Keresés

Részletes keresés

fefefe Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32831

akkor a lényeg, hogy ha az előremenőm 40-45-50 foknál magasabb, akkor semmiképp nem ajánlott, mert bukom a kondenzációt. ha viszont 30-40 körül van az előremenő, akkor nem csinálunk nagy butaságot, hisz folyamatosan kondenzál(hat) a kazán?

Előzmény: enginer (32799)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32830
"Az meg egy megint másik, dolog, hogy egy 40 éves FÉG jobban tud modulálni, mint a mai legkorszerűbb kazán"

Tehát jól írtam, hogy "alapvetően jónak tartod a FÉG-et és sz.roknak a maiakat"

Átírom:
"Szerintem meg az a baj, hogy bár szidod a kazán moduláció mai megvalósítását/technológiáját/elvét (számomra túlságosan is), de ilyen téren meg mégsem eléggé."

Örülök, hogy végre értelmesen beszélünk.

Viszont lépek, ha írsz, holnap válaszolok.
És ígérem, megpróbálom megérteni, amit tegnap írtál a kondenzációról.
Előzmény: enginer (32824)
cdl1 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32829
'A tapasztalatom, hogy a kazán elindul, másfél perc alatt eléri a víz a 65 fokokt, leáll, kb. 1 perc alatt lehűl a víz x fokra - és a kazán indul, mert neki menni kell, nincs ami leállítsa (termosztát). Elindul, de másfél perc múlva már megint 65 fok a víz - megint leáll. És ezt játsza, nem tud megpihenni, hiszen úgy kapja a jelet, hogy fűtésre szükség van, holott nem lenne"

Szia.
Ezt Én nem értem.Neked tényleg így működik a rendszered?
Nálam is termosztát vezérli(rev 23) a Renova Star kazánt
.Bekapcs, 10-15 percig fűt, kikapcs.
1-2 óra szünet mondjuk.
Ez 1 ciklus.
Néha a fűtési ciklus közben kikapcsol a láng, csak a szivattyu megy pár percig.
1 ciklusban egyszer fordul elő ez, de nem minden ciklusban.
Nálad miért van ez a kapcsolgatás?
Előzmény: MZ/Y (32818)

Djapor96 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32828
mit kéne még tanulnia?
Előzmény: farriss (32806)
.tenger Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32827
Nálunk is az alsó, leghidegebb szobában van a termosztát, de felső keleti oldali hideg maradt, thermofejes szelep esetén is. Megoldásom az volt, hogy az alsó szoba radiátorait lefojtottam, hosszabb ideig tart a felfűtése, de így a fentinek több meleg jutott. Röviden ennyi.
Előzmény: Törölt nick (32823)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32826
Most lett tele a hócipőm az index interáljaival, amikor mittudom én hanyadik HSZ-em ugrott az utóbbi félórában!

Moderálgatásra arra van eszük, de, hogy a motort rendbe rakják (mennyi támogatást is kaptak már rá?) arra persze hajlandóságuk sincs.
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32825
Azt hittem, hogy már sikerült (régebben) tisztáznunk, hogy ne a Te elfuserált rendszeredet vegyük etalonnak, hanem inkább az legyen a topik célja, hogy mások ne essenek abba a csapdába, mint Te.

enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32824
"Ez igaz, de alapvetően jónak tartod a FÉG-et és sz.roknak a maiakat. A maiak meg modulálnak."

Ne vicceljél már!

FÉGhez képest modulálnak a maiak? :D :D :D

Fejtsd ki légyszives, hogy milyen ellentmondást találsz abban, hogy azt írtam (nem csak én), hogy modulációs kazán a gazdaságosabb?
Az meg egy megint másik, dolog, hogy egy 40 éves FÉG jobban tud modulálni, mint a mai legkorszerűbb kazán, bár állitólag nem ez az üzemszerű működése, meg mint itt megtudtam nem is tud egyáltalán modulálni sem. :D

Előzmény: MZ/Y (32822)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32823

Átolvastam az utolsó 5 oldalt, és lehet, hogy megtaláltam a megoldást a problémára, de azért megkérdezem.

2szintes családi házban lakunk, a lenti szobában van a termosztát. A fenti 2 szobából a középsőben 'jó' idő van, a két "szélsőben" meg rohadt hideg...Namost, ez a termo beszerelése előtt nem így volt. Soha nem volt nagyon meleg ezekben a szobákban, de 2-3 fokkal azért igen. A kazán fűt, mert a radiátorok forrók. Nekem, mint abszolút laikusnak az jutott eszembe, hogy rövid ideig megy a fűtés, a szoba nem tudja átvenni a hőt (aztán lehet, hogy ez nagy baromság...),ezért van hideg a szobákban. Mi lehet a baj?

Ja, és még valami: a villanyszerelő bekötötte a termosztátot, de az istennek sem akarta indítani és leállítani a kazánt. Visszajött, de azt mondta, ő jól kötötte be. Aztán felhívta egy gázos haverját, beszéltek, a villanyszerelő levette a gázkazán kapcsolójánál a burkolatot, és a 3 hosszú 'drót' közül csak egy volt bedugva a helyére. Bedugta a másik kettőt is, aztán működött...

Előre is köszi a segítséget!

MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32822
Ez igaz, de alapvetően jónak tartod a FÉG-et és sz.roknak a maiakat. A maiak meg modulálnak.

Na de a lényeg nem is ez volt. De legjobban nem is abban a hsz-ban fogalmaztam meg, amit akartam, hanem a rákövetkező rövidben. Persze a tapasztalat, amit írtam, az áll.
Előzmény: enginer (32821)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32821
"szidod a modulációs kazánt (számomra túlságosan is)"

Valamit nagyon félre olvastál szerintem. :)

Nem veled vitatkoztam, hogy a modulációs üzemmód vs. a mérnökeid által hazudott 100%-on üzemelő kazánok hatásfoka e a gazdaságosabb?
Csaszu Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32820
Sziasztok
Elég nagyvonalúan vázolom fel a helyzetet, előre is bocsánat érte.
Adott egy Fég gázkazán, ( talán c 18 ) grundfos szivattyúval. A termosztát a szivattyút elindítja, de a gázt nem engedi.
Mit lenne érdemes megnéznem ?
Esetleg valami típúshiba ?
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32819
Vagy inkább úgy írnám, hogy ahogy Te is írtad, a kazánod az igénynek megfelelően mondjuk 25 és 65 fok közt állítja elő a vizet, míg az enyém mindenáron 65-öt akar, ami brutál sok az igényhez képest hőmérséklet tartásra.
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32818
Szerintem meg az a baj, hogy bár szidod a modulációs kazánt (számomra túlságosan is), de ilyen téren meg mégsem eléggé.

Van a kazánom. Beállítom a hőfokot 65 fokra. Minden radiátorra termofej, 21 fokra állítva, termosztát 25 fokra és had szóljon. (Kész az általad ajánlott rendszer, persze hidrováltó/puffer nélkül.) A házban megvan a 21 fok.

A tapasztalatom, hogy a kazán elindul, másfél perc alatt eléri a víz a 65 fokokt, leáll, kb. 1 perc alatt lehűl a víz x fokra - és a kazán indul, mert neki menni kell, nincs ami leállítsa (termosztát). Elindul, de másfél perc múlva már megint 65 fok a víz - megint leáll. És ezt játsza, nem tud megpihenni, hiszen úgy kapja a jelet, hogy fűtésre szükség van, holott nem lenne.

A Te kazánod teljesen más, mert ugyanebben a helyzetben annyira kicsi az áramlás, hogy vagy épp' őrláng szinten megy a kazánod, esetleg még leáll az is. Az enyém meg mindig a beállított hőfokú vizet akarja előállítani, ezért ahogy jön egy kis hűlés, rögtön nekiindul a 12 kW-jával.

Halálosztónak én úgy tenném fel a kérdést, hogy:
Ismert adatok:
Kazán teljesítmény 12 kW.
Hőigény (a hőmérséklet tartásához) 1 kW.
Előremenőnek beállított hőmérséklet 65 fok
Rendszer viztömege: 20 liter.

Ebből ki lehet számolni, hogy 35 fokos vízről indulva hány mp múlva éri el a víz a 65 fokot, majd azt is, hogy 65-ről mennyi idő alatt csökken 35-re (amikor megint indul).
Ezután jöhetne a kérdés, hogy 22 és 40 liter víztömegnél hogyan alakulnak a számok.
Előzmény: enginer (32817)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32817
Az a baj, hogy nagyon digitálisan gondolkodsz! :(

h.váltónál nem úgy történik a folyamat, mint egy buta termosztátnál, mert már amikor kezd hűlni, akkor is indul a kazán és a sima termosztátos rendszerrel ellentétben szépen modulálgatva teszi a ráfűtést.

Talán nem véletlenül szokták hidraulikus kuplungnak is nevezni a váltót. :D
Előzmény: MZ/Y (32815)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32816
Egy, de szerintem igen fontos tényezőt kifelejtessz a számolásból.
Mégpedig az időt!

Van egy hőveszteség amit pótolni kell, van egy X hőleadású radiátor (vagy több), meg van egy kazán aminek van egy minimális teljesitménye (ha van :D), meg van neki egy maximális teljesitménye is.
Ezek tulajdonképpen még a hőveszteség kivételével fix. és számolható adatok is lennének, de tapasztalatom szerint a szabályozott fűtési rendszerben is vannak változások, de a termosztáttal kapcsolgatottban meg aztán főleg.
Gondoljunk csak arra, hogy amikor kapcsol a termosztát, hideg a radiátor, majd amikorra megfordul a radiátorban a kör és egyre melegebb a visszatérő hőmérséklete, stb.
Szerintem ezeket képtelenség előre kiszámolni.

És amiért az időt írtam!
Szerintem nagyon nem mindegy a képletben, hogy ez a fűtés állandóan, vagy csak néha, időszakosan történik.
Termosztátos meg az állandó rendszer között teljesen másképpen alakulnak a hőleadó képességek, deltaT, meg minden, az időhányados miatt.

Előzmény: halaloszto (32813)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32815
Akkor röviden (aztán Enginer hsz alapján legfeljebb módosítunk): ha egy 20 literes rendszerbe beteszek +2 litert, akkor megnő 10 %-kal az az idő, míg eléri a kikapcsolási hőmérsékletet a víz. Azaz 1.5 perc helyett megy 100 mp-et. Ez az, aminek nem látom értelmét és ezért gondolkodnék én nagy pufferben.

Most megvárom Enginer válaszát, aztán a Te új számításodat (ha szükséges) és akkor továbbgondolom (gondoljuk).
Előzmény: halaloszto (32808)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32814
Mivel nálad termosztátos rendszer van, és a termosztát rossz helyen... akkor marad az áthelyezés/rádiós/Enginer-módszer. Áthelyezés nem járható, akkor marad a másik 2, ha nem sokkal több (vagy akár sokkal több, de rászánod), válaszd az Enginerét. Én senkit sem akarok rábeszélni termosztátra, annyit próbálok, hogy mielőtt kidobja, próbálja meg azzal a fűtést beállítani, amije van. Ha nem megy, nyilván lépni kell.

(Nekem át kellett tennem a termosztátot a ház másik végébe, ami nem volt gond, mert az antennánek be volt téve a cső és abban el tudtam vezetni a kábelt.)
Előzmény: iNTi (32805)
halaloszto Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32813
Mar hogy vennem.

Kivancsi vagyok gyakorlati szempontbol mi a legfontosabb dolog ami hianyzik belole.

vajk
Előzmény: enginer (32811)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32812
"Gondolom (a példáddal élve) ha 15 cm "fölé" megy a radiátor fűtöttsége, akkor érdemes feljebb venni az előremenőt."

Mint írtam, minimum 45C és 5-60cm között tud ingadozni, így nem jellemző, hogy tekergetni kellene az előremenőt.
Nekem még nem kellett.
Előzmény: halee77 (32809)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32811
Mindíg is csodáltam a számolgatásaidat!
Ennyire tudományosan rajtad kívűl szerintem senki sem vágja a témát.

Nem vennéd sértésnek, ha hozzá fűznék valamit?
Előzmény: halaloszto (32808)
halee77 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32810
"A termofej már megvan, a gond az, hogy amikor a termosztát nem kapcsol, akkor hiába nyit a termofej nincs melegvíz ami fűtse a radiátort."
Nálam is van ilyen gond, de én ezt a termosztát rossz helyének tudom be. Ha szellőztetéssel összefüggésben írod, akkor meg az Enginer féle megoldás lehet a jó neked (is). Szerintem!
Előzmény: iNTi (32805)
halee77 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32809
Köszönöm, ez így nagyon korrekt az eddigi infók mellé meg végképp!
Azt lehet elfejtettem írni, hogy megjegyzés is jöhet! :) De azt hiszem az egyes pont válasz volt a kérdésemre, meg a második pontból a hőmérséklet.
Gondolom (a példáddal élve) ha 15 cm "fölé" megy a radiátor fűtöttsége, akkor érdemes feljebb venni az előremenőt.

Előzmény: enginer (32801)
halaloszto Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32808
A radiatorok holeado kepessege a lenyeg!

A radiator holeado kepessege egyenesen aranyos a szobahomerseklet es a radiator homersekletenek kulonbsegevel.

Ha a radiatoraid ossz nevleges teljesitmenye mondjuk 15kW (90/70-re, 20fokos szobara megadott katalogusertek), akkor azok ugye atlagosan 80 fokosak, a szoba meg 20, a delta 60fok. Kis hibat megengedve, a radiatoraid 250W leadasara kepesek fokonkent.

60/50-eseten a delta mar csak 35 fok, igy a radiatorok mar csak 8750W-ot kepesek leadni!

Latszik, hogy ahogy csokkented az eloremenot, van egy pont, ami ala csokkentve a radiatorok kevesebbet adnak le, mint amit a kazan termel. Ez az a pont, ahol elkezd a visszatero melegedni. A melegebb visszatero miatt a kazannal kisebb teljesitmennyel kellene futenie, hogy tartsa a 60 kimenot, de nem tud lejjebb menni, ezert leall. Keringtet, amig eleg hideg nem lesz a visszatero ujra.

Ha a radiator a peldabeli 8750-et kepes leadni, de a kazan minimum 12kW-al tud futeni, akkor van ugye 3250W, ami bennemarad a vizben. Ez masodpercenkent 3250Joule.

Ha a rendszer vizterfogata mondjuk 40 liter, annal 3250 Joule kb 0.2 fok homerseklet emelkedest okoz. Ennyivel fog melegedni a viztomeg a rendszerben. Tehat 50 masodperc alatt 50 fok lesz a visszatero.

Ha 400l lenne a viztomeg, tehat betennel 350l puffert, akkor ez az 50 sec felmenne 500 sec-re, kb 8 percre.

vajk
Előzmény: MZ/Y (32802)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32807

Nagyon várom azt is, hogy ha az UCS-2-t csapját a felére csökkentem, akkor csökken a radiátor teljesítménye vagy nem? Vagy csak lassabban melegszik fel, de ha már felmelegedett, akkor ugyanannyit ad le?

Ha elzárom akkor mindkettőt zárjam (előremenő/visszatérő)? Vagy hagyjak egy kis átfolyást, hogy mozogjon a víz a radiátorban?

Erről beszélek:

A

A másik, hogy valami ilyesmi a radiátor szelepem:

Ezt mondtátok tegnap, ha azt tekergetem, akkor maximalizálni tudom a leadtt teljesítmény felső határát?  Nekem is számozott, hova kell állítanom, mert nem látom, hogy most hányason vagyok... Ezt kézzel tudom tekergetni?

farriss Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32806
Köszi!

Ez az öntanulás?

"Ha 22-re állítod, akkor elvileg 21,8nál kapcsol be és 22,2-nél ki, de ezt módosítja a DIP. Tehát belekalkulálja a radiátor felfűtésének/lehülésének sebességét is és az ebből adódó túlhülést és túlfűtést is. Na ezt azért szokni kell.... :) "
Előzmény: Djapor96 (32803)
iNTi Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32805
A termofej már megvan, a gond az, hogy amikor a termosztát nem kapcsol, akkor hiába nyit a termofej nincs melegvíz ami fűtse a radiátort. Még gondolkozom azon, amit itt is lehetett látni, hogy ilyen Siemens rádiós termosztátot használni, csak az már 40 rugó, ezt meg már akkor inkább költeném egy hatékonyabb rendszer kialakítására.

Egyébként az is a gondom, hogy 100nm2 lakás fűtésének a gázszámlája 16eft havonta, mert nem lehet állítani normálisan a fűtést. Fél fokot állítok lejjebb és 20 fok van max., fél fokot feljebb és 26...
Előzmény: MZ/Y (32616)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32804
Egyébként mi a gazdaságosabb? Lassan alacsonyabb hőmérsékleten(50 fok körül) felfűteni, vagy gyorsan 70-80 fokos előremenővel?
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32803

Semmi extra!

1. Az install menüben a háttérvilágítást csökkensd 5 másodrpercre, mert a LEDek hamar felnyomják a mért hőmérsékletet. És ahol 0,2 fok is számít ott ez gond.

2. Ha beállítottad, hagyd, hogy álljon be szobahőmérsékletre és nyomj egy DIP-reset-et és tedd fel a falra, csúsztasd bele a talpába. A tenyerd is erőssen befolyásolja a  mérést.

Ha 22-re állítod, akkor elvileg 21,8nál kapcsol be és 22,2-nél ki, de ezt módosítja a DIP. Tehát belekalkulálja a radiátor felfűtésének/lehülésének sebességét is és az ebből adódó túlhülést és túlfűtést is. Na ezt azért szokni kell.... :)

Mert ha fázom és rá akarok nyomni egy kicsit, hogy induljon akkor sokszor akár 0,4-is kell ráadni ahhoz, hogy elinduljon. Mert ő azt kalkulálja, hogy még melegek a radiátorok így nem kell még beindulnia és vár tovább....

A hétvégén szivattam meg a  családot. Módosítottam az időjárás függő szabályzó beállításain. A vízhőfok-külső hőmérséklet diagrammokból egy laposabb görbét választottam. Így ugye lassabban, és hosszabb idő alatt, de alacsonyabb vízhőfokon melegítettek a radiátorok. Ő meg még a korábbi magasabb vízhőfokkal kalkulált és hamarabb kikapcsolt.... A párom meg veszekedett, hogy dobjam ki ezt a sz@rt, mert össze vissza kapcsolgat... Vigyem vissza mert rossz....

Szóval minden nagyobb változtatás után érdemes resetelni a dip memóriát....

Előzmény: farriss (32798)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32802
"Nálam a radiátorok úgy lettek méretezve, hogy ha nem megy a padló, akkor is elég legyen..."

Nálam is elég ahhoz, hogy elég meleget csináljon. De, ha 2x ekkora lenne, akkor lenne esély, hogy még azelőtt leadná a szobának szükséges hőt, mielőtt a kazán leáll a túl magas vízhőmérséklet miatt. Máshogy: most mondjuk indul a fűtés és 5 perc múlva éri el a beállított hőmérsékletet a víz, akkor kezd el kapcsolgatni. 2x ekkora radiátoroknál lenne esély, hogy 10 perc múlva érje el ezt a hőmérsékletet, de addigra már elég meleg legyen a szobában és a termosztát kapcsolja le a kazánt - tehát konkrétan ne jussunk el a kapcsolgatásig. :o)

Ez természetesen nem lehet cél (dupla méretű radiátorokba ölni a pénzünket), csak azt írtam, hogy még a radiátorok hőleadó képessége is befolyásol sok mindent.

Enginer meg csak vár, vár és nemsoká beírja, hogy minden rossz volt, amit írtam. :o)
Na, akkor kapd el, hogy írja le az igazat. :o)))
Előzmény: halee77 (32800)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32801
Figyelek, csak nem értem, hogy mi is az amit tőllem kérdezel? :D

Azért hírtelen lenne 2 megjegyzésem a témához: :D

1. Váltó méretezése.
Szerintem nem kritikus a dolog.
Mivel az a cél, hogy a kazán ne menjen állandóan, így a váltóba kell lógatnod egy merülő termosztátot, amit a kazánba kötsz be.
Kazánban meg tudod programozni, hogy mennyire engedje lehűlni a váltóban a vizet és mennyire melegítse fel. A váltó hőingadozása nem okoz többlet fogyasztást.
PFkör keverőszelepes, radiátor meg termófejes szabályozású, így igazából nem érdekes, hogy hány fokos víz van a váltóban, mindíg tartani tudják a hőmérsékletet és az a lényeg, hogy a szobában ne lengjen a hőmérséklet. (csak hidegebb ne legyen a váltóban).

2. radiátorok méretezése.
Ha megszokott ökölszabály szerint vannak méretezve a radiátoraid, ami ugye tipikusan a termosztáttal kapcsolgatott felfűtős rendszert jelenti, akkor megnyugodhatsz, mert minimum 6X akkorák a radaiátoraid, mint ami egy állandóan üzemelő rendszerhez kell. :D
Mivel nem kondenzációs kazánról beszélünk így az előremenővel tipikusan nem szabad 40, de inkább 45C alá menni.
Mivel a termofejes radiátoraid állandóan fogják kapni a 45C-os vizet,a termofej lefogja annyira szabályozni az átfolyást, hogy a radiátoraidnak csak a tetejének 5-10cm-re lesz sacc/kb 40C.
Szellőztetés után seggig átmelegszik de jellemzően a 5 max. 20cm között ingadozik majd, hőigénytől függően.

Előzmény: halee77 (32800)
halee77 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32800
"A puffert fűtse fel 5-10-15-20-akármennyi perc alatt és a hűlés miatti újraindulás lehetőleg ne 1 perc múlva legyen."

1 pár napja megpróbáltam "lemodellezni" alacsony előremenővel ezt a folyamatos üzemet, és megvolt a kazán kapcsolgatás úgy, hogy a szivattyúja egy percre sem állt meg (a visszatérő közel azonos volt az előremenővel), tehát volt "pihenés" meg kapcsolgatás bőven. (radiátorokat lezártam 1 kivételével plusz ment a padlókör szivattyúja, ami szintén hőcserélős, mint nálad)
Itt nyilván nem volt meg a min. teljesítmény sem összességében, ez igaz.
Értem, értem, de csak számolni kéne, vagy kísérletezgetni, hogy jól be lehessen lőni. Szerintem.

"pl. nálam is teljesen más lenne a kép, ha mondjuk 2x ekkora radiátorok lennének."

Nálam a radiátorok úgy lettek méretezve, hogy ha nem megy a padló, akkor is elég legyen...

"De azt érd el valahogy, hogy Enginer válaszoljon neked, Ő a mester"

Mindig remélem, hogy így lesz... :)

Előzmény: MZ/Y (32796)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32799
Hidd már el nekem, hogy nem szabad, mert h.váltónál és hőcserélőnél olyan gyorsan megfordul a kazánkőr, hogy pont nem lesz kondenzációd.

Mi van, akkor, ha nem csak PF. van a váltóra is kötve, hanem mondjuk párdarab radiátor meg törölközőszáritó is aminek kevés a 30C-os előremenő?
Ha a radiátorok miatt 40-50Cra emeled a váltóban a hőmérsékletet, akkor pont nem lesz kondenzációt, de még, ha csak PF, van a váltóra kötve, akkor is magasabb lesz a visszatérő hőmérsékleted a váltó miatt, mitha közvetlenül a PF-ből jönne a visszatérő.

Akkor módositanám, úgy, hogy szabad is meg nem is tilos, de nem ésszerű megoldás szerintem.

Kondenzációs kazánnál nem h.váltót, hanem nagytérfogatú osztó/gyüjtőt használunk, mert ennél nem tud közvetlenül visszakeveredni az előremenő.

Előzmény: fefefe (32784)
farriss Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32798
Király!

Az előző termosztát egy hiperszuper csilivili 34 e ft-os junkers ceracontrol volt, szintén két vezetékkel bekötve. ÍGy gondolom a megvett Siemens REV24 is jó lesz hozzá, azt szintén két vezetékkel kell bekötni.

Djapor,

Kell bármiféle ördöngősség a REV24 beüzemeléséhez?

Ha pl 22 fokra állítod be, mikor kapcsolja be a kazánt, és mikor ki?

köszi

farriss
Előzmény: SilverFlash (32588)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32797
De azt érd el valahogy, hogy Enginer válaszoljon neked, Ő a mester, én csak felhasználó vagyok, aki gyűjtött némi tapasztalatot a saját házából. Igaz, ezek egy része minden túl nagy modulációs kazánnal megáldott, radiátor+padlófűtéses, ez utóbbit hőcserélővel megoldó házra igaz _lehet_. Lehet, mert pl. nálam is teljesen más lenne a kép, ha mondjuk 2x ekkora radiátorok lennének.
Előzmény: halee77 (32795)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32796
Semmiképpen sem pöfögné el a 9 kW-nyit, mert mikor pihen, akkor nem fűt. Tehát nálam a 1,5 perc üzem 12 kW-on, 1 perc pihenés az nem 12 kW-nyi gáz elpüfügését jelenti.

