Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.23 0 0 2978

BINGÓ!

 

Ez valóban a Sub Rosa sarokerkély belső része! 

 

Van még Sárospatakról más fotód is?

 

 

 

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (2976)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.08.23 0 0 2977
Ja, benne nem jártam, mert egy csinos kis kötél van kifeszítve, szóval csak benézni lehet. :-( Talán félnek, hogy ha beengedik a turistákat, abból államellenes összeesküvés lesz? :-))))
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.08.23 0 0 2976
Hihetetlen, de negyedszerre sikerült feltöltenem a képet. Index suxxxxxxxx. (Ezt a szót tartozik mindenki hangosan felolvasni!) Nekem csak két részletben van meg, mert nem volt olyan nagylátószögű optikám. Az égtájakra egyáltalán nem figyeltem ott bent, nem gondoltam, hogy ilyen kalamajka lesz.



Előzmény: Nagyon Várbarát (2975)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.23 0 0 2975

Ha a várkastély ÉK-i sarokerkélyében fotóztál, akkor valóban a Sub Rosa-szobában voltál... egyébként három erkély található a főnemesi épület sarkain {lásd a lenti alaprajon}

 

Kikerestem egy archív fotót, melyen közelebbről látszik a díszítés, ami egy könyvecske szerint:

 

"A rózsával záródó ernyőszerű boltozatot festett növényornamentika borítja, itt-ott ember és állatfigurákkal. Az oldalsó ívmezőkben allegorikus alakok, a középsőben a Lórántffy-Rákóczi fejedelmi címer a magyar és cseh címer között, talán Rákóczi Zsigmond és Henrietta házasságának jelképe."

 

A legenda szerint a XVII. században ebben a sarokerkélyes szobában, a rózsadíszítés alatt suttogva beszélték meg terveiket a Habsburg zsarnokság elleni összeesküvők -- persze kiderült és fejük bánta!  :-(

 

Szóval gyanúm szerint a Sub Rosa szobában jártál, de akkor ott szépen kitakarították a faburkolatot... talán valamilyen átalakítást vagy helyreállítást akarnak végezni?

 

Persze akkor lennék teljesen megnyugodva, ha még egy fotót produkálnál a mennyezetről, melynek közepén egy stilizált rózsának kell látszania...

 

 

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (2974)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2005.08.23 0 0 2974
Augusztus 10-én a sárospataki vár Sub Rosa terméről az 1. felvételt készítettem. (Oké, nem teljesen legálisan, mert tilos a fotózás.) A 2. kép a vendégváró.hu-ról származik. Sajnos csak ekkora. Kicsit nem egyforma. Lehet, hogy van két ennyire hasonló szoba abban a várban? Vagy volt ott egy faburkolat, amit leszedtek mostanában? Meg egy parketta, amit felszedtek? Zavarjátok már szét az összezavarodott fejemet... :-)


Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.23 0 0 2973

Természetesen jártam és járni is fogok Egerbe, amely lakóhelyemtől 80 kilométerre fekszik!

Elsősorban a hatalmas vár {pedig ez csak a fele!} megtekintésére, ahol mindig van {volna} helyreállítandó terület...

Másodsorban a pénztárnál érdemes bekukkantani, mivel körben érdekes-értékes váras irodalom látható és megvásárolható! Például a Tájak-korok-múzeumok sorozatból vagy ezekből:

 

http://www.div.iif.hu/hu/kiadvanyok.htm

 

Harmadsorban imádok a Főtér környéki hangulatos utcákban sétálni, kézen fogva az aktuális kedvessel.

 

 

Egy jo kis pince latvanya a Szepasszony volgyben bennem ugyanazt a hatast valtja ki, mint a Var...

