Keresés

Részletes keresés

tomp Creative Commons License 2004.12.14 0 0 25

 

Tisztelt Elnökúr!

Egy-két éve, amikor az elhíresült Citadella-botrány kitört, és az állam elbontotta az illegális építményt, a médiában gyakrak előkerült, de azóta már feledésbe merült számos illetékes nyilatkozata, miszerint az illegális, szabálytól eltérő vagy engedély nélküli építményeket ezentúl sokkal szigorúbban fogják megitélni, és ha kell - a Citadella ügyhöz hasonlóan - határozottan fognak fellépni. Azóta mi történt ezen a téren, és mik a kilátások, mert én úgy veszem észre, hogy főleg a budai részen, és a belvárosi területen továbbra is az történik, amit az ingatlanbefektetők jónak látnak.

Válaszát előre is köszönöm!

 

 

afa Creative Commons License 2004.12.14 0 0 24

Érdeklődni szeretnék az áfa kedvezménnyel kapcsolatban!
Engem a bankok úgy tájékoztattak, hogy ha az ember még idén
- azaz december valamelyik napjáig - beadja a lakáshitel kérelmét
egy bankba, akkor még jogosult az egyszeri 400.000 Ft áfa
visszatérítésre!

 

Viszont az általam megkérdezett bankok (4 db) mind azt állította,
hogy Önök nem nyilatkoznak, hogy ezen hitelkérelem benyújtásának
mi a határideje.

 

Amennyiben ez igaz kérem írja le, hogy mi az az utolsó dátum, amikor
még megkapja a hitelkérelmező a 400.000 Ft áfatámogatást.


Egyébként számomra megdöbbentő, hogy a részleteket nem, vagy túl későn
hozzák nyilvánosságra.

 

Mielőbbi válaszát várva,


tisztelettel

 

akinek sokat számít 400.000 Ft

mbalika Creative Commons License 2004.12.14 0 0 23

Tisztelt Fegyverneky Úr!

 

Olvastam, hogy élettársi kapcsolat után is adott a lehetőség, hogy a párok a lakás értékének 80-90%-át is meg tudják majd igényelni. Ezzel kapcsolatban a Kérdéseim a következők:

 

1) Mind a két félnek 30 év alattinak kell lennie?

 

2) Hogyan kell bizonyítani az élettársi kapcsolatot? (tanu(k), ideiglenes lakcím egyezőség,...?)

 

3) Hogyan számít majd a 30 év? Hiteligény banki benyújtásáig ne érje el valaki még a 30 évet vagy....?

 

4) Lehet-e az egyik fél korábban résztulajdonosa egy másik ingatlannak és ha igen mekkora %-ig? (pl. az egyik pár neven sosem volt lakás, a másik pl. öröklés révén hozzajutott egy 20%-os tulajdonrészhez egy ingatlanon) A % limit - ha van ilyen -  mind a két párra vonatkozik külön-külön?

 

5) A megvárásolt lakás tulajdonjoga 50-50% lesz majd a tulajdoni lapon?

 

6) Hogyan történik a törlesztőrészlet fizetés? Fele-fele alapon a saját fizetéséből?

 

7: ÉS A LEGFONTOSABB KERDÉSEK AMIRE MÁR MOST KELLENE GONDOLNI ÉS MEGOLDÁST TALÁLNI A KORMÁNYNAK:

 

Ha megszűnik az élettársi kapcsolat, mi van akkor

 

- a közös törlesztőrészlet fizetéssel, ha pl. az egyik félnek mennie kell a lakásból?

 

- ha az egyik fél el lett üldözve a lakásból de szeretne megszabadulni a törlesztőrészlettől pl. de a lakás közös eladásáról a másik fél hallani sem akar? Mivel tudja "védeni" a kormány a peches felet attól, hogy évekig pereskedjen a közös lakásuk eladásáról, hogy a törlesztőrészlettől megszabaduljon?

 

- Ha egyik fél sem mond le a másik javára a lakásról, (patthelyzet alakul ki) akkor kikényszeríthető-e minél előbb a közös eladás?

 

- a másik fél aki az "utcára kerül" hogyan tud ezek után saját lakást venni magának vagy egy új élettársának? Elbukta a 80-90%-os önrész adta lehetőséget (még mindig 30 év alatti) míg a másik "jót nevet a marába" mivel neki megmaradt a lakás?

