Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2850

Hmm... Szepes várát Szlovéniához írták.

Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2849
Szerinted Vaj Dahunyad vára most melyik? Az erdélyi vagy a városligeti?
Előzmény: HEV (2848)
HEV Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2848
A TOP-on a legszebb magyar vár a Sümeg-i, 414. helyen áll, és talán érdemes lenne egy kicsit feljebb tornázni , de van ott a listában több MAGYAR is, pontosan 8 db .
HEV Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2847
A TOP 100 3. helyezettjének azért van magyar vonatkozása is, nem is rossz ez a helyezés , tudomásom szerint itt voltak hajdanán a magyar keresztes lovagok /?/
Előzmény: Törölt nick (2833)
HEV Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2846
A hétvégén a Tátika várnál túráztunk, nagy építkezés van, próbáltam beazonosítani az un. Alsó várat de nem sikerült pedig az út állítólag átmegy rajta.

A túra fotók, benne váras képekkel a honlapunkon: http://www.siofokos.tvn.hu
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2845

Érdekes ez az oldal is:

 

http://www.erdelyivarak.hu/

 

Csak úgy látom hiányzik belőle Brassó, Maros, Hargita és Kovászna megye.

Előzmény: Lajos bácsi (2844)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2844
Előzmény: Lajos bácsi (2843)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2843

Pedig a közelben, Torockószentgyörgyön van egy igen szép várrom...

 

http://www.erdelyiturizmus.hu/?action=regio&id=3655

Előzmény: Nagyon Várbarát (2837)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2841

Német VárlexikonOsztrák Várlexikon

 

És hogy mikor lesz végre MAGYAR VÁRLEXIKON?

 

katt ide: http://mars.elte.hu/varak/varlistad.htm

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2840

Már megint "modern" ésszel és gondolkozásmóddal élünk!!!

 

Árpád-házi II. Géza királyunk azért hívta be a Felvidékre és az erdélyi területekre a szászokat, hogy az ott lévő hatalmas -- szinte lakatlan -- vidékeket legyen ki megművelje és felvirágoztassa!... tökéletesen mindegy volt, honnan jött az illető, ha dolgozni akart és persze ezért adót is fizetett az uralkodónak -- hagyták élni!

 

Itt aztán a Kárpát medencébe a középkor folyamán özönlött mindenfelől a megélhetést vagy éppen menedéket kereső népesség...

 

zsidók a Ny-i országokban véghezvitt üldöztetés elől...

szerbek a török hódítás elől {majd később a hódítókkal karöltve}

németajkúak {szászok} a király hívására

olaszok, franciák... stb. a virágzó szabad királyi városokba letelepedni

 

És még sorolhatnám a végtelenségig... szóval teljesen mindegy volt, csak dolgozzon és adózzon a földesúrnak, az egyháznak és a királynak!

 

A XX. század örök szégyene marad, hogy erőszakosan megváltoztatta ezt az 1000 év alatt lassan kialakult népességmozgást {ki és betelepítések, kölcsönös lakosságcserék, üldöztetések... stb.}

 

de ez már tömény politika, ez pedig nem olyan Topik!

 

A magam részéről imádom a szászok által létrehozott felvidéki és erdélyi városokat, ahol járva megpróbálom elképzelni az elüldözött egykori lakosokat is az utcákra!

 

Bártfa

 

BesztercebányaEperjesLőcse
Előzmény: branyiszko (2836)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2839
Meglehet, de Eperjesen és BB-n most is találkoztam ott élőkkel, mármint magyarokkal.
Előzmény: branyiszko (2836)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2838
Zólyomlipcse vára már látogatható!
Előzmény: Törölt nick (2833)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2837
Bár én aztán nagyon-nagyon-nagyon Várbarát vagyok, de a Székelykő csodálatos sziklaalakzatai első látásra megbabonáztak! … még ha sajnos idő hiányában nem is tudtam felkapaszkodni a gerincére… ahol már 100 évvel ezelőtt Orbán Balázs is alig talált maradványokat a székelyek egykori menedékvárából.

