Keresés

Részletes keresés

courage the dog Creative Commons License 2005.10.05 0 0 3395
"I shall visit the website! If you have any suggestions of other interesting
var locations, please say. I am always happy to receive e-mails."

(ezt meg leforditom)

meglatogatom a weboldalt. Ha van akarmilyen javaslatod erdekes var- helyekkel kapcsolatban, legyszives kozold. Mindig orulok, ha e-mailt kapok.
Előzmény: Nagyon Várbarát (3390)
Mollly Creative Commons License 2005.10.05 0 0 3394
Csorbakő egy szép, romantikus omladék, nem egy nagy várrom, ezért kihívás. És persze egyáltalán nem könnyű megtalálni, lám René Bebeau nem találta meg, mi meg igen. :) Ha azonban az Ónodi várhoz, vagy a Cserépvárhoz hasonlítod, akár a Gerencsérvárhoz hasonlítod, akkor jelentős is. :) Nagyon romantikus, szép hely.
Előzmény: Nagyon Várbarát (3374)
HEV Creative Commons License 2005.10.05 0 0 3393
Namá. hogy el...tam a sietségben, természetesen amit ir az a magyar nyelvre vonatkozik !!
Előzmény: HEV (3392)
HEV Creative Commons License 2005.10.05 0 0 3392

"Nagyon köszönöm a weboldal ajánlást. Beszélek és olvasok angolul de az iras
nem megy. Ha bármi javaslatod van érdekes várakról akkor küldd el."

 

Szerintem irj neki magyarúl !!!

Előzmény: Nagyon Várbarát (3390)
magyarpityu Creative Commons License 2005.10.05 0 0 3391

Szia!

 

Előre is köszönöm, élek a lehetősséggel, és szeretném, ha megvennéd és elküldenéd nekem a könyvet! Az adataimat elküldtem a mail-edre! KÖSZI!

 

Előzmény: karako-hid (3373)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.05 0 0 3390

Sziasztok Topiktársak!

 

Olyan kérésem volna, hogy aki jobban tud angolul, mint én -- vagyis bárki -- az legyen szíves fordítsa már le ezt a szöveget magyar nyelvre:

 

Thank you very much for your web site referral. I can speak and read
Hungarian - but writing it is best left to genuises!

I shall visit the website! If you have any suggestions of other interesting
var locations, please say. I am always happy to receive e-mails.

Best wishes,

Zoltan Scrivener

 

Magyarázatul annyit, hogy az egyik szlovák váras oldalon írt az illető, de az e-mail címe magyar volt... nekem mégis angolul válaszolt {!?!}



Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3389

Sajnálatos, hogy most ki kell lépnem, mert rég volt, hogy többen is egyszerre tudtak eszmét cserélni a Topikban!

 

De hát a munka holnap korán kezdődik... majd csak délután 17.00 körül leszek ismét gépközelben.  Jó éjt! 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3388

Október 22.-én a visegrádi Palotában tartja a Castrum Bene Egyesület  az első elnöke, Gerő László halálának 10. évfordulója alkalmából a találkozóját. Itt is szoktak váras könyveket árusítani, mindenesetre vastag bukszával utazom oda...

 

 

Előzmény: HEV (3381)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3386

Ez hol lesz? Valamelyik TV-műsorban?

 

Előzmény: Törölt nick (3385)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3384

Ne gondoljon csúnyára senki a kula szó hallatán, ami egyszerűen

törökül azt jelenti = torony.

 

Lásd ugye Jedikula = Héttorony

 

A szabadbattyáni vastag falú tornyot a XVI. században jelentősebb őrség befogadására alkalmas palánkkal kerítették, jelentősége a török hódoltság egyik kulcsának számító Székesfehérvár körüli várrendszer tagjaként volt. Persze azért sűrűn megtámadták és el is foglalták, mert annyira erősen soha nem volt kiépítve.

 

Nekem így jobban tetszene a Kula-torony!A szabadbattyáni török palánkvár a XVI. században Kőnig Frigyes rajzán

 

Előzmény: HEV (3377)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3383

Holnap csak 16.00-ig dolgozom, utána felkerekedem a trafikokat végignézni... egyre jobban tetszik a Magyar Turista újság, főleg, hogy már ők is várakban utaznak!

Majd itt a Topikban adok le részleteket belőle...

Előzmény: HEV (3379)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3382

Kösz szépen a linket, lám mire én belepötyögtem a mondókámat a gépbe, te már meg is előztél!  :-)  

 

1 : 0 oda...

Előzmény: HEV (3378)
HEV Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3381
Ma volt ez a rendezvény megyénkben:

Somogy középkori várai - Tudományos konferencia és könyvbemutató

2005. 10. 04.

És a könyv amit bemutattak:

Jankovich Bésán Dénes, Magyar Kálmán, Nováki Gyula: Somogy megye várai a középkortól a kuruc korig

Holnap megyek és megkeresem hogy hol kapható.