 

- az egyik megveheti a másik fél részét újabb hitelből? (Ez azt jelentené gyakorlatilag, hogy egy személy 80-90%-nyi hitelt vehetett fel EGYEDÜL? (a másik fél persze hoppon maradt)

 

- ha közös megegyezéssel eladják a lakást akkor az az összeg fel-fel arányban illeti meg őket? Vagy a bankra hullik vissza az összeg?

 

Az első esetben mindkét fél külön-külön a lakás felével rendelkezik így akár egy újabb hitellel tud magának venni lakást mindkét fél?

 

Az második esetben akkor egyiküknek sincs lakása és a 80-90%-os kedvezményt is elbukták egy új kapcsolat kialakulásakor mivel a múltban már volt a nevükön lakás...

 

- ha eladják közösen a lakást vagy az egyik fél eladja a részét a másiknak akkor innentől kezdve ő(k)

"meg van(nak) bélyegezve", hogy volt(ak) lakástulajdonos(ok) azaz ők már 30 év alatt soha többet nem

vehetik igénybe a 80-90% önrész kedvezményt?

stb. stb.

 

Úgy gondolnám vagy vélném, hogy a 7) pontban felvázolt élethelyzetek nagyon is valósak lesznek sajnos, emiatt már most bele kéne építeni biztonsági elemeket a programba! Elnézést ha hosszú voltam.

 

Válaszait ezúttal is köszönöm, üdvözlettel:

 

Balázs

Dr. Varga Sándor Creative Commons License 2004.12.14 0 0 22

Két újabb hozzászólás levélben

 

Tisztelt Fegyverneky Úr !

A kérdésem rövid lenne. A "Fészekrakó program" a fiatalokat célozza meg,

tudtommal így az érintettek:

fiatal házaspárok, vagy

fiatal élettársi kapcsolatban élők, avagy

fiatal, gyermekét egyedül nevelő szülő

Viszont, amely társadalmi rétegről csak ritkán beszélnek, azok azon

fiatalok, akik fentieken túl egyedülállók és nem rendelkeznek megfelelő

önerővel egy lakásvásárlási konstrukcióhoz. Kérdésem a következő:

Várható-e, hogy kiterjesztik az állami támogatású Garancia Alapos

konstrukciót az egyedülálló fiatalok csoportjára?!

Köszönettel:

Szóráth Szilárd

 

 

T. Index! Tisztelt Fegyverneky Úr!

 

Budapesten a tipikusan 100 év körüli házak rendebetételére jó lehetõség lenne a tetõterek beépítése, ami egyben jó helyen lévõ új és felértékelõdõ régi lakásokat is eredményezne.

A tetõtérbeépítés tipikus problémája, hogy minden egyes új lakáshoz egy új parkolót kell biztosítani. A fõváros kialakíthatna a kihasználatlan közterületein olyan lakossági parkolókat, ahol tényleg lehetne egy-egy helyet megvásárolni.

Mi a véleménye az ötletrõl?

 

Üdvözlettel

 

Berek Kornél

ApámFia Creative Commons License 2004.12.14 0 0 20
Üdv mindenkinek!

Az is sajnálatos, hogy új lakás vásárlásakor/építéskor csak akkor jár a szocpol, ha a házaspár a megelőző ÖT évben értékesített lakása árát önerőként fel tudja mutatni. Sokan vagyunk olyanok, akik az előzőleg értékesített lakás árát nem kizárólag az új otthonunkra fordítanánk, hanem pl. szeretnénk a rozoga 20 éves autónkat is fiatalabbra cserélni, de ez a jelenlegi rendszerben nem lehetséges... :(
Előzmény: juno (18)
virag78 Creative Commons License 2004.12.14 0 0 21

Tisztelt Fegyverneki Úr!

 

1; Elsősorban az érdekelne, hogy ténylegesen mikor is lép hatályba a Fészekrakó program. A nyilatkozatban elég homályos utalások voltak olvashatóak.

 

2;Csabai Lászlóné és Kolber István nyilatkozataiban is az volt olvasható, hogy a fiatalok a vételár 80-90%-t igényelhetik és kaphatják meg majd hitelként. Született e döntés arról, hogy mi alapján döntik el, hogy valakinek 10% vagy 20% önerővel kell rendelkeznie.

