Keresés

Részletes keresés

sur5al Creative Commons License 2013.03.24 0 0 277

 

Igen, igazad van, ha nem akarunk kondenzálni, akkor a 130 éppen az alsó határ a legtöbb kémény esetében (van, ahol már ez kevés is lesz). Ha ezt el tudjuk érni, jók vagyunk. Szerintem nem véletlen, hogy külön videót szentelnek a tisztításnak. Ha van egynormális méretű hőcserélő benne ÉS azt rendszeresen takarítják, nem fog a meleg kimenni a kéménybe. Számomra is ezért központi kérdés volt eddig is a tervezésnél, hogy NAGY felület + KÖNNYŰ tisztítás.

 

Jelenleg úgy gondolom (ha nem a WT replikát készítem el), akkor ez a forma lesz a befutó:

 

A felület is elég jól alakul:

 

              Teljes      Mod12

csövek: 2,6376     2,6376

rakodó: 0,996       0,498

égőtér: 0,664       0,332

           4,2976       3,4676

 

Tehát ha a csövek teljes felületét és a samottal burkolt lemez teljes felületét számoljuk, akkor 4,3m2. Ha a samott miatt felezzük a lemezre jutót, akkor "csak" 3,5m2. A Fehét Művek kazánjai alapján ez egy 35-40kW közötti teljesítménynek felel meg. Nyilván csúcsteljesítményt csak megfelelő "etetéssel" lehet elérni. Csúcson járatva sok lehet a légfűtő teljesítmény is.

 

Előzmény: Fidó mester. (275)
sur5al Creative Commons License 2013.03.24 0 0 276

Hát ja. Kívülről szépnek tűnt (újonnan), de gyorsan pusztult. Lehet vizes fával nyírta ki a fószer. Mindegy, a lényeg igazából a szekunder fúvókák becsövezése volt a tűzálló betonba. Szerintem az nagyon ötletes, valszeg alkalmazni is fogom. Amúgy ő úgy csinálta, hogy samott téglákat tett alulra, majd jött a beton a beöntött fúvókákkal, majd megint egy réteg samott tégla a rakodótér alja.

Előzmény: Fidó mester. (275)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.23 0 0 275

Üdv Mindenkinek !

 

Megnéztem ezt az olasz "csodát".Két szezon alatt így néz ki?Ezt nem javítani kell ,hanem kidobni!

 

Továbbra is az a véleményem :Ha a Walltherm-nél a kilépő 130 fok akkor valamit nagyon tudnak és ki kell deríteni -mi az .Ettől nyilván kevesebb már nem kell.

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: sur5al (273)
sur5al Creative Commons License 2013.03.22 0 0 274

Meg is van. Itt írtam róla. Szerintem elég ügyes.

 

"Hátha valakit érdekel. A témához kapcsolódik. A hőálló beton keresése közben akadtam erre. Egy olasz faelgáz lemezkazán javítása házilag. A lap teteji linken az eredeti rendszer is megtalálható. 15OO-as pufi, keverő, kollektor, minden van. Az égőtér két év alatt égett szét ha jól értettem. Ha valakit érdekelnek a részletek, ajánlom a translate.google.hu szolgáltatásait."

Előzmény: sur5al (273)
sur5al Creative Commons License 2013.03.22 0 0 273

Sajnos nem, azt írtam: "terveztem egy Walltherm replikát". Le tudnám gyártatni valakivel, de igazából építeni szeretnék valamit, nem csak hegeszteni (amit nem is tudok). Persze az épített változathoz is kellene hőcserélőt hegeszteni, de azért az egyszerűbb ügy (csak két csöves tartály).

