Keresés

Részletes keresés

horgolotucske Creative Commons License 2009.12.25 0 0 4927
Lektor köszi megnézem további kellemes unnepeket.
Előzmény: lektor (4926)
lektor Creative Commons License 2009.12.25 0 0 4926

vehetsz lakást magyarországon. nekem van itt élö barátom (erdélyi, soha nem volt magyar állampolgár), aki svéd állampolgár és évek óta van lakása az 5.kerben.

 

http://www.ingatlanjog.hu/index.php?adv=&tema=15&action=16#jump15

 

ha nem vagy kettös állampolgár, akkor bármikor kérheted a magyar visszahonositást, annélkül, hogy a svédröl le kéne mondanod.

 

de svéd állampolgárgént is vehetsz ingatlant. én specjel, 2-ös állampolgár vagyok.

Előzmény: horgolotucske (4925)
horgolotucske Creative Commons License 2009.12.25 0 0 4925
Köszi lektor most már értem!
Szoval 5 évig engedéllyel kell tartozkodni kell egy EU országban ahhoz hogy ugyanazok a jogszabályok legyenek érvenyesek rám mint az ottani állampolgároknak? igy van?
Engem is izgat ez mert én svéd állampolgár vagyok és az anyu azt akarja hogy én fizessem a kölcsönét amit a bankban felvett a lakására.Leterhelte a lakását a bankban felvett 4 millitót rá alakást a bank 7 millióra értékelte fel (((((( ez 2007-ben volt és persze a pénznek a seggére vert nekem nem adott belöle ne gondolt el sem fogadnám))))) Nem érti meg hogy én nem vagyok magyar állampolgár már és nem ugyanazok a jogszabályok érvényesek rám mint neki.
Most nyuz engem hogy vegyek fel kölcsönt fizessem vissza a bankban a 4 milliót én. A másik ötlete anyunak , vagy pedig eladja a szomszédnak leterhelve már ugy hogy ö belle lakik amig él.
Tegnap kuldte el az unoka testvérem az okiratot emai-en a bank szerzödést anyuét, amiböl egy szót sem értek mivel 24 éve élek itt és hivatali magyar nyelv csomo jogszabály.
Persze anyu nem mutatta meg nekem ezt 2007-ben majd nem elájultam ha jól értem az én kicsi magyar tudásommal akkor anyu aláirta hogy 4 milliót kap az az övé a maradékot a kulönbséget (((7-3= 4 millio forint))))))))))amire a bank felértékelte értékelte a lakástl azt a bank zsebre vágja anyu halálakor.Azonkivul a Bank csa 4 millio erejéig köteles eladni ha baj van a lakást mert annyira van terhelve és nem a napi árra köteles eladni.
Nemtudom mit csináljak föl a fejem már egy hete akkor tudtam meg az egészet.De szerintem én nem vehetek lakást MA-on mert nem vagyok ma állampolgár es más szabályok vonatkoznak rám. Az eu szabályokat pedig nem ismerem.
Előzmény: lektor (4922)
Haani Creative Commons License 2009.12.25 0 0 4924
Boldog Karácsonyt kiivánok Nektek!:)
lektor Creative Commons License 2009.12.25 0 0 4923

 a PUT az más mint ami neki van. a PUT  a permanent uppehållstillstond azt jelenti, hogy egy nem svéd állampolgár, idö meghatározás nélkül lakhat és dolgozhat svédországban. az eu szabályzat más.

 

azon viszont ne csodálkozz ha nem akarnak a svédek minden itt tanuló külföldinek fizetni azért, hogy ingyen tanulhat amit a svéd állam fizet az adópénzböl. Sehol a világon nem tanulhatnak ingyen a külföldiek egy idegen országban, csak svédországban. Magyarországon meg pláne nem.

Előzmény: horgolotucske (4918)
lektor Creative Commons License 2009.12.25 0 0 4922

az van irva, hogy:  az eu állampolgárokra a következök érvenyesek az alapvetö tanulmányi ösztöndijra.

 

 - ha van állandó tartózkodási jogod (PUR ) svédországban

 

 - ha tovább akarod  képezni magad a meglévö foglalkozásodban, vagy

 

 - ha van munkád vagy családi kapcsolatod svédországban

 

az elsö pontban foglaltak szerint, PUR, ha van tartózkodási jogod svédországban, akkor kaphatsz tanulmányi ösztöndijat. tartózkodási jogot az kap aki legálisan tartózkodtál svédországban 5 évig megszakitás nélkül, és ha eu állampolgár voltál az utolsó 5 évben.

