Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13683
De, 24-es, csak gyárilag 15-ös max-ra van állítva.
Előzmény: Pitti11 (13682)
Pitti11 2006.12.06 Creative Commons License 13682

A RENOVA STAR F24 kazán nem 24kW?

Előzmény: rrzoli (13680)
Pitti11 2006.12.06 Creative Commons License 13681

Micsoda? Ekkora házba sok a 15kW-os kazán??? nemá :-O

Nekem is kb ekkora, és a 25kW-os kazánt meg tudom izzasztani ha minden kör megy.

Előzmény: rrzoli (13680)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13680

Két szintes tetőteres a ház. Nettó 139 nm (benne van egy 18 nm garázs), bruttó 179 nm (garázzsal).

Előzmény: MZ/Y (13676)
Pitti11 2006.12.06 Creative Commons License 13679

Viszont szakmai tudásom hiányában én nem tudom eldönteni egyértelműen, hogy az elképzelésem jó-e, lehet, hogy nem fog működni áramlástechnikailag. Mindenképpen kell egy hozzáértő, aki elmagyarázza, hogy az "ötletem" miért nem jó, vagy esetleg igazam van. A kivitelezéssel nem volt gondom eddig se, minden szépen és jól lett szerelve.

Ezért is írtam itt a topicban, hogy az erre járó epületgépészek a rajz(#13605) és fénykép(#13617) alapján esetleg megerősítenek, vagy megcáfolnak indokokkal :)   

Előzmény: MZ/Y (13675)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13678
Végülis, ha eldöntötted, hogy hogy akarod átalakítani, akkor bármelyik szerelő jó.
Előzmény: Pitti11 (13677)
Pitti11 2006.12.06 Creative Commons License 13677

No ezen most elgondolkoztam, hiszen igazságod van :) Kicsit borítja az elképzelésemet, de valóban nem hülyeség. Viszont ebben az esetben is az első dolgom megoldani, hogy az a rohadt radiátor visszatérő ne keveredjen bele a padlókörbe.  Ezután pedig a keverőszelepre mégiscsak kell a motoros szabályzás :)

Mindenekelőtt kell szereznem egy szakembert aki megcsinálja végre jóra a fűtésemet, mert én belegányolni nem fogok. De halvány lila gőzöm sincs hol találok olyat aki valóban ért hozzá és nem csak a saját érdekeit nézi. (Mindezt fejér megyében) :)

Ezzel nem akarok senkit megbántani, (kinek nem inge...) de sajnos nekem nagyon rossz tapasztalataim vannak :(:(

Előzmény: MZ/Y (13675)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13676
A kolléga jól mondja, ha kombi készülék kell, akkor nincs kisebb... Egyébként mekkora a ház?
Előzmény: rrzoli (13670)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13675
Némi félreértés van! Arról van szó, hogy a padlónak _csak_ a szivattyúja menjen folyamatosan, a kazán ne! Ahogy kering a víz, kiegyenlíti a hidegebb és melegebb padló hőmérsékletét. Amikor pedig hideg van, beindul a kazán is, hogy melegítsen.
Előzmény: Pitti11 (13672)
Lacivill 2006.12.06 Creative Commons License 13674

Azzal kezdeném, hogy sose volt padlófütésem, de szereltem már jónéhány házban villanyt ahol volt.

Padlófütés szivattyút láttam már nyáron is üzemelni, mert konektorba volt dugva::)

Szerintem a beton tehetetlensége valamilyen formában "mérhető".

Tételezzünk fel egy müködő felfütött házat és gondolkodjunk hangosan:

éjjelre nem kell talán a padlófütéses helyekre se akkora hő, tehát éjjelre 6-8 órára egy kicsit lehülhet.

Lehet már délben le kell kapcsolni a fütést, és éjfélkor felkapcsolni a vezérlésnek.

ezen kivül mindenképpen tennék egy hőmérsékletérzékelőt, hogy ha a víz a beállitott érték alatt van, akkor ne menjen a szivattyú.

Ha sürün kapcsolgat a kazán, mert túlméretezett akkor meg egy relével lehetne reteszelni, hogy mondjuk kikapcsolás után xpercig ne kapcsoljon vissza a fütés.

Előzmény: Pitti11 (13672)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13673
Nektek hány éves a kazán?
Előzmény: yby (13671)
Pitti11 2006.12.06 Creative Commons License 13672

Bonyolult dolgok ezek...

Sajnos az építkezés folyamán megtapasztaltam, hogy magyarországon annyira felhígult a szakma a kókler "hamargyorsan meggazdagodjunk" emberekkel, hogy azt eddig elképzelni sem tudtam. Ezt értem az építészetre, statikára, épületgépészetre, festőre, burkolóra... sorolhatnám. Viszonylag sokmindenhez értek, a kivitelezés több mint felét én végeztem, főleg azokat ahol inkább csak kézügyesség és precizitás szükséges (festés, burkolás, betonozások,) és azt kell mondjam amit én csináltam abban sokkal kevesebb a hiba mint amit szakember. Ezzel nem magamat akarom fényezni, hanem a sok szakembernek nevezett gányolót minősítem.

A fűtésszerelőt egyik nagyon jó régi barátom ajánlotta, aki tuti nem akar nekem rosszat, és mégis így jártam vele. Ezek után hol keressek megbízható szakembert? Az építész elcseszte az egész tervemet, amikor visszamentem hozzá kiderült, hogy nem is ő rajzolta csak aláírt. A statikussal veszekedtem 2 hónapot aztán elhajtottam. Sajnos sem pénzem sem energiám nincs még n+1 épületgépészt kihívni, aki aztán azzal kezdi, hogy az előző munkáját lehordja a sárga földig, majd elcseszi mégjobban. Általában nem vagyok teljesen hülye, ész érvekre, józan-paraszti gondolkodással elmagyarázott dolgokra nyitott vagyok. Abban is biztos vagyok, hogy a fűtésszerelő nem véletlenül kötötte így a padlókört, valami oka biztos van csak tudnám, hogy mi. Ha megnézem a neten fellelhető hidraulikus kapcsolásokat, mind olyan egyértelmű és jó mint az egyszeregy, mégsem így kötötte nálam.

A lényeg amit ki akarok hozni az egészből... azt mondod, hogy a padlófűtés szivattyúját nem illik kapcsolgatni. Ez úgy hangzik mint egy fűtési alaptörvény, tehát szabályozzuk az előremenő vizet de a keringetés azaz a fűtés folyamatos slusszpassz, ha jól értem. Viszont több vezérlés és szabályozástechnikával foglakozó neves cégek írásaiban olvasható, hogy a padlófűtést is hőigény függvényében kapcsolgatják termosztátok. Viszont máshol meg a nagy betonfelület tehetetlenségével magyarázzák a szabályozhatatlanságot, ezért nem illik kapcsolgatni a szivattyút ahogy Te is írod. Ezek homlokegyenes ellentmondások de mind a kettő igaz. Csak én ezek között nem találok el...:(, viszont józan paraszti ésszel még mindíg azt mondom, hogy kapcsolgatni fogom a szivattyút, mert a napi 24 órás üzem szinte biztos, hogy gazdaságtalanabb lesz mint ha éjjel és a délelőtti órákban (senki sincs otthon) kikapcsol a programozható termosztát.

A padlófűtést valójában csak a padló temperálására szeretném használni, mindenhol van radiátor is. Aztán ha nem válik be, akkor kikapcsolom a padlókört végleg.

Annyi radiátor lett mindenhova tervezve, hogy padlófűtés nélkül fedezik az összes hőszükségletet, és én úgy gondoltam, hogy ha megy a padlófűtés akkor ott a radiátor termofejek lezárnak. A padlófűtés termosztátja padlóhőmérsékletről dolgozik, amit programozok napszakok szerint. A radiátorkör termosztátja pedig olyan helységben van ahol nincs padlófűtés, és nincs termofej a radiátoron és ezt is programozom. A kazán pedig a saját időjárásfüggő vezérlése szerint állítja elő a kívánt előremenő hőfokot, egy általam kiválasztott jelleggörbe szerint, ez kihatással van mintkét kör előremenő hőjére. Ez nem is túl drága és viszonylag jól szabályozott... gondolom én.

Előzmény: enginer (13635)
yby 2006.12.06 Creative Commons License 13671
Nekünk azt mondták, nem, mert a melegvíz miatt kell ez a teljesítmény.
(Ugyanolyan kazánunk van, mint Neked, és ugyanúgy kapcsolgat:) )
Előzmény: rrzoli (13670)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13670
Érdemes kicserélni az építtetővel a kazánt kisebbre teljesítményűre (ha tudom persze)?
Előzmény: MZ/Y (13669)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13669
Ha sűrűn kapcsolgat, a szivattyú biztos nem lesz hálás érte.
A fogyasztásnak sem tesz jót szerintem, de ezt bizonyítani nem tudnám. Az biztos, hogy a kazán-gyártók elismerték, hogy a kazán legoptimálisabban (legjobb hatásfokkal) a névleges teljesítményükön működnek, tehát a modulált teljesítmény amúgy sem a leggazdaságosabb. De nem igazán tudsz mit tenni... Egy esetben egyszerűen, ha van radiátorod és padlófűtésed is és azok külön-külön mennek.
Előzmény: rrzoli (13668)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13668
A másik kérdésemre is szeretném a véleményedet kérni: ez a ki-be kapcsolás, hogy hat kazán élettartamára, illetve a fogyasztásra?
Előzmény: MZ/Y (13666)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13667
Akkor egyértelmű. Ezt nálunk is elkövette a szerelő... :o(
De önmagában ez nálunk nem okozott radiátor-alja-hideg helyzetet. Az egész radiátor átmelegedett, csak lassabban, mint most. Lesz ott még más gond is. Talán csak annyi, hogy a lenti radiátorok nem kapnak elég meleg vizet.
Előzmény: deepman (13665)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13666
Alapban a kazánok lentebb vannak fojtva, bár a szerelő épp' állíthatott is rajta.
2 módon segíthetsz rajta:
1. Fentebb veszed a max. hőfokot a kazánon. Ez nem ajánlott, legalábbis - szerintem - 75 fölé semmiképp'. De inkább lentebb.
2. A max. teljesítményét a kazánnak lentebb veszed. Ez segíthet, de nem biztos, hogy elég. Az biztos, hogy igazán hidegben nem ajánlott, mert ha nagyon visszaveszed, egy alapos szellőztetés után sose fűti fel a házat. Most végülis lentebb veheted.

Egyébként ezzal a beállítással azt tudod megmondani a kazánnak, hogy max. milyen teljesítménnyel fűthet. Mikor már kapcsolgat, akkor a minimum teljesítménye is sok, de azon nem tudsz módosítani. Ha a max.-ot lentebb veszed, annyit érsz el, hogy lassabban fűti fel a vizet, ha szerencséd van, hamarabb lesz meleg a szobában, mint hogy a beállított max. hőfokot elérné a víz a kazánban.
Előzmény: rrzoli (13659)
deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13665

Bocs nem voltam pontos: a radiátoraink jobboldali bekötésüek és nem a közepe felé esö csö a melegebb, ergo: rossz a bekötés.

Előzmény: MZ/Y (13664)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13664
Az, hogy a jobboldali melegebb azért nem elég, mert lehet a radiátor jobb oldalon bekötött, meg bal oldalon is. Tehát az a lényeg, hogy a radiátor közepe felé eső legyen a melegebb előbb. Ha a széle felé eső melegszik hamarabb, akkor ott rosszul van bekötve.
Előzmény: deepman (13660)
deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13663
Igazad van majd a full szezonban jön ki pontosan mit tud, és akkor lehet látni az áramlásbeli dolgokat is. Jó lenne olyan müszer ami ezt szépen mutatja. A folytásokkal próbálkoztam már. Köszi mindenkinek a válaszokat, majd beszámolok a fejleményekröl!
Előzmény: monyesz (13662)
monyesz 2006.12.06 Creative Commons License 13662

Hát gondolj bele, akkor jó a rendszer hidraulikája, ha a nyomás minden körben egyforma, ilyenkor egyforma minden kör felé az áramlás.

Ahol nálad sok (túl melegek a radiátorok), ott zárni kell sz osztó-gyűjtőn. De inkább várd meg a szakit, had lássa ő is mi a bibi.

Előzmény: deepman (13654)
monyesz 2006.12.06 Creative Commons License 13661

Nem biztos hogy baj van a rendszerrel, lehet hogy az alacsony hőigény miatt, elég annyi hogy csak a radiátorok felső része melegedjen.

Fűtési rendszert beszabályozni nem ilyenkor, hanem majd a jó hidegek idején kell !

Előzmény: deepman (13645)
deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13660

Tegnap végigmentem az összes radin. A lentieknél a jobb oldali csö a melegebb, a baloldali a hidgebb. Innen gondoltam, hogy rossz lehet a bekötés. Csak, hogy ez a probléma forrása-e, ez okozhatja-e ezt a lanyha teljesítményt (a felsö meleg, alul langyi). A jó bekötésü felsök tüzelnek, minz egy szuka (bocs).

Előzmény: MZ/Y (13658)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13659

Válaszodat köszöm!

Leírásban olvastam, ha jól emlékszem, hogy lehet állítani a teljesítményt a kazánnak, ami alapból a maximumra van most (15 W). Érdemes-e lejebb venni? Erre  jelenségre van-e valami megoldás, hogy hat ez a kazán élettartamára, illetve a fogyasztásra?

Előzmény: MZ/Y (13653)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13658
Most nézem az első kérdésed. :o)
Nekem rosszul bekötött radiátornál is felmelegedett az egész, csak lassabban, mint helyrerakás után.
Egyébként egyszerűen ellenőrizheted a bekötést. Gondolom, alulról van bekötve a radiátor. A radiátor közepe felé eső csőnek kell előbb melegednie, annak kell az előremenőnek lennie. Ezt nézd meg először.
Hogy így írod: a lenti radiátorok ilyenek? Próbáld megnézni, a lenti radiátorokig eljutó víz ugyanolyan meleg, mint a fentiekbe? (A fentebb írt előremenő csövet próbáld összehasonlítani a lenti és a fenti radiátornál.) Lehet, hogy egyszerűen nem jut elég meleg víz a lenti radiátorokhoz.
Előzmény: deepman (13654)
monyesz 2006.12.06 Creative Commons License 13657
Hát spec az elmúlt egy-másfél hétben én nem láttam a napot, a hőmérséklet is elég állandó volt, mára változott, mert süt a nap.
Előzmény: lzleo (13628)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13656
Már válaszoltam. :o)
Előzmény: rrzoli (13655)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13655

Sziasztok! Segítsetek!

Van egy új RENOVA STAR F24 EBT radiátorom (új ház). A következőt vettem észre amióta a tetőtérbe a felraktam a  radiátorokra a termofejeket (fszt. padlófűtés):

A kazán ki-be kapcsol (3-8 perc működés, 1-2 perc pihenés, kazán 4-kor kapcsol be,  én 17.30-kor érek haza) annak ellenére, hogy a nappaliban a termosztát nem éri el azt a hőfokot amikor a kazánt le kéne kapcsolnia. A nyomás a kazán kijelzőjén 2 bar, a rendellenesség jelző nem világít. Leálláskor a kazán nem teljesen csöndes, mintha valami még működne benne. A hőmérséklet leállás pillanatában a kijelző szerint 75 fok leállás után 65 fokra visszaesik. Este a kazán rendesen kikapcsol amikor kell. Ez a ki-be kapcsolás normális, vagy baj van az új kazánommal. Bocs a hosszú íráshoz, de nem volt sose kazánom és így nem tudom mi a fontos. Segítségeteket előre is köszönöm.

deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13654

Új a rendszer, feltöltés: 2x0,5 barról 1,5-re majd volt egy radilevétel (le akart jönni a falról:( ) és azóta újra 1 barról 1,5-re. Szóltam a szerelönek különben, holnap jön és megnézi.

De az áramlások hogyan alakulnak egy rendszernél?

Nálunk a tetötérben van a kazán és 3 körös a rendszer. Alsó és felsö radikör és a padlóf.kör. Két termoszt. fent és lent és olyan a vezérlés, ha vmelyik radi kér akkor a padló is indul vele. Osztó gyüjtö fent és lent is van, külön radi és padló. A rosszul kötött radik lent vannak. (A padlófütes nem a visszatéröbe van kötve, hanem 3 járatú szeleppel(csötermosztáttal) folytva kapja a vizet).

Mennyire befolyásolhatja a radik teljesítményét a padlókör (kb. 300m)?

Előzmény: MZ/Y (13652)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13653
Üdvözöllek a klubban. :o) Túl nagy a kazánod teljesítménye, ezért kapcsolgat. A kazánban hamarabb eléri a vízhőmérséklet a beállított max.-ot, mint hogy elég meleg lenne a szobában. Sokan szenvedünk ezzel...
Kikapcsolás után a szivattyú megy még egy ideig.
Előzmény: rrzoli (13651)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13652
Tehát bármeddig melegít a kazán, 1 radiátor nem melegszik. Akkor alap a légtelenítés, de az megvolt. Akkor tényleg szerelő.
Viszont: mit jelent a nyomásvesztés? Valamennyi természetes új rendszer beüzemelése után, de többször tiltásig már nem tetszik. Hányszor, mennyit töltöttél? (Nem literre, hanem pl. 3x .05 bar-ról 1.5 bar-ra.)
Előzmény: deepman (13650)
rrzoli 2006.12.06 Creative Commons License 13651

Sziasztok! Segítsetek!

Van egy új RENOVA STAR F24 EBT kazánom (új házba). Azt vettem észre, hogy amióta feltettem a tetőtérbe a termófejeket a radiátorokra (fszt. padlófűtés) a kazán annak ellenére ki-be kapcsol (3-10 perc működés, 1-2 perc pihenés), hogy lent a nappaliba a termosztát nem éri el azt a hőmérsékletet amire a kazánnak ki kellene kapcsolnia. A radiátor kijelzőjén 2 bar a nyomás, a rendellenesség-jelző nem világít. A radiátor 75 foknál kapcsol ki, utána a kijelzőn a hőmérsélet visszaesik 65 fokra, majd idővel bekapcsol a kazán. A kazánon a fűtés hőmérséklet szabályozó gomb 3-ashoz van közelebb, mint a 4-eshez. Kikapcsoláskor a kazánba valami tovább működik, nincs teljes csend. Este a meghatározott időben a kazán rendesen leáll. Szerintetek normális dolog,hogy a kazán amikor fűt ilyen sokszor ki-be kapcsol, vagy baj van az új kazánnal. Ha hosszú voltam bocs, de még sosem volt kazánom, így nem tudom mi a fontos jelenség, ezért írtam ilyen sokat. Segítségeteket! Előre is köszönöm.

deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13650

Nekem többször végig kellett mennem, hogy minden levegő kijöjjön.
És az alap: nem a kazán kapcsol le hamarabb, mint hogy átmelegedne az egész radiátor? Ilyen enyhe időben a kazán akár pár percekre is bekapcsolhat, ilyenkor nyilván nem lesz meleg az egész radiátor.

Kazán, termoszt, vízhöfok rendben: a többi, jól bekötött radi jól melegít. A légtelenítéssel kapcsolatban még annyit, hogy biza többször leesett már a víznyomás és a kazán szólt, hogy töltsem fel. Az osztó-gyüjtö soron belüli pozíció számíthat különben?

Előzmény: MZ/Y (13648)
lzleo 2006.12.06 Creative Commons License 13649
"30 év fűtési tapasztalata alapján sem tudom megmondani." - Asszem akkor nem fűzök hozzá sok reményt, hogy én fogom feloldani ezt a gordiuszi csomót.   :)
Előzmény: janijani (13636)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13648
Nekem többször végig kellett mennem, hogy minden levegő kijöjjön.
És az alap: nem a kazán kapcsol le hamarabb, mint hogy átmelegedne az egész radiátor? Ilyen enyhe időben a kazán akár pár percekre is bekapcsolhat, ilyenkor nyilván nem lesz meleg az egész radiátor.
lzleo 2006.12.06 Creative Commons License 13647
Én is így gondolom. Én sem hiszem, hogy a reggeli felfűtés többet fogyasztana, mint ha éjszaka folyton be-be kapcsol.
Előzmény: Marcesz (13631)
Lacivill 2006.12.06 Creative Commons License 13646

Nyomás rendben?!

Kazán megy?!

Vizhőfok elegendő?!

Termosztát( ha van) feltekerve?!

hA MINDEN OK, AKKOR A KIVITELEZŐT KIHIVNI!!

deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13645
Ja és légtelenítés is rendben, automaták vannak, de a radikon megnéztem: víz jön ha kinyitom a légtelenítöjüket.
Előzmény: Lacivill (13642)
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13644
Nekem ugye fordított bekötésnél is felül melegedett a DK-s radiátorom. :o)
Én is a légtelenítésre gondolok, vagy egyszerűen alig kell fűteni és nincs ideje átmelegedni a teljes radiátornak.
deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13643
Igen minden nyitott: radiátor szelepek, az osztó-gyüjtökon a szelepek.
Lacivill 2006.12.06 Creative Commons License 13642

Forditott bekötésnél alul kezd melegedni.

Ki van teljesen nyitva az összes csap/torló, légtelenités megtörtént?

Előzmény: deepman (13641)
deepman 2006.12.06 Creative Commons License 13641
Új házunkban most próbálgatom a fütést és úgy tünik vmit elcsesztek a mesterek. Vannak radik amiknek csak a teteje meleg (Dunaferr Lux/uni belsö szelepesek). Nekem úgy tünik, hogy fordítva kötötték be ezeket. Okozhat ez ilyen gondot?
MZ/Y 2006.12.06 Creative Commons License 13640
Pont' ezt akartam kérdezni. 8-9 ezer??? Az horror... :o(
Nálunk valami gáz van a termoszeleppel, mert záródás közben eszméletlen hangos, mikor már közelít a teljes záráshoz, az egész házban lehet hallani ahogy a víz átpréselődik rajta... Ki akartam cseréltetni, de ez szereléssel, kiszállással lenne vagy 15-20 ezer...
Egyébként találkozott már ilyennel valaki. Mitől lehet? Xar szelep lett berakva és attól ilyen hangos? (Mint az ócsó kínai csapoknál.)
Előzmény: enginer (13629)
kiggyo 2006.12.06 Creative Commons License 13639

Nem akarom elkapkodni, kb. jövőre aktuális, de nem hiszem hogy valaha is használni fogom. Nem a mostani ára támogatás nélkül a riasztó, hanem az amennyibe 2-3 év múlva fog kerülni. Egy szalmabálás kazánnal töredéke árból el lehet fűteni.

A legnagyobb bajom hogy a cső útban van (a gázóra előtti, mert a gázóra az udvarban, hátul van), megkérdeztem a cső átrakása 150-200eFt a dégáznak, plusz kémény+óra utáni csövek engedélyeztetése, kémény, kazán vásárlás, mert most semmi sincs, a régi elavult kéményt lebontották. Szóval ez simán van 500eFt ha nem több. Ennyiből inkább veszek napkollektort, akkor nyáron van HMV, télen meg bálás kazán+puffer.

Megkérdeztem egyébként, kb. 15eFt-ért levégelik a kapunál a bejövő csonkot, utána nekem kell leszedni a csöveket, és még ilyenkor is kell rendelkezésre állási díjat fizetni!

Ha kiásom akkor ugyanennyiért elcsípik a járda alatt, ilyenkor már rend. állásit sem kell fizetni.

Még meggondolom mi lesz.

Előzmény: janijani (13610)
lug 2006.12.06 Creative Commons License 13638

Rob'Roy,

Nekem is volt ilyen. Nyomásszabályzó volt rossz. A kijövő melegvíznél van, lehet állítgatni. Próbáld meg, ha állításra sem fog változni a víznyomás, akkor csere. Én cseréltettem, ha jól emlékszem 8.000.-volt munkadíjjal együtt.

janijani + mások

kösz a válaszokat termosztát ügyben.

Valóban sűrűbben kapcsolgat ki-be most, hogy a vízhőfokszabályzóval állítok.

Ez van.

Előzmény: Rob'Roy (13594)
janijani 2006.12.06 Creative Commons License 13637

Van egy ötletem és ezzel többet lehetne spórolni mint a termosztát bazirgálásával.

A redőnyöket kellene automatizálni.

Hétköznap délelőtt keleti oldalon felhúzni nyugaton le,délben ellenkezőleg,délután amikor hazajövünk mind fel,este mind le.

Egyszer lehet hogy megcsinálom,csak sokba kerül. Nyolc redőnymotort kellene vennem meg két kapcsolóórát.

janijani 2006.12.06 Creative Commons License 13636

Ha megtudod a tuti biztos igazságot, áruld el nekem is.

Én is kisérleteztem vele,de 30 év fűtési tapasztalata alapján sem tudom megmondani.

enginer 2006.12.05 Creative Commons License 13635
Padlófűtés szivattyúját nem illik kapcsolgatni.
Kazánkapcsolgató termosztátot rakd a hidraulikus váltóba, legyen benne állandó hőfok (60fok).
Ha profi akarsz lenni, akkor a padlófűtést külsőhőmérséklet szerint vezérled és amikor nem bírja a hírtelen változást (szellőztetés, stb) követni, akkor meg besegítenek a radiátorok is.
Előzmény: Pitti11 (13634)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13634

Van ettől független vezérlése a padlónak, programozható termosztát (padlóhőmérséklet érzékelővel) kapcsolgatja a szivattyút.

