni, bár ezt kétlem, ismerve a a hazai morált. Ha annak idején észbe kapok, nálunk sem ez lenne, hanem 5 rétegű csövezés (bár nálunk nagyon minimális mennyiségű cső kell, nincs padlófűtés, nem nagy lakás stb.).

Előzmény: peaso25 (16979)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16983
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16982
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16981
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16980
Termomax Inka 34
peaso25 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16979

szevasztok

jelenlegi (vascső, vasradiátor, 20kw kombicirkó) rendszeremet lecseréltetem, kivétel a cirkó.

milyen anyagú csöveket, radiátorokat válasszak, ha később szeretném ezt a noname cirkót lecserélni jobbra?

be lehet e tenni rézcsövet szigetelés nélkül falba (több ajánlattevő is mondta).?

egy kb 20m felület esetén, ha csak a lábmeleg szint elérése a cél padlófűtéssel, nem a szoba melegítése, akkor elegendő a visszamenő ágra(ba) kötni ?

elnézést a pongyola/szakértelmet nélkülöző megfogalmazásért és kösz.

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16978
Bocsánat sok kép lesz.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16977
Persze azért vagyunk, hogy egymáson segítsünk.
Előzmény: DeJoe (16975)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16976

Képzeld nálunk is ugyan az a helyzet. Vascső + alu radiátor + lap radiátor(bár ne lenne). Mostmár meg egy kis réz is van a rendszerben. Féltem a réz és alu párosítástól, de nem gáz bizonyos feltételek melett pl:zárt rendszer nyomás alatt legyen, ne érintkezzen egymással stb. A régi kazánunk is réz hőcserélős volt és 20 évig bírta, szóval nem lesz baj vele. Az a bizonyos 90/70-es hőfoklépcsőt általában úgy számolják (ami nem 100% helyes), hogy odakint -20C van veszik a légköbmétert és megszörozzák egy watt számmal és még erre ráraknak 20%-ot a biztonság kedvérért. Javaslatom a következő: Általában a fűtési szezon 50% ilyen 10C körüli hőmérséklet szokott lenni az éti kazánodon állísd be a láng nagyságát úgy, hogy a termosztát reggeltől estig dolgoztassa a kazánt. Ekkor megkapod azt a vízfokot, ami ehez az időhöz tartozik. Ebből már ki lehet deríteni, hogy mennyit fog a kazán kondenzációs üzemben dolgozni. Nálunk 45C-ra van állítva a minimális előremenő vízhőmérséklet, mert az alatt liftezik. Szóval kondenzál rendesen. Ekkor a füst gázunk 40C-os a kazánnál majd a 2m koaxiális csőben a hűl további 1C-ot. Idén párszor emelte meg a vízhőmérséklet a kinti idő miatt. Jó lett volna, ha lett volna -20C, mert legalább megtudtam volna, hogy a 'k' meredekségét mennyire jól öttem be. Ekkor a kinti levegőből 0-Cról ált 22C-os levegőt csinál, ami bemegy az égéstérbe. Ha gondolog segítek bekötni a kazánt, ha nem laksz nagyon messze. Nálunk is van váltószelep be is van kötve mind hidrolikusan, mind elektromosan (be van csapva), mert a tároló nincs rajta tavasszal kötöm rá a már megvásárolt solar tárolót. A mai napon csinálok egy fényképet, mert van az inka-nak egy nagyon kicsi szépséghibája, de a többi része nagyon ésszerűen mőködik. Nagyon sok kazánt túlextráznak LCD + ilyenek, de felesleges csak plusz hibaforrás. Most Debrecenben olyan 280e-be adják. A kondenzációhoz visszatérve, ha nem kondenzációs üzemben működik, akkor is a hatásfoka 97%, ami több mint a turbósok 94%-a, ha meg kondenzális :). De szerintem minden 80-90-es években épült házban nagy radiátorok vannak. Nézzél szét a mostani házakban, arról meg nem is beszélve, hogy azóta hőszigeteltünk és így jelentősen csökkent a kisugárzott hőteljesítmény. Ha nincs még hőszigetelésed azzal kezd min:6-8-10cm-es hungarocell, utánna jöjjön a kazán. Bár ha meglehet, hogy a ti kazánotok is csereidős (elhasználódott), akkor meg a kazán kezd.

A tárolóról: tudtommal a mostani nem a mostani kazán állítja elő a melegvízet. Érdemes vele várni. Mert megéri a napenergiába beruházni. Először megveszed a kazánt, majd a solar tárolót 200eft körül van most vettem drazize okc 300 Ntrr 1Mpa 198e-be (drága volt, mert a 0,7Mpa-os nem fért be). Ha úgy veszed a sima tároló is 80-100e ft. Akkor meg a solar +100eft. Majd utánna ha lesz pénzed a vákumcsöves napkollektor veszed meg ami 30 csöves 180eft (bár én 160-ba fogok tudni venni, ha minden igaz). És kész is én is beruházok egybe. Már csak a napkollektor kellene erre gyüjtök, csak a diákoknak nehéz pénzt keresni. Bár szinte mindent megcsinálok eddig csak az elektromosság érdekelt (mert automatizálási szakirányon vagyok), de a víz gáz fűtés szerelőkön berágtam és ezért elzavartam őket. Egyből azzal kezdték, hogy minek nekem kondenzációs kazán. Majd azt mondták, hogy még egyet se kötöttek be.

Előzmény: DeJoe (16974)
DeJoe Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16975

Én is kapcsolatba léphetnék veled ebben a témában.

Köszi DeJoe

Előzmény: krisztian98 (16973)
DeJoe Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16974

Hali!

Biztos igaz amit írtál:"A legjobb hatásfoka a minimális tejesítményen van és a legalacsonyabb előremenő vízhőmérséklettel. "

DE akkor mit szólsz ahhoz, hogy amikor emilben tanácsot kértem a termomaxosoktól leírva a jelenlegi rendszert ÉTI25 + vascső+ alu radiátorok- azt ajánlotta , hogy akár maradhatnak a régi csövek, alu radiátorok(csúnya sárga) és vegyek thermomax inka + indirekt tároló. Namármost szerintem, -de lehet rosszul tudom- a mirendszerünk nem alacsony hőmérsékletű fűtéshez lett csinálva hanem inkább 90/70 hőlépcsőre.

Most akkor mi az igazság. Nagyon el akarja adni az ÍINKÁJÁT nekem.:(

Vélemény

Előzmény: krisztian98 (16971)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16973

Hi!

Szerintem kombit nem vegyél a korai elhasználódás miatt, csak indirekt tárolósat nem sokkal több, de megéri.   Gondolok itt a sok be-ki kapcsolgatásra. A mi kazánunkat 100%-ig én raktam össze és én üzemeltem be. Szívesen segítek. Nagyon jól dolgozik a gépkönyvben egyébként benne van minden. De viszont volt vele egy kis probléma erre majd küldök fényképet. Hívjál fel a 06309295668-on ill msn: krisztian98@freemail.hu ill skype: krisztian98

Előzmény: TIHEMER (16972)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.21 0 0 16972
krisztian98: Én is Termomax Inka 24K nézegetem, mert a z ÉTI-25 elkezdte fogyasztani a vizet, igaz még csak 21 éves. Ezt az utócirkulációt nem értem kristálytisztán. Ez a liftezés úgy is értelmezhető, hogy ha nem fűti túl a vizet 2 fokkal a keringtetés leáll, vagyis a keringtető szivattyú a fűtéssel együtt leáll. A szobatermosztát viszont még kéri a meleget.

A kérdésem az volna, hogy mit csinál a keringtető szivattyú amikor a szobatermosztát már bem kéri a meleget?

A válasz gondolom egyszerű, de ez a útócirkuláció kicsit megkevert.

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16971
Úgy, hogy mikor még nem érte el a a beállított fűtővíz hőmérsékletet (általában 3C-alacsonyabb), akkor  elkezdi csökkenteni a teljesítményt, így lassan eléri a kívánt hőfokot. Ha a minimális teljesítménnyel (általában 30%) túlhevíti a vízet 2C-al, akkor kikapcsol a fűtés és pár perces utócirkulálást csinál (liftezik a kazán). A legjobb hatásfoka a minimális tejesítményen van és a legalacsonyabb előremenő vízhőmérséklettel. Mi a fég21-es kazánhoz képest a termomax inka-val (kondenzációs) kb 20%-os megtérülést értünk el.

Előzmény: trilla414 (16970)
trilla414 Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16970
Sziasztok,

kondenzációs kazánok működésével kapcsolatban szeretném megkérdezni:

1; Honnan tudja, hogy modulálnia kell? Fűti a vizet, és ha adott teljesítményen túlfűtené a beállított hőfok fölé, akkor lemodulál egészen addig, amíg már nem fűti túl?

2; Mikor lesz elméletileg a legmagasabb a hatásfoka? Minimális, vagy maximális teljesítményen? (Azonos visszatérő vízhőmérséklet esetén.)

Köszi!
balogati Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16969
Egyzser filóztam egy ilyen mérés kivitelezésén: webkamera+néhány hőmérő (digitális, rádiós), majd manuális adatrögzítés
Előzmény: MZ/Y (16967)
Droopy Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16968
Kazan buta SD twin meg az iso elotti verzio. az csupan vezerlest kap a sajat 2 eres termosztat bemenetere, meg kulon vezerles megy a padlofutes keringeto szivattyunak.
Előzmény: monyesz (16966)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16967
Közben eszembe jutott, hogy nem lenne nagy kaland csinálni egy pendrive-ot hőmérővel egybeépítve, ami a beállított időközönként mentené az adatot, aztán gépbedugva egyszerűen lementhető lenne. Bár még a pendrive is túlzás, amennyi adat összegyűlne.
Előzmény: Droopy (16965)
monyesz Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16966
Meg érzékelők mindenhol ? Kívül-belül ? Nem semmi ! A kazántól is veszel le adatokat ?
Előzmény: Droopy (16965)
Droopy Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16965
ja. perszonal kompjuterrel vezerelt futes.
Előzmény: MZ/Y (16962)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16964

Ez kimaradt: üvegek: 1.1

Előzmény: frekivalto (16963)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16963

A ház belmagassága kb. 2,7m + 20 cm állmennyezet. 186 m2, így a légköbi sacperkábé 502. A ház 30-as Ytong plussz 8cm hungi szigetelés. E gerendás födém, felette 2x10cm vastagságú Therwolin szigetelés.

Üvegfelület: kb 47 m2.

Lábazaton pincei részen 3cm vastag "kék" hungi, a többin 2cm"kék" hungi.

Pincét nem fűtöm.

Kondenzációs kazán, 32-35 kW, most jelenleg 70%-ra van visszavéve.

A termosztátok beállításai:
radfiátoros kör: H-P 17-08-ig 22C, a többi időben 19C. SZ-V 0-24-ig 22C.
padlókör: H-P 12-21-ig 22C, a többi időben 20C. SZ-V 0-24-ig 22C.

Farris: főzés nincs benne. Indukcióval fözünk

Nhw: tényleg k@va hideg lehet nálatok. Én laktam tégla lakásba, átlag 18-19C fok volt. Az még hidegebb volt, melegítőben jártunk-keltünk.

Előzmény: balogati (16956)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16962
Folyamatosan "jegyzetelő" hőmérőid vannak?
Előzmény: Droopy (16961)
Droopy Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16961

Nalam az elmult egy honap:

kulso hom atlag 4.3 fok, foldszint atlag 20.9 tetoter atlag 20.5

foldsz max 23.3, tetoter max 22.4

foldsz tetoter min 16.2 volt egy fel napos aramszunet

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16960
Én nagyjából leírtam. Ugyanennyi m2, kicsit több (~310) légm3 (plusz ~24 m2 garázs, nem fűtött). A légm3 lehet, hogy neked is több, mert ez így 2.52-es belmagasságot jelent, annál több szokott lenni.
Üvegfelületet kb. 22 m2, 1.1-es, plussz garázskapu, bejáratiajtó. Ellenőrizni könnyű, ha jól tudom, az 1.4-es abklak dupla üveges, csak nincs közte gáz.
Födém k-ját nem tudom, 15 cm üveggypot, felén-harmadán deszkázva.
Kazán 24 kW-os nem-kondenzációs, nálam fullon megy, míg nem kezd modulálni.
Hőmérséklet: 20-21 közt, átlagban kb. 20.5 lehet.

Fagypont alatt nyilván nő a fogyasztás. :o) Nem hiszem, hogy a nyomáscsökkentő beburkolása használna, túl egyszerű lenne: ha ennyi lenne a fogyasztás-csökkentés, rég rájött volna valaki.
Nagyobb fogyasztásodat indokolhatja a falunk különbsége, a Tied 0.5, az enyém 0.3 k, az azért jelentős különbség.
Előzmény: balogati (16956)
farriss Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16959
A főzés nincs benne akkor?
Előzmény: frekivalto (16945)
nhw Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16958
nekem tömörtégla / vegyes falazat, hőszigetelés a hagyományos (1990-es a ház) csak padlófűtés, 374m3-t fűtök ki (154m2 alapter), kb. 400m3 gáz megy el, és k*rva hideg van, maxi 20 fok a házban (de most ezen tudok spórolni)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16957

Sikerült már megcsinálni, hogy a szívattyú akkor menjen, mikor a kazán is megy?

Előzmény: 0660_Rúl_Ez (16922)
balogati Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16956

Ház: PHT 38NF, hasznos 114m2, hasznos 288légm3, kb 22m2 1,4-es  (ha nem vertek át) üvegfelület (ablak, ajtó-ezt hogyan tudnám ellenőrizni?), 20kW-os kazán - kb 18 kW-ra visszafogva, az egész rendszerbe kb 45l víz, alu radiátorral, napközben 20C, este 1 órára nyomjuk fel 21C-ra. Ház mérete kívülről 8,3x17,5m. Jelnleg a fal 0,5W/m2K, padlásfödém 0,67W/m2K.

Érdekes, hogy a Winwat szerint is ennyi a fogyasztása a háznak. Egyedül fagypont alatt növekszik meg a fogyasztás, egyelőre ismeretlen okok miatt. Én, egyre inkább a gázóra előtti nyomáscsökkentőre gyanakszom, lehet hogy kipróbálom azt az üveggyapotos szigetelést.

MZperYpsz, Frekiváltó! Nálatok milyenek az előbbi paraméterek?

janijani Creative Commons License 2007.02.20 0 0 16955
Nálunk jan 16-febr 19 között 468 m3 gáz = 250 m2 (675 m3)fűtés + HMV +2 gáztűzhelyen sütés-főzés.
Előzmény: balogati (16938)
Droopy Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16954
HMV-t igen, sutes-fozes-t nem. az nalunk cirka 15 m3 havonta
Előzmény: frekivalto (16953)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16953

Eddig 2006- június 20-től fogyott 1580 m3 gáz. Ebbe benne van a HMV is, villannyal fözünk, ez kb. 8 hónap. Ha még számolok:

kb. 1000 m3-t, szumma 2600m3 (24700kWh) éves gáz 186m2-re 132 kWh/m2.

kb. 1200 m3-t, szumma 2800m3 (26600kWh) éves gáz 186m2-re. 143 kWh/m2.

Remélem ennél több nem lesz.

Természetesen ezek az adatok csak tájékoztató jellegűek a számomra.

Nyáron majd kiderül, hogy mennyi lett ténylegesen.

De arra jó, hogy belőjem, milyen "fogyasztása" van a háznak.

Köszönöm az infókat.

kérdés: Te beleszámoltad a HMV-re szükséges gázt?

Előzmény: Droopy (16952)
Droopy Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16952
1 m3 gaz cirka 9.5 kwh >>Nalam 1800 m3 (17100 kWh)eves gaz 120 m2-re kb 142 kWh/m2
Előzmény: frekivalto (16951)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16951

Köszi az infót.

Segíts lécci abban, hogy a kW/m2-t, hogy kapom meg.

Előre is köszi.

Előzmény: Droopy (16950)
Droopy Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16950

Okolszabaly1:

eves gazfogyasztas <?> legkobmeter*6

ha kissebb, akkor nem sokat tehecc hagyomanyos haznal, ha nagyobb akkor javithato, csak kerdes a megterules

Okolszabaly2:

eves energiafelhasznalas

PH: 15 kWh/m2

LowEnergy: 48 kWh/m2

Nemet std 125 kWh/m2

Magyar uj epitesu:175 kWh/m2

Magyar regi epitesu: 250 kwh/m2

Előzmény: frekivalto (16948)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16949
Én ~310 légm3-re fogyasztottam ~260 m3 gázt (fűtés, hmv, a tűzhely villany). Arányában hasonló a Tied is (bár pontosan nem számoltam ki), ha Te gázzal főzöl, még jobb vagy.
Az én házam 37.5-es Ytong. Természetesen lehetne sokkal jobb a szigetelés, de én nem látom gazdaságosnak ezt szigetelni. Túl sokba lenne ahhoz képest, amennyit spórolhatnék.

Szerintem ma ez egy átlagos érték (a 0.3 k-ra gondolok). Vannak gyengébb és jobb falak is.
Előzmény: frekivalto (16948)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16948

Lehet, hogy írtad, de megkérdezném.

Te milyen paraméterekkel élsz.

(nm, falak, szigetelések vast. ablak k értéke, stb)

csak érdekesség képpen kérdezném, hogy lejjebb tudom e vinni a gázfogyasztásomat, (gázcsap elzárva, hőfok levéve 10c-ra, stb. ezek kilőve) illetve azt szeretném tudni, hogy milyen paraméterű házat építettem a családomnak (rosszat - elfogadhatót - jót- nagyon jót)

Mások véleményét is szívesen fogadom.

tisztelettel: frekivalto

Előzmény: MZ/Y (16947)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16947
Nem védted, de a fogyasztási adatod magáért beszél.
Előzmény: frekivalto (16945)
peterch Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16946

Udv, urbancsok !

toled: 

Azonban az tény, hogy a megrendelőktől kapott fogyasztási adatok alátámasztják a gyátók által megadott adatokat. 

Tehat, ha egy kondenzacios kazant gyarto ceg termeke a valosagban is annyit fogyaszt mint a papiron , azaz kepes 1m3 foldgazbol 10 kWh meleget eloallitani, azt elfogadod. En is elfogadom, miert is ketelkednek.  De akkor kerlek te is fogadd el,a viz/viz hoszivattyut gyarto ceg allitasat , miszerint 1 kWh el. energiabol kepes +12C fokos kutvizbol +35C fokos elorearamlonal  4-4,5 kWh meleget betaplalni a futokorbe. 

Amennyiben te is elfogadod  ezt a tenyt mint valos allitast, akkor az altalam felvazolt szamitasok az en esetemben valos ertekeket kepviselnek es nem hasracsapva leirt ertekek.

toled:

Igaz, ezek a berendezések nem tartoznak az "otthon is össze tudom állítani" kategóriába.    