 

3, Nem kifejezetten a fészekrakó programhoz kapcsolódóan. Miért kér az állam a megelelőlegező kölcsönre is fedezetet? Nem mindenki képes annyi fedezetet nyújtani, hogy a hitellel együtt a megeglőlegező kölcsön is beleférjen az igatlan fedezetekbe. (figyelembe véve, hogy a bankok igencsak túlbiztosítják magukat)

 

4; A negyedik kérdés a szociális támogatás kérdéskörét érinti:

- A szociális támogatás (megelolegező kölcsön) az önerő számításakor önerőnek minosül-e valamint;

-Jól értelmezem, hogy a szociális támogatást ( megelolegező kölcsönt) házasságot nem kötött fiatal pár is igénybe veheti?

 

5; Mennyire vehető biztos adatnak a 3%-os garancia díj és ez a szám éves díjat vagy havi díjat takar?

 

6; Abban az esetben, ha valaki még idén decemberben szerzodést köt, de csak a jövő évben szándékozik a hitelt felvenni, jogosult lesz e a Fészekrakó programot igénybe venni?

Visszamenoleges elfogadhatóak e már megkötött és bejegyzett szerzodések vagy előszerződés?

 

Előre is köszönöm válaszait.

 

 

Dr. Varga Sándor Creative Commons License 2004.12.14 0 0 19

Két új kérdés levélben

 

Jo napot kivanok,

erdeklodnek, hogy mikorra varhato, hogy tobbet, pontos dolgokat

megtudhassunk a feszekrako programrol. Tobb, mint ot eve alberletben

lakunk, ily modon nem tudtunk gyujtogetni. A korabbi infok arrol

szoltak, hogy uj lakas vasarlasahoz csak 30 eves kor alatt el majd.

Mivel jovo tavasszal leszek 30, erdekelne, hogy akkor nekunk meg ez

elott kellene valami lakast talalni? vagy eleg, ha a parom lesz tovabbra

is 30 alatti? Mert ha nem, akkor lesz korulbelul 1 honapunk a

szuletesnapom elott (mert most gyesen vagyok, es marciusban megyek

vissza dolgozni), hogy valami megoldast talaljunk. Es ez azert eleg

kevesnek tunik.

Ha esetleg hasznalt lakast vennenk (mert vagy kicsuszunk a 30 eves

limitbol, vagy mert talalunk egy szimpatikus lakast, mert mondjuk ebbol

a keretbol nagyobb hasznalt lakast kapunk, es nem 2 szobas ujba kell

menni harman es esetleg meg 1-2 leendo gyermekkel), akkor a felszocpol

mit jelent? hogy a masik felet ugy is tekinthetjuk, mintha nem is lenne?

(Az, hogy mibol ujitunk fel egy esetleges regi lakast... inkabb ne is

beszeljunk)

Udvozlettel,

Samodai Ilona

 

 

Tisztelt Cím!

Nem egyértelmű számunkra, hogy a 4 lakásos társasházakra is vonatkozik-e a társasházakról szóló törvény azon előírása, hogy szevezeti és működési szabályzatot és házirendet kell készíteni 2004. dec. 31-ig. A társasházunk alapító okirata mindazokat az adatokat eddig is tartalmazta, amely az SZMSZ tartalmára vontkozik.

Köszönettel: Szentes László

juno Creative Commons License 2004.12.14 0 0 18

Tisztelt Elnok ur!

 

1 eve vettem egy kis panel lakast. 25 evre fel vettem kolcsont. Most kell fizetnem ~400.000.-Ft-ot az illetekhivatalnak, mert hasznalt lakast vettem. Tovabb szeretnenk lenpi egy uj epitesu lakasba/hazba amire ugye nem kell illeteket fizetni.

1-2 evet lakunk a panelba es ezert 400.000.- Ft-ot kell fizetnem?

En ugy gondolom ez igy nem helyes. Tudna valami tanacsot adni ezugyben?

