Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

KömKel 2014.12.01 Creative Commons License 20842

A mai napig találkozok olyan kézzel rajzolt engedélyezési tervekkel, amik alapján ha megcsinálom 3D-ben, nem úgy néz ki a ház, mint papiron.

Tipikus ilyen példa, hogy 90 cm-es térdfalat rajzolnak a tetőtérnek, de ha ehhez odaraksz egy tetősikablakot, annak a parapetmagassága 120 cm körül alakul, tehát nagyon bunker-feelinget ad a tetőtéri szobának, ha meg felső kilincses az ablak, gyakorlatilag csak zsiráfok tudják kinyitni.

Előzmény: Axióma (20841)
Axióma 2014.11.30 Creative Commons License 20841

Hat ja, arra biztos nincs kapacitas (a jelenlegi prog. modszerek mellett), hogy mindenkinek a sajat szokasait (ertsd: legjobbnak tartott megoldasait) neki kidolgozva belerakjak egy programba... A kulon program meg nyilvan nehezen lesz gazdasagos. Ez valahol szomoru.

Töck Jenő 2014.11.30 Creative Commons License 20840

Én statikából próbálok megélni. Ezért veszem inkább a példáimat erről a területről. A kivülállók azt hiszik, hogy az tiszta matematika és kész. Messze nem igy van. Az alapja a matematika, de rengeteg emberi tényező befolyásolja.  Arról nem is beszélve, hogy acélszerkezetnél pl. rengeteg apró vacak kell a szerkezet takarékos kialakitásához: csomólemez, diafragma, heveder stb. A vasbetonnál is megvannak ugyanezek: pl. sámlivas. Ezeket a program magától nem tudja, mert ezekhez kiviteli szintű tervek kellenek. Mennyiségük viszont eérheti a 10-15%-t is.

Előzmény: Axióma (20837)
halaloszto 2014.11.30 Creative Commons License 20839

amatorok voltak. az az alap, hogy az ures zsakot elegetik. "igy szoktuk"

Előzmény: hor34 (20834)
KömKel 2014.11.30 Creative Commons License 20838

Van kb 300 db kidolgozott csomópontom a kiviteli tervekhez, mindenféle épületszerkezethez.

De ezek csak iránymutatásnak jók, mindig kell rajtuk igazitani az aktuális épülethez.

Egyszerűen annyiféle változó és más emberi igény van, hogy ezekből lehetetlen egy "legördülő listát" összeállitani, és beprogramozni.

Ráadásul a magyar piac nagyon kicsike, nem is éri meg az egész egy cégnek sem.

Az energetikai programom eredetileg német. Egy magyar cég forditotta magyarra, és a magyar szabvány szerint átdolgozta, és mindössze 40e +áfáért árulták. De igy is annyira kevesen vették, hogy nem érte meg nekik az újabb verzióval küzdeni, a korábbi verzió volt az utolsó, nem lesz frissités.

Előzmény: Axióma (20835)
Axióma 2014.11.30 Creative Commons License 20837

Ne ertsd felre, nem az epiteszek munkaja helyettesitenem ki, hanem csak az anyagmennyisegek kiszamitasat. Mert az OK, hogy ki kell valasztani a modszert ami szerint szamolni kell, de onnantol mar adott szabalyokat kell alkalmazni. Legfeljebb nem egyszeru megmondani a dontesi pontokat.

Mellesleg pont statikus dolgokat hoztok fel, ami azert nem teljesen stimmel mint ellenerv, mert a statika altalaban kell vagy ajanlott, es o magatol mond mennyisegeket, de a tobbit azt meg kene alaprajzbol szamolni tudni. Kevesebb a variacios lehetoseg is.

Aztan mivel ugye kozom nincs a szakmahzo, tevedhetek, de egy csomo dolognak siman ki lehetne potyognia egy kelloen specifikalt modellbol.

Előzmény: Töck Jenő (20836)
Töck Jenő 2014.11.30 Creative Commons License 20836

Azért a dolog nem olyan egyszerű. Ha az lenne nem tanitanák olyan hosszú ideig az egyetemen. Lassan negyven éve foglalkozom vasbetonnal, de még nem láttam két, tökéletesen egyforma tervet. Tetőnél pl. a különböző anyagok, a tetőtér alaprajza, kémény helyzete, tetőablakok mérete, a tető hajlászöge, tetőfedés anyaga, milyen anyagot lehet kapni a környéken olcsóbban stb. befolyásolja a szarufa kiosztást. Természetesen lehetséges teljesen automatikusan generálni fedélszéket (ezt már a Speedicon is tudta), de az olyan is. Az új AutoCAD programok épitész változatai is tudnak lépcsőt generálni automatikusan (ha jól tudom) de én még nem láttam használhatót.

