Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.09.04 0 0 1440
Na, ezt nem is tudtam.
Ez némileg elveszi a dolog élét (hátha személyes ismerőse a nénikének Ante), de azért mégiscsak ejnyebejnye.
: )
Előzmény: Radix (1436)
Ata80 Creative Commons License 2007.09.03 0 0 1439

Wow šta sve ima u Pečuju.. Ja sigurno idem!

Nisam ni znao za ove stvari u našem gradu..

 

Ej previše radim u zadnje vreme....

 

Hvala za informacije!

 

Pozz

Előzmény: Radix (1438)
Radix Creative Commons License 2007.09.02 0 0 1438
És amíg el nem felejtem...

Szeptember közepén egész kiváló programra számíthatnak a Balkánzene kedvelői Pécsett. Szept. 14-én Ajde Braćo, Vujicsics, később Söndörgő Ferussal, szept. 15-én Lajkó Félix a Zsolnay Gyárban. Lesznek görög és bolgár zenék és zenészek is:
http://www.pkkinfo.hu/index.php?page=keres&ac=incl&stype=prgd&id=39978&allprg=1&lang=0

Mijó! Nem hoz Pécs felé a jósors pl. Lajkó Félixre?

Valahol olvastam, talán éppen Te írtad róla, hogy Lajkó Félix bunyevác lenne. Ha így van, ez hol manifesztálódott?

Bartók Béláról nemrég olvastam, hogy "Nyolc dédszülője közül három volt bunyevác, három német és kettő magyar". Ha még nem lenne bent a "Bunyevác Panteonban", egy kis adalék :)
Radix Creative Commons License 2007.09.02 0 0 1437
Kedves Mijó!

Hát ezirányú "kutatásom" bizony amolyan kutyavacsorája - egyéb dolgok az életben, ilyesmi. De a téma továbbra is nagyon érdekel, hogy nem mondjam fúrja az oldalamat.
Előzmény: BAJAI 'SAJÁTNEVES' (1426)
Radix Creative Commons License 2007.09.02 0 0 1436
A helyi ajnározásban talán szerepet játszott az is, hogy a Wikipedia szerint Gotovina Pasmanon született:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ante_Gotovina
ill. szerbül:
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Az életrajza alapján kész kalandor.
Előzmény: Törölt nick (1428)
Ata80 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 1435

Csak azt neee :)

 

De hogy visszavágjak: http://jobbik.hu/a_jobbik_tiltakozik_gotovina_letartoztatasa_ellen

 

Ez se semmi....

 

Поздрав

Előzmény: Törölt nick (1434)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.10 0 0 1434
Értjük stílszerű a célzást.
: )

Ha jók lesztek, újra idemásolom Bayer Zsoca cikkét Ante Gotovináról.
: D
Előzmény: Ata80 (1433)
Ata80 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 1433

Jaja, erről már írtam egy korábbi postomban... Én is ezt tapasztaltam... Remélem azért jól érzitek magatokat, nekem sajnos totál elrontották ezek az apróságok a nyaralásomat pár éve mikor Senj-ben voltam.

 

Hát akkor hogy stílszerű legyek:

 

Лијеп поздрав теби и обитељи :) пиј много каву с млијеком и једи хрватску рајчицу :) Живјела лијепа наша......... heheh

 

Ата

Előzmény: Törölt nick (1432)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.09 0 0 1432
Nem gond a parkolás.
Legalábbis Pasman-on.
Nagyobb gond, hogy állandóan javítják beszéd közben, ha nem a pontos horvát kifejezést használod (lijepo, rajcica, bijelo, kava, etc...).
Tök gáz.
Előzmény: Ata80 (1431)
Ata80 Creative Commons License 2007.08.08 0 0 1431

:) Mijo említette hogy kaotikus állapotok uralkodnak a tengerparti parkolás terén..

