Keresés

Részletes keresés

Tapivara Creative Commons License 2020.10.21 -1 0 55143

Na igen, lehetnek látványosak ezek a videók, de egyáltalán nem javasolható ilyesmiben gondolkodni.

A hasonló, relatíve kis térben még a különböző víziállatok sem tudnak megfelelően együtt élni.

Jó példa erre a vizigyíkos akvárium, ahol a halak zavaros (koszos) vízben úszkálnak, a szegény

gyík meg folyamatosan stresszeli őket, miközben ő is stressz alatt áll.

Nem jó ez egyiküknek sem.

A gyíknak például egy terrárium lenne optimális, ahol homokos fövenyen infralámpa alatt napozhatna.

(A kismadaras videó pedig végülis mondhatni elborzasztó:  a túlságosan párás környezet semmi jót

nem igér a kismadár jövőjét illetően, egy végzetes tüdőbetegség ellenben mindenképpen sanszos.)

Szerintem bőven elég ebben a műfajban, ha az akváriumból a növények, mohák kilátogathatnak  :)

a partra.

Mindenesetre látványos videók, köszi.

 

Előzmény: Őszinte Ököl (55142)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2020.10.21 -1 0 55142

https://www.youtube.com/watch?v=HxiosMJ-qXs

https://www.youtube.com/watch?v=9fxz0ofI1J0

https://www.youtube.com/watch?v=F-0w-LOCmEI

 

Kicsit másabb téma, de azért van köze a vízi világhoz. Paludárium. Mennyire érdekes, mikor egy zárt térben, madarakat, hüllőket és halakat is tudnak tartani. Az biztos, hogy egy ilyen nem semmi kihívás. Ugyanakkor egy szépen berendezett és megfelelően tartott paludárium igazán lenyűgöző tud lenni, egy nappaliban. Ténylegesen a természet egy darabját lehet megcsodálni. Egy komplett vízpart, víz feletti és víz alatti világa. Bár ezzel foglalkozni kell keményen, pláne akkor ha a szárazföldi részében is szeretnénk állatokat tartani. Ugye itt már a terrarisztika és az akvarisztika egybeolvad, elég rendesen. :) 

Tapivara Creative Commons License 2020.10.21 -1 0 55141

Én már rendeltem növényeket, és nagyjából azt kaptam amit vártam, csak sokkal többet és 

persze kisebbeket. :)

De végülis nagyjából megeredt mind, az egy Elodea kivételével.

Úgyhogy van ebben is lutri, de legalább nagyjából fajtaazonosak, amiket küldenek.

Ahogy olvasgattam, inkább télen akadnak esetleg problémák a hideg miatt.

 

Előzmény: -carcass- (55140)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.20 -1 0 55140

Kockázat nélkül nincs üzlet. :-)

Nem sok választásom van. Errefelé nem sok szakirányú üzlet van, nagyjából egy maradt. Egy átment kb online módba, egy másik nemrég csődölt be és egy annyira alja, hogy oda nem megyek.:-)

Szóval bemegyek, szétnézek, ami van, abból választok. :-)

Mo. 2020.

Nem olyan izgalmas mint a lóverseny, de legalább nem veszítek annyit. :-D

---

Egyébként szétnéztem a múltkor náluk, meglepett, hogy Hydor külső szűrőt is tartanak polcon és volt olyan is, ami totál ismeretlen volt, pedig ezt a vonalat alaposan sikerül bejárni.

Előzmény: Tapivara (55139)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.19 -1 0 55139

De azért egészen nyilvánvalóan szeretsz hazárdírozni, ha ismeretlen növényeket veszel. :)

Nekem volt egy haverom régebben, az például lóversenyezett.  :))

Előzmény: -carcass- (55138)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55138

Virágbolti hangulat. :-D

Anno amikor még volt croptocoryne, vallisneria és vízikehely, azok mind szabadon garázdálkodtak. Ha végre kristályosodna az új projekt, akkor ezt is szétültetném, de egyelőre így marad.

Volt szőlőtőke is korábban, de darabjaira hullott, most filóztam, hogy valahonnan szerezni kellene, most egy darab vasfa árválkodik benne.

Előzmény: Tapivara (55137)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55137

Egy időben egészen elterjedten használták az ilyen cserepes ültetést, nagy előnye, hogy 

növényháborgatás nélkül lehet rendberakni, akár átrendezni az akváriumot,  és a komolyabb talajt is viszonylag könnyű az erre igényes növényeknek biztosítani.

Úgyhogy retró stílusban, mint külön kategória, bízvást helye van.

Talán még egy-két finomabb alkatú vízinövényfajta (amiről lerí hogy víz nélkül összeroskadna), enyhíthetné az egész halványan, de azért megjelenő virágbolti hangulatot.

 

Előzmény: -carcass- (55136)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55136

6-8 szál van így egyben, ha kell szét lehet őket szedni, bár a rögzítésük megoldásra vár....

