Keresés

Részletes keresés

Deacon Creative Commons License 2001.06.20 0 0 281
Altavizslán keresztül találtam egy linket, amely több mint érdekes, de a héten már nem valószínű, hogy körbe tudom járni :(

Előzmény: vasa (280)
vasa Creative Commons License 2001.06.20 0 0 280
Hello!

Igen Deacon igazad van a háttérinfóval kapcsolatban, de az anyag már megvan, az alapján írtam össze a témaköröket.
Most már csak gépelés kérdése.. :)

Azt nem ígérem, hogy nagyon-nagyon részletes lesz, de szerintem a témához elégséges anyag gyűlt össze. Majd meglátjuk..

A linkgyűjtemény pedig talán pótolja majd a hiányos részeket.

Ami a híreket illeti, tényleg segítségre szorulok, mert arra már (munka mellett) nem nagyon jut időm, hogy kövessem a médiát.

Lehetnek régebbi hírek, érdekességek is, számítok rátok.. :)

Most már csak az a baj, hogy a "hangyáimmal" még kevesebb időt tölthetek... Egyébként a pontos megfigyelések érdekében, csináltam otthon (kertes ház..) egy formikáriumot, és bele "applikáltam" egy bolyt. :)
Lelkesedésben nincs hiány!

üdv::vasa

Deacon Creative Commons License 2001.06.20 0 0 279
Szia vasa!

Az ALife.hu - szerintem - nagyon jó kezdete a töménytelen munkának :))) A design igencsak kellemes, a téma összetevőit pedig olyan alaposan összeszedted, hogy talán már neki is állhatnánk az anyagok feltöltésének (legalábbis további hírek és linkek keresésének). A háttérinfók begyűjtése mindenesetre elég nagy feladat lesz...

üdv.
Deacon

Előzmény: vasa (277)
vasa Creative Commons License 2001.06.19 0 0 278
Hello!

Azt elfelejtettem megírni, hogy egyelőre CSAK Internet Explorerrel megy! (A javascriptek miatt pl.) :(

Használtok Netscape-et?

üdv::vasa

vasa Creative Commons License 2001.06.19 0 0 277
Sziasztok!

Nna ezt már szeretem! :)
Látom nem felejtettétek el a topicot.

Egy preview látható az alife.hu-ból a következő címen:

http://www.micropress.hu/alife

Még nem sok minden, de még csak egy napja csinálom.. :)
Azért nézzétek meg. Véleményt, ötleteket várok!

Ha kész, a webhostingot is meg kéne oldani valahogy, mert most "sutyiban" készül az oldal a cégnél... :)

Azt viszont nem szeretném, ha valami ingyenes szerverre kerülne, legjobb lenne az alife.hu domaint megszerezni.

Társulni is lehet ám hozzám, vagyis a topic elején felmerült a "Magyar Alife Kutatók Társasága". Ha beindul az oldal, talán lesz esély rá. Mit gondoltok?

üdv::vasa

Ati-pati Creative Commons License 2001.06.18 0 0 276
Hajrá vasa!

Ati-pati

Előzmény: vasa (274)
Deacon Creative Commons License 2001.06.18 0 0 275
Szia Vasa!

> Elég gyorsan reagáltál Fuhur, ez dicséretes! :) A többiekkel mi lehet??!!

Ha július folyamán sikerül betöltenem egy bizonyos helpdesk-es állást, akkor időm és lehetőségem is lesz mélyrehatóan foglalkozni a témával. Kedvem már most is lenne...:)

> Ezért is csinálom az ALife honlapot, és megpróbálom egy kicsit egységesíteni a képet...

Nagyon várom a mielőbbi fejleményeket!!!

üdv.
Deacon

Előzmény: vasa (274)
vasa Creative Commons License 2001.06.18 0 0 274
Szia Fuhur!

Hát persze, hogy feljön a topic!! :)

Sőt én most csinálok egy független ALife oldalt, amin remélem mindenféle érdekes dolog lesz. (Még nincs fent a weben).
Pl.: leírások, források, hírek, biológiai, kémiai háttér, stb.. az ALife-al kapcsolatban.

