Keresés

Részletes keresés

courage the dog Creative Commons License 2005.08.03 0 0 2671
ha van egy kis kedvetek jatszani:))))


http://www.miniclip.com/kingofthehill.htm
courage the dog Creative Commons License 2005.08.03 0 0 2670
Aha, koszi! gyonyoru kornyezetben van a var!
Biztos jo lehetett fentrol korulnezni.
Előzmény: iud (2661)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.03 0 0 2669

Már két helye egy új munkahelyen dolgozom, csak nappali műszakban... de ugye először be kell vágódni a főnöknél, ezért aztán beindultak a túlórák... ami talán pénzben jól jön, de vele adják a fáradságot is!  :-(

 

Pedig reggel még arra gondoltam, hogy megkezdem a középkori várak legnagyobb ellenségének, a tűzfegyverek -- pontosabban -- az ágyúk históriájának ismertetését

 

Vagyis a Magyar királyság területén mikor alkalmazták először, milyen technikai megoldással működtek, hogyan szállították... stb.  Végül is ez is szorosan a várakhoz tartozik, mivel az ágyúk megjelenése befolyásolta az erősségek építészetét is {bástyák kialakítása}

 

De mivel már fáradt vagyok, ma nem kezdek neki... de a Topiklakókat ösztönözném arra, bárki nekiláthat a téma kidolgozásához!  Én majd csak holnap délután {ha minden igaz, 16.00 után} fogok hozzá...

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.03 0 0 2668

Hát igen... jobb később, mint soha!  Már mint a középkori váraink megmentésére, már amennyi maradt belőlük...  :-(

 

Ennek legelső tényezője, hogy legyen az adott vár térségében egy olyan lelkes csapat, amely szívügyének érzi, hogy kitisztítsa a bozóttól és szeméttől a történelmi műemléket -- ennyit tehetnek az amatőrök!

 

Most jönnek {jöhetnének} a profik... régészek, műemléki restaurátorok és csapatuk + sok-sok pénz, hogy végre-valahára meginduljon a feltárás és helyreállítás sok évnyi munkálata... ha ezen sikerült túljutni, akkor mindenképpen érdemes valami üzemeltetőt találni, hogy ne induljon meg ismételten a vár pusztulása...

 

Tehát egy várbeli kilátótoronyban üzemelő büfére vagy turistaszállóra gondolok elsősorban, mivel a legtöbb vár valamilyen jelzett turistaút mentén emelkedik. Talán ez adna anyagi bevételt, hogy valami vállalkozó fantáziát lásson benne... ilyen volt egykoron a Zemplén hegységbeli Boldogkő várában működött turistaház {ez már megszűnt} míg a dunántúli Gesztes erősségében még működik.

 

Egy a lényeg, legyen aki megakadályozza a vandálok törzsének garázdálkodását!

Előzmény: Törölt nick (2665)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.03 0 0 2667

A mi műszakunkban 9 szlovákiai magyar dolgozik, holnap megpróbálom velük lefordíttatni, ha másvalakinek nincs jobb ötlete.

Előzmény: Törölt nick (2665)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.03 0 0 2666
Sajnos a cikkben emlegetett "Learn and Recover Castles in Europe" nevű projectről a Goggle szerint csak cseh és szlovák nyelvű oldalakon van említés. Pedig állítolag ez egy nemzetközi project (mezinarodneho projekt) lenne...
Előzmény: Törölt nick (2665)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2664
Ráadásul keveredik a LEÁNYVÁR és LÁNYVÁR elnevezés. A mendeiek szerint az első a régebbi, a második a középkori. A varak.hu-n pedig mindkét elnevezés a középkorira utal.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2662)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2663
Még nem biztos, hogy megyek, ha nem csökken a hőség. Meg lehet, hogy másfelé kalandozok majd
Előzmény: Nagyon Várbarát (2662)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2662

Sajnos még Mende  településén nem jártam, de annyit tudok segíteni, hogy a honlapjuk    http://www.mende.hu/   szerint a környező dombokon két erődítmény romjai találhatók.

 

Na most, a Kőnig-könyvben mindenféle korú erődítmény szerepel {mint az egyik mendei, ami őskori} míg a www.varak.hu -- oldalain csak a magyar honfoglalás után, a magyarsághoz köthető várakat ismertetik {ilyen a második mendei vár, ami középkori}

 

A részletes régészeti ásatás eredményét biztosan elolvastad, itt:

 

Link: Miklós Zsuzsa: Árpád-kori földvár Mende-Leányváron (Arch.Ért.108. 1981, 233-250) HB 1.317

 

Azért jó várkeresést kívánok!  :-)  és persze oszd meg velünk az élményeidet...