Előzmény: Törölt nick (1430)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.08 0 0 1430
A nyaralás még tart.
Parkolóhely? Miféle parkolóhely?
Előzmény: Ata80 (1429)
Ata80 Creative Commons License 2007.08.07 0 0 1429

Nem, sajnos nem léptek túl, éppen ellenkezőleg....

 

Egyébként milyen volt a nyaralás, volt parkolóhely? :)

 

Pozz

Ata

Előzmény: Törölt nick (1428)
Törölt nick Creative Commons License 2007.08.07 0 0 1428
Képzeljétek, Tkon-ban (Pasman) van egy utcai palacsintasütő néni és a masinájának az oldalán egy celebet látni egy plakáton: HEROJ ANTE GOTOVINA.
Ugyanezt a plakátot láttam egy autó hátsó ablakába biggyesztve is.

Azt hittem, ezen már túlléptünk.
: (
Ata80 Creative Commons License 2007.08.06 0 0 1427

Ja, fejvesztve keresik a gyökereiket, és közben nagy csinnadrattával ünneplik

250 000 szerb deportálását, és további 2 500 meggyilkolását...

 

Ugyanis aug. 5 Horvátországban állami ünnep, a győzelem és hála napja, mely során konkrétan a genocid kategóriába eső Oluja akciót ünneplik és mondanak hálát az úgynevezett honvédőiknek.

 

Néhány érdekes adat: (szerb lakosság %-ban a mai horvátország területén)

 

1941: 32%
1991: 12%
2007: 3%

 

Fuj.

 

Ata - Pečuj

Előzmény: Radix (1425)
BAJAI 'SAJÁTNEVES' Creative Commons License 2007.08.06 0 0 1426

 

Khmmm .... Tudod, János, láttam én már tudós embert egy Dinka Sokcsevics személyében is :(((( ....... Ennél csak az MTA "jeles" munktársai ártottak többet bunyevácságunknak.

 

Egyébként tudok iránymutatást adni olyan személyhez, személyekhez, kik szerintem tudnak kutatásaidhoz iránymutatást adni.

Össze foglak hozni velük.

 

Üdv: Mijo

 

 

Előzmény: Radix (1425)
Radix Creative Commons License 2007.08.05 0 0 1425
Nyelvtanulás mián az utóbbi időben be-bekapcsolom a Hrvatska Radiotelevizija HTV1 netes változatát. Az imént ment le egy sorozat második része, amelyben a horvátok genetikai történetével foglalkoznak:
http://www.hrt.hr/raspored/?raspored=2&mreza=2&datum=2007-08-05&najava=20391

Ma Csehországban és Lengyelországban keresték a fehérhorvátok leszármazottait. Nem sok sikerrel kérdeztek lengyel parasztokat, hogy élnek-e ott horvátok :) A poént félretéve történészek, nyelvészek, genetikusok is megszólalnak az ismeretterjesztő filmben.

A következő, 3. részben, aug. 12. 14:55-kor az ukránok és horvátok kapcsolatait taglalják:
http://www.hrt.hr/raspored/?raspored=2&mreza=2&datum=2007-08-12

A Real stream itt érhető el:
http://www.hrt.hr/streams/
Radix Creative Commons License 2007.08.05 0 0 1424
Ja, persze vágtam a poénkodást, de:
Ettől függetlenül elképzelhető/valószínű,

Pont azt szeretném kideríteni, hogy valóban "ettől függetlenül" léteznek-e ezek a szokások.

Ha érdekel vkit, hogy mire jutok, vagy esetleg tud irányt adni, hogy hol érdemes keresgélni a busójárás eredetét és esetleges (szerintem valószínű) kapcsolatát a Balkán hasonló eseményeivel, jelentkezzen! :)
Előzmény: Törölt nick (1423)
Törölt nick Creative Commons License 2007.07.19 0 0 1423
Magyarországon a busójárást a sokácok "honosították" meg.
Ettől függetlenül elképzelhető/valószínű, hogy a Balkánon léteznek még ennek a szokásnak mutációi.

