Keresés

Részletes keresés

ot1019 Creative Commons License 2019.08.10 0 0 18472

Szia Roland15!

 

Hát nem most voltak azok a napok, az biztos! :-) Számomra az volt a madarasságom legvarázslatosabb időszaka, melyre gyakran és különleges meghatottsággal gondolok vissza! Párszor, amikor nosztalgikus hangulatba kerülök, van, hogy visszamegyek azokra a napokra. Ugye az index fórumnak meg van az az egyedülálló képessége, hogy lehetséges rajta az "időutazás" mégpedig viszonylag gyorsan. :-) Hát nagyon örülök, hogy újból beugrottál ide egy kicsit! :-) A régi motorosok (szerintem így 10 év távlatából magamat is ide sorolhatom már) igencsak be szoktak ide nézni időről-időre, és ha olyan nagy élet nincs is már itt, ami akkoriban volt, a topik korántsem halott és szerintem nem is lesz az soha.

Igazán örömmel olvasom, hogy egy lehetséges újbóli madarazást tervezel! Jó volna egyszer visszahozni a régi szép időket. :-) Nemrég beszéltük lili888-al, hogy mennyire értékes számunkra ez a hely, meg mennyire megcsömörlöttünk a facebooktól. Ugye mi oda is madarasként mentünk, és a rossz tapasztalatok után nekünk az sok esetben már csak a madarazás árnyoldalának: a mérhetetlen butaságnak és gonoszságnak a jelképe.

Előzmény: Roland15 (18471)
Roland15 Creative Commons License 2019.08.10 0 1 18471
Sziasztok!

Sok-sok év után tértem vissza a fórumra. Talán, vannak itt még a régi motorosok közül, akik emlékeznek a néhai kis seregélyemre, Csipire, meg rám. :) Jelenleg nem tartok madarat, ám ez nem zárja ki a lehetőségét, hogy a későbbiekben sem fogok. Ameddig távol voltam e fórumtól, neveltem segítségre szoruló kismadarakat, eszembe is jutottak a régi szép idők, amikor zajlott itt az élet és meg-megoszttottuk a tapasztalatainkat, élményeinket egymással. Örömmel tértem hát ide vissza, bár nem tudom, kik és milyen formában vannak itt jelen, mennyire él a topik. :)
Tompa de Laci Creative Commons License 2019.07.09 -1 0 18470

Sziasztok! Van egy sérült szárnyú szajkóm, Szotyi. Három hete van nálam, az erdőben találtam gombázás közben. Van esetleg valaki aki tíz napra be tudná fogadni? Péntektől kellene vigyázni rá, zsámbéki vagyok.

corvi01 Creative Commons License 2019.06.26 0 0 18469

Hát,,, alaposan át kéne alakítanod az élővilágot, de lehet, hogy csak rossz helyen laksz rossz időben! (?) :-)

Előzmény: nyebojsza (18468)
nyebojsza Creative Commons License 2019.06.26 0 0 18468

Figyelem a rohadékokat, pont akkor repül ki az első fészekalj, mikor kezd érni a cseresznye, mire megérne egy szem se marad :( Késeivel nincs ilyen gond, mert addigra a szomszédban is érik, meg mindenhol érik, meg addigra jóllaknak, de a korait mind lezabálják :( Gyerekkoromban az eperfát nem bántam, mert az alján jutott belőle amit megegyek, amit levertek azt meg megették a tyúkok meg a kacsák, meg ha lelőttem párat, akkor elég volt csak kihozni a házból a puskát...

Nem értem ezeket a hülye rovarevőket (feketerigó, sárgarigó, seregély), hogy miért zabálják ennyire a gyümölcsöt. A veréb megkóstol egyet-egyet, de ezek zabálják... aztán ha leszarják az autót, lemarja a festéket :(

Előzmény: corvi01 (18466)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.25 0 0 18467

Pótköltése tulképp bármelyiknek lehet, de ilyenkor költésben van még a tövisszúró, kisőrgébics, és a sárgarigó. A közelünkben sajnos a karvaly is költésben van. :-S A gyurgyalagok most röppennek ki, a széncinegék, erdei pinty, zöldike, kenderike, énekes és feketerigók, valamint a seregélyek másodköltése több helyen előfordúlhat. Nálunk a tanyán a rozsdafakuk most fogtak bele első költésükbe..(?) Hogy csak pár ismertebbet említsek...