Előzmény: karako-hid (2660)
iud Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2661

Itt van néhány kép, nyugatra, délre, délkeletre, keletre :-)

A minőség nem a legjobb, mert videóból van kivágva, bár próbáltam rajta javítani, de azért annak is vannak korlátái :-) ( meg nekem is :-) )


 

 

Előzmény: courage the dog (2651)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2660
Gondolkodom, hova menjek túrázni. Mendére gondoltam, mert az gyalog pár km, de nem tudom pontosan hol voltak a várak. A Kőnig-féle könyvben kettő szerepel, a varak.hu-n csak egy, de az itt szereplő nem azonos a térképemen lévő várheggyel.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2659)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2659

Akkor jó nyaralást kívánok az anyósnál!    :-)    {Lehet ilyet kívánni?}

 

Ha visszajöttél és felraktad a fotóidat Szigliget és Nagyvázsony várairól, majd ezeket vesszük sorra...

Előzmény: karako-hid (2657)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2658
Tényleg, beugrott, hogy már egyszer volt ez a topicon. Egyébkéntvoltam még Nagyvázsonyban is.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2655)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2657
De voltam! Csak valahogy megfeledkeztem a képek fölrakásáról. Most egy hétig anyósnál leszünk, úgyhogy majd jövő héten töltöm fel.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2656)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2656

Karako-híd!

 

Azon gondolkoztam, hogy a legutóbbi Balaton környéki vártúrádon végül is voltál-e Szigliget várában? Mert ha voltál + vannak fotóid róla, akkor azt is kielemezhetnénk!

 

Ma 12.00 és 22.00 között megyek dolgozni, így csak holnap délelőtt leszek ismét gépközelben...  :-(

Előzmény: karako-hid (2654)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2655

A Sárkányszív című amerikai filmről van szó, melyben Dennis Quaide játszotta a főszerepet. A filmes feladvány az 1059. felszólalásban került be kérdésként... te ha jól néztem, 1127.-ben léptél be az életünkbe  :-)

 

Sztrecsény mellett még szerepelt a filmben Csejte és Szepesvár is, mindkettő a Felvidéken emelkedik.

 

Csejte vára

 

Szepesvár
Előzmény: karako-hid (2654)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2654
Ez melyik film?
Előzmény: Nagyon Várbarát (2653)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2653

És hogy mire jó még egy restaurált középkori vár, azonkívül, hogy messzi földről utazunk oda a csodaszép panoráma, az egykori mesterek építészeti megoldásainak szemlélésén, és a távolba vesző históriájának megismerésén kívül?

 

Természetesen egy amerikai rendező tudja a választ: filmet csinálni róla!

 

 

Nem feladványnak tettem fel a filmet, mivel régebben már szerepelt a Topik kérdéseként... inkább, csak mint idevágó téma + egyszerűen a kedvenc váraim közé tartozik Sztrecsény!  :-)
iud Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2652

Má' bocs, de a videjó nem volt nálad :-) A 2 gombosnál bonyolultabb technika csak finom, értő, női kezekbe való :-)))))

 

Előzmény: Reventlow (2650)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.02 0 0 2651
Rendben:) varom a kepeket:))

Amugy meg sajna sok magyar var meglatogatasa is hatravan nekem.

Eddig "csak"

Eger, Siklos, Sarospatak, Gyula, Sarvar, Szigliget, Szerencs, Csesznek, Boldogko(regen), Holloko, meg meg par Var "skalpjai" vannak meg. Lenne meg tennivalom itthon is.
Előzmény: iud (2649)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2650
Jó, de ki volt az aki a kezembe nyomta a videót?:-))
Előzmény: iud (2649)
iud Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2649

Na szval: Várbarát nemrég fejtegette, minek mennek a nők várba. Hát lásd: pl ha a nagyeszűek elfelejtenek északon kívül másfelé is fénképezni, akkor jó a (vide)(jós)asszony a háznál.

 

Úgyhogy - ha a videóbeszedéssel, vágással és dvd - írással végre holnapra végzek -, lesz más irányzékú látkép is :-)

 

ui: nem tudod elképzelni a kilátást onnan fenntről:-)) Inkább nézd meg, de komolyan :-))

Előzmény: courage the dog (2642)
Reventlow Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2648

Szerintem nem kell komolyan venni. Nem oly rég az első forduló miatt az irodalmi topikban is ezt hangoztattuk páran. Szólásszabadság van. Ami azt jelenti, nekem is megvan a véleményem. A szerzőről.

 

Hogy az illető bunkó vagy nem , mindenki eldönti. De az biztos, Karinthy nyomdokairól itt ne beszéljünk. Vele kapcsolatban.

Előzmény: karako-hid (2644)
Hungarica Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2647

Kedves Várbarát!

