Keresés

Részletes keresés

hoppaaa Creative Commons License 2005.08.18 0 0 2882
Nem is :))) Amint elő tudom őket varázsolni a kamerából, felteszem. Lenyűgözött a vár. Addig is egy link: http://www.spisskyhrad.sk/hu.html
Előzmény: Törölt nick (2875)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2881

Feltöltöttem a szigligeti képeimet ide:

 

http://kep.tar.hu/karako-hid/50115463/14814039#2

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2880

Kicsit pontosabban a jelenleg Szlovénia állam területén emelkedő Alsólendva vára, ami 1920 előtt Zala vármegyéhez tartozott, míg Felsőlendva vára egykoron Vas vármegyében emelkedett. Jelenleg mindkettő Szlovéniában található.

 

nevezetessége a vár , mely teljesen épségben maradt  -- a főnemesi palota + öregtorony valóban épségben áll, de a külsővár falait állítólag a Tito-korszak elején bontották le, hogy köveiből állítsák helyre a környékbeli lakóházakat a második világháború harcai után. Amikor arrafelé vetett a jószerencsém, éppen egy olaszbástya alsóbb falait tárták fel, erről készült az egyik fotóm:

 

Alsó és Felsőlendva földrajzi helyzete

 

Alsólendva várának alaprajzaRégi metszet a XVII. századbólAz egykori főnemesi palota homlokzataAz L-alakú palota udvaraA középkori vár öregtornyaA feltárt ágyúbástya belső tereKorabeli metszet után rajzolta Kőnig Frigyes
Előzmény: HEV (2877)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2879

Tehát lassan de biztosan lefedik az É-i fal mögött húzódó egykori kétemeletes palotaszárny alatti, több részből álló pincét... nem egészen értem még, mi a szándékuk ezzel?

 

Egy régebbi újságcikk szerint esetleg turistaszállót alakítanának ki {ugye, a vár mellett halad el az országos kék túra útvonala} de azért arra egy hideg és sötét pincehelyiséget keveslek    :-(     az volna a remek, ha legalább még a fölötte lévő szintet is visszaépítenék! Ott már lenne elég optimális feltétel egy állandó tartózkodás számára... persze akkor már áram és víz ... stb. is szükségeltetik.

 

Párhuzamként szeretném megemlíteni a dunántúli Gesztes várát, aminek fenntartása napjainkban ugyanígy működik... bár ez Boldogkő váránál nem jött be huzamosabban...  :-(

 

Felső-Tátika várának pincéjét boltozzák be napjainkban

 

Előzmény: karako-hid (2871)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2878

Kösz szépen a fotókat!  :-)

 

Sajnos három esztendeje egy dunántúli várbarátommal együtt csak egyetlen napra tudtam eljutni Horvátország és Szlovénia magyar határ közeli erődítményeibe, így kerültem Varasd felé is.

 

Története röviden:

A Dráva folyó közelében található település a XII. század elejétől vált egy különálló királyi vármegye központjává. Első erődítménye valószínűleg egy fagerendákból és földtöltésű falakból készített ispánsági központ lehetett. Ennek pontosabb helyét nem tudni, lehetséges, hogy a későbbi kővár helyén állt. Luxemburgi Zsigmond király 1397-ben adományozta oda a települést kedvelt hívének Cillei Hermannak, kinek utóda Ulrik építethette fel a jelenleg is létező kővár magját. A középkor folyamán földesúri famíliák sora mondhatta a magáénak, sőt a töröktől veszélyeztetett Zágráb városa helyett is ide gyűltek össze a horvát nemesi rendek tanácskozni. Varasdot a töröknek nem sikerült elfoglalnia, a városi védőműveket végül 1809-ben bontották le. A középkori várat az Erdődy grófok alakították át mai formájára, akik 1925-ig laktak falai között. Azóta városi múzeumként működik, bemutatva a környező vidék vérzivataros históriáját.

 

Részletesebben lehet róla olvasni: Csorba Csaba – Rejtélyes váraink {2001} könyvében.

 

Varasd váráról: a középkori kővárat körülfogja egy négyzetes sánc, ami a török elleni védelmül létesített egykori palánkfal maradványa lehet. Maga a belsővár jelenleg már kisebb kiterjedésű, mint az egykori térképeken látható, a város felöli kaputornya viszont épségben van. Ezzel szemben a várost övező falakat és bástyákat teljesen lebontották, nyomuk sem maradt.

 

Néhány rajz és fotó Varasdról, sajnos akkor még csak hagyományos géppel fotóztam, így sem a minőség, sem a mennyiség nem elegendő…  :-(

 

Egy 1657-es rajz Varasdról

 

A belsővár kerek rondellájaA belsővár kicsiny udvaraA varasdi belsővárA város felöli kapu külső homlokzataAz egykori külső palánk földtömege napjainkbanGondozott park övezi a belsőváratA belsővár alaprajzaVarasd várának és városának alaprajza a középkorbanA vár látképe egy XIX. századi metszeten

 

Ui: Utána néztem a dolognak, de Varasdot soha nem birtokolták a Draskovichok, hanem helyettük az Erdődyek mondhatták a magukénak 1585-től egészen 1925-ig.