Előzmény: Bálint WildLife (18461)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.25 0 0 18466

Figyeled is, hogy folyamatában mivel táplálkoznak seregélyék..!?

NÁlam 5 odú van/volt folyamatos használatban, van a telken 3 meggyfa, 2 cseresznyefa, 2 kajszibarack, 3 szilvafa 1 naspolya, 4 diófa, pár szőlőtöke, málna, ribizki,,,de még SOHA érezhető kárt nem okoztak gyümölcsfronton! Költési időben 80-90% -ban kfl. rovart hordanak a porontyoknak!

Előzmény: nyebojsza (18458)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.25 0 0 18465

:-D

Előzmény: Ladybee (18460)
Darksüti Creative Commons License 2019.06.25 0 0 18464

Legalább van valami. A Dél-Börzsönyben, ahol korábban kék galambok voltak, most örvös fészkel. Úgy kiritkították az erdőt, hogy ebben a ligetesben már simán le-fel tud szállni.

 

Ez a párosítás már évtizedek óta téma, de nem tudok sikeresről.  

Előzmény: nyebojsza (18463)
nyebojsza Creative Commons License 2019.06.24 0 0 18463

Miért, talán nem? Undorító mocskot csinálnak és szemtelenek. Ahogy megvolt a varázsa mikor még az erdőből csak a hangját hallottam, látni alig-alig lehetett, mostanra már "nem szeretem" őket. Azért még nem vetettem el az ötletet, hogy egyszer megkóstoljam, de már nem izgat annyira mint amikor postagalambokkal akartam kiköltetni a tojását, és összepároztatni...

Előzmény: Ladybee (18460)
nyebojsza Creative Commons License 2019.06.24 0 0 18462

Talán már csak apró madarak... Seregélyeknél kikelt a második fészekalj, valószínűleg a cinkéknél is, fecskék ha úgy alakul esetleg nekifutnak harmadszorra is, nem tudom a fácánok hogy állnak, de szerintem ha az első fészket kirabolták, akkor is kikelt már a második is...

Előzmény: Bálint WildLife (18461)
Bálint WildLife Creative Commons License 2019.06.22 0 0 18461

Sziasztok , azt szeretném kérdezni hogy ebben az évben még milyen fajta madarak fognak fészket rakni, és mikor?

Ladybee Creative Commons License 2019.06.21 0 1 18460

Szörnyű,ellepik a városokat az örvös galambok. :-)

 

Előzmény: nyebojsza (18458)
Darksüti Creative Commons License 2019.06.21 0 0 18459

Az ország mely részén? Én Észak-Magyarország, Pest-megye. 

Előzmény: nyebojsza (18458)
nyebojsza Creative Commons License 2019.06.21 -2 0 18458

Szerintem meg egyre több a seregély, február óta itt lármáznak a kémény körül, már minden gyümölcsöt lezabálnak, lassan ezekkel is úgy leszünk, mint az örvösgalambokkal, hogy még a városokat is ellepik :(

Előzmény: corvi01 (18451)
Bálint WildLife Creative Commons License 2019.06.20 0 0 18457

Le vannak kopva *

Előzmény: Bálint WildLife (18456)
Bálint WildLife Creative Commons License 2019.06.20 0 0 18456

Köszönöm szépen . Földről elrugaszkodva nem igazán tud repülni csak  magas helyről alacsony felé. Többen mondták hogy ez a madár eddig valami kalitkában volt tartva mert a farktollai le vannak lopva é nagyon szelíd, kézből eszik. Építettünk neki egy  röpdét is.

