Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.22 0 0 3868

Csobáncon a kilátás szebb látványt nyújt, mint a vár...

 

Sajnos!!!  :-(

 

Csobánc hajdanvolt dicsősége lassan lehanyatlik az omladozó támpillérekkel együtt, csak a robosztus öregtorony próbálja még fenntartani a Gyulaffy família hírnevét.

Érdekes, hogy a várak helyreállításáról szóló újságcikkekben általában megemlítik ezt a Balaton-felvidéki várromot is, úgy, mint a környékbeli -- szerencsésebb -- társait {pl. Szigliget, Rezi, Tátika, Sümeg} de eddig még egyetlen kapavágást sem tettek érte...

Két éve amikor a nyári hőséggel dacolva felkapaszkodtam az eredeti szerpentinútján, csak siklóejtőernyősökkel találkoztam, akik kihasználva a meredek hegycsúcs szélén a felhajtó széláramlást, felszökkentek a fennsíkról az égbe!  :-)

 

Pedig szép kis vár vala egykoron:

 

Makett a csobánci várról... sajnos csak ilyen kis képben  :-(

 

Linkek Csobáncról:

 

http://www.csobancvar.hu/

http://tapolca.organic.hu/reszletes/csobanc.html

http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=260

http://www.fsz.bme.hu/mtsz/utleiras/kcs70.htm

http://pg.c2.hu/index.php?pid=22&id=4

http://mars.elte.hu/varak/gyulakeszicsobanc/csobanc.htm

http://mars.elte.hu/varak/gyulakeszicsobanc/281koppanycsobanc.htm

http://www.pontmagazin.hu/pm112463.html

 

Ez pedig már csak annyiban kapcsolódik Csobánc várához, hogy a természetvédelmi hivatalok talán meg akarják tiltani a Várhegy látogatását {!?!}

 

http://www.foldiutikalauz.hu/magyarorszag/magy04.html

 

 

Előzmény: Qedrák (3864)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.22 0 0 3867

Érdemes volna a Topikban egy várfigyelő-szolgálatot működtetni, ami riadóztat váras TV-műsorok esetén... persze egy-két nappal előtte!

A kábel TV-s csatornákon elég sok történelmi jellegű dokumentumfilmet adnak le, a hétvégén pl. Rettegett Iván cárról és Wallace-ról, a skót szabadságharcosról néztem remek műsorokat.

 

Előzmény: karako-hid (3862)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.22 0 0 3866

Ahogy egyre jobban belemélyedtünk Boldogkő várának elemzésébe, rá kellett jönnöm, hogy az általam említett "viszonylag épségben megmaradt vár" jelzőn bizony-bizony változtatnom kell... sajnos az egykori kiépítettségének, sok-sok lakó és raktárépületének már csak a kb. 30%-a maradt fenn napjainkra!

 

Elpusztult: az alsó palánkvár és épületei, Malom-bástya fele, Öregtorony egésze, a felső palotaszárny második emelete

Megmaradt: kaputorony, Malom-bástya fele, palotaszárny két szintje, háromszögletű torony

 

Előzmény: karako-hid (3863)
NO HAB Creative Commons License 2005.11.22 0 0 3865

Üdvözlet minden várbarátnak!

 

Most láttam a tesco újságban egy talán érdekes könyvet,de lehet hogy sokan ismeritek már.Lekényfépeztem a mobilommal,de azért olvasható minden:

 

 

 

Qedrák Creative Commons License 2005.11.22 0 0 3864

 

Csobáncon a kilátás szebb látványt nyújt, mint a vár. :)

Előzmény: karako-hid (3862)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.21 0 0 3863

Ismét átolvasva Boldogkő leírását, annyi kiderül, hogy a mai palota tetején volt két (?) közlekedő folyosó. Az egyiken a 3szögű toronyból jön a 4Szegű felé, majd fordítva,de másik szinten. Itt viszont épületet is említ.

