Keresés

Részletes keresés

.:tetyo:. Creative Commons License 2006.12.09 0 0 1144
Kösz a segítséget! Ezidáig még nem olvastam a BM fórumot.
Azt nem értem, hogyha vígan ellennék a vízumommal akkor is amikor már a BM tudomást szerez arról, hogy a munkahely megszűnt és érvénytelenítené a vízumot (aminek én nem tennék eleget), tegyük fel pár hónap múlva a határátlépéskor nyakoncsípnének akkor kiutasítás lenne a dologból szerintem.
Nem világos, hogy azok a külföldiek akikről beszélsz, határátlépéskor vagy új vízum igényélesekor hogy nem buknak le. Ne érts félre nem okoskodni, nevelni vagy kiigazítani se semmi hasonlót nem akarok, pusztán nem értem.
Meg nem vagyok én sem saját magam ellensége...
Ha valaki volt hasonló helyzetben akkor irja meg, megköszönném.
Előzmény: marosi.pal (1143)
marosi.pal Creative Commons License 2006.12.07 0 0 1143

Erre csak azt tudom mondani, hogy aki mer az nyer.

A külföldiek döntő többsége nem jelenti, ha megszűnik a munkahelye és vígan tartózkodik Magyarországon.

Van egy kisebbség aki lelkizik és betű szerint akarja követni a szabályokat.

 

Egyáltalán honnan tudja meg a határőrség, hogy megszűnt a munkavállaló munkahelye, miközben a vízum még érvényes?

A munkáltató szól a Munkaügyi Központnak. A Munkaügyi Központ szól a Bevándorlási Hivatalnak, a Bevándorlási Hivatal majd küld levelet neked.

 

Szoktad-e olvasgatni a www.bmbah.hu fórumot ?

Ott találtam egy választ a hivatal részéről egy hasonló ügyben:

 

"A foglalkoztatás megszûntetését a munkáltató köteles bejelenteni az idegenrendészeti hatóságnál, amennyiben az a munkavállalási engedély (amely alapján a vízum kiállításra került) érvényességi idején belül történik. (A külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2001. évi XXXIX. törvény (Idtv) 87.§ (2) bekezdése)
A munkaügyi hatóság is közli Hivatalunkkal a munkavállalási engedély visszavonását.
Az Idtv 17.§ (2) bekezdés c) pontja szerint a tartózkodás céljának megváltozása vagy meghiúsulása esetén a tartózkodási engedély kiadását, ill. a tartózkodási engedélyben foglalt idõ meghosszabbítását meg kell tagadni, illetve a tartózkodási engedélyt vissza kell vonni.

Szíveskedjék ezt Ön is bejelenteni a magyarországi tartózkodási helye szerint illetékes területi idegenrendészeti hatóságnál, egy esetleges beutazási és tartózkodási tilalom elkerülése végett, illetve a vízum érvénytelenítése miatt.

Mindez azt is jelenti, hogy eredeti tartózkodási célja meghiúsulása miatt Önnek el kell hagynia az országot."

Szóval ha felhívod őket akkor ezt fogod kapni tőlük.

 

Nem vagyok sem jogász sem hivatalnok, ezért tanácsot nem tudok adni.

Előzmény: .:tetyo:. (1142)
.:tetyo:. Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1142
Szerintem ragaszkodik hozzá, mert:
˝A foglalkoztató a külföldi magyarországi munkavállalásának meghiúsulását, valamint a foglalkoztatás - engedély lejárta előtti - megszűnését 5 napon belül köteles bejelenteni az engedélyező munkaügyi központnak. Ennek elmaradása rendbírság kiszabását vonja maga után. A bejelentés a külföldi adatait, a foglalkoztatás kezdő és befejező időpontját, a külföldi által ellátott munkakört, valamint az engedély számát tartalmazza
(8/1999. (XI.10) SzCsM rendelet 14. § 1-2 bekezdés)˝

Ezt írja a munkavállalási engedélyemen. Amúgy is halálra parázták magukat ok nélkül amiatt, hogy jajj majd milyen ellenőrzések lesznek amiért foglalkoztatnak (nem is tom hány millió hivatalt sorolgattak)...szóval ezek ismeretében a napnál is világosabb mit fog tenni a munkáltató.