Kondenzacios kazant biztosan nem fogok idehaza osszerakni. De elhiheted, hogy uj alkatreszekbol scroll szivattyusat barmikor osszetudok rakni olyat , ami a COP 4-4,5-ot is tudja a fenti parameterekkel.  /vakumolas es a hutokozeg feltolteset szaki vegzi/ Mivel a hoszivattyu amit epitettunk hasznalt dugattyus kompresszoros ,a hocsereloket is idehaza tekertuk,szamitasok alapjan.   1360Watt betaplalasa mellett durvan 5000W-ot lehet elvonni a rendszerbol.

Ennyit akartam meg ehhez a temahoz hozzafuzni.   

Tisztelettel Peter.

Előzmény: urbancsok (16937)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16945

Én nem védem őket.

Hozzám bruttó 300E körül vezették be a gázt telekhatárig, de csak akkor ha szerzek még egy telket. Szereztem, mert nem lett volna gázunk (lehet, hogy idővel jobban jártunk volna... Ki tudja...

Gáz minőséget nem tudok ellenőrizni, mert villanyos "gáz" tűzhelyünk van.

Előzmény: MZ/Y (16944)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16944
Az tényleg sok, de nem emlékszem, milyen is a házad (fala). Nálunk tavaly ment el emmél valamivel kevesebb, picit nagyobb házban, eéső télen, agyonszellőztetve. Azt hiszem, a Te házad az, ahol valóban érdemes szigetelni - vagy gázórát ellenőriztetni.

Más:
Látom, Frekiváltó se sokat fogyaszt. Úgy látszik, ezek a gané szolgáltatók néhány embernek jó gázt adnak, hogy legyen, aki védi őket. De olyan furmányosak ám, hogy az utcában az egyik házba jó gáz megy, amásikba meg xar.
Előzmény: balogati (16938)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16943
Sajna nem tudom, hogy a Kazanodban mi kapcsolgatja a szivattyut, es hogy az elbir-e kapcsolgatni meg egyet. Ha beteszel egy relet, hogy akkor huzzon meg amikor a kazan szivattyuja aramot kap, es az kapcsolja a pf. szivattyut, abbol nagy baj nem lehet.
- kiveve ha a kazan szivattyuja fordulatszam valtoztatos, es mindenfele feszultsegeket kap, amikre a rele nem tudjuk mit csinal
- a rele kell tudjon induktiv terhelest kapcsolni, kulonben hamar beeg.

vajk
Előzmény: 0660_Rúl_Ez (16940)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16942

Fogyasztási adatok:

11.17 - 12.18: 336m3

12.18 - 01.18: 400m3

01.18 - 02.18: 358m3

mindez 502m3 légköbméterre vonatkoztatva (186m2 * 2.7m)

Előzmény: Droopy (16929)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16941
Megmondom őszintén, hogy fogalmam sem volt, hogy nincs rajta plomba, mert én az átvétel óta sem voltam az óra környékén. :)
Előzmény: MZ/Y (16934)
0660_Rúl_Ez Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16940

1. ha tenyleg nulla a gyakorlatiassagod, akkor nem te fogod megcsinalni. Akivel megcsinaltatod, az meg tudni fogja hogyan kell :-)

-- na azért ha elárulod, megcsináltatom az asszonnyal

2. mi vezerli a kazant? Szobatermosztat? A termosztat a padlofuteses helysegben van, vagy masik, radiatorosban?
-- igen,igen

Szerintem van funkcioja, hogy a viz kering a padloban akkor is, ha nem megy a kazan.

-- nemsok, esetleg az hogy kiegyenliti a padló hőmérsékletét, de az amúgy is egyenletes

3. az egyszeru valasz, (felteve hogy mezei kikapcs-bekapcs termosztatod van) hogy a padlofutes szivattyujat bekotod parhuzamosra akazan (vagy a futes, ha az van) szivattyujaval.

-- ezt kéne kifejteni! kössek rá párhuzamban egy érpárt, ami egy relét működtet??

Előzmény: halaloszto (16923)
farriss Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16939
Nincs, csak Április óta lakunk a házban :)
Előzmény: MZ/Y (16933)
balogati Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16938
Nálunk a helyzet változatlan:( jan 16-feb 19 között 477 m3 (288légm3-re)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16937

Konkrét mérési jegyzőkönyvet nem tudok mellékelni.

Azonban az tény, hogy a megrendelőktől kapott fogyasztási adatok alátámasztják a gyátók által megadott adatokat. 

Ezeket pedig megadtam. 

Igaz, ezek a berendezések nem tartoznak az "otthon is össze tudom állítani" kategóriába.    

Előzmény: peterch (16911)
balogati Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16936

Kobak 25!

Köszi a képleteket! Igen, küld el légyszi az alu/vas(lemez)/öntöttvas lamdáját.

Előzmény: Kobak 25 (16921)
Droopy Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16935

Tavaly nemnormalis (ddgaz altal lejelentett) intervallumok

0101-0201: 396 m3 (13.2 m3/nap)

0201-0301: 345 m3 (12.3 m3/nap)

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16934
A meo-ssal kell bizniszelni? :o)
Előzmény: Fido Dido (16932)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16933
Van tavalyi adatod?
Előzmény: farriss (16931)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16932
Én meg egy szép új gázórát is kaptam. Az, hogy az előzőn nem volt plomba, nem zaklatta fel őket. Igaz, hogy a gázmeos szedte le két hónapja. :)
Előzmény: MZ/Y (16930)
farriss Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16931
Nekünk Január 16 és Február 16 között 262 m3 ment el, ami kb. 8.7 m3 naponta....
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16930
Mikor érted már meg, hogy neked (meg nekem) külön vezetéket épített ki a szolgáltató? :o)
Droopy Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16929

csupan info sor... lejelentettem a februari gazoraallast, jan 16-feb 19 kozott 277 m3-t sikerult fogyasztani (8 m3/napi atlag)

Marcesz Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16928
Rendben, köszi!
Előzmény: Lacivill (16927)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16927

Asszem légbeszivó, valamint nézd meg milyen átmérőjű a cső, talán 50mm-es.

Akkor olyat vegyél, meg szerintem egy Y, és egy könyök elemet.

Előzmény: Marcesz (16926)
Marcesz Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16926
Ennek van valami hivatalos neve is, amiről ráismernek, ha kérek egy ilyet? :)
Előzmény: Lacivill (16924)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16925
Szerintem ésszerűbb lenne egy hőérzékelőt beiktatni, hogyha mondjuk 25 fok alá megy a bejöbő vízhőfok akkor ne menjen feleslegesen. Ez a legegyszerűbb és legjobb megoldás szerintem........
Lacivill Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16924
Bármelyik vízszerelési szaküzletben.
Előzmény: Marcesz (16920)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16923
Szia!

1. ha tenyleg nulla a gyakorlatiassagod, akkor nem te fogod megcsinalni. Akivel megcsinaltatod, az meg tudni fogja hogyan kell :-)

2. mi vezerli a kazant? Szobatermosztat? A termosztat a padlofuteses helysegben van, vagy masik, radiatorosban?

Szerintem van funkcioja, hogy a viz kering a padloban akkor is, ha nem megy a kazan.

3. az egyszeru valasz, (felteve hogy mezei kikapcs-bekapcs termosztatod van) hogy a padlofutes szivattyujat bekotod parhuzamosra akazan (vagy a futes, ha az van) szivattyujaval.

vajk
0660_Rúl_Ez Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16922

Gyakorlatiasságom nulla, ezért tőletek kérdezneém-

Hogyan lehet úgy vezérelni a padlófűtés keringető szivattyút, hogy csak akkor menjen, amikor a kazán is megy?

Jelenleg októbertől áprilisig megy 80wattal, és kajál meg 13ezer Ft-ot áramot ezalatt. - Kb 8-10 ezer Ft-ot lehetne megspórolni egy szezon alatt...

Halvány tippjeim:

- thermosztát összekötése a szivattyú konnektorával (de hogyan?)

- hőcserélőn levő hőérzékelő kapcsolja rá a 220-at a szivattyúra (?)

Várom a javaslataitokat!

Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16921

Na, a második kérdésedre is megtaláltam a választ.

Igazából szerintem megadom a linket, mert kicsit hosszabb lenne, hogy leírjam ide, mivel rengeteg fogalmat kellene tisztázni. Szóval a

hőátvitel linken találsz egy pdf-et, ami a számunka oktatott Műszaki hőtan 2 című tárgy elméletét foglalja össze. Ezen belül ajánlom tanulmányozni a 8-16 oldalt. Az első néhány oldal nem konkrétan a válasz, de kell ahhoz, hogy megértsed. A konkrét választ a 12. oldalon találod, a hozzá tartozó hőátviteli tényező számítását pedig a 13. oldalon. Szerintem ebből ki tudod számolni azt, amire szükséged van. Ha kellene az anyagok lamdája, akkor szólj, és leírom.

Remélem tudtam segíteni.

Előzmény: balogati (16918)
Marcesz Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16920
Nem tudjátok véletlenül, hol lehet olyan visszacsapó légszelepet kapni (lehet-e egyáltalán?), amit pl. valahova a mosogatószifon alá be tudnék rakni? Valószínűleg nincs szellőzőcső, az alattunk lakók vákuuma leszívja a vécé/összefolyó/mosdó bűzzáró vizét.
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16919

Szia!

Nem kérdezel egyszerűt.

1. Egy radiátornál a térfogatáramtól függ, illetve e leadott hőtől. A képlet a szokásos: Q=c*m*(t(be)-t(ki)). Ha megvan, hogy mennyi hőt ad le a radiátor (ezt célszerű katalógusból megnézni), akkor a térfogatáram függvényében számolható a hőlépcső. Tehát ehhez elég sok paramétert tudni kell. Egyébként a radiátorokat laboratóriumokban mérik be, vagy pedig a fenti képletet alkalmazzák, mivel tudják mérni a belépő-kilépő víz hőmérsékletét, valamint a térfogatáramot.

2. Ezt nem tudom sajnos megmondani fejből, de ha fontos, akkor holnapra utánanézek. De itt ha jól emlékszem a konvektív hőátadás képletével kell számolni, de nem tudom sajnos fejből. De az biztos, hogy itt is szerepel a képletben a cső felülete, valamint a térfogatáram és a delta T érték. De nem akarok hülyeséget mondani, úgyhogy erre majd holnap válaszolok, ha nem felejtem el :) .

Előzmény: balogati (16918)
balogati Creative Commons License 2007.02.19 0 0 16918

Kobak 25!

Lenne néhány méretezési/számítási jellegű kérdésem, amire eddig senki nem adott választ:

1. Hogyan számolható ki egy öntöttvas/lemez/alu radiátor esetében a kialakuló hőlépcső, azaz mennyire fog lehűlni benne a víz?

2. Hogyan számolhatom ki, hogy milyen teljesítményt ad le egy vas (2", 6/4"...) cső.

A képletre lenne szükségem, akár privát is: balogati@freeweb.hu

tgabika11 Creative Commons License 2007.02.18 0 0 16917

Hello

Ne izgulj, kb 3-5 hónapig ilyen lesz, aztán elmúlik.

Nálunk is ez volt az elején. Büdös és ihatatlan.

Előzmény: Gpeti (16914)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.18 0 0 16916

Hűha, akkor ez tényleg gond lehet... Ezek szerint a hangszigetelést is át kell gondolni.

Köszi hogy szóltál!

Előzmény: frekivalto (16908)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.18 0 0 16915

Új hálozatot illik fertőtleníteni használat előtt, és jópár köbméter vizet átengedni.

Az íz nem a rézcsőtől van, hanem a forraszanyagtól mondta egy szaki nekem.

Hoppá most látom, hogy kemény rézcsőved van, azt hogy kötötték össze?

Szerintem kár volt rezet betenni.

Előzmény: Gpeti (16914)
Gpeti Creative Commons License 2007.02.18 0 0 16914
Sziasztok. Lehet vizes kérdés is?

Új házamban a víznek elég érdekes szaga és íze van, szinte alkalmatlan főzésre, ivásra.
A házba KPE csövön jön be a víz. A pincében kemény rézcsővel megy, majd a házban ötrétegűvel megy az elosztás.

A kerti csapból jó víz folyik, azzal semmi gond. Gondolom a réztől van ilyen mellékíze. Ez örökké így lesz, vagy idővel valami bevonat fog képződni a csövek falán, amitől elmúlik? Kb most 1 hónapja van üzembe véve. Ha elmúlik, akkor mikorra?
peterch Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16913
Udv, MZperYpsz !
Meres megtortent 19:15-kor kezdtem , 10 percet hagytam a csoben a homerot Alfa Laval homero 67C fokot mutatott. A kazanon stabilan vilagitott a 80 C fokot jelzo piros led. Kinti homerseklet 2 meter magasban +8 C fok volt. Kemenykivezetes a foldtol 2,7 meterre. Most sem volt problema tartanom a homerot a csoben, de az biztos, hogy most melegebb volt a fustgaz, mint - 5C fok kinti homersekletben. Peter
Előzmény: MZ/Y (16905)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16912
Megosztanád velünk is az érveidet alátámasztó adatokat?
Előzmény: urbancsok (16910)
peterch Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16911
Udv, urbancsok !
Nekapd fel a vizet! Csak arra kertelek, hogy ha mondasz valamit, azt indokold meg konkretan mi, miert es mennyi. Akkor a magam fajta egyszeru ember is, aki csak kiallitasokon ,interneten, forumokon jut informaciokhoz konnyebben eltudna igazodni a sok lehetoseg kozott. Nekem az a megoldas latszik leg gazdasagosabnak, amit leirtam. Tudod a haz szigeteles meretezeset is sajat magam szamoltam ki es bevalt . Ha a "szakemberekre " hallgattam volna, ma 5 cm EPS volna a falaimon. A hoszivattyut is megepitettuk a haverral a Zeravik mernok konyve alapjan, az is mukodik. A Szolar rendszeremet is en terveztem a + belso hocserelos otlettel , vezerlessel egyutt, az is mukodik . Ezt ne vedd dicsekvesnek, csak ez a valaszom erre a beszolasodra / Én is unom a magad fajta "papíron mindent kiszámoltam" emberek okoskodását. / Ez nem okoskodas, ezek tenyek. Tovabbra is tisztelettel Peter.
Előzmény: urbancsok (16910)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16910

Akkor szerelj be hőszivattyút.

Én is unom a magad fajta "papíron mindent kiszámoltam" emberek okoskodását.

Ellentétben veled, ezek nem elméleti hanem mért és mérhető adatok.

Előzmény: peterch (16907)
peterch Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16909
Udv, MZperYpsz !
Pedig irtam ,hogy 3sikkollektor rasegit a pufferra. Most is vegzik a dolgukat. Tudod nem vagyok en ginekologus, 60mm -es atmerobe nehezen tuszkolnam bele a kezemet es foleg nincs 1,5 meter hosszu a kezem . Masik ,ahogyan jobban leszukitenem a csovet, leallna a kazan . erzekeli a nyomas kulonbseget a ki-be aramlo kozott. Kazanhomerom van, ha beindul a felfutes megmerem a hofokot. Szemugyre vettem a kemenyt ,pontositanom kell a hosszot : 1x konyok+ 80cm+1m-es cso. Egybeveve durvan 2m . Elnezest a pontatlansagert. Tisztelettel Peter.
Előzmény: MZ/Y (16905)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16908

Üdv Pellegrin.

Mikor a kondenzációs kazánok kéményeiről beszélgettünk, valamit elfelejtettem mondani, ponosabban leírni. Arra figyelj, hogy a kéménynek van "hangja". Írtam, hogy nálunk a szauna helységen megy keresztül a "kémény" és gipszkartonnal van burkolva. Aminkor megy a kazán, hallani lehet, hogy "szívja" be a levegőt, és "fújja" ki az "füstgázt". Pontosabban, hogy melyiket hallom azt nem tudom, de ha olyan helységet érint ahol pihenni, aludni szoktatok, úgy ez a "zaj" zavaró lehet.

Tisztelettel: frekiváltó

Előzmény: Pellegrin (16863)
peterch Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16907
Udv, urbancsok!
Mindenki velemenyet nagyon szivesen elolvasom, de mar unom az e fajtakat mind a tied is. Magyarazat nelkul ovbol tuzelsz. Kerlek ha mondasz A-t ,mondjal B-t is.
Ne gyere nekem azzal, hogy a villany eloallitasa meg stb. 1m3 foldgazbol te a kondenzaciossal kinyersz 9,45kWh x 1,08 koeficiensel 10,2 kWh meleget . Nalam az cca 1,6Szkk volna 1kWh -kent. 1kWh el. energia felhasznalasaval kapok 4kWh meleget. Mivel kettarifam van, feltetelezzuk a 2:1 aranyt a fogyasztasnal.1500kWh el energia fogyasztasnal 1000 x 4,2= 4200Szkk + 500x 2,4 = 1200Szkk , osszesen 5400Szkk az ertek a hoszivattyunal . Kondenzaciosnal 6000 x 1.6 =9600Szkk.Kulonbseg 4200Szkk a hoszivattyu javara, ami testverek kozott is 48%-os megtakaritas. Ehhez kell meg hozzaadni a turbo es a kondenzacios kozti hatasfok kulonbseget, amit durvan 13% korul irnak. 48+13= 61% megtakaritas az en esetemben. Azaz 4200 x 1,13=4750Szkk/ev. Nalam csak a szivattyu + a rendszerhez illesztes szukseges a tobbi adott. Pufferra dolgozik a turbosom is, a radiatorjaim tulmeretezettek es kulon hocserelovel a pufferrol futenek . Alacsonyabb hofokon sem problema klfuteni a hazat. Hoszivattyu ara , amit mar sokszor leirtam , 30000-35000Szkk , engedmenytol fuggoen es brutto ar. Kazan tipus cserevel csak 80-90m3 foldgazt sporolnak evente, de a kondenzacios arat ez soha nem hozna vissza, az en esetemben. A hoszivattyu viszont igen. Tisztelettel Peter.
Előzmény: urbancsok (16906)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16906

Nem lesz 60-70 % megtakarítás.

Azonos fűtési kiépítettséget feltételezve (fal- és padlófűtés) a kondenzációs kazán max. 5-8%-al fogyaszt többet, mint a hőszivattyú. Míg az utóbbi beszerelési költségei kb. háromszorosát teszik ki a kondenzációs kazánnak.