Vagyis majd fogja, hogyha megoldom valahogy ezt a helyzetet. :):)  

Előzmény: enginer (13633)
enginer 2006.12.05 Creative Commons License 13633
Hát igen.
Ez igy tényleg befog zavarni.
Valóban jobb lenne a radiátorok visszatérőjét levinni a hidróhoz, de ettől függetlenül is kell valami vezérlés a padlófűtésnek.
Előzmény: Pitti11 (13632)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13632

Igen ez is eszembe jutott, kerestem is vezérlést a szelepre, ami szerintem drágább mint amennyiért meg lehetne oldani, hogy a fizika törvényei szerint ne kerüljön bele a másik kör...ha meg lehet...

És ezzel se tudok 40 fokot beállítani, mert a visszatérő már volt 44 is a radiátorok miatt.

Előzmény: enginer (13629)
Marcesz 2006.12.05 Creative Commons License 13631

Lehet, hogy ezt a panellakók találták ki. :) Azért a fizika törvényeinek mindenképpen ellentmondana, ha pl. a fűtés éjszakai szüneteltetésével többletfogyasztás jelentkezne, ugyanis ennyi idő alatt nem hűlnek ki a falak annyira, hogy másnap túlfűtéssel kellene kompenzálni.

Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13630

Szerinem minden a szabályzáson múlik. Ha rossz a szabályzás.. mint pillanatnyilag nálam:)... akkor elképzelhető, hogy gazdaságosabb lehet a folyamatos üzem mondjuk időjárásfüggő előremenő vizhőfokkal. De egy intelligens szabályzás, jól elhelyezett, akár több ponton mérő programozható termosztátokkal, időjárásfüggően... mindenképpen jobb mint egy folyamatos üzem.

Kérdés még az, hogy mennyivel kerül többe egy ilyen vezérlésű szabályozott rendszer.

Próbáltam keresni az ESBE keverőszelepemre motort, csőtermosztátot és vezérlést. kb 100ezer.... ez csak egy szabályozott előremenő vízhőfok, akkor még a programozható termosztátok, utókeringetés a szivattyúkra stb, ...(mongyuk ezek már megvannak) és valójában annyit nyerek vele, hogy a padló előremenője már a felfűtéskor 40 fokos. Ha a kézi szelepet beálítom akkor kb 1 óra múlva lesz 40 fokos, de melegebb nem. ( ha nem keveredik bele a radiátorkör:D:D:))

És valahol meg ez a jobb, mert pl sokan azt mondják, hogy nem tesz jót a padlónak a hirtelen meleg.

Szóval nagyon sok minden benne van a pakliban.  

Előzmény: lzleo (13625)
enginer 2006.12.05 Creative Commons License 13629

Vagy lecseréled a keverőszelepet egy kéziállitású termósra (kb 8-9eFt) és akkor az állandó hőmérsékletet ad neked a padlófűtésbe, függetlenül a visszatérötől.

Vagy a mostani keverőszelepre raksz egy motort, vezérlő elektronikával esetleg megspékelve egy külsőhőmérséklet érzékelővel, ami állitgatja a padló hőmérsékletét. 

Előzmény: Pitti11 (13605)
lzleo 2006.12.05 Creative Commons License 13628

"De próbáld ki, két nagyjából azonos időjárású nap esetén !" - Sajnos mivel tetőtéri lakásban lakunk, így a napsugárzás hatványozottan befolyásolja, hogy mennyit megy a fűtés, úgyhogy még ha az időjárásjelentés nagyvonalakban hasonlót is mond, akkor is jelentős lehet a napsütéses órák számának eltérése. Szóval elég nehéz két napot összehasonlítani. De azért majd próbálkozni fogok.

Előzmény: monyesz (13626)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13627

A kazán külső hőmérsékletérzékelővel is működik, tehát az előremenő hőfokot tudom vele szabályozni időjárásfüggően, ezzel a radiátorkör és a keverőszeleppel beállított padló is arányosan változna. Ezzel nem is lenne bajom.

Csak a radiátor visszatérője ne menne bele a keverőszelep előt, mert ezzel minden borul :( 

Elméletileg valami oka csak van annak, hogy így csinálták meg, de nem tudom, hogy mi, megspóroljanak egy visszacsapószelepet, vagy nemtom. :) Mert szerintem logikusabb a 2. ábra szerinti kapcsolás, nem?

Pl az urbancsok.hu oldaladon (illetve máshol is) csak ilyen kapcsolásokat látok, sehol nem keverik bele a másik kör visszatérőjét a keverőszelepek előtt...

Előzmény: urbancsok (13624)
monyesz 2006.12.05 Creative Commons License 13626

Sok tényezőtől függ, ezért nem egyértelműen lehet válaszolni. Kérdés mennyi a falak hőtartó képessége , van-e benapozás, ami ingyen fűt, kérdés az időfaktor, hogy mennyi ideig elég az alacsony hőmérséklet.

De próbáld ki, két nagyjából azonos időjárású nap esetén ! A gázórán akár a litereket is mérheted...

Előzmény: lzleo (13616)
lzleo 2006.12.05 Creative Commons License 13625

Én abból indultam ki, hogy a fűtés a lakás hőleadása miatt pótolja az elvesztett energiát. Találtam egy képletet a neten, miszerint a

falon átmenő távozó hőmennyiség = (a fal hővezetési tényezője / a fal vastagsága) x(a külső és belső hőmérséklet különbsége)

E képlet szerint minél nagyobb a különbség a kinti és benti hőmérséklet között, annál jobban "szívja el" a környezet a lakás melegét. Ez alapján az lenne logikus, hogy minél többet alacsonyan tartjuk a belső hőmérsékletet, annál gazdaságosabban bánunk az energiával. Viszont mégis vannak, akik állítják, hogy kevesebbet fogyasztanak az állandó fűtéssel, mint a termosztát le-föl huzigálásával. Van valami egyéb hőtani tényező, amit még bele kell számítani, vagy csak tévednek? 

Előzmény: Pitti11 (13623)
urbancsok 2006.12.05 Creative Commons License 13624

Akkor mégis csak jó!

A kazánnak - ezek szerint - nincs is vezérlése, mert csak a manuálisan beállított hőmérsékletre fűt. Ez pedig azért odébb van egy korrekt időjárásfüggő és két fűtési (kevert és direkt) kört kezelő vezérléstől.

Előzmény: Pitti11 (13617)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13623

Ezt szerintem nem lehet általánosítani, lehet, hogy valahol gazdaságosabb ha folyamatosan megy, valahol viszont ellenkezőleg. Pl padlófűtésnél általában gazdaságosabb a folyamatos üzem, de radiátorosnál már nem biztos. Ha van mindkettő akkor meg még nehezebb megjósolni. Ha nálam csak a radiátor kör megy akkor felfűtéskor a kazán max teljesítményen megy, ez kb 20-25 percet vesz igénybe kb 1m3 gáz fogy (2,5 köbméter/óra) viszont folyamatos üzemnél óránként megy el 1m3 gáz. Na most könnyen kiszámolható, hogy ha több mint egy órát áll a rendszer akkor már megérte, ha lekapcsolt. A padló felfűtése viszont már nehezebb, ha az ember hagyja kihülni. De ez csak az én véleményem, tapasztalatom.

Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13622

Szerintem egy cégnek se érdeke, hogy komoly hietelt érdemlően lemérje.

Én azon a párton vagyok, hogy ha napi 8 órát éjjel nem megy, meg napi 6 órát napközben akkor kevesebbet fogyaszt.

De ha mégse!! akkor is pihen a kazán, hosszabb lesz az életideje, meg jobb hüvösebben aludni..............

Előzmény: lzleo (13621)
lzleo 2006.12.05 Creative Commons License 13621

Eddig már én is eljutottam....  :)

Előzmény: Lacivill (13618)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13620

"Elég gányos szaga van ekkor is" ezzel kicsit megijesztettél... tulajképp nem keveset fizettem a fűtés rendszer kiépítéséért :(:( Ez most tényleg ennyire gány? :(

Előzmény: RodrigeZZ (13614)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13619

Hát ez az én esetemben már nagyobb átalakítást igényelne, valamint a hidraulikus váltó megoldás nagyon tetszik. Pl a kazán sosem kap túl hideg visszatérőt.

Most nekem ez van, igaz laikus vagyok de szerintem így nem jó. :(

Előzmény: RodrigeZZ (13614)
Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13618
Megoszlanak a vélemények...........
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13617

A kazán folyamatosan 60 fokos vizet termel, ha hőigény jelentkezik valamelyik kör termosztátjáról. A körök pedig a hidraulikus váltóról viszik a meleget. Tulajdonképpen nem értem miért nem jó a kazán vezérlése. A keverőszeleppel pedig viszonylag pontosan be tudom állítani a padló előremenőjét ha a radiátoros visszatérő nem keveredne bele. Pl ha nem megy a radiátor. Visszacsapó szelepek vannak a szivattyúk után, csak lusta voltam berajzolni. :)

itt egy kép a rendszerről:

Előzmény: urbancsok (13611)
lzleo 2006.12.05 Creative Commons License 13616

Sziasztok fűtésszakik!

Kicsit eltérek a témától:

Már többektől hallottam, hogy ha állandóan egy bizonyos hőfokon van a (gáz) fűtés, akkor az kevesebbet fogyaszt, mint ha rendszeresen lehúzgáljuk, napközben amikor nem vagyunk otthon, meg éjszaka. Igaz ez?

monyesz 2006.12.05 Creative Commons License 13615

De ad, csak 14liter/percnél nem többet. Ha meg nincs gáz akkor az átfolyós semmit nem ad, a tárolósból meg egyszer meg lehet még fürdeni egy családnak (110liter/4fő). A tárolósnál meg a kazán nem is indul azonnal egy csap kinyitásra, hanem csak ha lehül a víz a tárolóban. Szal komfortosabb...

A tárolós több vízvételi helyet is ki tud szolgálni.

Előzmény: Teaway (13613)
RodrigeZZ 2006.12.05 Creative Commons License 13614
Miért kell a kazánról MINDKÉT kört leválasztani?
Én csak a padlófûtést választanám lefelé, és akkor nincs gondom a motoros, meg a nem motoros keverõszeleppel. Kell egy termosztátos szelep, a szekunder körön mér és a primer körön szabályoz oszt' jónapot.

2-es verzió elméletileg mûködhet, csak kéne egy visszacsapó szelep a két hideg kör közé, hogy a radiátor hidegje ne menjen a padlófûtés hidegjébe, keverõszelepre meg termosztát, de azért elég gányolás szaga van ekkor is.

Teaway 2006.12.05 Creative Commons License 13613
De akkor miért van a tároló? A kazán nem ad folyamatosan meleg vizet?
Előzmény: monyesz (13600)
Epoilacoda 2006.12.05 Creative Commons License 13612
Vizteres kandallohoz probalok hozzavalo alkatreszeket talalni, mert a "gyari" keszlet qrva draga. Ami kellene:
- 1,5 baros lefuvato szelep
- 90 fok homerseklet folott kapcsolo lefuvato szelep
- automatikus toltoszelep, ami a hidegviz halozatbol utantolti a cuccot 1,5 barra.

Foleg az utobbival vagyok bajban, az elso ketto meg beszerezheto lenne kis utanajarassal.

Otletek? Igazabol az is nagy segitseg lenne, ha valaki meg tudna mondani, hogy pontosan mi is a neve ennek holminak, hogy megprobaljak a Neten raguglizni.

THX!
urbancsok 2006.12.05 Creative Commons License 13611

A két ábra ugyanaz.

A szabályzási problémát az okozza hogy:

- nem megfelelő a kazán vezérlése

- nincs motoros keverőszelep

De fontos, hogy legyen mindkét szivattyú után visszacspószelep.

janijani 2006.12.05 Creative Commons License 13610

Én is azt mondom,gondold meg még a gázkiköttetést.

Olvass vissza 13465 hozzászólásomra

Előzmény: kiggyo (13599)
trilla414 2006.12.05 Creative Commons License 13608
nekem még kevesebb a tapasztalatom, mint Neked (ezt most be is bizonyítom), de kérdem én, mi a különbség a két sematikus ábra között?
janijani 2006.12.05 Creative Commons License 13607

Én is dugulásra tippelek éspedig a dugulás okozója a vízkő lehet,különösen ha magas hőfokon(50 fok vagy az felett) működik a rendszer.

Apósoméknál is ilyen volt egyszer,a villanyboyler utáni fél méteres csőszakasz úgy tele volt vízkővel hogy nem is volt már rajta lyuk.Úgy tudtam kisavazni is (háztartási sósav) hogy pisztolyfúróval hosszában átfúrtam a vízkövet hogy egyáltalán bele tudjam önteni a savat. 

Mielőtt valaki kinevetne:a cső nem volt elrohadva,nem volt másik cső helyette és menetvágóm sem volt még akkor.

Előzmény: sjohn (13606)
sjohn 2006.12.05 Creative Commons License 13606
Alighanem dugulás van a melegvízvezetékben.
Indulj a tárolótól!
Előzmény: Rob'Roy (13594)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13605

Na csak sikerül... bocsi a bénaságomért :)

Tehát:

Üdvözlök mindenkit!

Hidraulikában és áramlástechnikában nem nagyon vagyok otthon, ezért egy kérdéssel fordulok hozzátok. Új építésű családi ház fűtésrendszere két önálló fűtéskörből áll, egy padló és egy radiátoros. A padlófűtés előremenő vízhőmérsékletét kézi keverőszeleppel állítom be, nagyjából 40 fokra. A két önálló kör egy hidraulikus váltóval van leválasztva a kazánkörről.

Az alábbi kép 1. ábráján vázoltam a jelenlegi állapotot, ami gyakorlatilag jól működik csak iszonyú rosszul szabályozható. Ugyanis a padló és radiátorkörök visszatérője össze van gyűjtve még a padlófűtés keverőszelepe előtt, ezáltal mikor a radiátorkör üzemel, a visszatérő vízhőmérséklet már több mint 40 fok, és a keverőszelepet teljessen le kell zárnom. Viszont ha a radiátorkör nem megy akkor nyitnom kell kb 3-as fokozatra. Ezt esetleg a keverőszelepre egy motoros meghajtással, vezérlővel meg lehetne oldani, de nem igazán értem miért kellett a visszatérőket a keverőszelep előtt összegyűjteni. Namost a kérdésem az lenne, hogy ha a 2. ábra szerint a radiátoros visszatérő a keverőszelep után csatlakozna a rendszerre, akkor ez hogyan módosítaná az áramlásokat? A 2. ábrát saját elképzelés alapján rajzoltam, láttam már hasonló kapcsolást de az áramláshoz annyira nem értek.

A fűtésszerelő azt mondja, hogy az úgy jó ahogy van. 

Ha valaki el tudná mondani, hogy a 2. ábra szerint miért nem működne a rendszerem, nagyon megköszönném. Gyakorlatilag nem lenne ez egy nagy beruházás a forrasztott rézcsöveket átkötni, mint egy keverőszelep vezérlés.

Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13604
monyesz 2006.12.05 Creative Commons License 13603
A gázórát levetetheted, azt csak kérni kell és kiszállási valamint munkadíjat számolnak fel, sacperkb 7000Ft.
Vezeték megszüntetés, akár a mérő utáni részen is, engedélyköteles (terveztetni kell). Visszabontathatod, de ez elég sok tényezőtől függ hogy hogyan-meddig-mennyiért. Minden esetre ha neked nem is kellhet, lehet hogy ha a telek-ház eladásra kerül, akkor a bennlevő közműnek számít az értéke. Én egy föld feletti elzárót mindenképp meghagynék, a 'felállást' nem szüntetném meg.
Előzmény: kiggyo (13599)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13602
új vagyok még az indexen hova lett a feltöltött képem? :):)
Pitti11 2006.12.05 Creative Commons License 13601

Üdvözlök mindenkit!

Hidraulikában és áramlástechnikában nem nagyon vagyok otthon, ezért egy kérdéssel fordulok hozzátok. Új építésű családi ház fűtésrendszere két önálló fűtéskörből áll, egy padló és egy radiátoros. A padlófűtés előremenő vízhőmérsékletét kézi keverőszeleppel állítom be, nagyjából 40 fokra. A két önálló kör egy hidraulikus váltóval van leválasztva a kazánkörről.

Az alábbi kép 1. ábráján vázoltam a jelenlegi állapotot, ami gyakorlatilag jól működik csak iszonyú rosszul szabályozható. Ugyanis a padló és radiátorkörök visszatérője össze van gyűjtve még a padlófűtés keverőszelepe előtt, ezáltal mikor a radiátorkör üzemel, a visszatérő vízhőmérséklet már több mint 40 fok, és a keverőszelepet teljessen le kell zárnom. Viszont ha a radiátorkör nem megy akkor nyitnom kell kb 3-as fokozatra. Ezt esetleg a keverőszelepre egy motoros meghajtással, vezérlővel meg lehetne oldani, de nem igazán értem miért kellett a visszatérőket a keverőszelep előtt összegyűjteni. Namost a kérdésem az lenne, hogy ha a 2. ábra szerint a radiátoros visszatérő a keverőszelep után csatlakozna a rendszerre, akkor ez hogyan módosítaná az áramlásokat? A 2. ábrát saját elképzelés alapján rajzoltam, láttam már hasonló kapcsolást de az áramláshoz annyira nem értek.

A fűtésszerelő azt mondja, hogy az úgy jó ahogy van. 

Ha valaki el tudná mondani, hogy a 2. ábra szerint miért nem működne a rendszerem, nagyon megköszönném. Gyakorlatilag nem lenne ez egy nagy beruházás a forrasztott rézcsöveket átkötni, mint egy keverőszelep vezérlés.

monyesz 2006.12.05 Creative Commons License 13600

Teawey !

Nem értem amit írsz.

Miért fogyna el ? A kazán elindul és tölti azt folyamatosan !

Előzmény: Teaway (13573)
kiggyo 2006.12.05 Creative Commons License 13599

Nekem aztán biztos nem kell többé a gáz :-)

Az a bajom hogyha csak a gázórát viszik el, a cső még mindíg útban lesz.

Előzmény: Lacivill (13598)
Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13598

Valamit ingyen csinálnának??

Terv kell a bontáshoz is!!

Szerintem semmiképpen ne vetesd le a gázórát, ki tudja kinek, mikor lesz jó!

Előzmény: kiggyo (13597)
kiggyo 2006.12.05 Creative Commons License 13597

Sziasztok!

Lenne egy gázzal kapcsolatos kérdésem:

Arra gondoltam hogy nem fog nekem kelleni a gáz, mert 1-2 év múlva költözünk a házba amit most felújítunk, és addigra nem igazán lesz versenyképes ára. Most sem az. Szóval gázzal fűteni nem fogok, a melegvizet is a bálás kazán és a puffer adja (nyáron napkollektor), a gáztűzhelyet meg lecserélem kerámialaposra.

Ha azt mondom a szolgáltatónak hogy puszi, kiköttetem a gázt, akkor elvisznek órát, mindent? Ugyanis a felújításkor nagyon útban van a gázcső, ami az óra előtt van.

Lehet olyat kérni hogy csak a telekre beállást hagyják meg? Nem hiszem hogy valaha is vissza lesz köttetve, csak a biztonság kedvéért. Gondolom ingyen kikötik, de vajon mennyi lehet visszaköttetni?

Valaki végigjárt már ilyet?

Köszi

Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13596
Gázmüvek+kéményseprő engedélyek........
Előzmény: ottar (13595)
ottar 2006.12.05 Creative Commons License 13595
Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni.
Jelenleg a lakásban Westen Quasar 24 F típusú kombikazán van a lakásunkban. Úgy tűnik van lehetőség a cseréjére, különböző okok miatt. Kérdések: 1. Egy kazáncseréhez (más típusra) miylen engedélyek, tervek szükségesek? 2. Milyen típust lenne érdemes venni, ami: 1. takarékosabb 2. a melegvízellátása kicsit normálisabb/hatékonyabb melegvíztárolós 3. lehetőleg a fizikai méretek ne nagyon térjenek el a Quasar-tól 4. ne legyen túl drága..
Egy 3 lakásos házban ugyanilyen kazán van mindhárom lakásban, radiátoros rendszerrel, egy 95, egy 110 és egy 65 négyzetméteres lakást fűtenek jelenleg. Ebből az egyik kazán hihetetlen hangokat hallat, a másik kettőnek a melegvízellátása meglehetősen kevéssé hatékony.
Előre is köszönöm.
:-)
Rob'Roy 2006.12.05 Creative Commons License 13594

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következő melegvizes problémámmal.

Amikor kinyitom csak a melegvízcsapot , akkor 2-3 másodpercig szépen (megfelelő nyomással) jön a melegvíz, majd fokozatosan csökken, mígnem kb. 15-20 mp. múlva már éppen hogy csak folyik. Ha ilyenkor bezárom a csapot és várok kb. fél percet majd újra kinyitom a fenti folyamat játszódik le megint.

A hidegvízzel semmi probléma. Az jön folyamatosan rendes nyomással.

A rendszerünk a következő. A fali kazánhoz (fűtés+HMV), hozzá van kapcsolva egy 150l-es melegvíztároló +HMV cirkuláció. A rendszer a pincében van. Onnan nyomja fel a vizet az egyszintes házba.

Lehet hogy ez így túl általános, csak gondoltam megkérdem.

Köszi a segítséget!

mtamas28 2006.12.05 Creative Commons License 13593
Köszönöm a segítséget!
Előzmény: Lacivill (13589)
Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13592
Én az eredeti kérdésre irtam egy lehetséges megoldást, amikor a vízhőfokkal vezérli a rendszert.
Előzmény: janijani (13590)
janijani 2006.12.05 Creative Commons License 13591
Az utókeringetés 80..90 fokos fűtésnél fontos,hogy lehűtse a hőcserélőt.
Előzmény: MZ/Y (13585)
janijani 2006.12.05 Creative Commons License 13590
Nem tudom miért kapcsolgatna sűrűbben mint az eredeti állapotában. Úgy fog kapcsolgatni, ahogy a termosztát vezérli.
Előzmény: Lacivill (13587)
Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13589

A zöld bosch valóban hobbi célra jó, a hitachi viszont már profi.

A kék 2-26-os boschal lehetne egy kalap alá venni, arra viszont 3 év a gari............

Előzmény: mtamas28 (13588)
mtamas28 2006.12.05 Creative Commons License 13588
Sziasztok!
Valakinek van esetleg gyakorlati tapasztalata itt Bosch PBH 220 RE (600W, 2J), vagy HITACHI DH24PC3 (800W, 3,2 J) hobbi fúrókalapácsokkal? Melyiket érdemes venni? Nagyjából egy kategória, de ránézésre a Bosch masszívabb, viszont a Hitachinak a paraméterei jobbak.
Köszi a segítséget!
Lacivill 2006.12.05 Creative Commons License 13587
Talán a 40ezres kiadás előtt erről illett volna tájékoztatni téged. Így elég sürün fog ki/bekapcsolgatni a rendszer. Villanyszerelő gondolkozással egy olyan relét tennék a készülék elé ami kikapcsolás után nem engedi gyorsan visszakapcsolni, talán 5-20 percre lehetne beállitani.
Előzmény: lug (13583)
MZ/Y 2006.12.05 Creative Commons License 13586
Nyítva kell lennie, mert senki sem zárta el. Mintha a tegnapi kör segített volna, éjjel nem hallottam kattogást, persze nem is hallgattam egész éjjel. :o)
Most reggel az egyik kimondottan hangosan "surrogott". Remélem, még egy kis levegő maradt benne, mert 1 év alatt ilyet nem csinált.
Előzmény: janijani (13578)
MZ/Y 2006.12.05 Creative Commons License 13585
Az utókeringetés nem azért kell, hogy a hőcserélőről elvigye a melegvizet?
Előzmény: janijani (13584)
janijani 2006.12.05 Creative Commons License 13584

Van egy tippem

Kapcsold be állandó fűtésre a vízhőfokszabályzót és a kazán hálózati tápvezetékét szakítsd meg egy helyen és oda kösd be a termosztátot. Ebben az esetben nem lesz utókeringtetés de az nem probléma.

Előzmény: lug (13583)
lug 2006.12.05 Creative Commons License 13583

Üdv Mindenkinek,

Ezen a topicon új vagyok. Inkább autós vonalon nyomulok. Most támadt egy gondom, tudna valaki tanácsot adni?

Fűtőkészülék ügyben a köv. a gondom. 7 éves Radiant. Bedöglött a vezérlő elektronikája. Jobb meggyőződésem ellenére kicseréltettem (40k), mert nem akartam télvíz idején új készülék vásárlásba, kéményseprő engedélyezésbe, nagyobb szerelésbe, esetleg kéménybélelésbe kezdeni. Most jó, de azóta nem érzékeli a termosztátot. Szerelő szerint azért, mert a beszerelt elektronika kicsit más (a korábbi már nem volt kapható) és még valami elektronikus nemtudommit ki kellene cserélni, hogy a termosztátot érzékelje. Az is drága lenne, többet nem akarok rákölteni. Előbb-utóbb komplett csere lesz belőle, attól tartok. Kicsit kétkedéssel fogadom ezt a magyarázatot, először is ennek szeretnék utána járni. Fűteni végül is lehet, csak a vízhőfok szabályzót kell állítgatni, ha melegebbet-hidegebbet akarok. Kényelmetlen persze, szeretném, ha újra elfogadná a termosztát utasításait.

