Keresés

Részletes keresés

monyesz Creative Commons License 2013.06.03 0 0 3522
Talán alegritkább hiba a zárhiba a pentaxoknál, mind1 melyik típust nézzük.
Ha kedveled az éles rajzú obikat, akkor a fixeket ajánlom figyelmedbe. Nem kell L-esnek - limitednek - lennie, a régebbi analóg vázak obijai is hasítanak, minden gyútávon vannak jó és kiemelkedő darabok. Sok esetben a régi M42-es obik is versenyképesek képminőségben.
Előzmény: panabubus (3521)
panabubus Creative Commons License 2013.06.03 0 0 3521

Köszönöm, valóban így is volt tegnap, kinn a terepen. Volt pár kép (viszont elenyészőbb mint régebben) ami a jelzés ellenére életlenül esett ki a gépből :S  Viszont ez a zöld hexagon az egyik apró, de ütős indoka volt elsőnek már az *istD-nél, hogy belezúgtam a piros-fekete színbe. :)  Így is lehidaltam szó szerint némelyik képtől, a "karcos elejű" 28-200-nak köszönhetően. Hátha még lesz egy komolyabb obi is rá, szerintem még jobban  kedvelni fogom a 20D-t. :)  Nem túlzok, nem hülyéskedek, egy állványról, precízen meglőtt rózsáról azt írta egy kolléga, aki nem követi a "váltásaimat", hogy: "mi van, csak összejött egy szürkére? "

(mármint canon L-s.. :)  )

Írtam vissza, nézzen már EXIF-et :D

Egy aggaszt csak most már, az a 33E expo, amivel hozzám került. :S  (ugyan az adok-veszekben olvastam olyat, hogy ez az első harmad az a bejáratós tétel a Pentaxnál, bár úgy legyen... Persze nem vevő írta, hanem eladó, úgyhogy csínján fogadom el a véleményt :))

Előzmény: simico (3520)
simico Creative Commons License 2013.06.03 0 0 3520

Kézi fókuszálásnál két dologra érdemes figyelni ha a gép fókusz-visszajelzésére támaszkodsz:

1. a zöld hexagon folyamatos világítása jelzi a fókuszt. sokan az aktív fókuszmezőt mutató piros négyzetet nézik csak.

2. egy bizonyos tartományon belül jelez a gép, tehát nem azonnal a "tökéletes fókusznál". Ezért érdemes picit tekergetni a fókuszgyűrűt és (amennyire lehet) szemmel is ellenőrizni, hogy ebbe a tartományban hol a legélesebb a kép. Ez persze feltételezi, hogy a mattüveg is tökéletesen van pozícionálva a gépben. Tehát ne állj meg rögtön a züld hexagon felvillanásakor, mert akkor még valószínűleg nem tökéletes a fókusz, csak már egy elfogadható tartományon belül van.

Előzmény: panabubus (3517)
panabubus Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3519

Hát, igen. Ahhoz képest, hogy kb. fél mm mélyen i is van pattanva afrontlencséből, jobb nem is lehet.

Szűrők az megvan, csak az IR nincs közöttük :)  Vagy valami trükkel lehet kombinálni, de arra még nem jöttem rá. Vagy ez is egy pixinfós túlzás, az is lehet.

Előzmény: monyesz (3518)
monyesz Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3518

Ja, hát ez jobb nem lesz, ennyit tud!

 

A szűrőket asszem a képnézegetésnél lehet előcsalogatni, tehát amikor visszanézed a képet. A hátsó lcd-n előhívod a képet, és nyomsz egy Fn gombot, ott meg az egyik opció asszem a szűrő funkció.

Előzmény: panabubus (3517)
panabubus Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3517

Igen, így írja, hogy: "6 db képtónus
5 db
feldolgozási beállítás (+/-4 lépésben)
7 db színszûrõ
1 db digitális infraszûrõ"

 

Viszont jó volt a tipped. CP levéve, és csodát ugyan nem csinál ezek szerint, de lényegesen pontosabb az AF, és kis jóindulattal még éles is  a kép. Ott, ahová fókuszáltam. :S  

 

(Ez a karcos  28-200, teljes kihuzatán)

Köszönöm a tanácsokat :)


Előzmény: monyesz (3516)
monyesz Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3516

Vannak beépített effektszűrők a gépben. Szerintem arról szólhatott az írás.

A polárszűrő fényerőt vesz el (ráadásul aberrációkat is okoz a képen), csak indokolt esetben szabad használni. 