Előzmény: peterch (16900)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16905
Azért lassan felfogom, hogy kollektorod is van. :o) Mikor anno írtad a gázfogyasztásod, írni akartam, hogy rossz a gázórád, nem létezik annyi gázból fűteni, fürdeni, főzni. Így már értem. :o)
Ha hosszú és vékony a karod, benyúlhatnál egészen a kazánig, hogy mi újság rögtön a kazán után. :o)
Előzmény: peterch (16903)
peterch Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16904
Udv, enginer ! Bocs en csak egy kis primitiv vagyok. Az en beruhazasomra gondoltal, vagy a " bazi nagy haz " kondenzaciosara? En esetemben a 6000kWh energia szuksegletet kivaltom 1500kWh elektromos energia elfogyasztasaval. Gaz 1m3 ara mindenestol 16Szkk , 1kWh magastarifas villany 4,2Szkk alacsonytarifas 2,4Szkk. Tehat az emlitett 60-70% megtakaritas 5-6 even belul visszahozza a befektetest a hoszivattyuba. COP-4-el szamolva.
Amennyiben a kondenzaciosra gondoltal, ott 100-200m3 x100HUF= 10000-20000HUF/ev. Kazanok kozti arkulonbseg osztva a megtakaritassal. Saccra 10-20 ev. Termeszetesen ez csak a sajat velemenyem. A hazai /szlovakiai/ kazanarakbol kiindulva. Szervizeles koltseget nem vettem figyelembe. Tisztelettel Peter.
Előzmény: enginer (16901)
peterch Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16903
Udv, MZperYpsz !

Amit igertem azt be is tartom. Csak meg kell varnom, hogy mikor indul be a kazan. Mivel vastagon sut a Nap, jelenleg a kolektorjaim mukodnek. Olvasokent mindig jelenvagyok, lelepesrol szo sincs. Peter
Előzmény: MZ/Y (16902)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16902
Mielőtt lelépsz :o), mérd már meg a kifele igyekvő levegő hőmérsékletét. Nekem a tetőn át megy ki, ode fel nem megyek. :o)
enginer Creative Commons License 2007.02.17 0 0 16901
már csak az a kérdés mikorra térül meg ez a beruházás?

Egy rövid idézet:
"Aki meg bazi nagy hazat epit es energiapazarlot, annak maximum lelki tapasz az a 100-200m3 foldgaz amit megsporol . Megtett mindent, hogy sporoljon."

:))
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16900
o.k. Tema lezarva. Maradok a viz-viz hoszivattyunal. Nalam az lesz a kovetkezo lepes az energiafogyasztas csokkentese teren. Ujabb 60-70% energia megtakaritas varhato . Peter
Előzmény: enginer (16899)
enginer Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16899
Átlagosan?
Turbós és tubós, meg kondenzációs és kondezációs között is van különbség.
Vegyünk egyszerűbb példát:
hány éves a kapitány? :))

Maradjunk annyiban, hogy a turbós készülék "alapjaiban" nem különbözik a sima hagyományos kéményestől.
A kondenzációs készülékek ezeknek a tovább fejleszett változatai
és itt nem a kondenzációra kell gondolni.
Előzmény: peterch (16898)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16898
o.k. valasz elfogadva. Utolso kerdes. Szerinted hany %-kal jobb a kondenzacios kazan atlagosan a turbostol?
Előzmény: enginer (16897)
enginer Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16897
"ami 100%- nak van veve mertek 93%-osnak, akkor"

Az a 93% úgy 93%, hogy a veszteségeket kötelezőnek veszik és nem a valós %.
Így lehet csak a kondenzációs is 100% feletti, pedig nem az.
Előzmény: peterch (16896)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16896
Udv, enginer !

/ Égéshő (felső fűtőérték), Fűtőérték (alsó fűtőérték): /földgáz/

Felső fűtőérték: 37 700 kJ/Nm 3
Alsó fűtőérték: 34 000 kJ/Nm 3 /
Legyszi, ha a turbosomat a 34000kJ/m3 foldgaz futoerteknel ami 100%- nak van veve mertek 93%-osnak, akkor a kondenzaciosnal amennyiben kepes a 34000 es a 37700 kozti 3700kJ/m3 -bol hasznositani elmeletileg valamennyit, akkor lehet a vegeredmeny 100% feletti. Az mas kerdes, hogy miert nem a 37700kJ /m3 a 100%.
Peter
Előzmény: enginer (16893)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16895
hi!

ha meglesz a napkollektorod, akkor sem akarod majd borus idoben gazzal az egeszet felfuteni. eleg a felso 80-100 litert vagy akar meg kevesebbet melegen tartani gazzal, mert ha fogyasztasz ugyis tud mindig ropteben melegiteni.

ergo az erzekelot, ami a kazant inditja nem az aljaba kell tenni, hanem a felso harmadahoz, igy ha nincs napsutes az aljaban hidegviz lesz es kesz. amig nincs kollektor, addig nincs napsutes :-) de mivel mondom a kollektoros esetben is ide kell tenni a homerot, it lesz a helye es ide is fogjak tenni neked.

vajk
Előzmény: vargy (16894)
vargy Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16894
Lenne egy kérdésem. Épül a ház, most már el kellene fogadnom valamelyik gépészeti ajánlatot. Hosszú távon szeretnék napkollektort, de most még nincs pénzem rá. A gépészem egy 300 literes HMV tárolót ajánlott, hogy később is jó legyen a napenergiához. Ez ok, de addig? Ezt a tárolót nem lesz drága folyton gázzal felfűteni?
enginer Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16893
Tegnap idéztem, hogy hogyan számolják a százalékokat.
100% feletti hatásfok sajnos még nem létezik. :))

Még a kondenzációs kazán is elmarad a 100%-tól, nemhogy a többi.
Alapból ott sántit, hogy közel 40C a füst hőmérséklete kondenzációs kazánnál is.
Azzal már ne is foglalkozzunk, hogy mindenhol a 20 fokos szobahőmérsékletet emlegetik referenciának, amikor kondenzációs és a turbós kazánoknak semmi köze sincs a szobahőmérséklethez, mivel kintről szívja a levegőt, ami fűtési idényben elvileg (jóval) kevesebb kell, hogy legyen, mint 20C. :)
Előzmény: peterch (16891)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16892
/ Hagyományos (kondenzáció nélküli) üzemmódbvan is gazdaságosabb. /

Teljesen igazad van. En is irtam, hogy 80/60-as hofok beallitasnal is 98% van megadva. Senki sem kerdojelezte meg ezt az adatot. Peter
Előzmény: enginer (16889)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16891
Udv, enginer!

/ Innentől kezdve megkérdőjelezem az igazság tartalmát ennek a honlapnak! :)) /

Milyen okbol? Te is igy irtad. futoertek 100% + fustgazbol visszanyert meleg 11%=111% Ez egyutt 111%, amit a kondenzacios kazan teoretikusan ki tudna nyerni 1 m3 foldgazbol. En elfogadtam a te magyarazatodat is es a Thermona honlapjan is egybehangzo a magyarazat a tieddel. Hol a galiba? Tisztelettel Peter.
Előzmény: enginer (16888)
nhw Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16890
Ma is állítgattam kicsit a padlófűtést. Szerintetek melyik gazdaságosabb hagyományos kazánnál (csak azzal fűtök), a kazán NEM tud modulálni lángot egyáltalán, de van benne egy termosztátféle valami (15 éves Reliance 501), ez vízhőfokra kapcsol. Van benne egy 50L körüli puffertartály, annak a hőmérsékletét nézi gondolom.

szóval MELYIK GAZDASÁGOSABB?

1.

6-8h, 12-14h, 18-20h szivattyú megy, vele megy a kazán (az előremenő fokozatosan 2h alatt felmegy kb 40 fokra), közte a szivattyú és a kazán is áll. A visszatérő ág jóval hidegebb mint az előremenő.

2.

6-20h folyamatosan megy a szivattyú, kazán kapcsolási hőmérsékletét visszaveszem, így az előremenő kb 30-35 fok lehet. A kazán közben időnként lekapcsol, mert _már a visszatérő ág kb ugyanolyan hőmérsékletű mint az előremenő, azaz a szivattyú forgat-forgat, a kazán meg időnként alágyújt.

(csak hogy okuljatok, a jelenlegi beállítás mikor vettem a házat - kazán 60 fokra állítva, termosztát a falon vezérli a szivattyút, előremenő hőcserélő nélkül durrbele a fűtéscsövekbe)
enginer Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16889
A kondenzációs kazán nem csak a kondenzáciotól jobb, mint a többi.
Hagyományos (kondenzáció nélküli) üzemmódbvan is gazdaságosabb.
Kondenzáció csak egy + ajándék. :))
Előzmény: peterch (16887)
enginer Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16888
"foldgazbol kinyerheto meleg cakli -pakli /egesho/ 111%"

Innentől kezdve megkérdőjelezem az igazság tartalmát ennek a honlapnak! :))
Előzmény: peterch (16868)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16887
Udv, halaloszto !

Teljes az egyetertes. Szerintem egy jo szigetelessel rendelkezo, alacsony energia igenyu haznal elenyeszo a kondenzacios kazan altal megsporolt gaz mennyisege.Befektetes megterules a tavoli jovoben a fent emlitett haz eseteben.Ezert nem ertem, hogy miert van annyira korbelihegve es istenitve a kondenzacios kazan. Aki meg bazi nagy hazat epit es energiapazarlot, annak maximum lelki tapasz az a 100-200m3 foldgaz amit megsporol . Megtett mindent, hogy sporoljon. Ezzel le van tudva a dolog. Ez csak a sajat velemenyem. En ezt igy latom. Tisztelettel Peter.
Előzmény: halaloszto (16877)
rover25 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16886

Köszi. Közben gondolkoztam és én is rájöttem hogy a halmazállapotváltozás miatt  felszabaduló energia adja a kondenzációsnak a nagy plusszt, nem a füstgáz hűtése. Hagyom is 80 fokon a fűtést, így nagyobb a deltaT a visszatérőben.

Csak most elemztem ki a cirkót hogy javítani kellett, eddigi 7 évében nyitva volt a bypass és maxra volt állítva a pumpa, ezt teljesen éretlmetlen konfignak minősítettem, levettem a pumpa fordulatszámát és elzártam a bypasst.

Ezek szerint csak az lenne a szelep értelme hogy védi a motort attól hogy csákutcába próbáljon pumpálni? Én sem látom hogy miért jó a pumpa energiájának egy részét arra fordítani hogy a hőcserélőben keringesse a vizet a radiátorok helyett.

Előzmény: krisztian98 (16885)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16885
A százalákot tényleg jól mondod. A bypass szelepet azt a célt szólgálja, ha elzárod az összes radiátort, akkor is fog a víz cirkulálni a bypass szelepen keresztül.
Előzmény: rover25 (16884)
rover25 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16884

Sziasztok!

Jól gondolom hogy kombi cirkónál nincs jelentős(>2%) hatásfok különbség  80/60 vagy 50/30 as mód között? Ezért nem is adják meg a gyártók, úgymint a kondenzációsnál.

Másik kérdésem hogy mi  a gyakorlati szerepe annak hogy a bypass szelepet ki lehet nyitni?

Köszi

Jarno Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16883
MzPerYpsz,

remélem jól írtam.
időközben rákerestem a neten, és találtam műanyag aknát 30 eFt körüli értéken.
ami írtál meglehetősen elgondolkodtató, ugyanis én sokkal inkább tartottam attól, hogy szétfagy télen, semmint hogy űrhajósdit játszik. Gondolom ez felért egy kisebbfajta csőtöréssel, igaz valszeg órán kívül, hacsak nem olyan intelligens hogy reptében is mér :)

amit Te írtál az cca 80 e akkori árakon, most nekem 135 (viszont ez nettó).
én is meglehetősen lamentálok azon, hogy saját magam kellene, hogy kivitelezzem, azonban ez ellen szól a távolság, illetőleg hogy víz nélkül bajosan zsaluzom körbe.
Előzmény: MZ/Y (16880)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16882
Vagy alumínium radiátor, vagy rézcső. A kettő együtt nem megy.
Előzmény: kristanjan (16876)
urbancsok Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16881
Nem kell itt mesélni. Konkrétan ez a megoldás.:))
Előzmény: Pellegrin (16872)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16880
2-3 éve nálunk a "terv" 5e ft volt, a műanyag akna 65e körül, akna ásás géppel 1-2e, szerelvény 10e alatt, ezek bruttók. Hogy hogyan mozogtak az árak, nem tudom. De az ár függ attól is, hogy az utcában melyik oldalon megy a gerinc, az útárfúrás n. 18e volt.
Műanyag akna: kb. ennyi pénzért csinálták volna meg betonból, ha mindent csináltatunk. Ha van affinitásod, azért sokkal olcsóbban kihozhatod. A környéken még egy műanyag akna van, azt 2 éve a belvíz kilőtte a földből... Azóta betonnal körberakták a nyakát. A mienkkel ilyen nem történt.
Előzmény: Jarno (16879)
Jarno Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16879
Sziasztok,

Összközművesített telek vízbekötésének árai kapcsán érdeklődöm.
Most kaptam egy árajánlatot nettó 135 eFt-ról, mely tartalmazza:
- terv
- engedélyek, hozzájárulások beszerzését
- telekhatártól 1-1,5 m-re egy múanyag akna létesítését
- bele T-elágazó
- aknától 1-1,5 m-re kerti csap létesítését
- minden szerelvényt

Vagyis nekem csak alá kell írnom egy papírost (vélhetően meghatalmazást), semmi egyéb dolgom nincs vele.
Természetesen az ár nem tartalmazza a vízszolgáltatónak fizetendő rákötési díjat.
Szerintetek mit tud ez az ár?

Továbbá kérdezném, hogy kinek mi a véleménye a műanyag aknáról.
Elsőre én ódzkodom tőle.

előre is köszönöm a segítsgéteket.
Kérem akinek van tapasztalata, véleménye, ossza meg velem.

Jarno
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16878

Inkább idézek:

"A radiátor leggyakoribb tönkremeneteli formája a korrózió, illetve ennek eredménye, az átlyukadás. A radiátorok esetében alapvetően felületi, lyuk és kristályközi korrózióról beszélhetünk. Az elektrokémiai korróziók oka a potenciálkülönbség, azaz hogy a különböző anyagok (pl. acél, réz, alumínium) más-más potenciállal rendelkeznek. Ezek az ún. elektródpotenciálok tized-század voltos nagyságrendűek. Ahhoz, hogy a korrózió végbemenjen, több feltételnek kell egyszerre teljesülnie. Az első, hogy az eltérő potenciálú fémek egymással fémes összeköttetésben legyenek, a második, hogy a fémek között legyen egy vezetőképes folyadék (pl. csapvíz), mely az ionok áramlását végzi, az utolsó pedig az, hogy legyen egy ún. depolarizátor, ami a visszamaradt elektronokat fel tudja venni. Esetünkben ez az oxigén.
Ha ezek a feltételek mind együtt vannak, akkor a pozitívabb potenciálú fémről részecskék válnak le, és vándorolnak a negatívabb potenciálú fém felé. Emiatt a pozitívabb fém fokozatosan fogy, és egy idő után eléri azt a határt, ahol átlyukad. Egy tökéletesen zárt fűtési rendszer esetében nem megy végbe jelentős elektrokémiai korrózió, ugyanis a vízben oldott oxigén mennyisége állandó, nem tud nőni, így a folyamat rövid úton "elhal" még akkor is, ha esetleg két nagyon különböző potenciálú fém (pl. réz és alumínium) érintkezik egymással. De tapasztalatból tudjuk, hogy ilyen rendszer nem létezik, ezt jelzi pl. az a vízmennyiség, melyet minden évben kénytelenek vagyunk a rendszerbe utántölteni.
Elektrokémiai korróziót magában az oxigén is okozhat, nevezetesen, hogyha a rendszerben valahol egy oxigénben dúsabb és egy oxigénben szegényebb terület jön létre. A kettő között potenciálkülönbség keletkezik, még ha a rendszer azon része ugyanolyan anyagból van is. A kristályközi korróziót a radiátor anyagában lévő különböző potenciálú ötvözők és az alapfém okozhatja. Ehhez a korróziófajtához is szükségesek a fenti feltételek."

Előzmény: kristanjan (16876)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16877
Azt hittem a Te kazanod adatai amiket sorolsz.

Amugy szerintem mi egyetertunk, es meg engineer is ugyanazt mondja, csak belekeveri a felso futoertek dolgot. En meg nem lattam kazangyartot, aki az engineer altal also futoerteknek, altalaban meg futoerteknek nevezett dologtol kulonbozoen adta volna meg a kazanja teljesitmenyet vagy hatasfokat.

vajk
Előzmény: peterch (16873)
kristanjan Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16876

Üdv mindenkinek!

A véleményetekre lennék kiváncsi, mivel én nem értek hozzá! A szerelőm felújítaná a központi fűtést, úgy hogy megmaradna a régi alumínium radiátor, a mostani vascsöveket rézcsővel helyettesítené. Mit szóltok hozzá, jó ez így?? (állítólag ezt a kettőt nem szabad együtt szerelni, de ezt nem tőle hallottam) Légyszi véleményezzétek! Köszi!

Pellegrin Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16875
Köszi, megnézem!
Előzmény: Fido Dido (16874)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16874
Előzmény: Pellegrin (16872)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16873

Udv, halaloszto !

Nem, nekem nincs kondenzacios kazanom. A Thermona gyart ezt is, meg azt is,meg sok mindent.

Peter

Előzmény: halaloszto (16871)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16872

Sziasztok!

Valaki tudna arról mesélni, hogy a padlófűtéscsövek lefektetési közeit mi befolyásolja? Gondolok itt arra, hogy pl. nyílászárók előtt, külső falak előtt érdemes-e sűrűbben tekerni (mennyire), és hasonlókra?

halaloszto Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16871
Akkor neked kondenzacios kazanod van.

vajk
Előzmény: peterch (16868)
Bobbo Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16870

Nálunk is ez volt a helyzet.

Én egy egyszerű megoldással (ideiglenesen) megoldottam:

kicsit elzártam a mosógép bemenő csapját - a víz még bőven folyik, de a kazán már nem indul

ha gondolod Te is próbálgathatod menniyre kell elzárnod

Előzmény: asdf_ (16866)
miki123 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16869

Köszönöm a választ, azt hiszem beépítettek egyet.