Az oldalon majd rajta lesz a progim is persze. :)

off:
Az, hogy "majdnem én csináltam a weboldalukat!)" igaz, a cégnél ahol dolgozom, most webdesign-al foglalkozom, meg CGI, Perl, HTML programozással, amúgy programozó vagyok (C, C++, Java, VB). A céget keresték meg a kiállítás rendezői a weboldalkészítéssel, de végül megmaradtak a svájci tervezőjüknél. (Mindegy ez bonyolult..)
on:

Igazából az Alife mint programozói kérdés még eléggé nyitott sajnos, ezért nehéz elkezdeni egy ilyen progit. Rengeteg eltérő vélemény van a témával kapcsolatban. (Lásd ezt a topicot..)

Ezért is csinálom az ALife honlapot, és megpróbálom egy kicsit egységesíteni a képet..

Ha van előrelépés, rögtön szólok.

üdv::vasa

ui: Elég gyorsan reagáltál Fuhur, ez dicséretes! :) A többiekkel mi lehet??!!

fuhur1 Creative Commons License 2001.06.15 0 0 273
Szia Vasa!

Végre feljött a topic! :)
A "fehér" MI könyv nekem is megvan. Szerintem jó! Sok ötlet, algoritmus benne van. Már csak arra is jó, hogy egy-egy érdekesebb dolgot megpróbálj megirni. Kódok nincsenek, de a leirás, esetenként pszeudo-kód segit. Véleményem szerint jobb mint a "barna", vagy egyesek szerint "fekete" MI könyv, bár abban az én egyik EXPLORATORES nevű robotom is benne van.

Ha régebben kezdted a hangyabojt programozni, akkor már kell, hogy legyen valami működgető progid. Nem tennéd közkinccsé? Persze nem a forrásra gondolok.

A robotkiállitás oldalát megnéztem. Kér, hogy nincs rá pénzem, mennék. Mit jelent az, hogy "(majdnem én csináltam a weboldalukat!)"??

Üdv,
Fuhur

Ps. Hátha feljövünk megint :))

Előzmény: vasa (272)
vasa Creative Commons License 2001.06.12 0 0 272
Sziasztok!

Úgy látom elég későn értem ide, leállni látszik itt az élet.. :(

Engem is nagyon érdekel ez a téma már évek óta, de igazán még nem sikerült belemennem. Most rendeltem meg a "fehér" :) Mesterséges Intelligencia c. könyvet, remélem jó lesz..

Régebben egy virtuális hangyabolyt kezdtem el leprogramozni, amiben a "hangyák" között lett volna kommunikáció, pheromonok stb.. Mostanában felelevenítem a dolgot.

Fuhur:
Lesz Svájcban egy nagy robotika kiállítás!
Szerintem nagyon érdekes. www.robo-space.com
(majdnem én csináltam a weboldalukat! :)

Írjatok!! :)

üdv::vasa

fuhur1 Creative Commons License 2001.04.11 0 0 271
Sziasztok!

Nem tudom, lakik-e itt még valaki?
Mindenesetre felhívom a figyelmet arra, hogy még holnap és holnapután (szerda, csütörtök) van egy HUNGELEKTRO 2001 kiállítás, ahol lehet néhány robotot látni. Köztük van a legújabb, már majdnem "élő" robotom is. Sajnos nem készült el a töltőállomása, így még magam cserélem az elemeit, de elvileg már tudná saját magát tölteni. Remélem hamarosan ez is elkészül és akkor már hozzá se kell nyúlni. Igaz még önmagát nem reprodukálja, de szép lassan majd ....

Üdv,
Fuhur

Ps. Az SAP konferenciacsaroka a helyszin. Ez a "leégett" sportcsarnok mögött van.
Viszlát a kiállításon!

Nagybivaly Creative Commons License 2001.03.05 0 0 270
..mert ket percre ra mar be is csuktak ezt a rohaTT termet.
Előzmény: Ilmarinen (269)
Ilmarinen Creative Commons License 2001.02.27 0 0 269
Miért nem írtad be rögtön?
Nagybivaly Creative Commons License 2001.02.27 0 0 268
...van itt valaki per pillanat? Kerdesem lenne.
Ilmarinen Creative Commons License 2001.02.20 0 0 267
chkdsksniper:

"a feladata volt egy kvarcjáték írányítása volt, ahhol ki kellett kerülgetnie a szembe jövő autokat. Az AI-ban nem volt belekódolva semmiféle dolog az autókkal és a feladattal kapcsolatban. Mégis az AI kb. 8-10 perc tanulás után hibátlanul kerülgette a szembejövő autokat"

na ezt nézném. Ha a feladattal kapcsolatban semmilyen információja nem volt, akkor honnan tudta, hogy nem az a cél, hogy minél többször ütközzön?