 

Koszonettel,

Juno

gimli64 Creative Commons License 2004.12.14 0 0 16
Tisztelt Uram ! Mennyire "alkotmány- és EU-kompatibilisek" azok a lakáskedvezményekkel és hitelekkel kapcsolatos jogszabályok, melyek bizonyos életkor felettieket vagy nem az első lakáshoz jutókat kizárnak a jogosultak köréből. Egy példa. Nagy nehézségek mellett vásárolt korábban egy házaspár, egy gyermekkel egy kisebb házat ( 2szoba ). Később lett még gyermek(1), a házat kinőtték. A saját tőke is mire összejött 41 és 45 évesek lettek. Nagyobbra cserélés esetén a kedvezményezetti körből kiesnek. Jó ez ?
czvitkó Creative Commons License 2004.12.14 0 0 17

 

Tisztelt Elnök Úr!

 

Szeretném megkérdezni Öntől az új " fészekrakó program "engem ill. lányomat érintő feltételeit. A lányom részére 1994-ben vásároltam két szobás, erkély nélküli használt lakást mert ezt állt módunkban megvenni. Ekkor egy lánya volt, ezt követően született egy kisfia, s most szeretném Őt hozzásegíteni egy három szobás, erkélyes lakáshoz. Mivel minsezidáig nem volt alkalma a szocpolt felhasználni és anyagi helyzetünknél fogva feltétlen szeretnénk ezt igénybevenni, jelenleg olyan rendelet van érvényben, hogy csak új lakás vásárlása esetén vagy használt lakás vásárlása esetén a szocpol 50 %-a vehető igénybe + feltétele három gyermek megléte / Barcs városban él, ahol tíz éve nem épülnek új lakások / ezáltal rajta kívülálló okoknál fogva hátrányos helyzetbe kerül.

Örömmel olvastam, az új fészekrakó programjukban foglaltak szerint már a két gyermekét egyedül nevelő szülő is igénybe veheti a szocpol 50 %-át használt lakás vásárlása esetén. De tovább olvasva elkeseredtem, mert feltétele az első lakástulajdon szerzés. Azon oknál fogva is elsősorban a gyermekek érdekében szeretnénk három szobás lakást vásárolni, mert külön neműek ill. a kislány 6 osztályos gimnáziumban folytatta tanulmányait, ahol a követelmények magasak és kényelmetlen kettőjüknek egy kis szobában / 12 m2-es / tanulni és aludni.

Abban kérnénk segítséget Öntől, lehetséges-e ha eladnánk ezt a két szobás lakását és helyette szeretnénk három szobásat, ez már a második lakáshoz jutás lenne és így is felvehetnénk-e a szocpol 50 %-át használt lakásra. Amennyiben eladnánk, nem lesz lakás a nevén.

 

Válaszát előre is megköszönöm.

Tisztelettel:

Gregor Tibor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Varga Sándor Creative Commons License 2004.12.14 0 0 15

Mégegy levélben érkezett kérdés.

 

Tisztelt Fegyverneky Úr, Tisztelt Szerkesztőség!

 

Mi egy 23 és 28 éves pár vagyunk.

Még nem vagyunk házasok, gyerekünk még nincs.

2003 júniusában vásároltunk egy használt panellakást Bp-n, 6.600.000 Ft-ért

Tulajdonképpen önrész nélkül, 6.000.000 Ft hitellel + ingatlanfedezettel. 50+50%-ban vagyunk tulajdonosok az ingatlanban.

A kérdésem az, hogy igénybe tudjuk-e venni a fészekrakó program adta lehetőséget ( Új lakás vásárlása 10% önrésszel amely kiváltható szocpollal ) ?

 

Előre is köszönöm válaszát,

 

Tisztelettel:

 

Dudás Gábor

tyrana Creative Commons License 2004.12.14 0 0 14

Tisztelt Fegyverneky úr!

 

Az egyik egy korábbi hozzászólóhoz (talpi2) hasonlóan, az lenne nekem is az egyik kérdésem, hogy a méltányolható lakásigényhez tartozó "ártáblázatot" tervezik-e végre módosítani a közeljövőben.

 

A jelenlegi a Fészekrakó program jelenlegi koncepciója ami egyértelműen az egyszobás lakások vételét támogatja (tekintve a mellé rendelt számokat: új lakás esetén Budapesten és megyei jogú városokban 15 millió, vidéken 12 millió a határ, használt lakás esetén a fővárosban és a megyei jogú városokban 12 millió, vidéken 8 millió). Ha jól értelmezem, ilyen árban lévő ingatlanokra lehet felvenni, vagy esetleg azt, hogy ekkora összegre vehető fel? A második lehetőség jóval kedvezőbb lenne, de gondolom nem ez a varicáció él.