Miki

Előzmény: Szerelő1 (16860)
peterch Creative Commons License 2007.02.16 0 0 16868
Udv, enginer ! Utanna neztem a kazanomat gyarto ceg honlapjan es ezt talaltam. A foldgazbol kinyerheto meleg cakli -pakli /egesho/ 111%, vesztesegek :1% kisugarzas altal, 2% a nem kondenzalodott vizpara altal okozott veszteseg.Tehat 111-1-2=108% .Idealis allapotban,ami 50C fokos elorearamlo es 30Cfokos, vagy meg alacsonyabb homersekletu visszateronel 106%-nak van megadva. De a 80/60C fokra a megadott ertek 98%. www.thermona.cz Tisztelettel Peter
Előzmény: enginer (16862)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16867
Rakjatok be egy kicsit nagyobb tágulási tartályt. Azzal szerintem nem lesz gond.
Előzmény: asdf_ (16866)
asdf_ Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16866
Nekem anno az volt a bajom, hogy amint a hidegvizet gyorsan zartam el, vagy a mosogep a sajat vizet /ebben az esetben viszont mindig/ egy pillanatra elindult a cirko, hogy o most melegvizet gyartana, a turboventi mar indult is, gazt meg epp nem nyitott, majd a melegvizkeszites utani fel percig jaratjuk a szivattyut tortenet kovetkezett, hogy ne a hocsereloben huljon le a viz, hanem a radiatorban. Pont ezert en is vettem egy ilyen 0.16-os tagulasit. Meg direkt meg is neztem benne a nyomast, mert vagy 2 eves gyartasi datum volt rajta /bizony hianyzott is belole/. No, sajna a helyzet nalam valtozatlan, minden ugyanugy zajlik :( Mivel a csapot csak ritkan zarjuk el szelsebesen /nem karos/ ellenben a mosogep fixen csinalja a balhet, ezt azert szeretnem valahogy kivedeni. Egy visszacsapo jo otlet lehet a mosogep ele? Vagy lassu lenne, es igy hatastalan?
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16865
És még annyi, hogy a megadott hatásfok adatok mind laboratóriumban, ideális körülmények között mértek, és mindennapi használatban mindhárom kazántípus eltér(het) ettől. Csak az a különbség, hogy a hagyományos nagyobb, a modulációs kisebb, a kondenzációs pedig a legkisebb mértékben. A kondenzációsnál is van 2-3% füstgázveszteség. 
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16864

"Csak a kondenzáció okozta nyereséget említik minimum 13%-nak és ehez még hozzájön, hogy a kéményen keresztül is kevesebb a hővesztesége, mint a hagyományosnak."

Ööööö...azért ez nem így van! A kéményen keresztüli kisebb hőveszteség pont a kondenzációs folyamat miatt van, ami a plusz hatásfokot adja, tehát abban a +13%-ban mindez benne van. Vagyis az "ehhez még hozzá jön" kategória sántít!

Pellegrin Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16863

Köszi a választ, megnyugtattál.

Ezek szerint erre nincs semmilyen kötelező érvényű előírás.

Nálunk valószínűleg egy Schiedel mellé lesz téve, hasonló kiépítésben...

Előzmény: frekivalto (16859)
enginer Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16862
Csak a kondenzáció okozta nyereséget említik minimum 13%-nak és ehez még hozzájön, hogy a kéményen keresztül is kevesebb a hővesztesége, mint a hagyományosnak.
Szerintem bőven többnek kellene lennie az eltérésnek, de addíg amíg nem közölnek tényleges adatokat, vagy halaloszto nem készit nekünk hiteles méréseket hőmennyiség mérővel, adíg csak találgatunk.
Előzmény: peterch (16850)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16861

Ezt hova illik beépiteni?

Gondolom hideg, és meleg vízbe is kell, tényleg 0,16 literes ez?

Szerelő1 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16860

Ezt vizkalapács vagy vízütésnek nevezzük.

És károsíthatja a csaptelepek kerámia betétjét ill károsíthatja hosszútávon a mosó ill mosogató gépek szerelvényeit.

Hosszútávon a csőhálózat is károsodhat az évek során ,mert a rövid pillanatokra fellépő,rendkívül nagymértékű nyomásnövekedés fáradási korroziót okoz.

A csatlakozásoknál repedések stb...

Ez ellen szokás beépíteni egy 0,16l-es tágulási tartályt ami védi a rendszert a hirtelen fellépő nyomáskülönbségtől.

Előzmény: miki123 (16857)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16859

Üdv Pellegrin.

Nálam szintén a pincéből van kivezetve a tető főlé.

Pincében ytongbol rakták fel a földszinti szintig. Onnan a szauna helységen át megy a plafonig, ott gipszkarton takarja el a csövet. A fődémtől van kisméretű téglából építve a "kémény" Kivűlről a cserepeken túl díszitve van fehér klinker téglával, tetején "betonkoszorú" majd ráültetve a kazánhoz tartozó "beszívó".

Előzmény: Pellegrin (16852)
Lacivill Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16858
Az egykarosok sajátossága, lassabban zárd el, a többiről majd a szakértők
Előzmény: miki123 (16857)
miki123 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16857

Sziasztok!

Tudna-e valaki segíteni? Új építésű házban lakom és ha elzárom a fürdőszobai vízcsapot, koppanást hallok a falból. Olyan a hangja mintha valami megütné a vízvezetéket. Nem okozhat ez hosszútávon bajt?

Előre is köszönöm a segítséget!

Miki

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16856
Ha visszahűl, jó eséllyel ad át meleget a beszívott levegőnek is, ami hasznos.

Ha a kolléga másfél méterre a kazántól nem égeti össze magát, nem létezik, hogy 100 fokon felüli levegő jöjjön a kazánjából - egy vékony, másfél m hosszú csövön ventillátorral kifújt (azaz gyorsan áramló) levegő mitől tudna ennyire lehűlni?
Előzmény: Kobak 25 (16853)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16855

Udv, Kobak 25 !

Nalam a kazanbol 1,5 m -es a kemeny. Ezert nem ertem, miert irod, hogy a 100-120 C fokos fustgaz csak kidobodik, amikor a cso a csoben kemenynel a belso cso melege elomelegiti a kulso csoben aramlo hidegebb levegot. Ezert irtam, hogy egyreszt nalam is visszanyerek a kidobott hobol . Termeszetesen lenyegesen kevesebbet. De  abban az esetben, ha meghosszabitanam a kemenyt tovabbi 3 meterrel/ amit a gyarto engedelyez kanyarok nelkul/, akkor megtobb hot visszanyerhetnek.

Mivel a hazam nagyon keves energiat igenyel, igy sajat tervezes alapjan szamitasokkal alatamasztva jott ki a rendszer felepitese. A turbos kazan mar adott volt, a radiatorok is, amiket regebben a beepites idelyeben felul mereteztem. Pont abbol az okbol, hogy ha egyszer lessz ra penzem, atepitem a rendszert alacsony homersekleture.

2005-ben eljott az ido. 300 literes ketkigyos Tatramat tarolot epitettem be 2kW-os elektromos futopatronnal. Jelenleg csak mint tartalek a patron, arra az esetre, ha a kazan leallna valamilyen okbol. Teton 3 sikkolektorbol allo rendszer is radolgozik a tarolora. Valamint egy parhuzamos agon a napkolektorrol van egy hocserelo a lakasban. Abban az esetben, ha a kolektorok mar felmelegitettek a tarolot, vagy nem eleg a meleg a viz melegitesehez akkor a vezerles bekapcsolja a belso hocserelo koret es lefujja a hazba a meleget.

Pontossan abbol az okbol, hogy a kazan teljes teljesitmenyen mukodjon. Szerintem jelenleg elerheto kazanok egyike sem tud modulalni 100Watt es 3kW kozott. Barmi mas vezerles programozas a kazan leallitasahoz vezet. Ez az amit en nem akartam, hogy orankent 1x vagy tobbszor is lealljon, ezaltal felmelegedjen,majd lehuljon. Minden ilyen ciklus + veszteseg. A kazan elettartama is csokkenne a suru ki-be kapcsolgatas hatasara.

Tisztelettel Peter.

Előzmény: Kobak 25 (16854)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16854

Megkérdezehetem, hogy mekkora puffertartályt használsz? Csak azért érdekel, mert általában családi házas nagységrendben nem szoktunk puffer tárolót használni csak hogyha egy kollektoros rendszerrel van kiegészítve, illetve nagy kórházaknál, ahol akkor is meg kell lennie egy műtőben a kívánt hőmérsékletnek, ha leáll a kazán valamilyen oknál fogva.

Milyen megfontolásból tettétek be? Csak azért, hogy a kazán kevesebbet kapcsolgasson? Ezt egyébként egy megfelelő szabályzással is meg lehet részben oldani különböző túlfutási illetve kapcsolási programokkal.

De érdekelne, hogy milyen megfontolásból és mekkorát tettetek be?

Előzmény: peterch (16851)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16853

Azért itt megint egy kicsit fogalomzavar van.

A kondenzációs kazán kiveszi a füstgáz hőtartalmának jó részét, azáltal, hogy lekondenzálja azt egy második hőcserélőn, így a füstgáz valóban csak 40-45 fok.

Az is igaz, hogy mivel van benne ventillátor, ezért nem kell nagy méretű normál kéményt építeni, ami gravitációsan kiviszi a füstgázt, mivel erre rásegít a ventillátor.

Viszont, a turbós kazán füstgázát nem hűti vissza semmi (az, hogy valaki bele tudja tenni a kezét, nem feltétlen igazolja az ellenkezőjét). Így a füstgáz hőveszteségét nem hasznosítjuk. Tehát attól, hogy a kémény kilépő részén nem éget már a füstgáz, attól még a kazánból közvetlenül kilépő füstgáz hőmérséklete magas, és ez veszteségként jelentkezik, mivel a külső környezetet fűtjük vele.

"Ha a belső is olyan hideg, annak csak örülök, mert akkor mehet full gázon a kazán (már amíg elég hőt vesznek le a radiátorok meg a padlófűtés hőcserélője), ami elvileg a legjobb hatásfokú, nem áramlik ki a meleg a "kéményen" át."

Na ezt aztán különösen nem értem, mivel a "meleg" kiáramlik, csak mire a kilépő csonkra ér, visszahül annyira, hogy ne égessen. Szóval nem értem ezt a mondatodat.

Arra a kérdésre pedig, hogy szigetelés vagy kondenzációs kazán, egyértelmű a válasz, de a legjobb megoldás a jó szigetelés, kondenzációs kazán+felület fűtés. Így működik a legjobb hatásfokkal.

Előzmény: MZ/Y (16849)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16852

Lehet hogy hülyeséget fogok kérdezni:

A kondenzációs kazán füstcsövét mivel kell "körbevenni", hogy kémény kinézete legyen, a házon belül? Nekünk a pinceszinten lesz a kazánház, és a kémény átmegy majd a földszinten, tetőtéren, és úgy ju ki a tetőre. (Legalább is az építészeti terveken így van, födémáttörésekkel) Fel kell építeni kisméretű téglával egy "kéményt", csak azért hogy benne felmenjen a dupla füstcső? Vagy van egyszerűbb/olcsóbb megoldás is?

Köszi!

peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16851
Udv, MZperYpsz! Nalam pufferra dolgozik 1-4 alkalommal naponta ,a kulso homerseklettol es a HMV fogyasztasatol fuggoen. Peter
Előzmény: MZ/Y (16849)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16850
Udv, enginer! Az altalam feltett kerdesre ez a magyarazat az elfogadhato. Koszonom. Elmeletileg ha mind a ket kazan tokeletesen mukodik, akkor cca 13% a kondenzacios javara. Mindenki a sajat lovat dicseri, ezert irtam az elejen is, hogy az altalam felvazolt futesrendszer a leg idealisabb. En kazanom folyamatosan melegit 1 oran keresztul, elmeletileg konstans hatasfokkal. Mig a kondenzacios kazan visszateroje nagyon ritkan lesz 20C fokos .Tehat a megadott hatasfoktol elmarad. Kondenzaciost ezek szerint csak ott eri meg telepiteni ahol 2-3000 m3 gaz fogy, vagy meg tobb. Itt vetodik fel a kerdes, kondenzaciossal sporolni elmeletileg 13%-ot, vagy szigetelni es igy sporolni 60-70%-ot? Mi a kifizetodobb? Peter
Előzmény: enginer (16835)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16849
Ha a belső is olyan hideg, annak csak örülök, mert akkor mehet full gázon a kazán (már amíg elég hőt vesznek le a radiátorok meg a padlófűtés hőcserélője), ami elvileg a legjobb hatásfokú, nem áramlik ki a meleg a "kéményen" át.
Enginer második (vagy első?) idézete is erre enged következtetni. Bár ott a kondenzációs kazánról írnak, de azt, hogy a ventillátoros "kémény" feltalálása óta nem kell meleg levegőt kiküldeni, mert nem kell a felhajtóerő. Ez igaz lehet a sima turbós kazánra is.
Előzmény: peterch (16847)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16848
Udv, Patriotnn ! Valamivel tobb adat kellene ahhoz, hogy konkret valaszt lehessen adni. Peldaul a haz hovesztesege orankent /12kWh -14C foknal kint es 22 C foknal bent/ ,vagy valami hasonlo. Foleg mekkora idot akarsz vele athidalni ?Mert ha 16kWh akarsz 24 oran keresztul kivetelezni , akkor 8,3m3 -es tarolo kell 80/40C fokos lepcsovel. Elmeletileg, vesztesegeket nem szamolva. Peter
Előzmény: Patriotnn (16845)
peterch Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16847
Udv, MZperYpsz! Igazad van, de en a belso 60mm -es csobe siman beteszem az ujjaimat es semmi problema. Nem szenvedek egesi sebeket. Amennyiben a magyarazat az, hogy a bearamlo levego lehuti a kiaramlot, akkor viszont ugyan azt csinalja mint a kondenzacios, csak nem olyan mertekben es itt nem a vizbe adja le a hot, hanem a levegobe. Peter.
Előzmény: MZ/Y (16820)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16846
Egyik idézeted sem támasztja alá azt, hogy a kondenzáicós 100% fölötti hatásfoka igaz lenne (sőt, a második ennek a baromságát írja le), míg a nem-kondenzációs 93 %-a hamis. Én annyit kérdeztem, szerinted miért igaz a 107 és miért nem a 93.

Ezt írtad:
"Ezek a kazánok messze nem 93%-osak.
Ez csak reklámszöveg.
A tényleges %-ot nem fogják neked leírni. :))
"

Ha ezt úgy értetted, hogy a kondenzációs 107 %-a sem igaz, akkor rendben vagyunk. De nekem ebből az jött le, hogy csak a nem-kondenzációsét vitatod.
Előzmény: enginer (16830)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16845

Kérem segítsen valaki!!!

Van egy kiépített radiátor rendszerem névleges fűtőértéke 16 kW. 22 kW-os kazánnal fűtöm. Szeretném megspékelni a rendszert egy Puffertartállyal. Mekkorát ill. milyent vegyek? (esetleg hol?, mennyiért?) Az ötleteket előre is köszönöm.

Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.15 0 0 16844

Úgy látom nagyon felkorbácsoltam a kedélyeket, mert mindenki nekem ugrott.

Szóval, Wolf CGB 20 95,5/63 a külső illetve belső csőátmérő. A 40-esnél 125/80. Ha bontva építjük, akkor 20--nál 63-63, 40-nél 80-80.

Remeha Quinta: 80/125, 100/150.

Az oldalfali kivezetés csak akkor, ha megfelelő szerelőkészlettel, szakszerűen van megcsinálva, de akkor sem szerencsés, mert ha szél van, akkor az a kis ventillátor, ami tud 100-150Pa-t nem tudja kinyomni a füstgázt, ami nagyon rossz esetben vissza is jöhet. Tudom, ezekben van ilyenkor egy visszacsapó, meg egy automatika, ami azonnal leállítja, ha visszaáramlás van. De ezzel együtt nem tartom jó megoldásnak.

A kémények árát leírtad, annak nekem is utána kellene néznem, mert méterre nem tudom, általában egy konkrét project árat kapunk, így az nem mérvadó.

Most más nem jut eszembe, de ami nyitott maradt még, annak holnap utánanézek.

Viszont ezzel együtt az a véleményem, hogy hosszabb távon a kondenzációs kazán jobban megéri, igaz az elején egy komolyabb befektetés. De a gáz ára sajnos nem lefelé fog mozogni az elkövetkező időkben.

enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16843
Kondenzációs füstcső osztott rendszerhez 3228Ft/m + 2600Ft (2db) központositó
Alu turbócső osztott rendszerhez 4668Ft/m + 1320Ft (3db) bilincs
Előzmény: Kobak 25 (16839)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16842
Már miért ne lehetne kivezetni a falon?
Túrbós-ból is 100/60-as a legtöbb 24kW-os.

Sima bélelt kémény szokott lenni ~6-8ezer,
turbó kémény (kondenzációsnak is az van) nyomáspróbája ~27ezer.
Osztott füstgáz elvezetésnél lehet, hogy elég a sima "szemrevételezés", mert annál nem tudja visszaszívni a füstgázt.

Minden kondenzációs készüléknek turbós füstgáz elvezetése van, anyagában lehet eltérés a sima turbós készülékek füstcsövéhez képest.

frekivalto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16841
Wiessmann vitodens kondenzációs kazánnak 80 mm átmérőjű a füstgázelvezetője.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16840
Mindkettőnél az osztott kivezetés 80/80-as szabványt ír elő! A különbség csak annyi, hogy a kondenzációsnál befelé kell lejtetni, a turbósnál meg kifelé.
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16839

Nem azt írtam, hogy kivezeted a falon. Azt nem lehetne. Csak azt írtam, hogy elméletileg olcsóbb lehet egy ilyen kéményt építeni, mint egy másikat. És holnap utánanézek, de azt hiszem a Wolf kondenzációs kéménynek az átmérője vagy 50 agy 63 mm. Ez akkor van, ha a frisslevegőt osztottan szívja. A turbós szerintem ennél vastagabb, és mint már írtam, azt magasabb hőmérsékletűre kell csinálni, így drágább is.

A kéményseprő díját nem tudom, de szerintem akik nálunk voltak 8-10eFt-ot kértek csak. Kb 5 perces dolog vol. De holnap utánanézek, mert mostmár izgat a téma.

Előzmény: enginer (16838)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16838
Eredetileg azt írtad, hogy azért olcsóbb, mert a kondenzációs simán kivezeted a falon a túrbóst meg bélelt kéménybe kell tenni. :))
A kondenzációs kazánnak a füstgáz csövének az átmérője nem kisebb.

Kondenzációsnál tényleg hoszabb kémény lehet, de ez készülék függő is.
Ha jól tudom, akkor ha kéménybe rakod a kondenzációs füstcsövét, akkor kell kéményseprő is. Egy ilyen mérés meg 27eFt.
Előzmény: Kobak 25 (16837)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16837
Nem keverem. Tudomásom szerint meg van szabva, hogy pl egy turbós kazánra mekkora csőhosszat köthetsz rá. Természetesen van ilyen szabály a kondenzációsra is, de arra valamennyivel több (20 kW körül 30m) cső köthető rá. És a kondenzációs kazánnak a füstgáz csövének az átmérője kisebb, és nem kell, hogy alumínium legyen. Így egy régi, kis átmérőjű kéménybe is be tudtuk húzni, és mivel majd 30m volt a csőhossz, így nem jöhetett más szóba. Szóval mégsem mindig ugyanaz. Sőt.
Előzmény: enginer (16825)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16836
"Persze ha meg akarom merni es kiszamitani a hatasfokot, akkor nagyonis."