Ha valaki szakért ehhez, megköszönném a választ.

td cdx 2006.12.05 Creative Commons License 13582
Ha jól tudom az 5 év garancia csak a fűtési hőcserélőre vonatkozik és az is csak akkor, ha évente a szakszervíz átvizsgálja a kazánt! Egyébként 2 év a gari, ha az első év végén átnézeted. Nem árt vásárlás előtt minden szóba jöhető kazán füstgázelvezető árát is megtudni, nehogy meglepetés érjen utólag!
Nekem a Termomax kondenzációsa bevált, de a környékemen a márkaszervíz egy
nagy 0!
A Fég-nek is van kondenzációsa!
Előzmény: cac424 (13555)
szocske_ 2006.12.04 Creative Commons License 13581

naigen, ez is egyik aggodalmam, hogy mennyi az átfolyás rajta...

ezért is érdeklődöm, hátha vkinek van ilyesmivel tapasztalata, mert láttam már ilyet konyhában használva, és nem tűnt kicsinek a nyomás. vagy csak úgy tűnt? mindegyiken kicsi a cső keresztmetszete? vagy vmi más fogja vissza az átfolyást?

Előzmény: Lacivill (13571)
Prefetto 2006.12.04 Creative Commons License 13580
Szia! Leszerelted már a Kvazárt? Kellene, én elbabrálgatnék vele hetente is
Előzmény: Okezsoke (7340)
asdf_ 2006.12.04 Creative Commons License 13579

OFF

Karnistema: Nem a faruddal van a gond, hanem az U femprofillal. Ezt a fajtat tessek elfelejteni. Hatalams tervezomunkaval elertek, hogy szelte magassaga kb 1 mm-el ter el, ergo gyonyoruen keresztbefordul benne a gorgo, aztan lehet letratmaszni, ha be akarja huzni az ember a fuggonyt. Fakoff annak a baromnak, aki kitalalta...

ON

janijani 2006.12.04 Creative Commons License 13578
Működnek az automata légtelenítők? Vedd le a kis műanyag sapkát róla, ha egy kis csavarhúzóval belenyúlsz a szelepbe,ott a tűszelepet lenyomod és levegő vagy víz jön ki. Előfordulhat hogy megszorul valami szeméttől és akkor nem légtelenít. A kupakot csak lazán csavard vissza,hogy a levegő ki tudjon jönni
Előzmény: MZ/Y (13556)
janijani 2006.12.04 Creative Commons License 13577

A kazánomat most cseréltem le hasonló megfontolásból,nekem is sok gáz fogyott.

Előbb utóbb hőszigetelni is kellene,inkább előbb mint utóbb.

Előzmény: cac424 (13553)
janijani 2006.12.04 Creative Commons License 13576

Ez mindenkinél így van,először kifolyik valamennyi hideg (szobahőmérsékletű) víz és csak utána jön a meleg. A cső hosszától átmérőjétől függ,hogy mennyi.

Milyen messze van a fürdőszoba a kazántól?

Mennyi úgymond hidegvíz folyik először?

Ha tényleg nagyon messziről jön a melegvíz, szerintem ne 5 l-es,hanem 50 l-es villanyboylert tegyél be a fürdőszobába és tápláld a kazánról melegvízzel.Állítsd a kazánnál a melegvizet 45°-ra,a villanyboylert meg 40°-ra.Így lesz egy olyan boylered amiből sosem fogy ki a melegvíz és szinte sosem kapcsol be,csak pufferként viselkedik,áthidalja azt a rövid időt amíg hidegvíz jön a kazántól.

Előzmény: szocske_ (13559)
Marcesz 2006.12.04 Creative Commons License 13575

Az egész országnak ilyen van. :) Van másik is, az szintén szar, csak drágább. Jóval még nem találkoztam.

Előzmény: asdf_ (13568)
Törölt nick 2006.12.04 Creative Commons License 13574
Na az igen gyengén fog pisálni ...
Teaway 2006.12.04 Creative Commons License 13573
És honnan lesz melegvize, ha a tárolósból elfogy?
Előzmény: monyesz (13572)
monyesz 2006.12.04 Creative Commons License 13572

A vízmelegítőt is nyugodtan dobd ki, vegyél egy tárolóst helyette. Vagy a kazánra kötve még jobb egy tároló, mert akkor megspórolod a kéménybélelést.

Nem tudom a gázművektöl meg a kéménysepróktól miért kell annyira félni. Egy zárt égséterű kazán kell és kész !

A szigetelés jó dolog, ne felejtsd el !

Előzmény: cac424 (13548)
Lacivill 2006.12.04 Creative Commons License 13571

Tudod milyen mennyiségű víz tud ezen átfolyni?

Délben kéne elinditani a kád feltöltését, hogy estére megtelejen!

MZ/Y 2006.12.04 Creative Commons License 13570
Szerintem mind egy kaptafára készül. Nálunk annyi a különbség, hogy 2 rúd van, nem sínnel van megoldva a függöny rész. De maga a falra fogató rész ugyanaz.
Előzmény: asdf_ (13568)
MZ/Y 2006.12.04 Creative Commons License 13569
Hopp, átsiklottam.
Nekem a padlóban mennek a csövek, úgyhogy a kazán és a radiátorok a legfelső pontok.
Előzmény: remote access (13561)
asdf_ 2006.12.04 Creative Commons License 13568

Kozerdeku OFFtopic kozlemeny:

A kepen lathato /Gyomron gyartott/ karnisbol senki ne vegyen, mert egy katasztrofa. Keressetek masikat ;)

ON

Előzmény: remote access (13561)
Teaway 2006.12.04 Creative Commons License 13567

De, teljesen hideg marad. Folyóvizet nem tud melegíteni, csak állót. Van persze olyan is, ami folyóvizet is tud, de abban nincs 5l-es tartály.

Előzmény: szocske_ (13566)
szocske_ 2006.12.04 Creative Commons License 13566

igen, erre én is számítok, de még így is sokat dobna a jelenlegi helyzeten, és 10-20 ezer ft között több ilyen készüléket láttam, azaz nem lenne túl nagy beruházás...

a problémám inkább az, hogy melyiket is válasszam.

és azért a 2000 watt teljesítmény mellett csak nem lenne teljesen hideg a víz még az 5 liter kiürülése után sem, és előbb utóbb odaér a kazán melegvize is.

Előzmény: Teaway (13560)
Teaway 2006.12.04 Creative Commons License 13564
OK, thx!
Előzmény: remote access (13563)
remote access 2006.12.04 Creative Commons License 13563
22mm
Előzmény: Teaway (13558)
remote access 2006.12.04 Creative Commons License 13561

Gondold végig elindulva a kazántól ha Te levegő lennél hol tudnál megszorulni az áramlás irányának függvényében. Az előreálamlás képes magával vinni egy légzsákból levegőt lefelé, és  ha nincs beépítve légtelenítő hajlamos bugyogni a rendszered. Én az ilyen helyekre mindenhová tettem légtelenítőt.

Előzmény: MZ/Y (13557)
Teaway 2006.12.04 Creative Commons License 13560

Ha elfogy az öt liter, utána hideget kapsz egy ideig mindenképp(amíg meg nem érkezik a kazán meleg vize), mert nem tud folyamatosan melegíteni.

szocske_ 2006.12.04 Creative Commons License 13559

sziasztok!

Szüleim házában van egy melegvízellátással kapcsolatos problémám/ötletem.

A fürdőszoba sajnos elég messze van a kombikazántól, így mire odaér a melegvíz sok vizet és gázt is elpazarolnak.

vannak ezek a konyhai felhasználásra kitalált 5 literes átfolyós elektromos vízmelegítők.

Nos, egy ilyennel szeretném kombinálni a rendszert. Nem az a cél, hogy árammal melegítsem a vizet, ezért a melegvíz vezetékre kötném rá, a fürdőszobában a cuccot.

A gázkazánon beállított hőmérséklet magasabb, mint az elektromos melegítőn, így elvileg, ha nagyobb vízfelhasználásra kell, pl fürdés, akkor továbbra is a gáz cisnálná a melegvizet, ellenben egyből jönne melegvíz, ami külön előny, ha csak kevés melegvízre van szükség, pl egy gyors reggeli mosakodáshoz.

Kérdésem: működhet-e ez a rendszer, le tudja-e kezelni egy ilyen átfolyós melegítő azt a szitut, hogy meleg vizet kap. Egyáltalán beköthetem-e a melegvíz vezetékbe.

Tudtok-e ajánlani valami konkrét típust, ami megfelelő lehet számomra?

Teaway 2006.12.04 Creative Commons License 13558

Két 3/4"-os csővég közé milyen átmérőjű rézcsövezés illik?

MZ/Y 2006.12.04 Creative Commons License 13557
Nem, összevissza. A szivattyú direkt nem ment, mert eddig azt a tanácsot kaptam (pl. a szerelőtől is), hogy ne olyankor csináljam.
Honnan tudom? Csurog, csobog, bugyog, kattog. :o) Elég egyértelmű.
Előzmény: monyesz (13541)
MZ/Y 2006.12.04 Creative Commons License 13556
Emelkedés van.
Levegőleválasztó? Passz, asse tudom, mi fán terem. :o) A kazán a legmagasabb pont és abban van egy nyitott levegőztető, vagy mi a szösz.
Előzmény: Fido Dido (13539)
cac424 2006.12.04 Creative Commons License 13555

Hmm... Lehet,hogy itt borul a számítás.

Nézegetem a

Thermomax kazánt. 5 év garanciát adnak, ez azért biztató ugye?
Előzmény: Lacivill (13554)
Lacivill 2006.12.04 Creative Commons License 13554
Hát az-az alig valami munkadíj ha pl kéményt kell bélelteni stb könnyen 1-200 ezer is lehet.
Előzmény: cac424 (13553)
cac424 2006.12.04 Creative Commons License 13553

Ettől féltem...kéményengedély,gázmű...

Nézegettem a kazánokat,egy kondenzációs kazán kb 300 ezer,munkadíj szerintem alig valami mert minden megvan csak a kazánt kellene kicserélni.

Az én kazánom prospektusa szerint a hatásfok 86%

Kondenzációsok hatásfoka 106-107%

A különbség nagyjából 20%

Melegvízre számolok napi 2 m3-t,akkor a fűtés 4800-730=4070 m3

Ennek a 20%-a 814 m3

100 Ft/m3 tarifával számolva 81400 Ft éves megtakarítás lenne elérhető

Ez alapján 3,5 év alatt megtérülne a csere.

Előzmény: Lacivill (13552)
Lacivill 2006.12.04 Creative Commons License 13552
Sajna nem egyszerű procedura egy új készülék, kéményengedélyek, gázművek............
Előzmény: cac424 (13551)
cac424 2006.12.04 Creative Commons License 13551

A hőszigetelésen is gondolkoztam már,de nem egyszerű mert a tetőtérben ezek a kutyaházszerűen kiugró ablakok vannak. Szinte az egész tetőt szét kellene bontani a hőszigetelés miatt. Szóval sok munka,sok pénz,rombolás,egyelőre halogatom. Van egy kis padlásrész, ott már leterítettem 6 tekercs sárga üveggyapottal.

A kazáncsere kisebb munka lenne és gyorsan hozna valami eredményt.

Azt hallottam hogy ha kazánt cserélek,újra kell engedélyeztetni.Igaz ez?

Arra lennék kiváncsi hogy aki már csinált ilyet,mennyi eredményt hozott neki.

Előzmény: Marcesz (13550)
Marcesz 2006.12.04 Creative Commons License 13550

Szigetelés, nyílászáró-csere? Szerintem az többet érne...

Előzmény: cac424 (13548)
monyesz 2006.12.04 Creative Commons License 13549

Konkrét gyártó választása erősen pénztárca függő lehet.

Low price - www.saunierduval.hu

Top price - www.urbancsok.hu

Best price - ez amit Te választasz majd... :))

De én először egy jó gépész tervezőt keresnék a helyedben (amelyik csípőből le akar beszélni a kondenzációs kazánról, az nem biztos hogy a te embered...).

Előzmény: jee_c (13546)
cac424 2006.12.04 Creative Commons License 13548

Sziasztok!

FÉG C24-es kazánnal fűtünk kétszintes házban 13 radiátorral 50-60 fokos vízzel és van egy FÉG V4Z átfolyós vízmelegítőnk.

Az éves gázfogyasztásunk kb 4800 m3,ezt szeretném csökkenteni.

Milyen kazánra lenne érdemes lecserélni a mostanit,a vízmelegítő talán maradhatna.

Mennyibe kerülne ez az egész?

Milyen procedúrával jár ez?Egyáltalán hogy kezdjek neki?

Mennyi fogyasztáscsökkenésre számíthatok? 

monyesz 2006.12.04 Creative Commons License 13547

Szerintem a gázárak elég kiszámíthatóak, közelíti a világpiaci árat. Nem tudom, hogy a piacnyitás mennyire fog ebbe beleszólni. A lakosság más kategória mint a fűtőművek, hőtermelők, nagy ipari cégek.

Minél kevesebb gázt használsz annál inkább takarékoskodsz, a családi kasszát tekintve...

Előzmény: jee_c (13545)
jee_c 2006.12.04 Creative Commons License 13546

Kondenzációs kazánok közül tudtok ajánlani típust, illetve olyan boltokat, áruházakat, ahol lehet érdeklődni ez ügyben?

jee_c 2006.12.04 Creative Commons License 13545

Nem csak a takarékosságról van szó. Szeretnék minél kevesebb gázt felhasználni.

Ez egyébként a takarékosság szempontjából sem rossz, főleg, ha figyelembe vesszük a gázárak mostani, és főleg a jövőbeni (kiszámíthatatlan) alakulását.

Előzmény: monyesz (13540)
jee_c 2006.12.04 Creative Commons License 13544

Hali,

kösz a válaszokat!

üdv,

Jee

urbancsok 2006.12.04 Creative Commons License 13543

Mit akarsz fejleszteni?

Zárt égésterű kazánról még nem hallottál? Ezt bárhová felszerelheted.

Előzmény: Prefetto (13535)
urbancsok 2006.12.04 Creative Commons License 13542

Csakis a kondenzációs kazán. 100 Ft/m3 feletti gázárnál ezen nincs mit gondolkodni.

A hőigény illik kiszámolni. De jó közelítéssel becsülni is lehet.:)

Előzmény: jee_c (13538)
monyesz 2006.12.04 Creative Commons License 13541

Sorban haladtál a kazántól egyre távolodva ?

Az jó ha jár a szivattyú és rendesen fel van töltve a rendszer (nyomás rendben) !

Egyébként honnan gondolod, hogy még mindig levegős ?

Előzmény: MZ/Y (13537)
monyesz 2006.12.04 Creative Commons License 13540

Próbáltál utána számolni ?

Mikor én kalkuláltam a saját házamra, akkor a sima (nem turbós álló, tehát öntöttvas hőcserélős) kazánra több mint 10 év megtérülés jött ki.

A sima turbós kazánhoz képest a kondenzációs talán jobban megéri,  rövidebb idő alatt megtérül.

Alapvetően: minél nagyobb a mostani fogyasztás, annál jobban megéri a kondenzációs. Meg persze a hőszigetelés a legjobb befektetés ha takarékoskodni akarsz !

Előzmény: jee_c (13538)
Fido Dido 2006.12.04 Creative Commons License 13539

Van egy minimális emelkedésük a légtelenítő szelepes oldal felé?

Nem lehet a rendszerbe iktatni egy levegőleválasztót?

Előzmény: MZ/Y (13537)
jee_c 2006.12.04 Creative Commons License 13538

Hello,

gázkazánvásárlásom van folyamatban.

Kondenzációs rendszerű vagy sima turbós kazánok a választási lehetőség. A fűtési rendser (jelenleg) radiátoros.

Kicsit utánaolvastam, és úgy tűnik, hogy bár a kondenzációs (drágább) kazán még így is megéri. hogy az előnyei az alacsonyabb vízhőfokon érvényesülnek.

Folyamatban van a ház hőszigetelésének a folyamatos javítása, és elég komoly falszigetelést is tervezek. Így kisebb teljesítmény is elég a szintentartáshoz.

Vélemények?

kösz,

Jee

MZ/Y 2006.12.04 Creative Commons License 13537
Próbálom légteleníteni a radiátorokat, de az istennek sem sikerül. Eddig úgy csináltam, hogy akkor láttam neki, mikor nem ment a szivattyú. Próbáljam meg működés közben, vagy hogyan tovább?
Prefetto 2006.12.04 Creative Commons License 13536
És még az összes olvtársnak: keresek "Kvazár" típusú fűtőkészüléket, azt a típust, mely más radiátorokat is képes fűteni. Vagy bármely külföldi terméket, mely  a parapetes konvektor helyére beépíthető lenne. Kérem, aki bármilyen információval tud szolgálni akár a gyártóról, írjon!
Prefetto 2006.12.04 Creative Commons License 13535
Skacok! Miért ne lehetne "fejleszteni" és egy utólag beépíthető huzatellenőrzőt létesíteni bárhová??? Így  a bárki bárhová felszerelhetné a bármit és ha nem lenne eléga  fűtése, még gondolkodhatna kéményhosszabbításon, vagy hogy tűl erős az elszívója. És nem dobna ki feleslegesen milliókat mindenféle kazánházakra, kéményszerkezetekre, stb.
Előzmény: enginer (13514)
janijani 2006.12.03 Creative Commons License 13534

Nem kell kéményt béleltetni,mert az drága hanem a kazánodhoz való füstgázelvezetést kell megvenni.Ezt ki lehet vezetni függőlegesen a kéményben vagy vízszintesen a falon is.

Én csak az SD-t ismerem, mert én ilyet vettem, de mindegyik gyártónak megvan a sajátja.Nézz körül itt az égéstermék elvezetéseknél:

Saurir Duval
Előzmény: kissriki (13530)
Lacivill 2006.12.03 Creative Commons License 13533

Ha egyből kimegy vizszintesen akkor nem kell kémény ha a tető felé indul akkor igen.

remote access 2006.12.03 Creative Commons License 13532
Ha a kéménybe lesz kötve akkor igen, de a zárt égésterű kazánok füstgázelvezetése sokféleképpen megoldható
janijani 2006.12.03 Creative Commons License 13531

Ha most is panelhálót használnak osztóhálónak mint 20 éve akkor szerintem olyan sürűn kötözik rá a fűtéscsövet ahogy a tervező megtervezi.Nem értem miért mondta neked az a jóember hogy nem lehet.

Én is két kört fűtök mert a ház másik szintjén radiátorok vannak, én a

Honeywell 3 járatú 1"-os szelepével oldottam meg,felváltva működnek.Az indirekt

melegvíztárolókhoz kapható szett ami direkt erre van kitalálva.

Dilatáció?Nekem nem okozott gondot,de túl nagy hőmérsékletkülönbség esetén előfordulhat.Az egyik szomszédnál felpúposodott az egész járólapozott fürdőszoba,mert körben a falnál nem hagytak semmi hézagot.

Előzmény: puntooo (13529)
kissriki 2006.12.03 Creative Commons License 13530
Sziasztok,

Tanácsot szeretnék kérni abban hogy a turbó cirkóhoz, ami a fürdőben lenne elhelyezve, van-e szükség kéménybélelésre?

Előre is kösz a segítséget, Réka
puntooo 2006.12.03 Creative Commons License 13529
"Osztóháló? Nem tudom mi az." Persze, lehet, hogy nem így vívják, csak pongyolán így nevezte, akivel beszéltem (vagy rosszul jegyezetem meg-))

Akkor még két kérdést engedjetek meg: Én egy indirekt fűtésű tárolót használok majd melegvízhez. Viszont így már 3 kör lenne (pf, radiátor, vízmelegítés) Ezt a gyakorlatban technikailag hogy szokás megoldani?)

A másik, a vesszőparipám-): A magasabb hőmérsékletű körrel lehetne-e csak egy csőkígyót fűteni a fal mellett? Károsíthatja-e akár a csövet, akár a dilatatio révén okozhat-e bajt, vagy bármi más problémát?

puntooo

Előzmény: janijani (13528)
janijani 2006.12.03 Creative Commons License 13528

Ha valaki nagyon telezsúfolja bútorokkal a lakást biztosan van ilyen hatás,normál berendezésnél ez nem probléma. Szőnyegek közül a habalátétes szőnyeget kell kerülni.

Osztóháló? Nem tudom mi az. Nekem még a '80-as években panelhálót fektettek le és arra kötözték rá feldarabolt vékony műanyagbevonatú dróttal a fűtéscsövet, mégpedig nem az ötrétegűt hanem olyan kb 1/2"-os szürke műanyagcsövet. Akkoriban az volt kapható erre a célra.

A fal nem hideg,csak az ablakoknál lehet érezni a lefolyó hideg levegőt.

Igen,egy központi termosztátom van, de a szobák között 1°C-nál nincs több eltérés,a konyha 2 fokkal hidegebb.Nem tudom hogy így lett tervezve, vagy csak így sikerült. Lehetne játszani az osztó-gyüjtőn levő szelepek szabályozásával de nekem mind teljesen nyitva van (8 fűtőkör van) és így a jó.

Előzmény: puntooo (13524)
Davidovics P. 2006.12.03 Creative Commons License 13527

Igen, két körben gondolkodom én is. (Extra radiátornak muszály magasabb hőfokon üzemelnie, mint a padlófütés köre, egyébként nem párologtatna rendesen. De hangsúlyozom, a párásodás nem biztos, viszont jobb félni, mint később bontani). Egyik rendszer sem tökéletes, de megfelelően együtt használva már rugalmas és komfortos.

Előzmény: puntooo (13526)
puntooo 2006.12.03 Creative Commons License 13526
Köszi, pont ezért is említettem a hálószobát! Viszont akkor így is, úgyis két fűtési kör kell, amiről mehet az extra nappali radiátor. Te is így értetted, igaz?

puntooo
Előzmény: Davidovics P. (13525)
Davidovics P. 2006.12.03 Creative Commons License 13525

Még pár tanács:

ne építs hálószobákba padlófűtést. Ha olyan igényeid vannak, hogy lefekvéskor még 22 fokot szeretnél, de nem szeretnéd ha éjjel is ennyi lenne, akkor a padlófűtésnek hiába mondod, hogy legyen éjjel 18 fok, a tehetetlenség miatt nem fog tudni lehűlni. Radiátornál ilyen gond biztosan nem lesz.

Ha padlófűtést használsz, a nagy üvegfelületek (pl. nappali) elé nem biztos, hogy elég lesz a sűrűbben tekert csövezés a nagy üvegfelületek párásodása miatt. Érdemes megépíteni ide előre a leendő radiátor csöveit a padlóba, később csak egy lapot kell felszedned, ha szükség lesz egy plusz radiátorra.   

Előzmény: puntooo (13520)
puntooo 2006.12.03 Creative Commons License 13524
KÖszi!

-Azért még az is hátránya a pf-nek, hogy akkor az optimális a működése, ha egy berendezetlen nappalit kell fűtenie! Persze, van pf-hez is alkalmas laminált-padló, meg szőnyeg is, de akkor is szigetel befelé, hát még az olyan helyiségekben, ahol nagy a bútorozottság aránya (pld. hálószoba: franciaágy, szekrények stb.)

-Nekem egy ismerősöm (aki szokott pf-et szerelni) azt mondta, hogy az osztóhálóval adott a csövek távolsága. Ez végül is nem így van? Nálad mihez rögzítették a csöveket, hogyan tudtak sűríteni?

-Az általad is alkalmazott fektetés végül is nem küszöböli ki a hideg-fal hatást?

-Mármint hogy egy központi termosztátod van, semmi több?

puntooo
Előzmény: janijani (13523)
janijani 2006.12.03 Creative Commons License 13523

Szerintem jó a kombinált fűtés ötleted, csak sokba kerül megvalósítani. Tulajdonképpen dupla a költség.

A padlófűtést nálam tervező tervezte. A kisebb szobákban úgy ahogy írtad hogy a külső falaknál sűrűbb a cső,a ház központja felől meg ritkább. A nagyobb szobákban pedig két fűtési kör van,az egyik a külső falak felől sűrűbben fektetve, a másik a belső oldalon ritkásabban.

Ajánlom bízd egy jó tervezőre a tervet, mert nagyon el lehet baltázni.

Nem igaz, hogy a padlófűtést nem lehet termosztáttal vezérelni,nálam jól működik csak érzékeny termosztát kell.

A padlófűtés előnye,hogy meleg a padló és nincsenek radiátorok a lakásban.

Hátránya,hogy ősszel hűvös estéken -- amikor még nem akarunk fűteni de este jólesne egy kis meleg -- nem lehet egy kis rövid fűtést csinálni.

A padlófűtésnél hidegben nem jó az ablaknál ülni, mert az ablaküvegen áramlik lefele a hideg levegő és az ablakkal szemközti oldalon száll fel a meleg.Radiátorok esetén ellenkező irányú ez a körforgás.

Amikor le vannak fektetve a padlófűtéscsövek még a betonozás előtt fényképezd le,

mert később ha valamiért át kell fúrni a padlót tudd hogy hol vannak a csövek.

Előzmény: puntooo (13520)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13522
Igen.
A szabályok viszont nem engedik meg.
Előzmény: janijani (13521)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13521

Az eddigiekből azt szűrtem le,hogy jó az ötletem.

Kiszivathatom a fürdőszobából a párát a zárt égésterű kazán légbevezető csövével ha biztosítom a kazán működéséhez szükséges levegőutánpótlást.

