Keresés

Részletes keresés

karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2815

Úgy látom régebben mintha kisebb bozót lett volna. A várat is hatalmas, kb 3 m-es bozótoson át lehet megközelíteni, de jól ki van járva és a jelzés is vadonatúj. Csak sajnos olyan lehet, mint Kanázsvár, hogy a község felhasználja túristacsalogatónak, de még egy fűkaszálásra sem futja :((((.

 

Pedig láthatólag sok fal megvan a föld színén, követhető lenne az alaprajz. Magasan meg csakannyi áll. A kilátás viszont gyönyörű és megközelítése is könnyű.

Előzmény: Nagyon Várbarát (2814)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2814

Kösz szépen a távlati fotót -- sokat segített!

megpróbáltam ezek alapján összetenni a képet...

mivel úgy írtad, hogy egy kisebb vártúrán voltál, egyből gondoltam, hogy nem a Dunántúlra mentél...

tehát maradnak az É-i középhegység erődítményei...

hosszúkás hegyhát + hatalmas bozótban egy különálló toronycsonk + kisebb romok

 

és megvilágosodtam!

 

Ajaj... hát itt még nem jártam -- hát ezt vissza kell vonnom, mert jártam itt, de nagyon régen, szinte a legelső siroki vár után ez volt a következő várrom. Kényelmesen egy nap alatt be lehetett járni a környező erősségekkel együtt, ha jól emlékszem még az öcsém is velem tartott {pedig az öcsém és a várak -- az két külön világ!}

 

Szóval már tudom, de szeretném, ha más is törné még rajta a fejét, ezért újabb -- még általam készített egykori, hagyományos géppel létrehozott fotókkal egészíteném ki a karako-híd által feltett képeket.

 

Sajnos úgy nézem azóta sem történt semmi változás ennél a várromnál...  :-(

 

 

Az alaprajza a www.varak.hu -- alapján, melyen bejelöltem a képen látható falszoros és a különálló toronycsonk helyét -- ezek segítettek engem a felismerésében!

 

 

Szöveges segítség:

 

-- Közelében két, sokkal nagyobb kiterjedésű, igen romos vármaradvány is található. Közülük az egyiket még az Árpád-házi királyok adományozták annak az előkelő nemzetségnek, melyből a XIV. században ez egyik oldalági nemesi família megépítette saját magának ezt a kisebb alapterületű kővárat. Igazából nem lehet hozzá legendás históriákat fűzni, élte a középkori várak általános sorsát. Pusztulásának körülményei nem ismertek, valószínűleg egy török portyázó csapat foglalta el és rombolta le. A török hódoltság másfél évszázada alatt nem szerepelt a hadi krónikákban, falainak jórészét a környékbeli lakosság hordta el az építkezéseihez. Sajnos még napjainkig nem történt meg a régészeti kutatása és helyreállítása.

 

Nos hát melyik ez a várrom?

 

Ui: D-i hegyoldaláról lenézve egy víztározót pillanthatunk meg...

Előzmény: karako-hid (2813)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2813

Itt van egy messzebbi kép:

 

Előzmény: Törölt nick (2812)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2811

Ajaj... hát itt még nem jártam, úgyhogy a részemről kérnék valami segítséget!  :-)

 

Nincs esetleg valami távlati fotód? Bár írtad, hogy a kicsiny várrom erősen bozótos...

Előzmény: karako-hid (2810)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2810

A tegnapi napon egy kisebb kirándulás keretében meglátogattunk egy kis várromot, de hol?

 

Ez a részlet gyakorlatilag az összes maradványt magába foglalja, ezen kívül egy magasabb falcsonk látható. Az egész vár hatalmas bozótban terül el.

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2809

Sjose!

Kösz szépen az ajánlott linkeket, megnéztem őket -- szerintem egy kicsiny de lelkes csapat próbálja Zsolnalitva ezer sebből vérző várromját megmenteni!  :-)

Úgy nézem, hogy ez valami helyi kezdeményezés lehet, nem igazán "komoly állami" restaurálás kezdete -- de azért sok sikert és szép eredményeket kívánok nekik...

