Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

candle Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665041

Az asszó közben a 2x1 perces szünetekben azon gondolkodtam, h miért nincs mellette edző és miért nem segít neki.

Előzmény: candle (664981)
JarnoTrulli Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665040

szerinted nem Szujó mondhatta neki?

Előzmény: F1 Hierro (665038)
_fortune nip Creative Commons License 2016.08.12 0 1 665039

szerintem Szujó mondta neki, gyanús, hogy Gundi azt se tudja, ki az a Bottas.

Előzmény: F1 Hierro (665038)
F1 Hierro Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665038

Gundi lelkendezve konferálja, hogy úszásban ott lesz Bottas barátnője. Mi lett volna, ha Szujó a soros?

nohab Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665037

Jó példa erre az előző előtti vasárnap. A déli part közepénél voltam a Balatonon a strandon, egész nap szikrázó napsütés, az északi parton pedig kora délutántól tomboltak a zivatarok, nagyjából a Balaton közepéig eljutott az esőfüggöny, néha pár percen keresztül elért bennünket a kifutószél széle is, de jól láthatóan a déli partot is érintette Világos és talán Fenyves környékén is egy-egy cella. De nálunk semmi, egyetlen felhő sem keveredett be még a nap elé sem nagyjából este 6-7-ig.

Nálunk volt 30°C, odaát 6 kilométerre meg 20.

Előzmény: Bigyula2 (665028)
Cold Heart Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665036

"Én rendszeresen szoktam kritizálni például a meteorológusokat. Volt amikor azzal védték meg őket, hogy alaptalan a kritikám, mert nem értek hozzá. Miközben nyilvánvaló, hogy a munkájuk sikerességét hozzáértés nélkül is nagyon jól lehet osztályozni."

há nem tudom

egyébként ha mindenki hibázik, talán nem a hülyék gyülekezete, hanem ilyen korlátai vannak a módszernek.

az időjárás nemlineáris diffegyenlettekkel írható le. mérnökként ennek a problémának a mértékét sejtheted.

nem tudom, mi történt az elmúlt 50 évben a meteorológiában, az a sejtésem, hogy a számítási kapacitás növekedése illetve az adatok mennyisége okozott változást, az alapegyenletek gondolom nem nagyon változtak.

Előzmény: Csűrdöngölde (665035)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665035

Nem értetlenkedek, kérdezek. Éppen azért, mert mérnökként szeretem ha valami alá van támasztva adatokkal.

Előzmény: Cold Heart (665032)
Bigyula2 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665034

kaszinóasztalnál=rulettasztalnál

Előzmény: Bigyula2 (665033)
Bigyula2 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665033

Áll a kaszinóasztalnál két ember. Az egyik a pirosra tesz, a másik a feketére. Egyikük igen nagy valószínűséggel nyer... :) (kivéve, ha nullát pörgetnek)

Előzmény: Csűrdöngölde (665031)
Cold Heart Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665032

korábban írtad, hogy mérnök vagy.

ennek fényében elképzelni sem tudom, mit értetlenkedsz.

Előzmény: Csűrdöngölde (665027)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665031

De mindkét helyről nézve az egyik eltalálta. :)

Előzmény: Bigyula2 (665030)
Bigyula2 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665030

Melyik időjósnak volt igaza? Aki borús, esős időt jósolt, vagy aki napfényest? :) Ez ugye attól függ, hogy melyik kertben voltunk éppen... :) De mindkét helyről nézve az egyik nem találta el... :)

Előzmény: Csűrdöngölde (665029)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665029

Nyilván, mivel valahol van széle a zivatarfelhőnek.

Előzmény: Bigyula2 (665028)
Bigyula2 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665028

Nemrég fordult elő velem, hogy miközben a kertben napoztam, tőlem 2-300 méterre igencsak be volt borulva, és szakadt az eső... :)

Előzmény: and0626 (665026)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665027

"előbbi esetében egy tényezőt kell megítélni: működik vagy sem. Utóbbi esetében szinte végtelen adattömeget kellene birtokolni és elemezni."

Ugyan miért? 24 fokot jósoltak, és 19 lett? Igen, akkor ez nem működik. És országosan, nem az én nappalimban történt. Ráadásul épp egy olyan esetben, amikor egyébként egészen jó előrejelzést adtak.

Mi alapján tény, hogy jók a magyar meteorológiai prognózisok? Mit jelent, hogy jó? Milyenek a rosszak?