Az ideális - az én értelmezésenben - az lenne, ha nem kapcsolgatna semennyit. A puffert fűtse fel 5-10-15-20-akármennyi perc alatt és a hűlés miatti újraindulás lehetőleg ne 1 perc múlva legyen. Természetesen túl nagyot sem érdemes betervezni, drágább is, meg minek.
Előzmény: halee77 (32795)
halee77 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32795
Bocsánat, de módosítani már nem tudom az előző hsz-t. (Sajna lassabban jár az agyam, mint a kezem)
A pufferrel ugye nem kell azt elérnem, hogy ne kapcsolgasson a kazán, csak annyi elég, hogy a mostaninál (vagy átlagnál) mondjuk ne kapcsoljon többször vagy sokkal többször.
Arra gondolok -, mivel nem modulál ugye ~0-ig - , hogy a folyamatos (legalább) minimumon üzemeltetve (~9kW) egész fűtési szezonban, nem igazán spórolás. Itt a vége. :)
Előzmény: halee77 (32794)
halee77 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32794
Értem, világos!
Akkor már csak az hiányzik, hogy kiszámoljam a saját igényeimhez/rendszerhez legközelebb álló puffer méretet, és értékeljem az ár/érték arányt ;)

Köszönöm a felvilágosítást!
Előzmény: MZ/Y (32791)
enginer Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32793
Szivattyú szivóoldalára rakjad a tágulásit.

Az se lenne baj, ha minnél magasabbra raknád és vastag csővel.
Nyitott rendszernél amikor indul a szivattyú, akkor képes annyira megrántani a vizet, hogy nincs mit szívnia, ezért kell lehetőleg minél közelebb a szivattyú szivó oldalához bekötni a tágulásit, mert onnan tud csak hírtelen vizet szívni.
Előzmény: csatur (32787)
torbit Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32792
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni abban, hogy van egy Saunier Duval Semia F24-es cirkókazánunk, ami mellé a vizesek egy plusz leeresztő szifont is beraktak a mosógépé mellett mondván, hogy cseppvíz keletkezik a kazánban, és annak az elvezetését meg kell oldani...
Most ez tényleg így van?
Mert valaki ezt mondja valaki azt. A kondenzációs kazánoknál ok., de ezeknél is keletkezik vajon plusz víz, amit el kell vezetni?

Köszi!
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32791
Mert a pufferrel lesz akkora víztömeg, amit a kazán normálisan ki tud szolgálni. Az nem üzemszerű állapot, hogy megy másfél percig, 1-et pihen, aztán így tovább éjjel-nappal.

Az részletkérdés, hogy a pufferben tárolt vizet 0 fok fölötti külső hőmérsékletig 35 fokon tartod, 0 és -10 fok közt 45-ön, -10 alatt meg 55-ön.

Fontos: minden hsz-om minden száma vagy ex-has (mint most), vagy a saját házamból vett értéket írom.
Előzmény: halee77 (32790)
halee77 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32790
Akkor jól értettem!
De akkor azt nem értem, hogy miért lenne elég a mostani modern fűtőknél 1 hváltó + 1 szivattyú, hiszen a vízhőfokon nem változtatna. Tehát vagy 60-70 fokon megy teljes fűtési szezonban, ami teljesítményben nem (igazán) spórolás, vagy alacsonyabb hőm-en, de akkor előfordulhat, hogy nem tudja a kívánt szobahőmérsékletet.
A kapcsolgatást most nem figyelembe véve!
Így akkor még egy időjáráskövetővel is ki kellene egészítenem a váltó és szivattyú mellett. Vagy talán még van valami... :o
Ugye jól okoskodom?? :)
Előzmény: MZ/Y (32789)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32789
Teljesen jól érted a modulációt. Csak van egy határ, amikor már hiába vette magát vissza 40 (20) százalékra, akkor is túlmelegíti a vizet.
A kazán teljesítménye: nálam pl. azt lehet beállítani, mennyi legyen a max. Szerintem minden hasonlón (modulációs kazán) így van. Ekkor 12-18 kW közt modulál.

Enginernél azért más, mert:
1. FÉG-je van. :o)
2. A víz áramlás sebességétől függ, mennyi gázzal megy éppen. Ha szinte minden termofeje lezár, alig van áramlás, alig ég a láng, szinte nem melegít a vizen. Egyik szobát hirtelen lehűti (jól kiszellőztet), ott a termofej kinyit, az ármlás megnő, a gáz mennyisége megnő, a víz hőmérséklete is nő. Elmegy 1 hónapra, leveszi a termofejeket, hazajön, mindet feltekeri, az összes radiátoron kinyit a termofej, őrült áramlás, őrült gáz, így a víz lehet akár 80 fok is.
Előzmény: halee77 (32776)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32788
Örülök, hogy már csak ennyi problémát találtál. :o) (Pedig messze nem pontosan írtam le, mi miért hogyan.)

Azért írtam így, mert Halee77 a Te rendszered kérdezte, az meg ott kezdődik, hogy van egy kazánod, ami Engineré. :o)
Előzmény: enginer (32774)
csatur Creative Commons License 2008.11.24 0 0 32787

Sziasztok!

Egyszer már írtam ide de senki nem válaszolt,hátha most.

Segítségeteket kérném.

Van egy kis gondom,a vízteres Kandalló,bekötésével kapcsolatban.

A gyári rajzon,a nyitott tágulási tartály,a visszamenő ágra van jelölve.

(zárttal már szereltem fűtést)

A keringetőt az előremenő ágra szereltem kb 180cm-re a talajtól.

A tágulásit a visszamenőre kb 190cm-re.(Talán ez a gond?)

A vezetékek kb 2,5 M magasan vannak.

Hová kell kötni a nyitott tartályt,van valami "aranyszabály"?

Láttam rajzokat ahol az előremenőre szerelik a tartályt.De azt nem tudom lekövetni hogy a keringető elé vagy mögé.Így valóban véd a "hősokk"-tól?

Vagy mi a megoldás?

Mert így két radiátort felfűt (amelyek magasabban vannak) a többi hideg és forr a víz.Már a parazsat kellett kidobálni a kandallóból.

Köszönettel:csatur

Előzmény: csatur (32644)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32786
az ellenzés és a tiltás nálam két külön dolog. azt hiszem, itt értettelek félre.
Előzmény: enginer (32780)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32785
"Nem csak az enyém, mivel (még) bele sem nyúltam, így minden FÉG készülék tulajdonosra igaz ez."

Ezt a játszmát már tavaly lejátszottuk, mert akkor vettem a fáradtságot és megnéztem az ősöreg FÉG-em mit csinál, ha elkezdem az áramlást csökkenteni.
És valóban úgy van, ahogy enginer mondja, szépen elkezdi lemodulálni a lángot.
Akkor meg is írtam itt a fórumon.

Csak azt nem tudom, hogy ez a FÉG téma hogy a fenébe jön állandóan elő? :))
Előzmény: enginer (32774)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32784

konkrétan több helyen is ott a kondikazános rendszer hidrováltóval.

egyébként miért nem szabad? attól hogy van váltó, még simán "kondenzálhat" a kazán.

Előzmény: enginer (32783)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32783
konkrétan?
Előzmény: fefefe (32782)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32782
miután a legelső talált link is ennek az ellenkezőjéről szól, részemről lezártnak tekintem a témát.
Előzmény: enginer (32780)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32781
Hogy is mondta 6. Lenin? (:D)
Előzmény: fefefe (32779)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32780
Asszem ,hogy már írtam, hogy kondenzációs kazánhoz nem szabad h.váltót és hőcserélőt alkalmazni.

Ezt nem én találtam ki (ettől függetlenül még igaz :D ).

Nyugodtan olvass utána a témának!

Muszálykabáttal meg ne vagdalodzál szerintem, mert nálad nagyságrendekkel komolyabb emberek is ellenzik kondenzációs kazán esetén. :)
Előzmény: fefefe (32779)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32779

nem, csak arra, hogy ha valaki azt olvassa, amit írtál, akkor az hiheti, hogy kondenzációshoz _nem szabad_ hidrováltót rakni. pedig szabad, csak ésszel.

ha meg valaki kifejezetten meg akarná tiltani, akkor meg csak mosolyogni kell, és hívni a muszálykabátosokat... ;-)

Előzmény: enginer (32778)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32778
"az idézet vége egyébként hiányzik."

Arra gondolsz, hogy a kondenzációs kazán + h.váltó pároshoz még kell egy komoly elektronika is?
Ez valamiért lemaradt a cikkből! :D

Gondolom, hogy ezt a min. 300-500eFt-os költség szerénysége miatt felejtették el megemlíteni. :D
Előzmény: fefefe (32777)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32777

ellened semmit...

az idézet vége egyébként hiányzik.

Előzmény: enginer (32775)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32776
Jóccaka, majd holnap elolvasod... :)
Ez idáig érthető és értem is!
Sajna a szerelőm összerakta a rendszert, de arról nem adott infót, hogy mivel lehetne az igényeimhez optimalizálni.
Ugye lehet állítani a kazán teljesítményét (most 18kW), ami nem tudom mit befolyásol, lehet állítani az előremenő vizhőfokot, és akkor jön még a termosztát ciklus meg minimum ideje. Tehát a kapcsolgatás gyakoriságát elég szélesen lehet állítani.
De a vízhőfokom csak akkor változik amikor a kazán bekapcsol és elkezdi melegíteni arra az értékre ami be van állítva. Én azt gondolom, hogy ilyenkor modulál, minél közelebb kerül a beállított értékhez úgy veszi el a teljesítményt. Nem pedig 40%-on 38 fokos víz, 100%-on meg mondjuk 73°C. Ez az amit nem értek egészen.
Előzmény: MZ/Y (32772)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32775
Csak azt nem értem, hogy mit akarsz ellenem a linkeddel?

Olvastad amit linkeltél?

"Alkalmazás kondenzációs kazánoknál
Az ilyen típusú kazánoknál merõben más a helyzet. „Megfordul
a logika”,"
Előzmény: fefefe (32773)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32774
Most nem azért, de minek ez a "Enginer kazánjának" duma?

Nem csak az enyém, mivel (még) bele sem nyúltam, így minden FÉG készülék tulajdonosra igaz ez.
Előzmény: MZ/Y (32772)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32773

akkor elég sok (állítólagos) mérnökembert fenékbe kellene rúgni, mert a buderustól kezdve szinte az összes kondikazángyártó a rendszervázlataiba rak váltót. :-)

szót fogadtam egyébként, és megnéztem, és nekem inkább az jött le, hogy ésszel kell méretezni a rendszert, ha raksz váltót.

pl. http://www.epgeplap.hu/dok/2005-08_Kigyossy.pdf

Előzmény: enginer (32759)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32772
Tied lesz mai utolsó válaszom. :o)

A mai kazánoknál van egy minimális teljesítmény, ami ha meghaladja a szükségest, akkor - jobb híján - kapcsolgatni kezd. Ezt úgy értsd, hogy megy másfél percig, ekkor túllépi a beállított max-ot a víz, leáll fél-1 percre hűlni, újraindul, másfél perc múlva megint túl meleg a víz, leáll - és ez így tovább. Ezen lehet segíteni, ha van egy puffer, mert a több vizet több idő alatt fűti fel, utána az lassabban hűl le, tehát sikerült elérni mondjuk 20 perc melegítést, 10 perc szünetet.

Enginer kazánjának szinte nincs minimuma, úgyhogy nála gyakorlatilag nem melegszik fel a víz annyira, hogy kikapcsoljon a kazán hűlni hagyni a vizet.

Ő meg tudná szebben/pontosabban is fogalmazni. Csak azért írtam, hogy amíg tőle nem kapsz választ, valami elképzelésed legyen a lényegről.

Na, jóccakát! :o)
Előzmény: halee77 (32767)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32771
és ebben is különbözik a "modern" fűtőktől vagy menjek kazánműködésgyorstalpalóra, mert azt sem tudom, mit beszélek? :D
(este van és a hétvégén átnéztem másfél évet ebben a témában... lehet, hogy megártott)
Előzmény: enginer (32768)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32770
Ennek ma estére kellett volna a pénz. :D

Szerintem a három termosztátot is oda adja 6-8e-ért. :D

Privátban tudok küldeni telefonszámot és megbeszélitek.
Előzmény: nsteel (32766)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32769
Még megvártam egy meccs eredményét, de a kondenzáció megértéséhez frissebb agy kell.
Előzmény: enginer (32764)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32768
FÉGet inkább az áramlás szabályozza igazából, nem a hőmérsklet. :D

Előzmény: halee77 (32765)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32767
"Azzal Te ne foglakkozzál, hogy nálam hogyan is van ez, "
valahogy pedig megkéne értenem ahhoz, hogy a sajátomat átalakíthassam ;)
Előzmény: halee77 (32765)
nsteel Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32766
Az egyik q3-as érdekel, ha el tudja küldeni Dunaújvárosba utánvétellel.
Előzmény: enginer (32646)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32765
Arr gondoltam, hogy a te kazánod modulációja a vízhőmérséklet szabályozza, ami magyarázná a termofejes dolgot, de nálam beállított vízhőfok van ami felmelegítéséhez modulál a fűtő. Vagy valamit mostmár nagyon összekevertem :o
Előzmény: enginer (32762)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32764
én meg azt hittem, hogy fáradt vagy és elmentél aludni?
Előzmény: MZ/Y (32761)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32763
Valami visszacsatolása neki is van ha jól emléxem! (ja, igen a hváltót nekem írta) De akkor sem értem, hogy változik az előremenője a termofejek szabályzásától. Mert egy szellőztetést (amihez írta a magasabb hőfokot) azt még egy külső hőm. érz. sem tudja követni (ami mondjuk állítgathatná az előremenő vizet)
Előzmény: MZ/Y (32761)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32762
Azzal Te ne foglakkozzál, hogy nálam hogyan is van ez, mert nekem egy bugyuta ősrégi FÉGem van (ami állitólag nem is tud modulálni :D) h.váltó nélkül, ami csak áramlásra "szabályoz" és hőigény szerint simán képes lenne 40-80C között ingadozni az előremenő, :D
Előzmény: halee77 (32760)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32761
Enginernek nincs váltója, mert a kazánja szinte 0-ig modulál.
Előzmény: halee77 (32760)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32760
Asszem én érdeklődtem a váltó körüli hőmérsékletről, de nem pontosan a váltóban lévőről (feltéve, ha erre gondolt MZ/Y) mégpedig a 32651 ben.
Itt - többek között - az érdekelt, hogy a kazán milyen vizet csinál nálad? Egyszer 35fokot mondtál, aztán meg azt, hogy lehet akár 60-70 fok is, ahogy a termofejek által igény van rá. Ez hogy van?
Előzmény: enginer (32732)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32759
Nem vicc.

Nyugodtan olvass utána, hogy kondenzációs kazánhoz se h.váltó, se hőcserélő.
Előzmény: fefefe (32746)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32758
Az előbb írni akartam, hogy nálam most éppen ok. a fórum, de ezt pont' nem sikerült megírnom. :o) Viszont azonkívül ma este nem szivatott. Hsz törlődése elküldéskor (hiba miatt) meg ezer éve nem volt. Úgy látszik, felhasználó-függő is a dolog.

Persze ettől még egy kalap sz.r. Csak apróság, de a Nethirlap nevű helyen évek óta lehet ff alatt is használni a formázást, itt meg csak ie alól, ff-osok pötyögjék be a vezérlő kódokat...
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32757
Elhiszem, hogy ott jól működött, de nálam... (A méretekből kiindulva ott "kissé" nagyobb rendszer üzemel, mint nálam, lehet, hogy ott egységesebben kell a melegvíz, mint nálam.)

Tényleg egyszerű lenne kiszámolni, mi történne x liter plusz vizet téve a rendszerbe, de én hülye vagyok hozzá. Hol vagy, Halálosztó??? :o)
Előzmény: enginer (32754)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32756
Asszem erről van egy külön topik. :D

Azt én is észrevettem, hogy az utóbbi félórában drasztikusan lelassult a fórum.
Előzmény: NRZ (32755)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32755
Egyszerűen képtelenség ezt a szart használni. Hogy az a jó q.....-t, azt !
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32754
Javaslom, hogy egyszer nézz meg élőben egy ilyen váltót!

Nekem volt szerencsém látni amikor a 4db 100kW-os vaillant kazánhoz odahoztak egy házigyártmányú jancsi kályha nagyságú váltót!
Előszőr én is azt hittem, hogy 1 kazánhoz is kevés lesz, aztán amikor indult a második, harmadik, negyedik kazán is

(még jó, hogy most control copyztam)
Előzmény: MZ/Y (32743)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32753
Ne légy kishitű, állj ki a véleményed mellett! :D
Előzmény: MZ/Y (32750)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32752
lézer szemműtétet?
Előzmény: Jesu (32745)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32751
A végét láttam, egy szót sem értettem belőle. :(
Miről volt szó ?
Előzmény: Jesu (32747)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32750
Ne írd, hogy logikus, mert Enginertől mindjárt megkapom, mekkora marhaságot írtam. Pedig a fejem tenném rá, hogy 3 (de még 5) liter víz sem befolyásolná lényegesen a "kazán minimuma 5x-e a hőigénynek" problémát.
Előzmény: NRZ (32748)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32749
Kész, feladom ! Köpedelem a soft.
Előzmény: NRZ (32748)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32748
Logikus amit írsz, csak azt nem értem, hogy miért csinálnak olyan kisméretű váltókat, amiket lehet kapni. Itt vannak például a Giacomini változatok méretei:

( Képtelenség egy rohadt képet föltenni. :(( )
Előzmény: MZ/Y (32743)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32747
qva index, grr

Duna TV-t nézzétek MOST!
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32746

"Szerinted miért tiltják kondenzációs készüléknél a használatát? :D"

ki tiltja?!? ( :D ---> ugye, csak vicc? )

Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32745
Duna TV MOST! Nézzétek
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32744
"Ez meg a másik baromság és a lap tetején a választási figyelmeztetés a kampánycsendre. :))"

Nekem ez nem látszik, de igazuk van!
Ebben a nagy demokráciában az a biztos, ha befogod a pofádat és csak fizetsz.
Előzmény: NRZ (32741)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32743
Abszolút laikusként olyan esetekben, mint ami nálam van (és sok helyen van ez, de sokkal durvábbak is), 2-3 liter semmire sem elég. Gondolok itt arra, hogy a hőigény mondjuk 2-3 kW, a radiátorokban forog mondjuk 20 liter víz, a kazán minimuma meg 12 kW, ott ennyi plusz víz nem segít érdemben.

Úgy sejtem, ha meglenne, hány liter víz van a rendszerben, hány kW a minimum kazán-teljesítmény, pl. Halálosztó seperc alatt kiszámolná, adott hőigényhez mekkor puffer kellene.
Előzmény: enginer (32738)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32742
Úgy látom nem nagyon van kérdés, akkor én tovább kérdezek.
Házilag miből érdemes megcsinálni egy ilyen váltót? Eszembe jutott egy talán nem teljesen blődli megoldás, nem tudom meg lehet-e csinálni egy kiszuperált poroltó, illetve halonnal oltó tartályból. :)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32741
"de nálam 1-2 hónapja kezdte ezt a "nincs jogosultsága" hülyeséget."

Ez meg a másik baromság és a lap tetején a választási figyelmeztetés a kampánycsendre. :))
Előzmény: enginer (32740)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32740
Server error az régi feature az indexen, de nálam 1-2 hónapja kezdte ezt a "nincs jogosultsága" hülyeséget és csak itt a viz-gáz topikban.
Egy refress és egyből van jogosultságom bejelentkezés nélkül is! :D
Előzmény: NRZ (32739)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32739
Köszi.

Egyébként ez a server error az agyamra megy. Mielőtt elküldöm a hsz-t, mindig copy, aztán ha elnyeli, akkor nem kell újraírnom. Néha elfelejtem, akkor mondok egy cifrát.
Előzmény: enginer (32738)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32738
Néztem már és válaszoltam is rá, csak az index motorja bedarálta.

(nálatok is van ez a nincs jogosultsága duma mostanában?)

Csak saccra írtam, hogy 20 literes, ha erre írtam és nem a 4 kazánosra.
Volt már párdb WH40 a kezemben és most is többre saccolnám, mint 2-3 liter, de ha azt írják, hogy annyi, akkor biztos, hogy én tévedek.

Ha csak váltónak használod, akkor igazából valóban elég a 2-3 literes, de ha puffer szerepe is van, mert buta a kazánod, akkor lehet nagyobb is szerintem.
Konkrét méretezést én sem tudok.

Előzmény: NRZ (32737)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32737
enginer!

Gyengéden szeretnélek ösztökélni, hogy pillants a 32734-re. :)
Előzmény: NRZ (32734)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32736
Ez az idézőjel elég gúnyosan hangzik, szóval nem a kondenzációs kazán "csodája" érdekel, hanem a kondenzáció, mint veszélyforrás.

Fáradt vagyok, de holnap megemésztem az előző hsz-od.

Ha rosszul értettelek és erről írtál a másik topikban, azt is elolvasom.
Előzmény: enginer (32735)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32735
Nem azért,mert én írtam, de ha tényleg érdekel, hogy mi is a kondenzációs "csoda", akkor érdemes elolvasnod a KONDENZÁCIÓS KAZÁN fórum #(728) HSZ-t.

Előzmény: MZ/Y (32733)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32734
Alant írtad valahol, hogy kb 20 liter a hidrováltó. Amiket forgalmazni látok, azok jóval kisebb térfogatúak, illetve a nagy ipari méretekben van ennyi. A Vaillant WH40-es is csak 2-3 liter körül lehet, amit olyan 40 kW körüli fűtőteljesítményhez ajánlanak. Meg tudnád ezt magyarázni, hogy milyen szempont szerint kell a méretét megválasztani?
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32733
Na, ezt szavanként megrágom, így ömlesztve sok(k).
Kösz!
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32732
"(most kérdezte valaki, de még nem válaszoltál neki): a hidrováltóban hány fokos víz lenne? Ha 40 alatt, akkor nem fenyeget a kondenzáció, mikor fűti a kazán?"

Ezt meg én nem láttam. :D

Igazából nincs jelentősége.
hidrováltó egy jólszigetelt valami, amiből csak keverjük a vizet.
Maradjunk annyiban, hogy 40-45C alá nem érdemes állitani és olyan gyorsan megfordul, hogy nincs kondenzáció.
Szerinted miért tiltják kondenzációs készüléknél a használatát? :D

Kondenzáció nem az előremenőtöl meg a visszatérőtöl függ, hanem akkor kezdődik amikor a hőcserélő lehűti az égésterméket a kondenzációs szintre.

Akár 80C-os előremenőnél is lehet(ne) kondenzáció, de 40C-os előremenőnél sem garantált a kondenzáció! (ezt rakd össze! :D)
Előzmény: MZ/Y (32729)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32731
Köszönöm még egyszer. Nem vagyok bátortalan, kicseréltem a túnyomós szelepet is könyvből... Igaz háromszor fordultam a lakás meg a 70 percre vasárnap is nyitva tartó fűtős szaküzlet között reggel, de most legalább csak csepereg csepereg és nem ömlik mint tegnap. Be is fejeztem a szerelést kb egy órával ezelőtt. Szépen duruzsol a falon. Viszont aki azt kitalálta, hogy a hülye kis szelepet a leghátuljára kell szerelni, annak letolnám a villáskulcsot a torkán. Mindegy. A lényeg, hogy most megyeget.

Fújni majd valamikor a köv héten, nem kicsit van tele a hócipőm a konvektorral. Nem kicsit...
Előzmény: Djapor96 (32727)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32730
Mi van a sarokszelepeimmel? Mennyire zárjam őket el?
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32729
Szerintem nem abban a hsz-ban van, aminek a számát beírtad. Visszább meg nem kerestem.
Megnéztem, de, abban. Brutálisan figyelmetlen vagyok. :o( A végére figyeltem, hogy a legmelegebb szobában van a termosztát, ami helyből mindent borít.

Ha más mód nincs, csak a rádiós (gondolom, arról lehet szó ennyiért), akkor jöhet a számolás, melyik olcsóbb. Valószínűleg a Te módszered is hasonló összeg lehet, +/- 5e. Akkor válassza a tiedet. Csak egy kérdés (most kérdezte valaki, de még nem válaszoltál neki): a hidrováltóban hány fokos víz lenne? Ha 40 alatt, akkor nem fenyeget a kondenzáció, mikor fűti a kazán?

(Ez a hülye kondenzáció is mindig kimegy a fejemből: akkor lép fel, ha alacsony hőfokú vizet csinálunk (de akkor miért engednék a gyártók...), vagy akkor, ha az előremenő és a visszatérő közt nagy a különbség?)
Előzmény: enginer (32726)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32728
Értem. Én csak logikusan próbáltam gondolkodni, de ezek szerint a gyakorlat más. :)
Előzmény: Djapor96 (32727)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32727
Nem rögtön jön víz. Mert a fura forma miatt légbuborék képződik és sok levegőt kell kiereszteni az első cseppig... És ha valaki bátortalan nem jut el idáig
Előzmény: NRZ (32719)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32726
"Köszi! Néztem ezt én is, és tetszik, csak egy bajom van vele, hogy 45eft"
Előzmény: MZ/Y (32725)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32725
Lehet, azt nem láttam.
Előzmény: enginer (32722)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32724
Egyszer az okos kollegáim strang próbánál véletlenül rossz helyre tették a csövet és sikerült nekik a másik oldalt felnyomniuk 12-15bar-ra.

Akkor vették észre amikor furcsa hangok jöttek a radiátor felöl. (kicsit púpos lett, de bírta) :D
Előzmény: Djapor96 (32718)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32723
Azt tudom, de a mérnökökkel szembeni ellenérzés stimmel. :))
Előzmény: enginer (32721)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32722
Na csak arra írtam, hogy megint 45ezres termosztátot javasoltak. :D
Előzmény: MZ/Y (32720)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32721
Nem vagyok esztergályos. :D
Előzmény: NRZ (32716)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32720
Nem. Pontosabban átsiklottam fölötte, mert nem rémlik. Vagy csak korán volt...

De, akkor is marad a termofej, mint 1. lépés.