Csak azért viccelődünk ezzel, mert majd' minden Magyarországról szóló image-filmben állandó szereplő Szentendre és a busójárás.
: D
Előzmény: Radix (1422)
Radix Creative Commons License 2007.07.18 0 0 1422
Ó hát kedves Krstan barátom mindenki tudhassa, hogy a busójárás ősi Summer népszokás :))))))))))))))))))))))

Ha nem sumér, akkor mi?

A neten járkálva figyeltem fel két elég hasonló dologra.

Bulgáriában vannak a kukeri. Ők is beöltöznek, kolomppal zörögnek.

Isztrián, a Kvarnernél vannak több faluban zvončari, akik szintén a kolompjukkal zörögnek, és fellépnek a rijekai fesztiválon. Pl. a Halubjából valók (Halubajski zvončari, halubajci) tökre hasonlítanak a mohácsiakra. Itt is van egy videó róluk:
http://www.youtube.com/watch?v=rsCpZMZ52lE

És hát ugye van a velencei karnevál.

Tudja valaki, hogy ezek köthetők-e egymáshoz és akár a mohácsihoz? Van esetleg Dalmáciában, Boszniában, Hercegovinában hasonló hagyomány?
Előzmény: Ata80 (1419)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.30 0 0 1421
Elloptak egy Jézus-képet a budapesti Szerb utcai templomból

június 30. szombat 19:29
[MTI]

Elloptak egy Jézus-képet a Szerb utcai szerb ortodox templomból szombaton. A XVIII. századi ezüst színű fémkarcot a Nemzeti Múzeum adományozta a templomnak, a képet az oltáron helyezték el. A lopás szombat délelőtt, feltehetően 10 és 12 óra között történt. A rendőrség szóvivője a kép értékéről nem tudott egyelőre tájékoztatást adni.
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.09 0 0 1420
: )))
Előzmény: Ata80 (1419)
Ata80 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 1419

Ó hát kedves Krstan barátom mindenki tudhassa, hogy a busójárás ősi Summer népszokás :))))))))))))))))))))))

 

Срамота за такозвану "Европску Земљу"..........

 

Поздрав...

Ата

Előzmény: Törölt nick (1414)
Ata80 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 1418

Szóval Kedves Mijo ismét!

 

A szívemből szóltál! 4 éve először (és utóljára) én is a horvát tengerparton töltöttem el 5 "csodálatos" napot. A tenger kristálytiszta, a sszar is csak a kikötőben ömlött a vizbe, az időnk is jó volt, minden nagyon szépen alakult, ráadásul gyalog jártunk mindenhova, így a parkolás sem okozott gondot :))) ..  Viszont.. Akárhányszor "ekavicásan" megszólaltam, úgy néztek rám, hogy aszittem most nekem jönnek a konyhakéssel, igazi bunkóparaszt módra reagáltak..... Elképesztő.... Ők maguk is a szerb (délszláv?) nyelv ijekavicás nyelvjárását beszélik, de ha lijepo helyett lepo-t mondok akkor már "mocskos csetnikként" kezelnek... Mondjuk a szállásunk gazdája jó fej volt, tipikus példája annak, hogy nem szabad kollektíven megítélni egy népet a politika miatt. Mégis, mikor átléptem a határt megfogadtam, hogy ebbe az országba soha többé nem térek vissza, még átutazóban sem!!! A mai napig ezt meg is tartottam!

 

Egy másik történet... Megy ugyebár a horvát TVben a legyen ön is milliomos műsor "(T)Ko zeli biti milijunas" című horvát mutációja. Kb. egy hónapja megnéztem egyet.. A kedves játékos azt merte mondani a műsorvezetőnek, hogy "Dobro veče". Erre Filipović úr: Kako ste rekli?

Játékos: Hmm dobro veče?

Filipović: Haha, na hrvatskom pravilno se kaže dobra večer a ne dobro veče!