Én is kiváncsi lennék 1 bevitt energia/leadott hőmennyiség mérésre.
Szerintem meglepő százalékokat kapnánk, de hogy messze nem 93%-ot az biztos.

Elvileg az lenne a 100%, ha a készülékbe beáramló levegőnél nem melegebb a füstcsövön távozó füst hőmérséklete és nem tartalmaz gőzt.
Ezt még a kondenzációs készülékek sem tudják.
Előzmény: halaloszto (16834)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16835
Létezik a „per-petuum mobile”?

A magyarázatot nem szeretném túlságosan elméleti síkra terelni, ezért megpróbálom egyszerűen ismertetni a tényeket.
A mi szakterületünkön három éghető elemről beszélhetünk: szén (C), kén (S) és hidrogén (H). Tökéletes égéskor ezekből szén-dioxid (CO2), kén-dioxid (SO2) és vízgőz (H2O) keletkezik. Az egységnyi tüzelőanyagból kinyerhető hőt két csoportba soroljuk: alsó fűtőérték (fűtőérték) és felső fűtőérték (égéshő). Mindkét esetben induljunk ki például a 20 0C-os szobahőmérsékletből. A kettő között a különbség az, hogy az alsó fűtőérték hasznosításakor a keletkezett égéstermékek 100 0C felett távoznak a kéményen, míg a felső fűtőérték hasznosításakor az égéstermékeket visszahűtjük a kiinduláskori szobahőmérsékletre, így a gőz rejtett hőjét, valamint a hőmérsékletkülönbségből adódóan az égéstermékek hőtartalmát is kinyerjük.

Korábban azt hitték a hatásfokszámítás megalkotói, hogy ha egy tüzelőanyagot elégetünk, akkor az abból felszabaduló hő nagyobb részét hasznosítani tudjuk, egy kisebb részét nem, mert az égéstermékek hőmérsékletét nem csökkenthetjük le, hiszen akkor nem lesz felhajtóerő (huzat), ami az égéstermékeket kisegíti a kéményen keresztül a szabadba. Amikor megalkották a ventilátoros gázkészülékeket, akkor már gyorsan rájöttek, hogy az égéstermékeket le is lehet hűteni, ugyanis a ventilátor ki fogja nyomni az égéstermékeket a szabadba. Ez a kondenzációs technika a gázkészülékeknél minimum 13%-os hatásfok-javulást eredményezett.
Vagyis a kazánok hatásfokát az alsó fűtőértékhez viszonyítjuk a mai napig is, pedig ez fizikai lehetetlenséget eredményez, azaz a 100% feletti hatásfokot. Tehát a cikk elején felvetett kérdésre a válasz: nem találtuk fel a perpetuum mobilét, csak valahogy nem akaródzik a számításokat a fizikai valósághoz alakítani.

A felső fűtőértékhez viszonyított számítás már nem adna 100% feletti hatásfokot, tehát fizikai értelemben helyére kerülnének a dolgok, tehát át kellene térni erre a módszerre. Vannak már a világon olyan országok, ahol a korrekt hatásfokszámítást használják, de ez nem terjed gyorsan. Feltettem a kérdést néhány kazángyártó cégnek, s azt mondták, hogy nem fogják elkezdeni, mert a laikusok csak az fogják látni, hogy az ő kazánjaik rosszabb hatásfokúak, mint a konkurenciáé, aki még nem tért át. Azt mondták, hogy a szakmának kellene fellépni a korrektség érdekében. Jelenleg fennáll az a képtelen helyzet, hogy a szakma a kazángyártókra vár, és viszont. A helyzet közbenső megoldásaként megadhatnák a kazángyártók a prospektusaikban a felső fűtőértékre és az alsó fűtőértékre vonatkozó hatásfokot, így a laikusok is láthatnák, hogy a kazánok nem rosszak.
Vagy netalán van valakinek jobb ötlete?

Cséki István
Előzmény: MZ/Y (16829)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16834
Igazibol ezek nem szamitanak, ha csak osszehasonlitani akarom a kazanok hatasfokat.
Persze ha meg akarom merni es kiszamitani a hatasfokot, akkor nagyonis. Csak bizni tudok benne, hogy minden kazangyarto ugyanazt a futoertek definiciot hasznalja a hatasfok meghatarozasakor. Ez valoszinu is, mert mindenki az indokolhato legalacsonyabbat hasznalja, semmi erdeke egy picit is nagyobbal szamolni.

vajk
Előzmény: enginer (16833)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16833
Hogy ne legyen olyan egyszerű kiszámolnod:

Égéshő (felső fűtőérték), Fűtőérték (alsó fűtőérték): /földgáz/

Felső fűtőérték: 37 700 kJ/Nm 3
Alsó fűtőérték: 34 000 kJ/Nm 3
Előzmény: halaloszto (16826)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16832
"A másik, hogy ha egy cég megadja egy sima és egy kondenzációs kazán hatásfokát, akkor miért fogadod el a kondenzációsét és miért nem a simáét?"

Fűtőérték
A Wikipédiából, a szabad lexikonból.

Egy tüzelőanyag fűtőértéke az a fajlagos hőmennyiség, ami 1 kg tüzelőanyagban kinyerhető olyankor, ha a füstgázzal távoló víz gőz formájában marad. Értékét úgy kapjuk meg, ha az anyag égéshőjéből kivonjuk a gőzként távozó vízmennyiség párolgáshőjét.

A fűtőérték használata a tüzelőanyag-igény számításokkor, vagy kazánhatásfok számításokban olyankor indokolt, ha viszonylag meleg (>100°C) hőmérsékletű füstgáz távozik a kazánból. A fűtőértéket nem szabad az u.n. kondenzációs kazánok esetében használni, ahol a füstgáz 100°C alá van hűtve, így a gőz a füstgázból kikondenzálódik a kazánban, hasznosítva a párolgáshőt.
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16831
En elhiszem mindenkinek, sot a kondenzaciosra 105-el szamoltam, nem 107 meg hasonlokkal amiket a gyartok irnak.

Amugy meg a ki mennyit hazudik az egy erdekes kerdes.
Mentel mar autoval ugy, hogy annyit fogyasszon mint ami a szalonban ki van irva az adatlapjara? Es amikor mar 10 eves volt?

vajk
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16830
Már megszoktam, hogy Te soha sem hiszel nekem, bármit is írok. :))

Büntetés azért nincs, mert egy régi elavult "alsó fűtőérték" számitási rendszert használnak, amiben a korszerütlen készülékek veszteségeit kötelezőnek vették.

Keresek neked egy cikket amiben leírják, hogy mi miért.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16829
Ezzel engem megint nem győztél meg. :o)
Ők azt mondják, 93%. Le is írják. Ami, ha nem igaz, szép büntetést eredményez. Úgyhogy nem hiszem, hogy ezt megkockáztatnák.
A másik, hogy ha egy cég megadja egy sima és egy kondenzációs kazán hatásfokát, akkor miért fogadod el a kondenzációsét és miért nem a simáét? Ugyanaz a cég teszi mindkettőt.

Amúgy peca... peace. :o)
Előzmény: enginer (16827)
pjotrkolja Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16828
T krisztian98!

Kondenzációs kazán? Mert akkor füstcsőconkon ez nem meglepő.

kolja
Előzmény: krisztian98 (16824)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16827
Ezek a kazánok messze nem 93%-osak.
Ez csak reklámszöveg.

A tényleges %-ot nem fogják neked leírni. :))
Előzmény: halaloszto (16826)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16826
Nem ertem mit hasonlitgatsz a 93%-hoz.

Ha a szamitasomat elfogadod, akkor abbol tisztan kovetkezik:

1m3 34MJ/m3 gaz elegetesebol

a 93% hatasfoku kazan 31.62MJ futesi hot termel
a 105% hatasfoku kazan 35.7MJ futesi hot termel.

a 35.7 a 31.62-nel 13%-al tobb.

a 35.7MJ eloallitasahoz a 93%-os kazannak 35.7/31.6=1.13 m3 gazt kellene elhasznalnia, tehat az 13%-al tobbet fogyaszt azonos hotermeles mellett.

vajk
Előzmény: peterch (16813)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16825
Ahol kivezetheted a kondenzációs füstcsövét és nem kell kéménybe kötni, ott ugyan úgy megcsinálhatod a turbóssal is, ugyan annyi csővel.
Kevered a hagyományos készülékekkel a turbóst.
Előzmény: Kobak 25 (16814)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16824
Nekünk a kimenő füst-gáz 40C-os 45C-os előremenő víznél.
monyesz Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16823

Kobak !

"...a sima atmoszférikus kazánhoz tartozó kéményt kell gázműveknél a gáztervekkel együtt engedélyezni. "

Erről még nem hallottam, nálunk legalábbis csak a kéményseprőktől kell a papír, mi nem engedélyezünk a kéményen semmit. Erre se műszer, se kiképzett ember nincs a cégnél.

Zárt égésterű készüléknél meg a gtervezési segédlet alapján kell eljárni, és kész. Ezt lehet max ellenőrizni, hogy a terv ennek megfelelően készült-e és úgy is történt-e a kivitelezés.

Előzmény: Kobak 25 (16818)
enginer Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16822
A Te kazánod gyartója által közölt 93% -os hatasfok csak egy viszonyszám és nem a tényleges hatásfok.
Előzmény: peterch (16784)
TIHEMER Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16821

Kikapcsolódás képpen meg tudná valaki mondani, hogy egy ősrégi ÉTI-25-ös kazánnak mennyi lehet kb. a hatásfoka? 2700 litert fogyaszt óránként és kb. 60 fokra van állítva. Egy év alat kb. 2600 m3 fogy el.  Jó lenne tudnom, hogy mennyire érné meg lecserélni egy korszerűbbre.

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16820
Nem duplacsöves a füstgáz-elvezetőd? Mert ott - szerintem - a szívott levegő jön kívül, a kifújt megy belül. Így nyilván nem meleg a külső.
Előzmény: peterch (16817)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16819
Ez azért érdekes, mert direkt elővettem egy katalógust (Wolf), és abban modulációtól függően 65-110 fok közötti füstgáz hőmérsékleteket írt. Én erre hivatkoztam, és a tanulmányaimra az egyetemről.
Előzmény: peterch (16817)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16818

Ezúton szeretnék elnézést kérni. Utánanéztem, megkérdeztem kollégákat, és valóban úgy van, hogy a kondenzációs és a turbós kazánokhoz tartozó kéményt kell a kéményseprőnél egyeztetni, és a sima atmoszférikus kazánhoz tartozó kéményt kell gázműveknél a gáztervekkel együtt engedélyezni.

Tervet mindenképpen kell csinálni, de a normál kéményeket, tehát ami nem Schiedel (mert ugye ők abban az épületben vannak, mint a gázművek) kicsit nehezebben engedélyezik. Aturbós, kondenzációs kéményt pedig nekünk még nem dobták vissza eddig, mivel mellékeltük a saját minőségi bizonyítványukat.

Hogy nálatok miért tarthat ilyen sokáig nem tudom.

Egyébként Budapesten dolgozunk, de elég sok vidéki munkánk is van.

Előzmény: Fido Dido (16816)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16817

Udv, Kobak 25!

{  egy modulálni tudó turbós kazánból mégiscsak 100-120°C-os füstgáz jön ki }

Nalam a " kemeny", csak 1,5m  es barmikor odatehetem a kezemet a kifuvocsohoz akar hosszabb idore is es nem eget meg. Pedig , ha jol tudom 65 C fokos vizgozzel telitett levego  mar kepes 1. foku egest eloidezni/holyagosodast/. Tehat meg ennyi sem lehet  a kiaramlo fustgaz homerseklete. Hetvegen ,ha eszembe jut, megmerem.

Peter

Előzmény: Kobak 25 (16801)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16816
És még annyit, hogy nekem a turbós kazánhoz (és a kondenzációshoz is) 2 hónap lett volna az engedélyezés, a sima kéményesnél pedig 1 hét. Tehát itt valahogy nem igaz ez a "csak rápecsételnek" kategória. Merrefelé dolgoztok?
Előzmény: Fido Dido (16815)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16815
Na akkor még mindig nem világos. A magyarázatod alapján engedély ugyanúgy kell, csak külön terv nem kell. Engedély =/= terv! Nem mindegy!
Előzmény: Kobak 25 (16814)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16814

Magyarországról beszélek. Lehet, hogy rosszul fogalmaztam, de elvileg a kondenzációs kazán saját kéményét azért nem kell engedélyeztetni külön, mivel elég becsatolni a minőségi tanusítványát a kéménynek. Mi például főleg Wolf kazánokat tervezünk, és azt elfogadják. Így nem kell a kéményseprőnél külön engedélyeztetni, maximum rátesznek egy pecsétet, és így lehet is menni a gázművekhez. Ha valaki nagyon precíz, akkor amikor elkészült a kémény kihívja a kéményseprőket, ők kimérik, hogy valóban tudja e azt a nyomáskülönbséget ami kell, és át is veszik.

Egy normál kémény viszont nagyságrendekkel többe kerül, és sok helyen nem is kivitelezhető.

A kazán árában nincs benne a kémény. Nekünk volt olyan, ahol gyűjtő kémény volt, és nem lehetett újat rákötni, és több mint 300000Ft-ba került volna azt átalakítani. Ehelyett készült egy kondenzációs kazán a saját kéményével, és meg is oldódott a probléma.

Tehát turbós+kéményhez képest a kondenzációs+saját kémény rendszere nem kerül annyival többe, mint azt sokan gondolnák.

Előzmény: Fido Dido (16808)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16813

Udv, halaloszto!

Nekem nem a fogalmakkal van bajom. Te is ugyan azt irtad, amit en, csak en laikus  es parasztesszel. Az altalam felvazolt matematikat egy kicsit felreertetted. Nalam a 93% a 100% futoertekbol adodik . A veszteseg 7% ,ebbol ha 6% meg visszanyerheto , akkor 6: 93=0,064 ,azaz 6,4%. Ezt hozza adod a 100%-hoz  es meg van a vegeredmeny  106,4% hatasfok. DE szerintem ez akkor sem azt jelenti, hogy 106,4 - 93=13,4% kulonbseg  van a hatasfokban a ket tipusu kazan kozott. Vagy tevedek?

Tisztelettel Peter.

Előzmény: halaloszto (16800)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16812

Maradjunk abban, hogy a Vaillant az egyik legmegbízhatóbb márka. Az infó nem 1 beüzemelő által hitelesítve. :)

Előzmény: krisztian98 (16811)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16811
Ezt a kazán beüzemelős mondta, hogy a vaillantból elege van. Mikor 1-szer itt volt és akokr se csinált semmit. Azóta meg nem jött vissza.
Előzmény: Fido Dido (16805)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16810
Bocs most mar értem ... ;-))
Előzmény: Törölt nick (16809)
Törölt nick Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16809
Mióta nem kell egy kéményt magyarországon engedélyeztetni ?
Előzmény: Fido Dido (16808)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16808
Lehet, hogy én vagyok lemaradva, de mióta nem kell a kondenzációs kazán kéményét engedélyeztetni? Vagy te nem Magyarorszáról beszélsz?
Előzmény: Kobak 25 (16806)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16807
Feltételezem, a műanyag sokkal olcsóbb, mint az én fémem. Úgyhogy pláne nem érv a drágább ár mellett, hogy nem kéményes. :o)
Előzmény: Kobak 25 (16806)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16806
Azért a kondenzációs kéménye és a turbós kéménye messze nem ugyanaz. A kondenzációsé egy műanyag cső, amit nem kell engedélyeztetni, míg a turbósét kell, és az messze nem műanyag, hanem valószínű koracél. Így pontos. :)
Előzmény: MZ/Y (16804)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16805

"Vaillant: Sok hiba van vele, annak ellenére, hogy a szerelők szeretik. meg az ára kicsit borsos volt. "

:DDDDDDD Gondolom ezt is a termomaxos szerelő bácsi mesélte. Hagyjuk meg ezt a mese kategóriában! :)

Előzmény: krisztian98 (16789)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16804
Erről beszélek. :o) Modulációs ÉS turbós, azaz nem kell neki kémény, csak a dupla cső.
Előzmény: Kobak 25 (16803)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16803

Elhiszem, ezért is írtam le utána a többi indokot is.

A Sanier Duval kazánokat nem ismerem annyira, de kívánom, hogy ne legyen vele bajod. Nekünk egy kis lakásunkban egy ilyen kazán van, és elég sok gond volt vele, igaz az nem turbós, és a modulációt is úgy oldja meg, hogy 2 égési erősség van benne.

De ezzel együtt az a véleményem, hogy a kondenzciós kazán most a csúcs technológia, és bár sokba kerül, jóval többet tud (megjegyzem a megfelelő automatika is szükséges), mint egy turbós kazán.

Németországban pl már nem lehet tudomásom szerint atmoszférikus kazánt beépíteni, csak turbósat vagy kondenzásióst. De van olyan ország is, ahol már csak kondenzációst lehet. Igaz, ezek nálunk jóval fejlettebb országok.

Ja, és a második érvem akkor is igaz, mivel a tiedbez bélelt kéményt kell építeni, maximum az átmérője lehet kevesebb, de a kéményt nem tudod megspórolni, mivel a magas hőmérséklet miatt meg kell építened. Hogy az engedélyezési és kéményseprő dolgokba már ne menjek bele, amit mind meg lehet spórolni egy kondenzációs kazánnál.

Előzmény: MZ/Y (16802)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16802
Nekem a megfogalmazással volt bajom. Ezt írtad:
"De nem csak emiatt a 10-15 százalék miatt kerülnek ennyibe, hanem azért mert többek között modulációs égő van benne, tehát nem kell állandóan maximális lángon égnie az égőnek, hanem az aktuális igényhez lehet igazítani.

Ezen felül van benne egy ventillátor, ami a füstgázt kinyomja, így nem kell gravitációs kéményt építeni, hanem elfogadják a kazán saját kéményét, ami kis túlzással egy erősebb pvc csőhöz hasonlít. Ennek olyan előnye is van, hogy nem a helyiségből szívja a levegőt az égéshez, így nem merülhet fel mérgezés, mert teljesen zárt a rendszer.
"

Ez a 2 nem érv a többletköltsége mellett, mert az én SD IsoTwin-emben is benne vannak ezek.
Előzmény: Kobak 25 (16801)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16801

Ez igaz, de egy modulálni tudó turbós kazánból mégiscsak 100-120°C-os füstgáz jön ki, míg egy kondenzációsnál kb 45°C. A kondenzációs kazánnak a legnagyobb előnye sugárzó felület fűtésnél jön elő, ahogy alacsony az előremenő és a visszatérő hőmérséklet. Kondenzációs kazánt venni például csak radiátoros fűtésre felesleges, hacsak más nem indokolja. Viszont egy padló-mennyezet fűtéssel kombinálva már rendkívül ideális.