Előzmény: Axióma (20835)
Axióma 2014.11.30 Creative Commons License 20835

Na akkor mar latom a lenyeget.

A program nem tudja az algoritmust, hogy mi alapjan kell a koszorunak mennie, a szarufakat se osztja ki par parameter megadasaval. En abbol indultam ki, hogy azt mar alapbol tudja, hogy nem csak a latvanyt hanem a tartalmat is generalja. Ez annyiban valtoztat a korabbi hsz-omon, hogy ezt nem ertem, ha egyszer algoritmikusan meghatarozhato, hogy x tavolsaggal hogy kell szarufakat kiosztani, akkor az miert nincs a programban. Mert gondolom amikor kezzel csinalod akkor is szabalyoknak felelsz meg, esetleg probalsz ketfele megoldast es elore tudhato szempontok szerint dontesz, na ez programozhato kene legyen. Szvsz. De nem ertek a lelkivilagahoz... (illetve annyi me'g, hogy a haz tipusahoz es-vagy az orszaghoz kotodo default megoldasok lehetnek persze, de hat az csak egy kis altalanositas).

Na mindegy, csak azert ertetlenkedek, mert nektek se nagy orom gondolom a mechanikusan megoldando feladatoknak ujra es ujra nekifutni es idot rabolni vele, ahelyett hogy a sokkal tobb sikerelmenyt ado valodi alkotos reszet csinalhatnad a tervezesnek...

Előzmény: KömKel (20815)
hor34 2014.11.30 Creative Commons License 20834

Nálunk a kőműves brigád a cementből kb. 5 mázsát akart meglovasítani a vízszigetelő lemezből pedig 3 tekercset.

Nagyon furcsa volt, hogy az építész ismerős kiszámolta az anyagot, némi pluszt rendeltem és még úgy is kevés lett volna. Aztán megkérdeztem, hogy mennyit használtak fel és voltak olyan hülyék, hogy lebuktatták saját magukat. Mondták, hogy egy helyre lettek dobálva a zsákok. Szépen leszámoltattam velük és hiányzott kb. 20 zsák. Mondtam, hogy ha nem kerül elő elfelejthetik a kifizetés. Ne félj meglettek a cementes zsákok az utolsó darabig. És tök véletlenül előkerült még 3 tekercs vízszigetelés amiről nem is tudtam, hogy eltűnt. A duma az volt, hogy valaki levitte a pincébe, hogy ne legyen baja...

Előzmény: vundergraf (20832)
hor34 2014.11.30 Creative Commons License 20833

Köszönöm szépen a segítséget az ismerős nevében.

Nyilván több ajánlat lesz bekérve. Ezt az ácsot egy ismerőse ajánlotta, megnézte nála mit csináltak és azért hívtak ki magához, hogy mit mond, mert tetszett amit ott látott. Ezek után nyilván nem Ő lesz a befutó, mert ha már az elején alaposan rápakol az árakra akkor más dolgokra is képes lehet.

Előzmény: KömKel (20831)
vundergraf 2014.11.29 Creative Commons License 20832

...és nem árt megszámolni az odavitt anyagot, nomeg szemmel tartani a beépülést.

Pár hete a rokonlány tetőjénél szemrebbenés nélkül ajánlottak ki és számláztak volna a végén 68 m2 lambériát az ereszre.

A kivitt rakás viszont szemre is kevésnek tűnt ... 43 m2-t hoztak, végül 39 m2 fogyott tényként.

A másik helyen meg összevissza rakosgatták-autóztatták a szarufa anyagot.

A végére valahogy elég kevés akart lenni, ... "vissza kéne hozni, ami elsétált" !

...és lőn csoda, elég lett az eredeti anyag.

-----------

Szóval, mesterben megbízni, alapban >> BALGASÁG!

A barátság alapja a precíz ellenőrzés+elszámolás....

Tisztelet a ritka kivételnek.

----

Legjobb fix egyösszegre szerződni egy RÉSZLETES munka kiírás alapján.

...és akkor megint a kiviteli tervnél vagyunk.

De, legalábbis egy ajánlat kérés előtti részletes munka+anyag kigyűjtésnél.

Előzmény: KömKel (20831)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20831

Bruttó árakat irtam.

A faanyagot 55+áfáért is be lehet szerezni már szinte mindenhol, és lehet "kedvezményeket" kapni még belőle.

De egy árajánlat nem ajánlat, kérjen be többet.