 

Ismerem a szituációt, az előző barátnőm anyjának {anyós} a Szépasszony völgy felett volt egy beépítetlen telke, ezzel voltak közös terveink, amik sajnos elúsztak... én viszont akkoriban szorgalmasan kóstolgattam a "hegy levét"   :-)

 

 

Utolsó infóim az egri várról:

 

-- Elkészült a Hippolyt-kapu {mögötte azonban fal van, tehát átjárhatatlan!  :-(

-- Elkészült a Dobó-bástya belső tere {még nem jártam benne}

 

Pár fotó régebbről:

 

A Bazilika előtt

 

A várbeli kazamata belsejébenA vár főkapujánálEgy középkori ostromágyún elmélkedek a régmúltrólA Dobó-szobornálA végvári vitézek szobránál

 

Ui: Hanem mégis mondasz valamit, mert vannak várismereti hiányosságaim!  :-(

 

Annak idején sokat jártam a Hadtörténeti Múzeumba {makettek ügyében + II. világháborús könyvekért} majd egyszer elzarándokoltam a D-i végén található Történeti Múzeumba is... de úgy igazán precízen még nem jártam végig a budai várat és a középkori várost határoló erődítéseket!  :-(

Hát ahogy nézem ezt az állandó esős időt, lehet, hogy idén már nem is jutok fel Budapestre.... hanem ha közben szereznél fényképezőgépet, szívesen látnák valami budai képet!

Előzmény: courage the dog (2966)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2972
Nézd meg Várbarát berakott képeit, nem is hasonlít az egri várra.... láttad a filemt?
Előzmény: courage the dog (2968)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2971
Na, feltettem a 2004-es sarospataki kepeimet a kep.tar.hu-ra:
Kicsit ossze-vissza vannak.


http://kep.tar.hu/couragethedog/50118312#2

A kepek szabadon megjelenithetok barhol kulon engedelyem nelkul is.
courage the dog Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2970
Koszi az infot. Kicsit szegyellem magam, hogy ezt nem is tudtam. egerben en is feltettem magamnak a kerdest, hogy hogy lehet, hogy a filmben semmi nem latszott a varosbol. Most mar ertem:))
Előzmény: Snowcat (2969)
Snowcat Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2969
Persze a kevélyek lábánál, Pilisborjenő mellett, egyébként aki ismeri kicsit a tájat, a filmen is simán felismerni :) Meg pl. a filmben a várost sehol nem látod csak a várat, amit pont ezért építetttek és főbb részei, amit rendesen összebetonoztak még ma is rendesen állnak. Elmenni nem ajánlom mostanában mert le van zárva, vmi középkori filmet forgatnak arra, nem messze építettek egy falut is, vályogházzal-nádfedéllel...
Előzmény: courage the dog (2968)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2968
upszi:)))))
Most ossze lettem zavarva.
A filmet a mu egri varban forgattak?
(ez most lehet, hogy nagyon hulye kerdes)
Előzmény: karako-hid (2967)
karako-hid Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2967
Szerintem félreértetted, Várbarát a mű egri várban nem járt, vagyis Pilisborosjenőn.
Előzmény: courage the dog (2966)
courage the dog Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2966
Bocs, hogy csak most valaszolok, de Debrecenben viragkarnevalnezesbol jovok eppen.
Egert illetoen, ha nagyon gonosz akarok lenni:

"Szóval nem jártam itt, de annyit tudok, hogy grandiózus munkát végeztek 1968-ban a helyszínen. Egy hosszú kőfalat, benne bástyákkal és kapuval, valamint mögötte épületek sorát hozták létre."


Hat felepithettek volna a roman stilusu katedralist is a hitelesseg kedveert:)))))

Az Egri csillagok tenyleg a magyarsag egyik legfontosobb alkotasa. A belole keszult film pedig-a temerdek hiba ellenere is, ami a filmben elofordul- csak fokozza ezt.
Hogy Te, azaz Te, a Nagyon Varbarat nem voltal Egerben??
Hmmmmmmmm..... hat bakter.....ideje vo`na ma`......
Most mar nem is csak a var miatt. Egy jo kis pince latvanya a Szepasszony volgyben bennem ugyanazt a hatast valtja ki, mint a Var:)) Na jo, csak tuloztam. Szoval csak ajanlani tudom. Ha mar olyan varakat is bejartal, amelyeket szinte senki sem ismer, akkor az alapvarakat se negliglad.
Előzmény: Nagyon Várbarát (2923)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2965

Kösz szépen, hogy bajlódtál a váras listáinkkal!  :-)

 

Ha javasolhatom, akkor majd minden várat képpel is kellene illusztrálni, hadd legyen minél színesebb a mi kis várgyüjteményünk! 