Továbbá, ha már itt a %-okról beszélgetünk, figyelembe kell venni, hogy a kazánok teljesítményét a tervező -13 - -15°C-os külső hőmérsékletre választják. Tehát, ha megnézzük az idei telet, akkor nem is volt ilyen gyakorlatilag. Ilyenkor térül meg a kondenzációs, mivel egy normál kazán előremenő hőmérsékletét a kondenzáció miatt nem szabad 50°C alá venni, míg egy kondenzációs üzemelhet akár 30°C-os előremenővel is, ami átmeneti időben bőven elégséges lehet egy felületfűtésnél.

Ezért kerül ennyibe a kondenzációs kazán, és ezért ez a legjobb még mindig. Ha pedig ezt kombináljuk egy kollektorral, akkor eléggé ideális állapotot kapunk, mivel a kollektor megcsinálja a 60°C-os melegvizet, így a kazán dolgozhat alacsonyabb hőmérsékleten.

Ja, érdemes megnézni a kazánoknak a fűtési görbéjét, vagyis, hogy milyen hőmérsékleten milyen a hatásfoka. Mivel ha modulációs, akkor alacsonyabb hőmérsékleten meg sem közelíti a 93%-os hatásfokot.

Előzmény: MZ/Y (16798)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16800
hi!

Ha a te kazanod 93%, az azt jelenti hogy egy m3 34MJ/m3 futoerteku gaz elegetesevel a futescsovon 0.93*34MJ energia megy ki. Ha tennel ra homennyisegmerot, ezt kellene mutassa. (homennyisegmero: meri a viz l/sec sebesseget, es a bemeno meg kimeno homersekletet, es abbol szamolja (integralja) a homennyiseget. Ha atment 200l viz (200kg), bemenetnel 60 fokos volt, kimenetnel 80 fokos, akkor 4.2KJ * 20 *200 = 16.8MJ hot tett a vizbe a kazan)

Az igazi preciz fogalom az egesho. Az megadja hogy adott mennyisegu gaz oxigennel elreagalva mennyi energiat szabadit fel. Vegyesz/fizikus fogalom. Ennek az energianak egy resze feny-kent tavozik, mas resze hosugarzaskent, megint mas resze az erintkezo levegovel egyebbel hovezetessel eltavozik, egy jelentos resze pedig az egestermekek homersekletet es halmazallapotat adja.

A futoertek egy mernok fogalom. A fenti ossz keletkezo energiabol levesszuk azt, amit kenytelenek vagyunk (voltunk) a meleg fusttel meg a vizparaval kiengedni, es a maradekot tekintjuk hasznalhato energianak, ez a futoertek. Nyilvan meghatarozasa valami etalonnak elfogadott egoben/kazanban valo elegetessel tortent.

vajk
Előzmény: peterch (16799)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16799

Udv, halaloszto!

Ertem amit irsz, el fogadom az indoklassal egyutt. Egy kerdes viszont akkor felmerul bennem.  En kazanom ebben az esetben, akkor milyen hatasfokkal dolgozik? Mihez kepest 93%, a kondenzacios mihez kepest 107% es mi a 100%? Ha ezt is megtudom a valaszodbol, akkor nagyon o.k. lesz. 

Tisztelettel Peter.

Előzmény: halaloszto (16794)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16798
Hűha, itt most valami nagy baj van...

Amit leírtál, az nem csak a kondenzációs kazánokra igaz, hanem a nem-kondenzációs, modulálni tudó turbósokra is...
Előzmény: Kobak 25 (16796)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16797
Ez a pontos definíció, csak átsiklott rajta a szemem. Én is erre utaltam...
Előzmény: halaloszto (16794)
Kobak 25 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16796

Sziasztok!

Én épületgépész vagyok, és látom itt azért kering egy két tévhit.

A mostani kondenzációs kazánok hatásfoka  fűtőértékre vonatkoztatva 107%, nem a szummára nézve. Így jöhet ki 107-110% körül. De nem csak emiatt a 10-15 százalék miatt kerülnek ennyibe, hanem azért mert többek között modulációs égő van benne, tehát nem kell állandóan maximális lángon égnie az égőnek, hanem az aktuális igényhez lehet igazítani.

Ezen felül van benne egy ventillátor, ami a füstgázt kinyomja, így nem kell gravitációs kéményt építeni, hanem elfogadják a kazán saját kéményét, ami kis túlzással egy erősebb pvc csőhöz hasonlít. Ennek olyan előnye is van, hogy nem a helyiségből szívja a levegőt az égéshez, így nem merülhet fel mérgezés, mert teljesen zárt a rendszer.

Na, elsőre ennyit. Most találtam ezt a topicot, majd visszaolvasgatok, és ha valamire nem találtatok választ, megpróbálok válaszolni.

Balázs

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16795

Most néztem utánna a termomax.hu -n fali gimax gépkönyvében. Itt tényleg azt írják, hogy 70C-os 100%-os terhelésen és 30%-os részterhelésen. 2% a maximális teljesítmény javára.

Előzmény: MZ/Y (16793)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16794
Peterch,

1. A te rendszered azert bazi jo, mert a tarolo miatt a kazan mindig teljes teljesitmenyen megy, ahol jo a hatasfoka.

2. A 107% hatasfokot nem ugy ertik, hogy a tiednel 7%-al jobb (93*1.07=99.5) hanem ugy, hogy a 34MJ/m3 gaz egy kobmeterebol 36.38MJ hot tol bele a melegvizbe. Ugyanis a futoertek definicio szerint az a ho, ami elegeteskor keletkezik, es nem az egestermek hoenergiajaval tavozik. Pl a metan futoerteke 32.7MJ/m3, de az egeshoje (az osszes termelodo energia) az 36.3MJ/m3. A kulonbseg az, ami a fust hojeben, es a vizgozben tavozik. (latszik, hogy a foldgazban a metanon kivul mas is van)

vajk
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16793
Épp' ezt írtam, hogy 2 cég (egyik az SD, másikra nem emlékszem, de itt megvan a fórumon) határozottan azt írta/mondta, hogy a nem-kondenzációs kazán hatásfoka a max-on a legjobb. A 3. nem írta le, hol jobb, csak annyit, hogy van különbség.
Előzmény: krisztian98 (16791)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16792
Még 1 dolog a második is kondenzációs kazán, de itt már nem történik kondenzáció. Szóval hasonló lehet. Csak kondenzációs kazánnál elég nagy a hőcserélő + a meleg fentről lefelé áramlik, ami elősegíti a lehült levegő könnyebb távozását és így a melegebb kicsit bentragad (felül van a gázégő) a súlya is elég komoly a miénk majdnem 60kg.
Előzmény: MZ/Y (16787)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16791

Turbósnál kicsit problémásabb :(. Szerintem úgy kell beállítani, hogy a füst-gáz hőm / előremenő víz arány minnél jobb legyen. Itt is igaz, hogy minnél kissebb teljesítményen jobb a hatásfok, bár valamennyi százalék alá nem érdemes menni (erre nem tudok adatot). 60C-ot szoktak ajánlani az előremenőt, mert itt még nem csapódik ki a kondenzvíz, ami károsíthatja a hőcserélőt. A hideg visszatérő + olyan 15-20C al legyen hidegebb.

Előzmény: MZ/Y (16787)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16790
Valaki összeszedhetné a kondenzációs kazánok árait.
Előzmény: krisztian98 (16789)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16789

Vaillant: Sok hiba van vele, annak ellenére, hogy a szerelők szeretik. meg az ára kicsit borsos volt.

Sd: volt a másik nagy vetélytárs. Szertintem ez is jó.

Boderus: Nem néztem neki utánna csak úgy futólag, nem tetszett meg.

Viessmann: az ára.

Termomax: Azért mert van ismerős valamilyen pesti kazánszervízben. Ő mondta, hogy a Termomax megbízható. Meg ha kifizetem ezt a pénzt ebből magyar emberek fognak élni, nem külföldiek (jó egy része kimegy, mert nem minden része magyar termék). Meg rengeteg infót találtam róla a neten gépkönyv, beüzemelési dokumentum, stb.

Előzmény: Fido Dido (16785)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16788
Junkers?
Előzmény: Fido Dido (16785)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16787
Na, megnéztem, a rajz világos (előbb annyit néztem, hogy kondenzációs, sok vonal és hülye módon nem is néztem meg rendesen...). A kérdés viszont továbbra is az, hogy vajon ilyen rajz mit mutatna nem-kondenzációs kazánnál?
Előzmény: krisztian98 (16777)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16786
Jó te tudod. Akkor nálad legyen turbós kazán, nálam meg kondenzációs. Én tuti, hogy legközelebb is kondenzációst vennék, te meg turbósat. Szóval nekem 8, hogy nálad mi megy. Bár még 1 dolog kb a fűtés teszi ki a ház számlájának 70% a hmv + 5%-ot. Azon napkollektorral is nem tudod 1%-alá csökkenteni. Szóval akkor a napkollektor se éri meg 400eft-ért.
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16785

" Mert ha kazánt veszel, AKKOR NE KOMBIT! csak indirekt tárolósat, ami kb 80-100e. "

Ha csak gázzal akar fűteni, akkor vehet kombit is.

"Kazán: 3 tipus ami szóba jöhet termomax Inka 280e (fűtő) + váltószelep + indirekt tároló (nekünk ilyen van) és sanier duval és boderus (de ezt nem nézegettem)"

Pedig nézegethetnéd! ;) HA SD, akkor a Vaillant miért nem? Egy cég, szinte azonos alkatrészek. Ha Boderus, akkor a WOLF, Viessmann miért nem?

Előzmény: krisztian98 (16757)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16784

Udv, krisztian98!

Ne haragudj meg ram, de kettonk kozul valaki keveri a szezont a fazonnal. Kiindulo pont legyen a gyarto altal deklaralt ertek. Amennyiben a kazanom gyartoja 93% -os hatasfokot ad meg, akkor a te kazanod nem lehet 10%-al jobb, mert akkor valaki nem mond igazat. A te kazanod gyartoja a hatasfokra 107%-ot ad meg peldaul, de az nem azt jelenti, hogy +7% meleget a semmibol ad a rendszerbe. A te kazanod eseteben a 100% -nak az en kazanom 93%-at veszik+ ehhez adjak a meg megsporolt meleg erteket. Szerintem az en kazanom altal kidobott melegbol a tied meg mondjuk hasznosit 6%-ot. Ezt az erteket szamoljak hozza a te kazanodhoz. Igy jon ki a 100% feletti ertek. 

Amennyiben a sporolas a donto erv, akkor kovesd a peldamat es akkor nincs ertelme agyontuningolt technologiakat alkalmazni es igy is energiatakarekos gazdalkodast tudsz letrehozni.

Jo szigeteles,napkollektor, puffertarolo, jol meretezett futorendszer.Ha ez a 4 alap megvan. Akkor mar nincs szukseged arra az 5-6% gaz megsporolasara ilyen aron.

Tisztelettel Peter.

Előzmény: krisztian98 (16778)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16783

A spórolás és a korszerűsítés nem mindig járnak együtt. Sok esetben pont a fogyasztáscsökkentésre tett lépések a többszörösébe kerülnek, mint ha hozzá sem nyúltak volna a rendszerhez, és a többlet gázfogyasztást fizetnék továbbra is.

Tehát a korszerűsítés úton-útfélen ajánlása nem biztos, hogy hasznos dolog. Meg kell nézni az adott körülményeket, és a lehetőségekhez képet a leginkább (hosszútávon is) költséghatékony megoldást kell választani a lehető legnagyobb komfortérzet mellé.

A nakollektor felszerelése sem olyan, mintha egy laposelemet kötnél a vezeték végére. Ahhoz kell még jópár dolog, amiből a teszkógazdaságos nem hosszúéletű, tehát kénytelen vagy kiépíteni egy drága, de minőségi rendszert. Ez is plusz költség.

Előzmény: krisztian98 (16781)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16782

Udv, krisztian98!

Sajnos, nem.  Kerdeseidet kuld el a   peti2006@zoznam.sk cimre.

Peter

Előzmény: krisztian98 (16779)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16781
Jó igazad van ház függ a dolog. Mert aki éves szinten fűtésre csak 80eft-ot fizet ill a körül annak nem biztos, hogy megéri. De egy biztos hogy a gáz árát folyamatosan emelik vagyis meglehet, hogy 2 év múlva 20-30%-al többet fizetsz. Szóval mindenki számolgasson. 2006-ban igencsak megemelték a gáz árát, mi a garancia, hogy idén nem emeli megint vagy 30%-al? Pedig emelni tuti, hogy fognak, mert el vagyunk maradva az EU- gázártól. (Fizetés meg egyre rosszabb). Szóval mi most ebben az időben 30eft-okat fizetünk. A megtérülést onnan látom, hogy nagyimék melett lakunk és náluk mindig 20%-al többet fizetünk, most meg megegyezik. De ha jön a napkollektorom (május körül), akkor megintcsak megspórolunk éves szinten olyan 40e-t. Ami megintcsak nem kevés.
Előzmény: Fido Dido (16780)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16780

A megtérülés az nagyon egyénfüggő, nem lehet általánosítani! Neked évi 20ezer, de van, ahol csak öt. Máris nem olyan kerek az a torta! :)

"A régi sima kéményesnél meg a szívattyú mindig 60W-on ment. (Szinte reggeltől estig, mert a víz olyan 45C-ra ill alá volt belőve). "

Úgy én is be tudom állítani a kazánomat, hogy bármi más jobban megérje helyette, de inkább beállítom optimális értékre, mert nekem úgy kifizetődőbb! :)

Előzmény: krisztian98 (16778)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16779

Peterch!

Szia az lenne a kérdésem, hogy msn-en keresztül fel tudnánk venni a kapcsolatot? Mert a levice-i napkollektoros cégről elég sok infóban tudnál segíteni. Krisztian98@freemail.hu

Előzmény: peterch (16775)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16778

Mert megéri! Mi a miénket 270e-be vettük 24KW fűtésre és 34KW hmv-re. Szerintem 270e-t megért. De mindenki maga döntse el. A miénk 10%al jobb hatásfokon dolgozik, mint a legkomolyabb turbós kazán. Éves szinten ez kb 20e ft megtérülést eredményez. Tíz év alatt 200e. A villamos teljesítményfogyasztásról: Ami sokat eszik az a szívatyú + turbó ventije. Nálunk mindkettő modulációs. Szóval minimális fűtő teljesítményen minimális a fogyasztása mindennek. Bár méréseket nem végeztem. A régi sima kéményesnél meg a szívattyú mindig 60W-on ment. (Szinte reggeltől estig, mert a víz olyan 45C-ra ill alá volt belőve). Itt tuti, hogy jobb a helyzet.

Előzmény: peterch (16775)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16777
Bocsika, ha ebből se érted, akkor csak annyit tudok tenni, hogy megnézed a második képet ott alul van a kazán teljesítménye %-ban, majd hozzá nézed a 1-es görbe általi értékeket. Sajnos ettől érthetőbben nem tudom elmagyarázni.
Előzmény: MZ/Y (16776)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16776
Mind2 rajzod kondenzációs, meg amúgy sem értem. :o)
Azért kérdeztem, mert nekem több cég állította, hogy a modulációs kazán 100%-on hajtva jobb hatásfokú, mint a modulációs tartományban. Ez meg ellentmond a Te véleményednek, hisz nyilván max. teljesítményen melegebbet csinál - több hőnek kellene a turbó csövén kimennie...
Úgyhogy csak meg kellene már nyerni a lottó 5-öst, hogy megcsináltassam a kísérletet végre. :o)
Előzmény: krisztian98 (16773)
peterch Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16775

Udv, mindenkinek!

Olvasgatom a hozzaszolasaitokat es egyre jobban nem ertem, hogy mi vegett vannak oda az emberek a kondenzacios kazanert. Alapul veszem a sajat rendszeremet. Sima turbo kazan  93%-os hatasfokkal . Puffertarolo 300 literes. Naponta 1-4 -szer 1 orat fut a kazan. Ez 1-4m3 gazt jelent.  Evente durvan 650m3 gaz  /fozes, HMV, futes, haz 8x11m/. Ha kondenzaciost telepitettem volna, akkor mit nyerek? Maximum 5-6% gazt sporolnek. Hogy miert csak ennyit? Szerintem azert , mert a 100% hobol jelenleg a kazanom hasznosit 93-at, tehat a kondenzacios csak az elpocsekolt 7% -bol kepes kondenzalas altal visszanyerni maximum ujabb 5-6%-ot, tokeletes uzemmodban.  Ezt egyszeruen letudjatok ellenorizni, hogy sporol -e a kazanotok. Elfogyasztott gaz m3-kent a kondenz elfolyobol felkell tudni fognotok 1,3 liter kondenzatot. Ha nincs ennyi, akkor a kazan messze nem sporol. Amennyiben HMV keszitetek vele, hatasfoka = a tobbi jominosegu kazaneval. Nem sporol, mivel nem tud kondenzalos uzemmodban mukodni.

Amennyiben a kazanotok folyamatos uzemben dolgozik, villanyt is fogyaszt kb. 140-200Wh.  Akkor most szamoljunk! 650m3x 0,06=39m3 gaz x100HUF= 3900HUF

Teoretikusan sporoltam 3900 forintot. De a masik oldalon 2-3 -szor dragabb a kondenzacios kazan mint a tobbi es + kiadas a kemeny.

Kerdesem csak annyi, hogy mikorra terul meg a befektetes?

Amennyiben tevedek, kerek minden hozzaertot , vezessen ki a tevhitembol, ami a tudatlansagombol fakad!

Tisztelettel Peter.

Pellegrin Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16774
Még semmilyen nincs. Most épül a ház. De kondenzációsat szeretnénk.
Előzmény: frekivalto (16742)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16773

Termikus hőcserélés? Fogalom: 2 különböző hőmérsékletű anyag találkozásánál jön létre termikus hőcserélődés. (ez az én fogalmam) A meleggebb hűl, a hidegebb melegszik. Szóval van, mert a meleg gáz melegíti a hideg hőcserélőt, a hőcserélő

meg a méghidegebb vízet.

Előzmény: MZ/Y (16772)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.14 0 0 16772
Termikus hőcserélés van-e a nem-kondenzációs kazánban?
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16771
Napenergiások mindenütt ott vannak :)
Előzmény: frekivalto (16770)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16770

Kösz szépen. megértettem.

