Keresés

Részletes keresés

Susu70 Creative Commons License 2008.04.02 0 0 22

Hello!Van egy ilyen kérdésem Fekete Istvánhoz kapcs.

Hány éves korában kezdett el járni iskolába?

Miért?

És a Tüskevár olvasmányhoz kapcsolóan  meg egy ilyen:

Mi a foglalkozása s névjegx tulajdonosának?

MEKANI MÁRTA TATA

 

Hogy hívák a regényben?

 

 

,Nem tom megfejteni!Segítsetek!!

 

 

orpheline Creative Commons License 2007.07.13 0 0 21
Üdv.

Még a 80-as években sikerült az általad is említett könyveket megszereznem - véletlenül bukkantam rá 1 antikváriumban - 1 egyházi kiadó adta ki őket..... és újra csak a 90 évek közepén jelent meg 1x-i kiadásban..... a Zsellérekkel irodalmi díjat is nyert, és az 50-es évektől betiltották a Tanácsköztársaságról nyes-őszinteséggel véleményt formálása miatt ...

Egy méltatója szerint Fekete István mindenki írója..... írásait ugyanúgy érti az egyetemi tanár - és az egyszerű hétköznapi ember is...... és a természetről senki nem írt még szebben, mint Ő.....

A természetről való tudásáról mindent el mond az, hogy a halászatról szóló könyvéből még mindíg tanítanak......

Őt olvasva még jobban tudatosul az emberben, hogy a legszebb nyelv a magyar......
Előzmény: knokjjordi (16)
epepe Creative Commons License 2007.07.08 0 0 20

Kántor B. Péter

Zsong a nádas
- Fekete István emlékére -

Ülök a parton és suttog a berek,
Hadd legyek újra most nyaraló gyerek,
Hadd legyek Tutajos – kacagó álom – ,
Hadd legyek nyárfa a somogyi tájon,

Hadd legyek Kele, most hadd szálljak újra,
Vuk-bőrben naivan vadásszak nyúlra,
Hadd legyek Hú, vagy hadd legyek Lutra,
De ha már így küldtél, Uram, az útra,

Hallgass meg hát, mint kis Csít a tenger:
Simabőrűek közt hadd legyek ember!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrás:

http://www.digitoll.hu/iras.asp?id=11484

darpa Creative Commons License 2007.06.26 0 0 19
Fekete István sírjánál

Sírhantjánál köszöntem meg
a sok órát, bűvös percet:
ködös őszi út varázsát,
álmos alkonyok parázsát...
Elballagott a vén idő,
s hazája ma a temető,
de ott, a TÜSKEVÁR felett
lelke a nádasban lebeg

Ha fecskét látok: "Ni a CSÍ!"
már csak így tudom mondani;
a róka VUK, a gólya KELE;
a 21 NAP bűvölete
minden tojásban benne él,
s ha halk léptekkel jő a tél,
fehérlik a TÉLI BEREK,
és TÍZ SZÁL GYERTYA megremeg.

Havas erdőn bagoly huhog:
HÚ repdes és sok társa ott;
ijedten fut CIN, az egér,
tavaszt vár életet remél,
Friss tavaszban TARKA a RÉT,
virágtól illatos a lég,
nyáron meg a folyó csobog:
fürge LUTRA vadászik ott.

És ősszel, ha a KÖD leszáll,
és a vadász is lesben áll,
ŐSZI VÁSÁRra jár a nép:
HARANGSZÓ csitítja szívét.
BADÁNYBAN, ha HAJNAL dereng
ifjú szívek szerelme zeng,
elém villan egy rég halott,
AGA, ki TESTAMENTUMot

hagyott végső szavaival,
mert az utolsó diadal
magyar vitéznek kedvezett.
Ott a sírjánál mindezek
futottak a lelkemen
s keserűn könnyes lett szemem,
de törültem a könnyeket,
mert KI így írt, az nem lehet
halott, bár a sírban pihen.
Mert él ma is könyveiben.

S úgy képzelem: a mennyben ő,
hol örök a vadászmező,
Isten kedves vadásza lett.
S követi őt amerre megy,
járása ott is csupa tánc,
hűséges kis társa: BOGÁNCS...


Magyari Csilla - Amerikában élő író és költő.

(megjelent Ifj. Fekete István: Fekete István az Édesapám volt c. könyvben)

garganell Creative Commons License 2007.02.10 0 0 18
Valló László - Emlékké Válok Magam Is... , Fekete István élete
Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó 1986
Viszonylag jól feldolgozott életrajz idézetekkel, képekkel. Láttam már párszor néhány antikváriumban a fővárosban, és esztergomban.
garganell Creative Commons License 2007.02.10 0 0 17
Fekete István a göllei visszaemlékezéseiben nagyon ritkán emliti a göllei elemiiskolás éveit, azt azonban fontos tudni, hogy a göllei elemi igazgatója és mestere édesapja volt, akivel nem volt mindig felhőtlen a kapcsolata.
knokjjordi Creative Commons License 2006.10.21 0 0 16

Sziasztok!

