Keresés

Részletes keresés

Wattocsak Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30130
Úgy látom Peterch-el együtt csak a lényegét nem értitek a sörkollektornak.
Számold össze mennyi doboz kell hozzá. Én még nem lattam, hogy üresen lehessen venni, dobozokat. Mindegyikben van valami folyadék. Ki kell nyitni és le kell levegősíteni!:-)
Kicsi a teljesítménye? Hát építesz még egyet:-)
Előzmény: payagyerek (30127)
biosolar Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30129
Láttál már valakit, akinek bejött a napvályú?
Előzmény: payagyerek (30127)
biosolar Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30128
petech-nek igaza van a sörkollektoros fűtéssel kapcsolatban. Csináltam egy összehasonlító mérést, amiből az látszik, hogy télen a legdrágább kollektorok sem hoznak többet.
A mérés összefoglalása itt olvasható:
http://biosolar.hu/forum/show/5392#5392
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30127
Na jó! Nem hülyeség, de akkor már inkább:

Vesz valaki 10db vákuumcsövet, hítpipivel. (50eFt, vagy még annyi se.) Csak ennyit! Ezt összerakja nagyobb foghíjakkal, mint az általános vákuumcsöves koli. A nagyobb foghíjak lehetnek mondjuk 30 cenya távolságra egymástól. (Mármint a csövek.)
Ez eddig hülyén néz ki, de:
A nagy foghíjak eredményeként hajthat mögéjük, vékony alulemezből, parabola-napvályú sort. Evvel megnövelte az egyes csövek napgyűjtő felületét.
Persze ezt szigorúan téli, de lehet 90°-osan, a falon lógatva.
Ekkor az egyes csövek betejelhetnek akár 100-120W-ot is. Ami 10 csőnél 1-1,2kW.
Ha beválik, később csinálhat még hozzá.

1 biztos: Tuti vákuumos hőszigetelés, fajin abszorberfelület. Vidámságos téli üzem.
Előzmény: peterch (30126)
peterch Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30126
Szia !

Nekem sincs sorkolim, de szerintem ott van ertelme, ahol az ablakok hianya vegett nem jut be a Nap melege a hazba, de mi szeretnenk valamilyen uton azt a meleget becsalogatni. Muhelyek legcserejet is lehet ilyen sorkolikon keresztul megoldani. Sok kicsi eves szinten sokra megy, a felulet meg adott.

Udv , Peter.
Előzmény: payagyerek (30125)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30125
Én nem becsülöm sokra a sörkolit. Kérlek bocsáss meg érte. Persze hobbinak megteszi.

Amúgy 1 kergetőszivattyú fogyasztása sem több, mint mindenféle csodaventillátoré.
De nyomnák 1 példácskát:
Van 1 sörkollektor, 100 liter vízzel töltött anomáliaként. Erre azt mondjuk, hogy marha soká hevíti fel 1°-al a vizet. Eddig oké.
Igenám, de számoljunk:
1m3 víz 1°-al való hevítése (vagy hűtése) 1,16kWh energiát igényel.
Vagyis 1000 liter 24°-os vízből lesz 1000 liter 25°-os víz. Ez volna 1,16kWh.
De ezt osszuk el 10-el, mert a 100 liter víz az tizede az 1000-nek.
Tehát a csuda sörkoli betejelt 116W energiát. Az elég karcsú!

Ugyanennyit csinál az 50°-os levegővel is, csak akkor becsapjuk magunkat, mert "Hú de meleg!". De 3 pillanat múlva már nincs hőtartalma annak a levegőnek.
Sőt kevesebbet tejel, mert -a melegebb üzem miatt- neki is jócskán nő a konvektív hőleadása, a külvilág felé.

Persze jó móka 1 sörkoli, de én nem fetisizálnám.
Előzmény: Axióma (30115)
peterch Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30124
Szia!

Szerintem nagyon sok. De a Te esetedben, ha valoban futesrasegitesre akarod tervezni, akkor ezt a hianyossagot a tajolassal es a dolesszog teliuzemhez valo igazitasaval potolhatod.

Udv , Peter.
Előzmény: zordonC3 (30123)
zordonC3 Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30123
mekkora szerepe van ebben a spéci üvegnek? Víztiszta UV biztos spec. napkollektorokra kifejlesztett polikarbonát nem jó? (házi kollektorról kérdeztem itt a többieket)
Előzmény: peterch (30121)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30122
Valaki alább agyalt a hp síkkollektoron. Én is. 6 hp pálca, 0,2x300 vörösrézszalag abszorber 3 db, db-onként 2-2 hp pálca, befogásuk mint a vacusol vákuumcsöveseknél. Alumínium henger fedőlappal párhuzamosan kettévágva, horony a hp-nek, horony arra merőlegesen 15-ös rézcsőnek, a 2 fél 2 csavarral összeszorítva.
peterch Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30121
Szia !