Előzmény: HEV (2959)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2964

Még akkoriban jártam be Várvidék {Burgenland} területének egy részét, amikor Ausztria nem volt Uniós tag. Rövid emlékeim a felkeresett várakról:

 

Fraknó -- csodaszép és teljesen ép, belépő = 70 schilling {kb. 1400 Ft.} ezért egy idegenvezető irányításával bejártuk az egész várat.

 

Borostyánkő -- a kapualj alatt egy nénike ült a székén, aki 50 schillinget {kb. 1000 Ft.} kért, ezért körbeballaghattam a külsővárat, a belsőbe nem lehetett bejutni, mivel az csak ott működő szálloda vendégeinek volt fenntartva.

 

Kabold -- Éppen javításokat végeztek a várban, de az egyik festő srác megengedte, hogy bemenjek és fényképezhessek a várudvaron. Teljesen ép, nyaranként színpadi előadásokat mutatnak be itt.

 

Lánzsér -- estefelé értünk oda, a bejáratnál senki, a belsővár hatalmas falvastagságú tornyát helyreállító munkások is már éppen indultak a kisteherautóikkal, így kényelmesen elhelyezkedhettünk a középsővárban felállított, fedett szinpadon, itt is aludtunk, vizet pedig az építkezéshez használt slagból nyertünk... sőt itt fürödtünk is meg... 

 

Szalónak -- a vár teljesen ép, egyetlen képeslap is nagyon drága volt, csalódás még, hogy nincs benne semmiféle helytörténeti kiállítás, helyette az ENSZ békefentartói hadműveleteiről volt egy fotókiállítás  :-(    Mikor látta az idegenvezető, hogy egy kukkot sem tudok németül, adott vissza a belépőjegy árából!   :-)    Persze aztán már nem törődött velem...

 

Léka -- a középkori vár teljesen ép, képeslapokat vásároltunk a bejáratnál, de nem mentünk tovább, úgy láttuk ezt csak a szállodai vendégeknek szabad...

{ez a beszámolód szerint tévedés volt a részemről}

 

 

Előzmény: HEV (2957)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2963

Csatlakozom sjose jókívánságaihoz, minden várrom -- akármekkora és akárhol van -- megérdemli, hogy a körülmények ismeretében feltárják és megóvják!

 

Bánd -- Essegvár esetében biztos, hogy lesznek újdonságok, mivel napjainkra annyira lepusztult. hogy a kutatásoknak kell napvilágra hozni szinte az egész középkori várat... véleményem szerint a békésebb időszakban lebontott erődítménynek az alapfalai jórészt megmaradhattak, ez alapján jól körbe lehet határolni a területét.

 

Néhány link a várról:

 

http://www.vendegvaro.hu/31-687

http://www.vpmegye.hu/turist/tematik/varak/varak_hu.htm

http://www.fsz.bme.hu/mtsz/jelvszer/veszpvar.htm

http://www.terkepcentrum.hu/index.asp?tid=14173

http://www.ace.hu/ace-home/prog-h.html

http://www.kerekegyorszag.hu/veszprem/band/band.html

http://www.balaton.hu/?changelang=hu&open_partner=1&partner_id=387

 

Amíg bandiferko nem rak fel újabb fotókat, addig a linkekben szereplő képek közül válogattam néhányat... figyelemreméltó a legelső, mivel itt már jelentősebb falazások láthatók a torony oldalán!  :-)