A konferencia részletes programja itt található:

http://www.museum.hu/search/event.asp?IDE=7926&ID=1168
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3380

Hát a kevés fennmaradt okleveles adat szerint a XIV. század legelején itt volt birtokos egy Ládi Csorba Miklós nevű előkelő, aki felépítette a kővárat, mely róla kapta a nevét. Az ő neve is szerepelt az 1311-es kassai túszlistán, tehát jelentős személyiség lehetett a környéken. Erőssége a hegycsúcson emelkedett, egy szabálytalan trapéz alakó öregtoronyból és előtte egy kisméretű várudvarból állhatott mindössze. A kővárat szakadékos hegyoldalak védték, míg a támadható részek felől háromszoros földsáncot és árkokat alakítottak ki egykoron.

A Ládi família később elszegényedett, így a romossá vált csorbakői váruradalmat is kénytelenek eladni, méghozzá a dúsgazdag Perényi báróknak, akik a XV. század elején igen fontos hivatalokat viseltek a királyi udvarban. Ritka dolog, de még a várépítési engedély is fennmaradt, amiben Luxemburgi Zsigmond királyunk engedélyezte a romossá vált Csorbakő újjáépítését.

A Perényiek aztán jelentős mértékben kibővítették a várat, a huszita fenyegetés is közrejátszott benne. Legvégső formáját a XVI. században nyerte el, a külső ágyúbástyák kiépültével. Sajnos ott még igazi ásatás nem történt, így csak az  alaprajz ismeretében lehe kijelenteni, hogy a terep adottságához alkalmazkodó, szabálytalan olaszbástyákat emeltek, anyaguk sem ismert még {kő vagy csak palánk?}

Földesura ekkoriban Bebek Imre gyulafehérvári prépost volt, aki felszentelt pap létére feleségül vett egy görög származású nőt. Ennél viszont nagyobb bűnt követett el azzal, hogy a hegyek között megbújó kicsiny várban hamispénzt vertek az utasítására, többek között II. Lajos, Habsburg Ferdinánd valamint cseh és osztrák aprópénzeket. A régészeti feltárás során ezekből jócskán előkerült, a leleteket kiállítva a miskolci Herman Ottó Múzeumban lehet megtekinteni.

1553-ban a kalandor Bebek Imre váratlanul meghalt, és miután özvegye nem volt elhagyni a rosszhírű várat, az elhunyt testvére Bebek II. Ferenc gömöri főispán, aki egyébként szintén rablólovag volt, a seregével ostrom alá vette és elfoglalta az erődítményt. A győztes katonaság a Rudabányáról ide hívatott bányászokkal teljesen lebontatta Csorbakő várát, amit többé nem építettek újjá.

 

Előzmény: karako-hid (3376)
HEV Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3379
Megjelent a Magyar Turista októberi száma, benne az alábbi várakról van cikk:

Visegrád,
Fehérkő vára Kiskárpátok /cikksorozat/
Fűzér
HEV Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3378
Csorbakő lerombolása:

"Kétes hírnevét a 16. században szerezte, amikor az akkori tulajdonos Bebek Imre vad tivornyák helyévé tette. 1541-ben hamispénzverő műhelyet rendezett be a várban, amely az 1553-ban bekövetkezett haláláig működött.
Özvegye nem akart távozni a várból, ezért Imre testvére Bebek Ferenc
haragjában elfoglalta és leromboltatta a várat. "

Ez itt lent mind a pontos link:-))), ahonnan az idézet származik.

http://www.erikanet.hu/oldal.php?func=1&menupont_id=6526&objektum_tipus_id=40&objektum_id=67280&PHPSESSID=284bc59a46e266661533cb96bcee8543
Előzmény: Nagyon Várbarát (3374)
HEV Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3377
Mutatok egy kisebb dunántúli várat : Kula - Gótikus lakótorony

A sárvízi átkelő melletti két kis domb egyikén épült fel a XIII. században - valószínűleg a tatárjárás után - a háromemeletes torony, amelyet 1543-ban a törökök romboltak le, de a végvárrá lett Székesfehérvárért meg-meginduló magyar rohamok ellen újjáépítették. A török korban virágzó kis település alakult ki a torony körül.

A kis vár 1688-ban, a török kiűzése után elvesztette jelentőségét, állapota egyre romlott. 1981-ben nyílt meg a helyreállított toronyban a megyei múzeum török kori anyagát bemutató kiállítás.
karako-hid Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3376
Hú, ekkora vár volt Csorbakő.
Előzmény: Nagyon Várbarát (3375)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3375

Sajnos ki kell javítanom magamat -- Csorbakő váránál a

 

2. természetesen az ÉK-i ágyúbástyát jelöli! 

Előzmény: Nagyon Várbarát (3374)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3374

Csorbakő várromjában a tavalyi esztendőben jártam a Castrum Bene Egyesület miskolci gyűlésének harmadik napján tartott vártúra során. Sajnos előtte napokig esett, így a terepre érkezve, a jó anyaföld megpróbálta levarázsolni rólunk a cipőt...

Messziről nézve egyáltalán nem látszott, hogy a sűrű erdővel benőtt hegyen esetleg egy középkori vár rejtőzhet... de persze ez nem fogott ki a vezetőnkön, Szörényi Gáboron, aki az erődítményben folyó régészeti ásatást vezeti. Tehát irány a hegygerincen meredeken felvezető csapás!