Láttam, hogy írtál a szlovák váras fórumba is, nagyon jól tetted, remek lenne valahogyan tartósabb kapcsolatot kiépíteni a szlovák várbarátokkal -- ui. bibrax barátunkkal mi újság? nagyon elveszett a mi Topikunkból?  :-(

 

Mátyás király!

Ha még el akarsz menni Appony várához, megnézhetnéd mi történt ennél a romos és igen bozótos erősségnél! Ráférne egy hatalmas bozótírtás + restaurálás...

 

 

A magam részéről majd csak egy autó vásárlása után leszek mobil...

Előzmény: Törölt nick (2805)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.12 0 0 2804
Úgy látom, hogy „uborkaszezon” van a váras Topikban… :-( ...  akkor két friss hír:

 

-- Megindult végre az erősen romladozó Ugróc várának helyreállítása, részleteket itt lehet róla megtudni: http://www.wpublisher.sk/hrady/index.php?ID=436

 

-- Zsolnalitvát is toldozgatják: http://www.wpublisher.sk/hrady/index.php?ID=434

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2803

Ja kérem, régen még volt idő (néhány év is) egy kút kifúrásához

 

Néhány ismertebb vár vízgyűjtőinek {kutak és ciszternák} mélységei:

 

-- Drégely 190 méter

-- Murány {állítólag 500 méter!!!}

-- Fülek 80 méter

-- Pozsony 84 méter

-- Sztrecsény 88 méter... és még hosszan lehetne sorolni a példákat, ami szerint már a középkori ember is rájött arra, hogy a víz nagyon fontos éltető elem!

 

-- persze a bor, sör és pálinka is!  :-)

Előzmény: branyiszko (2801)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2802

Sajnos még nem jártam Szomolány várában, amiről a legutolsó infóm az, hogy a Szlovák Tudományos Akadémia alkotóháza működik benne, ezért nem látogatható.

Mindezek mellett viszont olyan híreket is hallottam, hogy a szigorú portás valami pénzmag ellenében néha félrenéz, így besompolyoghat az arra tévedt kíváncsi idegen {!?!}

 

 

Előzmény: karako-hid (2799)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2801
"Hogyan lehet kijelölni egy szikla tetején a kút helyét"

Egy hegycsúcson csak szikla van, ahol Te esetleg földet látsz, ott 30cm-rel mélyebben van a szikla.
Ha nem így lenne, a lágyabb anyagból lévő hegyet rég errodálta volna az időjárás.
A 27 öl kb 51m.
Ja kérem, régen még volt idő (néhány év is) egy kút kifúrásához.
Előzmény: zion1 (2800)
zion1 Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2800

Megragadt a fülemben egy mondat

 

"Az udvaron 27 öl mélységű, sziklába vésett kút"

 

Hogyan lehet kijelölni egy szikla tetején a kút helyét ? Jön a helyi Gyurcsók a  Y pálcájával és határozott arcal a taljra mutat, IDE ássatok :))

Ez mindenesetre becsülendő teljesítmény, akár mennyi is a 27ől  :)))

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (2793)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2799
Szomolány valóban szép, de egy évben csak 1-2 hónapot látogatható. Én márciusban voltam ott, de akkor zárva volt.
Előzmény: courage the dog (2790)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2798

Kösz szépen a legújabb infókat Sümeg váráról, én is jókat hallottam felőle...  :-)  ... hogy a vállalkozó {várkapitány} felhozta a középkori erősséget, reklámozza  ami ugye a mai világban nélkülözhetetlen!

 

korbejartuk a varpalotai Thury varat... Belulrol meg fel fogjak ujitani,mint hallottam. Majd akkor bemegyek...

 

Várpalotáról még nem esett szó a Topikban, ha arra vetődsz és éppen kéznél a fényképezőgéped, kapd le -- majd megbeszélnénk a részleteit! 