 

A WT is 130 fok körül enged ki, jóval kisebb hőcserélő felülettel. Ha egy nagyobb felülettel, de nagyobb tűztérrel ezt el tudnánk érni (van rá komoly esély), akkor én nem gondolkodnék további hőelvonáson. Ennyi már minden kéménynek kell. Venti nélkül különösen. Inkább az lehet a gond, hogy a felület túl nagy lesz és lesznek az égésnek olyan szakaszai, amikor ez a kilépő hőmérséklet egyáltalán nem lesz meg. Akkor mi fog történni, nem tudom. Esetleg rá lehet nyitni a bypass-t, akár automatán is. Bár jobban belegondolva ez csak a begyújtáskor/rárakáskor lehet probléma, úgy értem, akkor keletkezik sok füst, vízpára. Ha már csak parázs van és azt lassabban izzítja el, a kéménynek sem lehet baja. Talán. Meg kell építeni, ki kell próbálni.

 

A levegőre visszatérve. Igen, elő kell melegíteni. Nem biztos, hogy a füstgázzal. Tuti, hogy kell ablaköblítés is.

 

Primer: mehet mondjuk az ablakra

1. pl. zárszelvény ablak, körben rések (szobalevegős, minimálisan előmelegített) vagy 

2. zárszelvény ablakkeret, körben rések (külső levegős, előmelegített pl. rakodótér mögött-fölött)

 

Szekunder: átégetőhöz/átégetőbe

1. becsatornázott átégető, azaz oldalsó fúvókák

2. WT-féle öntöttvas/hőálló öntvény, oldalról szekunder betáp

Mindkét esetben lehet akár szobalevegős, akár külső táplálású

 

Valahol láttam olyan házi készítésű fűvókát, ahol PE csövecskékkel volt összelegőzva ez a szekunder fúvókasor. Ezt öntötték be aztán. Gondolom később kiolvadt/égett belőle a műanyag a próbafűtés során:D

Előzmény: Fidó mester. (271)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.21 0 0 272

Üdv Mindenkinek !

 

Lenne egy-két kérdésem még a kályháddal kapcsolatban.Azt írod :

"A meleg gázok felszánlak, és ott maradnak meddig le nem hűlnek, a kamra teteje zárt , a  gázok csak lefele tudnak távozni, a kémény fele."

 

A kamrád teteteje és füstcső felső íve majdnem egy magasságban van.

Ha a gázokoknak ott kellene lehűlniük mi veszi rá őket az ott tartózkodásra ?

 

Mérted-e a kéményhőmérsékletet valahol?

 

Köszi !

Üdv Fidó mester

 

 

 

 

 

Előzmény: Ybasc02 (250)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.21 0 0 271

Üdv Mindenkinek !

 

A feltöltéssel  kapcsolatban köszönöm a segítséget.

 

A hőcserélővel kapcsolatban.

Ha jól értem a 268-ban arról írsz .hogy van egy működő szerkezet amivel meg is vagy elégedve.

A kilépő füstgáz hőmérsékletét mérted ?

Azzal lehetne valamit kezdeni ?

Mondjuk a gázégetőnek juttatott levegőt felmelegíteni?

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: sur5al (267)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 270

Szóval elgondokoztam azon, hogy elveszítve a samottozott felületek egy részét, de megduplázva a csövek számát hogyan lehetne visszatérni az eredeti elképzeléshez. Egy épített mag, pakoló/égő, fúvóka és égetőkamra, majd kétoldalt két csöves táska (250x650x1000) benne oldalanként 12db 2,5" vascső. A tartály belső oldalát is fűti a samotton keresztül valamennyire a tűz, úgyhogy ez majdnem 6,5nm felület összesen.

 

 

Persze az egész szépen körbeépítve tömör téglával, tetején füstgyűjtő stb. Egyedül az bizonytalanít el, hogy a kályha tengelyében lévő fúvókától hogyan megy az áramlás a csövekbe. A közelebbi két 6-os biztosan kap rendesen gázt, de van-e értelme a következő sornak, fog-e oda bármi is menni? Tartok tőle, hogy nem vagy nem lesz igazán annyival hatékonyabb, mint hogy majdnem dupla anyag van benne. Mit gondoltok erről?

 

Nyilván jobb lenne soronként megjáratni 3x a füstöt, de az venti nélkül nem fog működni. Vagy csak 1 oldalra tenni a hőcserélőt, 3 sorban?

