Keresés

Részletes keresés

pacman123 Creative Commons License 18 órája 0 0 143296

Elvileg fedett helyen van, ahogy írta a kolléga .. de ettől függetlenül igazad van. Nemcsak a nedvesség, de bármi behullik oda macerás a takarítása.

Ötlet eldobva :)

Előzmény: pali923 (143289)
pacman123 Creative Commons License 18 órája 0 0 143295

nahát .... csak nem nyíregyházi az a játékkészítő? :-)

Bár bizonyára sokan csinálnak még fajátékokat, bükkből, csak érdekes egybeesés, hogy volt szerencsém nála járni:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=141731989&t=9104263

Előzmény: kuperta (143288)
fejes.i Creative Commons License 18 órája 0 0 143294

Egyébként nagyon szép. Kültéren lesz? Van még lehetőséged gombásodás ellen kezelni?

Előzmény: kuperta (143281)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143293

Hm. A játékkészítő kültérre dolgozik?

Előzmény: kuperta (143288)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143292

Pár hete tettem fel kérdést a Stanley Bailey és a sweetheart kézi gyalu kapcsán.

Hétvégén kicsit próbálgattam egy sweetheart No 4.-et és egy régi Bailey No. 5-öt.

Pár személyes benyomás:

- a Bailey hátsó fogantyúja kicsit vékony egy nagy kezű embernek, és pár mm-el közelebb van a késállító mechanizmushoz, mint kellene, a mutató ujjam középső bütyke hozzáér tolás közben az oldalt állító lemezkéhez. Valószínűleg nem okozna gondot, csak meg kéne szokni.

- a SH fogantyúja kissé "böszme" fogású, lehet, hogy ezt azzal az elképzeléssel csinálták ilyenre, hogy majd mindenki a kezéhez igazítja? Hosszú távon így nem kényelmes.

- a SH sokkal nehezebb, pedig kisebb gyalu. Többet kellene használni ahhoz, hogy erre ítéletet tudjak mondani, mármint, hogy ez a nagyobb tömeg jó-e vagy sem.

- az SH -nak nincs kivehető békája, hanem egybe van öntve a talppal. A Bailey békáját két kis csavar szorítja, elég nehéz meghúzni, esetleg mozoghat (?) ilyent nem tapasztaltam a rövid idő alatt. A béka pontos beállítása mindenesetre szükséges, az SH-nál ezt nem kell.

- az SH állító Norris-féle mechanizmusa elvileg pontosabb - nem tudom, hogy tényleg pontosabb-e. Ennek is van holtjátéka, mármint a tekerőnek. A Bailey akár menet közben állítható a hátsó kézzel, ez nem hinném, legalábbis nekem nem állt kézre. A mutató ujjam eléri, de a hüvelyk nem igazán. Ha csak egy ujjal próbálom tekerni, elnyomhatom oldalra a kést.

- az SH-nál állítható a kés előtti rés.

- az SH kése lényegesen vastagabb, masszívabb anyag, a forgácstörő azonban nem, így a vékony forgács be tud szorulni. Keresztben gyalulgattam vele fenyőléc bütüjét, nagyon szépen vitte.

- a Bailey valahogy sokkal kézreállósabb, annak ellenére, hogy nagyobb. Gyakran látni videókon, hogy a Bailey "elejét" hüvelykujjal fogják a deszkára, hogy jól induljon. Vagyis nem a gombát fogják, hanem a talpat szorítják le felülről. Az SH-nál ez nem igazán lehetséges, nem fér oda az ujj. A gomba előtt van egy kis rézlemez, amivel igazából a kés előtti rést lehet állítani, ami viszont rövid, ezért nem kényelmes annál fogva leszorítani, lecsúszik róla az ujj.

- az SH "lever cap"ja alumínimum, nem nagyon lehet érezni, mennyire kell meghúzni a leszorító csavart.

Összességében (bár több idő kellene, ami alatt pl. meg lehetne ítélni a kés kopását meg többféle próbának is alá lehetne vetni) inkább azt mondanám, hogy nem éri meg a dupla árat az SH. Vagyis nagyon jól kell venni, a normál bolti áron indokolatlanul drága a régi Bailey (használt) árához képest.

Fenyőt és egy kis tölgyet gyalultam velük és ennyi idő alatt csak keveset, nagyjából hasonlóan teljesítettek.