Életveszély nincs,a szabályok viszont ezt talán nem engedik meg. 

Előzmény: enginer (13518)
puntooo 2006.12.02 Creative Commons License 13520
KÖsz a válaszokat, de nem értem, hogy mit nem értetek! Én csak hangosan elgondolkoztam azon, hogy hogyan lehetne ötvözni a különböző hőleadési módok előnyeit! Amit én látok a környezetemben, az lakásonként egy temosztásos padlófűtés, ahol a csövet csigavonalban, a közepén visszafordítva teszik le. Ezt nem is tudom, hogy hogyan lehet szabályozni, mert a rendszer hőtehetetlensége miatt hiába jelzi vissza a levegő termosztátja a melegedést, a padló még fölöslegesen adja tovább a meleget. A helyiségenkénti szabályozás meg egyátalán nem megoldott. (Tényleg: radiátor-szelepeket nem lehetne felhasználni ilyen célra? Nagy hülyeség az ötlet? Profibb módon hogy lehet pf-nél a helyiségenkénti szabályozást megoldani?)
Tehát ezt a két problémát akartam orvosolni. A fenti lefektetéssel a hőleadás teljesen egyenletes, pedig a falak irányából jó lenne egy plusz sugárzó forrás, (amiért sokan a falfűtést pártolják, illetve részben hasonló megfontolásból a szegélyfűtést-igen tekintélyes bekerüléssel.) Ezért merült fel bennem, hogy szándékosan egyenetlenné tetetem a pf hőleadását, a radiátorral, illetve úgy vezetett csövekkel, hogy a fal környékét melegítse fel jobban. Az logikus, amit írtatok, mondjuk az egyenetlen hőleadás miatt egy kicsivel lehetne magasabb az előremenő hőmérsékletem, de így iskevés hőt adna le a radiátor, vagy nagyon nagyot kéne betenni, persze helyiségenként, ennél a párhuzamos rendszer jobb. Azt meg tudnátok mondani, hogy mennyibe pluszba kerül a második kör kiépítése, iiletve hogyan lehet mindezt korrektül szabályozni?

puntooo
Előzmény: Lacivill (13486)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13519
Meg bio tüzelőanyagot!

(Csak legyen aki képes szagolni.)
Előzmény: janijani (13517)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13518

"A zárt égésterű turbós kazán mindenképpen kinyomja a szabadba az égésterméket,"

Ha van honnan szívnia, amit kinyom(na)!

"ha meg valamiért mégsem tudja kinyomni akkor leáll a működése, tehát nincs életveszély."

Ugyan ez igaz a nyilt égésterüekre is.

Szigorú szabályokat meg azért hoznak, mert tudják, hogy nem akarják betartani. :((

Előzmény: janijani (13516)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13517

Ez sem rossz reklám:

Tehenet vegyenek!Állítsák be a lakásba,fűt és tejet ad. 

Előzmény: enginer (13515)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13516

Na azért nem lesz az nyílt égésterű.

Miért is veszélyes a nyílt égésterű kazán?Mert a kémény bizonyos esetekben nem képes kihúzni az égésterméket így az szétterjed a lakásban és ez életveszélyes.

A zárt égésterű turbós kazán mindenképpen kinyomja a szabadba az égésterméket, ha meg valamiért mégsem tudja kinyomni akkor leáll a működése, tehát nincs életveszély.

Az világos,hogy a levegő utánpótlást biztosítani kell, a szabályokat meg azért hozzák hogy legyen mit betartani.

Előzmény: enginer (13514)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13515
Nem kell külön elszivót vennie, ha turbós készüléke van!
SD gazdaságos készülékek akciós áron, csak most!
:))

Akinek a konyhában van felszerelve a készüléke és elszívónak is akarja használni az, azért rakjon fel egy zsírfogót (vagy mit) és egyből szerelheti a tűzhely fölé is.
Előzmény: monyesz (13512)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13514
Az idézet abból PDF-ből van amit Te idéztél nem a GMBSZ-ből.
Az viszont (ésszerű) logikus, hogyha így szerelsz, akkor tulajdonképpen egy nyiltégésterű kazánt csinálsz a zártégésterüből.
Előzmény: janijani (13513)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13513

Passz,nem tudom a GMBSZ előírásait.

Csak azért kérdeztem, mert nekem ésszerűnek tűnik.

Hátrány talán,hogy az égés dübörgéssel jár.

Előzmény: enginer (13511)
monyesz 2006.12.02 Creative Commons License 13512

"lakáson belül a fürdőszobába vezetni,ezzel a fűtési idényben megvan oldva a páraelszívás"

A légbevezetést kell megoldani a kazán szempontjából nem a páraelszívást !

Előzmény: janijani (13503)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13511

Ez is ott van ám!

"4.5.2 Helyiségből szívott égéslevegővel és kéményben elhelyezett 80-as csövekben történő égéstermék kivezetéssel
Figeyelem! A helyiségben biztositott kell legyen a szükséges égéslevegő ellátás"

Tudom, hogy lehet így is szerelni, de szerintem ilyenkor már a nyilt égésterű kazánokra vonatkozó előirások érvényesek rá.

Külön kazánház stb.

Előzmény: janijani (13510)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13510

SD Tervezési segédlet 8.oldal közepe:

"Az égéslevegő a kazánhoz az alábbi módon jut el:

• külön helyről elválasztott rendszerben vezetjük, vagy

• a füstcső mellett a kéménykürtőben, vagy

• a helyiségből szívja a kazán"

Tehát létezik ilyen.

Előzmény: enginer (13508)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13509
Csak vicc volt.
Amúgy meg gondolom tudod melyik a jó anyós!
Előzmény: janijani (13507)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13508
Ha az nem a lakótérben van, és van megfelelő légutánpótlása a helyiségnek.
Szerintem.
Előzmény: janijani (13506)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13507

Miért bántanám a mamát, már régen eltemettük

Előzmény: enginer (13505)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13506
Az SD prospektusában a 2 x 80 mm es szétválasztott rendszernél írják hogy a helyiségből is szívhatja a levegőt.
Előzmény: Törölt nick (13504)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13505
A füstcsövet meg nem a kéménybe, hanem az anyós szobájába vezeted és, akkor lesz tökéletes!

Előzmény: janijani (13503)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13503
Arról mi a véleményetek, hogy zárt égésterű kazán légbeszívó csövét a lakáson belül a fürdőszobába vezetni,ezzel a fűtési idényben megvan oldva a páraelszívás.
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13502
monyesz válasz | megnéz 2006.12.02 18:50:44 (13492)

Ja, meg 2 baros nyomással szívja a gázt a csőből ! :)))

Előzmény: Teaway (13496)
Teaway 2006.12.02 Creative Commons License 13499
Fürdőszobában szarszag? az érdekes...
Előzmény: Marcesz (13498)
Marcesz 2006.12.02 Creative Commons License 13498

Hát attól függ, mi az elvárás vele szemben. De szerintem arra, hogy a fürdés utáni párát, szarszagot stb. kivigye, valószínűleg elég. Ha valamelyik ábra mellé pozor van írva, azt nem szabad csinálni. :)

Előzmény: Törölt nick (13497)
Teaway 2006.12.02 Creative Commons License 13496
Mihez kell a GÁZ elszívó?
Előzmény: enginer (13493)
Marcesz 2006.12.02 Creative Commons License 13495
De az nem kicsi. :)
Előzmény: Fido Dido (13491)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13494
És milyet gyorsulhat egy ilyen vadállat!?!?
Előzmény: Fido Dido (13491)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13493
Ez csak a konyhai GÁZ elszívókra igaz. :))

Előzmény: monyesz (13492)
monyesz 2006.12.02 Creative Commons License 13492
Ja, meg 2 baros nyomással szívja a gázt a csőből ! :)))
Előzmény: enginer (13490)
Fido Dido 2006.12.02 Creative Commons License 13491
Létezik egymotoros 360m3/h teljesítményű is. :)
Előzmény: Marcesz (13488)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13490

Egy komolyabb 3 motoros BIturbófeltöltös 3xV6-os még a fedőt is lerántja a fazékról?

Előzmény: Lacivill (13489)
Lacivill 2006.12.02 Creative Commons License 13489

Mondjuk az csak a látszat kedvére van:) valahol 600 nál kezdödik az elszívó.

Előzmény: Marcesz (13488)
Marcesz 2006.12.02 Creative Commons License 13488
Attól függ, mekkora teljesítményű, hány motoros stb. A kis egymotorosok papíron kb. 200 m3/h max. teljesítményűek.
Előzmény: Törölt nick (13470)
Teaway 2006.12.02 Creative Commons License 13487
Azt olvastam, hogy 1 m rézcső az átmérőtől függetlenül 60 °C hőmérsékletkülönbség esetén 1 mm-rel lesz hosszabb. De vajon a falvastagságtól is független?
Lacivill 2006.12.02 Creative Commons License 13486

Több előttem szóló tanácsa kapcsán leszürhető, hogy vagy csinálsz padlófütést, és azt külön rendszeren/hőcserélőn lesz, és mellé radiátorost mert ennek van értelme.

Vagy marad a sima radiátoros.

Előzmény: puntooo (13477)
monyesz 2006.12.02 Creative Commons License 13485

Ráadásul így felesleges letekerni a csöveket !

Én se igazán értem...

Előzmény: enginer (13484)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13484
Még mindíg nem értem.
Arra van pénz, hogy letekerjék a padlófűtés csöveket, de +30E Ft már nincs arra, hogy "igazi" padlófütés legyen? :))
Előzmény: monyesz (13483)
monyesz 2006.12.02 Creative Commons License 13483

A padlófűtés lényege hogy állandóan menjen, a radiátoroknál ez nem annyira fontos.

Tehát a fűtési szezon kezdetekor érdemes beüzemelni a padlófűtést, lehet hogy ez enyhe időjárásban egész sokáig elég is. Aztán jöhet a radiátoros fűtés.

Namármost ezt a visszatérővel való rákötés esetén nem lehet megoldani. Sőt először érdemben a radiátoros fűtés üzemel és a nagyobb tehetetlenség miatt csak mondjuk rá egy napra a padlófűtés. No ennek nem sok értelme lenne - szvsz !
A magas visszatérő pedig szintén gond. A padlófűtés egészségileg amúgy sem tuti dolog, főleg magas hőmérsékletnél !

enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13482
nem olcsóbb, kényelmetlenebb, meg egy komfortos rendszer kiépitése nagyságrendekkel nagyobb beruházást is igényel.
Előzmény: MZ/Y (13473)
enginer 2006.12.02 Creative Commons License 13481

"ha a padlófűtés a radiátor (itt egy egysoros, nem túl nagy hőleadású r-ra gondolok) kifolyó vizét kapná."

Kb. nagyon gyorsan a padlófűtés is megkapná a radiátorok 60-70fokos előremenőjét. Rövid idő után, mintha nem is lenne radiátor elötte.

60-70fokon meg igen kellemetlen lehet járkálni. :))

Szerintem.

MZ/Y 2006.12.02 Creative Commons License 13480
Akkor helyiségenként egy radiátorra gondoltál?
Előzmény: puntooo (13479)
puntooo 2006.12.02 Creative Commons License 13479
"Ennyi szabályozást tervezel össz-vissz?"

+természetesen a szokásos termosztátos vezérlést. Csak arra gondoltam, hogy a környezetemben készült padlófűtéseknél ez nem kapott helyiségegenkénti szabályzást, hanem csak a központi termosztátot+tapasztalat alapján történő átfolyás-állítást!

puntooo
Előzmény: MZ/Y (13478)
MZ/Y 2006.12.02 Creative Commons License 13478
A gond a radiátoros fűtés visszatérőjének magas hője lehet. Radiátornál gyakori a 65 fokos visszatérő, padlóba meg nemigen ajánlanak 50 fokosnál melegebb vizet. (Nekünk pl. 38 a padló előremenőjének a maximuma.)
Illetve nem értem, hogy gondolod, hogy a radiátor szelepe szabályoz. Ennyi szabályozást tervezel össz-vissz?
puntooo 2006.12.02 Creative Commons License 13477
Bocsi, én még visszatérnék a padó+radiátoros fűtés témaköréhez. Biztos, hogy műszakilag korrektebb a párhuzamos bekötés, de akkor úgy kérdezem, hogy okoz-e gondot, ha a padlófűtés a radiátor (itt egy egysoros, nem túl nagy hőleadású r-ra gondolok) kifolyó vizét kapná. Ezzel ugyanis a radiátor szelepével szabályozhatóvá lehetne tenni a padlófűtést, a mi alapszintű beépítéseknél jelenleg nem megoldott. A kis hőtehetetlenségű radiátor a szabályzást gyorsabbá (=komfortosabbá és energiatakarékosabbá) tenné, a padlófűtés nagy hőtehetetlensége pedig biztosítaná az egyenletes langyosságot a padlónak!

puntooo
Előzmény: puntooo (13476)
puntooo 2006.12.02 Creative Commons License 13476
Bocs, most látom csak, hogy már megválaszoltátok!

p
Előzmény: puntooo (13475)
puntooo 2006.12.02 Creative Commons License 13475
"a neten található számitóprogit "

Biztosan már többször leírtátok, de ez elérhető?

puntooo
Előzmény: Lacivill (13377)
MZ/Y 2006.12.02 Creative Commons License 13474
Ja, a harmadik:
Anyám távfűtéses házban lakik, ahogy szokott, télen minden lakás ablaka nyitva, mert "meleg van". Próbáltam már őt is rábeszélni, hogy tekerje már le azt a k...a radiátort, minek fűt. Jött a szokásos érv: én hiába tekerem, ha más nem, úgyse számít... A másik, amiért nem akar hozzányúlni, hogy akkor csöpög a radiátor. Mondtam, hívja ki a hőszolgáltatót, az ő dolguk rendberakni. Kihívta, mondták, az egész házban le kellene ereszteni a vizet, ha nem muszály, nem tennék. Anyám meg rájukhagyta.
Na, akik eddig így gondolkodtak, most végre rájönnek, hogy ez így nem mehet tovább.
Akkor egy 4. is. :o)
Kb. 2 hete volt valamelyik adón riport egy hőszigetelt ház közös képviselőjével. Náluk már megcsinálták a hőszigetelést (amit az állam egész jól segít), 56(!) %-kal csökkent következő évben a fűtésszámlájuk.
Előzmény: MZ/Y (13466)
MZ/Y 2006.12.02 Creative Commons License 13473
Egyébként nem tudom, mire gondolsz, de nem csak nyártól igaz, hogy a fa nem olcsóbb a gáznál. Apósomékkal már tavaly télen beszéltük, hogy ha veszik a fát (nem el!), akkor nem olcsóbb a gáznál.
Előzmény: Törölt nick (13471)
MZ/Y 2006.12.02 Creative Commons License 13472
Akkor a világ végéig kellene támogatni? Nekem pl. jobb lett volna, ha 3 éve meglépik, akkor külön kazánházat építtetek.
Előzmény: Törölt nick (13471)
pilbi 2006.12.02 Creative Commons License 13468

Én csak magamban kuncogok(mindamellett, hogy sajnálok mindenkit aki ebbe belefutott), mert nemegy ismerősnek mondtam épitkeznésnél, hogy ne 4-5cm EPS-t tegyenek, mert a 10cm sem jelentős ártöbblet, de jól fog az jönni ha felugrik a gáz ára. Kivétel nélkül lehurrogtak, hogy minek az, igy is kifűtik havi 20e-ből a házat, nem éri meg tovább szigetelni, meg a gázárat úgysem növelik jelentősen... (egy emberke meg akarta nekem magyarázni, hogy a leggazdaságosabb egy b30-as falszerkezet szigetelés nélkül, mert a vastagabb fal meg szigetelés többletköltségéből élete végéig kifűti a házát...) No comment...

Mindenesetre már kevésbé néznek hüjének, ha azt ecsetelem, hogy PH-t akarok építeni!:)

Előzmény: MZ/Y (13466)
Lacivill 2006.12.02 Creative Commons License 13467
Tehát akkor most az alapján elfogadható a gázszámlád, hogy 60Ft/m3 fizetsz, ha jövőre 100-at fogsz fizetni akkor is így gondolod, Mert mi 3000m3 meghaladása miatt 100-at fizettünk!
Előzmény: janijani (13465)
MZ/Y 2006.12.02 Creative Commons License 13466
off
Félve írom, mert meg leszek lincselve, de hátha nem. :o)
Én egyetértek a gázár-emeléssel, 2 ok miatt:
Az eddigi rendszerben kapott az is támogatást, aki mondjuk az úszómedencéjét fűtötte. Vagy mondjuk Gyurcsány, Orbán, Kuncze, Dávid, Csányi, Szima (őt nemigen ismeritek)....., azaz semmi sem indokolta, hogy mindnyájunk adójából egy fillért is rájuk költsenek.
A msáik, hogy ezzel a támogatással gyakorlatilag megfojtották az egyéb tüzelőanyag piacát. Építkezés előtt mi is, szomszédok is, érdeklődtünk, mivel lehetne még gazdaságosan fűteni. Az lett az eredmény, hogy sem a fa, sem a szén nem olcsóbb, sőt. Az alternatív fűtésmódok (pl. hőszivattyú) meg szinte sose térül meg. Így mindenki a gáz mellett döntött. Ami ugye nem tart ki a világ végéig. Úgyhogy a megemelt gázárak hatására megint előtérbe kerülhetnek más fűtési módok, lehet, hogy pl. az energiafű már versenyképes is lett.
on
Előzmény: janijani (13465)
janijani 2006.12.02 Creative Commons License 13465

Január 1 után is yó lesz,csak nem annyira mint most.

Szerintem a gáz ára nem is olyan vészes, csak a politikusok gerjesztik az indulatokat.

1988-ig szénnel fűtöttünk, egy télen elment 40 mázsa szén (250 Ft/mázsa + 400 Ft fuvardíj) +tüzifa 2..3000 Ft, + melegvíz villanyboylerrel melegítve éjszakai árammal, + sütés-főzés kb 3 hetenként egy palack PB gáz. Mindez éves viszonylatban kb 20 000 Ft volt,ezzel szemben én kerestem 7..8000 Ft-ot, a feleségem 5000 Ft-ot.

Azt lehet mondani hogy a család kb 1,5 havi teljes bevétele az energiahordozókra lett költve.

Emellett szenet hordtunk, a kazánt pakoltuk, salakoltunk,gázpalackot cseréltünk.

Sosem felejtem el amikor először fürödtem az asszony szüleinél, úgy indítottam bemutatkozásképpen hogy kifürödtem a 80 l-es 50 fokra állított boylerüket és aznap hidegvízben fürödtek. Másnap diszkréten figyelmeztettek, hogy ejnye-bejnye... és az após morogva felcsavarta a boylert 80 fokra.

1988-ban egy megváltás volt, hogy bevezették az utcánkba a gázt, a gáz ára ha jól emlékszem 4 Ft/m3 volt.

Most az éves gázszámlára nem megy el kettőnk másfél havi jövedelme és megfizethetetlen ez a kényelem.

Előzmény: farriss (13454)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13464

Igen, a kémiai egyenletek szintjén így megy: CH4 + 2 O2 –> CO2 + 2 H2O, azaz 1 m3 gáz tökéletes elégetéséhez 2 m3 oxigén kell, az pedig nagyjából 10 m3 levegőt jelent.

Ez a valóságban azt jelentené, hogy 1 m3 gáz 10 m3 levegőben való elégetésekor légutánpótlás nélkül egy rövid idő után megjelenne a CO is mint égéstermék, de a jelenlévő élőlények valószínűleg már jóval előtte elpatkolnának oxigénhiány miatt.

10 kW (36 MJ) egyébként nagyjából 1 m3 gáz fűtőértékének (34 MJ/m3) felel meg. Remélem, te nem az alapján terveztél annak idején, amit most itt leírsz. :)

Előzmény: Törölt nick (13462)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13463

Ha nyílt égésterű fűtőberendezésed van, és mellé szagelszívód is, légbeejtő ide vagy oda, nem lesz biztonságos, és nem is engedélyezik. Ha zárt égésterű, akkor meg onnan szívhatja, ahonnét akarja. Az elszívónak egyébként azért is kell nagyobb teljesítményűnek lennie, mint a mellette lévő légbeejtőnek, mert meg kell azt is akadályoznia, hogy pl. a zsírszag szétáradjon a lakásban (azaz a szobák felől is kell szívnia).

Előzmény: monyesz (13461)
monyesz 2006.12.01 Creative Commons License 13461

Hát az oxigén a lényeg az embernek meg a tűznek is az égéshez. Az ember is éget, csak lassan...

A légbeejtőket a fokozott légzárású ablakok hozták be. Amíg nem volt ilyen ablakok, addig az elszívók az ablakréseken még csak jutottak levegőhöz, bár azért szerintem nem mindig. De ha nincs légbeejtő, akkor megszívják a kéméyn felől ami kell nekik, az meg nem biztos hogy egsészséges !

Előzmény: Marcesz (13458)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13460

1. Kollégának 65 m3/h-s gravitációs szellőztetéshez való légelvezetőt (nem beejtőt!) terveztek be.

2. A legkisebb, egymotoros szagelszívók is 200 m3/h fölött vannak. Miért is lenne jó, ha 40 m3/h helyett 65 m3/h-s a beejtő (ha beejtő lenne)?

Előzmény: enginer (13459)
enginer 2006.12.01 Creative Commons License 13459

Csak tippelek:

Talán azért kell nagyobb légbeejtő, elszívó esetén, hogy az elszívónak legyen honnan elszívnia?

Előzmény: Marcesz (13458)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13458

Ezt nem teljesen értem. Az elszívók - ahogy írod - akár 6-8-10-szer annyi levegőt is meg tudnak forgatni, mint amennyit egy gázfőzőlaphoz szellőző légáramnak előírnak. A gázművek meg csak azt nézi, hogy az előírt légáram legyen biztosítva légbeejtővel. A többi meg... az adott példánál maradva, ha 40 m3/h az előírás, miért lenne jobb egy 60 m3/h-s, ha egyszer az elszívó ennek többszörösére képes.

Egyébként a tűzhely nem elvonja a levegőt, hanem minimális túlnyomást képez a helyiségben. Persze az oxigént "elvonja"belőle, ha erre gondoltál...

Előzmény: monyesz (13443)
Davidovics P. 2006.12.01 Creative Commons License 13457

Sziasztok,

Meg tudná valaki mondani, hogy a Vaillant aeroSTEP VSL S 150 T szolárrendszer illeszthető nem Vaillant termékhez is? Van valakinek ebben tapasztalata, véleménye?

Köszi,

monyesz 2006.12.01 Creative Commons License 13456
Ilyenkor  nagyon sok a beüzemelés, tudom mert az átvevők még Karácsonykor is szoktak dolgozni. Gondolhatod annak milyen sürgős, akinek ilyenkorra készül el a lakása, háza... Nemhiába szeptemberig szokott lenni asszem karbantartási, átvizsgálási akció !
Előzmény: nyakashegyi (13455)
nyakashegyi 2006.12.01 Creative Commons License 13455

Megoldódott a probléma:

Betelefonáltam reggel a budapesti szakszervízbe. Sok a dolguk, nem tudnak kijönni, hívjam a fehérvárit. Hívom, nem jöhetnek át másik megyébe. Hívom a komáromit. Nem jöhet, de van egy alvállalkozó, aki nem messze van tőlem. Hívom, kicsöng, kinyomja (mobil-kultúra ohne). Hívom a központot megint, elsírom, hogy 3 kicsi gyerekem van (tényleg), gázszag van, valamit kéne csinálni. Mondják, visszahívnak fél órán belül. Egy óra múlva hívnak, megy a szerelő. Hazarohantam, a szerelő tényleg jött, de ő is bedolgozó, nem közvetlen szakszervizes. Végül is megtalálta a problémát. A két évvel ezelőtti "szakértő" szakszervizes a gáztömítést rosszul csinálta meg, így ha a kazán beindult, a gáz is szivárgott. Aztán egy kalap alatt az éves karbantartás is megvolt nagyjából.

Tanulság: ha nem eladás vagy beüzemelés (ami eladással jár) a téma, rá sem sz@rnak az emberre.

Előzmény: monyesz (13445)
farriss 2006.12.01 Creative Commons License 13454
Január 1-ig tényleg yó..... :-((((
Előzmény: janijani (13453)
janijani 2006.12.01 Creative Commons License 13453

Megjött a gázszámla,nekem is 60 Ft/m3 áron, pontosabban 456 alapdíj + 57.71 Ft/m3.

Ez lyóó!!!

hawe 2006.12.01 Creative Commons License 13452
Sziasztok!
Szeretném megsaccolni a jelenlegi fűtésrendszer vízmennyiségét.
60-as(60cm magas) öntöttvas radiátorok vannak. Egy tag kb. hány liter vízet foglalhat magába? Tud segíteni ebben valaki?:)
Köszi!
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13451
Ezt rábizom a szakértőbbekre::), mindenesetre annyi, hogy sporolni lehet vele csőmennyiséget, de szerintem jobb a kétcsöves.
Előzmény: egon.11 (13448)
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13450
valahol még topikja is van a honinak..........
Előzmény: s.edi (13449)
s.edi 2006.12.01 Creative Commons License 13449

Két típust választottam Honywell 907 vagy a Siemens REV16.Már csak el kéne döntenem melyik legyen, árban nincs nagy különbség.