Szerintem te összetévesztetted Trakostyán várkastélyával, ami valóban a Draskovich família jóvoltával nyerte el végső formáját.

Előzmény: sirocco (2869)
HEV Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2877

Ez egy valódi Szlovénia, Lendva vára.   2004.10.23.

 

"A város leglátványosabb nevezetessége kétségtelenül a 17. sz.-ban épült vár , mely teljesen épségben maradt , 1918-ig az Esterházy család tulajdona volt majd később működött benne, kaszárnya, iskola, és jelenleg múzeum is, a muravidéki magyarság múltjának őrzője."

Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2876

Szlovákia, Szlovénia, Szlavónia...

 

Hiába, bonyolult dolog ez a Közép-Európa...

Előzmény: Törölt nick (2875)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2875

De nem Szlovéniában :-))

 

Ha vannak képeid, rakd fel őket, légyszi!

Előzmény: hoppaaa (2874)
hoppaaa Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2874
:)) most voltunk ott a múlt héten.
Előzmény: Törölt nick (2850)
HEV Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2873

A képek itt vannak a TURÁK menűpont alatt:

 

www.siofokos.tvn.hu

Előzmény: Törölt nick (2872)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2871
Akkor lassan, de halad. Én egy hónappal előttetek jártam ott, azóta kicsit haladt a zsalu építése.
Előzmény: HEV (2870)
HEV Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2870
Köszönöm a Tátika Alsóvár informáciokat , az egyenes sánc részt alighanem mégiscsak sikerült beazonosítani az erdőben, olyan mintha egy nagy lépcső lenne ott , ezt keresztezi a kék sáv jelzés. Egy képet a Felsővár építési állapotáról megpróbálok idetenni, ez a 2005.08.13.-i állapot.
sirocco Creative Commons License 2005.08.17 0 0 2869

Nos hát, megpróbálok néhány képet betenni a varazsdi Draskovich várkastélyról. Ez a nagyon szépen helyreállított épület a belváros közepén található, park övezi, belsejében múzeumot rendeztek be, amit nagy sajnálatomra nem láthattam, mert amikor ott jártam, zárva volt, valamiféle átalakítási munkák folytak odabent.

 

A várkastély történetéről nem sokat tudtam kideríteni. Valaki talán közületek többet is tud róla?

 

 

 

 

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2867

Dicséretes munkádhoz neked és csapatod minden tagjának rendíthetetlen és elfogyhatatlan kitartást és egészséget kívánok -- és ha lehetséges egy beszámoló elejéig oszd meg a tapasztalatodat a magyarországi várhelyreállítás mikéntjéről a Topiklakókkal!  :-)

 

Jó éjt, most kilépek...

Előzmény: bandiferko (2865)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2866

Őszintén szólva még én sem jártam az Alsó-Tátika várának helyén, így segítségül hívtam a Castrum Bene Egyesület Hírlevelének 2001. számát, melyben Dénes József {a készülő Magyar Várlexikon szerzője} a követketőket írta le:

 

"1980-ban sikerült azonosítanunk az alsó, korai vár helyét a hegy ÉNy-ra eső, föggőleges sziklafallal határolt peremén. A hely tökéletesen megfelel az 1248-as oklevél helymeghatározásának Tátikahidegkút-puszta felett, a Tátika hegyen a tatárjárás után épült felső vár {a közismert rom} alatt van.

A várat ÉK-ről mintegy 40 méter hosszan , 3 - 4 méter meredek levágás határolja. DK-ről 90 méter hosszan 17 méter széles és 4 - 5 méter mály árok övezi. A többi oldalon megközelíthetetlen sziklafal védi. Területe kb. 0.6 hektár, tehát több mint háromszor akkora, mint a felsővár. Szabad bejárása a DK-i oldalon van, lehetséges, hogy itt volt az eredeti kapuja. Az árok belső szélén habarcsos technikával készült kőfal nyomai láthatók... "

 

A szöveg teljes terjedelemben, fotókkal kiegészítve megtalálható a www.varak.hu Zalaszántó -- Alsó-Tátika vára résznél.

 

 

Tátika hegyének két váraAlsó-Tátika váraAlsó-Tátika vára
Előzmény: HEV (2846)
bandiferko Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2865

Nem messze Várpalotától rakosgatjuk a köveket a bándi Essegvár tornyába. Nem tudom mennyire merész dolog, de remélem szép látvány lesz. 

Előzmény: Nagyon Várbarát (2864)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2864

Szia!

 

Szabad országban élünk, így akkor írsz -- amikor időd és kedved van! Örülök, hogy beszámoltál a várpalotai építkezésről, ami bíztatóan hangzik...