Az GPS nem evolúciós algoritmus.

Az evolúciós algoritmusokat akkor érdemes használni, az elméletben létezö fitnessfunction valamennyi szabályosságot mutat. Gyakorlatilag gradiens módszer differenciálás nélkül :-)

De cserébe nem lesz kombinatorikus robbanás.

Általános AI pedig nincsen. (Söt, általános I sincsen). Maximum nem teljesen magától értetödö a bias. A GPS például feltételezi, hogy a probléma "logikusan" oldható meg. Egy RL Markov processzeket vár el. Minél általánosabb egy AI, annál kevésbé használható egy adott problémára (de cinikus vagyok). A természet is "belövi" az intelligenciát, lásd tanult vs. örökölt viselkedés.

Olvasd el:

Utgoff&Mitchell 1982: Acquisition fo appropriate bias for inductive concept learning (AAAI-82)
Utgoff 1986: Shift of bias for inductive concept learning (Machine Learning: An AI Approah II.)
Rendell, L 1986: A general framework for induction and a study of selective induction (Machine Learning, 1)
Haussler D. 1988: Quantifying inductive buas: AI learning algoritms and Valian's learning framework (Artificial Intelligence, 36)
Schaffer, C. 1994: A conservation law for generalization performance (Proc. of the 11th Int. Machine Learning Conference, ML-94)
Wolpert, D. 1994 Off-training set error and a priori distinctions between learning algorithms (SFI-TR-95-01-003)
Gordon, D.F. & desJardins, M 1995: Evaluation and selection of biases in machine learning (Machine Learning, 20)

(ezeket még régen felírtam a témáról, és papírról másoltam most ide a címeket, úgyhogy bocsánat, ha hibás)

Ilmarinen

(remélem a megfelelö magyar kifejezéseket használtam)

Előzmény: chkdsksniper (265)
Nagybivaly Creative Commons License 2001.02.20 0 0 266
Azt hiszem, hogy ez a program is a GPS-probléma tárgykrébe tartozik. A "játéktér" és a szabályok állandó változása, illetve az azokhoz való alkalmazkodás (szerintem) elég időigényes. Próbáld meg, hátha...
Előzmény: norbert1978 (262)
chkdsksniper Creative Commons License 2001.02.19 0 0 265
Sziasztok !

Nagyon örülök ennek a topicnak és nagy érdeklődéssel olvastam ötleteiteket. Jó látni azt ,hogy ilyen sokakat érdekel a téma.

Én kb. 4 éve foglalkozom a témával és ez alatt egy tucat ötletem volt ,amelyet implementáltam is és ki is próbáltam. Ezért úgy gondoltam ,hogy megosztanám veletek néhány rész tapasztalatomat.

A fejlesztés során sikerült néhány részsikert elérnem. Sikerült pl. egy olyan AI programot írnom ,amely képes bármely egyszerű környezetbe ültetve ahhoz alkalmazkodni és viselkedését ahhoz igazítania. Pl. Az egyik teszt során a feladata volt egy kvarcjáték írányítása volt, ahhol ki kellett kerülgetnie a szembe jövő autokat. Az AI-ban nem volt belekódolva semmiféle dolog az autókkal és a feladattal kapcsolatban. Mégis az AI kb. 8-10 perc tanulás után hibátlanul kerülgette a szembejövő autokat. Úgyanez az AI képes volt ugyanakkor más feladatokra, pl: matematikai műveletek, szorzás...stb. megtanulására.