Játékos: ........... (szegény teljesen zavarba jött)

Én meg nem hittem a fülemnek és elkapcsoltam........

 

Végül egy kapcsolódó vicc levezetésül:

 

Kako se na novohrvatskom kaze:

            - krava?
                        - cetveronozni mlijecni travojed!

            - superman?
                       - cika spasoja!

            - prsluk?
                         - nadkosuljni podkaput!

            - ovca? 
                         - cetveronozno vuneno travopojedalo!

            - golman?
                           - loptobran!

Előzmény: www.bunjevac.hu (1413)
Ata80 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 1417

Kedves Mijo! Tudod mit mondok? Légy radikális!!! Az úgynevezett horvát nacionalistáktól és agymosottaktól nekem is hányingerem van, velük szemben Te lehet hogy radikális vagy, de nem DEMAGÓG! Nagy különbség! Elmondhatatlanul fájt a szivem nemrég, mikor vajdasági barátaim kb. hülyének néztek mikor a bunyevácokra terelődött a szó. Nekik a Bunyevácság egy horvát népcsoport kulturáját jelenti... Egyenlőséget tesznek a horvátok és Bunyevácok közé.

 

A nagy kroatizmus kutatók pedig mindenféle hajmeresztő történetekkel jönnek elő a horvát nemzet valódi származására vonatkozóan, ami kb. olyan, mint nálunk a summer származás elmélete. Kérdem én! Miért van az vajon, hogy pl az RTL Televizija Oroszországban forgatott, amúgy erősen szláv-ellenes beütésű műsorában a kedves műsorvezető a vodkától megszédült moszkvai hajléktalanokkal u.n. horvát nyelven teljesen meg tudta értetni magát?? Ja, és az "ősi horvát" glagolita ABC-t véletlenül nem Cirill és Metód alkotta meg, mint a szlávság ABC-jét? De neeem, a horvátok nem szlávok.......

 

A roskadozó CD pultokról pedig annyit, hogy ahogy mondtam, úgy képzeld el!!! Nem tudom mi a helyzet Zomboron, de akkor Beogradban tényleg tele volt a piac horvát CD-kkel. A szerb dalok horvátosítása úgymond "érthető", vagyis beleillik a nagy horvát politika törekvéseibe, horvát ember hallgasson horvát folkot, és ne Arkan özvegyet :)

 

Egyelőre ennyi, mindjárt írok a másik üzidre is....

 

Pozz.

Ata

Előzmény: www.bunjevac.hu (1410)
Ata80 Creative Commons License 2007.06.08 0 0 1416

Szia! Keresd meg az eredeti videóklippjét, azon átjön a dal üzenete.. Jójó könnyűzenei műfaj, de pl a fiatalokat ezzel lehet megfogni :)) Én viszonylag fiatal vagyok és kifejezetten szeretem a dalt és a "művésznőt" :P

 

Ata

Előzmény: Radix (1411)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.03 0 0 1415
...milyen régóta mondom, hogy valójában jugoszlávok vagyunk, csak a politikusok csináltak belőlünk horvátot, szerbet, bosnyákot, etc...

: )
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.03 0 0 1414
Az én kedvemncem, mikor a busójárást magyar különlegességként tüntetik fel és Szentendrét csodálatos kis magyar ékszerdobozként aposztrofálják. De hát példák vannak még ezerszám.
Előzmény: www.bunjevac.hu (1410)
www.bunjevac.hu Creative Commons License 2007.06.03 0 0 1413

 

Kedves János, most kicsit kínosan érzem magam, lévén úgy tűnik, magyarázkodni kényszerülök.

 

Nézd, csak azért, mert nyomatékos alappal okom van utálni a horvátok kisebbség-politikáját, a kisebbségekkel kapcsolatos módszereit, a velük kapcsolatban felmerülő egyéb negatívumokat nem hinném, hogy ezekre tekintettel véka alá kellene rejtenem, ezt én struccpolitikának tartanám.