Előzmény: courage the dog (2794)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.10 0 0 2797
Hat most megyek aludni, de mindenkeppen:

remelem rovidesen egy es szep es ep (egeszseges) kisbaba apja leszel!:)))
Ez meg a varaknal is fontosabb:)
Előzmény: Törölt nick (2796)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2796

A túránk célpontjai Holics és Szakolca voltak, valamint az, hogy felmérjem a terepet egy esetleges jövőbeli többnapos biciklitúra számára. Még sosem voltam Szomolány várában, de az egész Erdőhát is ismeretlen számomra, ezért gondoltam arra egy karikatúrát. Ezúttal jelentem minden kedves biciklizést szerető szenvtársam számára, hogy Erdőhát és a szomszédos cseh városok egészen kiváló úticélpontok lehetnek, hiszen számtalan vár és kastély található erre (főleg cseh oldalon, szinte minden faluban és városban van ilyesmi). A velem tartó asszonykám azonban a 9. hónapban van, ezért a nap folyamán minden az ő szempontjainak volt alárendelve, így az is, hogy van-e kedve megállni a nem tervezett helyeken, vagy nincs. Szomolánynál nem volt ... és ennyi. Cserébe egy kép Stráznice kastélyáról:

 

 

Előzmény: courage the dog (2790)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2795
Aha, gondoltam, hogy csak idealizalt lovagvar, de azert nagyon szep.
Koszi az attekintest!
Előzmény: Nagyon Várbarát (2793)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2794
Tok erdekes volt. Kepzeld, Anyunak eppen a topicrol beszeltem, amikor feltunt az a ficko, aki hasonlitott a kepekre, amit feltettel Magadrol. Mivel o nem kapta fel a fejet, ezert gondoltam, hogy o nem Te vagy, csak a biztonsag kedveert kerdeztem. Naszoval.
Sajnos nem volt gepem, mert egy hirtelen otlettol vezerelve mentunk oda. Rossz volt az ido, es igy nem lehetett furodni a Balcsiban, igy jott az idea.
Nagyon regen voltam ott, mar szinte nem is emlekeztem ra.
A Var szerintem jo allapotban van. Orom volt latni a jegyeken, hogy meg tovabbi felujitasokat is terveznek, tehat meg szepulni fog. A latogatottsagara nem lehet panasz. Latszik, hogy egy bejaratott var, rengetegen voltak. Csak sajnos nagyon keves ilyen jo allagu var van M.o.-n:((
Kicsit kivancsi lennek, hogy lehet-e valami foldalatti alagut, amelynek segitsegevel ki lehetett logni a varbol nagy baj eseten, ez amugy sok mas varunk eseteben is felmerul, mert ez ketelu fegyver: ha az ellen is rajon a kijarat holletere, akkor szepen suttyomban is beloghat a varba.
Mind1. Nagyon jo elmeny volt. Az embereken latszott, hogy tetszik nekik, pedig eleg sok kulfoldi is volt (az ido miatt), akik pedig jobban el vannak eresztve ilyen eroditmenyekkel.
A felujitashoz meg annyit, hogy nem artana par olyan reszen kiegesziteni a falakat, ahol csak par szikladarab meredezik felfele. Mas eszrevetelem nincs. Nagyon jo uton halad Sumeg es varkapitanya, amit kovetnie kellene masoknak is.
Ja, amugy meg korabban korbejartuk a varpalotai Thury varat. Kivulrol tokeletes (a kornyeke nem az....sok a szocreal kockaformedveny es a kopott, mallo vakolat)
Belulrol meg fel fogjak ujitani,mint hallottam. Majd akkor bemegyek(ugyis Fured fele mindig utba esik).
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2793

Szomolány váráról {bár napjainkban inkább várkastély}

 