Előzmény: Lacivill (13429)
egon.11 2006.12.01 Creative Commons License 13448
Elnézés , hogy rosszul írtam nem egykörös vagy kettő, hanem egy vagy két vezetékes bocs.
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13447

Minden külön fütési körhöz tartozhat egy külön vezérlés, pl. padlófütés, és radiátoros fütés.

Vagy ha egy házon belül van két lakás, vagy iroda.........

Tehát jobb, csak kérdés, hogy van-e rá szükség.

Előzmény: egon.11 (13446)
egon.11 2006.12.01 Creative Commons License 13446

Sziasztok.

A kérdésem a következő:egykörös vagy kétkörös központifűtés a jobb, és mi a különbség a kettő között, köszönöm a válszt

monyesz 2006.12.01 Creative Commons License 13445

Már miért lenne normális ?

Az égősor nem gyulladhat be végig talán.

Jó lenne megnézetni, nehogy feldúsuljon a pincében gáz és gond legyen...

Előzmény: nyakashegyi (13425)
the-godfather 2006.12.01 Creative Commons License 13444

Nálam detto ugyan ez a helyzet.

Vagy két légbeejtő vagy egy és egy elszívó, amúgy a gázművek nem veszi át.

Előzmény: Hevi57 (13407)
monyesz 2006.12.01 Creative Commons License 13443

Igazad van, hülyeséget nem kell csinálni.

De a tervezéskor az elszívót is figyelembe kell venni, nem csak a gáztűzhely által elvont levegőt. Egy elszívó óránként párszázm3 levegőt is megforgat, tipikusan egyidőben azzal, hogy a tűzhely is használva van.

Előzmény: Marcesz (13440)
monyesz 2006.12.01 Creative Commons License 13442

Akkor zavard el a terveződet ! Olyat ami nem odavaló elvileg a gázmeo sem fogadhat el egyébként...

Előzmény: Hevi57 (13426)
monyesz 2006.12.01 Creative Commons License 13441

A kérdés költői volt természetesen...

Tudom hogy legtöbbször a tervezők nem méreteznek egyedileg, csak hasraütéssel.

A kondenzációs+tároló világos hogy többe kerülne, de az minőségileg egy jobb megoldás lenne az eredetinél, és meg is térülne idővel.

Előzmény: enginer (13416)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13440
Ráadásul az a 12 nem köbméterenként, hanem kW-onként van... Egy gázfőzőlapon nincs mit variálni. Szerintem elképzelhető, hogy a tervező a sütőt is gázosnak vette, úgy esetleg kijöhet 60 m3 körüli érték.

Szerintem nagyon veszélyes egyébként, amit a tervezők néha művelnek, nyilván az egyszeri ember praktikusan gondolkozik, és ha a biztonsági berendezések nincsenek összhangban azzal, amit ő jogosnak tart, akkor kiiktatja őket. K***ra fölösleges óriási szellőzőt 1 m-es magasságban (tehát rossz helyen) beépíteni, ha nincs rá szükség, és előbb-utóbb úgyis az lesz a vége, hogy az ember megelégeli a nyári konyha fílinget, és a mínusz 20-ban betömi egy ronggyal az egészet.
Előzmény: Törölt nick (13437)
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13439

Ha mindent összevetsz, nem kell gázcsövezés a konyháig, nem kell légbeejtő akkor lehet nemcsak divat, hanem elfogadható megoldás.

Arról nem beszélve, hogy egy gáztüzhelyet nem lehet tisztán tartani.

Előzmény: Törölt nick (13438)
Bobbo 2006.12.01 Creative Commons License 13434
Előzmény: s.edi (13427)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13433
Ezt a 65 m3-t honnan szedte? 4 égő az kb. 7 kW. A tűzhelyekre vonatkozó egyidejűségi tényező 0,5, ezzel súlyozva már csak 3,5 kW. Legalább 12 m3 szellőztető levegővel kell számolni kW-onként, így ez 42 m3-at ki. A GMBSz ezt írja elő. Nálunk a lehető legkisebb higroszabályozású légbevezető elemet fogadták el a gázterven (EHA 753), ugyanúgy elektromos sütő + gázfőzőlap, kéménybe vezetett elszívó, turbo cirkó.
Előzmény: Hevi57 (13426)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13432
De miért rendelt oda légELvezető elemet (légbevezető helyett), amikor lesz kivezetett páraelszívó?
Előzmény: monyesz (13409)
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13431
Sajna ha már egy meglévőt kell bőviteni újra akkor az költséges, de ha egyből  3 fázisra van elkészitve a rendszer akkor nem kerül ennyivel többe.
Előzmény: Marcesz (13430)
Marcesz 2006.12.01 Creative Commons License 13430

+ 140 e a három fázis bekötése. :) Nálunk azért nem lett elektronyos.

Előzmény: Lacivill (13419)
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13429
Ahhoz bármelyik 2 pont vezérlésü jó, én most szereltem fel egy Honywell 907-et 15000 bruttó az ára, ennél vannak olcsóbbak is computerm, siemens.
Előzmény: s.edi (13427)
fefefe 2006.12.01 Creative Commons License 13428

nekünk a 140 nm lakás + 50 nm garázs teljes terve volt 150ezer ft. (víz, gáz, csatorna, fűtés (2 fürdő, fal és padlófűtés)).

Előzmény: dattis (13405)
s.edi 2006.12.01 Creative Commons License 13427
FÉG C24 cirkónk van.
Előzmény: Lacivill (13403)
Hevi57 2006.12.01 Creative Commons License 13426
Monyesz:
A gyártó ezt a tipust (GHN) nem minősíttette gázra, így nem is ad minőségi tanúsítványt. Az elszívó ki van vezetve a kültérre.

Zöldövezeti:
A konyha egy légtér az étkezővel, nappalival, közlekedővel. Ez kb. 50 nm, azaz kb 135 m3. A tűzhely az egy kombi, 4 égő, elektromos sütő. (Erre úgyis azt mondja, hogy ezt ki lehet cserélni.)

Esküszöm, hogy már gondolkodtam, hogy veszek egy kerámialapos tűzhelyet, de a feleségem idegenkedik tőle.

Hevi
Előzmény: monyesz (13409)
nyakashegyi 2006.12.01 Creative Commons License 13425

Sziasztok!

Van a pincében egy SD30KLZ kazán. Szerintetek normális, hogy gázszag van, ha fűt?

Bobbo 2006.12.01 Creative Commons License 13424
Előzmény: Bobbo (13423)
Bobbo 2006.12.01 Creative Commons License 13423
Előzmény: s.edi (13402)
Bobbo 2006.12.01 Creative Commons License 13422

Jól lett bekötve?

A kazánon is át kell ilyenkor állítani egy ilyen csere esetén egy rövidzárat, és másik pontjaira kell csatlakoztatni.

Előzmény: FECÓ (13328)
MZ/Y 2006.12.01 Creative Commons License 13421
Ő tervezte, de! Itt is van egy vitánk Enginer-rel. Ugyanis nem őrültek a tervezők (legalábbis nem mind), de ha azt mondod neki, hogy Te egy kombicirkót akarsz, mert kicsi legyen, meg egy kémény (turbócső) legyen, akkor választhat a 24 kW-os és a 35 kW-os kazán közt. (A HMV miatt kell a minimum 24 kW.) Ha meg még azt is közlöd, hogy nincs pénzed kondenzációsra, akkor végképp' nem tud mit kezdeni.
Előzmény: dattis (13420)
dattis 2006.12.01 Creative Commons License 13420
köszi! :))) Muszály vmit megkérdeznem :)) - nem ő tervezte be neked a túl nagy teljesitményű kazánodat (jól emlékszem hogy neked (is) kapcsolgat mint őrült?) Attila
Előzmény: MZ/Y (13410)
Lacivill 2006.12.01 Creative Commons License 13419
Az a gyanum, hogy egyre inkább lejár a gáztüzhelyek kora, ráadásul egyre kisebb teljesítményüek, és az indukciós még gyorsabb és olcsóbb mint a gáz!
janijani 2006.12.01 Creative Commons License 13418

Ismeri valaki ezt a falifűtő készüléket? Engedélyezik ezt még lakásba beszerelni?

Azért lenne jó mert őszi hűvös estéken amikor még nem akarunk rendesen fűteni de egy kis meleg jólesne, kevés gázzal egy kis meleget lehetne varázsolni.Ilyenkor a gázsütőt szoktuk begyujtani egy félórára.

Csak 40 cm széles és nekem pontosan ennyi helyem van a folyosón egy kémény és egy ajtó között és ezt most megvehetném 3000 Ft-ért.

Kalor
janijani 2006.12.01 Creative Commons License 13417

"Hát egy közepes 8 -10 m2 (30m3) -es konyhánál már le lehet fulladni  - teljes üzemnél. Mondjuk ki főz - süt egyszerre ennyi égővel ? De előfordulhat !"

Nálunk (12 m2 konyha 2.8 m magas - kb 33m3)nincs szellőzőnyílás,mert amikor a ház épült még más előírás volt. Karácsonyi sütés-főzés és disznóvágás idején amikor órákig égett az összes láng és a sütő a tűzhelyen már néhányszor beriasztott a MONOX 2000, pedig nem is a konyhában van hanem a folyosón a plafon alatt, közötte 2 m magas ajtó általában nyitva.Elszívó van ugyan a tűzhely felett,de nem szeretjük mert zörög. 

Észre sem vettük hogy rossz lenne a levegő, tünetek sem jelentkeztek senkinél.

Előzmény: Törölt nick (13411)
enginer 2006.11.30 Creative Commons License 13416
Az akkor még csak a kazán és nincs tároló, ami + 120E kb, meg az apróságok.
Miért terveznek be nagyot?
Mert olcsó a gáz (nem a tervezők fizetik a gázszámlát)
Az üzletekben sem lehet kissebb teljesitményű készülékeket kapni, mert nincs rá igény, mert mindenki a nagyot veszi. :))
Előzmény: monyesz (13370)
gerpi 2006.11.30 Creative Commons License 13415

Sziasztok!

Nem tudom minek minősül a kérésem, de azt szeretném tudni, Budapesten hol van olyan szaküzlet, ahol régebbi Grohe keverőszelephez lehet jutni. Egészen pontosan az Eurowing családba tartozó fürdőszobai mosdó keverőszelep érdekel. Sajnos a katalóguszámát nem tudom, mert a hivatalos honlapjukon már nem találom. Állítólag már nem gyártják, ennek ellenére ezt szeretnénk. A zuhanyszelep is ebbe a családba tartozik, azt sikerült megszerezni, de ez a mosdó csap úgy tűnik nehéz dió. Tudna valaki tippet adni, hol keressem?

A reklámnak minősülő válsz jöhet emailben is. :-)

(geleep kukac frímél pont hu) 

yby 2006.11.30 Creative Commons License 13414
Segítsetek! Most vettem észre, hogy a kamránkban a gravitációs szellőzőből csöpög a víz. Mitől van ez? És főleg mit lehet ellene tenni szerintetek. (Én a fszt-en lakom, felettem már tetőtér, a szellőző a padlástérbe vezet) Kösz bármilyen ötletet
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13413
Majd amikor jon a kovetkezo generacios tervezo (epitesz beoltva epuletgepesz gennel vagy epuletgepesz beoltva epiteszgennel) oszt az engedelyezesi terv melleklete a energetikai bizonyitvany...
Előzmény: MZ/Y (13404)
enginer 2006.11.30 Creative Commons License 13412

Kontárok minden szakmában vannak sajnos.

Ma én is találkoztam egy ilyen kaliberű szakinak a "munkájával".

MZ/Y 2006.11.30 Creative Commons License 13410
Nekem br. 67e (ha jól emlékszem) volt 2 éve a fűtés- és gázterv.
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13409

EHA típusú légbejtő jó tudtommal a nyílt égésterű gázkészülékekhez. Az elszívó kivezetés nélkül nem sokat ér... Annak a teljesítményét is jó figyelembe venni !

Milyen gázos tanusítványra gondolsz ? A gyártóé elég.
A turbós kazán zárt égésterű, tehát nem játszik a típus meghatározása szempontjából.

Előzmény: Hevi57 (13407)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13408
Nem tudok sajnos.
Hevi57 2006.11.30 Creative Commons License 13407
Sziasztok!

Egy kis segítség kellene. A gáztervező (persze erős kapcsolatban a gázmeóssal) betervezett nekem egy Aereco GHN-736 légelvezetőt a konyhába, ahol egy db 4 égős kombi tűzhely lesz. Kiszámolta, hogy 65 m3/h levegő kell az égéshez, és ezt csak ez a tipusú eszköz tudja. (igaz erre nincs gázos minőségi tanúsítvány) A házban még egy turbós kazán van. Előírta a kivezetett páraelszívót is. Szerintetek jó ez? Valóban ennyi levegő kell az égéshez? Persze nem lehet meggyőzni róla, hogy az Aereco kimondottan nem ajánlja ezt az eszközt erre a célra. Mit lehetne tenni az ügyben?

Hevi

<a href="http://www.aereco.hu/view.php?aktivnev=GHN_t%EDpus" target="_blank">Itt a GHN leírása.</a>
gsxbuchhalter 2006.11.30 Creative Commons License 13406
Egy kis segítséget kérnék: a sima Climaflex és a Climaflex XT csőszigetelő árában kb. mennyi a differencia ?
dattis 2006.11.30 Creative Commons License 13405
Sziasztok, segitsetek kérlek... :) Azt hiszem már egyszer kérdeztem, de sajna nem kaptam választ. Mekkora összeg egy részletes gépészeti terv? Van valakinek konkrét tapasztalata, vagy tud ajánlani valakit? A házikó 100m2-es lesz. köszi Attila
Előzmény: monyesz (13395)
MZ/Y 2006.11.30 Creative Commons License 13404
2006-tól így lehet, de 2-3 éve még csak annyit kellett "számolnia", hogy "megfelel". Komoly számítások voltak...
Előzmény: Droopy (13382)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13403
Készüléked tipusa?
Előzmény: s.edi (13402)
s.edi 2006.11.30 Creative Commons License 13402

Sziasztok!

Tanácsot kérnék a következőben:

Hagyományos termosztátunkat szeretném lecserélni digitálisra,mert ez a mostani elég nagy (szerintem) hőfokcsökkenést hagy a bekapcsolások között (1-1,5fok).A két bekepcsolás között annyi idő telik el, hogy a víz szinte teljesen lehül a rendszerben.Ez már csak gazdaságosság szempontjából sem szerencsés, a komfortérzetről nem is beszélve.Mivel nem értek az ilyesmihez ezért kérnék tanácsot milyen típusú termosztátot érdemes vásárolni?

yby 2006.11.30 Creative Commons License 13401
Visszakerestem, elolvastam, köszönöm. :)
Előzmény: Vikusz (13400)
Vikusz 2006.11.30 Creative Commons License 13400

Bár én nem vagyok hozzáértő, de a 12153 hozzászólásban válaszoltam anno a hasonló kérdésedre.

Vikusz

Előzmény: yby (13399)
yby 2006.11.30 Creative Commons License 13399
Kedves Hozzáértők!
Megjött a gázszámlánk, 7200Ft (115m3) az előző hónapra. (fűtés, főzés, melegvíz) A lakás 90m2, fszt-i , alatta teremgarázs, sok a hideg fal, a szomszéd sem nagyon fűt, sajnos. Szerintetek ez jó vagy túl sok? A másik ami még érdekelne: Ha ilyen időben 115m3 megy el, tapasztalataitok szerint, mennyi fog majd elmenni, ha jönnek a -10 fokok?
Köszönöm a válaszokat
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13398
Na... Egy 1.2 kw hoigenyi helyisegbe 1kw(-15%)-1.4kw(+15%) kozotti radiatorarszoras ugyanazon termekcsaladon belul max 2 ezer forint. Ami teljes hazra vetitve sem eri el egy gepeszeti terv arat... Es 15%-nyi tartalekot majd mindenki betervez pluszban. Persze ha valaki nem a 8 rugos koruli acellemez lapradiatort valasztja, akkor
Előzmény: monyesz (13396)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13397

Én a hőveszteség számitás mellett vagyok, ezt én magamnak oldottam meg, a gépészet letervezése az egy másik műfaj............

Előzmény: monyesz (13396)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13396
Nem-e ? Ha csak minden helységben 30%-kal nagyobb radiátort rakat be (+-15%), akkor már az 10 vagy lehet inkább 100 ezres nagyságrend lesz (ha hitelből építkezik valaki, akkor rájönnek még a kamatok is).
Előzmény: Droopy (13394)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13395

Leterveztem magam... :)

Aki manapság gépészeti terv nélkül fizet ki milliókat fűtésre-villanyra-stb., hááát !!!! Az ellensége a saját pénztárcájának - fogalmazzuk  finoman !

Előzmény: Lacivill (13390)
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13394
Persze ha valakinek van "kidobni valo penze" akkor mindenre hasznalhat specializalt tervezot. Amde egy 1.2 kw hoigenyu helyisegbe a megfizetett 2. 3. x. tervezo sem fog +-15%-nal nagyobb szorasu holeadot tervezni...
Előzmény: monyesz (13392)
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13393
Eddig az sem volt szokas, hogy 1000 m2 felett azonnal az engedelyezesi tervben ben kell lennie alternativ energiaellatas megvalositasi szamitasoknak. Ez is a 2006 osztol ervenyes rendelet resze
Előzmény: Lacivill (13391)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13392

Igen, de ez azért nem az a számítás ami alapján radiátorokat kell méretezni. Itt az építész átlag értékekkel számol (leginkább azért, hogy lássa a megrendelő hogy nem energiapocsékoló a szerkezet, feltéve ha ezzel törődik).

A gépész tervező kikérdezi a megrendelőt, hogy milyen szokások lapján élnek, melyik helységnek milyen funkciót szánnak, mennyire szeretik a meleget és ha a megrendelő fázós, akkor 24 C-ra méretez és nem 22-re.

És ez így jó is lenne...

Előzmény: Droopy (13387)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13391

Én még nem láttam olyan építész engedélyezési tervet amin rajta lenne egy adott szoba hővesztesége, de lehet, hogy a 2006-os hivatkozott rendelet szerint már kötelező. a sajátom 99-es azon van egypár számitás, de ez nincs közöttük.

Előzmény: Droopy (13388)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13390

Lehet nehéz megértened, mert te leterveztetted a gépészetet!!!!

De a lakások/családi házak 95%-ában nincs gépészet tervezve!!!

Előzmény: monyesz (13389)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13389

Lehet hogy ez a gyakorlat, de helytelenül.

A gépész tervező kiszámol egy kazán teljesítményt, a kivitelező meg egy radiátor méretezést csinál, de előfordulhat hogy a kettő köszönő viszonyban sincs egymással. Mi ebben a ráció !? Ha nem jó a fűtési rendszer, akkor indulhat a mutogatás, nem jó a radiátor méretezés vagy nem jó a kazánméretezés ?

Nálam a kivitelező annyit kérdezett, hogy melyik helységbe melyik radiátrot és hova kérem. Egy helységben megjegyezte hogy ők ide nagyobbat szoktak, szerinte kicsi lesz (egyébként konyha-étkező, ahol egy 1600-as van és kisebb is elég lenne, de arra gondoltam hogy legyen kicsit túlméretezve, mert ha szellőztetni kell és hirtelen lehül a levegő akkor gyorsan vissza tudjon melegedni), én meg mondtam, hogy ezzel ne foglalkozzanak, nem az ő dolguk. Innentől nem volt téma, hogy kicsi vagy nagy...

Előzmény: Lacivill (13381)
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13388

1. § (1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdés szerinti kivételekkel - a huzamos tartózkodásra szolgáló helyiséget tartalmazó épületre (épületrészre), illetve annak tervezésére terjed ki, amelyben a jogszabályban vagy a technológiai utasításban előírt légállapot biztosítására, energiát használnak.

Előzmény: Droopy (13387)
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13387
Epitesz tervezo. Epitesi engedely tervdokumentacio melleklet a hoszukseglet.
Előzmény: Lacivill (13384)
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13386

Minden hosziges oldalnak van sajat anyagra kitoltott verzioja, austrotherm, dow, satobbi, radiatorgyartoknal a d-eg oldalon tutira fenn van

http://www.d-eg.hu/downloads/radkiv.zip

http://www.d-eg.hu/downloads/radkiv_dok.zip

Előzmény: Marcesz (13383)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13385
A dég honlapján van
Előzmény: Marcesz (13383)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13384
Melyik tervező????
Előzmény: Droopy (13382)
Marcesz 2006.11.30 Creative Commons License 13383
Hol lehet ezt számítóprogit megtalálni a neten? Próbálok rákeresni, de mindent kidob, csak azt nem...
Droopy 2006.11.30 Creative Commons License 13382

Nem akarok vitaba szallni, de a 7/2006. (V. 24.)  TNM rendelet szerint a tervezo leul egy csendes sarokba oszt:

3. § (1) Épületet úgy kell tervezni, kialakítani, megépíteni, hogy annak energetikai jellemzői megfeleljenek az 1. mellékletben foglaltaknak.

(2) Az épület energetikai jellemzőjét a tervező döntése szerint

a) a 2. mellékletben meghatározott, részletes vagy egyszerűsített módszer egyikével, a 3. melléklet szerinti adatok figyelembevételével, vagy

b) az a) pontban meghatározott módszerrel egyenértékű, nemzetközi gyakorlatban elfogadott számítógépes szimulációs módszerrel

kell meghatározni.

Szamolgat mint a kisangyal.Energetikai szamitas nelkul nincs epitesi engedely.

Előzmény: Lacivill (13381)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13381
Nem akarok vitába keveredni erről, de a gyakorlat az, hogy családi házaknál/lakásoknál csak gázterveket, készitenek, és mást nem. Itt a kivitelező fogja kiszámolni a hőmennyiséget.
Előzmény: monyesz (13380)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13380
A radiátorok méretezése nem a kivitelező hanem a tervező dolga és felelőssége lenne - szvsz !
Mondjuk egy 35 éves ember nem baj ha ismeri a PC-t... :))
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13379

A 16 litert deltaT=30 foknál tudja. Nem tudom mennyi a víz hőfoka mikor a kazánba ér, mi földgáznál a talajt és a tartósan benne levő gázt is 5 fokosnak vesszük.

De mérd le a hidegvíz hőfokát, meg a melegét, és számolj utána.

Kazánt lehet akár tetőtérbe (padlásra) is rakni...

A kondenzációs kazánról ne mondj le, az Isotwin a maga 10kw-os alsó teljesítményével neked sok lesz, és MZ/Y kartács sorsára fogsz jutni, aki most e miatt szív...

Az Ecosy F 28E AS egy indirekt fűtésű tárolóval szerintem jó megoldás lenne.

Előzmény: rptzm (13374)
trilla414 2006.11.30 Creative Commons License 13378
Szerintem attól függ, hogy mennyire nyit ki, hogy mennyire hűlt ki a lakás. Vagyis amikor már éppen csak a beállított hőfok alatt van, akkor már alig van nyitva. Emiattha teljesen feltekeri, elvileg hamarabb felmelegszik a lakás, viszont a különbség csak az utolsó pár foknál (tizedfoknál?) jelentkezik, így valószínűleg Lacivillnek van igaza, és a gyakorlatban nem éri meg vele foglalkozni. Szerintem.
Előzmény: Lacivill (13372)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13377

Egy aladásra készülő ikerházban futottam össze vele, ahol éppen padlófütést szerelt, kérdeztem mi alapján számolja ki a cső hosszát? Válasz: hát a négyzetméter alapján, kérdezem a falak ablakok hőszigetelése mennyire játszik a számitásban, szerinte semennyire.

A nappali ahová tekerte le a dolgokat egybenyilik a tetőtér lépcsőházával.

Tetőtérbe radiátorok kerülnek, oda is szerinte elég a köbméterből számitott mennyiség.

Megemlitettem ovatosan a neten található számitóprogit ami figyelembe veszi a külső tényezőket, hát, ő nem ért a pc-hez..........

Különben 35 év körüli szaki volt.

Szó volt, hogy a gépészetnek milyen jól megy, mennyire szerszámozottak::)

Hozott egy 6000 ft-os nagyflexet falat vágni, és egy 10.000 ft-os baumaxos vésőgépet, ami szerencsére hamar megadta magát, így nem zörgőtt a fülünkbe:)

Tegnap egy kölcsönzői roppantóval jött dolgozni, tehát még arra se telik saját.........

Előzmény: MZ/Y (13376)
MZ/Y 2006.11.30 Creative Commons License 13376
Mesélj. :o)
Előzmény: Lacivill (13375)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13375

A kondenzációs nem csak padlófütésre jó, viszont jó hatásfokkal rendelkezik.

Mai gázárak mellett meggondolandó, hogy 100-200 ezer forintos különbözet hamar visszajöhet. Keress jó épületgépész tervezőt, gázodat valakivel úgyis le kell terveztetned. Vagy egy KOMOLY kivitelezőt! Ne olyat akivel a napokban akadtam össze::)

Előzmény: rptzm (13374)
rptzm 2006.11.30 Creative Commons License 13374
Köszi az eddigi hozzászolásokat. A thema kiesik, mert a melegvízhozama biztos nem elég 2 vízelvételre, a kondenzációsnak meg nálunk nincs értelme, mert nem lesz padlófűtés. Lemértem, most 7L/perc vizet használunk fürdésnél, csak sajnos ebből nem tudom mennyi az előállított melegvíz és az milyen hőfokú. Illetve a gyártó által megadott 16L/perc az 30 fokra vonatkozik - én meg biztos nem 30 fokos vízben áztatom magam... Azért írtam, hátha van vkinek gyakorlati tapasztalata ezzel a készülékkel kapcsolatban. Isotwin jön még szóba, de az meg elég nagy készülék, és egész máshova kéne rakni - a fürdőbe nem fér el...
tgabika11 2006.11.30 Creative Commons License 13373

Sziasztok

Egy kérdés.