A sikkollektorok vedelmere kell, hogy siessek.:-)
Nalam 3db sikkollektor harfas uzemel prizmatik uveggel. Barmilyen napallasnal merolegesen juttatja a napsugarakat a feluletre (cseppkikepzesu a belso oldal).Barmikor, ha a Nap lathato, par perc elteltevel beindul a futesrasegites, mivel a haz homersekletetol csak 4C fokkal magasabb homersekletre van allitva az elektronika. Sajat tapasztalatbol mondom, hogy telen is ha van napsutes, akkor termelhet a tarolora is, de nalam ilyenkor az elektronikak ugy vannak beallitva, hogy a tarolot (300liter) a gazkazan futi fel es a napkollektorral osszegyujtott meleg egyenesen a hazat futi. En nagyon megvagyok vele elegedve.

Udv , Peter.
Előzmény: Wattocsak (30119)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30120
Az enyém is külön van. 1 vékony, alakra hajlított alulemez-csík, profil. Ezt húzom rá a hítpipire.
Nekem 1db-ból áll a csík.
Előzmény: szendrop (30116)
Wattocsak Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30119
Én is csak a tapsztalatomra tudok hagyatkozni, bár a síkkollektorokkal csak nagyon ritkán találkozom.
Egy napsütéses reggel a nyugatra tájolt kollektorom már cicergett miközben reggeliztem. Majd elmentem egy munkát megnézni ahol síkkollektor volt, de az meg sem mozdult dél délnyugati tájolással. A tulajdonos nagyon büszke volt rá, de azt is bevallotta, hogy télen csak a tetőt nyomja jóformán semmi hozadéka.
Előzmény: szendrop (30114)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30118
Köszönöm.
Előzmény: joevagyok68 (30117)
joevagyok68 Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30117

Különálló

És az abszorber 2  darabbol van. Kb 2X80 cm-es darabból adja ki a hosszát.

 

Előzmény: szendrop (30116)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30116
Kendrétől, vagy bárkitől, aki ismeri a permanentes csövek felépítését: ahp különálló pálca-e, vagy egybeépített az abszorberrel? Vagy tud-e valaki olyat, ahol a hp pálca nem abszorberrel egybeépített?
Axióma Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30115
De a bejuttatas (keringeto) joval tobbe kerul, meg amint elmegy a nap, mit csinalsz a kint levo 24.5 fokos vizzel, mennyit hul mire bejut a lakasba? Mennyi ido alatt sikerul visszavinni ki, es milyen aramfelhasznalassal? Szerintem a lomhasaga a problemaja ennek a megoldasnak.
Előzmény: payagyerek (30111)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30114

Ha alacsony a sugárzás mértéke, akkor meg lekókad mindegyik. A vákuumcsöves meg alacsonyabbról indul.

Abszorber:pl. www.tinox.com    

A veszteségekkel nincs mit kezdeni, ill. azért van egyes kollektorokon spéci szolárüveg, kisebb reflexiós veszteséggel. Nyáron a vcs-nek sokkal nagyobb a reflexiós vesztesége, télen viszont határozottan jobb. A Naplopó által forgalmazott síkkollektor abszorbere túlhaladott, de a Garam mentén ilyet használ a német érdekeltségű gyártó.

A rögzítettek nem egy hőfokon vannak megadva, hanem 800 W/m2, vagy 1000W/m2 sugárzás érték mellett. Nyáron délben meg a locsolócső a jó.

Előzmény: payagyerek (30113)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30113
Könnyen tévedhetek, de:
Meglestem az említett tervseg-et.