A munka megszűnésétől számítva én úgy gondolom, hogy nincs létjogosultsága annak, hogy törvényszerűen magyarországon tartózkodhassak...most akkor biztos, hogy várjak a bevándorlási hivatal tájékoztatójára?
Arra is gondoltam, hogy felhivom őket, de akkor meg úgyis azt mondják amit mondaniuk kell vagy még annál is erősebbet, nemhogy segítsenek bármiben is.
Előzmény: marosi.pal (1141)
marosi.pal Creative Commons License 2006.12.06 0 0 1141

"A megszűnés tényét a Munkaügyi központba dec. 11-én hétfőn jelenti be a munkaadó."

Ragaszkodik hozzá a munkáltató, hogy bejelentse a munkahely megszűnését?

 

Kevés munkáltató szokta jelenteni.

 

Nekem volt már munkavállalási vízumom úgy, hogy egy percig sem voltam munkaviszonyban.

(Ezt most nyugodtam leírhatom, mert elévült, LOL)

 

A munkáltató nem jelentett semmit én meg vígan tartózkodtam Magyarországon.

 

Kéne szólni a munkáltatónak, hogy felejtse el jelenteni a munkahely megszűnését.

Ha viszont mégis jelenti, akkor majd tájékoztat a bevándorlási hivatal a vízummal kapcsolatban.

Előzmény: .:tetyo:. (1140)
.:tetyo:. Creative Commons License 2006.12.05 0 0 1140
Egy kis segítségre lenne ismét szükségem. A munkavállalási D tipusú vízumom 2007. szept. jár le, azonban már most megszűnt a munkahelyem, a megszűnés tényét a Munkaügyi központba dec. 11-én hétfőn jelenti be a munkaadó. Az a kérdésem, hogy akkor most egyúttal (11-én) a vízumom is megszűnik? Ha pl. karácsonyra szeretnék csak a Vajdaságba hazalátogatni, akkor a határon képesek akár kiutasítani is emiatt? Egyáltalán honnan tudja meg a határőrség, hogy megszűnt a munkavállaló munkahelye, (miközben a vízum még érvényes)?
Azért lenne fontos, mert több minden ideköt már és igazából maradni szeretnék itt valahogy. Lehetséges-e? Ha igen meddig igen, ha nem mikortól kéne lelépnem innen?
Köszi
marosi.pal Creative Commons License 2006.12.03 0 0 1139

Friss hír!!!

 

Román személyi igazolvánnyal az Európai Unió 22 országába!

 

http://bilateral.hu/hirek/aktualis/szemelyi-igazolvannyal-az-unioba/

marosi.pal Creative Commons License 2006.11.23 0 0 1138
Előzmény: Green Army (1134)
cincurka Creative Commons License 2006.11.23 0 0 1137

Kedves marosi.pal ! :)

 

Nagyon szépen köszönöm segítséged !

 

cincurka

Előzmény: marosi.pal (1136)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.22 0 0 1136
Csíkszereda Főkonzulátus Cím:

530120 Csíkszereda, Petőfi Sándor utca 45.

Előhívó: (00)-(40)-(266) Telefon: 207-335, 207-336 Ügyelet: 00-40-729-068-350 Fax: 207-338 Főkonzul: Dr. Szabó Béla Konzul: Vágó Ferenc, Schváb Katalin E-mail: titkarsag.csk@kum.hu    Honlap: - Ügyfélfogadás:

Hétfő - Péntek: 8:30 - 12:30, kivéve szerdán, amikor az ügyfélfogadás szünetel

Konzuli kerület:

Hargita. Kovászna, Maros, Bákó, Neamt, Suceva, Botosani megyék

 

Ezt a Külügyminisztérium honlapjáról másoltam ide. Gőzöm sincs, hogy pontos vagy sem.