Előzmény: feketefelhoo (142258)
HZsolt79 Creative Commons License 19 órája 0 0 143291

Sziasztok. Otthoni abszolut barkács, hobbi kis műhelyem rendezem be. Nincs konkrét miket csinálok, kisebb szobrokat, késnyeleket faragok, kisebb tárgyakat (kézzel), tervben van saját zsalugáterem megcsinálása, szóval tényleg nincs konkrét dolog, amire kialakítom a műhelyt, így nehezebb lesz, de mégis megkérdezem, milyen eszközöket érdemes beszereznem, és főleg a honnan. Érdekelne minden ezzel kapcsolatos jó cikk, leírás, youtubon az összes DIY már megnéztem,akár szerszámra vagy bármi másra vonatkozólag e témában. Pl. még ilyen dolgot sem tudok eldönteni, hogy kzigyalu vagy elektromos, ha megvan a válasz milyent és honnan...szóval sok kérdésem lenne. Én első körben egy szalagfűrészre, szalagcsiszolóra, körfűrészre gondoltam és végre vennék egy jó flexet és furót, mert az obis szutykok egy évet bírnak általában....minden ötlet hozzászólás érdekelne, akár magánban is....Előre is köszönöm.

krizsi_l Creative Commons License 19 órája 0 0 143290

Vagy a fiókban. Hó olvadás rulez.

Előzmény: pali923 (143289)
pali923 Creative Commons License 19 órája 0 0 143289

Vagy a zárt asztallapon, vagy a fiókok zárófedelén fog állni a víz minden eső után. Ez nem fog elpárologni nyom nélkül. Nem véletlenül vannak a kinti asztalok mindenhol résekkel ellátva.

Előzmény: pacman123 (143284)
kuperta Creative Commons License 20 órája 0 0 143288

Csak a neten olvastam róla, egy játékkészítő aki ebből dolgozik, cáfolt minden rossz tulajdonságot. Nekem jobban tetszik mint a gőzölt.

Milyen tapasztalataid vannak?

Előzmény: halaloszto (143286)
kuperta Creative Commons License 20 órája 0 0 143287

Csak szempilla volt, nővérem kapta, ő is 60+.

12 mm-es fenyő lécekből csináltam polcot, hasonló fesztávval, egy ilyen lécen végeztem ülőpróbát, gy db elbírt. Ezen felbátorodva készült hasonló vékonyságú bükkből, félbe vágva a névlegesen colos deszkát.

Kb. 4500 Ft volt, két szál deszka, amiből az 1/4-e megmaradt, nekem 2-2,5 napig okozott örömöt a készítése. :)

Előzmény: pacman123 (143285)
halaloszto Creative Commons License 21 órája 0 0 143286

irígyellek rendesen. a fehér bükkel nekem nagyon rossz tapasztalataim vannak. mondjuk amikor gyűjtöttem őket, még csak kézzel gyalultam...

pacman123 Creative Commons License 21 órája 0 0 143285

Pöpec és szebb is így karcsúbban, grat!

Neked is rebegtettek valamit? :-)

pacman123 Creative Commons License 21 órája 0 0 143284

Értem. Akkor majd el kell fogadnod hogy egy benti funkciójú bútor kint, nem úgy viselkedik ahogy bent :)

-20 fok, plusz 40 fok, eső (pára), szárazság - kapja majd az ívet rendesen, függetlenül attól hogy fedett helyen van.

A fiókos megoldás miatt OK hogy zárt asztallapban gondolkozol. És mi van ha "sunyiban" bezárod a fiókok feletti részt? Tehát a fiókoknak csinálsz egy zárt dobozt, felette meg a már említett szellős lécelrendezés, ahol tud mozogni ha akar? (és akar majd)

Tudom elég unortodox, az is lehet randán nézne ki (még úgy is ha a fiókdobozt sikerült "tölgyfa" színűre pácolni. De valami kompromisszumra kész kell lenned.

Előzmény: inoxjewels (143280)
fejes.i Creative Commons License 21 órája 0 0 143283

Holnap lefotózom, van egy tölgy asztalom, kb 28 mm vastag deszkákkal. 65-ös padlóként száradt vagy öt évet, mielőtt deszkát gyalultunk belőle.