A síkkoli veszteségei közt szerepelnek:
abszorberlemez visszaverése ~8%
sugárzási veszteség ~6%
konvektív hőveszteség ~13%
(Ezek 1 bizonyos hőfokértéken vannak rögzítve.)
Ez már szumma 27%, és akkor még nincs párosítva a különböző dT-ken előálló módosító értékekkel.
Pár oldallal lentebb már igen, bár ott is csak -5°-ig.
Megint idézek:
-5° környezeti hőmérséklet (ez még távol van a -10, -20°-tól)
koli be +35°
koli ki +45°
koli közép +40°
Vagyis ekkor (-5°-nál) a koli hatásfoka már csak 45%! Tehát a hőfok csökkenése során, igencsak lekókad a síkkoli hatásfoka.
Ha húznánk 1 képzeletbeli egyenest -20°-ra, akkor kábé annyira lekókadna a szánk, mint a síkkoli. Pedig a házunk is akkor kérné a legtöbbet tőle.
Előzmény: szendrop (30112)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30112
Biztos, hogy tévedsz. Nem reklámszöveg. A forgalmazók által közölt baromságokat meg kell tudni különböztetni az akkreditált laborok által KÖZÉTETT, tehát mindenki által hozzáférhető jegyzőkönyveitől. Síkkollektor hőviszonyai pl. a naplopó honlapon a Tervezési segédletben.
Előzmény: payagyerek (30107)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30111
Valójában csak azt hisszük. Miközben a fűtési energia ugyanannyi.
Pl.:

Ha berakunk a 24°-os szobába 100 liter 24,5°-os vizet, akkor az ugyanannyit fog fűteni, mint a 100 liter 50°-os levegő.
Előzmény: Axióma (30109)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30110
Szerintem nem. Lásd izzólámpa, volframszál és üvegbúra közt. A halogéneknél mini búra, az áramlás volframelvitele a halogén adalékkal csökkentve.
Előzmény: Axióma (30108)
Axióma Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30109
Na de ez a sorkoliban a lenyeg, hogy ha 100 liter viz lenne benne, 0.5 fokkal melegebb mint a szobahomerseklet, akkor azt nem tudnad me'g futesre (f.rasegitesre) hasznalni. Ellenben ha 100 liter levego (exhas, ne koss bele az aranyokba) felmelegedett 50 fokkal, akkor azt mar igen, be tudod vinni a szobaba. Szoval nem _termel_ tobbet, de tobbet tud hasznositani.
Szerintem!
Előzmény: payagyerek (30101)
Axióma Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30108
A levego 2 cm vastagsag felett tud kenyszeraramolni. Nem veletlen 4-16-4 a hoszig. uveg keresztmetszete... Szoval ha eleg kozel van a fedes akkor meg lehet szuntetni a kenyszeraramlast.
Előzmény: payagyerek (30107)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30107
Nem tom. Valami azt súgja, hogy ez 1 kicsit másképp alakul. Persze az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy síkkolit még nem simogattam.
De:

1.
Még ifjonc koromban azt tanultam, hogy a hűtőbordát azért feketítjük, mert úgy jobban leadja a hőt.
Kontra -> Az abszorber elég sötét színű.
2.
A levegő jó hőszigetelő. Persze ez csak akkor igaz, ha nem engedjük áramolni. Mint ahogy a hőszigetelések.
Kontra -> Itt szabad áramlás alakul ki.
Ráadásul:
3.
Ez a fékezetlen áramlás, elég nagy kényszerítő erővel tud fellépni.
Pl.: kint -20°, az abszorber meg mondjuk csak 30°-os. Ekkor 50° hőkülönbség kényszerítő ereje hat az áramlás elősegítésére.
Vagyis az abszorberről mindenképp elindul a meleg fölfelé, amit közben szív magához a hideg fedés. Majd ott lehűlve visszafordul, és mehet az önfenntartó körfolyamat elölről.

Persze a reklámszlogenek csak a visszasugárzását említik. Amit elhiszünk 5-20%-nak.
Ám ugye! Van sugárzásos hőleadás, meg konvektív hőleadás.
Én -úgy érzem- az említett konvektív hőátadásról sehol nincs szó.

Bár lehet, tévedek.
Előzmény: szendrop (30105)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30106
Nálunk is kéne hegesztőszemöveg, ha nem lenne füst, meg szmog. A sugárzási értékek a megállapítást nem támasztják alá.
Előzmény: Wattocsak (30097)
szendrop Creative Commons License 2010.06.15 0 0 30105
"Tornádó-folyosó" Bizony nem így van. Az abszorbernek 80-95% rövidhullámú elnyelése és 5-20% hősugárzás kibocsátása. A hőt keletkezésekor el kell vezetni és tárolni.
Előzmény: payagyerek (30101)
Wattocsak Creative Commons License 2010.06.14 0 0 30104
Köszönöm réz kontra szilikon paszta kísérletet, és annak publikációját, de én akkor is a réz paszta mellett fogok maradni. A bonthatóságot valamiért jobban preferálom, mint azt a kis veszteséget.
Előzmény: payagyerek (30059)
tibierdrol Creative Commons License 2010.06.14 0 0 30103
Szerintem a sörkollektornak nem az az előnye a vizeshez képest hogy jobban melegít, hanem az hogy olcsóbban és egyszerűbben megépíthető. Tájolni meg azt is lehet akárhogy, én például a tetőre tudnék csak nagyobb felületet rakni, oda ahova a napkollektort is tervezem.