 

Felfalazás a torony oldalán

 

Előzmény: Törölt nick (2954)
HEV Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2962
Ugy látom azért csak elkezdte más is a képek küldését a holland váras TOP listára, de azért - szerintem - Lubló az nem Magyarország , akármennyire is szeretnénk....
HEV Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2961
Bocsánat de úgy láttam, hogy elsőre nem ment el....
HEV Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2960

 

A jelenlegi MAGYAR határon belűli TOP lista 7 szavazó adatai alapján:

 

Sümeg 41 Eger 31 Esztergom 28 Buda 28 Visegrád 28 Kőszeg 22 Hollókő 22 Fűzér 22 Sárospatak 21 Veszprém 15 Szigliget 14 Siklós 14 Csesznek 13 Sirok 13 Boldogkő 10 Diósgyőr 9 Szigliget 9 Tata 7 Szigetvár 7 Somló 7 Simontornya 6 Regéc 6 Salgó 3 Sárvár 3 Pécsvárad 2 Mátraderecske 2 Tátika  1 Drégely 1

HEV Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2959

Nos az elmult hét szavazatainak jelenleg ez a statisztikája , a kizárólag jelenlegi magyarországon lévő várak alapján.  A pontozás a 10-es listán történt , 7  szavazólista összegzésével. A honlapunk alá hamarosan azaz még az idén :-) készülni fog egy szavazásra alkalmas lista ahol online lehet majd vélemyényt nyilvánítani . ugy tervezzük, hogy az eddigi helyezetteket vesszük fel és szubjektive kiegészítjük mondjuk 50 -re de természetesen a lista bővíthető lesz. Ez nem egy uj váras honlapnak készül aból már van tökéletes, csak a TOP lista miatt.

 

 

Sümeg 41 Eger 31 Esztergom 28 Buda 28 Visegrád 28 Kőszeg 22 Hollókő 22 Fűzér 22 Sárospatak 21 Veszprém 15 Szigliget 14 Siklós 14 Csesznek 13 Sirok 13 Boldogkő 10 Diósgyőr 9 Szigliget 9 Tata 7 Szigetvár 7 Somló 7 Simontornya 6 Regéc 6 Salgó 3 Sárvár 3 Pécsvárad 2 Mátraderecske 2 Tátika  1 Drégely 1

HEV Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2957

Szevasztok, hát én az elmult nyáron voltam a Léka-i várban és ott minden része látogatható volt, egy érdekes kiállítás is volt benne egy nagy Horthy Miklós mellszobrot is láttam.  A nem messze lévő Borostyánkő vára viszont magánterület és reprezentatív szálloda üzemel benne. még az udvarra sem mehettünk be.

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (2943)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.22 0 0 2956

Íme egy link a kárpátaljai várakhoz:

 

http://www.karpatalja.org.ua/modules.php?name=Jarasok&file=varak

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.21 0 0 2953

Kösz szépen a bándi Essegvár reményekre okot adó helyreállításának bemutatását!  :-)

 

Három esztendeje jártam ott, már akkor is meglepődtem, hogy egyetlen torony ilyen magasan fennmaradt... ezt valóban feltétlenül helyre kellene állítani...

 

persze szerintem nem romjellegűen!!!!

 

Ha nem mint kilátót, vagyis egy sátortetős lefedéssel, belső tereit elválasztva és lépcsővel ellátva... hasonlóan, mint a felvidéki Korpona úgynevezett Tarisznyavárát.