 

Fog-e  "gyerekbaráti" irányba változni a helyzet, hogy nagyobb lakást vehessenek a fészekrakók  (mint a nevében is szerepel ugye, szeretnénk gyerek(ek)et vállalni a közeljövőben.), esetleg akár 2 szobásat.... És még egy kérdés, ha valaki éppen 30 éves, akkor ő már kiesett vagy még élhet a lehetőséggel?

 

Köszönöm előre is válaszát!

enikocske Creative Commons License 2004.12.14 0 0 13
Tisztelt Elnök Úr!

30 alatti pár vagyunk. Tervezzük a házasságot, de úgy hallottuk, hogy élettársi kapcsolatra is fel lehet majd venni a hitelt. Ha ez a helyzet, akkor ezt hogyan kell majd igazolni? Jelenleg Budapesten albérletben lakunk, ezért úgy gondolom, ha a horribilis bérletet ki tudjuk fizetni, a törlesztéssel se lenne gond. Viszont dolgozunk, és mellette főiskolára járunk. Szeretnénk 8 éven belül 2 gyereket. Az lenne a kérdésem, hogyha használt lakást vennénk, akkor a félszocpolt igénybe tudjuk venni? Jó lenne, ha kiterjesztenék a megelőlegező szocpolt használt lakásra is. Nem mi vagyunk az egyetlenek, akik munka mellett tanulnak, szeretik egymást, viszonylag jól keresnek, de az albérlet elviszi a nagy részét, gyereket szeretnének, de sajnos képtelenek félrerakni a pénzből. (tandíj stb) Szerintem tökéletes lenne, ha félszocpollal bevállalnánk 2 gyereket 8 évre. A törlesztést tudnánk fizetni, az önerő meglenne a szocpolból. Mert ez most is annak számít. Becsületes adófizetők vagyunk, de nem lehet félretenni albérlet, tandíj, és iskola mellett. Mit javasol, mi a megoldás? A szülők nem tudnak segíteni...
Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel: Plósz Enikő
kasza-blanca Creative Commons License 2004.12.14 0 0 12

Tisztelt Fegyverneky Úr!

ÁFA visszatérítéssel kapcsolatosan lenne Önhöz 1 kérdésem.

2004. májusában kötöttem meg a lakásvásárlási szerződésem, mely 1 pontjában szerepel az ÁFA visszatérítési igényem (400.000 HUF). Mivel banki hitelt szeretnék felvenni, az az összeg az önrészt csökkentené.

A lakás várható elészülése: 2005. február 28.

Annyi hírt és információ foszlányt hallani, hogy nem tudom , mi lehet a valós:

eltörlik 2005. jan 1-vel ezt a 400.000 ftos ÁFA visszatérítést, vagy sem?

Az én esetemben mi a valószínűsége, hogy az említett összeget nem kapom meg a felvázolt esemény bekövetkeztekor?

Bankot még nem kerestem fel a hiteligényemmel, talan még ezévben ezt meg kellene tenne, vagy a szerződés elég biztosítés az ÁFA visszatérítés megszerzéséhez?

Köszönettel:

Horváth Bianca

dohonyiz Creative Commons License 2004.12.14 0 0 11

Tisztelt Fegyverneky Úr!

 

Egyrészt én is a Fészekrakó program indulásával kapcsolatban érdeklődnék, mert nekünk a feleségemmel (én 29, Ő 27 éves lesz jövőre) március 31-ig el kell hagynunk a jelenlegi lakhelyünket.

 

A másik kérdést is felvetette már "sugibugi" topictárs, hogy a programban szerepel az, hogy 6 hónapja üresen álló lakásra, ingatlanra vonatkozik a használtlakás-.támogatás. Most van egy lakás, amit kinéztünk magunknak, egy ismerős révén meg is várnának minket, de az ingatlan március 31-én is csak 5 hónapja lesz üres....

 

Erre is vonatkozhat majd a program, vagy hagyjuk, hogy másnak adják el a lakást? Ki és hogyan ellenőrzi majd, hogy egy ingatlanban mióta nem él senki?

 

Köszönöm válaszait, további jó munkát kívánok!

