Keresés

Részletes keresés

andreja Creative Commons License 2008.01.01 0 0 23772
Ha kint szépen süt a nap, akkor nem kell bemenni a házba. Ha a néni konkrétan a begyújtásra bukik, akkor kint kell rakni egy kisebb tábortüzet.
Előzmény: janijani (23771)
janijani Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23771

6 m-es 14 x 14 cm-es kéménynek húznia kell mint az állat.

A padláson nincs nyitva a kéményajtó?

Meggyőződhetsz a kémény huzatjáról ha kiszeded a kéményből a füstcsövet és odatartasz egy meggyujtott újságpapírt.

Olyankor szokott előfordulni hogy nem akar beíndulni a kémény huzatja, ha a házban hidegebb van mint kint a szabadban. (pl télen kimész a nyaralóba az új barátnőddel,be kéne gyujtani mert a csaj nem akarja levetni a télikabátját, az épületben hideg van, kint meg szépen süt a nap) Ilyenkor szokták azt hogy kihúzzák a kéményből a füstcsövet és néhány gombócba gyúrt újságpapírt eltüzelnek a kéményben hogy meginduljon a huzat.

Előzmény: atrego (23767)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23770

Sőt ha tisztítás után nem jól rakják össze a kazánt, akkor is elmegy a teljesítménye.

Apósom, szegény, kitakarította a lengyel öv. kazánjukat, de a taglezáró lamellákat csak immel-ámmal rakta vissza, és azon keresztül szívott fals levegőt, úgy kormolt mint a fene. Mindenre gyanakodtunk, mindent átnéztünk (kémény tisztítás, kiégítés, stb...), mire eszünkbe jutott, hogy a kazánt is meg kellene nézni.

Előzmény: remote access (23768)

smith Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23769
.25 MPa huzatigényhez

Nem lesz az egy picit sok? A légköri nyomás cca. 0.1 MPa. :-)

Van egy táblázatom egy régi könyvből, az széntüzeléshez 14*14cm-es kéményhez 5m magasságnál 9 kW-ot, 10m magasságnál 15 Kw-ot mond.

remote access Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23768

Szia !

A kazán füstjáratai is tiszták ?  Fatüzelés esetén rendes mennyiségű hamu képes lerakódni bennük. Amikor még vegyestüzelésű kazánom volt néha többcentiméternyi por volt a közel vízszintes helyeken.  Azért gondolom, hogy valami más baj is lehet, mert igaz, hogy a féltéglányi keresztmetszet nem túl nagy, de egy felmelegedett kürtőjű kémény esetén még így is bömbölve kellene égni egy jó kályhának vagy kazánnak, nem pedig pislákolva kátrányt eregetni

atrego Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23767
Köszi!A  füstcsövet   kikormoztam.Tehát    a   kémény   keresztmetszete   kicsi....Csak    mert    a    kémény  is   tiszta .25  MPa   huzatigényhez    6m-es  kémény    esetén   mekkora   keresztmetszet  kell?
td cdx Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23766
A GB, és SB kazánokat találtam a buderusnál kondenzációsnak.
A GM kazánodat "hagyományosnak gondoltam"
A fogyasztás miatt nem irigyellek, akármekkora is a házad!
Előzmény: porker (23764)
janijani Creative Commons License 2007.12.31 0 0 23765
A füstcsövet kikormoztad?
Előzmény: atrego (23756)
porker Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23764
Napi fogyasztás.

Az elmélet OK: csak azt nem értem, hogy a Buderusnál ez miért nem jelentkezik? ... Igaz 1-2 fok különbség már borít mindent.
Előzmény: td cdx (23758)
smith Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23763
Ha eddig elég volt a kazánnak a kémény huzata, akkor előbb a koromzsákot, aztán a kémyényt kellene szemügyre venni és szükség esetén kitakarítani.
Who111 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23762

Ha meg alapból gyenge a huzatod, szerezz egy kiszuperált olajégőt, tedd fel a kazánajtóra, de előtte belezd ki, és csak a ventillátorát használd.

Egy jobb darabbal még a kék színű láng is elérhető. :-)

(Lehet, hogy csak addig kell amíg bemelegszik v. kiég a korom a kéményből.)

De ne legyen ám gerenda beépítve a kéménybe! :-)

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23761

Ha tiszta a kémény, akkor a keresztmetszet a kicsi. Ha előtte jó volt, most meg nem,  akkor a kéményben van valami ami elvitte a keresztmetszetet, ergo lecsökkent a huzatod.

Lehet kapni kéménytisztító kefét (nálunk 2500 pénz, piacon) én azt félévente végigtolom a kéményen.

td cdx Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23760
Azt elfelejtettem kérdezni hogy mennyi idő alatt fogyasztod el a 35 m3 gázt?
Előzmény: porker (23744)
peterch Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23759
Szia! Ugy van, ahogyan leirtam. Amikor Honeywel termosztat vezerelte a kazant, akkor orankent 6x kapcsolta a kazant,de mindig kulonbozo hosszusagu ideig, a hovesztesegtol fuggoen. Most egy 0,1-1C fokig allithato hiszterezisu termosztat vezerli a keringetoszivattyut.Minel pontosabban akarod tartani a homersekletet,annal kisebb hiszterezist allitasz be. Nalam 0,2C fokra van beallitva. A radiatorjaim ugy vannak tulmeretezve, hogy akar 35-40C fokos viz is kepes megtartani a beallitott homersekletet , a keringetoszivattyu allandoan a 3-ik fokozaton mukodik,ha a szobatermosztat kapcsol. Udv, Peter
Előzmény: pborisz (23757)
td cdx Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23758
Nekem is Termomax kondenzációsom van, de régebbi tipus.
A jégcsapok nálunk is jelenvannak, de nem tulajdonítok neki nagy jelentőséget.
Azt biztosan tudod hogy egy kondenzációs kazánnak sokkal alacsonyabb a kéményen kilépő füstgáz hőmérséklete. Emiatt az ilyen alacsony visszatérő esetén a kondenzációs hőfok már a készülékben kialakul. A hideg égéstermékből a megmaradt vízgőz egy része egyből kicsapódik a kéményből kilépésnél.
Remélem nem bonyolítottam túl!
Előzmény: porker (23744)
pborisz Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23757
Hát ezt mondom én is :)) De a szobatermosztát ettől még ugyanúgy óránként hatszor kapcsol és én továbbra is azt mondom, hogy ez nem jó, hacsak nem 0,00001 fok a hiszterézise :)))
Előzmény: Jancsii (23755)
atrego Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23756
Sziasztok!Következő kérdésem   lenne:Van   1   régi   Midi   Golf  lemezkazánom.Rengeteg  ingyen   hulladék  faanyagom  van   amivel   tüzelni  lehetne   benne.Valamiért   marha  gyenge    a   huzat,lehetetlen   normális    lángot   csiholni   benne.A   kémény   kb.6m   magas,a   kémény  belvilága    1   féltéglányi.Mi   lehet  a   probléma?A    kazán   huzatigénye   25kpa.Arra   gyanakszom,hogy     a    kémény    keresztmetszete    lehet   kevés.Szerintetek  mi  a   probléma?40'C-nál   nem   akar    feljebb   menni   a    vízhőfok,a  kazán  belseje   szurkosodik,az   égés   tökéletlen.Előre   kösz  a    tanácsokat!Boldog   Új  Évet!
Jancsii Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23755
Látom a hatos szám meg ragadt benned, de nem mindegy, hogy óránként vagy naponta hatszor.:)))
Előzmény: pborisz (23753)
NRZ Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23754
A kazánt a puffer szenzorja kapcsolja be, a szobatermosztát meg a szivattyút, gondolom én.
Előzmény: pborisz (23753)
pborisz Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23753
"Mostani rendszernel legnagyobb hidegben is csak naponta 6x kapcsol "

Lehet, hogy sok volt a pálinka meg a sör :)) de én még most is azt olvasom.
Előzmény: Jancsii (23751)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23752
Nem feltétlenül, pl. a Honeywell-nél Te állítod be, hogy óránként hány ciklus legyen. Inkább ráfűt minden ciklusban egy kicsit, hogy állandó legyen a hőmérséklet. (Nyilván passzív háznál nem fog indulni. :o))
Előzmény: pborisz (23750)
Jancsii Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23751
Próbáld meg értelmezni amit írt.  Ugyan azt mondja amit te. Hiába kapcsol óránként hatszor a szobatermosztátja, mégsem indul olyan sűrűn a kazánja.
Előzmény: pborisz (23750)
pborisz Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23750
Az óránkénti 6x és a naponta 6x kapcsolásnak nem sok köze van egymáshoz. Ugyanis a kazánt puffertárolónál nem a szobatermosztát kapcsolja :). Az, hogy a szobatermosztát 6x kapcsolt óránként, az azt jelenti, hogy abban a helyiségben baromi gyorsan lehűlt a levegő.
Előzmény: peterch (23749)
peterch Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23749
Szia !

Szerintem a rendszered addig fog ki-be kapcsolgatni, amig a haz hoigenye nem eri el a kazan teljesitmenyet. Amennyiben a radiatorjaid a kazan teljesitmenye szerint vannak meretezve ,akkor csak annyit kepesek leadni,amennyi a kazan teljesitmenye a megadott homersekleteknel/eloremeno-visszatero/. En a helyedben ugy mereteznem a radiatorokat, hogy legalabb 60C fokos eloremenonel kepesek legyenek leadni a kazan maximalis teljesitmenyet. Igy a visszatero agban a viz homerseklete lenyegesen alacsonyabb lesz es kepes hasznosabban elvonni a hot a kazanbol. Szerintem ez hatasfok szempontjabol is jobb megoldas. Igaz atmeneti idoszakban gyakran fog kapcsolni a kazan es rovid idore.
Folyamatos homersekleten tartast legjobban egy alacsony hiszterezissel rendelkezo szobatermosztattal lehet elerni ugy, hogy pufferrol taplalod be a futest, termeszetesen a radiatorokat a fentebbi leiras szerint mereteznem. Igy a kazan csak arra az idore kapcsol be,mig felfuti a puffert. Igy a legjobb hatasfokkal tud uzemelni.
Nalam igy mukodik a rendszer es nagyon megvagyok vele elegedve. Amikor direktbe futott a kazan ,akkor a szobatermosztat 6x kapcsolta orankent. Mostani rendszernel legnagyobb hidegben is csak naponta 6x kapcsol . Ilyenkor folyamatosan uzemel 1 orat. Szerintem ez a kazant jobban kimelo mod es jobb hatasfoku.

Udv, Peter
Előzmény: eger.jeno (23745)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23748

Akkor holnap nagyTESZT lesz.

Feltekerem csutkára, és a lakást felfűtettem vele.

Megnézem mit csinál.

Előzmény: MZ/Y (23747)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23747
Ha nem kapcsolgat, akkor az azt jelenti, hogy a beállított 15kW teljesítményt le tudja adni a rendszered, tehát nincs szükség modulációra. Akkor kellene modulálnia, ha ez a teljesítmény túlmelegítené a vizet, de itt erről nincsen szó ezek szerint.
Hogy mi kattog, az passz. Szerelő. :o(
Előzmény: Blue_Sky_007 (23743)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23746

Még azon morfondírozom, hogy a vezérlőpanelen két poti van. Az egyiken lehet beállítani a teljesítményt (max), de mire van a másik?

Nem lehet, hogy a különbségi küszöb értékét állítaná be? Esetleg az előző tulaj beletekerhetett, és az előremenő és a visszatérő közötti különbséget elállította, ami ugye az alapját képezi a vezérlésnek?

Csak jó lenne, ha egy szakember megerősíteni ebben.

Most nem vagyok ottnon, de holnap megtudom nézni, hogy mi lesz, ha eltekerem :-)

Előzmény: MZ/Y (23741)
eger.jeno Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23745
Azt hiszem nem világos a kérdés lényege..

>A 6 kW arra elég, hogy a ház hőveszteségét (falon, padlón, födémen, nyílászárón, .... át) kompenzálja. Ha szellőztetsz és utána 2 fokot emelnie kell, akkor már nem elég.

Nyilván ez akkor igaz, ha a külső hőmérséklet - feltéve, hogy tökéletes volt a méretezés - pontosan -13 fok. De a kérdés az, hogy a kiépített rendszer mikor lesz jobb.

Általánosan igaz az a tétel, hogy - méretezéskor - egyensúlyra kell törekedni a rendszer egyes elemei között. Én csak azért feszegetem a kérédsemet, mert a fűtési rendszer elemei közötti hangolás - ahogy itt az előző hozzászólásokból is kiderül - nem egy egyszerű dolog. Ahogy Blyue Sky 007 problémájából is látszik, még igazán azt sem tudjuk, hogy kellene egy ilyen rendszernek működnie...

Kapcsolgasson bizonyos időközönként, ha igen akkor milyen időközönkéntnormális/optimális, ha nem akkor meg mit csináltunk rosszul...

Jenő

Előzmény: MZ/Y (23742)
porker Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23744
Van egy érdekes tapasztalatom: adott egy felfűtési iőszakban lévő félig szigetelt épület + egy Termomax Inka 24K és egy másik épület ahol most temperálok egy Buderus GM0222-vel. Mindkét épületben cirka 35 köbméter gáz fogy, az előremenő 33-35 fok a visszatérő az egyiknél 25 az utóbbinál 29 fok.

A kérdés: a Termomaxnál a kémény tetején megjelentek a jégcsapok, a Buderusnál nyoma sincs ilyennek. Itt a gőz egyenesen felfelé száll. Elképzelhető, hogy az a 4 fokkal alacsonyabb visszatérő annyival több kondenzációt produkál és annyival alacsonyabb a füstgáz hőmérséklete, hogy a - az amúgy rövidebb - kémény tetején rögtön kicsapódik?
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23743

Addig megy (a potméter alapján beállított teljesítményen) amíg a termosztát le nem lövi. De a visszatérő kb ugyanolyan meleg mint az előremenő.

Ami zavar az a kattogás. Olyan mintha szeretné visszavenni a teljesítményt, de nem sikerül neki. Ha melegvizet vételezek, rendben megy a moduláció, kattogás nélkül.

Előzmény: MZ/Y (23741)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23742
A 6 kW arra elég, hogy a ház hőveszteségét (falon, padlón, födémen, nyílászárón, .... át) kompenzálja. Ha szellőztetsz és utána 2 fokot emelnie kell, akkor már nem elég.
Előzmény: eger.jeno (23738)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23741
Ha modulációs kazán, akkor nem. Kivéve persze, ha olyan nagyok a radiátorok, hogy max.-on hajtva se melegszik túl a víz.

Kapcsolgat a kazán, vagy megy max.-on, míg a termosztát le nem lövi?
Előzmény: Blue_Sky_007 (23739)
saaandor Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23740
Egyszerű a dolog, minden adott, a tervező a családi ház főfalára gondolta, de a vegyestüzelésű kazánházban is megvan hozzá a hely, a főfalról szerelve elveszítenénk a vegyestüzelésűt, mi azt nem szeretnénk, ha vészhelyzet lenne.
Előzmény: Lacivill (23737)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23739

Üdv mindenkinek

Van egy kombi készülékünk: SD Renova Star C24 E.
Az lenne a kérdésem, hogy ha a készülék modulációs lángszabályozással rendelkezik, akkor ezt a fűtésnél és a HMV-nél is tudja?
Ugyanis azt vettem észre, hogy a készülék a HMV esetén korrektül szabályozza a lángot (teljesítményét), de a fűtés esetén semmi nem történik, csak "kattog" a készülék, de a láng intenzitása nem változik. A készülék a gyári 15 KW-ra van állítva (A potméter). Amennyiben a maximumra állítom a teljesítményt, a jelenség ugyanaz, vagyis max teljesítményen megy, és "kattog".
Kérdezem, hogy ez így korrekt, vagy a készülék hibás?

eger.jeno Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23738

>Csatlakozom az előttem szólóhoz, a felfűtésre is kell gondolni, illetve tényleg nagyon fontos, hogy milyen meleg vízzel számolt a tervező.

A kazán teljesítmény igényét én számoltam ki a WinWatt programmal, ahol -13 fokos külső hőmérséklettel számoltam.

A kérdés kapcsán a vízhőfok nem igazán merül fel, mert az a radiátor kiválasztsára van, hatással. Azonos fizikai méretű radiátor magasabb hőfokon nagyobb teljesítmény ad le.

Marad a kérdés, hogy a radiátor teljesítmény a kazán teljesítményhez igazodjon, vagy inkábbb az épület hőigényéhez. Persze fel lehet tenni a kérdést úgy is, hogy egy túlméretezett kazán esetében a "harmonikus" , "kiegyensúlyozott" működéséhez szükség van a radiátorok hasonló mértékű túlméretezésére vagy sem ?

Persze fel lehet fogni úgy is a helyzetet, hogy ez egy minden esetben elő áll, hiszen ha nincs -13 fok, akkor minden fűtés túlméretezett ...

Ettől még a kérdés mindíg fennáll, hiszen az én esetemben - elvileg - a 6 kW tőbb teljesítményt nem is akarok kivenni a rendszerből, a radiátorokból.

Jenő
Előzmény: MZ/Y (23736)
Lacivill Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23737
Csak azért, mert terv nélkül nem szabadna elvileg nekikezdeni..........
Előzmény: saaandor (23735)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23736
Csatlakozom az előttem szólóhoz, a felfűtésre is kell gondolni, illetve tényleg nagyon fontos, hogy milyen meleg vízzel számolt a tervező. Gondolnám, ma már természetes, hogy max. 75 fokos előremenővel számolnak, de a miénk is mintha 90-nel számolt volna és utólag számolt volna a mi igényünknek megfelelően 75 fokkal. Nézd meg a terven, rajta kell lennie.
Előzmény: eger.jeno (23731)
saaandor Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23735
Tervező látta, tervet megrendeltük, új a készülék.
Előzmény: Lacivill (23734)
Lacivill Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23734

Gázterv adott?

Előzmény: saaandor (23732)
remote access Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23733
Véleményem szerint semmiképp ne a 6 kw-al számolj.  Ezt ugye valamely tervező kiszámolta valamilyen külső hőmérsékletnél mint hőveszteséget ami nagy valószínűséggel igaz is.  Felfűteni azonban kevésnek bizonyulhat.  A másik pedig az, hogy a radiátorok teljesítménye nagyon vízhőfokfüggő. Általában 90/70c° (előremenő/visszatérő) vízhőfokra adják meg a teljesítményüket, de hát ilyen meleg vízzel legfeljebb extrém hideg időben fűtünk.  A  jól bevált magyar C.. kazánok gyártója (novumfeg) jelenleg már gyárt az sd r.m-hez hasonló paraméterekkel rendelkező kazánt C12.., ZC12.. kéményes ill. turbos változatban is
Előzmény: eger.jeno (23731)
saaandor Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23732
Sziasztok, ki szerelne fel nekem egy Radiant gázkazánt Isaszegen? Sürgős lenne nagyon, jelenleg vegyes tüzelésű kazánnal fűtünk. A gáz és a víz a felszerelendő kazán közelében van. Maileket gyakran nézek, ha lenne január 4-re időpontotok, akkorra jó lenne. Ha több jelentkező lenne, értesítem a jelentkezőket. Remélem legalább egy kolléga jelentkezik, beüzemelés is kellene és persze árérzékenyek is vagyunk. Ha a beüzemelő nem Radiantos, az se baj, ha elveszítjük a garanciát, csak már induljon el valahogy a dolog.
eger.jeno Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23731
Sziasztok !

Újra van egy kérdésem, a hozzáértőkhöz:

A házam számított fűtési teljesítmény igénye 6 kW. Ugye ilyen teljesítményű kazán nincs, ezért választhatom mondjuk a SD Renova Mini F12. A kérdés, hogy a házba is 12 kW radiátor teljesítményt építsek, vagy az maradjon a számolt 6 kW.

A kérdés azért merült fel, mert olvastam az elmult napok - hetek írásait az egyes megvalósult fűtések beszabályozási, sőt működési anomáliáiról.

Vagyis melyik a jobb megoldás: a kazán és radiátorok egyforma teljesítménye, vagy a radiátorok és a teljesítményigény azonossága?

Jenő

ui: milyen más hasonló alacsony teljesítményszintű kazánok vannak a piacon ?
halaloszto Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23730
Mindenkeppen szeretnenk fotokat, meg ha lehet videot is. A vegrendeletedbe ne flejtsd el beleirni a forum cimet.

vajk
Előzmény: luxusaszketa (23727)
sjohn Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23729

Szerintem ez még eddíg csak Neked jutott eszedbe.

Próbáld ki , és ha lehet meséld el!

Előzmény: luxusaszketa (23727)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23728
Hát tudod, vagy Te, akiről semmit sem tudok és vannak ők, akiknek legalább a munkahelyét és a beosztását ismerem...

Ezenkívül van Urbancsok, akinek szintén legalább a "munkahelyét" ismrem.

Na meg van olyan kazán, aminek a leírásában szerepel, hogy nem egyforma a hatásfok modulált és full üzem közben. És elfogadom többek állítását, hogy az alacsonyabb hatásfok bizony a modulált állapotnál van, nem a full-nál.

Legvégül pedig: van tapasztalatom, mert mint sokszor írtam, kipróbáltam a csodamódszered és igencsak több gáz fogyott. Nem kicsit, nagyon.

Arról nem tehetek, hogy Te a (szinte) 0-ig moduláló kazánod mellől győzködsz mindenkit, hogy a 40%-ig modulálni tudó kazánoknál ugyanaz az eredmény, mint a Tiédnél.
Előzmény: enginer (23698)
luxusaszketa Creative Commons License 2007.12.30 0 0 23727

Ha kifúrok egy zsák csemperagasztót és beledugok egy gigapetárdát akkor mi lesz?

bmf Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23726
ez nem tunik bonyolultnak.

koszonom!!
Előzmény: Törölt nick (23719)
gyattila Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23725
Nekem is hasonló problémám volt, mikor beköltöztem, sőt nekem még a lecsapódott víz is ömlött be a tűzhelyre. Lehet kapni pl. Baumax, Praktiker áruházakban visszacsapó közdarabot. Ez jobban megakadályozza a huzatot, mint a külső csappantyú. Én kiszereltem az egész csövet a faláttörésből, és akkor döbbentem le, hogy az állat kőművesek akkora lyukat ütöttek a falba, hogy a cső mellett elfért volna még egy fél csák cement is. Szóval kinyomtam az üreget purhabbal, visszaillesztettem a csövet, kivülre tettem egy egyszerű szunyográcsos végdarabot, a csővek belső részét pedig leszigeteltem kb. 1 cm-es polifoammal, a visszacsapót pedig közvetlenül a páraelszívó után építettem be. Így nekem jó.
Előzmény: gandros (23718)
monyesz Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23724

Luxusaszkéta !

Fogas glettvasat vegyél, az kell a ragasztóanyag elhúzásához.

Előzmény: luxusaszketa (23707)
monyesz Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23723

Nem ajánlom semmi plussz dolog beépítését, max egy visszacsapószelep lehet a rendszerben, az a kintről beáramlást lezárja.

A kéményhatás itt is működik persze, hiszen az elszívó maga egy ventillátorral működő kémény, mesterséges légelvezető rendszer !

gandros Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23722
okés, lenne más ötleted is? a záró rész be van építve a falba, kiszedni nagyon macerás lenne.
Előzmény: Teaway (23720)
Teaway Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23721
Csempe?...manapság már inkább burkolólapokban utazik mindenki.
Teaway Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23720
"A cső végén, ahol távozik a levegő a lakásból van egy "csapóajtó" de úgy látszik ez nem elég."

De elég, ha működik. Vmi miatt nem tud teljesen bezáródni, ha nem megy az elszívó. Meg kéne nézni.
gandros Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23718

Sziasztok!

A segítségeteket szereném kérni, mert kellemetlen problémával állok szemben s nem tudom hogyan orvosolhatnám

A probléma a páraelszívómmal van. A probléma ott van, hogy mikor nem működik a berendezés, teljenesen ki van kapcsolva, huzat van a páraelszívó alatt s viszi ki a meleget a konyhából. A konyhámban 2 fokkal hidegebb van mint a szomszédos szobában. Hogy szüntethetem meg ezt a légmozgást? Nagyon zavaró, hogy az utcát fűtöm.  A cső végén, ahol távozik a levegő a lakásból van egy "csapóajtó" de úgy látszik ez nem elég.