 

tehát,  5 évi megszakitás nélküli legális (PUR) svédországi tartózkodás után lehet kérelmezni a tanulmányi ösztöndijat.

Előzmény: mroz (4920)
mroz Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4921
Nekem a permanent residencyről az jött le, h EU állampolgárnak kell lennem ÉS emellett még 5 évet le is kéne húznom SWE-ben :( Az pont 5 évvel több, mint ami jó lenne..
mroz Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4920
Köszi szépen a segítséget! Bár az oldal fordítgatásával még elleszek, mert a svéd nem megy annyira jól :)

Itthon gazdasági informatika szakon végeztem, másfél évig könyvelőként dolgoztam (dolgozom), tehát egy Master in Economy továbbképzésnek minősülne. Viszont, ha jól értelmezem, ez csak arra vonatkozik, amennyiben korábban már lett volna svéd munkahelyem (szakmába vágó), akkor lennék jogosult támogatásra :( Vagy tévednék?

horgolotucske Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4919
Szia ! Oda van irva a lektor linkjét nézzed. Hogyha 5 évig éltél egy EU országban ( MA az az ugye) akkor jogodban äll ösztöndijra ha megkapod a tartozkodási engedélyt a svédektöl tanulmányi célra.Ez mint a villám meg kell kérvényezned az invandrarverket-töl és akkor kapsz kb 10 000 kr egy h´napban plussz fizetik a lakbéred felét de azt is megkellet volna kérvényezned ezek honapokba tellnek de a lektor jobban tudja.
Előzmény: mroz (4916)
horgolotucske Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4918
Lektor akkor neki csak meg kell szereznie a permanent uppehålls tiltstånd-ot és kész? Nem kell a szakmájával kapcsolatba lennie a továbbképzésnek a kiképzés, amit itt svédben akar végezni? Akkor csak egy Put és kész mehet?Nem értem ezeket az eu szzabályokat de a svédek biztos nem akarnak fizetni ösztöndijjat mindenkinek aki kulföldi ,annyira már ismerem öket hogy sóherek.,
Előzmény: lektor (4917)
lektor Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4917
Előzmény: mroz (4916)
mroz Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4916
Sziasztok!

Szeretnék feltenni néhány kérdést.
Még nyáron jelentkeztem egy 1 éves mesterképzésre (közgáz) a Dalarna tartományi egyetemre, és bár nem számítottam rá, mégis felvettek. Januárban indulok, de egy kicsit be vagyok gyulladva..
Elég alaposan utánaolvastam, de úgy fest, hogy ösztöndíjra nemigen vagyok jogosult. :(
Arról szeretnék érdeklődni, hogyha esetleg tudnátok információval szolgálni, hogy mit hallottatok a svédországi diákmunkáról? Mennyire könnyű szerezni mondjuk Falun-Borlänge környékén és hogy vannak-e erre szakosodott munkaközvetítők (mint itthon pl. a Meló-diák)?

Esetleg tudtok-e valamilyen diákokat megillető juttatásokról?

Aggódom, mert a készleteim kb. 2-3 hónapra elegendőek, és ha ez alatt nem találok bármilyen önfinanszírozási lehetőséget, akkor szégyen-szemre jöhetnék haza..:/

Angolul folyékonyan beszélek, bár sok helyen olvastam, hogy ez nem elég..

Bármilyen információért nagyon hálás vagyok.

Boldog karácsonyt/God Jul! :)
lektor Creative Commons License 2009.12.24 0 0 4915

Lektor annak ódiumát viszont vállalanod kell, hogy amennyiben a nejem megkérdezi, hogy miért voltam már megint a Systemben, én rád fogok hivatkozni!

vállalom :)

Előzmény: DuJoe (4911)
jambimbim Creative Commons License 2009.12.23 0 0 4914

Sziasztok!