 

Fokozódik a helyzet...

karako-hid Creative Commons License 2005.11.21 0 0 3862
Pár perce fejeződött be egy kisfilm a DunaTV-n, amely a csobánci várról szólt.
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.21 0 0 3861

Időnként az elejétől fogva beleolvasok a váras Topikba, amiben rengeteg hasznos infót találni vagy pedig az egyes várak helyreállításának szakaszait ecsetelik a lelkes várbarátok... már sokszor olvastam, hogy a

 

hivatkozott kép már nem található a Tar.hu-n

 

Hát ez elég szomorú... ezért vált szokásommá, hogy a várakkal kapcsolatos bármiféle anyagot azonnal kimentem a számítógépemre {majd onnan CD-re}

 

Előzmény: karako-hid (3860)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.21 0 0 3860
Már többen panaszkodtak a tárra emiatt :(((( Most engem is elért.
Előzmény: Nagyon Várbarát (3859)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.21 0 0 3859

TÁR... kááááááááár!  :-(

 

Előzmény: karako-hid (3858)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.21 0 0 3858
Most vettem észre, hogy a TÁR valamilyen oknál fogva letörölte a teljes képtáramat, úgyhogy a régebben bereklámozott képeimet nem tudjátok elérni egy darabig.
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3857

Mára kilépek a Topikból majd csak holnap 18.00 körül nézek vissza...

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3856

Boldogkőt egy kisebb különítmény tette tönkre, amúgy "skót módra" spórolósan a lőporral 1701-ben, vagyis a Thököly és Rákóczi-féle kuruc szabadságharcok közötti viszonylagos békeidőben... ekkoriban rongálták meg a sárospataki várat is... lehetséges, hogy ugyanazok hajtották végre eme bűntetteket!!!  :-(((

 

Előzmény: karako-hid (3855)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3855
Bár igaz, ha robbantottak, akkor a másik két tornyot is kellett volna...
Előzmény: Nagyon Várbarát (3854)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 1 3854

Az idén felkeresett várak közül Regéc és Szádvár az 1685-ös évben, katonai hadjárat során esett a felvonuló császári sereg markába. Mindkét helyen azonnal, igen nagymértékű robbantásokkal pusztították el a várat... arra gondolok, hogy egy támadó sereg elegendő fegyverzettel -- és esetünkben -- lőporral -- rendelkezett a hatalmas kőépületek megsemmisítéséhez.

Szádvár esetében {szerintem} nagyobb mértékű a pusztítás, lakó és hadi építményekre gondolva, míg Regéc esetében pl. a K-i palotaszárny jórészt fennmaradt.

 

Boldogkő vára más eset, 1685-ben a Habsburg-hű esztergomi érsek birtokát képezte -- elméletileg, mert ugye a valóságban ezt is megszállták a kurucok -- ekkor még megúszta, majd csak az 1701-es Habsburg Lipót császár és király által kiadott felrobbantási rendelet miatt érkeztekk hozzá a robbantók.

Ténykedésük: Alsóvár {palánkvár} felégetése, a Malom-bástya és az Öregtorony nagy részének felrobbantása {ez lehetett a legnehezebb feladat!}

Érdekes módon a háromszögletű torony és főleg a kaputorony megmaradt, pedig ezek is fontos katonai objektumoknak számítanak. Tehát a robbantók {szerencsére} nem tudták eltörölni a várat a föld színéről, csak egy kisebb részét...  :-)

 

Sajnos Rohbock 1858-as metszeténél régebbit nem ismerek, milyen is lehetett régebbi formájában Boldogkő?

 

Előzmény: karako-hid (3853)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3853
És még valami, amit eddig többször kihagytam: lehet, hogy nem véletlenül robbantották ennyire szét az öregtorony-déli torony közti területet: a lakóépületek miatt.
Előzmény: Nagyon Várbarát (3852)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3852

Remek gondolatmeneted van!  :-)

 

Ha jól emlékszem a Malom-bástya felsőbb szintjein nevezték meg az "Úr házát" -- Gerendás új házat -- tehát régebben a földesúr itt lakhatott.