Tudtok ötletet adni, hogy tudnám ezt a problémát orvosolni? Én valami olyan megoldásra gondoltam amit fel lehetne tenni a páraelszívő sütő feletti részére s az szigetelné a beszívó részt,  így nem tudna távzoni a meleg, s bármikor könnyedén le tudnámn szedni, mikor főzés van. A kérdés az mivel szigeteljem  és hogy oldható meg a könnyű le és felrakása?

Köszönöm a segítséget!

bmf Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23717
Sziasztok!

Honnan lehet megtudni, hogy a kazanomnak plusz bojleromnak mennyi levegore van szuksege a biztonsagos uzemeleshez?

Lent van a pinceben, es a jelenlegi hatalmas legbeomlo racs helyett - hoszigetelesi megfontolasbol - lamellas legbeejtot vagy ventillatort szeretnek felszerelni, ugyanakkor meghalni sem szeretnek, mikor egy reggel lemegyek ;)

Koszonom!
lackok Creative Commons License 2007.12.29 0 0 23716
"akkor áztassam be a csempét vízbe?
Hát ha mindent tudsz akkor ez nem kérdés..:))
De miért is áztatnád, ez nem tégla! Szerintem nézd át még egyszer a tanultakat, így inkább ne fogj bele mert nagyon sokat fogsz anyácskázni.
Csavarhúzós Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23714
A közelebbi radiátorok áramlását nehezíteni (alsó tekerentyű), így több jut a hátsóba.
Előzmény: firemanus75 (23712)
Csavarhúzós Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23713
Szerintem a lemodulálás pillanatában még tele van a kémény az átlagosan forróbb füstgázzal, és így nagyobb légfelesleget húz magával ahogy távozik, ami csökkenti az átlaghőfokot. Ahogy ez a hidegebb füstgáz tölti ki a kéményt, kisebb lesz a felhajtóerő, az áramlás lelassul, így a kémény alján ismét 100 fokos lesz a füstgázhőfok, a csökkent huzat okozta kisebb légfelesleg miatt. Ha a kémény tetején mérnéd, alacsonyabbat mérnél 90%-on, mint 100%-on. S
zerintem, még sosem mértem...
Előzmény: balogati (23704)
firemanus75 Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23712
Egy kérdés...

A fűtési "rendszer" végén található szoba hőmérséklete 2-3 fokkal hidegebb a többi szobához képest. Ötletek????

Amúgy én egy hónapja csempéztem és nem volt beáztatva a csempe !!:)
Főleg egyenetlen felületen szokták "megvajazni a csempét és csempézés előtt nem árt szintezni!!!
enginer Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23711
"Holnap kezdem a csemézést. Mindent tudok"

Na! itt azért, okosodhatsz még1 kicsit! :D
(figyeld csak meg!)
pborisz Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23710
Bár nem tudom mi köze a csempézésnek a víz-, gáz-, fűtésszereléshez, azért írok egy harmadik verziót, hogy jól összezavarjalak :)) Áztatni semmiképpen nem szokták, max. vízbemártani, hogy ne legyen poros :)
Lacivill Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23709

Én inkább nem kezdenék neki, ha ilyen kérdéseim vannak.

De azért válaszolnék is,  csempét a ragasztók miatt nem kell beáztatni.

A falra szokták kenni az anyagot, a csempére nem muszály.

memorix Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23708
Lehetőleg a ragasztóba rakd a csempét azaz a hátúlját kend csak be..rakd fel a falra..ved le kend újra , igazisd meg, hogy jó legyen rakd be a fugához a műanyagot...
luxusaszketa Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23707

sos

Holnap kezdem a csemézést. Mindent tudok, csak azt nem, hogy mielött felragasztom, akkor áztassam be a csempét vízbe? És hogy a ragasztás elött kenjem be a csempét is csemperagasztóval?

enginer Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23706
balogati:
"én égőtálcás kazánról beszéltem, nem turbósról.
Égőtálcás=atmoszférikus égő"

Jah, így már értem. :D
Szal, akkor a turbós az nem égőtálcás?
enginer Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23705
90%-os teljesitményen ne is várj akkora különbséget amikor ezek a kazánok biztonsági okokból csúnyán elvannak méretezve.

Úgy kezdődik, hogy FULL lángon az előállitott hő (közel a) fele? (nincs pontos adat) hasznosulatlanul átszalad a hőátvevő (hőcserélő) felület mellett.
10% csökkentésnél nem annyira észrevehető a különbség, de érzékelhető, meg a kémény másik végén is más adatok jönnek ki.
Minél kissebb a láng/hőátvevő aránya, annál nagyobb a hatásfok, kevesebb hő távozik a kéménybe hasznosulatlanul!
És mivel a hőcserélő mérete nem változtatható menetközben, így csak a láng nagyságával lehet szabályozni ezt a tényezőt. :D
balogati Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23704

Égőtálcás=atmoszférikus égő

Tegnap Vajk a következő mérésem eredményén csodálkozott el:

1. megmértem az atmoszférikus kazánom fütgáz hőmérsékletőt max teljesítményen: 100C.

2. Majdnem folyamatos moduláció mellett még Kb 90%-os teljesítményen is a következéket tapasztaltam. A gázégő lemodulál, a füstgáz hőmérséklet 100C-ról 97C-re esik. Majd 3-4 perc eltelte után ismét 99-100C-ot mérek. Miért? Miért nem pl 95C-ot, pedig a gázégő folyamatosan lefele modulál.

Előzmény: enginer (23701)
Dínó Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23703

ha lambda szonda nincs is, de Lambda Pro Control az van a Viessmann-nál :)

Hozzáértőkhöz egy kérdés:  jól láttam, hogy a Saunier Duval Thema Condens illetve az Immergas kondenzációs kazánjai (Victrix kwx, Zeus) előkeverésesek, és az égő és a hőcserélő is rozsdamentes mindegyikben?

Előzmény: halaloszto (23696)
balogati Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23702
Enginer. A hablatyolásom második felében feltettem egy kérdést számodra. Szerinted, mi a magyarázat rája?:)
Előzmény: balogati (23695)
enginer Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23701
A 100%-os hatásfokú készülék az (lenne), amiben a gáz elégetése során keletkező összes hő a lakásban hasznosul(na).
Ehhez jön még az égés hatásfoka (gáz/levegő aránya, páratartalom, stb)

Ami a kéményen keresztűl távozik, az mind (jelentős) veszteség.
A katalógusokban olvasható %-ok hazúgságok,mert viszonyított számokat közölnek.
(de soxor leírtam már!)

Léteznek (közel) 100%-os rendszerek (nem készülékek), de olyan olcsó egyenlőre a gáz, hogy nincs igény a gyártásukra.

Még csak kondenzációs kazán sem kell(ene) hozzá! :D
A kondenzáció egy igenjól kitalált reklámszöveg!, de nem a lényeg, addig amíg ilyen készülékeket gyártanak.
Ezek a 90-108% hatásfokú készülékek nevetségesek.

balogati-nak:

Ezt az "égőtálcás kazán"-t nem vágom, hogy mi.
1-10% csökken a láng és a hőmérséklet is 134C-ről 128C-re esik vissza az égéstérben.
Mi is a konkrét kérdésed?
Előzmény: halaloszto (23697)
monyesz Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23699

Régi fajta Hérát nem engedélyezik, új gázégő cserépkályhához meg nemigen van.

Tehát amíg új terv nem kell, addig maradhat a Héra...

Én 48m2-re, ha körbe lakásokkal van fűtve, akkor konvektort raknék. A körbefűtés miatt a temperálás meglenne, a konvektor pedig hamar tudná felfűteni a gondolom kis helyiségeket.

Esetleg a társasháznak egy közös fűtési rendszer ?

Előzmény: Törölt nick (23659)
enginer Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23698
Na!

Megjön MZperYpsz, aztán kapunk az arcunkra. :D
"Mérnökök" mást mondtak a telefonba. :)

Előzmény: balogati (23695)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23697
Az a lenyeg, hogy minnel kisebb a teljesitmeny, annal kisebb a fust homerseklete. A kemeny merete meg fix, tehat a kevesebb, hidegebb fust jobban lehul az ugyanakkora kemenyben. Ha tulsagosan lehul, mondjuk 100 fok ala, akkor kicsapodik belole a vizgoz egy jelentos resze, es szarra aztat mindent, meg korroziot okoz.

Ha ugy tervezed az egeszet, hogy mindenutt ki van gondolva hogy merre folyik a viz, meg rozsdamentes anyagbol van viztomoren minden kialakitva, akkor nincs gond.

A legjobb meg, ha meg a hocsereloben lecsapodik a viz, mert akkor a forrashojenek megfelelo homennyiseget meg a hocserelo at tud adni a futesviznek. Csaek ehhez megint speci hocserelo kell, meg jo hideg futesviz.

vajk
Előzmény: pborisz (23687)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23696
Szia!

Akkor egy dolog nekem tisztazodott. Ami nem elokevereses egos, abban azt mondod hogy altalaban nem modulal a ventillator. Akkor az tenyleg szivas kislangon.

Komolyan mondom, mar csak a lambda szonda hianyzik, azzal lehetne igazan pontosan allitani a gaz-levego aranyt.

vajk
Előzmény: enginer (23685)
balogati Creative Commons License 2007.12.28 0 0 23695

Az általad leírtakkal teljesen egyetértek. Nem véletlenül vettem, többek között a TE hozzászólásaid alapján, (közel) folyamatos modulációra képes gázkazánt.

Lehet, hogy félreérthetők voltak a hozzászólásaim, de én égőtálcás kazánról beszéltem, nem turbósról.

Lenne egy kérdésem is hozzád. Szerinted mitől azonos a kéményen kiáramló füstgáz/levegő/stb elegy hőmérséklete max teljesítményen, ill. 90-99% teljesítményen is (telj.csökkenés után 3-4perccel ezt mértem).

Ráadásul, hogy biztos legyek az állításomban, ill. VAJK kedvéért:), tegnap majdnem a tűztérbe helyeztem a szondát. Max-on 134C-t mutatott a hőmérő, telj.csökkenés után visszaesett 128C-ra, majd néhány perc műlva ismét 133-134C-t mutatott. Majd ismét lemodulált, stb. Ez jó, vagy rosz jelenség a hatásfok, stb szempontjából?

larzen Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23694
Sziasztok

Gázkazán vásárlás előtt állunk, egyelőre egy 24kW-os, zárt égésterű, kombi készüléket keresünk (egyelőre ketten vagyunk 60 nm-re, ha bővül a család és a tetőtér, később kibővítenénk egy melegvíz tárolóval)

Megnéztem pár gyártót (Viessmann, Junkers, Vaillant, Saunier Duval). Nagyjából hasonló paraméterekkel és 200 bruttó körüli árral kínálják a kazánokat, kivéve a SD-t, amelynek van a Semia F24E modellje, ami valahogy kilóg a sorból, ezt 150 alatt is láttam.

http://www.saunierduval.hu/index.php?page=semia&balmenu=!balmenu_falikazanok&jobbmenu=!jobbmenu_semia&fejlec=!fejlec1

Van valami hátránya ennek a készüléknek a kategóriatársaihoz képest? Én akárhogy is nézem a műszaki adatlapját, nem találok jelentős eltérést.

Másik kérdés, ami foglalkoztat: a majdani melegvíz tárolót ugyanattól a gyártótól kell majd beszereznünk, mint a kazánt, vagy ezek összekötése akkor is megoldható, ha más cégek gyártották?
tündérlala Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23693

Ha jól értem, az időközben fellelt Termomax leírás szerint elvileg létezik valami ilyesmi, vagyis levegő kívülről, füstgáz meglévő kéménybe kötve - amelynek persze "nyomásállóan béleltnek" (???) kell lennie...

Itt írják

Előzmény: tündérlala (23692)
tündérlala Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23692
Bocsánat, pongyolán fogalmaztam: lakás meglévő kéményébe vezetni, a 130-as csövön át.
Előzmény: tündérlala (23691)
tündérlala Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23691

Mindenhol két csoportban sorolják fel a kazánokat (kondenzációsokon kívül), hogy "kéménybe köthető" és "zárt égésterű".

A "zárt égésterű"-ek égéstermékét nem lehet egy lakás meglévő 130-as kéményébe vezetni??

NRZ Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23690
"...a készülék alkatrészeit "megeszi"."

Az ősszel alakítottam a kivezetést, mert szarul csinálták meg és a készülékbe folyt.
Már a zárt égéstér alján ette a fémet.
Előzmény: enginer (23688)
pborisz Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23689
Nekem sima turbós van :) és a tetőn át van kivezetve a dupla cső. Viszont mivel a használati útmutatójában le vagyon írva, hogy 1 m toldás felett ajánlott kondenzgyűjtő beszerelése, ezért én tettem is olyat. De esküszöm, hogy eddig még egy csepp vizet nem láttam rajta lefolyni, pedig azért elég hideg van mostanában. Eddig a 3-as fokozaton üzemelt a kazán (60 fok) most, hogy itthon voltam végre egy kicsit, játszadoztam :)) és visszavettem 1-esre, utána 2-esre. Semmi változást nem tapasztaltam érdekes módon még a fogyasztásban sem. (Bár persze ennyi idő kevés ahhoz, hogy bármilyen következtetést le lehessen vonni).
Előzmény: enginer (23688)
enginer Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23688
Ez az alacsony hőfokon járatni nem teljesen igaz.
Nagy hőfokon is van kondenzáció, csak nem mind1, hogy hol. :D

Nem kondenzációs készüléknél túl kell fűteni, hogy a kondenzáció a kéményben jöjjön létre.
Ez nem mindíg sikerül és akkor lyukad ki 1-2 szezon alatt a hőcserélő, de kondenzációs készüléknél is jut bőven a kéménybe is.
Messze nem tökéletes még a mai csúcstechnika sajnos.

Kondenzációval, akkor van a gond, ha a készülékben jön létre, vagy a (sima)turbós készülék füstcsöve a készülék felé ejt le és a kondenzátum a készülék alkatrészeit "megeszi".

Előzmény: pborisz (23687)
pborisz Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23687
Ezt a kondenzáció dolgot még mindig nem értem teljesen :) pedig régebben már írtad nekem is, hogy azért nem jó alacsony hőfokon járatni a kazánt.
El tudnád mondani, hogy egészen pontosan hol lép fel és miért?
enginer Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23686
még valami:

Minnél kissebb a láng (moduláció), annál nagyobb a hőátvevő/láng aránya (több hőt képes átvenni (kevesebb fut rajta keresztül hasznosulatlanul).

És mivel túrbós készülékről beszélsz! kissebb lángnál kevesebb hő távozik a füstcsövön, mivel a beáramló levegő hűti / a beáramlót meg előmelegiti.
Mikor tud több hő távozni a füstcsövön?

Ezt a gyártók is tudják, de csak külön pénzért adnak rá megoldást. :D
Előzmény: balogati (23682)
enginer Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23685
Nem kell ezt túlkomplikálni.

Modulációs készülék jobb hatásfokú, mint a sima 1-2 fokozatú kapcsolgatós.
Minél jobban modulál, annál hatékonyabb (lehetne).
Az más téma, hogy a mostani sima mezei turbós készülékek nem ilyenek, de ettől még az elv igaz!
Nézzétek csak meg milyen irányba haladnak a fejlesztések. :D
(kapcsolgatós, 1-2 fokozatú, modulációs, High-MODuláció, élőkeveréses gázégő)

(élőkeveréses gázégő: Az égő állandó gáz/levegő arányt biztosít a kazán különböző teljesítménye mellett is, és ezáltal igen jó hatásfokú (közel tökéletes) égést tud biztosítani. Az égő ugyanakkor széles sávú fokozatmentes, automatikus teljesítményszabályozást (modulálást) tesz lehetővé.)

csak megjegyzem, hogy ezekben a turbós készülékekben a vetillátor nem "modulál", csak a kondenzációsokban :D, de nem azért, mert kondenzációs.

Jah, hogy a jó hatásfokú készülékhez drágább alkatrészek kellenek és amíg ezeket is el lehet adni vastag forintokért!?

Légfelesleg tényezőt a turbósokban is kötelező(lenne) állitani!
Az is igaz, hogy kőkorszaki módon van megoldva, de ennyi pénzért ez jár. :D
A gyártó is meg a szerelő is pont xarik rá, hogy mennyi a számlád.

Maradjunk annyiban, hogy a modulációs készülékek (jóval) nagyobb hatásfokuak (lehetnének), de amíg megveszik a szemetet is és elhiszik, hogy FULL lángon gazdaságosabb a készülék? :D
(Ugyan az a gyártó az ellekezőjét mondja amikor kondi készüléket akarsz tőle venni :D )

Az igazán gazdaságos modulációs készüléknek van egy nagy hátránya!
KONDENZÁCIÓ!, amihez drágább alkatrészek kellenek. :D

Előzmény: halaloszto (23683)
a7g8i Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23684
Kedves Fórumozók! Lakásfelújítás előtt állunk, és nagy problémánk, hogy Budapesten nem ismerünk megbízható, kedvező áron dolgozó fűtésszerelőt. Gáz-cirkóra gondoltunk, esetleg padlófűtéssel kombinálva... 120 nm lakás. Tudnátok, kérlek ajánlani valakit, akivel nagyon meg voltatok elégedve? Bp, 11.ker előnyben. Nagyon köszi előre is!! lakas2008@freemail.hu Üdv, ági
Előzmény: Dínó (22338)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23683
Szerintem nagyon maskepp viselkedik a ventillatoros es a gravitacios elvezetes.

Ventisnel ertelemszeruen a venti is kell lassitson, igy nem lesz legfelesleg csak ami muszaj.

Gravitacios meg ha jol van meretezve akkor onszabalyozo. Hidegebb fustgaz eseten hidegebb a kemeny, kisebb a huzat, kevesebb a levego.

vajk
Előzmény: balogati (23682)
balogati Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23682

Megelőztél:)

Igazad van neked is! Én csak azt írtam le, amit a saját kazánomnál tapasztaltam. Már 12-15% telj.csökkenésnél nálam is visszaesik a füstgáz hőmérséklet(rendesen:)

,,Es azert logikusan hangzik, hogy kevesebb gazbol kevesebb fustgaz keletkezik., Igaz, de részben távozik az egyre melegebb levegő is. Állítólag az így fellépő légtőbblet égéskor hűti a lángot, stb:)

Előzmény: halaloszto (23681)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23681
Azert a kemenyen eltavozo ho nem csak a fustgaz homersekletevel, hanem a mennyisegevel is aranyos :-) !!

Azt is kellene merni. Es azert logikusan hangzik, hogy kevesebb gazbol kevesebb fustgaz keletkezik. Es kevesebb 100 fokos fust az kevesebb ho.

vajk
Előzmény: balogati (23679)
balogati Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23680
Kazán előremenő vízhőmérséklet szabályzása KÜLSŐ HŐMÉRSÉKLET KOMPENZÁLÁSSAL. Azaz, a fűtési kör előremenő vízfokát egy külső hőm.szonda segítségével a kazánba épített elektronika szabályozza úgy, hogy modulálva üzemelteteti a gázszelepet/égőt.
Előzmény: gyattila (23676)
balogati Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23679

Bezony ám!!!:) Igaz, a leírt állapot a 100%-os teljesítmény méréséhez képest egy pár percel (3-4) később következik be.

A teljesítmény csökkentés pillanatában természetesen visszaesett a füstgáz hőmérséklet kb 97C-ra. Fontos azonban, hogy a teljesítmény csökkenés hatását hosszabb időtávon figyeljük meg, és mindjárt más lesz a helyzet!

Gondolj bele. Továbbra is pumpálod a rendszerbe az energiát(igaz, időegység alatt kevesebbett). Az amúgy is meleg kazántest/fűtővíz/belső környezeti hőmérséklet (égőtálcás hazánoknál érdekes) egyre magasabb lesz, miközben kint a hőm. constans. Adódik a válasz, hogy ,,több/vagy azonos mennyiségű,, hő távozik csökkentett teljesítményen is a kéményen át a szabadba. Nagy valószínűséggel turbós készülékeknél is hasonló a helyzet, pláne, ha nincs jól beállítva a venti modulációja.

Előzmény: halaloszto (23677)
asdf_ Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23678
Letezik az, hogy egy kombicirko, mely iden februarban (majd' 2 eves koraban) lett vizkotlenitve most ismet vizkoves? Csavartam volna feljebb a futesi viz homersekletet, erre elkezdett odabenn bugyogni. :(
halaloszto Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23677
ati!

azt merted, hogy 90%-on ugyannyi fokos a fustgaz?

vajk
Előzmény: balogati (23675)
gyattila Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23676
És akkor mi is az a KHK?
Előzmény: balogati (23675)
balogati Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23675

Pedig igaza van Urbancsoknak!!!

Én méréssel igazoltam magamnak, hogy visszavett kazánteljesítménynél csökken a hőhasznosítás. Mérés lényege, megmértem a fütgáz hőmérsékletet max teljesítményen: 100C. Kb 90%-os teljesítményen 99-100C. Azaz lassabb felfűtési idő alatt időegységenként ugyanannyi hőt tolsz ki a kéményen több ideig, ezáltal nagyobb a veszteséged.

Helyette, sokkal ésszerűbb volt nálam a KHK vízhőfok szabályzás miatt, annak optimális beállítása. Lényeg: fűtés maxon (16kWh) 45C-ig, utána moduláció. Jelenlegi beállítás K=1, hőm.eltolás=10C. Jelenleg -6C kinti hőm mellett csak a fűtési ciklus végén 53-54C vízzel fűtöm a házat.

A problémát felvető kollégának nagyon nagy valőszínűséggel rosszúl van beállítva a KHK vezérlése (ha van).

Előzmény: MZ/Y (23648)
rferi Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23674

Akkor esetleg azt is meg lehet gyanusítani. :)))

Ha jön a szaki, erre is kérdezz rá!

Előzmény: meri (23672)
rferi Creative Commons License 2007.12.27 0 0 23673

Bizony a földgázban!

Előzmény: sjohn (23665)
meri Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23672
Szia, a nyomáscsökkentő kültérben van, műanyag szekrényben (nem hőszigetelt :) ). A sárga színezés a lángban szerintem is valószínűleg valami "idegen" anyag, de az mindenesetre tuti, hogy a tökéletlen égést jelzi. Lehet, hogy víz, de ha tudnám pontosan, akkor nem érdeklődtem volna...
Előzmény: rferi (23664)
firemanus75 Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23671
Boldog karácsonyt mindenkinek!!!!

Nemrég vásároltam egy 86 nm-s hasznos alapterületü családi házat, amiben egy 14 éves FÉG C18 falicirkó gondoskodik a fűtésről, kisebb nagyobb hibákkal. Egyik baj, hogy Leálláskor kicsit hangos, csattan nagyokat de ettől még jól müködik. A termosztát egy régi mechanikus MMG, ami nem a legszuperebb, gondolkodok s cseréjéről. A másik baj, hogy a kör végén található szoba 2 fokkal hidegebb nem lehet felfűteni normálisan. A házban aluminium radiátorok vannak, kivétel a fürdő ott acél laprdiátor van. Maga a rendszer nyitott, kiegyenlitőtartályos!!
Szerintetek is elavult ez a kázán, érdemes újban gondolkodni és a termosztát?

NRZ Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23670
Valamit akartam Tőled kérdezni, csak nem voltál az utóbbi időben, közben meg elfelejtettem, hogy mit :)
Előzmény: enginer (23668)
NRZ Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23669
Remélem a szmájlit nem értetted félre.
Előzmény: enginer (23668)
enginer Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23668
Nem kell megijedni, csak benéztem. :D
Előzmény: NRZ (23667)
NRZ Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23667
Neked is viszont !

Már hiányoztál. :)
Előzmény: enginer (23666)
enginer Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23666
Kellemes ünnepeket kivánok mindenkinek!

(kb. 1 hónapja nem jártam erre, azt most látom, hogy én vagyok a téma :D)
sjohn Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23665
Földgázban?
Előzmény: rferi (23664)
rferi Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23664

Hol van a nyomáscsökkentőd?

Kint a kertben?

A nővéreméknek olyan volt, rendszeresen elfagyott, mert a vizes gázból a víz abban csapódott le, majd a hidegben szépen szétnyomta a nyomáscsökkentőt.

Hasonló menetek voltak ott is.

A sárga láng talán valami szennyezőt jelent a gázban.Nem lehet, hogy a vizet?