Előzmény: hor34 (20830)
hor34 2014.11.29 Creative Commons License 20830

A srácnak is az volt a véleménye, hogy le akarják húzni őket.

Így néztek ki a számok az anyagárban:

9m3 impregnált fa 612 000+áfa 68 000+áfa/m3

Bramac impregnált tetőléc 1200fm 162 000+áfa 135ft+áfa/fm

Tetőfólia 345m2 100 050+áfa 290ft+áfa/m2

Lambéria 80m2 232 000+áfa 2900ft+áfa/m2

Bádogos anyagok 150 000ft+áfa

Kötőelemek 75 000ft+áfa

szállítás 45 000ft+áfa

Összesen: 1 366 050+áfa

És ebben egy darab cserép sincs benne.

Azt azért hozzáteszem, hogy ahogy nézegettük náluk a cserép nem fog megállni 3000-ből/m2. Az alapcserép is 4100ft listaáron és erre jönnek ugye a kiegészítők.

Amúgy amiket Te írtál árak azok nettók vagy bruttók, mert nem mindegy.

Előzmény: KömKel (20828)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20829

Najó, én ebben a parttalan vitában nem veszek részt, sorry... nincs erre időm.

(A használatbavételi engedélykérelemnek/tudomásul vételnek megvannak a követelményei.)

Megint elterelődik a topic jogi huzavona irányába, aminek totálisan semmi értelme. Én a gyarkorlatról beszélek, te pedig az elvi lehetőségekről.

Előzmény: vundergraf (20827)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20828

Az 1.4 milla anyagárra cserép nélkül nagyon sok, abban majdnem bele kell férnie a cserépnek is. Azaz jól le akarják őket húzni.

Idén 4 ház teteje készült az általam mondott árakkal, és a többi beérkező árajánlat sem tért el ettől nagyságrendileg.

Anyagárak 1 m2-re egy elég drága ácstól kapott árakból kiszedve:

- faanyag: 3600 Ft

- ellenléc 300 Ft

- tetőléc: 650 Ft

- fólia: 300 Ft

- tetőcserép: ~3000 Ft

azaz: ~8000 Ft/m2

Előzmény: hor34 (20826)
vundergraf 2014.11.29 Creative Commons License 20827

Má méne tudnék..?

Leírom 3 sorban, hogy:

"T. Hivatal!

A mai nappal alulírott xy tulajdonos (ok) bejelentem/jük, hogy

a ... címen sk. kivitelezésben elkészült ...m2 tetőtőri lakóteret használatba vettem/ük.

Kérem a tudomásul vételt.

Melléklet: 1 példány méretezett alaprajzi vázlat"

Beviszem, átvetetem a példányomon.

Iktatják osztjóvanaz.

------

Formai követelmény nincs, mert

önként szívességből jelentettem be, persze SAJÁT érdekből.

Mivel így egy iktatott/dátumozott bőrpapírom lesz!

Mindenféle jövőbeni, estleges hülye kérdés esetére...

Előzmény: KömKel (20825)
hor34 2014.11.29 Creative Commons License 20826

Akkor így viszont lehet, hogy valamit nem értek a matekodban. Ha 60-40% az anyag/munkadíj akkor kb. 1,6 millából ki kellene jönnie az anyagnak, ha reális a munkadíj amit kaptak. Nézegettük a neten a palotás cserepeket amit szeretnének. Erre a tetőfelületre mindenféle ráhagyás nélkül az elérhető árak alapján 900.000ft körül vannak az alapcserepek. Nyilván komplett tetőnél alkudható az ár, de nem hiszem, hogy kiegészítőkkel együtt 1,5 milla alatt megállna a történet.

Te az anyagköltséget csak a faanyagra, fóliákra és egyéb kötőelemekre értetted?

Előzmény: KömKel (20818)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20825

Használatba vételt nem tudsz bejelenteni e-napló (lezárás) nélkül. Az e-naplóhoz meg kell épitési engedély szám...

A "felhasználóbarát" jelző cseppet sem illik a magyar épitésügyre.

Előzmény: vundergraf (20824)
vundergraf 2014.11.29 Creative Commons License 20824

... közben tűnődtem.

Használatba vételi az ENGEDÉLY köteles építéshez kell csak ez biztos.

Ergo: ha engedély nélkül végezhető építést végzek ahhoz nem kell és kész :-)

Max önként bejelentem a használatba vételt, ha olyanom támad.

Előzmény: KömKel (20822)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20823

Höhö...