Aztán vagy átteszi a termosztátot (ami lehet 0 ft-os ktg, meg lehet igen húzós is), vagy lép tovább a Te megoldásod felé. Nekem mindegy, mit csinál, én csak az esetleg(!) olcsóbb megoldást írtam.
Előzmény: enginer (32619)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32719
Gondolom egyértelműen kiderül, hogy átszakadt-e, ha a levegőszelepet kinyitva víz jön belőle, akkor jöhet a csere.
Előzmény: Djapor96 (32717)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32718
Ja, csak 3-nál elereszt a biztonsági szelep... Tehát bírná....
Előzmény: enginer (32693)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32717

Nekem szintén SD kazánom  van. Tipikus, hogy megadja magát a gyári tágulási tartály membránja. Ilyenkor sajnos ha felmelegszik, akkor a túlnyomás miatt leereszt a vízből, ha kihül a víz, akkor meg leáll, mert tül alacsony a nyomás!

A megoldás a gyári cseréje (szakszervíz) vagy egy univerzális tartály rendszerbe építése (házilag vagy valami helyi szerelővel). Az első a Thema classic-ba kiszálással kb egy 25, az utóbbi 5-6 eFt.

Egyébként a gyári tartály hosszúkás alakú és a kazán mögött van. Fentről be tudsz nyúlni (piros színű). Ott kell lennie egy "autó" szelepnek, amit ha jó a tartály fel tudsz bumpálni. Ha rossz, akkor tele nyomod a rendszert levegővel.

Persze ha garis még....

Előzmény: oil.ali (32681)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32716
Bocsáss meg, mert tényleg nem sértésnek szánom, de olyan deja vue érzésem van, amikor téged olvaslak. Volt egy idős munkatársam, akit nagyon szerettem, esztergályos volt az öreg, Isten nyugtassa. Nem volt olyan vasas munka, amit ne tudott volna megcsinálni. Ha kellett, akkor mikroszkóp fogaslecet marózott. Megjárta a németországi hadiüzemeket is, katonának sem vitték el emiatt . Az öreg valami okból kifolyólag nagyon utálta a mérnököket és mindig be akarta bizonyítani, hogy semmirekellők, csak ő tudja megcsinálni a munkákat. :)
Előzmény: enginer (32715)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32715
"Ezért ez egy kicsit eltúlzott vélemény."

Inkább saját tapasztalatnak nevezném.
Nálam az egész rokonság ilyenekből áll,
akik viszont nem képesek egy csavart önállóan betekerni.
Én vagyok a feketebárány. :D

"Gondolom a kollégáid között is van olyan, akinek a kezébe nem adnál szerszámot."

Talált, süllyedt. :)

Soxor volt alkalmam romániai kollegához (most is van 1), azoknak a szekercénél bonyolultabb szerszám nem való a kezükbe! :D

Szerszám gyilkosok!!!
Előzmény: NRZ (32713)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32714
Ja és utána a víznyomást a feltöltő csappal beállítod. :)
Előzmény: oil.ali (32708)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32713
Ezért ez egy kicsit eltúlzott vélemény.
Nekem van egy jó pár kifogástalan elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkező ismerősöm.
Sok selejt is van, nem vitatom, de ez igaz más szakmákra is. Gondolom a kollégáid között is van olyan, akinek a kezébe nem adnál szerszámot.
Előzmény: enginer (32712)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32712
Oklevele és az oklevelesek már csak olyanok, hogy azt hiszik, hogy mindenkinél okosabbak. :D

Azért úgy kezdem elképzelni, hogy az ilyen milyet fejleszthet. :(

Sok mérnökkel találkoztam már életemben, de normálissal 1el sem. (sötétek, mint a vakond belsőzsebe)
Talán csak az amelyik azt mondta, hogy csináljátok meg úgy, hogy jó legyen, azt szóljatok, ha készen vagytok, azt majd lerajzolom. :D
Előzmény: NRZ (32709)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32711
Ne igyál előtte! :)

Én úgy szoktam, hogy a biztonsági szelepnél ( vagy ahol tudsz leengedni ) leengedem a víznyomást teljesen, aztán nyomok bele levegőt pumpával. Kb. 0.2 bar-al kevesebb nyomást állítok be , mint amennyi a vízoldalon kell. Tehát valami nyomásmérő kellene a levegőoldali méréshez.
Előzmény: oil.ali (32708)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32710
"gondolom nem biciklipumpával szokás."

rosszul gondolod. :D
Előzmény: oil.ali (32707)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32709
Hát van önbizalma a palinak, az biztos. :)
Előzmény: enginer (32706)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32708
az utolsó mondat így hangzik: Mind enginernek, mind NRZ-nek. Iszom az egészségetekre.
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32707
Hát az jó magasan van. Még egy kérdés, és ígérem békében hagyok mindenkit: Mennyit kell belefújni egy tágulási tartájba és mivel (gondolom nem biciklipumpával szokás.

A segítséget és a válaszokat is köszönöm mind Enginer-nek, mind
Előzmény: enginer (32704)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32706
"Ha jól tudom, a másik eszköz karbantartását már nem tőlük rendelték meg..."

Ugyan miért? :D

Ez az ismerős is említette, hogy a mérnök úr azóta is hivogatja, hogy mikor lehet folytatni a munkát. :D
Előzmény: ZE (32705)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32705
Jáááááj... hasonló eset, picit nagyobb durranás meg füst lett az eredménye: Egy nagy telefonos ügyfélszolgálatot két darab három fázisú UPS szolgál ki, online UPS-ek, böszme nagyok. Jött a szállító/karbantartó cég, előre egyeztetett időpontban karbantartani az egyiket. Átkapcsolás, kikötözgetés, matatás, visszakötözgetés, terhelés fázisonként ráad... A teremben durr-puff-bumm és jelentős füst. A munkahelyek harmada, a szerverek egy része letérdelt, de nagyon. Ok: elkötöttek valamit, és sikeresen megküldték 400V-tal a hálózatot... Ha jól tudom, a másik eszköz karbantartását már nem tőlük rendelték meg...
Előzmény: enginer (32702)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32704
"A Tágulási tartályt a tetején lévő szelepnél lehet pumpálni?"

Nincs elöttem a mini tágulásija, de általában ott.
Meg amúgy sincs rajta 1nél több szelep. :)
Előzmény: oil.ali (32701)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32703
No igen, bár az elmélet nekünk is ment, amennyire kellett, de azért a lustaság, meg a munkamegosztásra való törekvés győzött, ráadásul szépen is írt, úgyhogy a mérési jegyzőkönyveket is rábíztuk (már ami a számolós-rizsázós részt illeti, mert a regisztrátumok kiértékelését, a grafikonok megrajzolását már inkább nem.)
Előzmény: NRZ (32700)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32702
Ezen a héten beszélgettem az egyik ismerőssel.
Fejlesztő/tervező elektronyos mérnök csinálta nála a nyárikonyhában a villanyt (konkrétan 1db konnektort).
A próbaképpen alkalmazott rádió készülék hangos durranás kiséretében elhalálozott. :D
Kiderült, hogy a mérnökúr 230V helyett 2fázist (400V) kötött a dugaljba!
Előzmény: ZE (32699)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32701
Gőzöm sincs hogy jött, nemrég költöztünk. Csak most kezdtem el fűteni...

:(

(A Tágulási tartályt a tetején lévő szelepnél lehet pumpálni?)
Előzmény: enginer (32697)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32700
Ez a gyakorlat és az elmélet közötti különbség. Egyik sincs meg a másik nélkül.
Előzmény: ZE (32699)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32699
Én is így vagyok, de ismerek olyan kolleginát, aki végzettségét tekintve szín jelessel végzett mérés- és aut. üzemmérnök, de a műveleti erősítős méréshez a két szompla labortápból a +/-15V-os duplatápot összehozni már nem ment neki -- tán harmadik (utolsó) év első félévében... (A szabályozástechnika labor elméleti részét viszont kente-vágta, megcsinálni viszont nekünk kellett...)
Előzmény: NRZ (32672)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32698
Lehet :D Mondjuk tényleg bolond egy világ van.
Előzmény: enginer (32694)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32697
Azért egy próbát megér felpumpálni a tágulásit.

Ha hírtelen jött és úgy kezdődött, hogy elöbb eltünt a nyomás rendszerből, majd amikor utána töltöttél és azóta ugrik meg a nyomás, akkor szerintem tuti, hogy átszakadt a membrán.
Előzmény: oil.ali (32695)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32696
Hát ha levegőt nyom bele, akkor még kijavulhat. :)
Előzmény: enginer (32690)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32695
Köszönöm. Akkor "bilizek" ezen a télen.

Előzmény: enginer (32693)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32694
Ma már csak "vállalkozó" szelleműnek hívjuk az ilyet. :D
Előzmény: NRZ (32692)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32693
Azon kívűl semmi, hogy melegitéskor kinyomja a vizet a biztonsági szelepen, ami kisebb tócsát okozhat a készülék alatt, meg a rendszer tömegétől függően az is előfordulhat, hogy lehűléskor annyira lecsökkenhet a nyomás, hogy a kazán már nem fog beindulni és hidegre ébredsz (nem emléxem, hogy a mini mennyinél tilt, ha tilt).

Általában a kazán és a fűtés többi elem is bírja a 10bar-t. :D
Előzmény: oil.ali (32688)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32692
Perverz disznó :)
Előzmény: Jesu (32691)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32691
Hát ha csinos a menyed, 40 perc fürdés hoz a konyhára a weben. :D
Előzmény: NRZ (32686)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32690
És ha nincs nyomás a levegő oldalon, akkor jó a tágulási tartály? :)
Előzmény: NRZ (32689)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32689
Ha nincs nyomás a levegőoldalon, akkor nem ugyanez a jelenség?
Előzmény: enginer (32687)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32688
Hát ez nagyon jókor jött. Meddig lehet ezt így használni? Mi történhet, ha így használom tovább?
Előzmény: enginer (32687)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32687
Amit leírtál, a szerint 100%, hogy az a rossz.
Előzmény: oil.ali (32685)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32686
"Webkamerát a fürdőbe és megkeresed a felújítás árát. :D"

Ezt nem egészen értem. Kifejtenéd, hátha valami jó ötlet? :)
Előzmény: Jesu (32680)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32685
Rossz a tágulási tartály?
Előzmény: enginer (32683)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32684
"* Következő alkalomkorra megigértem neki a "testi kényszer használatát" :D"

Nincs más hátra, különszoba. :D
Előzmény: enginer (32679)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32683
Tágulásitartály.
Előzmény: oil.ali (32681)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32682
MZperYpsz legyen a talpán, aki ezt felprogramozza a termosztátba! :D :D
Előzmény: NRZ (32677)
oil.ali Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32681
Sziasztok,

Renova mini tulajdonos vagyok, és van egy olyan problémám, hogy amikor a rendszer elkezd felfűteni, akkor a nyomás vadul megnő, s elkezd csepegni a víz. A szelep a 3,1 bar-t mutat ilyenkor.

A jelenség rendkívül idegesítő, de szerelőre most nem fussa. Jó lenne, ha valaki segítene és csak elvi szinten elmondaná, hogy mi lehet a gond...

Köszönettel,

Attila
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32680
Bezzeg a régi szép időkben, amikor rányitottad a konyhacsapot és ugráltak ki a zuhany alól! ;)

Webkamerát a fürdőbe és megkeresed a felújítás árát. :D
Előzmény: NRZ (32678)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32679
"Csak nem felébreszt és kényszerít? :D"

Forditva.
Nekem kellett *kényszerítenem, hogy ne ébresszen fel a szellőztetésével.

* Következő alkalomkorra megigértem neki a "testi kényszer használatát" :D
Előzmény: NRZ (32674)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32678
Épp ez zajlik. :)
Előzmény: NRZ (32677)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32677
Nem csak a feleség tudja megbolondítani. Elég ha olyan fia és menye van, aki 40 perc fürdéssel bolondítja a kombikazánt. Na azt tanulja meg a dög, ha tudja. :).
Előzmény: enginer (32676)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32676
Csak úgy mellékesen!

Szerinted egy ilyen betanulhatatlan külső tényező, mint a feleség, mit tud művelni egy öntanuló termosztát lelkivilágával? :D
Előzmény: NRZ (32672)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32675
"Legfeljebb kiszívja a vérem" Eheh, ez ismerős.
Kegyetlen a női eszköztár. :D
Előzmény: NRZ (32665)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32674
".. hogy most éjjel amikor alszom csinálja a hülyeségét. "

Csak nem felébreszt és kényszerít? :D
Előzmény: enginer (32670)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32673
"próbáljátok megmagyarázni a feleségnek, hogy miért nem baj, ha hideg a radiátor"

Na ezt inkább ne is emlegesd!
Komoly harcom volt mire megértette, hogyha állandóan tűzforró lenne a radiátor, mint, ahogy Ő szeretné, akkor hamarosan 80C lenne a szobában, (ami miatt Ő nem is panaszkodna) én meg csak fizessem a fűtésszámlát.
Most ott tartunk, hogy állandóan melegek a raiátorok (felső 5cm-re) :D
Előzmény: ZE (32667)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32672
Elfejtettem írni, hogy számára érthető módon magyarázom és ezzel nem akarom a nők szellemi képességeit degradálni, mert ismerek sok okos nőt is. :)
Előzmény: ZE (32667)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32671
Félreérted. Még csak a szeleptestek vannak meg, semmi más. Szeretnék végleges és jó megoldást, nem úgy, mint itt sokan, hogy kapnak egy kész rendszert drágán, és aztán gondolkodhatnak, hogy kell átalakítani még többért, HOGY JÓ IS LEGYEN. :D

Nem tekergetem állandóan, csak időjárási helyzettől függően fokozatosan emelem az előremenőt mostanában, és van hogy lezárok 1-1 kört, ha nem használjuk az adott helyiséget. Közben meg drótoznám össze az 1wire rendszert. Az kapcsolgat majd mindent, csak nem értek ezekhez a szelepmozgatókhoz, azért nyaggatlak itt titeket. ;)

Pár kép:

Osztó

padlókör előremenő szondás thermoszeleppel
Előzmény: enginer (32643)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32670
Az enyém is megértette és be is tartja nappal,
azzal a különbséggel, hogy most éjjel amikor alszom csinálja a hülyeségét. :(
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32669
Ismerős a jó öreg RADAL-600 tetejére rakott párologtató tálcát, aztán csodálkozott, hogy a radiátor süt, de meleg az nincs...
Előzmény: Djapor96 (32662)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32668
Ez a ruhával letakarós úgylátszik betegség náluk. :D

Én is ébredtem már éjjel erre.
Kinyitja az ablakokat szellőztetni, de nem, hogy letekerné a termófejet, inkább letakarja a radiátort!

Haveroméknál is az volt az asszony perverzitása, hogy a állandóan a termosztátos helyiségben hagyta órákra nyitva az ablakot, mivel nem voltak náluk termofejek, a többi szobában meg volt vagy 80C, aztán csak pislogott amikor kijött a 60ezres gázszámla.

Szerintem direkt csinálják.
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32667
Nekünk RAE-K van, a beállítása nem bonyolult, nálunk III-IIII közé van betolva a pöcök. (Csak egy javaslat: ne az arányos szabályzó, meg a szabályzási kör vázlata (holtidős tagokkal fűszerezve) irányából próbáljátok megmagyarázni a feleségnek, hogy miért nem baj, ha hideg a radiátor -- kivéve, ha szakmabeli...)
Előzmény: NRZ (32656)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32666
Sajnos a ruhaszárítás megoldására csak az a megoldás, hogy olyan mosógép, aminek a centrije 1200-1400 fordulatú + szárítógép.
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32665
Nekem szerencsém van, mert ha elmagyarázok neki valamit, akkor megérti és be is tartja.
Legfeljebb kiszívja a vérem, hogy akkor találjak helyette valami más megoldást. :)
Előzmény: NRZ (32663)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32664
"De ha az asszony egyszer meglátja a trükköt, akkor vége. :))"

pontosan!

De, ha nem akkor is "max "kényszerít", hogy oldjam meg, hogy ismét meleg legyen a radiátor! :D"

:(

Előzmény: NRZ (32660)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32663
:))
Igaza van enginernek, az asszony ellen nincs orvosság. :D
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32662
Ja, meg letakarják a nedves ruhákkal a radátort, hogy hamarabb száranak, utána meg jön, hogy valamit csináljak a fűtéssel, mert túl hideg van és már a termosztátot felnyomkodta 28 fokig és már 3 órája folyamatosan megy a kazán... :(
Előzmény: enginer (32658)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32661
kösz
Előzmény: NRZ (32659)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32660
"Az újak alatt van ilyen "előbeállitó"."

Ebben csak az a jó, hogy nem kell leszerelni a fejet, hanem egy vékony csavarhúzóval beállítható. De ha az asszony egyszer meglátja a trükköt, akkor vége. :))
Előzmény: enginer (32658)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32659
RAE5054, de ez a danfoss szelepek csatakozására való.
Ha M30x1,5 a csatlakozása a szelepnek akkor ez használható hozzá.
Rejtett módon a hőfok beállítási tartomány korlátozható, rögzíthető.
Előzmény: Djapor96 (32657)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32658
Az újak alatt van ilyen "előbeállitó".
Tulajdonképpen ugyan azt csinálja, mint a torló, csak nem látszik. :D

Erre jön majd a válasz:
"max "kényszerít", hogy oldjam meg, hogy ismét meleg legyen a radiátor! :D"

Követhetetlen az asszonyi "logikában", hogy kényszert éreznek arra, hogy pont a termosztátos helyiségben szellőztetnek állandóan, de ha nincs termosztát, akkor is feltekerik a termofejet, hogy frisslevegő meg meleg is legyen!
Előzmény: Djapor96 (32655)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32657
érdekel
Előzmény: NRZ (32656)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32656
Nem ismerem a típusokat, nekem Danfoss van. Ha érdekel a típusa, akkor megnézem.
Előzmény: Djapor96 (32655)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32655
Egyébként melyik tud ilyet?
Előzmény: NRZ (32653)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32654

Ennél csak olcsóbb, ha lezárom a radiátort és kész... Nem?

Előzmény: NRZ (32653)
NRZ Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32653
Olyan termofejet rakj fel amin lehet állítani a véghőmérsékletet és az asszonymak nem árulod el hogy kell a korlátozót beállítani.
Előzmény: Djapor96 (32652)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32652

Arra biztos nem jön rá, hogy azt alul elzártam, max "kényszerít", hogy oldjam meg, hogy ismét meleg legyen a radiátor! :D

De az tényleg érdekel, hogy hogyan érdemes lezárni...

Előzmény: enginer (32650)
halee77 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32651
Na, visszaolvastam az első másfél évet ebben a "folyamatos kazán működés" témában! Ebben nagyon sok infó van, de így talán még zavarosabb nekem.
Alapvetően ezt szeretném:
"Ha nem tud eléggé modulálni a kazán és allandó hőmérsékletű radiátorokat akarsz, megoldás lehet még egy hydrováltó beszerelése a rendszerbe, és akkor már állandó padlófűtésed is lehet, meg a radiátorok hőfokát is tetszőlegesre állithatod."
Mindezt ~290lm3-en 30-as tégla+6cm dryvit és 1.4-es ill. 2szobában 2.8-as nyílászárókkal 24kW-os cirkóval.

Ha nem haragszol, megpróbálnám összerakni/leírni a rendszered.
- a kazánodból 35fokos víz jön ki és ennyi megy a radiátoraidba.
"a kazán alatt beraktam egy padlófűtéshez való termófejet az előremenőt és a visszatérőt összekötve, érzékelőt az előremenőre raktam.
Kisérletezgetések után ezt a termófejet 35C°-ra állitottam."
Eddig oké, kivéve, hogy mondjuk nekem 38°C-nál kevesebbet nem tud a fűtő.
Ezzel szemben viszont felmerült a kondenzáció jelenség:
"50-60 fok alá nem ajánlott menni az előremenővel a kondenzáció miatt."
Aztán volt arról is szó, hogy ez függ az előre/vissza hőm. különbségtől is.

- Azt írtad, hogy 35fokos víz kering a radiátoraidban, de igény szerint ez felmehet 60-70 fokra is, amit a termofej szabályoz. A termofej nem csak átfolyást szabályoz?
"Ha több kell akkor akár 60-70C0 előremenő is van, de ezt eldöntik a termófejek."
- "Ezeknél a kazánoknál lehet korlátozni a teljesitményt. :)
Annak minimum 40%-ig tudnak lemenni."
Eszerint egy 24kW-os fűtőnél ami nálam 18kW-ra van beállítva (beüzemeléskor lett így), annak a 40%-áig tud lemodulálni? Ez azt hiszem a kapcsolgatásos problémáknál volt.

Tehát van számomra nem 1 kérdéses pontja ennek rendszernek, ami lehet, hogy csak az én értetlenségem, ezt nem cáfolom, de így csak visszaolvasgatva nem látom, hogy előrébb jutnék. Ha van rá mód, szívesen felvenném veled a kapcsolatot ezügyben fórumon kívül. Bocs, ha nagyon zagyva lett, közben a gyerek is "foglalkoztatott" :)
Előzmény: enginer (32566)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32650
Asszony logikára nincs ellenszer!
Bármit is csinálsz reflexből tudják űberelni. :D

Előzmény: Djapor96 (32637)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32649
"Nem minden sz@r ami modern, csak nem szabad sajnálni rá a lét...
Van sütő 35-ért meg 150-ért is..."

Erre mondtam, hogy aztán megjelennek 4X áron egy használható tipussal.
Előzmény: Djapor96 (32647)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32648
32637-ra nem kaptam választ!
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32647

Nekünk  van beépített légkeveréses Zanussi. A párom nagy konyhatündér, még kenyeret és kalácsot is süt benne. Süt és nem éget...

Nem minden sz@r ami modern, csak nem szabad sajnálni rá a lét...

Van sütő 35-ért meg 150-ért is... Én csak azt sajnálom, hogy a tűzhelyemen nincsen WOK-rózsa a WOK-nak...

Előzmény: enginer (32642)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32646
Nem kell valakinek Q3-as termosztát?

Most hívott az egyik szervizes, hogy van 2 darabja feleslegben.

Nekem akarta eladni. :D

5e-ért a kettő és van Q7 is.
Szerintem erősen alkuképes az ár, mert nagyon kell neki a pénz. :D
Előzmény: enginer (32643)
csatur Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32645
A gyári rajz.Ha megjelenik.
csatur Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32644

Sziasztok!

Segítségeteket kérném.

Van egy kis gondom,a vízteres Kandalló,bekötésével kapcsolatban.

A gyári rajzon,a nyitott tágulási tartály,a visszamenő ágra van jelölve.

(zárttal már szereltem fűtést)

A keringetőt az előremenő ágra szereltem kb 180cm-re a talajtól.

A tágulásit a visszamenőre kb 190cm-re.(Talán ez a gond?)

Hová kell kötni a nyitott tartályt,van valami "aranyszabály"?

Láttam rajzokat ahol az előremenőre szerelik a tartályt.De azt nem tudom lekövetni hogy a keringető elé vagy mögé.Így valóban véd a "hősokk"-tól?

Vagy mi a megoldás?

Mert így két radiátort felfűt (amelyek magasabban vannak) a többi hideg és forr a víz.Már a parazsat kellett kidobálni a kandallóból.

Köszönettel:csatur

enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32643
"A falköröket és az előremenő keverőszelepet meg kézzel tekergetem,"

Meg is érdemled. :D

~10eFt egy automata termosztatikus keverőszelep (van egy olyan tippem, hogy te drágábban vetted a tekergetőst :D)

Ajánlani tudnám még a siemens termosztátokat 50e-ért! :D :D

Előzmény: Jesu (32641)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32642
Ismerem a témát.

Egyedüli gondom az az egésszel, hogy a tökéletesen működő megoldásokat felváltják egy szar, de jól reklámozott akármivel, majd megjelennek egy jobban működő, de baromi sokat fogyasztó valamivel (elektromos sütő) és 4X-es áron adják.

"s€gg€det is kinyalják.." témához kapcsolódva, félek tőle, hogy ezekben is csak INFRA fűtőszál van 100e-ért, ami csak égeti a kaját és nem süti.

Előzmény: Djapor96 (32639)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32641
Hát most még nincs. :) Merthogy elfogyott a "kedv", főleg a gyári megoldások riasztottak el az árukkal.

Jelenlegi vezérlésem (nem röhögni!): 2db pöckös időkapcsolós konnektor a 2 szivattyú előtt. Meg a kandalló van időzített be- kikapcsolásra beprogramozva a saját vezérlőjével. Ehhez képest késleltetve kapcsolnak a szivattyúk be, majd ha leáll a kandalló késleltetve ki (pufferről tolják). A falköröket és az előremenő keverőszelepet meg kézzel tekergetem, ha valami nem tetszik. A padlóra fix hőfok van küldve egy csőszondás th-szeleppel.
Előzmény: enginer (32638)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32640
Nekem is Indesit gáztűzhely van, a jómultkor rétest sütöttem (jó forró sütő kell neki), a közepétől fejebb toltam be a tepsit, és szépen megsült, nem égett oda. A gázgrillt is próbáltam, azzal azért óvatosan kell bánni, jó ha van egy azbeszt-kesztyű otthon, mert a gombokat védő lemezt csak azzal lehet egy alaposabb pirítás/grillezés után levenni -- vagy pedig valamilyen kovácsfogóval...
Előzmény: enginer (32634)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32639
Ezért árulnak alul villany sütő felül gáz tűzhely párosításban! Na ezek a sütők már a s€gg€det is kinyalják.. Légkeverés, grill, stb...
Előzmény: enginer (32634)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32638
Azt írtad a (32617) hsz-ben, hogy semmiféle szabályozás sincs nálad, csak ki-be kapcsolgatod.
Előzmény: Jesu (32636)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32637

Hali, adott egy nappali, ahol túl sok és túl nagy felületű radiátor van. Egyszerűen, ha 21 fokra van állítva a termosztát a leghidegebb hálóban, akkor is a 3 hatalmas radiátor majd 23fokra nyomja a nappalit. Van termofej mindhármon, de a párom ruhaszárítás céljából mindig felcsavarja a 3.-at is. Na úgy döntöttem, hogy ezt a 3.-at lezárom alul a szelepnél.