Előzmény: meri (23663)
meri Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23663
Köszi szépen az információt! Az imént ismét próbálkoztam, és - miután pihentetve volt a rendszer egész nap - beindult. Érdekes módon, lángra lobbanás után néhány mp-ig a pulzálás még hallatszott, azután normálisra váltott, a láng színe kék.

Mindegy, valami tutira nem stimmel, meg fogom kérdezni a szakit akkor is, ha esetleg most jó lenne huzamosabb ideig.
Előzmény: pborisz (23662)
pborisz Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23662
Szia!

Nem értek hozzá, de találtam egy ilyen cikket:

"Vizsgálódtak, majd szabályozót cseréltek Szentesen
Sárga lánggal égett a gáz a szentesi Balogh László otthonában. A fogyasztó elégedetlen volt a hőmérséklettel, alacsony fűtőértékre gyanakodott. A Dégáz szakemberei vizsgálódtak, majd lecserélték a nyomásszabályozót..."

Előzmény: meri (23660)
meri Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23661
Még annyi infó, hogy a készülék burkolata (ideiglenesen) nincs fent; a levegő be- és a a füst kivezetése pedig nem oldalra, hanem a tető felé lett megvalósítva (régebben parapetes volt).
Előzmény: meri (23660)
meri Creative Commons License 2007.12.26 0 0 23660
Sziasztok! Gondom van a kazánommal. Fég-Unical QONPAC 24 kW-os, néhány hónap állás után a múlt héten lett újra beüzemelve, előtte kb. 5 évig működött hibátlanul. Jelen beüzemelés is rendben ment.

Ma reggel leállva találtam. A házat csak falszárítás (vakolás, betonozás) miatt fűtöttem, nem lakunk benne; 10 fokra volt beállítva a termosztát. A hibajelenség: reset után elkezdi adni a gázt, majd szikrát; be is gyullad, az összes égő ég, de a gázkiáramlás hangja ritmikus, pulzáló, akár a szívverés, és az égőfej szélein mintha a láng nagysága is ebben az ütemben változna egy kicsit. A láng sárgás (régebben úgy emlékszem, teljesen kék volt). Néhány másodperc után lekapcsol, és kigyullad a piros LED (áthúzott láng szimbólum).

Próbáltam a melegítő melletti gázcsappal kissé (nem teljesen) elzárni a gáz útját, ekkor a pulzálás megszűnik, de továbbra is leáll a kazán hibajelzéssel. A gázrendszert néhány hete adták át, a nyomáscsökkentőt is csak a múlt hlten kaptuk meg. Nekem úgy tűnik az elzárt szelep okozta tünetről (megszűnik a pulzálás), hogy talán túl nagy a nyomás (?), persze ezernyi más baj is lehet, nem értek hozzá. Azért érdeklődöm itt, mert holnapig tutira nem fog kijönni szerelő (próbáltam néhányat hívni, de ünnepelnek - nem vették fel). Mindez Szegeden...

Van valakinek valami ötlete, mit kéne ellenőrizni? Persze holnap (csütörtök) próbálok hívni valakit, kérdés, hogy így az Ünnepek alaatt ez mennyire lehetséges. Nagy gond nincs, bár nem szeretnéám, ha befagynának a csövek...
eedmund Creative Commons License 2007.12.24 0 0 23657
   Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok !Csak ebben az évben kezdtem el olvasgatni a fűtés-fórumot.Sok hasznos és érdekes dolgot találtam.Netkapcsplatom itthonról még csak 3hete van.Majd szeretnék bekapcsolódni a témákba,az új évben.
tündérlala Creative Commons License 2007.12.24 0 0 23656

Köszi.

Nincs hidraulikus váltóm.

Előzmény: Dínó (23655)
Dínó Creative Commons License 2007.12.24 0 0 23655
hidraulikus váltó =/= keverőszelep.
Hidraulikus váltó alkalmazása fűtési rendszereknél
Előzmény: tündérlala (23654)
tündérlala Creative Commons License 2007.12.24 0 0 23654

Amennyiben hidraulikus váltó=keverőszelep, akkor igen. :)

Honeywell típusú, ami egy szondával méri is a vizet, előállít stabilra beállítható 40-45 fokos vizet a padlófűtésnek, ezzel nincs is baj.  A probléma az, hogy egészében vannak gondok, a kazán szivattyúja rádolgozik a padlófűtésre is, nem működik a kiegyenlítőtartály, fűtés gyenge, zajos, stb.  Ezen szeretnék a kazáncserével egybekötött vezérlés-terveztetéssel segíteni.  Már a nagyobb szakboltok szakijainak tanácsadásán is túl vagyok, az egyik szórólapjáról ki is hívtam egy embert, akiről kiderült, hogy igazából nem tervező, hanem szerelő. Egy másik szakemberük az állítólag tervező IS (?), de az meg több mint 2 hónapja "majd hív" státuszban van. :)

Már minden ismerőst megkérdeztem, tud-e valami igazi tervezőt, tanácsadót.

Akkor marad a "yellow pages"?

De az ilyen kiválasztást meg úúúúúúgy úúúúúútálom. :)

Előzmény: Dínó (23653)
Dínó Creative Commons License 2007.12.24 0 0 23653
", padlófűtés és radiátorkör nyomása össze-vissza ugrál"

Vak vezet világtalan alapon :) : hidraulikus váltó van a rendszerben?

Bár marhaság, ne hallgass senki amatőrre/szerelőre, inkább beszélj egy épületgépésszel. Nagyobb boltokban van tanácsadás, esetleg ott is próbálkozhatsz először. Persze erre nem árt a fűtésed csőméreteket is tartalmazó rajzával, esetleg fotókkal készülnöd.

Előzmény: tündérlala (23633)
memorix Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23652

fűtési költég optimatizálása.

http://www.reak.hu/kk/012.htm

http://www.kekenergia.hu/futesdij.html

Használ melegvíz előállítása:

http://www.reak.hu/kk/013.htm

http://www.reak.hu/kk/016.htm

Hőszigetelések nyereségei:

http://www.reak.hu/kk/005.htm

Energia megtakarítás a világításnál:

http://www.reak.hu/kk/019.htm

Esővíz felhasználás:

http://www.reak.hu/kk/022.htm

Megújuló energia hasznosítás:

http://www.reak.hu/kk/023.htm

Szbubu Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23651

Köszönöm hogy válaszoltál, majd még érdeklődöm több helyen.

Üdv.

Előzmény: janman (23617)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23650
Jó neked, az enyém hallgat róla.
Vagy csak azt nem írja, hogy a full modulált a legrosszabb, a full teljesítmény a legjobb? Már nem emlékszem.
Előzmény: gyattila (23649)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23649
Az én kazánom használati utasításában asszem 7% különbség van a maximális és a minimális teljesitményhez tartozó hatásfok között.
Előzmény: MZ/Y (23648)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23648
Lehet. :o)
Sehol sem találtam ilyen mérés eredményét.
Előzmény: urbancsok (23645)
memorix Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23647

Minél jobban hőszigetelt a ház annál kisebb a jelentősége a fűtési költség szempontjából egy kazán teljesítményének és annál kisebb a megtakarítása is...

Pl egy passzív jellegű házban mivel kevesebb hőt kell pótólni. Igy a várható nyeresége egy jobb kazánnak jóval kisebb. Mivel kevesebb gázt, fát, stb. kell elégetni ahoz, hogy a ház hővezteségét pótoljuk...

Igy az optimatizálásnak, beállítások átállításának kicsi a jelentősége egy jobban hőszigetelt ház esetében...mivel kicsi a nyereség hozadéka...

Előzmény: memorix (23644)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23646
Köszi! Örömteli Ünnepeket Nektek is! Meg mindenkinek!
Előzmény: memorix (23644)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23645
Szerinted. Sokkal inkább 10-20%.
Előzmény: MZ/Y (23625)
memorix Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23644

Egyszerű gáz fűtési költség számolás egyszintes házhoz:

V(árható gázfogyasztás m3/fűtési szezon)=

(Fal nettó nm*U*10)+

(ablak nm*U*10)+

(plafon nm*U*10)+

(padló nm*U*10)

Fal bruttó nm = Fal nettó nm+ablak nm

N(napi átlagos gázfogyasztás)=V/180  (nap)

S(zezon várható költsége)=V*G(áz köbméter ára)

H(avi várható költsége)=V*G(áz köbméter ára)/6 (hónap)

U azaz K számolásához www.eptar.hu itt a rétegrendszerkesztőre kell kattintani...

Természetesen nem vettem figyelembe a szoláris nyereséget, a hőhidak veszteségét, a fűtő rendszer elönyeit és hátrányait. Ez a várható fogyasztás kb -5c külsőnél és a belső 21c foknál. Természetesen a külső hőmérséklet növekedése és a belső hőmérséglet csökkenése akár az elhasznált gáz mennyiségét is drasztikusan befolyásolhatja. Pláne ha a nem használt tereknél egyedileg lehet szabályozni a hőmérsékletet. Sőt a fűtési napok számát önkényesen 180 napban azaz 6 hónapban számoltam.

Mindenkinek Kellemes Karácsonyi ünnepeket és jó meleget kívánok!

Fido Dido Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23643
:)))
Előzmény: pborisz (23642)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23642
Idézem a leírást:
A "4" mikrokapcsolót a vezérlőkártya ON állásába helyezve a minimum idő két begyújtás között 3 perc.
Ugyanez OFF állásban 30 másodperc.
Én ezt úgy értelmezem, hogyha a beállított hiszterézistől (amiről semmi infó nincs) nagyobb a hőmérsékletcsökkenés, akkor minimum 3 perc múlva begyújt. Ha pedig nem, akkor elvileg nem kéne. De ennek tök mind1, mindig pont 3 perc múlva gyújt. Kipróbáltam az OFF állást is. Ettől meg is bolondult és 10 másodpercenként ki-be :)))
Úgyhogy maradtam az ON állásnál :)
Előzmény: Fido Dido (23639)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23641

Pont ezért  kellene nagy hiszterézisű csőtermosztát, hogy ne a kazánéra hagyatkazzunk, ami 3-4 percenként ki-be kapcsolna.

A keltkező villanyszámlát pedig tényleg kifelejtettem a gondolatmenetből.

Előzmény: janijani (23640)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23640

Ehez az ötletedhez nem kell külön csőtermosztát, hiszen ott van gyárilag beépítve a kazánba.

Bekötöd fixre a keringetőszivattyút és kész is vagy. A kazánban levő csőtermosztát meg teszi a dolgát.

Várható villanyszámla 100 Wattal számolva havi 2880 Ft.

Előzmény: gyattila (23636)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23639
A 3 perces újraindulás nem szabályozható? A Vailanton be lehet állítani egy középértéket, amit a külső hömérséklet alapján változatat. Tehát ha kint hidegebb van, akkor sűrűbben kapcsol, ha melegebb, akkor pedig ritkábban.
Előzmény: pborisz (23631)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23638

Szinte biztosra veszem, hogy nagyon komfortos lenne, mert mindig jó meleg lenne a radiátor, de szerintem több lenne a gázszámla, mint a termosztátos üzemeltetésnél. De ez a megoldás szerintem csak akkor lehet jó, ha a csőtermosztátnak kellően nagy a hiszterézise. Gondolom kb. 10 fok elég lenne, hogy ne kapcsolgassa túl sűrűn a kazánt.

pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23637
Nem szívesen buherálnám a frissen vásárolt kazánomat.
De ha kipróbáltad akkor szólj :D persze csak ha bevált :)
Előzmény: gyattila (23636)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23636
Szerintem ezt is meg lehetne oldani egy kis buherálással. Keringetőt fixre bekötni állandó üzemre, az előremenőre meg rakni egy csőtermosztátot, és az kapcsolgatná a kazánt. Lehet, hogy nem is rossz ötlet. Ki kellene próbálni.
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23635
Olyan szerelőt találni aki becsületes, korrekt módon elvégzi a munkát és még garanciát is vállal rá, hát hogy is mondjam nem könnyű dolog :)) Ritka mint a fehér holló, de nem csak ebben a szakmában. Rengeteg ismerősöm hallom panaszkodni, és elég ha csak ezt a fórumot olvasod, Te magad is látod mit képesek művelni, ráadásul milyen árakon. Ezért döntöttem úgy én is, mint sokan mások, hogy inkább tanulok hónapokig és megcsinálom magamnak. Így ha valami nem stimmel, csak magam szidhatom :))
"lehet, hogy szerelőtől még olcsóbb"
Amikor magamnak vettem az anyagokat sajnos szem és fültanúja voltam annak, amikor az eladó odaadja az árajánlatot a szerelőnek, és azt mondja: ezt mutasd meg a megrendelőnek, neked meg ennyiről írjuk majd a számlát.
De mindez nem érdekelne senkit ugye, ha legalább jól kiviteleznék az elvállalt munkát.
Azért sok sikert kívánok, biztos van olyan aki jól megcsinálja majd.
Előzmény: tündérlala (23633)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23634
Na de épp' azért nem volt igaza, mert a mi kazánjaink ilyenek. :o)
Lehet az övé tökéletes termosztát nélkül hajtva, a miénk nem jó.
tündérlala Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23633

Nagyon köszi, hogy válaszoltál nekem.

Szóval:

- turbós kazán:

sajna úgy néz ki, hogy a kazánszekrény a kémény mellett, gyakorlatilag a lakás közepén van, oldalfal messze. Illetve tetőtérlakás lévén a kazánt tartó fal másik oldala padlásra néz, oda meg ismereteim szerint nem illik/szabad kivezetni a kazán lélegzőkéjét - de cáfoljatok meg, ha nem így van. De még ekkor sem igaz az, hogy "ugyanolyan rendszerű/méretű/stb. kazáncsere nem engedélyköteles", bár nem tudom, mennyire kell ezt komolyan venni.

- Viessmanra úgy esett a választás, hogy a.) gázszerelőm szerint az a csúcs a középosztályban, b.) bttó 189e Ft, ill. lehet, hogy szerelőtől még olcsóbb c.) 130 MM-ES FÜSTCSŐ, AKÁRCSAK A JELENLEGI!!! :)))

De továbbra is fenáll a porblémám, hogy fűtés gyenge, fogyasztás magas, padlófűtés és radiátorkör nyomása össze-vissza ugrál, stb. Szerelő1/szerelő2 hümmög, "hőcserélő kell", "nem kell hőcserélő", "motoros szelep kell", "talán visszacsapó szelep kéne", "nem így szoktuk megoldani, hanem...",  stb.

Szóval egy olyan emberrel való találkozás az álmom, aki a meglévő radiátoraimhoz, a meglévő padlófűtés köröm alapján tervez középre egy vezérlést, illetve ajánl mindehhez egy kazánt, és azt mondja, hogy ez így garantáltan működni fog a fizikai mai állása szerint. Továbbá a műholdak korában meggyőződésem, hogy ez nem egy akkora feladat egy társasház lakásban, hogy erre a NASA-t kéne felkérni. :)

Viszont nekem soha életemben nem jött be a "felcsapom a sárgaoldalakat és keresek egy szakembert" dolog, - ezért kezdtem el próbálkozni. :)

Köszi mégegyszer.

Előzmény: Dínó (23610)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23632
Na látod pont erről írtam :))
Előzmény: MZ/Y (23630)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23631
Ja és eszembe jutott még valami, ami lehet, hogy enginernek is igazat szavazhat :)
Az én kazánom (és úgy olvasom hogy más típusnál is hasonló a működés) úgy működik, hogyha kikapcsol a láng, de még van fűtési igény, akkor 3 perc múlva gyújt újra. Ezzel csak az a baj, hogy ezt akkor is megteszi, ha a víz csak 4-5 fokot hűl vissza. És ezt nem igazán értem mire jó. Mert ugye ha a víz hőmérsékletéhez kötné az újra begyújtás gyakoriságát, akkor akár folyamatosan is üzemelhetne, mert nem kapcsolgatna be állandóan. Szerintem. Bár ez lehet hogy hülyeség :)) Erre igazán adhatna valki valami értelmes magyarázatot, mert eddig még sehol nem találtam rá indoklást.
Előzmény: MZ/Y (23628)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23630
Enginer radiátorra is azt írta és kazántól függetlenül volt az a tanácsa, hogy dobjuk ki a termosztátot, csodát fogunk látni.
Én láttam: míg 2 egyforma napon egyik nap termosztáttal napközben nem kapcsolt be a kazán, másikon elpöfögött napközben vagy 2 m3-t...Egyszerűen a 2 perc fűtés - 3 perc keringetés - 2 perc fűtés - ..... ciklusban szinte az egész energia kiment a kéményen meg melegítette a kazánházat.
Előzmény: pborisz (23629)
pborisz Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23629
Én csak azt a kérdést tettem fel, hogy jó-e egy szivattyúnak az, ha folyamatosan üzemel. Erre azt válaszolta (persze többen is), hogy nem mert hamarabb tönkremegy. Erre nem sokkal később látom azt a válaszát amit Te is írtál. Ami ugye annyit jelent, hogy a kazánban lévő szivattyú állandóan menni fog termosztát nem lévén.
Egyébként egy szivattyúkat gyártó cégnél dolgozó gépészmérnök szerint az a jobb, de ez most mindegy.
Urbancsoknak igaza van, hogy a normál modulációs kazánok valóban a legnagyobb teljesítménynél adják a legjobb hatásfokot.
Amit Enginer írt, hogy pl. padló (vagy falfűtésnél) az a legjobb, ha folyamatosan üzemel az teljesn helytálló, csak ugye nem egy sima modulációssal, hanem mondjuk egy kondenzációs kazánnal.
Nekem azt tanácsolták, hogy a modulációshoz tegyek egy fűtési puffertárolót, amit max. teljesítményen fűtök és abból menjen a langyi víz :). És ezt is fogom tenni, ha eljutok addig :)
Előzmény: MZ/Y (23628)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23628
100 m2-es sehogysem szigetelt, ha jól emlékszem. Ahhoz képest igen kedvező fogyasztást írt.
Előzmény: janijani (23627)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23627

Az hogy sok vagy kevés a fogyasztás viszonyítás kérdése.

Nem mindegy mekkora házat fűt valaki, mennyi nála a hőmérséklet és milyen a hőszigetelése. Sőt még az sem mindegy hogy milyen a kéménye, mert egy jóhuzatú kémény kihúzza a házból a drágán megtermelt meleget.

Előzmény: MZ/Y (23626)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23626
Enginer állítja, hogy kevés a gázfogyasztása - én meg olyan vagyok, hogy ha ezt mondja, elhiszem.

De Ő nem hitte el, hogy ha csak ~5 kW-ig tud az enyém modulálni, akkor nem jó ötlet. :o(
Előzmény: janijani (23623)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23625
Háááát.... :o)

Amúgy szerintem ez a hatásfok különbség lehet 1-2 %, szóval elméleti a vita.
Előzmény: urbancsok (23622)
NRZ Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23624
Köszi, akkor utánanézek, ha nem sokkal több az ára, mint amit én kigondoltam, akkor nem vacakolok vele.
Előzmény: halaloszto (23618)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23623

A FÉG nagyon le tud modulálni ha lefojtom a vízáramlást, mert a membrános áramláskapcsoló nyitja a gázszelepet. Hogy nulláig tud-e abban nem vagyok biztos és abban sem tudom hogy milyen lesz a hatásfok.

Annakidején kisérletképpen én is megpróbáltam visszavenni a FÉG-em teljesítményét, de csak azt vettem észre hogy nagyon sokat megy és a meleget meg igen gyéren adja.

Hosszútávon nem tudom mit eredményezett volna mert hamar visszaállítottam a gyári értékre (54 liter/perc) Gyanítom hogy az elnyujtott fűtési idő miatt sok lett volna a kéményen keresztül távozó hő.

Előzmény: MZ/Y (23620)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23622

Ergo, én sem értek hozzá?

Pedig, de.:))

Előzmény: MZ/Y (23621)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23621
"Egy szimpla modulációs kazán hatásfoka a maximális modulációnál a legrosszabb."

Na, azért nem ért az SD meg valamelyik másik márka szervízvezetője a fűtéshez Enginer szerint, mert ezt mondta. :o)
Előzmény: urbancsok (23593)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23620
Ő írta.
A vita vége patt lett, nem győztük meg egymást. Én egyet tudok: kipróbáltam és jóval több gáz ment el így (menjen folyamatosan, majd a termofejek+termoszelep megfogják a melegvizet), mint termosztáttal.
Amúgy valószínűleg igaza van, csak ahhoz gyakorlatilag 0-ig modulálni tudó kazán kell - neki olyan van, a boltokban kaphatóak meg nem olyanok...
Előzmény: pborisz (23585)
janijani Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23619

A teljesíményvisszavétel előtti fogyasztásra nincs adatom, mert másfél éve nyáron lett felszerelve a kazán.

Beüzemeléskor nem kapcsolgatott mert a szerelő felcsavarta 5-ösre (ez kb 70-80 fok előremenőt jelent)

Októberben amikor fűteni kezdtem kapcsolgatott,3 percenként újraindult.Felhívtam a szervizt, leráztak azzal hogy ha kapcsolgat az nem baj.Ha majd nem kapcsol be akkor hívjam őket. Nekem ez nem tetszett, kb novemberben benéztem ide a topikra és pont ez volt a téma.

Kipróbáltam több teljesítményen, 20 kW-nál még beszaladt a ki-bekapcsolós üzemmód ha nem teljesen kihült állapotból indítottam újra, 15 kW-nál bármikor leállíthatom és újraindíthatom biztonsággal átmegy modulációba.

Gondoltam ha nagy hidegek lesznek majd lehet hogy feljebb kell állítani de azóta tapasztalatból tudom hogy bőven elég 15 kW.

Előzmény: gyattila (23613)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23618
klimasboltban van mindenfele kondenzviz atemelo szivattyu.
persze barkacsolni is lehet. mindenkeppen valami gyujtoedeny, szinterzekelo, szakaszos uzem.

vajk
Előzmény: NRZ (23552)
janman Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23617
A "víztartályos" kivitelen mit értesz? Esetleg egy vízpatkót, amit a cserépkályhába rakott tűz melegít egy hőcserélön keresztül? Ezt az ötletet még nekem is ajánlotta egy cserépkályha forgalmazó és építő cég még a házunk építésekor. Csak az akkori ár, amit adtak, egy kicsit sok volt. Úgyhogy maradtam egy lemezbetétes rakott kandallónál. Így ha itthon vagyok egész nap (pld. mint a mostani héten szabin), akkor, egy kicsit befűtök vele, ez elég arra, hogy délig kitartson, akkor aztán amúgy is indul a padlófűtés. Így tudok egy kis gázt megtakarítani.
Hogy macerás-e a beépítés? Nem tudom, de gondolom annyira nem lehet bonyolult, egy hőcserélő, egy keringető meg pár kisebb dolog.
Előzmény: Szbubu (23546)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23616
Dimebag,

olvasd el hogy mi az hogy ellenaramu hocserelo.

megproibalom elmagyarazni:

Van ket csoved, egyiken bejon a 60 fokos viz, masikon a 20 fokos. Szepen osszecsavarod oket, hogy jo legyen a hoatadas. Elindul egyutt a 60 meg a 20 fokos viz, es a jo hoatadas miatt a 20 fokos elkezd melegedni, a 60 fokos meg elkezd hulni. Lesz egy pont, (ha eleg hosszuak a csovek) ahol a 20 fokos mar 40 fokos, a 60 fokos meg mar 40fokra hult. Innentol nincs hocsere, a csovek vegen mindket csobol 40 fokos viz folyik.

viszont ha ugy kotod be az osszetekert csoveket, hogy a 60 fokos balrol megy be es jobbrol ki, a 20 fokos meg jobrol folyik balra, akkor egesz mas ahelyzet.

Jobboldalt, a 20 fokos viz azzal a melegvizzel talalkozik, ami a hosszu osszecsavart csoparon mar egesz jol kihult. De azert meg mondjuk 23 fokos. Es melegiti a 20 fokost. Ahogy megy balra a nehai 20 ofkos vized, egyre melegebb, es egyre melegebb vizzel talalkozik, mert egyre kozelebb jut a 60-as forrasahoz. Mire a cucc balszelere er, mar 55 fokos, de ott mar a 60 fokos vizzel van osszecsavarva, tehat meg tovabb melegszik.