Lett egy kb 75x120-as asztal, a deszkákat az alsó keret fogja össze, az alább említett nútléc van bennük és egy-egy fejléc keresztben a végükön.

A fejléc két oldalt kibújt 2-2 mm-re, a deszkák között is kialakult 1-2 mm rés/ deszka. Úgy 6-7 deszkából van, vagyis legkevesebb 1 cm volt a keresztirányú zsugorodás összesen. Ez beltérben van, sosem volt szabadban.

Ha ez össze van ragasztva teljesen, a zsugorodás sose egyenletes, hanem szálirányban "halad". Ha jól vannak forgatva a deszkák, akkor hullámos lesz, de általában felfelé kunkorodnak a szélek.

fejes.i Creative Commons License 21 órája 0 0 143282

Van olyan eszközöd, amivel tudsz a deszka oldalába hosszanti nútot vágni vagy marni?

Ha igen, akkor egy 8 mm vastag, 1-1 cm-re bevágott nútba be lehet csúsztatni egy 8 mm vastag, 2 cm széles lécet. Ez biztosítja, hogy a deszkák között nem hullik be a por.

De ha már mindenképp táblásítasz, mert kb látható, hogy hiába mondjuk az ellenkezőjét, akkor NAGYON sok figyelmet szentelj a faanyag vízmentesítésére, vagyis pórustömítésére. Különben nem kell sok idő, hogy ne guruljon le a pingponglabda az asztalról. 

kuperta Creative Commons License 21 órája 0 4 143281

Elirigyeltem a szempilla rezgetést, és elkészítettem a "pacman 123" mintájú összecsukható széket.

Érdemes volt, működik! Köszönöm az ötletet.

Fehér bükkből készült, kicsit karcsúbb támlával, olajozva, viaszolva.

inoxjewels Creative Commons License 22 órája 0 0 143280

Az asztalontánc csak vicc, mindössze azt szeretném ha sokáig egyben maradna, úgy, ahogy elkészült.

Csak most, utólag vettem észre, hogy a köszönő sorok írásakor R.Feri nevét lányos zavaromban véletlenül kihagytam a névsorból, bocsánat és köszönet neki is!

Szóval agyalok ezerrel és nem tudok lemondani a táblásításról, mert nagyon-nagyon szeretném és mert a lap alatti fiókok miatt szükséges is. 
Ha akármilyen pici réseket hagyok, akkor telehullik porral, meg ki tudja mivel.
Az asztal egyébként cca 70 x 100 cm-es lenne, a képen látható eredetihez hasonló szerkezettel, de 4 db függőleges lábbal, mert - mikor épp egyikünk sem táncol rajta - 3 oldalról körbe fogjuk ülni.

Ennél talán picit alacsonyabb fiókokat csinálnék, hogy aláférjen a széken ülő ember és mégse szemmagasságban legyen a tányér.
Épp csak szalvétának, evőeszköznek kell, meg hogy az anyósom be tudja majd csípni valahova a kezét.

Előzmény: pacman123 (143244)
fejes.i Creative Commons License 23 órája 0 0 143279

Kézinek, mindenképp.

Előzmény: rferi (143277)
fejes.i Creative Commons License 23 órája 0 0 143278

Hát, nem lenne egyszerű, bár sokféle kézi izét látni az Interneten, ami gyalu :-D

Az élszöge talán megfelelne. Az biztos, hogy nem hajlana meg a penge ;-)

De jobb lesz, ha vissza tudjuk állítani az eredeti rendeltetését.

Előzmény: rferi (143277)
rferi Creative Commons License 23 órája 0 0 143277

10 mm vastag gyalupenge?

Nem sok az egy kicsit? Gépinek tuti sok, mert annyira hosszú lenne a kés élének ferde része, amit nem lehetne befogni.

Előzmény: fejes.i (143275)
srudolf1 Creative Commons License 23 órája 0 0 143276

A láncos csapológép elterjed szerszám volt a szakmába. Merthogy a csapokat nem kellett reszelgetni (amikor fúróval készited a csapfészket, akkor kell). Nekünk is volt mindig. Megcsinálja a csapfészket téglalap keresztmetszetre nagyon gyorsan, egy lépésből. Van hozzá külümbőző vastagságú láncs is. Nagyon jó szerszám. 

