Keresés

Részletes keresés

dokeee Creative Commons License 2017.08.19 0 2 8900

A magassági klímaöveket ne keverjük már bele, az más történet.

Előzmény: Anakin a sith (8897)
Anakin a sith Creative Commons License 2017.08.19 0 0 8899

Florina kornyeken azt hiszem mertek -27 fokot is iden telen. 

Előzmény: dokeee (8892)
Anakin a sith Creative Commons License 2017.08.19 0 0 8898

Pontosan a klimavaltozas miatt , ezek a regi felosztasok teljesen eltolodnak. De ez nem csak az en velemenyem, szakemberek is errol beszelnek. Ha nem oldjak meg pl. az viztarolast es ontozest, a delalfold elobb utobb teljesen sivatag lesz. 

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8894)
Anakin a sith Creative Commons License 2017.08.19 0 0 8897

Dehogy nincs! Kretan a hegytetok meg junius kozepen is feherek voltak a hotol. Ha jol tudom, 2800 m korul van a legmagasabb hegy. Azt mondjuk nem tudom, hogy van e minusz 25 fok ott telen, de hogy nyaron havas volt sok hegyteto, azt igazolhatom. 

Előzmény: dokeee (8892)
Katana750 Creative Commons License 2017.08.19 -3 0 8896

Ha most megkérdezném tőled, hogy Krétára vagy hazánkra gondoltál az ugyan olyan lenne mint amikor leírtad nekem Paralia jelentését. Csak én nem kérdezem meg mert egyértelmű, hogy hazánk a kontinentális éghajlat bármennyire is forró napok voltak mostanában és Kréta mediterrán akkor is ha hóviharok voltak a múlt télen.

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8894)
Boarhunter Creative Commons License 2017.08.19 -2 0 8895

Akinek tetszik ez a mérsékeltebb klíma, annak valszeg jobb választás Horvátország.

Mondjál még hülyeségeket, feldobod a napom... :-)

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8893)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.19 -1 2 8894

A mediterrán éghajlat nemcsak  a hőmérséklet függvénye, tehát, bár a klímaváltozás hatásai érezhetőek, ez még bőven kontinentális.

Előzmény: Anakin a sith (8891)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.19 -1 0 8893

Mert Horvátország kb. Splittől Dubrovnikig mediterrán egy vékony csíkban, fölötte halványzöld, mint Thessaloniki. Megpróbáltuk párszor, de nem jött be emiatt, nem is járunk oda. Akinek tetszik ez a mérsékeltebb klíma, annak valszeg jobb választás Horvátország.

Előzmény: Boarhunter (8890)
dokeee Creative Commons License 2017.08.19 0 0 8892

Az idei tél Magyarországon is elég hideg volt, mediterrán vidéken nincs  -20 fok :)

Előzmény: Anakin a sith (8891)
Anakin a sith Creative Commons License 2017.08.19 -2 0 8891

Arrol nem is beszelve, hogy az idojaras mar teljesen mas, mint regen, most Magyarorszagra siman lehetne mondani, hogy mediterran. En hetente repulok Athen -Kreta kozott. Az elmult telen 4 x kellett a jegyemet atirni, mert hovihar volt Kretan es jarhatatlanok voltak az utak. Ilyenre a 90 eves kretai nagymamak sem emlekeztek elotte soha. 

Előzmény: Boarhunter (8890)
Boarhunter Creative Commons License 2017.08.19 -5 0 8890

A horvát tengerparton is van nyári csapadék...

Ez, hogy a nagyjából azonos klímájú tengerparti régiókat ide-oda sorolgatjuk "tudományos" alapon, fingreszelés.

A google fotók nem jelentenek semmit.  Chalkidikin is lehet kopár területeket fotózni, amúgy meg az sem mindegy, milyen évszakban és melyik évben lőtték a képeket.

Én rühellem a túl magas hőmérsékletet. Ez az egyik oka, amiért előszezonban járok nyaralni. Idén mondjuk beszívtam mert június végén negyven fok körüli hőmérsékletek voltak Chalkidikin, hazafelé macedóniában 43!