Érdemes a torlókkal játszani, ha van termofej a radiátorokon?

kösz

Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13372
Nekünk is Herz van, nem szoktuk nagyon állitgatni, szerintem ha kihül a lakás akkor 4-es fokozatban is totál kinyit.
Előzmény: bmalag (13369)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13371
Jó lenne tudni a termoszelepek típusát és ahhoz választani Danfoss vagy Honeywell termofejet. Ugyanis nem minden termoszelephez jó minden termofej.
Neten is van katalógus, de épületgépész boltokban is kell hogy legyen (ahol nincs ott ne isvegyél...).
Előzmény: hannaharendt (13362)
monyesz 2006.11.30 Creative Commons License 13370

400eFt-ért lehetne kapni talán egy kondenzációs kazánt...

De az eredetinél a Themafast 25 is jobb választásnak tűnik.
De miért terveznek be bazi nagy kazánokat, nem bírom megérteni ! :(

Előzmény: enginer (13356)
bmalag 2006.11.30 Creative Commons License 13369

sziasztok,

az lenne a kérdésem, hogy a termofejes radiátor gyorsabban melegíti fel este a napközben kihűlt szobát ha maxra van tekerve (Herz-nél ez a 6-os fokozat) mintha csak 4-esen lenne, ami egyébként a megfelelő hőfokot biztosítja nekünk (22-23 fok).

köszi

bg

ArroW 2006.11.30 Creative Commons License 13368
Nem tudom jol ertem-e mire gondolsz, nekem a Thema Classic eppen ilyen, kulon hocserelo van benne a HMV-re, de nincs beepitett taroloja. A kulon hocserelo ertelmet abban latom, hogy a kazantestben csak a futokori viz fordul elo, nem hiszem hogy szamottevoen tudna vizkovesedni, mivel nincs utanpotlasa karbonatokbol, a HMV hocserelojeben viszont (hacsak oda nem tekered max-ra a HMV tarcsajat..) nincs eleg magas homerseklet a vizko kivalashoz. A kazanban levo kis futovizkor meg ad egy kis puffert a viznyomas ingadozas es az emiatti HMV homerseklet ingadozas ellen. Ez utobbi amugy nem kacsa, tenyleg jol tartja a kifolyo viz homersekletet, nyaron mikor eleve nem tul hideg viz jon be, kepes le-lekapcsolgatni a kazan egojet a HMV homersekletenek tartasa miatt. Futesi idenyben a mikrotartaly nem is hianyzik, mivel a kazanban altalaban meleg a viz, azonal ad meleg vizet, abbol a hobol. Nyaron kellemetlenebb, mivel olyankor nehany mp-el lassaban ad melegvizet, mint egy hagyomanyos atfolyos.
Előzmény: MZ/Y (13367)
MZ/Y 2006.11.30 Creative Commons License 13367
A kombikészülék előnyét ismerem. :o)
Azt nem tudtam, hogy minden ilyenben külön hőcserélő van. Vagy ha nincs, akkor ennek a külön hőcserélőnek az értelmét keresem.
Előzmény: enginer (13358)
MZ/Y 2006.11.30 Creative Commons License 13366
Az ötlet jó. Nálunk ilyet tervezett a fűtéstervező, de spórolásból elvetettük a radiátorokat... Pedig tényleg jobb lett volna, ha a padló épp' csak langyos (nemhideg) és a radiátorok adják a meleget.
Előzmény: puntooo (13363)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13365

Célszerű a kettős rendszer, egy jó vezérléssel, ez külön rendszert feltételez.

A te leirásodban ez a párhuzamos rendszer lenne.

Előzmény: puntooo (13363)
Lacivill 2006.11.30 Creative Commons License 13364
Elvileg mindeggyik szobába érdemes felrakni, kivéve ahol a termosztát van, a legolcsobbaktól talán óvakodni kéne.
Előzmény: hannaharendt (13362)
puntooo 2006.11.29 Creative Commons License 13363
Laikusként szeretnék kérdezni egy-két dolgot a padlófűtéssel kapcsolatban. Bár nyilván kellemes a meleg padló, de azok az érvek megfontolandóak, amelyeket a falat melegítő, illetve az egyéb sugárzásos rendszerek előnyeiként szoktak elhangzani . Viszont mi a helyzet a padlófűtés kombinálásával, ill. módosításával? Első esetben arra gondolok, hogy egy szimpla egy soros lapradiátor egészítené ki a padlófűtést. Így lenne egy sugárzó hőforrás a hideg oldal irányából, elmaradna a pf bizonyos esetekben hátrányos tehetetlensége. Ezt kétféleképpen lehet bekötni, sorosan, vagy párhuzamosan. Sorosnál a pf egy kissé hűltebb vizet kapna, ami nem hátrány, és a radiátor szelepje szabályozná a pf-t is. Vagy párhuzamosan, ahol a központi vezérlés által kapna egy állandó langyosságot a padló, az esetleges extra hőigényeket nagy hidegben a radiátor problémamentesen tudná kielégíteni. Melyik a jobb megoldás?

Második ötletként a drága szegélyfűtés kiváltására gondoltam azt, hogy a külfalak mellett sokkal sűrűbben lenne becsövezve a pf, így szegély-fűtés szerű hatást lehetne elérni. Mi a véleményetek?

Köszönettel: puntooo
hannaharendt 2006.11.29 Creative Commons License 13362
Köszi a segítséget.
kb 2/3-ad 1/3-ad az arány a melegebb helyiségek javára, akkor ezek szerint nem járok rosszul. Még egy kérdésem van: a termófejek között van lényegi eltérés, vagy mindegy, hogy ilyet szerelek fel? Nézegettem az előbb, de nekem nem nagyon mond egyik sem semmit, legfeljebb anniyt tudok megállapítani, hogy különböző áron kínálják őket.
És ezek szerint - gondolom én - értelemszerűen csak oda kell felszerelni, ahol melegebb van?
enginer 2006.11.29 Creative Commons License 13361
Úgy is változik a szobák hőigénye ezért felesleges is vacakolni a tórlókkal.
Tényleg legegyszerűbb a termófejek felszerelése , ha termószelepeket rakott fel a mester, (bár az ilyen torló tekergető mesterek nem azt szoktak).
Előzmény: hannaharendt (13357)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13360

A lényeg: nagyon nagyon különbség van az egyes helyiségek hőmérséklete között. A kivitelező szerint a radiátorok mérete megfelel a légtérnek. Azt mondták korábban, hogy a melegebb helyiségek radiátorait folytsam vissza, és így nagyjából egál lesz. Ezzel nem lesz nagyobb a fűtésköltségem?

Ket lehetoseg van azaz 3.

1 sok huvosebb helyiseg van (m2ben) mint a megcelzott hofok es keves melegebb, akkor nagyobb lesz a koltseg, mert piiizbe kerul jora hozni a huvos helyisegeket

2 forditottja az elsonek, akkor meg megtakaritas jelentkezik

3 ha kb egyforma a huvosebb es melegebb akkor meg semmi valtozas.

Lacivill 2006.11.29 Creative Commons License 13359
Ha egy radiátorszelepnél zársz, az nem jelent többlet fogyasztást, a termófejek valóban hasznos eszközök, amit magad is fel tudsz tenni, feltéve, hogy a szelepek alkalmasak a fogadására. Ha nem a megfelelő helyen van a termosztát akkor "csalhat".
enginer 2006.11.29 Creative Commons License 13358
De megszakitja ez is.
Annyi előnye van a sima átfolyóshoz képest, hogy azonnal jön a készülékből a melegvíz, nem engedsz ki hidegvizet addíg amig beindul a ventillátor, szikráztat, begyúllad, felmelegszik a hőcserélő.
Előzmény: MZ/Y (13355)
hannaharendt 2006.11.29 Creative Commons License 13357
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, teljesen kezdőként:) Jólnevelt panelcsaládból nemrégiben váltottunk családiházas családmodellre, ahol rögtön a fűtés kicserélésével kellett kezdenünk, így most központi fűtésünk van. (Gáz/lapradiátor/programozható termosztát.) Mivel mind a kialakítás során, mind azóta folyamatosd nézeteltérésünk volt a kivitelezővel, és semmi problémánkat nem orvosolt, már nem is fordulok hozzá.

A lényeg: nagyon nagyon különbség van az egyes helyiségek hőmérséklete között. A kivitelező szerint a radiátorok mérete megfelel a légtérnek. Azt mondták korábban, hogy a melegebb helyiségek radiátorait folytsam vissza, és így nagyjából egál lesz. Ezzel nem lesz nagyobb a fűtésköltségem? Illetve javasolták, hogy szereltessek fel termofejet. Erről például azt sem tudom, hogy mire jó, mit csinál? Ezen kívül szerintem a termosztát is csal, többet mutat, mint amit a hagyományos hőmérővel mérünk.

Én tulajsonképpen anniyt szeretnék cska, hogy lege legyen, mindez ne kerüljön többe abbál, mint amenniybe muszáj, hogy kerüljön, és lehetőség szerint az egyes helyiségeket én tudjam szabályozni, és ne csak úgy alakuljanak ki egyes hőmérsékletek.

Láthatóan nagyon nem értek a témához, d enagyon szeretném, ha valaki fel tudna világosítani:)
enginer 2006.11.29 Creative Commons License 13356
Bocs!
Ez csak nettó ár volt.

THEMAFAST F 25 E-H-mod , Microfast tartállyal 4,1-24,9 kW 257.400Ft

ISOFAST F 35 E-H-mod , Microfast tartállyal 6-34,6 kW 399.168Ft

Előzmény: enginer (13352)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13355
Persze nem értem a Microfast-ot... De lusta vagyok. :o) Azt jelenti, hogy nem szakítja meg a fűtést HMV-készítés közben?
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13354
Akkor van. :o)
Lusta voltam utánanézni.
A kérdező rábeszélését viszont rádbízom. :o) Szerintem k..a sok a 35 kW...
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13353
De-de azt ismerem, a tükörbe nézés után mindjárt be is szokott szólni a topicon egy-két hülyeséget ! :))
Előzmény: MZ/Y (13351)
enginer 2006.11.29 Creative Commons License 13352

"ha lenne 24-es H-mod az lenne az igazi."

Themafast F 25 E H-mod (4,1-24,9kW) 214500Ft

Használati melegvíz komfort
A Microfast szabadalommal védett HMV előállításnak köszönhetően - amelynek lényege a különálló HMV hőcserélő és a szigetelt fűthető kis tárolótartály
- azonnali melegvíz elvétel
- tökéletes (+/- 0,5 °C) melegvíz hőmérséklet stabilitás
- *** (EN 13.203 szerinti legmagasabb) HMV komfort
- kis mennyiségű HMV elvételnél is folyamatos működés

Előzmény: MZ/Y (13351)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13351
Azért a 6 kW már elég kevés. Persze a 35 meg jó sok, ha lenne 24-es H-mod az lenne az igazi.
Vagy a kondenzációs valóban.

Tényleg nem ismered? :o) Szerintem már találkoztatok, ha máshol nem, a tükörben. ;o)
Előzmény: monyesz (13349)
JPBemondó 2006.11.29 Creative Commons License 13350

Tud valaki olyan gázkandallót (kandallóbetétet), amelyikben nincs műfahasáb vagy műszén, hanem csak kék bunsenláng?

monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13349
Azért az a kazán látatlanban is túl van tervezve cseppet a 35kW-jával, hiába tud 6kW-ig lemenni.
Én biztos kondenzációs kazánt raknék be !
Előzmény: rptzm (13331)
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13348

Egy sorban kell lennie egy dátumnak (illetve kettőnek tól-ig), egy óraállásnak (illetve kettőnek tól-ig), némi kompenzációs szorzónak, egy egységárnak ft/MJ-ban,...

Részszámlán nincs rajt ! Végszámlán kell, a MEH csak úgy engedélyezi a számlaformátumot...

Te, én sok embert ismerek, hirtelen nem vágom kire gondolsz :) !

Előzmény: MZ/Y (13346)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13347

Oszt itt fejezem be a linkelest:

http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/eng99/eng99199.htm

Előzmény: Droopy (13345)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13346
Tudom, hogy rajta van, de nem tudom, hol van. Viszont tudtam, hogy itt van olyan emberke, aki tűzközelben dolgozik és fejből vágja. Nem ismered véletlenül? :o)
Persze Droopy-nak is köszönöm meg neked is! :o)?
Előzmény: monyesz (13342)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13345

Mindenesetre az mar haladas, hogy a masik oldalon meg 33000 Ft-os magnas mashol mar tizezer alatt van...

http://alacsonygazszamla.extra.hu/ itt meg 33ezer a magneses izeee...

Előzmény: Droopy (13344)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13344

En nem amerikai oldalakra, hanem az amerikai kornyezetvedelmi hivatal hivatalos termek minosegvizsgalati oldalara ohajtottam hivatkozni.

Egyebirant meg a prof doki aszonta a zarobeszedben, hogy az autogyarto es futesgyarto cegek hatalmas osszegeket koltenek 1% alatti fogyasztascsokkenteshez, ha ilyen ecceru lenne egy magnessel 25% javulas a fogyasztasban mar evtizedek ota hasznalnak.

Es megegy aprosag.

Az elso amerikai magneses ize 1982-ben nem felelt meg a teszten. Akkor meg a hivatkozott Olah Gyorgy javaban nem volt kemiai nobeldijas, es nem is a szenhidrogen vs magneses terert kapta.

http://www.epa.gov/orcdizux/consumer/devices/pb83181115.pdf 

Előzmény: janijani (13340)
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13343

OK, nekem az a kompenzáció, hiszen az hivatott az ősztől emelkedett árakat kompenzálni !

De végül is igaz, hogy akkor van 1500 alatt is...

Előzmény: Droopy (13337)
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13342

Hivatalos helyeken 34, de van rá szabvány hogy mitől meddig kell lennie a földgáznak. Nálunk nagy átlagban 34.2 .

A számlán az elszámolási időszakra eső fűtőértéknek rajta kell lenni, nézd meg.

Előzmény: MZ/Y (13335)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13341
Bár nem tudok angolul, de úgy érzem, Droopy idézete is pont' arról szól, amitől tartassz: semmit sem ér.
Előzmény: janijani (13340)
janijani 2006.11.29 Creative Commons License 13340

Engem olyan érdekelne aki megvette és eredménnyel használja.

Mondjuk így:feltettem a mágnesgyűrűt a gázcsőre és rögtön 1 C°-kal emelkedett az előremenő víz hőfoka.

Amerikai honlapoknak nem hiszek,mert más mágnessel,más körülmények között végzett kísérletről messziről jött emberek azt írnak amit akarnak.

Megvettem az ökogolyót is a mosógépbe (na nem 5000 Ft-ért ahogy a házalók árulták,hanem akciósan 990 Ft-ért) és nem vettünk észre semmi csodát.Aztán egy darabig ott hányódott a mosógép környékén, végül az asszony kihajította. Pedig erről is csodákat írtak.

Előzmény: Droopy (13339)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13339

Droopy válasz | megnéz | könyvjelző 2006.09.26 17:49:56 (11229)

Natural gas is mainly ethane, propane, butane. There are no
ions present. None of these gases are affected by a magnetic field. I would
not take responsibility for recommending such a device.

A 11229 hsz-ban ott a link az amerikai bevizsgalasokrol...

Előzmény: janijani (13336)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13338
34
Előzmény: MZ/Y (13335)
Droopy 2006.11.29 Creative Commons License 13337
Nokerem, ez a kiegeszito szocialis celu tamogatas, ettol meg maradt a 0-1500-ig es az 1500-3000 kozotti default tamogatas dec 31-ig
Előzmény: monyesz (13330)
janijani 2006.11.29 Creative Commons License 13336

Van valakinek tapasztalata a Turbó booster-rel?

Vagy ez is csak egy segítségnek álcázott lenyúlás lenne?

MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13335
Aha, akkor tavalyig volt az 1500-ig, 3000-ig, 3000 fölötti kategória (vagy hogy). Egyébként 1 m3 gáz az kb. hány MJ? (Tudom, hogy a MJ változó, de mégis, kb.)
Előzmény: monyesz (13330)
farriss 2006.11.29 Creative Commons License 13334
Szerintem is, ha van pénzed, tárolósat vegyél, megéri. Sajna nekünk csak tároló nélkülire futotta....
Előzmény: Lacivill (13332)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13333
Ha jól emlékszem, 10 l/perc melegvízzel kalkulálnak, úgyhogy 2 zuhanyzó majdnem kijön. Legfeljebb valakinek kicsit langyosabb jut. :o)
Lacivill 2006.11.29 Creative Commons License 13332
Nem ismerem ezt  a készüléket, de családi házhoz szerintem ,  ha már kombi akkor csak!!!tárolósat szabad betenni
rptzm 2006.11.29 Creative Commons License 13331
Sziasztok!

Van vkinek tapasztalata az SD Isofast 35 H-mod készülékkel? Ki tudja szolgálni a 2 zuhanyzót? Az épülő ház netto 127 nm lesz, így a fűtésre elég, de a vízvételben nem tudom, hogy a prospektus alapján a 16L/perc elegendő-e.

Előre is köszi,
rptzm
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13330

Nokérem, a 138/2006 Kormányrendeletből idézet:

2. § (1) Gázártámogatásra jogosult a fogyatékossági támogatásban vagy magasabb összegű családi pótlékban részesülő, illetőleg nagycsaládos személy, amennyiben háztartásában

a) az éves háztartási célú gázfogyasztás meghaladja az 51 000 MJ-t, de nem éri el a 170 000 MJ-t

...

4. § (1) A gázártámogatás összege

a) évi 51 001-102 000 MJ gázfogyasztásra 0,469 Ft/MJ,

b) évi 102 001-170 000 MJ gázfogyasztásra 0,714 Ft/MJ.

Előzmény: monyesz (13329)
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13329

Nem, az idei rendszer szerint nem jár az első 1500m3-re támogatás ! Mivel október 1-től lépett hatályba a rendelet, igyekeznie kell fogyasztani annak, aki kompenzációt akar kapni, mert az első 1550-ra nem kap, no de a mostani időben egy normál lakossági fogyasztó ritkásan fogyaszt el 1500 m3 három hónap alatt !

De mindjárt előkaparom a pontos rendelet szöveget...

Előzmény: MZ/Y (13321)
FECÓ 2006.11.29 Creative Commons License 13328
A 30 fok elérésekor a fűtés leáll, de keringet tovább kb. addig amíg a víz hőfoka 25 fokra lemegy.
Előzmény: MZ/Y (13327)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13327
Mikor eléri a víz a 30 fokot, akkor kikapcsol a kazán (fűtés leáll) és csak keringet, vagy fűt is?
Előzmény: FECÓ (13326)
FECÓ 2006.11.29 Creative Commons License 13326
A kazán 65 fokra van állítva.
Előzmény: MZ/Y (13325)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13325
A sűrűbb kapcsolgatás normális, mert a termosztát nem engedi lehűlni a szobát, hanem próbálja tartani a hőmérsékletet. Ehhez sűrűbben, kevesebb ideig kell mennie. Mondjuk a 30 mp-es ráfűtéseket azért keveslem. Nem hiszem, hogy a kazán lenne max. 30 fokra állítva, úgyhogy inkább a termosztátot "vedd elő". Kellene lennie (CM67-nél van) egy olyan beállításnak, hogy minimális fűtési idő, vagy hasonló. Azt kellene fentebb venni. Lehet, hogy 0.1 fokkal nagyobb lesz a lengés, de nem indul be olyan sűrűn és nem ilyen rövid időre.
Előzmény: FECÓ (13323)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13324
"tényleges helyiséghőmérséklet orrekció":
Megméred egy atombiztos hőmérővel a szoba közepén a levegőt. Ha azt találod, hogy a termosztát ugyan 21 fokot mutat, de a valóságban 22 van, akkor 2 dolgot tehetsz:
1. A termosztátot 20 fokra állítod, hogy a szükséges 21 fokra fűtsön. Ez nem túl elegáns.
2. A termosztátnak "elmondod" a fenti funkcióval, hogy rosszul mér. Beállítod, hogy a szerinte mértnél 1 fokkal többet jelezzen ki, mert csal. Ezek után már a termosztáton a szükséges 21 fokot állítod be, a termosztát meg tudja, hogy az általa mért 20 foknál van annyi és ahhoz igazítja a fűtést.
Előzmény: FECÓ (13323)
FECÓ 2006.11.29 Creative Commons License 13323
Tisztelt Fórumozók.

Az alábbiakban kérném a segítségeteket:
A már 1 éve vásárolt és üzembe helyezett VAILLANT turboTOP PRO kazánhoz megvásároltam a calorMATIC 330-as szobatermosztátot. Eddig a szabályozást egy kétpont szabályzós termosztáttal oldottam meg. A VRT 330-as termosztát 5 napja üzemel és analóg szabályzásra van beállítva. A termosztát működésével kapcsolatban van pár észrevételem és kérdésem. A beüzemelés első éjszakáján a kazán 5 percneként bekapcsoolt majd 5 perc működés után kikapolcsolt. Ezután már taratja a beállított hőmérsékletet / vagy felette van egy fél fokkal /, eközben bekapcsolja a keringetőt majd a kazán bekapcsol / van amikor csak 30 másodpercre / a vízhőfokot 30 c. fokra beállítja, ezután keringet és kikapcsol. E folyamatot sűrűn ismétli.

Az lenne a kérdésem, hogy normális e a fenti működés valamint , hogy csak 30 c. fokra melegíti fel a vizet? Az analóg szabályzás takarékosabb működést eredményez a kétont szabályozásnál? Valamint a termosztát beállításánál mit jelent a - tényleges helyiséghőmérséklet korrekció, és a - szabályozási viselkedés/szakaszillesztés beállítási opció?

Segítségeteket előre is köszönöm.
farriss 2006.11.29 Creative Commons License 13322
Én is úgy tudom, hogy 3000 felett nem jár semmi, 1500 alatt még igen...
Előzmény: MZ/Y (13321)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13321
3000 m3 fölött nemjár, nem?
Előzmény: monyesz (13320)
monyesz 2006.11.29 Creative Commons License 13320
A dec31-ig érvényes gázártámogatási rendelet értelmében 1500m3-ig semmiféle támogatás nem jár ! Kicsit furcsállom ezek alapján...
Előzmény: farriss (13312)
coldfield 2006.11.29 Creative Commons License 13319
Köszi a válaszokat!
Vektor007 2006.11.29 Creative Commons License 13318

Hi!

Van benne egy keringetőszivattyú.

Annak a tetején/oldalán egy, általában három állású kapcsoló.

Próbáld meg kisebb fokozaton.

Üdv.: Veki

Előzmény: coldfield (13315)
sjohn 2006.11.29 Creative Commons License 13317
De az is lehet , hogy nagyra van állítva a névleges teljesítménye.
Előzmény: Fido Dido (13316)
Fido Dido 2006.11.29 Creative Commons License 13316

Az a gond, hogy jól működik a cirkód. :)

Amikor a rendszer átmelegedett, és a visszetérő ág is meleg, akkor a fűtés hőigénye kisebb, mint a kazán minimum teljesítménye, és emiatt kapcsolgat. A lényege az, hogy túlmelegítené a vizet, ha folyamatosan menne a láng, emiatt szakaszosan üzemelve próbálja a megfelelő hőmennyiséget átadni. Ilyen meleg időben, amikor minimális hőigények jelentkeznek, még egy jól méretezett kazán esetén is ez szokott történni. Ha nagy mínuszoknál csinálja, akkor egyértelműen túlméretezett a cirkód.

Előzmény: coldfield (13315)
coldfield 2006.11.29 Creative Commons License 13315

Sziasztok!

Segítséget kérnék. Cirkós fűtésünk van. A kazán induláskor normálisan működik, de mikor felfűti a vizet, utána percenként többször ki -be kapcsol. Mi lehet a gond?

Előre is köszi!

Vektor007 2006.11.29 Creative Commons License 13314

Hi!

Pontosan!

Ez a radiátor függőlegesen áll, a szárítócsövek itt vízszintesek.

Csak a felső 2 cső volt forró, a következő 2 langyos, az alsó 4 szó szerint hideg.

Keresztbe kötés után egyenletesen forró mindenhol.

Egy bi-bi van, nem tettem bele a radiátorszelepet, így csak a fojtóval tudom szabályozni. (de mindig fulon megy).