 

Lásd imádatom földjét, Székelyföldet, nagyszerű embereket ismerek ott, ettől még vannak olyan benyomásaim is némelyekkel kapcsolatban, melyek miatt például az üzleti alapokon történő közeledést alapból elvetem, mitöbb az ilyen szándékú barátaimat sem hagyom illúziókban ringatni.

 

A szarajevói olimpiára dalmát kamionosok heteken át szállították Bokodról a tejet, minden este együtt buliztunk, csodálatos lényeknek tekintettem őket akkor is, ma is. Merem állítani neked, őket nem fertőzte meg a későbbi zágrábi politika.

Az Adriára számtalan embert irányítottam, sokaknak nyaralásuk szervezéséhez személyes segítséget nyújtottam, igénye és gusztusa válogatja, én nem élek ezekkel, lévén utálom a köves tengerpartot. Még inkább a mocskos vizű tengert. És amikor kedves barátaim úgy jöttek haza nyaralásukról, hogy a kánikula kellős közepén az adott térség öblében a forróságtól rotyogó-bugyogó lakossági ßarról számoltak be (mondván: ezt írd meg!), ezt sem titkoltam el, és közzé tettem, mint nem kifejezett csáberőt. Tudván, hogy ezeknek a jelenségeknek megvannak a felelősei, csak hát ugye olyannyira divattá vált részünkről Balaton helyett Adriázni, hogy még az ilyen slehonyaságot is megengedték maguknak.

A tengerparti parkolási nehézségek közismertek. Ahogy az emiatti igen goromba viszonyulások is. A rendőreik országszerte igen erősen kötözködők, és kíméletlenül elmeszelik az utazókat.

Mindezekkel szemben Montenegróval szemben sokan úgy viszonyultak, nem utolsósorban a horvátok szerb ellenes propagandájának köszönhetően, mintha az emberevő törzsek vidéke lenne, és komoly veszélyeket rejt magában oda látogatni.

Ami valójában így igaz! Ugyanis nem kis veszélyt jelent a májra és a szervezet húgysav szintjére az a fajta vendégszeretet, az az őszinte vendégszeretet (és nem csupán a pénzért, a bevételért remegő műviesség), ami a crnagoraiakakat jellemzi, gyümölcsből főzött kisüsti pálinkáikkal (pecena rakija-sült pálinka), kiváló ütős boraikkal, csodálatos sült specialitásaikkal egyetemben.

Én a barátaim elé igyekszem reális képet fektetni, ne köpködjenek nyaralás után rám, hogy ezt meg azt eltitkoltam előttük. Igen, arrafelé az is igaz, hogy valamivel szemetesebb a környezet, mint a dalmát rokonoknál. Ugyanakkor ellentételezésként őszintébbek az emberek, és pénztárca közelebbiek az árak.

Hányan jöttek úgy haza, hogy jééééé, Jugón át utaztunk, és semmi bántódásunk sem történt ...... Én meg erre jéééééé, amikor havi rendszerességgel jártam Gyergyóba, akkor a legnagyobb krízis, a legveszedelmesebb időszakok kellős közepén is Vajdaságon át tettem meg praktikusabbnak tartott utamat, Srpska Crnja-Jimbolija (Zsombolya) határátkelőn átkelve úticélom felé. És sosem koncolt fel senki!

 

Én azt hiszem, sokakban előítéletek élnek, jómagam meg igyekszem tapasztalatokra, személyes ismeretekre támaszkodni. Azok egy része, ha negatív, akkor azt osztom meg, ha pozitív, akkor azt. Imádott barátom, a Popov Laci bácsi minden földi jót a seggem alá tenne Crikvenicában, de mivel dagadtságommal a szinte mindenhova kocsival történő látogatást preferálom, inkább lemondok minderről, mert az veszekedjen azokkal a görény rendőrökkel, és az ottani parkolóőrökkel, akinek az anyukája és így tovább .... Mert az, hogy minden négyzetceni fizető parkoló, hát egye meg a fene, ha ilyen a helyi rendelet, de hogy csak fele annyi hely legyen, mint amennyit a látogatók igényelnének, abba az törődjön bele, aki fanatikus Jadran rajongó, én nem azért megyek ilyen helyre, hogy folyamatos idegeskedéssel teljenek a napjaim.