A községtől É-i irányban, egy hegytetőn magasodik teljes épségben Szomolány vára. Külsőleg egy francia várkastélyhoz hasonlít, amit a Pálffy gróf utasítására neogótikus stílusban átformáló Hubert József építésznek köszönhet. Rövid emelkedőn felgyalogolva érhetjük el az É-i oldalon nyíló várkaput. Egy 1760-ból származó leírás szerint a bejáratot felvonóhíd biztosította hajdanán. A kapun át az alsó várudvarra jutunk. Itt volt a kapus lakása, a pékműhely és a konyhák. A kaputól balra kettős pince nyílt, felette négy szobával a szolgák számára. A K-i oldalon, kőlépcsőn át és újabb kapun át érkezünk meg a belső udvarba, amelynek D-i részén helyezkedett el a fegyvertár. A felső várudvaron nyíltak a várnagy és az őrség tisztjeinek szobái. Az udvaron 27 öl mélységű, sziklába vésett kút. A palotaszárny a D-i részen emelkedik. A K-i szárny alatt két nagy borospincét, míg az udvaron jégvermet alakítottak ki. Az emeleti szinten a nagytermet és kápolnát, a második szinten pedig egy termet és kilenc szobát alakítottak ki. A vár Ny-i részén áll az ötszögű öregtorony. A négyszögletes alaprajzú belsővár sarkain kör alapú tornyok emelkedtek.

Bár a XX. század első felében végrehajtott átalakítás egy sosemvolt, romantikus francia lovagvárat varázsolt a Kis Kárpátok rengetegébe, de az épületek alapjai mind a középkor idejét hozzánk elénk.

 

Két kép az átépítés előtti állapotokról:

 

Szomolány vára a középkorban

 

Szomolány vára az 1890-es években

 

Emlékeztetőül: Pálffy főnemesi família várait, Szomolányt és Bajmócot is átépítették a XX. század elején a francia Loire menti várkastélyok stílusában

 

{hát ez ugye, történelemhamisítás -- de azért igen tetszetős!}  :-)

Előzmény: courage the dog (2790)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2792

Áh! Mégegy várbarát? Nem, nem... az igazi, originál Nagyon Várbarát csak én lehetek, bár remélhetőleg sokan próbálnak meg utánozni!  :-)

 

A viccet félretéve, sajnos Sümeg várában már jó régen, még iskolai kiránduláson voltam, azóta, valahogyan mindig kikerültem, pedig kíváncsi volnék, mivé alakította át Pap úr, sümegi vállalkozó és várkapitány!

 

Még jó, hogy itt: http://kep.tar.hu/  elég sok kép van Sümegről...

 

 

Előzmény: courage the dog (2788)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2791

Mátyás király, teljes mértékben neked van igazad:

 

a felvidéki, a cseh határ melletti városka magyar neve Holics {középkori magyar neve "Újvár" míg németül "Weisskirchen" = Fehéregyháza volt}. Ez mostanság szlovákul Holíč

 

míg a közép-szlovákiai Losonc városának közelében lévő kisközség, mely híres az egykori Forgách várkastélyáról, az volt magyarul Gács {keresett volt egykoron a gácsi posztó is}, napjainkban szlovákul Halič.

 

 

Előzmény: Törölt nick (2779)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2790
oregem, ez meses! mi az, hogy elsuhantal?
Ennek kellett volna a fo celpontnak lennie.
Előzmény: Törölt nick (2786)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2789
(A feltett kepeid alapjan, termeszetesen)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2788
Varbarat! nem voltal veletlenul szombaton Sumegen? Bar meg nem talakoztam veled, de mintha valaki hasonlitott volna rad ott.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2778)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2787

Átmentünk Csehországba is, láttuk Stráznice kastélyát is, de ez már off.

 

Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2786

Valamint elsuhantunk Szomolány mellett is:

 

 

 

 

Rázoomolva.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2785

Jártunk még Szakolcán is és találtam megmaradt városfalakat:

 

 

Szakolca.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2784

A nyugati oldalon lévő híd.

 

 

 

 

 

 

 

A múzeum nyitva tartása.

 

 

Uniós forrásokból felújítják a várkastélyt.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2783

Szerintem őrfülke.

 

 

Szintén a keleti híd.

 

 

A kastély ÉNy-i csücske.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2782

 

 

 

 

A vizesárok.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.09 0 0 2781

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!