Előzmény: Fido Dido (13313)
Fido Dido 2006.11.29 Creative Commons License 13313
A "nagy ívben menő cső" a törölközőszárítós radiátor lehet.
Előzmény: misikt (13311)
farriss 2006.11.29 Creative Commons License 13312
Valószinüleg azért, mert csak Április óta lakunk ott, és még 1500 alatt fogyasztunk.
Több mint 9000 ft-nyi támogatást kaptunk, anélkül kb. 22000 lett volna a számla.
Előzmény: janijani (13295)
misikt 2006.11.29 Creative Commons License 13311
Elvileg értem amit mondasz, de a képeken nem, tudom mi az a nagy ívben menő cső, a lakótér irányába (nem a fal felé) kanyarodva, alul is meg felül is.
Előzmény: Vektor007 (13302)
MZ/Y 2006.11.29 Creative Commons License 13310
Bekened a réseket ragasztóval, ahol ott marad a macska, az a bejárat. :o)
Előzmény: asdf_ (13304)
Fido Dido 2006.11.29 Creative Commons License 13309
Plusz fel lehetne szerelni egy ultrahangos zavarót, ami az egereket is távoltartja.
Előzmény: janijani (13308)
janijani 2006.11.28 Creative Commons License 13308
Valami házipraktikában olvastam, hogy a macskákat távoltartja a szalmiákszesz szaga.
janijani 2006.11.28 Creative Commons License 13307

Rendben van meggyőztetek, a Ph 5.5 kondenzvíz savas kémhatású.

A szappanreklám kevert meg,az 5.5 csak bőrsemleges. 

Előzmény: urbancsok (13303)
td cdx 2006.11.28 Creative Commons License 13306
Vagy az egereket kellene kiírtani!
enginer 2006.11.28 Creative Commons License 13305

Kutyát telepíteni a padlásra?

asdf_ 2006.11.28 Creative Commons License 13304
Hmm, latom akkor nem csak nalam gond a macska a teton. Az a baj, hogy egyszeruen halvanylila f**gom sincs, hogy hol jutnak be a tetoterbe. Mar minden nyamvadt francos rest nezegettem, de az istennek nem talalom, hogy hol jarnak be. Erre nincs valakinek valami -offtopik :) - otlete? ;)
Előzmény: misikt (13286)
urbancsok 2006.11.28 Creative Commons License 13303
Maradjunk annyiban, hogy savas kémhatású a kondenzvíz, amit - elméletileg - semlegesíteni kell. 100kW teljesítmény felett kötelező.
Előzmény: janijani (13261)
Vektor007 2006.11.28 Creative Commons License 13302

Hi!

Nekem is volt gond a 180-as radiátorommal, nem melegedett végig.

Vettem műanyag vízcsövet (5 rétegű), valamint  90 fokos könyököket.

A műanyag csőre roppanógyűrűs kötésel csatlakoztam, így házilag kivitelezhető volt.

A felül bekötött fürdoszobai törölközőszárítóval ugyanígy jártam, itt is meg kelett játszani az átkötést.

Az átkötések a radiátorok mögött futnak.

Előzmény: misikt (13300)
Fido Dido 2006.11.28 Creative Commons License 13301

"mert az hosszú kell hogy legyen"

Van 3 soros radiátor is. Pl. a Dferr DKEK sorozat. Ebből a dupla 1600-as váltómérete a tripla 1000-es. (Emlékeim szerint.)

Előzmény: misikt (13298)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13300
Egyszerű fizikai jelenség, hogy nem megy körbe benne. A legrövidebb úton igyekszik távozni. Nem is értem, hogy miért van így tervezve.
Előzmény: Törölt nick (13299)
Törölt nick 2006.11.28 Creative Commons License 13299
Hosszú radiátort szokás ugy bekötni.
Előzmény: misikt (13298)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13298

Ha a hosszú radiátorban nem fordul meg a víz, akkor hiába szeretnék az adott körülményhez méretezett radiátort alkalmazni, mert az hosszú kell hogy legyen, tehát nem fog jól fűteni...tehát ez a 22 -es csapdája.

Nem lehet átalakítani a radiátort úgy, hogy a befolyással ellentétes oldalon legyen a kivezetése, így a víz "rákényszerül arra, hogy keresztülmenjen rajta?

Előzmény: Törölt nick (13297)
Törölt nick 2006.11.28 Creative Commons License 13297
Hosszu a radiátor es nem fordul meg benne a viz a masik meg levegő van benne. Nekem is szokodt néha de en kiengedem a végén.
Előzmény: misikt (13296)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13296
Fával fűtök, és ezen a hőmérsékleten nyugszik meg a rendszer. Lassabb keringetésnél meg azt tapasztalom, hogy nem áramlik keresztül a radiátoron a víz, hanem az első néhány levezetésen kimegy, hőjét pedig nem adja le. A radiátor hátsó része hideg marad. Ez mitől lehet?
Előzmény: monyesz (13294)
janijani 2006.11.28 Creative Commons License 13295

Te hogy-hogy 60 Ft/m3 áron kapod a gázt?

Mi 73-ért kapjuk +456 alapdíj.

Nekem ugyanerre az időszakra 253 m3 gáz fogyott.

A számla 253 x 73 + 456 =18925 Ft lenne

Előzmény: farriss (13288)
monyesz 2006.11.28 Creative Commons License 13294

Ha a szivattyú lassabban keringeti a vizet, akkor hosszabb ideig van a radiátorokban és jobban le tud hülni.

Miért nem tudod feljebb emelni a vizhőfokot ? Legalább 65-70 körülire. Most amíg nincs hideg nem rossz az 50, de most nagyon enyhe telünk van, lehet ez még rosszabb is !

Előzmény: misikt (13293)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13293
A visszatérő víz hőmérsékletét honnan lehet tudni? Vagy az 50 -hez mindíg 30 tartozik?
Előzmény: monyesz (13292)
monyesz 2006.11.28 Creative Commons License 13292

50 az előremenő 30 a visszatérő vízhőmérséklet.

A meleg a födémen megy el ! Minél vastagabb szigetelést rá (a mostani födémekre is 20 centit lenne jó rakni), a macskákat meg elzavarni :) ! A külső vályogfalat nem olyan eccerű tudtommal szigetelni.

Előzmény: misikt (13291)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13291
Mi az az 50/30, meg 75/65. Hol megy el a meleg, fent, lent, vagy az ablakon? El van rontva a ház?
Előzmény: monyesz (13290)
monyesz 2006.11.28 Creative Commons License 13290

Alacsony a vízhőfok ennyi hőveszteség mellett és kb 6m radiátort :)) kellene berakni ha -15 fokra és 50/30-ra méretezek.

75/65-nél már 1.6 vagy 1.8 m radiátor is elég (22K 60 cm magasból).

Előzmény: misikt (13289)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13289
Sok a hőveszteség, vagy kevés a vízhő, vagy mindkettő?
Előzmény: monyesz (13287)
farriss 2006.11.28 Creative Commons License 13288
Na, megjött a gázszámlánk, Október 20 - November 21. 13260 ft, 221 köbméter ment el, ebben fűtés, melegviz, főzés, minden benne van...

Másfél hete leszigeteltük az ablakokat, és a radiátorok mögé hőtükröket tettünk. Egyelőre ennyit tudtunk tenni, kiváncsi leszek mi lesz késöbb :-)
monyesz 2006.11.28 Creative Commons License 13287
Figyu, 50 fokos előremenővel ezt a szobát nem fogod kifűteni...
Előzmény: misikt (13286)
misikt 2006.11.28 Creative Commons License 13286

Belmagasság: 240 cm

ablak: 120 x 120 cm, (műanyag, egyszerű hőszig üveg, k -ját nem tudom)

Padló alulról: döngölt homok, 10 cm beton, 5 cm hugarocell, 6 cm beton, 1 cm filc, laminált padló

födém: sárgerendás, kb.:15 cm vastag, felette 10 cm kőzetgyapot, amit a macskák szétszedtek már.

Előzmény: monyesz (13281)
janijani 2006.11.28 Creative Commons License 13285

Ezt a mosdót már eldobhatod, mert szépen nem tudod kijavítani.

Én sem tudom hogy kell kilyukasztani, csak azt hogy én hogy csináltam ilyet:

ahova a csapot szeretném 6-os vagy 8-as vidiahegyű fúróval fúrok egy lyukat. Pisztolyfúróval, (nem fúrókalapács) ütvefúró állásban, gyorsan pörgetve, alig rányomva fúrom, nem a hátulról hanem a szine felől. Sokáig tart és ronda hangja van, közben a fúróhegyet gázolajjal lehet kenni. Amikor a felénél tart át szokott lyukadni. Ezután egy alkalmas kis vésővel kiskalapáccsal apránként kocogtatva körbe haladva tágítom a lyukat a szükséges méretre.

Mindeközben az idegek feszülnek, gyöngyözik a homlok, izzad a tenyér, esetleg remeg a kéz és az ember magában halkan szentségel, hogy miért nem bíztam olyanra aki tudja hogy kell ezt csinálni.

Én már 3-at csináltam így és szépen sikerült mind.

Előzmény: desigo (13270)
Fabrik 2006.11.28 Creative Commons License 13284

Anno az eldő mosdóval én is így jártam. Aztán megfogadtam a saját tanácsomat és a második mosdót egy kalapács hegyes felével kiütögettem felülről. És lám jó lett.

Most meg 2 lyuk is van a mosdón, mert az egyikben a csap van, a másikban meg egy folyékonyszappan adagoló.

janijani 2006.11.28 Creative Commons License 13283
Végülis enyhén savas, mert úgy tudom a 6-os Ph a semleges
Előzmény: mcc (13282)
mcc 2006.11.27 Creative Commons License 13282

kb 5..6-os között van,tehát semleges.

Savas. Esetleg bőrsemleges :))

Előzmény: janijani (13261)
monyesz 2006.11.27 Creative Commons License 13281

Holnap jó lesz ?

Ha igen akkor írj belmagasságot, nyílászáró méreteket és azok k-ját (azaz milyen hőszig üveg van benn). Alsó felső födém rétegrendje is kellene...

Előzmény: misikt (13265)
monyesz 2006.11.27 Creative Commons License 13280

Hát eredetileg sok mindenről (másról) volt szó, de a 13252-ben ezt írtam:
"A béleletlen kéményt teszi tönkre, és tudok olyan helyekről, ahol nem bélelt a kémény és gázkészülék üzemel benne. Amíg nem cserélnek készüléket, addig nem is fogják béleltetni."

Ugye itt gázkészülék van és nem gázkazán, mert már régen arról volt szó hogy a kondenzáció mit és hol tesz tönkre (kazánban a hőcserélőt, feljebb meg a kéményt).

Olyat meg hogy mostani gázkészülék bekötés létezhet béleletlen kéménybe, 1x sem írtam...

Előzmény: enginer (13277)
Törölt nick 2006.11.27 Creative Commons License 13279
Én egy max 5 ezer forintos WC csappal csinlatm igy nagy bazmegezés kozepette megszabadultam tőle ...
Előzmény: Törölt nick (13278)
Törölt nick 2006.11.27 Creative Commons License 13278
Ebbe en is beleestem ... ;-)))))))))))))))))))))))))))))) Igy jar aki huje hozzá ( én is );-))))) kuka .....
enginer 2006.11.27 Creative Commons License 13277

Mintha kazánokról lett volna szó eredetileg.

Méghozzá valami új kazán vásárlásra emléxem.

Azt meg nem lehet béleletlen kéménybe kötni.

Előzmény: monyesz (13263)
ArroW 2006.11.27 Creative Commons License 13276
Igy van, nalunk a hazban a konvektorok a furdoszobaiak kivetelevel (ott beleltek a kemenykurtok, bar az egyik fsz-i lakasban ugy tudom nem) _mind_ beleletlen kemenybe vannak kotve.. Lakasonkent 3 sajat kemeny van + 1 gravitacios szellozo kurto (anno 1964-ben ezek a lakasok meg szilardtuzelesre tervezetten epultek..), illetve ha jol sejtem a fsz-i kis lakasoknal csak ketto. En is 3 ilyet szuntettem meg, mikor atepitettem cirkora.. Tehat itt a hazban van beleletlen kemenybe kotott konvektor, atfolyos gazbojler, egyik lakasban meg gazegos cserepkalyha is..
A ket feleslegesse valo kemenykurtobol az egyik konyhai elszivo kivezetese lesz (reteszelessel persze), a nappali es a halo kozotti pedig majd valamikor kis kandallo kurtoje.
Előzmény: monyesz (13263)
Fido Dido 2006.11.27 Creative Commons License 13275
Az más. Csak mindig sajnálom, amikor ezeket a szépen beköthetőket oldalról táplálják. :)
Előzmény: asdf_ (13274)
asdf_ 2006.11.27 Creative Commons License 13274
Amugysem also kotesu lett volna, igy sok vizet nem zavart, hogy keresztbe kell kotni... ;)
Előzmény: Fido Dido (13273)
Fido Dido 2006.11.27 Creative Commons License 13273
Ilyen méretnél érdemesebb inkább DKEK-t fölrakni, mert az nem kell keresztbe kötni. Bár szerencsés esetben (vagy jól megépített rendszerben) lehet, hogy a 180-ast sem. Nálam egy 60x160-as megy hibátlanul alsó szelepeléssel.
Előzmény: asdf_ (13272)
asdf_ 2006.11.27 Creative Commons License 13272
Gyorsan hozza is teszem, hogy eszaki fekvesu, igy rogton van ami indokolja, hogy  picurt nagyobb, nem is ertem, miert csodalkoztam :)
Előzmény: asdf_ (13271)
asdf_ 2006.11.27 Creative Commons License 13271
Hmmm, fura, nalunk egy /szinten 2 fala utca, szinten valyog, ellenben masik ket oldala futott/ 4*4*2.5-osben 50*180 DK van ;) A viz 60-as.
desigo 2006.11.27 Creative Commons License 13270
Üdv

Vásároltam egy Zalakerámia mosdót a fürdőszobába.
Nem volt kifúrva a csaptelepnek a lyuk hanem három helyen ki volt könnyítve.

Én a hasznos tanácsokat megfogadva a hátuljáról megpróbáltam a középső lekönnyített lyukat finoman kiütni.

Sajnos fölül egy tíz centis nagyságú körben lepattant a zománc:(
Ezt ki lehet még valamivel javítani esetleg vagy mehetek újat venni?

Hogyan lehet ezt szakszerűen kitörni,hogy ne sérüljön a zománc?

thx
MZ/Y 2006.11.27 Creative Commons License 13269
Nekünk egy 4.7x3.3-as szobában egy DK 60x120-as, azaz gyakorlatilag ugyanaz. 2 fal külső, egy konyhával határos (nincs túlfűtve), egy az előszobával (az meg pláne).
Télen egy 13 fokra szellőztetésnél (néha az ablak nyitvafelejtődik...) lehetne nagyobb, de normál használatra elég, bár egy 140-es talán jobb lenne.
Előzmény: Lacivill (13268)
Lacivill 2006.11.27 Creative Commons License 13268
Nálunk egy hasonló szobában 2 darab 600*600-as DK radiátor van, általában itt is 50 fok körüli a víz, kivéve nagy minuszban. A dég honlapon van egy progi amivel ki lehet számitani pontosabban......
Előzmény: misikt (13267)
misikt 2006.11.27 Creative Commons License 13267

Két oldalról a külvilág, 1 oldalról fűtött szoba, 1 oldalról előszoba. Fal: 45 cm -es vályog.

Előzmény: Lacivill (13266)
Lacivill 2006.11.27 Creative Commons License 13266
A szoba falai mivel határosak. és milyen a hőszigetelése a falaknak?
Előzmény: misikt (13265)
misikt 2006.11.27 Creative Commons License 13265

Üdvözlöm a topicot!

Ki tudná számolni valaki, hogy mekkora radiátorra volna szükség egy 4 x 5 x 2.4 m -es szobába? A vízhőmérséklet jellemzően viszonylag alacsony ( max: 50 C, vegyestüzelésű kazán). 60 cm magas lapradiátorban gondolkodom.

Törölt nick 2006.11.27 Creative Commons License 13264

A FÉG 20-30 év / 13K forintos hőcserélőt még nemsok cuccnak sikerült felülmúlni.

A hatasfok meg szerintem a 5-10 cm es nikecellel jobban növelhető mint egy kazannal. Ott azert sokkal többet meg lehet takaritani.

Előzmény: enginer (13259)
monyesz 2006.11.27 Creative Commons License 13263

Persze hogy csak az én ismerőseimnél van ilyen, meg saját magamnál is van egy, mert a Quadriga hőtárolós vízmelegítő is béleletlen kéménybe van kötve - jut eszembe !

De szerintem a konvektorok (kéményesekre gondolva persze, mielőtt még belemagyarázol valamit) nagy része még mindig béleletlen kéménybe van kötve.

Előzmény: enginer (13257)
MZ/Y 2006.11.27 Creative Commons License 13262
Hali, Monyesz ismerőse. :o)
Előzmény: janijani (13260)
janijani 2006.11.27 Creative Commons License 13261

Megnéztem lakmuszpapírral a gázból kicsapódott kondenzvíz kb 5..6-os között van,tehát semleges.

A csapvíz 7..8-as, tehát enyhén lúgos.

Megnéztem még a fűtési rendszerben levő vizet is (nincs a képen) ez határozottan 7-es.

lakmusz
janijani 2006.11.27 Creative Commons License 13260

Szerintem sok helyen van még béleletlen gázkémény.

Nálunk 2 db van mert 1988-ban engedélyezték és azóta sincs semmi probléma velük. A kéményseprő minden évben belenéz a tükrével és azt mondta hogy jó.

Az egyikbe FÉG C30-as kazán volt idén áprilisig bekötve, jellemzően 40..60 °C-on üzemelt,a másikba Hévíz V-4 vízmelegítő max 50 °C-on és nem marta szét egyik sem a csőkígyót sem a kéményt.

A kazánt most nyáron a gázárak miatt cseréltem le egy Ecosy F28E AS kondenzációs kazánra.

Mivel ehhez nem kell kémény, az egyik béleletlen gázkéményt érdemei elismerése mellett nyugdíjazni fogom. Meg is beszéltem a kéményseprővel, azt mondta hogy zárjam le a tetejét meg az összes nyílást,kéményajtót rajta és ő a papírmunkát elintézi. De figyelmeztetett hogy jól gondoljam meg mert újra engedélyeztetni nem lehet.

Előzmény: enginer (13257)
enginer 2006.11.27 Creative Commons License 13259

"Ezt magyarazd mar el nekem hogy miképp lehet levezetni a kondenzációs kazánból a hosszú elettartamot es a kis fogyasztast."

Nagyobb/korszerűbb hőátvevő felület (hőcserélő) minimális kéményveszteség (kis fogyasztás),

speciális drága (saválló) ötvözetek (élettartam), stb.

Előzmény: Törölt nick (13240)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13258

"De nekem kazan mar egette szet a hőcserélőt igy attol jobban félek mint a kondenzációtol."

Aham.

Arra azért kiváncsi lennék.

Ugye még véletlenül sem a kondenzáció marta szét lassan a hőcserélődet, ami aztán olyan vékony lett, hogy kilyukadt?

Olyan zöldeskék reszelék nem volt véletlenül a kazánodban?

Előzmény: Törölt nick (13256)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13257

A béleletlen kémény, amiben kárt tud tenni a kondenzáció (tégla) nem 100k és még halált is okozhat, de ilyenekbe szerencsére csak monyesz ismerőseinél vannak már gázkészülékek bekötve.

Előzmény: Törölt nick (13248)
Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13256

Ez egy SD kazannál 40 c-nél kezdődik. De nekem kazan mar egette szet a hőcserélőt igy attol jobban félek mint a kondenzációtol.

Lengés ? Az engen nagyon nem erdekel. Fazom vagy nem a többire igénytelen vagyok.

Előzmény: monyesz (13255)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13255

>legyen minel magasabb a vizhőfok mert akkor nincs kondenzáció
Nem kell minél magasabbnak lenni, csak haladja meg azt a bizonyos hőmérsékletet, aminél a hőcserélőn megtörténik a kondenzáció.

>ne lengjen a szoba homerseklete

De mégis milyen lengést fogadsz el ? Van akinél fél fok is sok van, akinél a plusz-minusz fél fok is elmegy. A benapozás is okozhat lengést, szép napos akár a fűtés megszűnése esetén is melegedhet a hőmérséklet pl.

Amíg nullára nem moduláló kazánok nem lesznek addig meg a kapcsolgatás (a kazán ki-be kapcsol) is normális dolognak tekinthető. Persze nem az az eset, ami MZ/Y-nál (is) fennáll...

Előzmény: Törölt nick (13253)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13254

OK, látom már !

Igen szerintem kerülendő, persze ha belenyugszol hogy sűrűbben kell cserélni, akkor nem. Egyébként a mostani hőcserélőket sem kellen olyan sűrűn cserélni.
A kondenzációsoknak nem véletlenül más az anyaga.

Előzmény: Törölt nick (13251)
Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13253

A masik dolog. Ha ert itt valaki a gépészethez akkor nagyon konnyen rajohetne mar hogy csak mükodő rendszer lehet szabalyozni. Ami nem megy azt nem lehet vezérelni vagy befolyasolni a mukodését. Igy minden esetben torekedni kell arra hogy a rendszer minel tobbet mükodjon. Ezt pedig a kulső hőmérséklethez igazodó eloremenő vizhovel lehet elérni.

Nalam azok anatgonisztikus ellentétek hogy ne lengjen a szoba homerseklete legyen minel magasabb a vizhőfok mert akkor nincs kondenzáció és tudjunk szinte minden pillanatban szabalyozni. Akkor most mit kellene feladni előszr ?

Előzmény: Törölt nick (13250)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13252

A saválló kéménybélelést nem teszi tönkre, tudtommal most már csak olyat engedélyeznek.

A béleletlen kéményt teszi tönkre, és tudok olyan helyekről, ahol nem bélelt a kémény és gázkészülék üzemel benne. Amíg nem cserélnek készüléket, addig nem is fogják béleltetni.
A hőcserélő tönkremenetele azért a pénzügyi kiadáson kívül azzal a kényelmetlenséggel is jár, hogy nem megy a kazán és ha nincs alternatív fűtés...

Előzmény: Törölt nick (13248)
Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13251
13232 hozzászólásodban van ott a link. Csak a link vegen olyan kazanok vannak amik 40c től uzemelnek. Ez a Te leirásodban egy tiltott vagyis elkerulendő uzemi tartomány. Akkor most lehet SD kazanokkal 0 C futeni ? 
Előzmény: monyesz (13249)
Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13250
A mai kondenzációs es alacsonyabb hofokon is mukodo kazanoknal el kell fogadni azt hogy hamarabb tonkrenemmek a hocserélok mint a regi hagyományos kazanoknal. Pont olyan dolog ez mint a gk. kipufogo rendszerek. Azokat sem a fustgáz teszi tonkre hanem a bennul lévő víz. Csak ugye ezt senki nem mondja a kedves kazán vevőnek amikor gépetvasarol.  Azután meg megy a sirás hogy sokba kerül az alkatrészmint a  patron a 10K forintos nyomtatóba.
Előzmény: monyesz (13232)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13249

Én azt írtam, hogy ha a hőcserélőn jön létre kondenzáció, akkor az tönkreteszi azt.

Te adtál egy linket amin egy kazán van 3.5-11kw között, de ennek mi köze van a kondenzációhoz ?

Én az DD kondenzációs kontra hagyományos moduláció kazánjait ajánlottam olyan szempontból hogy az árakat össez lehessen hasonlítani (ne egy Wolf kondenzációst egy SD csak modulációssal).

Előzmény: Törölt nick (13247)
Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13248

Hagyományos kazánnál ezt pont igyekeznek elkerülni, mert a kondenzáció (ennél hő és víz keletkezik) tönkreteszi a hőcserélőt, kicsivel feljebb a kéményt és a kazánt (béleltnél ez ugye nem gond).

Az miert nem baj hogy a kéményt tonkreteszi ? Egy kémény szereléssel mindennel majd 100K es hocserélő meg 10-20-30K ...

Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13247

Olvasd el hogy milyen muszaki kovetelményeket tamasztottal egy kazánnal  kapcsolatban majd leirtad hogy hol nem szabad egy hagyományos kazannak uzemelni majd ajánlottál egy lapot ahol fasza kazanaok vannak. Na most olyan fasza kazanok vannak amik a Te tiltott muszaki savodban uzemelnek.

Tehat vagy a gyar hazudik hogy ott dolgoziik a kazanja vagy te nem ertessz a gazkazanokhoz .... nekem mar van megoldásom a fenti probklémára ....

Előzmény: monyesz (13244)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13246
nem is csodálom. :))
Előzmény: monyesz (13245)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13245
No comment.
Előzmény: enginer (13243)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13244
Biztos hülyülök, de mit kritizáltam vagy mi van ???
Előzmény: Törölt nick (13241)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13243

1. "Igen, jobban használható, mert olyan 53-55 fok körüli előremenőt tud produkálni (HMV-nek is elég)."

Egész mondat?????

Hülyeség!

"Bármekkora" előremenőt képes előállitani, nem csak 53-55 fok.

Az már más kérdés, hogy a kondnzáció hőfoka ~50 alatt van, de ez ugye nem tisztán az előremenőtől függ.

2. "Hagyományos kazánnál ez kimegy a kéményen."

Egész mondat?

Ez is hülyeség.

3. "A spórolás ott van, hogy csak akkor lángot használ a kazán aminél ez a kondenzáció létrejön a hőcserélőn."

Egész mondat?

Ez is hülyeség.

Ott van a spórolás, hogy a hőcserélője több hőt tud átvenni, kevesebb hő távozik a kéményen keresztül.

Hagyományos készülékeknél is megoldható lenne ez a probléma, de, ha lemennének 40%-os moduláció alá, akkor megkockáztatnák azt, hogy elöbb tönkremegy a kazánjuk a kondenzáció miatt.

