Keresés

Részletes keresés

sogormail Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168248

Norka, te egyebkent dietetikus vagy? CSak kivancsisag. 

Előzmény: Norka30 (168247)
Norka30 Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168247

Malactarja, lehet, hogy félreértjük egymást. 

 

Ahhoz, hogy egy felnőtt szervezet jól működjön (miközben semmilyen etxrém fizikai munkát nem végez), elegendő, ha napi 150-220 gramm CH-t kap. Itt az idegrendszer, az izmok stb. megkapják azt a mennyiséget, ami a működéshez szükséges. Ezt nem én állítom, ennek szakirodalma van és több ezres klientúránkon is tapasztaljuk, akik ráadásul többnyire cardio mozgásprogramra is vannak ítélve. 

 

(Minimálisan 120-130 gramm kell, ez alá veszélyes menni. Ehhez képest a paleo irányzatban nem ritkák az 50-80-100 grammos bevitelek, na ettől határolódom én is el.) 

 

Ha valaki sportol, akkor közben és utána CH-t kell pótolni, ez teljesen természetes. Erre oda kell figyelni. De azt az alapba nem számoljuk, viszont intenzitástól függően, óránként 15-50 gramm CH pótlására szükség van, ennek megvannak a technikái. 

 

Ha valaki éhes ilyen étrend mellett, vagy üresek a raktárai, annak van egy rém egyszerű oka. Mint ahogy alább olvashattunk beszámolókat, egyszerűen rossz a megválasztott CH típusok minősége (gyors felszívódásúak) és rossz az adagolás, az időzítés. Ezzel a tudással senki nem születik világra, ezt többnyire dietetikus magyarázza el. Szívem szerint lerajzoltam volna Viktor napi cukorgörbéit és inzulinválaszát a kajálása alapján - ehhez képest aki jól osztja be a szénhidrátot, annak a "csökkentett" mennyiséggel is teljesen stabil és kiegyensúlyozott a szénhidrát-anyagcseréje, nem hipózik, a sportteljesítménye jó, oda tud figyelni, egyáltalán: jól érzi magát. Ja és idővel eltűnik az úszógumija. 

Előzmény: malactarja (168246)
malactarja Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168246

Még valami. Ha túlzottan le vannak merülve a glikogén raktárak - ergo kevés a ch bevitel -, akkor nem csak a sportteljesítmény csökken, hanem fokozódik a fehérje lebontás is, ami, ha nem kellő az utánpótlás, könnyen izomvesztéshez vezethet. Ez fokozottan igaz akkor, ha csak állóképességi sportot űz valaki, és nem "kondizik".

viktor a takarító Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168245

Köszönöm!

 

Nem hiszem, hogy sokkal gyorsabb lenne. A parti szakaszon a füves rész, a földes kis buckákkal nekem odafigyelést, és lassítást eredményez. Más kérdés, hogy a wizzair-en az újpesti rakpart felé tartó szakaszt nagyon utálom, nekem az a leglassabb általában. Tavaly az - akkor még - Nike félmaratonimhoz képest itt javítottam vagy fél percet, idén a hivatalos időm rosszabb volt. Idén a wizzair-en nagyon jó futó időbe futottunk bele, ahogy itt is tűrhető volt, tavaly viszont meleg volt még szeptember elején. 

Szóval a pályavezetés szerintem nem annyival jobb itt, ellenben kicsit hűvösebb van, az első 1 kilométert leszámítva kisebb a tolongás, és olyan belátható, bensőségesebb. Szóval kedvelem ezt a versenyt. Már azon is gondolkodtam, hogy a Nike/WizzAirt lecserélem egy fél-ironman váltóra Kenesén, ahol nekem ugyanúgy félmarcsi jut, de hangulatra talán jobb, és az évi egy verseny helyett kettőt tudnánk összehozni a csapattal. 

Előzmény: Pinyo (168244)
Pinyo Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168244

Szép javítás. Grat. Vajon gyorsabb ez a pálya, mint a Nike/Wizz félmaraton? Mert az utóbbin elég sok a hídra fel-le, itt meg nincs semmi elbújtatott szint.

Előzmény: viktor a takarító (168218)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168243

Nem parazok egyaltalan, csak azt probalom kideriteni, h miert nem megy rolam le nehany kilo. :o)

Hiaba futok viszonylag tobbet, a megoldas nem az. (Mondjuk, ha minden hvg-n lenne idom 2.5-3 orat futni naponta, akkor az segitene. Osszessegeben futok nagyjabol 6 oart a heten, de a max csak 2 ora korul van alkalmankent. Inkabb masfel.)

 

En mindig is azt vallottam, h a fogyas a kajalason mulik. Arra vagyok kivancsi, h mit kellene maskepp csinalni, mit kellene az eddigieken valtoztatni.