Előzmény: and0626 (665026)
and0626 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665026

No igen. csakhogy egy autó működése és egy Mo-időjárási prognózisának beválása között gigantikus méretű különbség van: előbbi esetében egy tényezőt kell megítélni: működik vagy sem. Utóbbi esetében szinte végtelen adattömeget kellene birtokolni és elemezni. Ugyanis a prognózis egy országra, országrészre készül (az automata által generált településszintű előrejelzéssel most ne foglalkozzunk)  ellenben a kiskertész sokkal inkább a saját bőrén keresztül gyűjti a méréseket, és nem vesz róla tudomást, hogy kis helyi szinten rengeteg mikroklimatikus tényező van, ami befolyásolhatja ott helyben a beválást. Ez lehet egy eleve kaotikus helyzet, pl egy nyári instabilitás (telezúgja a média, hogy leszakad az ég az országban, de ez pont olyan helyzet, hogy a fél országot letarolja a szupercella, míg máshol simán süthet a nap) vagy épp egy táji adottság (pl ahol én dolgozom, egy nagyobb kiterjedésű erdő elképesztő módon fog meg bizonyos időjárási jelenségeket) vagy a saját telkünk, ahol pár kilométeres körzetben hajnalonként 8-10 fokos (!!!) különbségek is adódhatnak, tehát a hétköznapi ember egyszerűen nem látja át (bizonyos időjárási szituációkban!!!!)  hogy miként kellene ellenőriznie a meteorológiai prognózisokat. 

Tény: a magyar meteorológiai prognózisok - annak ellenére, hogy a Ká-medence egy igen rafinált és összetett hely ebből a szempontból, szemben pl. egy nyugatias, óceáni kitettségű ország helyzetével - igen jó hatásfokúak. De ehhez figyelembe kell venni azt is, hogy pl. egy mediterrán ciklon csak 30 (harminc) kilométerrel sodródjon arrébb, és zuhogó eső helyett 40 centi havat kap az ország, stb. stb. stb. 

Előzmény: Csűrdöngölde (665024)
Cold Heart Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665025

nyilvánvalóan nem erre érti senki.

Előzmény: Csűrdöngölde (665024)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665024

Ez közhely.

Ha valaki rosszul végzi a munkáját, annak nyilvánvaló jelei vannak azok számára is, akik az ő munkájához kevésbé értenek. Például ha egy autószerelő úgy adja vissza az autómat, hogy az nem indul, akkor elmondhatom, hogy rossz munkát végzett, akkor is, ha én hozzá sem tudtam volna szagolni.

Előzmény: and0626 (665023)
and0626 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665023

"azt gondolom, hogy hozzáértés nélkül is igenis lehet bírálni a munkájukat"

No igen, ez idehaza nemzeti sport. Rengeteg kiváló művelője van Mo-on. 

Kár, hogy nem olimpiai szám. 

Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665022

Értem, amit írsz, és igazad is van, de én számolni is szoktam azzal, hogy nálam mennyiben különbözik rendszeresen a többi területtől az időjárás, tovább épp az időképen láthat az egész ország időjárása, és azért azt látni lehet bárhonnan, hogy az ország nagy részén 20 °C körül és alatt alakult a hőmérséklet, és nem 24 körül, ahogy azt is, hogy a 3 mm jelzett eső átlagban is ennek kb. kétszerese volt. Emellett azért vannak szöveges előrejelzések is, amit ugyanúgy figyelni szoktam, csak azzal ugye nehezebb érvelni, és arra visszaemlékezni.

Előzmény: nohab (665021)
nohab Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665021

de talán az is kérdés, hogy mit nevezünk helyes előrejelzésnek. Mert amellett, hogy az időpontot nem találták el pontosan, az előtte lévő napok hőmérsékletét túlbecsülték még 3-4 nappal előtte is, és a lehűlést sem ilyen erősnek jelezték akkor. Ha 32 fokos előrejelzésre 27 fok lesz, 24 fok előrejelzésre pedig 19, akkor az nálam nem találat.

Szerintem irreálisak az elvárásaid. Pl. éjszakai minimum tekintetében a tőlem légvonalban 3 kilométerre lévő szomszéd településen 4-5 fokkal magasabb értékek a jellemzőek mint nálam (száraz, felhőtlen, szélcsendes éjszaka esetén), ezt nem lehet lemodellezni még csak régiókra jellemző számokkal sem, én egyszerűen tudom, hogy ha egy bizonyos oldal egy bizonyos régióra mondjuk 10°C-os mimimumot ír ilyen kondíciók esetén, akkor nálam a teknőben 6°C lesz. Ha 4°C-ot írnak, akkor jön a talajmenti fagy. A maximumoknál is sok minden bonyolítja a helyzetet, azt egészen jól meg tudják mondani, hogy egy hét múlva egy hidegfront hogyan fog mozogni, de azt, hogy pl. egy terület a szélén 5 nap múlva éppen felhős lesz-e vagy éppen nem már nem igazán megjósolható.

