Keresés

Részletes keresés

acerola Creative Commons License 2015.06.30 0 0 21315

Nem én találtam fel a spanyolviaszt. Csak leírtam. Talán én is pont ezen a fórumon olvastam. 

Előzmény: berczes (21314)
berczes Creative Commons License 2015.06.29 0 0 21314

Acerola ötlete tényleg fantasztikus, mindenkinek ajánlom!

Előzmény: Törölt nick (21313)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.29 0 1 21313

Lepalackoztuk ma délután a sört. 15,5 Ballingról lement 3,0-ra, ami azt jelenti, hogy egy 6,8%-os sört kaptunk. :) A cukrot acerola módszerével adagoltam, tehát csináltam egy 66,67%-os cukoroldatot (120 gramm cukor, 60 gramm víz), és az oldatból minden 0,33-as üvegbe tettem 3 ml-t (palackonként 2 gramm cukor). Ezúton is köszi az ötletet.

A dry hoptól teljesen más illatot kapott, mint mikor beletettem - ez sokkal finomabb, jó intenzíven komlós. Kis észter is jelen van, engem speciel túlérett körtére emlékeztet. 22 palack lett teli (összesen kb. 7,3 liter), ami így elsőre nem túl sok, pedig a fazekam és a vödröm is engedné a nagyobb kapacitást (na majd legközelebb).

Ha jól számoltam a kalkulátorral, akkor a végső IBU 74 körül van, ami brutálisan sok, a BG:GU pedig 1,17. Picit kóstoltunk belőle, de még így szénsavmentesen is nagyon finom, és nem ihatatlanul keserű - de azért érződik, hogy ez nem egy bolti, finoman komlózott lager.

Szín: 10,8 SRM, nagyon szép sötétsárga/borostyán/réz (fogalmam sincs, minek hívják). A kihozatalom 70%, ezzel talán nincs is baj.

 

Szóval mindent összegezve nagyon jó érzés volt megalkotni életem első házisörét, élveztem minden percét. Azóta is folyamatosan olvasgatok, bújom a fórumokon lévő jó tanácsokat.

acerola Creative Commons License 2015.06.28 0 1 21312

Az eredeti hozzászólásoddal egyébként egyetértek. Egyedül a sima fagyasztás és a propilén glikol használat tűnik furcsának. Száraz élesztőt egyébként lehet minden további nélkül fagyasztani.

Előzmény: Pecabubus (21311)
Pecabubus Creative Commons License 2015.06.28 0 0 21311

"Milyen állapotú élesztőt fagyasztottál?" Kockaélesztőt (sütőélesztőt), megsüllyedt borélesztő-krémet jégkocka-zacskóban és eredeti csomagolású szárított borélesztőt. 

Előzmény: acerola (21310)
acerola Creative Commons License 2015.06.27 0 1 21310

Nem találtam propilén glicol-ról említést a Yeast című könyvben. 

Egyszer véletlenül lefagyasztottak két wyeast-es élesztő csomagot. Egy barátom próbálta feléleszteni de nem sikerült neki. Szerintem mondjuk hamar feladta. Jól hangzana, ha glicerin nélkül is menne a fagyasztás. Kicst mondjuk szkeptikus vagyok mert még nem olvastam róla. Nagyon sokan ferde agaron tárolják az élesztőbankjukat. De az elég macera és évente többször meg kell frissíteni. Ez hogy csak lefagyasztom sokkal egyszerűbbnek hangzik. Milyen állapotú élesztőt fagyasztottál? Biztos maradt benne élet? Úgy étrem a bornál a szőlő héján is van vadélesztő.

Előzmény: Pecabubus (21309)
Pecabubus Creative Commons License 2015.06.27 0 0 21309

Yeast című könyvben olvastam, ott elég sok módszer van a tárolására és a szaporítására is. A glicerin nélküli fagyasztásos túlélési aránya tapasztalat, évek óta fagyasztok le sütőélesztőt és borélesztőt is, marad abban élet de nem sok.