 

Tarisznyavár a XIX. században romosan

 

Tarisznyavár napjainkban restaurálva

 

Örömmel látnák Essegvárról újabb fotókat, mennyire sikerült kijavítani a torony romlásait... addig is néhány rajzzal és fotóval a múltját próbálom megvilágítani:

 

Az egyetlen torony rajza

 

Alaprajza a felszínen látható maradványok alapján

Feltételezett rekonstrukciós rajzaEssegvár tornya az 1980-as években

 

Annyiból talán könnyebb lenne Essegvár feltárása, hogy a lelőhelyen nem állnak épületek, így a feltárás lehetővé válik {csak pénz legyen elég!}

Előzmény: bandiferko (2952)
bandiferko Creative Commons License 2005.08.21 0 0 2952
A bándi Essegvár állagmegőrzését 15 ütemre bontottuk fel, az anyagi lehetőségek miatt (főleg pályázati pénzek segítenek). Az első néhány lépés a várak.hu oldalain látható torony stabilizálásáról, és romjellegének megőrzéséről szól. Tervezzük kilátóként történő funkcióba hozását. További lépéseinkhez régészek segítségére lesz szükség. Csupa kérdőjel az egész domb (várkút, a bejárat helye, a látható falsíkok folytatása, volt-e ikertorony,mit takarnak a 70 éve feltöltött besüppedések, találunk-e kályhaszemeket a torony feltöltődésében...). Ha az anyagiakat nem számítjuk igazából ebből az irányból jönne jól a segítség. Igyekszem legközelebb képeket küldeni.
Előzmény: Törölt nick (2868)
sirocco Creative Commons License 2005.08.21 0 0 2951

Ilyen jellegű bemutató - nagy sajnálatomra - nem volt, nem is lehetett, mert a hatalmas tömeg, amelynek egy része a tüzijátékot jött megnézni, nem hagyott sok helyet. Viszont íjak, tőrök, török kori szablyák, láncingek, pompás lószerszámok és egyebek megcsodálhatók voltak. Lehetett volna több is belőlük, de a Mesterségek Ünnepe, úgy tűnik, inkább a különböző iparosmunkák bemutatását tűzte ki célul.

Előzmény: Nagyon Várbarát (2950)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.21 0 0 2950

Kösz szépen a fotókat!  :-)    Látom, hogy a budai vár D-i nagy rondellájában létesítették a középkori vásári forgatagot felidéző sokadalmat... annak idején én a visegrádi palotajátékok alkalmával csodálkoztam rá az ott kiállított honfoglaláskori íjak másolataira {persze sohasem volt rá pénzem}

 

Szeretném megkérdezni, hogy felléptek-e haditornaklubbok vitézei vagy történtek olyan katonai jellegű más bemutatók, melyek az általunk oly szeretett várakhoz köthetők?

Előzmény: sirocco (2948)
sirocco Creative Commons License 2005.08.21 0 0 2949
A feliratok már megint elcsúsztak...
Előzmény: sirocco (2948)
sirocco Creative Commons License 2005.08.21 0 0 2948

Kis Magyarországon maradva, engedjetek meg egy rövid kis beszámolót a Mesterségek Ünnepéről, a budai várból. Sajnos a nyüzsgő, érdeklődő tömeg miatt elég nehéz volt fényképezni, sokkal kevesebb fotót tudtam csinálni, mint szerettem volna.

Viszont örömömre szolgált, hogy a szokásos kirakodóvásár mellett egy sereg hagyományőrző egyesület sátra is jelen volt. A bódék többsége fából volt, szalmatetővel, ami fokozta a régies hatást. Fafaragók, hálófonók, csipkeverők, kelmefestők, papírmerítők, szappanfőzők, hangszerkészítők, kosárfonók, fazekasok, és még felsorolni sem tudnám, hányféle régi mesterség képviselői, meglepően sokan, az ország legtávolibb pontjairól utaztak fel, hogy bemutassák a tudományukat. Öröm volt látni, hogy ezeket a szakmákat még mindig űzi valaki Magyarországon. Faszénen sült fűszeres hús illata szállt, és középkori zene gondoskodott a vásári hangulatról. Voltak gyógyfüveket, korabeli öltözékeket, nemezelt szőnyegeket és süvegeket, szövést-fonást, bútorokat, fegyvereket bemutató, valódi kovácsműhelyt és régi korok konyháját idéző pavilonok.