Az ellenaramu hocserelo idealis esetben a 20 fokosbol 60 fokos, a 60 fokosbol meg 20 fokos vizet csinalt!

vajk
Előzmény: Törölt nick (23486)
Szbubu Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23615
Bocs hogy megint zavarok, de a 23546-os hsz.-ra senki?
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23614

Figyeltem egy kicsit a kazánomat. Egy percig mértem a gázfogyasztás, több alkalommal, használattól függően. A gázfogyasztásból visszaszámolt teljesítmény alapján a következőket állapítottam meg. HMV fullra kinyítva a kádcsapot, kb. 21 kW adódott. A legkisebb HMV teljesítménynek kb. 10 kW-ot számoltam. Fűtésnél egyszer kijött belőle a max. 24kW, de általában ott is 21 kW-ott nyomott a kazán. Viszont fűtéskor soha nem volt 15-16 kW-nál kevesebb a leszabályzott teljesítmény.

Előzmény: gyattila (23613)
gyattila Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23613

Megpróbálom összefoglalni magamnak urbancsok és janijani válaszait. Adott egy kazán, ami monnyuk 24 kW-os és le tud modulálni valahova 5-10 kW közé, vagyis durván a 30%-áig. Ha elhisszük, hogy az alsó értéken nem lehet változtatni, akkor logikus urbancsok álláspontja, hogy a felsőt sincs értelme állítgatni, mert ha kevesebb teljesítmény kell a rendszer felfűtéséhez, akkor az úgyis benne van a modulációs tartományban, ahova úgy is be tud állni a kazán. Legfeljebb az történik, mint janijaninál, és valószínüleg nálam is, és a tehetetlensége miatt már nem tud kellően lemodulálni, hanem lekapcsolja a lángot, és keringet. És akkor mi van? Attól, hogy keringet, még nem történik semmi, legfeljebb majd visszakapcsol ha igényli még a víz melegítését. De akkor miért lehet állítani azt a maximális teljesítményt? Pláne olyan egyszerű módon -csak egy potival -  mint janijani kazánján. Tényleg honnan tudtad, hogy mennyivel változik a teljesítményed a poti tekergetésével?
Tekertél egy kicsit, aztán mérted a fogyasztást?

De logikus az is, amit janijani csinált, mert ha kisebb teljesítménnyel indul, akkor
a vizhőfok asabban emelkedik, talán jobban tud reagálni az elektronika, mert több ideje van rá. Kérdés, hogy érdemes-e belepiszkálni ezért. Számomra csak akkor tűnik érdemesnek, ha ezzáltal csökken a gázszámla.

Szóval adott a kérdés janijanihoz, változott-e a gázszámlád amiatt, hogy kisebb teljesítményűvé tetted a kazánod?

NAki_585 Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23612

alakul a dolog a rendszerrel, szerintem jobb lett, viszont azt még valahogyan szeretném megoldani, hogy a padlókör szivattyúja akkor is kapcsoljon be ha csak a radiátoros kör megy.de hogyan?

köszi...

Dínó Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23611
Hülye vagyok, neked már ki van építve a padlófűtésed és nyilván jól is működik.

Ha ezeket nem akarod lecserélni csak egy jobb kazánt akarsz, akkor - miután értekeztél egy épületgépésszel - vegyél pld. egy Buderus GB022-őt egy AM10-es időjárásfüggő vezérlővel. Ezt olyan 340-350e körül megúszod. Vagy SD Ecosy-t időjárásfüggővel, ez csak 270e.
(ezek 24kW-osak)

Melegvizet villanybojlerrel csinálsz?
Előzmény: tündérlala (23608)
Dínó Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23610
Hehe. Én nagyon hasonló cipőben járok, csak nekem nem felújítás, hanem most épül. De a rendszerem majdnem ugyanez.

Szóval:
- turbós kazánt be lehet úgy is kötni, hogy a füstgázelvezetés a meglevő kéményen keresztül történik, a friss levegőt meg egy sima falkivezetésen keresztül oldja meg (ez olyan, mint a konvektorok "kiszelőzője", csak kicsiben),
- A Viesmann, Buderus mellé még a Wolfot is odateheted, ezek a legjobbak és a legdrágábbak :)
- Ha olcsóbb megoldást keresel, akkor pld. Saunier Duval Ecosy, vagy kicsit többért Immergas Victrix kwx. Ezekhez megoldható az előremenő és a padlófűtéskör különálló időjárásfüggő vezérlése gyári alkatrészekből, viszonylag emberi pénzből.
- A Buderusnak van egy GB022-es kazánja, ami olcsó és jó minőségű (állítólag), de az ehhez kitalált szabályzás csak az előremenőt tudja szabályozni. Persze ha a padlófűtés bekeverése nem termosztatikus, hanem keverésarányos szeleppel valósul meg, akkor elvileg ennek a hőmérséklete is változik az előremenővel együtt, de a padlófűtésnél sokkal laposabb görbe alapján kellene ennek megtörténnie, tehát túl hamar eléred a max hőmérsékletet, így nem lesz túl hatékony a megoldás. TALÁN meg lehet oldani a drágább kazánok vezérlésével (erre ellentmondásosak az infóim), de árban ekkor már "felsőbb osztályba léptél" :)

Amit a szabályzásről eddig összeszedtem:
- a kondenzációs kazán mellé időjárásfüggő szabályzás dukál, mert így magas előremenőnél (75fok) is ki tudod használni a kondenzációs technikát a fűtési szezon nagy részében (amikor nincs farkasordító kint),
- padlófűtést célszerű szintén időjárásfüggő szabályzással elllátni, mivel nagy a hőtehetetlensége, tehát nagy "kilengések" tudnak lenni a szobahőmérsékletben pusztán termosztátos megoldásnál. Állítólag nagy pontosságú (0,1 fok) termosztátokkal ez kiküszöbölhető, bár ekkor szerintem sokat kapcsolgat,
- padlófűtéshez hasznos a padlóhőmérsékletet is mérő termosztát, ez nem hagyja lehűlni a padlót. Én Eberleből láttam ilyet, de ha valaki ismer másfélét, akkor kérem írja meg.

Ésszerűen kell a rendszert megvásárolni, pld termosztátoknál nem feltétlenül a kazángyártó prospektusából kell válogatni. Sokszor a külsősök (Siemens, Honeywell, Eberle) olcsóbbak és jobbak. Persze a gyártók szeretnek mindenféle hangzatos nevet kitalálni :). Pld ha az Immergas Amico digitális távvezérlő helyett veszel egy öntanulós digitális termosztátot, akkor ugyan elbukod a nappaliból nézhető/állítható kazáninfókat (pld. előremenő, HMW hőmérséklet), cserébe van egy sokkal pontosabb szabályzód.
Van kazánfüggetlen időjárásfüggő vezérlés is, de én amatőr révén ebbe nem merek belevágni. Ha Te bátrabb vagy, akkor kérlek majd írd meg a tapasztalataidat.

Ha a fentieket már mind tudtad akkor bocs....
Előzmény: tündérlala (23603)
janman Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23609
Én úgy számoltam, hogy megnéztem a kazán adatainál a min. és a max. teljesítményértékeket, majd a min. és a max. gázfogyasztást és így egyenes arányosság képlete szerint kiszámoltam a jelenlegi teljesítményt amin üzemelt a kazánom. Ehhez pedig a gázmérőórán megnéztem egy óra gázfogyasztását. Na így valahogy. Nagyjából talán lehet így számolni.
Előzmény: gyattila (23582)
tündérlala Creative Commons License 2007.12.23 0 0 23608

Még annyit, hogy néztem én a Termomax-ot is, de valami ott nem stimmelt, már nem emlékszem mi.

Kövezzetek meg, de az egyik legfontosabb szempontom, hogy a 130-as kéménynyílásba egy az egyben be lehessen kötni (ha jól tudom, ez meg eleve kizár minden zárt/turbós stb. kazánt), hogy ne kelljen nekem semmit engedélyeztetni, vagyis elmenjen sima kazáncserének. :)

És persze jó lenne minnél fájdalommentesen megoldani, a meglévő 2 db programozható termosztát, a keverőszelep, padlófűtés-szivattyú, stb. felhasználásával, esetleg hőcserélő beépítésével.

De egyáltalán nincs ilyen szakember az ismerettségi körömben. Több jó gázszerelővel is rendelkezem, de azok nem képesek tervezni - csak hümmögnek és úgy kezdik, hogy "ez általában úgy szokott lenni hogy...", de aztán sosem jutunk előbbre. :)

Előzmény: porker (23605)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23607

Beteszem mégegyszer, hogy ne kelljen visszaolvasni:

Modulációs kazánnál azért kellett visszavennem a teljesítményt mert gyakran túllendült és átment ki-bekapcsolgatós üzemmódba.Szerintem a hőmérő nem tudta kellő ütemben követni mert mindíg eljutott addig hogy épp modulálni kezdett, de a hőmérséklet még mindíg tovább emelkedett, átlépte a beállított értéket és lekapcsolt.

Olvass vissza egy éve erről szólt a topik. Innen vettem az ötletet, visszavettem a teljesítményt és azóta nem kapcsolgat.

Az SD kézikönyvében le van írva hogy hogyan lehet visszavenni, egy potméterrel lehet beállítani.   

Van 15 kW radiátor és volt 28 kW a kazán,ha csak ezt nézem akkor is indokolt a dolog.

Akkor fordítsuk meg a dolgot:

Tehát teljes gázon elindult a 28 kW-os Ecosy kazánom, gyorsan emelkedett a hőfok,túllépte a beállított hőfokot és leállt. Ez ismétlődött 3 percenként.

Ez ugye egyetértünk hogy nem normális üzemmód?

Belebabráltam a kazánba, visszavettem 15 kW-ra és azóta induláskor lassabban emelkedik a hőfok, a beállított hőfokot nem lépi át hanem elkezd modulálni és kislángon fűt amíg a szobatermosztát le nem állítja.

Ugye egyetértünk hogy ez a normális üzemmód?

Idézlek: "modulációs kazán teljesítményét nem kell, és nincs is értelme "visszavenni", hiszen csak azt tudod mechanikusan megoldani, amit a vezérlés elektronikusan egyébként is megold"

Elvileg egyetértek, nem szabadna túlszaladni a hőmérsékletnek hanem modulálni kellene,de mégsem ez történt.

Hibás lenne a kazánom?

Ha értelmetlen dolgot csináltam légyszi magyarázd el hogy mitől tért át a kazánom normális üzemmódra?

tündérlala Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23606

Köszönöm a válaszod!

Egyáltalán nem karácsonykor akartam én ezt megcsináltatni - csak valahogy most jutott eszembe a dolog. :)

Előzmény: porker (23605)
porker Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23605
Első blinkre azt mondanám, hogy ez a két modell a legdrágábbak között van, nem kis mértékben a vezérlések miatt! Sokkal olcsóbban megúszod pl. egy Termomax-szal. ... Hogy miért és hogy azt valóban egy profira kellene bízni a rendszered ismeretében, de ehhez meg talán a legrosszabb időpontban érdeklődsz. ... Mindenki most csinálja az év végi "kapkodásokat". Tapasztalatom szerint most elég nehéz szakembert találni.
Előzmény: tündérlala (23603)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23604
Az a helyzet, hogy nincs probléma. Egyszerűen rendszer jobbá/gazdaságosabbá tételén gondolkoztam, azért merült fel néhány kérdés.
Előzmény: urbancsok (23602)
tündérlala Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23603

Sziasztok, segítséget kérnék.

Jelenleg a 120 nm-es tetőtér lakásomat egy 20 éves hagyományos FÉG kazán fűti, a nagy amerikai konyhában és nappaliban 3 kör padlófűtés van, a szobákban radiátorok. A fűtést már több szaki buherálta, beépítgetve ezt-azt, toldozgatva - egyre rosszabb eredménnyel.
Ezt tervezem felújítani egy Buderus vagy Viessmann kazánnal (jobb híján ezeket néztem ki az összeszedett infók alapján), és a vezérlés megfelelő kialakításával.
Az a kérdésem, hogy volna-e valaki tervezői vénával/ismeretekkel rendelkező, aki segítene nekem ennek átnézésében, megtervezésében? (Budapesten, Népstadionnál.) Természetesen nem ingyen. Vagy tudnátok-e ilyen embert nekem ajánlani?

Köszi előre is.

urbancsok Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23602

Biztos, hogy kevesebbet fog fogyasztani. Ezért fejlesztették ki a modulációs szabályzást.

És mivel ilyen a kazánod - mint írtad a szervizes szerint jól is működik - máshol keresd a probléma megoldását. 

Előzmény: gyattila (23601)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23601

OK. Min. teljesítményt nem lehet/nem szabad lejebb szabályozni. Viszont, ha jól értem....azzal, hogy leszabályoztatom a max teljesítményt nem nyerek semmit. Nem lesz komfortosabb, nem fog kevesebbet fogyasztani. Jól mondom?

Előzmény: urbancsok (23599)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23600
A honlapunk alján megtalálod az e-mail címet.
Előzmény: sirara (23596)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23599

Részemről nincs ellentmondás.

Pl. egy kazán 6 és 24 kW között tud modulálni. Jön a szaki és belebabrál. Csökkenti a max. égőnyomást, így a modulációs tartomány 6 és 15 kW közé csökken. A min. teljesítmény radikális babrálás nélkül nem változik.   

Előzmény: gyattila (23597)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23598
JUJJJJ.....elnézést....a veszéj az veszély
Előzmény: gyattila (23594)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23597

Itt vagyok én, aki bár műszaki ember vagyok, de ebben a témában teljesen járatlan, és akkor most itt van  nekem két hozzászólás..........

Urbancsok(23593) VS janijani(23550), janijani(23524)

Mintha ellentmondás lenne.....

sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23596
Dehát nem is vagy publikus, vagy a cégnek küldjem?
Előzmény: sirara (23595)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23595
Oh, köszönöm, lehet, hogy élek ezzel:))))
Előzmény: urbancsok (23591)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23594

Normál, nem kondenzációs kazánnál meddig lehet/érdemes visszavenni a vízhőfokot? Az enyémnek pl. 40 fokig lehet visszavenni. Normális ez egy nem kondenzációs kazánnál, nem veszéjezteti a kazán épségét?

Előzmény: monyesz (23592)
urbancsok Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23593

A modulációs kazán teljesítményét nem kell, és nincs is értelme "visszavenni", hiszen csak azt tudod mechanikusan megoldani, amit a vezérlés elektronikusan egyébként is megold. A min.érték pedig állandó, tehát nem lehet (de semmiképpen sem érdemes) jobban leszabályozni. Egy szimpla modulációs kazán hatásfoka a maximális modulációnál a legrosszabb.

Bár a fogyasztása alapján mindig a kazánra mondják ki verdiktet, alapvetően a ház fűtése okozza a túlfogyasztást. Ezért - bárf egyszerűbb a gombokat tekergetni és nyomogatni - a fűtést kell ésszerűsíteni. Igaz ez pénzbe kerül, és csak az nem elég, ha osztják az "észt". 

Előzmény: gyattila (23589)
monyesz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23592

Kicsit visszaolvastam, és látom megint téma a kapcsolgatós üzemmód.

Azért az előremenőt állítgatni kéne annak akinek nem időjáráskövető szabályzója van, ezt figyelembe vettétek ?

urbancsok Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23591
Ha átküldöd mail-ben a gépészeti rajzokat, szívesen ránézek, hátha kiböki valami a szemem.:))
Előzmény: sirara (23569)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23590
Nem akarok én mindenáron állítgatni rajta, de gondoltam, ha igaz az elképzelésem, akkor esetleg további gázmegtakarítást lehetne elérni ezzel az állítással.
Előzmény: gyattila (23589)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23589

Onnan indultunk el, hogy szerintem a kazánom nem igazán modulál. Merthogy bekapcsol max-lángon, s 3-4 másodperc után visszaveszi a lángot, és végig azzal az "erővel" fűt, vagyis, ahogy emelkedik a vizhőfok, nem változtat rajta. Ezért úgy okoskodtunk, hogy a túl nagy kazánteljesítmény miatt nem tud kellően leszabályozni. Ha visszavenném a kazán max teljesítményét, akkor lejebb tudna szabályozni, mint a gyárilag megadott min. teljesítény? Névleges hőteljesítménye 24 kW, redukált teljesítmény 9,4 kW.

Előzmény: pborisz (23588)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23588
Most olvasgatom az előző hozzászólásaidat. Ha jól működik a kazán, nem fogyaszt sokat és még jó idő is van, akkor miért is akarsz rajta állítgatni? :))
Előzmény: gyattila (23581)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23587
A termosztátosban padlófűtés van. Ez a ház olyan, hogy a hátsó része egy hegybe van "betolva", úgyhogy nem tom most pontosan megmondani, milyen a hőszigetelés, de at tudom, hogy a kivitelezésnél ez került a legtöbbe, és hogy nagyon ki volt találva. Dehát én nő vagyok, nem tudom pontosan, milyen a hőszig, majd megkérdezem az uramat és referálok.

Még mindig nyitott vagyok bármilyen ötletre, ha még nincs bejglisütés:))))

Különben drágák vagytok, hogy itt agyaltok, Isten tartsa meg jó szokásotokat:)))))
Előzmény: pborisz (23573)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23586
Miért nem veszed vissza egyszerüen az előremenő hőfokot?
Előzmény: gyattila (23584)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23585
Ezt tényleg Enginer írta?
Én annak idején kérdeztem ilyet, de a legtöbb válasz az volt, hogy hülyeség :)
Előzmény: MZ/Y (23580)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23584
Én is úgy gondolom, ehhez szakszervíz kellene. Csak ismerve a szervizesek felkészültségét, hülyének fog nézni, hogy miért akarom én a kazánom teljesítményét csökkenteni.
Előzmény: pborisz (23583)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23583
"Milyen manométeren kell leolvasni"
Ez egy nyomásmérő eszköz, amit egy a kazánban lévő csavar helyére kellene beraknod a méréshez.
Szerintem ilyennel ne kisérletezz.
Előzmény: gyattila (23581)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23582
Hogyan lehet kiszámolni időegység alatt elfogyasztott gázmennyiségből a kazán aktuális teljesítményét?
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23581

Üdv mindenkinek. A kora délutáni eszmecsere után most újra-gondoltam a dolgokat. 

Ha jól hámozom ki a lényeget, akkor érdemes lenne vissza venni a kazán teljesítményből, a 24kW-ból. Ahogy itt janijani is irta a 23556-ban én is összeszámoltam a radiátorok összteljesítményét, kb. 16 kW jött ki. Előkerestem a kazán papirjait. Van egy néhány oldalas felhasználói kézikonyv, meg van egy nem túl magas műszaki tartalommal bíró telepítpői kézikönyv. Ebben azt írják, hogy a kazánt a gyártás során már beállították. De ha mégis szükséges lenne a beállítás, akkor két dolgot lehet rajta beállítani. Az egyik "A maximális teljesítmény és a minimális melegvíz használat beállítasai" fejezetben, a másik "A minimális fűtés elektromos beállítása" fejezetben van leírva. Úgy gonolnám, hogy az első az amire nekem szükségem van, de ott csak a használati melegvizzel kapcsolatos beállításról van szó ..... mintha a melegviz előállításhoz szükséges maximális teljesítményt lehetne ott beszabályozni. Most olvasom újra a második fejezetet, lehet, hogy ez kellene nekem. Szóval max fűtővizhőmérsékletre kell állítni a kazánt, meg bekepcsolni a termosztátot, és egy potit kell csavargatni, de közben a manométeren ellenőrizni kell, hogy a leolvasott érték megegyezzen valami többfajta gáz táblázataiban leirtakkal. Milyen manométeren kell leolvasni, miféle táblázatot kell nénni? Asszem elvesztettem a fonalat.  

MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23580
Szerinted az állandó fűtésnél a kéményen távozik az energia.
Szerinte meg kidobni a termosztátot, hajtani egész nap a kazánt, majd a termofejek és a padló termoszelepe szabályoz, úgy a gazdaságos. Ahogy most gyakorlatilag a kolléga fűtése muzsikál.
Előzmény: janijani (23577)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23579
Én is eltünök, megyek diót törni mert kell a bájglihoz.
Előzmény: pborisz (23578)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23578
Eltűnt a jóember :)) Így nehéz lesz kiokoskodni valamit :)
Előzmény: janijani (23576)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23577
Mit vétettem?
Előzmény: MZ/Y (23574)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23576

Ezt írtam volna?

Gondolom először is a meglevő rendszerből kellene kihozni amit lehet.

Ha ez nem segít vagy belenyugszol hogy olyan amilyen, vagy jön az átalakítás munkásruhás emberek stb.

Előzmény: sirara (23571)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23575
Pont valamelyik nap gondoltam rá, hogy mi lehet vele. :)) Nagyon eltűnt. Lehet, hogy megunta a dolgot :)))
Előzmény: MZ/Y (23574)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23574
Vigyázz, ha Enginer előkerül, ezért keresztrefeszít. :o)
Előzmény: janijani (23568)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23573
Nem olyan rossza az:)
A termosztátos helyiségben milyen fűtés van? Mindkettő?
Előzmény: sirara (23571)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23572
Jut eszembe. Milyen az a jó hőszigetelés nálatok?
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23571
Azt akarod mondani, hogy az egész rendszer rossz, ahogy van? Ilyenkor mi van? Veressem szét a házat, és kezdjük előlről az egészet, vagy hogy?
Előzmény: janijani (23568)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23570
Mingyá csak keresgélek :)))) Ne türelmetlenkedj :)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23569
Na jó, jó csodálkozunk nagyokat:))))))))

Na de építő javaslata nincs valakinek? Szerintetek ha kihívok vmi hőtechnikai mérnököt, és megmutatom neki a fűtési tervtől kezdve mindent, rájön a problémára (jó kérdés, mi?)?

Kéne vmi szalmaszál, amibe belekapaszkodhatok
Előzmény: MZ/Y (23566)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23568

Nem csoda ez hanem a fűtési rendszer hatásfoka.

Előzmény: MZ/Y (23566)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23567

Földgáz kondenzátum van nálam is, első látásra tiszta víznek tünik. Ha bent tárolom mégis büdös gázszag lesz tőle, tudom mert próbáltam.

Előzmény: Törölt nick (23564)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23566
Ezért csodálom én is a dolgot. :o)
Előzmény: janijani (23565)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23565

A fizika törvényei szerint energia nem tünhet el.

Ha nem jelenik meg a radiátorokon akkor kimegy a kéményen.

Előzmény: MZ/Y (23561)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23563
Pontosan ez történik, kiborító.((((
Előzmény: MZ/Y (23561)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23562
Persze, mondtam. Sőt, a padlófűtéses részekre eleve csak kiegészítésnak lettek radiátorok tervezve. Még azt is megbeszéltük, hogy jó, ha kevés radiátor megy, mert annál több nyomás jut abba a radiátorba, aminek kulcsszerepe van, mert a padlófűtéssel nem rendelkező nappaliban van, és ami a legtávolabb van a kazántól.

Tudom, nehéz ez így, de van vmi javaslatod esetleg, hogy mit kéne másképp csinálnunk?
Előzmény: pborisz (23560)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23561
Ezt tökéletesen látod, csak a gond, hogy ezzel együtt is 19 fok van a házban. "Eltűnik" az energia...
Előzmény: pborisz (23560)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23560
Nem vagyok fűtésszerelő, de amit eddig leírtál elég egyértelmű magyarázat a problémádra.
1. A termosztátot a lehető leghülyébb helyre rakták a bejárati ajtóhoz.
2. Mivel a rossz hely miatt a nyomorult mindig fűteni akar, így a többi helyiségben rohadt meleg lesz.
3. Ebből kifolyólag elzárjátok elzárjátok a radiátorokat :)
4. Csak a padlófűtés megy szinte, aminek sok a 60 fokos víz, ezért bármi is van előtte (hőcserélő, keverőszelep) kapcsolgatni fog a kazán.
5. Viszont a kazánod csak 3 perc múlva kapcsol vissza, amikor már 40 fokra hűl a víz, így kezdődik elölről minden, vagyis szerencsétlen folyamatosan megy.