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8884)
Anakin a sith Creative Commons License 2017.08.18 -3 1 8889

Inkabb a hohullam, mint ami Spanyolorszagban tortent tegnap. Ne kiabaljuk el, de egyelore ugy tunik, hogy Gorogorszag  az egyik legbiztonsagosabb nyaralohely , ebben a felfordult vilagban. 

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8888)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8888

Nekem ez 2007-ben volt, amikor olyan hőhullám tombolt, hogy Plakiasban este 11kor 40 fok fölött volt a hő, nappal meg asszem 48 fok volt - és fújt a szél. A sima, borzasztó 35 fok fölötti, sugárzó hővel megtámogatott nagyon meleg az mindig van, imádom :-)

Előzmény: totopad (8887)
totopad Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8887

Nekem inkább az északi rész mediterrán és a déli már-már afrikai/közelkeleti forró.

Idén pl Cipruson voltunk és annyira egyértelműen forró volt a levegő, hogy sokszor úgy éreztük, már nem is Európában vagyunk (amúgy is nagyon más Ciprus kultúrája). 20-30 perc után olyan volt a napon lenni, mintha valami sütőben lettél volna. Szabályosan perzselte a nap a bőröm -ilyet korábban még sehol sem éreztem- 

Előzmény: Pierr_Kardán (8883)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8886

:-)

Előzmény: Pierr_Kardán (8885)
Pierr_Kardán Creative Commons License 2017.08.18 0 1 8885

Elhiszem, mert olyan régen tanultam ilyesmit, hogy gyakorlatilag semmire sem emlékszem :-(

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8884)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.18 0 1 8884

A mediterrán az százazabb, mint a félszáraz. Nem akarok és nem is tudnék föciórát tartani, de a mediterrán éghajlat jellemzője a nyáron nulla közeli csapadék. A félszáraz, kontinentálisabb klímán előfordulnak záporok nyáron, ezért pl van fű.

Előzmény: Pierr_Kardán (8883)
Pierr_Kardán Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8883

Krétán pl délen sokkal szárazabb és forróbb volt az idő, mint az északi részen.

Hát ez az!  A klímatérképen mégis Kréta van mediterrán éghajlatúnak írva, a Chalkidiki meg félszáraznak :-))

A képek meg pont fordítva mutatják.

Azt senki se vitatta, hogy van különbség az északi és a déli rész között, a vita azon pattant ki, hogy sokak szerint az északi rész az nem "igazi" Görögország.

(Amúgy pont Kréta az, ami egy csomó szempontból nagyon is különbözik Görögország többi részétől.)

Előzmény: totopad (8881)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.18 0 1 8882

Bizony, a déli részen még decemberben is lehet fürdeni, ha jön az afrikai szél, északon meg már rég nem.

Előzmény: totopad (8881)
totopad Creative Commons License 2017.08.18 0 1 8881

Több mint 20 éve járom Görögországot és szerintem is van klíma beli különbség a tájak közt, sőt még egy adott szigeten is lehet.  Krétán pl délen sokkal szárazabb és forróbb volt az idő, mint az északi részen.

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8880)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.18 0 3 8880

Idézőjelbe volt téve az "igazi", nekem kell a durva meleg, a kopár táj, és minden, ami ezzel jár. De hogy nincs különbség?

Chalkidiki:

Kréta:

Előzmény: Boarhunter (8877)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8879

Bizony, bizony, köszi a nagyítást, most ültem csak le géphez.

Előzmény: zs_dtl (8872)
geodo1 Creative Commons License 2017.08.18 -1 5 8878

És az is igaz, hogy ezt a különbség tevést azoknak nehéz elmagyarázni, akik nem jártak még olyan helyen, amire szokták használni az 'igazi' kitételt. Mihelyt járnak, mindjárt megértik, miről is van szó. Nem éghajlatról, nem a beszélt nyelvről, még csak nem is a növényzetről. Érdemes kipróbálni egyszer.