 

Tud valaki segíteni vagy használható infót adni munka téren Stockholmban? A personummerom már megvan, de munka is kéne. Valami sofőrféle lenne a legjobb, vagy futár céges mint a DHL, de lényegében bármi jöhet amivel ki tudok jutni és ki tudom magam után vinni a családomat. Az infókat előr eis köszönöm mindenkinek.

horgolotucske Creative Commons License 2009.12.23 0 0 4913
Kedves topik társak! Mindenkinek békés boldog karácsonyt kivánok: Maria
zsofi81 Creative Commons License 2009.12.23 0 0 4912
Nagyon szívesen. Ha kipróbáltad kíváncsi lennék a véleményedre.
Én is Nagyon Boldog és Békés Karácsonyi Ünnepeket kívánok Neked és a családodnak és minden fórumozónak.
Előzmény: horgolotucske (4910)
DuJoe Creative Commons License 2009.12.23 0 0 4911
Minden jótanácsot meg kell fogadni!! Így ma elmentem a Systembe (is) és beszereztem egy (kis üveg) Absolutot.
Annyian voltak a Systemben mint az oroszok (pedig ők svédek)!!:))
A fűszert is sikerült megtalálnom, bár nem a többi fűszernél volt, így nemlétező svéd tudásomat is be kellett vetnem, de aztán a boltos néni segített megtalálni.
Azthiszem 2010-re is marad a glöggből, mert azzal mostmár el leszek látva rendesen:)))

p.s.
Lektor annak ódiumát viszont vállalanod kell, hogy amennyiben a nejem megkérdezi, hogy miért voltam már megint a Systemben, én rád fogok hivatkozni!
Merthogy azt fogom mondani, hogy egy tapasztalt topiktárs szerint az igazi glögghöz kell alkohol is!!
Előzmény: lektor (4907)
horgolotucske Creative Commons License 2009.12.22 0 0 4910
Zsófi! köszi szépen a receptet holnap ki is próbálom puszika érte.Kellemes és békés karácsonyt kivánok neked és a családnak!
Előzmény: zsofi81 (4909)
zsofi81 Creative Commons License 2009.12.22 0 0 4909
Szia!
Nálunk évek óta ez zserbó a nyerő.
A tésztához:25 dkg margarin, 35 dkg liszt, 1/2 sütőpor, 1 db tojás, 2 dkg élesztő, 2 evőkanál tej, 10 dkg cukor
A rátéthez: 30 dkg darált dió, 20 dkg cukor, 25 dkg sárgabarack lekvár, 1 evőkanál rum
A csokimázhoz: 10 dkg margarin, 10 dkg éttortabevonó
Az élesztőt két kanál langyos tejben elkeverjük. A liszthez hozzáadjuk a sütőport és a cukrot. A margarint elmorzsoljuk a liszttel hozzáadjuk a tojást és az élesztőt, majd tésztát gyúrunk belőle. Ezután hagyjuk piheni. Ez idő alatt a diót a cukorral, a lekvárt egy kanál rummal elkeverjük. A tésztát három részre osztjuk és tepsi nagyságúra nyújtjuk. A kikent tepsi aljába fektetjük a tészta első harmadát, rákenjük a lekvár felét és megszórjuk a cukros dió felével. Ráfektetjük a második harmadot és szintén kenjük, szórjuk, végül utolsó harmad tészta a tetejére. Megszúrkáljuk és hagyjuk egy óra hosszát kelni. Előmelegített sütőben világosbarnára sütjük. A csokimázhoz az összetört csokit a margarinnal gőz fölött felolvasztjuk és a kihűlt süteményt bevonjuk vele.
Remélem ízleni fog, ha kipróbálod. Nálunk mindenki szereti 2-3 tepsinél kevesebbet soha nem sütöttem még és még soha nem száradt rám.
Előzmény: horgolotucske (4908)
horgolotucske Creative Commons License 2009.12.22 0 0 4908
Sziasztok! kellemes készulödést mindenkinek karácsonyra.
En kitöltöttem magamnak egy pohár borocskát, nem szoktam inni de megérdemeltem ma, nagyon jót vettem ez a shiraz gyönyöru szinu a pohárban.Sok tolakodás van az uzletekben fél áron adják a ruhátat cipöket mindent már pedig még nincs is szent este.En is összekapkodtam egy csomo kardigánt kézelkötötet ami térdig érö csipke (15 euro volt az ára gyapju) aztán rájöttem hogy minek és visszakaasztgattam öket, hát cselesek ezek az uzletben majdnem beugrottam nekink a csaliba.:D