Előzmény: rrroka (168242)
rrroka Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168242

szerintem ezen ne kezdj el parázni, az, hogy én leírtam ezt, nem azt jelenti, hogy ez szentírás, és aki eltér az "katasztrófa". :)
személyes adottságok és sportolás alapján nyílván el lehet, sőt kell térni. én simán eltérek (tízórainál és uzsonnánál mindig, ebédnél is többet falok), és mégis fogytam, mondjuk nőtt a LSD futásaim száma is.

ez egy irányvonal inkább, nem annyira a mennyiséget, inkább a minőséget mutatná be.

Előzmény: Zsazsi (168237)
viktor a takarító Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168241

Hát, tegnap reggelim:

2dl 1,5-es tej, bele kávé, ohne cukor

Ebéd: ez bizony junk food volt a javából: whopper menü cukros cola (a szendvics tésztájának felét kiszórom, a másik fele tartja a húst és társait)

Sok víz, még két kávé kis tejjel, cukor nélkül

Vacsora: gondoltam, nem lesz, ezért megettem egy egész tábla mogyorós csokit, meg némi mogyorót (80g), mellé édesítőszeres gyümölcslé.

Aztán mégis lett vacsi: teljes kiőrlésű kenyér, vaj és paradicsomos sprotni. 

Végül egy pohár sör. Nem light. 

 

A csoki és a sör nélkül, azt hiszem, egész elfogadható lett volna, na de épp azt szeretem a legjobban :-))) 

Szóval inkább többet futok. 

 

Na most kíváncsi lettem, hogy megtalálom-e, ebben a konkrét csokiban miből mennyi van. CH 49g/100g, ebből cukor 45,48.

És azt hiszem, ezt lehet korrekt tájékoztatásnak minősíteni:

http://www.rittersport.co.uk/#/en_GB/product/article/100g_white_whole_hazelnuts

Előzmény: Zsazsi (168237)
sogormail Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168240

Hmm pedig azert a sult krumplijuk nagyon jo:) Na meg a stroopwafel:)

Valoban amennyit bicoznak es ahogy az durva. Melo miatt Amsterdamba jarok nagyon sokat, azt szokni kell:) A durva amikor mar tenyleg par honapos gyerkocokkel a kormanyra rakva, minfele vedofelszereles nelkul(!!) allatmod tekernek. 

Előzmény: Zsazsi (168239)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168239

Igen, Albert Heijn. :o) Mondjuk, en meg egyszer sem ettem sult krumplit es olajban sult cuccokat itt, pedig mar 4 eve itt dolgozom.

 

Ugy maradnak fittek, h minden nap bringaznak, ha esik, ha fuj.

Előzmény: sogormail (168236)
sogormail Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168238

"(Nyugodtan lehet kevesebb, a szervezeted meghálálja - a pszichéd nem biztos.) "

 

Hat ja en mikor probalkoztam csokkentett CH-ju kajalassal du.-n mar olni tudtam volna barmilyen formatumu CH-ert. Az agya meg lelassul az embernek. Az en munkamhoz nem eppen volt jo..

De meg kellene probalnom egy dietat, amivel lemegy meg 4-5 kg. Elvileg ha heti 4x futok min. 1 orat, akkor normal keretek kozott nem kell figyelnem a kajalasra, stagnal a sullyom. de sehogy nem akar lemenni az a tovabbi 4-5 kg. 10-12-t mar ledobtam 2012-ben:)

 

Előzmény: Norka30 (168226)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168237

Megkerestem rrroka hoozaszolasat, h meg egyszer megnezzem:

"egy diatetikussal nem ár egyeztetni az egényi dolgok miatt, de fejből, kb-ra ez a menetrend:

 

-reggeli 30g lassú felszívódású szénhidrát, pl: két szelet kenyér teljes kiőrlésű 0,5 kilósból, rajta bármi, zöldséget nem kell számolni

- tízórai 20g gyors, pl gyümölcs, vagy nem cukrozott gyümölcsjoghurt

- ebéd 60 g lassú+gyors, mérsékelt adag köretek, nyers salátát nem kell számolni, tésztánál durum, vagy teljeskiőrlésű, krumpli mehet, de csak egészben sütőben sütve, vagy főve, minél kevésbbé feldolgozva.

- uzsonna 20g gyors, teljeskiőrlésű péksüti, gyümölcs, 1 szelet kenyér teljes kiőrlésű 0,5 kilósból, rajta bármi,

- vacsora, ugyanannyi mint a reggeli, hasonló összetvőkből

 

nagyon kell figyelni, hogy a napi kávé, tea sok cukrot tartalmaz, akár 60-70 grammot is, ezeket édesítőre kellet cserélni. 100% gyümölcslevekben is nagyon sok cukor van, ezek sajnos kimaradnak."