Előzmény: halaloszto (16769)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16769
ott, hogy reszterhelesen a kazan hatasfoka nagyobb!!

1. megy 100% teljesitmenyen. megeszik X m3 gazt orankent, megy 1 orat. hatasfoka 100%, kitolt a lakasba X*34MJ hot.

2. megy 50% teljesitmenyen, megeszik 0.5X m3 gazt orankent, megy 2 orat. hatasfoka 105%, igy az ugyanugy elfogyasztott 1m3 gazbol 35.7MJ hot tolt me a lakasba, ergo melegebb lett. Persze a termosztat miatt egyszeruen nem fog ennyit menni, mert ugyanolyan meleghez ugyanannyi ho kell.

a lenyeg a hatasfok!!

vajk
Előzmény: frekivalto (16764)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16768
Micsoda? Mikor neked megy az időjárás szabályozó, akkor a benti termosztátot nem figyeli? Ha igen akkor tényleg felejsd el a kinti hőmérőt. Nálunk a benti termosztát alapján kapcsol be a kazán, majd a kinti szonda alapján állítja be az előremenő vízhőmérséklete. Mert -20C ban a 45C-os előremenő vízhőmérséklet igencsak kevés lenne. Így egyszer beállítom a minimális vízhőmérsékletet: 45C a görbe meredekségét: 1Chőmérséklet csökkenés esetében mennyivel nőjön a benti előremenő víz hőmérséklet: 0,7. Nekem ezek az irányadóak. De sajnos még idén nem volt nagy hideg, hogy megtudjam, hogy elég-e az a 0,7. Majd ha lesz -20C kiderül. Na jó éjt! Lesz mit olvasni a többieknek.
Előzmény: frekivalto (16763)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16767

Ezek szerint ha leveszem 50%-ra, kevesebb gázt eszik, de a házikóban úgyanolyan meleg lesz?

Nem biztos.....

Előzmény: krisztian98 (16765)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16766

Kösz enginer!

Most olvastam a hidraulikus váltó szerepét.

Ezt mindig "be kéne tenni" a rendszerbe, ott ahol külön kéne szabályozni a radrátoros és a padlókört, vagy el lehet hagyni.

Mi dönti el, hogy kell?

Előzmény: enginer (16751)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16765
Ez hülyeség. Gondoljál bele. Ez olyan, mintha a kocsival A és B pont közt szeretnél eljutni. Ha padlógázzal mész, akkor a kocsi eszik 15litert 100km-en és megteszed 1 óra alatt a távot. Ha koldusgázzal mész, akkor meglehet, hogy 2-3-szor anyi idő, míg odaérsz, de akkor nem 15 litert eszik a kocsi. Szóval érdemes rajta agyalni. Tudom, hogy ez nem a legjobb hasonlat, de lehet benne valami, mert elméletileg ha a kocsi motorja kevesebb ideig jár padlógázzal, akkor gazdaságosabb?
Előzmény: frekivalto (16764)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16764

Napkollektor oké, lehetőség meg van ré, cska zsé kell.

halálosztó.

Igazad van, de ha kisebb teljesítménnyel fűtesz, akkor tovább tart míg felmelegszik a víz, ergo tovább megy a kazán, tőbb gáz kell neki a fűtéshez.

Hol rontottam el???

Előzmény: krisztian98 (16761)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16763

Köszi az okfejtésedet.

A táblázatot meg a gépkönyvet várom, küld egy e-mailt, ide: frekivalto@freemail.hu

A kazánba be van kötve külső hőmérő, de:

Amikor időjáráskövetőre volt állítva a szabáylozó, akkor valahogy nem jól működött a rendszer. Jövök haza melóból, kint tűz a a nap ezerrel. A nappali szinte csak üvegből va ott van úgyebár a nagyobb padlókör. Nézem a termosztátot:

Beállított hömérséklet: 22C

Mért benti hőmérséklet: 25C

Kinti hőmérséklet: 12C

Padló előremenő vízhőfok: 39C !!!!!!!!, minek !!!

A gépkönyvet nézegettem van egy paraméter, hogy "megváltozott külső hőmérséklet számításának időállandója: 21,3h. Ez azt jelenti, hogy a beállított értéknek megfelelően az előremenő vízhőmérséklet gyors (alacsonyabb értékek) illetve lassú (magasabb értékek) hozzá igazítása a külső hőmérséklet megváltoztatása esetén.

Tehát ha este hideg van -mert mé ne lenne- akkor azt valamikor délután veszi figyelembe, szerintem.

Na én erre ezt az értéket levettem 1h-ra. Konzultáltama beüzemelős emberrel, erre mondat, hogy nagyon lengeni fogy a szabáylozóm. Azt tanácsolta, hogy állítsam vissza az eredrti értékre, és kapcsoljam át szabályozást helyiség-hőmérséklet szabályozásra. Aztat monda még, hogy így is lesz benne időjárás követő szabáylozás, csak kevesebb.

Erre mit léptek.

Előzmény: krisztian98 (16760)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16762
Miert fogyasztana tobbet? Ha 70%-ra visszavetted a teljesitmenyet, akkor a fogyasztasa is kisebb lesz! Mint az auto, ha felgazt nyoms, szarabbul megy, de kevesebbet is fogyaszt!

vajk
Előzmény: frekivalto (16759)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16761
Napkollektoron nem gondolkoztatok? Mert az is elég, ha csak a tárolót veszed meg és utánna ha lesz pénzed fejleszted tovább.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16760
Úgy ahogy mondod! Ha még lentebb veszed pl 20kw-ról 10kw-ra a kazán teljesítményét => hidegebb lesz a fűtési vized => jobb lesz a kondenzációs hatásfok. Annak ellenére, hogy többet megy a kazán. A sima kazánok is képesek kondenzációs üzemre, de akor megeszi a hőcserélőt a kondenz víz (főleg ha réz). Szóval ezért ajánják a 60C-ot. Nem tudom, hogy a te kazánodhoz van-e külső hőmérő (ntc ellenálás kb 200ft ha boltba veszed, amúgy meg 10e-nél kezdődik a gyári, de egy és ugyanaz). Nagyon jó dolog, mert ha nálunk pl:0C van ,akkor a fűtési előremenő víz:48C lesz 45C ról. -20C ESETÉN + 60c Körüli. (Közel van az érzékelő a falhoz ezért csal +5C-ot kb). Ha gondolod holnap elküldöm a mi kazánunk gépkönyvét + van grafikonom arról, hogy kazán hatásfok görbe a következők alapján: füst gáz hőmérséklet, terhelés esetén, előremenő, visszatérő, + CO tartalom + stb. Egy nagyon jó ki táblázat általánosan, de elég elmenni rajta, nem megy ránézésre a megértése. 
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16759

A kazán maximális teljesítménye alapból 100%-on volt, azt vettem vissza 80%-ra. Bent a házban nem vettem észre semmi változást (hőfok, stb).

Ezek szerint még lejjebb is vehetem? Mondjuk 60-70%-ra. Akkor tovább menne a kazán, de levileg több gáz is fogyna, annak ellenére, hogy a kondenzálás jobb hatásfokkal történne.

Csak hangosan gondolkodtam...

A szigeteléssel egyetértek, nálam 30-as ytong + 8-as szigetelés (hungi)

Előzmény: krisztian98 (16756)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16758
Bocsássatok meg döl a szó belőlem. Ha spórolásnál tartunk új ház esetében 5cm-es hőszigetelés helyett, ha valaki 10cm-est tesz fel, akkor a falfelületeken kb 10-15%-al jobb lesz a hatásfoka a hőszigetelésnek. Szóval inkább 10cm-est, mint 5cm-est.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16757

Szóval minél több idő van a temikus hőcserélésre, annál jobban hül a füst gáz és melegszik a vízhőfok. Fizika 7-ik osztály (ezt mondja mindig az egyik tanárom, nem sértésnek szánom :).

De érdemes egy napkolektoros melegvízes rendszer kialakítása. Mert ha ügyes a szaki (vagy inkább te a szaki úgyse ért hozzá), főleg, ha van neted, akkor rájösz, hogy mi a helyzet. Mert ha kazánt veszel, AKKOR NE KOMBIT! csak indirekt tárolósat, ami kb 80-100e. E helyett veszel solar tárolót 200e + napkollektor 30 csöves bencénél a listaára 180e és már szinte kész is + vezérlés 30e + csövek + szerelvények.

krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16756
Kondenzációs kazán teljesítményét visszavetted 100%-ról 80%-ra? Ezt most maximális teljesítményre gondolod? Nem baj: Mert minnél többet megy a kazán, annál jobb a hatásfok, mert annál hidegebb vízzel dolgozik így. Pl nálunk általában 45C-os vízzel dolgozik (idén párszor emelte a hőmérséklet a külső hőmérséklet alapján). Így este 19C-ra van állítva a termosztát. Nappal 20,6c-ra így reggel 6-kor kezd és kb 9-10-kor kapcsol ki a kazán. Most nem otthonról írok, de a mi kazánunk esetében: 70/50C 100% terhelés esetében olyan 101% (nem biztos, de e körül van). 50/30C 30% terhelésen 107%. Sajnos nálunk nincs padlófűtés és így a visszatérő vízet nem tudom lentebb hűteni, mert 45C előremenő vízel ha le viszem 43C-ra, akkor 1 óra után képes a kazán liftezni.
Előzmény: frekivalto (16755)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16755

Amit írtál a túlfeszvédelemről az oké, nekem is villanyász a foglalkozásom.

Írtad, hogy magad állítottad be a kazánt. Lehetne egy kérdésem?

Többször kérdeztem, de sajna nem kaptam rá választ.

Én a kond. kazánom teljesítményét visszavettem 100%-ról 80%-ra. Nem baj-e?

Lehet ettől kevesebb a gázfogyaztásom?

Nálam a padlókör előremenő víze max 40C lehet, a radrátoré max. 65C.

Kondenzáció valszeg van, de mennyi lehet?

Előzmény: krisztian98 (16750)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16754
Még 1 dolog: Mindenfajtaképpen használjatok iszapleválasztót, mert ha új a rendszer, akkor is kerülhet bele szennyeződés. Pl: forrasztási cin, műanyag darabok, stb. Ja és a füst gáz csőnek befele kell ejteni (oldal kivezetés esetében), mert ha kifele ejt, akkor képes eljegesedni, jégcsaposodni a vége. Meg a csőbe ne álljon meg a víz, mert savas jellegő és megeszi. Szóval az aluminium oda a kiválló.
Előzmény: krisztian98 (16750)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16753
Ja 'C' fokozat http://www.mixvill.hu/1/products/395 . Ezt tanultam, de a gépészetet jobban szeretem.
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16752

Még 1 dolog: A kazánhoz mindenfajta képpen érdemes túlfeszültség védelmet kiépíteni. Egy pár szó erről is:

'D' fokozat: a leggyorsabb, legkisebb teljesítményt bírja elvezetni konektorba kell dugni. és hozzá minnél közelebb a készüléket. ált 1KV-nál szólalnak meg. Ára olyan 5eft. Tv esetében a koax kábel védelméről sem ill a számítógép esetében a hálózati kábel védelmáről telefon esetében meg a telefon vonal védelméről. A védelem megszólalási ideje 1ms alatt legyen és varrisztoros ill tirisztor páros legyen. (Ez a lényeg). Olcsóra csak felesleges kidobott pénz lesz, mert van simán olyan, amiben olvadó biztosíték van :). Aki ilyet vesz tuti nem lesz baja: http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PF8VNT3%2DGR ill nézegesen kinek hova milyen kell: http://www.apc.com/products/category.cfm?id=12

'C' fokozat: lassabb védelem. Általában 1,4KV-ot képes megszólalni. Ezeket a villanyóra után kell beépíteni. Én 5eft-ba vettem. Kell a fázisra és a 0-ra is kötni. A Fi relé elé-vagy után? Szerintem mindegy, mert a firelé ezzekhez képest lassú. De szerintem jobb utánna.

Ez a 2 fokozat általában elég. De ha házba csap be a villám, akkor kevés.

De feledkezünk meg a földelés fontosságáról. Ha jó a földelésünk, akkor legyen az ellenállása 1 Ohm, akkor 10KA esetében is 10KV van a másik végén. Szóval villám ellen nagyon problémás a dolog, de túlfeszültség minden visszakapcsolásnál jelentkezik. A villamos zavarokról nem is beszélve (biztos vette már észre valaki, hogy a tv ill rádiót zavarja egy-két készülék pl: borotva, hegesztőgép, darálók, stb)

Szerintem megéri az egész hálózat kijön olyan 50e ft-ból. (bár konektor függő). Fontos, hogy ezt a 2 fokozatot csak együt érdemes megcsinálni. A konektoros magában nem sokat ér. Ill nem szabad azt elhinni, hogy egy készülékben benne van minden, mert az kamu. Szóvalt megint ha kérdés van: 06309295668

enginer Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16751
Előzmény: frekivalto (16747)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16750
Ja és a beüzemelési dokumentumot mindenfajta képen érdemes a beüzemelőstől elkérni. Nekem sikerült a cégtől kiharcolni, hogy elküldjék e-mailben és így nyert ügyem van. Már csak valahogy az égésteknikai értékeket kellene beállítani, de a beüzmelős nem jön (pedig hívtam már 2-szer).
Előzmény: krisztian98 (16749)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16749

Na a kondenzációs kazánról, amit én tudok:

Kondenzáció akkor történik, ha a levegőbe(füst-gáz) lecsapódik a pára. Abban igazatok van, hogy ez 50C alatt történik. De itt csak éppen hogy bekövetkezik. Minnél hidegebb a füst-gáz, annál kevesebb a páratartó képessége. Ami azt jelenti, hogy minnél hidegebb a füst gáz hőmérséklete, annál jobb a hatásfokod. Nálunk ez 45C-os előremenő és 35C vízesetén 40C-os a füst gáz. Továbbá még koaxiális rendszeresetén még a bejövő hideg levegőt is melegíti 0C-ról 20C-ra és közben nem hül a kilépő füstgáz, csak 1C-ot.

Vízhőmérsékletek: előremenő, vagy a visszatérő legyen hideg?

Inkább a visszatérő, mert ott a lényeg, hogy az utólsó tag mennyire képes lehűteni a kazánt. De ha belegondoltok, akkor ha az előremenő melegebb, akkor a visszatérő is melegebb lesz.

Kazán és radiátorok kiválasztása: Az irányadó szerintem, hogy a kazán minimális teljesítménye 45-50C előremenő víz esetén a radiátorok le bírják adni a minimális kazán teljesítményt. Ha ügyesen van méretezve, akkor a radiátorból visszatérő víz mehetne egy hőcserélőn keresztül a padlófűtésbe és így a visszatérőt igencsak le tudod hűteni => jó hatásfok a kazánnál.

Problémák: A kazán beüzemelős, mert hiába méretezzel úgy, hogy gazdaságos legyen, ha a kazán nem lesz az optimális hőmérsékleti gőrbére beállítva, akkor sokat vesztesz %-ban. Szóval nyűgös.

Váltószelep? Miért ne lehetne? Hiszen használati melegvízet akkarsz. A legjobb az indirekt tárolós (kombi gyakori be-ki kapcsolgatás => rövid élettartam). Az indirekt tárolós rendszert + ha megtoldodd 300-400 e ft-al profi napkollektoros rendszert kapsz (csak használati melegvíz). Itt meg kell említeni, hogy a fűtészerelők egy része nem igazán vágja a dolgot. Ha valakinek segíthetek hívjon fel: 06309295668 .

Kazán: 3 tipus ami szóba jöhet termomax Inka 280e (fűtő) + váltószelep + indirekt tároló (nekünk ilyen van) és sanier duval és boderus (de ezt nem nézegettem)

Kicsit hosszú lettem, ha valami nem világos hívjon fel szívesen segítek, akkár a kivitelezésben is. (Bár Debreceni vagyok suliba járok és a gépészethez közöm sincs csak a villamos dolgokhoz) De az már csak jelent valamit, hogy én a kondenzációs kazánunkat szerelők nem is látták és csak radiátoros fűtésünk van és kb 15%-al csökkent a gázszámlánk. Szóval megéri a kondenzációs kazán azt a + 80-100et.

Előzmény: frekivalto (16747)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16747

Kond. kazánom kézikönyve: szervízre vonatkozó utasítás a szakember részére

Ebben 6 berendezés séma szerepel a "rendszerre" vonatkozóan.

idézem:

"5. berendezés séma:

Vízmelegítéssel vagy anélkül egy M2 keverőszelepes fütőkörrel (bővítőkészlettel), egy keverőszelepes fűtőkörrel (Vitotronic 050-nel) és hidraulikus váltóval.

ábra helye"

Tehát lehet benne hidraulikus váltó.

"CSAK ÉN NEM TUDOM, HOGY AZ MI, + MINEK?"

Help, help

Előzmény: enginer (16746)
enginer Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16746
Állitólag kondenzációs kazánhoz nem ajánlott a hidraulikus váltó.
Előzmény: Pellegrin (16732)
monyesz Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16745
A honeywell és a siemens is gyárt ilyet, meg komolyabb kazángyártók saját vezérlése is mintha tudna ilyet.
Előzmény: frekivalto (16743)
sjohn Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16744
http://www.beryl.hu/it1t.php?PHPSESSID=5ce1ebccc485cf496aa2c220b7721141
Előzmény: frekivalto (16743)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16743

Én csak olyanról tudok, hogy a kazánt lehetséges telefonról működtetni.

A kazánban (vagy külön hozzá) kell, hogy legyen egy modem.

De ettől még lehetséges, hogy van olyan termosztát amelyet lehet telefonról működtetni. Nem egyszerű, parancskódokat kell elküldeni, meg értékeket, szóval nem egyszerű.

Előzmény: monyesz (16741)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16742

Pellegrin.

Neked kondenzációs kazánod van?

monyesz Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16741

Komolyabb termosztátok telefonról is vezérelhetők, minek ehhez puffer ?

Előzmény: Patriotnn (16735)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16740
Jóvanna, mánmeg a külső vezérlést felejtettem el, azaz nálad ritkán (vagy sose) lesz 65 fokos az előremenőd. Úgy meg tényleg nem lesz túl meleg a visszatérő.
De hüle napom van. :o)
Előzmény: Pellegrin (16739)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16739
Szerintem a lényeg az, hogy a fűtési időszak nagyobb részében (ősszel-tavasszal, illetve tekintve az idei telet szinte végig) kondenzációs üzemben menjen a kazán. Ha bizonyos százalékban nem így van/lesz, az nem lehet akkora gond.
Előzmény: MZ/Y (16738)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16738
Nem, éppen azért kérdeztem, mert ha mennek külön-külön is, akkor - szerintem - fennáll a túl meleg visszatérő veszélye.