 

A tűztér előnye még, hogy befér az 50 cm-es rönk:D

Előzmény: sur5al (268)
joevagyok68 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 269

Jól látom, hogy ott a 4. képen az egy "hivatalosan" bekötött nyitott tágulási ? 

 

Ilyenkor - mármint ha ilyen "magasan" van a tágulási a rendszerben - , ez nem okoz problémát ? Elég a hozzáfolyási nyomás a szivattyúnál ?

Előzmény: gmkiev (261)
sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 268

Szóval addig addig, hogy a végén terveztem egy Walltherm replikát. A 4,7nm körüli teljes fűtőfelület (aminek egy része samottal takart) elég ütős teljesítményt nyújt, ha pakoljuk.

 

 

Itt azonban megtorpantam, mert ez így ugyan kiváló, de az építés a beépítésre korlátozódik, amivel egy kicsit elmentem a topik céljától. Ez gyakorlatilag egy beépítés nélkül is üzemképes szerkezet, egy fordított égésű kandallóbetét ha úgy tetszik. Ismétlem, jónak jó, csak nem ilyet akartam:D

sur5al Creative Commons License 2013.03.21 0 0 267

Tartsd a méretet 100K körül (alatt) és nem lesz gond a feltöltéssel. Ha átméretezni kell, ajánlom az IrfanView ingyenes programot vagy ezt az oldalt.

Előzmény: Fidó mester. (258)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 266

 "Az nem teljesen világos, hogy az alsó nyílás nem zavaró-e kétoldalt. Esetleg elszökhet ott némi félig elégett gáz. Próbáltad már betömni, hogy van-e változás?"

 

Nem zavaró. Elszökhet az elején, de az égés első szakaszában úgyse tökéletes az égés más tűztérben se. Igen próbáltam betömni, de egy intenzivebb égésnél jobban vissza "pufog" az égés, akár nyomás kiegyenlítő szerepe is lehet. Orosz kollégák készítettek egy szimulációt is ez ügyben.

 

 

"Ha csak a hamuzó felől kap levegőt, nem füstöli le a felső ajtót?"

Ha az üvegfelület meghaladja a kb. 320 fokot legalább 15 percig  a lerakodás le ég róla, de igaz (biztosra mentem) én is hasonló trükköt alkalmaztam mind Te, felülről lefele levegő öblítést vezettem rá az üveg felületre.

 

"Megnéztem a két videót, de az nem világos, hogy a hamuzótól hogyan jut a csőbe (zártszelvény vagy samott) a levegő. Miért cserélted a zártszelvényt? Szétégett?"

Már mondtam a "hamutérből", a tűztérfenék bordákra van ráhelyezve, a bordák között a levegő be tud áramlani a duplán falazott tűztér falai közé, felfele és így eljut a csövekhez is két oldalról. A zárt szelvény nem égett szét, kétszer próbáltam működött valamilyen szinten, de a samott csövek jobban beváltak.

 

"Így, hogy több helyen a kerámiaszálas szigetelő lesúlyozva zár, megértem, hogy könnyen szét tudod szedni az építményt, akár tisztítás miatt is. Más lenne, ha minden ragasztva, malterozva lenne, mint egy csk. esetén."

Lehetne ragasztani, malterozni vagy agyag habarcsban is tűzálló anyagokat beágyazni. Többségében így is van , de nem árt bizonyos részeken, akár a samott(fed) lapokat hasonló rugalmas tűzálló anyagokban beágyazni, így elkerülhető hogy dilatációs mozgások és a támaszkodó felületek hő differenciákból adódó feszültségek csökkentése, amely akár a samott lap repedéséhez vezethet. 

 

Előzmény: sur5al (252)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 265

Igen, az átégőrés, kicsit belefírkáltam az eredeti rajzba, talán így érthetőbb.

 

Előzmény: Fidó mester. (264)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 264

Üdv Mindenkinek !

 

A kalyha.hu innen van a kép egy építés részeként .Az oldalon lévő elméleti információk nagyban segítik a működés megértését.A kérdésem a következő:

A nyíllal jelzett rés funkciója ugye ugyanaz mint a tárgyalt kályha esetében?

