Keresés

Részletes keresés

-carcass- Creative Commons License 4 napja 0 0 23074

Nálunk azért mások az arányok. Az a 8% meg soha meg nem fog valósulni nálunk.

Előzmény: Töck Jenő (23072)
Töck Jenő Creative Commons License 5 napja 0 0 23073

Igaz, akkor még az elektromos berendezések villanykapcsolóból, dugaljból és világításból álltak.

Előzmény: Töck Jenő (23072)
Töck Jenő Creative Commons License 5 napja 0 0 23072

A '90-es években dolgoztam Németország nyugati részében, szintén tervezőként. A tervezési díjak lakóháznál az alábbiak voltak: az építész (építész csinálta az elektromos terveket is !) 40%, épületgépész 15%, statika 45%. A teljes tervezési díj a kiviteli költség 8%-a körül volt.

Előzmény: -carcass- (23071)

-carcass- Creative Commons License 5 napja 0 0 23071

Na ennek az árát próbálják meg bevasalni az épittetőkön. 

Van egy statikus kollégám, akinek megvan az elmélete arról, hogy miért is így megy ma az "engedélyeztetés". Inkább nem írom le, erősen politikai színe van...

---

Én alapból sem vagyok egy olcsó épitész, de amiket hallok mostanában árakat erre az új jogszabály szerinti dokumentációra, az nagyon durva.

Hát igen, kicsit elszabadult a dolog, ami nagyban következménye a jogszabályi környezetnek. Elektromos munkarészt nem számolva a "komplett" anyag erősen 7 számjegyű...

---

És ez még csak egy korábbi engtervnek megfelelő részletezettségű anyag, tehát nem is kiviteli terv, amiből ténylegesen lehetne épiteni, hanem egy "kivitelezési dokumentáció".

Igen, ez nagy dilemma volt nálam is. Nincs pofám olyan anyagot leadni, ami egyenlő a korábbi eng terv anyagával (főleg, hogy a most leadás előtt álló lakóházam is 3 szintes, lejtős terep és tuti van benne olyan, ami előkerül művezetés során).

Hirtelen nem is tudtam, hogy minek nevezzem az anyagot...B-)

Ja és persze egy normál kiviteli tervnek az árát nem lehet elkérni. Az lenne csak igazán 7 számjegyű.

Előzmény: KömKel (23070)
KömKel Creative Commons License 5 napja 0 0 23070

1 hét alatt megvolt a sablon rá :)

Az épitész kollégák nagy része egyszerűen nem rugalmas, évek óta beragadt rétegrendekkel/sablonokkal dolgozik, és nem hajlandóak maguktól kitalálni az új szabályoknak megfelelő formátumokat.

Pluszban eddig ott volt a hatósági kontroll, azaz ha elbaszta az épitménymagasság számitást pl, akkor a hatóság rászólt, és javittatta (akár az épület áttervezésével is). Most ha elszúrja, és megépül a ház rosszul, akkor minden az ő felelőssége.

Na ennek az árát próbálják meg bevasalni az épittetőkön. 

Én alapból sem vagyok egy olcsó épitész, de amiket hallok mostanában árakat erre az új jogszabály szerinti dokumentációra, az nagyon durva. És ez még csak egy korábbi engtervnek megfelelő részletezettségű anyag, tehát nem is kiviteli terv, amiből ténylegesen lehetne épiteni, hanem egy "kivitelezési dokumentáció".

Előzmény: digium (23063)
KömKel Creative Commons License 5 napja 0 0 23069

Nincs egzakt válasz.

Ugyanis egy hőszigetelés nélküli régi háznál gazdaságosabb egy helyiséget fűteni, viszont szinte tuti a belső falakon a párakicsapódás.

Hőszigetelt ház esetén a fűtés ad annyi pluszt a fűtetlen helyiségnek, hogy ne menjen párapont alá a felületi hőmérséklet. 