Előzmény: cincurka (1135)
cincurka Creative Commons License 2006.11.22 0 0 1135

Sziasztok !

 

Tudna nekem valaki infót küldeni a Csíkszeredai Magyar Konzulátusról... valamilyen elérhetőséget, honlapot, telefonszámot....?

 

Köszönöm előre is !

 

Cincurka

Green Army Creative Commons License 2006.11.22 0 0 1134
Előzmény: Ilyés (1133)
Ilyés Creative Commons License 2006.11.20 0 0 1133
Ki kell várni a januárt, hogy mi lesz. Elvileg az új típusú személyi alsó peremén megvan ugyanaz a kódsorozat, mint az útlevélen. De EU-s belső határokon nem szokták bedugni a gépbe, ha kocsival léped át a határt - szóval elvileg januártól szabad a gazda...
Előzmény: Green Army (1129)
Green Army Creative Commons License 2006.11.20 0 0 1132

igen, valahogy igy kellene...

szvsz. ez meghosszabbítja a határátlépést, s még a technika se állt fel, s nem is fog egyhamar... addig mit csinálnak?:)

Előzmény: vzsozso (1131)
vzsozso Creative Commons License 2006.11.20 0 0 1131
Ha személyivel léped át a határt, akkor csak úgy tudom elképzelni a tartózkodási idő ellenőrzését, hogy számítógépes rendszerbe viszik az átlépések idejét. Aztán ha túllépted az időt csipog, vagy valami ilyesmi. Szerintem ez lenne az EU-hoz méltó rendszer, nem pedig az útlevélpecsétek szöszölése.

Üdv.:

Zsolt
Előzmény: Green Army (1129)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.17 0 0 1130

Nem tudom hogyan fogják nyilvántartani az időt.

 

Azok akik Szlovákiából naponta átjönnek dolgozni szerintem már rég meghaladták a 90 napos időt.

(Ugyanis a "90 napos a szabály" érvényes az EU állampolgárokra is. Tartózkodási engedély nélkül a németek, osztrákok stb. is csak 90 napig tartózkodhatnak Magyarországon egy fél éven belül.)

 

Minden esetre nagy dolog, hogy 60 év után ismét személyivel lehet majd átmenni és jönni.

Előzmény: Green Army (1129)
Green Army Creative Commons License 2006.11.17 0 0 1129
abba hogyan fognak pecsételgetni:)))??
Előzmény: marosi.pal (1128)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.17 0 0 1128
Tegnapi hír.
A magyar-román kormánygyűlésen közös nyilatkozatot adtak ki, mely szerint 2007. január 1-től a két ország állampolgárai személyi igazolvánnyal utazhatnak a egyik országból a másikba. Már csak Brüsszel jóváhagyása szükséges.
Előzmény: hetesi (1123)
M! Creative Commons License 2006.11.14 0 0 1127
Sziasztok,
nekem is van egy kérdésem, kérem, aki tud pontos információt adni, az írjon.

Nekem lassan lejár a 90 napom itt Magyarországon, a kérdés az, hogy hogyan ellenőrzik ezt a határon? Vezetnek valami nyilvántartást? Amikor kérdeztem, akkor a határőr azt mondta, hogy megszámolják a pecséteket az útlevelemben és abból derítik ki. Ez elég vicces, mert nekem kb két órámba került összesíteni...
Azt tudom, hogy amikor átjövök akkor valamelyik határon talán scannelik az útlevelet, de azt nem tudom, hogy az megőrzi e az adatokat.
Szóval sakkozzak tovább, vagy mindegy?
Van ismerősöm, akit kitiltottak három hónapra, mert túllépte a 90 napot, és van olyan is, aki a 115. napon ment haza és nem lett vele semmi...