Van itt egy másik kép is .

Igaz ez lehet tömegkályhás téma.

A segítséget köszönöm.

 

Üdv Fidó mester

 

Előzmény: Fidó mester. (260)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 263

gmkiev Creative Commons License 2013.03.20 0 0 262

Látom megy a dolog.

Előzmény: Fidó mester. (260)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.20 0 0 261

  Végülis ha a képméret jó, akkor ilyenek.

Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 260

gmkiev Creative Commons License 2013.03.20 0 0 259

A kép méretétől függ. Nekem általában nem.

 

Előzmény: Fidó mester. (258)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 258

Innen az index-ről nem lehet? A felkinált opcióból?

Előzmény: gmkiev (257)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.20 0 0 257

Én a képet minig a "képfeltöltés.hu"-ra töltöm, majd onnan átmásolom a linket az oldalra.

Előzmény: Fidó mester. (256)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 256

Elnézést, nemsikerült már megint..
Magyarázd már el hogy kell? 

Előzmény: gmkiev (255)
gmkiev Creative Commons License 2013.03.20 0 0 255

Vagy nem! :)))))

Előzmény: Fidó mester. (254)
Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 254

Itt a kép!

Fidó mester. Creative Commons License 2013.03.20 0 0 253

Üdv Mindenkinek !

 

Négy napja szenvedek ezzel a feltöltéssel .Remélem most sikerült,kaptam segítséget a fiamtól.

Üdv Fidó mester

sur5al Creative Commons License 2013.03.20 0 0 252

Kellett hát:D

 

Értek mindent. Ill. azt már egészen, hogy a füst merre és hogyan megy. Az nem teljesen világos, hogy az alsó nyílás nem zavaró-e kétoldalt. Esetleg elszökhet ott némi félig elégett gáz. Próbáltad már betömni, hogy van-e változás?

 

Ha csak a hamuzó felől kap levegőt, nem füstöli le a felső ajtót?

 

"Az építés óta sok kisseb műtéten átesett... :) a lényeg, az két samott cső, merőlegesen lettek kis flexel barázdák bevágva a cső húsába, milliméteres nyílások keletkeztek (most nem találom a fotókat róla)  tűztér falazatán támaszkodnak kerámia szálas szigetelőbe beagyazva, a duplafalazaton előmelegített levegő táplálja, hamuzó ajtón szabályozva. Itt látható egy demó zártszelvény helyett a samott csövek  vannak."

 

Megnéztem a két videót, de az nem világos, hogy a hamuzótól hogyan jut a csőbe (zártszelvény vagy samott) a levegő. Miért cserélted a zártszelvényt? Szétégett?

 

Így, hogy több helyen a kerámiaszálas szigetelő lesúlyozva zár, megértem, hogy könnyen szét tudod szedni az építményt, akár tisztítás miatt is. Más lenne, ha minden ragasztva, malterozva lenne, mint egy csk. esetén.

 

Profi cucc amúgy, nekem tecc! Mondhattad volna már az elején, hogy te vagy a Csomi...

Előzmény: Ybasc02 (250)
q.zsolti Creative Commons License 2013.03.19 0 0 251

Üdv segítséget szeretnék kérni. Sokat keresgetek, de valódi megoldást nem találok. 

Szóval:

Adott egy vízteres kandalló, amivel eredetileg nappali légfűtése, 3 szoba radiátor, törölközőszárító radiátorfűtése lett volna a cél. Jobban sikerült.