 

Ez alapjan egy katasztrofa volt a tegnapi napom... :o(

 

 

Előzmény: Zsazsi (168235)
sogormail Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168236

Albert Heijn-os?:)

Azert a hollandusoknal nincs egyszeru dolgod a lassu es keves CH-s kajakkal:) Sult krumpli nacio:)

En azon szoktam csodalkozni, hogy az o tipikus kajazasukkal, hogy maradnak fittek es nem hiznak el..

Előzmény: Zsazsi (168223)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168235

Azt hiszem, h akkor rosszul hasznaltam a szenhidratot es a cukrot.

En tegnap 219g szenhidratot ettem, amibol 156g cukor volt. Mondjuk, a 160g szenhidratkorlat elegge kemeny. :o(

Előzmény: Norka30 (168233)
Norka30 Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168234

Az a baj ezekkel a kalkulátorokkal, hogy úgy működnek mint a számítógép.

Nem számolunk csomó zöldségre CH-t, zöldekre biztosan nem, ahhoz sokat meg kell enni. Általában a salikra, párolt zöldségköretre nem szoktunk, ami pumpolja bele a CH-t, az a cukros dresszing. 

 

Kivételek: répa, sütőtök, borsó, ezekre számoljuk (már ha nem csak csipegeted). 

 

 

Előzmény: Zsazsi (168227)
Norka30 Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168233

A görög  salátában és a wok zöldségben alig van CH, ezekből igen nagy mennyiséget kell befalni hogy számoljuk a CH tartalmát. 

Ez a nap úgy nézett ki kb. hogy a napi CH beviteled nagy részét reggelre időzítetted, a nap többi részére kb semmi, egy kicsi az almában, estére meg a kenyérben volt még valami. :) 

 

Majd még elmélyedek alaposabban. Szerintem pont ERRŐL van értelme elbeszélgetni, ha fut az ember... 

Előzmény: Zsazsi (168230)
Norka30 Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168232

Az én agyam jár másképpen, bocs. :) 

Ez az alap CH bevitel. A sportolás miatti pótlást nem számoltam hozzá! 

 

Én 200 gr CH-t eszem naponta, sport esetén 20-30 gr CH pótolok hozzá / óra és remekül működöm. 

Előzmény: malactarja (168231)
malactarja Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168231

"Az összes napi szénhidrát bevitel jó, ha egy sportoló pasi esetében megáll napi 220-250 gr körül."

 

Ez irreálisan kevés. 250g ch az 1000 kcal. Egy sportoló pasi simán eléget 3-4000 kilokalóriát.

Előzmény: Norka30 (168226)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168230

Ujra elolvastam a hozzaszolast es azt hiszem, h felreertetted. Nem csak almat ettem egesz nap, meg muzlit.

 

Reggeli: banan, kave, muzli, joghurt

Ebed: Gorog salata (ruccola, uborka, zoldbab, feta, olajbogyo, tzatziki)

Vacsora: wok zoldseg (brokkoli, karfiol, paprika, repa, zeller szar), egy szelet teljes kiorlesu kenyer, vaj, sajt

 

es a sokat emlegetett alma, egyszer ebed utan es egyszer fel 4 korul

 

 

Na, most eldugulok, mert tultengek ma reggel a topikon. :o)

Előzmény: Norka30 (168226)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168229

Ja, meg annyi a konnyebb megerteshez, hogy en Hollandiaban elek es itt mindenre reszletesen ra van irva, h mibol mit tartalmaz. (Talan otthon is, de azzal nem vagyok annyira kepben.)

Tegnap annyit csinaltam, h rakerestem konkretan a termekre a neten es bemasoltam a myfitnesspal programba. Ha oda rosszul van felvive, akkor en is rosszul hasznaltam.

Előzmény: Zsazsi (168227)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168228

Az idopontokat nem lehet benne rogziteni. A reggeli banan 6 korul volt, a muzli-joghurt 8 korul. Az ebed delben, az egyik resz alma (25dkg) 1-kor, a masik 3:30-kor, a vacsora fel 6-kor.

Tegnap futas nem volt, piheno napom volt. 

Előzmény: Zsazsi (168227)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168227

Ez a tegnapi kajalasom, remelem latszik belole valami:

Előzmény: Norka30 (168226)
Norka30 Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168226

Jaj :)

A müzlinél én arra vagyok kíváncsi, hogy konkrétan mi van benne. Tehát az összetevők felsorolásában mi áll az első helyeken. Ha nem lassú gabona, nem túl üdvös. A sok cukor sem jó.

Ennél sokkal jobb a natúr zabpehely, áztatva ebben-abban, csak hát nem mindenki szereti... (én sem, sajna, vagyis meguntam) 

 

A 156 gramm cukrot nem tudom, hogyan hoztad össze, de akkor ennyi erővel, egész nap cukros dolgokat eszel? Majd írd le, hogy mit is. 