 

Fekete István - én úgy látom - reneszánszát éli. Eddig kiadatlan írásai látnak napvilágot, tanulmánykötetek és életrajzi könyvek jelennek meg róla. Persze a legtöbben még ma is csak mint könnyen fogyasztható és könnyen felejthető írót definiálják, pedig elég csak a Zselléreket, vagy pl. a Gyeplő nélkült elolvasni, és rájövünk, hogy Fekete István NEM, vagy NEM CSAK az ifjúság számára írta műveit.

Sánta Gábor szegedi irodalomtörténész két kötetes Fekete István c. könyvében  precíz és hiánypotló munkát végzett, és ő is azt a gondolatot húzza alá, hogy Fekete Istvánt ne skatulyázzuk be ifjúsági írónak. Ajánlom mindenkinek, akit érdekel Fekete István művészete.

 

edoo Creative Commons License 2005.08.29 0 0 15
Különösen a számtan lett végleges ellenségem
Előzmény: Törölt nick (14)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.29 0 0 14

Tehát feladtak másikat is mert az önéletrajzi elemeket is kutatni kellett volna! Ezt végül is tegnapi nap folyamán emailban megkaptam csak nem volt időm ide begépelni. Mindenesetre ebből nem derül ki melyik volt az a tárgy amitől félt itt azokat sorolja fel amely tárgyakból elhasalt.

 

De ebből is a matematika és a tüskevárból is a matematika ami lejön ezért hát a gyerek ezt fogja megoldásul adni! Aztán legfeljebb a latin, vagy a természetrajz lesz a befutó, vagy egy másik amire senki sem gondol!

Előzmény: edoo (13)
edoo Creative Commons License 2005.08.29 0 0 13

Fekete István: Ballagó Idő, Móra, 1976



Egy-egy fiúval való kivételes bánásmód. . . egy-egy rosszul sikerült feleletem felett való viccelődése valamelyik tanárnak, amikor pedig igazán ké- szültem, gombóccá gyűrte a feleletet a torkomban, és egyszerűen megnémultam. A végeredmény: szekunda vagy valami nyomorult félszekunda. Magam sem értettem magamat. Különösen a számtan lett végleges ellenségem, mert olyan kérdéseket sem tudtam megoldani, amelyeket pedig, ha magam voltam, fejből felírtam a táblára. Mindezeken felül pedig állandó zavaros és rémes álmokkal küzdve, néha csodálatosan szép, néha pedig borzongatóan fájdalmas orgonazúgást hallva, olyan melódiák zengtek a fülemben, amelyek borzalmasságukban is feledhetetlenül szépek voltak, és - nagyon ritkán és nagyon röviden - néha nappal is újra jelentkeztek.

Mivel azonban általában rendesen viselkedtem, szüleim talán megnyugodtak, hogy majd csak lesz valahogy, és csak akkor döbbentek meg, amikor a félévi bizonyítványban latinból, földrajzból és számtan ból megbuktam. Bizonyítvány-kiosztás után tócsát sírtam a zsebkendőmbe, és hazamenve a bizonyítványt beletettem a misekönyv vastagságú Családi levelező című könyvbe, amelynek állandó helye volt a szekrény tetején, a sarkon, és nemcsak szerelmes levelekkel, de különféle szükséges okmányok kiállításával, jogi tanácsokkal, sőt végrendeletekkel is foglalkozott.



(205.oldal)

Pár nap múlva apám instruktort fogadott Pete Feri személyében, de ez a dolgokon, az én nyomorult idegállapotomon nem változtatott semmit. A leckét megtanultam, felmondtam, és másnap - ha megállítottak a felelésben - gondolataim szétrebbentek, mint a verébcsapat, ha karvaly vág közibéjük. Újrakezdeni nem lehetett, mert az osztály kegyetlenül röhögött volna, és én a padba vánszorogtam, és folytak a könnyeim óra végéig.

De a matematikával még ennyire sem voltam, és magam is beláttam, hogy ebből a tárgyból engem csak megbuktatni lehet. Meg is buktam rendesen: számtanból, latinból és természetrajzból. Én! Természetrajzból! Én, aki minden füvet és fát személyesen ismertem, minden madárról távoli röptében is megmondtam, micsoda s a szalmáról, szénáról rátekintésre is megmondtam, hogy búza, rozs, zabnövény volt, amíg élt, és a szénáról is, hogy miképpen virágzott, és körülbelül hol termett. Ez azonban most már teljesen mindegy. Gyóntam ebben az írásban, és nem fontos, hogy felmentést kapok vagy nem. Amikor hét év múlva haza vittem az érettségi bizonyítványt, apám megölelt, aztán behozott egy paksamétát, amiben összes bizonyítványaim benne voltak.