Előzmény: Boarhunter (8877)
Boarhunter Creative Commons License 2017.08.18 -4 1 8877

Úgy van szinezve az a kis terület, hogy akár mikroklímáról is beszélhetünk...

Lehet darálni a fingot de az alapfeltevés, hogy ennek az északi régiónak még az éghajlata is más ezért ez nem is az igazi Görögország, téves.

Boarhunter Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8876

Ezekszerint Bujazliz kollégával is összefutottál...

(Nagy szőrmók kutya, hadihajó felszereltségű gumicsónak) :-)

Előzmény: K.Carlo (8873)
Pierr_Kardán Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8875

Elírtam, a világos bézs szín (BSk) az a hideg félszáraz éghajlat, erre céloztam az öltözködéssel :-))

Előzmény: Pierr_Kardán (8874)
Pierr_Kardán Creative Commons License 2017.08.18 0 0 8874

Meg vagyok győzve.

Tehát amikor Asprovaltán nyaraltam, akkor jó kis mediterrán klímában volt részem (Csa jelű sárga szín), amikor Sartin, akkor viszont a kellemetlen forró félszáraz éghajlatban (BSk jelű bézs szín).

Legközelebb ennek megfelelően fogok öltözni.

(Amúgy az észak-dél felosztásba hogyan illeszkedik az, hogy Asprovalta északabbra van, mint Sarti, mégis Asprovalta a mediterrán, Sarti meg nem az?) 

K.Carlo Creative Commons License 2017.08.18 0 1 8873

Sziasztok!

Röviden leírom a mi tapasztalatunkat Sithoniai utunkról, mivel én is sok hasznos információt kaptam innen tőletek.

Indulás: július utolsó vasárnapja, reggel 7 óra Budapest mellől. Fiat Scudo + lakókocsi. Utazósebesség 80-90 km/h között. Megtett összkilométer: 3200, átlagfogyasztás 12 l/100 km. Lefelé Tompát választottuk, a fb határfigyelők csoportjának bejegyzései alpján Röszke elesettnek tűnt. Sajnos mire odaértünk, Tompánál a két határ összeért, így 1.5 órát araszoltunk. A fizetőkapuknál is hatalmas sorok kígyóztak, így összességében 21:00 körül érkeztünk meg Dél-Szerbiába a tranzit kempingünkhöz. Camping Enigma Vranje, tökéletes válaszásnak bizonyult, grill ételeket tudunk vacsorázni helyi sörrel.Innen indulás reggel 7-kor, mi nyitottuk ki a kemping kapuját :). Macedóniában Makpetrolnál tankoltam, trükköztek a jégkrémmel, aminek nem volt kiírva az ára. Ajánlatos külön fizetni a tankolást és külön a jégkrémet.

Görög-Macedón határ kb 30 perc, célunk Sithonia volt, Valti kempingbe 16 óra körül értünk. Rendezett kis családi kemping, bolt nincs, főként görögök és szerbek voltak néhány magyar családon ívül.

13 éjszakát töltöttünk itt, kifejezetten tiszta vizesblokk, egy jelenség takarítónővel. Barátságos állandó bérlőik is vannak, hétvégente megtelik a kemping, hétközben kb 60-70%-os telítettséggel működött. Kifejezetten csendes, éjfél után sznte semmi nesz nem hallatszott. A kemping előtt napágyas, napernyős saját területtel rendelkezik, ahol fogyasztásért hűsülhettünk. A tenger tiszta, de aránylag hamar mélyülő. A kemping medencéjét csak külön engedéllyel lehet használni, alig üzemelt az ottlétünk alatt. Minden reggel jött a pék az autójával, a kemping mellett étterem. Legközelebbi bolt a Melissi kemping boltja, néhány km-re. A környéken ragyogó kis öblöket fedezhettünk fel:

Klimataria: zsúfolt, kiépített, tavernákkal. A legsekélyebb vizet itt találtuk, kisgyermekkel ideális volt, főként este, amikor már oszlott a tömeg. Két szélén kisebb sziklák, itt érdemes sznorkellezni. Találtunk az egyik tavernához tartozó zuhanyt (itt vacsoráztunk), ahol megengedték, hogy édesvízzel lefürödhettünk indulás előtt.