Igazából így sem tudom, hogy mi történik, ha valamelyik köröd (padló vagy radiátor) azt mondja, már nem kér meleget, miközben a termosztát még hajtja a kazánt? Ha jól láttam a hidraulikus váltó szerepét, akkor ilyen esetben az előremenő egy része rögtön visszamegy a kazánba. Így hogy tartható az állandó alacsony visszatérő?
Előzmény: Pellegrin (16737)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16737

Egyszerre fog menni.

Miért nem elég egy termosztát?

Előzmény: MZ/Y (16736)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16736
Még 1 kérdésem volt: hány termosztát lesz? Azaz egyszerre megy a radiátoros és a padlófűtés, vagy külön?
Előzmény: Pellegrin (16732)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16735
Azért kellene a puffertartály elektromos ráfűtéssel, mert hetente 1, de van hogy két napot nem tartózkodom otthon, s nem szeretném hogy lehüljön a lakás. Ugyanakkor gyakran van olyan is, amikor fél napra nem vagyok itthon, s nem szeretném ha este hazaérek és hideg várjon. Egyedül lakom s nincs más aki fűtene!
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16734
A puffert foleg ahhoz kell meretezni, hogy mekkora idot akarsz vele athidalni!
Miert kell puffer?

Ha pl azert, mert egy nap egyszer akarsz a vegyeskazanbva befuteni, es utanna a puffer kell futson, akkor ha mondjuk 10kw 12 ora futest kell tudjon, az 120kwh energia, az 432MJ. Ha a vizet 80fokra futod, es 40 fokig hutod hasznalatkor, akkor 1l viz 40*4.2kJ=168kJ energiat tarol. Ebbol az jon ki, hogy 2.6m3 vizre van szukseged. Ez nem szamolt a vesztesegekkel, es tisztan kozepiskolai fizika ismereteken alapul. Ez a 2.6m3 nyilvan baromsag, ugyhogy muszaj igenybe venni egy szakertot. :-)

vajk
Előzmény: Patriotnn (16728)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16733
Kérdés visszavonva :o), rájöttem, csak a kazánba szerelt by-pass -t mindig elfelejtem (ami ugye elvileg biztosítja a melegebb visszatérőt).
Előzmény: MZ/Y (16731)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16732
A rendszerben van egy hidraulikus váltó. Ha ez beépítik mindenféle kazánra jó a fűtési rendszere. A hőfoklépcsőt az automatika állítja be a külső hőmérséklet figyelembevételével.
Bármilyen rendszerre építhet kondenzációs kazánt.
Előzmény: MZ/Y (16731)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16731
Ha csak a visszatérő számít, akkor nem szóltam. De nekem akkor is az alacsony előremenő is rémlik. :o)
Viszont megmaradt a kérdésem: ha semmit sem változtattok (padló, radiátor előremenő) és ez pont jó a kondenzációs kazánnak, akkor ez hogy is lett volna jó a nem-kondenzációsnak, amire eredetileg tervezett???

Hopp, egy kérdés: mivel lesz leválasztva a padlófűtés vize? Hőcserélő? Hány termosztát lesz?
Előzmény: Pellegrin (16729)
Droopy Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16730
Nekunk nem kondenzacios kazan van, de tutira 40 fok alatti a visszatero futesi ciklus elso felorajaban... Ha meg alacsonyabb holepcsovel lesz uzemeltetve akkor 10 fokonkent 10% radiator teljesitmenyleadas szamolhato, vagy 10% radiatornoveles...
Előzmény: MZ/Y (16727)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16729

De csak a visszatérőnek kell alacsonynak lennie (<52°C) nem?

Az pedig a padlófűtés visszatérője miatt biztosított lenne...

Előzmény: MZ/Y (16727)
Patriotnn Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16728

Üdv mindenkinek!

Meg tudja valaki mondani, hogy egy 22kw-os kazán és 16kw-os radiárorrendszerhez mekkora, hány literes puffertartályt érdemes venni, beszerelni? Mi az optimális? Elekrtomos rásegítőssel?

MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16727
Na de a kondenzációsat nem alacsony hőmérséklettel érdemes hajtani?
A másik gond: ha ez így pont jó kondenzációs kazánhoz, akkor meg pont nem jó simához - amihez eredetileg tervezett...
Előzmény: Droopy (16726)
Droopy Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16726
A tervezo egy szot nem szolt az alacsonyabb eloremeno radiatorkorrol. Csak azt mondta, hogy a kazan 75 fokos radiator eloremeno es 35? fokos padlofutes eloremeno eseten kb 45 fokos visszaterot fog kapni... 
Előzmény: MZ/Y (16722)
janijani Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16725

A 10 ezer Ft-os kacatokról:

Egyik ismerősöm tavaly említette hogy néha mintha gázszagot éreznének a házukban. Kihívtak egy szerelőt karbantartás címszóval, karbantartotta mind a hat konvektorukat meg a gázbojlert és a gáztűzhelyet. De csak maradt a gázszaggyanú. Rábeszéltem hogy vegyen egy http://www.drgaz.hu/os/php/wtermresz.php?tid=5  Monox 2000 riasztót mert nekem is ilyen van és jó mert már 2x riasztott monoxidra nagyobb sütés-főzésnél.

Megvette, felszerelte és éjjel beriasztott neki gázra.

Aztán a segítségével kiszűrték hogy melyik konvektor a hibás és ezután meg is találta a szerelő hogy miért ereszt. Valami el volt repedve benne és ott szivárgott kismértékben a gáz.

Előzmény: Fido Dido (16688)
monyesz Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16724

Elővettem az érvényes 2006.dec-ben jóváhagyott üzletszabáylzatot, ennek egyik melléklete a számítási metódus leírása ugyebár. Szó szerint ez szerepel benne.

Ebben kifejezetten a határozatlan időtartamra jóváhagyja kitétel szerepel (így vastagon szedve), nem a tudomásul vétel.
A mellékletek és az egész üzletszabályzat elérhető a fogyasztók részére, ha befáradnak személyesen olvashatják.

Lécci legközelebb úgy cáfoljál meg valamit, hogy utána nézel előtte. Én megtettem...

Előzmény: Törölt nick (16670)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16723
Egy nem annyira komfortos, de leggazdaságosabb megoldás kondenzációs kazán esetében: A radiátórból visszatérő vízet egy hőcserélőn keresztül érdemes-e a padló felé cirkuálni? Várom az ötleteiteket.
Előzmény: Pellegrin (16721)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16722
Érdekes...
Ha alacsonyabb hőmérsékletű vízzel fűtessz, nyilván nagyobb radiátor kell, hogy egy jó kis szellőztetés után ugyanolyan gyorsan melegedjen fel a szoba (radiátorosról van szó).
Ami érdekesebb, hogy gyakorlatilag azt írta, hogy mindig kondenzációs tartományban üzemel a rendszer. Ez szép és jó, de ez igaz az eredeti tervre is. Azaz a nem-kondenzációs kazán is ugyanúgy működött volna, ami annak nem tesz jót.

Más kérdés, hogy a mai korszerű építőanyagokkal/szigeteléssel nem is nagyon lehet máshogy tervezni...
Előzmény: Pellegrin (16721)
Pellegrin Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16721

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. Épülő családi házunkhoz megterveztettük a fűtést (padlófűtés+radiátorok). Viszont nem kondenzációs kazánra készültek a számítások, hanem "simára", 70/55-ös hőfoklépcsővel. Amikor jeleztük hogy kondenzációs kazánt szeretnénk, akkor azt a választ kaptuk a tervezőtől, hogy a számítások (radiátorméretek) így is jók, mivel:

Kondenzációs tartományban a készülék akkor van ha a visszatérő hőmérséklete 52-55 C körül van. A hőfoklépcső a méretezési hőmérsékletre vonatkozik. Tehát csak akkor 70/55 ill. 60/45, ha a külső hőmérséklet -14C. Minden más esetben ettől kisebb. Mivel önöknek lelentős felületű padlófűtésük van ami 35/30 C-on üzemel, és a két viz keveredik így a kazánjuk mindig a kondenzációs tartományban fog üzemelni még a magasabb hőfoklépcsőn is. Nem számoltam ki, de elképzelhető, hogy a két víz összekeveredése után a kazánba visszatérő a 45 C körüli értéken vagy még alatta is van.

A kereskedő - akitől a kazánt fogjuk venni - nincs ezen a véleményen, illetve a kivitelezőnk is kevesli a radiátorok méreteit...

Szerintetek?

Niklaus Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16720

Vannak mérnök és technikus kivitelezők is és a felelősség jobb ha egy kézben van.

Egyébként  az érveid meggyőzőek,csak van olyan,amikor (ha nem jól működik) a tervező és kivitelező egymásra mutogat.

Előzmény: halaloszto (16715)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16719
Az meg kulon 50. En is azt hittem, hogy a meretezes plusz vazlat az meg egy huszas lesz vagy hasonlo.

vajk
Előzmény: Fido Dido (16717)
balogati Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16718

Frekivalto!

Köszi a képeket, infókat.

Más: Nem tudjátok hogy működik egy 2fokozatú pl Vaillant/Termomax kazán gázégője. (Csökkentett fokozatban néhány égő kikapcsol vagy mindegyik égő kisebb lánggal ég?) Milyen logika szerint kapcsol az 1 vagy 2 fokozatra?

Előzmény: frekivalto (16709)
Fido Dido Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16717
Ha ebben benne van a gáz (engedélyezéssel) + fűtés + melegvíz terv, akkor reális.
Előzmény: halaloszto (16712)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.13 0 0 16716
Nálam ment így néhány hónapig és működött a dolog. Ha csak a hőcserélő felé ment volna a víz, nem melegedtek volna a radiátorok, pedig de.
Ha nem megy a padló szivattyúja, akkor x idő után a meleg víz eléri a termofej érzékelőjét és lezárja a padló kört. A lentebbi leírásból nekem az jött le, hogy a padló szivattyúja nem állandóan menne, hanem csak akkor, ha a padló termosztátja meleget kér.

Abban nincs vita, hogy jobb, ha a padló felé is van mágneskapcsoló, de nem elengedhetetlen - tapasztalatom alapján.
Előzmény: enginer (16706)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16715
Sajna nem talalkoztam meg olyan szerelovel, aki ne pont olyanra akarta volna csinalni, mint amilyenre az elozo tizet csinalta. Ha eleteben nem szerelt meg mondjuk kondenzacios kazant, akkor tuti nem fog azt ajanlani. Ha az elmult 15 evben rezcsovel szerelt, akkor el fogja magyarazni hogy az az igazi, es ha jot akarok fizessek tobb mint ezer ft-ot metereert a parszaz forintos otretegu helyett, stb. A komuvessel mar kiismertem ezt a temat, vagyom ra, hogy egy mernok szamitas es tudomany alapjan megmondja mennyi radiator kell az egyes helysegekbe, stb. Egy szerelo ugy kezd hozza hogy legm3*60W. Meg sem kerdezi hogy lesz-e szigetelve vagy sem, mibol van a fal, milyenek az ablakok, tajolas, arnyekok, stb. Anyamnal pl 25 eve egy nagyonjo szakember csinalta a gravitacios kozponti futest, nagyon rendes ember volt. Csak a legutolso szobaban aminek a fala is a legszarabb nem lehet telen 17 foknal melegebbet csinalni, es hogy-hogynem az egy dolgozo lenne, ahol iroasztalnal ul az ember orakat...

vajk
Előzmény: Niklaus (16714)
Niklaus Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16714
Az,hogy tervezőmérnök tervezi nem lehet hátrányos,ám egy jó fűtésszerelő szakember (és itt a szakamberen van a hangsúly és nem egyenlő a csak szakmunkással) tökéletesen megtudja csinálni tervezéssel együtt. Előfordulhat,hogy még jobban is mint a mérnök aki nem szokott kivitelezni.Szerintem keress egy jó szakembert és ne felejts el referenciát kérni.
Előzmény: halaloszto (16712)
smith Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16713
Az eredeti kérdésben két független kör szerepelt, s bár nem derül ki, de a két szobatermosztátból sejthetően két külön szint, vagy helyiségcsoport a radiátoros és a padlófűtéses rendszer.

Az egyik radiátor+zónaszelep+szivattyú+szobatermosztát, a másik hőcserélőn át hajtott padló másik szivattyúval és szobatermosztáttal.
Ha szobatermosztát szerint felfűtött a pf, miért menjen tovább a szivattyú?

A szenzort pedig természetesen a pf előremenőn a hőcserélő közvetlen közelébe kell ehhez tenni.
Előzmény: enginer (16711)
halaloszto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16712
Sziasztok!

Egy felujitas alatt allo fsz+tetoter csaladi haz teljes futes meretezes-tervezes kb mekkora koltseg? Van rokon szerelo, viszont szeretnem ha nem okolszabalyok alapjan lenne megtervezve, tehat kellene egy mernok aki csak megmeretezi, meg ad egy vazlatot a szerelesrol. Akit eddig talaltam, az 70e+afa-t mondott ra. Realis ez?

koszi,

vajk

ps: maganban ajanlatokkal is el lehet halmozni.
enginer Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16711
Na most ezt így passzolom.
Padlófűtés keringtetése elvileg állandóan kellene, hogy menjen.
Amikor nem megy a PF szekunder oldali keringtetése, akkor a primer oldali termószelep kb. mindíg nyitva lesz, vagy csak akkor zár amikor már akkora a hőcserélő szekunder oldali átmelegedése, hogy eléri az érzékelőt is.
Előzmény: smith (16708)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16710

A kép lemaradt:

frekivalto Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16709

Balogati: e-mail ment.

Csináltam egy-két képet. Remélem látszik rajta minden. Valaki tud egy olyan progit, amivel a kép mellé lehet szöveget felíratozni, az írja meg. Én nem találtam a szoftverbázisban (nincs időm végig kísérletezni az összes grafikai programot)

A rendszer Wiessmann kondenzációs kazán (32 vagy 35 kW) és annak elemeiből épül fel. A termosztátok a kazánnal busz rendszeren kommunikálnak (nem EIB), hanem sajátján. A rendszer előnye, hogy nem kell kitalálni, hogy miből, hogyan, és mivel kell felépíteni a vezérlést. A rendszer bővíthető, nálam egy "A1 keverőszelep nélküli" és "M2 keverőszeleppel működő" fütőkör van kiépítve. A1 a radiátor, M2 a padlókör. A radiátor kört a kazán belső szívattyúja "keveri" a padlókört pedig külön szabáylozó kör állítja elő. A képeken jól látszik. A padlókörnek van egy keverőszelepe, keringtető szívattyúja, egy hőfokmérője, és egy biztonsági hőfokmérője.

Bocs a "részletes" leírásért, de nekem eddig ezek nem voltak világosak, csak azután, hogy ezt a topikot 2005 októberétől el kezdtem olvasni. Mindenkinek köszi a hasznos információkat. sokat tanultam belőlük.

Ha van kérdés a fényképekkel kapcsolatosan, lehet kérdezni.

Kérdésem: a kondenzációs kazánnál is jó "megoldás", hogy a teljesítményt visszavettem 80%-ra.

A padlókör max. 40C, a radiátor max65C, a HMV 50C.

A programozást lentebb már írtam.

Előzmény: balogati (16705)
smith Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16708
Ez a fojtás esetleg kivitelezhető a hőcserélőhöz menő csőbe szerelt, a hőcserélő szekunder oldaláróli előremenőjéről szabályzott termoszeleppel is?
(szekunder oldali keringés híján a hőcserélő szekunder oldala túllépi a termoszelepen beállított 36-40°C-t, amire a termoszelep zárni kezd. Ha a zárás után a hőcserélő kihűlne, akkor pedig a kis mértékű nyitás is hamarosan újra túlfűti a hőcserélőt. Jól gondolom?)
Előzmény: enginer (16706)
enginer Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16707
Előzmény: balogati (16705)
enginer Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16706
Ha a hőcserélőn nincs "terhelés", akkor simán visszamegy a kazánba az előremenő hőmérsékletű víz és, ha a hőcserélő elött nincs fojtás, akkor ott fog leforogni a kör és nem a radiátor szelepeken.
Szerintem.
Előzmény: MZ/Y (16704)
balogati Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16705

Szia Frekivalto!

Nálam egyelőre gravitációs rendszer mükszik fatüzelésű kazánnal. Most tavasszal tervezem a komplett fűtéskorszerűsítést. Szimpatikusnak tűnik a rendszered, valami hasonlót szeretnék én is. Kérdeznék: Mi az a ,,EIB rendszer,,.

Nagyon szépen megköszönném, ha küldenél képeket, vázlatrajzot, stb a rendszeredről, vezérlésedről akár privátban is: balogati@freeweb.hu. Előre is köszönöm.

Előzmény: frekivalto (16685)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16704
Ez alapján az lenne a jó, ha csak 40 fokos előremenővel fűtenél, mert akkor a visszatérő nem lenne több 30-nál és alacsony lenne a füstgázod hőmérséklete.
Ilyet én csak a kondenzációsról olvastam.
Előzmény: krisztian98 (16703)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16703
szerintem meg igen, mert a radiátoros körben lassaban áramlik a víz, ill a kazántestbe egyből melegebb víz megy vissza és így melegebb a füst-gáz hőmérsékleted. Ami 100% hőveszteség, ami kimegy a kéményen.
Előzmény: MZ/Y (16702)
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16702
Oda gondoltam én is.
Ez nem jutott eszembe. Nekem nincs és nem is vettem észre, hogy hiányzott volna, míg úgy ment a fűtés. Mivel azon a körön nincs nagy hőleadó (na jó, ott a hőcserélő, de az egyszer melegszik fel és mivel nem megy a padló szivattyú, nem adja tovább a meleget), áramlik ugyan arra a meleg víz, de nagy veszteséget nem okoz. Szerintem. :o)
Előzmény: krisztian98 (16701)
krisztian98 Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16701
De hőcserélő esetében nem is arra a körre gondoltam a mágnesszelepet, hanem pont a hőcserélő elé primmer körbe, hogy a hőcserélő felé ne legyen pérhuzamosan a radiátorral, merrt akkor úgy viselkedik, mint egy megkerülő ág. Próbáltam érthető lenni, nem biztos, hogy sikerült
MZ/Y Creative Commons License 2007.02.12 0 0 16700
Ha hőcserélős a rendszer, akkor nem igazán van szükség a padló felé mágnesszelepre: mivel úgyse megy a padló szivattyú, úgysem veszi le a hőt a padló. Elméletileg biztos van némi spórolás a mágnesszelep hatására, de túl sok nem lehet.
Árulnak ilyen kész dobozt, ha jól emlékszem, 10e alatt valamivel.
Előzmény: krisztian98 (16693)
frekivalto Creative Commons License 2007.02.12