Én inkább azt nem értem, hogy nagyon sokszor előfordul, hogy mondjuk a wetterzentrale mutat egy komolyabb változást egy hét múlvára (teszem azt nyáron hirtelen 20°C lesz a maximum), az időkép meg ugyanerre jelez egy 30-ast, majd szépen lassan naponta korrigál lefelé pár fokot és a végén tényleg 20°C lesz.

A kb. két héten túli előrejelzések bevallottan inkább statisztikai alapúak.

Előzmény: Csűrdöngölde (665015)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665020

Igen, ezért mondom, hogy nem mindegy mit tekintünk jó előrejelzésnek. Nyilván nem mindenki életét egyformán befolyásolja az időjárás, de akiét kevésbé, azt kevésbé is érdekli, kevésbé is figyeli, és kevésbé is veszi észre a hibákat. Ettől függetlenül a 90%-ot túlzónak érzem, nagyon sokan szidják, vagy tartják nevetségesnek az előrejelzéseket, bár nyilván az én környezetemben többeket is érdekel, mint Pest közepén.

A hosszútávú előrejelzésekkel kapcsolatosan meg épp ugyanezért írtam azt amit. Nyilván az időtávlat növekedésével romlik az előrejelzés pontossága, vagyis egyre közelít a sima valószínűségszámításhoz a dolog, de akkor mi értelme van ilyen előrejelzéseket készíteni? 14 napra már teljesen pontatlanok az előrejelzések, sokkal inkább az ismeretlen tényezők határozzák azt meg, miért tesznek ilyen előrejelzéseket (nyilván a félévre előre száraz/vizes/meleg/hideg nyarat/telet jósoló előrejelzések már az abszurdum kategória). Azt még elfogadom, hogy 5 napra előre jeleznek a TV-ben, mert addig többnyire tudnak olyan pontossággal előrejelezni, hogy az az emberek jelentős hányadának hasznos információ, de minek 14 napos előrejelzés?

Előzmény: Inner Circle (665019)
Inner Circle Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665019

Akkor a te igényeidhez képest valóban nincs pontos előrejelzés, de a nép 90%-ának mégis van, mert nekik néhány fok nem a világ, vagy csak kicsit anyáznak miatt. "De ha megnézünk egy hosszabb távú (14-30) napos előrejelzést, akkor láthatjuk, hogy a készítésétől számított 2-3. nap időjárásától tendál az adott időszakban megszokott időjáráshoz kisebb hullámzásokkal" - mégis mi más lenne? Nézed meg James Allen nagydíj-előrejelzését, az is pont ilyen. Pitstop a 10-15-ik körök között, átlagos köridő 1'35", safety car 35%... ő se tudja megmondani, hogy mikor lesz a safety car, legfeljebb annyit, hogy a rajtnál nagyobb a valószínűsége :D

Bigyula2 Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665018

"...ehhez képest amennyi adat van és amennyit modellezzünk a rendszerből csoda hogy egyáltalán működik valami.  "a tényezők amit nem ismernek" az egyszerűen a rendszer 99.99999999999999999999999999999%-a..."

Én ezt hívom jóslásnak... :)

Előzmény: Ejbasi (665016)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665017

"csoda hogy egyáltalán működik valami"

Ha így állunk valamihez, akkor azzal nem is lenne érdemes próbálkozni. Az ismeretlen tényezők részaránya sokkal kisebb, mint amit te nyilván széndákos túlzással leírtál, de ha ezt a maradékot nem lehet modellezni, akkor az azt jelenti, hogy további fejlődés már nem lesz? Szerintem ez butaság, lesz fejlődés, de ettől még a mai teljesítményüket lehet bírálni. Sőt, éppen hajtóereje a fejlődésnek, hogy ők maguk is elégedetlenek az előrejelzések pontosságának.

Előzmény: Ejbasi (665016)
Ejbasi Creative Commons License 2016.08.12 -1 0 665016

"Amikor viszonylag jól jeleznek előre, akkor valószínűleg nem jön közbe semmi olyan tényező, amit nem ismernek, vagy rosszul ismerik a hatását, amikor meg nagyon mellélőnek,"

a meterológia egy kaotikus rendszert próbál meg előrejelezni ami lehetetlenség.  pontos előrejelzéshez ismerni kéne a kiinduló állapotot atomi és azon belül szinten, és minden atomot és kvarkot modellezni, mert ha csak egy is eltér akkor rövid távon köze nem lesz az előrejelzésnek a valósághoz. ehhez képest amennyi adat van és amennyit modellezzünk a rendszerből csoda hogy egyáltalán működik valami.  "a tényezők amit nem ismernek" az egyszerűen a rendszer 99.99999999999999999999999999999%-a, ehhez képest elég jól előrejeleznek.

Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.12 0 0 665015

Igen, ezt a lehűlés már korábban is jelezték, de talán az is kérdés, hogy mit nevezünk helyes előrejelzésnek. Mert amellett, hogy az időpontot nem találták el pontosan, az előtte lévő napok hőmérsékletét túlbecsülték még 3-4 nappal előtte is, és a lehűlést sem ilyen erősnek jelezték akkor. Ha 32 fokos előrejelzésre 27 fok lesz, 24 fok előrejelzésre pedig 19, akkor az nálam nem találat.

Én a kertészkedés miatt elég rendszeresen és szigorúan figyelem az előrejelzéseket, sőt amikor annak idején Aigner Szilárd grafikonokkal igazolta, hogy ő milyen pontosan jelzett előre 5-6 napra, akkor én is készítettem egy táblázatot több előrejelzésből a valósággal összevetve, és 3 napos előrejelzéstől kezdve teljesen megbízhatatlanok lettek az előrejelzések (ez nem azt jelenti, hogy 25 fok helyett -25 volt, de kertészeti értelemben megbízhatatlan). Arra emlékszem még, hogy akkor Németh Lajos előrejelzései voltak a legpontosabbak.

De ha megnézünk egy hosszabb távú (14-30) napos előrejelzést, akkor láthatjuk, hogy a készítésétől számított 2-3. nap időjárásától tendál az adott időszakban megszokott időjáráshoz kisebb hullámzásokkal. Ez is sokat elmond.

Tehát bár valóban sokat fejlődtek az elmúlt 20-30 évben az előrejelzések, de azért messze vagyunk még attól, hogy jónak nevezhessük az előrejelzéseket. Valóban vannak, amikor viszonylag jól megjósolnak egy lehűlést, vagy felmelegedést, azt vettem még észre, hogy az ónosesőt nagyon pontosan jelzik előre, de számtalanszor van, hogy a másnapinak is nagyon mellé lőnek. Olyan is volt idén télen, hogy napos időben autózás közben a rádiót hallgatva arra a területre havazást mondtak, és ez csak egy emlékezetes példa, ami korántsem az egyetlen.

Amikor viszonylag jól jeleznek előre, akkor valószínűleg nem jön közbe semmi olyan tényező, amit nem ismernek, vagy rosszul ismerik a hatását, amikor meg nagyon mellélőnek, vélhetően közbejön valami ilyen. Éppen ezért azt gondolom, hogy hozzáértés nélkül is igenis lehet bírálni a munkájukat, mert kertészkedés szempontjából én már a két napnál hosszabb előrejelzéseket nem veszem figyelembe, mert nem érdemes.

Előzmény: nohab (665014)
nohab Creative Commons License 2016.08.11 0 0 665014

A meteorológusok esetén nem az a gondom, hogy egyszer-egyszer hibáznak, hanem hogy 2 napnál hosszabb távon kb. semmivel sem jeleznek pontosabban előre, mint bármelyikünk, mégis rendszeresen teszik, sőt vannak oldalak, amelyek 30 napos előrejelzéssel próbálkoznak tök feleslegesen.

Én egy hete fogadtam egy kollégámmal, hogy az e hét közepi hidegfront után holnap vagy holnapután hajnal 7°C alattra kúszik nálam a hőmérő, és bár remek képességekkel rendelkezem, az igazság az, hogy ehhez igénybe vettem különböző oldalak segítségét.

A lényeg az, hogy ez a mostani hidegfront nagyon pontosan látszott jó pár előrejelzésben (pl. wetterzentrale), annyi változás volt, hogy másfél hete még mára jósolták az érkezését, nem tegnapra.

Előzmény: Csűrdöngölde (665005)
Csűrdöngölde Creative Commons License 2016.08.11 0 0 665013

Én mostanában töltöttem a szabadságomat, ezért feltűnt, hogy a strandnapra a felhősödés előtte lévő nap délutánján jelent meg először az előrejelzésekben. Viszont mivel kertészkedem, amiatt is nagyon figyelem az előrejelzéseket, és igen van amikor 1 hétre előre is beletrafálnak, de az enyhe túlzás, hogy elég pontosak. Kertészkedés szempontjából kb. semmit sem lehet az egyhetes előrejelzésükre alapozni, jártam már nagyon pórul ilyen előrejelzés miatt.

Előzmény: Aki mer az (665012)
Aki mer az Creative Commons License 2016.08.10 0 0 665012

ja. ki jósolta volna meg a mostani lehűlést egy meterológuson kívül? bárki mi ? hasára csap oszt mongya. marhaság :) 1 hétre előre elég pontosak már. 60 évre még 1 napra előre is nehezen ment. fejlődik ez is mint minden.

Előzmény: and0626 (665011)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!