Tapasztalataim:
1.Az AI program írása során azt tapasztaltam ,hogy nem az a nehéz ,hogy olyan AI-t írj ami esetében megvalósul a tanulás és az intelligencia, hanem ,hogy olyat írj amely véges idő alatt lefut egy számítógépen és megelégedik a rendelkezésre álló tárterülettel.
2.Az evolúciós algoritmusok nagyon-nagyon hatékonyak egy megoldási folyamat optimális előállításában, azonban igen nagy hátrányaik is vannak. Nem elég célírányuak, tulajdonképpen vakon keresnek, túl sok proci időt igényelnek. Ezért túl sok variáció esetén ú.n. kombinatorikus robbanás lép fel. Vagyis olyan nagy lesz a variációszám ,amely már nem dolgozható fel elérhető idő alatt. E miatt hagytak fel annak idején a GPS-General Problem Solver fejlesztésével az amcsi kutatómérnökök. Sikerült egy elveiben jól működő rendszert készíteniük, azonban a gyakorlatban a kivárhatatlan futási idő miatt használhatatlan volt.
Úgy vélem ,hogy az evolúciós algoritmusok önmagukban használhatatlanok egy ilyen feladat megoldására, kisegítő funkcióként való felhasználásuk viszont mindenképpen hasznos és javallatos.

Végül még egy észrevétel:
- Ha általános AI-t akartok írni ,akkor nem szabad
semmiféle korlátot beleprogramoznotok ,különben
az az AI-tok korlátja is lesz.

Sziasztok és jó fejlesztést.
Bodnár András
(bandras@interware.hu)

Nagybivaly Creative Commons License 2001.01.09 0 0 264
Uj kiserletet inditottuk egy baratommal, a program a sokat megert Turbo Pascal nyelven keszul. Celunk egy igen nagy noveny- es allatpopulacio evluciojanak figyelemmel kiserese.
Harom virtualis reszre van osztva a ter, ami jelen pillanatban nem szenved el pl. magassag- es legnyomaskulonbsegeket, csapadekot (!). Ez eleg nagy hiba, remelhetoleg ido es energia is lesz a vegrehajtasahoz. Visszaterve: max szazmillio alacsonyabb rendu noveny, ugyanennyi fa es egyelore meghatarozatlan mennyisegu egyeb allatka lesz kepes kihasznalni a terepet. Ami egy hatalmas problema, az az allatok "intelligenciajanak" megalkotasa, ehhez lenne szuksegem/unk minden fellelheto informaciora. Kerdes: honnan lehet ilyenhez hozzajutni?
Előzmény: NevemTeve (263)
NevemTeve Creative Commons License 2000.12.29 0 0 263
Szóljál, ha lesz valami működő rendszer ... szép elképzelésekből már van elég :-)
Előzmény: norbert1978 (262)
norbert1978 Creative Commons License 2000.12.28 0 0 262
Üdv minden ALife hozzászólónak!

Pár éve foglalkoztam a témával, de akkor egy kicsit öncélúnak tartottam(tévesen). Az én tervem egy olyan program megalkotása volt, ahol folytonosan minden változik. Mind a szabályok, mind a tulajdonságok (újak keletkezhetnek), és mind az egyedek. Ezek a látszólag zárt rendszerek aztán kihatottak egymásra. Ilyen rendszerekből aztán újabb rendszerek épülhetnek fel. Mi a véleményetek erről a megközelítésről?

Norbi

Deacon Creative Commons License 2000.12.22 0 0 261
Na és kellemes új évet, annak reményében, hogy...

FELTÁMADUNK!

Dennis Moore Creative Commons License 2000.12.22 0 0 260
Boldog Karácsonyt minden A-life - rajongónak!
sirna Creative Commons License 2000.11.23 0 0 259
Kedves Holden!

Teljesen igazad van: az átfedő kód sokkal törékenyebb. Az evolúció azonban arra is működik, a kísérletek alapján legalábbis ez látszik.

@

Előzmény: Törölt nick (258)
Törölt nick Creative Commons License 2000.11.23 0 0 258
Kedves sirna!

Köszönöm a linket.
Az átfedő kóddal kapcsolatban az az érzésem, hogy az sokkal érzékenyebb a rossz mutációkra, tehát még sokkal gyakoribb, hogy egy mutáció rontja a kódot, mint hogy javítja. Az is igaz, hogy ezt nem tudom egyszerűen bizonyítani.