Előzmény: acerola (21308)
acerola Creative Commons License 2015.06.27 0 0 21308

Glicerinnel szoktam fagyasztani én is. Ezt hol találtad, hogy mérgező? Úgy tudom az élesztő is készít és normálisan a sörben is van. Pont a propilég glikolról olvastam maximum napi bevitelt. Eddig csak a glicerinnel találkoztam ebben a kontextusban. Érdekelne hol olvastad.

Az is érdekelne, hohy a glicerin nélküli fagyasztás túlélési arányához honnan van a forrásod. Szerintem sokkal alacsonyabb. Nem lepődnék meg, ha a nullához közelítene.

Előzmény: Pecabubus (21306)
feriba70 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 21307

Köszönöm.

Előzmény: Pecabubus (21306)
Pecabubus Creative Commons License 2015.06.27 0 2 21306

Azzal a módszerrel (2-4C között) havonta elpusztul a fele. Fél év után másfél százaléka marad életben. Legkésőbb kéthavonta új startert kell készíteni, steril árpasziruppal+táppal, úgy életben tartható.

Fagyasztva tároláshoz (-20C) top vitalitású élesztőt kell szüretelni az erjedésben levő sörlé tetejéről, ez kb. a lagfázis utáni második nap, ilyenkor rendelkezik az élesztő a legtöbb tartalékkal (glükogén, trihalóz). Egy liter lefagyasztandó élesztőhöz egy gramm citromsavat hozzá lehet adni antioxidáns hatása megvédi a sejtfalakat, fele SG 1.040 fele glicerin keverékbe kell tenni az élesztőt, 1:1:1 arányban.

Kémcsőben vagy kis fiolában fagyasztandó, hungarocell dobozban, utána lassú felmelegítés után szaporítható. Patikában nem adnak glicerint, valami külföldi hobbiboltból érdemes behozni, gyertya- és szappankészítéshez használják. Glicerin nélkül megfagy és a jégkristályok szétszurkálják az élesztő sejtfalait, max. 5-10% marad életben (függetlenül attól hogy fél vagy egy évig tárolod), ami még mindig jobb arány mint a hűtőben tárolás ami viszont rövid távra simán működik, csak át kell oltogatni és fel kell szaporítani néha. Propilén-glikol talán még a glicerinnél is jobb megoldás, kevésbé mérgező, borászati boltokban kapható.

Előzmény: feriba70 (21305)
feriba70 Creative Commons License 2015.06.27 0 0 21305

Egy jó kis kérdésem lenne:

 

Mosott, leülepedett élesztőt lezárt befőttesüvegben, hűtőben mennyi ideig lehet eltárolni? Kb. 1 évig akarom, járható -e ez vagy mondjak le róla? Esetleg spec. zacsiban fagyasztóban jobban tárolható-e?

acerola Creative Commons License 2015.06.26 0 1 21304

Szobahő jó még lágerhez is, pincében lassabb lesz. A cukor eltűnése azt jelenti, hogy feloldódott, semmi többet. Bontás nélkül nem lesz információd. Szoktam egyet műanyagba palackozni és akkor lehet érezni hol tart.

Előzmény: Strong Bad (21303)
Strong Bad Creative Commons License 2015.06.26 0 0 21303

Palackban milyen hőfok az ideális a szénsavasodáshoz? Jelenleg egy pincében tároljuk a palackokat, 15C-on.

Kinyitás nélkül lehet következtetni hogy rendben van-e? Pl. ha már nem látom a cukrot a palack alján, vagy ilyesmi? (IPA egyébként)

acerola Creative Commons License 2015.06.26 0 2 21302

Ez még nemegy recept, ezek csak hozzávalók.

Próbáld ki elsőre 50-50% búza és árpa malátát. Úgy kevesebb gondod lesz a szűréssel. Az eredeti arányban ezzel gondok adódhatnak.

A saphir-t úgy lődd be, hogy nem menjen az IBU 15 fölé. Egy tervező programmal ki lehet számolni.

WB-06-ot nem használtam még, nem tudok az erjesztési hőmérsékletben segíteni.

Előzmény: nagydolog (21301)
nagydolog Creative Commons License 2015.06.26 0 0 21301

Nincs valakinek egyszerű búzasör receptje?

 

Én ezt raktam össze. Lehet, hogy kipróbálom. Vélemények, tanácsok?