Csalódik az, aki valamilyen Csesznekhez hasonló "igazi várat" akar látni Csorbakőn! A külsővár egykori bástyái csak földsáncszerű kidudorodások a terepen, még a legjobban fennmaradt K-i várfalak is alig néhány méter magasságúak. A természetes sziklával szinte egybenőttek a várfalak, alapjaiknál a kincskeresők által ásott gödrök ásítanak sötéten. A fáktól és bozóttól igazából a terepet sem lehet áttekinteni, így legjobb ha lombhullás után keressük fel ezt a vármaradványt.

 

Megpróbáltam a www.varak.hu -- oldalán fellelhető infók alapján elkészíteni Csorbakő várának alaprajzát, ami persze még módosulhat a feltárás esetleges eredményei alapján. Magam is meglepődtem, hogy ez a katonai szempontból jelentéktelen magánvár mennyire összetett, hányszor átépítették az évszázadok alatt. Pedig már 1553-ban lerombolták, elég érdekes körülmények között. De az már egy más történet, ha valaki tudja, írja meg a Topikban!  :-)

 

Csorbakő alaprajza a 2004-es régészeti feltárás alapján

 

Előzmény: Mollly (3365)
karako-hid Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3373
Én rövidesen megyek ismét Egerbe és veszek. Ha gondolod veszek és elküldöm utánvéttel. A könyv 1800 Ft, 180 o.
Előzmény: magyarpityu (3372)
magyarpityu Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3372
Köszi az infókat! Sajnos ritkán járok Egerben, de ha sikerül eljutni, akkor a várba mindenképpen elmegyek, úgyis régen láttam már!
Előzmény: karako-hid (3371)
karako-hid Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3371
A könyvet a MOTIVUM Építész Iroda adta ki, 2004-ben.
Előzmény: magyarpityu (3369)
karako-hid Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3370
Nem tudok a kiadóról semmit, a könyvet a neten se kerestem, mivel nem messze lakom Egertől, elmentem megvenni. Annyiból rossz helyen van a bolt, hogy bent van a várban és akkor is kell belépőt fizetni, ha csak oda megyek. Végülis nem árt a támogatás a várnak se..
Előzmény: magyarpityu (3369)
magyarpityu Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3369
A Kárpáti János könyv különösen érdekes lehet! Segítenél, honnan lehet beszerezni? Eltekintve a legegyszerűbbnek tűnő megoldásnál, hogy érdeklődjek a vár pénztárában :)) Lehet még valamit tudni a Motívum a kiadóról?
Előzmény: karako-hid (3368)
karako-hid Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3368

Ma Egerben az alábbi könyveket szereztem be egy kedves ismerős számára, amelyből különösen a vár föld alatti világát bemutatót ajánlanám mindenkinek.

 

Belelapozgatva kiderül, hogy a Baldigara-féle tervek az új építésű falak alatt végig aknafigyelő folyosóval épültek, egészen a déli Varkoch kaputól kelet felé, onnan a külső-belső várat elválasztó újvárfalban föl egészen északig a Sándor bástyáig. Ez is igazolja aut is, hogy a vár különösen kelet felől volt támadható, a domborzati viszonyok miatt (K-i irányban jelentősen emelkedik a terep. Emiatt K-i irányból 3x-s védőövet alakítottak ki 1596-ra. Sajnos ez sem védte meg a várat a fegyelmezetlen védősereg miatt.

 

Sőt. A kazamaták titkos bejáratát maga Nyáry Pál várkapitány árulta el fegyelmezetlensége miatt a töröknek. A külső várból menekülés közben nem a Sötét-kapun át ment be, hanem a tikos ajtón....a török szeme láttára.

 

 

 

 

 

Mollly Creative Commons License 2005.10.04 0 0 3367
Csorbakőről digitális azt hiszem, nincsen, nem olyan régen van ilyen fényképezőnk, azért körülnézek.
Előzmény: karako-hid (3366)
karako-hid Creative Commons License 2005.10.03 0 0 3366

És képeid vannak? Ha igen tedd föl légyszi!

 

ui. Akkor többször olvastalak, én is nagy Erdély és WA rajongó vagyok, de nem írtam a topikokba, csak olvastam.

Előzmény: Mollly (3365)
Mollly Creative Commons License 2005.10.03 0 0 3365
Igen, ha Molllyval, vagy Náprádynéval találkozol, az én vagyok. :))) Éppen Csókakőhöz vittem el a bátyám kisgyerekeit a múlt héten. :) Sok várnál jártunk már, még az olyanoknál is, mint Cserépvár, vagy Csorbakő, ami nagyon tetszett, viszont olyan nehéz megtalálni, hogy René Bebeau-nak sem sikerült, aki a "Középkori magyar várak és várromok"-at kiadta. Külön büszke vagyok rá, hogy mi megtaláltuk.)
Előzmény: karako-hid (3353)
karako-hid Creative Commons License 2005.10.03 0 0 3364

Szia!

 

Téged is üdvözöllek Molly mellett.

Előzmény: Vlaszij (3363)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!