1. Érdemes teljesen lezárni, vagy egy kicsi átfolyást hagyjak, hogy tudjon benne mozogni a víz?

2. Mindkettőt el kell zárni vagy csak az egyiket? (Előremenő/visszatérő) Ha csak az egyik, akkor melyik?

2. Ha ezt a szelepet felesre veszem, akkor azzal felére csökkentetten a radiátor teljesítményét, vagy ilyen összefüggés nincs, mert a nyomás állandó csak az átmérő csökken ezért a sebesség emelkedni fog... Tehát ugyan annyi melegvíz fog átmenni rajta?

Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32636
Jövő nyáron szeretnék venni egy kisebb VCS napkollektort, ha összejön a lóvé, már elő van készítve a becsatlakozása, de szívattyúja még nincs. Akkor arra ráteszem a meglévő Wilot és beruházok egy ilyenbe a falkörök kedvéért majd az ősszel. Úgyis rá akarok még akasztani arra a körre fan-coilt is a légfűtés temperálására, van az osztón még 2 hely.
Előzmény: fefefe (32633)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32635
Az már uzsonna! :D
Előzmény: Jesu (32632)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32634
Szépen elOFFolgatunk itt. :D
(úgy is pang a topik szakmai része)

Valóban az a gond ezekkel a csoda grillekkel, hogy nem melegítenek (sütnek), hanem csak égetnek.
Sajnos a gázsütőkkel sem másabb a helyzet.
Volt asszem karancs gázsütőm. Az nagyon fasza volt, mert lehetett állitani, hogy alulra vagy oldalra tolja a lángot, de elkövettem azt a hibát, hogy lecseréltem egy "korszerűbb" INDESIT szemétre.
Ennek a sütője csak alul középen ég, tulajdonképpen, mintha egy lábost melegitenék alulról.
Olyan szépen oda ég benne minden, de nem sül, hogy öröm nézni.
Annyival tudtam korrigálni a dolgot, hogy telepakoltam az alját ytong téglával. :D
Gyönyörű látvány! :)

Az átkosban sokkal használhatóbb dolgokat gyártottak, mint most.
Előzmény: ZE (32631)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32633
az auto-adapt lényege az, hogy a szivattyú tologatja magának a saját munkapontját. (egy hagyományos szivattyúnál az ugye fix.)
Előzmény: Jesu (32617)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32632
nemáá. állatkínzás. még 2 óra az ebédig! :D
Előzmény: ZE (32631)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32631
Hmmm... a régi jó felnyitható tetős minikrema, ahogy egy cimborám elnevezte... Valami agyatlan nem kerek teljesítményű fűtőszállal. Meg azok a fincsi kolbászos melegszendvicsek... lapkasajttal a tetejükön... (Kenyér rámával véknyan megken, pcit meglangyít. Vékonyra karikázott kolbász rárak, kremába vissza. Kolbikarikák irlnak-pirulnak, majd egy alkalmas pillanatban kiszed, lapkasajt a tetejére, visszatol, és miután a sajt ráolvadt, máris fogyasztható.)

A csodagrillekkel az a gondom, hogy (marketingbullshit okán) a teljesítményt srófolják fölfelé, viszont arra nem gondolnak, hogy 1kW-tól a kaja külseje megég,mire megsülne.
Előzmény: enginer (32629)
fefefe Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32630
ennek nem az a lényege, hogy milyen keveset fogyaszt, amikor nem megy, hanem pl. ha minden köröd nyitva, akkor megy a szivattyú fullon, eszik valamennyit. ha néhány helyiséged már nem kér meleget, akkor azok a körök zárnak. ha a szivattyúd nem vesz vissza, akkor a nyitva maradtaknál megnő a tömegáramod. hogy ez ne legyen, a szivattyú érzékeli a nyomásváltozást, és pl. fele akkora szuflával teker tovább. így fele annyit fogyaszt, a rendszered meg az eredeti tömegáramokkal működik tovább.
Előzmény: Jesu (32610)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32629
Igen láttam. :)

Mikrómban is ilyen infra van, meg van egy alul/felül infrás melegszendvics sütőm.
Nem vagyok tőlük elájulva. Inkább csak égetik a kaját nem sütik.

Viszont van egy ősrégi asszem NDK-s, aluminium házas sima fűtőszálas szendvics sütőm is!
Na abban nagyon faszán megsülnek a csirkecombok. :D
Előzmény: ZE (32628)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32628
Az első kérdére a válasz az, hogy aki a reklámot kiagyalta, az nem ért hozzá. Gondolom, láttál már grillsütőt... Ott sem a benne lévő levegő melege, hanem a fűtőszál által kisugárzott hő az, ami a belerakott dolgot megsüti -- na az infrapaneles bigyó is ezen az elven működik.
Előzmény: enginer (32627)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32627
Értrem én, csak azt nem, hogy minek reklámozzák, lakás fűtésnek is.

Abban tényleg nem hazudnak, hogy egy csoda szerkezet, mert annak ellenére, hogy igen szépen tekeri a villanyórát (1,5-2kW) pont meglehet fagyni a szobában. :)

Előzmény: ZE (32626)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32626
Nem szobafűtésre való, ezek az eszközök akár kültéren(!) is alkalmasak arra, hogy a hőérzetet javítsák. Nem fűtésre, hanem a besugárzott felület melegítésére alkalmasak.
Előzmény: enginer (32625)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32625
Nemtom.

Próbáltam ezt a panelt, de szerintem szart sem ért, mint szobafűtés.
Mi értelme van annak, hogy a panel elött baromi meleg van (leégeti a ruhádat), de tőle távolabb meg meglehet fagyni?
Azt még eltudom képzelni, hogy egy újságos bódéban, amit képtelenség kifűteni, oda rakja a lábához, hogy legyen helyi melege, de egy lakásban tök hülyeség.

Nagyanyámnak volt olyan hősugárzója ami úgy nézett ki, mint egy parabola antenna, és pont ezt csinálta. :D

Előzmény: ZE (32621)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32624
Jahjah. Vicc az egész. Vagyis már nem is vicc, durva átb@szás.
Előzmény: enginer (32623)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32623
"Viszont gravitációs keringetése van,"

:D
30 évvel ezelött fűtöttem sima fűtőszálas villanyradiátorral és annak is gravitációs keringtetése volt, de akkor ezt még nem reklámozták, mint valami csodát. :D
Ne menjük messzire, de a sima mezei radiátornak milyen keringtetése van? :))
Előzmény: Jesu (32620)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32622
Nem kellene ezen az 5W-on lovagolni.
Szerintem a gyártó sem úgy gondolja, hogy mindíg csak 5W-ot fogyaszt.
Ez csak akkor van, amikor teljesen zárnak a szelepek és csak erőlködne a szivattyú.
Szerintem ezt a 80%-os megtakaritást is a 100W-os szivattyúhoz képest szomolják (itt írta valaki, hogy az ALPHA szivattyú is tud annyit fogyasztani) és akkor olyan ~20W-os átlagfogyasztása van az alpha szivattyúnak.

Előzmény: Jesu (32617)
ZE Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32621
Az infra paneles hősugárzók nem a levegő hőmérsékletét emelik, hanem a hőérzetedet azzal, hogy infravörös tartományban sugároznak, mint állat.
Előzmény: enginer (32618)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32620
Még csak az sem. Vmi kerámiabevonatos fém akármit ír. Gondolom a kerámia azért, hogy tuningolja kicsit a kisugárzást. Viszont gravitációs keringetése van, szóval nem is értem mit akartak. :D Ez még az infra panelnél is xarabb lehet szerintem. Egyszer egy fórumtag írta vhol hogy lakott ilyen infrás lakásban és a gatyája ráment. Mi lehet egy ilyen passzív eszköznél, amikor már a hőtárolós kályhák is kihalnak? :-O
Előzmény: enginer (32618)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32619
Nézted a #(32611) HSZ-t? :D
Előzmény: MZ/Y (32616)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32618
Ebben a NOBOban is infra fűtőszál van, mint a grillezős mikrókban?

Volt szerencsém próbálni ilyen INFRA paneles hősugárzót.
A panel elött tényleg süt, mint az állat, de a magas fogyasztása ellenére a paneltól távolabb pont meglehetett fagyni.
Ugyan ekkora teljesitményű ventillátoros fűtőszálas hősugárzó viszont pillanatok alatt befűtötte a szobát.
Előzmény: Jesu (32612)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32617
Megint csak igazat kell adnom, mindig a magam példájából indulok ki és ez nem helyes.

- A padlóm vagy megy, vagy nem. Elzárni semmit sem szoktam, 1 nagy helyiséget temperál csak, nincs értelme a szabályozásnak.
- A falkörök közül egy mindig nyitva (elsőbbségi: fürdő) így ha a másik kettő kört zárom is, akkor sincs erőlködés, max kicsi túlfűtés, ami ott hasznos. Itt ennél a helyzetnél tényleg nálam is lenne értelme, mert ha 3-ból 2 zárva, akkor gondolom visszavenne. Kérdés meddig. Mire elég 5W? Mert szerintem 1db radiátorra sem (ha minden más zárva)

Ezt kéne valakinek kipróbálni. Meg megmérni, hogy egy sima szipkához (28W nálam) képest mennyivel kevesebbel csinálja meg ugyanazt a térfogatáramot.

Nem teljesen értem ezt az auto-adaptot pl. Elmagyarázhatná vki.
Előzmény: enginer (32613)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32616
Ezért lenne legelső pont a termofejek beszerzése. A 26 és 23 fokot már meg is oldod vele. A többi ezután jönne. Amíg termofej nincs, semmi nincs. :o)

Lépek, csak röviden:
A termosztát a leggyorsabban hűlő helyiségbe. A többi szobában termofej. Mivel a termosztátos szobában jön előbb a lehűlés, ezért mielőtt a többiben hideg lenne, a termosztát már indít. A többi szobában a termofej megakadályozza a túlfűtést, a lehűlést meg az, hogy a termosztát bőven időben indul. A buta termosztát a saját szobájában 1-2 tizedes pontossággal tartja a beállított hőmérsékletet és a fentiek miatt a többiben sem ingadozik jobban.

Persze ehhez kell, hogy legyen egyáltalán jó helye a termosztátnak a házban, simán lehet, hogy egyik helyiség sem alkalmas erre a "feladatra".

Legfontosabb meg a termofej. :o)
Előzmény: iNTi (32615)
iNTi Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32615
Ezt tettem én is, abban a szobában letekertem a radiátort, így nagyjából kiegyenlítődött a dolog, de még így is közel sem tökéletes. Éjjel pl. amikor most kint -1 fok volt a kazán mint a hülye ment (nagy gázszámla), az egyik szobában 26 fok volt, abban a szobában meg 23, és ez szinte kiütött. A termos szobában jó volt a beszabályozás, node itt meg a gond, hogy a gázszámlám az egekben lesz így. Aztán a helyzet meg akkor fordul amikor programot vált a termosztát (nálam pont fordított a helyzet, éjszaka félfokkal melegebb van és nappal hűvösebb), akkor meg majdnem az egész délelőtt képes alig fűteni a rendszer, mert annyira lassan hűl az a szoba. Így a többi szobában hiába nyit a termoszelep, hiszen maga a rendszer nem indul így azok is jócskán lehűlnek.

A programozható termoszelep egyelőre nekem nem is lenne életszükséglet. Vagyis úgy vagyok vele, hogy először az alap rendszer legyen normális, később a sima nem programozható termoszelepet úgyis lecserélhetem. Minden szobába meg úgysem raknék ilyet, mert nálunk igazából csak a nappali és a hálókban lehet érdekes a programozás, a többi szobában nem zavarna ha egyenletes a hőmérséklet. :)
Előzmény: MZ/Y (32543)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32614
Amúgy meg könnyű a norvégoknak ilyesmit használni. Átalányban kapják a villanyt bagóért, azért fűtenek azzal szinte mindent. No de nálunk mibe kerülne? Nagyon drága az áram.

"Nem kell tartania az egyre magasabb gázszámlától"
Rotfl! :D Persze mert a villany mindent űberel majd! Bár így nem is támadható, hiszen a gázszámla magassága max 1db A4-es lap. ;)
Előzmény: Jesu (32612)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32613
"Ha nekem nincs szükségem a keringtetésre, akkor lekapcsolom, nem lecsökkentem 5W-ra."

Azért egy fűtési rendszer kicsit másképpen működik. :D
Nem csak megy - nemmegy variáció van.
Pl. a termofejek miatt állandóan változnak az áramlási viszonyok a rendszerben.
Amikor zárnak a fejek (nem teljesen!!!), akkor a szivattyú feleslegesen erőlködik.
Nem parasztvakitás ez és valóban lehet vele spórolni, és ha azt nézem, hogy csak egy tizessel kerül többe, mint egy hagyományos szivattyú.
Előzmény: Jesu (32610)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32612
Nem szabad csak padlófűtést. Nagyon rugalmatlan. Igaz, hogy a szabályozással nem kell majd foglalkoznod, de pont ezért lesz, hogy túlfűt/nem fűt időben. Legjobb, ha fűtöd folyamatosan aztán (betonvastagságtól függően) 4-6 óra múlva elkezdi leadni. A legjobb, ha padlótemperálás van, hogy elkerüld a durva túlfűtést és mellé valami más is. (pl. légfűtés, mert az bazi gyors és ellensúlyozza a padló lomhaságát).

Megnéztem ezt a Nobot. Amit olvastam róla az teli van hazugsággal: "összehasonlítva az izzószálas fűtőtestekkel, háromszor akkora hatásfokkal működik". MIVAN???

Tudtommal minden villany-> hő átalakítást illik 100%-osnak venni. Ugyanmár. 3*os hatásfok? Mi ez hőszipka? :D

Ha már ilyesmin gondolkodsz, akkor inkább be kell tenni 1-2 fain-coilt. Az ellátja az egész házat ilyen szempontból. Lehet integrálni a szellőzésbe is.
Előzmény: Zsolti_78 (32607)
iNTi Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32611
Köszi! Néztem ezt én is, és tetszik, csak egy bajom van vele, hogy 45eft és nem tudom ez megoldaná-e önmagában a lakás egyenletes fűtését. Nekem is hasonló a problémám, hogy gyakorlatilag a legmelegebb szobában van a termosztát, ezért gyakorlatilag a többi kihűlt.
Előzmény: Djapor96 (32541)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32610
Ezért érzem azt, hogy ez csupán parasztvakítás. Ha nekem nincs szükségem a keringtetésre, akkor lekapcsolom, nem lecsökkentem 5W-ra. :D Ez a 80% megtakarítás jól hangzik, de jó lenne tudni, a gyakorlatban mit tud egy ilyen. Maga a motor biztos jobb, állandó mágneses, takarékosabb. Egyszer ha sok pénzem lesz... (sokára)
Előzmény: fefefe (32604)
enginer Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32609
Ez a fajta már nem ilyen olcsó, ahogy látom:

heimeier_arlista_2008
Előzmény: Jesu (32606)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32608
off
Általában úgy szoktak törölni, hogy ha egy hsz repül, repülnek a válszok is.

Nem a ti vitátok alapján, arról fogalmam sincs, Drukkerkocsmai tapasztalat.
on
Előzmény: enginer (32600)
Zsolti_78 Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32607
A hőveszteség valszeg kevés lesz a KSZ házban mindenfelé 10cm nikecell-el, alap felé is.

Nem igazán a spórólás volt a kérdés, hanem hogy érdemes-e csak padlófűtést? És jó ötlet-e Nobo-val rásegíteni.
Előzmény: monyesz (32549)
Jesu Creative Commons License 2008.11.23 0 0 32606
Igazad van. Pont ezt néztem, de azt hittem olyan ez is, hogy a szonda maga van külön és a fej+tekerő egyben. Nem néztem meg jól a képet.

Ez a Herz, amit írtál ilyen? Az hány méteres volt? Mi a pontos típusa? Hol sikerült ennyiért?
Gyakorlatilag ez lenne most a leggyorsabb megoldása a dolognak, ha nem akarom külön szabályozni időben a hőmérsékleteket.
Előzmény: enginer (32605)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32605
Előzmény: enginer (32603)
fefefe Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32604
nekem ugyan nem alpha, hanem magna van, de végül is a lényeg ugyanaz. az 5w úgy van, ahogy irod: nem ennyit zabál folyamatosan, csak ennyire le tud menni, ha épp nincs szükség rá. amikor megy rendesen, ő is megeszik 100+ wattot.
Előzmény: Jesu (32601)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32603
"Marad a termosztatikus szelep távérzékelővel. (mivel osztóra raknám)"
Tudom, hogy én vagyok az ügyeletes hülye, de azért bátorkodom megkérdezni, hogy esetedben nem é lenne jobb egy termosztátfej távállítással?
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32602
"kapillárist találtam 0-28C-ig, 20E-ért, 5m-est, van ennél jobb áron?"

Csak nem megint valami honeywell csoda ennyiért? :)

Amennyire nekem rémlik a HERZ 0-60C kapillárist (távérzékelős) vettem 8e-ért.
Jesu Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32601
Ehh. MI van itt? Le kéne már zárni, nem?

Körülnéztem szelepmozgatók ügyében. Qva drága az arányos motor. Elfeldve.

Viszont a megfizethető Nyit/Zár meg max. időbeli szabályozást tud csak egy okosabb háttérrel.

Marad a termosztatikus szelep távérzékelővel. (mivel osztóra raknám) Itt ugye a távolság az osztótól kötött (kapillárist találtam 0-28C-ig, 20E-ért, 5m-est, van ennél jobb áron?), ez arányosan szabályozna, de csak a fix beállítottra. Elég gond az, ha csökkenteni akarnám a szoba hőmérsékletét, akkor szaladgáljak az osztóhoz tekergetni. Nincs valami félvér megoldás olcsón arányos tekergetésre?

De lehet túllihegem. Házvezérlésbe befér majd az időosztásos szabályozás:
- OPEN/CLOSE szelep motorral bezár-> vár X percet, megnyit-> X perc és megint zár.

Tapasztalati úton belőhető, hőmérővel visszacsatolható és olcsóbb is üzemeltetés szempontjából.

Amúgy ez az ALPHA2 szerintem kicsit vakítás. Jónak tűnik, amit leírnak, főleg egy ilyen szétszabályozott rendszernél sokat hozhat, de ez a szemkiszúrós 5W fogyi nagyon "marketing". Max. éjszakai üzem, minimál keringetés, hogy ne poshadjon be a víz szvsz. De ha valaki dolgozott már vele, örülnék a tapasztalatoknak.
Előzmény: enginer (32600)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32600
"Azt a hsz-t moderálták, amivel a tiedre reagáltam, de nem azért amire itt célozgatsz, hanem azért, hogy ne lógjon a levegőbe. :)"

Hiszek neked, bár kétlem, mert az én HSZemből is csak az urbancsok.hu-ra sértő megjegyzéseket törölték.
Nem tudom elképzelni, hogy tőled is jött volna ilyen HSZ. :D
Visszaolvasva, kivételesen korrekt volt a moderáció!
Nem szokásukhoz híven (mindent törlök, mert én vagyok a moderátor) hagyományt követték, hanem meghagyták a lényeget. :D

"Kiszámoltad közben, hogy 18886-nak mennyi a 80-90%-a ? Hogy ki is kezdett itt személyeskedni, nem is tudom ! De mintha te lettél volna..."

Ebbe inkább ne menjél bele szerintem!
De mintha nem én lettem volna. :D
Előzmény: monyesz (32599)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32599
Azt a hsz-t moderálták, amivel a tiedre reagáltam, de nem azért amire itt célozgatsz, hanem azért, hogy ne lógjon a levegőbe. :)

Kiszámoltad közben, hogy 18886-nak mennyi a 80-90%-a ? Hogy ki is kezdett itt személyeskedni, nem is tudom ! De mintha te lettél volna...
Előzmény: enginer (32598)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32598
"Ezek a hsz-ok számok amiket írtam természetesen arra a topicra vonatkoznak, ahol a moderálás történt. Nekem amúgy 1 hsz volt amit moderáltak, neked hány is ? :)"

ja, hogy úgy?
Téged is moderáltak ott? (nem szoktam nyomozni)
Azt értem, hogy engem miért, de téged max. a sűrű csapásszámért (seggnyalás).
Nem is gondoltam volna, hogy már ezért is moderálnak. :D
Ezzel most megleptél.
Vagy ott is próbáltál átmenni személyeskedőde a tudatlanságodat álcázni?
Előzmény: monyesz (32597)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32597
Most ha a 18886 hsz-nak a 80-90%-át kiszámolnád, akkor az egy elég nagy szám lenne ! Komolyan gondolad amit írsz !? Szerintem fáradt vagy, pihenj, ne égesd már magad !

Ezek a hsz-ok számok amiket írtam természetesen arra a topicra vonatkoznak, ahol a moderálás történt. Nekem amúgy 1 hsz volt amit moderáltak, neked hány is ? :)

De ezt a hülyeséget amit elkezdtél a többiek már nagyon unhatják, főleg hogy semmi értelme és haszna. Én kérek elnézést...
Előzmény: enginer (32596)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32596
"Akkor lécci ne legyen szokásod valótlanságokat állítani sem (azaz hazudni):
77 hsz-om volt, abban 3-ban szerepel urbancsok, neked 74 hsz-odból legalább ennyiben""

monyesz:
Hozzászólások (18886)

enginer:
Hozzászólások (5296)

Na és, hogy ki hazudik témához kapcsolódva:

http://forumkereso.hu/index.php?q=urbancsok.hu&ok=&qs=1&fs=1

"77 hsz-om volt, abban 3-ban szerepel urbancsok,"

Amennyivel több, mint 3 hszedben szerepel, hogy "urbancsok.hu" , annyiszor le****sz nyilvánosan?
Előzmény: monyesz (32593)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32595

radiátorokat milyet ajánlotok ?

réz/alu kilőve nálam igaz még az árát nem néztem meg de szerintem brutál (ha nem, akkor javítsatok ki)

szóval dunaferr ? star ? ezeket láttam? melyik a jobb ?

600x1800, 600x1200, 600x800 méretekben kell összesen vagy 10 db.

kösz

enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32594
nem urbacsok.hu/monyesz vagyok, meg nem is rólam van szó, de igen jól ismerem. :D

Feladvány:
Vaillant, SD, junkers oldalán is ajánlott kivitelező/szervizelő, Jackie Chan filmek "szereplője" is a "neve".

(tuti, hogy kitekeri a nyakamat)
Előzmény: raczkri (32592)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32593
Akkor lécci ne legyen szokásod valótlanságokat állítani sem (azaz hazudni):
77 hsz-om volt, abban 3-ban szerepel urbancsok, neked 74 hsz-odból legalább ennyiben (persze egyikben másikban jónéhányszor ismételve is).

Csak hogy akik olvasság soraidat, tudják moderálás nélkül is, hogy hova tegyenek... :)
Előzmény: enginer (32590)
raczkri Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32592
azért mégis linkelhetnéd.:) vagy magánba..
Előzmény: enginer (32591)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32591
Hogy érthető legyen:

Nem szeretném, hogy csak azért higgyék el valakinek a butaságait, mert nevekkel márkákkal vagdallódzik, vagy profi kinézetű WEBlapja van!

Konkrétan tudnám neked linkelni a (szerintem) a kazánok professzorának a WEBoldalát, de letérdelnél a nevetéstől, éppen ezért nem teszem (meg kitekerné a nyakamat). :D
Neki valamiért nincs szüksége a reklámra, így is reggeltől estig csörög a telefonja.
Előzmény: enginer (32590)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32590
"hogy ki azt megtalálod a moderációs topicban, ha érdekel"

Nem szokásom a nyomozgatás.
Nem azt nézem, hogy ki írja, hanem azt, hogy mit ír és a szerint válaszolok.
Te jöttél oda is az urbancsok.hu-s dumáddal, amit megemlítettem
és számomra tökmind1, hogy melyik urbancsok.hu, de törölgetett erősen a moderácia
(Ilyen sem volt még eddíg, hogy külön emilben értesitettek arról, hogy az (urbacsok-os) HSZeimet törölték!)

Mellékesen te sokkal többet írogatsz róla, mint én !"

Mellékesen érdemes lenne megnézni a moderálás elötti hozzászolásaidat, aminek 80-90%-a tartalmazza a urbancsok.hu reklám szöveget.

Előzmény: monyesz (32589)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32589
Üldözési mániád van ! Nem moderáltattam ki semmit (hogy ki azt megtalálod a moderációs topicban, ha érdekel). Se akkor, se előtte. Amit és ahogy írsz az alapján mindenki meg tud ítélni, ezért is nem látom értelmét a moderálásnak.
Mellékesen te sokkal többet írogatsz róla, mint én !
Előzmény: enginer (32587)
SilverFlash Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32588

farriss:

Beüzemeltem a Q7-es termosztátot a Junkers kazánhoz.  :)

A 3 vezetékből 2-öt bekötöttem a Q7-be értelemszerűen, azt nem volt jó. Kapcsoláskor a termosztát újraindult. Ekkor megnéztem a 3 vezetéket.  Párban rövidre zárogattam őket. :) Az első volt a jó (így kötöttem a termosztátra is), a második verzióval sikerült lecsapatnom a kismegszakítót, meg gallyra tenni egy biztit a kazánban. :-))) Bizti csere.