Dohonyi Zoltán

Előzmény: sugibugi (1)
wzindbad Creative Commons License 2004.12.14 0 0 10

Tisztelt Elnök Úr!

 

Lehetett olvasni híradásokat, hogy az OLÉH készítette elő az Építési Törvény módosítását, amit most kellene, hogy tárgyaljon a Parlament. Kérdésem, hogy hol (hogyan) lehet megismerni a javaslat szövegét, (esetleg a főbb célkitűzéseket)?

 

Ön több helyen is nyilatkozott az építészeti minőség védelmének szükségességéről. Mi a véleménye arról, hogy pl. az oktatási PPP projektek esetében, a legjelentősebb új közintézmények tényleges tervezési megbízását nem tervpályázat alapján ítélik oda? 

A közbeszerzési eljárások ugyanis a kivitelező-finanszírozó alá tagozzák be a tervezőket. Így nyilván a pénzügyi érdekek dominálnak. Bár a jelenlegi finanszírozók csupán előlegeznek az államnak és a beruházásokat előbb-utóbb közpénzből fogjuk kifizetni, mégis a Nemzeti Színházhoz hasonlóan kiügyeskedik a beruházásokat a szakmai (tervpályázati megmérettetés) alól.

ege Creative Commons License 2004.12.14 0 0 9

Tisztelt Fegyverneky Úr!

 

Kérdéseim a következők lennének: párom 28 én 32 éves vagyok. Az új lakásrendeletről amit hallani lehetett, hogy 30 év alatti párok vehetik igénybe. Mivel önrészt az albérleti dij fizetése miatt eddig nem tudtunk felmutatni ezért esélyünk sem volt eddig Budapesten lakást venni. Ezek szerint, mivel diszkriminatív módon korhatárhoz kötik az első lakás vásárlásának jogát, továbbra sem lesz lehetőségünk? Vagy elég ha egyikünk 30 év alatt van? Sajnos szerintem ez a probléma nem csak a 30 év alattiakat érinti. (Bár az igaz hogy az átkosban könnyebb volt állitólag lakáshoz jutni.)

Tisztelettel  

EZs

oktober Creative Commons License 2004.12.14 0 0 8

Tisztelt Fegyverneky Úr!


Azt szeretném megkérdezni Öntől, hogy emelkedik-e jövőre a használt lakásra felvehető államilag támogatott hitel 5 milliós plafonja 7 millióra? Ha igen, ez a változás január 1-től érvényben lesz?

 

Válaszát előre is köszönöm.

Strong Bad Creative Commons License 2004.12.14 0 0 6
Tisztelt Uram!

Varhato e a szocpol es a tamogathato lakasertekek mertekenek megfelelo korrekcioja (termeszetesen nem csokkentesre gondolok) az uj evben?

Udvozlettel,
SB
uncle_sam Creative Commons License 2004.12.14 0 0 5

Tisztelt Fegyverneky Úr!

 

1.) Mióta dirrel-durral beharangozták a Fészekrakó programot, gyanúsan nagy a csend.

Érdeklődni szeretnék hogy a programot magában foglaló jogszabály(oka)t mikor alkotják végre meg?

 

Nagyon fontos lenne minél előbb megismerni mert így nem tud dönteni az ember otthonteremtési kérdésekben, és én is épp ilyen előtt állok. Építésre szeretném a maximális összeget felvenni, de így nem tudom mit vállalhatok.

 

2.) Tájékoztatna minket arról, hogy az eredeti elképzelések és elvek mentén (korhatár, hitelösszegek, önrész, hitelcél stb.) lesz-e változás az első információkhoz képest?

 

Konkrét kérdéseim a program lakáshitelezési részéhez a fentiken kívül:

 

3.) Felvehető lesz-e a hitel építésre?

 

4.) Telek önrészként beszámítható-e?

 

5.) Hogyan magyarázza azt az ellentmondást, hogy még lakásvásárlásra gyakorlatilag a telekhányadra is jár a hitel, építésnél csak az építési költségekre vehető fel (ha ez  így lesz)?

Miért rosszabb az, ha egy fiatal saját (szerény) házat szeretne építeni, minthogy "szép" lakóparki lakásokat vegyen (az építőipar így is úgy is jól jár)?

Ha adják a hitelt építésrre, akkor miből gondolják, hogy a telek csak úgy ott van?