- Ezek most már a tieid, fiam. . . - És megölelt és nevetett. - Azt csi- nálsz velük, amit akarsz.

Nyár volt akkor már, és én besorozott katona.

Az egész paksamétát bedugtam a vaskályhába, meggyújtottam, és néztük, hogy lobbannak el évek keserűségei és örömei. Sok keserűsége és kevés öröme.



(215-216 oldal)  By átvágó

 

 

 

Feladtak akkor a gyereknek egy másik könyvet is?????

edoo Creative Commons License 2005.08.29 0 0 12
Tehát félt:))
Előzmény: Törölt nick (11)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.28 0 0 11
Nem megbukott Tutajos, hanem hármastól félt, de végül ötöst kapott matematikából. 
Előzmény: edoo (10)
edoo Creative Commons License 2005.08.28 0 0 10
lagavulin /Szabó János/házelnök válasz | megnéz | könyvjelző 2005.08.28 17:19:47 (28020)
Vélekedésem szerint a Ballagi idő c. regényéből lehetne biztos adatokat gyűjteni. Olvastam, de nincs biztos emlékem. Olyasmi dereng, hogy a Tüskevár Ladó Gyula Lajosa is részeben önéletrajzi ihletésü. Sajnos a könyv valahol a költözködések viharában eltünt. "

By átvágó

Erre már én is céloztam, Tutajos miből is bukott meg a Tüskevárban??

De xarul an feltéve a kérdés az biztos.





J
edoo Creative Commons License 2005.08.28 0 0 9
Max.1értés!!
Előzmény: manó5 (8)
manó5 Creative Commons License 2005.08.28 0 0 8

Szerintem nyugodtan be lehet írni a matematikát, mert a Tüskevárban is az a rettegett tantárgy. Akár ezt a magyarázatot is lehet fűzni hozzá, hogy bizonyára...., mert .....

 

Ennél többet egy harmadikostól (és egy családtól) ne várjanak el! :)

Előzmény: Törölt nick (-)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.28 0 0 7
Köfi!
Előzmény: edoo (6)
edoo Creative Commons License 2005.08.28 0 0 6
Qíz játszottunk...

Lennél te is milliomos?

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9013517



Átvágók:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9036266

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9015266
Előzmény: Törölt nick (4)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.28 0 0 5
Ja az NN az a Nézhetetlen aNapkelte, azt már ismerem.
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.28 0 0 4

Ha ezekből esetleg válasz érkezik akkor szuper lesz!

 

De ezek komoly topikok? Mi a teljes elérésük?

Előzmény: edoo (3)
edoo Creative Commons License 2005.08.28 0 0 3
Betettem a ?-t az Átvágós topicokba és a NN-be, tán a LÓIM-be is kéne!
Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.28 0 0 2

Ezt én is megtaláltam, de ebben nem írja melyik tárgytól félt  István.........

 

Az a kérdés jelent-e meg olyan életrajzi mű amiben valahol említik ezt a dolgot?

 

 

Előzmény: edoo (1)
edoo Creative Commons License 2005.08.28 0 0 1
"István az elemi iskola ötödik osztályát már Kaposváron kezdi el. Egy év múlva az egész család Kaposvárra költözik, a Honvéd utcába. Az apa a Városházában kap hivatalnoki állást, a fiú a helyi gimnáziumba jár. Itt azonban gyengén megy neki a tanulás, félévkor megbukik. Az apja instruktort fogad mellé, de a bukás év végén is megismétlődik. Ezután beíratják a polgári fiúiskola első osztályába, ahol végre megtalálja önmagát és barátokra is szert tesz. 1914-ben kitör a világháború."


http://www.nimfea.hu/programjaink/fek.htm


Ennyit találtam eddig.
Előzmény: Törölt nick (-)
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.27 0 0 0
Jé, egy nullás.
0
Törölt nick Creative Commons License 2005.08.27 0 0 topiknyitó

A harmadikos lányom a Tüskevár című művet kapta kötelező olvasmányul a nyárra! Természetesen a csodálatos mű még nem köti őt le igazán. Ezért kapott mellé egy feladatlapot is amit kitöltve kell leadni nemsokárra. Egy kérdés van amit nem tudunk sem a család, sem a barátok megválaszolni! Mégpedig: "Kutass fekete István életrajzában: Melyik tantárgytól félt a legjobban?"

Közületek nem tudja valaki? Ja ez természetesen a Göllei évekre vonatkozik tehát az elemire! Legalábbis úgy gondolom....

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!