(irigyellek, hogy ilyen vitákra van időtök :P)

Előzmény: joevagyok68 (23066)
botsinkai Creative Commons License 5 napja 0 0 23068

Hőigényszámításhoz szükséges a felületek mérete is, az viszont az ingatlan elrendezésétől függ.

srudolf1 Creative Commons License 5 napja 0 0 23067

Attól félek, hogy abban, hogy egy szoba fűtése nagyobb energiabefektetés (hőigény) mind egész ház fűtése, igaza van.

Pontosan nagyon nehéz kiszámolni , diffegyenletek, stb. 

A fűtött szobában a hőmérséklet 2o fok (ott van az utánpótlása a vesztességnek)- kint -5, de a fűtetlen szobába a hőmérséklet folyamatosan változik. 

Ki tudom számolni, de lehet, hogy egy nap kell, míg a jó egyenleteket felírom.

Aztán még meg is kell oldani.

Biztos van módszer rá, számítogéppel is.

joevagyok68 Creative Commons License 5 napja 0 0 23066

Bocs, hogy off, de mostanában csak itt írsz, gondolom sok a dolog...

Ha lenne pár perced átfutnád...és eldöntenéd

http://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=140673051&t=9233144

a kis vitánkat egy - állítólagos - építőmérnökkel ?

Vagy aki tud hőigényt számolni az is "dönthet".... :-) 

Az se baj ha az derül ki, hogy én vagyok a hüle....csak kiderüljön/tudjam biztosan...

Előzmény: KömKel (23055)
digium Creative Commons License 6 napja 0 0 23065

Igaza van az építésznek, minden annyit ér, amennyit fizetnek érte.

Egy sima festés árajánlatok között is szokott lenni 250%-os szórás. Ez ilyen.

Amikor az ő biztonságérzete és a nagyobb haszon miatt fizettet ki veled dolgokat amikre nincs szükséged, az már nem OK. Szépen ki fognak kopni az ügyfelei, ha nem veszi észre magát...

Előzmény: morzsa2 (23064)
morzsa2 Creative Commons License 6 napja 0 0 23064

Én is ebben a cipőben járok a tervező gyakorlatilag kiviteli tervet akar csináltatni millió feletti összegért, és még ehhez jön a tervezői művezetés 180+áfáérth, és egy egyszerű földszintes házat akarunk építeni. 1.5  milliót otthagynánk a tervezőnél.

Előzmény: digium (23063)
digium Creative Commons License 6 napja 0 0 23063

Kezdem érteni a problémádat.  Sehol sincs kötelező gépésztervező előírva, csak építész általi rendszerterv!

Az építészeddel beszéld meg, hogy miért szeretné ennek a komplett tervét elkészíttetni szakági tervezővel, mikor ez nem kötelező? Vagy ennyiért csak a rendszertervet kapod?

Most gonosz leszek: Két hónap múlva már lesz minden építésznek sablonja erre is, csak valakivel ki szeretnék az elsőt fizettetni...

Előzmény: TGabe (23056)
digium Creative Commons License 6 napja 0 0 23062

A minimum elvárás van definiálva. Ha a te terveződ minden egyes spotot fel akar rajzoltatni mindenáron, akkor téged szivat egy olyan ember, akit te választottál és még fizetsz is ezért.

Előzmény: TGabe (23061)
TGabe Creative Commons License 6 napja 0 0 23061

Ezeket mind elolvastam és tudok is jogszabályt értelmezni, de pont ez a baj evvel, hogy azt írja "a tervező által szükségesnek ítélt mértékben". Na erre mindent rá lehet húzni. Ha nem írják le rendesen az elvárást, a tervező is csak forgatja a szemeit.

Azért köszönöm a válaszokat!

Előzmény: digium (23060)
digium Creative Commons License 6 napja 0 0 23060

Neked nem tudom mit jelent a rendszerterv, de oda volt írva a beillesztett képre, hogy hol van a definíció.

Ennyire nem lehetsz béna. Nem tudsz olvasni esetleg neked fizetős a google?