Wheat Blonde búzamaláta 4 kg

Extra Premium Pilsner Malt 1 kg

Saphir aromakomló pellet 30g

SAFBREW WB-06 búzasör élesztő 11,5 gr

 

 

Pecabubus Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21300

Különösen ha 70%-os tölgyezetlen középpárlat, tiszta, másnaposságot nem okozó gabonaszesz. Ami baci azon átjutna az megérdemelné hogy fertőzzön. :)

Előzmény: Steiner VCF (21299)
Steiner VCF Creative Commons License 2015.06.25 0 2 21299

Azért jó oda a viszki mert annak nem száll el azonnal a fertőtlenítő hatása (a chemiproval szemben)

Előzmény: Törölt nick (21298)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21298

Mit csinált az a whisky a kotyogóban? :D

Amúgy ha leveszem az erjesztővödröm fedelét, nekem is beleszokott menni pár csepp víz a kotyogóból (Chemipro-val bekevert víz).

Előzmény: Pecabubus (21297)
Pecabubus Creative Commons License 2015.06.25 0 1 21297

Ki ne öntsd! :) Ahhoz naggggyon betegnek kell lennie egy sörnek hogy ki kelljen önteni (ha beleesik pl. a StarSan nyitott kupakkal). Nekem a palackozóvödör fedelére nehezékként ráállított ötliteres flakon zuhant bele legutóbb, persze nem volt sterilizálva kívül, a kotyogóból emiatt beleömlött a sörlébe pár cent whisky, de nem aggódom miatta, annyi gyüszmöt lekaratélyoz az élesztő simán.

Felforraláshoz szabad lefedni a sörlét, ahogy felforr utána már tartja a forráspontot, nekem sem forrna fel a büdös életben, reduktorral nem tudok annyi kraftot adni neki hogy fedő nélkül belátható időn belül felforrjon. Aztán ahogy forr lekerül a fedő, és csak az erjesztővödör fedele kerül vissza rá legközelebb, oltás után.

Előzmény: nagydolog (21292)
Steiner VCF Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21296

Azaz. Mondjuk mentségükre legyen szólva az élesztő amit használnak abszolút nem ülepszik.

Előzmény: beatkomornik (21295)
beatkomornik Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21295

szerintem a Heady Topperre gondolt

Előzmény: szabolacko (21294)
szabolacko Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21294

Az melyik az a legtöbbre értékelt sör?

Előzmény: Steiner VCF (21293)
Steiner VCF Creative Commons License 2015.06.25 0 1 21293

Még akár jó sör is lehet belőle, láttam már olyat hogy malátaextrakt, 20-30 IBUnyi komlóextrakt, 70 fokra melegítés a pasztőrözés miatt, 70nél tűz ki, jó sok whirlpool hop bele, jó kis APA lett. (szóval lényegébe se máslás, se főzés, kb. 20 perc az egész + 3 óra takarítás+élesztővel ügyködés)

Van DMS veszély mondjuk nálad, úgy emlékszem 60-70 fok körül már elkezd keletkezni.

 

A világ mostanság egyik legtöbbre értékelt sörét azért is dobozolják, hogy ne lásd, hogy olyan mint a főzelék, szóval ha a 100 pontos sörök közt is csúcs sörnek jó ez akkor nekem is jó, én biztos nem szűrnék.

Előzmény: nagydolog (21292)
nagydolog Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21292

Sziasztok!

 

Két kérdésem lenne.

 

1.) Komlóforralásnál a sörlé több, mint két óra alatt sem forrt fel 93-95 Celsius fok körül maradt. Végül így kevertem bele a komló pelletet, majd szűrtem, élesztőztem és tettem az erjesztővödörbe. Ebből milyen hibák, bajok származhatnak? Kiöntsem vagy lehet még belőle normális, iható sör?

 

2.) Ha erjedés után zavaros a sör leszűrhetem még egyszer palackozás előtt vagy inkább ne?

 

Előre is köszönöm a válaszokat!