Elemcsere a termosztátban és láss csodát, nem indult újra kapcsolásnál.

Most már megy rendesen. 1, 2 vezetéket kellett a termosztát 1, 2 helyére kötni. Ez értelemszerűen adódik is.

Szal 3 vezeték helyett 2 vezetékkel is megy az új Q7.  :)))

Előzmény: farriss (32508)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32587
Gondolom innen is kimoderáltatod az urbancsok.hu-t sértő részeket, mint a másik topikban is tetted. :(
Előzmény: enginer (32586)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32586
"Van valami érdekes ? Lám-lám, azért néha művelődsz te is, mondjuk rádfér... :D"

Utoljára vagy 2-3 éve néztem utoljára amikor, ide tolakodott a reklámjaival, de akkor sem olvastam ott újdonságot, csak bugyuta reklám dumát, azóta csak a TE hsz-eidben olvasom állandóan a reklámjait, ami már nagyom unalmas kezd lenni.

Azért csak úgy kiváncsiságból keress rá urbancsok fórum tevékenységeire és láthatod, hogy több helyen reklámozza magát és több helyen is elkergették már a szüleihez pl. a modora, meg az erőszakos önreklámozása miatt.
De szerintem ezt a reklám tevékenységet pont neked nem kell bemutatnom! :D

urbancsok.hu-t olvastad már?? :)
Előzmény: monyesz (32585)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32585
A sátrat nem tartom állandó lakhatásra alkalmas építménynek... :)
Solnesm végzett számolást és kísérletet ez ügyben (azt már én írtam neked, emlékezz rá), és az alapján írtam az előzőeket. Azért egy 30-as blokktégla falat, meg egy gerébtokos ablakot (ami testvérek között is 30 éves és nem zár tökéletesen), nem neveznék alacsony hőveszteségűnek, de még egy sima kétrétegű 1.4-es ablakot sem. És ilyenekből még sok van !

Azt mondod, nézzem meg az urbancsok.hu-t ? Van valami érdekes ? Lám-lám, azért néha művelődsz te is, mondjuk rádfér... :D
Előzmény: enginer (32580)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32584
"Úgyhogy mégis maradjunk abban, hogy békén hagyjuk egymást (igaz, ehhez csak neked kell változnod,)"

rendben.
Előzmény: MZ/Y (32582)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32583
Az csak hab a tortán, hogy úgy csinálsz, mintha nem értenéd, hogy a visszaérkezésre meleg a probléma, mert letekerni valóban tudnám.

Szóval maradjunk az előzőnél.
Előzmény: enginer (32581)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32582
Nem, tudod, mikor elmegyünk, akkor beállítom, hogy 3 nap múlva fűtsön fel, addig meg csak módjával. Szerintem aki akarja, megértette amúgy is, mit írtam, aki meg nem akarja, lételeme a kötekedés, annak le is rajzolhatom.

Úgyhogy mégis maradjunk abban, hogy békén hagyjuk egymást (igaz, ehhez csak neked kell változnod, ismét egy rossz szavam nem volt hozzád), viszont nem ígérem, hogy ha valaki megoldást keres, akkor nem árulom el, hogy termofejjel és termosztáttal is jó eredményt lehet elérni. Igaz, nem lesz tizedre pontos állandó hőmérséklete, de lehet, nem is ez minden vágya.
Előzmény: enginer (32581)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32581
Most tényleg nem azért, de nálad az anyós látogatások is bevannak programozva a termosztátba? :D :D

Kiváncsian figyelek, hogy mit tudsz még kitalálni a programozás indoklására, amit konkrétan percere pontosan előre betudsz programozni és nem elég a termofejek hirtelen tekerése. :D :D

Azért úgy kezdem elképzelni magamban amikor azt programozgatod este, hogy reggel mikor mész kakikázni, hogy ne fagyjál a kagylóhoz. :D :D
Előzmény: MZ/Y (32576)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32580
Régebben írtam, hogy hőszigeteletlen sátraknál van értelme ennek a programozgatásnak, de normál házaknál, amik esetleg még +hőszigeltek is, nem sok értelme van!!

Vagy nem olvastad (kétlem), vagy csak megint kötekedni akarsz, vagy sátorlakóknak akarsz fűtési tanácsokat osztani.

urbancsok.hu-t láttad már?? :D
Előzmény: monyesz (32575)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32579
"De nem fűti a gáz, mert a termofejben megegyeztünk. :o)"

Innentől kezdve nem értem, hogy milyen "benapozás miatti meleg meg a Te módszerednél is megvan."?
Mint már írtam "benapozás miatti meleg" ellen max. klimával lehet védekezni, de ezt télen nem erőltetném. :D
Benapozás miatti túlfűtés az már más kategória, amit simán hárit a termofej.
"Alulfűtés" lehet max., de az is csak nálad, a nem termosztátos helyiségben, nálam az állandó hőforrás miatt ilyen probléma nem lehetséges. :D

"A jó öntanulók egész jól lekezelik a napsütést, felhőt, de természetesen, ha egy napsütötte déli szobában van és ezért ott nem akar indulni, az északi szoba hideg lesz. De itt jön a "tegyük jó helyre" projekt. :o)"

Itt a lényeg.
Öntanuló, meg pritty-prütty, érintőképernyős, videótelefonos termosztát csak 1db helyiség paramétereit, hőigényét tudja megtanulni és akkor is csak közeliti az analóg rendszert !!!
Aztán, hogy mikor hol süt jobban, meg mennyit a nap?

1db hőérzékelő/vezérlő nem képes egy több szobából álló ház vezérlését megoldani, mégha 50ezerbe is kerül!
Parasztvakitás az egész, amikor egy programozható analóg termosztát fele annyiba kerül, de az is messze van a megoldástól a komplett házra nézve.

Előzmény: MZ/Y (32572)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32578
OK.
Csak annyi jót írtatok róla, hogy azt hittem, aranyárban van. :o)
Előzmény: Djapor96 (32577)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32577
A REV24-es 17eFt, tehát annyival nem szárnyalja túl a 15-öt!
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32576
Inkább az ébredés érdekes és az fix időpont. Szeretem, ha öreg csontjaimat már a jó meleg fogadja. :o) Lefekvéshez nem kellene ez, mert elég lenne letekerni a termofejet, úgyis kell idő, míg "hűl" a szoba. Annyira extra meg nem ez az igény, ha a buta termosztáttal megoldható.

A másik a hétvégi elutazások. (Nem, nem lettem kőgazdag, de az anyóst látogatni kell... :o)) Ha a Te módszered szerint megy a fűtés, akkor hidegre érünk haza - vagy megkérdjük a szomszédot, ugyan tekerje már fel a termofejeket. A buta termosztátommal ezt meg tudom oldani, úgy, hogy normál használatnál meg van max. fél fok ingadozásom. Azt ne mond, hogy fél fok ingadozás tragédia.

Tehát ingyen megfelel nekem. Ha lesz pénzem, alakítok a padlón, mert az esetleges, ha még több, akkor rögtön jön a központi programozás. Ez akkor lesz, mikor megnyerem a lottó 5-öst. :o)

És akkor még1x: amikor itt valakinek azt mondom, hogy nem kell feltétlenül az ötleted alapján alapjaiban megváltoztatnia a fűtését, akkor nem ellened beszélek, hanem próbálok egy olcsóbb alternatívát ajánlani. Nem tagadva, hogy a Te ötleted jobb.

Na, remélem minden tisztázva. :o)
Előzmény: enginer (32573)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32575
"Sok tanulmány volt már, hogy ez a föl-le hőmérséklet programozgatás csak akkor gazdaságos, ha hosszútávra kell/lehet csökkenteni a hőmérsékletet.
Napi szinten többe kerül az ingadozás. (tengerészeknél talán megéri csökkenteni)"

Elfelejtettél egy paramétert ami még játszik a témában: a lakás hővesztesége.
Ugyanis ha nem alacsony hőveszteségű a lakás, akkor megéri ejteni a hőmérsékletet (reggel munkába menés után, és csak este a hazérkezés idejére felfűteni). Tehát nem lehet általánosságban kijelenteni, hogy nincs értelme ejteni a hőmérsékletet, amig nincs minden házon 10 centi hőszigetelés.
Előzmény: enginer (32573)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32574
"Te is beismered, hogy termofej az kell a (nap)túlfűtés megakadályozása miatt is, de kérdem én, hogy mi van akkor ha aktuálisan pont a termosztátos szobát melegiti a nap?? :D
Nappali nagy üvegfelületekkel, szépen hozza a beállitott 20C-ot a nap melege, de a többi szobában meg lesz vagy 5C mire bekapcsol a (tanuló) termosztát. :D"

Akkor lhetséges hogy xar helyre rakta a fűtésszerelő a termosztátot ! Mert sok szakinak, akik kollégáid, annyi a fűtésszerelés, hogy a radiátorok fel legyenek rakva, a nappaliba meg a termosztát. A helyi viszonyokat már nincs idejük, akaratuk kiismerni (kikérdezni a lakók szokásait), mert gyorsan menni kell a másik helyre szerelni (pénz-pénz-pénz).
Spec nálam pont ilyen helyzet mint amit leírsz: kelet-nyugati fekvés, nyugati oldalon a nappali esetenként erős benapozással. Ezért lett két kör, két termosztáttal.
Előzmény: enginer (32570)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32573
Tisztázzunk valamit:

Ennek a programozhatóságnak igazából csak nálad van értelme, aki melegben fekszik le, "hideg"ben tud csak aludni és melegben ébredni és mindezt óra/perc pontosan és csak konkrétan a hálószobára indokolt az esetedben.

Sok tanulmány volt már, hogy ez a föl-le hőmérséklet programozgatás csak akkor gazdaságos, ha hosszútávra kell/lehet csökkenteni a hőmérsékletet.
Napi szinten többe kerül az ingadozás. (tengerészeknél talán megéri csökkenteni)
Jöttél ezzel a csak hidegben tudok aludni szindrómával, ezt is elhiszem neked, csak azt nem értem, hogy miért kötelező, hogy ez feltétlenül programozható legyen, meg miért nem csak akko rmész a hálóba amikor hidegben akarsz aludni ?
Robot vagy, hogy minden nap pontosan egy időben fekszetek le? :D

Azt is megértem, hogy vannak extra igényeid, de akkor meg ne sírjál, hogy nincs rá 10ezred és ezért szar!

Mondok egy konkrét példát (már írtam itt):

Én pl. szeretem ha fürdés után/közben meleg (min 30-40C) van a fürdőben, ezért (5-10perc) mielött fürdeni megyek (nem programozható az időpont) feltekerem a termofejet max.-ra, amikor befejeztem vissza.
Ezt 1 termosztátos rendszernél is megtudod játszani, max. hideg marad a radiátorod, mivel a kazánból nem jön melegvíz, mert a nappali nem hült le éppen. :D

"2. Te írtad, hogy szerinted ez "digitális" termofej, tehát nem alkalmas arra, amire kellene."

Most mondjam azt, hogy egy ház tényleges szabályozására alkalmas vezérlő 100e-től indul és még hozzá a kiegészitők?
(Nem véletlenül írtam soxor, hogy a legolcsóbb megoldás a szimpla termofej.)
Termofejes tudású programozható elektromos rendszer simán kijön 500e-1milla-ból. :D
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32572
De nem fűti a gáz, mert a termofejben megegyeztünk. :o)
Ezt azért már tisztáztuk.

"mi van akkor ha aktuálisan pont a termosztátos szobát melegiti a nap?"
0. pont (termofej beszerzése előtt): termosztátot jó helyre tenni. Ez azért nem azt jelenti, amit írni szoktál, hogy hurcolászni kell, hanem egyszer megtalálni a helyét. Aláírom, esetleg adott házban nincs is jó helye. Nálam van. :o) Még azt is aláírom, hogy a termosztát helyének megtervezése többször hibás, mint jó, ilyenkor marad a vésés, vagy a rádiós, vagy a Te módszered.

A jó öntanulók egész jól lekezelik a napsütést, felhőt, de természetesen, ha egy napsütötte déli szobában van és ezért ott nem akar indulni, az északi szoba hideg lesz. De itt jön a "tegyük jó helyre" projekt. :o)

"Szerinted a "kötelező" termofejeken felül, az itt soxor ajánlott akár 50ezres érintőképernyős prütty-prütty termosztátok, vagy egy h.váltó + ALPHA szivattyú kombináció?"
Általában azért nem ilyen drága termosztát szokott felmerülni, hanem a max. 15 e-s. Kivéve a mostanában olvasott Rev24, az gondolom, drágább.
A Te megoldásodnál azért még hozzájön a programozható termofej (extra(?) esetben). Igaz, linkeltél olcsót, de azzal van 2 problémám:
1. Gyanúsan olcsó, mikor egy minőségi termofej megvan 3.5-4 e.
2. Te írtad, hogy szerinted ez "digitális" termofej, tehát nem alkalmas arra, amire kellene. Valódi szabályzásra nekem valahonnan 17 e ft rémlik és az már jól megdobja a számlát.

Tehát meglévő rendszernél legolcsóbb:
1. Termofejek és állítgatások. Szerencsés esetben jó eredmény érhető el. (Nálam a fél fokon belüli ingadozás jó eredmény.)
2. Több pénznél a Te módszered.
3. Még több pénznél (és hozzám hasonló hőfok változásos igénynél) a Te módszered, programozható termofejekkel.

Ha új rendszer, akkor a tiédet javasolnám, bár a 3. módszer szerinti lenne nekem szimpatikus és az drágább a termosztátosnál.

A kérdező kollégának azt mondanám, ha van pénze (ami nem ökör ára) és megfelel neki az állandó hőmérséklet (azt hiszem, ezt írta), akkor uccu neki, csinálja a Te módszereddel. Nem lehet mindenki olyan csóró, mint én. :o)
Előzmény: enginer (32570)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32571
"Ebben már csak megegyezünk? :o)"

Ismersz, hogy én nem innen keresem a pénzemet, mint urbancsok.hu meg monyesz akinek a HSZeinek a 90%-a annyi, hogy "urbancsok.hu". :D

"De maradhatunk annyiban is, hogy első lépés a termofejek beszerzése. Pont."

Eddig stimmel. (mindenhol ezt írják, már nem csak én)

Ezek után megengedsz egy személyes kérdést?

Szerinted a "kötelező" termofejeken felül, az itt soxor ajánlott akár 50ezres érintőképernyős prütty-prütty termosztátok, vagy egy h.váltó + ALPHA szivattyú kombináció?

Csak azért kérdezem, mert állitólag az én javaslatom baromi drága.
Előzmény: MZ/Y (32569)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32570
"Neked a termofej zár, nekem meg a termosztát nem indít. :o)"

Én sem vita képpen, csak beszélgetés szinten (régi ismerősök vagyunk), de a két módszer között az a különbség, hogy mig nálam csak úgy tudja túlfűteni a nap konkrétan azt a szobát, hogy közben nem megy a gázszámla, (ez ellen csak a klima tud védeni, de nem is fogyaszt gázt :D)
addíg nálad abban a helyiségben amiben nincs termosztát, simán fűti a nap meg a radiátor is a helyiséget. :D
Ettől is buta a csak 1 termosztátos fűtés termófejek nélkül, bármennyire is programozható, meg prütty-prütty, ha csak annak az 1 helyiségnek a (meg esetleg a külsőt) érzékeli, de a többi szobában meg úgy alakul, ahogy.

Te is beismered, hogy termofej az kell a (nap)túlfűtés megakadályozása miatt is, de kérdem én, hogy mi van akkor ha aktuálisan pont a termosztátos szobát melegiti a nap?? :D
Nappali nagy üvegfelületekkel, szépen hozza a beállitott 20C-ot a nap melege, de a többi szobában meg lesz vagy 5C mire bekapcsol a (tanuló) termosztát. :D

Tényleg!
Tudod, hogy nem vagyok egy termosztát szagértő, ezért kérdezném, hogy szerinted az öntanuló termosztátok mit kezdenek a nap változó melegitési tényezőjével (felhősödés, stb)?

Maradjunk annyiban, hogy ez az 1 termosztátos vezérlés (nem tévesztendő össze a szabályozással!) egy nagy sz@r és még drága is lehet.
Előzmény: MZ/Y (32568)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32569
De maradhatunk annyiban is, hogy első lépés a termofejek beszerzése. Pont.

Ebben már csak megegyezünk? :o)
Előzmény: MZ/Y (32568)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32568
Beállítod a termofejen, hogy 21 fok legyen, aztán egyszercsak fejön a nap és csinál 23 fokot. Ez a Te módszerednél is megvan. És ugyanúgy nem kerül gázodba, ahogy nekem sem. Neked a termofej zár, nekem meg a termosztát nem indít. :o)

Részemről nem akarok vitázni, fogadd el, hogy volt egy kész rendszerem, amiről a Te módszeredre áttérni több, mint amit megengedhetek magamnak. A radiátoros rész jól működik nálam (3 tizedes ingadozás nem érdekel), a padlóval kellene csinálni valamit, ami megintcsak pénz és ott még a szabályozás is kérdéses, de azt megkérdezem akkor, ha a hőcserélőt le tudom cserélni hidrováltóra.

Amiben abszolút egyetértünk: termofejek. Hogy ezután merre, az pénzkérdés is lehet, van, aki tovább tud lépni, van, aki meg azzal főz, ami van.
Előzmény: enginer (32567)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32567
"benapozás miatti meleg meg a Te módszerednél is megvan."

:D
Mert miért is lenne meg?
Előzmény: MZ/Y (32565)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32566
Törölközőszáritó az nem puffer. :D

Asszem én követtem el azt a hibát, hogy a h.váltohoz azt irtam, hogy puffer (is).
Valójában az is, de inkább úgy képzeld el, mint egy hőcserélőt, ami tömeggel is rendelkezik, ezért lehet puffer szerepe is (nem kapcsolgat sűrün a kazán).

(nagy)Puffernek igazából olyan (pl. vegyestüzelésű, *pellet) kazánoknál van jelentősége amik nem tudnak folyamatosan üzemelni (csak addíg fűt, amig rakod a tüzet, *kifogy a tárolója)
de ezt most inkább hagyjuk.

Modulációs gázkazánoknál bőven elég egy 20literes h.váltó (házilag is kivitelezhető párezerből).
(szereltem 4db ~100kW-os modulációs kazánhoz 1db 50literes h.váltót és bőven tökéletes volt hozzá)

Puffernek igazábol a buta kazánoknál van jelentősége.
Előzmény: halee77 (32562)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32565
A termosztát is megvan 3 éve, jóval előbb, minthogy itt előfordultam volna (de szerintem Te is később "jöttél"), azon nem tudtam spórolni. Úgyhogy nem termosztátra költöttem a többi árát, hanem a többi a termosztáton felül jött volna. Legfeljebb a termosztátért talán kaphattam volna 7e ft-ot, ha eladom.

Fagyoskodásról/melegségről meg szó sincs, nálam nem tragédia, ha 21 fok helyett 20.7 fok van, a benapozás miatti meleg meg a Te módszerednél is megvan.

Na! :o)
Előzmény: enginer (32563)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32564
Mostanra gondoltam, azt nem írhatom, hogy keressen vissza 2 évre, mert ahhoz sz.r az index fórum-motorja. De a lényeg most is megvolt.
Előzmény: enginer (32563)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32563
"Nagyjából leírta,"

Na!

Konkrét rajzokat, magyarázatokat
videókat raktam fel anno, és mostanában egyre több visszajelzésből, meg szakmai leírásokból is olvashatod, hogy nem mondtam hülyeségeket évekkel ezelött. :D

Anyagiak:
Az aki képes inkább 20-50ezret költeni prüty-prüty programozható termosztátra, mint egy h.váltóra+szivattyú az meg is érdemli, hogy fagyoskodik/melege van és a számlája is jelentősen magasabb. :)
Előzmény: MZ/Y (32561)
halee77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32562
Oké! Bocsánat, valóban nem a kezdet kezdetétől olvastam róla. Most megkerestem a legelejét:

"enginer válasz | megnéz | könyvjelző 2005.10.30 17:22:20 © (6751)

Nekem is gondot jelent a szobánkénti hőszabályozás.

Azt találtam ki, hogy minden radiátorra termófejet rakok és a kazánt bypass szeleppel kényszerítem "állandó" fűtésre, termosztát nélkül.
Előzmény: ZP (6746)"

Viszont erről is kérdeztem korábban, hogy a puffer az mire van? Nekem a szerelőm a termofejek miatt a fürdőben lévő törölközőszáritót gondolta "bypass"nak (ezen nincs termofej tehát ha minden fej lezár ebben akkor is tud forogni a víz) Korábbi kérdésem az volt, hogy ez működhetne-e ez pufferként?
Előzmény: enginer (32560)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32561
Nagyjából leírta, lehet, azért nem teljesen világos, mert túl egyszerű. :o)

Jellemzően kell egy puffer, a szivattyú meg abból keringeti a vizet a radiátorok felé. Radiátorokon termofejek, azok szépen (majdnem) elzárnak, ha elég meleg van, ha hűl a szoba, akkor nyitnak. Kb., mint ha autózol dombos tájon, azonos sebességhez hol kicsitt több gázt adsz, hol kicsit kevesebbet.

Kb. ennyi.
Előzmény: halee77 (32555)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32560
"de ezen felül van valami más oka, hogy nem kapok Tőled több infót?"
Bocs!

"Az szerintem nem volt leírva, hogy ez így tervezve/kivitelezve, vagy átalakítva van így?"

Szerintem soxor le volt már írva, rajzolva is.
Tervezni meg átalakitani is lehet. :)

Gagyi ősrégi FÉG készülékeknél szinte befektetés nélkül megoldható (max. egy ALPHA szivattyúra csere, de ezt még nem próbáltam).
"Korszerűbb" (:D) 20-40-100% modulásciós készülékeknél ajánlott a h.váltó+szivattyú beépitése, mert sokat kapcsolgatna a kazán a primitivsége miatt. (ez MZperYpsz problémája is, meg az anyagiak).

Kondenzációs kazánoknál sokkal bonyolultabb (többszázezer is lehet) egy normális rendszer kiépitése.
Előzmény: halee77 (32557)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32559
Arról már tényleg ne vitatkozzunk, hogy nekem 10e ft is sok vagy kevés.
Sok, nincs. Így marad egyelőre így. Én lennék a legboldogabb, ha csak akarat kérdése lenne az átalakítás.

Amiért másnak is írom, hogy kezdjen termofejjel, az az , hogy esetleg más is jár hasonló cipőben, a termofej viszont mindenképpen kell. És mindig leírom, hogy ha van pénze, akkor csinálja úgy, ahogy Te mondod.
Előzmény: enginer (32558)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32558
Ne jáccad már!

Kell 1db h.váltó, gyárilag ~40e, de simán kivitelezhető házilag is ~10e
+1 szivattyú a váltó utánra ~20e, de tudom, hogy nagyon félsz az állandóan üzemelő szivattyú elektromos fogyasztásától, ezért ~30e-es ALPHA szivattyút javasolnék aminek a fogyasztása állitólag 5W.

"ALPHA Pro
Az ALPHA Pro igazán bámulatos keringetőszivattyú. Ezt az A-kategóriás szivattyút állandó mágneses motor-technológia működteti, és alig 5 Watt energiával képes működni egy átlagos családi házban. Ilyesmiről korábban mégcsak nem is hallottak. Ez 80 %-os energia-megtakarítást jelent a piacon kapható átlagos keringetőszivattyúkhoz képest."

http://www.tuzelestechnika.hu/index.php?menu=show_mail&mail_ID=57

Előzmény: MZ/Y (32554)
halee77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32557
Tudom, hogy (szakmailag) nem feltétlenül "okosak" a kérdéseim, de ezen felül van valami más oka, hogy nem kapok Tőled több infót? Nem ragaszkodom a fórumhoz, lehet ímélben is ha ez az akadály.
Előzmény: enginer (32556)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32556
"Nálam van egy viszonylag jól működő rendszer."

Ez erős volt! :D

"A puffer, átalakítás pénzbe kerül, amit ki kell(ene) fizetnem."

Befektetés nélkül nincs haszon (spórolás). :D
Előzmény: MZ/Y (32553)
halee77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32555
A fűtés kész, de mint alább írtam, vagy nem jól használom vagy nem optimális az igényeimnek, ezért ez bosszant igazán.
Viszont mivel nem értek a szereléshez így az eddigi infók Enginer rendszeréhez nekem nem elegek sajna! És attól félek ettől több nem lesz megosztva... :(
Előzmény: MZ/Y (32554)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32554
Ha még most alakítják ki a fűtést, akkor hajrá Enginer módszere.
Ha nem, de van rá pénzed (és nem bosszant, hogy a most megcsinált rendszert általakítod újabb pénzért, 1-2 dolgot kidobsz/olcsóbban elpasszolsz, mint"használt"), akkor szintén.
Előzmény: halee77 (32550)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32553
Most nem megyek bele, hogy ki nem figyel :o), hanem:
Nálam van egy viszonylag jól működő rendszer. A puffer, átalakítás pénzbe kerül, amit ki kell(ene) fizetnem. Na, ez a probléma. Ha még nem lenne meg a rendszer, akkor más lenne a leányzó fekvése.