Ladybee Creative Commons License 2019.06.19 0 0 18455

Ha ragaszkodsz, hogy fogságban tartsd : https://www.youtube.com/watch?v=csz8NTpmGMk

Előzmény: Bálint WildLife (18454)
Bálint WildLife Creative Commons License 2019.06.19 0 0 18454

Sziasztok , fekete rigónak mit adhatok enni? Eddig gilisztával , meggyel , almával és cseresznyével etettem. Fán termő epret , banánt , sárga dinnye belső részéből ehet?milyen fajta rovarokat adhatok neki? Gondolom szöcskét adhatok neki ugye?

Darksüti Creative Commons License 2019.06.18 0 0 18453

Ezt ma találtam. 1 nagy fióka van. Odú alatt semmi meszelés. A közeli füvön szedeget az anyamadár. Hímet nem láttam.     

Előzmény: ot1019 (18444)
Darksüti Creative Commons License 2019.06.17 0 0 18452

Akkor én sem firtatom, mindenki tisztában van a sok hülyeséggel, amit az emberiség elkövet a természet rovására. :-S

Bízom a seregélyek életre valóságában! Remélem talpra áll a populáció. Én innentől csak seregély odúkat telepítek. Szívügyem lett. :)

Évi 10 odú az erdőszélre, az 5 év alatt már ötven. Nem is rossz. :)

Előzmény: corvi01 (18451)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.17 0 0 18451

Sajna jól látod,,, seregélyből (is) évről évre kevesebb van, a költőládák nagy erővel történő növelései ellenére is! (  A fészkelési helyek fogyása csak egy szelete a rengeteg brutális kiváltó oknak! Nagyon sokszor szó volt már ezekről (itt is),,a társaság zöme mára belefáradt ezek firtatásába szvsz.

Tanyánkon másodköltésük viszont valamiven jobb képet mutat mint tavaly. Az 5 odúból egyben működnek, a tavalyi nihillel szemben.. :-S

Előzmény: Darksüti (18447)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.17 0 0 18450

Hát jahhh, nem új ez nékünk! :)

Előzmény: ot1019 (18446)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.17 0 0 18449

Lehet sokkhatás, agyrászkódás, agyérgörcs, vagy bármely virológiai eredetü izületre is kiható nyavaja.

Jó lenne egy madárhoz is értő állatorvost találni nagyon gyorsan! Akit én ismertem az már nem praktizál..:(

Előzmény: Bálint WildLife (18448)
Bálint WildLife Creative Commons License 2019.06.17 0 0 18448

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni.

A kertben találtam egy fekete rigót ami már szerintem felnőtt.

Nem tud repülni , csak csapdos a szárnyával. A lábát nem igazán használja csak nagyon ritkán, és az újjamon nem tud megmaradni , hiába próbál egyensúlyozni. A földön se nyújtja ki a lábát és csak ott gubbaszt. Amikor meg akarom etetni vagy itatni akkor a védekező reakciói megvannak pl: megcsíp a csőrével és próbál menekülni de a lába és a szárny miatt nem tud. A szárnya szerintem nincs eltörve hiszen azt kinyújtja és tud csapdosni. Lábán törést nem láttam, de a lába újjait marokba szorítva tartja. Vizet adtam neki  , azt megitta a  fecskendőből, gilisztát is adtam neki de azt nem akarja elfogyasztani. Nem tud rendesen egyensúlyozni ezért mindig előre dől  Mi a teendő ebben a helyzetben? Válaszokat köszönöm.

Darksüti Creative Commons License 2019.06.14 0 0 18447

Kössz mindkettőtöknek a tanácsokat, megfogadom. A megfigyelt odú erdei tó szélén volt és sikeresen kirepült 5 fióka. Tavasszal a telepített odúkból lesz fiókám. Hacsak a jószerencsének köszönhetően nem jön szembe még idén egy másodköltés (sokat járjuk a természetet).  

 

Más téma, nagyon megfogyatkoztak a seregélyek (is). A közelünkben is sok fészkelt, néha hihetetlen helyeken, pl: száraz akácfa vastag kérge alatt. Ti hogy látjátok? Valamint, akinek sikerült a kertjébe telepíteni mesterséges odúkkal, most is olyan sok fészkel, mint pár (sok) éve? Örülnénk, ha állandó lakója lenne kertünknek. 