Előzmény: panabubus (3515)
panabubus Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3515

Igen, az stimmel. Az *istD-n is lágyabb képet adott teljes kihuzatnál, ha még élesebb is azon.  Akkor jól tippeltem a polárszűrőt illetően? :S 

Közben nézegetem a manuál-ját, ott ír valami fókusz-rögzítést a M-módnál is. Még azt beállítom és úgy teszek próbát.

 

A pixinfó tényleg "gurít" néha, egyre inkább az a véleményem. Pl. írta a leírásban azt is, hogy a digitális szűrő módban "tudna" IR-t is a gép. (persze ezek a szűrők nem nagyon fognak játszani, ott van erre a Photoshop vagy a Lightroom) Hát, a leírás se említ ilyet, és az opcióknál se nagyon találni. Pedig nem lett volna rossz ha az is van :)

Előzmény: monyesz (3514)
monyesz Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3514

Igen, korrigálni csak az AF-et lehet. 

Az kis fénymennyiség, az alacsony kontraszt okozhat hibát a fókuszálásnál.

Azt a szűrőt azonnal vedd le! Mondjuk ez az obi a leírások szerint  a szokásos betegségekkel küzd, tág rekeszen és a hosszabbik végén lágy, erősen rekeszelni kell, ez könnyen jelentheti, hogy f8-f11 környékén használható csak igazán.

Előzmény: panabubus (3513)
panabubus Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3513

hát, köszönöm. A biztatást külön. Nevezetesen éppen erről van szó, amit belinkeltél. Ha a jövőbe láthattam volna, hogy csak piros-fekete vállszíjjal fogok járni, dehogy gyilkoltam volna ki belőle a madzagokat :(  Mert AF-ben hátha tudna is.

Még amire gondoltam, és gyanakszom az az, hogy a börzén 2E-ért(!) vettem rá egy noname ÍCP-szűrőt, elsősorban esztétikai okból, hogy a karcot eltakarja :)  MIntha azzal nem igazán akarna éles lenni mindig a kép.

Viszont ott a kérdés még mindig hogy akkor MIT jelez élesnek a váz, amikor az nem igaz? :S

A tesztábrás próbát mindenképpen megcsinálom. A "biztatásra" azért utaltam, mert akkor most tettem egy próbát egy másik "őslénnyel", és 14 megán...  Jobb híján a kertben, ágakra, stb. próbát téve. Hát, egész jó így elsőre. Ennek a neve: Revuenon 3,5/200  fix.

Azért, ha jól értettem egy régebbi üzi-váltást, a vázat csak AF-re lehet korrigálni, manuálban nem? (mondjuk az szebb lenne :))

Előzmény: monyesz (3512)
monyesz Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3512

Tehát akkor mindkét vázon MF-ként használod a 28-200-at?

Ha az egyik vázon jó, de a másikon nem, akkor nem az obi a 'hibás', bár ezek a túristazoomok nem szoktak pengék lenni. Ha erről van szó, akkor ez nem egy kiemelkedő darab: http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-FA-28-200mm-F3.8-5.6-Zoom-Lens.html

Nézz egy tesztábrát, állványra rakva a gépet (SR kikapcsolva persze). Menj végig a rekeszértékeken f11-ig.

A 18-55 nem rossz obi, kitobinak más vázakon sem adnak jobbat.

 

"A Pixinfo leírására alapoztam a feltevést. Ott az áll, éppen a K20D tesztnél, hogy "a 14 Mp-s felbontású érzékelőt már nem tudják kirajzolni a régi analóg objektívek"." 

 

Hát a pixinfo-n is leírnak ezek szerint hülyeségeket, nem is kicsiket!

A régi analóg obik az aps-c vázakon jól mennek. Persze ami filmen vacak volt, az nem lett jobb digiten sem.

Egy Pentax-M 2.8/35 van itthon, az parádésan rajzol...