 

Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszait.

 

wecky Creative Commons License 2004.12.14 0 0 7
Tisztelt Fegyverneky Úr!

Rövid történetem:

Fiatal (30 év alatti) házas vagyok. Nagy szerencsémre (szüleim révén) rendelkezem kb 2,5M önrésszel, de ez és a szocpol is kevés volt ahhoz, hogy 2002-ben lakást tudjunk venni Bp-n. Már akkor is problémát jelentett az, hogy a lakások ára a "méltányolandó"-nál általában magasabb volt. Így elhatároztuk, hogy leköltözünk vidékre, a gyerekeknek is jobb lesz (3-at szeretnénk). Sikerült hozzájutnunk egy telekhez egy pici faluban. Ekkor viszont kiderült, hogy a telek ára (ami kb 3M) nem számít be az önrészbe, így szintén nem tudtuk felvenni a hitelt. Sajnos a mostani "Fészekrakó program" sem hoz nekünk megoldást, mert az abban szereplő összeghatárokból képtelenség egy új normális házat felépíteni, ahol minden gyereknek van egy saját kicsi szobája.

Az követekző kérdéseim lennének:

1. A telket miért nem számítják bele az önrészbe? /a telek a házikó része, nem lehet rá külön jelzálogot felvenni/
Szerintem egy törvénnyel egyszerűen kötelezhetni lehetne a bankokat, hogy számítsák bele az önrészbe, ez az államnak 1 ft-be sem kerülne.

2. A megelőlegezett szocpol miért nem számít bele az önrészbe? Nagyon sok fiatal még gyermektelen házason (rajtunk is) segítene, ha a megelőlegezett szocpolt a bankok beszámítanák az önrészbe. Ez mondjuk már kockázatot jelentene az állam számára, de szerintem (ahogy a Fészekrakó programban is van) a szocpolra lehetne +2-3%-os kamatot felszámolni (és ebből egy garanciaalapot létrehozni), így ez szintén nem kerülne semmibe sem az államnak.

2. amit talpi2 már felvetett: Miért nem nőnek az elismert építési költségek már évek óta, holott ezek néha az inflációt meghaladva is növekedtek?

3. A "Fészekrakó program" keretében miért nem gondolnak azokra, akik nem csak 2 gyermeket szeretnének?

4. Mikor lesz megoldott, hogy egy külföldi (EU) banknál is fel lehessen venni a támoggatott lakáshitelt?

Köszönöm és sok siker meg türelmet!
Dr. Varga Sándor Creative Commons License 2004.12.13 0 0 4

Levélben érkezett hozzászólás:

 

Tisztelt Fegyverneky Úr!

 

Én egy három gyermekes családanya vagyok. Több éve próbálok pályázni, hogy nyugalomba tudjam nevelni gyermekeimet. Sajnálatos módon mindig vannak olyanok, akiknek olyan ismerősei vannak, hogy befolyásolni tudják a szavazást. Természetesen Önkormányzati lakásról van szó. Megfelelő induló tőkével szerintem soha nem fogok rendelkezni, hisz 55.000.- nettóból elég nehéz félretenni. Azt szeretném kérdezni, hogy a hozzám hasonló családok, akik a törlesztő részletek fizetését meg tudnák oldani, de saját milliói nincsennek az induláshoz mikor reménykedhetnek egy saját lakás elérésében??

Rengeteg kérdésem lenne még,de én azt is megköszönném, ha erre az egyre választ kapnék. S talán akkor már én is válaszolhatnék gyermekeimnek, arra a kérdésre hogy mikor lesz saját szobám anya??

Előre is köszönöm:

 

Bartosné Fischer Andrea

1035 Bp. Miklós u. 15 06-30-488-67-58

entrópia Creative Commons License 2004.12.13 0 0 3
Üdvözlöm Fegyverneky Úr!

Kérdésem a következő lenne: mostanában sokat hallani a fészekrakó programról, valamint arról is, hogy tervezik ennek kiterjesztését egyedülálló fiatalok részére is. Lehet erről valami konkrétumot tudni? pl. : mikorra tervezik, valóban tervezik-e, mik a várható kondíciók, feltételek.

Köszönettel
talpi2 Creative Commons License 2004.12.13 0 0 2

Üdvözlöm!