Tigania: részben földúton lehet ide jutni, magasan lehet parkolni. Hangos zene szól, nagy részén telepített napágyak. Zsúfolt. Viszont a víz alatti világ hihetetlenül gyönyörű, a legjobb sznorkellező hely, ahol jártunk. Az Athos látványa is sokat hozzáad a waoo érzéshez. A beachet kettéválasztja egy sziklás nyelv, mely kiálló részenin át lehet ugrálni és elég hosszan bemenni a tenger fölé.

Kriaritsi: széles homokdűne, melyen főként görögök sátoroznak. A forróság és a hirtelen mélyülő víz miatt mi csak megnéztük, de továbbálltunk.

Kalamitsi: zsúfolt, nehézkes parkolással. Az öböl nagy része kiépített, kifejezetten szép a közeli kis sziget, ahová át is lehet úszni.

Szarti: fél napot szántunk rá, mi kissé csalódtunk, bár előre tudtuk, hogy nem vagyunk oda a városi starndokért. A tenger tiszta, homokos parttal, az Athos látványa lenyűgöző. Több része kiépített. 

Kabourotrypes és Oragnge beach: a leginkébb zsúfolt, ezért kifejezetten késő délután indultunk ide. Gyönyörű hely, a víz alatt sziklákkal, ahol remekül lehet megfigyelni az élővilágot. Több halfaj mellett egy szemölcsös medúzával is találkoztunk, örök élmény marad!

Fave beach és Crocodile Stone beach: nagy hullámzásban fedeztük fel, több órán át megközelíthetetlenek voltak a kis öblei. Estére megnyugodott a tenger, így felfedezhettük a távolabbi részeit is. Kifejezetten csendes, Valti mellett a másik part, ahol nem találkoztunk tömeggel.

Hazaúton szintén megálltunk a Vranje melletti kempingben. Az utolsó szerb fizetőkapunál kb 1.3 km-es sor alakult ki, 45 percet araszoltunk. Ezek után inkébb Bácsalmást választottuk, senki nem volt előttünk.

Étkezés: a kempingben magunk főztünk, Sikiában két nagyobb boltban vásárultunk. A kemping melletti tavernában egyszer, a 5 steps in the Sand közeli tengeri étteremben kétszer vacsoráztunk. Finomakat ettünk, 4-5 adag étel + ital kb 50-60 Euro körül mozgott. Kifejezetten kedvesek voltak mindenhol, sok görög nyaral ebben a régióban.

Bolti árak (Euro): víz 6x1.5l: 1.5-1.7, kenyér 0.5 kg: 1 , sajt, felvágott, szalámi, tészta: mint itthon. Sör 1-1.5.

Beach árak: Víz 1.5 l: 1-1.5, frappe: 2.5-3.5, sör: 3-5!

Összességében jól éreztük magunkat, főszezonban azonban a régióban bővel akad nyaraló, mely nagy része legalább görög. Ezen kívül szerbek, bolgárok, románok, magyarok, németek, hollandok, lengyelek autóival találkoztunk. Szinte mindenki beszéli az angot, vagy legalább törekszik rá.

Szép utakat! 

zs_dtl Creative Commons License 2017.08.18 0 2 8872

Hát ha igazán belenagyítasz, akkor bizony-bizony nem ugyan az a szín.

Én Bertrand de Beaufourt igazára szavazok :)

Előzmény: Pierr_Kardán (8870)
Boarhunter Creative Commons License 2017.08.17 -3 0 8871

Belenagyítottam. Ugyan elég elmosódott de bizony Chalkidiki és Thessaloniki sárga. Ez van...

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (8869)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!