Olcsóbb anyag, több gázszámla. :))

4. "Hagyományos kazánnál ezt pont igyekeznek elkerülni, mert a kondenzáció (ennél hő és víz keletkezik) tönkreteszi a hőcserélőt, kicsivel feljebb a kéményt és a kazánt (béleltnél ez ugye nem gond)."

Egész mondat?

Ez is hülyeség, mivel eleve csak bélelt kémény lehetséges gázüzemű készüléknél.

Amúgy melyik kazánnál nem keletkezik szerinted hő??? :))

Az a kondenzáció okozta (szerinted) víz, meg nem víz, hanem kondenzvíz, ami messze nem ugyan az.

Már csak az a kérdés, hogy hol jön létre a kondenzáció?

Ha a (bélelt,saválló) kéményben, akkor semmi gond sincs, viszont, ha a készülékben, akkor azt saválló anyagból kell gyártani, ami drága.

És!

nem kiragadott mondatok, hanem az egész félrevezetés, amiket írtál.

Valaki aki nem ért hozzá és kérdezett, Te meg okositod, pedig Te is azon a szinten vagy.

Ami ugye nem is lenne gond, ha nem vezetnéd félre a kérdezőt, mint szagértő.

Előzmény: monyesz (13238)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13242

Akkor ez mire pontosítás ?

>Az sem igaz, hogy csak ~50 fok alatti előremenővel lehet kondenzáció.

Először is úgy kezded, hogy "az sem igaz" - most akkor pontosítottál ? Meg még mi nem igaz, mert a "sem" szó erre utal !

Másodszor meg hol írtam én ilyet, hogy "csak ~50 fok alatti előremenővel lehet kondenzáció" ?

De hagyjuk...

Előzmény: enginer (13239)
Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13241

SD kazán

A fenti kazánt nezte ki egy kolléga maganak 10 cm nikecell után  hazaba. NA most ennek az uzemi paraméterei messze abba a tartományba esnek amit Te kritizálsz hogy ott nem szabad uzemeltetni hagyományos kazánt. Akkor dontsd mar el hogy mi jo es ki nem.

Törölt nick 2006.11.26 Creative Commons License 13240

Azért célszerű kondenzációs kazánt venni, mert ez a jelenleg fellelhető legjobb technika. Kis fogyasztás, hosszú élettartam. Ennyi

Ezt magyarazd mar el nekem hogy miképp lehet levezetni a kondenzációs kazánból a hosszú elettartamot es a kis fogyasztast.

Előzmény: urbancsok (13229)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13239

Nem belekötöttem csak, pontositást írtam!

Biztos tudod cáfolni is, ha hülyeséget írtam és nem csak a személyeskedéssel tudsz érvelni.

Előzmény: monyesz (13238)
monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13238

Szerintem te csak az élő fába nem kötsz bele...

Ha nem kiragadott mondatokat olvasnál el, sőt azokból is csak részeket, meg nem magyaráznál bele olyat amit nem is írtam, nem is tudom mi lenne !

Előzmény: enginer (13233)
urbancsok 2006.11.26 Creative Commons License 13237

Azonos gyártmányú, zárt égésterű kazánnal összehasonlítva 80-90%-al drágább.

A kondenzációs kazánokat kimondottan az alacsony vízhőmérsékleteket igénylő rendszerekhez (fal, padló) fejlesztették ki.

Előzmény: Davidovics P. (13230)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13236
Passz, hogy miért írnak ilyeneket. Szerintem sem logikus.
Szerintem belekalkulálják a kazán élettartamát is, amit erősen csökkent a kondenzáció és úgy már tényleg gazdaságosabb, ha a kéményt fűtjük, meg a gyártók hírnevét sem rontja az állandóan kilyukadó hőcserélő/égősor, elvégre nem Ők fizetik a gázszámlát és az általuk feltüntetett teljesítmény is csak relativ, amit szerintük egy muszály veszteségen felüli értéktől számolnak csak.
Előzmény: Vektor007 (13235)
Vektor007 2006.11.26 Creative Commons License 13235

Hi!

Értem én amit írsz, de éppen ezért nem értem, hogy milyért roszabb a hatásfoka mondjuk 50%-os modulációnál a hagyományos kazánnak. Ekkor szerintem relattív nagyobb a hőcserélő (egységnyi teljesítményre).

Előzmény: enginer (13234)
enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13234

Még 1:

"A spórolás ott van, hogy csak akkor lángot használ a kazán aminél ez a kondenzáció létrejön a hőcserélőn."

Ez sem igaz sajnos, mert nem mindíg lehetséges.

A spórolás ott (is) van, hogy jóval nagyobb/korszerűbb hőcserélője van, így csökkenthető a kéményen át távozó hőveszteség (ami hagyományos készülékeknél eleve kötelező), és akkor még nincs is a kondenzáció okozta nyereség.

Pl. tárolós HMV készitésnél nem igazán van kondenzáció még is gazdaságosabb, mint egy hagyományos készülék a nagyobbfelületű hőcserélő miatt.

enginer 2006.11.26 Creative Commons License 13233

Pontositsunk:

Akár 80-90 fokos előremenőt is tud és azt is gazdaságosabban, mint a hagyományos kazánok.

Az sem igaz, hogy csak ~50 fok alatti előremenővel lehet kondenzáció.

Nem a kondenzáció miatt használnak alacsony hőmérsékletű fűtési rendszereket, hanem egyszerűen azért, mert azt bármilyen kazán is állitja elő, gazdaságosabb.

Kéményt eleve nem teheti tönkre, mivel gázüzemű készülék csak bélelt kéménybe köthető! A hagyományos készülékek azért fűtenek túl, hogy a kéményben jöjjön létre a kondenzáció.

monyesz 2006.11.26 Creative Commons License 13232

Igen, jobban használható, mert olyan 53-55 fok körüli előremenőt tud produkálni (HMV-nek is elég). Hagyományos kazánnál ez kimegy a kéményen. A spórolás ott van, hogy csak akkor lángot használ a kazán aminél ez a kondenzáció létrejön a hőcserélőn. Hagyományos kazánnál ezt pont igyekeznek elkerülni, mert a kondenzáció (ennél hő és víz keletkezik) tönkreteszi a hőcserélőt, kicsivel feljebb a kéményt és a kazánt (béleltnél ez ugye nem gond).

Árakat nehéz összehasonlítani, mert pl. az SD kazánjai eleve olcsóbbak a Wolf-énál.

A www.saunierduval.hu oldalon találsz friss árakat.

nemtudomkaa 2006.11.26 Creative Commons License 13231
Én a helyedben megnézném a Megmaradt.hu-t, ott csupa jó vétel van. Nemrégiben ha jól emlékszem láttam egy új kazánt, meghiusult építkezés miatt. Persze lehet, hogy az nincs meg már, de könnyű keresni az oldalon.
Davidovics P. 2006.11.26 Creative Commons License 13230

Köszi a tippet. A kondenzációs kazán mennyivel drágább, mint egy hagyományos fali? Jobban használható padlófűtéshez az alacsony hőmérsékletű kör miatt?

Írtam neked egy hete a honlapon keresztül, komplett rendszerre kértem hozzávetőleges becslést.

Előzmény: urbancsok (13229)
urbancsok 2006.11.25 Creative Commons License 13229

Azért célszerű kondenzációs kazánt venni, mert ez a jelenleg fellelhető legjobb technika. Kis fogyasztás, hosszú élettartam. Ennyi.

Miért kellene a lakásban tartanod a kazánod? Tedd a padlástérbe és nyersz egy csomó helyet. A készülék kéménye is rövidebb - így olcsóbb - és ha valaha lesz napkollektrod, nem kell szétszedni a házat a bekötésükhöz, hiszen a tárolók is a padlásra kerülhetnek. Ha 100e Ft/ m2 -ből kijön az építés költsége, akkor most kerestem neked legalább fél milliót!:))

Előzmény: Davidovics P. (13228)
Davidovics P. 2006.11.25 Creative Commons License 13228
Egyszintes lakóterű családi ház (~120m2), padlófűtéssel, a lakószobákban (3db, kb. 35m2) pedig radiátoros fűtéssel. Elképzelhető, hogy a háztartási helyiség a pinceszintre kerül. 
Előzmény: Törölt nick (13227)
Törölt nick 2006.11.25 Creative Commons License 13227
Na ez egy igen tág fogalom. Ár kontra megbizhatóság kontra javításki költség.  Szerintem egyszerűbb ha leirod milyen környezetbe kell.
Előzmény: Davidovics P. (13226)
Davidovics P. 2006.11.25 Creative Commons License 13226

Sziasztok,

Megtenné valaki, hogy röviden leírná a családi házakba építhető, gázzal üzemelő kazánfajták előnyeit, hátrányait? Próbáltam utánaolvasni, de csak markatingdumát hallottam. Szóban pedig mindenki mondja, hogy kondenzációs, csak azt nem mondják el, miért :)

Törölt nick 2006.11.25 Creative Commons License 13225
Pontosabban megszakítja a termosztát kört ....
Előzmény: Lacivill (13221)
Törölt nick 2006.11.25 Creative Commons License 13224
Törölt nick 2006.11.25 Creative Commons License 13223
Tudtommal egy szolnoki cég csinalja.
Előzmény: balpis1968 (13220)
Törölt nick 2006.11.25 Creative Commons License 13222
Mit boltban lehet kapni az egy igan szar szerkezet. Kicsit atalakitottam. A jelfogóval parhuzamosan tettemegy 47mF kondit meg a bemenetre is vagy 100nF vagy 10 mar nem tudom. Igy nem pereg meg a jelfogű meg ha a gyerek kibekapcsolgatja a melegvizet nem kapcsolgat esznélkul oda-vissza. Melegviz elzárás után kb. 10-15 mp mulva kapcsolja vissza a kazánt.
Előzmény: Lacivill (13221)
Lacivill 2006.11.25 Creative Commons License 13221

Ez egy egyszerű elektronikai eszköz, a gázbojler lángsorához kell egyrészt beszerelni, és ez jelet ad az elektronikának, és a kazánt lekapcsolja.

Elég sokat beszereltem már, a készülék 10-15 között lehet, a beszerelése kb 2 óra.

Előzmény: balpis1968 (13220)
balpis1968 2006.11.25 Creative Commons License 13220
Sziasztok!
Egy kerdesem lenne, hatha itt van, aki tud tancsot adni:

kemenybelelesbe kezdett a tarsashazunk. Nalam a szerelo kozolte, hogy addig nem belel, amig nincs reteszeles (?!) a bojler es a kazan kozott.
Fogalmam sincs, mi ez, (na jo, a funkciojat sejtem: evek ota "manualisan" gondoskodom rola, hogy ne menjen a kazan, amikor furdunk), de mivel az elmult 20 evben mukodott enelkul is a furdoszobam, s lassan varhato egy felujitas is, uj berendezesekkel, ezert nem szivesen ruhaznek be, illetve nem igazan van idom igy az ev vegi hajtasban szerelokre varni napkozben. Ha tudnam, hogy pontosan mi ez, hol lehet ilyet kapni - esetleg valami "bontott" alkatresz formajaban, akkor esetleg magam is meg tudnam csinalni.
Van valakinek otlete, hol nezhetnek ennek utana?
Koszi szepen,
pisti
azp123 2006.11.24 Creative Commons License 13219
2005-től lakunk társasházunkban. Rendkivül magasak az energia költségek. Megitélésünk szerint a tervező egy mérettel nagyobb kazánokat (3 db FÉG 105 Kwh) szereltetet be a 3*70 Kwh teljesitményü helyett. A gázfogadóból is hármat épitett, így  a gázalapdij nagyságával is vannak prolémáink. Tud valaki segiteni, mit tehetnénk? Köszönettel:
enginer 2006.11.24 Creative Commons License 13218
Azért annyira nem is köpködős (,mint vártam).
Előzmény: Droopy (13214)
enginer 2006.11.24 Creative Commons License 13217
Nem jön. :))
Előzmény: monyesz (13216)
monyesz 2006.11.24 Creative Commons License 13216

Annyira nem volt téma, be kellett dobni valamit... :)

De tőlem jöhet megint a termofejek termosztát nélkül és FÉG kazánnal téma ! :)))

enginer 2006.11.24 Creative Commons License 13215
Elkezdtem olvasni és a köpködős részeket nem olvasom el. :))
Tényleg nagy a káosz!
Droopy 2006.11.24 Creative Commons License 13214

igazad is van, meg nincs is.

az a topic polidilis, azaz oldal szerint kopkodes az elsodleges szempont, amde tenyleg felesleges muszaki szaktopicban sokat ragni szocialis kerdest...

Előzmény: enginer (13213)
enginer 2006.11.24 Creative Commons License 13213
Csak azért írtam, mert ott hátha többet megtudhat, akit érdekel a téma.
Minek itt elölről kezdeni.
De nekem 8.
Előzmény: Droopy (13211)
gsxbuchhalter 2006.11.24 Creative Commons License 13212
Szügyig merültünk az adójogba, de: az EVA-t a vállalkozás fizeti a bevételei alapján. A tag(ok) tényleges jövedelmét bevételi nyilvántartás esetén ebből megállapítani nem lehet. Ezért hagyták ki a jövedelmek közül. Lehet, hogy az EVA alá tartozó cégem 10 millió után adózott, de a cég 15 milliót költött, de lehet, hogy mind a 10 millió az én jövedelem. Nincs benne az SZJA-bevallásban, így ellenőrizhetetlen. Kettős könyvvitelt vezető EVA-s cégek esetében könnyebb lenne a jövedelem megállapítása, de ezzel - úgy látszik - a kutya sem törődik.
Előzmény: Droopy (13201)
Droopy 2006.11.24 Creative Commons License 13211
Lesz is meg egy ideig. Mivel nem automatizmus mint az augusztus elotti egy ideig lehet feszegetni a szoc rendelet hatarait...
Előzmény: enginer (13210)
enginer 2006.11.24 Creative Commons License 13210

Asszem már van saját topikja a témának:

Teljes a káosz a gázártámogatás körül

Törölt nick 2006.11.24 Creative Commons License 13209
Mi mar azon gondolkozunk hogy kijelentkezünk az állandó lakhelyről ....  Miert is ne .... Nek kell mindenkinek ott lakni ....
Előzmény: monyesz (13208)
monyesz 2006.11.24 Creative Commons License 13208
Háááát, tippnek nem rossz ! :))
Előzmény: nyakashegyi (13205)
monyesz 2006.11.24 Creative Commons License 13207
Nekik természetesen a külföldi jövedelmük az érdekes !
Előzmény: sylvanus67 (13206)
sylvanus67 2006.11.24 Creative Commons License 13206

Mi lesz a hivatalosan külföldön dolgozókkal? Ők mit vallanak be és ki ellenőrzi?

Főleg Ny-Magyarország érintett.

nyakashegyi 2006.11.24 Creative Commons License 13205
És aki jogosult lenne, de nem igényli, az is gyanús, nem? :-))
Előzmény: monyesz (13202)
Fido Dido 2006.11.24 Creative Commons License 13204
Nem volt. Az törléssel is járna.
Előzmény: monyesz (13203)
monyesz 2006.11.24 Creative Commons License 13203
Volt letiltás a topicról, nem tuja valaki ? Mert nagyon leült...
monyesz 2006.11.24 Creative Commons License 13202

Ez lesz a nyerő !

A jogosulatlan igénybevételt a jegbanki alapkamat kétszerese terheli (meg egy teljes apeh vizsgálat, ha hiányzik ez valakinek).

Droopy 2006.11.24 Creative Commons License 13201
A tájékoztatás szerint jövedelemnek számít a személyi jövedelemadóról szóló törvényben jövedelemként meghatározott, belföldről vagy külföldről származó vagyoni érték (bevétel), függetlenül attól, hogy adómentesnek vagy adókötelesnek minősül, ideértve a bármely ország jogszabálya alapján folyósított nyugdíjat. Ennek a szabálynak az értelmében a tizenharmadik havi bérrel is számolni kell.

Az igénylés kitöltésekor figyelembe kell venni a kereső tevékenységből származó jövedelmeket. Ennek minősül minden olyan bevétel, amely munkavégzésből származik, például a munkabér, a megbízási díj,
a vállalkozásból származó jövedelem.

Be kell számítani a gyermekgondozási támogatásokat: terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családi pótlék, gyermektartásdíj. Figyelembe kell venni a nyugellátást és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásokat, és jövedelemnek számítanak az önkormányzati és munkaügyi szervek által folyósított ellátások.

Egyéb jövedelemnek minősül például a táppénz, az ösztöndíj, a nevelőszülői díj, a szociális gondozói díj, a végkielégítés, a tőkejövedelem, illetve minden olyan jövedelem, amelyet az előző kategóriákban nem tüntettek fel.

Előzmény: gsxbuchhalter (13195)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13200
EVA RULEZ!
Előzmény: gsxbuchhalter (13199)
gsxbuchhalter 2006.11.23 Creative Commons License 13199
Semmi sumák, teljesen jogszerű a dolog. Az EVA-ból származó jövedelem nem szerepel az SZJA bevallásban, így nem is ellenőrizhető olyan egyszerűen. Más /adó/kedvezményekhez sem veszik figyelembe, vélhetően lustaságból. Némelyikünknek ez igen jól jön :)))
Előzmény: Vektor007 (13196)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13198

Jelentem már van, dugig az ügyfélszolgálat...

Azért az apeh is szerepel a rendeletben, hogy ellenőrizhet és elbíráláskor is visszautasítható a nyilatkozat (ha jól emléxem).
De van ennek a rendeletnek több sebesülése is, de ne menjünk bele... A másik meg hogy az informatikai rendszereket ennyi idő alatt átírni, grrrr !

Előzmény: Vektor007 (13196)
Lacivill 2006.11.23 Creative Commons License 13197
Ha tételes költségelszámolásban van akkor igen, de valószinű erre kevés az 7 es adószám.
Előzmény: hawe (13167)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13196

Kösz!

Gondolom annyit amennyit nem szégyel, főleg ha vállalkozása mellett van egy főállása. Akkor ezt a nyilatkozatot is sikerül valahogy kitölteni majdan.

Már megint a szerencsétlen bérből-fizetésből élőkről húnak le egy bőrt.

Lesz még itt népvándorlás (papíron). A nagyobb keresettel rendelkező apukák bejelentkeznek a falusi, vegyestüzelésű lakással rendelkező nagypapához, vagy éppen a minimális nyugdíjjal rendelkező nagymama egysége rontja az átlagbért apukánál.

Lesz még itt kavarás.

Előzmény: gsxbuchhalter (13195)
gsxbuchhalter 2006.11.23 Creative Commons License 13195

Jövedelemként alapban az SZJA tv. szerintit értik, az EVA kimaradt, erről ma már cikkek is jelentek meg. Így az EVA hatálya alá tartozó egyéni vagy társas vállalkozó a jövedelemkivétet tűnteti csak fel a nyilatkozatában.

Előzmény: Vektor007 (13192)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13194
Megköszönöm!
Előzmény: monyesz (13193)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13193

a) háztartás: a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 4. §-a (1) bekezdésének f) pontjában meghatározottak;

b) jövedelem: az Szt. 4. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározottak;

Megnézted a 1993. évi III. tv. 4. §-a (1) bekezdésének a) pontját ?

De ahogy látom nem teljesen van fenn a rendelet, nekem ennél több van meg. Holnap megnézem, ha úgy jó neked !

Előzmény: Vektor007 (13192)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13192

Hi!

Megtaláltam, már szerdán megjelent.

A Kormány 231/2006. (XI.22.) Korm. rendelete a lakosság energiafelhasználásának szociális támogatásáról

http://www.szmm.gov.hu/main.php?folderID=13591&articleID=30978&ctag=articlelist&iid=1

Én még mindig nem értem, mi lesz az EVA-okkal.

Nálluk mi számít jövedelemnek, ki állapítja meg a költséget......stb..

Előzmény: monyesz (13182)
sjohn 2006.11.23 Creative Commons License 13191
Az miért olyan nagy baj?
Ha körülnézel a háztartásban , szinte minden hálózati feszkóval megy.
Előzmény: Törölt nick (13187)
-L- 2006.11.23 Creative Commons License 13190
Köszi. Megtettem.
Előzmény: monyesz (13186)
Bobbo 2006.11.23 Creative Commons License 13189

Még nem láttam olyat aki használt volna,

pedig érdekelne a tapasztalata.

Előzmény: sjohn (13184)
MZ/Y 2006.11.23 Creative Commons License 13188
Miért baj? Nekünk a CM is 230-cal megy.
Nekem a formája az, ami... khmmm... szóval nem tetszik.
Előzmény: Törölt nick (13187)
Törölt nick 2006.11.23 Creative Commons License 13187
Olvastam rola meg beszeltem velük ... Szimpatikus csak kár hogy 220-ba kell dugni ...
Előzmény: sjohn (13184)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13186
Hát a kéménybe csatlakoztatni inkább gázszerelőnek kellene, bár mindegy, csak valaki csinálja meg ! :)
Esetleg nézz át a kéményes topicba, Sweet-hez !
Előzmény: -L- (13185)
-L- 2006.11.23 Creative Commons License 13185
De, ez lehet. De egy gipszkarton fal mögött van a csatlakozás, meg a csatlakozást sem nézegetném, szerelgetném magam. Alap dolgokat megcsinálok a lakásban, de a cipész maradjon a kaptafánál :) ezért próbáltam volna szakit keresni.
Előzmény: monyesz (13183)
sjohn 2006.11.23 Creative Commons License 13184
Sziasztok!
Használ valaki Beryl szobatermosztátot?
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13183
Akkor nem lehet hogy a kazántól menő cső nem jól ileszkedik az épített kémény csonkjára, és úgy visszaszívja az égésterméket ?
Előzmény: -L- (13181)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13182

Engem a kérdezel a rendeletről ?

Sehol, nem adhatom ki a szöveget, amíg meg nem jelenik.

Előzmény: Vektor007 (13175)
-L- 2006.11.23 Creative Commons License 13181
Sziasztok!

Köszi a válaszokat. A levegőt a kéményből szívja. Ez a Schiedel kémény dupla falú, a külső részen friss levegő áramlik be, a belsőn az égéstermék ki.

Ha a burkolatot leveszem, akkor szerintem azért megy, mert nem kell a kéményből venni a levegőt, hanem egyszerűen veszi a belső térből.

Egyébként a szerelőnek az is gyanús volt, hogy meleg a kazán-kémény összekötő cső, pedig ugye annak a külső részén hideg levegő jönne be. Szóval szerinte vagy nem jön levegő, vagy az égéstermék visszajut a külső részbe (mert mondjuk rossza a cső).

A burkolat nagyon nem tud összenyomni semmit, ahogy én látom.
Előzmény: Vektor007 (13178)
hawe 2006.11.23 Creative Commons License 13179
köszi
Előzmény: monyesz (13169)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13178

Tényleg, honnan szívja a levegőt?

Külső fal, másik kémény?

Előzmény: Vektor007 (13177)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13177

Én azt az oldalt vizuálnám le, ahonnan a levegőt szipákolja.

Előzmény: MZ/Y (13176)
MZ/Y 2006.11.23 Creative Commons License 13176
Én is így gondolnám: összenyom, megfeszít, akármi.
Előzmény: monyesz (13174)
Vektor007 2006.11.23 Creative Commons License 13175

Hi!

Hol lehet erről részletesen olvasni?

Kösz: Veki

monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13174
Lehet hogy a burkolat hozzáér valamihez vagy összenyom valamit (két vezetéket) és ez kóborban megzavarja az érzékelőt, az elektronikát ?
Előzmény: MZ/Y (13172)
asdf_ 2006.11.23 Creative Commons License 13173
Ahogy neztem, lenyegeben mindegy, hogy hova sorolom, sem igy, sem ugy nem kapunk tamogatast. Ezek szerint akkor varhatjuk a /jo esetben/ 45-50 ezres gazszamlat januartol...
Előzmény: monyesz (13170)
MZ/Y 2006.11.23 Creative Commons License 13172
Ha burkolat nélkül megy, én nem a kémény felé keresném a hibát. Kivéve, ha burkolat nélkül az égéstermék visszajön (második jelentés), de azt meg csak éreznétek.
Előzmény: -L- (13164)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13171

-L- !

Van külön kéményes topic, szerintem ott nagyobb sikerrel jársz. Sweep szokott ott régebben (talán újabban is) szakérteni, talán tud valakit ajánlani.

Előzmény: -L- (13164)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13170

asdf !

A rendelet háztartásonként állapítja meg a támogatás. Az 1993. évi III.tv. szerint "háztartás: az egy lakásban együtt élő, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek közössége".

No ezek alapján rendezd el az öcsédet ! :))

Előzmény: asdf_ (13149)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13169
Önálló tevékenységként űzve (csak adószám kell, vállalkozói nem) költség elszámolás lehetséges, max a bevétel erejéig. Asszem az adózás az 20%-os kulcsú.
Előzmény: hawe (13167)
monyesz 2006.11.23 Creative Commons License 13168
Öröm ellátogatni erre a weblapra, gratula ! :)
Előzmény: urbancsok (13162)
hawe 2006.11.23 Creative Commons License 13167
Ez azt jelenti, ha legálisan számlát ad a főbérlő, akkor az adóalapot tudja csökkenteni a felújítás költségével? Elég ha csak az adószám megvan és nem kell semmilyen más vállalkozónak lenni(bt, kft)?
Előzmény: Lacivill (13160)