Ez akkor derült ki, amikor a radiátor termosztátos szelepe eléri a beállított értéket lezár. Keletkezik nekem többlet, hő ami gyorsan megnőhet veszélyesen, mert nem tud hová menni. Na, ezt szeretném a padlófűtéshez nappaliban használni hőcserélőn keresztül (lassabban hűl ki a helyiség, ha átmelegszik a padló). Vagyis használom is de golyós csap nyitás-zárással szabályozok. Ami problémás, ha nem vagyok otthon, mert figyelni kell, hogy nő vagy csökken a vízhőfok.(csapot nyitok zárok.) Olyan szelepben gondolkodom a mi lehetőleg mechanikus, de lehet motorosan szabályozható szelep is. Szabályozható  vagy fix nyitási és zárási hőmérséklettel kb. 60 foknál nyitna, és e környékén zárna is. Hőcserélő végett a padlófűtésnek 60 fokos víz kell legalább, de 50 foktól hidegebb vizet nem szeretnék engedni oda. Automatikusan nyisson-zárjon. Motoros szelepen gondolkodtam cső termosztáttal nyittatni 60 foknál. De fölmerült bennem hogy záratom el 50 foknál? Hasonló megoldás lenne jó, mint az autóknál a termosztát. Vannak ezek a kapilláris kazánvédő szelepek, de 95 foknál nyit.

 

Találtam ilyet is. Ezt is használhatom?  Erről állok le a harmadik kötéssel a padló felé?

 

Esbe termosztatikus keverőszelep 35-60 C° R Csatlakozás: 1" külső menet

Állítható tartomány: 35-60 C

 

Köszönöm segítséget.

 

Ybasc02 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 250

"Van pár kérdésem:)"

Hű ha, kellet ez nekem... :)

 

"Tehát a gázok a tűztérből oldalt-lenn a két résen távoznak a két oldalsó kamrába. Feltéve, hogy a bypass zárva van, mert azon keresztül felül lépnek ki közvetlen a kéménybe. Eddig oké?"

Igen, ott is... 

 

"Aztán a jobb oldali megy egy kört (közben felmelegíti a radiátort is), a tűztér alatt visszajön kéménybe"

Majdnem egy kört, csak át elemben a hamuzó alatt a másik oldalra.

 

" Közben a bal oldali csak szimplán felszáll és a kályha tetején bemegy a kéménybe."

A meleg gázok felszánlak, és ott maradnak meddig le nem hűlnek, a kamra teteje zárt , a  gázok csak lefele tudnak távozni, a kémény fele.

 

"A jobb oldali felső samott cső miért van benn? A bal oldali a bypass a kémény felé, azt értem, de mit csinál a jobb oldali? Vagy ott távozik minden gáz?"

 

A fenti, jobb oldali csövön a nagyobb mennyiségű és forróbb gázok távoznak.

 

"Akkor meg mire valók az alsó épített nyílások? Nem zavar be ez a két nyílás egymásnak?"

Már leírtam, a hidegebb gázok is ott távozhatnak, képzeld az a teret tele meleg vízzel  mint egy melegvíztárolóban...

 

"Gondolom az elsődleges levegőt az alsó ajtón kapja (forgatható nyílást látok) ill. ugyanez megvan a rakodó ajtón is. Milyen arányban megy be a levegő a kettőn?"

Meleg tűztérnél mondjuk alapból 50-50% de lehet még játszani vele a másodlagos javára.

Az tűztér ajtón lévő nyílást inkább csak hideg kályhánál vagy vizes fa estében volt megnyitva, azért jó ha az is van.

 

"A videón mintha két vízszintes csövet látnék, amiből levegő jön be a tűztér tetejénél, utánégetve a gázokat. Ezt nem látom az építésnél ill. ez konkrétan, hogyan működik? Honnan kapja a levegőt, mekkora méretű, furatok, szabályzás stb"

Az építés óta sok kisseb műtéten átesett... :) a lényeg, az két samott cső, merőlegesen lettek kis flexel barázdák bevágva a cső húsába, milliméteres nyílások keletkeztek (most nem találom a fotókat róla)  tűztér falazatán támaszkodnak kerámia szálas szigetelőbe beagyazva, a duplafalazaton előmelegített levegő táplálja, hamuzó ajtón szabályozva. Itt látható egy demó zártszelvény helyett a samott csövek  vannak.

https://picasaweb.google.com/111630760981141916838/FocarulPrototip3D?authkey=Gv1sRgCO2Z5vn17-qDMA#5743099992017505698

 

Itt viszont a járat rendszer vázlat látható http://youtu.be/aNmpQXEotwo

 

"Több mérési pontot látok, bár a legtöbb mintha éppen a mérésre lett volna falazva:D Ez hogyan van? Mi ez a műszer és hogyan lehet vele mérni? Nem lehet "lyukasan" hagyni ezeket a pontokat? Betömíteni, de a mérés idejére felnyitni a lyukakat?"