Előre is köszönöm.
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.13 0 0 1126

"Nem kamu a 15 nap." Ja, igazad van.

 

Mentségemre legyen mondva, hogy igaznak vettem egy hivatalos választ, ami ugyancsak téves volt.

Előzmény: hetesi (1123)
haraplak Creative Commons License 2006.11.13 0 0 1125
Egy hónappal ezelőtt jelent meg ez a cikk:

EU-csatlakozás után: Pénz nem kell, útlevél igen
Green Army Creative Commons License 2006.11.13 0 0 1124
Szlovákiába is lehet személyivel menni. Idővel majd itt is..
Előzmény: hetesi (1123)
hetesi Creative Commons License 2006.11.12 0 0 1123

Nem kamu a 15 nap.

Lásd itt:

http://www.bm-bah.hu/ugyintezes_eljarasrend.php?id=49

 

"A kérelmet a IRM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak a jövőbeni lakóhelye szerint illetékes regionális igazgatóságán (ügyfélszolgálati irodánál) személyesen, legkésőbb a jogszerű tartózkodás megszűnése előtt 15 nappal kell benyújtani. "

 

 

Azt viszont, hogy bulletinnel lehet majd jönni erősen kétlem. Akkor hogyan ellenőriznék a 90 napos korlátot? (hova pecsételnének?)

Előzmény: marosi.pal (1122)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.10 0 0 1122

...a jogszerű tartózkodás lejártát megelőzően 15 nappal...

Ez biztos kamu. 30 nappal korábban kell.

Előzmény: marosi.pal (1121)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.10 0 0 1121

Mi változik január 1-én Erdély Uniós csatlakozásával
Ebben az írásban azokat az idegenrendészeti szabályokat ismertetjük amelyek a jelenlegi ismereteink szerint a csatlakozást követően válnak hatályossá.
A határátlépés érvényes személyi igazolvánnyal (buletinnel) vagy útlevéllel lehetséges. A határon nem bélyegeznek, a vámvizsgálat elvileg megszűnik, csak annak az országnak a határőrizeti szerve vizsgál amelyikbe belépünk. Továbbra is turistaként 90 napot lehet tartózkodni hat hónap alatt. Aki tovább kíván tartózkodni annak nem kell vízum, a Bevándorlási Hivatalnál kérhet tartózkodási engedélyt a jogszerű tartózkodás lejártát megelőzően 15 nappal. Erre van tipuskérelem amelyhez 1 igazolványkép és 1500 Ft illeték kell. Bizonyítani kell a lakhatás és megélhetés feltételeit, ezek ugyanazok amelyek most is érvényben vannak. A munkavállaláshoz valószínűleg továbbra is engedély kell (legalább két évig). Amennyiben a tartózkodás jogi feltételei megvannak a hivatal legfeljebb öt évre érvényes tartózkodási engedélyt állít ki ami meghosszabbítható. A letelepedés nem a jelenlegi formában marad. Aki tartózkodási engedéllyel rendelkezik azt arra az időszakra letelepedettként ismerik el. Igényelhet lakcímkártyát és ha egyéb feltételei rendben vannak kérelmezheti a magyar állampolgárságot is. Ezt követően kap magyar személyi igazolványt és magyar útlevelet. Letelepedéshez nem fog kelleni születési, házassági anyakönyvi kivonat, erkölcsi bizonyítvány és nem kell a felmenők magyarságát sem igazolni. Az állampolgársági kérelemnél az erkölcsin kívül kellenek az egyéb okiratok.
Irodánk mostantól nem ajánlja a letelepedési kérelem benyújtását a jelenleg érvényes szabályok szerint, inkább javasoljuk a január 1-je utáni egyszerűbb és olcsóbb megoldást. Jelenleg van egy 140 főből álló listánk, akiknek a kérelmét decemberben összeállítjuk, január elején benyújtjuk és január végén már az állampolgárságot is lehet kérelmezni számukra.