Aki ma ráér, nem riad meg a tömegtől, és könnyen meg tudja közelíteni, annak szívből ajánlom, tekintse meg!

Ja, a belépti díj 600 forint.

 

Faragott székek:

 

 

Kíváncsiskodó tömeg:

 

 

 

Papírmerítők munka közben:

 

 

 

Egy nagyon szép festett cseréptál:

 

 

 

Kovácsműhely:

 

 

 

Hálófonók sátra:

 

 

 

Korabeli ruhák:

 

 

 

Agyagozók:

 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (2947)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.20 0 0 2947

Akkor most térjünk hazai vizekre, akarom mondani Várhegyekre!… a Karako-híd által lefényképezett Szigliget várába.

 

Eme csodaszép környezetben emelkedő középkori várról szerintem a legtöbben már hallottatok, sőt jártatok is benne. A históriájára most nem térek ki, az Interneten számos linkben olvashattok róla, most inkább az építéstörténetét szeretném főbb vonalakban ismertetni.

 

Szerencsés módon fennmaradt az, az 1262-as oklevél, amiből tudjuk, hogy a Favus pannonhalmi apát által felépíttetett szigligeti vár annyira megtetszett Árpád-házi IV. Béla királyunknak, hogy azonmód elcserélte más birtokért.

Hogy milyen is lehetett a korai vár? A sok éve folytatott régészeti kutatás során lassan fény derült a régmúlt idők eseményeire, így tudjuk, hogy az É – D-i irányú sziklagerinc két végpontján egy-egy szögletes tornyot emeltek, ami között egy hosszúkás palotaszárny emelkedett. Valószínűleg ennyiből állhatott a korai vár, melyet a királyi birtoklás alatt egészítettek ki a Ny-i oldalon hosszú várfallal – közepén egy toronnyal – valamint az ÉNy-i oldalon emelkedő kaputoronnyal. Ezt kívülről egy szárazárok {farkasverem} valamint felvonóhidas kapu védelmezte. A várudvar közepén kerek ciszterna szolgálta a csapadékvíz összegyűjtését. Természetesen kellett még más épületeknek is létezniük, pl. raktárak és istállók, de ezek valószínűleg még fából készülhettek, mivel a többi kőépületet későbbi korokra teszik a feltáró régészek.

 

Rekonstrukciója a XIII. században

 

Alaprajza a XIII. században

 

Hogy mi maradt meg napjainkra? Nemrég tárták és egészítették ki az ÉK-i torony puskapor által felrobbant épületét, sajnos csak egy alacsonyabb magasságig. Tőle D-re a palotaszárny is konzerválva van, a másik toronnyal együtt. Tudomásom szerint a további magasításokat és esetleges lefedéseket nem engedélyezték a Műemlékvédelmi Hivatalban, így Szigliget vára megmaradt „konzervált alapfalak” formájában, így minden épületnek hiányozni fog továbbra is a felső harmada-fele! Pedig egykoron látványos tornyokkal és kapukkal bőven ellátott vár volt a szigligeti! Így sajnos megmaradt a minden tavasszal kijavítanivaló fagyásokkal megsérült alapfalak tömege…

 

Végül néhány könyvecske a szigligeti várról, de érdemes áttanulmányozni a Műemlékvédelem című újság régebbi példányait is:

 

Kozák Károly -- Szigliget -- 1961

 

Szigliget vár -- 2000

 

Szigliget az őskortól napjainkig -- 2003Castrum Bene Hírlevél 2003
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.08.20 0 0 2946

Tiszta szívemből kívánom, hogy álmaid váljanak valóra... addig viszont itt az Internet korlátlan világa, melynek segítségével -- mint ez a váras Topik -- megismerheted nagy vonalakban az elkövetkező túrahelyszíneidet!

 

Ja és persze szorgalmasan lottózzál, mint én is teszem...  :-)

Előzmény: sirocco (2945)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!