"Kiviteli tervet minden esetben kell készíttetni, ill. kinek a feladata ennek

megrendelése?
Kiviteli tervdokumentáció minden építési engedély köteles építési tevékenység esetén
kötelező, de alapesetben az megegyezik az építési engedélyes tervdokumentációval,
kiegészítve azt költségvetés kiírással."

Azért birom, amikor egy kormányzati tájékoztató anyagban hülyeségeket irnak le, teljesen félrevezetve az ügyfelet.

Nem kötelező a kiviteli terv, csak ha meghaladja a felsorolt paramétereket.

Előzmény: vundergraf (20821)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20822

Nálunk a helyi hatóság 99,99%-ban azt mondja, ami tényleg kell. Elég jóban vagyok velük, nem szoktak feleslegesen szivatni ilyesmikkel.

Hétfőn bemegyek, és letisztázom, mert számomra se tűnt engedélyköteles dolognak, de telefonon azt mondták, kell.

Előzmény: vundergraf (20820)
vundergraf 2014.11.29 Creative Commons License 20821
Előzmény: vundergraf (20817)
vundergraf 2014.11.29 Creative Commons License 20820

... az én agyamban a mostani szabályok alapján, ilyen esetben:

Amikor kész, legfeljebb: szépen kérek egy hatósági bizonyítványt a tényről, némi illetékért cserébe.

Ez bizonyítja, hogy mikor és mi történt, mi a tény immár.

-----

Hisz engedély a lakótér kialakításhoz (már) nem kell >> ergo lakhatási/használatbavételi sem kell(het).

Lakóegység szám nem bővül... lakásszám nem változik.

Egyáltalán mihez kellene bármilyen papír, bejegyzés?!

Arról, hogy már nem padlás, hanem most éppen lakótér...

Semmilyen kötelező nyilvántartást nem érint a dolog (tudtommal).

Akkor meg miért kéne önként túllihegni a hatóságosdit?

Előzmény: KömKel (20819)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20819

Mert a használatbavételi engedélyben a tetőcsere után a padlástér értelemszerűen sehogy-sehol nem szerepel.

Ha viszont beépitik, akkor ez lakótér lesz, és ahhoz kell újból egy használatbavételi, amivel igazolja, hogy az ott lakótér.

Akkor lehet ezt elkerülni, ha a tetőtér "hőszigetelt-beépitett tároló" elnevezést kap a terven, de ahhoz is a lépcsőt meg kell csinálni már. Utána már a belső tereket úgy osztod, ahogy akarod, további engedély nélkül. (tavaly volt egy ilyenem)

Most vagyok egyik épületemnél ebben a szituban. Tavaly elkészült a tetőcsere, beépitetlen padlástérrel. Idén meg úgy alakult, hogy a gyerek hazaköltözött, sürgősen be kell épiteni. Hétfőn megyek intézni a hatósági részét, de nem ússzuk meg sajnos.

Előzmény: vundergraf (20817)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20818

A tetőformától függően nagyon változhat az ár. Az alapcserép nem olyan drága, viszont a kiegészitők ugyanannyiba vannak még egyszer.

A sima bádogozásnál a Lindab vagy Prefa 2-3x olyan drága, ott is el lehet szállni.

A 230 m2 tetőfelületre az 1.3m munkadij teljesen reális, 5-6000 Ft/m2 körül raknak egy komplett tetőt.

Az anyag-munkadij aránya általában 60:40, vagy ehhez közeli.

Ereszalj lambériának felesleges a 2900+áfás, ami valószinűleg 20 mm-es, "A" osztályú.

Előzmény: hor34 (20816)
vundergraf 2014.11.29 Creative Commons License 20817

De amikor fel akarják osztani, megint kell egy terv, a helyiségek kialakitásával.

Minek is?

... ez már engedélymentesen is megy, HA tartószerkezetet (már) nem érint.

Előzmény: KömKel (20810)
hor34 2014.11.29 Creative Commons License 20816

Köszönöm a segítséget az ismerős nevében, továbbadom a leírtakat.

A tetőszerkezetre kértek be árajánlatot egy cégtől, de nekik a cserepek nélkül számoltak kb. annyit mint amit leírtál. 230m2 tetőfelületet számoltak. Ebből a munkadíj nettóban bádogos munkákkal együtt az ereszalj lefestése nincs benne 1,3 milla, anyag tetőcserép és azok minden kiegészítője nélkül 1,4 milla. Ezek persze nettó árak, szóval rájön még az áfa és már ott is tartunk mint amit írtál. Az anyagokat részletesen leírták, de a srác kicsit sokallta első ránézésre is, mert pl. lambériára 2900+áfát számoltak.