Tehát meglévő rendszernél az 1., hogy legyen pénz az átalakításra.
Előzmény: enginer (32548)
halee77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32552
Segíts lécci 1 picit! Nem vagyok hozzáértő, az elmélet tetszik, de nem tudom mit kéne és hogyan?

"Nagyon soxor leírtam, hogy a helyiségenkénti hőmérséklet szabályozás legolcsóbb módszere a termófejes módszer."

Az szerintem nem volt leírva, hogy ez így tervezve/kivitelezve, vagy átalakítva van így?
Előzmény: enginer (32548)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32551
Kiegésziteném, ha lehet:

"Hálóba nem annyira ajánlott a csak padlófütés."
de ez igaz minden helyiségre nem csak a hálóra.
Régebben soxor előjött itt is a csak PF fűtéses penészedések gondja pl.
Előzmény: Lacivill (32542)
halee77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32550
Megértelek, én most vagyok építkezés végén, tehát az anyagiak engem is érzékenyen érintenek, viszont ebből kifolyólag a költséghatékonyság is fontos szempont! Mivel nem értek ezekhez, és ahány szakember annyi féle verzió, ezért az itteni információkból próbálom optimalizálni vhogy a fűtésemet, csak nem mindig van elég infó ehhez (lásd: "termosztát nélkül" téma).
Egyébként nem biztos, hogy nálam átalakítani kéne, csak egyszerűen még nem tudom, hogy működne a legoptimálisabban a rendszerem.
Előzmény: MZ/Y (32545)
monyesz Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32549
A könnyűszerkezetes ház egy dolog, de milyen lesz a hőveszteség ? Milyen nyílászárók lesznek ? A kondenzációs kazán mellett is lehet radiátor, mondjuk a fürdőben.
Egyébként a könnyűszerkezetes házakat az szokta jellemezni, a falaknak alacsony a "hőtárolása" szemben egy téglafallal. Egyébként nem annyira a fűtési rendszerrel fogsz majd tudni spórolni, hanem a légcserével ! Már eljutottunk oda szerintem, hogy gond a friss levegő bejuttatása a lakásba. Szellőztetni persze lehet , de jobb a mesterséges légcsere. Ezt egy új háznál szerintem érdemes meglépni. Legalábbis az előkészítést megcsinálni.
Előzmény: Zsolti_78 (32540)
enginer Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32548
"Senkit nem akarok lebeszélni Enginer ötletéről, ha van pénze és az állandó hőmérséklet a komfort, akkor hajrá! Mellé még pénzt is megtakarít úgy, mármint a gázon."

Akkor nem figyeltél eléggé.
Nagyon soxor leírtam, hogy a helyiségenkénti hőmérséklet szabályozás legolcsóbb módszere a termófejes módszer.
Szobánként jellemzően 1 max. 2db radiátorral számolva 2500-5000Ft.
Ennyiből kizárt dolog, hogy termosztáttal megoldod a szoba szabályozását (nem kapcsogatást!), nagyságrendileg inkább olyan közel 50-100eFt/szoba,
de a kapcsolgatós termosztátos módszer is (3-5-20e termosztát + 5-20eFt motoros zónaszelep.) is jóval drágább megoldás és messze nem olyan jó, mint egy analóg termofej.

Előzmény: MZ/Y (32545)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32547
Párszor már néztem, hogy a csóró osztrákok, németek olcsóbban kapnak ezt-azt, mind a gazdag magyarok...

Mintha némi probléma lenne az árazással.
Előzmény: Lacivill (32546)
Lacivill Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32546
Német conradban 35 euró egy honiwell programmozható fej! nálunk 12.000 Ft::-)
Előzmény: halee77 (32544)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32545
Nem, mert:
1. Pénz kellene hozzá, még ha csak 10-20-30 e, akkor is van jobb helye sajnos.
2. Tényleg zavar a fejek csúnyasága, de ez egyéni szopc. probléma. :o)

Hálószobával annyi a gond, hogy én már öreg vagyok, lefeküdni-ébredni szeretek melegben, csak éjjel ne legyen meleg. Gyerekeken is azt látom, hogy melegben lerugdossák magukról a takarót, mocorognak, kicsit hűvösebbe jobban érzik magukat.

Nálam a padló átalakítás lenne az 1., de az is a 10-20-30 e-s kategória és még a vezérlés akkor sincs kitalálva, mert nyilván nem ugyanolyan meleg víz (padló) kell kinti 0 és kinti -15 fokban. De erre most nem akarok rákérdezni, mert úgyis később aktuális, meg el is felejtem addigra. :o)

Senkit nem akarok lebeszélni Enginer ötletéről, ha van pénze és az állandó hőmérséklet a komfort, akkor hajrá! Mellé még pénzt is megtakarít úgy, mármint a gázon.
Előzmény: halee77 (32544)
halee77 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32544
Érdekelne, hogy átalakítod-e a rendszeredet termosztát nélkülire így a programozható fejek "alacsony"árának tudatában... (már csak azért is, mert ha jól olvastalak, akkor ugyanúgy van nálam is a fűtés, mint nálad)
Nálam az állandó hőmérséklet sem lenne gond, mert az alvós szobákban most is csak alvós (alacsonyabb) a hőm. egész nap.
Előzmény: MZ/Y (32543)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32543
Ilyenkor a legelső feladat, hogy ahol a termosztát van, ott csökkentessz a fűtésen. Zársz a radiátoron, padló körön, hogy lassabban melegedjen. A többi helyiségben a termofej megakadályozza a túlfűtést, az eddigi hideg szobában tovább megy a fűtés.

Egyáltalán nem biztos, hogy be lehet szabályozni így, ha nagyon sz.r helyen van a termosztát, vagy valami nagyon el van kefélve a fűtéssel, akkor nem biztos, hogy sokra jutsz. Viszont ingyen van. :o)

Enginer ötletével nekem a pénzen kívül annyi bajom volt, hogy Ő mindig fix hőmérsékletet szeret, mi meg azt, ha éjjek hűvösebb van, de persze reggel már meleg.:o) Mikor 2 éve először írta, a programozható termofejek aranyárban voltak, szóba sem jöhettek,
Előzmény: iNTi (32538)
Lacivill Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32542
Hálóba nem annyira ajánlott a padlófütés, ágy szekrény miatt kicsi lehet a fütőfelület.
Előzmény: Zsolti_78 (32540)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32541

Azért a lakás szétverés nélkül is módja a termosztát áthelyezésének! Ma már szinte minden nagy gyártónak van rádiófrekvenciás termosztátja is. Itt a rég termosztát helyére kerül egy vevő, az adót meg oda rakod ahova akarod.

http://www.gepeszbolt.hu/popup_image.php?pID=9147&osCsid=4d8623501846e06be7fccedab0801cae

Nálam is ez volt a helyzet egyébként. A gépész berakta a nappaliba a termosztátot, majd jócskán túlméretezte a radiátorok teljesítményét, mondván sok az üvegfelület (tényleg nagy duplaszárnyú teraszajtók vannak)

Persze mi történt, a három hatalmas radiátor pikk-pakk felfűtötte a nappalit, de a hálók hidegek maradtak. Szerencsére én nagyobb meló nélkül át tudtam helyezni, mert volt a falban cső neki.

Előzmény: iNTi (32538)
Zsolti_78 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32540
Sziasztok!

(ezt beírom ide is, hátha tudtok tanácsot adni!)

nekem kb 1 héten belül kell eldöntenem, hogy a most épülő könyűszerkezetes házban milyen fűtés legyen. 2db csemete, fázós lábak, tehát hajlom a padlófűtés felé.
A szaki azt mondja, hogy nem is kéne más mellé, és akkor belefér egy kondenzációs kazán, ami pont ideális a padlófűtéshez.

Viszont félek kicsit a korábban említett rendszer tehetetlenségtől. Meg valahogy idegenkedem attól, hogy nincs radiátor... :-)

Jó ötlet esetleg feltenni néhány Nobo panelt a hálószobákba, ha netán gyorsan kell ráfűteni?
iNTi Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32539
Köszönöm a linkeket, átolvasom. Ez az elosztós megoldás érdekesen hangzik. A jelenlegi fűtésrendszer már lassan 20 éves, tehát bármilyen formában nyúlnék bele valszeg át kellene előtte alakítani. Most azért is kérdezek itt sok hülyeséget -ezért elnézést is, ha esetleg túl nagy hülyeség-, mert tapogatózom milyen megoldás lenne a legmegfelelőbb az igényeinknek.
Előzmény: memorix (32504)
iNTi Creative Commons License 2008.11.22 0 0 32538
A termófejek egyértelmű, a gond az, hogy ha a szoba teljesen nyitott csapnál sem éri el a szükséges hőmérsékletet, akkor meg a termocsapok már sokat nem javítanak a dolgon. Sajnos eleve amikor kijelölték a helyét már akkor sem volt jó, viszont időközben a lakás szigetelését kicsit javítottuk, úgyhogy azóta ahol a termosztát van az lett a legmelegebb szoba.

Nem a túlfűtéssel van a gond, hanem azzal, hogy a kazán ahhoz képest eléggé sokat megy, és emellett mégis van olyan szoba ahol nincs az elvárt hőmérséklet.
Egyelőre Enginer ötlete pont ezért tetszik, mert a víz hőmérséklete állandó és a termófejek szabályoznák be a szobákban egyénileg a hőmérsékletet. A termosztát áthelyezéséhez egy egész lakást szét kellene verni (akkor meg már inkább maradnék az eredeti gondolatomnál, hogy PC-vel vezérelném a fűtést, és minden szobába menne egy hőmérsékletmérő), amit meg azért annyira nem szeretnék. Szerintem reálisan egyszerűbb a fűtés ezen részét átalakítani. Puffer tartályt akkor úgyis nézek, meg gondolom egy plusz szivattyú sem ártana. :)

Hangsúlyozom egyelőre csak tapogatózom és olvaslak Titeket, gyűjtöm az ötleteket azzal kapcsolatban, hogy milyen megoldás lenne a legjobb és az említett megoldás így hirtelen felindulásból nagyon megtetszett. :)
Előzmény: MZ/Y (32503)
Jeladó Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32537
Megadnád az email cimed, Safoto membrán ügyben ?
Előzmény: DeepBlue (16512)
fefefe Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32536

szia! ;-)

dehogy hasogatok, csak nagy magányomban okoskodni próbáltam :-)

Előzmény: peterch (32525)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32535

igen, én nagyon meg vagyok vele elégedve. Nálam a köves helységekben a radiátor visszatérő védöcsöben le van tekerve a padlóba. Eddig mivel felnyomta jól a hőmérsékletet, aztán viszonylag lassan lehűlt, így a padlót sem tudta átmelegíteni tartósan.

Most viszont a padló is kellemes langyos, a hőmérsékelt meg egyenletes!

Előzmény: farriss (32524)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32534
Kösz!
Előzmény: enginer (32521)
rferi Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32533

Ez olyan, mint a lift.

Ott sem emelik fel a két tonnás szekrényt a sok emberrel, mivel felül egy csigán át van vetve a kötél, és a másik végen meg egy akkora súly lóg, mint a szekrény plusz a terhelés fele.

Ekkor az emelés csak a terhelés felével lehet abszolut értékben egyenlő, max.

A szivattyúdon ha áll, a hidrosztatikai nyomáskülönbség nulla, mivel mindkét oldalán ugyanolyan magas víz van.Eztán elindul, és létrehozza a saját erejéne k megfelelő nyomáskülönbséget a két oldalán.DE ennek nem kell kitennie a teljes csőmagasságnak megfelelő nyomást (esetedben másfél atm-ot), mert amit kitol az egyik oldalon, visszakapja a másikon.

Csak forgatnia kell a vizet, nem megemelnie.

Egy kerti szivattyú ha áll egy 20 méteres kútban, máris 2 atm. nyomáskülönbséget kap.Ezt le kell küzdenie, hogy vizet adjon ki felül.

Tök más szitu.

Előzmény: zordonC3 (32530)
peterch Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32532
Szia !

Szerintem nem jol ertetted. Ha a grundfoss keringetot rakotod egy csore, ami 8m magassagig er fel, akkor odaig felnyomja a vizet , tovabb nem. De ha zart a kor, akkor nem emelnie kell, csak megforditania

Udv , Peter.
Előzmény: zordonC3 (32530)
monyesz Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32531
Akkor te most az előremenő vízhőfokról beszélsz ha jól értem.
A kazánnak nagy baja nem lehet ettől a max-ra állítástól. A gázfogyasztásba kis mértékben belejátszhat. Egy előnye biztos van (vagy csak talán ?): így kapcsolgat legkevesebbet a kazán.
Előzmény: Biwak (32527)
zordonC3 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32530
Ezen most elgondolkodtam, két szintes, csak padlófűtéses házam van, semmi hőcserélő, a fűtési rendszer gyakorlatilag egy U alakú cső, amiből szintenként vannak az elosztók golyóscsapokkal, az U egyik felén kb 15m magasan a kiegyenlítő tartály, nyitott a rendszer.

A grundfos szivattyú a visszatérő ág legalján van, a kazán előtt. A kazán sima 15 éves atmoszférikus, semmi kondenzáció miegymás.

Akkor most -ahogy írtátok- nem is tudja a szivattyú felemelni a teljes vízmennyiséget? mekkora emelőmagasságú lehet? Hogyan ér fel akkor a meleg 1-2 perc alatt az emeletre? A kazán 40-45 fokos előremenőt ad (mivel nincs hőcserélő) fixen.
Előzmény: fefefe (32523)
ekokarbon Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32529
Auraton 2005 típusú termosztát.
Napokban vásároltam én is, a lényeg, hogy aki fordította a használati
útmutatót, az igen tréfás kedvében lehetett, mert a COOLING úgy fordította, hogy
FŰTÉS, a HEATING-et meg HŰTÉS. Tehát a kis kapcsolót pont fordítva
kell beállítani, azaz a legjobb, ha minhárom süllyesztett gomb lefelé áll (szerintem).
Remélem segítettem.

http://imgfrm.index.hu/imgfrm/7/3/3/2/THM_0005127332.jpg
Előzmény: pici5125 (32149)
Jesu Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32528
index benyelte az előzőt. :(

Szerintem nincs sok kör rajta:
- 3*80-100m-es padlókör külön szivattyún
- 3 falkör 70-90m/kör, szintén külön.

Nincs tapasztalatom, hogy mennyinek kéne lennie az áramlásnak, csak az, hogy azt mondta az ember, ez hűtésre édeskevés lesz.

Ez a Wilo "B" kategóriás. ~28/38/48W fogyasztással. Fűtésre ez elég most. Falkörnél 40-45 fokos előremenőnél szépen kialakul a 40/30-as előremenő/visszatérő hőfok. Egy körnél nem, ahol padlóban megy előre, ez miatt durván hül, az a kör sokkal rugalmatlanabb. Pedig direkt rákérdeztem:
- Nem kéne védőcsőben/ szigetelésben vinni a falig?
- "Á nem kell, így szoktuk simán, jó ez így"
És akkor csoda, ha megszűnik a bizalom...

Fal hűtés még nem volt idén, talán jövőre. Örültem, hogy van vizem a ciszternában. Már 1 éve várok, hogy rá lehessen kötni a meglévő, elkészült közművekre. Korrupt szar hely ez a Pécs, nem halad semmi, csak a zsebtömés. :(
Előzmény: enginer (32520)
Biwak Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32527
Sziasztok!

A kazánon a radiátorba menő víz hőfokszabályozója majdnem a maximumon van,mert csak így van meleg..Ez nem árt a kazánnak,illetve a gáz fogyasztásra mennyiben hat?
Üdv,Ben
kalmangg Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32526
Szlovákiában a 800 literes puffer szigetelés nélkül kb 18000 korona.
Előzmény: kata 03 (32513)
peterch Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32525
Szia !

Latom szorszalat hasogatsz.
Itt nem arrol van szo, hogy melyik keringeto mit tud, hanem arrol, hogy ha nagy a hidraulikus ellenallas, akkor a keringeto alltal megmozgatott folyadek mennyisege lehet akar elmeleti 0 is. Azert javasoltam ,hogy olyan manometerrel ellatott szivattyuval helyettesitsek a keringetot, ami kepes magasabb nyomast is letrehozni. A visszatero agba is ha betesznek egy manometert, akkor lathatova valik a rendszer alltal letrehozott nyomaskulonbseg, ami aranyos a hidraulikus ellenallassal.
Legyszi, legkozelebb olvasd vissza a temat indito beirasig a hozzaszolasokat!

Udv , Peter.
Előzmény: fefefe (32523)
farriss Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32524
Köszi Djapor az infót, én is ezt fogok venni.

Szépen simítja a fűtési "sinus" görbét? :-)
Előzmény: Djapor96 (32514)
fefefe Creative Commons License 2008.11.21 0 0 32523

a 8 az valójában 10 lenne (a veszteségek miatt 6-8 a gyakorlatban), de az csak a nyitott rendszereknél igaz: a légköri nyomásnál magasabbra ott nem tudsz szívni, hisz a szivattyú gyakoratilag ott "csak" vákuumot hoz létre a csőben, és a külső nyomás nyomja fel a közeget.

zárt rendszernél szerintem nincs ilyen határ, ott a szivattyú teljesítménye határozza meg az emelőmagasságot.

(vannak 12 m-es szivattyúk is, keringtetők, pl. gf magna32-120, vagy a wilonak is van 12-es stratos-a)

Előzmény: peterch (32522)
peterch Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32522
Szia !

Egy keringetoszivattyu nem tud nagy nyomast csinalni, ha jol tudom 8m-ig hasznalhato magassagra. Mig pl. egy kerti ontozoszivattyu tud 7m-rol szivni es akar 42m-ig emelni.

Udv , Peter.
Előzmény: fefefe (32519)
enginer Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32521
(od-mentes csőnek igazából akkor van jelentősége, ha a fütőviz hőmérsékletének nagy az ingadozása (ki-be kapcsolgatod).)
Előzmény: MZ/Y (32505)
enginer Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32520
Szerintem pont forditva van nálad, nem szűk a keresztmetszet, hanem túl sok kör van a szivattyún.
Zárj el minden kört és csak egyet hagyj nyitva, hátha azt megtudja forgatni.
Előzmény: Jesu (32510)
fefefe Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32519
mi a különbség a keringtető meg a nyomó szivattyú közt?
Előzmény: peterch (32516)
fefefe Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32518

szerintem igen, hisz pont ezek tudják alacsony fogyasztás mellett fokozatmentesen szabályozni a fordulatszámukat.

(mennyinek kéne lennie a tömegáramnak?)

nálam a terv szerint egy 6,2 m emelőmagasságú szivattyú kellett volna, de a 6m-s után a legközelebbi az a 10-es volt, így azt vettem. amikor minden kör nyitva van, olyan 60-70%-on pörög a szivattyú, és ilyenkor az osztó áramlásmérőinek a pucukái olyan 1-1,5 l/min-nál mocorognak.

ha manuálisan max-ra kapcsolom a szivattyút, akkor is olyan 3 l/min a max. (nálam ez a szivattyú viszi az összes padló és falfűtést, meg 3 radiátort is)

szerelő "tervezte", vagy épületgépész tervező? ;-)

enginer Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32517
Előzmény: Jesu (32511)
peterch Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32516
Szia !

Szerintem gyorsan meglehetne tudni, hogy hol a gond. A keringetoszivattyu helyere ideiglenesen beiktatnak egy nyomo szivattyut manometerrel es a visszateroagra is tennek egy nyomasmerot. Beinditod es fogod latni a kulonbseget. Ha nagy a nyomas kulonbseg, hidraulikus ellenallas, akkor sajna szivattyucsere.

Udv , Peter.
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32515
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMUZPVlZhZWxaUVVrZGpNQT09

Nem olcsó, de annyira nem is drága! PC-ről vezérelheted a radátor termofejeidet!
Előzmény: MZ/Y (32452)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32514
Jaja, rev23-at már nem kaptam, mert kifutó, csak rev24-et. Elírtam, bocs. Rev24 volt 17 eFt a kometa2001-nél!
Előzmény: farriss (32451)
kata 03 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32513

Sziasztok.

Valaki tudna segiteni hol kaphatók elfogadható áron 500-1000l-es puffertartályok?

SilverFlash Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32512

Még nem. Előbb le kell vennem a régi termosztátot. Majd szombaton nap közben neki esek. Este nem akarok szórakozni vele.

Itt is mondták, meg Junkers-nál is, hogy menni fog. Meg néminemű villmos ismereteim szerint is menni fog az új termosztáttal.  :)

Előzmény: farriss (32508)
Jesu Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32511
"Arányosan szabályozó motoros szelep az meg már nem 5-7 ezer "

Ez gondolom olyan, ami több fokozatban képes nyitni zárni. Ezek hogy működnek? Időzített? És akkor kap egy jelet, az X fok tekerés? Jó lenne tudni.
Előzmény: enginer (32473)
Jesu Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32510
Okos szivattyú egyedül ez az új állandó mágneses motorral szerelt digitális kijelzésű van? (A+ , 34E-től indul mostanában az ára).

Valami oknál fogva a fal köreimet nem tudom Wilo Star RS 25/4-es szivattyúval 2,5-3l fölé vinni. Magam tekertem be a köröket, külső rugóval, végig nagy odafigyeléssel. Sehol nem csináltam szűk visszahajtást, nehogy megtörjem. Ennek ellenére a gépészetet letervező és nagyrészt összedobó ember simán rám fogta, "biztos én basztam el". Hát én annyira nem vagyok benne biztos. Merthogy az összes körnél ez van. Vannak rövidebb, hosszabb körök is, mégis. 16-os 5 rétegű cső. A sejtésem az, hogy a rendszer többi elemében (osztó gyüjtők összegzése, rézcsövezés) van valahol szűk keresztmetszet. Merthogy ezeken a szakaszokon vannak bizony szűkítések, nem mindenhol 3/4-1"-os cső van. Át kéne számolni a lehetséges tömegáramokat.

A padló az más tészta. Ott sem megy 2 liter fölé a legnagyobb fokozaton sem. Valószínűleg azt a kőművesek cseszték el betonozáskor, megnyomhatták a csöveket egy helyen zsaluzással, mert lusták voltak bevágni a cső helyét. :( Persze ez mind utólag derül csak ki, az ember nem lehet mindig mindenkinek a sarkában.

Az osztók eleve úgy lettek véve, hogy felmenjen rá a motoros szelep majd.

Letettem arról, hogy "gyári" eszközzel "olcsón" meg lehet oldani egy ilyen komplex vezérlést. Kínáltak ARM alapon céleszközt százezrekért, de bolondság lenne megvenni.

Megcsinálom egy okosítható linuxos routerrel, meg 1wire rendszerrel a szelep-motorokig, sok-sok hőmérővel, pár relével.

Router, központnak: ~20E (fogyasztás 3-5W)
1wire USB adapter: 8E
1wire hőmérők: 700-800Ft/db
1 wire kapcsolók+ relék: ~2E/db
~100-150m cat5 kábel, hogy a táp is azon mehessen.

És akkor az lesz amit én akarok, kompromisszum nélkül. Csak hát az idő...
Előzmény: fefefe (32432)
rferi Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32509

Pedig ezzel kapcsolatban folyamatosan képződnek életveszélyes, illetve csak kellemetlen építmények.

A környékünkön is idén nyáron készült el egy többlakásos társasház.

A földszinti lakások konyhájából az elszívót kivezették felettük a tetőre, egy bramac szabvány tetőkivezetővel, és a csövön egy szép szabvány lezáróelemmel.

Tök szépen néz ki, mivel az utcai front, gondolom ezért fordítottak rá ekkora figyelmet.

Ja.

Csak éppen az emeleti lakó tetősíkablaka alatt végződik fél méterrel mind a három!

Alul rántást készítenek, és kifordul az emeleti lakó bele tőle, ha nyitva az ablak!

A kerületünkben egy öttagú család halt ki, mert a kémény alacsonyabban volt, mint a tetősíkablak alja, és fent  kinyitották szellőzni, az égéstermék meg megölte őket.

Három gyerek, anyuka, nagyi.

Apuka meg ment a zártosztályra! 

Arra hivatkozni, hogy ez a bélelgetés is csak pár éve van, és eddig is elment így régóta szerintem elég fura:hát nem az a fontos, hogy a saját érdekünkben előrefelé haladjunk, és ne hátra?

Nekem 93-ban a kéményemet még aluval lehetett bélelni.Westherform hajlékonnyal.

Mára ha jól tudom ez már túlhaladottá vált, és nem alkalmazható.

Nyilván oka van, halad előre a világ, ma már jobbakat alkalmaznak.Miért kell ez ellen ágálni????

Előzmény: monyesz (32506)
farriss Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32508
SilverFlash,

Sikerült beüzemelni a Q7-es termosztátot a Junkers kazánhoz?

Előzmény: SilverFlash (32459)
monyesz Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32507
Annyi biztos van.
Előzmény: enginer (32500)
monyesz Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32506

"Én még emléxem arra, amikor a kollegáid azzal kezdték, hogy a csoda ablakokból kapásból kirángatták a gumit. :D"

Ez így van, nem rémtörténet ! Persze a tulaj fel volt háborodva, aztán elmesélték neki mi történik, ha nincs biztosítva a légellátás. Onnan az értelmesebb már nem háborgott. A másik variáció az volt hogy a gumit visszakapta - gázt viszont nem !

Tavaly épp volt egy haláleset, egy tinédzser kislány halt meg a fürdés közben: fokozott légzárású ablakok, fürdőben egy nyílt égésterű vízmelegítő, a mama elkezdte melegíteni a vacsorát, bekapcsolta az elszívót, és fél óra múlva nem értették miért nem jön ki a gyerek a fürdőből. Szomorú, de néha apróságokon múlik egy ember élete !