De az is lehet, hogy rosszul látom a dolgot. Ezt a radiátorelzárást mondtad a szerelőknek is, akik kint voltak tanakodni?
Előzmény: sirara (23553)
NRZ Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23559
"..A kondenzvizet bizony ki kell vezetni lehetőleg zártan valahogy.. "

Egyelőre egy ötletem van, hogy egy kis mosógép szivattyút használnék fel erre a célra.
Kb. 1,5 métert kéne emelni.
Előzmény: janijani (23557)
NRZ Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23558
Ok, nem is a technikai megoldás a probléma, hanem a szomszéddal nem szeretnék rossz viszonyba kerülni, mert az már az ő telke. A füstcsövet a talajszinttől függőlegesen 1,5-2 méter magasságig szeretném majd kivezetni. A törvényes módjának kell utánanéznem.
Előzmény: janijani (23555)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23557
A kondenzvizet bizony ki kell vezetni lehetőleg zártan valahogy, ne tárold a pincében nyílt edényben mert ez egy gázszagú büdös víz. Ha a pincébe teszed a kazánt, nem kell kintről légbeszívó cső, szívhatja a pince levegőjét.
Előzmény: NRZ (23552)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23556

Én csak a mi kazánunknál tudom mert le van írva a kézikönyvben, itt egy potméter fodításával lehet beállítani a teljesítményt.

Nálunk 15 kW a radiátorok összteljesítménye, ehez nekem 15 kW kazánteljesítmény lett jó.

Előzmény: sirara (23554)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23555

Olvass vissza, tegnap leírtam hogyan vezettem ki a füstcsövet, a melegével még egy műhelyet, garázst stb. lehet fűteni.

Az uralkodó szélirány északi, ezért  én a déli oldalon vezettem ki, a helyi körülményeidet neked kell figyelembevenni. Az SD szerint max 20 m hosszú lehet a légbeszívó + füstcső összhossza, ezen a távon belül olyan helyen vezesd ki ahol senkit nem zavar.

Előzmény: NRZ (23549)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23554
Ezt nem tudom, hogy kell:(((
Azért jó tipp lehet, szóval vissza kéne vennem a 24kw-ból? Mennyire? Hogyan?
Mi is megcsinálhatjuk itthon, vagy a szakszervíz kell hozzá? (Viessmann vitopend 100-as kazán)
Köszi
Előzmény: janijani (23550)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23553
Megpróbálom leírni. Alapterület: 160nm. Ebből olyan 120nm-t fűtünk (nem fűtünk a hátsó tárolóban, ami olyan, mint egy pince tulképp, itt van a kazán is, és egyelőre, a jövendőbeli gyerekszobában sem megy a fűtés.)

A laminált padló burkolatú szobákban nincs padlófűtés, itt radiátorok vannak, kb. 60nm-nyi területen (de ebből 25nm-en csak alapfokozaton mennek a radiátorok, mert ez a jövendőbeli gyerekszoba, még nincs lakója.) Ez 4 db radiátort jelent, 2-t rendesen járatunk, 2-t alapon.

A többi rész kőburkolatú, padlófűtés van + radiátorok, de ezek csak biztonság kedvéért, tehát a még meglévő 6 radiátorból 2 megy alacsony fokozaton.

Tehát járatjuk azért a radiátorokat is, csak nem mindegyiket.

Hőcserélő vagy keverőszelep? Ezt sajna nem tudom.

Így tisztább a kép?
Előzmény: MZ/Y (23548)
NRZ Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23552
Ja, még egy dolog !
A másik gond a kondenzvíz elvezetés, mert a csatorna majdnem plafon magasságban van. Valami átemelő szerkentyűt kellene kitalálnom.
Előzmény: NRZ (23549)
xcross Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23551
Sziasztok,

Egy kérdéssel fordulnék hozzátok.

Az egyik fűtési körömből elmegy valahol a víz, és mivel az aljzatbetonban mennek a csövek, nem lesz egyszerű megtalálni a lyukat. A Gázszerelőm említette, hogy léteznek tömítőanyagok, amik nagyobb hézagot is letömítenek. Rákerestem a neten és egy BCG nevű anyagot találtam. Van esetleg ezzel valakinek tapasztalata? Állítják, hogy a kazánt nem károsítja, mégis nyugodtabb lennék ha valahol találnék "felhasználói" visszajelzést is.

janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23550

Ugyanezt csinálta nekem is az SD.

Amióta visszavettem a teljesítményből és azóta lassabban fűti fel a vizet és nem lendül túl hanem szépen modulál.

Előzmény: sirara (23540)
NRZ Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23549
Az 5/4 már nekem baromi vastag :)

Úgy ahogy írod, 1/2"-5/4"-ig vannak nálam is.
Azért kérdezem, mert igencsak meggondolnám a kazáncserét, ha ki kellene cserélni.
Az egyetlen gondom a kémény megoldása, mert a pincében lenne, de annak az ablaka a talajszinten van és az a fal tulajdonképpen a telekhatár. Igaz épület nincs 20 méteres körzetben és még nem néztem utána, hogy ezt hogy lehetne kivezetni. Természetesen turbó vagy kondenzációs kazánról lenne szó.
Előzmény: janijani (23547)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23548
Mondjuk kinyitsz néhány radiátort. :o)

Hány radiátorod van és kb. hány m2-t fűtessz velük?
A padlófűtés hány m2? Hőcserélővel vagy keverpszeleppel van megoldva?
Előzmény: sirara (23543)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23547

Mennyire vastag az a baromi vastag csőhálózat? Biztos gravitációs keringetésre készült.

Nekem nem lett cserélve semmi,fekete vascső fűtéscsövek vannak, 5/4"-tól a 1/2"-ig mindenféle átmérővel, a vegyestüzelésű kazánba akár most is be tudok gyujtani. Ezen a rendszeren működött a FÉG C30 18 évet minden probléma nélkül, most másfél éve lecseréltem Ecosyra. Azóta kevesebb gáz fogy.

Előzmény: NRZ (23533)
Szbubu Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23546

Tisztelettel köszöntök mindenkit!

Régen jártam erre, szeretnék kérdezni valamit: technikailag nagyon macerás-e egy meglévő központifűtéses rendszerbe ( egyszintes kb.80 nm.-es ház, turbós 24 Kw-os fali kazán, 6db. radiátor ) víztartályos ( most még "száraz") cserépkályhát bekötni?

A kályhát mindenképpen át kellene rakatni ( jövőre lesz 14 éves ) és arra gondoltam kicsit lehetne spórolni az egyre dráguló gázon. Pontosabban a cserépkályha melegét szeretnén jobban elosztani, ui. jelenleg a cserépkályhás helyiségben jóóóó meleg van, csak ez nem megy be a szobákba - bár a mester esküdött rá hogy így lesz!

Sajnos tévedett. Szóval ez ügyben kérem szíves segítségeteket!

Üdv.  

sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23545
Főleg az érdekelne, hogy szerintetek ez a kazán hibája vagy vmi másé?
Előzmény: sirara (23543)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23544
Nem tudom segít-e, a Radianthoz ezen az oldalon találsz magyar nyelvű leírásokat
Előzmény: saaandor (23529)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23543
Nem, a padlófűtés megy, néhány radiátor lett lezárva (mert a padlófűtéses szobákban nem kell).
Ez, hogy nem tzd elég hőt leadni, mitől lehet? Mit tudok csinálni ezzel?

Különben kösz, hogy segítetek.
Előzmény: MZ/Y (23542)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23542
Nem tud elég hőt leadni a rendszered. A termosztát még kéri a meleget, de a kazánban átlépi a beállított hőfokot a víz (ezek szerint 60 fokra van állítva), ezért lekapcsolja a gázt, keringeti a vizet, hűl egy kicsit, gázt ráadja, megint túlmelegszik, és így tovább.
Padlófűtés nincs elzárva?
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23541
Az én kazánomnál is 3 perc a két begyújtás közötti idő. Az más kérdés, hogy ezt csak akkor csinálta, amikor még csak egy helyiségben volt kész a csövezés és kint 15 fok volt :). Nálad valami nagyon félre sikrült.
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23540
Már megint itt vagyok. Figyelgettem kicsit drága kazánunk működését, és feltűnt, hogy van az a nyomás és hőmérsékletkijelző, azon, mikor eléri a 60-pár fokot a mutató, akkor lekapcsol a kazán, aztán akkor kapcsol vissza, mikor az lezuhan 40 fokra (ne nevessetek ki, nekem semmi nem triviális). Ami érdekesnek tűnt, hogy átlag 3 percenként produkálja a kijelző ezt a változást, tehát a kazán ennek megfelelően kb. 3 percenként kapcsol ki-be.
Erre tudtok vmit mondani, ez normális?
Előzmény: sirara (23530)
pborisz Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23539
Most akkor magyar vagy angol az a használati utasítás? :)
Elvileg lenni kellene egy listának, hogy melyik cégek üzemelhetik be. De ezt ugye a kereskedőnek is el kellett volna mondani.
Ezért nem szabad csak úgy elmenni kazánt vásárolni :)
Előzmény: saaandor (23535)
sjohn Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23538
Vidd vissza , és mondd el neki , hogy Te nem ilyen lovat akartál!
Előzmény: saaandor (23536)
sjohn Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23537
Az , hogy a készülék fázisérzékeny , egyértelműen kiderül abból , hogy a hálózati madzag végén nincs dugvilla!
Előzmény: Törölt nick (23534)
saaandor Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23536
Tartunk tőle, hogy a kereskedő ránk sózta a Radiantot, ebben vigasztaljon valaki így Karácsony táján.
Előzmény: Törölt nick (23534)
saaandor Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23535
Kereskedőnél vettem, sajnos volt egy félreértés közöttünk, FÉG 24-est szerettünk volna turbósat, régen volt ilyen állítólag, most már nincs. A tervező ajánlotta, hogy turbóst vegyünk. Az első szerelő FÉG-es, így aztán másikat kellene keresni: Szakszerviz? Talán a magyar nyelvű használati utasításban benne van. Vegyes tüzelésű kazánt szeretnénk gázfűtésűre alakítani, a favágás roppant egészséges, csak nem fér bele az időnkbe, ezért.
Az, hogy pont Radiant, ez is elég cikis volt, mert a kereskedő kombi cirkót csomagolt be nekünk, holott csak kazánt szerettünk volna. Ez mindenhol így megy?
NRZ Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23533
Janijani !

Meg szeretném kérdezni, hogy a fűtés csőhálózatát is cserélted, vagy maradt a régi?

Nálam is FÉG-et ( vegyes kazánnal ) kellene kiváltanom, baromi vastag csőhálózattal.
Vegyessel indult, később C40 gázfűtéssel kombinálva.
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23532

Ilyen feltételekkel semmiképpen nem vetted jól. Ha kereskedő adta, akkor köteles magyar nyelvű használati utasítást adni hozzá. Kérdéses még a garancia. Ez a "ki fogja bekötni" azt jelenti, hogy mindenféle terv nélkül vetted meg? Ez sem szokott szerencsés lenni.

Régi kazán helyett akarod felrakatni, vagy új rendszerbe bekötni?

Lacivill Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23531
Szakszervíz!
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23530

Ajjjjjjaj. Akkor a tervezőt nyaggassam, vagy/és hívjak egy mindenkitől független szakit?

Csak VALAKI jöjjön már rá, hogy mi a rák probléma van!

saaandor Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23529
Sziasztok, vettünk egy Radiant RS 20 E kazánt; jól tettük-e? Ki fogja ezt beüzemelni. mi a véleményetek róla? Teljesen új van használati utasítása is, veretes angol nyelven. (Isaszeg)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23528
Biztos, hogy nem a termosztát rossz helye miatt van. Attól az lenne, hogy a házban nagyon meleg van, mert a termosztátnál hideg van és fűteni akar. Mivel meleg nincs, ez kizárt.
Előzmény: sirara (23526)
Lacivill Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23527
Szerintem nem az okozzá, bár nincs jó helyen, komlexebb a dolog...............
Előzmény: sirara (23526)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23526

Köszi!

Még csak annyit, hogy azt nem tudjátok, hogy ezt a 24 kw-os teljesítményt házilag lejjebb lehet-é venni? VAgy nem érdemes?

És szerintetek a "rendszerbeállítási probléma a köbön" ettől a termosztát dologtól van? Okozhat ez a termosztát miatti folyamatos ki-bekapcsolás ilyen brutális fogyazstást 19 fokra fűtés mellett? Vagy valami más bajra is gondoljak?

Előzmény: MZ/Y (23525)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23525
A rádiós lényege, hogy nem kell kábel a termosztátnak, mert rádióshullámon küldi a jelet a vevőnek, amit a kazán mellé kell (vagy legalábbis oda érdemes) tenni. Lerakod valahová, kiderül, hogy nem jó, mert közel a bejárat, arrébb rakod. Kiderül, hogy ott meg rásüt a nap, arrébb rakod. Kiderül, hogy nem az a szoba hűl legjobban, arrébb rakod. Egyszer csak sikerül eltalálni :o) és nem kell mindenfele fúrni/vésni.
Előzmény: sirara (23522)
janijani Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23524

Modulációs kazánnál azért kellett visszavennem a teljesítményt mert gyakran túllendült és átment ki-bekapcsolgatós üzemmódba.Szerintem a hőmérő nem tudta kellő ütemben követni mert mindíg eljutott addig hogy épp modulálni kezdett, de a hőmérséklet még mindíg tovább emelkedett, átlépte a beállított értéket és lekapcsolt.

Olvass vissza egy éve erről szólt a topik. Innen vettem az ötletet, visszavettem a teljesítményt és azóta nem kapcsolgat.

Az SD kézikönyvében le van írva hogy hogyan lehet visszavenni, egy potméterrel lehet beállítani.   

Van 15 kW radiátor és volt 28 kW a kazán,ha csak ezt nézem akkor is indokolt a dolog.

Előzmény: gyattila (23500)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23523
Aha, ez is lehet jó ötlet, kösz
Előzmény: Lacivill (23520)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23522

A rendszert átnézték, nem levegős.

Csak 1 termosztát van, valami viessmannos, programozható, nem tudom pontosan, milyen. A rádiós milyen? Azt miért könnyebb elhelyezni (bocs, nagyon nem értek hozzá, de azt nagyon érzem, hogy vmi nem kerek)

Minden ötletet nagyon várok, mi lehet a gond

Előzmény: MZ/Y (23521)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23521
Hány termosztát van? Külön a radiátornak, külön a padlónak, vagy csak 1?
A radiátoré milyen? Valami spéci Viessmann, vagy "mezei". Ha mezei, elgondolkodnék egy rádióson (Computherm 10e körül), mert baromi nehéz jó helyet találni neki, most valahova fúrattok/vésettek, hogy oda kerüljön a termosztát, ha megint nem lesz jó neki valamiért, akkor megint fúrás/vésés...

Amúgy nem levegős az a rendszer? 19 fokhoz állandóan megy a kazán - valami nagyon nem kerek.
Előzmény: sirara (23517)
Lacivill Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23520
Akkor tervezőt kihivni!!!
Előzmény: sirara (23519)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23519
Volt terv, igen.
Előzmény: Fido Dido (23518)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23518
Volt fűtésterv, vagy a gépész rakta össze saját kútfőből?
Előzmény: sirara (23517)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23517

Jött a kivitelező, ráadásul direkt akkorra hívtuk, mikorra a Viessmann szakszervizest is, és csak azon lovagoltak, hogy minden rendben van (kazán fogyasztása egyezik a gyári számmal), biztos nagy a hőveszteség, biztos szar a ház szigetelése (ami egyébként nem igaz), valahol árad kifelé a meleg. Már fogalmam sincs, kihez forduljak.

Mindenesetre a termosztátot mindenképpen szeretnénk átrakatni máshova, de nem vagyok biztos abban, hogy ez teljesen megoldja a problémát, ha így haladunk, egész télen 100 ezres havi számláink lesznek, egy átlagos családi házra, korszerű kazánnal.

Nem ismertek olyan szakit, aki konstruktívan megnézné ezt nekünk? Nagykovácsiban lakunk.

Előzmény: Lacivill (23516)
Lacivill Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23516

Rendszerbeállitási probléma van a köbön.

Ne várd azt, hogy van erre egy univerzális 5let.

Vissza kéne hivni a kivitelezőt, vagy egy másik szakembert, és a helyszinen ki lehet találni.

Addig is jó lenne egy fénykép a kazán tartozékairól( hőcserélő szivattyú egyebek).

Mindenesetre bejárati ajtóhoz közel szakember nem tesz fel termosztátot!

Előzmény: sirara (23513)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23515
Még vlami. A lakást 2004. októberében vettük át, 2005. január óta lakjuk. Gázfogyi, kb 1800 mmm/év, bár az idén szerintem kevesebb lesz kb. 250 mmm-el. Jelenleg kb. 7-8 mmm fogy el naponta.
Előzmény: gyattila (23514)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23514
Aha, kezd összeállni a kép. Másik jelenség, hogy szerintem rövid ideig tartanak a felfűtési időszakok. Szinten tartáshoz néhány perces működés elég neki, hogy kikapcsoljon a termosztát. Ahogy írtam, szinte éppen a 60 fok közelébe fűti fel a vizet és már a lakás elérte a beállított hőfokot. Amikor alacsony hőfokról kell felfűteni a lakást azt is max 1/2 óra alatt eléri. Azt még nem irtam, hogy tisztán radiátoros a fűtés, és csak egy falam néz szomszéd fele, a többi külső határoló fal, fölöttem padlás, alattam nem lakik senki, szigetelés van a padlóban és a plafonban is.
Előzmény: Fido Dido (23512)
sirara Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23513

Olvasgava az előző hozzászólásokat, azon gondolkodom, hogy a mi Viessmann Vitopend 100-as kazánunk (24kw) miért kapcsolgat egyfolytában ki-be? (Kb. 110 nm-t fűtünk padlófűtés/radiátorokkal).

Már panaszkodtam itt, hogy brutális a fogyasztásunk (több, mint 30 m3/nap). Az tény, hogy szinte állandóan megy a kazán (19 fokra van állítva a termosztát), és tényleg folyamatosan ki-be kapcsol. Mi lehet a hiba?

Lehet ennek az az oka, hogy rossz helyen van a termosztát? (a lakás leghidegebb falán van, a bejárati ajtóval szemben, szerintem túl nagy hőingadozást kap).

A teljesítményét csak szakszervizes tudja beállítani, vagy mi is?

(Illetve azt sem tudom, hogy ez a típus változtatja-e automatikusan a teljesítményét vagy állandón működik.)

Help plíz, aki tud!

Fido Dido Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23512
A 23509-es hozzászólásodból is látszik,hogy túl van méretezve (vagy kicsik a radiátorok), mert pont nagy hőigény esetén nem kéne kapcsolgatnia.
Előzmény: gyattila (23511)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23511
Az itt olvasott hozzászólásokból is leszűrve gondolom, hogy túlméretezett a kazán. Egyébként 24 kW-os és egy 72 négyzetméteres 2. emeleti társasházi lakást kell fűtenie, 38-as porotherm fal, külső hőszigetelés nélkül.
Előzmény: Fido Dido (23506)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23510

Akkor ez csak annyit jelent, hogy jól modulál a kazánod. Ha nem tenné, akkor folyamatosan ki-be kapcsolgatna, amíg a termosztát le nem kapcsolná.

Ahhoz lehetne hasonlítani, mint amikor autóval mész az autópáyán, és vagy tartod a közel fix (terepviszonyoktól függően) gázt, és haladsz fix sebességgel, vagy mindig padógázt nyomsz, amíg el nem éred a kívánt sebességet, és utána kinyomott kuplunggal gurulsz, aztán mivel lelassulsz, megint padlógáz, majd megint kuplung. Az elöbbi a modulációs, az utóbbi a fix lángúnak felel meg. A modulációs nem csak kényelmesebb, de takarékosabb is. :)

Előzmény: gyattila (23508)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23509
Természetesen, ha rendesen ki van hűlve a ház, ha pl. 18 fokról kell felfűteni, akkor előfordul, hogy a visszatérő túl meleg lesz, akkor lekapcsolja a lángot, és keringet addig, amig újra lehet gyújtani.....tehát ebből a szempont ból is jól működik. Sőt ennek a kazánnak van egy olyon automata vizhőfok funkciója, hogy ha eléri a 60 fokot, de a termosztát még kéri a fűtést, akkor keringet és amikor újra lehet fűteni a vizet, akkor már 5 fokkal magasabb értékre fűti fel a vizet, amig újra fel nem melegíti, aztán újra emel az előre menőn mindaddig, amig a termosztát ki nem kapcsol.
Előzmény: gyattila (23508)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23508
Egyébként nincs semmi gond a kazánnal, kb. 60 fokra nyomja fel az előremenőt, és általában a termosztát hamarabb kikapcsolja a kazánt, mint ahogy elérné a beállított max vizhőfokot, úgyhogy nem sűrűn kell lekapcsolnia a lángot.
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23507
Ha így megy, valóban nem az igazi.
De! Biztos vagy ebben?
Az SD azt csinálja, hogy megjegyzi, mennyivel ment, mikor lelőtte a belső hővédelme és annyival indul. Ha az kevés, emel rajta, ha nem, akkor úgy megy. Tehát nem 2 állássa van.
Előzmény: gyattila (23505)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23506

Ráfűtésnél, kis hőigénynél általában a legkisebb láng is elég. Tehát elindítja a felfűtést, érzékeli a visszajövő és a felfűtendő vízhőmérséklet arányából a hőigényt, és ehhez modulál. Elég pár mp a méréshez, beálításhoz. Ha fix csökkentett teljesítmény azt jelenti, hogy valószínűleg túlméretezett a kazánod, tehát érdemes lenne lejjebb venned a teljesítményét. Persze csak akkor, ha az a "fix csökkentett" valóban a minimális teljesítmény, és valóban fix.

Akkor "láthatnád az értelmét", ha nagy hőigényről indulna a fűtés, és a visszatérő emelkedő hőmérsélete alapján csökkentené a fűtési teljesítményt.

Előzmény: gyattila (23505)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23505
Bekapcsol szobahőmérsékletű víznél, 3-4 másodperc alatt megállapítja, hogy mekkora teljesítménnyre kell leszabályoznia? Ez kizárt dolog, mert nem tudom. Aztán egy fix csökkentett teljesítménnyel megy végig. Ennek így még mindig nem látom értelmét.
Előzmény: MZ/Y (23504)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23504
Hát hiszen ez a modulációs kazán lényege. :o)
Teljesítményt akkor szoktak visszavenni, ha még a modulált teljesítmény is túl naagy és a max. teljesítményre tényleg nincs szükség.
Előzmény: gyattila (23502)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23503

Miért nem látod értelmét a modulációnak? Ha nem modulálna, akkor csak ki-be kapcsolgatna maximális láng mellett.

Elindul a kazánod, és érzékeli a hőigényt, ekkor leveszi megfelelő méretűre a lángot, így dolgozik és szabályoz addig, amig az általa leadható minimális teljesítményt el nem éri. Ilyenkor lekapcsol, mivel lejjebb nem tud szabályozni. Aztán amikor megint lehül a visszatérő arra a hőmérsékletre, amit "érdemes" fűtenie, akkor megint bekapcsol a kazánod.

Ha túl sűrűn kapcsolgat, akkor érdemes elgondolkodni a teljesítmény csökkentésén.

Egyébként az induló lángméretet több típuson is lehet szabályozni.

Előzmény: gyattila (23502)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23502

Nekem egy Beretta Smart kombi zárt égésterű cirkóm van. Azt vettem észre, hogy amikor elindul, akkor full gázon indul, de kb. 3-4 másodperc mulva vissza is veszi magát, és úgy tűnik, hogy utána már azon a csökkentett teljesítményen megy a kikapcsolásig. Így nem sok értelmét látom a modulációnak. Vagy igazából csak kondenzációs kazánnál jön elő a modulácóból származó előny?

Előzmény: Törölt nick (23501)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23501
Nem mind1 hogy milyen teljesitményről indul. Nem tudja 10-100% között modulálni ...
Előzmény: gyattila (23500)
gyattila Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23500
Olvasgatok, olvasgatok, de sokmindent nem értek. Szóva...ha a kazán modulációs, akkor miért kell visszavenni a teljesítményét?
janman Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23499
Azt én is láttam, hogy lehet csatlakoztatni melegvíztárolót, csak abban vagyok bizonytalan, hogy a Minihez passzoló SD60 -t is lehet-e az Ecosyhoz. Bár gondolom, hogy lehet, de fő a bizonyosság. :)
Előzmény: janijani (23496)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.22 0 0 23498
Meg is kell tartani azt a féget mert a mai darabokhoz képest egy örökdarabnak tűnik ....
Előzmény: janijani (23495)
janijani Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23497
A fogyasztás gyári beállítással 46 l/perc indul és amikor eléri a beállított hőfokot a hőfok emelkedésével arányosan csökkenti a láng méretét. Én a kézikönyvben leírottak szerint lecsökkentettem a max teljesítményt, nekem most 25 l/perc fogyasztással indul. A moduláció 8 l-ig tudja le tudja csökkenteni a láng méretét.
Előzmény: janman (23494)
janijani Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23496
Nekem nincs melegvíztárolóm, de az SD oldalán olvastam hogy van a csatlakoztatáshoz szett és nem is olyan drága.
Előzmény: janman (23494)
janijani Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23495

Volt miből leadni,háromszintes ház 250 m2-t fűtünk. Ebből két szint 150 m2 radiátoros fűtés és egy szint 100 m2 padlófűtés. Nem egyszerre fűtöm hanem egy 3 utú szeleppel vagy a radiátorokat, vagy a padlófűtést.