Általában  fúrt lyukak vannak, kerámiaszálas szigetelő "dugókkal" betömve, bármikor kivehető. A műszer egy hőfok mérésre alkalmas multiméter K típusú senzort (hőelemet) tud kezelni.

 

"Látom több helyen ezt a fehér tűzálló paplant. Ez micsoda? Ill. azt jól látom, hogy néhány helyen a zárást a samott/tégla felületek között szimplán ez valósítja meg (malter nélkül)? Persze lesúlyozva zárhat megfelelően."

13 mm vastagságú, 128 kg/m3 sűrűségű kerámiaszálas szigetelő

Bízom benne ,  hogy lesúlyozva zár...:) monoxid érzékelő a falon lóg.

 

Előzmény: sur5al (249)
sur5al Creative Commons License 2013.03.16 0 0 249

Köszi, így szuper! Van pár kérdésem:)

 

Próbálom értelmezni a működést. Tehát a gázok a tűztérből oldalt-lenn a két résen távoznak a két oldalsó kamrába. Feltéve, hogy a bypass zárva van, mert azon keresztül felül lépnek ki közvetlen a kéménybe. Eddig oké? Aztán a jobb oldali megy egy kört (közben felmelegíti a radiátort is), a tűztér alatt visszajön kéménybe. Közben a bal oldali csak szimplán felszáll és a kályha tetején bemegy a kéménybe. Eddig is oké?

 

A jobb oldali felső samott cső miért van benn? A bal oldali a bypass a kémény felé, azt értem, de mit csinál a jobb oldali? Vagy ott távozik minden gáz? Akkor meg mire valók az alsó épített nyílások? Nem zavar be ez a két nyílás egymásnak?

 

Gondolom az elsődleges levegőt az alsó ajtón kapja (forgatható nyílást látok) ill. ugyanez megvan a rakodó ajtón is. Milyen arányban megy be a levegő a kettőn?

 

A videón mintha két vízszintes csövet látnék, amiből levegő jön be a tűztér tetejénél, utánégetve a gázokat. Ezt nem látom az építésnél ill. ez konkrétan hogyan működik? Honnan kapja a levegőt, mekkora méretű, furatok, szabályzás stb.

 

Több mérési pontot látok, bár a legtöbb mintha éppen a mérésre lett volna falazva:D Ez hogyan van? Mi ez a műszer és hogyan lehet vele mérni? Nem lehet "lyukasan" hagyni ezeket a pontokat? Betömíteni, de a mérés idejére felnyitni a lyukakat?

 

Látom több helyen ezt a fehér tűzálló paplant. Ez micsoda? Ill. azt jól látom, hogy néhány helyen a zárást a samott/tégla felületek között szimplán ez valósítja meg (malter nélkül)? Persze lesúlyozva zárhat megfelelően.

 

 

Előzmény: Ybasc02 (248)
Ybasc02 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 248

Itt látható pár fotó róla, a vízes csatlakozás többrétegú műanyag csővel lett megoldva, valaki  kritizálta, vicc katégóriába sorólta , igaza van :) az ok egyszerű: a fűtésrendszer csővezése rézcsöből van összerakva minden félévben valamit variálok rajta, már olyan helyeken is kéne forrasztani így útólag hogy már nem igazán hozzáférhető , ez viszont könnyebben alakítható .

https://picasaweb.google.com/111630760981141916838/FocarPrototipPtArderePrelungitaConstructieDinModule?authkey=Gv1sRgCLjC9dnHl9fLgAE

 

Az égésről, biztos páran már látták...

http://www.youtube.com/watch?v=rD85WJnmoGs

 

Itt viszont pár mérés is látható 3-4 percen belüliek...

http://www.youtube.com/watch?v=JFF71MbkR1o

Előzmény: sur5al (247)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!