Ezek a számok szerinted reálisak vagy kicsit túlzóak?

Előzmény: KömKel (20814)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20815

Félreérthető voltam.

A mostani programok tudják ezt már most is, de ahhoz 3-4x annyi időt kellene beleölni az épület 3D-jébe, ami nem fizetődik ki soha engedélyezési tervnél.

A koszorút én pl mindig le szoktam modellezni, főleg ha ilyen bonyolult geometriájú, mint a csatolt képen. De ez már kiviteli terv-tartozék.

Vagy a tetőszerkezetet is lemodellezem kiviteliben, minden egyes szarufával:

De egy ilyen tetőszerkezeti modell elkészitése (nekem) 2 nap. Ebből viszont darabra-centire pontosan meg tudom mondani mennyi faanyag fog kelleni.

-

Most képzeld el, hogy valaki egy engedélyezési tervhez csinál ilyet, csak hogy árajánlatot tudjon adni (tehát nem is tutira övé még a munka). Teljesen életszerűtlen.

Már azért sir a kivitelzők szája, ha kapnak árazatlan költségvetési kiirást, és be kell irniuk az anyag+munkadijat a tétel mellé, tehát egy családi ház ~30 oldalas költségvetésének beárazása megvan max 2 óra alatt. A nekem sokat dolgozó kivitelező nem is foglalkozik engterves árajánlatkérésekkel, mert nincs 1 napja arra, hogy átszámolja az egész épületet (ráadásul papir alapon, illetve PDF-ből).

Előzmény: Axióma (20812)
KömKel 2014.11.29 Creative Commons License 20814

Igen, a 150e Ft az épitész részre kb reális, ha most csak tetőcserét engedélyeztetnek csak. Az illeték 25e Ft, térképmásolat 3000.

A 16. kerületben az átalakitásra (hála égnek) nem kell településképi véleményezés, tehát az kiesik. Esetleg statikát kérhetnek, de azt szerintem majd csak a későbbi tetőtérbeépités engedélyezéséhez fogják csak.

A födémsűritést 15x15-ös gerendákkal végzik (~5 méteres fesztávig), tehát igy 45 cm-ként lesz a gerendaosztás.

A későbbi tetőtérbeépités rétegrendje alulról felfelé:

- vakolat (nádon vagy deszkázaton)

- besűritett fagerendázat

- 22 mm-es OSB

- lépéshanggátló EPS réteg 23/20

- Knauf Vidifloor szárazpadló 2x10 mm

- burkolat

Acél kiváltás esetleg a lépcső környékére kellhet, de ez attól függ hová lehet feltámasztani a lépcsőt majd.

Vizes helyiség minden gond nélkül mehet rá, a Vidifloor szárazpadló 33x33 cm-es lapméretig burkolható greslappal rendesen, és folyékony szigeteléssel a vizszigetelését meg kell csinálni.

Az e-napló sajnos kötelező, de ha csak ácsmunka lesz, akkor viszonylag egyszerű a dolog.

A tetőszerkezet anyag+munkadija 10-14e Ft/tetőfelületm2, a tetőhéjazattól függően. 100 m2-es háznál nagyon alsó hangon 1.5 milla, de inkább 2 lesz a legegyszerűbb tetőforma esetén.

Előzmény: hor34 (20813)
hor34 2014.11.29 Creative Commons License 20813

Köszönöm a gyors és elég részletes választ.

Akkor ha jól értem az építész munkadíja hozzávetőlegesen, ha most egyenlőre csak a tetőcseréhez szükséges rajzokat és dokumentumokat készíti el akkor kb. 150.000 munkadíjjal lehet számolni. Ehhez jön még az illetékek és egyéb nyalánkságok amik sacc 60.000ft-ot emésztenek fel. A művelet egyébként a XVI. kerületben lenne.

Lenne még pár kérdésem ha nem gond.

A gerendák besűrítését azt a tetőcserével együtt kell elvégezni vagy elég majd a beépítéssel együtt?

Jelenleg ahogy néztük kb. 20x20-as (van amelyik kicsit vékonyabb 18x18) gerendák vannak olyan 80-90cm-es tengelytávval egymáshoz képest. Ezeket mivel szokták sűríteni? Ugyan ilyen gerendákkal, gyakorlatilag minden közbe középre még egy vagy esetleg acél gerendákkal?

Az ilyen födémekre lehet vizes helyiségeket kialakítani?

Ilyen esetekben e naplót kell vezetni?

A tetőszerkezet elkészítésére és az anyagköltségre egy hozzávetőleges árat tudnál mondani? 

Előzmény: KömKel (20810)