Ezek a várleltárak viszont már 1678-ban és 1685-ben készültek el, amikor tényleges birtokos nem élt a várban, így aztán az eredetileg neki és famíliájának készült palota belső tereit más célra használták fel...

Ebből is látszik, hogy napjainkban egy várlátogatás során mennyire másképpen látjuk az erősség szerkezetét, felépítését -- mint azt egykoron használhatták!

 

Mint ahogy a várlista készítője is elcsodálkoznék {elszorodnék} a mai állapotokon!

 

Előzmény: karako-hid (3851)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3851

Szóval én ara jutottam, hogy a vár déli oldalán az Öregtoronytól délre volt az 1680-as években a palotal. A mostani palotának nevezett épület pedig gazdasági célokat látott el: konyha, sáfárház, pitvarok, boros ház és pince (jelen esetben a fsz-en) volt benne.

És ami érdekes a 3szegű toronyból visszajövet jön keresztül a mai palota tetején, hogy elérje az öregtorony egyik emeletét.

Előzmény: karako-hid (3850)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3850

Szerintem van, csak nem azt nevezi palotának.

 

"19. - A Nagy Palotából ó konyhán általmenvén, ugyanazon feljebb megemlített csatornás kút mellett vagyon egy gerendás pince, mely három szakaszban vagyon."

 

Szerintem ez a mai palota földszintje lesz.

Előzmény: Nagyon Várbarát (3849)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3849

Alaposan átolvastam az inventáriumhoz fűzött megjegyzéseket, de -- érdekes módon -- a hosszúkás palotaépület belső tereinek nincs meg a lajstroma!

 

A Malom-bástya és a háromszögletű torony {benne a várkápolnával} részletesen leírva, de a palota nincs!  :-(

 

Hej, legjobb volna egy ilyen inventárium teljes szövegével végigjárni az adott erősséget!  :-)

 

Előzmény: karako-hid (3848)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3848
OK, de az invertárium? Nem ír helyiségeket vagy mégis?
Előzmény: Nagyon Várbarát (3847)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3847

Igen, abban 100 %-os vagyok, hogy a hosszú palotaépület fénykorában 3 szintes, vagyis kétemeletes lehetett, melyet a XIX. századi metszetek még romjaiban de ábrázolnak {pl. Rohbock és Miskovszky}

 

Sajnos ezt már a helyreállítások során nem állították vissza...  :-(  úgy, mint pl. a gesztesi vár is kétemeltnyi volt eredetileg! Pedig úgy mennyivel több lehetőség kínálkozna a vár kihasználására...

 

Miskovszky rajza Ny-felől 1882-ből

 

Rohbock metszete 1882-ből származik
Előzmény: karako-hid (3844)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3846

Én jelenleg a déli bástyát úgy képzelem el, ahogy egy lentebbi rajzomon jeleztem, vagyis a mai malomtorony éa környéke É-K felé egy épület lehetett.

 

Egy biztos pont a tömlöc, de van még egy süllyesztett "bolt". Ezért gondoltam ezt a malombástya alsó szintjére. A malomépítmény a leírás szerint az emeleten volt.

 

Egyébként a regéci, fűzéri, most a boldogkői invertáriumot olvasgatva, rájöttemn arra, hogy a pince mit jelent abban a korban: ugyaolyan tároló, mint most, de nem feltétlen süllyesztett (lásd: Füzér vára, Boldogkő jelenlegi palota alsó szintje !!!).

 

Szóval, ha a leltározó kitér arra, hogy süllyesztett, akkor valszeg az, de ha pincéről ír, nem biztos, hogy a föld alatt kell keresni.

Ui. Sós István nem tudja hova helyezni a "boltot", szerinte nem is volt besüllyesztve, szerintem igen.

Előzmény: Nagyon Várbarát (3845)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3845

de attól, hogy neogótikus a lépcső feletti boltozat, még nem következik, hogy  a lépcső is 19. századi

 

Elgondolkoztattak a szavaid... valóban, lehetséges, hogy ez a lépcsősor még a felrobbantott É-i épületrész legalsó "boltjához" tartozhatott.