 

Ami Torockó városát illeti, itt már teljes erővel működik a „turizmus”, a helybeli menedzser {?} kezébe kellett leszámolni az éjszakai szállás árát, méghozzá euróban! Ezzel nem akarok senkiben negatív érzéseket kelteni, nem-nem! Aki ilyen gyönyörű helyen akar megpihenni, az bizony fizessen… csak éppen az autója törik szét a kegyetlenül rossz erdélyi mellékutakon.

Mégis mindezek ellenére remélem, hogy egyszer ismét visszajutok Erdély csodálatos hegyei és völgyei közé!

Sajnos a váras Topikban is aránytalanul keveset foglalkozunk ezzel a régióval, így csak bíztatni tudok mindenkit – irány a Kárpátok K-i szeglete!

 

Torockó és vidéke

 

Köd gomolyog a SzékelykőnMost már felkelt a napBallag a torockói gazda a szekerével
Előzmény: branyiszko (2835)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2836
Azért a hegyek közé is jutott belőlük (Eperjes, Zsolna, Besztercebánya, stb) csak nagyon elfogytak.

Lehet, hogy túlérzékeny vagyok a kérdésben, de szerintem nem szabadna az erődített német városokat magyar várként tekinteni.
Többek között a németek (szászok) is a magyarok által hasznavehetetlennek minősített területen építettek virágzó városokat.
Ja, hogy nekik nem derogált holmi föld alatti vájatokban ércek után kutakodni?.........

üdv
Előzmény: karako-hid (2826)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2835
Hogy pontot tegyünk a tegnapi csapongásra:

Torna vára mellett a Szádelői-völgy található.
A Szádelői-völgyhöz hasonló (talán egy picit látványosabb) képződmény a Tordai-hasadék. Ez a hasonlóság volt a térbeli ugrás alapja.
A Tordai-hasadék közelében található Torockószentgyörgy (2819), és Székelykő (2820) várai.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2828)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.15 0 0 2834
Egy apró pontosítás:
A matusovo-kralovstvo Ny-Szlovákia váraival foglalkozik.
Előzmény: Törölt nick (2832)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2829

Szia!

 

Mindig örömmel látunk új "arcokat" a Topikban  :-)

hát még ha egy váras helyről valók!  :-)))

 

Nagyon régen voltam Várpalotán, úgy hogy szívesen olvasnék róla vagy a környékbeli, általad bejárt bármelyik középkori erődítményről újabb híreket, jó vagy rossz értelemben! Ha vannak fotóid és fel tudod rakni őket, külön élvezet lenne....

 

Előzmény: Justine_ (2824)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2828

Szerintem kissé összekavartad a kását a

 

2 vár + 2 természeti látvány ötleteddel, de végül is megértettem és díjazom az elképzelésed!   :-)

 

Tehát:

 

Felvidék: Torna várromja + Szádelői sziklavölgy {kitalálva}

 

Erdély: az általam felrakott vár képek {2822.} + a következő falu fölött emelkedő

            hatalmas szikla neve

 

Ez utóbbi marad tehát még megoldandó feladatnak a Topikban!

 

 

Előzmény: branyiszko (2823)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2827

Akkor Karako-híd segítségével megoldódott a felvidéki vár kérdése = Torna, így már nagyon könnyű megmondani, hogy a következő község, Szádelő határában kezdődő fantasztikus szépségű sziklavölgy, szurdok lenne a természeti feladvány!

 

Torna várromjának és a szádelői sziklaszurdoknak a földrajzi helyzete

 

Néhány link a tényleg csodás és feltétlenül túracélpontnak kiváló szádelői völgyről -- a bejáratánál belépőjegyet kell váltani {képeslap kapható} + a túlvégén egy remek turistaház, benne sörözővel!  :-)

 

http://www.tatranet.hu/turaajanlat_szadelo.html

http://pizolit.hu/rek/gtk_fr.htm

http://pizolit.hu/rek/gtk_tx.htm

http://members.chello.hu/ped.t.e./tura.htm

 

 

Előzmény: branyiszko (2823)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2826
Azért a hegyek közé is jutott belőlük (Eperjes, Zsolna, Besztercebánya, stb) csak nagyon elfogytak.
Előzmény: branyiszko (2823)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2825

Szeretnék egyszer eljutni oda, biciklivel már jártam arra, de a várba még nem. Egyébként milyen nevezetesség van a másik hegyen?