Előzmény: Tapivara (55135)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55135

Azt tippelem, hogy a meglévő leveleiktől szabadulni fognak, (ne legyen igazam) mert eddig

emers módon voltak tartva.

Megfigyeltem, hogy ha nincsenek csokorba fogva, akkor ezek a száras növények nagyon szépen

bokrosodnak, és nem törekszenek mindjárt és csakis felfelé növekedni.

Előzmény: Tapivara (55134)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55134

Igen, ez tényleg azonosnak tűnik, de minimum valamelyik változata.

Szerintem, így ránézésre, nem egy igénytelen növény, bármit is írjanak róla (mindjárt elolvasom),

de akváriumban nehezen marad meg, víz fölötti életmódra van eredendően beállva.

 

Előzmény: -carcass- (55133)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55133
Előzmény: Tapivara (55131)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55132

Sajnos a néni nem állt a helyzet magaslatán - nem szokott... :-/

Na mindegy, szóval szerintem mintha ez lenne:

https://greenaqua.hu/hu/dennerle-ludwigia-glandulosa.html

Bár ettől sokkal jobb áron vettem.

Előzmény: Tapivara (55131)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.18 -1 0 55131

Valamilyen Hygrophila-féléknek tűnnek, szeretnek kinőni az akváriumból.

Előzmény: -carcass- (55130)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.17 -1 0 55130

Úgy döntöttem, ha a gyerekeknek nem is kell, az újba még átrakhatom, addig elférnek itt is. Szóval tegnap vettem két - számomra ismeretlen növényt. Nektek ismerős valamelyik? A vörösnek nincs gyökere, így különböző technikákkal megoldva cserépbe került, a másiknak a gyökeréről a szivacsot nem teljesen sikerült levakarni.

A vörös reggelre tért magához, elég furán nézett ki, most szépen tartja magát, ~12-15 cm a másik 18-20 cm lehet.

 

Tapivara Creative Commons License 2020.10.17 -1 0 55129

Ha így jól működik, akkor nem lehet gond, esetleg az aktívszenet lehetne lecserélni,

ahogy erről már esett szó itt nemrég, aktívszénre leginkább egy gyógyszeres kezelést követően lehet

szükség.

Talán pár képpel esetleg feldobhatnád ezt a szöveges részt.  :))

Biztosan látványos már az akvárium.

Előzmény: ElGreen (55128)
ElGreen Creative Commons License 2020.10.17 0 0 55128

Ebben a szűrőben körkörösen felülről indul a szűrés egy durva szűrővel(1). Majd lemegy alulra es onnan jön fel és vissza az akváriumba.

Alul van, az also kosárban egy adag sima műanyag mechanikai szűrés (2). Utána a középső kosárban van a eheim halls cukorkahoz hasonlító, kerámiaszerű bio szűrője (3). Ezt raktam felesbe a matrixal. Utána van egy agyaggolyo szerű a következő kosárban(4) majd azon perlonvatta(5) meg egy aktivszenes (6) szűrő.

Biztos lehetne még tuningolni is de, az látszódik hogy milyen gyorsan leszűri a vizet. 

 

A belepistulást meg arra értettem, hogy igencsak rá lehet pattanni erre az akváriumosdira :)

Pedig ez egy pici akai ami nekunk van, és még ezt sem csinálom jól...

Tapivara Creative Commons License 2020.10.16 -1 0 55127

Picit estleg pontosítanád, hogy mit szándékoztál közölni ?

Pl, lentről fölfelé, vagy esetleg föntről lefelé, mi van a szűrőben, csak hogy némileg világos legyen

a dolog.

Előzmény: ElGreen (55126)
ElGreen Creative Commons License 2020.10.16 -1 0 55126

Volt egy flakon matrixom, azt is beleraktam a szűrőbe bár nem telt meg a kosárja vele, mellé ment még az eheim bio mech-je.

Bele lehet ebbe az akvariumozásba pistulni...

Előzmény: ElGreen (55125)
ElGreen Creative Commons License 2020.10.16 -1 0 55125

Az azert látszik hogy mekkora teljesítmény különbség van a belső meg ez közt. Sokkal hamarabb leszűrte a vizet tisztitas után.

 

Tapivara Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55124

Igen ezek az akvarista gyermekbetegségei, de ezeket szerencsére kinövi.   :)))

Előzmény: -carcass- (55121)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55123

Szerintem a szívóágon nyugodtan lehet a csappal csökkenteni az áramlást, ezzel azt lehet

mímelni, mintha már kissé eltömődött volna a szűrőközeg.

Na igen, nem túl optimális a párosítása a halaknak.

Én ivadéktáppal etetném őket, vagy nano halaknak való táppal, mindkettőt szeretik,

és így legalább jut majd mindenkinek.

      Beáramlás terelőnek "lily pipe"-ot talán érdemes volna kipróbálni.