Most kezdem a fözöcskét karácsonyra. Megvettem a sonkámat ma ,de azt holnap kell fözni svédországban mert anélkul nincs karácsony ha az nincs a svéd asztalon. ( de én most fogom megfözni a lelkemet) Mert holnap van december 23-án a hivatalos `` doppar dag`` akkor kell tunkolni a fött sonkát és kenyérrel enni itt.Megspékelem szekfuszeggel és meggrillezem mustáros- mézeskalácsos( a mézecskalács dolgot nem szabad csak én találtam ki mert finombabb)) öntettel remélem szép lessz az idén is.Szoval ezt most csinálom.
Holnap jön a savanyu káposzta vettem bele hust is meg lessz gombóc is benne. Aztán jön az aszpikos tojás hidegétel fustölt lazac( készen véve) hideg stefania szelet(göngyölt hus tojássa aközepén) alazac muszály a svéd asztallra mint a sonka,kocsonya,és muszály a ``sill`` ami apró halak magam csinálom fözök ecettel hagymával babérlevéllel egy ontetet és abban áll a hutöben 1 napig majd csinálok öntetet amiben tovább áll 1 napig van már mustáros meg kaviáros- tejszines öntetu halam készen. Csak zserbót sutöt de azt is holnap ennyit a kajáról.Sajnos nincs bevállt zserbo receptem ugyhogy kisérlet lessz ha valakinek van ami jó azt megköszönöm ha megosztaná velem.Mindezt 3 személyre hehe
Szóval emelem poharam a shizaz-zal egészségetekre!!!!!!!!
lektor Creative Commons License 2009.12.22 0 0 4907

 

glögg készités: keverj össze 1 ü. vörösbort (ne drága bort) 1dl. cukorral és tegyél bele 1 zacskó glögg füszert ( glöggkrydda kb.10-15 kr az élelmiszer üzletekben) és 1 dl konyakot v. más eröset, melegitsd föl, de ne hagyd felforrni. egészségedre

Előzmény: DuJoe (4906)
DuJoe Creative Commons License 2009.12.21 0 0 4906
Hát lektor azt hiszem meg kell néznem hogyan működik az a vörösbor forraltborként.:))
A Vanessa által ajánlott glöggöt pedig meghagyom karácsonyi lélekmelegítőnek, merthát akkor is kell valami:))
Előzmény: DuJoe (4905)
DuJoe Creative Commons License 2009.12.21 0 0 4905
Jelentem Kronoberg megye, 17.55: -17,4 fok.
Lehet tényleg jön a hideg?
(Igaz odahaza a hétvégén volt -23-24 fok is.)
lektor Creative Commons License 2009.12.21 0 0 4904

 a lányom szuletett 1988-ban.

 

nem is merem megkérdezni, hogy ki van a képen.:))   a fiam 89-es..

Előzmény: horgolotucske (4903)
horgolotucske Creative Commons License 2009.12.21 0 0 4903
Sziasztok! Nekem is már karácsonyi hangulatom van. Biztosan a nagy hó miatt ilyen ho utoljára Stckh-ban akkor volt utoljára mikor a lányom szuletett 1988-ban. Várom már a télapót de az még el van foglalva remélem nem ragad le ott a jó melegben hanem kiszabadul ajándékhordozó hosszu utjára és eljön hozzánk is:DMég nem sutöttem semmit az most for jönni elöször nagytakaritás, systembolaget stb stb.........
Vanessa_ Creative Commons License 2009.12.21 0 0 4902
6-eve elek itt, de meg nem talalkoztam onosesövel:)) Remelem, nem jön divatba most sem:D
Előzmény: DuJoe (4901)
DuJoe Creative Commons License 2009.12.20 0 0 4901
Ebben a nejem az illetékes:))
Én maximum a lektor által ajánlott Absolutot tudom csak ajánlani. A repüléstől pedig azért nem kell félni, mert még egy gép sem maradt fennt!!
Otthon (Mo.) viszont a mostani hó és hideg után jön az olvadás és az ónoseső, és még az is lehet, hogy nem lesz fehér a karácsony.
Ez (mármint az ónoseső) itt mennyire jellemző?
Előzmény: Törölt nick (4899)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.20 0 0 4900
Bromolla, es 1 3kereku biciklivel szantja Tomi a havat...;)
Előzmény: horgolotucske (4895)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.20 0 0 4899
-10c eppen, es Skane a deli tartomany...;))

Palmafak!?...ne is mondd!...valahogy megerezhettem a kozelgo hideget, mert le akartam lepni a csaladdal min 6 repulogeporanyira, de a parom repulesfobias (pedig mar soxor repult), es maradtunk hoembernek...nincs erre a dologra valami, orvosilag...?;)

Előzmény: DuJoe (4897)
Lucilla Creative Commons License 2009.12.20 0 0 4898
Itt dél jelentkezik (Lund), - 6 C és nagy hó (én évek óta nem láttam hasonlót, sem itt, sem otthon).
A kocsi a tegnap reggeli letakarítás és használat után kb. 24 órával ...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!