Előzmény: branyiszko (2823)
Justine_ Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2824

Sziasztok!

 

De örülök, hogy rábukkantam erre a topicra!:) Ennyi várbarátot!:) Sajna még én se jutottam el mindenhova, ahova szerettem volna, de ami késik, az eljön:)))

Amúgy én várpalotai vagyok. A Thury-vár érdekelne csak vagy a Bátorkő is?

Előzmény: Nagyon Várbarát (2798)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2823
TORNA, természetesen helyes!
Szeretem ezeket a síkságból kiemelkedő hegykúpokon trónoló várakat.
Látványosak, és egyben határpontok is. Itt kezdődnek a hajdan volt magyarság számára lakhatatlannak számító -csak gyepűnek jó- "félelmetes" hegyek.
Ez a szemlélet volt az országtöpörödés kiindulópontja :-((
Előzmény: karako-hid (2821)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2822

Hát igen, ha nincs vár az adott hegyen {helyen} akkor kimarad az életemből!

 

Ez már jóval közelibb és felismerhetőbb kép -- Erdélyben, ahol két éve jártam... nincs még feltárva és helyreállítva...   :-(

 

Három segítség a részemről:

 

A vár hatalmas lakótornya az udvar felől nézve

 

AlaprajzaRekonstrukciós rajza

 

Ami a hatalmas sziklát illeti, sajnos nem volt időm megmászni, hogy a rajta található csekély romokat megtekintsem -- de tudom, hogy a környékbeli nép mintegy Szent Hegyként tiszteli ezt a félelmeset szépségű sziklacsúcsot...

Előzmény: branyiszko (2819)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2821

Hasznos persze talált :)

 

Az általad feladottra tippem. TORNA (?)

Előzmény: branyiszko (2820)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2820
Vajh' miért nem fogadta be a második képet?
Előzmény: branyiszko (2819)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2819
Mindenképpen szeretnék neked gratulálni, hogy erőt vettél és felmásztál a szomszédos hegycsúcsra is! :-)

Tipikus "Várbarát" logika: nem felmásztam ide is, hanem innen ereszkedtem alá a várhoz. :-))

Ami a természeti látványosságot illeti: két képpel segítek. Az egyik várat ábrázol, a másik egy híres hegyet -az előző helytől fotózva- , amelyen szintén vár volt.
Hogy lesz eből segítség?
A Kárpát-medencében két hasonló hely van, az egyik a Felvidéken, a másik ennek a két képnek a közelében.

Remélem nem túl bonyolult magyarázat.[image2]
Előzmény: Nagyon Várbarát (2818)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2818

Mindenképpen szeretnék neked gratulálni, hogy erőt vettél és felmásztál a szomszédos hegycsúcsra is!  :-)

 

Gyanúm szerint jártam már ebben a felvidéki várromban, amiről néhány képet mellékelnék segítségül {remélem, valóban ezt az erőssséget ábrázolja} a megfejtés örömét szeretném meghagyni másoknak...

 

Ami a természeti szépséget illeti, nem tudom.

 

 

 

Előzmény: branyiszko (2817)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2817
Bátorkodnék én is előrukkolni egy -szerintem könnyű- feladvánnyal.
Egy kiemelkedő szépségű természeti látványosságtól fényképezve. fél plusz pontot kap aki ezt is megnevezi)
branyiszko Creative Commons License 2005.08.14 0 0 2816
Igazán HASZNOS segítséget adtál, így megtaláltam a téli Mátra kápeim között a megfejtést.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2814)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!