 

Nagyon örülök, hogy személyedben egy kitűnő és egyben fanatikus várismerőt, várvédőt találtam! :)

Köszönöm a szavaidat és mindenképpen örülök, hogy nem engedted el a füleid mellett! :)

 

Megkérdezném, hogyha így gondolod, ahogyan írtad, akkor miért nem segítesz! Érdekes, hogy az egyesületen belül a népművészeti és a régészeti munkacsoport is össze kezd állni, de a várvédő munkacsoportal mindig is gondjaim voltak! :( Már január óta próbálkozok összehozni, de mindenhol elutasítást kapok ebben a témában! Lehet, hogy ez így is marad? Nem tudhatom, de bízok benne, hogy a jó Isten majd megsegít!

 

Szeretném mind a mai napig, hogy segíts! Ha azt mondod, hogy mit tudnál te segíteni, akkor majd elmagyarázom e-mailben! Ugyanis nem akarom zavarni a többiek körét az én dolgaimmal! :)

 

Baráti üdvözlettel: Falta Péter

karako-hid Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2646
Nekem is :) És szerintem még sok embernek.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2645)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2645

Hát erre mondják, hogy ízlések és pofonok különbözőek...

 

de sajnos ezeknek ízlésük az nincs!  :-(((

 

Ui: Nekem csak azért is a kedvenc íróim maradnak {többek közt}

 

Jókai Mór és  Mikszáth Kálmán!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Előzmény: karako-hid (2644)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2644

Hogy milyen gusztustalan ez az index.hu.

 

http://index.hu/kultur/2005/szkonyv/szavazas/?main&day=2

 

KÖzte van az Egri csillagok, szerintem többünk kedvenc regénye. Felháborító, hogy ilyen megjelenhet...

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2643

Kösz szépen a sztrecsnói fotókat... könnyeket csaltak a szemembe...  :-)

 

Nem is hinnétek, de ezt a középkori várat is istentelenül felrobbantották a Habsburg zsoldosok annak idején...  :-(   de az 1980-as években a szlovák műemlékvédelem volt oly bátor, ügyes, jóeszű és átgondolt, hogy restaurálták a falait... mi az hogy!  Egyes részeit az alapoktól kezdve több emelet magasságáig egészítették ki!  :-)

 

Mit neked Velencei Charta!  :-)

 

És bejött a dolog...  A Vág folyó völgyében, csodálatos és könnyen megközelíthető helyen {már mint autóval az alatta lévő parkoló} emelkedik, ahová egy hosszú-hosszú lépcsősor vezet fel... közben egy ifjúsági tábor is található... és egy kanyargós szerpentin után szemben ott a csodálatos Sztrecsnó {magyarul egyébként Sztrecsény} vára!  :-)))

 

Akkor most jöjjön néhány archív rajz, festmény és fotó a középkori állapotokról, valamint a restaurálás előtti és közbeni helyzetéről Sztrecsény várának:

 

 

Előzmény: Reventlow (2639)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2642
Azt a rablo marineni!1 El tudom kepzelni a kilatast onnan fentrol!
Hat nagy hiba volt a tobbi foto kihagyasa. De meg most az egyszer megbocsatunk:))
Előzmény: Reventlow (2639)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.01 0 0 2641

Mivel nem én nyertem évekkel ezelőtt a lottómilliárdokat, csak a következőket tudom felelni: 

 

-- Ha valamilyen középkori várrom közelében laksz {az már maga egy mázli!} keresd fel az ottani önkormányzatot, miszerint szeretnél szervezni egy Várbaráti Várvédő Társaságot {vagy valami hasonló névvel}. Ezt hivatalos helyeken is be kell jegyeztetni -- ha tényleg sikerült lelkes várbarátokat összeverbuválni, akkor gondolom hivatalos engedéllyel neki foghattok az adott várrom bozóttól való kipucolásához... esetleg a hiányzó turistajelzéseket pótolhatjátok... ismertető  táblát helyezhetek ki... igazából nem tudom, hogy mit is tehet egy "amatőr" várbaráti lelkesedésében?

 

De azt tudom, hogy mit nem tehet: nem áshat az adott történelmi helyen, nem építhet egyetlen követ sem vissza, nem kutakodhat "hivatásos" szakember {régész nélkül...

 

Amit még tudok ajánlani {biztos, már meg is tetted} olvasd végig ezt a váras Topikot, amiben jócskán találsz utalásokat helyi szerveződésű várbaráti csapatokra... pl. Csókakő, Kereki, Sirok, Rezi, Tátika, Boldogkő, Regéc, Füzér... stb. várak esetében... nézd meg ők hogyan fogtak hozzá, mert már megkezdték letaposni azt a hatalmas bozótot, ami eddig eltakarta előlünk a várak feltámadását!

Ne hidd azt, hogy én a múltkori szövegemmel csüggedésre bíztattalak volna, hidd el ha rajtam múlna, minden vár az utolsó kövéig épségban állna... de hát ez, ugye? , lehetetlenség...

 

 

Sok sikert kíván neked: Nagyon Várbarát

Előzmény: Hungarica (2640)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!