 

leltárból nem derül ki pontosan, mikor, hol jár az összeíró

 

Erre Sós I. is többször célzást tesz, miszerint szinte lehetetlen megállapítani az inventáriumot végző ember útvonalát a napjainkra félig lerombolt Malom-bástya belső helyiségei között

Előzmény: karako-hid (3843)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3844

És még egy érdekes kérdés:

 

vajon az É-i palotarész, amit ma palotának hívunk, hány szintes volt? Bejáratok hol voltak?

 

1. egy 1858-as metszetes akár 3 szintes is lehet, látszanak falcsonkok és egy védőtető.

 

2. leltározáskor viszont nem említenek szintet, csak egy folyosót vagy ilyesmit.

 

3. a palota K-i faláról készült képemen Sós I. írásának segítségével felfedeztem a gerendalyukakat, meg mintha ajtónyílás is lenne. E szerint az emeleti szint bejárata kívül volt.

karako-hid Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3843

Igazad van, ezt este nem írtam le, de azt a rajzot természetesen a déli-bástya MA IS ÁLLÓ épületére értettem. A déli bástya É-i elpusztult épület is 3 szintes volt, de szerintem a felső egy ágyúterasz szerűség volt, vagyis nem lakószoba.

 

Boltív: igazad van, ugye a Péchyek építkezéseit a monogramos vöröstéglák datálják, de attól, hogy neogótikus a lépcső feletti boltozat, még nem következik, hogy  a lépcső is 19. századi.

 

A leltárból nem derül ki pontosan, mikor, hol jár az összeíró. Emiatt nem tudni, hogy a bejárás merre volt a d-i bástyába. Újabb részletes kutatási eredmények kellenének. Sajnos csak egy rövid összefoglalót találtam a CB hírlevelek között.

 

Egyben biztos vagyok már, szerintem Sós I. rossz helyre helyezi a 3. kaput.

Előzmény: Nagyon Várbarát (3841)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3842

Itt térjünk nyugovóra és majd holnap folytassuk! Jó éjt! :-)

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.20 0 0 3841

A vázlatodat reálisnak tartom, de csak Malom-bástya hátsó, D-i oldalára... mivel az É-it elpusztította a robbantás!

Elől kellett lennie a feljáró lépcsőnek {grádics} ami felvezett az erkélyre {pitvar}

Innen aztán vagy K-felé a K-i keskeny várudvar illetve az Öregtorony felé -- vagy

a Malom-bástya D-i épületrészeibe lehetet továbbmenni.

 

A XIX. századi feljárat

 

A Malom-bástya épülettömbje egykoron sokkal nagyobb volt!
Előzmény: karako-hid (3834)
karako-hid Creative Commons License 2005.11.19 0 0 3840

Mivel gyakorlatilag az általad küldött alaprajzom van, meg az  a pár oldalnyi ismertető, amit küldtél, sok mindenben egyszerűsítek.

Szóval Drégely, de mégse. Elméletileg az 1550-es évek eleje, de ki tudja, hogy akkor pontosan, hogy nézett ki.

 

Rám nem vonatkozik a VC.

 

Gyakorlatilag annyit szeretnék, amennyit eddig megtudtam. Vagyis felsővár az öregtoronnyal, a ny-i oldal épülete, d-i kaputorony, középsővár a déli sziklaalagúttal, meg a két é-i patkótoronnyal.

Alsóvár a d-i bástyával vagy toronnyal?? Meg ha lesz kedvem egy palánkrész épül még hozzá.

Előzmény: Nagyon Várbarát (3839)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2005.11.19 0 0 3839

A   :-(  a végén azt jelenti, hogy sajnos a drégelyi vár jelenlegi helyreállítási állapota is ilyen mértékű! A vár egyébként klassz, de majd szeretném látni ha teljesen kész lesz.

 

Amúgy még nem írtad, hogy melyik időszakban fogja bemutatni az erősséget?

 

Fénykorában? Az 1552-es ostrom után? Vagy a napjainkban látható módon?

 

Előzmény: karako-hid (3837)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!