Keresés

Részletes keresés

epresjoghurt Creative Commons License 2002.11.13 0 0 5
Szia Milka!

Milyen gyógyszerekkel kezelik? Nekem kapásból laparoszkópiát javallottak. :o(

Előzmény: Milkabögre (4)
Milkabögre Creative Commons License 2002.11.10 0 0 4
Majdnem biztos, hogy ezt nem lehet homeopátiás szerekkel kezelni. Sôt. Bár én nem vagyok orvos.
Előzmény: Törölt nick (2)
Buborka Creative Commons License 2002.09.20 0 0 3
Szia!

Én tudom ajánlani a dokimat Bpen, írj mailt, ha érdekel: edinam@westel900.net

Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2002.09.20 0 0 2
Azt hiszem uj dokit keresek.

Nem ismer valaki egy jo specialistat?

(Milka.. koszi a hosszu beirast:) Mar faggattalak errol a temarol egyszer IRL.. de dokihoz azota se volt erom elmenni.. a regihez legalabbis nagyon nem. Ossze-vissza beszelnek, Mindenfele gyogyszereket irnak fel, hogy azutan meg egymas diagnozisat is megkerdojelezzek. Nem tudom.. ezt nem lehet homeopatias hgyogyszerekkel kezelni???)

Milkabögre Creative Commons License 2002.09.20 0 0 1
Mi is az a PCO?

A PCO egy mozaikszó - a policisztás ovárium anyit jelent, hogy a petefészkekben folyadékot tartalmazó képletek illetve tömlők, vagyis ciszták vannak. Önmagában ez a tény még nem jelent kezelendő állapotot: a petefészekciszták gyakran maguktól is felszívódnak és nem befolyásolják a termékenységet.

A PCO szindróma azonban, - más néven Stein-Leventhal szindróma - egy speciális tünetegyüttest takar, amikor a petefészekciszták mellett hormonális zavarok is megjelennek. A betegség rendkívül változatos, pontosabban nem mindenkinél alakul ki minden tünet, és az is valószínűsíthető, hogy az állapot minimum két teljesen különböző okból jöhet létre - a végeredmény azonban azonos.

A PCO szindróma meglehetősen gyakori - egyes adatok szerint a fogamzóképes korban lévő nők 2-5 százalékát, más adatok szerint 5-10 százalékát érinti. Ha nem kezelik, meddőséget okozhat és hajlamosít a szívbetegségekre, a cukorbetegségre valamint a rákra.

A PCO szindróma jellemző tünetei

Valószínű, hogy a PCO szindrómának különböző fázisai vannak, de általában, mire meddőséget vagy zavaró kozmetikai problémákat okoz, a tünetek nagyjából azonosak.

Policisztás petefészek
A petefészek nyálkahártyája megvastagodik, fehér lesz, alatta pedig gyöngyfüzérszerűen elhelyezkedő ciszták láthatók. Előfordul, hogy a petefészek megnő, de nem mindig. A ciszták és a megvastagodott nyálkahártya a peteérés, illetve a tüszőrepedés elmaradása miatt jön létre.

Magas férfihormon szint a szervezetben
Elsősorban a tesztoszteron szint magasabb az átlagosnál és kívánatosnál, ugyanis kellemetlen velejárója a gyakran súlyos, nehezen kezelhető akne, valamint az eseteknek körülbelül a felében a szőrösödés (arcon, mellen, combok között, hason). Ritkábban - ez egyéni hajlamtól függ - férfias tipusú hajhullást is okozhat.

Inzulin rezisztencia
Ebben az állapotban a szervezet nem képes elég hatékonyan felhasználni az amúgy megfelelő mennyiségben jelenlévő inzulint. A vérben cukor marad, amire a szervezet még több inzulin termelésével válaszol. Az inzulintöbblet viszont hajlamosít az elhízásra, majd későbbi életkorban a cukorbetegségre. A PCO szindrómától szenvedőknek körülbelül a fele súlyproblémákkal küzd.

Vérzési rendellenességek
Általában csak ritkán, vagy nem is jön meg a menstruáció, vagyis rendszertelenül, vagy egyáltalán nincs peteérés és tüszôrepedés. Oka a ciklust szabályozó hormonok egyensúlyának felborulása. Kezelés nélkül általában teljes meddőséget okoz.