Előzmény: panabubus (3511)
panabubus Creative Commons License 2013.05.31 0 0 3511

Szia, köszi a válaszodat. Valóban, kicsit  pongyolán fogalmaztam.  A szóban forgó objektív az egy Pentax 28-200 AF. Volt. Eredetileg. Az Opticam-nál vettem nagyon olcsón, mert a frontlencsén van egy brutális karcolás (sérülés) Akkor még canonom volt, csak úgy a gép elé rakva, lezsibbadtam a sérülés ellenére is jó minőségű képtől. Megvettem, és mivel más rendszer, a "feleslegesnek tűnő" elektronikát  kigyomlátam, (így utólag kár volt :( ) és mivel kisebb az átmérője a Pentax bajonettnek, köré rögzítettem egy EOS-bajonettet. A 30D-vek "szemre" állítgatva is igen jó képeket készített. Aztán, mikor a 30D zárja behalt két hónap után, a szervízdíj helyett vettem egy *istD-t. Bajonett vissza-alakítva, de már csak manuálban tudtam használni az obit.  Nagyon jó tapasztalatokkal, jó képekkel ekkor is. Azon a vázon nem volt, nincs most se gondom vele. A K20D-n viszont az a gond, amit alább leírtam... :S   (ezzel szemben a 16-55-ös Pentax, de egy 28-70-es Tamron-al kielégítő az élesség ezen a vázon is.S. )

 

Amire a felbontás(?) kapcsán utaltam, az a 1:2/50-es Pentax-al, illetve az 1:2,8:35 -ös régi analóg obival tapasztalható. A Pixinfo leírására alapoztam a feltevést. Ott az áll, éppen a K20D tesztnél, hogy "a 14 Mp-s felbontású érzékelőt már nem tudják kirajzolni a régi analóg objektívek." 

Előzmény: monyesz (3510)
monyesz Creative Commons License 2013.05.30 0 0 3510
Azt irod, hogy át van alakitva manuálisra, de akkor milyen AF probléma van vele a K20D-n?

Azon egyébként objektivhez lehet állítani az AF-et.

Ezt a gyenge obi miatti felbontás visszavételt sem értem. Mik ezek a gyenge obik, amik ezt indokolják?
Előzmény: panabubus (3509)
panabubus Creative Commons License 2013.05.30 0 0 3509

Tudna valaki némi segítséget adni?

 

K20D-ről van szó. 

 

1. Egy manuálisra átalakított  Pentax 28-200-as obiról lenne szó.  Pentax *istD-n "mondhatni "borotvál"  M-módban is, Av-ban is.

A K20D-nél viszont elvileg nyikkan, megjelenik a pötty is, mégis életlen a kép hangyányilag, de van amikor erősebben is. Magyarul: nem ott ad éles képet, amire kijelez.  A 18-55 kitobival viszont ott van az AF ahol kell. :S

Mi lehet ennek az oka, illetve a megoldásnak jobban örülnék.  :S

 

2. Nem először veszem észre, hogy annak ellenére, hogy 6-10 Mp felbontásban használom a vázat (értelem szerűen a gyengébb obik miatt felesleges erőlködni a teljes felbontássqal) így is van beállítva a menü, JPG + a fine állásban.

Mégis, minden újabb kártya-cserénél, "becsempész" nekem egy-egy PEF kiterjesztésű képet is.  Ezt alapból csinálja mindegyik?

 

Köszönöm előre is az esetleges válaszokat.

panabubus Creative Commons License 2013.05.25 0 0 3508

Szia Tamás!

 

Igen. még szerencse, hogy megvolt a srácnak, (legalább neki.. :))  És telhjes a feeling, ma reggel  a Soósnál sikerült egy szettáska is hozzá, pentax-felirattal :)  Meg lkell ezt majd ismerni töviről hegyire, szerintem félelmetesen jobb mint a  Somogyi B. u. másik "szervizalanya"  :)

Előzmény: fhantom (3507)
fhantom Creative Commons License 2013.05.25 0 0 3507

Szia Pana!

 

Megvettted a K20D vázat???

Előzmény: panabubus (3506)
panabubus Creative Commons License 2013.05.25 0 0 3506

Tiszteletem az olvtársaknak!

 

Valahol olvastam, igaz hogy K5 kapcsán, hogy hirtelen szokatlan volt hogy nincs gond, ha nincs fény :)   Hát, megközelítőleg ilyen élmény ért érzékenységben is, na meg expozíciós tudás kapcsán.  MIért is nem volt nekem eddig K20D-m?  :S  

 

Egyben, ha szabadna, igen nagy tisztelettel bekopognék, jelezvén azt, hogy ha nem zavargok, néha szabad ittn írni ezt-azt?  :)

 

Topikhű  indokkal...  Mivel hogy úgy tűnik sokszor lesz mostanbában a kezemben a névadó... :)

Zozzantoz Creative Commons License 2013.05.23 0 0 3505

K10D-re tökmindegy mit rakok, fekete, fémtiszta stb. mindent jelez.

Előzmény: Peti-- (3495)
Peti-- Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3504

Minden obim ráér az érzékelőkre, és igen, be vannak állítva a dolgok.