Előzmény: enginer (32499)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32505
Csak ezzel marad a rizikó, hogy od-mentes -e az od-mentesnek mondott cső.

De semmit nem vetek el amúgy. :o)

Gondolkodok, meg olvasom, mit írtok, úgyis itt a fűtésszezon, minden kérdésemet felteszi majd más, nekem csak össze kell gyűjtenem a válaszokat. :o)
Előzmény: enginer (32496)
memorix Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32504

A hangsúly a szabályozáson van

Megfelelő vezérléssel ha van mérő is az elosztónál (persze ehez elosztó is kell) akkor lehet egyénileg is beállítani a szobák hőmérsékletét. Általában drágább mint a többi de megéri. A szobák hőmérsékletét egyénileg lehet időszaktól beállítani és külső hőmérséklet szábályzóval kombinálva még a külső hőmérsékletet is figyelembe lehet venni.

A másik lehetőség radiátoroknál az egyéni termosztát a radiátoron. Ez odafigyelést igényel de olcsó.

http://www.bticino.hu/site_HU/jsp/products/installability.do?pageId=installability&sectionId=products&macroId=2_hu_HU&serieId=105_hu_HU&id=104_hu_HU

http://www.buderus.hu/cikk4.htm

http://www.hohangszigeteles.hu/kazan.php

Előzmény: iNTi (32502)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32503
Én nem szaki vagyok, de az 1. pont a termofejek beszerzése lenne minden radiátorra, kivéve, ahol a termosztát van. Ez Enginer módszerénél is kell, tehát nem lehet kidobott pénz, de ahogy írtam, ma már amúgy is alapvető dolog, ami tutti megtérül.

Aztán tennék így egy próbát a termosztáttal. A túlfűtést már megakadályozod, max. valahol hidegebb lehet az igényeltnél. Ha az eredmény elfogadható, akkor örül. Ha továbbra sem jó, marad a termosztát áthelyezés (illetve kiváltás rádióssal) vagy Enginer ötlete, de akkor neked is kell egy puffer.
Előzmény: iNTi (32502)
iNTi Creative Commons License 2008.11.20 0 0 32502
Nekem jelenleg tökéletesen elég lenne a szobákban egyenként beállított stabil hőmérséklet... A gond az, hogy a termosztát nagyon rossz helyen van és nagyon rosszul tudom beállítani, ráadásul a tapasztalataim alapján nagyon nehéz lenne egy olyan pontot találni, hogy ennek köszönhetően egyenletes fűtés legyen. Mostanában filóztam azon is, hogy az itt sokat emlegetett Siemens REV24-et megnézném, de már nem bízom abban, hogy a termosztát áthelyezése nélkül (ergo a falak szétverése és átkábelezése nélkül ami brutális munka lenne és úgy sem látom garantáltnak) az sokkal jobban működne, mint az eddigiek, és a lakásban mindenhol egyenletesen lenne meleg... Van olyan szoba ahol néha 25 fok van, de van amikor meg max. 21 fok. Ez nagyon durva kilengés...

A jelenlegi rendszer az, hogy a kazán forgatja meg a vizet a radiátorokban, amit meg ez az ominózus szobatermosztát kapcsol. Én ezt a szobatermosztátot a szívem szerint eltüntetném. Mert amellett, hogy ennyire rosszul fűt, a néha 25 fokig felfűtés miatt megy a gáz mint a huzat...

A szakik tippjeit ebben kérném. A mostani rendszer olyan mint írtam, hogy a kazán közvetlen forgatja a vizet a radiátorokban. (Ha minden radiátor el lenne zárva, akkor gyakorlatilag nem lenne visszáram.) Hogyan lehetne a legegyszerűbben úgy átalakítani ezt a rendszert, hogy kiiktathassam a szobatermosztátot ? Van egy tippem hogyan lenne egyszerű (kettéválasztani, és hőcserélő?), de inkább nem merem leírni, nehogy sokkot kapjanak a szakik akkora hülyeség. :)))
Előzmény: MZ/Y (32436)
fefefe Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32501

"...az 5-7 ezres "motoros"-hoz..."   "...simán elég neki egy szobatermosztát/db."

ezt én úgy értettem, hogy a ki-bekapcsolós motoros szelepre közvetlenül rá van kötve egy sima kapcsolgatós termosztát, aztán ha az zár, akkor a szelep is zár, ha nyit, akkor a szelep is (vagy forítva).

kérdezni meg azt nem sikerült, hogy ha ilyen esetben pl. az osztón két(vagy több) kör, vagyis két(vagy több) motoros szelep tartozik ugyanahhoz a helyiséghez, akkor azokat szintén lehet-e egy termosztáttal nyitni/zárni.

Előzmény: enginer (32485)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32500
"De ez a kéménybélelősdi dolog viszonylag nem túl rég óta megy....( pár éve?)"

20 minimum ez a páréve, de ezt monyesz jobban tudja.
Előzmény: csabeeszka (32494)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32499
Én még emléxem arra, amikor a kollegáid azzal kezdték, hogy a csoda ablakokból kapásból kirángatták a gumit. :D
Ma már légbevezető kell, amit sokan átvétel után befalaztatnak, gumit meg nem tudták olyan könnyen visszarakni.
Előzmény: monyesz (32495)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32498
Az ablakosnak nem feladata és még, ha tudja is (már amelyik), akkor sem fogja elmondani, mert a saját üzletét rontaná, éppen ezért vannak a kéményes ellenőrzések ami ellen sokan lázadoznak, hogy csak lehúzás.
Szerintem valóban szükség van a kéményes ellenőrzésekre és tényleg el kell zárni a gázt, ahol nem stimmelnek a dolgok (huzat) mert az emberek élete nem függhet attól, hogy spórolni akarnak a fűtés számlával.
Előzmény: monyesz (32495)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32497
Tudod mi ilyenkor a helyzet ? Fogják és életveszélyre hivatkozással kizárják az egész társasházat - ehhez joga van a szolgáltatónak. Csináltak már ilyet nem 1x, amikor a kémények voltak életveszélyes állapotban.
Majd akkor ne félj észbekapnak a szomszédok !
Előzmény: csabeeszka (32494)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32496
Nem értelek.

Van egy külön hőcserélős PF köröd szivattyúval.

Hőcserélő helyett beraksz egy saját gyártmányú váltót (eleve így kellett volna kezdeni) amibe belógatod a kazán érzékelőjét, így van egy állandó hőmérsékletü hőforrásod, ami nem kapcsolgat és egyenletesebb a hőmérsékleted.
H.váltóval másképpen működik a kazán.

Előzmény: MZ/Y (32490)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32495
Az egészben az a baj, hogy cserélnek ablakot ész nélkül ! Az ablakos meg nem mondja/mondja de nem hallgatják meg, hogy ez így nem lesz jó.
Előzmény: enginer (32492)
csabeeszka Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32494
Persze, hogy nem játék!! Tisztában vagyok vele én is.

De ez a kéménybélelősdi dolog viszonylag nem túl rég óta megy....( pár éve?)
Gondoljunk bele, az enyémen kívül hány ezer ilyen pesti lakás van még?????
Kb. 30-35 éves maga a ház, OK a készülék nem ilyen régi, de jó 10-15 éves azért megvan... Ha régen mehetett, azóta beszabályozták, akkor mért nem foglalkoznak vele rendesen?! 4 emeletes ház 3. emeletén lakom. CSAK annyi lenne, hogy összebeszélnénk a másik 3 lakással, és megcsináltatnánk, de hallani sem akarnak róla.... egymagamnak meg túl nagy falat lenne!!!

Azért köszi a segítséget.....
GabikA Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32493
Villanybojler.
Előzmény: csabeeszka (32482)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32492
Volt olyan is, hogy kéménye sem volt a készüléknek.
Azt mondta nekik a "szerelő", hogy felesleges a kémény, ha látják, hogy valami nem stimmel zuhanyozás közben, akkor szaladjanak ki a lakásból.
Észrevették, hogy összeesett a zuhanyzóban, de már ők is csak az ajtóig jutottak el.
4 halott.
Előzmény: monyesz (32487)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32491
Ide zárt égésterű készüléket rakhatsz szabályosan, ami kéménybéleléssel vagy oldalfali (parapetes) kivezetéssel oldható meg.
Az Aereconak nem tudom van-e falba szerelhető szabáylozott légbeejtője, ha van, akkor az használható talán a jelenlegi készülék mellett.
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32490
Most igen, de ez így nem tetszik, változtatni akarok. Csak a fránya anyagiak...

(Nálam van az, hogy ha csak a padló menne külön, mert a radiátor éppen nem kér meleget, akkor a kazán minimuma a padlóhoz is túl sok, azt is csak kapcsolgatással tudná a kazán kiszolgálni. Ezért most amikor megy a radiátor, akkor megy a padló is, a padló termoszelepével nagyjából belőve, hogy amennyit a radiátorok mennek, annyi kb. elég legyen a padlónak is. Ami általában jól működik, de természetesen nem mindig.)
Előzmény: enginer (32489)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32489
Hőcserélős?
Előzmény: MZ/Y (32486)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32488
"Keveredés: olyan vagyok, mint az elefánt, könnyen felejtek, így lehet, rosszul emlékszem"

:D :D
Előzmény: MZ/Y (32486)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32487
Sok mindent mondhatsz, de ha hülyeséget csinálsz akkor megpusztulhatsz ! Vazze, hogy lehet ilyennel játszani ! :(
Ilyen helyre eredetileg sem lehetett volna ilyen rendszerű vízmelegítőt rakni.
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32486
Izé:
Kezdem a végével: külön tágulási és biztonsági szelep adott a padló körön most is.
Előzmény: MZ/Y (32484)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32485
"egy termora egyébként rá lehet párhuzamosan akasztani két szelepet?"

Mivan?
Előzmény: fefefe (32483)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32484
Kezdem a végével: külön tágulási és biztonsági szelep adott a radiátor körön most is.

Keveredés: olyan vagyok, mint az elefánt, könnyen felejtek, így lehet, rosszul emlékszem, de mintha a nem od-mentes padlófűtés-csöveknél lenne gond ez. Elvileg nekem od-mentes a csövem, de mondjuk a nyakam nem tenném rá, hogy a kiszámlázott és beépített anyag ugyanaz. Tehát igazából csak óvatosságból választanám szét.

A nagyobb puffer meg azért lenne szimpatikus, hogy a min. 12 kW-os kazánom fűtse fel, aztán pihenjen, ne kapcsolgasson.

Viszont az ár - egy igen súlyos ellenpont.
Előzmény: enginer (32476)
fefefe Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32483

így van, minden az anyegin múlik :-)

egy termora egyébként rá lehet párhuzamosan akasztani két szelepet?

Előzmény: enginer (32481)
csabeeszka Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32482
Sziasztok!

S.O.S.!! Segítségét kérném minden hozzáértőnek!

Problémám röviden és tömören:

Adott egy társasházi lakás fürdőszobája ahol nincs ablak. A melegvizet egy átfolyós rendszerű gázmelegítő adja (kéményes, és "jó szokás szerint még nincs bélelve a kémény").
A helyzet az, hogy a készülék tönkrement (kilyukadt, kormol, meleg víz ugyan még van de már az sem forró). Ha kicserélném akkor elvileg ugye engedélyeztetni kellene, de az engedélyt nem kapom meg, hiszen a kémény nincs bélelve.
Megnézte már egy szerelő is, és ő azt mondta, hogy kicseréli nekem a készülék elromlott "felső részét", a többi marad, így hogyha jönnének is ellenőrizni, akkor nem látszana, hogy ez egy félig régi félig új készülék. DEEEE!!!! Mivel műanyag nyílászáróink vannak, ezért nem megfelelő a szellőzés, így ő addig nem is csinálja meg, amíg nem csinálok vmi szellőzőt, mondván, hogy "nem elég huzatos a lakás", így ha a külső légköri nyomás nem "olyan" akkor visszaáramlik a szén-monoxid.

Kérdésem: - mit lehet tenni???
- teljesen új készülék ki van zárva??
- ha tényleg szellőző kell, akkor egyáltalán milyenek vannak?? ha nem
muszáj nem szeretném még az utcát is fűteni...:-)
- vagy egyszerűen csak mondjam azt, hogy így vettem a lakást (kb.2éve)

Előre is köszönöm a segítséget!!
Üdv.!
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32481
értem.
csak azt mondtam, hogy az 5-7 ezres "motoros"-hoz (ki-be kapcsolós) felesleges az 50ezres vezérlés, simán elég neki egy szobatermosztát/db.
Amelyikhez értelme van (arányos) az meg nem 5-7ezer.
Előzmény: fefefe (32475)
fefefe Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32480

hát attól függ, mit is nevezünk vezérlésnek...

http://www.rehau.hu/epitoipar/epueletgepeszet/felueletfutes.-hutes/rehau.futes.hutes.szabalyozo.rendszer..shtml  ---> 2. letöltések fül ----> RAUMATIC M

erre rá vannak kötve a szelepek, meg a termosztátok, aztán azokat nyitogatja/csukogatja. egy termosztáthoz több szelep is tartozhat (ha több körből áll pl. egy helyiség) lehet rádugni idő modult - ezzel be lehet előre programozni, hol mikor hány fok legyen (alantabb felmerült problémára pl. megoldás lenne, persze nem olcsóért), meg szivattyú modul is dugható rá - amig valahol van hőigény, addig működik a keringtető szivattyú, amikor már nincs, akkor egy idő után leáll.

Előzmény: Béla222 (32467)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32479
Teljesen egyetértünk ! :)
Előzmény: enginer (32474)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32478
Persze, vizet kevernek a gázba, hogy lefagyjanak a szabályzók/mérők és rohangálhassanak a szerelők cserélgetni.
A levegő bekeverésről meg annyit, hogy aki ilyet mond, az próbálja ki ! De olyan 3% körül ez az elegy önrobbanásra képes, úgyhogy csak óvatosan !
:O))
Előzmény: MZ/Y (32472)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32477
A termofej szerintem is ma már "alapkövetelmény", akármi is vezérli/szabályozza a radiátoros fűtést. Szerintem max. 2 szezon alatt visszajön az ára.
Előzmény: enginer (32474)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32476
"Így lenne egy több 10 l-es pufferem, aminek a vize nem keveredik a radiátorokéval.

Szólj, ha marhaság. :o) Akár műszakilag, akár ára miatt."

Ára miatt mindenféleképpen.
Indirekt tároló sacc/kb 100ezer-től, míg egy h.váltó gyári kivitelben is 40e csak, de házilag elkészitve szerintem egy tizesből bőven megvan.
Azt meg megint nem értem, hogy miért gond, ha keveredik a radiátorokéval?
Ha nem keveredik (indirekt), akkor eleve kell külön tágulási, biztonságiszelep, stb, stb.
Ha nincs vegyestüzelésű kazánod, csak gáz, akkor teljesen felesleges a több tizliteres puffer használata, sőt még lomhább is lehet tőle a rendszered.

Előzmény: MZ/Y (32471)
fefefe Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32475
csak a saját példámat említettem. ...-tól-ig -ot csak nem mondhatok ;-)
Előzmény: enginer (32473)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32474
Maradjunk annyiba, hogy ahova 20 termofej kell oda már az 1db (programozható)termosztát is kevés.
(Nekem 100nm-re van asszem 6db termofej.)

Azt meg már kitárgyaltuk régebben, hogy akármilyen prütty-prütty termosztátod is van, akkor sem árt a nem termosztátos helyiségekbe termofejeket felszerelni, mert hatékonyan képes megakadályozni a túlfűtéseket.
Előzmény: monyesz (32470)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32473
"motoros szelep kb 5-7ezer/db, a vezérlő hozzájuk 30és 50 között. "

"Motoros szelep" ami 5-7 ezer, ahoz elég egy sima termosztát is, mint "vezérlés".
Arányosan szabályozó motoros szelep az meg már nem 5-7 ezer és azokhoz kell a drága vezérlés.
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32472
Monyesz, neked máshol van dolgod, most a Homáron keverik a vizet meg a levegőt a gázba. :o)

Az mennyire igaz, hogy minden gáz drágább, mint a földgáz (kivéve persze levegő)? Ha igen, akkor a víz, levegő mellett az egyéb gázok is kilőve, mint keverőanyag.
Előzmény: monyesz (32470)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32471
Gyakorlatilag egy sima puffer/hidraulikus váltó helyére, a melegvíz adó csatlakozója a padló előremenője, a hidegvíz vételi csatlakozó (ahol a hideget venné normál felhasználásnál) a padló visszatérője. Így lenne egy több 10 l-es pufferem, aminek a vize nem keveredik a radiátorokéval.

A vezérlést persze meg kellene oldani, hogy viszonylag folyamatosan menjen, ne szakaszosan fűtsön, de ez ugyanígy van sima puffernél is.

Szólj, ha marhaság. :o) Akár műszakilag, akár ára miatt.
Előzmény: enginer (32469)
monyesz Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32470
Drágának nem drága, de ha kell belőle tizen-huszon, az már igen.
Meg a termofejek nem teljesen függetlenek a termoszelepektől, és ha azt is cserélni kell...
Előzmény: enginer (32450)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32469
Hogy gondolod ezt az indirekt tárolós dolgot?
Előzmény: MZ/Y (32465)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32468
A kép alapján sacc/kb lemértem.
3cm-el hosszab (7/10) és 2cm-el szélesebb (5/7), mint a HERZ hagyományos termofej.

Én inkább attól félek, hogy a programozhatósága miatt ez már nem szabályoz, mint a hagyományos fej, hanem kapcsolgatja a radiátort.
Előzmény: enginer (32466)
Béla222 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32467
Tudnál erről motorosszelep vezérlőről valami konkrétat (típus) mondani, én 30-50e között én nem találtam ami vezérelni is tud, csak 80e körül
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32466
Nemtom.
Szerintem max. 2cm-el nagyobb, mint egy sima termofej.
Holnap nem, de talán pénteken megint megyek arra és megprobálom kb-ra lemérni. (üveg vitrinben van.)
Előzmény: ZE (32464)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32465
Bár ezt épp' nem nekem válaszoltad, de megleplek: én a Beryl dizájn ellensége vagyok, többször írtam, hogy bármit is tud, az én házamba szappantartó nem kerül a falra. :o)

Amit nekem írtál: ha nem tetszik, nem tetszik. Ezen kár lenne vitázni. 4-et programozni meg macerásabb, mint 1 termosztátot.

És igen, ha bilibe lóg a kezem, akkor vágynék egy 1 helyen kezelhető rendszerre. Akkor már lenne pénzem átalakítani a rendszert is. :o)

Egyelőre marad, hogy - sajnos majd - megoldjam a padló keringetést. Arra tavaly nem válaszoltál: jó ötlet egy indirekt tároló puffernek? Így megoldott lenne, hogy ne keveredjen a radiátoros meg a padlófűtés vize és lenne pufferem is. Persze kérdés, az IsoTwin F24 tud-e egyáltalán indirekt tárolót "kezelni".
Előzmény: enginer (32463)
ZE Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32464
Nyuszikás a dolog, persze, de ez tényleg baromi randa, ráadásul nagyon nem kici :), hanem eléggé méretes egy darab...
Előzmény: enginer (32463)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32463
Én is valamelyik közértben láttam. :)
Volt egy olyan érzésem, hogy megint felfog jönni a téma, hogy a sima termofej azért nem jó, mert nem programozható, ami meg programozható az meg baromi drága.
Most, hogy már van olcsó, akkor meg az az új baj, hogy nem lehet 1 helyről programozni és ronda. :D
vansapkája-nincssapkája. :)

(érdekes, hogy a beryl termosztátoknál mennyire nem érdekes a dizájn! :D)
Előzmény: ZE (32456)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32462
Érdekes egy figura vagy, neked semmi sem jó. :)

Helyedben várnék még 10-20 évet amig olyat gyártanak majd ami azt is tudni fogja, hogy mikor mész szabira és még azt sem kell majd állitanod és nem kerül többe 5ezernél.
Ja! és a dizájnja is tetszeni fog persze! :)
Addig meg elvagy így.

Előzmény: MZ/Y (32452)
farriss Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32461
Köszi az infót!

A Junkers kazán egy 10éves zárt égésterű kombi cirkó, ZRW 24-3 AE anyámkínja...
Erre volt kötve egy Ceracontrol TR200-as termosztát (ami 34 rugó, kicsit durva), a tulaj asszonta, hogy 3 kábeles, de csak kettővel volt bekötve.
Akkor szerintem jó lesz hozzá ez a Siemens REV23....

Előzmény: SilverFlash (32459)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32460
Mondjuk majdnem minden kínai, ez nálam még nem lenne kizáró ok.
Persze így együtt már necces. :o)
SilverFlash Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32459

Én most rakok a Junkers kombi cirkóra egy Computherm Q7-et.  :) Bár ez egy régi cirkó.

Ja, már ha szét tudom szedni a junkers TR12 termosztátot. Mer annak a helyére megy fel. :)

Sőt az enyém 3 vezetékes és az új termosztát meg 2. De így is menni fog a kazán.

Előzmény: farriss (32446)
ZE Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32458
Ráadásul nem is kici :-)
Előzmény: NRZ (32457)
NRZ Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32457
:)
ZE Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32456
Szerinted... Kici, occo, kinai... Szerintem :-) Én talán a Bauhaus-ban láttam hasonlót, de a Conrad-ban is szét lehet nézni.
Előzmény: NRZ (32453)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32455
Ja, jut eszembe:
Az árát nem kell lefényképezni, elhiszem neked. :o)))
NRZ Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32454
erről= ehhez
Előzmény: NRZ (32453)
NRZ Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32453
Szia !

Valami linket nem tudsz erről a kütyühöz ?
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32452
Ezt tavaly és tavalyelőtt még nem tudtad volna írni. :o)

Akkor már csak a dizájn marad (én ilyen rusnyaságot fel nem rakok :o)), illetve 4 termofej programozgatása (elutazások alkalmával) - nekem - több meló, mint a termosztát helyének egyszeri megtalálása. (Azon túl is vagyok.) Azt már el tudnám képzelni, hogy a termofejeket távolról vezérelni, egy kp-i kütyün állítgatni, mikor mennyi fok legyen - gondolom, van is rá már kész megoldás, de az végképp' nem az én pénztárcámhoz méretezett. :o(

Persze a legnagyobb akadály a puffer és/vagy keverőszelepes megoldás hiánya továbbra is, pedig a padlós részt át akarom alakítani.
farriss Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32451
A szabályozáson itt az előremenő fűtővíz hőmérsékletét érted?

Djapor,

Te a rev24-et írtad. Most a rev23 vagy a rev24 van Neked?

(kell a francnak érintőképernyős, asszem a rev2x lesz a nyerő)
Előzmény: sjohn (32447)
enginer Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32450
"vagy Enginer módszere, de drága (programozható termofejek)."

Éppen ma láttam programozható termofejet 4790Ft-ért. :D

Ez is drága? (mennyi egy programozható termosztát?)
És még programozgathatod is! :D :D
Előzmény: MZ/Y (32436)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32449

Most megnéztem a siemens.hu-n a rev200-at és egy az egyben azt tudja, mint a rev23-as! Más a design, meg ez utóbbi olcsóbb vagy 8000 pengővel. Még a leírása is ugyan az, mint az enyémnek!

Ja, az értintőképernyő a különbség!

Előzmény: farriss (32441)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32448
Miért ,a Junkers kazán termosztátja tud mondjuk vízhőfokot szabályozni?
Előzmény: sjohn (32447)
sjohn Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32447
Mennek , csak maximum nem szabályoznak , hanem csak ki-be kapcsolnak.
Előzmény: farriss (32446)
farriss Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32446
Sziasztok,

Van itt Valaki aki junkers kazánnal fűt, és nem junkers termosztáta van? Hanem pl. Siemens, Honeywell etc? Egyáltalán mennek a junkers kazánok más gyártó termosztátjával?

halaloszto Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32445
Orulok hogy atment amit gondoltam. Igen, egy liter 25 fokos viz tobb hot vesz fel mint egy liter 30 fokos, csak a lassabb aramlasnal nem csak hidegebb a viz, hanem kevesebb is.

vajk
Előzmény: MZ/Y (32444)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32444
Hopp, a hőcserélőben lassabban folyó (és így kevesebb hőt felvevő) víz kimaradt. Annak idején, mikor olvastam a lassabb áramlás -> több leadott hőt, kérdezni akartam, de elfelejtettem. Mostanra meg már csak - az ezek szerint - hülyeség maradt meg.
Sorry!
Előzmény: halaloszto (32439)
ZE Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32443
Lehetni lehet...
Előzmény: Törölt nick (32440)
farriss Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32442
Szóval...

Ha jól olvatsma = Ha jól olvastam

nem engedi kihülni sem túlfüteni a lakás = nem engedi kihülni sem túlfüteni a lakást
Előzmény: farriss (32441)
farriss Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32441
Szia Djapor,

Én a REV200 mellett döntöttem, de érdekelne, hogy mit tud a REV24 és főleg mennyibe kerül?!

Milyen kazánra kötötted?

Ha jól olvatsma ez az öntanulás valósítja meg, hogy nem engedi kihülni sem túlfüteni a lakás, így az a hőmérséklet "görbe" szépen kisimul (persze nem teljesen laposra)
Előzmény: Djapor96 (32417)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32440
Központi fűtéses rendszerbe bele lehet tölteni a jó kemény csapvizet? Nekem valaki ezt tanácsolta. De nekem a józan ész azt diktálja, hogy abba lágyított víz kellene, hogy a kazán hőcserélőjére, csövekre, stb.-re ne rakódjon ki a vízkő. Jól gondolom?
halaloszto Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32439
Osszekevered az okot es az okozatot.