Megkerestem Neked b+.

http://www.mek.hu/media/files/2016/jogszabalyok/Terv_muszaki_tartalma_%2B_tervezoi_muvezetes_szabalyzat_300_m2_alatt20160527_veglegesitett0614.pdf

Előzmény: TGabe (23059)
TGabe Creative Commons License 6 napja 0 0 23059

Köszi, de sajnos a rendszerterv fogalom mindenkinek mást jelent. Ez megint a jogalkotó hozzánemértése, hogy nem fogalmazza meg egyértelműen.

Előzmény: digium (23058)
digium Creative Commons License 6 napja 0 0 23058

9. pont

digium Creative Commons License 6 napja 0 0 23057

Arra, hogy a rendeletben nem komplett terv, hanem a csak a rendszerterv szó van leírva.

TGabe Creative Commons License 6 napja 0 0 23056

Köszi a választ KömKel! De ha most felhívom a tervezőt azzal, hogy nem akarom kidobni az ablakon a gépész által írt árajánlatban szereplő közel 100.000 Ft-ot, mire tudok hivatkozni, mit mondjak neki, miért nincs rá szükség?

Előzmény: KömKel (23054)
KömKel Creative Commons License 6 napja 0 0 23055

Épitész: 160x3000 Ft

Statika: 50-80.000 Ft

Geodézia alaptérkép: 10.000 Ft

Rendszertervek: 2x30.000 Ft

+ kötelező tervezői művezetés

Előzmény: morzsa2 (23044)
KömKel Creative Commons License 6 napja 0 0 23054

Hiába akarsz te bármit az orra alá dörgölni, ha szerinte nem úgy van. Ugyanis a teljes felelősség az övé a dokumentációra, és nagyon be vannak szarva a kollégák, inkább túltolják a szakági tervekkel.

Az aug. 5.-ei módositás SEM ir elő szakági terveket. Sőt, most már én csak egy 5-8 oldalas gépészeti és elektromos műszaki leirást adok be rendszertervként, ami hivatkozik az épitész alaprajzra, hogy azon szerepelnek a végberendezések (kazán, tűzhely, stb).

Ha ezt a műszaki leirást szakági tervező csinálja meg, tehát hogy a balhét ne az épitész vigye el, akkor is "csak" 30-50e Ft/szakág, és 2 nap alatt készen van.

Ne terjesszetek hülyeséget, és pláne ne engedjétek magatokat felesleges pénzkidobásba beleverni.

Előzmény: TGabe (23053)
TGabe Creative Commons License 6 napja 0 0 23053

Ezt kérném valami hivatalos állásfoglalással alátámasztani, hogy legyen mit a tervező orra alá dörgölnöm! Köszi

Előzmény: körte- (23051)
körte- Creative Commons License 6 napja 0 0 23052

Sőt az e naplós bejelentésnél azt mondták nem nézik a tartalmat csak a lapok darabszáma legyen meg..ezt telefonon mondták a lechner központban....

körte- Creative Commons License 6 napja 0 0 23051

sehol nincs leírva hogy szakági terv kell +200 forintért ! mi is pár napja adtuk be..

Kömkel írása tutijóó :)

Előzmény: TGabe (23047)
Sárgamacska Creative Commons License 2016.08.17 0 0 23050

" Szerintetek mennyi a reális ár ezért a tervért,hogy legyen viszonyítási alapom. "

Mennyi mennyi ?

A sztárépítész sokat kér, a kezdő kevesebbet !

És az is előfordulhat, hogy a kezdő tervei jobbak leszenek !

Sárgamacska Creative Commons License 2016.08.17 0 0 23049

"Az árazatlan költségvetési kiírás sem nagy cucc egy A/4 es lap."  !

Valóban   ha csak ennyi, de akkor minek ?

Egy  gáz- és fűtés  árazatlan  költségvetés is lehet   2 - 3 oldal  és nem árt ha az aki készíti  az be is árazza. nem mintha ez bármely kivitelezőre kötelező lenne, de előzetesnek azért jó.

És így egy  részletes  beárazott--- a tervező általit - inkább nevezhetjük egy költség becslésnek. Arra jó , hogy a nagy eltérések kiugorjanak.

Természetesen az árazatlan kőltségvetének is megvan a maga jelentősége . Azt adjuk az egyes kivitelezőknek ajánlat tételre !