Mostanában a nagy ajtógyárak nem készitenek átmenő csapos ajtókat. Így ez a szerszám lassan eltünt. 

Karbantartás igényes volt, kétnaponta kellett láncot fenni, ha egész nap működött a gép. 

Előzmény: pacman123 (143264)
fejes.i Creative Commons License 23 órája 0 0 143275

Ilyesmi gondolataim voltak, attól eltekintve, hogy házilag problémás lehet elvágni az acél tönkretétele nélkül. Esetleg óvatosan, folyamatos vízhűtéssel...

Mondjuk 7-8 gyalupengét kiadna. Persze azért lehet dolgozni egy gyalu összerakásával...

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (143274)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 23 órája 0 0 143274

Gyaluhoz kiváló anyag

Előzmény: fejes.i (143262)
Raidx Creative Commons License 23 órája 0 0 143273

Kis mérethez DVD mechanika 2 darab, A lézermozgató részt szokták használni. Akkor mér csak egy motor kell meg egy szervo. Vezérlésnek Aurdino Uno+CNC Shikde+ H-híd. G kóddal vezérelhető a hozzá való szoftverek ingyenesek. Mac3 szoftver is szóba jöhet (profi gépek is azt használjkák) Számítógép printer portjáról vezérelhető a rendszer De a kész vezérlő igen drága hozzá mert jobb CNC-khez méretezték.

A DVD-sről egy leírás: http://users.atw.hu/jollyroger/cnc001_minicnc_kezdetek.html

Alkatrészbeszerzés tavir.hu vagy ebay.com

Előzmény: UgyanPityu (143263)
peti970 Creative Commons License 24 órája 0 0 143272

Üdv Urak!

Valaki tudja milyen furnér lehet ezen a bútoron?

Dióra tippeltem de túl világosnak tűnik mindenhol.Előre is köszönöm a válaszokat!

fejes.i Creative Commons License 24 órája 0 0 143271

Megvan. Bár pár része dobozban. Szóval talán össze kellene rakni, hogy kiderüljön, nem hiányzik-e valami belőle. Mostanában csak asztal...

Szerintem eléggé kopott csapszegekkel jutott hozzám, sosem volt igazán pontos emiatt. Vagy nem értettem hozzá.

Előzmény: rferi (143269)
halaloszto Creative Commons License 24 órája 0 0 143270

a microbevell csak arra való, hogy amikor gyorsan utánnaélezel, ne kelljen sok anyagot levenni, menjen hamar.

Vajk

Előzmény: pacman123 (143268)
rferi Creative Commons License 25 órája 0 0 143269

Megvan hozzá a gép is?????

A kettő együtt jobban érdekelne

Előzmény: fejes.i (143266)
pacman123 Creative Commons License 25 órája 0 0 143268

"meg egy normális késélező guriga az Axminstertől"

Felavattad már? Milyen?

Én tegnap végre rászántam magm a Veritas élezősegéd felavatására. King vizeskövekkel (800/1200/4000) plusz találtam vmi durvább, tán OBI-ban vagy hol vásárolt követ is, de annak nem tudom a szemcseméretét. Azon kezdtem a 2 kicsorbulttal,  de végigmentem az összes vésőn, azokon is amik még nagyjából átmentek a papírteszten is. Csak azért hogy egyformán legyenek élezve. Röviden: kva jó cucc. Nem kell figyelni az élszögre, az él párhuzamosságára az élezősablonnal, a sablon mindent "megcsinál", tényleg csak tologattam mint gyerek a csattogós falepkét.

Illetve a kényelmes "másodlagos" él (microbevel) képzése ami tetszik - bár, hogy őszinte legyek ez nem tudom mennyiben járul hozzá a szebb/könnyebb/tartósabb véséshez/vésőélhez. Gyárilag mindenesetre nem volt ilyen él a csersznyéseken.

Lehet egyszer kipróbálom majd a kézből élezést, de ... egyelőre a kényelem nagy úr.

Előzmény: feketefelhoo (143163)
pacman123 Creative Commons License 25 órája 0 0 143267

Rossz CD-DVD olvasó léptetőmotorjából is láttam rajzolót építeni, valahol Youtube-on. Szerintem ilyen motort sokat találhatsz, szinte ingyen :)

De ha nem, mondj egy címet, küldök párat.

Előzmény: UgyanPityu (143263)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!