A FÉG kéményes volt (megvan még most is tartalékkazánnak,úgysem sokat kapnék érte. Ha kellene egy óra alatt működésbe tudnám hozni).

Az Ecosynál 80/80-as szétválasztott rendszert választottam, ennek a max hossza 20 m lehet. 46 fok előremenő víznél közvetlenül a kazánnál mérve 41 fokos a füstgázhőmérséklet, ezt még 10 m hosszan keresztülvezettem a műhelyemen (ez kb 2,5 m2 fűtőfelület), és a falon kivezettem. Itt a szabadba kimenő füstgázhőmérséklet 32-33 fok, a műhelyemben meg 15-18 fok meleget csinál.

Minden elégetett m3 gázból min 1 liter víz kondenzálódik.

Előzmény: janman (23493)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23494
Közben megtaláltam minden kérdésemre a választ a korábbi beírásaidban. Érdemes olvasgatni...
Közben néztem az általad megadott két percenkénti fogyastási adatot. Ezek a min. és a max. teljestményekhez tartoznak. Egyetértünk?
Mostmárcsak az a kérdés, hogy vajon a meglévő SD60B-s tárolómat hozzá lehet-e passzítani az Ecosyhoz. Ez a 60l-es tároló bőven el tudja látni a jelenlegi Renova Minivel a szükséges melegvízigényünket. (tusolás, a lányomnál jó hosszan) :)
Nem lenne rossz, ha nem kellene a meglévő HMV-tárolót lecserélni.
A Renova Minit meg valamilyen áro csak el lehet majd adni.
Viszont a jelenlegi padlófűtést ellátó hőcserélős blokk mindenestől felesleges lesz.
Na ha bejönne a kazáncsere és érdemes lesz belevágni, akkor jelentősen egyszerűsödik a helyzet a kazán körüli gépészet terén.
Meglátjuk.

Előzmény: janijani (23491)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23493
Szia janijani!

Kösz a válaszod. Közben olvasgatom a korábbi beírásokat és látom, hogy neked is Ecosyd van. Akkor ezek szerint meg vagy vele elégedve. Gondolom ezt a gázfogyasztásod alakulásából. Remek. Nem ismerem a FÉG kazánjait, de alighanem volt miből leadni (4100m3). Az rengeteg. Mekkora alapterületű lakást fűtesz? Fűtésrendszered? Padló? Radiátoros? Lehet, hogy már írtad, de eddig még nem találtam, persze olvasok, olvasok..
Apropó hülye kérdés: A FÉG kazánod gondolom kéményes volt. Az Ecosynál a füstgázelvezetést hogy oldottad meg?

Üdv: janman
Előzmény: janijani (23491)
r0226 Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23492
Ámen.:-))
Előzmény: NAki_585 (23485)
janijani Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23491

Egész pontosan meg tudom neked mondani, gyári beállítással 46 liter/perc fogyasztott, amikor modulált, lement 8 liter/percre a fogyasztás.

Én visszavettem a max teljesítményt 25 liter/percre, ez számításom szerint kb 15 kW-nak felel meg.

Hőcserélő nélkül közvetlenül van rákötve a fűtésre.

A kazán 1-es fokozatán 46 fok előremenő vízzel fűtök. Van az egyes alatt még egy fokozat, ez csillaggal van jelölve ez 38 fok előremenőt jelent, először ezt is kipróbáltam de nálam kevésnek bizonyult.

Én FÉG C30-ast cseréltem le Ecosyra, közben emelkedett is a gáz ára, úgy számolom nekem 2-3 télen megtérül. (4100 m3-ról 2400 m3-ra csökkent a gázfogyasztásunk)

Előzmény: janman (23470)
memorix Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23490

Fan coil

http://www.oktoklima.hu/?cmd=100.118

Radiátor és padlófütés vezérlés:

http://www.poly-mix.hu/tervezesisegedlet/segedlet.htm

WinWatt hőcserélők, keverőszelepek:

http://www.bausoft.hu/ww_hocs.htm

Hőcserélők tisztitása:

http://www.vgf.hu/ftech.php?action=viewfull&ID=456

Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23489
Persze csak tesztelte a a szagelszívó meg a kazan viszonyat egylégtérben es ha ment mind a kettő és igenis volt visszaáramlás nem nőtt a CO szint ...

Tehat mas kell a tökéletlen égéshez ....
Előzmény: MZ/Y (23488)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23488
Én úgy vagyok vele, hogy csak mondták, hogy a szénmonoxid mérgező, meg sugárzó anyagot se érdemes fogdosni, ki nem próbáltam oszt mégis elhiszem. :o)
Előzmény: Törölt nick (23486)
smith Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23487
Mondj kazánköri és padlőköri hőmérsékleteket az új felállásban!
Érdekelne a before/after összehasonlítására is.
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23486
Engem annyira nem zavart volna ez a folyasirány ...

Igazabol el nem tudom képzelni hogy milyen irreverzibilis folyatok lehettek volna ha nem ugy folyik a viz mintahogy ...
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23485

ÁÁÁÁ, ne keressük a hibákat!! :)  van ott vagy 1.5 cm azért :)

azt várom hogy valaki rámondja az áment és végre megnyugodhatok 2.5 hónap után ! :)

Előzmény: Törölt nick (23484)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23484
Egy bajom van csak az egésszel hogy az a hőcserélő olyan padlóra ledobottnak tűnik ... ;-)))
Előzmény: NAki_585 (23481)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23483
Megvan hol láttam a német árat: a "http://www.hoszivattyu.org/?searchType=blog&page=1" -on írja a blogíró, hogy 0,76Eur/m3.
Persze valószínű a németek más áron is veszik a piacról mint mi.
Előzmény: MZ/Y (23482)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23482
Valamivel drágább lehet No-ban, de ilyen eltérést nem hiszek. A 102 ft már közelítőleg világpiaci ár és a támogatást most nem egységesen, hanem kereset-arányosan adják.
Előzmény: janman (23479)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23481

Na ez a jelenlegi állapot!!!

remélem igy már ok lesz ?! :)

szerintem a rajz szerint igy van jol bekötve, hozzáteszem szerintem

akinek van kedve vesse össze a rajzot a fotóval...

(a viz a szivattyú felől a hőcserélő irányába áramlik.)

rendszerleiras
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23480
Ennek örülök :)) Már kezdtem izgulni :) Várjuk a teszteredményeket :)
Előzmény: NAki_585 (23475)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23479
Lehet, hogy igazad van, elképzelhető, hogy emiatt mondta azt amit mondott.
Mindenesetre most a gáz ára majdnem megduplázódott (vagy fog) a 2002-2003-as árakhoz képest. 2008-ban nekem már 102 Ft lesz, úgyhogy ezért is kezdetm el gondolkodni a kazáncserén. Valamelyik netes oldalon olvastam, hogy ez még jobban is emelkedhet, mert pld. Németországban 200 Ft felett van m3-e. Bár ezt nem igazából hiszem el, németnyelvtudás hiányában meg nem is tudom ellenőrízni.
Előzmény: MZ/Y (23477)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23478
Szia Urbancsok!
Megnéztem a neten és a padlófűtés gyűjtő-elosztójánál a padlófűtés csöveit. Eredmény: piros feliratos, kimondottan padlófűtéshez való, védőréteggel ellátott, oxigéndiffúziómentes csővel van megoldva a csövezés. Ez a probléma kilőve, úgy gondolom.

MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23477
Ha jól tévedek, 2001-ben nagyobb volt a különbség a kondenzációs és a sima kazán ára közt és olcsóbb a gáz. Szerintem ezért mondta, hogy nem térül meg, csak soká.

Ma viszont nincs akkora különbség a kazán árában, drágább a gáz - sokkal hamarabb jöhet a megtérülés.
Előzmény: janman (23476)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23476
A tervező nem igazából lebeszélt, hanem azt mondta, hogy amennyivel drágább annyival nem tud többet. Én úgy éreztem, hogy inkább azért idegenkedik tőle, mert talán nem ismerte annyira, mint a hagyományos kazántechnikát.
Amúgy az első felvetésed talált, mert a fűtökör egy lemezes hőcserélőre dolgozik rá, így a padlófűtéskör le van választva egy kisebb, direktbefűtött, fürdőszobai törölközőszárító radiátor köréről. Ez utóbbit egy nagy baromság volt beépíteni.
A slusszpoén, hogy HEP2O csővezéssel van a padlófűtéskör megépítve, ami tudtommal oxigéndiffúzió mentes. Vagyis akár az Ecosyra rá lehetne direktbe kötni. (ha jól olvastam a kazán leírásában)
A 23-28%-os mondatodat nem igazából értettem. Hogy jött ki?

Előzmény: urbancsok (23474)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23475

Halihó! nem fagytam meg! :)   bár reggelre 17 fokra lement a hőfok.

napközben a szerelő kicserélte a csőtöt, 11 órakkor lett ujra beüzemelve a rendszer

kb 16 fokról 21-re este 7 körülre nyomta fel. tesztelgetem tesztelgetem....

Egyébként simán volt melegvizem(fürdésre), kipróbáltam működött sehol nem jött a viz kifelé ,úgyhogy használtam is :)

urbancsok Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23474

Sántít ez a történet valahol.

Ha a tervező lebeszélt a kondenzációs kazánról, akkor hogyan oldotta meg a kizárólagos padlófűtést egy mezei falikazánnal?

1. Gondolom, hőcserélővel.

Ha ez így van, akkor ez az első gond a kazáncserénél.

Bár ez egy újabb problémát is eredményezhet, vagyis hogy a padlófűtés csövei nem alkalmasak a közvetlen kazánköri bekötésre. Magyarán nem oxigéndiffúzió mentesek (remélem ez csak egy rossz feltételezés).

2. Ha nincs hőcserélő, akkor van keverőszelep.

Ha ez így van, akkor a kondenzációs kazánnal elérhető megtakarítás (nem feltétlenül az SD-val) 23-28%. De ehhez kell az időjárásfüggő szabályzás is.

Fontos, hogy a csökkentett hőmérséklet max. 2 fokkal legyen alacsonyabb, mint az engedélyezett időszakban beállított. 

Előzmény: janman (23472)
PeterX Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23473

Üdv!

Van nekem egy Dég Colibri cirkóm (mintha Beretta lenne belül), 120 literes tárolóval. Azt csinálja, hogy rendszertelen időközönként leáll (20 perctől 2 hétig), de ezt nem tudom konkrét eseményhez kötni. Már 2 "szaki" (ebből az egyik a hivatalos szervízből) megnézte, és vállvonogatva elmentek, hogy ez pedig tök jónak néz ki, és ha nem tudom reprodukálni a hibát akkor ennyi. Mindezekért (persze kis pucolás, és kontaktsprézés után) kértek 10e és 8e Ft-ot. Valami ötlet, hogy mihez tudnék kezdeni? Két kisgyerekkel ez így elég necces.

Köszi.

janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23472
Szia monyesz!

A beírásomban elfelejtettem beírni azt, hogy tisztán padlófűtésem van, vagyis éppenséggel a "hőleadó" rendszerhez pontosan passzolna a kond. kazán.
Közben találtam adatot arra vonatkozólag, hogy a katalógusban az Ecosy leadott 5,9-29,6kW (beállitható) teljesítményéhez, mekkor gázfogyasztási értékek illenek, konkrétan: 0,5-2,7 m3/h. Vagyis jelenleg, a mai napon azt mértem, hogy a kazánom egy óra alatt 1,08m3 gázt fogyasztott. Ez a Renova Mini adatai alapján azt jelentette, hogy a kazán ~ 10kW- os teljesítménynel fűtött. Egyébként a mai nem túl meleg napon ez ca. 6,5 h-ás fűtési időtartamot jelentett. Termosztáton 18,5°C az alsó, míg 21,5°C a felső érték. A 21,5°C-ot 12 órától kell elérnie, amit mint írtam 18h30min-kor ért el kb.
Ha most veszem ezt a 10kW-os értéket és visszaszámolom az Ecosy fogyasztására, akkor úgy nézem, hogy olyan 0,86-0,9 m3/h jönne ki a gázfogyi az Ecosyval. Erős túlzással talán kijönne az a 15% körüli megtakarítás.
Ebbe próbálok kapaszkodni. Amúgy a Saunier cégnek is írtam erről, csak gondoltam vannak itt olyan fórumozók, akiknek konkrét értékei is vannak. Remélem nem tévedtem.
A tervezőnek aki a ház épületgépészetét tervezte már a tervezés fázisában jeleztem, hogy vevő lennék a kondenzációs technikára, de lebeszélt róla, hogy túl magasak a költségei. Mostmár látom, hogy nem igazán volt igaza, mert a gáz ára is jelentősen emelkedett 2001 óta, persze ezzel Ő akkor nem kalkulálhatott, én meg nem igazából voltam akkor képbe.

Előzmény: monyesz (23471)
monyesz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23471

Hm, hát ezen elgondolkoznék azért.

A kazánért szerintem sokat nem fogsz kapni. A radiátorok nem tudom mekkorák, de az alacsony hőméréskletű max 50/30 fokos esetén lehet hogy cserélni kellene őket.

Nem tudom mire gondolsz a teljesítmény belővésnél. A max teljesítményt lehet visszavenni, de ennek a kondenzációsnál szvsz nincs különösebb jelentősége.

A max-nál nincs kondenzáció egyébként, ott gyak egy zárt égésterű turbós kazánként üzemel. Valahol azt olvastam, hogy a teljesítmény felénél van a kondenzáció határa.

Ha van épületgépészed (mondjuk aki tervezett 6kw-ot), akkor szerintem beszéljétek át a rendzseren a változtatásokat, és lehet számolni megtérülést.

Előzmény: janman (23470)
janman Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23470
Sziasztok!
Véleményetekre lennék kiváncsi az alábbiakat illetően.
Jelenleg egy Renova Mini C12-vel fűtöm a könnyűszerkezetes, 100m2-es fűtött alapterületű, 6kW hőigényű (ép.gép terv szerint) házamat, egy SD60-as tároló segítségével pedig a melegvízet állítom elő. 2002 májusi költözésünk óta havonta, azonos időpontban nézem a havi gázfogyasztást, és megállapítható, hogy éves szinten ~1500m3 a gázfogyasztásom. Takarékoskodnék!
Vagyis úgy gondolom, hogy egy Saunier Duval Ecosy kondenzációs kazánra kicserélném a Renova Minit. Katalógusadtok szerint 15-20%-os megtakarítás lenne elérhető a gázfogyasztásban, vagyis az én eddigi fogyasztásom alapján ca.9-10 év alatt megtérülne a kazán ára. Gázártámogatás nuku, és ha a Minit még el is sikerülne adni, akkor a megtérülés még kevesebb lenne.
Viszont van egy kis gondom. A katalógusadata persze egy dolog, aztán lehet a valóság meg mást hoz. Az Ecosy letölthető adatlapján csak a max. gázfogyasztás van megadva, ami gondolom a max teljesítményhez passzol. Van-e valakinek a fórumozok közt arra vonatkozólag adata, hogy az Ő Ecosy kazánja mekkora teljesítményre van belőve és ez mekkora gázfogyasztást jelent, mondjuk óránként.
Mert akkor esetleg összevethető lenne az én eddig adataimmal és méréseimmel.

Köszönettel:

janman
NRZ Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23469
Várja a szerelőt, gondolom.
Előzmény: pborisz (23468)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23468
Én is be-be kukkantok ide, hátha megjelenik. Nagyon kívácsi vagyok sikerült-e megoldani a problémát.
Előzmény: NRZ (23467)
NRZ Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23467
Naki úgy látszik, hogy az éjszaka megfagyott.
OsCaR Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23466
Ja értem a logikát, hogy víz hiányában mi a szitu ... az meglehet, hogy a kazánon belül (HMV fűtőkörben a két csap között) volt közben víz ... valamiért inkább nem nyitogattam ;)
Előzmény: OsCaR (23465)
OsCaR Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23465
Az én fűtőkazánom pl.  júliustól októberig csak melegvizet csinált, októberben lett rákötve a fűtési rendszer (addig csak két lezárt csap volt a fűtés ki/be csatin). nem zavarta. Persze csak HMV üzemmódban ment.
Előzmény: pborisz (23458)
dpek Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23464
Hú most látom hogy nem jött össze a cső csere.
A cső hosszát nem nagyon néztem, csak a csere járt az eszemben.
De hajlításkor azért kiderült volna hogy enged -e vagy nem.
Amúgy meg ha megtörik, akkor még nem törik el teljesen.

A hőcserélőnél meg nagyobb baj az ha nincs meg az ellentétes irány, mint az hogy fel van cserélve a primer, meg a szekunder kör.
Ezért nem működött neki a padlófűtés.
lehet 1-2 radiátort fel tud melegíteni rossz bekötéssel is, de egy nagy víztömegű tehetetlenségű padlófűtést már nem bír el.

Nálam ugyan ez a hőcserélő ugyan ilyen paraméterű padlót a 65 fokos kazán előremenőből 60 fokos padló előremenőt tud csinálni úgy hogy minden kör rajt van.
Akinél rosszul van bekötve, ajánlatos megcserélni, sokkal jobb lesz a fűtés.
Nálam a vegyes kazán oldalán van a 1/2"-os csonk, egyből felbővítve 1"-ra, és simán viszi a szivattyú.
Az szinte lényegtelen.
Azt én is hiányolom hogy nincsenek benyilazva a csonkok.
Mondjuk én magamtól jöttem rá hogy hogy kell bekötni.

Sajnálom hogy így sikerült, de én is a flexi csövet javaslom.
Azzal könnyen gyorsan be lehet kötni.

Szerintem a bojlerből jöhet melegvíz egy darabig attól hogy nem megy a kazán.
Tényleg jobb lenne rézzel.
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23463
Pedig készültem a telefonos segítségre. :o)
Előzmény: pborisz (23462)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23462
Nincs több kérdésem :D
Előzmény: MZ/Y (23461)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23461
Pedig nem. :o)
Monnyuk megbízom benne, hogy letilt, ha baj van.
Előzmény: pborisz (23460)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23460
Te most csak hülyéskedsz ugye? :) Nem hiszem el, hogy nem olvastad át a kazánod használati utasítását, mielőtt bármit is állítgatnál rajta. :)
Előzmény: MZ/Y (23459)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23459
Akkor biztos úgy van. :o)
(Fogalmam sincs.)
Előzmény: pborisz (23458)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23458
Hogy a fenébe ne érdekelné. Hiszen a fűtőkör vize melegíti fel a HMV-t egy hőcserélőn keresztül. Vagy ez csak az én kazánomnál lenne így? :)
Előzmény: MZ/Y (23457)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23457
Ha átkapcsolom a kazánom hmv-re, szerintem baromira nem érdekli, hogy a fűtéskörben nincs víz.
De még nem próbáltam. :o)
Előzmény: pborisz (23455)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23456
A melegítés segít valamit, de az a cső túl vastag ahhoz szerintem, hogy annyira meghajlítsa főleg rugó nélkül.
Előzmény: MZ/Y (23453)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23455

Reméljük. Persze ettől még nem értem, hogyan jött neki melegvíz :).

Előzmény: MZ/Y (23454)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23454
Ja. Azt hittem, rendszer víztelenítésével és újratöltésével van gondod, azt nem értettem.

A kazánban bízzunk meg, pár hónapos, csak tudja, mi a dolga. :o)
Előzmény: pborisz (23452)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23453
Lehetett volna, csak melegíteni kellett volna. Vagy nem? :o)
Előzmény: pborisz (23451)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23452
Ha leengedte a vizet, mivel én nem látok golyóscsapot, fel sem tudta tölteni. Így normál esetben a kazán biztonsági rendszere ugye nem is engedi begyújtani a lángot. De ha valami véletlen folytán mégiscsak begyújt, akkor megsülnek a motyók a kazánban :(. Persze elvileg ez nem lehetséges, de a fene tudja.
Előzmény: MZ/Y (23450)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23451
Nem is volt, csak dpek kolega meggyőzte, hogy ne hívja a szerelőt, menni fog az neki is. Pedig ha jobban megnézi a képet, láthatta volna, hogy azt a csövet nem lehet visszahajlítani oda, ahova mutatta :(
Előzmény: Törölt nick (23449)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23450
Szerintem le.
Abból milyen baj lehet, azon túl, hogy lehet szórakozni a légtelenítéssel megint.
Előzmény: pborisz (23435)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23449
NA erről beszéltem. Annyi szar nem lehetett neki hogy este szet kelljen csapnia a meleg erdekében ...
Előzmény: smith (23440)
pborisz Creative Commons License 2007.12.21 0 0 23448
Megnéztem a 20998-as képet :( Én nem látok rajta egyetlen golyóscsapot sem. Ez kicsit aggasztó, mert így le kellett, hogy engedje a vizet.
Előzmény: pborisz (23442)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23447
Egy kolléga egy napig dolgozott azon hogy CO hozzon létre mesterségesen es nem jött neki össze ...
Előzmény: halaloszto (23446)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23446
Kerdes: Milyen CO erzekelo szamit jonak? Monox ? Honeywell?

vajk
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23445
Jött a hmv, megfürdött és még azon melegében beugrott az asszony mellé melegedni/melegíteni. :o)
Előzmény: pborisz (23442)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23444
vegyel mezei flexicsovet. azt kapsz hamar, kiserletezni jo, aztan egy par ev mulva ha minden beallt, akkor kicserelteted szakemberrel.

vajk
Előzmény: NAki_585 (23391)
kacagógerle Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23443
A hőcserélőre miért nem írják rá a helyes bekötési irányt?
Előzmény: Törölt nick (23434)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23442
Naki eltűnt. Úgy látom csak a remény maradt, hogy nem engedte le a kazánból a vizet.
NRZ Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23441
" Elterjedt nézet az is, miszerint a vízmennyiség a visszatérő csavarzaton is beállítható, nincs szükség előbeállítható szelepre. A manapság alkalmazott kétcsöves, szivattyús rendszereknél, a szokásos 0,1 bar nyomáskülönbség esetén egy 1/2" méretű csavarzaton, csupán 1/4 fordulat nyitásakor is, túlságosan sok víz áramlik a fűtőtestbe, ezért a vízmennyiség pontos beállítására ez a szerelvény nem felel meg, tehát mindig előbeállítással rendelkező szelepet kell alkalmazni!"

Idézet innen
Előzmény: MZ/Y (23392)
smith Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23440
Bezony. Ezért hívják ellenáramú hőcserélőnek.
Zárójelben: a fene egye meg, most néztem meg jobban, nálam is egyenáramúnak kötötték be az ősszel, viszont nekem így is műxik, igaz, a 60 °C-os kazán előremenőből a maximum a 45 °C-os padló előremenő, de az is csak akkor, ha a termoszelep fullon és a padlóköri szivattyú minimumon. Viszont a padlóm már 40 °C-nál is tudja a szükséges teljesítményt, ezért nem is tűnt fel a dolog eddig, aztán meg végszükség esetén a kazán előremenőn is húzhatok még. :-)
Előzmény: MZ/Y (23430)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23439
Ez már régebbi ügy volt ahogy látom, de sajnos a képből egyértelműen kiderül, hogy azt a csövet nem lehet oda visszahajtani. :(
Előzmény: Törölt nick (23437)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23438
Nem is adhat. Sőt hazavágja vele még a kazánt is!
Előzmény: Törölt nick (23436)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23437
Ez a nem ellentétes folyatas szerintem akkora gondot nem okozhatott hogy akár 1-2 napig vagy hétig ne birta volna ki ...
Előzmény: MZ/Y (23433)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23436
Az enyém ilyen forgalmi állaporban nem is akart melegvizet adni ...
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23435
Nem olvastam vissza, de ha kombi kazánod van és leengedted a vizet a fűtőkörből, abból még baj is lehet.
Előzmény: NAki_585 (23428)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23434
Ja igy mar okééé ;-DDDD

De azert közzéteszem ha mar dolgoztam vele ... ;-))

Előzmény: MZ/Y (23433)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23433
Ja, hogy nem tudod az előzményt. :o)
A kép régi. Naki kihívta a szereelőt, hogy csinálja meg a 180 fokos fordítást és egyik oldalon a cserét. Ebből csak a 180 fokos fordítás történt meg. Tehát az már jó.
Előzmény: Törölt nick (23432)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23432
Abban igazad van. De most tekintsunk el ettől. Mennyi lehet igy a veszteség mondjuk 5-10%. Egye fene.