 

Előzmény: monyesz (3502)
panabubus Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3503

Hát, ha igaz akkor talán hamarosan megtapasztalom :)

 

Canonnál nem szokta, Nikonnál sem. Csak amíg élességet talál, és annyi.

Előzmény: monyesz (3500)
monyesz Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3502

És ráér a kontaktusokra a vázon az obi? Mert nálam függetlenül hogy ráér vagy nem, ugyanúgy működik a fókuszvisszajelzés. X-aktás ahogy nálad működnek a dolgok!

A menüben egyébként be vannak állítva a szükséges dolgok a manuális obik használatához?

Előzmény: Peti-- (3501)
Peti-- Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3501

Meg fogom nézni, de az M42-es Revuenon 55/1,4 obim is csak akkor hajlandó működni, ha fémtiszta, a Chinon 135/2,8 is. Volt Porst 35/2,8 M42-es obim, szintén csak fémtisztán működött, többfajta M42-es és K bajonettes közgyűrű szintén. Két vázon is. Nem vonom kétségbe, hogy amit mondasz igaz, csak eddig nem ezt tapasztaltam.

Előzmény: monyesz (3499)
monyesz Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3500

Nem tudom más márkájú vázak kapcsán mi a helyzet, de a Pentaxnál megszokott, hogy úgy is működik.

Előzmény: panabubus (3498)
monyesz Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3499

Vedd le az obit, gépet tedd Av-ba (akkor biztosan keres obit, és egy nagy F--- lesz a kijelzőn a rekeszértékek) és nézd meg mit csinál ha félig lenyomod a fóluszgombot.

Lehet hogy valami menüpeállítás a ludas nálad a dologban.

 

Ha nem működne elektromos kontakt nélküli obikkal a fókuszvisszajelzés, akkor az M42-es obikat hogy lehetne használni?

Előzmény: Peti-- (3497)
panabubus Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3498

Hopp... Akkor ez megszokott? Mármint hogy csaupasz vázzal is?  Én meg a frászt hoztam a lányra a 20D-je kapcsán. Mert az azt csinálja, hogy pl. lőttem vele párat, akkor mindig rendesen piros pötty+nyikk. De amikor leeresztettem és még ujjam a gombon(?)  akoor is: cirip-cirip...  :S  :)

Előzmény: monyesz (3496)
Peti-- Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3497

Akkor ha ezt megmondom az obijaimnak vagy a vázamnak, akkor szerinted megjavulnak?

 

Csak fémtiszta obival hajlandó fókuszvisszajelzésre, és a lentiek alapján a fórumtársnak is ez hozta meg a jó eredményt.

Előzmény: monyesz (3496)
monyesz Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3496

Az lehet gond, ha a fémtiszta az obi hátsója, és összezárja az érintkezőket, mert megzavarodnak. De ez sem a fókusz szempontjából gond.

 

A pentax obi nélkül is is tud fókuszvisszajelzést! Vedd le az obit, és csupasz vázzal is villog a középső fókuszpont.

 

" Azaz K100D kivételével igaz ez, mert ott pont fordítva volt, elektronika nélküli fémtiszta obival nem volt hajlandó AF visszajelzésre."

 

Teljesen független a fókusz attól, hogy milyen obi van fenn. Csak annyiban befolyásol, hogy a középső fókuszpont aktív.

Előzmény: Peti-- (3495)
Peti-- Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3495

Tapasztalatom alapján festett hátsó részű obinál nincs visszajelzés, csak ha eltávolítom a festéket. Azaz K100D kivételével igaz ez, mert ott pont fordítva volt, elektronika nélküli fémtiszta obival nem volt hajlandó AF visszajelzésre. Ott le kellett ragasztani az obi hátulját a megfelelő működéshez (több fórumos beszélgetés és személyes tapasztalat alapján ez egyedi eset, K100D szérián belül sem egységes a dolog).

Előzmény: monyesz (3492)
panabubus Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3494

Hát, akkor az 50-es alapból xar. :( Kellett nekem börzén "ócó" árura gerjedni.  Mind1, akkor lesz belőle más. Csinálok egy fordítót  roncs bajonettből, és majd  jó lesz makróra.

Előzmény: monyesz (3493)
monyesz Creative Commons License 2013.05.22 0 0 3493

Vázat állványra, nyitott rekesz, tesztábrát 45 fokból kell fotózni.

Manuál fókuszt viszont nem tudsz fókuszkorrekcióval állítani a gépen.

Előzmény: panabubus (3491)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!