 

Még egyszer leszögezném: egy okádék politika miatt nem él kollektív utálat bennem, hiszen jól tudom én azt, hogy a nép alapból nem szarházi, de agymosással könnyen azzá tehető. Na most, ahogy a fentpestiséggel kapcsolatban is megvan a magam különbejáratú véleményem és berzenkedésem, úgy ez érvényes a fentzágrábisággal kapcsolatban is, ki merem jelenteni, hogy az ott élők egy külön emberfaj, olyan, mely magasabbrendűnek véli is és hiszi is önmagát (persze, hogy mindenben akad kivétel). De ebben nem egyediek, hiszen a szememben dettó ilyenek például a szlovének, és ők cakk-pakk ország szerte ilyenek, náluk kábé olyan magyar kisebbséginek lenni, mint minálunk bunyevácnak.

János, én tegnap voltam zomborban egy promóción, ahol a megjelentek mintegy tíz százalékától hányinger kerülgetett. Uralkodtam magamon, nem mutattam ki, igyekeztem tekintettel lenni a számomra kedves többségre.

De vess meg, köpj le, én már túl öreg vagyok ahhoz, hogy színészkedjek, engem ez már fáraszt, és bizony szívem szerint kimondánam kerek-perec a számomra nem tetszőknek, hogy húzzál el közülünk te köpönyegforgató görény a jó büdös 3,14tsába, mert tudom rólad, hogy most itt mosolyogsz a szemünkbe, holnap meg amott szúrod a hátunkba a nagykést!

 

Igen, igazad van, radikálisabbnak kellene lennem! Ahhoz, hogy ne váljak én is álszentté :( .....

 

Előzmény: Radix (1412)
Radix Creative Commons License 2007.06.02 0 0 1412
Kedves Mijo! Minden elismerésem a kitartásodért a nemes ügyért, a bunyevácokért. Viszont - ha megengeded - én nem látom, hogy miért kellene mindent elutasítani, ami horvát vagy horvátországi. Itt most nem a bunyevácokkal kapcsolatos horvát politikára gondolok, hanem vhol olvastam Tőled a horvát tengerpart, hogyismondjam, ócsárlását.
Előzmény: www.bunjevac.hu (1409)
Radix Creative Commons License 2007.06.02 0 0 1411
Köszi! Mindenesetre ahogy nézegetem a youtube-os hozzászólásokat egy-egy nép jellegzetesebb dalánál eléggé kiosztják egymást etnikum/vallás szerint. És hát a youtube-os felhasználók zöme azért nem az idősebb generációkból való.

Ezt az Indira Radić - Rodni Kraj dolgot megnéztem szintén a youtube-on. Hát nem egy világszám :) és a szövege is szerencsére? elég egyszerű ahhoz, hogy az alapfokra gyúró-gyúrogatóként is nagyjából értettem.

Viszont okosabb lettem valamivel. A dal szófiai live verziójában a rezesek az általam még gyerekkoromban hallott "A belgrádi fiúk" melódiáját is beépítik. Valahogy megtaláltam, hogy ennek eredeti címe Otpisani volt, és a jelek szerint amolyan kult-film volt az akkori YU-ban, ill. a mostani ex-YU-ban. Nálunk vmikor 1979-80-ban játszották szombatonként, de sajnos csak 1-2 részét nézhettem meg (iskola miatt és szüleim sem szerették, hogy ilyeneket nézzek :)

A Rodni Kraj live:
http://www.youtube.com/watch?v=uyqpBMGUhbg

Otpisani uitt:
http://www.youtube.com/results?search_query=otpisani
Előzmény: Ata80 (1407)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!