Előzmény: ElGreen (55120)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55122

Nekem a tetrák voltak olyanok, hogy nem ettek. De aztán győzött a csordaszellem. :-)

 

Előzmény: ElGreen (55120)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55121

Hát igen. Nem emlékszem már anno hogy csináltam és arra sem, hogy mennyi idő volt mire beállt. Emlékszem, akkor még nem volt víztisztítónk és forralt vizet raktam bele, ami szerintem nem sokat ér. Állt talán 3 hétig és akkor vettem bele halakat. 

Aztán rögtön az elején durván befűtött a fűtő, egy kivételével megfőttek a halak (ez még 2001-ben volt), pedig nem volt nagy teljesítményű (igaz szabályozható se).

Aztán olyan is volt, hogy valami xifo-hoz hasonló ezüst színű halat vettünk és másnapra egy razbóra, két algaevő és pár páncélos harcsa maradt, a többiek kampó.

Aztán volt, hogy az algaevők szaporodtak, tele volt a szűrő teteje kicsikkel, a vitorlás meg ott figyelt és szépen sorban eltette őket láb alól.

Egyszer a xifok is szaporodtak, beszívta a kicsiket a szűrő, ott forogtak páran a szűrőben.

Voltak dolgok... :-)

Előzmény: Tapivara (55119)
ElGreen Creative Commons License 2020.10.15 0 0 55120

Akvanalfabéta jelenti.

Eheim beüzemelve, hangja nem vészes:) Szűrni szűr, majd latom hogy mi merre lesz vele.i

Az szent viszont, hogy valami áramlás butítót kell venni rá mert svarceneggeres lesz nehány guppiláb:) Bár érdekes, hogy némelyik kifejezetten játszós hangulatban van a vizsugárral.

A csapján egy kicsit zártam így nem olyan erős,szabad ilyet?

A másik meg a pontylazacok... lehet én vagyok a kritikus de olyan finnyásak.... :D A guppik mindenre ugranak de a petik csak kostolgatnak. Pelletet kaptak 3 félét de egyikre sem mozdulnak nagyon vagy csak ha eljövök :)

Mit adjak ezeknek a kis pimaszpikkelyeseknek?

Tapivara Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55119

Ja, hát igen, sajnos sok ráfordítás mindenféle szempontból egy ekkora akvárium indítása.

De egy kisebb is, nem kevés amit nyújtani tud.

Előzmény: -carcass- (55117)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55118

Szépek és okosak is  ezek a Guppik, így nem csoda, ha felismerik a gondos Tulajt.  :))

-carcass- Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55117

Ezért írtam, hogy logikus a gondolat. Van valami áramlási vonal, amit a józan ész diktál és nem kell tudományosan is alátámasztani.

---

Remélem nálam ilyen gond nem lesz. :-)

Addig azon filóztam, hogy a meglévőt mégis csak rendbe rakom valahogy, ha a gyerekeknek más kell, majd a növényeket/halakat átmentem a másikba.

Sajnos a projekt lassulni látszik, hosszú napok óta nem tudok foglalkozni vele.

 

 

Előzmény: Tapivara (55116)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55116

Érteni vélem.  :)

Végülis arra akartam célozni, hogy akvárium berendezésekor nem túl praktikus a víz leendő, felszíni

áramlását berendezési tárgyakkal, növényekkel gátolni, ez végülis

megoldható, amúgy sem szerencsés előtérbe ilyesmiket telepíteni.

Nálam pl. a vallisneria okoz nem kevés gondot, a vízfelszínt elfoglaló növekményei miatt.

Azt hiszem most már hamarosan kaszálni fogok.  :))

Előzmény: -carcass- (55115)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55115

Jó a gondolat.

Ez az áramlástan oldaláról szerintem függ attól is, hogy az esőztető hogyan van beállítva.

Már ha lehet forgatni. :-)

 

Emlékszem, anno a passzívház szakmérnökin volt róla szó, hogy a mennyezet alatti levegő befúvásnál nem mindegy a befúvás pozíciója, mert a levegő sebessége miatt a födém alatt kisebb lesz a légnyomás és egész kicsi levegő sebesség mellett is bitang messzire eljut a befújt levegő.

Nyilván a víz nem így működik, erről Kármán Tódor többet tudna mesélni.:-)

 

Előzmény: Tapivara (55114)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 55114

Van egy jó megfigyelésem szűrőkkel és vízáramlással kapcsolatban, ami elég gyakori téma 

újabban, talán nem is véletlenül.

A növényzet legfelső szintje és a vízfelszín között nem árt ha van leggalább 10-15cm szabad vízréteg, ahol a beáramló szűrtvíz akadálytalanul végig tud az akvárium teljes hosszán rohanni.

Esetleg a háttér előtti kb. 1/3 résznél ettől szükségből (ha a berendezés úgy adja) el lehet tekinteni,  mert az örvénylés miatt mindenképpen bejut ezekre a helyekre is némi áramlás. 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!