Ha lassitod az aramlast, es ezzel hidegebb a visszatero, akkor egyaltalan nem biztos hogy tobb a leadott ho!

Hiszen 10liter/perc 10 fok deltaT az 4.2KJ/KgK * 10K * 10Kg/60 = 7kW

Ha csokkented az aramlast mondjuk 5 liter/perc-re, akkor ahhoz hogy azonos teljesitmenyt leadj 20 fok deltaT kellene. Hiszen feleannyi viz kell elvigyen ugyanannyi energiat!

40 fokos eloremenovel a 30 fokos visszatero realisan hangzik, de a 20 fokos kizart, ha a szoba mondjuk 22 fokos.

Tehat az aramlas csokkentesevel a visszatero nem fog annyit esni mint kellene a teljesitmeny fenntartasahoz, a teljesitmeny tuti esni fog. Ami logikus is, hidegebb cso nem tud annyit leadni.

vajk
Előzmény: MZ/Y (32435)
halee77 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32438
Én ebben a témakörben abszolút tudatlan vagyok, csak olvasgatok és talán ragad rám valami, tehát hogy van-e szakirodalom azt nem tudom. Azt jeleztem csak amit itt olvastam korábban.

De talán mz/y többet is tud, Ő már talán ki is próbálta valahogy ;)
Előzmény: Djapor96 (32430)
halee77 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32437
Ezt pont tegnap próbálgattam. A hőcserélőt gyors fordulaton jobban "lehűti" tehát az előremenő nem olyan meleg, mint a lassú fordulaton, így aztán nem is tud annyit melegíteni. Szerintem!

Enginertől pedig kérdezem, hogy lehetne esetleg (még) több infó a termosztát elhagyás mikéntjéről? Egyre nagyobb az érdeklődés! :)
Előzmény: MZ/Y (32435)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32436
Egy korábbi vitát nagyon nem szeretnék felújítani, csak kiegészítés:
Ha nálad az a komfort, hogy mindig egyforma a hőmérséklet, akkor tökéletes Enginer javaslata.
Ha az, hogy melegben fekszel le, éjjel hűvösebb van, de ébredésre megint meleg, akkor vagy termosztát, vagy Enginer módszere, de drága (programozható termofejek). Vagy kompromisszumot kötsz és ébredés után Te tekered fentebb a termofeje(ke)t és kicsit később lesz meleg.
Előzmény: iNTi (32434)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32435
Ha viszont úgy közelítjük meg, hogy a leadott hő = a padlókörbe betáplált hő (aminek stimmelnie kell), akkor a lassabb áramlásnál hidegebb visszatérő víz több hőt tud felvenni a hőcserélőtől/puffertől, tehát többet is ad le adott idő alatt a padlóban.
Előzmény: halaloszto (32431)
iNTi Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32434
Ez egy nagyon érdekes gondolat. Most nagyon egyszerűsítve gondolkozom, de tulajdonképpen ha adott egy rendszer ahol a szobatermosztát kapcsolja a kazánt és abban a szivattyút, ez keringteti a radiátorokban a vizet. Ezt le lehetne cserélni úgy, hogy kiiktathatom a termosztátot ? Egy körös az egész, és csak radiátorokat fűt.

Nekem mint korábban írtam nagyon sok nyűgöm van a szobatermosztátokkal, ezt ha így le lehetne cserélni az egyszerűen a csoda lenne, hiszen akkor egyszerűen lehetne lecserélni az egészet. :)
Előzmény: enginer (32418)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 32433
ebben van valami. kémia laborban is anno úgy működött a hűtő, hogy az egymásra spirálisan tekert üvegcsövekben egymással ellentétes irányba áramoltattuk a hűtőközeget és a hűtendő anyagot. ergo a sebességek összeadódnak...
Előzmény: halaloszto (32431)
fefefe Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32432

motoros szelep kb 5-7ezer/db, a vezérlő hozzájuk 30és 50 között. (persze felső határ itt is a csillagos ég ;-)

ha az osztó/gyűjtő sima kézi "tekerős", akkor azt is cserélni vagy tuningolni kell.

nem felétlenül kell drótozni, van rádiós is, persze nem olcsóbb a drótosnál :-D

rehaunak, henconak is van ilyen. (érdekes módon annak idején én a rehau-t olcsóbban tudtam beszerezni, és sokkal kultúráltabb is a cucc)

hiába állítasz be mindenhova "fix" tömegáramot, ha a szivattyúdnak nincs esze, akkor amint lezár egy kör (pl. motoros szelep), az összes többiben megváltozik a tömegáram.

Előzmény: Jesu (32428)
halaloszto Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32431
szerintem ez nem igaz. a holeadas foleg a padlo homersekletetol fugg. az meg az eloremeno es a visszatero atlagatol. ha fix az eloremeno, akkor az atlag annal magasabb lesz, minel melegebb a visszatero, ergo minnel gyorsabb az aramlas.

vajk
Előzmény: MZ/Y (32429)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32430
Ezzel kapcsolatban van a neten magyarnyelvű szakirodalom?
Előzmény: halee77 (32423)
MZ/Y Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32429
"Hideg felületnél gyorsabb áramlás, melegnél lassabb?"

Padlónál pont' fordítva van, kisebb áramlásnál ad le több hőt a rendszer. De ezt már olvastad itt, régi motoros vagy. :o)
Előzmény: Jesu (32428)
Jesu Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32428
Merre van leírva ez?

Nálam is aktuális lenne. Amit el tudok képzelni: osztóra motoros szelep körönként, szobákba mérő, osztóig drótozva, ami ennek a nyitását/zárását szabályozza. Leírhatnátok mit kell használni egy ilyenhez. Nálam 2 féle beavatkozás lehet: keverőszelepen állítható az osztóra menő vízhőfok (pufferről), vagy maga a kör ki/be kapcsolásával.

Konkrétan, nevesítve kellene az alkalmazható cuccokat leírni, hogy ki lehessen számolni, kb. mennyiben van ez körönként.

Másik kérdésem: mi az ideális keringető sebesség? Mekkora legyen a tömegáram a padló/ falkörökben? 0,5-1-2-3l/perc? Van erre recept? Hideg felületnél gyorsabb áramlás, melegnél lassabb?
Előzmény: halee77 (32423)
reszike Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32427
Kérdezem hozzáértő szakembertől: Padlófűtésem van a lakásban,mely önálló rendszer /a radiátorok külön ágról kapják a meleget/,melynél a visszatérő csőre egy szivattyút építettünk be melyet egy digitális termosztát a visszatérőre szerelt hőérzékelőn keresztül vezérel.Kérdésem:mennyinek kell lennie az előre menőnek,és a visszatérőnek.A termosztátot hány fokra állítsam?Hőcserélő van beépítve.A termosztát típusa:MTC 27T1RE/2 Köszönöm.
SilverFlash Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32426

Helló!

Hogy kell szétszedni egy Junkers TR12 szobatermosztátot (analóg)?

Nem akarom erőltetni, még eltörik.

halaloszto Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32425
orul!!! :-)
Előzmény: mammamija (32424)
mammamija Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32424
Csóközön - kivettem - tekertem- dugaszolódik!!!:)))
Előzmény: halaloszto (32416)
halee77 Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32423
Olvass vissza! Megéri, jó téma ;)
Ha jól emléxem, thermofejek radiátoronként és a kazán folyamatosan fűt, amihez persze van egy puffer... már én is agyalok, hogy mit kéne átalakítani nálam és mennyi lenne ez.
Előzmény: Pitylogós (32419)
--biki-- Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32422

Sziasztok! Segítségeteket kérem az alábbi ábrán felvázolt rendszer szabályozásában. A rendszer falfűtés + padlótemperálás. adott három "leágazás" ami három külömböző részét látja el a háznak. Kérdésem az lenne hogy adjatok tippet a minél olcsóbban megvalósítható fűtésszabályozásról.

Köszönettel. Biki

dpek Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32421
A tároló indirekt, de a gyári belső hőcserélőre a napkollektor van kötve.
A kazán meg a cirkulációs csonkon keresztül fűti külső hőcserélővel, a felső felét a cirk. csonktól felfelé.
Tehát nem az egészet.
Azért van így, mert ennek sajna alul van az elektromos fűtőszála, és a kollektornak az jó ha minél hidegebb vizet kap. De ha nincs nap, akkor is kell valahogy meleg víz, de erre az alsó elektromos fűtés nem jó. Gázzal 10 perc alatt felnyomja 60 fokra a felső felét. Sőt, úgy van bekötve, ha nincs melegvíz a bojlerba, akkor nem kell megvárni még felmelegszik, hanem egyből a csapon jön a meleg víz ha kinyitom
Előzmény: enginer (32414)
dpek Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32420
Erre nem is gondoltam hirtelen.
Viszont úgy tudom hogy ahoz hogy indirekt tárolót lehessen vele így fűteni, kell hozzá venni valami kiegészítő egységcsomagot hozzá, mert alapból nem adnak.
Vagy házilag rá tudok kötni anélkül is?

Tudom mi a szerepe, az eredeti bekötés szerint 3 fogyasztó ment a kazánról, azért kellett a váltó.
Itt a régi bekötés.

Most per pillanat csak a pf megy, meg a bojler hőcserélőn keresztül.
Radiátor csak egy van a fürdőben, ami sorba van kötve a pf-el, tehát ha megy a pf, akkor először a radiátorba megy a víz, és onnan a padlóba.
Tegnap fixre kötöttem a pf szivattyút. Reggelre szép egyenletes volt mindenhol a padló meg a levegő hőmérséklet is.
Ez a külön bojler bekötés felcsigázott. Így lenne a legtutibb, főleg ha nem kéne hozzá megvenni a gyári egységcsomagot.
Előzmény: enginer (32413)
Pitylogós Creative Commons License 2008.11.18 0 0 32419

Az hogy műxik?

Nem szobánként van egy termosztát, ami a saját körét vezérli?

Előzmény: enginer (32418)
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32418
Na ugye! :D

Következő fokozat a helyiségenként szabályozott (nem termosztátos) rendszer.
Ennél is tisztább, szárazabb érzés. :D
Előzmény: Djapor96 (32417)
Djapor96 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32417

Tapasztalat 5 nap után!

A REV24-es Siemens termosztát egy álom a RDE10-es után. Le a kalappal! A lakásban folyamatosan szinte állandó a hőmérséklet. A gyereken látom, hogy nem izzad le állandóan, amikor eléri a kikapcs hőmérsékletet a kazán. A feleségem, meg a kislányom is sokkal nyugodtabban alszik éjszaka.

Ja és nem utolsó sorban, kb 0,5 fokkal csökkentettük a komfort hőmérsékletet, mert kicsi az ingadozás.

Mindenkinek ajánlom, szerintem hamar kitermeli az árát!

halaloszto Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32416
a dugot felfele ki tudod huzni. az aljan lesz egy csavar, ami utkozik a lukban egy pocoknek. ezt a csavart a dugoba beljebb tekered, es visszateszed a helyere.

vajk
Előzmény: mammamija (32415)
mammamija Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32415
Szép estét mindenkinek.
Bocsánat, hogy egy bagatellnek tűnő kérdést teszek fel, de egész egyszerűen nem értem a dolgot.
A képen látható kádnál elvben ha megtekerem a fölső izét, akkor a kád alján lévő dugónak zárnia kellene teljesen - de nem zár. Szép lassan, de biztosan -szivárog a víz lefele - ahogy jobban megnéztem van kb. 2 mm-es rés a kád alja és a záróbigyó között. Szerintetek nem a kádhoz passzolót hozott a vízszerelőm?
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32414
indirekt a tároló?
csak PF van? Radiátorok?
Előzmény: dpek (32410)
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32413
renova mini tudja az indirekt tárolót fűteni.
Külön beállitott hőfokkal meg elsőbbséggel.
Nem értem, hogy miért kellet a h.váltóba kötni a bojlert.

H.váltónak tudod mi lenne a szerepe? Mert nálad így semmi értelme a váltónak.
Előzmény: dpek (32406)
halee77 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32412
módosítom: jól gondolom, hogy a hőcserélőn elhelyezve a "kapcsolót" is megoldja mindkét (előbbi) problémám? ...maradna viszont a "pontatlanság".

Köszi ZE :)
Előzmény: halee77 (32409)
dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32411
Szeretném a vezérlés részét is okosan rendbe tenni.

dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32410
Oké, kapcsolgatok.
De mégse engedem így ingadozni annyira a padló hőfokát mint sima szt-os vezérlésnél.

A második részt nem teljesen értem.
A kazánommal van baj?
vagy más a gond?
:-)
Szívesen veszem tőled a segítséget...
Annak idején a hidro váltóval kapcsolatban is hallgattam a tanácsodra, és azóta is nagy megelégedéssel használom.
Előzmény: enginer (32407)
halee77 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32409
Amikor először hallottam, hogy csőtermosztáttal tudom megoldani a pf melegítését, akkor sokat agyaltam, hogy hova kéne rakni azt úgy, hogy minél hasznosabban járathassam a padlókör szivattyúját. Elméletben kigondoltam, hogy a kazán előremenőjén lévő csőterm kapcsolná be a pf szivattyút, a padlókör előremenőjén lévő pedig kapcsolná le.
Így egyrészt nem forgatna hideg vizet is (fűtési szezon kezdetén) és egyben meg lenne oldva a továbbkeringtetés is már az "üzemi" hőfokon (ugye addig megy amíg nem esik x fok alá a vízhőm), másrészt ki lenne küszöbölve a csőtermosztátok pontatlansága (érzékelési idő és ki-be kapcsolások eltérése)...
Csak hát eddig még nem sikerült rájönnöm az összekötés mikéntjére/hogyanjára. Esetleg ebben kaphatnék valami konkrét segítséget is?? Bár ez nem tudom, hogy itt mennyire ON.
Előzmény: enginer (32400)
dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32408
Kis fokozaton 80W-os a padlószivattyúm.
Folyamatos járatnál a negyedét tenné ki a havi villanyszámlámnak.
Tegyek be kisebb 40W-os szivattyút?
Vagy ne járassam ezt folyamatosan?
A kazánt magasabb 50-60 fokon járassam, és a padló előremenőt is engedjem 50-re?
Vagy vegyem le a kazánt 45-re, a padlót meg 35-re?
24-26 fokos padlóhőmérséklet mellett van 20-21 fok a lakásba.
28 fokos padló nál egy idő után már kellemetlen meleg van. kb. 22-23 fok.
Legalábbis alváshoz meleg, máshova meg luxus.
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32407
"Tehát elvileg nem mennyiségi hanem minőségi szabályzást használok a padlónál. "
:D :D

Te legfeljebb kapcsolgatsz nem szabályozol. :)

Nézegettem a rajzodat és rájöttem, hogy kiknek lehet hasznos a Kötelező lesz a kazánok energetikai felülvizsgálata.

Előzmény: dpek (32403)
dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32406
Renova mini C12E
4-12kW
Előzmény: enginer (32405)
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32405
milyen kazán ez?
Előzmény: dpek (32403)
fefefe Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32404

nincs hőcserélőm, a kazán közvetlenül melegíti a padlófűtés vizét, hidraulikus váltón keresztül. (csak pf van, nincs radiátor)

a kazán vízhőmérséklet érzékelője a hidraulikus váltón van, és a szabályozóba van bekötve. a csőterm meg a pf keringtető szivattyú mögé közvetlenül az előremenő ágba.

a helyiségekben 1-1 termosztát, az osztó/gyűjtőn meg motoros szelepek.

van egy termosztát, ami közvetlenül a kazánt piszkálgatja (persze a szabályozón keresztül), ez úgy van beállítva, (meg a helye kiválasztva) hogy a többi helyiség kellő felmelegedése előtt ne nagyon lője le a kazánt. 

még nincs teljesen belőve a rendszer, az előremenőt kell majd pontosan úgy eltalálnom, hogy a padló folyamatos hőleadás mellett biztosítsa a kívánt helyiséghőmérsékletet. (vagyis minél többet menjen folyamatosan a fűtés, persze kis teljesítménnyel)

ahogy megfigyeltem a kazán felfűti a vizet, aztán ha az eléri a beállított szintet, akkor lekapcsol, és amíg bizonyos fokkal nem csökken le a víz hőmérséklete, addig nem fűt, de ezalatt az idő alatt a pf keringtető tovább keringtet, hisz a víz van még olyan meleg, hogy a padlónak hőt tudjon átadni.

Előzmény: halee77 (32390)
dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32403
Nálam a pf víz minőségét a pt szabályozza 0.5 fok hiszterézissel. Tehát elvileg nem mennyiségi hanem minőségi szabályzást használok a padlónál.
Az elsőbbség a bojlernak kell.
A rajzomon mit és hogyan kellene szabályozni?
Pl. a padló szivattyú menjen folyamatosan, és a pt csak a kazánt kapcsolja?
A bojleren lévő csőtermosztát meg ha meleget kér, akkor kapcsolja a bojler szivattyút a kazánnal együtt?
A bojler váltóérintkezős csőtermosztáttal meg arra az időre még megy a bojler szivattyú meg a kazán, szakítsam meg a pf szivattyút?
Előzmény: enginer (32402)
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32402
"nekem hidraulikus váltóm van, akkor hova tegyem a csőtermosztátot?"

Minek kellene neked a csőtermosztát?
Hidraulikus váltónál nem tudsz csőtermosztátozni, mert soha sem hűl le a rendszeredben a víz, hogy a csőtermosztát (ki)kapcsolni tudjon. :D

"Van más fogyasztóm is, és ha az bekapcsol, akkor nem akarom hogy menjen a pf is."

Ezt most nagyon nem értem, hogy miért is indulna a PF. is.
PF a h.váltóból veszi a meleget. Azt most hagyjuk, hogy állandóan kellene mennie és nem kapcsolgatni, hanem szabályozni illene, mert nálad padlótermosztát van, de azt végképp nem értem, hogy mi az a más fogyasztó ami a PF termosztátot felűlbirálva inditani tudná a PF szivattyút?
Előzmény: dpek (32391)
ZE Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32401
Mindent lehet, mit szeretnél?
enginer Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32400
"Ez tudom villanyos kérdés, de lehet esetleg két termosztátot úgy összekötni, hogy két külön dolgot mérve egy dolgot kapcsoljon ki is meg be is?"

Lehet.
bigedy Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32399
Okés!! maximum egy online kiszállást!!!
Előzmény: sjohn (32397)
farriss Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32398
Nem kell ahhoz csepegés. Nekünk ugyanez volt a problémánk, amikor beüzemeltük az SD kazánt a régi házunkban. Feltöltöttük 1.5 bar-ra, reggelre lement 0.3ra....Ezt csináltuk 3 napig, aztán a földszinten felnéztünk a plafonra, és ott volt a brutál beázás. Az egyik T modul szétrohadt és folyt szét a víz a födémbe...Mennyei volt....
Előzmény: firemanus75 (32381)
sjohn Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32397
Nincs mit.
Mailben küldöm a számlaszámom:))
Kiszállási díjat nem számolok , úgy jó?
Előzmény: bigedy (32396)
bigedy Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32396
Köszi!!! Már melegít is !!!! mennyivel jövök???? :))))
Előzmény: sjohn (32394)
topik Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32395
Mi a tapasztalat, milyenek a Saunier Duval kondenzációs kazánjai? Mondjuk a Termomax-hoz viszonyítva.
sjohn Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32394
Beragadt a termoszelep tüskéje.
Előzmény: bigedy (32393)
bigedy Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32393
Nem melegít a törölközőszárító.
Beüzemeltem a fűtést, megtörtént a légtelenítés, csomó levegő jött ki a tetőtérben található két radiátorból. A földszinti radiátorokat is kilevegőztettem, de azokban nem volt levegő. Víz utánatöltve, nyomás 1,5-2 között! A probléma a törölközőszárítóval van. Termoszeleppel van felszerelve, tökig kinyitva, levegő nincs benne és nem fűt (tavaly tökéletesen működött). A törölközőszárító az első fűtőelem a rendszerben. A következő, és az összes többi radiátor tökéletesen fűt!!
Infomaker Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32392
Kérdés:

BAXI Primestorage HT vélemény?

Kondenzációs, 45Literes, és openthermet is tud.
dpek Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32391
Üdv.

Rég írtam már ide, csak néha néha benézek.
És pont olyan téma van, ami engem is érint.
Ezzel a csőtermosztátos pf-el lenne kérdésem, hogy ha nekem hidraulikus váltóm van, akkor hova tegyem a csőtermosztátot?
Nekem is az a gondom, hogy különböző méretűek a körök, és nagyok a különbségek.
Van más fogyasztóm is, és ha az bekapcsol, akkor nem akarom hogy menjen a pf is.
Amúgy most szigetelés után, kinti 3-7 foknál bent 28 fokos padló mellett 22 fok van, de úgy érezni, mint a radiátoros fűtésnél legalább 26 fok.
Visszaveszem 26 fokra a padlót.
Ja, és amit régebben írtam, hogy a szobatermosztátos vezérlés padlóra nem jött be, mert nagyon ingadozott a padló hőmérséklet. A padlótermosztáttal 1 fokon belül van az ingadozás. Sokkal egyenletesebb. Annyi, hogy a kinti hőmérsékletnek megfelelően 1x2x után kell korigálni a padló hőfokot. Nálam mivel 10cm szigetelés van a 40-es falon, nem nagyon veszem észre a kinti időt, vagy csak nagyon lassan.
Előzmény: enginer (32388)
halee77 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32390
Bocs, még annyi, hogy a
"hőmérsékletre érdemes keringtetni és ezt csőtermosztáttal tudod megoldani."
egy másik csőterm-et igényel, vagy a hőcserélőn lévő mindkét feladatot meg tudná oldani?
Ez tudom villanyos kérdés, de lehet esetleg két termosztátot úgy összekötni, hogy két külön dolgot mérve egy dolgot kapcsoljon ki is meg be is?

Fefefe,
nálad hőcserélő van? Átmeneti időszakban (esténként fűtés) akkor amennyit fűt annyit hűt is ha tovább forgat, nem? Akkor hogyan fűt fel vagy mikor a pf?
halee77 Creative Commons License 2008.11.17 0 0 32389
"valahogy magára a hőcserélőre kell ráapplikálni a csőtermosztát érzékelőjét."

Végre! Eddig amikor ezt csőterm. vásárláskor (vagy inkább kereséskor) ezt bárhol felvetettem hülyén néztek rám. Merthogy szerettem volna olyan érzékelővel, ami a legkevesebb átalakítást igényel emiatt. Mindenhol azt mondták, hogy a "kazán" előremenőre szokták rakni és nem a hőcserélőre. De szerintem is itt van olyan hőkülönbség amit vígan tud kapcsolni, másrészt itt pont a pf előremenőjével azonos hőmérsékletet mér.

Köszönöm a tájékoztatást a továbbjáratásról is!
enginer Creative Commons License 2008.11.16 0 0 32388
"Igaz az, hogy a padlókörben tovább kéne forgatni a vizet, mint amennyit a kazán fűt?"
Igaz.

"(Én 1 órát pluszt hallottam erre.)"
Nem időre, hanem hőmérsékletre érdemes keringtetni és ezt csőtermosztáttal tudod megoldani.

Értelme azért van tovább keringtetni, mert azon "rövid" idő alatt amíg a kazán fűt, nem biztos, hogy mind1ik PF. kör egyforma melegre fog felmelegedni, így mondjuk a fürdőben meg a többi kis kiskörös helyiségben 40C-os padlód lesz, mig a nappaliban ahol nagy körök vannak, meg csak mondjuk 25-30C.
Ha a kazánnal együtt lekapcsol a PF. keringtetője, akkor ez így is marad, de ha tovább keringteted, akkor a melegebb padlókból tudja még fűteni a nagyobb köröket és forditva.
Vagyis nagyobb az esélyed, hogy mindenhol egyforma padlóhőmérsékleted lesz.
Csőtermosztát meg arra kell, hogy amikor egy bizonyos hőfok alá csökkent a PF kör hőmérséklete, akkor már nincs értelme keringtetni és csak az áramot fogyasztod.
Azért írtam, hogy keverőszelepes rendszerhez jó a csőtermosztát, mert amikor a szobatermosztát inditja a kazánt, akkor a kazán szivattyúja a keverőszelepen keresztűl nyomja a melegvizet a PF. körbe is és a keverőszelepnél elhelyezett csőtermosztát egyből inditja a PF. szivattyút, amikor meg már nem megy a kazán és a PF.ben is lehült a víz, akkor meg lekapcsolja a PF. keringtetést. :D
Hőcserélős rendszernél valahogy magára a hőcserélőre kell ráapplikálni a csőtermosztát érzékelőjét.
Előzmény: halee77 (32382)
fefefe Creative Commons License 2008.11.16 0 0 32387

a kazán szabályozója kapcsolja azt is, elég sokat megy akkor is, amikor a kazán nem fűt. nem 24 órát megy, de jó sokat.

Előzmény: halee77 (32383)
monyesz Creative Commons License 2008.11.16 0 0 32386
Ezt megteheted, nem veszélyes művelet.
Előzmény: Törölt nick (32384)
monyesz Creative Commons License 2008.11.16 0 0 32385
Nem feltétlenül látszik csepegés, mert a meleg felületről ugye elpárolog a víz elég gyorsan.
Hidegen meg kéne nyomni a rendszert, hátha valahol látszik. Esetleg alacsony előremenővel járatva a kazánt, a kötéseket megtapogatni, valami könnyezés jellegű eresztést esetleg lehet találni. Levegősödés nincs ?
Előzmény: firemanus75 (32381)
halee77 Creative Commons License 2008.11.16