A szénhidrát ugyebár nem egyenlő a  fejekben élő cukorral, tehát ezeken felül lesz még az a CH, ami benne van a kenyérben, a zöldségben (valamennyi), a gyümölcsben, a tejtermékben (pl. joghurt), tehát most csupa nem üdítőről és édességről beszélek, vagyis nem hozzáadott cukorról. Az összes napi szénhidrát bevitel jó, ha egy sportoló pasi esetében megáll napi 220-250 gr körül. A 160 grammos étrendet nem aktívan sportoló IR-eseknek találták ki, akiknek esetleg fogyni is kell. 

 

Az össz.CH tartalmon belül a cukornak (itt viszont a hozzáadott cukorról beszélek, tehát ami üdítőből, édességből, KV édesítésből, mézből, szirupból, a müzli édesítőjéből stb stb.) áll maximum 25 grammnak szabadna lennie. (Nyugodtan lehet kevesebb, a szervezeted meghálálja - a pszichéd nem biztos.) 

 

Az a gond, nagyon sokan még mindig a kalória bűvöletében élnek, holott a CH és cukorbevitel szabályozása legalább ennyire fontos, pontosan az inzulinrezisztenciára való hajlamunk miatt ;) 

 

Olyat nem szabad csinálni, hogy napi 2-3 alma, mert ez egyet csinál csak, az anyagcserét lassítja és a vércukor-görbét rángatja. 

Előzmény: Zsazsi (168223)
rrroka Creative Commons License 2014.11.18 0 0 168225

Az almától nem leszel éhes? én ha 10körül eszem egyet, akkor ebédre majd megőrülök az éhségtől.

Előzmény: Zsazsi (168223)
Spenót Creative Commons License 2014.11.17 0 0 168224

Nem bírtam olvasni a futós beszámolókat... Spinningeltem egy órát. Egy kicsit érzem, hogy még nem a régi a lábam, de nem fáj egyáltalán. Holnap este kocogni fogok óvatosan :-) 

 

Zsazsi Creative Commons License 2014.11.17 0 0 168223

Ilyet eszek:

http://fatsecret.nl/Diary.aspx?pa=fjrd&rid=1892642

 

100g- ban van, 61 g szenhidrat, amibol a cukor 24g. Osszsen 405 kcal-at tartalmaz.

Ma 1569kcal ettem, amibol 156g cukor volt. 

 

A reggeli dobbenet utan jott, h egesz nap 2-3 alkalommal ettem almat, osszsen fel kilot. Ez 260 kcal volt. :o(

Előzmény: Zsazsi (168222)
Zsazsi Creative Commons License 2014.11.17 0 0 168222

Mar el vagyok bizonytalanodva, h milyen muzlit is eszem...

Este leirom a dobozrol az osszetevoket.

 

 

Előzmény: Norka30 (168220)
rrroka Creative Commons License 2014.11.17 0 0 168221

Lehet hogy én vagyok időjárás ellenállóbb, mint mások, nekem semmi problémám nem volt vasárnap, szerintem tökre nem fújt a szél sem a parton, és az eső is teljesen elfogadható volt, mindkettőből kaptam már 3x ennyit, az már a szar kategória tényleg. :)

a spar maratoni "hirtelen jött forróság" sem zavart, szóval inkább velem lesz a baj. :) pedig rohadt fázós vagyok, a verseny után pár perccel már iszonyatosan vacogtam.

egyébként lehet, hogy feljben dől el, annyit mentem mostanában terepen, köveken, nyálkában, hogy az a 400 méter kis füves, saras rész fel sem tűnt szinte. előző években ugyanez hosszú szakaszon már megintcsak majdnem szar kategória volt. :)

 

Előzmény: viktor a takarító (168217)
Norka30 Creative Commons License 2014.11.17 0 0 168220

Tudom sokan esznek banánt reggelire, az afféle testépítős fitness reggeli ? ( :) ), de ez szerintem inkább energiapótlásra jó, mozgás közben és után - reggelire nem annyira ideális... 

Mindenesetre, ha "ráfutsz", nem vészes, de ne ez legyen a reggeli fő eleme, hanem inkább a gabona, a müzli. (A joghurt gyors.) Feltételezem, hogy a müzli nem az a cukros vacak, amit mindenhol kapni. :P 

 

Szerintem is írd össze 3-4 napodat, tanulságos lenne átnézni akár a többiek számára is. ;) 

Előzmény: Zsazsi (168214)
Jozsef Creative Commons License 2014.11.17 0 0 168219

Én is rövidgatya-rövidujjú technikai pólóban nyomtam, abszolút nem fáztam. Én is annak a híve vagyok, hogy nem szabad túl öltözni. A rajtig szerencsére a nagy zuhé már elment Siófokról, maradt a szemerkélő eső.

 

Előzmény: viktor a takarító (168217)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!