 

4 évvel ezelőtt rendeletben megállapították az ún. elismert építési költségeket, mely szerint pl. vidéken (és Buda környéke ebből a szempontból már annak számít) egy 4 szobás családi házat maximum 22,5 mFt-ból (bruttó!!) kell kihozni ahhoz, hogy az állami támogatásokat igénybe lehessen venni.

 

Szép dolog, hogy pl. a szocpolt emelték, csak éppen a másik oldalról ez a korlátozás eléggé ellehetetleníti a kedvezmények igénybevételét. Mert 4 éve még ezek a költségek reálisak voltak, de nagyon boldog lennék, ha most is ki lehetne hozni ennyi pénzből egy ekkora házat. De ha az alsó határra megyek a méltányolható (esetemben 2-4 szoba) lakásigénynek, akkor sem jobb a helyzet, egy 2 szobás házat meg 14 mFt-ből kellene felépíteni...

 

Elvileg a pénzügyminiszternek minden évben ki kellene adni újra a vonatkozó rendeletet, de ez 2000 óta nem történt meg.

 

Várható, hogy a valósághoz közeli értékeket is meg fognak valamikor határozni és valóban évente aktualizálni fogják?

 

Köszönettel,

Szűcs Sándor

sugibugi Creative Commons License 2004.12.11 0 0 1
Üdvözlöm Fegyverneky Úr!

 

Dr. Varga Sándor javaslatára kerestem meg Önt ezen a fórumon.

Varga Úr nagyon kedvesen válaszolt a kérdéseimre, de inkább Önhöz irányított, hiszen Ön a kompetens az ügyben.

A problémám a következő:

Rengeteg helyen olvastam, hogy jövőre tervezik az ún. Fészekrakó programot.

A férjem 35 én 28 éves vagyok, és szeretném megkérdezni, hogy milyen esélyünk van, venni egy használt lakást.

Édesapámék ingatlanát szeretnénk „leterhelni” (Perbáli (Zsámbéki medence) ingatlan ára kb. 16-18 millió ft.)  mivel önálló tőkénk egyenlőre nincs.

Olvastam, hogy tervben van az a koncepció, hogy vidéken 8 és a megyei jogú városokban 12 millió forint lesz a használt lakások ára.

Egy ilyet szeretnénk mi is megpályázni, viszont ebben a tervben szerepel, hogy min. 6 hónapja üresnek kell lenni az ingatlannak.

Így viszont csökken a kör amiből választani lehet.

Gondolkodtunk az építésen is, hogy a szüleim tetőterét beépítenénk, ott viszont a helyi építészi korlátok akadályozzák terveinket.

Nem egyszerű a helyzet.

 

Kérem, hogy mindenképpen erősítsen meg a hitemben, hogy lesz nekünk is valami lehetőségünk arra, hogy tudjunk venni lakást.

Szeretnénk gyermeket vállalni és ehhez szükségünk van ugye egy Fészekre.

Szíves tájékoztatását kérem, hogy kb. mikor lép hatályba ez a módosítás, és van egy egyáltalán esélyünk.

 

Köszönöm előre is a válaszát.

Munkájához további sok sikert kívánok.

 

 

Üdvözlettel: Sugárné Szőke Rita

branco silva Creative Commons License 2004.12.10 0 0 0
Üdvözlöm ! Több kormányon áthúzódó ügy a lakásszövetkezetek "ÁFA"kérdése ? Időközben nemhogy kedvező irányba alakult volna a kérdés, hanem súlyosbodott bizonyos ÁFA-terhek kiszabásával. Ez a pluszterhelés 2003. óta éves szinten 5-10eFt/lakásonként, ami várhatóan tovább fog nőni, és ha a visszaigénylés működne, akkor ez az összeg -fordított előjellel - a többszöröse. Kérdésem, van-e remény az ÁFA korrekt elszámolhatóságára és Önök képviselik-e ezt az álláspontot pl. a PM-nél ? Köszönöm a választ !
Dr. Varga Sándor Creative Commons License 2004.12.10 0 0 topiknyitó

Elõször szervez Online Interjút az INDEX Lakásportál az INDEX Gazdaság rovatával közösen 2004 december 14 napján, kedden 14 órától.

Vendégünk Fegyverneky Sándor, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnöke, aki várja az Önök kérdéseit

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!