Előzmény: sirna (257)
sirna Creative Commons License 2000.11.22 0 0 257
A kód önátfedáse egyáltalán nem mond ellent az evolúciónak. Vírusoknál is teljesen megszokott dolog, egy bizonyos szint után pedig modularizáltabb a kód. Az Avida csapat pont ezt vizsgálta gépi kódú programoknál. Avida Megnézték a vírusnál is, meg a párhuzamos gépi kódú programoknál is. Működött.
Előzmény: Törölt nick (255)
bd Creative Commons License 2000.11.21 0 0 256
A Gánti Tibor: Az élet mikéntje c. könyve nem ismert errefelé, vagy nem érdekes számotokra?
bd
Törölt nick Creative Commons License 2000.11.21 0 0 255
Mivel jó megfejtés a DNS-sel kapcsolatos kérdésemre nem érkezett, így a választ kénytelen vagyok saját magam megadni. A DNS lineáris kódja csak azt mondja meg, hogy milyen fehérjék vannak az illető élőlényben, és azt, hogy ezek a fehérjék milyen nukleinsavakból állnak. Az élőlény felépítésére vonatkozó információ vagy nem a DNS-ben van, vagy pedig a kód nem lineáris, azaz mindenféle visszacsatolt hurkokat tartalmaz. Ebben az esetben még inkább érdekes, hogy egy kód többféle értelmezést is lehetővé tesz, mégpedig úgy, hogy az egyes dekódolások egymást nem zavarják. Azaz, ugyanazt a kódot lineárisan olvasva a fehérjéket, más dekódolással pedig a felépítésre vonatkozó információt kapjuk. Ekkor még érdekesebb a mutációk esete, hiszen egy hasznos mutációnak nemcsak a lineáris kód szempontjából kell hasznosnak lenni, hanem a hurkokat tartalmazó kód alapján is. Azaz, mivel a két kód átfedi egymást, egy felépítés szempontjából jó mutáció lehet, hogy elrontja a fehérjéket kódoló lineáris kódot, és viszont. Ebben az esetben az evolúciónak nem sok esélye marad...
Előzmény: Törölt nick (245)
sirna Creative Commons License 2000.11.02 0 0 254
Udv mindenkinek!

physis.sourceforge.net

Tavaly ilyenkor kezdtem el tervezni, most mar hasznalhato is valamire. MEg ezzel kapcsolatban (Tierra, Avida, Physis) vannak/lesznek mindenfele irasok magyarul, amik felkerulhetnenek a honlapra...

sirna

ricinus Creative Commons License 2000.10.31 0 0 253
Deacon/endi

amikor a honlapomat tákoltam össze,nem ismertem a fórumot.
a szerzöi jog tudtommal csak a nyomtatott irásokra vonatkozik igy jobb ha óvatos az ember.
De ki tudja meg állni,hogy a "találmányát" elhalgassa amikor ennyi értelmes ember elött beszélhet rólla-mint pl. Ti.

Nos a Kvantometria nem blöff és a honlapomon lévö Vektor Processzus "véresen komoly"

Kézzel rajzoltam és van egy rajzom ami 1x1 méteres.
Miröl van szó ?
adott elemek egy elöjel szabaly alapján egymáshoz kapcsolódnak -elhalnak -burjánzanak és különös csoportokat alkotnak.
Saját geometriai törvényeiknek engedelmeskedve alakulnak ki.
Ami keletkezik arra utal,hogy a természet ugyan igy csinálja-tehát van egy az atomok kötési szintjén egy olyan kapcsolódási lehetöség ami rendkivül bonyolult,sokáig rendezett és ujabb helyeket tartogat az élö anyaggá válás útjaiba.
Ahol tehát az univerzumban anyag van ott már un.rendkivül bonyolult molekula strukturák élet játékot kisérleteznek elö.Természetesen ezeket nem igazán láthatjuk a méreteik miatt-ezeknek már a "mi a nanó" tartományokban kell lennie.
A másik ok,hogy a brutális és agressziv kristályosodási folyamatok,vegyi reakciók és mikro organikus eszkalációk,mintegy felfalják a V.P.szerü strukturákat.
De figyeljétek meg a "spirálokat" a rajzok között-a növényi szövetek öriznek nyomokat részleteikböl,vagy beláthatjuk,hogy a baktérium telepek hasonlitanak a "kazal" alakzatokhoz.

Fojt.köv.

Törölt nick Creative Commons License 2000.10.30 0 0 252
ricinus, azok a képek nem semmik.
Ez most valami nagy átverés vagy kitaláltál valami télleg újat?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!