Hej, de jó is a palotai kutyák közül azoknak, akik a Bakonyban vártúrázhatnak, szimatolva az egykori királyi vadak nyomát...  :-)

 

Bármilyen és bármelyik általad bejárt várról szívesen fogadjuk a beszámolódat.

 

Kösz szépen a dícsérő szavakat, de ezt a Topikbeli lelkes és talán nem elfogyó csapat hozta össze!

 

VIVÁT!!!

Előzmény: Justine_ (2863)
Justine_ Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2863

Sziasztok!

 

Bocs, hogy nem tudtam eddig jelentkezni! És most se tudok még részletesen írni. Szóval a Thury vár 2 saroktornya közötti rész elkészült, legalábbis úgy néz ki. Elvileg az építési táblára az van írva, hogy december végéig fognak végezni. 20-án lesz ott a várnál egy kis érdekes program, amikor is este be lehet menni a Várba, miközbe középkori zene szól:)  Nem fogom kihagyni!!! :)

Egyébként fotóim nincsenek, mivel én nap mint nap láthatom a Thury várat, a Bátorkőt meg kb havonta, mert arrafele szoktam időnként sétálni a kutyummal:)

De megpróbálok a hétvégén digitális képeket készíteni, és akkor majd elemezgessüka  témát! :)

 

Várbarát!

Szerintem ez a topic már maga egy várlexikon:) És ha ilyen szépen gyűlünk, mi, magyar várbarátok, akkor mondd mi tarthat vissza minket egy Magyar Várlexikon összeállításától??:)))))

 

Üdv Mindenkinek! :)

Zsu

Előzmény: Törölt nick (2830)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2862

Örömmel látom, hogy több új várbarát is megjelent a Topikban!  :-)

 

Jó... remek... csodálatos! Csak pezsdüljön meg a várak iránt lelkesedők tábora, mindenkit bíztatni tudok, hogy írjon és főleg képekkel illusztrálja a vártúráit... ha a többiek már jártak ott, közösen megvitatjuk a helyzetét, ha pedig még nem, akkor ugye szeretnénk eljutni az adott középkori várhoz!

karako-hid Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2861

Üdvözlünk, várjuk a képeidet!

 

Új hozzászólás, alul kép feltöltése, majd szövegbe beszúrása, végén "mehet".

Előzmény: sirocco (2858)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2860
Katasztrofális...
Előzmény: Lajos bácsi (2859)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2859
Lehet, hogy "Käsman" valójában Käsemarkt, magyarul Késmárk lenne?
Előzmény: Törölt nick (2852)
sirocco Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2858

Sziasztok, várbarátok!

 

Még nem volt időm végigolvasni a topikot, csak gondoltam beköszönök, mint szintén nagy kastély-, vár- és várrommániás.

 

Nyáron Horvátországban, Varazsdon jártam, és sikerült minden oldalról lefényképeznem a várat, ősszel pedig Fülekre tervezek egy kirándulást.

Tekintélyes, sokezres képgyűjteményem van az európai várakról, csak még arra nem jöttem rá, hogyan lehet ide képet betenni.

 

Addig is, amíg rájövök, üdv mindenkinek!

Törölt nick Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2857
A www.burgenwelt.de oldalon pedig Somoskőt sorolták hozzánk és nem Szlovákiához. Vajon késik, vagy siet az órájuk? :-)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2856
Előzmény: Lajos bácsi (2855)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2855
Tartlau pedig Brassó mellet van. (Magyar neve Prázsmár.)
Előzmény: Törölt nick (2852)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2854

Jól sejtettem: Klein Schelken, magyarul Kisselyk szintén Erdélyben:

 

http://www.kleinschelken.de/pages/inhalt.htm

Előzmény: Törölt nick (2852)
Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2853

Nahát Probstdorf is Erdélyben van. Magyar neve Prépostfalva, szász település (csak volt, ugyebár...), vártemplomáról híres.

 

Itt egy link:

 

http://photoraid.dordeduca.ro/localitati/?id=54

 

Mostmár a többi is gyanus...

Előzmény: Törölt nick (2852)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2852

Ezek a felvidéki várak vannak a top100-on felsorolva: Siebenbürgen, Tartlau, Keisd, Vajda Hunyad, Theben (Dévény), Trencsén (trencín) (sic!), Käsman, Árva, Probstdorf, Klein-Schelken.

 

Hát így első ránézésre eléggé összedobált dolognak néz ki a dolog. Sajnos általában nem ismerem a várak német neveit, de Siebenbürgen Erdély német neve és pl Vajdahunyad is biztos, hogy nem a Felvidéken van.

Lajos bácsi Creative Commons License 2005.08.16 0 0 2851

Cseszneck, Viségrad... (Most van ékezet vagy nincs? Sárospatak jó, úgyhogy kell legyen á betű.)

 

Kicsit lehangoló. Ja, és megint Kelet-Európa vagyunk Közép-Európa helyett...

Előzmény: Törölt nick (2850)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!