Valamennyi tünet a PCO szindrómától függetlenül is kialakulhat. A PCO szindrómát éppen az jellemzi, hogy a tünetek együtt, egymással összefüggésben jelentkeznek.

A PCO szindróma valószínű okai

Többek között ez az, ami olyan nehezen megfoghatóvá teszi a PCO szindrómát - az okok ugyanis ma sem egyértelműek. Valószínű hogy minimum kétféle módon jöhet létre:

Gyakran normális súlyú nőkben valamilyen okból túlságosan megnő az androgén, vagyis a férfihormon szintje. Legtöbbször a mellékvese működésének zavara okozza. Előfordulhat az is, hogy valószínüleg öröklött hajlam miatt a szervezet túlságosan élénken reagál a férfihormonokra. Utóbbi esetben a PCO szindróma általában már kamaszkorban jelentkezik: 1-2 évig a menstruációs ciklus normális, majd rendszertelenné válik, esetleg elmarad. Párhuzamosan megjelennek a férfihormonok túlsúlyára utaló tünetek.(Egyes felmérések szerint ezt a kislányok túl korai érése előre jelezheti!)
Általában az élemódra visszavezethetően inzulinrezisztencia alakul ki (amelyre a hajlam egyébként örökölhető, vagyis többnyire ez és az életmód EGYÜTT kell hozzá). Az inzulinrezisztencia miatt keletkező inzulintöbblet elindítja a túlzott férfihormon-termelést - egyes vélemények szerint mindenkinél, más vélemények szerint csak azoknál, akiknek a szervezete öröklött tényezők miatt így reagál.
A gondot az jelenti, hogy a túl sok férfihormon könnyen felborítja a menstruációt szabályozó hormonok egyensúlyát. Ráadásul a felesleges tesztoszteron ösztrogénné alakul a zsírszövetben (a zsírsejtek tartalmazzák az átalakítást végző vegyületet), a túlságosan magas ösztrogénszint (a PCO szindróma jellemző velejárója) pedig számos bajt okoz. A többi között rendszertelenné válik a menstruáció, ha pedig valaki elhízik, az ösztrogénszint még magasabb lesz, vagyis a menzesz teljesen el is maradhat.

Mindebből az is következik, hogy a PCO szindróma nem törvényszerűen okoz meddőséget, vagy a későbbiekben vetélést.

A PCO szindróma kezelése

A PCO szindrómát hagyományosan gyógyszerekkel kezelik - ezeket részben az inzulinrezisztencia ellen, részben a peteérés és a tüszőrepedés stimulálására, részben a túl sok férfihormon kompenzálására adják.

Ettől teljesen függetlenül egyre több szakember javasol elsőként életmódváltoztatást: mindenekelőtt fogyást, részben mozgással, részben az étkezési szokások drasztikus megváltoztatásával.

Számos vizsgálat szerint ugyanis az esetek körülbelül egyharmadában a fogyás önmagában is képes a normális ciklus és a termékenység helyreállítására, az életmódbeli változtatások pedig segíthetnek az inzulinrezisztencia felszámolásában. Ez nem csak amiatt fontos, mert sok nőnél így megszűnik a nem kívánt szőrnövekedés, hanem mert megelőzi a későbbi cukorbetegséget is.

Buborka Creative Commons License 2002.09.19 0 0 0
Szia!
És pontosabban mi érdekelne? Én is ezzela problémával küzdok. A PCO, policisztás ovárium szindróma tudomásom szerint azért van, mert a szervezet túl sok inzulint gyárt, és a túltermelés miatt a szervezet nem normálisan reagál az inzulinra. Ez hatással van mindenféle más hormonokra, én pld. nem menstruáltam magamtól, csak nagyon ritkán. Jellemzi még pattanásos bőr, zsíros haj/bőr, fokozott szőrösödés. Nagy hirtelen ennyi jutott eszembe, ha még van kérdésed, írj

Még valami, énn gyógyszer segítségével estem teherbe és már 20 hónapos a kicsi fiam:)

Előzmény: Törölt nick (-)
Törölt nick Creative Commons License 2002.09.19 0 0 topiknyitó
Felvilágosításra lenne szükségem ezzel a problémával kapcsolatban.

Minden segítséget megköszönök.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!