-November 1-je után új típusú nyugdíjszámítás a letelepedetteknél
Megszűnik az a nyugdíjszámítási módszer amelyet az 1962-ben aláirt román – magyar szociálpolitikai megállapodás alapján számoltak. Ezt követően a Magyarországon letelepedett román állampolgár forintosított összegben megkapja az otthoni nyugdíját, amennyiben Magyarországon is dolgozott ezt szintén külön hozzáadják az előző összeghez. A részletek kidolgozása még folyamatban van, de a korábban kérelmezett illetve megállapított nyugdíjakat a változás nem érinti.

Forrás: http://www.hungax.hu

A fenti infórmációkért felelősséget nem vállalok, ugyanis egyszerűen idemásoltam módosítás nélkül.

marosi.pal Creative Commons License 2006.11.10 0 0 1120

"Viszont nem birtam megtartani az eredeti jogsimat, hiába mondtam én, hogy arra szükségem van, mint személyazonositó okmány."

Akkor kéne szólni nekik, hogy vegyék le a kamu, félrevezető infórmációt a saját honlapjukról, miszerint meg lehet őrizni a külföldi jogsit, ha igazolványként szükség van rá.

Előzmény: nnorbiii (1119)
nnorbiii Creative Commons License 2006.11.10 0 0 1119

OK. Értem. Köszi szépen!

A jogsi honositásával kapcsolatban:

ma, tehát péntek délután fél egykor (13-ig dolgoznak pénteken) voltam a Központi Okmányirodában (Visegrádi u. 110-112) és senki sem volt előttem!!! 15 perc alatt végeztek velem. A jövő héten postázzák a jogsit.

Viszont nem birtam megtartani az eredeti jogsimat, hiába mondtam én, hogy arra szükségem van, mint személyazonositó okmány. Azt mondták, hogy legfelljebb 1500 Ft ellenében kiállitanak egy nemzetközi jogsit.

Előzmény: marosi.pal (1118)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.10 0 0 1118

"Egyáltalán, ha megvan a letelepedési, akkor milyen papirokat kapok? Teljesen normális személyit és lakcimkártyát?"

Kapsz  lakcímkártyát és személyit. A lakcímkártya teljesen azonos a magyar állapolgárokéval. A személyi színe részben eltér.

 

"Ha megvan a letelepedési, lakcim változás esetében az új lakcim bejelentésénél be kell mutatni a bérleti szerződést, vagy elég egy formanyomtatványt kitöltetni és aláiratni a tulajjal (plusz tulajdoni lap)?"

Ha megvan a letelepedési az új lakcím esetében, ha nem vagy tulajdonos akkor be kell mutatni a bérleti szerződést (vagy lakáshasználati szerződést), mert bizonyítani kell az ottlakás jogcímét. Ezt a magyar állampolgároktól is megkövetelik.

Ha tulajdonos, esetleg  haszonélvező vagy akkor elég a tulajdoni lap.

 

Az honosítás alapfeltétele, hogy legyen lakhatás. Ha lakcímet cserélsz egyből látni fogják, hogy 200 km-re laksz a munkahelyedtől. Ha mérnök üzletkötő (aki sokat utazik) vagy, esetleg távmunkát végzel akkor akár hihető is lehet.

A honosítási eljárás során az NBH újra körbeszimatol (Vizsgálják, hogy honosításod nem sérti-e a Magyar Köztársaság érdekeit).

Egyetlen esetről olvastam a BM fórumán, hogy a honosítási eljárás során kiment az NBH a lakcímre.