Természetesen a bürokratáknak jó az egy lapos   / A4 / árazatlan is  , mivel csak ránéznek, aztán lefűzik.

Előzmény: körte- (23046)
nitacs Creative Commons License 2016.08.17 0 1 23048

Kömkel írta egy hónapja:

"Nem kellenek!

Ez egy épitész kollégák által is terjeszett hülyeség.

Ami kell:

- (legalább) M=1:100 kidolgozottságú alaprajz, metszetek, homlokzatok, M=1:200 léptékű utcakép és helyszinrajz   <--- gyakorlatilag ez megfelel a régi engedélyezési tervdokumentációnak

- kell statikai kiviteli terv akkor, ha 5.40 feletti a fesztáv és/vagy van 3 méternél nagyobb monolit áthidalás, valamint ha egynél több lakószint van   <--- ez plusz, de a 191/2009 alapján amúgy is kötelező volt, csak később 

- kell gépészeti rendszerterv: ezt azonositják tévesen gépészeti kiviteli tervnek, holott egyszerűen kell egy olyan alaprajz, amin fel vannak tüntetve a gépészeti berendezések, és fűtési módok, valamint ehhez egy kapcsolási rajz (hol a gázóra, merre megy a gázvezeték, hol a füstgázelvezetés) 

- kell elektromos rendszerterv, ami ugynaaz mint a gépészeti. Hol a villanyóra, hol vannak a beépitett fogyasztók, hol a kismegszakitódoboz

- kell kitűzési rajz <--- ehhez viszont ajánlott geodéziai digitális alaptérkép

Szóval visszaállt a tervezési rendszer a 2016 előttire. Van kvázi egy engedélyezési terv, amit kivitelezési dokumentációnak neveznek, és van továbbra is kiviteli terv, amit épeszű ember megcsináltat, ha rendesen felépitett házat akar magának.

(július 1 utáni szabályok szerint leadtam már 4 tervet ezek szerint elkészitve)

Annyi könnyités van, hogy aki ki tudja várni a komplett kiviteli terv elkészültét (tehát a részletest), akkor nem kell kidolgozni az M=1:100as dokumentáció, mert az a MINIMUM követelmény, de attól "felfelé" eltérni lehet.

Magyarul egy új ház tervezése az alábbi szerint néz ki:

1. Vázlatterv

2. vázlatterv alapján kivitelezési dokumentáció (amit e-naplóba feltöltve engedélyezetté válik)

3. Kiviteli terv (amennyiben kell a 191/2009 szerint, vagy a megrendelő kéri)

4. kötelező legalább 6 alkalommal a tervezői művezetés

Nem kell beszarni egyből, rengeteg hülyeség kering megint szokás szerint az épittetők és épitészek között is. Az épitészek azért vannak beszarva, mert abszolút nincs hatósági kontroll mostantól, ha valamit elbasznak a tervezésnél, akkor a teljes felelősség az övék."

Viszont augusztus 5-től megint volt valami változás és az építészek továbbra is tanácstalanok.

Előzmény: TGabe (23047)
TGabe Creative Commons License 2016.08.16 0 0 23047

Sajnos ezt cáfolnom kell! Júl 1-től (jogszabályváltozás) az elektronikus ép. naplóba eyszerű bejelentésnél fel kell tölteni a szakági terveket is (gépészeti rendszerterv, tartószerk. terv, kitűzési vázlat), ami nekem kb. 200 plusz kiadást eredményezett. 

Előzmény: körte- (23046)
körte- Creative Commons License 2016.08.16 0 1 23046

nem minden építész tudja hogy pontosan mit hogyan kell, nem kötelező szakági terveket (gépész, villamos) beadni, csak egy építész által  leírt lerajzolt terv is elég!

Az árazatlan költségvetési kiírás sem nagy cucc egy A/4 es lap.

3-400 a reális, de attól is függ hol melyik országrészen.

TGabe Creative Commons License 2016.08.16 0 0 23045

Én most tartok 500-nál :(

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!