 

Az oroszok oszlop tetejére rögzített odúba szoktatják őket. Működik ez nálunk is? Oszlopom van, odúm is. :D

Előzmény: corvi01 (18445)
ot1019 Creative Commons License 2019.06.12 0 0 18446

Én is pont ezekre gondoltam, amiket írtál. Ráadásul ezek a kirepülő menteni valók, nem azok a tipikus társállatok, vagy hogy is mondjam. Te is, én is szedtünk már ilyet össze. Miután átsegítettük őket a nehézségeken, sok esetben jobb, ha utána mennek isten hírével...

Előzmény: corvi01 (18445)
corvi01 Creative Commons License 2019.06.12 0 0 18445

Ezek a madarak (sem) hülyék,,, nagyon valószínű, hogy a szárazulat bokrai/fái (ha vannak) felé fogják az irányt venni és nem a tó felé, az odú nyilásának irányától függetlenül...Erre esetleg számíts.! :-S

A másik, hogy a kirepűlős madarak a kb. 2,5 hetes etetési ciklus alatt megszerezték társfelismerő kézségüket, ergo az embertől (is) alapból baromira félnek! Ez a természetnek teljesen jó, viszont a szelidítés, vagy nem igazán, vagy csak nagy nehézségek árán fog sikerűlni.. szvsz.

Előzmény: Darksüti (18442)
ot1019 Creative Commons License 2019.06.12 0 0 18444

Igazán nincs mit :) A délelőtti órákban szoktak kijönni a fészekből. Ha esetleg nem jönne össze a dolog, akkor érlelgetve, megfelelően előkészítve a dolgokat (értem ezalatt leginkább az odúk további kihelyezését) jövő tavasszal biztosan lesz. Van itt a fórumon egy nagyon kedves seregélyes történetem, amely innen indult és egy nem várt balesetnek köszönhetően sajnos csak két évig tartott. Ha van kedved, majd nézd meg a további fejleményeivel együtt. A seregély iránti vágyad tovább fokozására szerintem jó lesz. :)

 

Előzmény: Darksüti (18442)
ot1019 Creative Commons License 2019.06.11 0 0 18443

A kérdésedre meg elfelejtettem válaszolni :) Igen, a hímek valóban szebben énekelnek, vagy inkább úgy lehet mondani, hogy intenzívebben, és éneküket a tojókénál több utánzással tarkítják. Viszont azt az éneket és hívóhangokat, amiket a természetben hallasz a seregélyektől, alapban ne várd el a nevelt madaraktól, mert sajnos ezek nem velük született hangok, hanem úgy tanulják meg őket a kirepülés és az első őszük időszaka közötti időintervallumban az öreg madaraktól.

Mindig mondják, hogy a seregélynek nincs saját éneke, csak utánoz, viszont ez így ebben a formában nem igaz. Van egy, a fajra jellemző pattogó-ropogó, jellegezetes csacsogásokkal, füttyökkel és csiripelésekkel tarkított, egyedi ritmusú éneke, amire mintegy ráfűzi a különféle, a környezetből saját maga által megtanult utánzásait, amelyek jellemzően más madarak különféle hívóhangjai, éneke, de ezek mellett bármilyen egyéb zaj is lehet, ami megtetszik neki. A jellegzetes "csjett" vészhangja (amelyet a természetben gyakran az énekébe is beépít), és az igen kifinomultan üres hangzású, legtöbbször felrepüléskor hallatott "tyiüüííír" hívóhangja sem lesz meg neki. Azt lehet mondani, hogy fogságban, önmagától a fiatal madár rikácsolásokkal egybekötött csiripelő hangicsálással indít, és ebbe fogja szőni idővel az utánzásait, melynek repertoárja évről-évre változik. Ha a seregélyhangokat is szeretnéd tőle, akkor ezeket a hangokat össze kell gyűjteni és tudatosan, sűrűn kell játszani a még fészekben ülő kortól kezdve. Bevallom neked őszintén, ilyesmire nekem se időm, se energiám nem volt sose, ezért ebben nincs tapasztalatom. 17 éves koromban, az első seregélyemnél problémáztam ezen, de később már nem érdekelt.

Előzmény: Darksüti (18440)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!