Kár hogy nem jó a rezes hővezető paszta, jó ötletnek tűnt.
Előzmény: payagyerek (30101)
zordonC3 Creative Commons License 2010.06.14 0 0 30102
nálam a víziló annyira lomha, hogy -20 fokban teljes fűtéselhagyásnál kb 1 fokot hűl le a ház 24h alatt...

Az is igaz hogy ugyanennyi alatt fűthető fel. És nem azért mert olyan veszettül jól szigetelt a ház... :)

Ergó tökmindegy mikor fűt az a kollektor :) Nappal fűtsön, hajnalban meg bekapcsol a termosztát és a gázfűtés.
Előzmény: payagyerek (30101)
payagyerek Creative Commons License 2010.06.14 0 0 30101
Jó dolog a padlófűtés, de -lakhatóság szempontjából- csak radiátorral, vagy fan-coil-lal kombinálva. Máskülönben lomha, mint a viziló.
Mivel brutális hőtömeget képvisel, így remek hőtároló. De -napkolinál- puffert nem helyettesít! A hőleadása késik 3-5 órát.
1 példa:
Tél. Délelőtt köd -> nincs bevétel. Délután kipislákol a nap. Elkezdi melegíteni a brutális hőtömeget. Közben este lett. Ekkorra sugározza le a fűtést a padló. Vagyis lefekvéskor, oly meleg lesz, hogy nem tud elaludni senki.
Ergó: Pont éccaka kéne belepumpálni 1 kis hőt, hogy reggelre legyen meleg, miáltal kivet az ágyból. Ez a lényege a hőszipka-éjszakai áram üzemnek. Van, hogy nappal be sem gyújt, mert az ablakokon benapozás is történik. De ez OFF.
Napkolinál már kellhet a puffer.
Persze mindenkinek más alakú a háza, annak hőszigeteltség szerinti hőleadása, amik kedvezően-kedvezőtlenül befolyásolhatják.
Másik:
Télen kint -20° is lehet, miközben bent +24-et szeretnénk. Ez 44° hőkülönbség, ami 1 brutális méretű hőcserélőn kívánkozik lesugárzódni a külvilágba. A falakon, födémen.
Ezt nehéz napkolival ellensúlyozni. Pláne a szigeteletlen síkkollektorral, 45°-os állásszöggel.
Azért ne felejtsük el, hogy a síkkoli belső lemezének melege, fölfelé áramlik az üvegfedéshez, ahol lehül, majd vissza a lemezre. Tiszta "Tornádó-folyosó".

Sörkollektor:
Pont akkor fűt, mikor nem annyira kéne. Szabályozhatatlan.
Amúgymeg:
A sörkoli pont annyira melegíti a benne lévő levegőt, mintha víz lenne benne! Semmivel sem jobban! Csak a víznek sokkal nagyobb a hőtömege, mint a levegőé.
Vagyis:
Ha feltöltünk 1 sörkolit 100 liter vízzel, akkor az igen kevésbé fog melegedni. Ha helyette 100 liter levegő van benne, akkor jobban.
Igenám! De ez épp egyforma energia!
Ennyit a sörkollektor csudaságáról.
Csak a falon lévő helyzeténél fogva lehet 1 csöppet hatásosabb. (Ugye a téli lapos nappálya.)
Én ezért pusziltam a falra, 70°-állásszögre (a vízszinteshez képest) a 30 csöves tabellám. Gondolván, télen nagyobb kincs a meleg víz, mint nyáron.
Vagyis minél jobban közeledünk a télhez, annál nagyobb felületben látja a napot.
Majd télen meglátjuk.

Bár mérni csak addig tudtam én is, míg külső hőcserélős volt a rendszerem. Mint ahogy Wattocsak bátyánk, már én sem tudom. Csak számolgatni a tartályhőfokok alapján.
Ezért van belógatva, teljes tartályhosszon egy 8-as átmérőjű saválló csövem. (Bárhová tudom huzigálni a szenzort.)

Na befogom, mert már megint hosszú.
Előzmény: zordonC3 (30094)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!