 

Az előbbi hozzászólásomban említettem, ha a letelepedett lakcímet változtat, akkor kimehetnek a lakásra ellenőrizni:

"22. § (1) A területi idegenrendészeti hatóság a letelepedett külföldi lakóhelye megváltozásáról kapott értesítés alapján - a Tv. 23. § (1) bekezdés b) pontjára figyelemmel - vizsgálhatja, hogy az új lakcímen a külföldi esetében a lakhatási feltételek biztosítottak-e.
(2) Amennyiben a területi idegenrendészeti hatóság az (1) bekezdés szerinti vizsgálat során azt állapítja meg, hogy a letelepedési engedélyhez szükséges lakhatási feltételek nem állnak fenn, a külföldi letelepedési engedélyét visszavonhatja." 25/2001. (XI. 21.) BM rendelet

 

Az állandó lakcím az a cím ahol életvitelszerűen tartózkodsz. Ha más lakcímet jelentesz be mint ahol laksz az fiktív lakcím.

 

Nem vagyok jogász, ezért a leírtakért semmiféle felelősséget nem vállalok!

Előzmény: nnorbiii (1117)
nnorbiii Creative Commons License 2006.11.10 0 0 1117

És az változtatna a dolgon, ha az állandó lakcimem az ottani volna, az ideiglenes pedig Budapesten? Esetleg ha az ottani ház fele a nevemre lenne irva?

Ha megvan a letelepedési, lakcim változás esetében az új lakcim bejelentésénél be kell mutatni a bérleti szerződést, vagy elég egy formanyomtatványt kitöltetni és aláiratni a tulajjal (plusz tulajdoni lap)?

Egyáltalán, ha megvan a letelepedési, akkor milyen papirokat kapok? Teljesen normális személyit és lakcimkártyát?

Előzmény: marosi.pal (1116)
marosi.pal Creative Commons License 2006.11.07 0 0 1116

"Fél vagy egy év az állampolgárságira a válasz?"

Fél év ha már voltál valamikor magyar állampolgár (visszahonosítás).

Egy év ha sosem voltál magyar állampolgár (honosítás).

 

Én a Balaton környékén akartam létesíteni lakcímet, mert nekem ott lakott a rokonom. De az állásom Budapesten volt. Azt mondta annak idején a rendőr csajszi, hogy vigyek a cégtől papírt, hogy biztosítanak kocsit az ingázáshoz és le fogják ellenőrizni, hogy ténylegesen ott lakok-e. Így lemondtam a balatoni lakcímről. (Ez még a letelepedési előtt volt.)

 

Szerintem ne változtasd a lakcímedet egy olyan távoli helyre amíg meg nem kapod az állampolgárságot.

 

Elméletileg ha lakcímet váltasz letelepedettként akkor újra meg kell vizsgálják lákáskörülményeidet. És amilyen mereven alkalmazzák vidéken a törvényeket képesek kimenni a lakásra.

Előzmény: nnorbiii (1115)
nnorbiii Creative Commons License 2006.11.07 0 0 1115

Köszi szépen a válaszokat. Sajnos a tömeget sehol sem lehet elkerülni :-((

Volna nekem még egy kérdésem.

Augusztusban beadtam a letelepedésire a papirokat, tehát februárban megkapom a választ (elvileg). Ha megkapom a letelepedésit, akkor már másnap be birom adni az állampolgárságra a papirokat (magyar felmenőkre hivatkozva). Pillanatnyilag Budapesten dolgozom és itt is lakom albérletben (bérleti szerződéssel). A nagynénémnek van háza Zala megyében. Az volna a kérdésem, hogy ha megkapom a letelepedésit, akkor át birok-e jelentkezni az ő házába. Esetleg létesitsek ott egy állandó lakcimet, Budapesten pedig egy ideigleneset? Ugyanis senki sem fogja nekem elhinni, hogy minden nap Zala megyéből járok fel Budapestre dolgozni. Ha folyamatban van az állampolgársági, akkor ki szoktak-e menni a lakásra ellenőrizni (úgy, mint as letelepedésinél - vidéken)? Van valakinek valami jó ötlete, hogy hogyan tudnám én ezt okosan megoldani? Vagy csak akkor tudok a nagynéném házában állandó lakcimet létesiteni, ha már megvan a magyar állampolgárságom?

Fél vagy egy év az állampolgárságira a válasz?

Köszi

Előzmény: marosi.pal (1114)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!