RobotSheep Creative Commons License 2015.06.25 0 0 21291

Megfertőződhet a már mosott, leülepedett élesztő, ha az egyik befőttesüvegből átöntöm a másikba (a tetején lévő folyadékot kiönteném)? Szeretném az élesztőimet minél kevesebb üvegben tárolni helyhiány miatt. Köszi

Pecabubus Creative Commons License 2015.06.24 0 3 21290

A "Brewing with Wheat" könyv szerint búzasörnél a 40-43C-fokos, 5.8 pH-n történő ferulasav-pihenő (15-20 perc) oldja ki a ferulasavat a búzamaláta maghéjából, és ebből készíti a bajor búzaélesztő a 4-vinyl-guaiacol nevű vegyületet (nem tudom mi a magyar neve) ami a szegfűszeges illatért felel.

A jó búzasör-élesztő (nem witbier/blanche-élesztő!) arról ismerszik meg hogy már azon az alacsony hőmérsékleten amin a 4VG-t előállítja harmonikus banánillatot is képes mellette produkálni. A Mangrove Jack búzaélesztővel ez 17C fokon történő erjesztéskor remekül működik, kipróbáltam. Jut eszembe, említett élesztő ad egy savanykás jelleget is a sörbe, ez nem fertőzés, épp annyit ad hozzá hogy ne nyúljon a naiv búzasörista sem a citromszeletért.

Aluloltani azért szokás búzaélesztővel mert a banánillatot (izoamil-acetát észter) leginkább osztódáskor képzi és/vagy 17C foknál magasabb hőmérsékleten erjedéskor, utóbbinak viszont hátrányai vannak: a kívánatos szegfűszegillat igen illékony, és könnyen átléphetünk a tutti-fruttis észterek és a karcos alkohol világába ha melegítéssel stresszeljük az élesztőt. Ha sok élesztővel oltjuk kevesebbet fog szaporodni, ha kevéssel akkor addig szaporodik amíg kellő sűrűséget elér és akkor áll csak munkába. Tehát az elhúzódó lag-fázis búzasörnél nem hiba, fele mennyiségű élesztővel szokás oltani, szándékosan. Komló kevés kell a bajor búzasörbe (14 IBU teljesen jó), amerikai búzasörbe szokás többet tenni.

Előzmény: tifativ (21283)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.24 0 0 21289

Oké, de mint mondtam, nem csak színt kapsz vele, hanem ízt is. Ha csak sötétebb sört akarsz, akkor az össz malátatömeg 0,7%-át tegye ki a chocolate malt, ha szeretnéd, hogy a söröd kevésbé legyen édes akkor 1,5%-ot használj, ha pedig felmész 10%-ig ott már jönnek a kesernyés, kávés, kakaóporos jegyek (általában stout és porter sörök esetén ajánlják, mert egy világos sört durván el lehet vele rontani).

Előzmény: tifativ (21287)
feriba70 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 21288

A kész söröd 5%-ban kell adni hozzá....:)

Előzmény: tifativ (21285)
tifativ Creative Commons License 2015.06.24 0 0 21287

Nem vagyok egy nagy számolómester, de lehet, hogy kipróbálom azt a kalkulátort már csak kíváncsiságképpen is.

Én is azt a chocolate malátát néztem ki, ha te is azt mondod, hogy az jó lehet, akkor azt teszek a főzetbe. :)

Előzmény: Törölt nick (21286)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.24 0 0 21286

Nekem fogalmam sem volt erről az észterekről meg mindenről, csak a Hefeweizenek-nél tudom, hogy 17 fok az ideális, és akkor nem lesz mindent elnyomó banánbomba a végeredmény. Olvasd el a 21270-es számú hozzászólást!

 

Itt egy remek kalkulátor, amivel ki tudod számolni a söröd színét (lehet módosítani a Lovibond értékeket).

https://brewedbyus.com/info/calculators/beer-color/

Amúgy nem muszáj 5%-ban keverni, meg ez amúgy is színfüggő. Ha pl. nagyon világos a söröd és világosabb festőmalátát használsz, de végeredményben egy sötét sört akarsz elérni, akkor szerintem nyugodtan turbózhatod ezt az értéket. Úgy tudom, az Olasznál kapható festőmaláták csak színt adnak, ízt nem (ha szín és íz kell, akkor ott a chocolate malt vagy a pörkölt árpa).

Előzmény: tifativ (21283)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!