De mit keres a s3 s4 félcolos hivatalos kazanoldalon egy bazi nagy zold szivattyú ? ;-))
Előzmény: MZ/Y (23430)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23431
Kérem kedves sporttársakat tegyék ki az egyik ablakba a fotót a masikba meg a höcserélő leirását es elmélkedjenek el azon hogy a felcolos s3 s4 körön mit keres egy szivattyú !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kérem az a kazánkör a leirás szerint !!!!!!!!!!!!

Csak ne lennék ennyire okos .... ;-))))
Előzmény: Törölt nick (23429)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23430
Nem.
De nem tudom jobban leírni: a primer és a szekunder oldali víznek a hőcserélőben ellentétesen kell mozognia. Naki kollégának meg egy irányba halad a víz a 2 oldalon. Ezen kellene segítenie.
Előzmény: Törölt nick (23429)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23429
Akkor nekem van igazam es megis forditva van a hocserélő !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lehet megcáfolni !
Előzmény: NAki_585 (23428)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23428

nem nem, az a padlóé, a kazáné a kazánban van.

kiprobáltam: tudok fürdeni :) hurrá, valami jo is van a mai nap...

Előzmény: Törölt nick (23427)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23427
Tehat akkor az a zöld a kazan szivattyúja ami a fényképen van ...
Előzmény: NAki_585 (23425)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23426
Én arra gondolok hogy minden marad ugy ahogy van minden csonk (4) kiteker alatta 180 fokban elfordul a hőcserélő , csövek végén menetek kicserélődnek es vissza az egész.
Előzmény: MZ/Y (23422)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23425

a hőcserélő már egyszer fordult, a leírás szerint az s3/s4 az 1/2"-os, az s1/s2 az 3/4-es és padlófűtéshez a kazánkörre az s4->s3 , padlókörre s2->s1 -et kell kötni, és ez moszt igy is van, csak ezt a 2 csövet kellett volna még megcserélni.nem sikerült.

nagyon bizom benne hogy ezzel a művelettel végre jó utra tér a fűtéske.

Előzmény: Törölt nick (23421)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23424
Most azon problémázok hogy hol a primer es hol a szekunder. Ha mar ellentételesen kell haladtatni azt ugy gondolom elenyésző hibának lehet venni de az is okozhat problémát de nem akkorát hogy 25 mmm plussz gazfogyastas kegyen ...
Előzmény: MZ/Y (23422)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23423
Ugye amikor bedugsz egy adapter a kettőhúszba akkor majdnem mindegy hogy hol a fazis. Nem hiszem hogy ez a hőcserélő bonyolultabb dolog lenne ...

Útálnám ha megint igazam lenne ...
Előzmény: Törölt nick (23421)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23422
Az mindegy, de a két oldalon ellentétesen kell haladnia.
Lehetett volna most a padló oldalon is cserélni a csöveket.
Előzmény: Törölt nick (23419)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23421
Nem akarok okos lenni de nezd mar meg a rajzot nem csak azt a kettőt kell megforditanod hanem 180 C az egész cuccnak.

Ha padlófűtés akkor kazánkör s4 s3 3/4" ill. s1 s2 padló 1/2".

A pdf szerint.

Namost megnézed vagyis odamész a cuccodhoz mit látsz a kazán felé a félcoll vagy a háromnegyed van ?
Előzmény: NAki_585 (23420)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23420

ezek szerint, én nem értek hozzá sajnos, de elfogadom amit a "kollégák" mondanak.

jut eszembe ,a melegvizet is ez a kazán szolgáltatja, ilyenkor a melegviz előállitás az működik? (értem ugy bekapcsolhatom a kazánt? (pl. fürdéshez, néha azt is kellene... :)  )

Előzmény: Törölt nick (23419)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23419
A primer (kazán) oldalon nem mindegy hogy jobbrol-balra vagy balról jobbra folyik a viz ?
Előzmény: Törölt nick (23417)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23418

http://www.megatherm.hu/termektar2007/termektar.php?start=93

a rajz miatt... most nem igy van bekötve

Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23417
Tudom nem olvastam el de miert is kell felcserélnie a kettőt ?
Előzmény: dpek (23372)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23416
Nem rosszabb igy sem csak a könnyebbik végét fogták meg a dolognak.
Előzmény: NAki_585 (23415)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23415
nemigen remeg ott semmi. nem szóltam bele annak idején hogy miből legyen, mert nem értek hozzá. én nem bánnám ha rézből lenne sem...
Előzmény: Törölt nick (23413)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23414
Na, az már gáz. :o(
Előzmény: NAki_585 (23412)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23413

Nem lehet azt réz 22-es csöböl forrasztani ?

Szememnek kicsit elegánsabb lenne mint összevissza tekergetni ?

Vagy ott remeg valami aminek a rezgését nem kellene atvinni ?

Előzmény: NAki_585 (23411)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23412
nem bizony!
Előzmény: MZ/Y (23409)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23411

én a szerelőt hiába hivtam (bár jött volna), nincs neki kéznél ilyen szerelvény :(

Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23410
Pár het mulva ha jó lesz a cucc kellemes emlék lesz ...
Előzmény: NAki_585 (23407)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23409
A nyilazottat (a kazán oldalát) bontottad meg? Akkor nem megy a radiátor sem?
Előzmény: NAki_585 (23407)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23408
Én egyszer azt hittem hogy parapethez ertek, majd extra árért jött ki egy szerelő este 21 órakkor ... ;-))) Na azóta is lekesen csinalom csak több tisztelettel ....
Előzmény: NAki_585 (23395)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23407
van! jó meleg takaró, meg az asszony ;) na meg az ideg...
Előzmény: pborisz (23405)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23406
Egy slagdarabbal es par awab bilincsel reggelig meg tudod rokkantani ...
Előzmény: NAki_585 (23404)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23405

Igen most már látom. Az a baj, hogy press idomok vannak. Én falon kívül inkább szorítógyűrűset használtam. Ráadásul a szivattyú is nagyon közel van a visszatérőhöz. Oda se tudnád behajlítani.

Nincs más fűtési lehetőség? Hősugárzó?

Előzmény: NAki_585 (23404)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23404
igen, marad három csak abból kettőt sehová nem lehet rátekerni csak a hőcserélőre( a többi csatlakozás mind nagyobb...)
Előzmény: pborisz (23403)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23403

Gondolom az, amelyikre a bal oldali nyíl mutat. De akkor még mindig maradt három.

Előzmény: NAki_585 (23402)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23402
megtörött szegény :(
Előzmény: pborisz (23400)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23401

sajnos nem tudom egyik csővel sem összekombinálni.

egyszerű dolognak tűnt, de olyan szögbe kellett hajlitani az egyik csövet ,hogy sajna nem birta ki.

pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23400

Megtörted a csövet? Vagy a végén megsérült? Vagy miért?

Előzmény: NAki_585 (23398)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23399
Visszáb veszed az előremenő hőfokot és akkor biztos nem.
Előzmény: NAki_585 (23397)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23398
ááá, nem menne ugy sem....
Előzmény: NAki_585 (23397)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23397
úgy is lehet? nem lesz baja?
Előzmény: pborisz (23396)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23396
Direktbe se tudod összekötni? Úgy hogy kihagyod a hőcserélőt?
Előzmény: NAki_585 (23395)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23395
persze,hogy nem, elb***tam.
Előzmény: MZ/Y (23393)
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23394
18 fokban azért nem fagytok meg. A lányom a 17 fokos szobában egy szál bugyiban meg pólóban ül a számítógép előtt :)). Még nézni is rossz :) De azt mondja nem fázik. Hogy mi fűtheti? :)
Előzmény: MZ/Y (23392)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23393
Legalább sikerült visszacsinálni?
Előzmény: NAki_585 (23390)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23392
Szerintem ahogy a 14 fokozatból kiválaszthatod a 7-est, mint középsőt, a torlót is elzárhatod félig.
De én nem is a jelöléssel/tekerésszámmal foglalkoznék igazán, hanem azzal, hogy tényleg egyformán melegedjenek a szobák. Csak ehhez le kéne engedni a hőmérsékletet mondjuk 18 fokra és megnézni, egyformán annyira állnak-e be a szobák, vagy valamelyik túl hideg/túl meleg és annak a radiátorán állítani. De ezt nehéz megvalósítani, a fene akar megfagyni próba közben. :o)
Előzmény: NRZ (23389)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23391
Csináltatnom kell egy darab henco csővet ami hosszabb...
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23390

Na Ma sem kell melegben aludni....

jol elb***tam a csőcserét. persze hogy nem ért el a rövidebbik, ráadásué jol meg is gyötörtem szegényt...

nics valaki közületek hajdúbihari és Viz-gáz szerelő?   ;)

NRZ Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23389
" ezert van a radiator aljan vagy a gyujton a torlo ...."

A torlókkal baromi nehéz beszabályozni, ezért én a Danfoss RA-N tipusú radiátor szelepeket vettem, ezeken 14 fokozatban lehet állítani az átfolyást egy szabályzó gyűrűvel. Így a torló csak nyit-zár funkcióval rendelkezik.
Előzmény: halaloszto (23387)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23388
Az bosszant, hogy eddig működött a dolog. Most, hogy jó a radiátoros rész (leghidegebb szobához idomul a többi), elromlott a padló. :o)

A többi radiátor fojtása lehet még járható út, de az sok kísérletezést igényelne - szobák hűlésének engedésével, az meg nem olyan egyszerű a 2 gyerek mellett.
Előzmény: halaloszto (23386)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23387
ha a 3db radiatoros helyseg mar jo, akkor ott a termoszelepek elzarnak, de akkor meg plane az kellene, hogy a termosztatos helyseg icipici toredeket kapja a padlofutesnek.

vagy el kell erni hogy a termofejes radiatorosok se futsenek olyan gyorsan, ezert van a radiator aljan vagy a gyujton a torlo, amivel le lehet oket fojtani. igy hiaba nyit a termofej, akkor is csak kicsit mehet a viz.

vajk
Előzmény: halaloszto (23386)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23386
Nem veletlen kezdtem en is azzal, hogy Elvileg :-)

A padlo es a kazan szivattyujan nem lehet fokozatot allitani?

Van helysegenkent hoigeny meretezesed?

Mert ha a radiatoros helysegek ossz hoigenye meretezes szerint 4, a padlosake meg 10, akkor a melegvizet 4:10 aranyban kellene ugye elosztani koztuk. Es ez lehet hogy tenyleg a radiatorok szarra fojtasaval erheto el csak.

Gondolj bele, hogy a hocserelo elott van egy ugyanolyan termoszeleped, mint minden radiatoron. Es az kellene, hogy azon a termoszelepen fenti aranyoknal maradva 2szer tobb viz menjen at, mint a tobbi radiatoron osszesen! Ebbol kis szamolassal az jon ki, hogy ha a padlos cucc full nyitva van, akkor a negy radiatornak mindnek 1/10-re kell nyitva lennie. Persze ez nem pontos, mert a radiatoros korokben a szelepen kivul egy csomo cso is van, meg a radiator, de nagysagrendnek jo!

vajk
Előzmény: MZ/Y (23384)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23385
Azt meg nem mondom, hogy az első vagy az utolsó a körben a gyerekszoba, mert valamit elbarmoltak a szerelők (utólag javítva) és így a tervnek se hihetek.

Van saját szivattyú, az most a leglassabban jár. Elvileg így tud több meleget átadni a padlónak. Ha felveszem a 3. fokozatba, akkor a padlókör alig melegszik, túl sok víz áramlik át a hőcserélő szekunder oldalán.
Előzmény: halaloszto (23383)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23384
Csak annyi gond van, hogy:
Nincs hőmérő (lehetőség se) a padlóban.
Nincs plusz radiátor (csak a nappaliban, ott tudok is elég meleget csinálni, de a fürdőszobában nem).
Nincs keverőszelep, hőcserélős a rendszer.

Hát, ennyi. :o)

Az időzítős megoldás nem jó, mert (többek közt) azért lett összekötve a 2 kör, mert ha csak a radiátor vagy csak a padló ment, akkor a kazán állandóan túlfűtötte a vizet és veszett kapcsolgatásba kezdett. Így, hogy egyszerre megy a 2 kör, ez gyakorlatilag megszűnt.

Maradna a radiátor még további fojtása, de már szinte el van zárva, így sem tudom, megvan-e a szükséges minimális áramlás a kazánnál. (Radiátorokat termofej fojtja, padlót a termoszelep, az egy szem radiátor (amerre a víz haladhat) meg alig van nyitva.)
Előzmény: dpek (23376)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23383
Ha elzarnad, akkor sem lenne benne hideg? Nem megy rajta keresztul sok meleg cso? Besut a nap? A gyerekszoba van legkozelebb a kazanhoz?

A padlonak van sajat szivattyuja? Nem lehet azt nagyobb fokozatra tenni?

vajk
Előzmény: MZ/Y (23382)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23382
Persze, hogy tök egyszerű. Így csináltam én is. :o)

Csak mikor a 12 félfordulatból már 10 félfordulat el van zárva a gyerekszoba radiátoránál, akkor már nem szivesen fojtanám tovább. :o) Most annyira van levéve és a padlónak nem elég...
Előzmény: halaloszto (23379)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23381
Ez is igaz, végülis egyszerűbb.
Előzmény: halaloszto (23379)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23380
hívhatsz éjjel is mert a telken melózok :-)
hétvégén költözni akarunk.
Előzmény: dpek (23378)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23379
Elvileg ez tok egyszeru!

A gyerekszobaban, ahol a termosztat van, ugye nincs termofej a radiatoron. Hanem kezitekero van. Na azon a tekeron zarsz egy jo adagot.

Igy amikor a termosztat futest ker, a gyerekszoba nem melegszik fel egy par perc alatt, hanem a lefojtott radiator miatt az eddigi ido mondjuk duplaja kell neki. Az alatt meg pont jo lesz a tobbi is.

Ez az egesz egyhelysegtermosztat-os futes lenyege, hogy a kulonbozo helysegek holeadiot ugy kell egymashoz hangolni, hogy ha a termosztatos helyseg klafa, akkor a tobbi magatol klafa legyen. Mivel a holeadast nem tudod novelni csak csokkenteni, ugy tudsz kiegyenliteni, ha a termnosztatos helysegben csokkentesz. Ha az lett volna, hogy a tobbi helyseg tul meleg, akkor azokat kellene fojtani.

vajk
Előzmény: MZ/Y (23375)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23378
oké.
Előzmény: NAki_585 (23377)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23377

köszi előre is a segitséget! próbálkozom-jelentkezem ;)

Előzmény: dpek (23374)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23376
A padlófűtéses helyiségekbe van radiátor?
Én különválasztanám.
A padlót a padlóhőmérséklete alapján szabályzom.
Raktam is betonozáskor rézcsövet a padlóba.
Ebbe megy majd az érzékelő, és állandó hőfokon tartja a padlót.
Ha kevés akkro meg jöhet mellé a kiegészítő fűtés.
Még egy időkapcsoló is jobb lenne mint a semmi.
pl beállítanád hogy 1-2 órát menjen aztán 2-t pihenjen.
Közben meg játszanál a padló előremenővel.
Addíg jó még nem jön a melegebb idő mert akkor vagy növelni kellene az állási időt, vagy csökkenteni a padló előremenőt. Erre lenne jó egy időjárásérzékelő motoros vezérléssel a keverőszelepre.
Előzmény: MZ/Y (23375)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23375
Amúgy szopok ám én is. :o)

Írtam, hogy a padló vezérlést rábíztam a radiátor termosztátra: amikor a radiátoros szoba termosztátja kéri a meleget, küld a padlóba is.
Gond volt a termosztáttal, mert abban a szobában volt, ahol a számítógép (meg én) és így gyakorlatilag egész nap nem kapcsolt a termosztát. Aztán, mire jöttek a gyerekek, ezt a radiátort elzártam, termosztátot felnyomtam, aztán fél óra (vagy 1, esetleg 1,5, ha elfelejtkeztem róla...) fűtés, utána termosztát le, radiátor kinyit. Így ~36 fokos padló előremenővel pont' jó volt a padlófűtés.

Megunva ezt a manuális mókát (na meg a gyerekek szobája hűlt a leggyorsabban, éjjel nem volt az igazi), áttettem a termosztátot a gyerekszobába. Nagyon király, a gyerekeknél annyi fok van, amennyit akarok.

Csakhogy az az okos termosztát sokszor keveset fűt, hogy tartsa a beállított hőfokot. Ennek meg az lett az eredménye, hogy a padlófűtéses helyiségekben nincs elég meleg, ami logikus is: hiába indul mondjuk fél óránként a kazán, az a pár perces fűtés nem elég, hogy meleget varázsoljon a padlófűtés körben. Mire a hőcserélőn átjut valamennyi meleg, már le is kapcsol a termosztát. Márr 44 fokra van állítva a padló termofeje, de ez se sokat segített. Lövésem nincs, mit kellene csinálnom... A termosztátos szobában már alig van nyitva a radiátor, hogy lassabban melegedjen, több ideje legyen melegedni a padlónak, de hiába.

Normális termosztátra a padlófűtéses részre meg nincs pénz. Úgyhogy megint marad a manuális móka. :o)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23374
Akkor állítsd le a kazánt, várd meg még kicsit kihül.
Zárd el a padlófűtés meg egyéb csapokat.
Ha tudod valahol engedd le a vizet a rendszerből a hőcserélő szintjéig.
Tegyél alá lavort vagy kiskádat.
Lazítsd meg a 2 csövet.
Aztán óvatosan, de erővel mivel vastag cső igazítsd őket vissza a hőcserélő csonkjára felcserélve. Húzd vissza a csavarokat, töltsd fel vízzel a rendszert ahol leengedted kb 1.6 bárra. aztán indítsd a rendszert, közben nyitogasd ki a légtelenítőket.
Elvileg kis idő múlva kinyomja a levegőt.
Ellenőrizd mégegyszer a nyomást, ha szükséges engedj utána hogy a nyomás visszaálljon.
Aztán fogd a csöveket és figyeld hogy melegszik.

nyomasd a vízhőfokot 50 fokkal a padló előremenőbe.
pár óra múlva nézd a padlót, meg a benti hőfokot.
Írd meg hogy sikerült holnap. Kiváncsi vagyok marhára.
Sok sikert.
Ha elakadnál 203696774
Előzmény: NAki_585 (23373)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23373
úúú, lehet (vagy biztos) igazad/igazatok van!  na este nekiugrok, szerintem nem hivom a szerelőt, napok/hetek mire ideér....
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23372
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23371
Nem piskóta a szerelő.
Én is másik szerelőt hívnék.
Sőt inkább nekiállnék én.
De hívhatod ezt is, 1 feltétellel.
Ha csak azt csinálja amit írtunk, hogy az egyik oldalon(hőcserélő hossz irányú oldalán), cserélje fel az előremenőt a visszatérővel.
Előzmény: belezne (23369)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23370
Írja is hogy ellenáramú hőcserélő.

"rézzel forrasztott, rozsdamentes acél, lemezes, ellenáramú hőcserélő 2x1/2" KM"
belezne Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23369
Hát én sem hiszem el. Akkor is kifejtettük hogy az ellenáram a lényeg.
Helyedben egy másik szerelővel próbálkoznék
Előzmény: dpek (23368)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23368
Magyarul nem csináltál semmit.
Az S3-at az S4-el cseréld fel!!!!!!!!!!!
Tuti jó lesz.
Ezek szerint bejött.

Nem hiába olvastam 5x a hozzászólásokat.

Hívhatod is a szerelődet.
Előzmény: NAki_585 (23365)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23367
nem egyszerű ez a szakma...... lehet ezért nem lettem fűtésszerelő sem ?!
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23366
Amúgy meg a padlófűtés az egyik legkirályabb fűtés.
A radiátor nálam levizsgázott, igaz sima egyszerű termofejnélküli volt.
Most az új házba csak padlófűtés lesz légfűtéssel kiegészítve.
Azt olvastam, hogy frankón együttműködik a padlófűtéssel.
A padló tehetetlenségét kompenzálja a fan-coil gyorsasága.
A padló csak temperálásra lesz, a szellőzőbe épített hőcserélő meg légfűtésre, ami biztostja az állandó hőmérsékletet.
Ha összeáll a rendszer beszámolok róla.
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23365

NAmost, hogy tisztázva legyen a helyzet: a bekötése most pont ilyen :

http://www.megatherm.hu/termektar2007/termektar.php?start=93

és pont ugy néz ki mint a képen ( a csövek is ugyanoda mennek, meg minden....)

annyi történt csak hogy 180 fokkal meg lett forditva a hőcserélő ugyanis az egyik körnél a bemenetek vékonyabb keresztmetszetűek mint a másik körnél.

a nagyobb keresztmetszetű került a padlókörhöz, a vékonyabb a kazánkörhöz (pont mint az ábrán.)

dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23364
Vagy 5x átolvastam minden hozzászólást.
Csak tudnám milyen szerelő az aki nem tud bekötni egy hőcserélőt...
Az hogy kérésre se cseréli fel az meg ....
Előzmény: dpek (23363)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23363
Tutira csak a hőcserélő lett megfordítva, nem pedig úgy ahogy szájba lett rágva.
A szerelő is félreérthette a megfordítás tényét.
Szóval nem a hőcserélőt kell forgatni mert attól nem lesz jobb.
Hosszában az egyik oldalon kell a két csövet megcserélni.
De azért várom az új képet az majd elárulja.
Ha nem fog menni a csőcsere után sem, megeszem a sapkámat.
Előzmény: MZ/Y (23360)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23362
Ha tényleg én értem félre, akkor már csak a termofej lehet a ludas(nem enged elég térfogatáramot), ha meg csak a primer és a szekunder oldal lett felcserélve, akkor még mindíg nincs meg az ellenáram.
Akkor meg továbbra is az a gond.
Előzmény: dpek (23359)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23361
Mostmár én sem tudom, melyikünk értette jól. :o)
Előzmény: dpek (23359)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23360
Vagy mégsem?

"Üdv!
na a 7végén "megfordult" a hőcserélő.
mintha egy hangyányival jobb lenne, de elájulva nem vagyok tőle.
Valahogyan nem lehetne esetleg kiiktatni a rendszerből a hőcserélőt?
Szerintem teljesen gazdaságtalan megoldás....."

Úgy értettem, hogy az ellenáram is meg lett oldva (előtte tisztázva lett, hogy az sincs jól), de mostmár elbizonytalanodtam. Lehet, hogy a szerelő meggyőzte, hogy az nem számít???
Előzmény: MZ/Y (23358)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23359
Azt tudom hogy meg lett fordítva, de mi? és hogyan?

Arról volt szó, hogy a padlófűtés oldalon fel van cserélve az előremenő és visszatérő.
Ezt kellett volna csak felcserélni.

Erre most írja hogy meg lett cserélve, csak sajnos nem az.

Itt írja hogy csak a hőcserélő lett megfordítva, a két csonk(vastagabb-vékonyabb) lett felcserélve.

"a kazánkör lett a szűkebb keresztmetszetű, a padlókör meg a tágabb kimeneti nyilású,Igy már annyival jobb lett ,hogy el kezd melegedni az előremenő elosztó (eddig ezt sem nagyon akarta) "

Nem a hőcserélt kellett volna 180fokkal megfordítani, hanem a primer vagy a szekunder oldalon az előremenőt a visszatérővel.

Nekem az jött le, hogy az eddigi kazán (vastagabb) kör lett a kazán oldalon a vékonyabb csonkra rákötve.
Magyarul az ellenirány még mindíg nem jött létre ami a kulcsa az egésznek.

Bocs ha rosszul értelmezem, de egy újabb fénykép pontot tenne a végére.

MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23358
Hidd már el, hogy megcserélték. :o)

Na, jó, megkeresem.
Előzmény: dpek (23357)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23357
Itt a megoldás amit mondtam. A 22596-os hozzászólásban is.

"Szerintem pont az ellenáram nincs meg a szükséges hőátadáshoz.
Kazánkör legyen S4 - >S3, padlókör S2 - > S1"

Itt meg azt írtad hogy megcserélteted.
"van benne valami!!! baja nem lesz tőle a rendszernek ugye ha megcseréltetem?"

Másnak is ez a véleménye"
Szerintem így fog neked jól működni."

Itt már írtad is hogy hívod a szerelőt
"tehát akkor hivhatom a szerelőt... megbizom bennetek ;)"

Csodálkozok hogy még mindíg nem köttetted át.
A megoldás már csak rajtad múlik.
Többet nem tudok segíteni.

Ha megcseréltetted, akkor írj hogy jó lett -e.
Marha kiváncsi vagyok.

Előzmény: NAki_585 (22593)
belezne Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23356
Igen előtte egy hőcserélő csere történt, de olvas figyelmesen, azóta történt változás

23322: legutóbbi művelet a fűtéssel a hőcserélő megfordittatása volt.

23326: elfelejtettem mondani, hogy azon a képen még a forditva bekötött hőcserélő vagyon...
Előzmény: dpek (23354)
sirara Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23355
Alapból, sajnos. Szóval a fűtésrendszer kivitelezőjétől/gázszerelőtől mit tudok kérni, mit nézzen meg?
Előzmény: dpek (23346)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23354
"Szia!
Biztos jól van bekötve az a hőcserélő?
A képen nem úgy tűnik."

Erre a válaszod:
"ez még a régi hőcserélő, de az uj is ugyanigy van bekötve, ezért vagyok itt ,hogy kideritsük :)"

Szóval rosszul van bekötve, amit már előttem megállapítottak.
Meg van a hiba oka, már csak meg kell fordítanod a 2 csövet....
Előzmény: NAki_585 (22587)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23353
Látom neked is padlófűtés gondod van.
Tudsz 45-50 fokot engedni a padló előremenőbe?
Egyből fog normálisan fűteni.
Aztán ha már egyszer átmelegedett a padló, akkor visszaveheted 40-45-re.
?-as cső van a padlóba, és milyen távolságra egymástól?
Hőcserélő, keverőszelep van?
Előzmény: medved (22577)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23352
Azert ha kiprobalja hogy a kazan a nevlegest fogyasztja-e, es kijon hogy igen, akkor egyszeruen arrol van szo, hogy uj a haz, szaradnak a falak, esetleg valahol szellozik is, es hideg van kint. Siman elofordulhat hogy minden rendben van, ennyi a fogyasztas es kesz.

vajk
Előzmény: Törölt nick (23351)
belezne Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23350
Azon a képen még a régi bekötés van, ezt Naki jelezte is, azóta a bekötés elméletileg jó lett.
Előzmény: dpek (23347)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23349
Már írta, hogy meg lett cserélve a hőcserélőn a cső, az már jó.
Előzmény: dpek (23348)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23348
Ez igaz, hogy kell fél nap 1-2 fok emeléséhez, de a kollégának az a baja, hogy nem tudja a padlófűtés előremenő víz hőmérsékletét 40 fok fölé vagy még annyira sem emelni ha rajt az összes kör. Nálam ha minden kör rajt van, és megkapja az előremenő az 50 fokos vizet, akkor a visszatérő 40-45 fokos, ami 35-40 fokos padló hőmérsékletet biztosít. Ebből meg az következik, hogy ha 1 napig így megy, akkor túlfűti a házat és ablakot kell nyitni, vagy termosztátot kell kötni a padlófűtés szivattyúra.
Így kéne normálisan működni.
Nála a hőcserélő rossz bekötése miatt nem kap elég melegvizet a padló hiába teker fel mindent, és hiába 70 fokos a kazán, meg mennek a szivattyúk.
Előzmény: halaloszto (23345)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23347
Pont ez az, hogy a kazán előremenő a hőcserélőbe forró, a padló előremenő meg csak óvatos meleg, és ezért nem melegít a padló normálisan, és ezért telik el 3-4 óra 1 fok emeléséhez.
Pont ezért tart 3 óráig 20-21 fokra a melegítés, mert nem kap elég meleg vizet a padló.
Ha megkapná a ténylegesen beállított hőmérsékletet (50) a padló, akkor pár óra alatt érezhetően melegnek kéne lenni a padlónak, és a visszatérő is majdnem ugyan olyan meleg lenne mint a padló előre menő.
Tehát megint ott vagyunk, hogy a hőcserélő annak ellenére hogy nagyobb teljesítményűre lett cserélve, a rossz bekötés miatt nem adja át a hőt rendesen.
Melyik kolléga tett fel és milyen rajzot?
Meg tudod keresni?

A kép alapján 100% hogy fel van cserélve a 2 cső(előremenő-visszatérő).
Itt van a kutya elásva.
Előzmény: NAki_585 (23343)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23346
Nem a gáz szökik el, hanem a meleg a fűtésrendszerbe valahol.
Ha nem szökne el a meleg, akkor hamarabb és kisebb lánggal fűtené fel a vizet a kazán, és kevesebb gáz is fogyna.
Szerintem.
Alapból ilyen volt, vagy máról hónapra lett ilyen?
Előzmény: sirara (23342)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23345
A padlofutes ilyen. Semmi nem tortenik azonnal. Nem tudja felora alatt egy fokkal emelni a lakasban a homersekletet, mert elotte fel kell melegitsen par tonna betont. Ha megy a kazan, a padlo eloremeno oszto meleg, a visszatero hideg, az azt jelenti, hogy a viz szepen kihul mire visszaer a padlobol, tehat az energiat sikeresen leadta a lakasban. Nyilvan ha a koroket elzarod, es egyet hagysz csak, akkor azon joval nagyobb lesz a liter/perc (hiszen a szivattyut nem vetted kisebbre), es az az egy kor a haromszor annyi liter/sec vizet nem tudja annyira lehuteni, ilyenkor melegebb a visszatero.

Kezdem nem erteni mi a bajod az egesszel. Hideg van a lakasban? Tul nagy a gazszamla?

vajk
Előzmény: NAki_585 (23343)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23344
A termosztat 30 fokra tekeresevel el tudod erni, hogy egy feloran at folyamatosan menjen a kazan. Ha kell ablakot is nyithatsz. Elotte, utanna felirod a gazoraallast, kozben meg figyelsz hogy a kazan folyamatosan ment-e. Ha igy a felora alatt tobb mint 1.25m3 gaz fogy az ora szerint, akkor vagy a kazan fogyaszt tobbet mint a gyari adat, tehat hibas, javitani kell, vagy az ora mer tobbet mint ami valojaban atmegy rajta.

vajk
Előzmény: sirara (23341)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23343

ha arra a kis csavarra gondolsz a szivattyú előtt-után akkor az "jol" áll.

Szerintem kitudja  szolgáni a hőcserélőt mert a cserélőbe bemenő az forró, a kazán visszatérő az már nincs olyan meleg, a padló előremenő az meg kis óvatos meleg.

eddig türelmes voltam ;)  egyébként a fűtésszezon elkezdése óta(ez kb 2 honap lehet) folyamatosan 21 fokra van beállitva a termosztát.

engem csak az aggaszt, hogy egy 20-rol 21 fokra történő melegités miért tart 3 óráig(folyamatosan megy ez alatt a kazán), tegnap este ez 2x csinálta, akkor ha napközben nem vagyok otthon ezt kb még 2x és ha jól számolom ez napi 12 óra. ez kicsit soknak tűnik. vagy már én vagyok nagyon süsü??

ui: egyik itteni "kolléga" tett fel a hőcserélő bekötéséről egy rajzot, most asszerint van bekötve.

Előzmény: dpek (23339)
sirara Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23342

"Vagy szökik a gáz felkiáltással  kérsz felülvizsgálatot !"

Ha arra gondolsz, hogy szivárog-e valahol, azt már megnézettük a tigázzal, de nem találtak szivárgást.

Azt el tudjátok képzelni, hogy a fűtési rendszerben nem stimmel valami?

Hol tud "elszökni" a gáz?

Előzmény: Törölt nick (23340)
sirara Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23341

"Egy 24kW kazan ha 100% hatasfoku lenne, 34MJ/m3 gazbol kb 2.5m3-orat kellene fogyasszon."

Igen, ezt megtaláltam a könyvében, de pont az előbb azt magyarázta a márkaszervizes nekem a telefonba, hogy az mindegy, én mennyire állítom a termosztátot, "úgyis 55 fokra van beállítva a tároló". Ezt sajnos nem is nagyon értem, mit jelent.

Írod, hogyha stimmel a kb. 2.5m3/óra, akkor ez van. Csak azt nem értem, hogy akkor miért hallom mindenkitől azt, hogy a anpi fogyasztásunk (mondjuk igen, a 100 %-os hatásfoktól messze kell legyünk) rohadtul sok.

Egyébként ma kijönnek megnézni, hogy van-e valami gond. Szerinted megycsináljam velük ezt a próbát, amit írtál (termosztát 30 fokra)? Előrrébb lennénk?

Kösz

Előzmény: halaloszto (23335)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23339
Végig olvastam az előző hozzászólásaidat.
1 dologra nem válaszoltál.
A szivattyú előtt- után az a golyós csap hogy áll.
A nút egy irányba van a csővel?
Ha nyitva van, akkor a hőcserélő bekötése van fordítva az egyik oldalon.
A leírtak alapján minden jel arra utal.
Próbáld megfordítani.
Amúgy ugyan ez a hőcserélő nekem a 65-70 fokos vegyes kazán előremenőjéből kb 60- 65 fokot tud átadni a padlófűtésnek.
Az hogy 1 kört jobban fel tud melegíteni, azt jelenti, hogy nem levegős, megy a szivattyú, a termofej végzi a dolgát, de a rossz bekötés miatt a hőcserélő teljesítménye csak töredéke a gyári megadott teljesítménynek.

Még egy kérdés.
A kazán szivattyúja ki tudja szolgálni a padlófűtést megfelelő hőmérsékletű és térfogatáramú vízzel a padlófűtést az agyonszűkített termofejen keresztül?
Az hogy a hőcserélő kazán oldali előre és visszatérő vize szinte ugyan olyan forró, arra enged következtetni, hogy nem tudja átadni a padlófűtésnek a meleget.
Ha a hőcserélő megfelelő méretű, akkor csak a fordított bekötés akadályozza hogy nem tudja átadni a hőt.
Előzmény: NAki_585 (23337)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23338
mennyire vagy te turelmes? Mert ha a helysegekben a padlo kezzel huvos inkabb mint langyos, es mostanaban soha nem is volt rendesen felfutve, akkor ha 50 fokos eloremenovel nyomod, orak kell elteljenek, ha nem egy fel nap, hogy a visszatero megkozelitse a 40 fokot.

nekem 70m2-en mar ffelfutott padlo mellett 45 a padlo eloremeno, es ha orakig megy, akkor sem megy 35 fole a visszatero.

vajk
Előzmény: NAki_585 (23337)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23337

a kazánt gondolom saját maga állitja le ha a termoszelep lezár, vagy ha eléri a beállitott hőfokot akkor meg a termosztás.(nem értek hozzá ,ugyhogy bocs ha hülyeséget beszélek ;)  )

Előzmény: halaloszto (23336)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23336
ki allitja le a kazant???

vajk
Előzmény: NAki_585 (23332)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23335
Szia!

1. ha napi 30m3 gaz elmegy, az napi 3000Ft. Ehhez kepest a 30000Ft nem is sok!

2. a kazan gyari leirasaban benne kell legyen, mennyi m3/ora a max fogyasztasa. megnezed egy felora-ora alatt mennyit eszik ha folyamatosan megy (termosztat 30 fokra allit), es osszehasonlitod a gyari adattal. Ha passzol, akkor ez van. Ha nem, akkor vagy a kazan fogyaszt tobbet mint kellene (kicsi az eselye), vagy az ora szar (ilyenrol sem hallottam meg).

Egy 24kW kazan ha 100% hatasfoku lenne, 34MJ/m3 gazbol kb 2.5m3-orat kellene fogyasszon.

vajk
Előzmény: sirara (23327)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23334
A hőcserélőn esik valamennyit a hőfok, ha padló előremenőnek 50 fok, kell, akkor a hőcserélő kazán bemenetének legalább 55-60 foknak kell lenni.
Milyen szivattyúd van?
? l/h?
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23333
Már értem.
Akkor már csak 1 dolog van hátra.
A hőcserélőn a padlófűtés, vagy a kazán oldalnál, fel kell cserélni az előremenőt a visszatérővel.

Így:

Ha nem így van, 90% hogy ez a baja.
A termofejen tudsz még emelni?

Nekem ha 50 fokos az előremenő a padlóba, akkor 1-2 órán belül 40 fok feletti a visszatérő úgy hogy az összes kör rajt van.
A padló csövezés, rendben, ha van keringés, és a hőcserélő megkapja az 50-55 fokot legalább, akkor kell hogy rendesen fűtsőn. Ha nem megy a padlófűtés szivattyú, akkor a hőcserélő forró(50fok)?
A hőcserélőt mindenképp így kösd be ahogy a rajzon van.
Előzmény: NAki_585 (23332)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23332

A Paramétereim ugyanazok mint a tieid, 10cm,80m2,20cm

a radiátoros kör az zsir, azt a kazánban lévő szivattyú keringeti.

a kazánkör lett a szűkebb keresztmetszetű, a padlókör meg a tágabb kimeneti nyilású,Igy már annyival jobb lett ,hogy el kezd melegedni az előremenő elosztó (eddig ezt sem nagyon akarta) ha az összes kör nyitvavan akkor biztos nem éri el az 50 fokot ugyanis a termoszelep 50-re van állitva és a kazán nem áll le.

a termoszelep működik, mert ha körönként nézem akkor jobban felmelegszik az előremenő és olyankor leállitja  a kazánt (hallatszik a termofejen is.)

a visszatérő hőmérsékletét az összes nyitott körnél mérni NEM ÉRDEMES mert alig érződik...  kész vagyok már tőle... :(

a kazán jelenleg 75 fokon megy.

jut eszembe a hőcserélőt ki is cseréltettem egy nagyobbra.

Előzmény: dpek (23331)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23331
Most hogy fordítottatok rajt?
Csak a hőcserélőt, vagy a padlófűtés oldali bekötést is?
1. a hőcserélő jól áll, de a padlófűtés oldali ki bemenőt megcserélném. Ellenárammal jobb a hatásfok.
2. a termofej nem tetszik nekem. Lehet így is kéne működni neki, de nálam 1"-os keverőszelep van, ami szerintem sokkal jobb. Néztem termofejet is, de annak az átfolyó nyílása töredéke a keverőszelepének. Talán ezért ha rajt van az összes kör, nem tud annyi meleg víz utánpótlás érkezni ami kell a megfelelő hőmérsékletű víz előállításához a padlóba.
? m2 a padlófűtés?
mekkora a távolság a csövek közt?
? átmérőjű a padló cső.

Nekem 10 centire vannak, 80m2, és 20-as csővel.
Ha a keverőszelep 50-re van állítva, akkor 40-45 a visszatérő, 35-40 fok a padló és ablakot kell nyitni mert meleg van.
Ki kéne próbálni, hogy a termofejet kiiktatni, és direktbe ráengedni az előre menőt.
A radiátorok külön szivattyún mennek?
Van hidraulikus váltód?
Amikor rajt az összes kör, és az előre menőt a termofejen 50 fokra állítod, akkor a padló előremenő is 50 fok?
Ilyenkor a gázkazán tudja tartani a min. 50 fokos hőmérsékletet?

Nekem így néz ki.
Előzmény: NAki_585 (23326)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23330
A kazan meg egy C18 -as .....
Előzmény: Törölt nick (23329)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23329
Egy kollégának -3-4 C van most kint es 7-8 mmm a napi fogyasztas.Valami nagyon el van baltázva ottan. Ja es 20 C van a lakásban.
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23328

ÜDV!

Szerintem tényleg irrális lehet a 30 m3 fogyasztás, én napi 18-20 körül járok,de még ezt is sokallom, amiatt hogy nincs látszatja szinte, bár ez nálam más probléma,nem is lenne ez sok ha fűtene a rendszer "rendesen" a hitelesítésről sajnos nemtudok...

sirara Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23327

Valaki segítsen plíz!

Van valakinek tapasztalata gázmésőóra hitelesíttetésről? Alaphelyzet a következő: Adott egy új, 160 nm-es családi ház, amiből 110 nm-t fűtünk. Melegvíz szintén gázzal. Viessmann vitopend 100-as kazánunk van vízmelegítő, tároló akármivel. A ház szigetelésére különös gondot fordítottunk. Fűtés radiátorokkal + némi padlófűtés. A hát folyamatosan 17-18 fokra van csak felfűtve, így napi fogyasztásunk 25-30 köbméter! Erősítsetek meg, hogy ez irreális. Persze a Viessmann és a fűtési rendszer kivitelezője szerint minden oké azzal, amiért ők a felelősek, gázszivárgást az illetékes szolgáltat nem talált.

Egyetlen esélyünk maradt: a mérőóra hitelesítése, viszont azt írták, hogy ez 6 hónapot (!) vesz igénybe! És ha mégis jó az óra, 30 ezret fizetnünk kell.

Valakinek van vmi ötlete, hogy milyen probléma lehet még?

Vki hitelesíttetett már mérőórát?

NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23326
elfelejtettem mondani, hogy azon a képen még a forditva bekötött hőcserélő vagyon...
Előzmény: NAki_585 (23325)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23325

sajnos hirtelen feltenni nem tudoma képet, de pl. a 20998-as hozzászólásomnál ott van, ott látható a rendszer, a kazán egy 24kw-os junkers.

dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23324
Tudnál egy elvi bekötési rajzot mutatni a fűtésrendszeredről?
Hőcserélő fajta, kazán fajta, padló csövezésről adatok(cső átmérő, cső távolság).
Most már nekem működik, így van összehasonlítási alapom.
Előzmény: NAki_585 (23322)
dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23323
Hőntartáshoz lehet elég a 6kW, sőt, amikor már elérte az 50-60 fokot, akkor már a láng is visszament felére, de ha 1 hétig ment volna alapjáraton, akkor sem érte volna el az 50 fokot sem.
Szóval, nem volt tartalék ami felfűtse.
Előzmény: Törölt nick (23321)
NAki_585 Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23322

Sziasztok!

megint itt vagyok :(

akik sürün ide járnak azok már ismerik az előzményeket, legutóbbi művelet a fűtéssel a hőcserélő megfordittatása volt.

ugyanis sz@rul volt beszerelve

na most, hazudnék ha azt mondanám nem lett valamivel jobb a történet (pl 20-rol 21 fokra mostmár nem 4 hanem csak 3 óra kell.)

de ezzel sem vagyok kibékülve, mert a 3. óra elteltével ha az összes kör működik a visszatérő elosztója épphogy csak langyi(majdnem hideg) Egyenként a körök rendesen melegszenek, a visszatérő csöveken is érezni hogy átjön a melegviz, de ha több is nyitvavan(egyiket sem tudom nélkülözni) akkor már kakukk...

nincs esetleg még valami ötletetek? A szivattyú nem lehet gyenge?

Esetleg nem kellene a hőcserélőt kiiktatni a rendszerből és a melegvizet közvetlen bevezetni a padlóba valamilyen megoldással?

köszi.

dpek Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23320
Tegnap rájöttem a hiba okára, hogy miért nem akar fűteni normálisan.

Akár hogy állítottam a hőfokot, csak egyformán égett(pislákolt), és nem tudta 40 fok fölé nyomni a vizet.
Először is megmértem a gázfogyasztást. 660l/óra volt. Ez kb fele a gyári megadott max gázfogyasztásnak. Mondom itt valami bib van. A könyv is azt írja, hogy gyárilag maxra van állítva a kazán teljesítménye. (Ez vadi új kazán).
Hívom a szervizest, nem veszi fel. Hívom kicsit később, megint semmi.
Mondom akkor megnézem én. Leveszem a burkolatot, és látom hogy vezeték ott lóg szabadon a levegőbe.
A gázszabályzóról vagy szelepről meg hiányzik egy vezeték.
Menet közben rátolom, egyből 2x akkora lánggal égett, a fogyasztás is 1300l/h lett, és egyből elkezdett fűteni. Most már simán tartja a 60-65 fokot is. Most beállítottam 50-re és pontosan 50 fokon megy már tegnap este óta, meg se mozdul. És nem is kapcsolgat ki. Mielőtt jött a szervizes beüzemelni, szintén levettem a burkolatot, és megnéztem, de rajt volt minden vezeték. Mióta jött beüzemelni, azóta csak pislogott, nem fűtött.
Tehát vagy véletlen, vagy direkt lehúzta, de nem járt túl az eszemen.
Amúgy 8000ft egy SD fali kazán első indítása, meg garancia papírok kitöltése.
Remélem nem lesz vele gond. Amúgy nem kevés a 12kW, még ilyen körülmények mellett is túl tudná fűteni a lakást padlófűtéssel.
A 30kW-os kazánnal is alig tudom feltornászni a hőfokot 60 fölé.
Ezek szerint tényleg 10kW körül van a ház hőigénye.
pborisz Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23319

Valóban nincs. Azt írja, hogyha túl nagy a melegvízfelhasználás és nem megfelelő a hőmérséklet, akkor javasolják vízmennyiség korlátozó berendezés felszerelését.

Előzmény: halaloszto (23315)
rumata Creative Commons License 2007.12.20 0 0 23318
Sziasztok!

A kazánom újabban elkezdett folyamatosan ki-be kapcsolgatni még akkor is, ha csak HMV-re van állítva, és nem folyik át rajta víz.
Ötletek esetleg, mi lehet a gond?
pborisz Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23316
Akkor lehet, hogy rosszul láttam, bár mintha a olvastam volna ilyet a leírásában. Majd megnézem. Viszont jobban aggaszt az a fura hang, és az, hogy a hőcserélőben a 70 kontra 10 fok körüli víz mit okoz idővel. Bár lehet, hogy még 5 fokos se volt. Majd ezt is jól megmérem :)
Előzmény: halaloszto (23315)
halaloszto Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23315
a kazannak nincs befolyasa a vizaramlasra vizmelegites uzemmodban. legalabbis egy mezei kombikazannak tudtommal nincs.

vajk
Előzmény: pborisz (23313)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23314
Na, erre majd okosabbak válaszolnak. :o)
Előzmény: pborisz (23313)
pborisz Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23313
Viszont olyat is észleltem, hogy amikor engedtem a kádba a melegvizet teljesen kinyitott csappal, akkor a hőcserélő felől valami fura hang jött és láttam, hogy kicsit lelassult a vízfolyás. A hideg víz baromi hideg volt és gondolom nem tudta felmelegíteni, ezért visszavette. De nem fog ez kárt okozni a hőcserélőben?
Előzmény: MZ/Y (23309)
pborisz Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23312
Tényleg mostanában láttam én is, hogy a reggeli felfűtéskor fullon ég, aztán amikor már csak hőn tart, akkor kisebb láng elég neki. De ezt csak a mostani hidegebb időkben észleltem.
Előzmény: MZ/Y (23309)
dpek Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23311
Oké, köszi a segítségeket, majd megnézem kicsit közelebbről.
Előzmény: pborisz (23310)
pborisz Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23310
Jótól kérdezed :))) Az én fülem is elég zöld még :)) Én úgy láttam, hogy ahogy emelem a hőfokot, úgy nő a láng magassága.
Előzmény: dpek (23308)
MZ/Y Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23309
Igen, kevesebb gáz, kisebb láng. Úgy állítja be, hogy a beállított előremenőt tartsa. Ha ahhoz 4 kW kell, akkor annyi, ha 8, akkor annyi energiát használ el.
Előzmény: dpek (23308)
dpek Creative Commons License 2007.12.19 0 0 23308
Oké, megnézem.
Akkor nagyjábol ennyit kéne hogy egyen.
És mitől modulál?
Nekem is az van a papírján, hogy 4-12kW
Ha nincs akkora hőigény, akkor kisebb lánggal fűt?
Bocs a sok hülye kérdésért, de még zöld fülű vagyok gáz ügyben.
Előzmény: pborisz (23307)
pborisz